مطالب مرتبط:
استانداردهای بین المللی
باید برای تدوین استانداردهای کالاهای داخلی تلاش کنیم
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران: 80 هزار واحد تولیدی در کشور مشمول استانداردهای اجرایی نیستند
کلیه استانداردهای لازم برای مسابقات مقدماتی فوتسال اجرا و رعایت می شود
همه استانداردهای لازم برای مسابقات مقدماتی فوتسال اجرا و رعایت می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-12سياسي

استانداردهای بین المللی


استاندارد مدرکی است در برگیرنده قواعد، راهنمایی ها یا ویژگی هایی برای فعالیت ها یا نتایج آنها به منظور استفاده عمومی و مکرر که از طریق همرایی فراهم و بوسیله سازمان شناخته شده ای تصویب شده باشد و هدف از آن دستیابی به میزان مطلوبی از نظم در یک زمینه خاص است.

- " تعریف استاندارد امروزه از واژه استاندارد در زمینه های متفاوتی استفاده می شود.

به طور مثال در مکالمات روزمره بکار بردن عباراتی نظیر لوازم استاندارد، رفتار استاندارد، مشخصات استاندارد و امثال آن بسیار رایج است.

صرفنظر از گوناگونی موارد استفاده از واژه استاندارد نکته مشترک در همه این موارد کاربرد این واژه به عنوان راهنمایی جهت مقایسه است و در این خصوص یک استاندارد می تواند پاسخگوی نیازها و مشکلات بوجود آمده باشد.

تاکنون در مورد استاندارد و استاندارد کردن تعاریف متفاوتی بیان شده که در واقع هر کدام از دیدگاه خاصی بوده است.

تعریف استاندارد آنچه طبق قرارداد، سنت، یا قوانین نمونه ای برای سرمشق به کار می رود و اجرای آن قبول عام یابد.

وضع قوانین و مقرارت برای تعیین کیفیت و مشخصات مطلوب یک کالا یا خدمات را استاندارد می گویند.

استانداردها دارای چهار محور، کاملاً مجزا، یعنی ماهیت محصولات ، امور مدیریتی ، ارزیابی و انطباق ها و مسئولیت های اجتماعی می باشند.

همچنین داشتن نظم و معیار و تعیین حد و اندازه و مهمتر از آن رعایت حدود و اندازه ها برای حفظ کیفیت زندگی اجتماعی و حتی زندگی شخصی بسیار ضروری و مفید است.

در امور اجتماعی و اقتصادی و بویژه امور صنعتی به این حد و اندازه ها استاندارد می گویند.

پایه مان معادل واژه استاندارد به معنای آنچه باید در کارها و امور بعنوان پایه و اساس قرار بگیرد و بماند.

این واژه به فرهنگستان زبان ایران پیشنهاد شده است.

د راین زمینه سازمان بین المللی استاندارد International Organization For Standardization-ISO تعاریف زیر را در مورد استاندارد و استاندارد کردن بیان نموده است: الف- استاندارد مدرکی است در برگیرنده قواعد، راهنمایی ها یا ویژگی هایی برای فعالیت ها یا نتایج آنها به منظور استفاده عمومی و مکرر که از طریق همرایی فراهم و بوسیله سازمان شناخته شده ای تصویب شده باشد و هدف از آن دستیابی به میزان مطلوبی از نظم در یک زمینه خاص است.

یادآوری- استاندارد باید مبتنی بر نتایج استوار علوم، فنون، تجربیات و در راه ارتقای منافع مطلوب جامعه باشد.

ب- استاندارد کردن، عمل ایجاد مقرراتی است برای استفاده عمومی و مکرر با توجه به مشکلات بالفعل و بالقوه که هدف از آن دستیابی به میزان مطلوبی از نظم در یک زمینه خاص است.

یادآوری- این فعالیت به خصوص شامل تدوین، نشر و اجرای استاندارد است.

تاریخچه استاندارد استاندارد کردن پدیده جدیدی نیست و از دیر زمان در زندگی بشر وجود داشته است.

استاندارد نیز مانند بسیاری از پدیده های طبیعی شناخت و برداشتی است که انسان از محیط پیرامون خود دارد.

این امر در ابتدا به صورت ناخودآگاه تحقق یافته است.

برای مثال تاریخ پیدایش سیستم شمارش دهدهی که هم اکنون نیز مورد استفاده قرار می گیرد به گذشته بسیار دور باز می گردد و در واقع الگویی است از تعداد انگشتان دو دست انسان، همین گونه استاندارد کردن تقویم و تعداد روزهای ماه در سال رومی که توسط ژولیوس سزار در 46 سال قبل از میلاد مسیح انجام شده است.

گسترش فن و تجارت در ادوار گذشته انسان را وادار نموده تا در برخی از زمینه ها بویژه انجام اندازه گیری های یکسان و همچنین ساخت وسایل و لوازم خود استانداردهایی را تعیین نماید.

برای مثال وجود ظروف سفالی یک شکل، کشتی هایی با طرح و شکل یکسان، ابعاد ثابت و مشخص آجرها و خشت ها و حتی قطعات سنگ در بنای اهرام مصر همچنین وجود مقیاس هایی نظیر وجب، قدم، طول بازو و امثال آن نشانه هایی از فرآیند استاندارد کردن در عهد باستان می باشد.

شایان ذکر است که در هزاره سوم قبل از میلاد مسیح در مصر خط کشی با درجه بندی نزدیک به یک سانتی متر مورد استفاده بوده است.

در ایران در زمان داریوش اول پادشاه هخامنشی وزنه های استاندارد شده ای بر اساس واحدی به نام کرشه (در زبان فرانسه و آلمانی به آن نُرم Norme گویند) ساخته می شد که هر کرشه معادل 3/83 گرم بوده است.

وزنه ای که از آن زمان باقی مانده و هم اکنون در ایران موجود است معادل 120 کرشه می باشد.

در انگلستان، در زمان جان پادشاه انگلیس در منشور کبیر استانداردهایی در رابطه با اوزان و مقیاس ها جهت امر تجارت تعریف شده است.

همین طور در زمان ادوارد اول پادشاه انگلیس تعریفی برای اینچ عنوان شده که جالب توجه است.

یک اینچ عبارت است از طول سه دانه جو خشک شده با شکل طبیعی که در یک امتداد و سر به سر قرار داده باشند.

در یک بررسی اجمالی مشخص خواهد شد که استانداردهای عمده در عهد باستان و قرون گذشته به طور کلی قبل از رنسانس که جنبه عمومی داشته و نیاز به آن بیشتر از موارد دیگر احساس شده است استانداردهای اوزان و مقیاس ها می باشد.

اما پس از عصر رنسانس با توجه به تحول بنیادی در طرز تفکر اجتماعی و رشد اختراعات و تولیدات صنعتی (انقلاب صنعتی) استانداردهای صنعتی نیز بوجود آمد.

یکی از قدیمی ترین و اساسی ترین اصل استاندارد که در استانداردهای کنونی بدان توجه شده است و در حال حاضر نیز به عنوان اولین اصول استاندارد کردن مطرح است اصل کاهش انواع و در کنار آن اصل تعویض پذیری است.

به طوری که همین اصل موجبات تولید انبوه و زنجیره ای را فراهم نموده است.

در گذشته هر تولید کننده یا صنعتگری با توجه به ابزارهای ابتدایی و میراث نیاکان خود محصولاتی با شکل و طرح و ابعاد متفاوت می ساخت اما امروزه با منسجم شدن تولید، محصولاتی با ویژگی های یکسان تولید می گردد.

از پیشگامان اصل کاهش انواع و تعویض پذیری می توان به یک آمریکایی به نام الی ویتنی (ELI Whitney) اشاره کرد.

این شخص در سال 1793 برای نخستین بار تفنگ سرپری را طراحی کرد که دارای قسمت های قابل تعویض بود و در واقع پایه تولید انبوه را فراهم آورد.

همچنین در انگلستان در سال 1841 شخصی به نام جورج ویتورث (George Whithworth) بر اساس ارتفاع، عمق و تعداد دنده در هر اینچ نظام مخصوصی را برای انواع دنده های پیچ و مهره بوجود آورد که تعویض پذیری پیچ ها و مهره ها به سهولت امکان پذیر باشد.

همگام با گسترش تولیدات صنعتی و انبوه سازی رعایت نکات ایمنی نیز مطرح گردید بویژه پس از اختراع ماشین بخار و کاربرد گسترده آن در سیستم های حمل و نقل از قبیل کشتی ها و لوکوموتیوها و خسارات ناشی از آن، بطوری که در نیمه دوم قرن نوزدهم در آمریکا انفجار مخازن تحت فشار 50000 نفر کشته و دو میلیون نفر زخمی برجا گذاشت.

رشد تکنولوژی و استفاده از ماشین آلات جدید، افزایش تولیدات صنعتی و در نتیجه رقابت در بازارهای داخلی و خارجی را به دنبال داشته است.

از این رو در روند تکامل استاندارد کردن، استانداردهای دیگری از قبیل روش های بررسی و آزمون، توصیف ویژگی ها، اصطلاحات، آیین کار، فنون کنترل کیفیت و سیستم های مدیریت کیفیت اهمیت یافتند.

اهداف استاندارد با توجه به گسترش روز افزون استاندارد و پیشرفت های عظیمی که در این زمینه طی سال های اخیر حاصل شده، بر شمردن اهداف استاندارد نیاز به بررسی بیشتری دارد.

در این خصوص کمیته ثابت بررسی اصول استاندارد کردن (استاکو) STACO ) Comitee Standardization Principles) وابسته به شورای سازمان بین المللی استاندارد اهداف اساسی استاندارد کردن را چنین تشریح نموده است: صرفه جویی کلی در مصرف نیروی انسانی، مواد، انرژی و.

از برترین جنبه های استاندارد می توان به اصول کنترل انواع و تعویض پذیری اشاره کرد.

در واقع یکی از راههای عملی برای صرفه جویی در هزینه ساخت و تولید رعایت همین اصول است.

برای مثال امروزه روند تولید پوشاک در دنیا دیگر به گونه ای نیست که برای هر فرد به طور مجزا با اندازه های خاص خود البسه تهیه گردد.

بلکه کارخانجات تولید کننده بر اساس اندازه های مشخص و شناخته شده ای مبادرت به تولید انبوه می نمایند.

همچنین شمش ها و پروفیل های فلزی نیز در ابعاد و اندازه های مشخص تولید می گردد.

تعویض پذیری قطعات از میزان ضایعات کاسته و سهولت مونتاژ و نتیجتاً افزایش تولید را در بر خواهد داشت.

در برخی مواقع لزومی ندارد که اجزای تشکیل دهنده یک کالا از هر جهت با نمونه دیگر یکسان باشد.

بلکه فقط کافی است که کل فرآورده از نظر ابعاد قابلیت تعویض پذیری را دارا باشد.

نکته مهم دیگر این است که استانداردها می توانند به عنوان منابع اطلاعاتی بسیار مفید و پیشرفته در خدمات سازمان ها، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها قرار گیرند و از اینرو صرفه جویی های بی شماری را در مصرف مواد، انرژی، انتخاب مواد، کسب اطلاعات، روش های آزمون، هزینه های گوناگون و زمان سبب شوند.

1- حمایت از مصرف کننده آمار ارایه شده در اوایل قرن بیستم چنین نشان داده است که ضایعات صنایع در کشور آمریکا در اثر فقدان استاندارد نزدیک به 49 درصد بوده و از اینرو خسارت قابل ملاحظه ای به تولید کنندگان و مصرف کنندگان وارد شده است.

اما با افزایش کیفیت کالا در اثر بکار گیری استانداردهای مختلف در رابطه با ویژگی ها، قواعد ساخت و آزمون میزان بهره وری تا حد بسیار زیادی ارتقا یافته است.

2- ایجاد ارتباط بهتر یکی از وظایف اصلی استانداردها ایجاد ارتباط و تبادل افکار میان طرفین ذینفع است.

در واقع استاندارد در سطح ملی، منطقه ای و یا بین المللی آن به عنوان یک زبان مشترک جهت بر قراری ارتباط محسوب می شود و این امر می تواند به طرق مختلف بوسیله ارائه یکسری ویژگیها، کدها.

علائم، اصطلاحات و نظایر آن انجام شود.

نظر به حجم گسترده تولیدات کشور های صنعتی و در حال رشد و افزایش تبادلات تجاری و در نتیجه فزونی ارتباطات، نیاز به استانداردهای بین المللی در این زمینه بیشتر احساس می شود.

اصول استاندارد استاندارد مفهومی است که می تواند نشانگر انسجام و انضباط فعالیت های فکری، علمی، فنی و فرهنگی جامعه باشد.

استاندارد در معنای عام خود مترادف با نظم است و استاندارد کردن مترادف با تنظیم و به نظم کشیدن، این عمل بر اصول زیر استوار است: اصل اول - استاندارد کردن عمل ساده سازی است که در نتیجه تلاش دسته جمعی و آگاهانه اعضا بوجود آمده و مستلزم کاهش تعداد بسیاری از موضوعات است.

این فرآیند نه تنها موجب رفع پیچیدگی های کنونی می گردد بلکه از بروز پیچیدگی های زاید آینده نیز جلوگیری می کند.

ساده کردن فقط با همکاری متقابل تمامی افراد ذیربط و ذینفع به موفقیت می انجامد.

لذا تهیه استاندارد باید مبتنی بر همراهی و موفقیت عمومی بوده و همچنین در اجرای آن تمامی افراد متعهد و کوشا باشند.

اصل دوم - استاندارد کردن فعالیتی است اجتماعی و اقتصادی این فعالیت باید با همکاری تمامی افراد ذی علاقه و ذی نفع و بر اساس همرایی و توافق عمومی صورت گیرد.

اصل سوم - نشر یک استاندارد به خودی خود ارزشی ندارد مگر اینکه به اجرا در آید و این امر به برنامه ریزی های مناسب و فداکاری عده ای برای دستیابی به منافع عمومی نیاز دارد.

اصل چهارم - استاندارد کردن از طریق تهیه یک استاندارد، انتخاب و سپس تثبیت آنچه انتخاب شده است انجام می گیرد.

اصل پنجم - استانداردها باید در فواصل زمانی معین مورد بازنگری و در صورت لزوم مورد تجدید نظر قرار گیرند.

فاصله بین تجدید نظرها بر حسب موارد خاص می تواند متغیر باشد اما این فاصله نباید خیلی کوتاه باشد زیرا در این صورت استاندارد به عنوان یک سند قابل اتکا و تثبیت شده قلمداد نمی گردد.

از طرفی استاندارد نمی تواند برای مدت طولانی نیز بدون تغییر باقی بماند.

معمولاً اکثر کشورها یک دوره پنج ساله را برای بازنگری و تجدید نظر در نظر می گیرد.

اصل ششم - هنگامی که در یک استاندارد کارکرد و یا ویژگیهای دیگر یک محصول تشریح می گردد باید جهت تطبیق محصول مورد نظر با ویژگیهای اشاره شده، روشهای آزمون مربوطه نیز در استاندارد تشریح گردد و یا به استانداردهای دیگری که این روشها در آنها موجود است ارجاع داده شود.

اصل هفتم - لزوم اجرای اجباری استانداردهای ملی باید به دقت مورد توجه قرار گیرد.

البته ضرورت این امر بستگی به ماهیت استاندارد، درجه رشد صنعتی، قوانین و شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه دارد.

سطوح استاندارد استانداردها بر حسب گستردگی دامنه تحت پوشش، دارای پنج سطح کارخانه ای، شرکتی (جامعه ای)، ملی، منطقه ای و بین المللی هستند.

استاندارد کارخانه ای توسط یک کارخانه برای استفاده در همان واحد تدوین می شود.

البته گاهی کارخانجات، شرکتها یا تشکیلاتی که در یک زمینه خاص فعالیت می کنند، از طریق ایجاد یک جامعه یا انجمن، استانداردهای خاص خود را تدوین می کنند مانند انجمن جوشکاری آمریکا (AWS) استاندارد ملی توسط مؤسسه استاندارد در یک کشوربا توجه به تمام شرایط خاص همان کشور مانند اقتصادی، اجتماعی، علمی و فنی تهیه می شود.

استانداردهای منطقه ای توسط کشورهای عضو یک پیمان منطقه ای خاص تهیه می شود مانند کمیته استاندارد اروپایی.

استاندارد بین المللی توسط سازمانهای مربوطه به منظور قابلیت استفاده بین المللی تهیه می شوند.

مانند استانداردهای تهیه شده توسط سازمان بین المللی استاندارد، کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) ترویج استاندارد ترویج استاندارد شامل تمامی روش هایی است که بتوان از طریق آنها آگاهی جامعه را طی برنامه ریزی های مداوم نسبت به لزوم و فواید استاندارد کردن افزایش داد.

این برنامه ریزی ها می تواند درسطح ساده و عمومی از طریق چاپ مقالات و کتب، کنفرانس ها، رسانه های ارتباط جمعی و نظایر آن اجرا گردد و در کنار آن در سطح پیشرفته، وجود برنامه ها و دوره های تخصصی از جمله فعالیتهای اصولی سیستم استاندارد کردن محسوب و بکارگیری آنها سبب پیشرفت های چشمگیری می شود.

از جمله برنامه های تخصصی عبارتند از: الف - آموزش: شاید بتوان گفت از جمله عوامل مهم در ترویج استاندارد مسئله آموزش است.

اگرچه ممکن است مباحث مربوط به استاندارد به اشکال گوناگون در مؤسسات آموزشی و در بخش های مختلف مطرح شده باشد.

اما در اغلب کشورها هیچ دوره و برنامه ریزی خاصی مختص مسئله استاندارد در مراکز آموزشی یا دانشگاه ها وجود ندارد.

از اینرو در یک سیستم استاندارد ملی ضرورت دارد که این امر از دو جنبه مورد رسیدگی قرارگیرد.

اول آموزش اصول استاندارد کردن به عنوان بخشی از سیستم استاندارد کردن برای کارشناسان استاندارد و دوم فراهم آوردن مقدمات آموزش آن به صورت درسی در دانشگاهها و مؤسسات آموزشی عالی، پر واضح است که چنانچه برنامه های پیشرفته آموزشی هماهنگ با تحقیقات اجرا شود نتایج سودمندی را ببارخواهد آورد.

ب _ مشاوره: اهمیت مشاوره در حوزه استاندارد کردن هنوز به اندازه اهمیت آن در سایر حوزه ها نظیر علوم و تکنولوژی شناخته نشده است.

در واقع هدف از مشاوره، انتقال صحیح و مناسب فنون مرتبط به استاندارد کردن برای بکارگیری استانداردها در حالت های خاص و مورد نظراست.

از فواید دیگر آن می توان به انتقال اطلاعات و نحوه بکارگیری استانداردهای بین المللی یا ملی جهت استفاده در سطوح پایین تر مانند استانداردهای شرکتی یا کارخانه ای اشاره کرد.

ج - بازخورداده ها: بازخور اطلاعات بویژه به صورت داده های جمع آوری شده از پیشرفت تکنولوژی که در پی تحقیقات و تجربیات حاصل از بکارگیری عملی استانداردها (در سازمان های مرتبط از نظر تهیه یا اجرا ) در زمینه ها و سطوح مختلف در ارتباط با فعالیتهای صنعتی و غیره بدست می آید از نکات مهم و اساسی در افزایش بازدهی و کارایی سیستم استاندارد کردن است.

ازاینرو لازم است که سیستم استاندارد کردن دارای تشکیلات و سازماندهی مناسبی برای بازخور اطلاعات، تشریح وظایف و مسئولیت ها، تصمیم گیریها و ارزیابی نتایج حاصله باشد.

د- اطلاعات: بطورکلی با رشد جوامع بشری در علوم، تکنولوژی و تجارت، حجم ارتباطات نیز گسترش می یابد.

در این راستا فزونی اطلاعات به حدی است که علمی را تحت عنوان علم اطلاعات طلب می نماید.

از جنبه های مهم این علم می توان به جمع آوری، مقایسه و تطبیق، تحلیل، مستندسازی، ذخیره سازی، اصلاح و انتشار اطلاعات و امثال آن اشاره کرد.

از اینرو وجود فعالیتهای اطلاعاتی در زمینه استانداردها از اجزاء مهم دیگر سیستم استاندارد کردن است.

با توجه به گسترش تبادلات علمی، فنی، تجاری و غیره، گردش اطلاعات به طرز صحیح، به مقدار لازم و در زمان مناسب بسیار حایز اهمیت است.

گفتنی است که فعالیت های اطلاعاتی صرفاً منحصر به وجود کتابخانه نیست.

بلکه فعالیتهایی نظیر واژه نگاری، تهیه فیلم و عکس، خدمات کامپیوتری، ترجمه و امثال آنرا به منظور انتقال مطلب و انجام خدمات مشاوره ای در بر می گیرد.

سازمان های ارایه استاندارد 1.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران (isiri) اولین تشکیلات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با تصویب قانون اوزان و مقیاسها در سال1304 خورشیدی مطرح شد.

بعدها و در سال1332 بواسطه ضرورت تعیین ویژگیها و نظارت بر کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی، ایجاد یک تشکیلاتی رسمی مورد توجه قرار گرفت و هسته اولیه تشکیلات سازمانی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در اداره کل تجارت وقت شکل گرفت.

در سال1339 با تصویب قانون تاسیس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی، موسسه کار خود را در چارچوب هدفها و مسئولیت های تعیین شده آغاز کرد.

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در سال1960 به عضویت سازمان بین المللی ISO (International Organization for Standardization) درآمد 2.

استاندارد اروپا این استاندارد که با عبارت مخفف CE نشان داده می شود، به منظور استانداردسازی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در منطقه اقتصادی اروپا تولید یا به فروش می رسند، ارایه شده است.

این حروف اختصار کلمات فرانسوی Communauté Européenne است.

محصولاتی که واجد دریافت علامت CE می شوند، باید از نظر سلامت، امنیت و مضرنبودن برای جسم انسان و طبیعت مورد بررسی قرار گیرند و اگر واجد این شرایط باشند قادر به دریافت این نشانه خواهند بود.

3.

استاندارد آمریکا مؤسسه ملی استاندارد یا ANSI - American NationalStandards Institute یک موسسه خصوصی غیرانتفاعی است که بر نحوه استانداردهایی که برای محصولات، خدمات، روندها، سیستم ها و کار کارمندان صادر می شود، نظارت می کند.

یکی دیگر از کارهای این موسسه این است که استانداردهای آمریکا را با استانداردهای بین المللی تطبیق می دهد تا از آن ها به صورت جهانی و در سطحی وسیع تر نیز بتوان استفاده کرد.

4.

ایزو ایزو مخفف سازمان بین المللی استاندارد (International Standard Organization) است.

موسسه بین المللی استانداردسازی(ایزو) یک فدراسیون بین المللی متشکل از نهادهای ملی استاندارد است.

تعداد این نهادها بیش از 140تاست که هر یک از آن ها متعلق به یک کشور هستند.

ایزو یک سازمان غیردولتی (NGO) است که در سال1947 میلادی تاسیس شد.

وظیفه ایزو ارتقای توسعه استانداردسازی و فعالیت های مربوط به آن در دنیاست.

تمامی این امور برای ایجاد تسهیلات در زمینه صادرات و واردات کالاها، فن آوری ها و خدمات است.

مجموع فعالیت های ایزو قراردادهای بین المللی است که به عنوان استانداردهای بین المللی انتشار پیدا می کند.

جالب است بدانید سیستم های مدیریتی ایزو از طریق بیش از 430هزار سازمان در 158کشور به اجرا درمی آید.

حدود 300استاندارد ایزو به صورت عمومی در دسترس هستند.

5.

استاندارد DIN آلمان مؤسسه استاندارد آلمان (به آلمانی: Deutsches Institut für Normung) به اختصار دی آی اِن (در فارسی محاوره دین)، نام یک سازمان ملی آلمانی است که در راستای استانداردسازی فعالیت دارد و عضو سازمان بین المللی استانداردسازی از طرف آن کشور است.

این موسسه استاندارد قدیمی از سال 1917 آغاز به کار کرده است و استانداردهای آن امروزه در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و با بیش از 30 هزار عنوان استاندارد تقریباً تمامی جوانب تکنولوژی را در بر می گیرد.

6.

استاندارد TUV یکی از معتبرترین استانداردهای دنیا متعلق به سازمانی است در آلمان که روی سلامتی کالاهای صنعتی ارایه شده از جانب شرکت های مختلف نظارت دارد تا استانداردهای ارایه شده برای سلامت انسان و محیط زیست را تامین کنند.

این سازمان به عنوان یک مشاور مستقل بر سلامت کارکرد کالاها یا محصولاتی مانند محصولات کشاورزی، دودزایی وسایل نقلیه، استاندارد ساخت موتور خودروهای سنگین و سبک و تاسیسات انرژی را نظارت دارد.

7.

استاندارد حلال این استاندارد مختص کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان است.

از نام این استاندارد مشخص است که بیشترین کاربرد آن برای موادغذایی است و نشان می دهد که مسلمانان می توانند ماده غذایی را که از چنین استانداردی برخودار است، مصرف کنند.

در سال2004 استاندارد غذای حلال تدوین و در سال2006 بنگاه توسعه صنعت حلال (HDC)برای هماهنگی و یکپارچه شدن توسعه صنعت حلال مالزی تأسیس شد.

منابع سلطانی، پوری؛ دانشنامه کتابداری و اطلاع رسانی موازی کاری وزارت بهداشت و مؤسسه استاندارد پایان می یابد .

hamshahrionline.

2015-11-04.

بازبینی شده در 2015-11-04
کلید واژه ها: استاندارد - اجتماعی - بین المللی - میزان - فرهنگستان زبان - موارد استفاده - قوانین - مشکلات - تعاریف - زندگی - هایی - اقتصادی - پیشنهاد - رفتار - جامعه - ایران - زبان

آخرین اخبار سرویس:
جشنواره نور لیون

دهمین نشست «کمیسیون مشترک برجام» امروز برگزار می شود

آیین نامه بخش مسابقه انشاء و زنگ قرآن و عترت دانش آموزی هفته قرآن و عترت استان مرکزی

استخدام دو نفر خانم جهت خانه داریِ هتلی در خراسان رضوی

استخدام کارشناس مامایی جهت مجتمع پزشکی در البرز

استخدام حسابدار آقا جهت ثبت دفاتر در همدان

استخدام جگر زن ماهر و سالن دار جهت طباخی در خراسان رضوی

ترافیک در آزادراه های تهران-کرج و کرج-قزوین سنگین است

جباری: اعضای کادرفنی استقلال جنتلمن هستند

استخدام کارگر ساده، CNC کار و جوشکار در البرز

بازدهی بورس 20 درصدی شد

استخدام راننده آقا جهت سرویس دهی با ماشین سمند

جشن ثبت جهانی روستایسفال گلپورگان

حسن همایون جایزه احمد شاملو را گرفت

/آخرین دفاع قاتل نیم میلیارد تومانی

استخدام فروشنده آقا جهت عینک فروشی در اصفهان

استخدام فرکار ماهر جهت اغذیه در خراسان رضوی

گرامیداشت هفته پژوهش در دبیرستان فرزانگان آموزش و پرورش اسلامشهر

استخدام دو نفر کانتردار جهت فست فود در همدان

استخدام نیروی ماهر ناخن کار در خراسان رضوی

تیتر جالب جلد روزنامه پیروزی/ برای علیپور اسپند دود کنید + عکس

استاندار گیلان: با سرعت عمل و دقت، اختلالات در زمان بحران کاهش یابد

استخدام مونتاژکار خانم در شاپور جدید اصفهان

دولت از مسئولیت اجرای صحیح هدفمندی یارانه ها شانی خالی می کند

استخدام همکار با مدرک معماری و آشنا به نرم افزار های معماری 3d

استخدام دو نفر خانم جهت کار سالن داری در خراسان رضوی

درخواست معاون صنایع دستی از استاندار سیستان و بلوچستان

استخدام کارگر ساده خانم در محدوده کمالشهر

جامعه قرآنی زمینه ساز ظهور است/ عزت اسلام در بازگشت به حقیقت قرآن است

آگهی استخدام مهندس - استخدام امروز 22 آذر 96

پیام خواننده مطرح به پرسپولیسی ها از لس آنجلس+عکس

ضعف مدیریتی دولت برنج و چای شمال را نابود می کند

مجوز فرانسه به گروهک تروریستی منافقین برای برگزاری تجمع علیه ایران

رابطه خوب علیپور با قاتل پرسپولیسی ها!/ یکی از رازهای آمادگی شگفت آور علی علیپور، بدن آماده اوست+ عکس

کلیه استخدامی های البرز و کرج - 22 آذر 96

گزارش کمیسیون اجتماعی درباره طرح الحاق یک تبصره به قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران

برنامه های ستاد هفته پژوهش و فناوری شهرستان اسلامشهر اعلام شد

13 بهمن ماه؛ دوازدهمین همایش ملی تکریم چهره های قرآنی برگزار می شود

مسیر توسعه متوازن قم باید متناسب با فرهنگ اسلامی شکل گیرد

نیکی و احسان سبب طولانی شدن عمر است

شیعیان به شفاعت کریمه اهل بیت (س) وارد بهشت می شوند

نماینده مجلس: در مجلس دیدم که بعضی نمایندگان دست به کت احمدی نژاد می کشیدند و دستشان را به خودشان می مالیدند!

آغاز جلسه علنی امروز مجلس/ اصلاح قانون انتخابات شوراها در دستور کار

آیین نامه داوری مسابقات حفظ ،قرائت وترتیل قرآن کریم ونغمات آسمانی منتشر شد

ترس از مرگ که سبب پرهیز از انواع گناهان شود ممدوح است

اجلاس استانی نماز قم فردابرگزار می شود

یاسر هاشمی: ممنوع الخروج نیستیم؛ بودیم اما رفع شد

نگرش تاریخی به حجاب شرعی تشریح شد

نگهداری هواپیمای ایران ایر در حیاط خانه یک تهرانی (عکس)

کیهان خطاب به هنرمندان: به عوارض خروج از کشور معترض شده اید که فقط 8درصد مردم با آن سروکار دارند؟

معرفی یک سایت آموزنده برای مدیران و فعالان بازاریابی و فروش

آقای شهردار! مردم نمی توانند نفس بکشند

چهل حدیث در فضیلت صلوات

مهم ترین رویدادهای خبری 22 آذر ماه در خراسان شمالی

دستور جلسه این هفته شورای نگهبان

اهمیت زیارت آل یاسین/ منتظر نمازش را اول وقت می خواند

هنوز سفری توسط هیأت های فنی ایران و عربستان انجام نشده/دریافت گزارش های اولیه از چگونگی حادثه ماکو

جست وجوی آخرین کوهنورد مفقود شده در اشترانکوه ادامه می یابد

کارگاه وآموزشگاه سفالگری در خانه تاریخی تدین سمنان ./عکاس:علی اکبر بندری

گفت وگوی بین جریان ها در قالب سیاسی راه به جایی نمی برد/در گفت وگو با اصلاح طلبان قائل به تفکیک هستیم

مهم ترین رویدادهای خبری 22 آذر ماه در خراسان شمالی

استاندار تهران به مقام شامخ شهدای قرچک ادای احترام کرد

لایحه حفاظت و بهره برداری از منابع ‍ژنتیکی در دستور کار امروز مجلس

برای پیشرفت کشور باید به مجموعه ایثارگران و فرزندان شهدا بیشتر اعتماد کرد

5500 دستگاه تاکسی فرسوده از رده خارج شد

رویدادهای خبری چهارشنبه، 22 آذرماه در آذربایجان غربی

حضور جریانات سیاسی در برنامه های روز دانشجو

بی خبری کسبه پلاسکو از بازگشایی مجدد واحدها/ مجتمع نور تخلیه نشده است

هجدهمین جشن خانه موسیقی

مراجع تقلید، کسب درآمد از کشتار پرندگان مهاجر را غیرمشروع دانستند+تصاویر

استخدام منشی خانم جهت موسسه حقوقی در قم

استخدام حسابدار خانم جهت دفتر فروشگاه در اصفهان

استخدام تعدادی لوله کش حرفه ای در خراسان رضوی

استخدام رویه کوب آقا جهت کار مبلمان در البرز

استخدام بسته بند پوشاک در محدوده خیام شمالی مشهد

استخدام بافنده خانم جهت بافت تابلو فرش در یزد

استخدام جوشکار آرگون آقا در البرز

رییس سازمان سنجش: ماموافق حذف کنکور هستیم

استخدام تهیه غذای یاس غدیر

بازداشت کلاهبرداران 41 میلیارد تومانی؛ کشف 300 کیلو مواد مخدر

استخدام دو نفر نیروی آقا و خانم جهت شرکت مسافربری در همدان

تیلرسون: آماده ایم مستقیما با کره شمالی مذاکره کنیم

جنایت خانوادگی وسط دریا

استخدام کارگر ساده با حقوق ثابت و بیمه در یک شرکت نظافتی

آرزویی به بلندای آسمان در جشن تولدشهدا در چهاردانگه

بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی و هنری استان ها برای کمک به مناطق زلزله زده

افزایش آزارهای جنسی در ارتش رژیم صهیونیستی

90 سال زندان و 149 هزار دلار جریمه برای مرگ سگ ها

حمایت دروازه بان سابق استقلال از عملکرد شفر

بهترین درمان درد از زبان امام علی(ع)

استخدام نصاب دزدگیر، ضبط و باند اتومبیل در البرز

اینفوگرافیک|ایرانی ها چه خودروهایی را بیشتر می پسندند؟

استخدام طراح سرویس خواب کودک و نوجوان، کابینت آشپزخانه در اصفهان

استخدام رویه کوب استیل در خراسان رضوی

ساختار شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان باید حفظ شود

زلزله غرب کشور موجب همبستگی و همدلی بیشترمردم شد

کلیه استخدامی های قم - 22 آذر 96

فال روزانه چهارشنبه 22 آذر 1396

برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان اسلامشهر

مونسان: راه میان بر رونق اقتصادی، توسعه گردشگری است

استانداردهای بین المللی

استانداردهای بین المللی