مطالب مرتبط:
به خلیج گرگان اجازه تنفس دهیم
وزیر دفاع به آمریکا: سپاه قدرتمندترین نهاد ضد تروریستی است/ اجازه نمی دهیم با توسعه جنگ نیابتی امنیت منطقه را به خطر بیندازید
وزیر دفاع به آمریکا: سپاه قدرتمندترین نهاد ضدتروریستی است/ اجازه نمی دهیم با توسعه جنگ نیابتی امنیت منطقه را به خطر بیندازید
پورعلی فر: اجازه نمی دهیم چهره بدنسازی و پرورش اندام خدشه دار شود/ تلاش ما بر پیشگیری و آگاهی سازی است
نباید اجازه دهیم کانون قدرت و ثروت به حوزه استاندارد راه پیدا کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 09:152017-10-13اجتماعي

به خلیج گرگان اجازه تنفس دهیم


تهران- ایرنا- خلیج گرگان تنها خلیج دریای خزر در محدوده جغرافیایی استان گلستان مدتی است با پدیده خشک شدن دسته و پنجه نرم می کند، - برخی کارشناسان معتقدند این رفتار طبیعی خلیج است و باید به آن فرصت بازتوانی و تنفس داده شود.

خلیج گرگان بزرگترین خلیج دریای خزر است که بر اثر پیشروی و گسترش شرقی رشته ساحلی شبه جزیره میانکاله در جنوب شرقی دریای خزر تشکیل شده است، این خلیج در سال 1354 به همراه تالاب میانکاله و لپوی زاغمرز (در استان های گلستان و مازندران) به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین المللی جهان در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید اما چند وقتی است با مشکل کم آبی مواجه شده و در خطر خشک شدن قرار گرفته است.

با توجه به اهمیت موضوع، انجام مطالعه و اجرای طرح نجات خلیج گرگان و تالاب میانکاله در انتهای اسفند 1395 توسط سازمان برنامه و بودجه استان گلستان به شرکت آب منطقه ای استان ابلاغ و کمیته راهبری متشکل از کارکنان شرکت آب منطقه ای استان، مشاوران کشوری و نمایندگان سازمان ها و نهادهای دست اندرکار همچون معاونت محیط زیست دریایی، امورعمرانی استانداری های گلستان و مازندران، بنادر و دریانوردی، مرکز ملی مطالعات و تحقیقات خزر و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیرداری تشکیل شد.

بر این اساس کارگروه نجات خلیج گرگان اقدامات خود برای نجات خلیج را آغاز کرده است اما بنا به اعتقاد شهرام فداکار مدیر کل دفتر سواحل و تالاب های سازمان محیط زیست، خلیج گرگان نیز مانند هر موجود زنده ای به استراحت و تنفس نیاز دارد و این رفتار طبیعی این اکوسیستم آبی است.

وی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: رفتار خلیج گرگان کاملا به رفتار دریای خزر وابسته است، کارشناسان یک دوره حدود 30 ساله را برای تغییرات تراز خزر در نظر می گیرند که این دوره روی خلیج گرگان هم اثر می گذارد و در این دوره ، کمترین تراز آب در خزر در سال های 56 یا 57 بوده که در آن سالها بخش زیادی از خلیج گرگان خشک و به تراز منهای 28 رسیده بود یعنی پایین ترین تراز آبی که خزر در دوره های اخیر تجربه کرده است.

وی افزود: از آن سال به بعد تراز آب خزر رو به افزایش گذاشته و بالا آمده است، حتی پیشروی خزر در خشکی موجب خسارت های زیادی هم شده بود، حدود 800 کیلومتر مربع از عرصه خشکی خزر به زیر آب رفت و در استان مازندران حدود هزار و 300 واحد مسکونی و ویلا به زیر آب رفت و چیزی حدود 17 تا 18 هزار هکتار عرصه کشاورزی تحت تاثیر قرار گرفت.

فداکار ادامه داد: بنابراین خلیج گرگان در سال های 56 یا 57 خشک تر از الان بوده است، این رفتاری است که خلیج در دوره های مختلف داشته بنابراین نباید به روند طبیعی این اکوسیستم دست اندازی کنیم و اجازه دهیم روند طبیعی خودش را طی کند.

*** لایروبی خلیج گرگان نیازمند مطالعه وی گفت: اکنون که خلیج گرگان در حال خشک شدن است اقدامات مختلفی را برای نجات آن پیشنهاد می کنند، در جلسات قبلی کمیته نجات خلیج گرگان و تالاب میانکاله قرار شد یک سری اقدامات اضطراری مورد بررسی قرار گیرد و برای هر کدام دلایل توجیهی ارائه و اجرای آنها اولویت بندی شود.

فداکار با اشاره به اینکه یکی از آنها لایروبی خلیج و رودخانه های منتهی به آن است، تاکید کرد: البته انجام یا عدم انجام این کار نیازمند مطالعات علمی است و نتیجه این مطالعات نمره قابل قبولی برای اجرا دریافت نکرد.

*** کاهش تراز آب خزر مشکل اصلی خلیج گرگان فداکار افزود: مشکل اصلی خلیج گرگان کاهش تراز آب خزر است که موجب پایین رفتن آب در این خلیج و خشک شدن بخشی از آن شده است، بر همین اساس برای اینکه آب بتواند وارد خلیج شود باید سطح خزر بالا بیاید تا سطح خلیج هم به تبع آن افزایش یابد لذا لایروبی نمی تواند این مشکل را برطرف کند.

وی ادامه داد: اگر لایروبی انجام شود بنا به قانون طبیعی مربوطه در این زمینه، هیچ اتفاقی در خلیج نخواهد افتاد یعنی سطح آب در خلیج بالا نمی آید چون با این کار سطح دریای خزر بالا نمی آید و از آنجا که این دو به هم مرتبط هستند لذا هر سطحی که خزر بگیرد خلیج هم می گیرد به همین خاطر با لایروبی هزینه هنگفتی می شود اما آن بخش هایی از خلیج که آب ندارد آبگیری نخواهد شد به همین دلیل لایروبی مورد موافقت قرار نگرفت.

*** لایروبی آلودگی ها را برطرف نمی کند مدیر کل دفتر سواحل و تالاب های سازمان محیط زیست گفت: افرادی که در کمیته ملی موافق لایروبی بودند عنوان می کردند به خاطر تجمع رسوبات در دهانه خلیج بهتر است لایروبی انجام شود تا آب بتواند بهتر در جریان باشد یعنی اگر آبی از دریای خزر وارد می شود مانعی سر راهش نباشد ضمن اینکه در خلیج گرگان آلودگی نیز تجمع پیدا نکند چون بخشی از این آلودگی که در رسوبات جمع شده با انجام لایروبی جمع می شود.

وی گفت: این نظرات هم قابل رد شدن است چون اگر قرار باشد رسوباتی که در دهانه خلیج گرگان جمع شده اند با لایروبی جمع آوری شوند در مدت زمان کوتاهی با اولین بارندگی دوباره در دهانه رودخانه جمع می شوند چون مشکل از بالادست است.

فداکار افزود: به علت از بین رفتن پوشش گیاهی در بالادست حوضه آبریز در زمان بارندگی حجم زیادی از رسوبات در خلیج دپو می شود بنابراین بهتر است برای مهار آن یک سری اقدامات در بالادست انجام شود.

وی ادامه داد: اقداماتی مانند نصب تله های رسوب گیر و افزایش پوشش گیاهی در بالادست حوضه آبخیز تا اجازه فرسایش به خاک داده نشود می تواند به کاهش حجم رسوبات در خلیج کمک کند.

*** اجازه تخلیه پساب ها به خلیج داده نشود فداکار با اشاره به اینکه برای جلوگیری از ورود آلودگی به خلیج گرگان می توان یک سری اقدامات مدیریتی انجام داد گفت: به عنوان مثال تحت هیچ شرایطی اجازه تخلیه پساب های خانگی و صنعتی به رودخانه های منتهی به تالاب میانکاله و خلیج گرگان داده نشود لذا یک سری اقدامات مدیریتی می تواند بسیار منطقی مانع تجمع رسوبات و ورود آلودگی به خلیج شود از این رو لایروبی تحت الشعاع قرار می گیرد.

وی اظهار کرد: در واقع این کار به فکر کردن بیشتری نیاز دارد، حال اگر دلایل توجیهی قانع کننده ای برای اجرای لایروبی ارائه شود تا نظرات جمع را تامین کند ؛ اجرا خواهد شد اما تاکنون این نظرات ارائه نشده و نتوانسته اکثریت افراد شرکت کننده در کمیته تخصصی نجات خلیج گرگان را قانع کند.

فداکار ادامه داد: بر همین اساس به موارد دیگری فکر شده بود مانند انتقال آب از نکا رود به بخش غربی تالاب میانکاله و حفر کانال در میانه شبه جزیره میانکاله و هدایت آب از دریای خزر به بخش میانی تالاب که آنها هم به علت عدم ارائه دلایل توجیهی مورد قبول قرار نگرفتند.

وی اظهار کرد: نتیجه مطالعات انجام شده بر روی این اقدامات نظر اعضای کمیته نجات خلیج گرگان را تامین نکرد چون مشکل اساسی این خلیج پایین آمدن آب است که با اجرای این اقدامات تامین نمی شود چون اگر به هر طریقی آب وارد خلیج شود باز هم از دهانه آن خارج و وارد خزر می شود و تراز دوباره ثابت می ماند دهانه خلیج را که نمی شود بست و مانند یک حوض آب وارد آن کرد.

فداکار تاکید کرد: مهمترین اتفاقی که باید رخ دهد تا خلیج گرگان از این وضعیت خارج شود بالا آمدن تراز آب دریای خزر است.

*** تراز آب خزر در حال بالا آمدن است مدیر کل دفتر سواحل و تالاب های سازمان محیط زیست گفت: مطالعات مرکز همکاری های هواشناسی خزر نشان می دهد سرعت کاهش تراز خزر در سال 2017 متوقف شده و در حال تغییر جهت دادن است یعنی تراز دوباره در حال بالا آمدن است ، یعنی محاسبات بالا آمدن آب را نشان می دهد.

وی افزود: بنابراین وقتی این اتفاق در حال رخ دادن است پس اجازه دهیم که تالاب رفتار دوره ای خودش را تکرار کند یعنی عادت طبیعی خود را در پیش گیرد، با توجه به اینکه در سال 1355 و 1356تراز خزر حدود یک متر و 20 سانت کمتر از شرایط فعلی بود و هیچ اتفاق محیط زیستی خطرناکی رخ نداد، این رفتار این اکوسیستم تالابی است که دوره ای آب از آن می افتد و دوباره وارد می شود.

فداکار تاکید کرد: بهترین کار این است که ما خود را با شرایط تالاب وفق دهیم فرض کنیم این یک موجود زنده است و چنین رفتاری دارد بنابراین بهره برداران تالاب باید خودشان را با تالاب سازگار کنند نه اینکه با دخل و تصرف در این رفتار طبیعی تغییر ایجاد کنند و بخواهند که تالاب رفتارش را با آنها هماهنگ کند.

*** دقت در ورود آب به تالاب بسیار حایز اهمیت است وی گفت: اگر قرار باشد آب را با سرعت و جهت خاصی وارد تالاب کنیم کیفیت آب تالاب به هم می خورد که در این صورت تنوع زیستی آن تغییر می کند زیرا کیفیت آب در حفظ این اکوسیستم بسیار مهم است مثلا ممکن است شوری، PH ، دمای آب ، سرعت آب در تالاب تغییر کند و کدورت به هم بخورد چون با این کار انرژی مضاعف و دستی وارد تالاب می کنیم.

فداکار افزود: این تغییرات دست به دست هم می دهند و کیفیت آب تالاب را به هم می زنند و در این صورت شبکه حیاتی تالاب تحت تاثیر قرار می گیرد و دیگر آن تالاب قبلی نخواهد بود و ممکن است به اکوسیستم دیگری تبدیل شود.

وی اظهار کرد: سالها است که بهره برداران و صیادان از آن بهره برداری می کنند حال اجازه دهند چند سال استراحت کند در واقع صیادان باید تحمل کنند و نباید توقع داشته باشند که این یک مجموعه آبی است که به طور مداوم از آن بهره برداری کنند و هیچ کاری هم برای حفاظت آن انجام ندهند.

وی افزود: این منطقی و عادلانه نیست، حتی در کشاورزی به ازای هر چهار سال برداشت از زمین یک سال فرصت تنفس و بازسازی به زمین داده می شود اما به نظر می رسد این نگاه در بهره برداران تالاب میانکاله و خلیج گرگان وجود ندارد.

*** خلیج گرگان عامل گرد و غبار نیست وی ادامه داد: موضوعی که اکنون درباره خلیج گرگان مطرح است بحث بهره برداری شیلاتی و انتشار ریزگرد است اما مطالعات نشان می دهد ذراتی که در رسوبات وجود دارد زیر حدی هستند که بتوانند بر اثر توفان های گرد و غبار منتشر شوند و این نشان می دهد که این نمی تواند عامل گرد و غبار باشد بنابراین بحران گرد و غبار توسط خلیج گرگان منتفی می شود پس باید اجازه دهیم تالاب شرایط خودش را حفظ کند.

فداکار گفت: مطالعات نشان می دهد تالاب میانکاله و خلیج گرگان در سال 56 کمترین تراز را داشته و سال 77 دوباره بالا آمده است و از همین سال شروع به پایین رفتن کرد ، این نشان می دهد که یک نوسان دوره ای دارد درست مانند رفتار خزر که همین نوسان را در دوره های مختلف دارد.

وی افزود: چون دریای خزر این رفتار را دارد در نتیجه تمام خلیج ها و تالاب های وابسته به آن همین رفتار را دارند اما فشار دیگری که روی خلیج گرگان وجود دارد این است که تمام آب شیرینی که از بالادست وارد آن می شد از آن گرفته شد که باید به این مساله با جدیت بیشتری پرداخته شود، یعنی اجازه داده شود حقابه تالاب در اختیارش قرار گیرد و آب شیرین وارد آن شود.

*** کاهش ورودی آب شیرین به تالاب میانکاله مدیر کل دفتر سواحل و تالاب های سازمان محیط زیست درباره تاثیر بارندگی های اخیر بر خلیج گرگان گفت: اگر بارندگی ها وارد خلیج شود تاثیر مثبتی خواهد داشت در غیر این صورت به حال خلیج تاثیری ندارد.

وی افزود: وقتی که میزان ورودی آب شیرین به تالاب از 10 متر مکعب بر ثانیه به دو متر مکعب بر ثانیه رسیده ، نشان می دهد که هر بارندگی که در حوضه آبخیز صورت می گیرد به این معنا نیست که در نهایت وارد خلیج می شود بلکه مورد استفاده های دیگر قرار می گیرد یا پشت مخازن سدها می ماند یا اینکه به مصرف کشاورزی می رسد به هر حال آنچه که دارد اتفاق می افتد این است که این آب وارد خلیج نمی شود.

*** حریم خزر حفظ شود فداکار به پیشینه نوسانات آب خزر اشاره کرد و گفت: یک دوره حدود 30 ساله را برای تغییرات تراز خزر در نظر می گیرند که این دوره روی خلیج گرگان هم اثر می گذارد، کمترین تراز آب در خزر در سال های 56 یا 57 بوده که در آن سالها بخش زیادی از خلیج گرگان خشک و به تراز منهای 28 رسیده بود یعنی پایین ترین تراز آبی که خزر در دوره های اخیر تجربه کرده است.

وی افزود: از آن سال به بعد تراز آب خزر رو به افزایش گذاشته و بالا آمده است، حتی پیشروی خزر در خشکی موجب خسارت های زیادی هم شده بود، حدود 800 کیلومتر مربع از عرصه خشکی خزر به زیر آب رفت و در استان مازندران حدود هزار و 300 واحد مسکونی و ویلا به زیر آب رفت و چیزی حدود 17 تا 18 هزار هکتار عرصه کشاورزی تحت تاثیر قرار گرفت.

فداکار تاکید کرد: این به آن معنا است که باید توجه کنیم نوسانات آب خزر چه بالا بیاید و چه پایین، خساراتی را وارد می کند و اینجاست که نیاز به رعایت حریم دریای خزر ضروری است تا آب فرصت بالا و پایین رفتن بدون ایجاد خسارت داشته باشد، این تصور نباید وجود داشته باشد که چون اکنون تراز در حال کاهش است و زمین از دریا استحصال می شود به تصرف اراضی ساحلی هجوم بیاورند چون مطمئن باشند در دوره بعد دریا پیشروی خواهد کرد و این عرصه ها به زیر آب می رود.

مدیر کل دفتر سواحل تالاب های سازمان محیط زیست تاکید کرد: این رفتار طبیعی دریای خزر است و باید به آن احترام بگذاریم و اجازه دهیم حریمی را برای پیشروی و پسروی آب داشته باشد.

فداکار گفت: در سال 56 یا 57 نیز حدود 70 درصد از خلیج گرگان خشک شد و به تراز منهای 28 رسیده بود اما در شرایط فعلی تراز آن بر روی منهای 26 است یعنی در سال 57 بیش از یک متر آب پایین تر از شرایط فعلی بوده به عبارتی خشک تر از الان بوده است ، این رفتاری است که خلیج در دوره های مختلف داشته است.

وی افزود: اما نگرانی این است چون ورود آب از بالادست قطع شده و آبی که رسوبات را از دهانه خلیج پاک می کرده دیگر وجود ندارد، رسوبات در حال جمع شدن در خلیج هستند لذا نیاز است در اولین قدم حقابه تالاب تامین شود که کمیته طرح نجات خلیج گرگان و تالاب میانکاله می تواند برخی از این حق و حقوق ها و کارکردهایی که می تواند منجر به احیای تالاب شود را تامین کند.

وی گفت: ضمن اینکه برآوردها نشان می دهد در سال 2017 روند پایین رفتن آب کاهش یافته است یعنی اینکه از 18 سانتی متر کاهش تراز در سال به حدود 12 سانتیمتر رسیده و این به آن معنا است که حدود هفت تا هشت سانتیمتر به تراز اضافه شده است یعنی امید بر این است که کاهش متوقف شود و روند افزایش تراز ادامه یابد.


کلید واژه ها: خلیج - گرگان - استان - دریای خزر - رفتار - گلستان - مازندران - استان گلستان - محیط زیست - استان مازندران - سازمان برنامه - تنفس - نجات - طبیعی - منطقه - ایرنا - موجود زنده - بین المللی - بزرگترین - محیط - زیست - کارکنان - استراحت - خبرنگار - کشاورزی - افزایش - مطالعه - برنامه - نخستین - کم آبی

آخرین اخبار سرویس:
تخلفات موتورسیکلت ها نیز توسط دوربین ها ثبت می شود

بیش از 100 زن در زلزله کرمانشاه سرپرست خانوار شدند/ 5000 واحد منزل مددجویان بهزیستی نیازمند تعمیر و بهسازی

21 درصد دانش آموزان خراسان شمالی چاق هستند

اهدای اعضای بدن دانش آموز پایه ششمی به 3 بیمار

پاییز در تهران (عکس)

دست یاری کودکان قرآنی آذربایجان شرقی به کودکان زلزله زده کرمانشاه

ثبت ملی درختان کهنسال سقز

ارسال کمک های بسیج رسانه البرز به مناطق زلزله زده

فراخوان جذب نیروی شرکتی درکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

کاهش 6 تا 8 درجه دمای هوا در مهاباد

آغاز ثبت دوربینی تخلفات موتورسیکلت ها از امروز

عمو های فتیله ای جمع کودکان زلزله زده +عکس

برای پیشگیری از آزار جنسی کودکان چه کنیم؟

تلاش انگلیس برای تحقیق از دانش آموزان دختر محجبه

رییس اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش تهران: مهلت شرکت در جشنواره نوجوان سالم تا بهمن ماه است/ برگزاری کلاس های کنترل خشم و هیجان در مدارس

عموهای فتیله ای در جمع کودکان زلزله زده حضور یافتند

سهم یک میلیاردی اوقاف اصفهان از کمک ها به زلزله زدگان

استخدام کارشناس فروش،آموزش در مجتمع فرهنگی/آذربایجان غربی

هزینه های سرسام آور آلودگی هوا بر دوش دولت

چه کسانی قانون ساخت و ساز را زیرپا می گذارند

بازگشت کربلاییان کاروان پیاده انصارالحسین به مشهد

عموهای فتیله ای برای کودکان سرپلذهابی نمایش اجرا کردند

حرکت اتوبوس اردوهای دانش آموزی، مشروط شد

آسمان قزوین تا جمعه ابری و بارانی است

441 دانش آموز گناوه تحت معاینه دهان و دندان قرار گرفتند

آرزوی بازیگر معروف درباره آب و هوا!

هشدار نسبت به آبگرفتگی معابر خوزستان/ احتمال سیلاب موقت در مسیل ها و رودخانه های فصلی

موج زلزله مهیب باعث تخلیه 4 مدرسه ایلام شد

مرمت حرم دانیال نبی(ع) نیمه کاره رها شده است

ورود سامانه بارشی به خوزستان از اواخر وقت امروز

مسدود شدن 800 شبکه اجتماعی غیر اخلاقی در حوزه خانواده

کمک 800 میلیارد ریالی خیران به آموزش و پرورش خراسان رضوی

فعالیت 13 موکب استان خوزستان در مناطق زلزله زده

پیش بینی بارندگی از بامداد سه شنبه در لرستان

آموزش 60 قرآن آموز در خانه قرآن نرجس خاتون مراغه

اعمال هرگونه سلیقه در سامانه کنترل آنلاین سفرهای اردویی ممنوع است

تردد بیش از 2 میلیون نفر از مرز بین المللی مهران در ماه صفر

جنگل راش سوادکوه

احداث 200 مسکن برای مددجویان زلزله زده کرمانشاه

تجلیل از برگزیدگان مسابقات قرآنی، فرهنگی و هنری دانش آموزان بروجرد

آزمون ورودی طرح «تربیت مربی حفظ قرآن کریم» برگزار شد

آغاز ثبت دوربینی تخلفات موتورسیکلت ها از امروز

توزیع 82 هزار و 547 چادر امدادی در مناطق زلزله زده

جمع آوری دام صیادی از دریاچه زاینده رود

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بسیج دانش آموزی در گفت وگو با فارس اعلام کرد برگزاری کنگره ملی شهیده زینب کمایی در هفته بسیج/ برپایی جشن آغاز امامت ولی عصر(عج) در مدارس

اجرای طرح های بهداشتی و عمرانی در جوار بقاع متبرکه استان سمنان

امداد فرهنگی برای زلزله زدگان

هشدار اداره کل هواشناسی خوزستان

رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش: برخورد انجام شده با پژوهشگاه آموزش و پرورش در شأن تعلیم و تربیت نیست

امداد فرهنگی کانون پرورش فکری استان به کودکان زلزله زده

شهروندان تهرانی خودشان به فکر کاهش آلودگی هوای پایتخت باشند !

اگر در تهران زلزله بیاید چه می‎شود؟ جزییات سه پیشنهاد پدر زلزله شناسی ایران

ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در مناطق زلزله زده

100 زن کرمانشاهی با فوت همسر، سرپرست خانوار شدند/معلولیت 118 نفر براثر زلزله

کیفیت هوای چهار منطقه مشهد در وضعیت هشدار قرار گرفت

اعزام یک تیم نانوایی سیار و ارسال کمک های مردمی دزفول به مناطق زلزله زده غرب کشور

شورای تامین ، ضامن پایان دادن به نسل کشی پرندگان مهاجر در مازندران

عملیات جابه جایی 520 فیل

جمع آوری بیش از 300 تله زنده گیری هوبره در ایرانشهر

مشارکت مردم استان برای ساختمان سازی در کرمانشاه

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

تصرف و تغییر کاربری بسیاری از مسیرهای کوچ عشایر خراسان شمالی

آموزش دهندگان سوادآموزی استان بوشهر بیمه می شوند

افزایش وقف فرهنگی و قرآنی را در استان دنبال می کنیم

اجرای طرح ملی «الگوی تلاوت» در دارالقرآن های آذربایجان غربی

بهره برداری از 2باب مدرسه خیرساز روستایی در شهرستان بوکان

سمینار مدیریت پدیده های اجتماعی در بیرجند برگزار می شود

مجمع خیرین هلال احمر در کاشمر تشکیل می شود

آغاز دومین دوره ی طرح " قصه گویی در مدارس" گچساران

چگونگی ایمن سازی حریم وحاشیه جاده ها در کشور

تبعات بی توجهی به معاینه فنی خودرو، یقه همه شهروندان را می گیرد

شمشیر دولبه بازسازی

با 7 گونه از سریع ترین جانوران روی کره زمین آشنا شوید

ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در مناطق زلزله زده

طبیعت پاییزی ارومیه

آغاز ثبت دوربینی تخلفات موتورسیکلت ها از امروز

فارس از وضعیت ترافیکی راه ها گزارش می دهد افزایش ترافیک جاده ها/ تردد خودروهای سبک و سنگین در محورهای استان کرمانشاه ممنوع است

شیوه جدید تکدی گری در سطح پایتخت/عکس

سازه ای که در برابر زلزله 8.5 ریشتری مقاوم است

سردار حسین اشتری به سرپل ذهاب سفر کرد

یک هزار و 700 کلاس در مقطع ابتدایی زنجان فاقد کتابخانه هستند

مشارکت آستان قدس در محرومیت زدایی از دهستان پشتکوه

ثبت 50 وقف جدید در گیلان/ وقف در حوزه خانواده، مهمترین نیاز جامعه

اهدای 30 هزار بسته فرهنگی به دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه

کشف قبر کودک دوران باستان در کریمه

تعطیلی کارخانه های شرق چین برای کنترل آلودگی هوا

استخدام حسابدار در یک شرکت پیمانکاری محدوده امیرآباد شمالی

افزایش فعالیت سامانه بارشی در غرب کشور

نفوذ آلودگی پلاستیکی به عمیق ترین نقاط اقیانوس ها

حرکت اتوبوس های اردوی دانش آموزان منوط به ارسال «کد»

استقرار کلینیک تخصصی فیزیوتراپی قزوین در سرپل ذهاب

آخرین وضعیت بازگشایی مدارس در مناطق زلزله زده

شناسایی امکانات شهرستان محمودآباد در مواجه با بحران

نقشه ای برای شناسایی آلوده ترین شهرهای اروپا

مازندران به اندازه 15 استان داوطلب کتاب دارد

حرکت اتوبوس های اردوی دانش آموزان منوط به ارسال «کد»

تحصیل هم زمان دانش آموزان سه پایه تحصیلی در یک کانکس در سُهران میناب

حفظ موضوعی قرآن از مفیدترین دوره ها برای کودکان است

قرارهای سبز هفته اخر آبان ماه 96

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی: سرانه کتاب برای هر دانش آموز 11 جلد است

تداوم کیفیت هوای ناسالم برای گروه های حساس در تهران

70 نفر از واقفان کردستانی را بانوان تشکیل می دهند

اهداء اقلام ضروری به زلزله زدگان غرب کشور

اجرای طرح کانون مدرسه برای دانش آموزان مناطق زلزله زده غرب کشور

پیاده روی مسجد تا حرم در میناب

حرکت اتوبوس های اردوی دانش آموزان منوط به ارسال «کد»

رقابت بنزن و ذرات معلق برای مرگ تدریجی تهران

پرداخت خسارت مدارس تحت پوشش سرپل ذهاب توسط بیمه معلم

ارایه خدمات مشاوره ای به 18500 تن از زلزله زدگان/ احداث 10 مهدکودک کانکسی

مشاوره رایگان مراکز مشاوره نیروی انتظامی خوزستان

بدبو ترین شغل دنیا

عدم مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در خوزستان

مدرسه اتباع فاقد هویت پاکستانی افتتاح شد

ارسال نخستین محموله کمک های مردم خراسان جنوبی به مناطق زلزله زده

کوره مخروبه آهک پزی در سمنان/عکس:النازملکی

به جای تحقیر بذر محبت در مدارس بیفشانیم

بیش از 23 هزار دانش آموز استثنایی حاصل ازدواج های فامیلی اند

اعزام مربیان کتاب خانه های سیار کانون به کرمانشاه

آغاز ثبت تخلفات موتورسیکلت ها با دوربین

بیش از 23 هزار دانش آموز استثنایی حاصل ازدواج های فامیلی اند

آموزش تصویری بافت مو با روبان رنگی

ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در مناطق زلزله زده

کودکان آذربایجان غربی و ارسال اسباب بازی به کرمانشاه

تعیین اماکنی برای دفن بهداشتی زباله و دپو نخاله های ساختمانی مناطق زلزله زده

حرکت مشروط اتوبوس های اردو های دانش آموزی

کشف گورستان اسلامی یکی از مهمترین کشفیات وستمین در حوزه باستان شناسی است

هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد

استفاده از مواد باقی مانده قهوه به جای نفت در بس های شهری لندن

حرکت «اتوبوس های اردویی» فقط با ارسال «کد حرکت/راه اندازی مرکز کنترل اردوهای دانش آموزی

دپوی 5 هزار تن نمک در 4راهدارخانه دماوند

تصویر دنیایی بدون معدن

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است

استخدام کارمند اداری خانم باحقوق،اضافه کاری،بیمه در تهران

امکانات آموزش و پرورش مازندران نیازمند توجه بیشتر است

بازسازی حفاظ های ایمنی در راه های البرز

دانش آموزان شمال تهران کمپوست خانگی تولید کردند

هشدار در خصوص جاری شدن سیل در چهارمحال و بختیاری

20 امدادگر جمعیت هلال احمر اصفهان به شهرستان ثلاث باباجانی اعزام شدند

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران: مدرسه اتباع فاقد هویت پاکستانی افتتاح شد

برف استان آذربایجان غربی را فرا گرفت

آیین اختتامیه هفته مبارزه با اعتیاد در قرچک

استخدام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی

افزایش فعالیت سامانه بارشی در غرب کشور

استخدام پشتیبان سایت،خانم،آشنا به مدیریت سایت،فتوشاپ/تهران

اجرای پروژه های روان سازی ترافیکی در ساری

ارسال دومین کاروان کمک های مردمی دزفول به کرمانشاه

افتتاح مدرسه اتباع فاقد هویت پاکستانی در شهرری/ پذیرش رایگان دانش آموزان بازمانده از تحصیل

عملیات های امدادونجات نیاز به آموزش های ویژه دارد

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

مهم ترین نیازهای این روزهای زلزله زدگان

بازگشایی مدارس زلزله زده در کانکس

اعزام دومین محموله کمک های مردمی آبادان به کرمانشاه

ارسال دومین کاروان کمک های مردمی دزفول به مناطق زلزله زده

انسان معتقد به خدا با عزت و پاکی زندگی می کند

حوزه فرهنگ نیازمند هم افزایی است

هوای تهران ناسالم شد

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

توسعه مراکز رفاهی و درمانی از مهمترین اولویت های آموزش و پرورش است

100 دانش آموز روستایی زنجان روخوانی قرآن را فرا می گیرند

اعزام 100 نفر از عوامل شهرداری منطقه 20 تهران به مناطق زلزله زده

118 نفر بر اثر زلزله دچار معلولیت شدند / بهزیستی حامی زلزله زدگان

بخشی ازجاده آسیایی در پارک ملی گلستان از زباله پاکسازی شد

تشدید و گسترش بارشها در آذربایجان غربی

جمعیت قوچ و میش های شاهرود نصف می شوند؟!

هشدار در خصوص جاری شدن سیل

آغاز طرح پیشگیری از پوسیگی دندان در مدارس استان + فیلم

بازگشت کاروان زائران پیاده کربلا به مشهدپس از 2600 کیلومتر پیاده روی

پاسخ به شهبه رخداد "نورهای زلزله " در جریان زلزله کرمانشاه

استخدام اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کهگیلویه و بویراحمد

سازه ای که در برابر زلزله 8/5 ریشتری مقاوم است +عکس

انتشار تصاویر خیرکننده از توفان ژوپیتر

پاسخ به شهبه رخداد نورهای زلزله در جریان زلزله کرمانشاه

دروازه «ایشتار» بابل در تخت جمشید

مدیرعامل کانون خبر داد: اهدای 30 هزار بسته فرهنگی به دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه خبر داد کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

فعالیت سامانه بارشی در غرب کشور بیشتر می شود

هوای تهران ناسالم برای گروه های حساس

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در خط یک

«کاک حسین» و ویرانه های تپه رش

دمای هوا در شهر های دارای ایستگاه هواشناسی

آسمان تکاب برفی شد +عکس

بازگشایی مدارس زلزله زده در کلاس کانکسی!

چادر و پلاستیک به میزان کافی میان زلزله زدگان توزیع شده است

تشریح اقدامات بهزیستی در مناطق زلزله زده

نصب مجسمه های درخت مینیاتوری در بوستان تبسم

تنها 10 موقوفه در سمیرم درآمدزایی دارند

آخرین وضعیت بازگشایی مدارس در مناطق زلزله زده

تشریح اقدامات بهزیستی در مناطق زلزله زده

وزارت آموزش و پرورش در آستانه تغییر و تحولات جدید

استخدام سرپرست آموزش در آموزشگاه علمی جان و خرد /خراسان رضوی

سه تخلف عمده موتورسواران در تیررس پلیس

اقدام جالب مردم روستای زلزله زده کوییک/عکس

اهدای 30 هزار بسته فرهنگی به دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه

سفر 4 میلیون زائر به مشهدالرضا/ رشد7 درصدی حضور زائران

آموزش 985 مددجو با موضوع خانواده

اهدای 30 هزار بسته فرهنگی به دانش آموزان زلزله زده کرمانشاه

هوای شهر تهران در شرایط ناسالم قرار گرفت

حفر و احداث چاه های جاذب و سپتیک در نواحی منفصل شهری شرق شهر قزوین

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در شلوغ ترین خط مترو

به خلیج گرگان اجازه تنفس دهیم

به خلیج گرگان اجازه تنفس دهیم