مطالب مرتبط:
گفتگوی الجزیره با موسویان درباره تعیین جایزه آمریکا برای دستگیری دو فرمانده حزب الله
تحریم های آمریکا علیه حزب الله کارساز نیست
صف آرایی آمریکا، اسراییل و عربستان علیه حزب الله لبنان
شماره 103 خط حزب الله منتشر کرد مخاطب اول؛ چند اقدام لازم که مسئولان در آستانه خیمه شب بازی جدید دولت آمریکا باید انجام دهند
صف آرایی آمریکا، اسراییل و عربستان علیه حزب الله لبنان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-12بين الملل

دادگاه نورنبرگ؛ رهبران برجسته حزب نازی پس از دستگیری در دفاع از خود چه گفتند؟


در نوامبر سال 1945، در شهر نورنبرگ در آلمان، فاتحان جنگ جهانی دوم، اولین دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی را برگزار کردند.

انتخاب شهر نورنبرگ برای مکان برگزاری این دادگاه نمادین نیز از اهمیت بالایی برخوردار بود زیرا نشست ها، - گردهمایی ها و راهپیمایی های سالیانه حزب سوسیالیست ملی کشور آلمان در این شهر برگزار می شد.

هیتلر قصد داشت این شهر را از نو و به عنوان شهر حزبی بازسازی کند اما اکنون بسیاری از رهبران حزب در دادگاه حاضر شده و باید به اتهاماتی که ممکن بود برایشان حکم مرگ را در پی داشته باشد پاسخ بگویند، دادگاهی که تنها چند صد متر با میدان بزرگی که قبلاً در آن مردم برایشان دست تکان می دادند فاصله داشت.

21 نفر اصلی که قرار بود در این دادگاه به جنایات آنان رسیدگی شود، تاریخچه های متفاوتی داشتند اما این دادگاه بیش از همه تحت تاثیر هرمان گورینگ، جانشین هیتلر بود که به دلیل جایگاه رفیع اش در حزب سوسیالیست کشور و نقش مستقیمش در جنگ جهانی دوم به عنوان فرمانده لوف وافه (نیروی هوایی آلمان)، برجسته ترین شخصیتی بود که در این دادگاه حضور یافته بود.

برخی دیگر نیز به این دلیل که هاینریش هیملر، فرمانده اس اس، و جوزف گوبلز، رهبر بخش خبری و تبلیغاتی آلمان، ترجیح داده بودند خودکشی کنند و در دادگاه حضور پیدا نکنند، به دادگاه فراخوانده شده بودند.

در واقع این افراد معاونان و مشاورانی بودند که باید به اتهاماتی پاسخ می دادند که در صورت زنده بودن هیملر و گوبلز، گریبان آنان را نمی گرفت.

با این وجود بسیاری از آنان توسط رسانه های غربی، به درستی یا نادرستی، بازیگرانی کلیدی در سیستمی که جنگ جهانی دوم را باعث شده بود ترسیم شده بودند که جنگی خانمانسوز را به کشورهای اروپایی تحمیل کرده و باعث مرگ 50 میلیون انسان شده بودند.

اتهاماتی که جملگی این افراد با آن روبرو بودند بسیار سنگین به نظر می رسید: توطئه برای آغاز جنگی بزرگ، ارتکاب جنایت علیه صلح جهانی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی و جنایت جنگی در معنای عام که شامل سوء رفتار و قتل زندانیان، کشتن غیرنظامیان.

چنین لیست بلند بالا و وحشتناکی از اتهامات، آن چیزی نبود که متهمان انتظار داشته یا بتوانند با آن کنار بیایند.

یکی از این افراد رابرت لِی نام داشت که رهبر جریان قدرت از طریق شادی (Strength through Joy) بود و مغز متفکر ساخت خودرو فولکس واگن به شمار می آمد.

وی چند هفته قبل از برگزاری جلسه دادگاهش به دلیل این که توان روبرو شدن با اتهاماتش را نداشت در سلولش خود را حلق آویز نمود.

خودکشی لِی تنها یکی از نمونه هایی بود که سخت بودن شرایط را برای متهمان و همچنین زیاده روی در اتهام زنی فاتحان غربی جنگ به بازندگان آلمانی نشان می داد.

عکس العمل دیگر متهمان به اتهاماتشان در طیف گسترده ای قرار می گرفت؛ از رد قاطعانه تمامی اتهامات تا پذیرش کامل آن ها و اعتراف به گناه.

در مورد رودولف هس، معاون هیتلر، نیز واقعیت ماجرا با اعلام این که وی حافظه اش را از دست داده یا اتفاقات را به یاد نمی آورد لوث شد.

در این میان دو نفر از متهمان اصلی دیدگاه های کاملاً متفاوت و متضادی در مواجهه با دادگاه و اتهام هایشان در مورد جنایت علیه بشریت در پیش گرفتند.

هرمان گورینگ، مردی که هیتلر در دهه ی 1930 به عنوان جانشین خود انتخاب کرده بود، به عنوان جاه طلب ترین و فاخرترین شخص در حزب سوسیالیست ملی آلمان، تصمیم گرفت به جای این که اقدامات خود و هم جزبی هایش را جنایت قلمداد کند، از هیتلر و سیاست جنگی رایش سوم دفاع نماید.

در طرف دیگر آلبرت اشپیر، معمار جوانی که توانسته بود در طول جنگ، رهبری تولید تسلیحات نظامی آلمان نازی را بدست بگیرد، از همان ابتدا سعی کرد تمامی اتهاماتی که متوجه دیگر متهمان حاضر در دادگاه بود را تایید کرده و خود را از حضور روح گونه ی هیتلر که در مقام گورینگ تجسم یافته بود دور نگه دارد.

هرمان گورینگ: متهم ردیف اول هرمان گورینگ در همان روزهای اول اتمام جنگ با مقادیر زیادی از آثار هنری غارت شده اش دستگیر شد.

وی فکر می کرد که به عنوان برجسته ترین سیاستمدار آن زمان آلمان می تواند با رهبران متحدین مذاکره کند اما به زودی خود را زندانی این گروه یافت که او را از همه داشته هایش محروم کرده اند.

گورینگ تا زمان انتقال به دادگاه نورنبرگ برای رسیدگی به اتهاماتش در یک زندان موقتی تحت مراقبت قرار داشت.

او از هر لحاظ شخصیتی برجسته بود.

نگهبانان به او لقب چیز چاق (Fat Stuff) داده و او را مورد تمسخر قرار می دادند اما گورینگ همچنان جذاب، شناخته شده، بی پروا و بی باک به نظر می رسید.

وی از همان ابتدا دفاعیات خود را طوری شروع کرد که دفاعیات بقیه متهمان را تحت الشعاع قرار داده و آن ها را مجبور نمود که مسیر دفاعی وی را دنبال کنند.

گورینگ بر این نکته اصرار داشت که هر چه او و هم حزبی هایش انجام داده اند تنها نتیجه ی وفاداری آن ها به کشورشان و میهن پرستی آلمانی بوده است.

گورینگ جاه طلب تصمیم گرفته بود با حفظ آبروی کشور و مردمش و همچنین اعلام وفاداری خود به رهبر درگذشته آلمان، هیتلر، دادگاه را به چالش بکشد.

با شروع دادگاه، گورینگ نقش رهبر و سخنگوی رسمی تمامی متهمین حاضر در دادگاه را بر عهده گرفت.

او در بلندترین و بهترین نقطه از جایگاه متهمان نشسته بود.

وقتی که نوبت به گورینگ رسید تا به سوالات رابرت جکسون، دادستان آمریکایی دادگاه، پاسخ دهد وی نشان داد که به خوبی برای این کار آماده شده و به سادگی توانست برنده ی ماجرا باشد.

پاسخ های هوشمندانه، تمسخر آمیز و طفره آمیز گورینگ درمانده شده بود که در انتهای این بخش از محاکمه هدفون هایی که برای شنیدن ترجمه دفاعیات گورینگ در گوش گذاشته بود را درآورده و از ادامه دادن امتناع می کرد.

گورینگ خطاب به دیگر متهمان هم حزبی اش چنین گفت: اگر همه شما نصف من خود را حفظ کنید وظیفه ی خود را به خوب  انجام داده اید .

تنها بعد از بازجویی های سر دیوید مکسول فایف، که حقوقدانی سرشناس و باتجربه بود، گورینگ کمی در حالت تدافعی قرار گرفته و سر جایش نشانده شد.

برای تیم محاکمه، رهبریت و تعیین کننده بودن نقش گورینگ برای دیگر دیگر متهمان مشکل اصلی و مهمی در اداره دادگاه به شمار می آمد.

در اواسط ماه فوریه سال 1946، به پیشنهاد روانشناسانی که رفتارهای متهمان را تحت نظر داشتند، گورینگ مجبور به ورزش کردن و خوردن وعده های غذایی اش جدای از سایر متهمان و در خلوت شد.

انزوای او از دیگران به بقیه متهمان این امکان را داد که در خلوت و در دادگاه آزادانه با همدیگر گفتگو کنند.

بدین ترتیب جبهه متحدی که گورینگ ساخته بود خیلی سریع از هم پاشید.

در طول ماه های طولانی فصل تابستان، گورینگ مجبور بود هر روز به اتهام جنایات و عداوت های بسیاری گوش کند که به سیستمی که وی در آن خدمت کرده بود نسبت داده می شد، بدین ترتیب وی رفته رفته اعتماد به نفس اولیه خود را از دست داد.

با این وجود وی تا دقایق آخر عمرش دست از حمایت از هیتلر و وفاداری به او بر نداشت تا این که یک روز در مقابل روانشناس زندان اعتراف کرد که وی به این نتیجه رسیده که هیتلر در چشم مردم آلمان خود را محکوم کرده است .

در نهایت گورینگ برای تمامی اتهاماتی که به وی وارد شده بود گناهکار شناخته شده و به مرگ محکوم گردید.

وی تمامی روند دادگاه را نسخه ای از عدالت برندگان جنگ انگاشته و گفت که با علم به این موضوع هیچ امیدی به زنده ماندن خود نداشته است.

اما در نهایت توانست زندانبانان خود و رهبران آنان را گول بزند زیرا در شب 14 اکتبر سال 1946، شبی که قرار بود روز بعد اعدام شود، با سر کشیدن شیشه ای حاوی سم سیانید که در سلولش مخفی شده یا یکی از نگهبانان برای او تهیه کرده بود خودکشی کرد.

آلبرت اشپیر: نازی نجیب اشپیر از هر لحاظ مخالف گورینگ بود؛ بلند قد، خوش چهره، شخصیتی آرام اما جذاب.

وی با این ویژگی های خود توانسته بود زندانبانان و بازجویان خود را بیش از هر کس دیگر در میان متهمان تحت تاثیر قرار دهد.

وی برای مدتی به این که در میان جنایتکاران جنگ قرار داده شده است اعتراض کرده و خود را از دیگر متهمان مبرا می دانست.

اشپیر از همان ابتدا مانند یک تکنوکرات یاریگر و موثر رفتار می کرد که در دادن اطلاعات کامل و با جزییات، در بسیاری از موارد به صورت داوطلبانه، در مورد سلاح های آلمان و عملکردهای و استراتژی های اقتصادی ابایی نداشت.

وی از دیگر متهمان جدا نگه داشته شده و تنها در فصل پاییز که مشخص شد وی نیز یکی از متهمانی است که باید در دادگاه حاضر شود به نورنبرگ منتقل گردید.

اشپیر، علی رغم مخالفت های وکیل مدافعش، به این نتیجه رسید که بهترین دفاعیه او اقرار به سهمش در جنایات رژیم و برائت جستن از هیتلری بود که به گفته ی خودش او را نیز مانند دیگر متهمان به غلام حلقه به گوش خود تبدیل کرده بود.

همزمان وی در بازجویی هایش به ندرت به گناه شخصی خود اقرار می کرد.

اگر چه وی  نقش خود را به عنوان بخشی از این سیستم پذیرفته بود اما اصرار داشت که نقش چندان تاثیر گذاری در جنایاتی که به او و همکارانش نسبت داده می شد نداشته است.

تنها چند روز قبل از اینکه نوبت حضور وی در دادگاه فرا برسد، اشپیر نامه ای چهار صفحه ای به رابرت جکسون نوشت و خدماتی که در مدت دستگیری  اش در زمینه ی دادن اطلاعات کلیدی و تکنیکی به بازجوها ارائه کرده بود را به وی یادآوری نمود.

وی به وضوح در مقابل گورینگ قرار گرفته بود و از تلاش های وی برای تحت الشعاع دادن و تسلط بر دیگر متهمان و دیکته کردن روش دفاعی خود به آن ها انتقاد می کرد.

وقتی که در ماه فوریه 1946، گورینگ از دیگر متهمان دادگاه جدا شد، اشپیر توانست آزادانه با دیگر متهمان در مورد جنایات رژیمی که در آن کار کرده بودند صحبت کند.

اما باقی متهمان  رک گویی اشپیر و رویه ی اعتراف او را قبول نداشتند، همانطور که گرمی و نشاط گورینگ را در دفاع از خود و هم حزبی هایشان نیز دنبال نمی کردند.

با این وجود ، از آن پس، متهمین به جای این که یک جبهه و رویکرد متحد و مشترک را در پیش بگیرند، گروه های کوچکی را تشکیل دادند که هر کدام برای منافع خود می جنگید.

در کمال ناباوری اشپیر در همان دقایق اول برگزاری دادگاه خود اعلام کرد که در اواخر جنگ قصد داشته با وارد کردن گاز سمی به پناهگاه زیرزمینی هیتلر او را به قتل برساند.

نقشه ی او کارگر نیفتاد اما بار دیگر مشخص کرد که وی با دیگر متهمانی که در دادگاه حضور دارند متفاوت است.

وقتی که در دادگاه، دادستان شروع به پرسیدن سوال از اشپیر نمود وی بسیار راحت تر از دیگر متهمان به جنایات رژیم اعتراف می کرد.

در نهایت وی در مورد اتهام سوء استفاده گروهی از نیروی کار خارجی گناهکار شناخته شده و به 20 سال زندان محکوم گردید.

اما فریتز ساکل، مردی که این نیروی کار را برای صنعت آلمان تهیه کرده بود به اعدام محکوم شد.

روی هم رفته داستان اشپیر همچنان یک معما باقی ماند.

بدون شک، گرفتن ژست یک مدیر صنعتی، و نه نظامی و سیاسی، که سابقه ی اجتماعی قابل قبول تر و مشابه کسانی که او را به دادگاه کشانده بودند داشت، و البته تمایل آزادانه ی وی به اقرار به گناه سهم زیادی دز رهایی وی از مجازات مرگ داشت.

اما تا به امروز نیز، میزان داستان سازی های او و وارونه جلوه دادن واقعیات برای تحت تاثیر قرار دادن محاکمه کنندگان همچنان در هاله ای از ابهام باقی مانده است.

رودولف هس: معاون فراموش کار در میان متهمان نازی، هیچ کدام به اندازه ی رودولف هس، معاون و پیشکار شخصی هیتلر و البته رهبر اداری حزب، در دادگاه موضع عجیبی اتخاذ نکردند.

شکی وجود نداشت که وی در سازماندهی و مدیریت حزب نازی در دهه ی 1920 و اوایل دهه ی 1930 نقش بسیار مهم و کلیدی داشته است.

هس همان کسی بود که نسخه ی اولیه کتاب نبرد من (Mein Kampf) نوشته ی هیتلر را به رشته تحریر درآورد.

اما از اوایل دهه ی 1930 وی در بخش مدیریت سیاسی حزب نقشی حاشیه ای داشت، هر چند اشپیر او را یکی از پست فطرت ترین رهبران رایش سوم خطاب می کرد.

در می 1941، رودولف هس سوار هواپیما شده و به اسکاتلند گریخت.

ظاهراً دلیل وی برای این کار این بود که فهمیده بود از چشم هیتلر افتاده و البته تفاوت هایی نیز از لحاظ رویکرد استراتژیک در میدان جنگ با وی پیدا کرده بود.

زمانی که برنامه ی حمله به شوروی در ماه ژوئن سال 1941 قطعی شد، هس دریافت که آلمان با باز کردن جبهه ای دیگر در جنگ خود را به خطری بزرگ خواهد انداخت.

البته در آن زمان مقامات رسمی آلمان اعلام کردند که هس برای مذاکره با مقامات بریتانیایی به این کشور پرواز کرده تا با آن ها صلح کند.

جالب این که هس با هواپیمایی سفر کرده بود که سوخت کافی برای بازگشت نداشت و حتی مجبور شد با چتر نجات از هواپیما بیرون بپرد که این موضوعات بر مبهم بودن هدف واقعی هس از این پرواز (فرار یا مذاکره صلح با بریتانیا) افزوده است.

بلافاصله پس از این پرواز، مامورین بریتانیایی هس را با پای شکسته دستگیر کرده و تحت مراقبت قرار دادند.

وی به شدت دچار پارانویا شده و در نهایت روانشناسان اعلام کردند که وی به افسردگی مبتلا شده است.

به هر ترتیب وی تا زمان برگزاری دادگاه نورنبرگ همچنان در حصر خانگی به سر برد.

در اکتبر سال 1945، هس در شرایطی کاملاً افسرده و در حالی که ادعا می کرد دچار فراموشی شده است، به اصرار استالین به نورنبرگ منتقل شد.

در واقع استالین بر این باور بود که بریتانیا، شاید، در طول حمله آلمان به شوروی با این کشور همکاری کرده و مذاکراتی به رهبری رودولف هس و چرچیل بین دو کشور صورت گرفته است.

بدین ترتیب استالین اصرار داشت که برای مشخص شدن فعالیت های چهار سال اخیر رودولف هس در بریتانیا، .

وی نیز باید در دادگاه نورنبرگ حاضر شود.

با این وجود هس در شرایط روحی مناسبی قرار نداشت و باید تایید می شد که وی توانایی حضور در دادگاه را دارد.

بدین ترتیب گروهی از روانشناسان برای مدتی او را تحت نظارت و درمان قرار داده و در نهایت در 29 نوامبر سال 1945، تنها یک هفته پس از آغاز دادگاه نورنبرگ، اعلام شد که وی برای حضور در دادگاه مشکلی ندارد.

وی که برای مدت زیادی عنوان کرده بود به فراموشی کامل دچار شده ناگهان روز بعد در دادگاه حاضر شده و با گفتن این که حافظه اش را به دست آورده همه را شوکه کرد.

وی برای هفته ها، علی رغم فراموشی در برخی موارد، همه چیز را به یاد می آورد.

اما بار دیگر وی وارد فاز فراموشی کامل شده و در طول برگزاری دادگاه تنها کتاب یا روزنامه می خواند، ناگهان می خندید و به طور کلی به روند برگزاری دادگاه بی توجه بود.

در شرایط عادی و در دادگاه های غیرجنجالی بدون شک هس را فردی ناسالم از لحاظ ذهنی قلمداد می کردند و روند محاکمه ی او متوقف می شد اما متحدین از عکس العمل مردم نسبت به این موضوع ترسیده و علی رغم توصیه روانشناسان مبنی بر این که وی سلامت روانی ندارد به رسیدگی به اتهامات او ادامه دادند.

در نهایت در حالی که وی وانمود می کرد رأی دادگاه را نشنیده و درک نمی کند،رودولف هس به حبس ابد محکوم گردید.

هس در سال 1987 در زندان اسپانداو در برلین خودکشی کرد.

گورینگ، اشپیر و هس عکس العمل های جالب و باور نکردنی و البته متفاوتی از خود در برابر اتهامات وارد شده به آن ها در دادگاه نورنبرگ نشان دادند اما آن ها نیز مانند دیگر افراد حاضر در جایگاه متهمین مسئولیت های مشابهی در حکومت رایش سوم داشتند.

آن ها خود را مجرمانی که مرتکب جنایت علیه بشریت شده اند نمی دانستند و هنوز نیز هیچ اجماع جهانی در مورد پرونده ی آن ها و درستی روند برگزاری دادگاه نورنبرگ وجود ندارد.


کلید واژه ها: دادگاه - جنگ جهانی دوم - برگزار - جهانی - آلمان - رهبر - جنایت - کشورهای اروپایی - لیست - خودکشی - کشور - جنایات جنگی - هیتلر - بین المللی - فولکس واگن - راهپیمایی - تبلیغاتی - بازسازی - اروپایی - دستگیری - نوامبر - انتظار - انتخاب - جانشین - رفتار - اولین - اهمیت - هوایی - رسانه - خودرو

آخرین اخبار سرویس:
پوتین از دادن مشوره به ترامپ خودداری کرد

ناتوانی آمریکا در مقابل اس-400

تنها بیمارستان سرطان در سرزمین های اشغالی در معرض تعطیلی قرار دارد

العبادی: اوضاع در کرکوک آرام است

فرانسه: در سفر تهران، ایران را در زمینه برنامه موشکی تحت فشار قرار می دهیم

دی میستورا: ژنو ماه نوامبر آماده میزبانی مذاکرات سوریه خواهد بود

لاوروف: اوضاع سوریه به سمت مرحله ای سرنوشت ساز در حرکت است

هیاهوی مجازی پیرامون همسر ترامپ؛ از بانوی نخست قلابی تا ربات انسان نما

روزیاتو: نگاهی متفاوت به زندگی ولادیمیر پوتین

حمایت مجدد صدراعظم آلمان از برجام

آمانو: راستی آزمایی ایران بدون مشکل ادامه دارد

بیانیه مهم سرکنسولگری ایران در اربیل

ترامپ به پایبندی ایران به چارچوب فنی برجام اعتراف کرد

خبر موگرینی از تصویب تحریم های سخت علیه کره شمالی

مشاور امنیت ملی ترامپ: ایران تهدیدی است برای عربستان و اسراییل/ باید جامعه جهانی را برای مقابله با سپاه، همگام کنیم

رییس سیا: اسنادی درباره ارتباط ایران با القاعده داریم/ باید هزینه اقدامات ایران را بالا ببریم

آلمان خواستار توافق آزاد جامع تجاری با انگلیس بعد از برگزیت است

پوتین: بزرگترین اشتباه ما، اعتماد بیش از حد به غرب بود

کشورهای ساحلی دریای خزر در عشق آباد گردهم آمدند

نگرانی دانشمندان از فاجعه محیط زیستی در اروپا

بیانیه سرکنسولگری ایران در اربیل در مورد تحولات اخیر در عراق

هشدار یک مقام کُرد در مورد وقوع جنگ داخلی در اقلیم کردستان عراق

هشدار یک مقام کُرد در مورد وقوع جنگ داخلی در اقلیم کردستان عراق

جوانی های دکتر محمدجواد ظریف + عکس

شغل مادر ترامپ در جوانی چه بود؟ + عکس

سرگیی لاوروف: جنگ با داعش در سوریه بزودی پایان می پذیرد

حکم بازداشت معاون بارزانی صادر شد

العبادی: اوضاع در کرکوک آرام است

حمله ارتش رژیم صهیونیستی به قنیطره در سوریه

شکایت دادستانی مادرید از مدافع رئال

رژیم صهیونیستی مواضع ارتش سوریه را در قنیطره هدف قرار داد

کنگره مردمی سوریه

11 سپتامبری دیگر در راه است!

مرکل: از توافقنامه هسته ای حمایت می کنیم

فرمانده حماس: هرگز اسراییل را به رسمیت نمی شناسیم

استراتژی جدید ترامپ در قبال ایران چه پیامدهایی خواهد داشت؟ / هرگونه احتمال مذاکره بین دو کشور از بین رفت

صهیونیست ها سخنان سرلشکر باقری را چطور تحلیل کردند

آمانو: راستی آزمایی آژانس در ایران بدون مشکل ادامه دارد

آمانو: راستی آزمایی ایران بدون مشکل ادامه دارد

درخواست رییس جمهور فرانسه از آمانو درمورد برجام

بیانیه سرکنسولگری ایران در اربیل در مورد تحولات اخیر

اعتراف رژیم صهیونیستی:حمله هوایی به سکوهای موشکی سوریه خسارت اندکی برجای گذاشت

افزایش عجیب آمار تلفات رانندگی در آمریکا؛ نبرد تکنولوژی با خطای انسانی

کشف سلاح های اسراییلی در مخفیگاه های داعش در المیادین+عکس

ظریف: دولت جدید آمریکا بویی از ادب نبرده است

کرکوک آرام و در کنترل کامل دولت عراق است

دورجدید مذاکرات بین سوریایی در ژنو

علاقه مندی شرکتهای نروژی برای حضور در بازار ایران

آمانو: راستی آزمایی آژانس در ایران بدون مشکل ادامه دارد

ایران یا عربستان؛ اسلام روسی به کدام سو گرایش دارد؟

جزییات انفجار مرگبار در زادگاه افغانستان

بیانیه سرکنسولگری ایران در اربیل در مورد تحولات اخیر در عراق

اسراییل مواضع ارتش سوریه را هدف قرار داد

دیدار دبیرکل انتفاضه جنبش فتح با معاون دبیرکل حزب الله لبنان

نوری المالکی:تنها اسراییل برای«بارزانی»مانده است

وظایف رییس جمهور آینده روسیه

بارزانی تحت فشار قرار گرفت؛ صدور حکم بازداشت معاون رییس اقلیم کردستان عراق

حمله رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه در قنیطره

آمانو: راستی آزمایی آژانس در ایران بدون مشکل ادامه دارد

پیمان همکاری تازه ایران و ترکیه

توافق معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه بر گسترش همکاریها در مبارزه با تروریسم

یحیی السنوار: روابط حماس با ایران هرگز قطع نخواهد شد

روابط خود با ایران را هرگز قطع نخواهیم کرد

رییس سیا: کشورهای غربی درباره تهدید ایران اتفاق نظر دارند

بیانیه سرکنسولگری ایران در اربیل در مورد تحولات اخیر در عراق

رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه در قنیطره حمله کرد

درخواست عجیب آلمان بر علیه ترکیه از اتحادیه اروپا

تشییع پیکر سه شهید گمنام در دامغان

پوتین: به هر اقدام امریکا در برابر راشا تودی، پاسخ همسان می دهیم

دبیر کل اتحادیه عرب از اقدامات اخیر العبادی تقدیر کرد

حمایت مجدد صدراعظم آلمان از برجام

درخواست مکرون از آمانو برای "نظارت دقیق" بر برجام

حمایت مجدد صدراعظم آلمان از برجام

ایران، کمترین تهدید از نگاه مردم آمریکا

یک هشدار؛ در فلسطین قرار است چه اتفاق بیفتد؟

کشته شدن سه نظامی سعودی

تصاویر / شیرجه دیدنی پلنگ برای شکار

حماس: روابط خود با ایران را هرگز قطع نخواهیم کرد

رییس سیا: موضع سرویس اطلاعاتی آمریکا در قبال ایران باید تغییر کند

رایزنی های رییس رسانه ملی و دبیرکل حزب الله لبنان

روزنامه های ترکیه: آنکارا میزبان جهانگیری، میهمانی مهم از ایران است

سیدحسین موسویان:راهبرد جدید ترامپ خشم مردم ایران از آمریکا را درپی خواهد داشت

هشدار رییس سابق سازمان سیا نسبت به پیامدهای خطرناک تصمیم ترامپ برای خروج از برجام

پوتین: ما در مقابل اقدامات غرب واکنش متقابل نشان خواهیم داد

یک سرباز زن به کمک «کاراته »گروهی از یهودیان ارتدکس را دفع کرد+ویدیو

ایالات متحده هیچ گونه سلاحی در مقابله S-400 روسیه ندارد

رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه در قنیطره حمله کرد

دعوت ملک سلمان پادشاه عربستان از العبادی برای سفر به ریاض +عکس

رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه در قنیطره حمله کرد

رؤسای جمهور پیشین آمریکا در پایان کار خود از اظهارات غیرمسئولانه خود پشیمان شدند

فرمانده حماس در غزه: هرگز حاضر به خلع سلاح یا به رسمیت شناختن اسراییل نیستیم

بازداشت سه جاسوس در لبنان

درخواست رییس جمهور فرانسه از آمانو برای "نظارت دقیق" بر برجام

پایگاه داعش پس از عراق و سوریه کجاست؟

حماس: روابط خود با ایران را هرگز قطع نخواهیم کرد

رییس سیا: کشورهای غربی درباره تهدید ایران اتفاق نظر دارند

ظریف: دولت جدید آمریکا بویی از ادب نبرده است

پولانسکی مستند زندگی خودش را می سازد

رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه در قنیطره حمله کرد

حمله ارتش رژیم صهیونیستی به قنیطره در سوریه

العبادی: اوضاع در کرکوک آرام است

آمانو: راستی آزمایی آژانس در ایران بدون مشکل ادامه دارد

دبیر کل اتحادیه عرب از اقدامات اخیر العبادی تقدیر کرد

حیدر العبادی: اوضاع در کرکوک آرام است

ایران محور مقاومت در خنثی کردن توطئه دشمنان

توافق معاونان وزرای خارجه ایران و روسیه بر گسترش همکاریها در مبارزه با تروریسم

حمایت مجدد صدراعظم آلمان از برجام

رییس سیا: کشورهای غربی درباره تهدید ایران اتفاق نظر دارند/نیاز به بازرسی های شدیدتر از برنامه هسته ای ایران وجود دارد

رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه در قنیطره حمله کرد

تیر مزدوران بارزانی و پ.ک.ک برای به آشوب کشیدن کرکوک به سنگ خورد

پوتین: غرب میراث اتحاد جماهیر شوروی را تقسیم می کند

آمریکا بدنبال خارج کردن مسکو از بازار انرژی/حل بحران کره باگفتگو

سفر «سرلشکر باقری» به دمشق و استقبال گرم مقامات سوری

رییس سیا: کشورهای غربی درباره تهدید ایران اتفاق نظر دارند/نیاز به بازرسی های شدیدتر از برنامه هسته ای ایران وجود دارد

پوستر | یادگار امام: واکنش نسبت به جسارت به نیروهای نظامی، به سبب حساسیتمان نسبت به استقلال کشور است

ویدئویی از شهر المیادین پس از شکست تروریست های داعش

دعوت شاه سعودی از العبادی برای سفر به عربستان

پوتین: علت دشمنی غرب با راشا تودی و اسپوتنیک مشخص است

حکم بازداشت معاون بارزانی صادر شد

ظریف: ترامپ متن توافق هسته ای را نقض کرد

تصویب تحریم های سخت علیه کره شمالی/پایبندی همه طرف ها بر برجام

ناآرامی امروز خاورمیانه، حاصل منفعت طلبی برخی قدرت هاست/تحریم های کنگره علیه روسیه هدف اقتصادی دارد

نروژی ها برای ساخت نیروگاه های خورشیدی به ایران می آیند

درباره توان موشکی و دفاعی با هیچ کشوری مذاکره نخواهیم کرد

رویدادهای مهم امنیتی روز پنجشنبه افغانستان

تضعیف جهانگیری خطای بزرگی است

کشته شدن 9 شبه‏‎نظامی دیگر ائتلاف سعودی

حماس: توافقنامه آشتی فلسطین را به صورت کامل اجرا خواهیم کرد

وزیر خارجه آمریکا به عربستان و قطر می رود

المقداد: ترکیه درست برعکس تعهداتش در «آستانه» عمل می کند

حمله انتحاری در جنوب افغانستان/ 40 سرباز ارتش کشته شدند

واشنگتن: داعش 6 هزار تن از عناصر خود در رقه را از دست داد

اصابت «زلزال2» به مواضع شبه‎نظامیان سعودی در جنوب غرب یمن

ترامپ با سخنرانی روز جمعه خود متن توافق هسته ای را نقض کرد

کره ای ها در ایران سد می سازند/سد بختیاری را در ایران می سازیم

فرانس پرس: کرکوک کاملا امن شد

رژیم صهیونیستی به مواضع ارتش سوریه در قنیطره حمله کرد

امضای دو سند همکاری میان ایران و ترکیه

همکاری ضدتروریستی محور مذاکرات ایران و روسیه در مسکو

البرز - طرح پرورش زنبور و تولید عسل ارگانیک در پشت بام منازل

حماس: اگر اشغالگران حماقت جدیدی مرتکب شوند، آنها را درهم می شکنیم

تغییر در قانون خدمات پزشکی رایگان در روسیه

عکاس سال حیات وحش 2017

بازرسی از برنامه هسته ای ایران باید تشدید شود

لاوروف: غرب با تبلیغ منفی علیه روسیه، رای دهندگان خود را شستشوی مغزی می دهد

نیروهای امنیتی عراق در کرکوک می مانند

همکاری ضدتروریستی محور مذاکرات ایران و روسیه در مسکو

مرکل: از توافقنامه هسته ای حمایت می کنیم

استراتژی جدید ترامپ در قبال ایران چه پیامدهایی خواهد داشت؟ / هرگونه احتمال مذاکره بین دو کشور از بین رفت

مذاکره مسول اجرای برجام با دیپلمات برجسته روسیه

العبادی: دولت اقلیم کردستان در آستانه ورشکستی است

رییس سیا: کشورهای غربی درباره تهدید ایران اتفاق نظر دارند/نیاز به بازرسی های شدیدتر از برنامه هسته ای ایران وجود دارد

ورود ده ها اتوبوس حامل عناصر داعش از سوریه به شمال عراق

سیا: توان هسته ای کره شمالی پنج ماه دیگر مشکلی بسیار بزرگتر خواهد بود

العبادی: دولت اقلیم کردستان در آستانه ورشکستی است

ایران، کمترین تهدید از نگاه مردم آمریکا

برجام را جزء منافع کلیدی اتحادیه اروپا و منطقه می دانیم

همکاری ضدتروریستی محور مذاکرات ایران و روسیه در مسکو

دانشمندان احتمالا خانه جدید انسان ها در کره ماه را پیدا کرده اند

موگرینی: برجام منفعت امنیتی کلیدی برای اتحادیه اروپا و منطقه است

دعوت ملک سلمان از العبادی برای سفر به عربستان

ترامپ باز هم رسانه ها را متهم کرد

عکس/ آخرین وضعیت میدانی داعش در عراق و سوریه

رییس سیا: نیاز به بازرسی های شدیدتر از برنامه هسته ای ایران وجود دارد

حماس: روابط خود با ایران را هرگز قطع نخواهیم کرد

مقاومت مردمی در دوران دفاع مقدس

پوتین: ناآرامی های امروز جهان، حاصل منفعت طلبی برخی قدرت هاست

نوازشریف و دخترش مجرم شناخته شدند

دیوان عالی پاکستان نوازشریف و دخترش را مجرم اعلام کرد

نشست گروه 7 تحت الشعاع شبه نظامیان خارجی و داعشی های بازگشته

مرکل: از توافقنامه هسته ای با ایران حمایت می کنیم

وزارت خارجه مجارستان کاردار آمریکا را احضار کرد

ناآرامی امروز خاورمیانه، حاصل منفعت طلبی برخی قدرت هاست

نوری المالکی: بارزانی همه دوستان خود جز اسراییل را از دست داده است

متلاشی شدن یک گروهک تروریستی وابسته به داعش در لبنان

مرکل: از توافقنامه هسته ای حمایت می کنیم

الیزه میزبان رییس جمهور مصر می شود

شیخ قبلان از موضع رییس پارلمان کویت در قبال رژیم صهیونیستی قدردانی کرد

بازداشت یک گروه تروریستی در لبنان

دادگاه عالی عراق حکم بازداشت معاون بارزانی را صادر کرد

اردوغان: اربیل قصد اشغال کرکوک را دارد

اردوغان: اربیل قصد اشغال کرکوک را دارد

عکس/ تیم حفاظت از تاسیسات نفتی کرکوک

عجیب ترین نشست مطبوعاتی در غیاب میکروفن(عکس)

حقیقت خروج حشدالشعبی از کرکوک چیست؟

ناآرامی امروز خاورمیانه، حاصل منفعت طلبی برخی قدرت هاست

وزیر خارجه آمریکا به عربستان و قطر می رود

همکاری ضدتروریستی محور مذاکرات ایران و روسیه در مسکو

عکس های هدی زین العابدین بازیگر 28 ساله در لندن

شغل مادر دونالدترامپ در جوانی چه بود؟

سخنرانی ولادیمیر پوتین در کنفرانس سالیانه والدای

سفر معاون اول رییس جمهوری به ترکیه

پوتین: آمریکا بارها نقض پیمان کرده

پوتین: کشورهای غربی خودخواهانه رفتار می کنند

موگرینی: برجام منفعت امنیتی کلیدی برای اتحادیه اروپا و منطقه است

بهانه نفوذ ایران در منطقه دیگر چه صیغه ای است؟

عکس/ دیدار سرلشکر باقری با بشار اسد

حکم بازداشت معاون بارزانی صادر شد

واکنش وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به سخنان سرلشکر باقری

توافق عربستان و آمریکا برای بازسازی رقه

دادگاه نورنبرگ؛ رهبران برجسته حزب نازی پس از دستگیری در دفاع از خود چه گفتند؟

دادگاه نورنبرگ؛ رهبران برجسته حزب نازی پس از دستگیری در دفاع از خود چه گفتند؟