مطالب مرتبط:
موگرینی: خروج از برجام یعنی واشنگتن قابل غیر اعتماد
تشکیل جبهه واحد اروپا برای حمایت از برجام
رایزنی های موگرینی، گابریل و ظریف/اروپا برای حمایت از برجام جبهه واحد تشکیل می دهد
موگرینی: خروج آمریکا از برجام یعنی واشنگتن قابل اعتماد نیست
شکست اسراییل برای یافتن متحد در راستای حمایت از ترامپ در خروج از برجام
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 01:302017-10-12سياسي

از ماندن واشنگتن در برجام حمایت شد


اکثر اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا علی رغم مطرح کردن انتقادات تند علیه برجام، از ماندن واشنگتن در آن حمایت کردند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسرویس سیاسی ایسکانیوز کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه نشستی با موضوع مقابله با تهدیدهای ایران برگزار کرد.

جیمز جفری ، سفیر سابق آمریکا در عراق، ترکیه و آلبانی، چالز والد ، معاون اسبق فرماندهی ارتش آمریکا در اروپا، دیوید آلبرایت ، بنیانگذار و رییس موسسه علوم و امنیت بین الملل و جیک سالیوان ، مشاور معاون رییس جمهور سابق آمریکا حاضران در این نشست بودند.

در این نشست، اکثر اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان و همچنین تمامی کارشناسان مهمان علی رغم مطرح کردن انتقادات تند علیه برجام، بر ضرورت ماندن آمریکا در توافق هسته ای با ایران و اجرای سخت گیرانه آن تأکید کردند.

اد رویس ، رییس این کمیته در اظهارات آغازین خود گفت: توافق هسته ای پرنقص اوباما با ایران ، قماری بر سر این بود که ایران مسیر تبدیل شدن به بازیگری مسئول را برگزیند.

متأسفانه، همان طور که پیش بینی می شد، حکومت تهران آشکارا خودش را یک جنبش می بیند، جنبشی که از ایدئولوژی و خشونت برای ثبات زدایی از همسایگانش استفاده می کند.

وی علی رغم این گفت: هر قدر هم که این توافق معیوب باشد، بایستی آن را با به شدت هر چه تمام تر اجرا کرد.

اد رویس، همانند تمامی دیگر جمهوری خواهان در کنگره آمریکا در سال 2015 از جمله مخالفان توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 بود.

اما عده ای از نمایندگان دموکرات هم در کنگره بودند که با این توافق هسته ای مخالف بودند.

الیوت انگل ، عضو ارشد حزب دموکرات در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان جزو این دسته بود.

انگل در نشست روز چهارشنبه یادآوری کرد که در رأی گیری سال 2015 در کنگره درباره برجام، علیه توافق هسته ای ایران رأی داده است.

او گفت که معتقد است وجود مفاد زوال پذیر در توافق هسته ای، ایران را در سال های آینده به یک قدرت هسته ای تبدیل می کند.

وی علی رغم این گفت خروج از برجام را اشتباهی خطیر توصیف کرد و گفت که چنین اقدامی باعث خواهد شد که متحدان آمریکا اعتمادی به این کشور نداشته باشند.

الیوت گفت: لازم است ما با متحدان و شریکانمان بر سر برنامه ای مشترک برای پاسخگو کردن حکومت ایران همکاری کنیم، نه اینکه آمریکا را از نزدیک ترین دوستانمان در دنیا جدا کنیم.

دستیابی به اهداف برجام، بدون یک گلوله سالیوان در دفاع از توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 گفت که آمریکا توانسته بدون شلیک یک گلوله، به اهداف خود در این توافق دست پیدا کنند.

وی با برشمردن مواردی نظیر برچیده شدن هزاران سانتریفیوژ، کاهش زمان گریز، تعطیلی رآکتور پلوتونیوم در اراک، خروج 84 درصد از اورانیوم غنی شده ایران از این کشور و دسترسی بی سابقه بازرسان بین المللی به برنامه هسته ای ایران به عنوان مزایای برجام گفت: دیپلماسی متکی به فشار، توانست بدون اینکه نیازی به شلیک یک گلوله باشد به تمامی اینها دست پیدا کند.

سالیوان همچنین گفت: توافق هسته ای مانعی برای اقدامات قاطع آمریکا جهت مقابله با رفتارهای مخرب ایران در منطقه ایجاد نمی کند.

* برجام، پول روانه ایران نکرده است مقام سابق آمریکایی در بخش دیگری از سخنرانی اش به انتقادات برخی مخالفان برجام مبنی بر اینکه حصول این توافق به سرازیر شدن منابع مالی فراوان به ایران شده هم پاسخ داد.

سالیوان خاطرنشان کرد: بر خلاف اظهارات برخی از منتقدان، ما بابت توافق هسته ای به ایران پول ندادیم، ما فقط به ایران اجازه دادیم از دارایی هایش که در خارج از مرزها بلوکه شده بودند، استفاده کند.

دپپلمات سابق آمریکایی تصریح کرد: بهترین راهبرد برای مقابله با طیف کامل تهدیدهای ایران، متعهد ماندن به توافق هسته ای و اجرای بدون وقفه آن است، نه تردیدافکنی در آن و زیر سوال بردن اعتبار آمریکا.

او همچنین درباره برخی انتقادات در خصوص بندهای موسوم به غروب آفتاب در توافق هسته ای که با گذشت بین 10 تا 15 سال از بین می روند هم گفت: در این توافق، هیچ بند موسوم به غروب آفتاب در زمینه تعهد ایران برای مجاز کردن دسترسی های معقول به تأسیسات هسته ای خود وجود ندارند.

ایران ملزم شده که به صورت دائمی پروتکل الحاقی را اجرا کند.

* افزایش اطلاعات آمریکا از برنامه هسته ای ایران سالیوان تصریح کرد: در نتیجه این توافق و الزامات شفاف سازی آن، رییس جمهور آتی آمریکا از اطلاعات بالاتری درباره مردم، اماکن و فناوری های موجود در برنامه هسته ای ایران برخوردار خواهد بود، ضمن اینکه او بیش از یک دهه فرصت برای کامل تر کردن ابزارهای مختل کردن این برنامه در صورت لزوم را در اختیار خواهد داشت.

دیپلمات سابق آمریکایی بر همین اساس خروج از توافق هسته ای را برای آمریکا فاجعه خواند و گفت که ایران برنامه هسته ایش را ادامه خواهد داد و واشنگتن قادر به همراه کردن جامعه بین المللی برای متوقف کردن ایران با تحریم را نخواهد داشت.

* ایران بزرگترین خطر پیش روی آمریکا جیمز جفری هم در اظهارات خود در این نشست گفت: امروز بزرگترین خطر پیش روی آمریکا و متحدانش در خاورمیانه ایران است.

وی مدعی شد که آمریکا هنوز از سیاست جامعی برای مقابله با ایران برخوردار نیست.

او گفت: گزینه های مربوط به توافق هسته ای را بایستی در نظر گرفت، اما به عنوان بخشی از یک راهبرد گسترده تر.

تمرکز بر صرف برجام، و نادیده گرفتن اقدامات بی ثبات کننده ایران در سراسر خاورمیانه، خطایی بنیادی خواهد بود.

جفری تصریح کرد: آمریکا باید جامعه بین المللی، روس ها و به طور غیرمستقیم ایران را متقاعد کند که اوضاع داخلی هم در عراق و هم در سوریه و به ویژه حضور نیروهای خارجی در آنجا، از جمله نیروهای ایرانی و ناییان آنها و حضور روس ها، یک دغدغه عمده امنیتی برای آمریکا و تهدیدی علیه متحدان و شریکان ما است.

او گفت: مخاطرات موجود در اینجا، بالا هستند: اگر آمریکایی های جلوی ایرانی ها را در این جبهه نگیرند، آنها به زودی با متحدانشان به نیروی مسلط در منطقه تبدیل خواهند شد.

وی، علی رغم این در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد که اعمال سیاستی بیش از حد تهاجمی علیه برجام، حمایت جامعه بین المللی برای مقابله با ایران را از بین خواهد برد.

او گفت: علاوه بر این، هر گونه راهبرد آمریکا برای پاسخگو کردن ایران بابت فعالیت های این کشور نیازمند حمایت جامعه بین المللی است و اعمال سیاست بیش از حد تهاجمی علیه برجام، چنین حمایتی را تضعیف خواهد کرد.

* ایران، نیروی مسلط منطقه می شود چارلز والد با انتقاد از اینکه مباحثات مربوط به ایران بر پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام متمرکز شده گفت: این با اعطای مزایای مالی، نظامی و ژئوپولتیک بیشتر به ایران و همزمان، محروم کردن آمریکا از فشارهایی که ما علیه ایران ایجاد کرده ایم، باعث ایجاد نوعی عدم توازن راهبردی می شود که خطرناک است.

وی گفت: هر راهبرد منسجم علیه ایران، بایستی احیای اهرم های فشار از دست رفته ما را در اولویت قرار دهد.

* برجام فرصتی برای تقویت قوای نظامی ایران والد در ادامه به تشریح نقائص برجام، به زعم خودش، پرداخت و گفت: [برجام] علاوه بر اعطای پول، عملاً تقویت تشکیلات نظامی بلندپروازانه ایران در سال های آتی را هم قانونی خواهد کرد.

حتی قبل از توافق، ایران صاحب بزرگترین زرادخانه موشک های بالستیک و کروز با قابلیت حمل کلاهک های هسته ای بود.

قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، با برداشتن ممنوعیت های الزام آور این شورا علیه آزمایش های موشکی ایران، فرصتی عمده در اختیار ایران و به ویژه سپاه برای ارتقاء این توانمندی ها فراهم خواهد کرد.

او اضافه کرد: حداکثر سه سال دیگر، منع سلاح های متعارف سازمان ملل علیه ایران هم از بین خواهد رفت و دروازه زیرساخت های دفاعی-صنعتی ایران را به روی بازارهای جهانی خواهد گشود.

والد در ادامه گفت: با توجه به اینکه سپاه در حال تقویت پدافندهای هوایی، تجهیزات حمله سریع، قایق های موشک انداز، زیردریایی، مین ها، رادارها و موشک های کوتاه برد خود است، توانمندی های آنها برای وارد کردن خسارت های سنگین به نیروهای آمریکا و متحدان آنها و احتمالاً محروم کردن ما از دسترسی به منطقه به طرز محسوسی افزایش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: حداکثر سه سال بعد از آن، همان قطعنامه سازمان ملل به سپاه پاسداران اجازه خواهد داد به منابع مالی، مواد و فناوری های موشکی از خارج از کشور دست پیدا کند.

*برجام ایران را تا بن دندان مسلح می کند دیوید آلبرایت ، رییس موسسه علوم و امنیت بین الملل که از صریح ترین منتقدان برجام در آمریکا است هم درباره این توافق هسته ای گفت: ایران، تنها به صورت موقت تهدیدآمیزترین جنبه های توانمندی خود در زمینه تسلیحات هسته ای را متوقف کرده است.

او نیز با اشاره به بندهای موسوم به غروب آفتاب در برجام، گفت: اولین بند غروب آفتاب که حائز اهمیت است، 8 سال بعد از روز تصویب اتفاق می افتد که ایران می تواند ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته را افزایش بدهد.

آلبرایت گفت: هنگامی که بندهای غروب آفتاب هسته ای در سال هشتم اتفاق بیفتند، ایران احتمالاً تا بن دندان مسلح شده و در آستانه ساخت موشک های قادر به حمل کلاهک های هسته ای و با بُرد کافی برای حمله به اروپا و در نهایت ایالات متحده آمریکا قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: در آن زمان ایران از اقتصادی قوی و مصون در برابر تحریم ها برخوردار خواهد بود.

بنابراین، دست روی دست گذاشتن برای باطل کردن این مفاد غروب آفتاب- چنانکه برخی پیشنهاد می دهند- به معنی این است که آمریکا منتظر باشد تا با ارتشی رو به رو شود که به خوبی مسلح و دارای منابع مالی مناسب است و آماده است تا روی موشک های دور برد خود سلاح هسته ای سوار کند.

آلبرایت ، به رغم تمامی این انتقادات خواستار همکاری دولت آمریکا با متحدانش برای ترمیم نقائص برجام شد.

وی گفت: دولت ترامپ بایستی به دنبال اجماع با متحدان اروپایی خود درباره روش های ترمیم توافق هسته ای باشد.

وی اضافه کرد: یکی از اهداف ما بایستی مشخص کردن شرایطی برای احیای تحریم های فراسوی آتلانتیک، در صورت عدم تمایل ایران برای پذیرش شرایط جدید در زمینه بندهای غروب آفتاب و بازرسی ها باشد.

منبع: فارس 303
کلید واژه ها: توافق هسته ای - توافق هسته - آمریکا - مجلس نمایندگان - هسته ای - توافق - ایران - هسته - رییس جمهور سابق آمریکا - مجلس - سفیر سابق آمریکا - کنگره - معاون رییس جمهور - واشنگتن - رییس جمهور سابق - رویس - کنگره آمریکا - ارتش آمریکا - معاون - حکومت - گلوله - حمایت - رییس جمهور - چهارشنبه - پیش بینی - مخالفان - اعتمادی - بازیگری - اوباما - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
عباس عبدی: محسنی اژه ای بجای حضور درجمع دانشجویان و پاسخ سوت با سوت،با صاحبنظران جلسه بگذارد

نامزد مورد حمایت ترامپ در ایالت آلاباما شکست خورد

زلزله غرب کشور موجب همبستگی و همدلی بیشتر مردم شد

جشنواره نور لیون

دهمین نشست «کمیسیون مشترک برجام» امروز برگزار می شود

آیین نامه بخش مسابقه انشاء و زنگ قرآن و عترت دانش آموزی هفته قرآن و عترت استان مرکزی

استخدام دو نفر خانم جهت خانه داریِ هتلی در خراسان رضوی

استخدام کارشناس مامایی جهت مجتمع پزشکی در البرز

استخدام حسابدار آقا جهت ثبت دفاتر در همدان

استخدام جگر زن ماهر و سالن دار جهت طباخی در خراسان رضوی

ترافیک در آزادراه های تهران-کرج و کرج-قزوین سنگین است

جباری: اعضای کادرفنی استقلال جنتلمن هستند

استخدام کارگر ساده، CNC کار و جوشکار در البرز

بازدهی بورس 20 درصدی شد

استخدام راننده آقا جهت سرویس دهی با ماشین سمند

جشن ثبت جهانی روستایسفال گلپورگان

حسن همایون جایزه احمد شاملو را گرفت

/آخرین دفاع قاتل نیم میلیارد تومانی

استخدام فروشنده آقا جهت عینک فروشی در اصفهان

استخدام فرکار ماهر جهت اغذیه در خراسان رضوی

گرامیداشت هفته پژوهش در دبیرستان فرزانگان آموزش و پرورش اسلامشهر

استخدام دو نفر کانتردار جهت فست فود در همدان

استخدام نیروی ماهر ناخن کار در خراسان رضوی

تیتر جالب جلد روزنامه پیروزی/ برای علیپور اسپند دود کنید + عکس

استاندار گیلان: با سرعت عمل و دقت، اختلالات در زمان بحران کاهش یابد

استخدام مونتاژکار خانم در شاپور جدید اصفهان

دولت از مسئولیت اجرای صحیح هدفمندی یارانه ها شانی خالی می کند

استخدام همکار با مدرک معماری و آشنا به نرم افزار های معماری 3d

استخدام دو نفر خانم جهت کار سالن داری در خراسان رضوی

درخواست معاون صنایع دستی از استاندار سیستان و بلوچستان

استخدام کارگر ساده خانم در محدوده کمالشهر

جامعه قرآنی زمینه ساز ظهور است/ عزت اسلام در بازگشت به حقیقت قرآن است

آگهی استخدام مهندس - استخدام امروز 22 آذر 96

پیام خواننده مطرح به پرسپولیسی ها از لس آنجلس+عکس

ضعف مدیریتی دولت برنج و چای شمال را نابود می کند

مجوز فرانسه به گروهک تروریستی منافقین برای برگزاری تجمع علیه ایران

رابطه خوب علیپور با قاتل پرسپولیسی ها!/ یکی از رازهای آمادگی شگفت آور علی علیپور، بدن آماده اوست+ عکس

کلیه استخدامی های البرز و کرج - 22 آذر 96

گزارش کمیسیون اجتماعی درباره طرح الحاق یک تبصره به قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران

برنامه های ستاد هفته پژوهش و فناوری شهرستان اسلامشهر اعلام شد

13 بهمن ماه؛ دوازدهمین همایش ملی تکریم چهره های قرآنی برگزار می شود

مسیر توسعه متوازن قم باید متناسب با فرهنگ اسلامی شکل گیرد

نیکی و احسان سبب طولانی شدن عمر است

شیعیان به شفاعت کریمه اهل بیت (س) وارد بهشت می شوند

نماینده مجلس: در مجلس دیدم که بعضی نمایندگان دست به کت احمدی نژاد می کشیدند و دستشان را به خودشان می مالیدند!

آغاز جلسه علنی امروز مجلس/ اصلاح قانون انتخابات شوراها در دستور کار

آیین نامه داوری مسابقات حفظ ،قرائت وترتیل قرآن کریم ونغمات آسمانی منتشر شد

ترس از مرگ که سبب پرهیز از انواع گناهان شود ممدوح است

اجلاس استانی نماز قم فردابرگزار می شود

یاسر هاشمی: ممنوع الخروج نیستیم؛ بودیم اما رفع شد

نگرش تاریخی به حجاب شرعی تشریح شد

نگهداری هواپیمای ایران ایر در حیاط خانه یک تهرانی (عکس)

کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

معرفی یک سایت آموزنده برای مدیران و فعالان بازاریابی و فروش

آقای شهردار! مردم نمی توانند نفس بکشند

چهل حدیث در فضیلت صلوات

مهم ترین رویدادهای خبری 22 آذر ماه در خراسان شمالی

دستور جلسه این هفته شورای نگهبان

اهمیت زیارت آل یاسین/ منتظر نمازش را اول وقت می خواند

هنوز سفری توسط هیأت های فنی ایران و عربستان انجام نشده/دریافت گزارش های اولیه از چگونگی حادثه ماکو

جست وجوی آخرین کوهنورد مفقود شده در اشترانکوه ادامه می یابد

کارگاه وآموزشگاه سفالگری در خانه تاریخی تدین سمنان ./عکاس:علی اکبر بندری

گفت وگوی بین جریان ها در قالب سیاسی راه به جایی نمی برد/در گفت وگو با اصلاح طلبان قائل به تفکیک هستیم

مهم ترین رویدادهای خبری 22 آذر ماه در خراسان شمالی

استاندار تهران به مقام شامخ شهدای قرچک ادای احترام کرد

لایحه حفاظت و بهره برداری از منابع ‍ژنتیکی در دستور کار امروز مجلس

برای پیشرفت کشور باید به مجموعه ایثارگران و فرزندان شهدا بیشتر اعتماد کرد

5500 دستگاه تاکسی فرسوده از رده خارج شد

رویدادهای خبری چهارشنبه، 22 آذرماه در آذربایجان غربی

حضور جریانات سیاسی در برنامه های روز دانشجو

بی خبری کسبه پلاسکو از بازگشایی مجدد واحدها/ مجتمع نور تخلیه نشده است

هجدهمین جشن خانه موسیقی

مراجع تقلید، کسب درآمد از کشتار پرندگان مهاجر را غیرمشروع دانستند+تصاویر

استخدام منشی خانم جهت موسسه حقوقی در قم

استخدام حسابدار خانم جهت دفتر فروشگاه در اصفهان

استخدام تعدادی لوله کش حرفه ای در خراسان رضوی

استخدام رویه کوب آقا جهت کار مبلمان در البرز

استخدام بسته بند پوشاک در محدوده خیام شمالی مشهد

استخدام بافنده خانم جهت بافت تابلو فرش در یزد

استخدام جوشکار آرگون آقا در البرز

رییس سازمان سنجش: ماموافق حذف کنکور هستیم

استخدام تهیه غذای یاس غدیر

بازداشت کلاهبرداران 41 میلیارد تومانی؛ کشف 300 کیلو مواد مخدر

استخدام دو نفر نیروی آقا و خانم جهت شرکت مسافربری در همدان

تیلرسون: آماده ایم مستقیما با کره شمالی مذاکره کنیم

جنایت خانوادگی وسط دریا

استخدام کارگر ساده با حقوق ثابت و بیمه در یک شرکت نظافتی

آرزویی به بلندای آسمان در جشن تولدشهدا در چهاردانگه

بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی و هنری استان ها برای کمک به مناطق زلزله زده

افزایش آزارهای جنسی در ارتش رژیم صهیونیستی

90 سال زندان و 149 هزار دلار جریمه برای مرگ سگ ها

حمایت دروازه بان سابق استقلال از عملکرد شفر

بهترین درمان درد از زبان امام علی(ع)

استخدام نصاب دزدگیر، ضبط و باند اتومبیل در البرز

اینفوگرافیک|ایرانی ها چه خودروهایی را بیشتر می پسندند؟

استخدام طراح سرویس خواب کودک و نوجوان، کابینت آشپزخانه در اصفهان

استخدام رویه کوب استیل در خراسان رضوی

ساختار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان باید حفظ شود

زلزله غرب کشور موجب همبستگی و همدلی بیشترمردم شد

کلیه استخدامی های قم - 22 آذر 96

از ماندن واشنگتن در برجام حمایت شد

از ماندن واشنگتن در برجام حمایت شد