مطالب مرتبط:
شمارش معکوس تا آغاز دومین دوره جشنواره بام
آغاز سومین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه جوانان و ورزشکاران استان قزوین
شمارش معکوس تا آغاز دومین دوره جشنواره بام با عنوان«ماشین بابام»/ "رنو کپچر" جایزه ویژه
شمارش معکوس تا آغاز دومین دوره جشنواره بام با عنوان«ماشین بابام»/ "رنو کپچر" جایزه ویژه
حوزه علمیه مبلغان را به ابزار هنر تجهیز کند / ورود حوزه در عرصه تولید آثار دینی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 02:462017-10-12سياسي

زهرا جعفری فرد، احمد صالحی کاخکی، داوود جعفری سرشت تلألؤ شعارهای شیعی بر آثار چوبی دوره سلجوقی تا آغاز دوره تیموری


هدف اصلی پژوهش حاضر، معرفی آن دسته از آثار چوبی متعلق به دوره سلجوقی تا آغاز دوره تیموری است که روی آن ها، شعارهای خاص شیعیان شامل ادعیه، ذکرها و .

- تلألؤ شعارهای شیعی بر آثار چوبی دوره سلجوقی تا آغاز دوره تیموری هدف اصلی پژوهش حاضر، معرفی آن دسته از آثار چوبی متعلق به دوره سلجوقی تا آغاز دوره تیموری است که روی آن ها، شعارهای خاص شیعیان شامل ادعیه، ذکرها و .

دیده می شود.

چکیده دوره سلجوقی تا آغاز دوره تیموری، از جمله ادوار درخشان صنایع چوب در ایران است.

آثار چوبی به جای مانده از این دوران، علاوه بر داشتن ارزش فنی و هنری بالا، به دلیل داشتن کتیبه هایی با مضامین دینی و اعتقادی، جایگاهی ویژه در زمینه شناخت باورهای دینی و مذهبی مردمان آن اعصار دارند.

این امر، لزوم بررسی دقیق و گسترده تر این آثار را موجب می شود.

هدف اصلی پژوهش حاضر، معرفی آن دسته از آثار چوبی متعلق به دوره سلجوقی تا آغاز دوره تیموری است که روی آن ها، شعارهای خاص شیعیان شامل ادعیه، ذکرها و .

دیده می شود.

با توجه به مطالعات و بررسی های صورت گرفته توسط نگارندگان، در پایان پژوهش، این نتیجه حاصل شد که در این ادوار، کاربرد شعارهای شیعی روی اشیای چوبی با کاربرد های مختلف، به صورت یک سنت زیبا و پسندیده درآمده است که نشان از اعتقادات عمیق و ارادت خالصانه بانیان و سازندگان این آثار، به اهل بیت: دارد.

کلیدواژه ها آثار چوبی؛ سلجوقی؛ تیموری؛ شعارهای شیعی در دوران اسلامی، از جمله دوره سلجوقی تا آغاز دوره تیموری، از قطعات چوب های ظریف حکاکی شده، برای ساخت منابر، یادمان ها (صندوق قبر)، رحل و.

، عمدتاً در اماکن مذهبی استفاده شده است، این آثار با استفاده از تکنیک های تزیینی متنوع، به زیبایی هرچه تمام آراسته گشته اند.

از جمله عناصر تزیینی موجود روی آثار چوبی این ادوار، کتیبه هایی است که به خط کوفی و سایر اقلام از جمله ثلث و نسخ نوشته شده و علاوه بر جنبه زیبایی شناختی، از لحاظ جنبه های تاریخی و مذهبی نیز ارزش و اعتبار فراوانی دارند.

با توجه به این که بیش تر آثار چوبی متعلق به این ادوار (دوره سلجوقی تا آغاز دوره تیموری)، برای استفاده در اماکن مقدس و مذهبی ساخته شده، به تبع آن مضمون اکثر کتیبه های آن ها، شعارهای دینی و مذهبی رایج در بین مردمان آن روزگار است.

این شعارها، شامل آیات قرآن کریم، اسماء جلاله خداوند و احادیثی از حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) است.

در مناطق شیعه نشین به خصوص نواحی مرکز ایران، استفاده از عبارات و دعاهای شیعی مانند ذکر صلوات بر چهارده معصوم:، زیارت شهدا و شهادت به ولایت و امامت امام علی(ع) و .

متداول بوده و با نوشتن این عبارات روی آثار هنری مختلف از جمله آثار چوبی، ارادت خود را به این بزرگواران ابراز می داشته اند.

با وجود اهمیتی که کتیبه های موجود روی این آثار، در شناخت بهتر باورهای دینی مردم این ادوار دارد، تاکنون هیچ گونه تحقیق و بررسی در زمینه آن ها صورت نگرفته و همین امر لزوم پرداختن به این مهم را ایجاب نموده است.

هدف پژوهش حاضر، معرفی آن دسته از آثار چوبی دوره سلجوقی تا آغاز دوره تیموری است که روی آن ها شعارهای خاص شیعیان ذکر گردیده و سپس به تفصیل، به بررسی مضامین این کتیبه ها پرداخته شده است.

مقالات و کتب بسیاری، به بررسی شعارهای شیعی موجود روی آثار هنری مختلف پرداخته اند؛ مانند کتاب های هنر شیعی (شایسته فر، 1384) و جلوه های هنر شیعی در نگارگری و کتیبه نگاری تیموریان و صفویان (رجبی، 13911).

مقالات مانند تجلی تفکرات شیعی در نوشتار انگشتری های عصر قاجار که در این مقاله، شعارهای مختلف روی انگشترها مطالعه شده است (محمدی زاده، 13922)؛ تاریخ اجتماعی شیعیان ایران در نیمه نخست قرن نهم هجری که ضمن مطالعه وضعیت اجتماعی این دوره، صنایع و حرف مرتبط با شیعیان معرفی شده است (حسین پور، 1386)؛ نماد و نمود نام علی(ع) در هنر فلزکاری صفویه و قاجار که نمودهای نام حضرت علی(ع) در دوره های صفوی و قاجار، بررسی و تفاوت های موجود میان مضامین شیعی مشخص شده است (فراست، 1387)؛ مقاله بررسی تطبیقی کاربرد متون مذهبی در هنر شیعی مازندران که آثار چوبی و شعارهای شیعی موجود روی آثار منبت دوره صفوی منطقه مازندران، بررسی شده است.

(کلانتر، آیت اللهی، 1392) شیوه گردآوری اطلاعات در این مقاله، به شیوه میدانی و کتابخانه ای است و نتایج به دست آمده، به صورت نویافته و حاصل مطالعات نگارندگان بوده و رویکردی توصیفی - تحلیلی دارد.

ذکر این نکته لازم است که طی پژوهش حاضر، تعداد 110 اثر چوبی متعلق به دوره سلجوقی تا آغاز دوره تیموری مطالعه شده که از بین آن ها تنها پنج مورد، دارای کتیبه هایی با مضامین شیعی هستند.

از مهم ترین دلایل کمبود شعارهای شیعی روی آثار چوبی ادوار ذکرشده، گرایش اغلب حاکمان وقت به آیین تسنن است.

معرفی آثار آثار چوبی مورد بحث، در مناطق مرکزی ایران و موزه های داخل و خارج از کشور نگه داری می شوند.

این آثار شامل منبر (منبر مسجد جامع روستای ابیانه)، پنجره چوبی (موجود در موزه ملی ایران)، در چوبی (در امام زاده اسماعیل اصفهان)، رحل چوبی (موجود در موزه متروپولیتن) و یک لوح چوبی (موجود در مجموعه دیوید) است.

معرفی آثار بر اساس قدمت آن ها، از قدیم به جدید صورت گرفته است.

منبر مسجد جامع ابیانه روستای ابیانه در 48 کیلومتری نطنز و در دامنه شمال غربی کوه کرکس واقع شده است.

مسجد جامع روستا، مهم ترین بنا و اثر تاریخی آن است که در مختصات جغرافیایی N33˚35 12.

44" , E51˚35 18.

499" قرار دارد.

بنای اولیه مسجد بر اساس کتیبه های موجود، حداقل به دوره سلجوقی تعلق دارد، که در دوره های بعد بازسازی شده است.

قدیمی ترین شیء چوبی موجود در مسجد، منبر چوبی آن است که امروزه در نمازخانه مسجد نگه داری می شود و دارای تاریخ محرم سال 466 قمری است.

جنس آن از چوب چنار و دارای چهار پله است و در دو طرف پله آخر، دو ستون دارد (عکس1).

منبر مسجد از پیوند قاب های مستطیل شکل در ابعاد مختلف به وجود آمده و از سه فن منبت، گره چینی و مشبک، برای آراستن آن استفاده شده اما تکنیک تزیینی غالب آن، منبت است که به صورت نقوش اسلیمی ساده حلزونی شکل، دهن اژدری و انواع گل های پرچین و برگ های اسلیمی، روی بخش های مختلف منبر کار شده است.

ردیفی از مهره ها (نقوش مدور توخالی) نیز پهلوهای دو جانب منبر ابیانه را تزیین کرده اند.

golmohammadi, 2001, p.

210-211)) منبر ابیانه کتیبه های مختلفی دارد.

این کتیبه ها، به خط کوفی و قلم نسخ است که در بخش های مختلف آن دیده می شود.

برخی از این کتیبه ها در زمان ساخت منبر بر آن حک شده، اما بخش اعظم آن ها در زمان مرمت منبر، توسط مرمت گران نوشته شده است.

ابتدا به شرح کتیبه های اصلی و اولیه منبر و سپس به بیان کتیبه های الحاقی می پردازیم.

از جمله بخش هایی که کتیبه آن، در زمان ساخت منبر روی اثر ایجاد شده، کتیبه های قسمت پایین تکیه گاه مسند است که به خط کوفی گل دار بر دو تخته مستطیلی شکل مجزا از هم، حک شده است: کتیبه بالایی: ابوالقاسم محمد و ابوطاهر بن علی و حسین بن علی و عبدالجبار بن احمد غفرالله ذنو.

[بهم] ؛ کتیبه پایین: مما امر بایجاد هذا المنبر ؛[1] ادامه کتیبه: فی المحرم سنه ست و ستین و اربع مائه(466ق) رحم الله من قرأه و نظره اسـت که در قسمت چارچوب تکیه گاه مسند و تیرکی که پایه چارچوب بر آن استوار شده، به خط کوفی گل دار نوشته شده است (هنرفر، 1350، ص888).

در طرف راست منبر و در داخل سه قاب نیز کتیبه هایی ایجاد شده که عبارتند از: الله ، العظمه لله و در قاب دیگر عبارت ناخوانایی نوشته شده است.

کتیبه های الحاقی منبر عبارتند از: کتیبه های بخش تکیه گاه مسند که در داخل یک نقش محراب مانند هستند.

در داخل نقش محراب: هو العلی الکبیر لا اله الا الله محمد رسول الله علی ولی الله حقا حقا عمل محمود نوشته شده است.

وجود شعار علی ولی الله حقا حقا ، به پذیرش اصل امامت و قبول ولایت امام علی(ع) توسط بانی و سازندگان آن اشاره دارد که به زیبایی، بر بدنه منبر انعکاس یافته است (عکس 2).

در کتاب شریف و ارزشمند اصول کافی (ج1، باب حجه) و کلیات حدیث قدسی: سنان بن طریف از امام صادق(ع)(ع) روایت می کند که فرمود: ما نخستین خاندانی هستیم که خداوند نام ما را بلند صدا کرده است.

هنگامی که آسمان ها و زمین را آفرید، امر فرمود که منادی بانگ برآورد: " اشهد ان لا اله الا الله (سه بار) اشهد ان محمداً رسول الله (سه بار) اشهد ان علیاً امیرالمؤمنین حقاً (سه بار)".

(کلینی، 1369، ج11، ص5811) در کتاب ینابیع الموده، (ج1، باب 37) که از کتب اهل تسنن است، به نقل از حاکم بن احمد بیهقی (از علمای اهل تسنن) نوشته شده که پیامبر(ص) فرمودند: ای علی! به راستی که اولین سؤال از بندگان، پس از مرگ پیرامون شهادت به لا اله الاالله و شهادت به محمد رسول الله و شهادت به این است که تو ولی مؤمنین (علی ولی الله) هستی.

(قندوزی، 1384، ج1، ص 356) به پیشانی پله سوم آیه 18 سوره جن (18 :72) نوشته شده است: و ان المساجد لله فلا تدعو مع الله احدا ، عمل حاج صفر علی بیدگلی سنه1310 .

لوح چوبی موجود در مجموعه دیوید در کپنهاگ در مجموعه (موزه) دیوید در کپنهاگ دانمارک، یک لوح چوبی به ابعاد 61.

5×61 سانتی متر وجود دارد که متعلق به قرن ششم قمری است (503 ق) (قوچانی، 1366، ص 56).

این لوح به صورت یک قطعه مربع شکل است و طبق گزارش موزه در مورد اثر، از جنس چوب چنار ساخته شده و احتمالاً بخشی از یک منبر متعلق به شرق ایران بوده است (عکس2)؛ به هر حال مضمون کتیبه های آن، ثابت می کند که مربوط به مکانی مذهبی بوده است.

تزیینات روی لوح، با استفاده از تکنیک منبت اجرا شده و حاوی کتیبه هایی به خط کوفی مزهر است.

امروزه این قطعه با شماره ثبت 1977/11 در مجموعه دیوید نگه داری می شود.

(www.

davidmus.

dk) حاشیه خارجی لوح به صورت یک نوار باریک سرتاسری است که با استفاده از دوایر ریز توخالی تزیین شده است.

در چهار گوشه آن نیز چهار قاب مربع شکل نقش شده که در داخل هر کدام از این کادرها با استفاده از تکنیک منبت تزیین شده است.

نقوش تزیینی آن ها، مشتمل بر چهار برگ پالمت است که با استفاده از اسلیمی ها و برگ های ظریف به زیبایی به هم متصل شده اند.

کتیبه هایی به خط کوفی مزهر در داخل لوح دیده می شود: در قسمت بالا عبارت بسم الله الرحمن الرحیم یا کریم در داخل یک کادر مستطیل شکل حک شده؛ در زیر این کادر یک قاب مربعی شکل است و طرحی شبیه محراب دارد و در داخل این طرح محرابی شکل، صلوات بر پیغمبر(ص) حک شده است: اللهم صل علی محمد و آل محمد کما حمل وحیک و بلغ رسالتک و صل علی محمد و آل محمد کما احل حلالک و حر م حرامک و علم کتابک صل علی محمد و آل محمد فی شهر محرم سنه ثلاث و خمس مایه .

با توجه به ابعاد کوچک لوح و تکرار سه مرتبه ذکر صلوات بر حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) و آل ایشان بر روی آن، نشان می دهد که سازندگان این لوح به پیامبر اکرم(ص)و آل ایشان ارادت خالصانه داشته اند و حب اهل بیت:، همواره در قلب مردم مسلمان ایران، حضوری عمیق داشته و روی آثار هنری مختلف نمود یافته و با ذکر این عبارات بر روی آن ها، قداست و ارزش والایی به شیء بخشیده است.

پنجره چوبی موزه ملی ایران از جمله آثار چوبی نفیس موجود در بخش اسلامی موزه ملی ایران، یک پنجره چوبی دولنگه به ابعاد 2/68×42 سانتی متر است.

تاریخ ساخت آن طبق کتیبه موجود روی آن، 520 قمری است.

این اثر در موزه ملی ایران با شماره 3283 ثبت شده است (آرشیو موزه ملی ایران).

تزیینات موجود روی این دو لنگه، به صورت قرینه است، بدین ترتیب که در قسمت بالای هر لنگه، نقشی شبیه به طرح محرابی ایجاد شده و در وسط و اطراف آن، کتیبه ای به خط کوفی وجود دارد.

تنها تزیینات روی پنجره در داخل قاب محراب مانند آن اجرا شده که شامل اسلیمی های ظریف ساده هستند که دورتادور قاب تکرار شده اند.

(عکس4) اهمیت اثر به دلیل کتیبه های آن است که روی طرح پیکانی شکل آن سوره اخلاص به خط کوفی نوشته شده است.

نیمی از آن روی لنگه راست و ادامه آن روی لنگه چپ به صورت برجسته کنده کاری شده است.

در لنگه راست آمده: بسم الله الرحمن الرحیم قل هو الله احد ، و در لنگه چپ: الله الصمد لم یلد و لم یولد و لم یکن له کفوا احد .

در قسمت پایین نوشته، در هر دو طرف، در وسط وحده لا شریک له دیده می شود.

سطح میانی هر لنگه ( کادر محرابی شکل) از این پنجره را کتیبه ای به خط کوفی تزیینی دربرگرفته است.

این کتیبه چهارده سطر دارد و اطراف آن با نقوش اسلیمی تزیین شده و در میان اسلیمی ها، زیارت شهدا در شب های قدر (زیارت امام حسین(ع) در شب های قدر) نوشته شده است.

این زیارت جزو ادعیه ای است که خواندن آن در شب های قدر بسیار سفارش شده و معتبر و پربرکت است.

متن کتیبه، نشان می دهد که این پنجره را شیعیان و محبان امام حسین(ع) ساخته اند و احتمالاً در مکانی (شاید مسجد) نصب شده بوده که شیعیان در ماه مبارک رمضان و به خصوص در شب های قدر، بتوانند آن را تلاوت کنند.

متن کتیبه بدین شرح است: هوالحی/ بسم الله الرحمن الرحیم السٌلام علیکم ایها الصدیقون السٌلام علیکم ایها الشهداء الصابرون/ الشهد انکم جاهدتم فی سبیل الله و صبرتم علی الاذی فی حینه و نصحتم لله و لرسوله[2]حتی اتیکم الیقین اشهد انکم / احیاء عند ربکم ترزقون، فجزاکم الله عن الاسلام و اهله افضل جزاء المحسنین و جمع الله[3] بیننا و بینکم فی محل النعیم فی[4] ختم الله تبارک و تعالی فی شهر صفر سنه عشرین و خمسایه .

(قوچانی، 1366، ص 566) شیخ عباس قمی; در ذکر کرامات این زیارت شریف می نویسد: بدان که احادیث در فضیلت زیارت امام حسین(ع) در ماه رمضان به خصوص شب اول و نیمه و آخر آن و در خصوص شب قدر بسیار است.

(قمی، 1385، ص 867ـ871) امام هادی(ع) می فرمایند: هر کس زیارت کند امام حسین(ع) را در شب بیست و سوم ماه رمضان و آن شبی است که امید هست شب قدر باشد و در آن شب هر امر محکمی جدا و مقدر می شود، مصافحه کنند با او روح 24 هزار ملک و پیغمبر که همه رخصت می طلبند از خدا در زیارت آن حضرت در این شب.

در حدیث معتبر دیگر از امام صادق(ع) آمده : چون شب قدر می شود، منادی از آسمان هفتم از بطنان عرش ندا می کند که حق تعالی آمرزید هر کس را که به زیارت قبر حسین(ع) آمده است.

در روایت است هر کس شب قدر نزد قبر آن حضرت باشد و دو رکعت نماز گزارد نزد آن حضرت یا آن چه سؤال کند، میسر شود و حق تعالی بهشت را به او عطا کند و از آتش پناه دهد.

با توجه به مستنداتی که ذکر شد، به عظمت و ارزش معنوی بسیار فراوان دعای زیارت شهدا در شب های قدر می توان پی برد.

میان در امام زاده اسماعیل(ع) اصفهان امام زاده اسماعیل(ع) در طرف مشرق خیابان هاتف کنونی شهر اصفهان، روبه روی امام زاده جعفر(ع) قرار دارد و دارای مختصات جغرافیاییN32˚39 47,16" و E 51˚41 09,50" است.

بنای امام زاده به وضع کنونی از زمان شاه عباس اول شروع شده ولی ساختمان امام زاده و مسجد مرقد شعیا به اوایل اسلام می رسد و قسمتی از ساختمان کنونی، متعلق به دوره سلاجقه است (رفیعی مهرآبادی، 1352، ص 750).

در داخل امام زاده، آثار چوبی نفیسی از دوره های مختلف اسلامی وجود دارد؛ مهم ترین و قدیمی ترین آن ها، یک در چوبی دولته است که دهلیز مقبره امام زاده اسماعیل(ع) را به مرقد شعیای نبی(ع) متصل می کند.

میان در مذکور طبق کتیبه روی آن، متعلق به دوره آل مظفر[5] و به فرم قاب قوس تیزه دار و ابعاد تقریبی 140×2500 است.

تکنیک های تزیینی مختلفی برای آراستن میان در نفیس امام زاده اسماعیل(ع)(ع) به کار برده شده که عبارتند از؛ گره چینی، معرق، منبت، خاتم کاری، زمودگری و جوک کاری.

این تزیینات در کنار هم، با ظرافت و دقت بالایی اجرا شده اند.

نقوش ایجادشده بر روی آن شامل نقوش هندسی و گیاهی است که در قالب طرح های اسلیمی و ختایی کار شده است.

(عکس 5) کتیبه های متعددی به قلم ثلث، روی بخش های مختلف میان در امام زاده اسماعیل(ع) نوشته شده است.

این کتیبه ها در میان انواع نقوش گیاهی، با خطی خوش و به زیبایی هر چه تمام حک شده اند.

به طورکلی کتیبه ها در سه قسمت حک شده است: 1.

در قسمت جناغی بالای در؛ 2.

بر روی لنگه راست؛ 3.

بر روی لنگه چپ در.

در مرکز جناغی بالای در، واژه الله پنج مرتبه تکرار شده است.

در حاشیه جناغی نیز کتیبه ای با این مضمون به قلم ثلث وجود دارد؛ امر باحداث هذا الباب الاحمر الغفره و الثواب فی امره با دوله السلطان الاعظم مولی السلاطین الامم ناشر عدل و الاحسان باسط الامر و فی ضل الله الارض قطب الحق و الدین شاه محمود سلطان الاعظم محمد ابی المظفر خلد الله ملکه فی الحکومه البهلوان الاعظم الصاحب الکرم تاج الدوله و الدین علی ترشاه[کذا]الخراسانی عن خاص ماله .

کتیبه مذکور، نشان می دهد این اثر در زمان شاه محمود مظفری[6] پسر مبارزالدین ساخته شده و بانی آن شخصی به نام علی ترشاه .

الخراسانی بوده است.

(بوسورث، 1381، ص 2422) کتیبه های لنگه سمت راست؛ در تنکه مربع شکل بالای در، عبارت دعایی العظمه لله ، در داخل قاب مستطیل شکل وسط این لنگه، شعار لا اله الا الله و در داخل کادر محرابی شکل آن، صلوات بر حضرت محمد(ص)9 و دوازده امام: بدین صورت نوشته شده است: اللهم صل علی محمد المصطفی و علی المرتضی و الحسن الرضی و الحسین الشهید بکربلا و علی زین العابدین و محمد الباقر و جعفر الصادق .

و ادامه آن در داخل کادر محرابی لنگه چپ: و موسی الکاظم و علی موسی الرضا و محمد التقی و علی النقی و الحسن العسکری و محمد المهدی علیه و علیهم السلام .

در داخل کادر ترنج لوزی شکلی که در داخل کادر محرابی لنگه راست در قرار دارد، نام محمد (ص)(قفل محمد) چهار بار تکرار شده است.

کتیبه های لنگه چپ در؛ در تنکه مربع شکل بالای در، عبارت دعایی الملک لله ، در داخل قاب مستطیل شکل وسط این لنگه، عبارت محمد رسول الله و در داخل کادر محرابی شکل، ادامه صلوات بر دوازده امام: ، در داخل کادر ترنج لوزی شکلی که در داخل کادر محرابی قرار دارد، نام علی (ع) (قفل علی) چهار مرتبه تکرار شده است.

(شکل 1) میان در امام زاده اسماعیل(ع) اصفهان، از جمله آثار بسیار ارزشمند دوره آل مظفر به شمار می آید که کتیبه های موجود روی آن دربردارنده نام مبارک خداوند جل جلاله، رسول اکرم(ص)، حضرت علی(ع)، و هم چنین صلوات بر رسول خاتم و دوازده امام: است.

این تبلوری است از اعتقادات شیعی در بین سازندگان و بانیان این اثر نفیس که فضایی مناسب را برای ابراز ارادت خود به خاندان پاک پیامبر(ص) برگزیده و به زیبایی هرچه تمام، با قلمی شیوا به نگارش نام ایشان بر این در چوبی پرداخته اند.

رحل چوبی موزه متروپولیتن یک رحل چوبی در موزه متروپولیتن نگه داری می شود که از نمونه های ممتاز آثار چوبی قرن هشتم قمری ایران به شمار می آید.

ابعاد آن 1/76× 2/130 سانتی متر و با شماره ثبت 218/10 است.

نقوش گیاهی بسیار پرکاری بر روی این رحل زیبا، اجرا شده است و اوج وفور سبک گیاهی و غلبه آن بر نقوش هندسی را می توان ملاحظه کرد (پوپ، 1387، ص 3038).

برای تزیین رحل، از تکنیک های مختلفی از جمله منبت، معرق و خاتم و مشبک استفاده شده است.

عمده تزیینات آن منبت است.

سازنده هنرمند رحل، از عناصر تزیینی مکتب مغول استفاده کرده و آن ها را با تأثیر کامل، در بخش های مختلف آن اجرا کرده و گاهی اشکال مشبک و توخالی و گاهی چند طرح مختلف را روی هم قرار داده است.

قاب خارجی هر دو لنگه ، با استفاده از تکنیک منبت تزیین شده است (عکس6) به اعتقاد دیماند، اسلوب و طرز کار آن که به چوب بری قرن چهاردهم میلادی ترکستان شباهت دارد، نشان می دهد که این قطعه در ترکستان ساخته شده است.

(دیماند، 1365، ص123؛ Ekhtiar, Soucek, Canby, Najat Haidar, 2010, p10) کتیبه هایی در بخش های مختلف رحل حک شده است.

بخشی از آن ها، در داخل رحل نوشته شده اما متأسفانه بخش هایی از آن، از بین رفته است.

متن این کتیبه که به صورت کنده کاری بسیار کم عمق به قلم ثلث نوشته شده، پس از ذکر صلوات بر حضرت محمد(ص) و سپس حضرت علی(ع)، به بیان مشخصات اثر یعنی نام سازنده، تاریخ ساخت و هم چنین مکانی می پردازد که رحل وقف آن جا شده است.

متن کتیبه بدین قرار است: اللهم صل علی محمد و سلم و ارض.

امیر المومنین علی بن ابی طالب رضوان الله علیهم أجمعین وقف مدرسه صدرآباد انار صانها الله عن الافات - فی ذی الحجه حجه احدی و ستین و سبعماﺋﻪ .

(عکس7، شکل2) بر طبق کتیبه (امروزه نابود شده است)، نام سازنده رحل حسن بن سلیمان اصفهانی است.

با توجه به نام خانوادگی سازنده (اصفهانی)، به نظر می رسد این اثر با الهام از آثار ترکستان اما در ایران، توسط هنرمند شیعه اصفهانی ساخته شده است و وقف مدرسه صدرآباد گردیده است.

صدرآباد روستایی است از توابع ندوشن که در هفتاد کیلومتری غرب شهر یزد قرار دارد http:/www.

aftabir.

com) 1392/8/4)، با توجه به این که این روستا در ایران واقع شده و سازنده آن نیز شخصی ایرانی است، به نظر نمی رسد که گفته دیماند مبنی بر این که این رحل در ترکستان ساخته شده است، درست باشد.

تاریخ ساخت آن ذی الحجه 761 قمری (1360م) ذکر شده است.

در دو طرف رحل، در داخل یک نقش تزیینی محراب شکل، در بالای نقش گل و گلدان، صلوات بر پیامبر(ص) و ائمه اطهار: نوشته شده است.

در قاب بالایی یکی از قاب ها در داخل یک قاب چهارگوش، در میان نقوش اسلیمی و پیچک ها، لفظ الله چهار مرتبه تکرار شده و در زیر آن صلوات بر پیامبر اکرم(ص) و دوازده امام:، از امام اول تا امام پنجم به صورت زیر حک شده است: اللهم صل علی محمد المصطفی و علی المرتضی و حسن المجتبی و حسین الشهید کربلا و علی زین العابدین و محمد الباقر .

در طرف دیگر رحل، نام شش امام دیگر به این ترتیب آمده است: و جعفر الصادق و موسی الکاظم و علی موسی الرضا و محمد التقی و علی النقی و الحسن العسکری و محمد المهدی .

در قاب بالایی این طرف رحل نیز مانند طرف دیگر، در داخل یک قاب چهارگوش در میان نقوش اسلیمی و پیچک ها، لفظ الله (قفل الله) چهار مرتبه تکرار شده است.

رحل موزه متروپولیتن، از جمله شاه کارهای هنر منبت کاری قرن هشتم قمری ایران است که به دلیل دارا بودن ویژگی های فنی و هنری ممتاز به همراه کتیبه هایی با مضامین دینی و اعتقادی، جایگاهی ممتاز و درخور در بین آثار چوبی معاصر خود و حتی تمام ادوار تاریخی ایران دارد.

عبارات شیعی موجود روی رحل که ذکر صلوات بر پیامبر(ص) و دوازده امام معصوم: است، به این رحل قداستی ویژه داده است.

نتیجه با گسترش آیین تشییع در مناطق مختلف ایران به ویژه مناطق مرکزی، استفاده از شعارها، ادعیه و هم چنین عبارات شیعی در بین مردم متداول گشت و بر آثار هنری مختلف نیز جلوه گر شد.

آثار چوبی که سهمی ویژه در بین هنرهای این دوره دارد، از این قاعده مستثنا نبودند و انواع عبارات شیعی، روی آثار چوبی متعلق به این دوره، نوشته شده تا ارادت خالصانه مردم این دیار را به رخ همگان بکشد.

از جمله ذکرهای موجود روی آثار چوبی قرن هشتم قمری، ذکر صلوات بر پیامبر اکرم(ص) و خاندان پاک ایشان است که همواره در قلب مردم مسلمان ایران، منزلتی عظیم داشته اند.

هم چنین شعار علی ولی الله و زیارت شهدا (زیارت امام حسین(ع)) در شب های قدر، بر این آثار هویداست.

آثار چوبی معرفی شده، همگی متعلق به اماکن مذهبی است و نشان می دهد که ادعیه و عبارات موجود روی آن ها، به صورت کاملاً آگاهانه و با اطلاع از مضمون آن ها، به فراخور مکانی نوشته شده که شیء برای استفاده در آن، ساخته می شده است.

هم چنین تبلور این شعارها بر آثار هنری مختلف، بیان گر ارادت بانیان آن ها و تأکید بر اعتقادات ناب شیعی در بین آن هاست.

پی نوشت: [1].

با توجه به متن کتیبه ها، به نظر می رسد در زمان مرمت منبر، دو تخته حاوی کتیبه ها جا به جا نصب گشته اند.

[2].

در مفاتیح الجنان بعد از فی عبارت جنب الله / ناصحتم لله و لرسوله نوشته شده است.

[3].

در مفاتیح لفظ الله وجود ندارد که در این مورد هم، مانند یادداشت شماره قبل تفسیر می شود.

[4].

در مفاتیح بعد از النعیم لفظ فی نیامده است، باید اشاره کرد بین برخی از دعاهایی که روی اشیای چوبی آمده و ادعیه ای که در کتب مختلف از جمله مفاتیح الجنان نوشته شده، اختلافات جزیی دیده می شود، باتوجه به اینکه آثار چوبی دارای قدمت و اصالت بیشتری هستند، نوشته های آن ها نیز معتبر تر و صحیح تر است، زیرا آنچه در کتب آمده معمولاً نقل از روی نسخه های خطی بوده است، که احتمال دارد در حین نسخه برداری، در صورت ناخوانا بودن بعضی از کلمات و یا اینکه به علت فرسوده شدن کاغذ به مرور زمان یا پاره شدن آن، در نوشتن مجدد بعضی از کلمات اشتباهی رخ داده است.

(قوچانی، 1366، ص50) [5].

خاندان آل مظفر در فاصله سال های 723 تا 795قمری، بر بخشی از مناطق مرکزی ایران حکومت می کردند.

(پازوکی، 1316، ص 153) [6].

چون دوران سلطنت شاه محمود میان سال های 759 و 776 قمری است، بی تردید درِ مذکور، از صنایع نیمه دوم قرن هشتم قمری (دوران آل مظفر) به شمار می رود.

(مجدزاده صهبا، 1323، ص 79) مراجع قرآن مجید.

بوسورث، ادموند، سلسله های اسلامی جدید، فریدون بدره ای، تهران: باز، 1381.

پوپ، آرتور، اکرمن، فیلیس، سیری در هنر ایران، از پیش از تاریخ تا امروز، ترجمه سیروس پرهام، جلد ششم، تهران: علمی و فرهنگی، 1387.

دیماند، موریس اسون، راهنمای صنایع اسلامی، عبدالله فریار، تهران: علمی و فرهنگی، 1383.

رفیعی مهرآبادی، ابوالقاسم، آثار ملی اصفهان، تهران: انجمن آثار ملی ایران، 1352.

قاسمی جوجیلی، ابراهیم،طرح حفاظت و مرمت چوبینه های کاربردی و آیینی سه روستای فریزهند، اصفهان: برزرود و ابیانه، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، 1391.

قمی، شیخ عباس، کلیات مفاتیح الجنان، استاد الهی قمشه ای، قم: قدس، 1385.

قندوزی، سلیمان بن ابراهیم، ترجمه ینابیع الموده، محمدعلی شاه محمدی، قم: نشر مهر امیرالمؤمنین7، 1384.

قوچانی، عبدالله، تحقیقی بر چوب نوشته های ایران ، معماری و هنر ایران، ش2، ص 47ـ58، سال 1366.

کلینی، محمدبن یعقوب، اصول الکافی، سیدجواد مصطفوی، تهران: علمیه اسلامی، 1369.

مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، موسی خسروی، ج98، تهران: اسلامیه، 1363.

هنرفر، لطف الله، گنجینه آثار تاریخی اصفهان، اصفهان: امامی، 1344.

Golmohammadi, Javad, The Splendour of Iran, volume III (islamic period), londan, cliborn, 2001.

The metropolitan of art, "MASTER PIECES from the department of islamic art in the metropolitan museum of art".

Edit by: Maryam D.

Ekhtiar, P.

Soucek, Sheila R.

Canby, and Navina Najat Haidar, New York: Yale University Press, 2010.

http:/www.

Davidmus.

dk.

http:/www.

Metmusuem.

Org.

http:/www.

Aftabir.

Com.

نویسندگان: زهرا جعفری فرد: کارشناس ارشد باستان شناسی دانشگاه هنر اصفهان احمد صالحی کاخکی: دانشیار دانشگاه هنر اصفهان داوود جعفری سرشت: استادیار دانشگاه بوعلی سینا همدان فصلنامه شیعه شناسی شماره 52 انتهای متن http://fna.

ir/a1hl3m نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: چوبی - شیعیان - زیبا - زیبایی - ایران - جعفری - هایی - صورت - تاریخی - درخشان - صالحی - مناطق - نشان - مقدس - محمد - ظریف - شیعه - قرآن - هنری

آخرین اخبار سرویس:
ادامه همکاری سالار با جایزه احمد محمود

امیرعبداللهیان: اظهارات نسنجیده ترامپ در مورد قدس خلاف حقوق بین الملل است

نشست کمیسیون مشترک برجام چهارشنبه در وین/ اجازه مذاکره درباره توانمندی های دفاعی و موشکی کشور را نمی دهیم

سردار سلیمانی: آمادگی ایران برای پشتیبانی همه جانبه از نیروهای مقاومت

برگزاری دومین یادواره شهید مدافع حرم مهدی قاضی خانی در ورامین

آمادگی ایران برای پشتیبانی همه جانبه از نیروهای مقاومت اسلامی فلسطین

آمادگی همه گروه های مقاومت منطقه برای حمایت از مسجدالاقصی

مقایسه نرخ عوارض خروج از کشور ایران با کشورهای دیگر

گفتگوی تلفنی سردار قاسم سلیمانی با فرماندهان گردان قسام و القدس

در تماس سرلشکر سلیمانی با فرماندهی نیروهای مقاومت فلسطین اعلام شد آمادگی ایران برای پشتیبانی همه جانبه از نیروهای مقاومت اسلامی فلسطین

فتنه 88 توطئه کودتاگران برای براندازی اصل نظام بود

وجود 2 هزار بیوه در سنین 9 تا 12 سال در کشور

المیادین: سردار سلیمانی با فرماندهان گردان قسام و القدس در نوار غزه گفتگو کرد

تغییر زمان سفر رییس جمهور به کرمان

اولویت های عراق در پساداعش از نگاه سازمان ملل

مولاوردی:حقوق شهروندی و حقوق بشر یکی نیست

استانداری دخالتی در برگزاری و صدور مجوز مراسم داخل دانشگاه ندارد

دبیر جدید حزب اعتدال و توسعه استان آذربایجان غربی منصوب شد

موضوع اشتغال با جدیت دنبال می شود/ ایجاد کار و مزد شایسته با تعالیم قرآنی

آمادگی همه گروه های مقاومت منطقه برای حمایت از مسجدالاقصی

‍ اعضای هیأت رییسه شورای اسلامی استان ایلام انتخاب شدند

منطقه آزاد اروند آماده برگزاری همایش های بین المللی بدون دریافت روادید است

صدای پاپانوئل در گوش کودکان با کمک فناوری

ستاد ملی زنان سرپرست خانوار تشکیل شد

تخت روانچی در ترکیب هیأت مذاکره کننده نیست

استخدام شرکت امداد خودرو ایران

واژگونی تویوتا 25 کشته و مصدوم بر جای گذاشت

احسان خواجه امیری و رفقا زیر کُرسی + عکس

عکس/ رژه هشت هزار بابانوئل !

23ربیع الاول سالگرد ورود حضرت معصومه (س) به شهر قم +عکس

در جلسه شورای اداری خوزستان صورت گرفت درگیری لفظی معاون رییس جمهور با نمایندگان مردم خوزستان در مجلس

اظهارات نسنجیده ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی خلاف حقوق بین الملل است

انگلیس: ایران به برجام پایبند بوده، سایر طرف ها هم پایبند باشند

آیا شاهد تکرار حضور صمیمی مسئولان در جمع های دانشجویی خواهیم بود؟ +فیلم

23ربیع الاول سالگرد ورود حضرت معصومه (س) به شهر قم +عکس

برگزاری جشن پیروزی جبهه مقاومت در منزل جانباز 100 درصد لرستانی

خبر شهادت همسرم غیر قابل انتظار نبود

عراقچی در جمع خبرنگاران اعلام کرد نشست کمیسیون مشترک برجام چهارشنبه در وین/ اجازه مذاکره درباره توانمندی های دفاعی و موشکی کشور را نمی دهیم

دادگاه کیفری پرونده اردن را به شورای امنیت ارجاع می دهد

تشکیلات خودگردان به روال سازشکارانه خود ادامه می دهد

5 هزار و 370 داوطلب سلامت در اردبیل فعال هستند

استخدام کارشناس اداری،باشرایط ودرآمدبسیارعالی در شرکت گردشگری

افتتاح پروژه تقاطع غیرهمسطح «پل سیدی» کرمان تا پایان امسال

محسن افشانی و معضل انتشار عکس همسر!

استخدام حسابدار خانم آشنا به امور مالی در تهران

استخدام بازاریاب با حقوق و پورسانت در شرکت کارناکو در تهران

جزییات دیدار امیرعبداللهیان با عبدالمنعم احریز

درگیری لفظی رییس سازمان حفاظت از محیط زیست با نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی

فیلم/ برگزاری مراسم اربعین «اکبر صباغیان» در معراج شهدا

فیلم/ مراسم اربعین و یادواره خادم الشهدا «اکبر صباغیان»

بهنوش طباطبایی با مادرش در مشهد!/ عکس

نماینده پارلمان انگلیس: «جانسون» در سفرهای خارجی آبروی انگلیس را می برد

وزیر خارجه انگلیس: مذاکراتمان در ایران سازنده بود

جانسون: فصل جدید روابط ایران و انگلیس با توافق هسته ای آغازشده است

مقام ارمنستانی بر راه اندازی خط لوله انتقال گاز ایران به ارمنستان تاکید کرد

برخی از مسئولان زن با افزایش سن ازدواج دختران مخالفت می کنند

دانلود آهنگ جدید سعید مشرقی بنام دلیل عاشقی

تصویب 83 طرح و لایحه در سه ماهه نخست فعالیت پنجمین دوره شورای شهر قم

روابط عمومی جمهوری اسلامی ایران بازیگر صحنه بیرحمانه شطرنج جهانی می باشد

آدمک ترامپ در آتش خشم مردم بیروت سوخت

حرکت های اصلاح طلبانه پایدار خواهد ماند

استخدام گروه صنعتی صباح

استخدام مدیر فروش،کارشناس فروش،منشی مدیر عامل در البرز

جهانگیری: در6 ماهه سال جاری650 هزار شغل ایجادشد

روابط عمومی جمهوری اسلامی ایران بازیگر صحنه بیرحمانه شطرنج جهانی می باشد

مراسم وداع با کوهنوردان خراسانی در استادیوم تختی مشهد برگزار می شود

محور کندوان امشب مسدود می شود

تاکید ایران و ارمنستان بر اجرای خط سوم انتقال برق

ساخت دو هزار کانکس مسکونی توسط ارتش برای زلزله زدگان کرمانشاه آغاز شد

نماینده ولی فقیه در لرستان: شکست داعش نقشه های 40 ساله آمریکا را خنثی کرد

گزارش وزیر خارجه انگلیس از سفرش به تهران در جلسه پارلمان انگلیس: ایران به برجام پایبند بوده، سایر طرف ها هم پایبند باشند

نشست کمیسیون برجام در وین

برنامه اتحاد 99 برای توسعه نظام صنفی رایانه ای

برآورده شدن حاجت عالم اهل سنت با توسل به امام رضا(ع)

برنامه اتحاد 99 برای توسعه سازمان نظام صنفی رایانه ای

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور شهروندی:سهم زنان در ثمرات تولید آشکار نیست

برآورده شدن حاجت عالم اهل سنت با توسل به امام رضا(ع)

رابطه نرخ بیکاری و شادی

روزیاتو: 11 سنت ازدواج باور نکردنی در سراسر جهان که شما را شگفت زده خواهند کرد

استخدام کارشناس پشتیبان سایت درشرکت گستر رهیافت در تهران

تفاهم نامه همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) خوزستان با بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج)

جلسه علنی شورای اسلامی شهر رشت به تشنج کشیده شد

پیشنهاد تشکیل نیروی نظامی اسلامی برای حمایت از قدس

محفل تجلیل از مقام ادبی شهریار با حضور چهره های فرهنگی کشور

زمان آزمون استخدام شرکت پتروپالایش کنگان

عراقچی خبر داد: نشست کمیسیون برجام چهارشنبه در وین/ تخت روانچی در ترکیب هیأت مذاکره کننده نیست

شرایط استخدام شرکت پتروپالایش کنگان

استخدام شرکت پتروپالایش کنگان

استخدام مهندس مکانیک،کارشناس ارشد پروژه(مکانیک)

نشست کمیسیون برجام چهارشنبه در وین

استخدام منشی خانم مسلط به امور منشی گری،تایپ و امور دفتری

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت حمل و نقل ساحل ترابر

گفت و گوی دبیرکل D8 با ظریف

عدم حضورتخت روانچی در هیأت مذاکره کننده وین

«جانسون» در سفرهای خارجی آبروی انگلیس را می برد

نشست کمیسیون برجام چهارشنبه در وین

برای تحول دررشت به سرمایه گذار نیازمندیم/ شهر باعوارض توسعه نمی یابد

برای توسعه گردشگری مازندران برنامه داریم/ مذاکره باسرمایه گذاران برای توسعه گردشگری دریایی

رحمانی فضلی در نشست خبری مشترک با وزیر کشور ترکیه خبر داد:نشست خبری مشترک رحمانی فضلی و وزیر کشور ترکیه/ گفتگوی ایران و ترکیه درباره اجرایی کردن توافقنامه امنیتی دو کشور

دانلود آهنگ جدید دستان بنام زود میمیرم

زهرا جعفری فرد، احمد صالحی کاخکی، داوود جعفری سرشت تلألؤ شعارهای شیعی بر آثار چوبی دوره سلجوقی تا آغاز دوره تیموری

زهرا جعفری فرد، احمد صالحی کاخکی، داوود جعفری سرشت تلألؤ شعارهای شیعی بر آثار چوبی دوره سلجوقی تا آغاز دوره تیموری