مطالب مرتبط:
در انتظار دود سفیداز صنعت پتروشیمی
در انتظار دود سفید
صنعت پتروشیمی در اولویت جذب سرمایه خارجی
کویت کشتی غرق شده ایرانی را ضبط می کند/ملوانان ایرانی بدون مدارک شناسایی در انتظار اجازه خروج+فیلم غرق شدن
رییس اداره حقوقی راهور ناجا در گفت وگو با فارس تشریح کرد آخرین وضعیت پرونده شکایت پلیس از بخشدار جوکار/ اشد مجازات در انتظار متهمان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 03:252017-10-13اقتصادي

در انتظار دود سفیداز صنعت پتروشیمی


- بر اساس مصوبه اسفند 1393 مجلس شورای اسلامی، اختیار قیمت گذاری سه گاز متان، پروپان و بوتان برعهده دولت گذاشته شده است.

استراتژی قیمت گذاری هر یک از گازهای یادشده اگر با در نظرگرفتن شرایط زیر طراحی و تدوین شود، حتما می تواند نگاه مثبت وزارت نفت و شخص وزیر را نسبت به این صنعت مهم کشور، تقویت کند.

گاز متان با کشتی قابل صادرات نیست مگر اینکه با استفاده از تکنولوژی LNG آن را به مایع تبدیل کنند حتی در این صورت نیز هزینه احداث کارخانه های LNG بسیار سنگین است و کشتی های حمل LNG نیز بسیار گران قیمت هستند.

گاز طبیعی را از طریق خط لوله نیز می توان به کشورهای اطراف صادر کرد اما تقاضا برای خرید گاز طبیعی بیشتر در فصل سرما است و میزان گازی که در شرایط واقعی از طریق خط لوله می توان صادر کرد حدود 20 تا 30 میلیارد مترمکعب در سال پیش بینی می شود درحالی که میزان تولید گاز متان در ایران بیش از 250 میلیارد مترمکعب در سال است.

بعد از بخش خانگی و تجاری، نیروگاه ها بزرگ ترین مصرف کننده گاز متان در کشور هستند.

فروش گاز متان با قیمت های کنونی به نیروگاه ها هیچ توجیه اقتصادی برای وزارت نفت ندارد.

از طرف دیگر اگر قیمت گاز تحویلی به نیروگاه ها نیز هم سطح پتروشیمی ها شود، غالب نیروگاه ها ورشکست خواهند شد و آزاد سازی قیمت برق نیز زمان بر است و نیاز به فرهنگ سازی دارد.

درمجموع حدود پنج درصد گاز متان کشور در صنعت پتروشیمی استفاده می شود که با قیمت چهار برابر گاز مصارف خانگی و تجاری و نیروگاهی تحویل واحدهای پتروشیمی می شود.

درحالی که همه پتروشیمی ها با هم پنج درصد گاز طبیعی کشور را مصرف می کنند و ضمن ایجاد اشتغال مولد و درآمد مالیاتی اعتبار کشور را ارتقا داده اند اما مورد بیشترین هجمه از طرف برخی نمایندگان مجلس و برخی رسانه ها قرار گرفته اند که چنین هجمه به مجموعه گسترده ای که فقط پنج درصد گاز کشور و کمتر از 15 درصد گازی که هدر می رود را با گران ترین قیمت (چهار برابر قیمت سایر مصرف کنندگان) خریداری می کند.

جای تعجب و تأمل دارد.

با پتک رانت خواری فضای مسمومی علیه این مجموعه عظیم ایجاد کرده اند که ریشه آن را باید در علاقه مندنبودن برخی جریانات به توسعه کشور در دولت روحانی ارزیابی کرد.

استراتژی وزارت نفت درباره گاز متان تحویلی به پتروشیمی ها تا حدودی مشخص است هرچند تدوین استراتژی وزارت نفت درباره مصرف رو به تزاید گاز در بخش خانگی و تجاری و نیروگاهی ضروری به نظر می رسد؛ به ویژه جایگزینی سایر انرژی ها ازجمله انرژی خورشیدی به جای گاز طبیعی در برخی مناطق کشور که نیاز به بررسی و سرمایه گذاری دارد.

از گاز طبیعی در واحدهای GTL می توان محصولات ارزشمند بنزین و گازوییل تولید کرد.

همچنین با استفاده از گاز متان در واحدهای GTPP و GTO می توان محصولات ارزشمند اتیلن و پروپیلن تولید کرد.

سرمایه گذاری در واحدهای یادشده در کشوری چون ایران با نرخ بهره بانکی بالا و سایر موانع زمانی توجیه پذیر خواهد بود که قیمت گاز تحویلی به این واحد ها حداکثر دو برابر مصارف خانگی و تجاری و نیروگاهی باشد نه چهار برابر.

درباره گاز پروپان و بوتان شرایط پیچیده تر است چراکه فرمول قیمت گذاری قابل قبولی جهت اختصاص این دو خوراک به واحدهای پتروشیمی تدوین نشده است.

منابع این مواد خام محدود و تقاضای جهانی به دلیل قابلیت صادرات از طریق کشتی و نیاز جهانی فعلا بالاست.

از گاز پروپان می توان در واحد های PDH محصول ارزشمند پروپیلن تولید کرد و گاز بوتان نیز خوراک کوره های مایع واحدهای الفینی است.

(واحدهای الفینی کارخانه هایی هستند که در آنها اتیلن و پروپیلن تولید می شود).

حال باید به یک سؤال اساسی پاسخ داد و آن اینکه مصرف داخل منابع محدود پروپان در واحدهای پایین دست سیاست درستی است یا صادرات پروپان؟ متوسط قیمت جهانی پروپان در پنج سال گذشته حدود 500 دلار بوده و متوسط قیمت محصول عمده حاصل از آن یعنی پلی پروپیلن تنی حدود هزارو 200 تا هزارو 300 دلار.

حدود 86 درصد پروپان در واحدهای PDH به پروپیلن تبدیل می شود که از آن می توان انواع محصولات گران قیمت خصوصا پلی پروپیلن تولید کرد.

14 درصد باقی مانده نیز غالبا به اتان و بوتان تبدیل می شودکه از اتان در واحدهای الفینی اتیلن استفاده و از بوتان نیز محصولات ارزشمند تولید می شود.

مزایای تبدیل گاز پروپان به محصولات ارزشمند در واحدهای پتروشیمی نسبت به صادرات ماده خام پروپان عبارت اند از: 1- ایجاد ارزش افزوده بالا ناشی از تبدیل پروپان 500 دلاری به محصولات هزارو 200 دلاری و مزایای آن برای اقتصاد ملی 2- ایجاد هزاران شغل مستقیم برای جوانان جویای کار ناشی از احداث واحدهای PDH/PP 3- ایجاد هزاران شغل در صنایع پایین دستی.

از پلی پروپیلن در واحدهای پایین دستی محصولات بسیار متنوعی تولید می شود که از جمله آنها عبارت اند از: انواع لوله ها، بخش قابل توجهی از مصنوعات پلیمری درون و بیرون خودرو ازجمله سپر خودرو، باک خودرو، داخل خودرو، انواع پلاستیک، انواع اسباب بازی ها، انواع وسایل آشپزخانه، انواع گونی ها و کیسه ها و زنجیره بسیار گسترده و غیرقابل شمارش.

توضیح اینکه واحدهای تولید کننده صنایع پایین دست داخلی با کمبود خوراک مواجه هستند.

بنابراین با ظرفیت پایین کار می کنند که منجر به بالارفتن هزینه ها و کاهش قابل توجه اشتغال شده است محصولات پلی پروپیلن داخل با قیمت FOB منهای پنج درصد یعنی حدود 50 تا 60 دلار ارزان تر تحویل تولید کنندگان داخل می شود.

اگر واحد های کوچک تولیدکننده بخواهند از خارج مواد اولیه مورد نیاز خود را وارد کنند باید بیش از قیمت داخل بابت هزینه های حمل و .

پرداخت کنند.

بنابراین تأمین نیاز صنایع پایین دست از داخل کاملا اقتصادی تر است.

در این حوزه قابلیت تولید دو تا سه میلیون تن محصول و ایجاد اشتغال مستقیم برای ده ها هزار نفر وجود دارد.

4- مالیات: واحدهای تولید هر سال مبالغ کلانی تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده و مالیات سود به دولت پرداخت می کنند.

کارخانه های پتروشیمی معمولا 40 سال عمر مفید دارند و در این مدت همانند گاو شیرده درآمد پایدار مالیاتی برای دولت تولید می کنند؛ مثلا شرکتی که هزار میلیارد تومان سود می کند، سالانه 250 میلیارد تومان مالیات نصیب دولت می کند.

مثلا یک کارخانه PDH/PP سالانه هزار میلیارد تومان سود می کند که از این مبلغ باید 250 میلیارد تومان آن را تحت عناوین مختلف، از جمله مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده و.

به خزانه واریز کند.

چنین واحدی سالانه 600 هزار تن پروپان از دولت خریداری می کند با لحاظ اینکه پروپان بدون هیچ تخفیفی و به قیمت صادرات؛ یعنی 500 دلار تحویل خریدار شود، این واحد سالانه 300 میلیون دلار صرف خرید پروپان می کند، اما همین واحد سالانه 250 میلیارد تومان تحت عناوین ذکرشده به حساب دولت واریز می کند که به ازای هر تن حدود 120 دلار می شود.

بنابراین اگر دولت به این شرکت که به صورت تضمین شده 40 سال محصولش را خریداری می کند، 124 دلار؛ یعنی 20 درصد هم تخفیف در نرخ خوراک بدهد، باز هم منجر به کاهش درآمد دولت نمی شود، درحالی که محرک جذب سرمایه گذاری و رونق اقتصاد و توسعه ملی است.

5- بیمه و مالیاتی که کارکنان در واحدهای بالادستی و پایین دستی به دولت پرداخت می کنند.

6- گردش مالی بالا در بانک ها ناشی از ارزش افزوده چندبرابری.

7- افزایش اعتبار کشور در اقتصاد جهانی و دستیابی به مواهب حاصل از آن، از جمله کاهش ضریب ریسک سرمایه گذاری در ایران.

8- ایجاد مصرف کننده پایدار در کشور و اطمینان از امکان فروش پروپان به یک مصرف کننده داخلی حتی در شرایط تحریم یا کاهش تقاضای جهانی و همچنین اطمینان وزارت نفت از دستیابی به درآمد حاصل از فروش محصول و کاهش ریسک عدم پرداخت وجه ازسوی برخی خریداران و دلالان خارجی کشورهای تولید کننده گاز در سراسر جهان، برای واحد های پتروشیمی تخفیف های ویژه ای لحاظ می کنند.

عربستان منابع گاز متان محدودی دارد و درحالی که گاز متان را با هزینه ای سنگین از گازهای همراه نفت استحصال می کند، آن را به قیمت پنج سنت (حدود نصف قیمت گاز تحویلی به پتروشیمی ها در ایران) تحویل واحد های پتروشیمی می دهد.

قیمت گاز اتان در همه کشورهای تولیدکننده دنیا حتی در آمریکا و روسیه از ایران ارزان تر تحویل واحد های پتروشیمی می شود.

سرمایه گذاران در آن کشورها وام با بهره کمتر از پنج درصد با شرایط بسیار آسان تر دریافت می کنند، فشارهای تحریم و مشکلات مقررات قانون کار ایران و سایر مسائل گریبان گیر صنعت در ایران را ندارند، با وجود این، صنعت پتروشیمی ایران همچنان سر پا ایستاده است، اما برای تحویل و شکوفایی باید مهم تر از رفع تحریم ها، نوع نگاه مسئولان و تصمیم گیران، همچنان بر تقویت این صنعت دارای ارزش افزوده متمرکز شود.

یک مطلب اساسی دیگر هم وجود دارد و آن اینکه آیا وزارت نفت نماینده دولت و حاکمیت در فروش گاز است یا یک شرکت غیردولتی که صرفا به درآمد خود می اندیشد، نه منافع کلان ملی و زنجیره ارزش؟ پاسخ به این پرسش بسیار اساسی است.

چنانچه وزارت نفت خود را در نقش یک شرکت غیردولتی قرار دهد، چنین نگرش و نوع نگاهی با نگاه ملی و توسعه ای و همه جانبه به زوایای مختلف حکومت داری فاصله زیادی دارد و منجر به ازدست دادن تمامی مزایایی می شود که در متن فوق به آنها اشاره شد.

این نوع نگرش در راستای منافع کلان ملی، ایجاد اشتغال، توسعه و آینده روشن برای کشور نیست.

خوشبختانه وزارت نفت در دوران مهندس زنگنه، چنین نگاهی ندارد و استراتژی روشن و مؤکد وزارت نفت حمایت از توسعه صنعت پتروشیمی و کاهش خام فروشی است.

مهندس زنگنه در دور دوم وزارت خود تأکید ویژه ای بر توسعه صنعت پتروشیمی دارد و با این نوع نگرش انتظار می رود ملت شاهد تحولات ارزشمند و ماندگاری در صنعت پتروشیمی در سال های آتی باشد که ان شاءالله محقق خواهد شد.

انتظار می رود در راستای قانون مصوب مجلس برای تخفیف پلکانی تا 30 درصد برای خوراک مایع و گاز واحدهای پتروشیمی، دستورالعمل متناسب با استراتژی کلان ایران در سرمایه گذاری در این صنعت تدوین شود.

در این استراتژی می توان برای واحدهای پتروشیمی که محصولات خود را در بازار داخل با تخفیف های مد نظر دولت عرضه می کنند، تخفیف بیشتری در نرخ خوراک قائل شد.

تخفیف تا 30 درصد در نرخ خوراک واحدهای بالادستی از طریق مزایا و مواهب ارزشمند یادشده جبران شود.

نیاز است دستورالعمل هم جهت و در چارچوب قانون مصوب زیر تدوین و اجرایی شود: در ماده 1- الف- بند 4: قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) آمده است که: وزارت نفت مکلف است قیمت خوراک گاز و خوراک مایع تحویلی به واحدهای صنعتی، پالایشی و پتروشیمی ها را با رعایت معیارهای زیر تعیین کند: 1- متناسب با معدل وزنی درآمد حاصل از فروش گاز یا مایع تحویلی برای سایر مصارف داخلی، صادراتی و وارداتی، قیمت محصول با حفظ قابلیت رقابت پذیری محصولات تولیدی در بازارهای بین المللی و بهبود متغیرهای کلان اقتصادی 2- ایجاد انگیزش و امکان جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی 3- اعمال تخفیف پلکانی تا 30 درصد با انعقاد قرارداد بلندمدت برای واحدهایی که بتوانند برای تأمین مواد اولیه واحدهای پتروشیمی داخلی که محصولات میانی و نهایی تولید می کنند استفاده شده و زنجیره ارزش افزوده را افزایش دهند.

در این قرارداد بنگاه هایی که در مناطق کمترتوسعه یافته راه اندازی می شوند، از تخفیف بیشتری برخوردار می شوند.

در آیین نامه اجرایی این قانون به جای تخفیف پلکانی تا 30 درصد برای خوراک مایع، تخفیف تا سه درصد اعمال و ابلاغ شد که احتمالا یک صفر آنجا افتاده و لازم است هرچه سریع تر اصلاح شود تا جذابیت لازم برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی فراهم شود.

داشتن منابع عظیم گاز پروپان زمانی امتیاز برای جذب سرمایه گذاری محسوب می شود که قیمت خرید آن با کشورهایی که از این منابع محروم هستند یکسان یا دارای فاصله اندک نباشد.

نمی توان فراموش کرد که سرمایه گذاری در ایران دافعه های متعددی دارد و جاذبه قیمت خوراک باید در حدی باشد که با وجود معدل دافعه ها و عوامل بازدارنده باز هم برای سرمایه گذار جذاب و امیدبخش باشد.


کلید واژه ها: پتروشیمی - نیروگاه - کشور - قیمت - طبیعی - وزارت - درصد - مصرف - میلیارد - نمایندگان مجلس - توجیه اقتصادی - انرژی خورشیدی - صنعت - سرمایه گذاری - دولت روحانی - میزان - انرژی - شرایط - رانت خواری - بزرگ ترین - گران ترین - گران قیمت - کشتی - دولت - تکنولوژی - مجلس - خرید - سرما - قیمت برق - پیش بینی

آخرین اخبار سرویس:
تولید قربانی همیشگی

خسارت تعرفه های وارداتی بر اقتصاد هند

بحران سیستم بانکی

اعلام زمان پرداخت حقوق اسفند کارکنان دولت

چگونه برای ورود ربات ها به دنیای کسب وکار آماده شویم

حقوق اسفند از نیمه این ماه پرداخت می شود

مخالفت وزارت جهاد با افزایش تعرفه واردات کنجاله

تصمیم جدید مجلس برای یارانه بگیران

99 درصد وضعیت تلگرام به حالت قبل برگشت

نوبخت خبر داد حقوق اسفند از نیمه این ماه پرداخت می شود

تورم بهمن ماه 8.3 درصد اعلام شد

آغاز فروش پردازنده های نسل هشتمی Pentium Gold اینتل؛ ارزان برای همه

افت 669 واحدی شاخص در بهمن بورس

کدام روش سود دهی بیشتری دارد؟

نوبخت: حقوق اسفند از نیمه این ماه پرداخت می شود

هواپیمای سانحه دیده 6 سال زمین گیر بوده است

نوبخت: یارانه عقب افتاده مراکز خدمات بهزیستی تا پایان سال پرداخت می شود

ثبت جهانی سه محصول راهبردی خراسان جنوبی

افشای راز یارانه ای احمدی نژاد

واقعی شدن قیمت ارز باعث افزایش صادرات غیرنفتی می شود

پیام تسلیت مدیر عامل بانک کشاورزی ایران به مردم استان

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس انتقاد کرد واردات گسترده داروی بی کیفیت از کلمبیا و آرژانتین/ دلالان عامل اصلی آشفتگی بازار دارو

فردا؛ آغاز بکار 2 نمایشگاه بین المللی محیط زیست و انرژی های تجدیدپذیر

ناهمواری راه روستا های کردستان هموار می شود

کاهش 50 درصدی بارندگی در کشور

قیمت نفت اُفت کرد

پیش بینی ثبات قیمت مسکن در سال آینده

پرداخت یارانه مراکز خدماتی بهزیستی تا پایان هفته جاری/حقوق اسفند از نیمه این ماه پرداخت می شود

سیاست دولت در قبال پرداخت یارانه سال 97، عینا مانند سال 96 است

حذف یارانه 21 میلیون نفر در سال 97

خودروی داخلی باز هم گران شد+ جدول قیمت خودرو

نوبخت: پرداخت یارانه مراکز خدماتی بهزیستی تا پایان هفته جاری/حقوق اسفند از نیمه این ماه پرداخت می شود

پیش بینی ثبات قیمت مسکن در سال آینده

انتقال رنو به استان مرکزی قطعی شد

پرداخت یارانه مراکز خدماتی بهزیستی تا پایان هفته جاری

پیش بینی ثبات قیمت مسکن در سال آینده

چوبی که از بی توجهی به اقتصاد دانش بنیان می خوریم

رییس بانک مرکزی انگلیس: بیت کوین شکست خورده است

سامسونگ زبان طراحی Infinity Display را به تمام میان رده های خود می آورد

انتقال رنو به استان مرکزی قطعی شد

پردازنده های Ryzen را به فراموشی بسپارید؛ Ryzen 2 ده درصد سریع تر است

عقب نشینی بانک مرکزی با برگرداندن سود بانکی 20 درصد!

پرداخت یارانه مراکز خدماتی بهزیستی تا پایان هفته جاری/حقوق اسفند از نیمه این ماه پرداخت می شود

علیرغم کارشکنی آمریکا؛ ونزوئلا ارز اینترنتی خود را به بازار عرضه کرد

گزینه جدید ایمنی در نسل جدید هیوندایی سانتافه

ورود نیروهای مردمی وابسته به ارتش سوریه به عفرین

دخل دولت به خرجش نمی رسد/ با بودجه اندک عمرانی دولت نمی توان به توسعه عمرانی کشور امیدوار بود

عضو کمیسیون عمران مجلس: دخل دولت به خرجش نمی رسد/ با بودجه اندک عمرانی دولت نمی توان به توسعه عمرانی کشور امیدوار بود

ترامپ: دموکرات ها می خواهند مالیات را افزایش دهند

اعتماد 25 هزار میلیاردی به 5 موسسه غیرمجاز

کالای چینی هزار هزار، گردشگر چینی اندک شمار!

به تهران امیدوار باشید؛ لس آنجلس پرترافیک ترین شهر جهان است

تورم بهمن ماه 8.3 درصد اعلام شد

تورم بهمن ماه اعلام شد

انتقال رنو به استان مرکزی قطعی شد

توزیع 80 هزار پاکت کمک های جشن نیکوکاری بین دانش آموزان ایلامی

شناسنامه دار کردن یک هزار و40 دستگاه تراکتور در چرداول

شناسنامه دار کردن یک هزار و40 دستگاه تراکتور در چرداول

تورم بهمن ماه 8.3 درصد اعلام شد

تورم بهمن ماه 8.3 درصد اعلام شد

نرخ تورم بهمن ماه اعلام شد

نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوار 8.3درصد است

بازدید سخنگوی دولت از مجتمع توانبخشی معلولان ذهنی تهران

32 میلیون چینی در یک روز به سینما رفتند | فروش 205 میلیون دلاری در روز اول سال

مرکز آمار: نرخ تورم در بهمن ماه به 8.3 درصد رسید

راهکاری برای افزایش کارامدی طرح های عمرانی

نیروهای هلی برد در جستجوی جعبه سیاه ATR

در آخرین لحظات درهواپیما چه گذشت؟/خلبان تصور کرده کوه رارد می کند

انتقال رنو به استان مرکزی قطعی شد

تورم بهمن ماه 8.3 درصد اعلام شد

قطعی شدن انتقال رنو به استان مرکزی

روزیاتو: نگاهی به مهم ترین مراسم ها و آداب و رسوم سال نوی چینی

تورم بهمن ماه 8.3 درصد اعلام شد

احیای جایگاه ایران در بازار جهانی انرژی

مرکز آمار ایران نرخ تورم 12 ماه منتهی به بهمن 96 را اعلام کرد

کیوسک های مهربانی در زنجان ایجاد می شود

521 واحد تعاونی درایلام درحال اجرا و راه اندازی هستند

توسعه طارم نیازمند همکاری و تعامل بانک هاست

مرکز آمار ایران نرخ تورم 12 ماه منتهی به بهمن 96 را اعلام کرد

توسعه طارم نیازمند همکاری و تعامل بانک هاست

آشنایی با هواپیمای ATR-72

بهانه جویی جدید آمریکا برای لغو قرارداد بویینگ با ایران

اکسپریا ایکس زد 2 کامپکت سونی در تصویری لو رفت

قرارداد بزرگ برای صدور گاز رژیم صهیونیستی به مصر

نرخ تورم 8.3 درصد شد

انتقال رنو به استان مرکزی قطعی شد

تورم بهمن ماه 8.3 درصد اعلام شد

521 واحد تعاونی درایلام درحال اجرا و راه اندازی هستند

تخم مرغ بازهم گران شد

تجمع عزاداران فاطمی در میدان فاطمی تهران

فروش گل رز 150 هزار تومانی در تهران + عکس

25 هزار میلیارد تومان از پول مردم در 5 موسسه غیرمجاز 

رضایی فر: هواپیمای ATRشش سال زمین گیر بوده است

سال 97 چه تعداد ایرانی یارانه می گیرند؟

پخش سریال کره ای «کیمیاگر» از افق

دستگیری صیادان غیرمجاز دستاورد محسوب نمی شود

طراحی خودروی برقی با شوفر دیجیتال

فرانسوی ها بدعهدی نکرده اند

قیمت طلا کاهش یافت

تورم خوراکی ها 12.8 درصد شد

در انتظار دود سفیداز صنعت پتروشیمی

در انتظار دود سفیداز صنعت پتروشیمی