مطالب مرتبط:
استانداردهای بین المللی
باید برای تدوین استانداردهای کالاهای داخلی تلاش کنیم
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران: 80 هزار واحد تولیدی در کشور مشمول استانداردهای اجرایی نیستند
کلیه استانداردهای لازم برای مسابقات مقدماتی فوتسال اجرا و رعایت می شود
همه استانداردهای لازم برای مسابقات مقدماتی فوتسال اجرا و رعایت می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-12سياسي

استانداردهای بین المللی


استاندارد مدرکی است در برگیرنده قواعد، راهنمایی ها یا ویژگی هایی برای فعالیت ها یا نتایج آنها به منظور استفاده عمومی و مکرر که از طریق همرایی فراهم و بوسیله سازمان شناخته شده ای تصویب شده باشد و هدف از آن دستیابی به میزان مطلوبی از نظم در یک زمینه خاص است.

- " تعریف استاندارد امروزه از واژه استاندارد در زمینه های متفاوتی استفاده می شود.

به طور مثال در مکالمات روزمره بکار بردن عباراتی نظیر لوازم استاندارد، رفتار استاندارد، مشخصات استاندارد و امثال آن بسیار رایج است.

صرفنظر از گوناگونی موارد استفاده از واژه استاندارد نکته مشترک در همه این موارد کاربرد این واژه به عنوان راهنمایی جهت مقایسه است و در این خصوص یک استاندارد می تواند پاسخگوی نیازها و مشکلات بوجود آمده باشد.

تاکنون در مورد استاندارد و استاندارد کردن تعاریف متفاوتی بیان شده که در واقع هر کدام از دیدگاه خاصی بوده است.

تعریف استاندارد آنچه طبق قرارداد، سنت، یا قوانین نمونه ای برای سرمشق به کار می رود و اجرای آن قبول عام یابد.

وضع قوانین و مقرارت برای تعیین کیفیت و مشخصات مطلوب یک کالا یا خدمات را استاندارد می گویند.

استانداردها دارای چهار محور، کاملاً مجزا، یعنی ماهیت محصولات ، امور مدیریتی ، ارزیابی و انطباق ها و مسئولیت های اجتماعی می باشند.

همچنین داشتن نظم و معیار و تعیین حد و اندازه و مهمتر از آن رعایت حدود و اندازه ها برای حفظ کیفیت زندگی اجتماعی و حتی زندگی شخصی بسیار ضروری و مفید است.

در امور اجتماعی و اقتصادی و بویژه امور صنعتی به این حد و اندازه ها استاندارد می گویند.

پایه مان معادل واژه استاندارد به معنای آنچه باید در کارها و امور بعنوان پایه و اساس قرار بگیرد و بماند.

این واژه به فرهنگستان زبان ایران پیشنهاد شده است.

د راین زمینه سازمان بین المللی استاندارد International Organization For Standardization-ISO تعاریف زیر را در مورد استاندارد و استاندارد کردن بیان نموده است: الف- استاندارد مدرکی است در برگیرنده قواعد، راهنمایی ها یا ویژگی هایی برای فعالیت ها یا نتایج آنها به منظور استفاده عمومی و مکرر که از طریق همرایی فراهم و بوسیله سازمان شناخته شده ای تصویب شده باشد و هدف از آن دستیابی به میزان مطلوبی از نظم در یک زمینه خاص است.

یادآوری- استاندارد باید مبتنی بر نتایج استوار علوم، فنون، تجربیات و در راه ارتقای منافع مطلوب جامعه باشد.

ب- استاندارد کردن، عمل ایجاد مقرراتی است برای استفاده عمومی و مکرر با توجه به مشکلات بالفعل و بالقوه که هدف از آن دستیابی به میزان مطلوبی از نظم در یک زمینه خاص است.

یادآوری- این فعالیت به خصوص شامل تدوین، نشر و اجرای استاندارد است.

تاریخچه استاندارد استاندارد کردن پدیده جدیدی نیست و از دیر زمان در زندگی بشر وجود داشته است.

استاندارد نیز مانند بسیاری از پدیده های طبیعی شناخت و برداشتی است که انسان از محیط پیرامون خود دارد.

این امر در ابتدا به صورت ناخودآگاه تحقق یافته است.

برای مثال تاریخ پیدایش سیستم شمارش دهدهی که هم اکنون نیز مورد استفاده قرار می گیرد به گذشته بسیار دور باز می گردد و در واقع الگویی است از تعداد انگشتان دو دست انسان، همین گونه استاندارد کردن تقویم و تعداد روزهای ماه در سال رومی که توسط ژولیوس سزار در 46 سال قبل از میلاد مسیح انجام شده است.

گسترش فن و تجارت در ادوار گذشته انسان را وادار نموده تا در برخی از زمینه ها بویژه انجام اندازه گیری های یکسان و همچنین ساخت وسایل و لوازم خود استانداردهایی را تعیین نماید.

برای مثال وجود ظروف سفالی یک شکل، کشتی هایی با طرح و شکل یکسان، ابعاد ثابت و مشخص آجرها و خشت ها و حتی قطعات سنگ در بنای اهرام مصر همچنین وجود مقیاس هایی نظیر وجب، قدم، طول بازو و امثال آن نشانه هایی از فرآیند استاندارد کردن در عهد باستان می باشد.

شایان ذکر است که در هزاره سوم قبل از میلاد مسیح در مصر خط کشی با درجه بندی نزدیک به یک سانتی متر مورد استفاده بوده است.

در ایران در زمان داریوش اول پادشاه هخامنشی وزنه های استاندارد شده ای بر اساس واحدی به نام کرشه (در زبان فرانسه و آلمانی به آن نُرم Norme گویند) ساخته می شد که هر کرشه معادل 3/83 گرم بوده است.

وزنه ای که از آن زمان باقی مانده و هم اکنون در ایران موجود است معادل 120 کرشه می باشد.

در انگلستان، در زمان جان پادشاه انگلیس در منشور کبیر استانداردهایی در رابطه با اوزان و مقیاس ها جهت امر تجارت تعریف شده است.

همین طور در زمان ادوارد اول پادشاه انگلیس تعریفی برای اینچ عنوان شده که جالب توجه است.

یک اینچ عبارت است از طول سه دانه جو خشک شده با شکل طبیعی که در یک امتداد و سر به سر قرار داده باشند.

در یک بررسی اجمالی مشخص خواهد شد که استانداردهای عمده در عهد باستان و قرون گذشته به طور کلی قبل از رنسانس که جنبه عمومی داشته و نیاز به آن بیشتر از موارد دیگر احساس شده است استانداردهای اوزان و مقیاس ها می باشد.

اما پس از عصر رنسانس با توجه به تحول بنیادی در طرز تفکر اجتماعی و رشد اختراعات و تولیدات صنعتی (انقلاب صنعتی) استانداردهای صنعتی نیز بوجود آمد.

یکی از قدیمی ترین و اساسی ترین اصل استاندارد که در استانداردهای کنونی بدان توجه شده است و در حال حاضر نیز به عنوان اولین اصول استاندارد کردن مطرح است اصل کاهش انواع و در کنار آن اصل تعویض پذیری است.

به طوری که همین اصل موجبات تولید انبوه و زنجیره ای را فراهم نموده است.

در گذشته هر تولید کننده یا صنعتگری با توجه به ابزارهای ابتدایی و میراث نیاکان خود محصولاتی با شکل و طرح و ابعاد متفاوت می ساخت اما امروزه با منسجم شدن تولید، محصولاتی با ویژگی های یکسان تولید می گردد.

از پیشگامان اصل کاهش انواع و تعویض پذیری می توان به یک آمریکایی به نام الی ویتنی (ELI Whitney) اشاره کرد.

این شخص در سال 1793 برای نخستین بار تفنگ سرپری را طراحی کرد که دارای قسمت های قابل تعویض بود و در واقع پایه تولید انبوه را فراهم آورد.

همچنین در انگلستان در سال 1841 شخصی به نام جورج ویتورث (George Whithworth) بر اساس ارتفاع، عمق و تعداد دنده در هر اینچ نظام مخصوصی را برای انواع دنده های پیچ و مهره بوجود آورد که تعویض پذیری پیچ ها و مهره ها به سهولت امکان پذیر باشد.

همگام با گسترش تولیدات صنعتی و انبوه سازی رعایت نکات ایمنی نیز مطرح گردید بویژه پس از اختراع ماشین بخار و کاربرد گسترده آن در سیستم های حمل و نقل از قبیل کشتی ها و لوکوموتیوها و خسارات ناشی از آن، بطوری که در نیمه دوم قرن نوزدهم در آمریکا انفجار مخازن تحت فشار 50000 نفر کشته و دو میلیون نفر زخمی برجا گذاشت.

رشد تکنولوژی و استفاده از ماشین آلات جدید، افزایش تولیدات صنعتی و در نتیجه رقابت در بازارهای داخلی و خارجی را به دنبال داشته است.

از این رو در روند تکامل استاندارد کردن، استانداردهای دیگری از قبیل روش های بررسی و آزمون، توصیف ویژگی ها، اصطلاحات، آیین کار، فنون کنترل کیفیت و سیستم های مدیریت کیفیت اهمیت یافتند.

اهداف استاندارد با توجه به گسترش روز افزون استاندارد و پیشرفت های عظیمی که در این زمینه طی سال های اخیر حاصل شده، بر شمردن اهداف استاندارد نیاز به بررسی بیشتری دارد.

در این خصوص کمیته ثابت بررسی اصول استاندارد کردن (استاکو) STACO ) Comitee Standardization Principles) وابسته به شورای سازمان بین المللی استاندارد اهداف اساسی استاندارد کردن را چنین تشریح نموده است: صرفه جویی کلی در مصرف نیروی انسانی، مواد، انرژی و.

از برترین جنبه های استاندارد می توان به اصول کنترل انواع و تعویض پذیری اشاره کرد.

در واقع یکی از راههای عملی برای صرفه جویی در هزینه ساخت و تولید رعایت همین اصول است.

برای مثال امروزه روند تولید پوشاک در دنیا دیگر به گونه ای نیست که برای هر فرد به طور مجزا با اندازه های خاص خود البسه تهیه گردد.

بلکه کارخانجات تولید کننده بر اساس اندازه های مشخص و شناخته شده ای مبادرت به تولید انبوه می نمایند.

همچنین شمش ها و پروفیل های فلزی نیز در ابعاد و اندازه های مشخص تولید می گردد.

تعویض پذیری قطعات از میزان ضایعات کاسته و سهولت مونتاژ و نتیجتاً افزایش تولید را در بر خواهد داشت.

در برخی مواقع لزومی ندارد که اجزای تشکیل دهنده یک کالا از هر جهت با نمونه دیگر یکسان باشد.

بلکه فقط کافی است که کل فرآورده از نظر ابعاد قابلیت تعویض پذیری را دارا باشد.

نکته مهم دیگر این است که استانداردها می توانند به عنوان منابع اطلاعاتی بسیار مفید و پیشرفته در خدمات سازمان ها، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها قرار گیرند و از اینرو صرفه جویی های بی شماری را در مصرف مواد، انرژی، انتخاب مواد، کسب اطلاعات، روش های آزمون، هزینه های گوناگون و زمان سبب شوند.

1- حمایت از مصرف کننده آمار ارایه شده در اوایل قرن بیستم چنین نشان داده است که ضایعات صنایع در کشور آمریکا در اثر فقدان استاندارد نزدیک به 49 درصد بوده و از اینرو خسارت قابل ملاحظه ای به تولید کنندگان و مصرف کنندگان وارد شده است.

اما با افزایش کیفیت کالا در اثر بکار گیری استانداردهای مختلف در رابطه با ویژگی ها، قواعد ساخت و آزمون میزان بهره وری تا حد بسیار زیادی ارتقا یافته است.

2- ایجاد ارتباط بهتر یکی از وظایف اصلی استانداردها ایجاد ارتباط و تبادل افکار میان طرفین ذینفع است.

در واقع استاندارد در سطح ملی، منطقه ای و یا بین المللی آن به عنوان یک زبان مشترک جهت بر قراری ارتباط محسوب می شود و این امر می تواند به طرق مختلف بوسیله ارائه یکسری ویژگیها، کدها.

علائم، اصطلاحات و نظایر آن انجام شود.

نظر به حجم گسترده تولیدات کشور های صنعتی و در حال رشد و افزایش تبادلات تجاری و در نتیجه فزونی ارتباطات، نیاز به استانداردهای بین المللی در این زمینه بیشتر احساس می شود.

اصول استاندارد استاندارد مفهومی است که می تواند نشانگر انسجام و انضباط فعالیت های فکری، علمی، فنی و فرهنگی جامعه باشد.

استاندارد در معنای عام خود مترادف با نظم است و استاندارد کردن مترادف با تنظیم و به نظم کشیدن، این عمل بر اصول زیر استوار است: اصل اول - استاندارد کردن عمل ساده سازی است که در نتیجه تلاش دسته جمعی و آگاهانه اعضا بوجود آمده و مستلزم کاهش تعداد بسیاری از موضوعات است.

این فرآیند نه تنها موجب رفع پیچیدگی های کنونی می گردد بلکه از بروز پیچیدگی های زاید آینده نیز جلوگیری می کند.

ساده کردن فقط با همکاری متقابل تمامی افراد ذیربط و ذینفع به موفقیت می انجامد.

لذا تهیه استاندارد باید مبتنی بر همراهی و موفقیت عمومی بوده و همچنین در اجرای آن تمامی افراد متعهد و کوشا باشند.

اصل دوم - استاندارد کردن فعالیتی است اجتماعی و اقتصادی این فعالیت باید با همکاری تمامی افراد ذی علاقه و ذی نفع و بر اساس همرایی و توافق عمومی صورت گیرد.

اصل سوم - نشر یک استاندارد به خودی خود ارزشی ندارد مگر اینکه به اجرا در آید و این امر به برنامه ریزی های مناسب و فداکاری عده ای برای دستیابی به منافع عمومی نیاز دارد.

اصل چهارم - استاندارد کردن از طریق تهیه یک استاندارد، انتخاب و سپس تثبیت آنچه انتخاب شده است انجام می گیرد.

اصل پنجم - استانداردها باید در فواصل زمانی معین مورد بازنگری و در صورت لزوم مورد تجدید نظر قرار گیرند.

فاصله بین تجدید نظرها بر حسب موارد خاص می تواند متغیر باشد اما این فاصله نباید خیلی کوتاه باشد زیرا در این صورت استاندارد به عنوان یک سند قابل اتکا و تثبیت شده قلمداد نمی گردد.

از طرفی استاندارد نمی تواند برای مدت طولانی نیز بدون تغییر باقی بماند.

معمولاً اکثر کشورها یک دوره پنج ساله را برای بازنگری و تجدید نظر در نظر می گیرد.

اصل ششم - هنگامی که در یک استاندارد کارکرد و یا ویژگیهای دیگر یک محصول تشریح می گردد باید جهت تطبیق محصول مورد نظر با ویژگیهای اشاره شده، روشهای آزمون مربوطه نیز در استاندارد تشریح گردد و یا به استانداردهای دیگری که این روشها در آنها موجود است ارجاع داده شود.

اصل هفتم - لزوم اجرای اجباری استانداردهای ملی باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.

البته ضرورت این امر بستگی به ماهیت استاندارد، درجه رشد صنعتی، قوانین و شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه دارد.

سطوح استاندارد استانداردها بر حسب گستردگی دامنه تحت پوشش، دارای پنج سطح کارخانه ای، شرکتی (جامعه ای)، ملی، منطقه ای و بین المللی هستند.

استاندارد کارخانه ای توسط یک کارخانه برای استفاده در همان واحد تدوین می شود.

البته گاهی کارخانجات، شرکتها یا تشکیلاتی که در یک زمینه خاص فعالیت می کنند، از طریق ایجاد یک جامعه یا انجمن، استانداردهای خاص خود را تدوین می کنند مانند انجمن جوشکاری آمریکا (AWS) استاندارد ملی توسط مؤسسه استاندارد در یک کشوربا توجه به تمام شرایط خاص همان کشور مانند اقتصادی، اجتماعی، علمی و فنی تهیه می شود.

استانداردهای منطقه ای توسط کشورهای عضو یک پیمان منطقه ای خاص تهیه می شود مانند کمیته استاندارد اروپایی.

استاندارد بین المللی توسط سازمانهای مربوطه به منظور قابلیت استفاده بین المللی تهیه می شوند.

مانند استانداردهای تهیه شده توسط سازمان بین المللی استاندارد، کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) ترویج استاندارد ترویج استاندارد شامل تمامی روش هایی است که بتوان از طریق آنها آگاهی جامعه را طی برنامه ریزی های مداوم نسبت به لزوم و فواید استاندارد کردن افزایش داد.

این برنامه ریزی ها می تواند درسطح ساده و عمومی از طریق چاپ مقالات و کتب، کنفرانس ها، رسانه های ارتباط جمعی و نظایر آن اجرا گردد و در کنار آن در سطح پیشرفته، وجود برنامه ها و دوره های تخصصی از جمله فعالیتهای اصولی سیستم استاندارد کردن محسوب و بکارگیری آنها سبب پیشرفت های چشمگیری می شود.

از جمله برنامه های تخصصی عبارتند از: الف - آموزش: شاید بتوان گفت از جمله عوامل مهم در ترویج استاندارد مسئله آموزش است.

اگرچه ممکن است مباحث مربوط به استاندارد به اشکال گوناگون در مؤسسات آموزشی و در بخش های مختلف مطرح شده باشد.

اما در اغلب کشورها هیچ دوره و برنامه ریزی خاصی مختص مسئله استاندارد در مراکز آموزشی یا دانشگاه ها وجود ندارد.

از اینرو در یک سیستم استاندارد ملی ضرورت دارد که این امر از دو جنبه مورد رسیدگی قرارگیرد.

اول آموزش اصول استاندارد کردن به عنوان بخشی از سیستم استاندارد کردن برای کارشناسان استاندارد و دوم فراهم آوردن مقدمات آموزش آن به صورت درسی در دانشگاهها و مؤسسات آموزشی عالی، پر واضح است که چنانچه برنامه های پیشرفته آموزشی هماهنگ با تحقیقات اجرا شود نتایج سودمندی را ببارخواهد آورد.

ب _ مشاوره: اهمیت مشاوره در حوزه استاندارد کردن هنوز به اندازه اهمیت آن در سایر حوزه ها نظیر علوم و تکنولوژی شناخته نشده است.

در واقع هدف از مشاوره، انتقال صحیح و مناسب فنون مرتبط به استاندارد کردن برای بکارگیری استانداردها در حالت های خاص و مورد نظراست.

از فواید دیگر آن می توان به انتقال اطلاعات و نحوه بکارگیری استانداردهای بین المللی یا ملی جهت استفاده در سطوح پایین تر مانند استانداردهای شرکتی یا کارخانه ای اشاره کرد.

ج - بازخورداده ها: بازخور اطلاعات بویژه به صورت داده های جمع آوری شده از پیشرفت تکنولوژی که در پی تحقیقات و تجربیات حاصل از بکارگیری عملی استانداردها (در سازمان های مرتبط از نظر تهیه یا اجرا ) در زمینه ها و سطوح مختلف در ارتباط با فعالیتهای صنعتی و غیره بدست می آید از نکات مهم و اساسی در افزایش بازدهی و کارایی سیستم استاندارد کردن است.

ازاینرو لازم است که سیستم استاندارد کردن دارای تشکیلات و سازماندهی مناسبی برای بازخور اطلاعات، تشریح وظایف و مسئولیت ها، تصمیم گیریها و ارزیابی نتایج حاصله باشد.

د- اطلاعات: بطورکلی با رشد جوامع بشری در علوم، تکنولوژی و تجارت، حجم ارتباطات نیز گسترش می یابد.

در این راستا فزونی اطلاعات به حدی است که علمی را تحت عنوان علم اطلاعات طلب می نماید.

از جنبه های مهم این علم می توان به جمع آوری، مقایسه و تطبیق، تحلیل، مستندسازی، ذخیره سازی، اصلاح و انتشار اطلاعات و امثال آن اشاره کرد.

از اینرو وجود فعالیتهای اطلاعاتی در زمینه استانداردها از اجزاء مهم دیگر سیستم استاندارد کردن است.

با توجه به گسترش تبادلات علمی، فنی، تجاری و غیره، گردش اطلاعات به طرز صحیح، به مقدار لازم و در زمان مناسب بسیار حایز اهمیت است.

گفتنی است که فعالیت های اطلاعاتی صرفاً منحصر به وجود کتابخانه نیست.

بلکه فعالیتهایی نظیر واژه نگاری، تهیه فیلم و عکس، خدمات کامپیوتری، ترجمه و امثال آنرا به منظور انتقال مطلب و انجام خدمات مشاوره ای در بر می گیرد.

سازمان های ارایه استاندارد 1.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران (isiri) اولین تشکیلات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با تصویب قانون اوزان و مقیاسها در سال1304 خورشیدی مطرح شد.

بعدها و در سال1332 بواسطه ضرورت تعیین ویژگیها و نظارت بر کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی، ایجاد یک تشکیلاتی رسمی مورد توجه قرار گرفت و هسته اولیه تشکیلات سازمانی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در اداره کل تجارت وقت شکل گرفت.

در سال1339 با تصویب قانون تاسیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، موسسه کار خود را در چارچوب هدفها و مسئولیت های تعیین شده آغاز کرد.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در سال1960 به عضویت سازمان بین المللی ISO (International Organization for Standardization) درآمد 2.

استاندارد اروپا این استاندارد که با عبارت مخفف CE نشان داده می شود، به منظور استانداردسازی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در منطقه اقتصادی اروپا تولید یا به فروش می رسند، ارایه شده است.

این حروف اختصار کلمات فرانسوی Communauté Européenne است.

محصولاتی که واجد دریافت علامت CE می شوند، باید از نظر سلامت، امنیت و مضرنبودن برای جسم انسان و طبیعت مورد بررسی قرار گیرند و اگر واجد این شرایط باشند قادر به دریافت این نشانه خواهند بود.

3.

استاندارد آمریکا مؤسسه ملی استاندارد یا ANSI - American NationalStandards Institute یک موسسه خصوصی غیرانتفاعی است که بر نحوه استانداردهایی که برای محصولات، خدمات، روندها، سیستم ها و کار کارمندان صادر می شود، نظارت می کند.

یکی دیگر از کارهای این موسسه این است که استانداردهای آمریکا را با استانداردهای بین المللی تطبیق می دهد تا از آن ها به صورت جهانی و در سطحی وسیع تر نیز بتوان استفاده کرد.

4.

ایزو ایزو مخفف سازمان بین المللی استاندارد (International Standard Organization) است.

موسسه بین المللی استانداردسازی(ایزو) یک فدراسیون بین المللی متشکل از نهادهای ملی استاندارد است.

تعداد این نهادها بیش از 140تاست که هر یک از آن ها متعلق به یک کشور هستند.

ایزو یک سازمان غیردولتی (NGO) است که در سال1947 میلادی تاسیس شد.

وظیفه ایزو ارتقای توسعه استانداردسازی و فعالیت های مربوط به آن در دنیاست.

تمامی این امور برای ایجاد تسهیلات در زمینه صادرات و واردات کالاها، فن آوری ها و خدمات است.

مجموع فعالیت های ایزو قراردادهای بین المللی است که به عنوان استانداردهای بین المللی انتشار پیدا می کند.

جالب است بدانید سیستم های مدیریتی ایزو از طریق بیش از 430هزار سازمان در 158کشور به اجرا درمی آید.

حدود 300استاندارد ایزو به صورت عمومی در دسترس هستند.

5.

استاندارد DIN آلمان مؤسسه استاندارد آلمان (به آلمانی: Deutsches Institut für Normung) به اختصار دی آی اِن (در فارسی محاوره دین)، نام یک سازمان ملی آلمانی است که در راستای استانداردسازی فعالیت دارد و عضو سازمان بین المللی استانداردسازی از طرف آن کشور است.

این موسسه استاندارد قدیمی از سال 1917 آغاز به کار کرده است و استانداردهای آن امروزه در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و با بیش از 30 هزار عنوان استاندارد تقریباً تمامی جوانب تکنولوژی را در بر می گیرد.

6.

استاندارد TUV یکی از معتبرترین استانداردهای دنیا متعلق به سازمانی است در آلمان که روی سلامتی کالاهای صنعتی ارایه شده از جانب شرکت های مختلف نظارت دارد تا استانداردهای ارایه شده برای سلامت انسان و محیط زیست را تامین کنند.

این سازمان به عنوان یک مشاور مستقل بر سلامت کارکرد کالاها یا محصولاتی مانند محصولات کشاورزی، دودزایی وسایل نقلیه، استاندارد ساخت موتور خودروهای سنگین و سبک و تاسیسات انرژی را نظارت دارد.

7.

استاندارد حلال این استاندارد مختص کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان است.

از نام این استاندارد مشخص است که بیشترین کاربرد آن برای موادغذایی است و نشان می دهد که مسلمانان می توانند ماده غذایی را که از چنین استانداردی برخودار است، مصرف کنند.

در سال2004 استاندارد غذای حلال تدوین و در سال2006 بنگاه توسعه صنعت حلال (HDC)برای هماهنگی و یکپارچه شدن توسعه صنعت حلال مالزی تأسیس شد.

منابع سلطانی، پوری؛ دانشنامه کتابداری و اطلاع رسانی موازی کاری وزارت بهداشت و مؤسسه استاندارد پایان می یابد .

hamshahrionline.

2015-11-04.

بازبینی شده در 2015-11-04
کلید واژه ها: استاندارد - اجتماعی - بین المللی - میزان - فرهنگستان زبان - موارد استفاده - قوانین - مشکلات - تعاریف - زندگی - هایی - اقتصادی - پیشنهاد - رفتار - جامعه - ایران - زبان

آخرین اخبار سرویس:
مذهب و حکمت به هم پیوند خورده اند

پروژه ملی "سد ماشکید سفلی" در سراوان کلنگ زنی می شود

چرا صرف آمارها برای فهم مسائل اقتصادی کفایت نمی کند؟

آنچه باعث پیشرفت نکردن شما می شود، چیست؟

آیا زنان خودخواه تر از مردان هستند؟

عکس/ نماز اول وقت مهمانداران زن در باند فرودگاه

پروژه ملی "سد ماشکید سفلی" در سراوان کلنگ زنی می شود

تیپ امیر جعفری و همسرش در یک رستوران شیک

جلسه مشترک اداره کل بنیاد شهید استان البرز و مسئولین دانشگاه آزاد واحد کرج

پاسخ آیت الله کاشانی در مورد اختلاف شیعه و سنی

مواضع ترامپ علیه ایران نشان دهنده شکست آمریکا در منطقه است

روزنامه های پنجشنبه 27 مهر 1396

رییس جمهور آمریکا کاسب سیاسی و افریت بین المللی است

نماز حاجت، از حضرت امام رضا علیه السلام

در نماز جماعت آیا امامت زن برای بانوان جایز است؟

جوان نامراد هراتی در پنجمین روز خدمتش در پکتیا شهید شد+عکس

آغاز عملیات بازسازی مدرسه شهید مفتح درکوی علوی

فقدان اعتبارات مانع از اجرای برنامه های عمرانی دانشگاه ارومیه شد

نماینده مجلس: 4 جاسوس در تیم هسته ای شناسایی شدند

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان شمالی

معاون فرهنگی اسبق جهاددانشگاهی، معاون فرهنگی شهردار مشهد شد

آقای ربیعی با این عملکردتان در آستانه استیضاح هستید

پاسخ یک فرمانده ارتش به شایعه اختلاف با سپاه

وزیر کار احتمالا تا قبل از پایان سال اول دولت دوازدهم استیضاح می شود/ برخی پروژه ها صلاحیت قرار گرفتن در اقتصاد مقاومتی را ندارند

واکنش وزارت نفت به استخدام دختر نماینده مجلس

کلکسیونی از گورستان ها را برای سربازان آمریکایی ایجاد می کنیم

راه اندازی موکب های شاهد و ایثارگر در مرزهای خوزستان

مهلت ثبت نام دانشجویان برای ثبت نام پیاده روی اربعین تمدید شد

همکاری های نظامی تهران-دمشق تقویت می شود

رییس جمهور آمریکا کاسب سیاسی و افریت بین المللی است

وضعیت اقتصادی استان همدان قابل قبول نیست/اسیر کارهای حزبی نمی شوم

رییس جمهور آمریکا کاسب سیاسی و افریت بین المللی است

اهل وعده دادن نیستم/ کمیسیون انتصابات در استانداری راه اندازی می شود

ساختار بسیج باید باتوجه به اهداف آن تنظیم وتبیین شود

گلایه "حجتی" از "هاشمی" + فیلم

عباس میرشکاری ، مرضیه مختاری، سید جواد فراهانی پیوند قانون اساسی و معاهدات حقوق بشری در افق های شهروندی زنان

هدیه امام به هنگام تولد سید یاسر به مادرش چه بود؟

کدام وزرای پیشنهادی هفته آینده به مجلس می روند؟

خبر پلمب اداره پست شهرستان اندیمشک صحت ندارد

مخالفت رییس جمهور با توقف پرداخت سود سهام عدالت

وزیر کار احتمالا تا قبل از پایان سال اول دولت دوازدهم استیضاح می شود

یک مسئول: قانون جدید مجازات مواد مخدر باعث افزایش زندانیان می شود

جمهوری اسلامی ایران از کشورهای پیشرو در کنترل و پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر است/ آماده اشتراک تجارب بهداشتی خود با دیگر کشورها هستیم

این اخلاق ها را دارید؟ پس همسر بدی هستید!

بلوبری و تاثیر آن بر بهبود توجه در کودکان

آیا استفاده از سوتین سرطان زا است؟

بازهم پای سید جلال در میان است!

فرهنگ استفاده از فضای مجازی ضعیف است

کدام وزرای پیشنهادی هفته آینده به مجلس می روند؟

عزای حسین(ع) در بیت آیت الله بروجردی؛ خانه ای که عطر معجزه دارد

رحیم صفوی: ایران از تجزیه کشورهای اسلامی جلوگیری خواهد کرد

معاون اول رییس جمهوری وارد ترکیه شد

جلسه ای که بدون گفتن بسم الله آغاز شود مرا آلوده می کند

جلدابرارورزشی/پنجشنبه27مهر96

پیام رییس جمهور به کنفرانس جهانی پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر در اروگوئه

مهلت ثبت نام دانشجویان برای ثبت نام پیاده روی اربعین تمدید شد

"حسن روحانی" با توقف پرداخت سود سهام عدالت مخالفت کرد

عکس/ نماز اول وقت مهمانداران زن در باند فرودگاه

عکس/ هدایت هاشمی و همسرش

تمرکز دولت بر توانمندسازی نخبگان

تحریم سپاه توسط بازنده ای همچون آمریکا تعجب آور نیست

اژه ای: خط قرمزی در رسیدگی به تخلفات وجود ندارد

انتقاد مشاور سابق کروبی از عملکرد سیاسی دولت +عکس نوشت

ادعای ترامپ در توییتر علیه ایران

فرماندار انار: زلزله 5.2 ریشتری هیچ خسارت جانی نداشت/ ستاد بحران شهرستان در آماده باش است

دیدار با ایثارگران و خانواده های آنان روحیه بخش است

اختلاف تازه مجلس و شورای نگهبان

لزوم تغییر نظام آماری از سنتی به روش های مدرن ثبتی مبنا

اولین چانه زنی احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی آینده آلمان

امیدواریم همه مسئولان بتوانند در مسیر ادامه راه شهیدان سربلند باشند

تکریم و معارفه مدیرکل انتقال خون خوزستان برگزار شد

منصوره دسترنج، مهدی ملاحی رابطه امنیت اجتماعی و اعتماد اجتماعی ‏

دفاع از ماهواره ای که بازنگشت/ مصباح گواهی آماده پرتاب دارد

طرح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر تایید شد

مصصم تر از قبل، سلامت را به عنوان یکی از سه اولویت اصلی خود برگزیده ایم

گردهمایی بزرگ میثاق

تولیت مسجد مقدس جمکران گفت: راهپیمایی اربعین فرصتی برای تمهید ظهور امام زمان (عج) است.

فال روزانه پنجشنبه 27 مهر 1396

شهرداری ها از پرداخت حقوق بازمانده اند

تجمع اهالی روستای محمدآباد مقابل فرمانداری قرچک + تصاویر

عارف: مبنای تصمیمات قوه قضاییه باید قانون باشد /استفاده از همه ابرازهای ارتباطی حق مردم است

رییس صداوسیما با رییس جمهور لبنان دیدار کرد

تجربیات و سوالات مصاحبه استخدامی سازمان ثبت اسناد و املاک سال 96

شورای شهرخواستار شفاف سازی امور مالی شهرداری

زیبای امروز: دختر رییس جمهور آمریکا از جوانیش می گوید

مافیای خودرو مانع فعالیت رنو در ساوه شد

سردار پورجمشیدیان: تهدید ابرقدرتها موجب شده تا روحیه مقاومت را گسترش دهیم

طرح نمایندگان برای مقابله با تهدیدات اخیر آمریکا در مورد ایران

تجربیات و سوالات مصاحبه استخدامی شرکت های آب و فاضلاب شهری

دکتر سراییان: پست بانک ایران گشایش های خوبی برای مخابرات ایران داشته است

راکورس تی وی، مقاله جانبار ناردارانی را درباره روحانی مبارز زندانی در جمهوری آذربایجان منتشر کرد

رازهای یک رهبر نئونازی که همجنس گرا و یهودی بود

2 کتاب در دومین روز «نمایشگاه کتاب گلستان» رونمایی شد

کشف جسد یک زن در رودخانه هراز + عکس

/شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان

دکتر لاریجانی: لغو عضویت "عضو زرتشتی" شورای یزد غیر قانونی است

اسناد پرونده تخلفات نفتی دولت نهم و دهم

واکنش فرمانده قرارگاه پدافند هوایی به شایعه اختلاف سپاه و ارتش

نگاه نزدیک دیجیاتو: نمونه تصاویر ثبت شده با دوربین هوآوی میت 10

نیت نهایی کار سبب ارزشمندی کارهای انسان می شود

پریا علیزاده مسوول روابط عمومی معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور شد

33 سال پیش در چنین روزی طرح ایران برای اخراج اسراییل از سازمان ملل

روحانی: جمهوری اسلامی ایران از کشورهای پیشرو در کنترل و پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر است /مصصم تر از قبل، سلامت را به عنوان یکی از سه اولویت اصلی خود برگزیده ایم

موافقت با کلیات طرح استخدام آموزشیاران نهضت و معلمان حق التدریس

تصاویر/ درس اخلاق آیت الله العظمی مکارم شیرازی

دیوارکشی دربرابر ساختمان مجلس متوقف شد

تهدید ابرقدرتها موجب شده تا روحیه مقاومت را گسترش دهیم

اسحاق جهانگیری وارد آنکارا شد + عکس

دستورالعمل جدید تخفیف یا افزایش حق بیمه شخص ثالث

اندر احوالات یک کتاب نجیب و کارساز

پیشگیری از یک حمله تروریستی در چهارآسیاب کابل

هشتادونهمین شماره ماهنامه مدیریت ارتباطات منتشر شد

معرفی پردرآمدترین بازیگر زن تلویزیون

در جلسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان مطرح شد؛/ارائه گزارش کمیته ارزیابی/تاکید بر ادامه فعالیت جبهه ای/انتقاد دکتر عارف از برخورد با فعالان سیاسی اصلاح طلب

روزیاتو: «شلیک کن، بزدل، می خوای یه مرد رو بکشی»: نهیب چگوارا به کسی که قرار بود او را بکشد

اهورا خوابید؛ بدون لالایی و قصه/ محاکمه یک «مادر» در سینه ی قبرستان/ تصاویر

وجود 2500 کودک زیر 5 سال دارای سوء تغذیه در کهگیلویه و بویراحمد

فارغ التحصیلان دانشکده ی پست و مخابرات بیشتر از سایر دانشگاه ها جذب بازار کار می شوند

دومین دوره آموزشی مهارتی یاوران موعود در قم آغاز شد

پیروی از ولایت مهمترین پیام شهدای مدافع حرم است

دیدار دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس با رییس جمهور آذربایجان

تجربیات و سوالات مصاحبه استخدامی دانشگاه امام حسین سال 94

فیلم/ روایت «مورگان فریمن» از حادثه کربلا

یکی از عوامل رشد و بالندگی کتابخانه های عمومی ایجاد فضای صمیمی در بین کتابداران است

بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس از ایران خودرو کرمانشاه

موسوی لاری:/نتیجه کمیته ارزیابی هفته آینده مشخص می شود

دبیر شورای اطلاع رسانی استان قزوین: دوره تخصصی «مخاطب شناسی در روابط عمومی» برگزار می شود

مراسم وداع با دو شهید گمنام در لاله زار کرمان برگزار شد

واکنش کیهان به اظهارات اخیر محمدرضا عارف درباره حصر

لاریجانی: لغو عضویت عضوزرتشتی شورای یزد غیرقانونی است/ موضوع حل نشود به شورای حل اختلاف ارجاع می شود

نائب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: تغییر مسیر یارانه ها از مصارف جاری به عمرانی اولویت اقتصاد مقاومتی باشد

بازبینی سیمای طرح های سدسازی در دستور کار

اعطای برند حلال به 20 استان

تصاویر/ پنل تخصصی تبیین پیوست فناوری در نمایشگاه ایران تلکام 2017

دادستان رشت: پزشکی قانونی مرگ اهورا 2 ساله را به دلیل تجاوز تایید نکرد + تصاویر تجمع مردم

قانون جدید مجازات مواد مخدر باعث افزایش زندانیان می شود

ریشه مسئله مهدویت، اصلاح روی زمین و رسیدن انسان به کمال مطلوب است

فیلم/ تشییع پیکر شهید «عصام زهرالدین»

ترتیل صفحه 202 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+دریافت

شورای هماهنگی در حمایت از کودکان کار تشکیل شده است

نماینده زن حمله کننده به معاون: اشتباه نکردم

شهردار منطقه 22 تهران منصوب شد

تصاویر : وداع غم انگیز با کودکان روهینگیایی غرق شده

محمدرضا عارف:/یکی از اهداف شورای عالی تقویت احزاب و رسیدن به چند حزب فراگیر است/برای ارتقای سطح روابط اصلاح طلبان با رهبری تلاش می کنیم

اولین چانه زنی احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی آینده آلمان

انتشار مطلبی تحت عنوان«رهبر شرقی که حقوق نمی گیرد، با بدهکاری زندگی می کند و کتاب می خواند»از سوی پایگاه اینترنتی استراتگ جمهوری آذربایجان

عکس:درخشش بی نظیر شفق و ترکیب رنگ های سبز و قرمز

در مورد مهدویت مطالعه مستمری داشته باشید/ در امر مهدویت نباید تنها به برگزاری همایش اکتفا کرد

فیلم/ ترامپ و چالش افکار عمومی

مدیرعامل شستا منصوب شد + متن حکم

حجت الاسلام و المسلمین عادلی نژاد: تـغذیه سالم نقشی بسزایی در سلامت جسم و روح انسان دارد

همه چیز درباره برادران جهانگیری!

تهدید کردن ایران، آمریکا را به نابودی نزدیک تر می کند

هفت توصیه درباره مسائل اخیر برجام و آمریکا

چشمتان کور که ایران در منطقه حضور دارد/ برجام را پاره کنند، آن را ریز ریز می کنیم/اروپا باید از ورود به مسائل دفاعی ما پرهیز کند

استخدام کارشناس مارکیتینگ،کارشناس دیجیتال مارکتینگ در تهران

دیدار با ایثارگران و خانواده های آنان روحیه بخش است

ایران طی چند صد سال گذشته هیچگاه به اقتدار امروز نبوده/خطوط دفاعی خود را صدها کیلومتر خارج ایران زده ایم

حضور مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در غرفه ی سیتنا در نمایشگاه تلکام 2017

مواضع قاطع رییس جمهور ارمنستان در قبال مناقشه قره باغ

بزرگ‎مرد شریف و دوست‎داشتنی طایفه ناصروی ایل سرخی کوهمره

اژه ای: هیچ خط قرمزی برای مفسدان اقتصادی ندارم

عکس/پسر شفر، آنالیزور استقلال وارد تهران شد

Waymo نحوه برخورد با اتومبیل های خودران را به پلیس آموزش می دهد

اجرای حکم اعدام قاتل ستایش به تعویق افتاد

ورشکستگی برخی موسسات مالی و بانک ها مشکوک است /کارمزدها در بانک ها واقعی شود

سازمان جنگل ها و نیروی انتظامی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

رهبرانقلاب: تا طرف مقابل برجام را پاره نکند آن را پاره نمی کنیم

بیانات در دیدار نخبگان جوان علمی

در جلسه هیات رییسه شورای عالی سیاست گذاری صورت گرفت؛/انتقاد دکتر عارف از ایجاد محدودیت های جدید نسبت به سید محمد خاتمی/خاتمی سرمایه ای ذی قیمت برای کشور است

تجربیات و سوالات مصاحبه استخدامی شرکت آلومینیوم جنوب سال 96

خلا وجودی آیت الله هاشمی در کوتاه مدت یا میان مدت قابل جبران نیست

نماینده دائم ایران در سازمان ملل بیان کرد دولت آمریکا سرسختانه از پذیرش واقعیت های منطقه سرباز می زند/اسراییل طولانی ترین تراژدی تاریخ را رقم زده

رضایی: افتخار می کنیم ترامپ دشمن ما است

همین که بوی کباب سهم برخی از یاران شود،کافی است!

چالش های مدیریت دولتی در حوزه ساختار سازمانی با رویکرد دولت و ملت همدلی و همزبانی

عارف: استفاده از تجهیزات ارتباطی حق مردم است

پذیرایی از6 هزار زائر اربعین حسینی توسط ستاد اربعین رشت

خانه خالی 7 هزار مدیر دولتی در یک روستای شمال!

پیروی از ولایت مهمترین پیام شهدای مدافع حرم است

نباید در دین مداری و توسل به اهل بیت علیه السلام کوتاهی کنیم

/برگزاری مراسم دهه دوم ماه محرم از سوی بنیاد امید ایرانیان

/ نشست مشترک هیات رییسه شورای عالی با هیات رییسه فراکسیون امید و روسای شوراها و شهرداران کلانشهرها

تصاویر/ مراسم غبار روبی ضریح مطهر حضرت معصومه (س)

ادعای عجیب قاتل بی رحم در دادگاه تهران+ عکس

ترامپ تفهیم شود که برجام یک جانبه قابل نقض نیست

نقاشی های سه بعدی روی قهوه+عکس

امضای طومار محکومیت اظهارات گستاخانه ترامپ در بابل

دیدار نخبگان جوان علمی

خداحافظی کاتوزیان / تصویر نامه

حمایت رییس جمهور سابق جمهوری آذربایجان از سیاست های الهام علی اف

تصاویر/ حضور دکتر مهدی فقیهی در غرفه ی سیتنا در ایران تلکام 2017

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر پنجشنبه 27 مهر 96

سفر به وحشتناک ترین جذابیت های گردشگری دنیا

عکس / دیدار نخبگان جوان علمی

شهردار دهدشت به دیدار دختر رفتگر رفت / تصاویر

24 کمیته برای برگزاری هفته استکبارستیزی تشکیل شد

خداداد ابراهیمی روزنامه نگار ایلامی عنوان نخست بخش یادداشت جشنواره را کسب کرد

دغدغه جدی شورای عالی حوزه های علمیه برای حفظ سنت های اصیل حوزوی

کار ریه چیست؟

استانداردهای بین المللی

استانداردهای بین المللی