مطالب مرتبط:
گفتگوی الجزیره با موسویان درباره تعیین جایزه آمریکا برای دستگیری دو فرمانده حزب الله
تحریم های آمریکا علیه حزب الله کارساز نیست
صف آرایی آمریکا، اسراییل و عربستان علیه حزب الله لبنان
شماره 103 خط حزب الله منتشر کرد مخاطب اول؛ چند اقدام لازم که مسئولان در آستانه خیمه شب بازی جدید دولت آمریکا باید انجام دهند
صف آرایی آمریکا، اسراییل و عربستان علیه حزب الله لبنان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-12بين الملل

دادگاه نورنبرگ؛ رهبران برجسته حزب نازی پس از دستگیری در دفاع از خود چه گفتند؟


در نوامبر سال 1945، در شهر نورنبرگ در آلمان، فاتحان جنگ جهانی دوم، اولین دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی را برگزار کردند.

انتخاب شهر نورنبرگ برای مکان برگزاری این دادگاه نمادین نیز از اهمیت بالایی برخوردار بود زیرا نشست ها، - گردهمایی ها و راهپیمایی های سالیانه حزب سوسیالیست ملی کشور آلمان در این شهر برگزار می شد.

هیتلر قصد داشت این شهر را از نو و به عنوان شهر حزبی بازسازی کند اما اکنون بسیاری از رهبران حزب در دادگاه حاضر شده و باید به اتهاماتی که ممکن بود برایشان حکم مرگ را در پی داشته باشد پاسخ بگویند، دادگاهی که تنها چند صد متر با میدان بزرگی که قبلاً در آن مردم برایشان دست تکان می دادند فاصله داشت.

21 نفر اصلی که قرار بود در این دادگاه به جنایات آنان رسیدگی شود، تاریخچه های متفاوتی داشتند اما این دادگاه بیش از همه تحت تاثیر هرمان گورینگ، جانشین هیتلر بود که به دلیل جایگاه رفیع اش در حزب سوسیالیست کشور و نقش مستقیمش در جنگ جهانی دوم به عنوان فرمانده لوف وافه (نیروی هوایی آلمان)، برجسته ترین شخصیتی بود که در این دادگاه حضور یافته بود.

برخی دیگر نیز به این دلیل که هاینریش هیملر، فرمانده اس اس، و جوزف گوبلز، رهبر بخش خبری و تبلیغاتی آلمان، ترجیح داده بودند خودکشی کنند و در دادگاه حضور پیدا نکنند، به دادگاه فراخوانده شده بودند.

در واقع این افراد معاونان و مشاورانی بودند که باید به اتهاماتی پاسخ می دادند که در صورت زنده بودن هیملر و گوبلز، گریبان آنان را نمی گرفت.

با این وجود بسیاری از آنان توسط رسانه های غربی، به درستی یا نادرستی، بازیگرانی کلیدی در سیستمی که جنگ جهانی دوم را باعث شده بود ترسیم شده بودند که جنگی خانمانسوز را به کشورهای اروپایی تحمیل کرده و باعث مرگ 50 میلیون انسان شده بودند.

اتهاماتی که جملگی این افراد با آن روبرو بودند بسیار سنگین به نظر می رسید: توطئه برای آغاز جنگی بزرگ، ارتکاب جنایت علیه صلح جهانی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی و جنایت جنگی در معنای عام که شامل سوء رفتار و قتل زندانیان، کشتن غیرنظامیان.

چنین لیست بلند بالا و وحشتناکی از اتهامات، آن چیزی نبود که متهمان انتظار داشته یا بتوانند با آن کنار بیایند.

یکی از این افراد رابرت لِی نام داشت که رهبر جریان قدرت از طریق شادی (Strength through Joy) بود و مغز متفکر ساخت خودرو فولکس واگن به شمار می آمد.

وی چند هفته قبل از برگزاری جلسه دادگاهش به دلیل این که توان روبرو شدن با اتهاماتش را نداشت در سلولش خود را حلق آویز نمود.

خودکشی لِی تنها یکی از نمونه هایی بود که سخت بودن شرایط را برای متهمان و همچنین زیاده روی در اتهام زنی فاتحان غربی جنگ به بازندگان آلمانی نشان می داد.

عکس العمل دیگر متهمان به اتهاماتشان در طیف گسترده ای قرار می گرفت؛ از رد قاطعانه تمامی اتهامات تا پذیرش کامل آن ها و اعتراف به گناه.

در مورد رودولف هس، معاون هیتلر، نیز واقعیت ماجرا با اعلام این که وی حافظه اش را از دست داده یا اتفاقات را به یاد نمی آورد لوث شد.

در این میان دو نفر از متهمان اصلی دیدگاه های کاملاً متفاوت و متضادی در مواجهه با دادگاه و اتهام هایشان در مورد جنایت علیه بشریت در پیش گرفتند.

هرمان گورینگ، مردی که هیتلر در دهه ی 1930 به عنوان جانشین خود انتخاب کرده بود، به عنوان جاه طلب ترین و فاخرترین شخص در حزب سوسیالیست ملی آلمان، تصمیم گرفت به جای این که اقدامات خود و هم جزبی هایش را جنایت قلمداد کند، از هیتلر و سیاست جنگی رایش سوم دفاع نماید.

در طرف دیگر آلبرت اشپیر، معمار جوانی که توانسته بود در طول جنگ، رهبری تولید تسلیحات نظامی آلمان نازی را بدست بگیرد، از همان ابتدا سعی کرد تمامی اتهاماتی که متوجه دیگر متهمان حاضر در دادگاه بود را تایید کرده و خود را از حضور روح گونه ی هیتلر که در مقام گورینگ تجسم یافته بود دور نگه دارد.

هرمان گورینگ: متهم ردیف اول هرمان گورینگ در همان روزهای اول اتمام جنگ با مقادیر زیادی از آثار هنری غارت شده اش دستگیر شد.

وی فکر می کرد که به عنوان برجسته ترین سیاستمدار آن زمان آلمان می تواند با رهبران متحدین مذاکره کند اما به زودی خود را زندانی این گروه یافت که او را از همه داشته هایش محروم کرده اند.

گورینگ تا زمان انتقال به دادگاه نورنبرگ برای رسیدگی به اتهاماتش در یک زندان موقتی تحت مراقبت قرار داشت.

او از هر لحاظ شخصیتی برجسته بود.

نگهبانان به او لقب چیز چاق (Fat Stuff) داده و او را مورد تمسخر قرار می دادند اما گورینگ همچنان جذاب، شناخته شده، بی پروا و بی باک به نظر می رسید.

وی از همان ابتدا دفاعیات خود را طوری شروع کرد که دفاعیات بقیه متهمان را تحت الشعاع قرار داده و آن ها را مجبور نمود که مسیر دفاعی وی را دنبال کنند.

گورینگ بر این نکته اصرار داشت که هر چه او و هم حزبی هایش انجام داده اند تنها نتیجه ی وفاداری آن ها به کشورشان و میهن پرستی آلمانی بوده است.

گورینگ جاه طلب تصمیم گرفته بود با حفظ آبروی کشور و مردمش و همچنین اعلام وفاداری خود به رهبر درگذشته آلمان، هیتلر، دادگاه را به چالش بکشد.

با شروع دادگاه، گورینگ نقش رهبر و سخنگوی رسمی تمامی متهمین حاضر در دادگاه را بر عهده گرفت.

او در بلندترین و بهترین نقطه از جایگاه متهمان نشسته بود.

وقتی که نوبت به گورینگ رسید تا به سوالات رابرت جکسون، دادستان آمریکایی دادگاه، پاسخ دهد وی نشان داد که به خوبی برای این کار آماده شده و به سادگی توانست برنده ی ماجرا باشد.

پاسخ های هوشمندانه، تمسخر آمیز و طفره آمیز گورینگ درمانده شده بود که در انتهای این بخش از محاکمه هدفون هایی که برای شنیدن ترجمه دفاعیات گورینگ در گوش گذاشته بود را درآورده و از ادامه دادن امتناع می کرد.

گورینگ خطاب به دیگر متهمان هم حزبی اش چنین گفت: اگر همه شما نصف من خود را حفظ کنید وظیفه ی خود را به خوب  انجام داده اید .

تنها بعد از بازجویی های سر دیوید مکسول فایف، که حقوقدانی سرشناس و باتجربه بود، گورینگ کمی در حالت تدافعی قرار گرفته و سر جایش نشانده شد.

برای تیم محاکمه، رهبریت و تعیین کننده بودن نقش گورینگ برای دیگر دیگر متهمان مشکل اصلی و مهمی در اداره دادگاه به شمار می آمد.

در اواسط ماه فوریه سال 1946، به پیشنهاد روانشناسانی که رفتارهای متهمان را تحت نظر داشتند، گورینگ مجبور به ورزش کردن و خوردن وعده های غذایی اش جدای از سایر متهمان و در خلوت شد.

انزوای او از دیگران به بقیه متهمان این امکان را داد که در خلوت و در دادگاه آزادانه با همدیگر گفتگو کنند.

بدین ترتیب جبهه متحدی که گورینگ ساخته بود خیلی سریع از هم پاشید.

در طول ماه های طولانی فصل تابستان، گورینگ مجبور بود هر روز به اتهام جنایات و عداوت های بسیاری گوش کند که به سیستمی که وی در آن خدمت کرده بود نسبت داده می شد، بدین ترتیب وی رفته رفته اعتماد به نفس اولیه خود را از دست داد.

با این وجود وی تا دقایق آخر عمرش دست از حمایت از هیتلر و وفاداری به او بر نداشت تا این که یک روز در مقابل روانشناس زندان اعتراف کرد که وی به این نتیجه رسیده که هیتلر در چشم مردم آلمان خود را محکوم کرده است .

در نهایت گورینگ برای تمامی اتهاماتی که به وی وارد شده بود گناهکار شناخته شده و به مرگ محکوم گردید.

وی تمامی روند دادگاه را نسخه ای از عدالت برندگان جنگ انگاشته و گفت که با علم به این موضوع هیچ امیدی به زنده ماندن خود نداشته است.

اما در نهایت توانست زندانبانان خود و رهبران آنان را گول بزند زیرا در شب 14 اکتبر سال 1946، شبی که قرار بود روز بعد اعدام شود، با سر کشیدن شیشه ای حاوی سم سیانید که در سلولش مخفی شده یا یکی از نگهبانان برای او تهیه کرده بود خودکشی کرد.

آلبرت اشپیر: نازی نجیب اشپیر از هر لحاظ مخالف گورینگ بود؛ بلند قد، خوش چهره، شخصیتی آرام اما جذاب.

وی با این ویژگی های خود توانسته بود زندانبانان و بازجویان خود را بیش از هر کس دیگر در میان متهمان تحت تاثیر قرار دهد.

وی برای مدتی به این که در میان جنایتکاران جنگ قرار داده شده است اعتراض کرده و خود را از دیگر متهمان مبرا می دانست.

اشپیر از همان ابتدا مانند یک تکنوکرات یاریگر و موثر رفتار می کرد که در دادن اطلاعات کامل و با جزییات، در بسیاری از موارد به صورت داوطلبانه، در مورد سلاح های آلمان و عملکردهای و استراتژی های اقتصادی ابایی نداشت.

وی از دیگر متهمان جدا نگه داشته شده و تنها در فصل پاییز که مشخص شد وی نیز یکی از متهمانی است که باید در دادگاه حاضر شود به نورنبرگ منتقل گردید.

اشپیر، علی رغم مخالفت های وکیل مدافعش، به این نتیجه رسید که بهترین دفاعیه او اقرار به سهمش در جنایات رژیم و برائت جستن از هیتلری بود که به گفته ی خودش او را نیز مانند دیگر متهمان به غلام حلقه به گوش خود تبدیل کرده بود.

همزمان وی در بازجویی هایش به ندرت به گناه شخصی خود اقرار می کرد.

اگر چه وی  نقش خود را به عنوان بخشی از این سیستم پذیرفته بود اما اصرار داشت که نقش چندان تاثیر گذاری در جنایاتی که به او و همکارانش نسبت داده می شد نداشته است.

تنها چند روز قبل از اینکه نوبت حضور وی در دادگاه فرا برسد، اشپیر نامه ای چهار صفحه ای به رابرت جکسون نوشت و خدماتی که در مدت دستگیری  اش در زمینه ی دادن اطلاعات کلیدی و تکنیکی به بازجوها ارائه کرده بود را به وی یادآوری نمود.

وی به وضوح در مقابل گورینگ قرار گرفته بود و از تلاش های وی برای تحت الشعاع دادن و تسلط بر دیگر متهمان و دیکته کردن روش دفاعی خود به آن ها انتقاد می کرد.

وقتی که در ماه فوریه 1946، گورینگ از دیگر متهمان دادگاه جدا شد، اشپیر توانست آزادانه با دیگر متهمان در مورد جنایات رژیمی که در آن کار کرده بودند صحبت کند.

اما باقی متهمان  رک گویی اشپیر و رویه ی اعتراف او را قبول نداشتند، همانطور که گرمی و نشاط گورینگ را در دفاع از خود و هم حزبی هایشان نیز دنبال نمی کردند.

با این وجود ، از آن پس، متهمین به جای این که یک جبهه و رویکرد متحد و مشترک را در پیش بگیرند، گروه های کوچکی را تشکیل دادند که هر کدام برای منافع خود می جنگید.

در کمال ناباوری اشپیر در همان دقایق اول برگزاری دادگاه خود اعلام کرد که در اواخر جنگ قصد داشته با وارد کردن گاز سمی به پناهگاه زیرزمینی هیتلر او را به قتل برساند.

نقشه ی او کارگر نیفتاد اما بار دیگر مشخص کرد که وی با دیگر متهمانی که در دادگاه حضور دارند متفاوت است.

وقتی که در دادگاه، دادستان شروع به پرسیدن سوال از اشپیر نمود وی بسیار راحت تر از دیگر متهمان به جنایات رژیم اعتراف می کرد.

در نهایت وی در مورد اتهام سوء استفاده گروهی از نیروی کار خارجی گناهکار شناخته شده و به 20 سال زندان محکوم گردید.

اما فریتز ساکل، مردی که این نیروی کار را برای صنعت آلمان تهیه کرده بود به اعدام محکوم شد.

روی هم رفته داستان اشپیر همچنان یک معما باقی ماند.

بدون شک، گرفتن ژست یک مدیر صنعتی، و نه نظامی و سیاسی، که سابقه ی اجتماعی قابل قبول تر و مشابه کسانی که او را به دادگاه کشانده بودند داشت، و البته تمایل آزادانه ی وی به اقرار به گناه سهم زیادی دز رهایی وی از مجازات مرگ داشت.

اما تا به امروز نیز، میزان داستان سازی های او و وارونه جلوه دادن واقعیات برای تحت تاثیر قرار دادن محاکمه کنندگان همچنان در هاله ای از ابهام باقی مانده است.

رودولف هس: معاون فراموش کار در میان متهمان نازی، هیچ کدام به اندازه ی رودولف هس، معاون و پیشکار شخصی هیتلر و البته رهبر اداری حزب، در دادگاه موضع عجیبی اتخاذ نکردند.

شکی وجود نداشت که وی در سازماندهی و مدیریت حزب نازی در دهه ی 1920 و اوایل دهه ی 1930 نقش بسیار مهم و کلیدی داشته است.

هس همان کسی بود که نسخه ی اولیه کتاب نبرد من (Mein Kampf) نوشته ی هیتلر را به رشته تحریر درآورد.

اما از اوایل دهه ی 1930 وی در بخش مدیریت سیاسی حزب نقشی حاشیه ای داشت، هر چند اشپیر او را یکی از پست فطرت ترین رهبران رایش سوم خطاب می کرد.

در می 1941، رودولف هس سوار هواپیما شده و به اسکاتلند گریخت.

ظاهراً دلیل وی برای این کار این بود که فهمیده بود از چشم هیتلر افتاده و البته تفاوت هایی نیز از لحاظ رویکرد استراتژیک در میدان جنگ با وی پیدا کرده بود.

زمانی که برنامه ی حمله به شوروی در ماه ژوئن سال 1941 قطعی شد، هس دریافت که آلمان با باز کردن جبهه ای دیگر در جنگ خود را به خطری بزرگ خواهد انداخت.

البته در آن زمان مقامات رسمی آلمان اعلام کردند که هس برای مذاکره با مقامات بریتانیایی به این کشور پرواز کرده تا با آن ها صلح کند.

جالب این که هس با هواپیمایی سفر کرده بود که سوخت کافی برای بازگشت نداشت و حتی مجبور شد با چتر نجات از هواپیما بیرون بپرد که این موضوعات بر مبهم بودن هدف واقعی هس از این پرواز (فرار یا مذاکره صلح با بریتانیا) افزوده است.

بلافاصله پس از این پرواز، مامورین بریتانیایی هس را با پای شکسته دستگیر کرده و تحت مراقبت قرار دادند.

وی به شدت دچار پارانویا شده و در نهایت روانشناسان اعلام کردند که وی به افسردگی مبتلا شده است.

به هر ترتیب وی تا زمان برگزاری دادگاه نورنبرگ همچنان در حصر خانگی به سر برد.

در اکتبر سال 1945، هس در شرایطی کاملاً افسرده و در حالی که ادعا می کرد دچار فراموشی شده است، به اصرار استالین به نورنبرگ منتقل شد.

در واقع استالین بر این باور بود که بریتانیا، شاید، در طول حمله آلمان به شوروی با این کشور همکاری کرده و مذاکراتی به رهبری رودولف هس و چرچیل بین دو کشور صورت گرفته است.

بدین ترتیب استالین اصرار داشت که برای مشخص شدن فعالیت های چهار سال اخیر رودولف هس در بریتانیا، .

وی نیز باید در دادگاه نورنبرگ حاضر شود.

با این وجود هس در شرایط روحی مناسبی قرار نداشت و باید تایید می شد که وی توانایی حضور در دادگاه را دارد.

بدین ترتیب گروهی از روانشناسان برای مدتی او را تحت نظارت و درمان قرار داده و در نهایت در 29 نوامبر سال 1945، تنها یک هفته پس از آغاز دادگاه نورنبرگ، اعلام شد که وی برای حضور در دادگاه مشکلی ندارد.

وی که برای مدت زیادی عنوان کرده بود به فراموشی کامل دچار شده ناگهان روز بعد در دادگاه حاضر شده و با گفتن این که حافظه اش را به دست آورده همه را شوکه کرد.

وی برای هفته ها، علی رغم فراموشی در برخی موارد، همه چیز را به یاد می آورد.

اما بار دیگر وی وارد فاز فراموشی کامل شده و در طول برگزاری دادگاه تنها کتاب یا روزنامه می خواند، ناگهان می خندید و به طور کلی به روند برگزاری دادگاه بی توجه بود.

در شرایط عادی و در دادگاه های غیرجنجالی بدون شک هس را فردی ناسالم از لحاظ ذهنی قلمداد می کردند و روند محاکمه ی او متوقف می شد اما متحدین از عکس العمل مردم نسبت به این موضوع ترسیده و علی رغم توصیه روانشناسان مبنی بر این که وی سلامت روانی ندارد به رسیدگی به اتهامات او ادامه دادند.

در نهایت در حالی که وی وانمود می کرد رأی دادگاه را نشنیده و درک نمی کند،رودولف هس به حبس ابد محکوم گردید.

هس در سال 1987 در زندان اسپانداو در برلین خودکشی کرد.

گورینگ، اشپیر و هس عکس العمل های جالب و باور نکردنی و البته متفاوتی از خود در برابر اتهامات وارد شده به آن ها در دادگاه نورنبرگ نشان دادند اما آن ها نیز مانند دیگر افراد حاضر در جایگاه متهمین مسئولیت های مشابهی در حکومت رایش سوم داشتند.

آن ها خود را مجرمانی که مرتکب جنایت علیه بشریت شده اند نمی دانستند و هنوز نیز هیچ اجماع جهانی در مورد پرونده ی آن ها و درستی روند برگزاری دادگاه نورنبرگ وجود ندارد.


کلید واژه ها: دادگاه - جنگ جهانی دوم - برگزار - جهانی - آلمان - رهبر - جنایت - کشورهای اروپایی - لیست - خودکشی - کشور - جنایات جنگی - هیتلر - بین المللی - فولکس واگن - راهپیمایی - تبلیغاتی - بازسازی - اروپایی - دستگیری - نوامبر - انتظار - انتخاب - جانشین - رفتار - اولین - اهمیت - هوایی - رسانه - خودرو

آخرین اخبار سرویس:
انفجار در بغداد/ 5 نفر زخمی شدند

وزیر دارایی اسپانیا معاون بانک مرکزی اروپا می شود

ارتش عراق 36 تانک T-90 از روسیه تحویل گرفت

یوسف شفیعی اسب تروای عربستان در بازسازی عراق

تأملی در ارادت و محبت شاعران اهل سنت کشورهای همسایه به امامان معصوم(علیهم السلام) - بخش اول ارادت و محبت شاعران اهل سنت به امامان معصوم

هشدار فرمانده ارتش لبنان به رژیم صهیونیستی درباره هرگونه تجاوز احتمالی

فرمانده ارتش لبنان: از هر ابزاری برای مقابله با اقدام تجاوزکارانه اسراییل استفاده می کنیم

وزیر امور خارجه الجزایر: مردم لیبی خود قادر به حل مشکلات شان هستند

گوترش: درگیری مستقیم اسراییل و حزب الله بدترین کابوس است

ظریف به تهران بازگشت

کشف پیکر 4 مبارز بحرینی در آب های جنوب ایران +عکس

دادگاه تجدید نظر بحرین حکم انحلال جمعیت الوفاق را تایید کرد

ایران سفیر سوئد در تهران را احضار کرد

برگزاری مانور مشترک مصر و فرانسه

طرح محرمانه داعش برای اشغال کرکوک

سفیر سوئد به وزارت امور خارجه احضار شد

کشته شدن هفت نظامی سعودی به دست نیروهای یمنی در مناطق مرزی دو کشور

لکسوس کیفی ترین برند خودرویی آمریکا

نگرانی ناتو از عدم آمادگی نظامی آلمان برای فرماندهی «نیروی ضربت»

به بهانه سوم اسفند سالروز کودتای رضاخان: انگلستان چگونه و چرا رضاخان را به قدرت رساند؟

تل آویو: اسراییل هرگز داعش را یک تهدید موجودیتی یا استراتژیک نمی دید

سفیر سوئد به وزارت امور خارجه احضار شد

4 دلیل وجود خشونت بالا در آمریکا

وزیر سابق مصری: هیچ مانعی در مسیر واردات گاز از اسراییل وجود ندارد

مصر و فرانسه در دریای سرخ رزمایش مشترک برگزار می کنند

جان کری: پادشاه عربستان از من خواست ایران را بمباران کنیم!

قطرگردی پرسپولیسی ها

تصاویر پهپادها از محل سقوط هواپیما

ادامه کشتار مردم سوریه توسط ائتلاف آمریکایی؛ این بار 15 نفر

تصویر هوایی زیبا از دومین شهر بزرگ لبنان

تهدیدهای سران صهیونیستی مردم غزه را نمی‎ترساند

منهای ورزش/ جزییات درگیری های امروز منطقه پاسداران تهران که به شهادت 3 مامور ناجا انجامید + فیلم

منهای ورزش/لحظه حمله وحشیانه اتوبوس دیوانه دراویش گنابادی به سمت مردم +فیلم

تهدیدهای سران صهیونیستی مردم غزه را نمی‎ترساند

کردهای سوریه از امانوئل مکرون خواستند برای عفرین بیشتر تلاش کند

عادل الجبیر پیشنهاد قطر در خصوص ایجاد ائتلاف امنیتی به سبک اروپا در خاورمیانه را رد کرد

اتحادیه اروپا: تشدید تنش‎ها در غزه نگران‎کننده است

عکس/ حجاب نخست وزیر انگلیس

سفیر سوئد در تهران به وزارت خارجه احضار شد

نشست سران ایران، ترکیه و روسیه درباره سوریه ماه آوریل در استانبول برگزار می شود

نشست سران ایران، ترکیه و روسیه درباره سوریه ماه آوریل در استانبول برگزار می شود

به توییت های ترامپ توجه نکنید!

5 زخمی بر اثر انفجار در بغداد

5 زخمی بر اثر انفجار در بغداد

مجروح شدن چندین فلسطینی به دنبال درگیری با نظامیان رژیم صهیونیستی در کرانه باختری

مجروح شدن چندین فلسطینی به دنبال درگیری با نظامیان رژیم صهیونیستی در کرانه باختری

حماس: مردم فلسطین هرگز از تهدیدهای سران صهیونیستی نمی ترسند

ابراز خوشحالی دراویش گنابادی پس از جنایت امشب در تهران +فیلم

بازتاب سقوط هواپیمای یاسوج در توییتر

ایران سفیر سوئد را احضار کرد

نشست سران ایران، ترکیه و روسیه درباره سوریه ماه آوریل در استانبول برگزار می شود

پربازدیدترین اخبار خبرگزاری فارس در 30بهمن ماه

سخنگوی وزارت خارجه: نتانیاهو موضع گیری های ناشیانه ای دارد/ مونیخ جایگاه شومن های تروریسم نیست

عدم پذیرش عربستان برای ایجاد اتحادیه امنیتی در منطقه

عدم پذیرش عربستان برای ایجاد اتحادیه امنیتی در منطقه

انفجار در بغداد پنج زخمی برجای گذاشت

نگرانی ناتو از عدم آمادگی نظامی آلمان برای فرماندهی «نیروی ضربت»

اقدام ننگین دولت کره جنوبی

آیین سوگواری شهادت حضرت زهرا (س) در حرم حضرت رقیه (س) برگزار شد

جهانگیری: ایران تا زمان تحقق اهداف خود به برجام پایبند می ماند

حماس: مردم فلسطین هرگز از تهدیدهای سران صهیونیستی نمی ترسند

عکس روز: پرش سال نو

بازداشت نویسنده سعودی پس از درخواست کاهش تعداد مساجد

دیدار موگرینی با هیات مخالفان سوری/ درخواست برای کاهش خشونتها

قاسمی: سفیر سوئد به وزارت امور خارجه احضار شد

سفیر سوئد به وزارت امور خارجه احضار شد

آمادگی داریم تا 20 فروند بالگرد را برای کمک به یافتن هواپیمای سقوط کرده به پرواز دربیاوریم

انفجار در بغداد پنج زخمی برجای گذاشت

سفیر سوئد در تهران احضار شد

دیدار موگرینی با هیات مخالفان سوری/ درخواست برای کاهش خشونتها

وقوع انفجار در مرکز بغداد/ 5 نفر زخمی شدند

احضار سفیر سوئد در تهران به وزارت خارجه

نقش «بلک واتر» در بازداشت شاهزادگان سعودی

اسم ایران و قدرت روزافزون آن نتانیاهو را دیوانه می کند

قاسمی: سفیر سوئد به وزارت امور خارجه احضار شد

سفیر سوئد به وزارت امور خارجه احضار شد

در منطقه خلیج فارس باید اصل بر همکاری باشد

سخنگوی وزارت خارجه: نتانیاهو موضع گیری های ناشیانه ای دارد/ مونیخ جایگاه شومن های تروریسم نیست

اعزام پهبادهای ارتش برای تفحص هواپیمای مفقود شده

سفیر سوئد درتهران به وزارت خارجه احضار شد

درخواست «یگان‎های مدافع خلق» از ارتش سوریه برای ورود به عفرین

قاسمی: سفیر سوئد به وزارت امور خارجه احضار شد

جنجال در مجلس پاکستان بر سر اعزام نیرو به یمن

ظریف به تهران بازگشت

متن کامل مصاحبه جهانگیری با فایننشال تایمز

تکذیب توافق با دمشق برای ورود ارتش به عفرین

سفیر سوئد به وزارت امور خارجه احضار شد

احضار سفیر سوئد در پی اعطای تابعیت به احمدرضا جلالی

گفتگوی تلفنی پوتین با اردوغان / سوریه محور گفتگوها

نشست والدای فرصتی برای تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه

نشست والدای فرصتی برای تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه

روحانی: امیدهایی در مذاکرات آستانه و سوچی برای ثبات و امنیت سوریه بوجود آمده است

هشدار سازمان ملل در مورد احتمال رویارویی بین اسراییل و حزب الله

حمله جنگنده های ائتلاف بین المللی به حومه دیر الزور 15 کشته برجا گذاشت

اعزام 3 پهباد ارتش برای تفحص هواپیمای مفقود شده

سرقت ساز یک میلیون یورویی با تهدید چاقو

ترکیه: ارتش سوریه وارد عفرین شود، فاجعه ایجاد می شود

درگیری فلسطینی ها با اشغالگران در جنوب غرب جنین در کرانه باختری

گفت وگو در مورد اجلاس آینده وزیران خارجه ایران، روسیه و ترکیه محور مذاکرات ظریف در مسکو

تسلیت وزارت امور خارجه ترکیه به ملت ایران در پی سقوط هواپیما

دادگاه نورنبرگ؛ رهبران برجسته حزب نازی پس از دستگیری در دفاع از خود چه گفتند؟

دادگاه نورنبرگ؛ رهبران برجسته حزب نازی پس از دستگیری در دفاع از خود چه گفتند؟