مطالب مرتبط:
جشن های 2500 ساله: مهمانی بزرگ یا سراشیبی سقوط؟
جشن های 2500 ساله شاهنشاهی برگزار شد
روایتی تازه از جشن های 2500 ساله؛ چرا غذای ایرانی ندادند؟
جشن های 2500 ساله شاهنشاهی برگزار شد
روایتی تازه از جشن های 2500 ساله؛ چرا غذای ایرانی ندادند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-12سياسي

جشن های 2500 ساله: مهمانی بزرگ یا سراشیبی سقوط؟


47 کیلومتر ابریشم، 18 تن غذا، 180 پیشخدمت، 12 هزار بطری ویسکی، 25 هزار بطری شراب، 60 هزار سرباز، 250 لیموزین ضدگلوله، 36 هزار تخم مرغ و شش هزار سرباز با اونیفورم تاریخی آماری است که نوه علی امینی، - نخست وزیر دوران پهلوی دوم در مستندی به نام انحطاط و سقوط: مهمانی بزرگ شاه از جشن های 2500 ساله شاهنشاهی می دهد.

/جشن های بزرگی که شاه با برگزاری آن قصد داشت تا ورود کشور خود را به دنیای مدرن در گوش سران جهان فریاد بزند و با تکرار واژه تمدن بزرگ به جهانیان القا کند که ایران دیگر نه آن کشور عقب افتاده دوران قاجار که تمدنی به وسعت دوران باستان خویش است؛ ادعایی که حسن امینی آن را در مستند خود و با اشاره های سلسله وار از سوی طیف های دخیل و مخالف این جشن به شدت به چالش می کشد و در یک سوم آغازین اثر خود با برشمردن اشتباهات بزرگ محمدرضا شاه در طول دوران حکومتش، زمینه را برای نگاهی انتقادی به برگزاری این جشن ها فراهم می سازد.

از قائم مقام برگزاری جشن ها تا فعالان دانشجوی زندانی یکی از نکات جالب توجه در مستند مهمانی بزرگ شاه که شبکه جهانی بی بی سی چهار پخش کرد، انتخاب افرادی است که امینی برای مصاحبه انتخاب کرده است.

وی در این اثر، علاوه بر افرادی مثل عبدالرضا انصاری، عضو شورای برگزاری جشن های 2500 ساله که پیش تر در مستند دیگری در این باره صحبت کرده بودند، افرادی را به مصاحبه دعوت کرده که اطلاعات بکرتری در این زمینه دارند و تا به حال کسی به سراغشان نرفته است.

بدون تردید پیدا کردن این افراد بعد از گذشت 45 سال کار آسانی نیست؛ اما به نظر می رسد شوق حل ابهامات برجای مانده از این رویداد بزرگ بیش از این بوده که امینی بخواهد راه را بر خود هموار و تنها به یکی دو شخص تکراری بسنده کند؛ بنابراین طیف مصاحبه شوندگان این مستند از منتهاالیه محور موافقان، یعنی عبدالرضا انصاری، اردشیر زاهدی و پروانه قربانیان، ندیمه ملکه، آغاز می شود و در میانه به گزارشگران کشورهای فرانسه، بریتانیا و آمریکا - واشنگتن پست - پیشخدمتان فرانسوی و دو تن از اساتید دانشگاه می رسد که هر از گاهی به یکی از دو سمت متمایل می شوند، صدرنشینان این محور نیز اسماعیل ختایی، فعال دانشجویی وقت، کریم لاهیجی، حقوقدان و فعال حقوق بشر و ابوالحسن بنی صدر از منتقدان تند جشن ها هستند.

جای ناظر بیرونی، یعنی خود حسن امینی اما در میان همین گروه آخر و حتی با مواضعی تندتر است، مواضعی که در جای جای اثرش، با تصویرنوشت و یا پخش تصاویری از کودتای 28 مرداد، انقلاب سفید شاه، نریشنی از سخنان امام خمینی به عنوان بزرگترین منتقد شاه در انقلاب سفید و نیز جشن های 2500 ساله و.

می کوشد اشتباهات تاریخی شاه را به مخاطب گوشزد کند و آن ها را سلسله دلایلی برای منتهی شدن حکومت وی به انقلاب 57 بر شمرد و در نهایت برگزاری آن جشن را دروازه ای برای سقوط شاه: آن مهمانی، راه را برای سقوط شاه هموار کرد و سرآغاز انقلاب اسلامی شد.

یک کامیون مار و عقرب از تخت جمشید جمع کردند تصویری که حسن امینی بر اساس گزارش های موجود، از تخت جمشید پیش از برگزاری این جشن ها ارائه می دهد، تصویر بیابانی بی آب و علف است؛ بیابانی که به جز ستون ها و سرستون های برجای مانده از 2500 سال پیش، هیچ چیز دیگرش شبیه آن دوران نیست، مار و عقرب در آن جولان می دهد و جاده درستی ندارد؛ اما شاه اصرار دارد که دقیقاً در همین مکان، جشن ها را برپا کند، دقیقاً در همین مکان! عبدالرضا انصاری در روایتش از وضعیت نابسامان تخت جمشید پیش از برگزاری این جشن ها می گوید: این بیابان پر از مار و عقرب بود.

اصلاً ما گفتیم پذیرایی در شیراز را بهتر است حذف کنیم.

آقای علم گفتند که دعوت نامه ها رفته، نمی شود به هم بزنیم.

چیزی که به فکر من رسید این بود که یک کاری کنیم اینجا جای امنی باشد.

از سی کیلومتری تخت جمشید سم پاشی کردند و یک کامیون پر از مار و عقرب از آنجا جمع کردند.

وی همچنین درباره وضعیت جاده منتهی به تخت جمشید و نیز ناآگاهی مسئولان کمیته برگزاری جشن ها از آن به امینی می گوید: رفتیم به طرف تخت جمشید؛ یک جاده دوخطه، پر از آسفالت های از بین رفته تا رسیدیم به تخت جمشید.

تخت جمشید آن موقع تا چشم کار می کرد، بیابان بود، هیچی نبود آنجا، یک دفعه همه متوجه شدند که چقدر ما از مرحله پرتیم.

الیزابت انتبی، گزارشگری که از فرانسه به این جشن ها اعزام شده بود، یکی دیگر از شاهدان است.

وی با کلامی که خالی از طعن هم نیست در این باره به امینی می گوید: در بیابان درخت کاشتند.

نقل بود که 50 هزار پرنده وارد کردند.

تعداد باورنکردنی پرنده آنجا بود؛ ولی متأسفانه ظرف سه روز مردند؛ چون تحمل آن آب و هوا را نداشتند.

مایکل هودر، پیشخدمت، در روایتی دیگر از وضعیت تهیه یخ در این جشن ها می گوید: روزهای متمادی یک هواپیمای بزرگ، کلی یخ می آورد.

یک قالب بزرگ یخ می آورد وسط بیابان، بزرگ به اندازه یک گاراژ و ما به بیابان می رفتیم تا خودمان را با آن خنک کنیم.

فقط من روز آخر متوجه شدم که باید این قالب یخ را برای سطل های یخ شراب سفید خرد کنیم.

روایات دیگر مهمانی بزرگ شاه نیز با اندکی تفاوت از همین طیف اند و هر کدام به نوعی تصویرگر تلاشی مضحک اند برای امکان پذیر کردن شرایط بیابانی بی آب و علف به میعادگاهی برای اجلاس سران کشورهای جهان؛ تصویری که به هر روی نمی توان از رد پای ناظر سوم یا همان کارگردان در آن چشم پوشید، حتی وقتی به نظر می رسد شاهدان در حال تمجید از آن هستند، مثل وقتی کاترین لکومته درباره زمین گلف این جشن ها می گوید: یک زمین گلف درست کرده بودند با بونکر و چمن و آبگیر.

فوق العاده بود.

دور تا دور ما بیابان بی آب و علف بود.

من هرگز تصور نمی کردم که آن ها بتوانند آشپزخانه ای با نانوایی در چنان جایی دایر کنند و یک سردخانه! متعجب شده بودم.

بودجه دو سال سوییس را در دو روز خرج کردند بودجه جشن های 2500 ساله یکی از نکات مورد ابهام این مراسم و هنوز بعد از گذشت 45 سال مورد مناقشه طیف های موافق و مخالف است.

حسن امینی در این باره نیز از مصاحبه شوندگان می پرسد و همان گونه که انتظار می رود هر کدام نظری متفاوت دارند؛ اما آنچه از تمام این روایات برمی آید این است که به هر روی بودجه هنگفتی برای این ماجرا صرف شده است، بودجه ای که امینی نیز در مستند خویش سعی دارد به مخاطب بفهماند اگر در راه معیشت مردم صرف می شد، شاید ایران به لحاظ تاریخی مسیری متفاوت را می پیمود.

مارسل هودر، پیشخدمت حاضر در این مراسم می گوید: بودجه دو سال سوییس را ظرف دو روز خرج کردند.

ابوالحسن بنی صدر دیگر راوی منتقد ماجرا نیز هرچند که در مورد رقم بودجه ابراز اطمینان نمی کند ولی بر اساس آنچه شنیده، آن را 650 میلیون دلار برآورد می کند.

نگاه امینی به بودجه صرف شده اما از جانب گروه های موافق برگزاری جشن ها بی پاسخ نماند؛ عبدالرضا انصاری در مصاحبه با بیژن فرهودی در کیهان لندن در واکنش به این اظهارات، رقم 22 میلیون دلار را کل بودجه مصرفی این جشن ها دانست؛ اظهاراتی که در برنامه صفحه 2 بی بی سی فارسی آن را تکرار کرد و عباس میلانی در واکنش به آن رقم 22 میلیون دلار را همان قدر حدسی دانست که رقم 650 میلیون دلار بنی صدر را .

به عقیده وی هزینه های راهسازی، امنیت، ارتش، خرید ماشین های ضدگلوله و.

بسیار بیش از رقم مورد ادعای انصاری است.

به هر روی امینی در مستند خویش تنها به چند اظهارنظر مختصر درباره بودجه اکتفا کرد و در نهایت نیز با سخن دانته مرنزنتی، مسئول بار این مراسم که اگر صدها میلیون دلار ولخرجی کنی، باید حساب پس بدهی! روزی تاوانش را می دهی! و با پخش صدای مرگ بر شاه تظاهرکنندگان در پس زمینه تصویر تاجگذاری شاه، پرونده این بخش را با تمام ابهاماتش بست.

هیاهویی نابجا بود نوه نخست وزیر دوران پهلوی، در ادامه مصاحبه خویش پای نقدهای منتقدان ایرانی و غیرایرانی نیز می نشیند و انگار قصد دارد به مخاطب بفهماند که این تنها نظر خود او نیست که گاه با تصاویر وضعیت بد معیشت مردم قصد انتقالش را دارد بلکه منتقدان از طیف های مختلف نیز همین عقیده را دارند.

علی انصاری، استاد دانشگاه در بریتانیا، این جشن ها را به جشن های بلوغ دختران و پسران تشبیه کرده و درباره آن می گوید: آن مهمانی مثل جشن بلوغ دختران و پسران بود، اساساً جشن بلوغ بود، بلوغ ایران.

هدف این بود که بگویند ما می خواهیم با هیاهو به زمره کشورهای تراز اول دنیا بپیوندیم؛ ولی هیاهوی نابجایی بود.

منتقد دیگر، اسماعیل ختایی، فعال دانشجویی وقت و نماینده تشکل های دانشجویی سال 1969 نیز معتقد است: .

شاه هر قدم که رفت جلو با سیستم ساواک و سرکوب و.

درست مخالف آن چیزهایی که در لوح کوروش نوشته بود، عمل کرد.

نفر سوم، ابوالحسن بنی صدر است که به جمله معروف شاه در این جشن ها یعنی کوروش آسوده بخواب که ما بیداریم اشاره می کند و معتقد است مردم از روی این شعار، شعارهای دیگری مثل کوروش آسوده بخواب که ما نفت را به باد می دهیم و.

ساخته بودند.

مانند نمایش خیابانی و اپرا بود تعداد زیادی از راویان این مستند نیز نگاهی مثبت به این جشن ها داشتند و آن را بسیار باشکوه ارزیابی کردند؛ نکته جالب اینجاست که با وجود عده بیشتر تمجیدکنندگان اما نگاه انتقادی فیلم در تصویرهای پس زمینه به شدت غلبه دارد، با این حال نوع تعریف شاهدان ماجرا از زوایای مختلف جالب توجه است.

باربارا والترز، گزارشگر اعزام شده تلویزیون آمریکا به این مراسم نیز از عظمت و ثروت شاه ایران گزارش می کند: .

میزبان ما اعلیحضرت شاهنشاه یعنی شاه شاهان ایران است.

او یکی از پولدارترین مردان جهان است.

وی در عین حال نمی تواند تعجبش را از قدرت بی حد و حصر شاه آن هم در کشوری مشروطه پنهان کند: .

حکومت کشورش پادشاهی مشروطه است.

شاه اختیار مطلق دارد، نخست وزیر را انتخاب می کند، می تواند مجلس را منحل کند، فرمانده ارتش است، می تواند فرمان جنگ بدهد، کنترل مطبوعات در دستش است و انتقاد مجاز از او بسیار ناچیز است، در واقع حرفش حکم قانون دارد.

این در حالی است که در پس زمینه، تصویر تعظیم درباریان و وزرا هنگام رد شدن شاه پخش می شود.

پیتر چلکوفسکی، ایران شناس، راوی دیگر این ماجراست که حسابی از سخنرانی شاه در این مراسم هیجان زده شده است: صحنه ای فوق العاده بود همین حالا هم پشتم می لزرد؛ هنگامی که شاه، کوروش را خطاب قرار می دهد و می گوید: کوروش آسوده بخواب ما بیداریم.

وقتی شاه داشت این سخنان را می گفت به ناگاه در دو سوی آرامگاه ستونی از گرد و خاک می چرخید.

شاه کلامش را تکرار می کرد و آن ستون باز بلند می شد.

فوق العاده بود و از خودم می پرسیدم چطور چنین چیزی درست کرده اند؟! مانند نمایش خیابانی و اپرا بود.

من منقلب شده بودم.

اصرار شاه برای چه بود؟ امینی می کوشد در این فیلم، از دلیل برگزاری این جشن ها توسط شاه مطلع شود؛ از این رو یکی از بخش های مهم اظهارات مصاحبه شوندگان پاسخ به این پرسش است که چرا شاه اصرار به برگزاری این جشن ها داشت؟ مدرنیزاسیون ایران، اعتبارگیری از کوروش به عنوان مصلحی جهانی، به رخ کشیدن تاریخ دیرینه ایران به جهانیان و اینکه شاه می خواست ادای پدرش را دربیاورد ازجمله دلایل برگزاری این جشن ها، از زبان راویان این مستند بود.

تالین گریگور، نویسنده ساختن ایران ، مدرنیزاسیون ایران و پیشی گرفتن از پدر را یکی از مهم ترین دلایل برگزاری این مراسم توسط شاه بیان می کند و معتقد است: روشنفکران از اواخر قرن نوزدهم استدلال می کردند که دلیل استعمار یا به عبارت دیگر دلیل ضعف ایران، اسلام است.

وقتی شاه و وزرای او به قدرت رسیدند، اکثرشان تحصیلکرده مؤسسات غربی بودند، عزمشان برای مدرنیته، غربی کردن و همچنین بازگشت به ریشه های باستانی ایران جزم بود؛ بنابراین فرهنگ یا احیای فرهنگی بخش عمده دستور کارشان برای سکولار کردن جامعه ایران بود.

شاه در تمام طول سلطنتش، نسبت به میراث پدرش بسیار آگاه بود، اما فکر می کنم در عین حال می خواست خودش را از پدرش متمایز کند و بگوید من می توانم این کار را بهتر انجام بدهم.

علی انصاری، استاد دانشگاه در بریتانیا، معتقد است شاه با برگزاری این جشن ها می خواست از کوروش اعتبار بگیرد: کوروش کبیر ارزش مذهبی سیاسی دارد، نامش ظاهراً در قرآن آمده است، نامش قطعاً در انجیل برده شده و هیچ کس در هیچ زمانی او را ویران نکرده است.

شخصیتی است که همه جناح های سیاسی می توانند از او پشتوانه بگیرند.

او معتقد به اصالت انسان است، پیشگام روشنگری است، یهودیان را از بردگی رهانده است، به اقلیت ها مهر می ورزد و کرامت انسانی مردم را ارج می گذارد؛ در نتیجه کوروش لوح سفیدی می شود که شاه تصویر خود را در او می تاباند تا شاید در سایه شکوه او دیده شود.

کریم لاهیجی، حقوقدان و فعال حقوق بشر، منتقد دیگری است که معتقد است شاه می خواست ادای پدرش را دربیاورد: شاه اولاً اصلاً انتظار نداشت که پدرش استعفا دهد؛ بنابراین برایش غیرقابل منتظره و سورپرایز بود؛ حتی معروف است که موقعی که پدرش می رفته، گریه می کرده و می گفته من را با خودت ببر؛ بنابراین هنوز نمی داند سلطنت یعنی چه، از طرفی هم شخصیت پدرش را نداشت.

برای اینکه پدرش قدرت را با زور گرفته بود، با کودتا گرفته بود؛ یعنی نظامی بود.

شاه نه، شاه یک بچه ای بود که در سوییس تحصیل کرده بود، در پر قو بزرگ شده بود؛ بنابراین، کاراکتر، تربیت و گذشته پدرش را نداشت ولی می خواست ادای پدرش را دربیاورد.

صحنه ای بی کم وکاست برای یک داستان جیمزباند با همه کم و کاست هایی که از صحرای بی آب و علف تخت جمشید در ابتدای فیلم به تصویر کشیده می شود، دست اندرکاران مراسم اما در عرض شش ماه این مکان را برای برگزاری جشنی بی سابقه در تاریخ فراهم می کنند؛ حالا امینی نمایی از بالا را نشان می دهد، با پنجاه چادر برپاشده برای میهمانان در میان جنگلی از درختانی که از ورسای به آنجا آورده اند و در این میان بهت خبرنگاران اعزامی از کشورهای مختلف.

الیزابت انتبی، گزارشگر فرانسوی می گوید: اولش تصور می کردم کل مهمانی زرق و برق است یا به قول آلمانی ها شیکی میکی است یعنی قدری خوش سلیقگی و قدری هم تفرعن، یعنی چیز جالبی ندارد؛ اما بعدش نظرم عوض شد.

تالین گریگور با دیدن این صحنه به یاد داستان جیمزباند می افتد: صحنه ای بی کم و کاست برای یک داستان جیمزباند بود، بسیار مجلل بود و بسیار انحصاری.

گزارشگر بریتانیایی آن را بزرگترین نمایش روی زمین توصیف می کند: بزرگترین نمایش روی زمین، در عین حال اختصاصی ترین نمایش هم هست.

شاه ایران شصت تن از سران دنیا را از نقاط دوردست دعوت کرده از نروژ تا نپال، لسوتو تا لیختن اشتاین تا سه روز را در این دهکده مخصوص سلطنتی سپری کنند؛ حتی هیأتی هم از بریتانیا دعوت شده.

هنگامی که شاهزاده فیلیپ و شاهدخت ان برای این مهمانی سه روزه به اینجا در تخت جمشید می رسند، همانند سایر کشورها در چادر اقامت خواهند کرد.

چادرها کاملاً مجهزند و همه ترتیبات داده شده.

چادرها همه باسلیقه در جنگلی از نهال های جوان برپا شده اند.

پانزده هزار اصل نهال را از باغ کاخ ورسای آورده اند، همین طور پانزده هزار گلدان گل.

بعد نوبت به غذا می رسد که در خیمه بزرگ غذاخوری صرف می شود.

چهار تن غذا که همه را از پاریس می آورند.

فرانسوی ها حتی یک کلوپ سلطنتی هم ساخته اند.

ایران واقعی تصویر باشکوهی که شاه قصد داشت آن را در دید مخاطبان خارجی مشتی نمونه خروار جامعه ایرانی جا بزند، از نگاه امینی اما چیزی کاملاً متفاوت بود.

تصویری که او هر از چند گاهی در خلال زرق و برق جشن های 2500 ساله از مردمان ایران ارائه می دهد، تصویر مردمانی فقیر است که حتی در تأمین آب شرب مصرفی شان مشکل دارند، مراکز درمانی ندارند و در خاک و خل زندگی می کنند.

در این فیلم، از یک سو تصویر شاه را می بینیم که با کوروش سخن می گوید و اعتبار ایران باستان را بر فرق سران ملل دیگر می کوبد و از سوی دیگر تصویری از زندانیانی که با چشم های بسته منتظر بازجویی مأموران ساواک اند و منتقدانی که در خلال این تصویرها از فضای امنیتی آن سال ها سخن می گویند.

اسماعیل ختایی، نماینده تشکل های دانشجویی سال 1969 که حدود یک ماه مانده به برگزاری جشن ها توسط ساواک دستگیر شده بود درباره فضای امنیتی آن روزها می گوید: .

آن موقع خواندن یک کتاب مشکل بود، کافی بود یکی از این ها را از ما می گرفتند، بعد به حد مرگ می بردند می زدند.

امینی نظر سالی کویین، خبرنگار اعزامی واشنگتن پست به جشن های شاهنشاهی را نیز در این رابطه جویا شده است؛ خبرنگاری که اندکی پیش از برگزاری این جشن ها نظر مردم تهران را درباره این جشن ها پرسیده بود: .

یکی از نکات جالبی که دیدم و بعداً در گزارش هایم درباره ا ش نوشتم این بود که بسیاری از مردم از آن جشن راضی نبودند و از آن انتقاد می کردند، انتقاد می کردند که وقتی پول ندارند بچه هایشان را به مدرسه بفرستند یا شکمشان را سیر کنند چرا آن همه پول باید صرف جشن شود.

من آنجا بودم و افرادی را دیدم که گفتند می خواهند به یک میتینگ بروند، میتینگ زیرزمینی ولی گفتند برای بردن تو به آنجا باید چشم هایت را ببندیم.

من وارد یک اتاق شدم و دیدم که همه حضار مرد بودند و همه از دست شاه خیلی عصبانی بودند و می گفتند این امپراتوری قلابی است، پدر شاه دهقان بوده است، او امپراتور نیست و دارد صدها میلیون دلار خرج این جشن ها می کند که از توان کشورمان خارج است.

جای خالی مردم جای خالی مردم در جشن های 2500 ساله شاهنشاهی، نکته دیگری است که نوه علی امینی می کوشد در مستند خویش بر آن مانور دهد، نکته ای که البته عبدالرضا انصاری در مصاحبه با کیهان لندن، به شدت آن را تکذیب و ادعاهایی را مبنی بر حضور مردم در آن مطرح می کند.

پروانه قربانیان، ندیمه ملکه در مصاحبه با حسن امینی، اذعان می دارد که به دلیل کمبود جا حتی هیأت وزیران نیز در این جشن ها شرکت نداشتند و تنها پادشاهان، نخست وزیران و یا رؤسای جمهور یعنی شخصیت اول کشورها به این جشن دعوت شده بودند.

شاهرخ گلستان، کارگردان فیلم بلند جشن ها نیز که بعد از حدود یک سال فیلم آماده شده را از بریتانیا برای شاه می فرستند با این واکنش شاه مواجه می شود که پس مردم کجا هستند؟! آنچه مسلم است، امینی قصد دارد به طور واضحی جای خالی مردم را در این جشن ها به نقد بکشد؛ این در حالی است که آمارهایی که عبدالرضا انصاری در مصاحبه تصویری با کیهان لندن از حضور مردم ارائه می دهد کاملاً در مقابل این دیدگاه قرار دارد.

انصاری می گوید: یک هواپیما حامل 800 نفر از تهران راهی این مهمانی بزرگ شدند و از افرادی روایت می کند که از ایل های مختف به این جشن دعوت شدند؛ روایتی که درست نقطه مقابل روایت امینی در مستند مهمانی بزرگ شاه قرار دارد.

واکنش تند دیگر انصاری به امینی، نگاه نقادانه فیلم وی به برنامه شورای جشن هاست که در آن هرگز از خدمات عمومی سخنی به میان نمی آید.

انصاری برنامه ساخت 2500 مدرسه و کلینیک درمانی در شهرهای مختلف ایران را نیز جزء برنامه این جشن ها برشمرده و می گوید: به جای 2500 مدرسه، 3200 مدرسه با بودجه مردم ساخته شد و همزمان با آغاز جشن های 2500 ساله، زنگ 3200 مدرسه نیز به صدا درآمد و 120 هزار بچه به مدرسه رفتند.

نکته ای که در هیچ جای مهمانی بزرگ سخنی از آن به میان نمی آید.

نمی توان ذهن خوانی کرد؛ اما شاید با پول خود مردم برای مردم مدرسه ساختن از نظر حسن امینی آن قدر کار شاقی نیست که بتوان با استمساک به آن از کنار آن بریز و بپاش بزرگ قرن به راحتی عبور کرد و بر این نگاه که آن مهمانی، راه را برای سقوط شاه هموار کرد و سرآغاز انقلاب اسلامی شد چم پوشید؛ اعترافی که در نهایت هم از زیر زبان پروانه قربانیان و اردشیر زاهدی بیرون می کشد.

پروانه قربانیان از اینکه با پوشش نامناسب به آشپزخانه جشن ها رفته و به آشپزهای ایرانی مسلمان، سفارش غذا می داد ابراز پشیمانی کرده و از اینکه نتوانسته بودند نیاز جامعه مسلمان ایرانی را بشناسند ابراز تأسف می کند و اردشیر زاهدی مقصر این خطاهای تاریخی را نه شاه که وزرای آن از جمله خود می داند و به حسن امینی می گوید: این شاه نبود که باید عذرخواهی می کرد، ما وزرا باید عذرخواهی می کردیم، من باید عذرخواهی می کردم، پدربزرگ شما باید عذرخواهی می کرد.


کلید واژه ها: بزرگ - امینی - مستند - مصاحبه - اشتباهات بزرگ - انتخاب - جهان - کشور - دوران باستان - محمدرضا شاه - واشنگتن پست - دوران قاجار - جهانی - سرباز - امام خمینی - دانشجویی - سفید - حقوق - بزرگترین - بریتانیا - حقوق بشر - لیموزین - بی بی سی - واشنگتن - فرانسوی - اطلاعات - منتقدان - دانشگاه - بنی صدر - تخم مرغ

آخرین اخبار سرویس:
محسن صفری، مهدی صفریان قاعده جمجمه پوست تخم مرغی در حقوق انگلستان و ایران

بازتاب پیروزی صدر اعظم 31 ساله اتریش در شبکه های اجتماعی +عکس

چگونه معلمان حق التدریس را بدون آزمون و تایید صلاحیت حرفه ای استخدام کنیم؟

اتریش با چالشهای زیادی از جمله ریاست دوره ای اتحادیه اروپا، رو به رو است

‏ میترا قنبری، دکتر تیمور محمدی سیکل های سیاسی پولی و رابطه آن با استقلال بانک مرکزی

اولویت مقابله با گرد و غبار در 3 استان بحرانی

رییس کمیسیون اروپا: اتریش چالشهای زیادی خواهد داشت

منیجه بحرینی زاده، مجید اسماعیل پور، مسعود حراقی ارائه مدل ساختاری اثر کشور مبدأ بر ارزش ویژه برند

ماموستا شهبازی: اگر سپاه نبود امروز شرایط دیگری بر منطقه حاکم می شد

نگرشی نو بر کارکردشناسی بافت زبانی در فهم و انتقال مضامین نهج البلاغه

مخالفان ونزوئلا مذاکره با دولت را بدون بررسی نتایج انتخابات رد کردند

مرتضی ملکی مین باش رزگاه، عاطفه شعبانی ‏ بررسی تأثیر استراتژی کسب وکار، بخشندگی و پویایی محیطی بر عملکرد بازاریابی

راه اندازی مسیر اختصاصی دوچرخه در کپنهاگ

اگر دور تا دور ایران را هم دیوار بکشند تولید موشک متوقف نخواهد شد/ اروپا نقش پلیس خوب را بازی می کند/ آینده را ملت ایران می سازد، نه کاخ سفید

روزنما: نمایی زیبا از مشهد و حرم امام رضا-ع

حکم زندان برای دو نفر از رهبران جدایی طلب کاتالونیا

همایش جهانی در روز اربعین جهت بررسی مسائل مسلمانان تشکیل شود

سنگ اندازی آمریکا در برجام به ضرر خودشان تمام می شود

تنها نهاد فرهنگی هستیم که با کلید واژه دفاع مقدس کار می کند

اجرای طرح تولید محتواهای فرهنگی شبکه های اجتماعی

مذاکره مجدد درباره برجام ممکن نیست

جمهوری دمکراتیک کنگو عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل شد

زنی که علیه ترامپ ادعای آزار جنسی کرده است خواستار احضار اعضای ستاد انتخاباتی وی شد

حکیم : اقدامات دولت در کرکوک برای دفاع از امنیت و ثبات و وحدت کشور است

تربیت بچه اول سخت تر است یا آخر؟!

نهاوندیان: مذاکره مجدد در مورد برجام امکان پذیر نیست

تحریم ها بماند، بود و نبود برجام تفاوتی نمی کند

«سپاه پاسداران» نبود داعش به دیوارهای اروپا رسیده بود

چگونه معلمان حق التدریس را بدون آزمون و تایید صلاحیت حرفه ای استخدام کنیم؟

«سام درخشانی» و لباس گلدارش

عکس جدید «فقیهه سلطانی» و دخترش «گندم»

بزرگترین پالایشگاه غرب کشور در همدان احداث می شود

سالروز به آتش کشیدن مسجد جامع کرمان

قضیه حقیقیه و خارجیه در حدیث مفهوم شناسی، پیشینه و قاعده اوّلی

چای جنگلی

برخورد فیزیکی نماینده نیشابور با معاون استاندار +ویدئو

طوفان شدید در شمال کشور شروع شد

عکس/ امید پرسپولیس به عصای موسی

تصاویر خیره کننده از اعماق اقیانوس‎

گرامیداشت روز عصای سفید

کشف رابطه قند و سرطان

کاریکاتور فقر و ریشه کنی فقر (2)

زندگی زیباست (98)

نماهنگ/ قطعه چهل و چهار

مذاکره مجدد درباره برجام ناممکن است.

واکنش نتانیاهو به ظریف در توییتر+ عکس

‍ گورگردی که به دلم نشست!

«سپاه پاسداران» نبود داعش به دیوارهای اروپا رسیده بود

سعید حبیبا، مسعود شهبازی رویکرد نظری به اسباب تملک آثار فکری

تحول در علوم انسانی نیازمند برنامه ریزی عمیق و راهبردی است

وداع با 2 شهید فاطمیون در معراج شهدا+عکس

فضیلت و خواص سوره نبأ

دلایل نماینده زن نیشابور برای درگیری شدید با معاون استاندار/ گفتگوی شبکه AFP فرانسه با مردم تهران در مورد اظهارات ترامپ/ مشکلی به نام فروش اینترنتی داروی قاچاق

17 عادت بد که مانع رسیدن به موفقیت است

وثاقت محمدبن سنان در ترازوی نقد و بررسی

مراحل زایمان(زایمان بدون درد)

بزرگترین پالایشگاه غرب کشور در همدان احداث می شود

بازگشت به رابطه قبلی؛ درست یا غلط؟!

گوش شنوای همسرتان باشید

برشی از زندگی شهیدی که از خدا شهادت یا سلامت خواسته بود

طراحی صندلی برای استفاده در مریخ!

روایت دبیر کل نجباء از خبرنگار شهید مقاومت

فیلم/ انفجار ظرف در برنامه زنده آشپزی

تصاویر/ آماده سازی موکب های حسینی در مرز شلمچه

تلگرام در روسیه جریمه شد

روزنامه های سه شنبه 25 مهر 1396

تعامل پلیس و قوه قضاییه در پیشگیری از فرار مجرمان

طعنه امام جمعه گرگان به دولت مردان آمریکا

طعنه امام جمعه گرگان به دولت مردان آمریکا

استاد برجسته حقوق بین الملل: حمایت از مسلمانان میانمار در راستای جبهه مقاومت است

وزیر احمدی نژاد: او برخی ویژگی های ترامپ را دارد!

عکس روز: فلاخن غول آسا

ماموستا خالدی: اظهارات "یاوه گویانه، ابلهانه و احمقانه" ترامپ هیچ تأثیری در دل مردم ایران ندارد

محکومیت متهمان باند بزرگ قاچاق دختران به 100 سال حبس

معرفی وزیر علوم شاید وقتی دیگر/ بلاتکلیفی؛ میراث وزارت علوم از دولت یازدهم

شهردار تهران عازم سئول شد

طعنه استاندار اصفهان به ترامپ

توییت خنده دار نتانیاهو در واکنش به اظهارات ظریف

بابک زنجانی: پول دارم و یک ریال هم نمی دهم!

نهاوندیان:هرگز مذاکرات درباره برجام را تکرار نمی کنیم

جهانی شدن در فضای مجازی و پیامدهای آن بر شهروندی ملی

معرفی وزیر علوم شاید وقتی دیگر/ بلاتکلیفی؛ میراث وزارت علوم از دولت یازدهم

فیلم/ تانک T-90؛ از تولید تا تست

نهاوندیان: مذاکره مجدد درباره برجام، غیرممکن است

اجتماع بزرگ دانشجویان و طلاب کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود

تبدیل تهران به شهر الکترونیک از ایده تا عمل

فراکسیونی که محتاج شفاف سازی است

دکوراسیون و چیدمان اتاق مهمان

دستیار شفر انتخاب شد

ترامپ موضوع همدستی با روسیه را در انتخابات برائت از سوی دموکراتها نامید + وئدیو

دو فرضیه درباره خالی ماندن راس وزارت علوم

وزیر کشور: اصلاح نام خلیج فارس در سایت وزارت خارجه آمریکا

«راهکاری برای فیلترینگ عادلانه فضای مجازی پیدا کنیم»

استاد برجسته حقوق بین الملل: حمایت از مسلمانان میانمار در راستای جبهه مقاومت است

دانشگاه پیام نور قم میزبان شهدای گمنام است

سیمرغ محروم از حتی یک مجتمع فرهنگی

هزینه برجام را می دهیم، منافعش را می خواهیم

دو گزینه در برابر دولت دوازدهم

پایان ماجرای آقای دوربینی در تلویزیون

محکومیت متهمان باند بزرگ قاچاق دختران به 100 سال حبس

عقب افتادن اضافه کار معلمان بیش از 5 ماه

کنترل و نظارت باید در حوزه فروشندگان نیز صورت گیرد

در اتریش جوان 31 ساله صدراعظم می شود و در دولت ما...

برگزاری کنگره شهدا، انتقال فرهنگ ایثار و شهادت و به نسل جوان است

دانشجویان یزد، سخنان توهین آمیز ترامپ را محکوم کردند

تجمع بزرگ حوزویان در قم برگزار می شود

نماینده مهریز: طرح های اولویت دار برای جذب بودجه به استان ارائه شود

نهاوندیان: مذاکره دوباره در مورد برجام غیرممکن است

از سمیع تا سماء/ رونمایی از 9 دستاورد دفاعی در کمتر از 50 روز/ خرمشهر؛ موشکی برای چند هدف + تصاویر

برای برجام هزینه های زیادی متحمل شده ایم /ایران در صورت عدم بهره مندی از برجام نسبت به توافق هسته ای تجدیدنظر می کند

همکاری 130 آموزش و پرورشی ماهشهر در قالب طرح اکرام ایتام و محسنین

عدم مصونیت غذایی سی و سه درصد مردم افغانستان

نخستین نشست خبری شهردار تهران/تصاویر

نهاوندیان: مذاکره مجدد درباره برجام، غیرممکن است

برخورد عجیب قرائتی در برنامه زنده + فیلم

شهردار منطقه 2 منصوب شد

جهش رتبه ی استان در کنکور سراسری

تاکید مسئولان گمرک آستارای ایران و جمهوری آذربایجان بر شبانه روزی شدن تردد

روزنامه استخدامی استان کرمان | سه شنبه 25 مهر 96

واکنش به استخدام دختر نماینده مجلس در وزارت نفت

فیلم/ تا نقطه ضعف هست؛ دشمنی هم هست!

بازدید اعضای کمیسیون صنایع مجلس از ایران خودرو کرمانشاه

آیا با هوش مصنوعی می توان محیط اطراف را کنترل کرد؟

دستاورد سفر سه روزه علی لاریجانی به روسیه

لباس پلیس ایران عوض می شود +عکس

روزنامه استخدامی استان قم | سه شنبه 25 مهر 96

ممنوعیت تملک اراضی جمهوری آذربایجان توسط اتباع خارجی

/شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان

رییس ستاد اربعین: نمی توان سفر اربعین را رایگان کرد

زنجانی گفت یک ریال هم نمی دهم!

وزیر ارتباطات دولت دوازدهم درباره ی سیتنا چه نوشت؟

فناوری دارد مهم ترین داشته انسان را نابود می کند

فرمانده نیروی هوافضای سپاه: ترامپ برای اخذ امتیازهای بیشتر خود را به دیوانگی زده است

تصاویر/ تجدید میثاق رییس و کارکنان عقیدتی سیاسی ارتش با آرمان های امام (ره)

لباس پلیس ایران عوض می شود + عکس

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر سه شنبه 25 مهر 96

دانشگاهیان چهارمحال و بختیاری سخنان ضد ایرانی ترامپ را محکوم کردند

چهارمین کنفرانس بین المللی مدیریت رسانه

صدور 500 هزار ویزای اربعین تاکنون/ در نظر گرفتن فرصت یک ماهه برای اقامت زوار ایرانی

در جلسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان مطرح شد؛/ارائه گزارش کمیته ارزیابی/تاکید بر ادامه فعالیت جبهه ای/انتقاد دکتر عارف از برخورد با فعالان سیاسی اصلاح طلب

موافقت با کلیات طرح استخدام آموزشیاران نهضت و معلمان حق التدریس

ماجرای لوله کشی اختصاصی 1.5 کیلومتری گاز برای یکی از وزرای دولت

مناسبات خوبی بین ایران و جمهوری آذربایجان وجود دارد

امن ترین شهرهای جهان را بشناسید

اقتصاد مقاومتی، دکترین نظام در حوزه اقتصاد است

حضور نیروهای عراقی در دفتر فرماندار کرکوک/عکس

معرفی پردرآمدترین بازیگر زن تلویزیون

آغاز مراسم تشییع پیکرهای 2 شهید گمنام در «پاکدشت» + تصاویر

نقطه اشتراک صداو سیما با شهرداری و شورای شهر

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح سه شنبه 25 مهر 96

خیّر خرم آبادی زمین 40 میلیارد ریالی خود را وقف کرد

تقدیر از مواضع قاطع رییس جمهور در قبال اظهارات ترامپ

بازتاب توصیه رهبرمعظم انقلاب به خانواده شهید مدافع حرم در رسانه های ترکیه

نماهنگ | حافظ ؛ درخشان ترین ستاره فرهنگ فارسی

رونمایی از منظومه فکری آیت الله العظمی خامنه ای

محمد نادری خواستگاری اش از پرستو صالحی را پس گرفت! +عکس

موشک آمریکایی در آسمان ایران دیده شد

یک مسوول: طرح جامع پدافند غیرعامل استان یزد تهیه شود

ضرورت ارزیابی روان شناختی رانندگان دارای تخلفات حادثه ساز

تحریف نام خلیج فارس نشان دهنده کینه ورزی آمریکای جنایت کار است

موسوی لاری:/نتیجه کمیته ارزیابی هفته آینده مشخص می شود

کدامیک از اعضای جامعه روحانیت مبارز به دیدار رییس جمهور رفتند؟ (عکس)

فیلم/ روایت «مورگان فریمن» از حادثه کربلا

اعتراض به استخدام دختر نماینده مجلس در وزارت نفت

715 نفر از اساتید معارف دانشگاه ها تهمت های ترامپ را محکوم کردند/ اعلام آمادگی برای اقدام علیه سیاست های استکباری آمریکا

معاون موسسه تحقیقاتی امور بین الملل نروژ: ترامپ برای ادعاهای خود علیه ایران به اخبار واهی استناد می کند

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع حرم در آران و بیدگل

دیدار روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ژنو

مجری معروف تلویزیون در حرم حضرت زینب (س) +عکس

برگزاری هفتمین همایش ملی قهرمانان و تجلیل از راست قامتان جلوه ایثار به روایت تصویر

برگزاری اختتامیه جشنواره استانی شعر و داستان« افتو» در یاسوج

اعلام نتایج آزمون استخدامی سازمان امور مالیاتی

دو اثر با موضوع واقعه به آتش کشیدن مسجد جامع کرمان، رونمایی شد

واکنش رضایی به ناآرامی ها در کردستان عراق

33 سال پیش در چنین روزی ترکیه تهاجم خود را علیه کردهای عراق آغاز کرد

مظهرِ «اقتدار و مهربانی»

سرپرست اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری زنجان: تعامل میان روابط عمومی ها و رسانه ها ازاهمیت ویژه ای برخوردار است

محمدرضا عارف:/یکی از اهداف شورای عالی تقویت احزاب و رسیدن به چند حزب فراگیر است/برای ارتقای سطح روابط اصلاح طلبان با رهبری تلاش می کنیم

مشاغل پر زباله در سبزوار هزینه پسماند بیشتری می پردازند

بازار صدرالسلطنه، کاروانسرا، مسجد جامعه، حسینیه طباطیایی ها از بناهای تاریخی قزوین به روایت تصویر

تمامی پرتال های مخابرات های استانی تا پایان سال تجمیع می شود

ایران و روسیه نقش به سزایی در ایجاد امنیت و مبارزه با تروریسم دارند

تصاویر : وداع غم انگیز با کودکان روهینگیایی غرق شده

معاون رییس جمهور: مذاکره دوباره در مورد برجام غیرممکن است

پدر و دختر هنرمند سینمای ایران در یک قاب + عکس

گفتگو با مدافع حرم BMW سوار

نهاوندیان: مذاکره مجدد درباره برجام، غیرممکن است

انتقاد سالاری از بستن خیابان در مجاورت ساختمان مجلس

دیدار اعضای جامعه روحانیت با رییس جمهور/ احتمال اقدامات تروریستی داعش در مراسم اربعین/جزییات ماجرای ربوده شدن لنج ایرانی/احتمال لغو عضویت اعضای خاطی فراکسیون امید / انسداد گذرگاه مرزی «پرویز خان»

حزب اعتماد ملی در حمایت از سپاه پاسداران بیانیه صادر کرد

فال روزانه سه شنبه 25 مهر 1396

آخرین خبرها از زمان پخش سریال «سرزمین کهن»

غیرقابل اعتماد بودن آمریکا برجسته تر شد

برج های کج؛ راز کج شدن سازه هایی مانند برج پیزا چیست؟

آزادی سه زندانی نیازمند با کمک 375 میلیونی خیران ساوجبلاغی

کسانی که با نصایح رهبری بیدار نشوند، با لگد دشمن بیدار خواهند شد

حضور نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان در دوره تدارکاتی ناتو در گرجستان

در جلسه هیات رییسه شورای عالی سیاست گذاری صورت گرفت؛/انتقاد دکتر عارف از ایجاد محدودیت های جدید نسبت به سید محمد خاتمی/خاتمی سرمایه ای ذی قیمت برای کشور است

بیش از 40 هزار نفر در کاروان سفینه النجاه عازم کربلا می شوند

بازدید خلیل آبادی و فراهانی از خط 6 مترو

جشن های 2500 ساله: مهمانی بزرگ یا سراشیبی سقوط؟

جشن های 2500 ساله: مهمانی بزرگ یا سراشیبی سقوط؟