مطالب مرتبط:
موگرینی: خروج از برجام یعنی واشنگتن قابل غیر اعتماد
تشکیل جبهه واحد اروپا برای حمایت از برجام
رایزنی های موگرینی، گابریل و ظریف/اروپا برای حمایت از برجام جبهه واحد تشکیل می دهد
موگرینی: خروج آمریکا از برجام یعنی واشنگتن قابل اعتماد نیست
شکست اسراییل برای یافتن متحد در راستای حمایت از ترامپ در خروج از برجام
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 01:302017-10-12سياسي

از ماندن واشنگتن در برجام حمایت شد


اکثر اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا علی رغم مطرح کردن انتقادات تند علیه برجام، از ماندن واشنگتن در آن حمایت کردند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسرویس سیاسی ایسکانیوز کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه نشستی با موضوع مقابله با تهدیدهای ایران برگزار کرد.

جیمز جفری ، سفیر سابق آمریکا در عراق، ترکیه و آلبانی، چالز والد ، معاون اسبق فرماندهی ارتش آمریکا در اروپا، دیوید آلبرایت ، بنیانگذار و رییس موسسه علوم و امنیت بین الملل و جیک سالیوان ، مشاور معاون رییس جمهور سابق آمریکا حاضران در این نشست بودند.

در این نشست، اکثر اعضای کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان و همچنین تمامی کارشناسان مهمان علی رغم مطرح کردن انتقادات تند علیه برجام، بر ضرورت ماندن آمریکا در توافق هسته ای با ایران و اجرای سخت گیرانه آن تأکید کردند.

اد رویس ، رییس این کمیته در اظهارات آغازین خود گفت: توافق هسته ای پرنقص اوباما با ایران ، قماری بر سر این بود که ایران مسیر تبدیل شدن به بازیگری مسئول را برگزیند.

متأسفانه، همان طور که پیش بینی می شد، حکومت تهران آشکارا خودش را یک جنبش می بیند، جنبشی که از ایدئولوژی و خشونت برای ثبات زدایی از همسایگانش استفاده می کند.

وی علی رغم این گفت: هر قدر هم که این توافق معیوب باشد، بایستی آن را با به شدت هر چه تمام تر اجرا کرد.

اد رویس، همانند تمامی دیگر جمهوری خواهان در کنگره آمریکا در سال 2015 از جمله مخالفان توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 بود.

اما عده ای از نمایندگان دموکرات هم در کنگره بودند که با این توافق هسته ای مخالف بودند.

الیوت انگل ، عضو ارشد حزب دموکرات در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان جزو این دسته بود.

انگل در نشست روز چهارشنبه یادآوری کرد که در رأی گیری سال 2015 در کنگره درباره برجام، علیه توافق هسته ای ایران رأی داده است.

او گفت که معتقد است وجود مفاد زوال پذیر در توافق هسته ای، ایران را در سال های آینده به یک قدرت هسته ای تبدیل می کند.

وی علی رغم این گفت خروج از برجام را اشتباهی خطیر توصیف کرد و گفت که چنین اقدامی باعث خواهد شد که متحدان آمریکا اعتمادی به این کشور نداشته باشند.

الیوت گفت: لازم است ما با متحدان و شریکانمان بر سر برنامه ای مشترک برای پاسخگو کردن حکومت ایران همکاری کنیم، نه اینکه آمریکا را از نزدیک ترین دوستانمان در دنیا جدا کنیم.

دستیابی به اهداف برجام، بدون یک گلوله سالیوان در دفاع از توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 گفت که آمریکا توانسته بدون شلیک یک گلوله، به اهداف خود در این توافق دست پیدا کنند.

وی با برشمردن مواردی نظیر برچیده شدن هزاران سانتریفیوژ، کاهش زمان گریز، تعطیلی رآکتور پلوتونیوم در اراک، خروج 84 درصد از اورانیوم غنی شده ایران از این کشور و دسترسی بی سابقه بازرسان بین المللی به برنامه هسته ای ایران به عنوان مزایای برجام گفت: دیپلماسی متکی به فشار، توانست بدون اینکه نیازی به شلیک یک گلوله باشد به تمامی اینها دست پیدا کند.

سالیوان همچنین گفت: توافق هسته ای مانعی برای اقدامات قاطع آمریکا جهت مقابله با رفتارهای مخرب ایران در منطقه ایجاد نمی کند.

* برجام، پول روانه ایران نکرده است مقام سابق آمریکایی در بخش دیگری از سخنرانی اش به انتقادات برخی مخالفان برجام مبنی بر اینکه حصول این توافق به سرازیر شدن منابع مالی فراوان به ایران شده هم پاسخ داد.

سالیوان خاطرنشان کرد: بر خلاف اظهارات برخی از منتقدان، ما بابت توافق هسته ای به ایران پول ندادیم، ما فقط به ایران اجازه دادیم از دارایی هایش که در خارج از مرزها بلوکه شده بودند، استفاده کند.

دپپلمات سابق آمریکایی تصریح کرد: بهترین راهبرد برای مقابله با طیف کامل تهدیدهای ایران، متعهد ماندن به توافق هسته ای و اجرای بدون وقفه آن است، نه تردیدافکنی در آن و زیر سوال بردن اعتبار آمریکا.

او همچنین درباره برخی انتقادات در خصوص بندهای موسوم به غروب آفتاب در توافق هسته ای که با گذشت بین 10 تا 15 سال از بین می روند هم گفت: در این توافق، هیچ بند موسوم به غروب آفتاب در زمینه تعهد ایران برای مجاز کردن دسترسی های معقول به تأسیسات هسته ای خود وجود ندارند.

ایران ملزم شده که به صورت دائمی پروتکل الحاقی را اجرا کند.

* افزایش اطلاعات آمریکا از برنامه هسته ای ایران سالیوان تصریح کرد: در نتیجه این توافق و الزامات شفاف سازی آن، رییس جمهور آتی آمریکا از اطلاعات بالاتری درباره مردم، اماکن و فناوری های موجود در برنامه هسته ای ایران برخوردار خواهد بود، ضمن اینکه او بیش از یک دهه فرصت برای کامل تر کردن ابزارهای مختل کردن این برنامه در صورت لزوم را در اختیار خواهد داشت.

دیپلمات سابق آمریکایی بر همین اساس خروج از توافق هسته ای را برای آمریکا فاجعه خواند و گفت که ایران برنامه هسته ایش را ادامه خواهد داد و واشنگتن قادر به همراه کردن جامعه بین المللی برای متوقف کردن ایران با تحریم را نخواهد داشت.

* ایران بزرگترین خطر پیش روی آمریکا جیمز جفری هم در اظهارات خود در این نشست گفت: امروز بزرگترین خطر پیش روی آمریکا و متحدانش در خاورمیانه ایران است.

وی مدعی شد که آمریکا هنوز از سیاست جامعی برای مقابله با ایران برخوردار نیست.

او گفت: گزینه های مربوط به توافق هسته ای را بایستی در نظر گرفت، اما به عنوان بخشی از یک راهبرد گسترده تر.

تمرکز بر صرف برجام، و نادیده گرفتن اقدامات بی ثبات کننده ایران در سراسر خاورمیانه، خطایی بنیادی خواهد بود.

جفری تصریح کرد: آمریکا باید جامعه بین المللی، روس ها و به طور غیرمستقیم ایران را متقاعد کند که اوضاع داخلی هم در عراق و هم در سوریه و به ویژه حضور نیروهای خارجی در آنجا، از جمله نیروهای ایرانی و ناییان آنها و حضور روس ها، یک دغدغه عمده امنیتی برای آمریکا و تهدیدی علیه متحدان و شریکان ما است.

او گفت: مخاطرات موجود در اینجا، بالا هستند: اگر آمریکایی های جلوی ایرانی ها را در این جبهه نگیرند، آنها به زودی با متحدانشان به نیروی مسلط در منطقه تبدیل خواهند شد.

وی، علی رغم این در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد که اعمال سیاستی بیش از حد تهاجمی علیه برجام، حمایت جامعه بین المللی برای مقابله با ایران را از بین خواهد برد.

او گفت: علاوه بر این، هر گونه راهبرد آمریکا برای پاسخگو کردن ایران بابت فعالیت های این کشور نیازمند حمایت جامعه بین المللی است و اعمال سیاست بیش از حد تهاجمی علیه برجام، چنین حمایتی را تضعیف خواهد کرد.

* ایران، نیروی مسلط منطقه می شود چارلز والد با انتقاد از اینکه مباحثات مربوط به ایران بر پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام متمرکز شده گفت: این با اعطای مزایای مالی، نظامی و ژئوپولتیک بیشتر به ایران و همزمان، محروم کردن آمریکا از فشارهایی که ما علیه ایران ایجاد کرده ایم، باعث ایجاد نوعی عدم توازن راهبردی می شود که خطرناک است.

وی گفت: هر راهبرد منسجم علیه ایران، بایستی احیای اهرم های فشار از دست رفته ما را در اولویت قرار دهد.

* برجام فرصتی برای تقویت قوای نظامی ایران والد در ادامه به تشریح نقائص برجام، به زعم خودش، پرداخت و گفت: [برجام] علاوه بر اعطای پول، عملاً تقویت تشکیلات نظامی بلندپروازانه ایران در سال های آتی را هم قانونی خواهد کرد.

حتی قبل از توافق، ایران صاحب بزرگترین زرادخانه موشک های بالستیک و کروز با قابلیت حمل کلاهک های هسته ای بود.

قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، با برداشتن ممنوعیت های الزام آور این شورا علیه آزمایش های موشکی ایران، فرصتی عمده در اختیار ایران و به ویژه سپاه برای ارتقاء این توانمندی ها فراهم خواهد کرد.

او اضافه کرد: حداکثر سه سال دیگر، منع سلاح های متعارف سازمان ملل علیه ایران هم از بین خواهد رفت و دروازه زیرساخت های دفاعی-صنعتی ایران را به روی بازارهای جهانی خواهد گشود.

والد در ادامه گفت: با توجه به اینکه سپاه در حال تقویت پدافندهای هوایی، تجهیزات حمله سریع، قایق های موشک انداز، زیردریایی، مین ها، رادارها و موشک های کوتاه برد خود است، توانمندی های آنها برای وارد کردن خسارت های سنگین به نیروهای آمریکا و متحدان آنها و احتمالاً محروم کردن ما از دسترسی به منطقه به طرز محسوسی افزایش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: حداکثر سه سال بعد از آن، همان قطعنامه سازمان ملل به سپاه پاسداران اجازه خواهد داد به منابع مالی، مواد و فناوری های موشکی از خارج از کشور دست پیدا کند.

*برجام ایران را تا بن دندان مسلح می کند دیوید آلبرایت ، رییس موسسه علوم و امنیت بین الملل که از صریح ترین منتقدان برجام در آمریکا است هم درباره این توافق هسته ای گفت: ایران، تنها به صورت موقت تهدیدآمیزترین جنبه های توانمندی خود در زمینه تسلیحات هسته ای را متوقف کرده است.

او نیز با اشاره به بندهای موسوم به غروب آفتاب در برجام، گفت: اولین بند غروب آفتاب که حائز اهمیت است، 8 سال بعد از روز تصویب اتفاق می افتد که ایران می تواند ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته را افزایش بدهد.

آلبرایت گفت: هنگامی که بندهای غروب آفتاب هسته ای در سال هشتم اتفاق بیفتند، ایران احتمالاً تا بن دندان مسلح شده و در آستانه ساخت موشک های قادر به حمل کلاهک های هسته ای و با بُرد کافی برای حمله به اروپا و در نهایت ایالات متحده آمریکا قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: در آن زمان ایران از اقتصادی قوی و مصون در برابر تحریم ها برخوردار خواهد بود.

بنابراین، دست روی دست گذاشتن برای باطل کردن این مفاد غروب آفتاب- چنانکه برخی پیشنهاد می دهند- به معنی این است که آمریکا منتظر باشد تا با ارتشی رو به رو شود که به خوبی مسلح و دارای منابع مالی مناسب است و آماده است تا روی موشک های دور برد خود سلاح هسته ای سوار کند.

آلبرایت ، به رغم تمامی این انتقادات خواستار همکاری دولت آمریکا با متحدانش برای ترمیم نقائص برجام شد.

وی گفت: دولت ترامپ بایستی به دنبال اجماع با متحدان اروپایی خود درباره روش های ترمیم توافق هسته ای باشد.

وی اضافه کرد: یکی از اهداف ما بایستی مشخص کردن شرایطی برای احیای تحریم های فراسوی آتلانتیک، در صورت عدم تمایل ایران برای پذیرش شرایط جدید در زمینه بندهای غروب آفتاب و بازرسی ها باشد.

منبع: فارس 303
کلید واژه ها: توافق هسته ای - توافق هسته - آمریکا - مجلس نمایندگان - هسته ای - توافق - ایران - هسته - رییس جمهور سابق آمریکا - مجلس - سفیر سابق آمریکا - کنگره - معاون رییس جمهور - واشنگتن - رییس جمهور سابق - رویس - کنگره آمریکا - ارتش آمریکا - معاون - حکومت - گلوله - حمایت - رییس جمهور - چهارشنبه - پیش بینی - مخالفان - اعتمادی - بازیگری - اوباما - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
طرح الکترونیکی مبادلات مرزی برای نخستین بار در بانه اجرا می شود

پاسخ AFC به شکایت ایران از الهلال: در آیین اسلامی یک دقیقه سکوت وجود ندارد/علم الهدی: درویش بازی، برنامه انگلیس برای تداوم استعمار است

مصری ها نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را شناختند

درخواست سعودی ها از آمریکا برای بمباران ایران

پلاک های جدید ملی+عکس

شرفی: برخی مدیران به جای حرفهای عجیب و غریب، عذرخواهی کنند

دشمنان در فضای مجازی رفتار مجرمانه در کشور را عادی سازی می کنند/ بانک مرکزی بر بی انضباطی اقتصادی بانک ها و موسسات مالی نظارت کند

واکنش شفر به استقبال پر شور در اهواز (اینستاپست)

چمدان مسافران آتا در فرودگاه آتاتورک ماند

وزرای دولت چقدر حقوق می گیرند؟

دختر شهید مدافع حرم در آغوش سردار سلیمانی/فیلم

درخواست سعودی ها از آمریکا برای بمباران ایران

وضعیت عادی هواپیمای آسمان 4 دقیقه قبل از سقوط

برگزاری دوره آموزشی جهان های اجتماعی و فضای مجازی

دفتر سخنگوی دولت اظهارات یکی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی درباره میزان حقوق وزرا را تکذیب کرد

تمایل ده عضو شورای امنیت به تصویب پیش نویس قطعنامه آتش بس

حضور سفیر ایران در عراق بر سر مزار جلال طالبانی

تکذیب حقوق 20 میلیون تومانی وزراء توسط نوبخت

طرح الکترونیکی مبادلات مرزی برای نخستین بار در بانه اجرا می شود

گزارش تصویری: دیدار اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با سید حسن خمینی

آمریکا، صهیونیست و عربستان در فکر تشکیل اجماع علیه ایران هستند/ دستگاه قضایی با عوامل ماجرای گلستان هفتم با قاطعیت برخورد کند

درویشی دکانی است که دشمنان درست کرده اند/ نیروی انتظامی اسلحه روی مردم نگرفته و آتش روی دراویش نگشود

امام جمعه طبس درگذشت

هیچ قسمتی از برجام را نمی توان عوض کرد/ تقابل ترامپ با برجام، تقابل با جامعه بین الملل است

عزاداری شهادت حضرت زهرا (س) در حرم امام رضا (ع) +عکس

توافق هسته ای ایران را دیگر تایید نمی کنیم

بسیجی که به دست دراویش آشوبگر شهید شد +عکس

متن کامل گزارش آژانس درباره اجرای برجام در ایران

واکنش پلیس پایتخت به انتشار ویدئوی جنجالی دختری که کشف حجاب کرده بود

توریست های تایوانی در حرم امام علی(ع) +عکس

دفتر سخنگوی دولت حقوق 20 میلیون تومانی وزرا را تکذیب کرد

اعطای مجوز تاسیس موزه خصوصی باغ موزه گیاهان دارویی برکت

طرح الکترونیکی مبادلات مرزی برای نخستین بار در بانه اجرا می شود

تبلیغ روز جهانی قدس با تصویر امام خمینی(ره) در بیلبوردهای انگلیس

آمریکا ماندن در برجام را به اصلاح 6 حوزه در ایران منوط کرد

رفتار نیروی انتظامی در برابر اخلال گران اخیر سنجیده بود/ لزوم برخورد قضایی با افراد سودجو

مراسم تشییع پیکر 3 شهید بحرینی در قم

دعای رهبرانقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایّام فاطمیّه (س):پروردگارا توطئه های دشمن علیه جمهوری اسلامی را باطل کن/ اغتشاشات اخیر نمونه کوچک توطئه های خصمانه دشمنان بود

احمد مسجد جامعی:در نظر اسلام و پیامبر، جامعه باید با رحمت و تدبیر اداره می شد

درگیری خواننده پاپ با محسن افشانی بالا گرفت! +عکس

عده ای از روی لج بازی با دولت، مخالف قراردادهای جدید نفتی بودند

مراسم چهلمین روز درگذشت شهدای سانچی شنبه برگزار می شود

معلم ها دست به اسلحه شدند!/عکس

رهبرانقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایام فاطمیه چه دعایی کردند؟

تابع رهبری ها و فرامین و منویات رهبر معظم انقلاب است

پیکر امام جمعه طبس فردا در طبس و یکشنبه در مشهد تشییع می شود

زن صیغه ای برای تاجر فرش دردسرساز شد

9 گروهی که به گفته پیامبر اکرم(ص) مقام شهید را دارند

نظر علم الهدی درباره وقایع خیابان پاسداران تهران چه بود؟

گوگل نقص امنیتی مهم ویندوز 10 را فاش کرد

رییس مجمع نمایندگان مازندران: رفتار نیروی انتظامی در برابر اخلال گران اخیر سنجیده بود/ لزوم برخورد قضایی با افراد سودجو

گروه ویژه اقدام مالی:تعلیق برنامه های تقابلی علیه ایران تمدید شد

دفتر نوبخت اظهارات یک نماینده سابق مجلس درباره میزان حقوق وزراء را تکذیب کرد

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

تشریح شش ایراد هیات تطبیق به طرح ترافیک جدید

ارسال پرونده قالیباف به دادسرا

اهدای تندیس جایزه ملی مدیریت مالی به بانک شهر

تجلیل از مدیرعامل بانک پاسارگاد

زیر سوال بردن اصل نظام به عنوان مطالبه گری یک فتنه است

دانلود آهنگ جدید امیر ربوبی بنام روزگار تلخ

نماینده کویت:امیدوارم امروز قطعنامه آتش بس در سوریه تصویب شود

نکوداشت 75 شهید نیروی انتظامی در مشهد

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

در اختتامیه دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر چه گذشت؟

قدردانی خیرین مدرسه ساز از بانک ملت

آیا تلگرام ایکس(Telegram X) جایگزین تلگرام فعلی است؟

تودیع و معارفه در سرپرستی استان خراسان رضوی

اعطای تندیس جایزه مدیریت مالی به بانک آینده

وضعیت عادی هواپیمای یاسوج 4 دقیقه قبل از سقوط

دعای رهبرانقلاب در پایان شب آخر مراسم سوگواری ایّام فاطمیّه (سلام اللّه علیها): پروردگارا توطئه های دشمن علیه جمهوری اسلامی را باطل کن/ اغتشاشات اخیر نمونه کوچک توطئه های خصمانه دشمنان بود

احتمال تعویق در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا

دیدار رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات با وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان

حقوق 20 میلیونی وزرا کذب است

گروه ویژه اقدام مالی تعلیق ایران از فهرست سیاه را تمدید کرد/ نام ایران همچنان در فهرست سیاه

راهکار ساده پیامبر(ص) برای استجابت دعا

این چک ها کیفری نیستند!

هرجا فضول باشی ها کمترند، حجاب خانم ها بهتر است

مدیریت هوشمند اجتماعی خانواده را در برابر آسیب های مختلف حفظ می کند

پیکر مطهر یک شهید پس از 35 سال در زادگاهش در شهرستان تفت تشییع شد

«داعش» اهرم فشار آمریکا علیه ایران، روسیه و چین است

رییس جمهوری هفته آینده میهمان مردم هرمزگان است

هر فرد در هر موقعیتی که هست باید تغییر و اصلاح را آغاز کند

نکوداشت 75 شهید نیروی انتظامی در مشهد

پیکر مطهر یک شهید پس از 35 سال در زادگاهش در شهرستان تفت تشییع شد

مدیریت هوشمند اجتماعی خانواده را در برابر آسیب های مختلف حفظ می کند

33 سال پیش در چنین روزی صلیب سرخ به اشتباه خود اعتراف کند

بازداشت چند فعال دیگر محیط زیست کشور در سکوت خبری+عکس

جلسه شورای امنیت درباره غوطه دمشق تا ساعت بیست و سه امشب به تعویق افتاد

مصوبه جدید مجلس؛ تکلیف هدفمندی یارانه ها در سال 97 مشخص شد + جزییات

سامانه موشکی عربستان توسط نیروهای یمنی هدف قرار گرفت

سقف حقوق وزار 10 میلیون تومان است نه بیشتر

درباره رفع حصر قول هایی داده شده است/ مردم دیگر فریب اقدامات احمدی نژاد را نمی خورند

اینم مدیریت هواپیمایی در ایران! /عکس

بازداشت سه فعال محیط زیست دیگر در سکوت خبری

مراسم ترحیم مادر زهرا رهنورد (+عکس)

پیکر مطهر یک شهید پس از 35 سال در زادگاهش در شهرستان تفت تشییع شد

توطئه دراویش توطئه ای حساب شده از سوی استکبار بود

غم انگیز ترین جشن تولد

منافقین و مارکسیست ها در زندان چه وضعیتی داشتند؟

از ماندن واشنگتن در برجام حمایت شد

از ماندن واشنگتن در برجام حمایت شد