مطالب مرتبط:
جشن های 2500 ساله: مهمانی بزرگ یا سراشیبی سقوط؟
جشن های 2500 ساله شاهنشاهی برگزار شد
روایتی تازه از جشن های 2500 ساله؛ چرا غذای ایرانی ندادند؟
جشن های 2500 ساله شاهنشاهی برگزار شد
روایتی تازه از جشن های 2500 ساله؛ چرا غذای ایرانی ندادند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-12سياسي

جشن های 2500 ساله: مهمانی بزرگ یا سراشیبی سقوط؟


47 کیلومتر ابریشم، 18 تن غذا، 180 پیشخدمت، 12 هزار بطری ویسکی، 25 هزار بطری شراب، 60 هزار سرباز، 250 لیموزین ضدگلوله، 36 هزار تخم مرغ و شش هزار سرباز با اونیفورم تاریخی آماری است که نوه علی امینی، - نخست وزیر دوران پهلوی دوم در مستندی به نام انحطاط و سقوط: مهمانی بزرگ شاه از جشن های 2500 ساله شاهنشاهی می دهد.

/جشن های بزرگی که شاه با برگزاری آن قصد داشت تا ورود کشور خود را به دنیای مدرن در گوش سران جهان فریاد بزند و با تکرار واژه تمدن بزرگ به جهانیان القا کند که ایران دیگر نه آن کشور عقب افتاده دوران قاجار که تمدنی به وسعت دوران باستان خویش است؛ ادعایی که حسن امینی آن را در مستند خود و با اشاره های سلسله وار از سوی طیف های دخیل و مخالف این جشن به شدت به چالش می کشد و در یک سوم آغازین اثر خود با برشمردن اشتباهات بزرگ محمدرضا شاه در طول دوران حکومتش، زمینه را برای نگاهی انتقادی به برگزاری این جشن ها فراهم می سازد.

از قائم مقام برگزاری جشن ها تا فعالان دانشجوی زندانی یکی از نکات جالب توجه در مستند مهمانی بزرگ شاه که شبکه جهانی بی بی سی چهار پخش کرد، انتخاب افرادی است که امینی برای مصاحبه انتخاب کرده است.

وی در این اثر، علاوه بر افرادی مثل عبدالرضا انصاری، عضو شورای برگزاری جشن های 2500 ساله که پیش تر در مستند دیگری در این باره صحبت کرده بودند، افرادی را به مصاحبه دعوت کرده که اطلاعات بکرتری در این زمینه دارند و تا به حال کسی به سراغشان نرفته است.

بدون تردید پیدا کردن این افراد بعد از گذشت 45 سال کار آسانی نیست؛ اما به نظر می رسد شوق حل ابهامات برجای مانده از این رویداد بزرگ بیش از این بوده که امینی بخواهد راه را بر خود هموار و تنها به یکی دو شخص تکراری بسنده کند؛ بنابراین طیف مصاحبه شوندگان این مستند از منتهاالیه محور موافقان، یعنی عبدالرضا انصاری، اردشیر زاهدی و پروانه قربانیان، ندیمه ملکه، آغاز می شود و در میانه به گزارشگران کشورهای فرانسه، بریتانیا و آمریکا - واشنگتن پست - پیشخدمتان فرانسوی و دو تن از اساتید دانشگاه می رسد که هر از گاهی به یکی از دو سمت متمایل می شوند، صدرنشینان این محور نیز اسماعیل ختایی، فعال دانشجویی وقت، کریم لاهیجی، حقوقدان و فعال حقوق بشر و ابوالحسن بنی صدر از منتقدان تند جشن ها هستند.

جای ناظر بیرونی، یعنی خود حسن امینی اما در میان همین گروه آخر و حتی با مواضعی تندتر است، مواضعی که در جای جای اثرش، با تصویرنوشت و یا پخش تصاویری از کودتای 28 مرداد، انقلاب سفید شاه، نریشنی از سخنان امام خمینی به عنوان بزرگترین منتقد شاه در انقلاب سفید و نیز جشن های 2500 ساله و.

می کوشد اشتباهات تاریخی شاه را به مخاطب گوشزد کند و آن ها را سلسله دلایلی برای منتهی شدن حکومت وی به انقلاب 57 بر شمرد و در نهایت برگزاری آن جشن را دروازه ای برای سقوط شاه: آن مهمانی، راه را برای سقوط شاه هموار کرد و سرآغاز انقلاب اسلامی شد.

یک کامیون مار و عقرب از تخت جمشید جمع کردند تصویری که حسن امینی بر اساس گزارش های موجود، از تخت جمشید پیش از برگزاری این جشن ها ارائه می دهد، تصویر بیابانی بی آب و علف است؛ بیابانی که به جز ستون ها و سرستون های برجای مانده از 2500 سال پیش، هیچ چیز دیگرش شبیه آن دوران نیست، مار و عقرب در آن جولان می دهد و جاده درستی ندارد؛ اما شاه اصرار دارد که دقیقاً در همین مکان، جشن ها را برپا کند، دقیقاً در همین مکان! عبدالرضا انصاری در روایتش از وضعیت نابسامان تخت جمشید پیش از برگزاری این جشن ها می گوید: این بیابان پر از مار و عقرب بود.

اصلاً ما گفتیم پذیرایی در شیراز را بهتر است حذف کنیم.

آقای علم گفتند که دعوت نامه ها رفته، نمی شود به هم بزنیم.

چیزی که به فکر من رسید این بود که یک کاری کنیم اینجا جای امنی باشد.

از سی کیلومتری تخت جمشید سم پاشی کردند و یک کامیون پر از مار و عقرب از آنجا جمع کردند.

وی همچنین درباره وضعیت جاده منتهی به تخت جمشید و نیز ناآگاهی مسئولان کمیته برگزاری جشن ها از آن به امینی می گوید: رفتیم به طرف تخت جمشید؛ یک جاده دوخطه، پر از آسفالت های از بین رفته تا رسیدیم به تخت جمشید.

تخت جمشید آن موقع تا چشم کار می کرد، بیابان بود، هیچی نبود آنجا، یک دفعه همه متوجه شدند که چقدر ما از مرحله پرتیم.

الیزابت انتبی، گزارشگری که از فرانسه به این جشن ها اعزام شده بود، یکی دیگر از شاهدان است.

وی با کلامی که خالی از طعن هم نیست در این باره به امینی می گوید: در بیابان درخت کاشتند.

نقل بود که 50 هزار پرنده وارد کردند.

تعداد باورنکردنی پرنده آنجا بود؛ ولی متأسفانه ظرف سه روز مردند؛ چون تحمل آن آب و هوا را نداشتند.

مایکل هودر، پیشخدمت، در روایتی دیگر از وضعیت تهیه یخ در این جشن ها می گوید: روزهای متمادی یک هواپیمای بزرگ، کلی یخ می آورد.

یک قالب بزرگ یخ می آورد وسط بیابان، بزرگ به اندازه یک گاراژ و ما به بیابان می رفتیم تا خودمان را با آن خنک کنیم.

فقط من روز آخر متوجه شدم که باید این قالب یخ را برای سطل های یخ شراب سفید خرد کنیم.

روایات دیگر مهمانی بزرگ شاه نیز با اندکی تفاوت از همین طیف اند و هر کدام به نوعی تصویرگر تلاشی مضحک اند برای امکان پذیر کردن شرایط بیابانی بی آب و علف به میعادگاهی برای اجلاس سران کشورهای جهان؛ تصویری که به هر روی نمی توان از رد پای ناظر سوم یا همان کارگردان در آن چشم پوشید، حتی وقتی به نظر می رسد شاهدان در حال تمجید از آن هستند، مثل وقتی کاترین لکومته درباره زمین گلف این جشن ها می گوید: یک زمین گلف درست کرده بودند با بونکر و چمن و آبگیر.

فوق العاده بود.

دور تا دور ما بیابان بی آب و علف بود.

من هرگز تصور نمی کردم که آن ها بتوانند آشپزخانه ای با نانوایی در چنان جایی دایر کنند و یک سردخانه! متعجب شده بودم.

بودجه دو سال سوییس را در دو روز خرج کردند بودجه جشن های 2500 ساله یکی از نکات مورد ابهام این مراسم و هنوز بعد از گذشت 45 سال مورد مناقشه طیف های موافق و مخالف است.

حسن امینی در این باره نیز از مصاحبه شوندگان می پرسد و همان گونه که انتظار می رود هر کدام نظری متفاوت دارند؛ اما آنچه از تمام این روایات برمی آید این است که به هر روی بودجه هنگفتی برای این ماجرا صرف شده است، بودجه ای که امینی نیز در مستند خویش سعی دارد به مخاطب بفهماند اگر در راه معیشت مردم صرف می شد، شاید ایران به لحاظ تاریخی مسیری متفاوت را می پیمود.

مارسل هودر، پیشخدمت حاضر در این مراسم می گوید: بودجه دو سال سوییس را ظرف دو روز خرج کردند.

ابوالحسن بنی صدر دیگر راوی منتقد ماجرا نیز هرچند که در مورد رقم بودجه ابراز اطمینان نمی کند ولی بر اساس آنچه شنیده، آن را 650 میلیون دلار برآورد می کند.

نگاه امینی به بودجه صرف شده اما از جانب گروه های موافق برگزاری جشن ها بی پاسخ نماند؛ عبدالرضا انصاری در مصاحبه با بیژن فرهودی در کیهان لندن در واکنش به این اظهارات، رقم 22 میلیون دلار را کل بودجه مصرفی این جشن ها دانست؛ اظهاراتی که در برنامه صفحه 2 بی بی سی فارسی آن را تکرار کرد و عباس میلانی در واکنش به آن رقم 22 میلیون دلار را همان قدر حدسی دانست که رقم 650 میلیون دلار بنی صدر را .

به عقیده وی هزینه های راهسازی، امنیت، ارتش، خرید ماشین های ضدگلوله و.

بسیار بیش از رقم مورد ادعای انصاری است.

به هر روی امینی در مستند خویش تنها به چند اظهارنظر مختصر درباره بودجه اکتفا کرد و در نهایت نیز با سخن دانته مرنزنتی، مسئول بار این مراسم که اگر صدها میلیون دلار ولخرجی کنی، باید حساب پس بدهی! روزی تاوانش را می دهی! و با پخش صدای مرگ بر شاه تظاهرکنندگان در پس زمینه تصویر تاجگذاری شاه، پرونده این بخش را با تمام ابهاماتش بست.

هیاهویی نابجا بود نوه نخست وزیر دوران پهلوی، در ادامه مصاحبه خویش پای نقدهای منتقدان ایرانی و غیرایرانی نیز می نشیند و انگار قصد دارد به مخاطب بفهماند که این تنها نظر خود او نیست که گاه با تصاویر وضعیت بد معیشت مردم قصد انتقالش را دارد بلکه منتقدان از طیف های مختلف نیز همین عقیده را دارند.

علی انصاری، استاد دانشگاه در بریتانیا، این جشن ها را به جشن های بلوغ دختران و پسران تشبیه کرده و درباره آن می گوید: آن مهمانی مثل جشن بلوغ دختران و پسران بود، اساساً جشن بلوغ بود، بلوغ ایران.

هدف این بود که بگویند ما می خواهیم با هیاهو به زمره کشورهای تراز اول دنیا بپیوندیم؛ ولی هیاهوی نابجایی بود.

منتقد دیگر، اسماعیل ختایی، فعال دانشجویی وقت و نماینده تشکل های دانشجویی سال 1969 نیز معتقد است: .

شاه هر قدم که رفت جلو با سیستم ساواک و سرکوب و.

درست مخالف آن چیزهایی که در لوح کوروش نوشته بود، عمل کرد.

نفر سوم، ابوالحسن بنی صدر است که به جمله معروف شاه در این جشن ها یعنی کوروش آسوده بخواب که ما بیداریم اشاره می کند و معتقد است مردم از روی این شعار، شعارهای دیگری مثل کوروش آسوده بخواب که ما نفت را به باد می دهیم و.

ساخته بودند.

مانند نمایش خیابانی و اپرا بود تعداد زیادی از راویان این مستند نیز نگاهی مثبت به این جشن ها داشتند و آن را بسیار باشکوه ارزیابی کردند؛ نکته جالب اینجاست که با وجود عده بیشتر تمجیدکنندگان اما نگاه انتقادی فیلم در تصویرهای پس زمینه به شدت غلبه دارد، با این حال نوع تعریف شاهدان ماجرا از زوایای مختلف جالب توجه است.

باربارا والترز، گزارشگر اعزام شده تلویزیون آمریکا به این مراسم نیز از عظمت و ثروت شاه ایران گزارش می کند: .

میزبان ما اعلیحضرت شاهنشاه یعنی شاه شاهان ایران است.

او یکی از پولدارترین مردان جهان است.

وی در عین حال نمی تواند تعجبش را از قدرت بی حد و حصر شاه آن هم در کشوری مشروطه پنهان کند: .

حکومت کشورش پادشاهی مشروطه است.

شاه اختیار مطلق دارد، نخست وزیر را انتخاب می کند، می تواند مجلس را منحل کند، فرمانده ارتش است، می تواند فرمان جنگ بدهد، کنترل مطبوعات در دستش است و انتقاد مجاز از او بسیار ناچیز است، در واقع حرفش حکم قانون دارد.

این در حالی است که در پس زمینه، تصویر تعظیم درباریان و وزرا هنگام رد شدن شاه پخش می شود.

پیتر چلکوفسکی، ایران شناس، راوی دیگر این ماجراست که حسابی از سخنرانی شاه در این مراسم هیجان زده شده است: صحنه ای فوق العاده بود همین حالا هم پشتم می لزرد؛ هنگامی که شاه، کوروش را خطاب قرار می دهد و می گوید: کوروش آسوده بخواب ما بیداریم.

وقتی شاه داشت این سخنان را می گفت به ناگاه در دو سوی آرامگاه ستونی از گرد و خاک می چرخید.

شاه کلامش را تکرار می کرد و آن ستون باز بلند می شد.

فوق العاده بود و از خودم می پرسیدم چطور چنین چیزی درست کرده اند؟! مانند نمایش خیابانی و اپرا بود.

من منقلب شده بودم.

اصرار شاه برای چه بود؟ امینی می کوشد در این فیلم، از دلیل برگزاری این جشن ها توسط شاه مطلع شود؛ از این رو یکی از بخش های مهم اظهارات مصاحبه شوندگان پاسخ به این پرسش است که چرا شاه اصرار به برگزاری این جشن ها داشت؟ مدرنیزاسیون ایران، اعتبارگیری از کوروش به عنوان مصلحی جهانی، به رخ کشیدن تاریخ دیرینه ایران به جهانیان و اینکه شاه می خواست ادای پدرش را دربیاورد ازجمله دلایل برگزاری این جشن ها، از زبان راویان این مستند بود.

تالین گریگور، نویسنده ساختن ایران ، مدرنیزاسیون ایران و پیشی گرفتن از پدر را یکی از مهم ترین دلایل برگزاری این مراسم توسط شاه بیان می کند و معتقد است: روشنفکران از اواخر قرن نوزدهم استدلال می کردند که دلیل استعمار یا به عبارت دیگر دلیل ضعف ایران، اسلام است.

وقتی شاه و وزرای او به قدرت رسیدند، اکثرشان تحصیلکرده مؤسسات غربی بودند، عزمشان برای مدرنیته، غربی کردن و همچنین بازگشت به ریشه های باستانی ایران جزم بود؛ بنابراین فرهنگ یا احیای فرهنگی بخش عمده دستور کارشان برای سکولار کردن جامعه ایران بود.

شاه در تمام طول سلطنتش، نسبت به میراث پدرش بسیار آگاه بود، اما فکر می کنم در عین حال می خواست خودش را از پدرش متمایز کند و بگوید من می توانم این کار را بهتر انجام بدهم.

علی انصاری، استاد دانشگاه در بریتانیا، معتقد است شاه با برگزاری این جشن ها می خواست از کوروش اعتبار بگیرد: کوروش کبیر ارزش مذهبی سیاسی دارد، نامش ظاهراً در قرآن آمده است، نامش قطعاً در انجیل برده شده و هیچ کس در هیچ زمانی او را ویران نکرده است.

شخصیتی است که همه جناح های سیاسی می توانند از او پشتوانه بگیرند.

او معتقد به اصالت انسان است، پیشگام روشنگری است، یهودیان را از بردگی رهانده است، به اقلیت ها مهر می ورزد و کرامت انسانی مردم را ارج می گذارد؛ در نتیجه کوروش لوح سفیدی می شود که شاه تصویر خود را در او می تاباند تا شاید در سایه شکوه او دیده شود.

کریم لاهیجی، حقوقدان و فعال حقوق بشر، منتقد دیگری است که معتقد است شاه می خواست ادای پدرش را دربیاورد: شاه اولاً اصلاً انتظار نداشت که پدرش استعفا دهد؛ بنابراین برایش غیرقابل منتظره و سورپرایز بود؛ حتی معروف است که موقعی که پدرش می رفته، گریه می کرده و می گفته من را با خودت ببر؛ بنابراین هنوز نمی داند سلطنت یعنی چه، از طرفی هم شخصیت پدرش را نداشت.

برای اینکه پدرش قدرت را با زور گرفته بود، با کودتا گرفته بود؛ یعنی نظامی بود.

شاه نه، شاه یک بچه ای بود که در سوییس تحصیل کرده بود، در پر قو بزرگ شده بود؛ بنابراین، کاراکتر، تربیت و گذشته پدرش را نداشت ولی می خواست ادای پدرش را دربیاورد.

صحنه ای بی کم وکاست برای یک داستان جیمزباند با همه کم و کاست هایی که از صحرای بی آب و علف تخت جمشید در ابتدای فیلم به تصویر کشیده می شود، دست اندرکاران مراسم اما در عرض شش ماه این مکان را برای برگزاری جشنی بی سابقه در تاریخ فراهم می کنند؛ حالا امینی نمایی از بالا را نشان می دهد، با پنجاه چادر برپاشده برای میهمانان در میان جنگلی از درختانی که از ورسای به آنجا آورده اند و در این میان بهت خبرنگاران اعزامی از کشورهای مختلف.

الیزابت انتبی، گزارشگر فرانسوی می گوید: اولش تصور می کردم کل مهمانی زرق و برق است یا به قول آلمانی ها شیکی میکی است یعنی قدری خوش سلیقگی و قدری هم تفرعن، یعنی چیز جالبی ندارد؛ اما بعدش نظرم عوض شد.

تالین گریگور با دیدن این صحنه به یاد داستان جیمزباند می افتد: صحنه ای بی کم و کاست برای یک داستان جیمزباند بود، بسیار مجلل بود و بسیار انحصاری.

گزارشگر بریتانیایی آن را بزرگترین نمایش روی زمین توصیف می کند: بزرگترین نمایش روی زمین، در عین حال اختصاصی ترین نمایش هم هست.

شاه ایران شصت تن از سران دنیا را از نقاط دوردست دعوت کرده از نروژ تا نپال، لسوتو تا لیختن اشتاین تا سه روز را در این دهکده مخصوص سلطنتی سپری کنند؛ حتی هیأتی هم از بریتانیا دعوت شده.

هنگامی که شاهزاده فیلیپ و شاهدخت ان برای این مهمانی سه روزه به اینجا در تخت جمشید می رسند، همانند سایر کشورها در چادر اقامت خواهند کرد.

چادرها کاملاً مجهزند و همه ترتیبات داده شده.

چادرها همه باسلیقه در جنگلی از نهال های جوان برپا شده اند.

پانزده هزار اصل نهال را از باغ کاخ ورسای آورده اند، همین طور پانزده هزار گلدان گل.

بعد نوبت به غذا می رسد که در خیمه بزرگ غذاخوری صرف می شود.

چهار تن غذا که همه را از پاریس می آورند.

فرانسوی ها حتی یک کلوپ سلطنتی هم ساخته اند.

ایران واقعی تصویر باشکوهی که شاه قصد داشت آن را در دید مخاطبان خارجی مشتی نمونه خروار جامعه ایرانی جا بزند، از نگاه امینی اما چیزی کاملاً متفاوت بود.

تصویری که او هر از چند گاهی در خلال زرق و برق جشن های 2500 ساله از مردمان ایران ارائه می دهد، تصویر مردمانی فقیر است که حتی در تأمین آب شرب مصرفی شان مشکل دارند، مراکز درمانی ندارند و در خاک و خل زندگی می کنند.

در این فیلم، از یک سو تصویر شاه را می بینیم که با کوروش سخن می گوید و اعتبار ایران باستان را بر فرق سران ملل دیگر می کوبد و از سوی دیگر تصویری از زندانیانی که با چشم های بسته منتظر بازجویی مأموران ساواک اند و منتقدانی که در خلال این تصویرها از فضای امنیتی آن سال ها سخن می گویند.

اسماعیل ختایی، نماینده تشکل های دانشجویی سال 1969 که حدود یک ماه مانده به برگزاری جشن ها توسط ساواک دستگیر شده بود درباره فضای امنیتی آن روزها می گوید: .

آن موقع خواندن یک کتاب مشکل بود، کافی بود یکی از این ها را از ما می گرفتند، بعد به حد مرگ می بردند می زدند.

امینی نظر سالی کویین، خبرنگار اعزامی واشنگتن پست به جشن های شاهنشاهی را نیز در این رابطه جویا شده است؛ خبرنگاری که اندکی پیش از برگزاری این جشن ها نظر مردم تهران را درباره این جشن ها پرسیده بود: .

یکی از نکات جالبی که دیدم و بعداً در گزارش هایم درباره ا ش نوشتم این بود که بسیاری از مردم از آن جشن راضی نبودند و از آن انتقاد می کردند، انتقاد می کردند که وقتی پول ندارند بچه هایشان را به مدرسه بفرستند یا شکمشان را سیر کنند چرا آن همه پول باید صرف جشن شود.

من آنجا بودم و افرادی را دیدم که گفتند می خواهند به یک میتینگ بروند، میتینگ زیرزمینی ولی گفتند برای بردن تو به آنجا باید چشم هایت را ببندیم.

من وارد یک اتاق شدم و دیدم که همه حضار مرد بودند و همه از دست شاه خیلی عصبانی بودند و می گفتند این امپراتوری قلابی است، پدر شاه دهقان بوده است، او امپراتور نیست و دارد صدها میلیون دلار خرج این جشن ها می کند که از توان کشورمان خارج است.

جای خالی مردم جای خالی مردم در جشن های 2500 ساله شاهنشاهی، نکته دیگری است که نوه علی امینی می کوشد در مستند خویش بر آن مانور دهد، نکته ای که البته عبدالرضا انصاری در مصاحبه با کیهان لندن، به شدت آن را تکذیب و ادعاهایی را مبنی بر حضور مردم در آن مطرح می کند.

پروانه قربانیان، ندیمه ملکه در مصاحبه با حسن امینی، اذعان می دارد که به دلیل کمبود جا حتی هیأت وزیران نیز در این جشن ها شرکت نداشتند و تنها پادشاهان، نخست وزیران و یا رؤسای جمهور یعنی شخصیت اول کشورها به این جشن دعوت شده بودند.

شاهرخ گلستان، کارگردان فیلم بلند جشن ها نیز که بعد از حدود یک سال فیلم آماده شده را از بریتانیا برای شاه می فرستند با این واکنش شاه مواجه می شود که پس مردم کجا هستند؟! آنچه مسلم است، امینی قصد دارد به طور واضحی جای خالی مردم را در این جشن ها به نقد بکشد؛ این در حالی است که آمارهایی که عبدالرضا انصاری در مصاحبه تصویری با کیهان لندن از حضور مردم ارائه می دهد کاملاً در مقابل این دیدگاه قرار دارد.

انصاری می گوید: یک هواپیما حامل 800 نفر از تهران راهی این مهمانی بزرگ شدند و از افرادی روایت می کند که از ایل های مختف به این جشن دعوت شدند؛ روایتی که درست نقطه مقابل روایت امینی در مستند مهمانی بزرگ شاه قرار دارد.

واکنش تند دیگر انصاری به امینی، نگاه نقادانه فیلم وی به برنامه شورای جشن هاست که در آن هرگز از خدمات عمومی سخنی به میان نمی آید.

انصاری برنامه ساخت 2500 مدرسه و کلینیک درمانی در شهرهای مختلف ایران را نیز جزء برنامه این جشن ها برشمرده و می گوید: به جای 2500 مدرسه، 3200 مدرسه با بودجه مردم ساخته شد و همزمان با آغاز جشن های 2500 ساله، زنگ 3200 مدرسه نیز به صدا درآمد و 120 هزار بچه به مدرسه رفتند.

نکته ای که در هیچ جای مهمانی بزرگ سخنی از آن به میان نمی آید.

نمی توان ذهن خوانی کرد؛ اما شاید با پول خود مردم برای مردم مدرسه ساختن از نظر حسن امینی آن قدر کار شاقی نیست که بتوان با استمساک به آن از کنار آن بریز و بپاش بزرگ قرن به راحتی عبور کرد و بر این نگاه که آن مهمانی، راه را برای سقوط شاه هموار کرد و سرآغاز انقلاب اسلامی شد چم پوشید؛ اعترافی که در نهایت هم از زیر زبان پروانه قربانیان و اردشیر زاهدی بیرون می کشد.

پروانه قربانیان از اینکه با پوشش نامناسب به آشپزخانه جشن ها رفته و به آشپزهای ایرانی مسلمان، سفارش غذا می داد ابراز پشیمانی کرده و از اینکه نتوانسته بودند نیاز جامعه مسلمان ایرانی را بشناسند ابراز تأسف می کند و اردشیر زاهدی مقصر این خطاهای تاریخی را نه شاه که وزرای آن از جمله خود می داند و به حسن امینی می گوید: این شاه نبود که باید عذرخواهی می کرد، ما وزرا باید عذرخواهی می کردیم، من باید عذرخواهی می کردم، پدربزرگ شما باید عذرخواهی می کرد.


کلید واژه ها: بزرگ - امینی - مستند - مصاحبه - اشتباهات بزرگ - انتخاب - جهان - کشور - دوران باستان - محمدرضا شاه - واشنگتن پست - دوران قاجار - جهانی - سرباز - امام خمینی - دانشجویی - سفید - حقوق - بزرگترین - بریتانیا - حقوق بشر - لیموزین - بی بی سی - واشنگتن - فرانسوی - اطلاعات - منتقدان - دانشگاه - بنی صدر - تخم مرغ

آخرین اخبار سرویس:
شمس اله مریجی ، حکیمه احسانی تاثیر پیام های بازرگانی ماهواره ای بر تغییر روابط میان فردی زوجین

یادداشت/ ید الله جوانی چگونه می توان از منازعات سیاسی گره گشایی کرد؟

در واکنش به سخنان علی اکبر ولایتی واشنگتن: آمریکا به دعوت بغداد در عراق حضور نظامی دارد

مهدی صبوری پور، کیمیا کبریتی جایگاه سیاست گذاری قضایی و قانون برنامه ششم توسعه

وزیر خارجه اسپانیا وارد تهران شد

دکترین شخص ثالث در تحقیقات کیفری سایبری - بخش دوم و پایانی فن آوری های نوین و تحول موضوعات تفتیش

علی شجاعیان ,محمد آدینه وند ,مریم آزادبخت ,نورا عبیات شناسایی و پهنه بندی کانون های وقوع جرم(سرقت مسلحانه)

یادداشت/ سیدمحمد حسینی کیمیای عدالت

لزوم آشنایی بیشتر با سبک زندگی حضرت زهرا (س) در جامعه

مصطفی فضائلی، موسی کرمی تأملی بر نسبت میان حمایت از اقلیت ها و صلح و امنیت منطقه ای در اسلام و حقوق بین الملل

مسئولان برای کاهش آلام و درد های خانواده های داغدار اهتمام داشته باشند

حجاب و پوشش نا متعارف خانم بازیگر در آلمان/عکس

شرط نمایندگان کارگری برای بازگشت به پای میز مذاکره

عبدالحسین خسروپناه، صالحه یزدانی فر نظام مدیریتی فقه و فرآیند سیاست گذاری و طرح ریزی

یادداشت/ جعفر قادری کلیدهای اقتصاد پویا

شمس الله سراج، حسن رهبر، سید یحیی یثربی نقد روش شناختی جایگاه دین در مقام داوری در روش شناسی فلسفه ملاصدرا

وزیر خارجه اسپانیا با هدف تقویت مبادلات تجاری وارد تهران شد

عکس/یک فروشگاه کتاب در شهر "یانگژو" چین

سورپرایز رییس جمهوری عراق برای همتای لبنانی اش!

سوره ای که بزرگترین هدیه خدواند در آن قرار دارد

طبس/تشییع نمادین حضرت زهرا (س)

سفر حجت الاسلام رییسی به خوزستان‎

چرا ام ابیها به دفاع علنی از ولایت پرداخت؟

ترامپ به مراتب شدیدتر از دیگر روسای جمهور با روسیه مقابله کرده است

دو تماس تلفنی با سرنشین هواپیمای یاسوج تهران تأیید شد + تصاویر

تحلیل علت حادثه در کمترین زمان ممکن/ هواپیما مدرن بود

هجوم به خانه فاطمه(س) توسط چه کسانی بود؟

یادداشت/ حسن کربلایی معجزه حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن

مراسم عزاداری شام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) برگزار شد

برای انتقال اجساد قربانیان هواپیمای یاسوج 2 روز زمان نیاز است

مسعود صفایی پور ,سعید امانپور ,فاطمه پیری بررسی عوامل مؤثر بر احساس امنیت اجتماعی زنان در بوستان های شهری

محمد صالحی مازندرانی، حانیه ذاکری نیا پژوهش تطبیقی تشریفات اراده در ایقاع در حقوق اسلام و غرب

قفل درب خانه حضرت زهرا (س)+ عکس

یادداشت/ مهدی محمدی پروژه تخریب ایران و زمان تصمیم بزرگ

زبان تاتاری در مساجد روسیه آموزش داده می شود

سیدعلی حسینی نیشابوری، بهنام طالبی طادی درآمدی بر فراگردها و مبادی تصدیقیه نظام سازی فقهی

مریم مختاری، محمدصادق رجایی بازنمایی زنان در تبلیغات تجاری نشریات به عنوان بستری برای شکل گیری هویت آنان

شور زهرایی در شام شهادت فاطمی

علیرضا آل بویه، علی اکبر شاملی اعتیاد اینترنتی از منظر اخلاقی و آسیب های اخلاقی آن

تأملی در ارادت و محبت شاعران اهل سنت کشورهای همسایه به امامان معصوم(علیهم السلام) - بخش دوم و پایانی مسلم اول شه مردان علی

اقدام برخی کشورها مشروعیت سازمان ملل را به خطر انداخته است

فرج الله میرعرب درآمدی بر تبیین نقش بنیادین خانواده در وفاق اجتماعی با نگاهی قرآنی

این شخص خون 5 شهید ناجا را نمی بیند! +عکس

حمایت ترامپ از رقیب سابق

خانم بازیگر با لباس عروس در کنار بازیگران مشهور طنز/عکس

حامد مینایی، محمد حسنی، ابوالفضل قاسم زاده علیشاهی، زهرا حیدری زاده بررسی رابطه علی بین اخلاق کار اسلامی و خلاقیت، با توجه به اثرات میانجی توانمندسازی روان شناختی و احساس انرژی

نماینده ایران در سازمان ملل: برجام الگوی موفق دیپلماسی صبورانه است

برگزاری مراسم سوگواری شهادت فاطمه زهرا (س) در مسکو

آخوندی مغرور است!

فیلم/ صحبت های افخمی در مورد «به وقت شام»

مولاوردی در زنجان: پیش نویس برنامه اقدام ملی حقوق شهروندی در دست تهیه است

شناسایی شهید مفقودالاثر عبدالرضا حیدری پس از 29 سال گمنامی

استاندار ایلام:صحبت های برخی تریبون داران، موجب مضحکه دشمن می شود

تصاویر| سیل در روستاهای سلماس

روستاییان 60 ساله با 10 سال سابقه بیمه بازنشسته می شوند

حسین سیمایی صراف، ابراهیم عبدی پور، جواد معتمدی هدف و منبع رویکرد تفسیری فقه اسلامی در قیاس با تفسیر کارگردگرا

بررسی برنامه یکپارچه مدیریت پایدار منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دفتر فائو

دواعش پشت نقاب دراویش می آیند/ مسایل شک برانگیر خیابان پاسداران

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 2 اسفند 96

شمیم انقلاب در دنیا پیچید/ طنین« لبیک یا خمینی» در کشورهای جهان

پوشش و تیپ عجیب و غریب خانم بازیگر که تا حالا ندیده اید/عکس

علی اصغر فیروزجاییان، محمود شارع پور، نازنین فرزام بررسی جامعه شناختی تأثیر سرمایه فرهنگی بر ارتباطات بین فردی با تأکید بر مدارای اجتماعی

کسانی که مودت و محبت اهل بیت(ع) را نداشته باشند ظالم اند

تصاویر/ مراسم عزاداری حضرت فاطمه(س) با سخنرانی تولیت آستان قدس رضوی در اهواز

دغدغه اصلی حضرت فاطمه(س) برقراری جامعه توحیدی بود / انقلاب اسلامی پدید آورده تمدن نوین اسلامی است

علی وحیدی فردوسی، محسن الویری تحلیل کارکرد ارتباطی رجزهای یاران امام حسین(ع) در قیام عاشورا

تأملی در ابراز مودت و دوستی عبدالرحمان جامی به اهل بیت پیامبر(ص) - بخش دوم و پایانی ارادت جامی به حضرت علی بن موسی الرضا

خوشرو : آمریکا به تحریم معتاد شده است

ایران اسلامی در سوگ «بانوی بی نشان» گریست

استشمام بوی شهیدان در 6 نقطه از خوزستان

احمد شاکرنژاد الهیات معنویت؟ معنویت پست مدرن و امکان سنجی استخراج نظام اعتقادی

پیام تسلیت استاندار به مناسبت سقوط هواپیمای تهران - یاسوج

74 ضربه شلاق برای یک قصاب مجازات توهین به مامور دام پزشکی

کسی حق مخالفت با پروژه انتقال آب بن - بروجن را ندارد

آماده باش راهداران در محورهای ارتباطی چهارمحال و بختیاری

پایش سلامت 7 هزار نفر در استان چهارمحال وبختیاری

قاسم سلیمی، مهدی محمدی، محمدجواد سلمانپور، جعفر ترک زاده، قدرت الله محمدی موردکاوی شایستگی های اخلاقی مدیران آموزش عالی به سوی یک چارچوب مفهومی

ارائه روش جدید تشخیص سن از روی چهره

ذیحسابی بنیاد مسکن استان بوشهر مقام آورد

دفاع اصولگرایانه از نجفی

خیلی گناه میکنم، اما بلایی نازل نشد!

هیات 7 نفره فرانسوی وارد تهران شدند

تشییع نمادین حضرت زهرا (س) در طبس

پیام تسلیت رییس شورای شهر رشت در پی سانحه سقوط هواپیمای مسافربری

لزوم افزایش نظارت بر احداث ساختمان های دولتی عدم رعایت موازین فنی در بسیاری از ساختمان های دولتی گیلان

از شب های تاریک و روشن رشت تا درخواست یک نماینده مجلس برای برگزاری کلاس های اخلاق

افتتاح مرکز کنترل ترافیک رشت گامی به سوی توسعه رسانه ها انصاف را رعایت کنند

تبدیل شدن لاهیجان به یکی از قطب های درمانی استان گیلان

اجازه نمی دهیم ما را به جعبه سیاه واگذار کنید وزیر راه باید پاسخگو باشد

آغاز روز دوم جست وجوی لاشه هواپیمای تهران- یاسوج صعب العبور بودن منطقه و شرایط جوی موانع اصلی +عکس

توقف عملیات جست وجوی لاشه هواپیمای سقوط کرده ابهام در علت خاموش بودن سیستم مکان یاب هواپیما +اسامی مسافران و فیلم

اعلام سه روز عزای عمومی در کهگیلویه و بویراحمد

بنابر مشاهدات مردمی هواپیمای تهران-یاسوج دچار سانحه هوایی شده است خروج هواپیما با 60 مسافر و 6 خدمه از رادار

سید مجتبی واعظی، حمید مسعودی تاملی در کارآمدی تضمین های حاکمیت قانون در قوه مجریه ایران و انگلستان

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل عنوان کرد دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده/برجام برای هیچ یک از طرفین، توافق ایده آلی نبود

برگزاری اولین همایش ملی قلم، اقوام، آرام در گچساران

اجرای شبکه برق خیابان شهید بلادیان دوگنبدان برعهده شهرداری است پیمانکار از اجرای پروژه خودداری می کند

آیین خاکسپاری شهید گمنام در آموزشکده خواهران یاسوج 30 بهمن برگزار می شود

صحبت های فرمانده پلیس تهران با نماینده دراویش

استوری پرستو صالحی بعد از برد امشب استقلال برابر الهلال

جشن های 2500 ساله: مهمانی بزرگ یا سراشیبی سقوط؟

جشن های 2500 ساله: مهمانی بزرگ یا سراشیبی سقوط؟