مطالب مرتبط:
جشن های 2500 ساله شاهنشاهی برگزار شد
روایتی تازه از جشن های 2500 ساله؛ چرا غذای ایرانی ندادند؟
جشن های 2500 ساله: مهمانی بزرگ یا سراشیبی سقوط؟
جشن عاطفه ها در بیش از 700 مدرسه استان سمنان برگزار شد
هشتمین یادواره شهدای روحانی و طلبه خمینی شهر برگزار می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-12بين الملل

جشن های 2500 ساله شاهنشاهی برگزار شد


در روز 20 مهرماه 1350 جشن های 2500 ساله شاهنشاهی ایران در تخت جمشید آغاز شد؛ مراسمی پر زرق و برق با حضور سران برخی کشورهای جهان که هرچند از سال 1346 قرار برگزاری آن گذاشته شده بود اما به دلایل مالی و اینکه جشن تاج گذاری نیز قرار بود در همین سال برپا گردد، - برگزاری اش تا چهار سال بعد به تعویق افتاد.

/ این جشن در میان انتقادات مخالفان حکومت، در رسانه های رسمی بازتاب عجیبی داشت.

همین امر شاید حساسیت ها و مخالفت ها را در برابر برگزاری این جشن موجب شد.

روزنامه اطلاعات در گزارشی که در شماره همان روز به چاپ رساند، با توصیفی لحظه به لحظه از برگزاری این مراسم نوشت: ساعت 11 و 15 دقیقه هلی کوپتر حامل شاهنشاه در محوطه مخصوص در پاسارگاد که به وسیله پرچم های ایران تزیین شده است بر زمین نشست.

پاسارگاد آرامگاه کوروش بزرگ در میان پرچم های ایران ابهت خاصی به خود گرفته بود.

هزاران شرکت کننده با لباس رسمی و در جایگاه مخصوص خود قرار داشتند و از شاهنشاه و شهبانو استقبال کردند.

چند دقیقه بعد شاهنشاه، علیاحضرت شهبانو، والاحضرت ولایتعهد و سایر والاحضرت ها به جایگاه مخصوص نزدیک شدند.

شاهنشاه و شهبانو و والاحضرت ولیعهد به جایگاه نزول اجلال فرمودند.

سکوت، پاسارگاد را که 52 قرن قبل از آنجا بر دنیای متمدن آن زمان فرمانروایی می شد فرا گرفته بود.

شکوه و عظمت مراسم که تاکنون نظیر آن را دنیا به خود ندیده است، نفس ها را در سینه حبس کرده بود.

شرکت کنندگان در مراسم در صفوف منظم در جایگاه های روباز در زیر آفتاب درخشان پاییزی فارس ایستاده بودند.

شاهنشاه در حالی که علیاحضرت شهبانو در سمت راست و والاحضرت ولیعهد در سمت چپ و والاحضرت ها در پست سر معظم له قرار داشتند، رهسپار آرامگاه کوروش کبیر شدند.

در طول مسیری که اعلیحضرتین در حرکت بودند در سمت راست مدعوین به صفوف ایستاده بودند.

شاهنشاه و شهبانو و والاحضرت ها در حالی که شلیک توپ ادامه داشت از مقابل شرکت کنندگان در مراسم می گذشتند.

توپ ها 101 گلوله شلیک کردند و شاهنشاه سر ساعت یازده و سی دقیقه تاج گل زیبایی که به وسیله دو افسر حمل می شد بر آرامگاه کوروش کبیر نثار فرمودند.

معظم ‎له سپس با همان تشریفاتی که به آرامگاه تشریف فرما شده بودند، به مقابل محوطه بازگشتند و روبروی آرامگاه کوروش کبیر قرار گرفتند و نطق تاریخی خویش را ایراد فرمودند.

با آغاز پخش مراسم باشکوه پاسارگاد از رادیو و تلویزیون، خیابان های تهران به تدریج خلوت و خلوت تر می شد و مردم پایتخت خود را به پای تلویزیون می رساندند و با دقت این مراسم تاریخی را مشاهده می نمودند.

گزارش خبرنگار اطلاعات حاکی است امروز برخلاف روزهای تعطیل گذشته نقاط خارج از شهر و گردشگاه ها خالی از مردم بود و اکثرا در خانه، کوچه و بازار به تماشای پخش مراسم پاسارگاد پرداخته و به گزارش سایت قطره و به نقل ازرادیویی این مراسم گوش می دادند.

سخن از نطق پرطمطراق محمدرضا شاه خطاب به کوروش کبیر است.

آنجا که آخرین شاه ایران گفت: کوروش! ما امروز در برابر آرامگاه ابدی تو گرد آمده ایم تا به تو بگوییم: آسوده بخواب که ما بیداریم و برای نگاهبانی میراث پرافتخار تو همواره بیدار خواهیم بود.

سوگند یاد می کنیم که آن پرچمی را که تو دو هزار و پانصد سال پیش برافراشتی، همچنان افراشته و در اهتزاز نگاه خواهیم داشت.

سوگند یاد می کنیم که بزرگی و سربلندی این سرزمین را به عنوان ودیعه ای مقدس که گذشتگان ما به ما سپرده اند با اراده ای پولادین حفظ خواهیم کرد، و این کشور را سربلند تر و پیروز تر از همیشه به آیندگان خویش خواهیم سپرد.

سوگند یاد می کنیم که سنت بشردوستی و نیک اندیشی را که تو اساس شاهنشاهی ایران قرار دادی، همواره پاس خواهیم داشت و همچنان برای مردم جهان پیام آور دوستی و حقیقت خواهیم بود.

در این بیست و پنج قرن، کشور تو و کشور من، شاهد سهمگین ترین حوادثی شد که در تاریخ جهان برای ملتی روی داده است، و با این همه هرگز این ملت در برابر دشواری های گران سر تسلیم فرود نیاورد.

در طول دو هزار و پانصد سال، هر وجب از خاک این مرز و بوم با خون دلیران و جانبازان ایران زمین آبیاری شد، تا ایران همچنان زنده و سربلند بماند، بسیار کسان بدین سرزمین روی آوردند تا آن را از پای در آورند، اما همه آنان رفتند و ایران بر جای ماند و در همه این مدت، علیرغم تیرگی ها، این سرزمین فروغ جاودان همچنان تجلی گاه اخلاق و کانون ابدی اندیشه باقی ماند.

اکنون ما در اینجا گرد آمده ایم تا با سربلندی به تو بگوییم که: پس از گذشت بیست و پنج قرن، امروز نیز مانند دوران پر افتخار تو، نام ایران در سراسر گیتی با احترام و ستایش بسیار در آمیخته است.

امروز نیز همانند عصر تو، ایران در صحنه پر آشوب جهان پیام آور آزادگی و بشردوستی و پاسدار والا ترین آرمان های انسانی است.

مشعلی که تو بر افروختی و در طول دو هزار و پانصد سال هرگز در برابر تندبادهای حوادث خاموش نشد، امروز نیز فروزان تر و تابناک تر از همیشه در این سرزمین نورافشان است، و فروغ آن همچون دوران تو، از مرزهای ایران زمین بسیار فرا تر رفته است.

هرچند روزنامه هایی مثل اطلاعات در آن زمان چنین گزارش هایی را از فضای حاکم بر کشور در روزهای برگزاری جشن های 2500 ساله به چاپ می رساندند اما این مراسم مخالفانی هم داشت.

طیف های مذهبی مردم که در آن روزگار اکثریت ایرانیان را تشکیل می دادند چندان روی خوشی به این برنامه ها نشان نمی دادند.

ویلیام شوکراس در کتاب آخرین سفر شاه درباره انگیزه های برگزاری جشن های 2500 ساله می نویسد: جشن های 2500 ساله در تخت جمشید نمایشی از رویا ها و بلندپروازی های شاه بود.

در مورد شخص شاه در رابطه با جشن 2500 ساله ، ره آورد جشن های تخت جمشید جدایی کامل او از واقعیات بود.

او بیش از پیش دچار اشتغال فکری درباره سلطنت خودش و اهمیت جانشینی مستقیم خود بر اریکه کوروش گردید.

شاه با برگزاری جشن های 2500 ساله در واقع با بزرگداشت ایران در زمان کوروش و داریوش ، عملا بخشی از تاریخ ایران را که به مراتب متناسب تر با قرن بیستم میلادی است نادیده می گیرد و آن تعالیم حضرت محمد (ص ) پیامبر اسلام است .

در ایران ، اسلام نقش نگهبان مردم در برابر قدرت شاهان را ایفا می کرد و روحانیون تا قرن بیستم از نفوذ فراوانی برخوردار بودند و در این قرن بود که دودمان پهلوی کوشید قدرت آنها را کاهش دهد.

امام خمینی از جمله مخالفان سرسخت برگزاری جشن های 2500 ساله شاهنشاهی بود.

امام که در آن زمان در تبعید و ساکن عراق بود، طی سخنانی در نجف با اشاره به جشن های شاهنشاهی گفته بود: از اول تاریخ بشر تا حالا، دولت های جائر مقابلشان انبیا ایستاده بودند و علما ایستاده بودند، آنها عقلشان نمی رسید؟ خدای تبارک و تعالی که موسی را می فرستد که این شاهنشاه را از بین ببرد، در روایت است که طبری نقل می کند که ملک الملوک را پیغمبر فرموده است که منفورترین کلمات است پیش من ؛ یعنی شاهنشاه ، این جزو کلمات منفور است که به کسی از بشر نسبت داده شد، این مال خداست ، از اولی که بساط انبیاء بوده است تا زمان رسول اکرم تا بعد ها زمان ائمه علیهم السلام مرتب مقابله کردند، تو حبس هم بودند مقابله کردند، موسی بن جعفر توی حبس هم مقابله می کرد.

شاهنشاهی ایران از اولی که زاییده شده است تا حالا روی تاریخ را سیاه کرده است .

جنایات شاه های ایران روی تاریخ را سیاه کرده است ، برج ، از سر درست کردند، سر مردم را می بریدند، قتل عام می دادند بعد برج درست می کردند با آن .

برای این شاهان ، ما ملت اسلام باید جشن بگیرد؟! ملت ایران موظف است که با این جشن ها مبارزه منفی کند، مثبت نه لازم نیست ، از خانه بیرون نیایند وقتی که این جشن ها هست ، شرکت نکنند در جشن ها، جایز نیست شرکت کردن در این جشن ها.

هرچه می توانند از زیر بار این طور چیز ها بیرون بروند.

محمدرضا پهلوی هرچند با برگزاری جشن های 2500 ساله به ظاهر 25 قرن تاریخ پادشاهی در ایران را به جشن نشسته بود اما در حقیقت شاهان در گور خفته را به حملات هر روزه مخالفانش مهمان کرد.

علاوه بر رهبر انقلاب که با یادآوری جنایات تاریخ شاهنشاهی در ایران به رد برگزاری این جشن ها می پرداخت، روحانیونی چون شیخ صادق خلخالی هم بودند که با نوشتن رساله هایی از رهگذر حمله به دوران کوروش هخامنشی، جشن های 2500 ساله را به چالش می کشید.

وی در رساله خود کوروش هخامنشی را زاده مادری یهودی خوانده و حمله وی به بابل را نیز در پی دستور مادرش برای آزاد کردن قوم یهود دانسته و نتیجه گرفته بود: نژاد یهود امروز به تبهکاری و دشمن بشریت معرفی شده اند.

تنها معرف کوروش به نیکی و نیکنامی نیز همین یهودند.

فریاد که همین یهود، همین دلال های سیاست بین المللی، برای ملل دیگر تاریخ، پادشاه نامدار معرفی می کنند و مردم را وادار می کنند که جشن بگیرند، پول بدهند و شادی کنند و برای دایر کردن این جشن ها، کار شناس می فرستند و میلیون ها تومان پول را به این وسیله به غارت می برند.

انتقادات از هزینه های برگزاری جشن و پاسخ شاه یکی از مهم ترین محورهای مخالفت منتقدان برگزاری جشن های 2500 ساله، مخارج برگزاری این جشن بود.

بسیاری معتقد بودند با توجه به سطح پایین رفاه در میان بخش عمده ای از جامعه و تعدد فقرا برگزاری جشن هایی با مخارج این چنین سرسام آور نه تنها جایز نیست که گناهی نابخشودنی است.

اما خرج برگزاری این مراسم که با حضور سران بسیاری از کشورهای جهان در تخت جمشید برگزار شد، چقدر بود؟ ویلیام شوکراس در آخرین سفر شاه درباره هزینه های جشن های 2500 ساله شاهنشاهی می نویسد: در اکتبر 1971 (20 مهر 1350)، محمدرضا پهلوی ضیافتی ترتیب داد که از تمام میهمانی ها بر تر بود.

او از تمام رهبران جهان دعوت کرد.

البته همه نیامدند.

همه چیز جشن را هم از پاریس آورده بودند.

در دشت خاکی خشک و مرتفع تخت جمشید اردوگاهی مرکب از خیمه های گران بها به وسیله ژانسن دکوراتور فرانسوی برپا شده بود.

آرایشگران طراز اول از سالن های کارینا و الکساندر پاریس به تخت جمشید پرواز کردند.

الیزابت آردن یک نوع کرم صورت تولید کرد که نام آن را فرح گذاشت تا در جعبه های مخصوص به میهمانان هدیه شود.

باکارا، گیلاس پایه دار کریستال طراحی کرد، سرالین جایگاه میهمانان را روی سفال های قرن پنجم پیش از میلاد ساخت .

رابرت هاویلند، فنجان و نعلبکی هایی ساخت که فقط یک بار مورد مصرف میهمانان قرار گرفت .

لان ون اونیفورم های جدیدی برای کارمندان دربار تهیه کرد که نیم تنه آن به طرز شکیل ولی نه زننده با بیش از یک و نیم کیلو نخ طلا دوخته شده بود.

دوختن هر یک از این اونیفورم ها، نزدیک به 500 ساعت کار لازم داشت .

غذاهای ضیافت تخت جمشید را اصولا رستوران ماکسیم تهیه می کرد.

لویی ورایل رییس ماکسیم .

به این مناسبت یک بشقاب جدید و بسیار عالی محتوی خاویار و تخم بلدرچین آب پز اختراع کرد.

صورت غذای ضیافت شام اصلی با مرکب سیاه روی صفحات پوست آهو نقش شده و با یک ریسمان تابیده طلایی به صورت یک کتاب کوچک با جلد ابریشمی آبی و طلایی صحافی شده بود.

پس از تخم بلدرچین با مروارید دریای خزر، غذای بعدی با ته دم خرچنگ با سس نانتوآ بود، غذای اصلی خوراک پشت بازوی بره سرخ شده در روغن خودش بود که درون آن را با سبزی های خوشبو انباشته بودند.

برای تازه کردن گلوی میهمانان ، شربت یا شامپاین کهنه فرانسوی (موئت 1911) می آوردند.

آنگاه خوراک طاووس به سبک شاهنشاهی با سالاد مخلوط طبق سلیقه الکساندر دوما صرف شد.

به عنوان دسر، بشقاب انجیر به شکل حلقه ای که درون آن را با تمشک یا پورتو انباشته بودند، آوردند و در پایان قهوه موکا.

همراه با قهوه نیز کونیاک پرنس اوژن مخصوص خم خانه ماکسیم صرف شد.

این شرح دقیق از منوی غذا ها و مخارج برگزاری جشن های مهر 50 شاید درصدی از تخیل را نیز با خود همراه داشته باشد اما اسناد ساواک نشان می دهد مخارج این مراسم چندان هم از این تخیلات فاصله ندارد.

گزارش نویس ساواک در توصیف تجهیزات، چادر ها و وسایل پیشرفته و گران بهای مخابراتی آن روز می نویسد: این کمپ و چادرهای پذیرایی تخت جمشید.

به وسایل شگفت انگیزی مجهز است که آمیخته است از تجمل قدیمی و وسایل مدرن عصر فضا (از آن جمله حمام مرمر ـ فرش های ابریشمی و ایرانی و.

) سران کشور ها در تمام 24 ساعت از طریق شبکه مخابراتی ماه مصنوعی با پایتخت های خود به وسیله تلفن و تلکس در تماس خواهند بود.

شبکه مخابراتی میکروویو که 275 میلیون دلار خرج آن شده است و گران ترین و دقیق ترین شبکه مخابراتی جهان به شمار می رود.

شهرداری تهران طی مکاتبه ای که در 20 بهمن 1349 با شورای مرکزی جشن شاهنشاهی انجام می دهد، ریز برخی مخارج مربوط به جشن را چنین عنوان می کند: .

در خصوص اعتباراتی که برای اجرای برنامه مصوب شهرداری پایتخت در مراسم جشن شاهنشاهی ایران در نظر گرفته شده است به استحضار می رساند: قرارداد اجرای چراغانی و تزیین میادین و مسیرهای فوق الذکر با شرکت اروین مارتین به مبلغ 19 میلیون و 486 هزار ریال به امضا رسیده و پیمانکار مشغول آماده کردن مقدمات اجرای کار می باشد.

متعاقب افتتاح میدان شهیاد آریامهر، برنامه آتش بازی باشکوهی به مدت دو و نیم ساعت به موقع اجرا گذاشته خواهد شد که قرارداد آن به مبلغ یک میلیون و 900 هزار ریال با شرکت موگ تنظیم و شرکت نام برده مشغول تهیه لوازم مربوطه می باشد.

هنگام افتتاح شهیاد آریامهر لوحه ای از طلای ناب از طرف شهردار پایتخت از طرف تمام مردم شاه دوست شهر به پیشگاه شاهنشاه تقدیم خواهد شد.

وزن لوحه ده کیلو می باشد که حدود 16 میلیون ریال برآورد قیمت می شود.

در اجرای برنامه کاروان شادی که یکی از موارد مصوب شهرداری پایتخت می باشد اقدامات مقدماتی به عمل آمده و اعتباری معادل سه میلیون ریال پیش بینی شده است .

علاوه بر این دو میلیون ریال برای مخارج پیش بینی نشده در نظر گرفته خواهد شد.

برای پارک آرامگاه رضاشاه مبلغی معادل بیست میلیون ریال در نظر گرفته شده است .

با این تفصیل از طریق شهرداری پایتخت مبلغی حدود صد و هشتاد میلیون ریال بابت جشن و کارهایی که به مناسبت و مقارن آن انجام می شود به مصرف خواهد رسید.

با وجود این اسناد، آخرین شاه ایران با رد انتقادات درباره مخارج جشن های 2500 ساله در جریان نشستی مطبوعاتی که با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در روز 26 مهر 1350 در کاخ سعدآباد برگزار شد، با رد انتقادات از مخارج زیادی که برای این جشن هزینه شده بود، گفت چه ایرادی دارد ملتی برای غرور ملی اش خرج کند؟ در این نشست، مازندی خبرنگار یونایتدپرس پرسید: اعلیحضرتا! در مطبوعات خارج بحث خیلی زیادی درباره مخارج جشن شاهنشاهی شده است، مطبوعات نوشته اند ملتی که 3 هزار میلیون دلار بدهکار است چرا باید این خرج ها را بکند.

ممکن است اعلیحضرت همایونی نظر خودشان را بیان بفرمایند؟ محمدرضا شاه پهلوی گفت: این بحثی که راجع به خرج ها کردند می خواهیم ببینیم که اساسش بر چه مبنایی است؟ اگر منظور از خرج ها ساختمان است هتل است یا جاده است یا سیستم های مخابراتی که این در برنامه پنج ساله چهارم ایران پیش بینی شده بود و به هر صورت ایران در برنامه پنج ساله چهارمش از تمام هدف هایی که در اول برنامه تعیین کرده بود بسیار پا را فرا تر نهاده است.

برنامه پنج ساله ما یک رشد 9/4 درصد پیش بینی کرده بود در صورتی که تا به حال رشد ما به قیمت های ثابت از ده و نیم درصد هم بیشتر است، یعنی نزدیک به 11 درصد و شاید امسال با وجود به اصطلاح مخارجی که می گویید شده است از هر سال رشد ما بیشتر است، شاید دستور بدهیم که حتی جزییات مخارجی که شده منتشر بشود.

البته می دانیم که تمام مخارج آن را افراد ایرانی (بیشترشان صاحب صنایع و تجارت) تامین کردند و اسامی شان و مبالغی هم که هر کسی تعهد کرده معلوم است و منتشر شده شاید تنها خرجی که می شود گفت جنبه سرمایه گذاری نداشته یا برای توریسم یا برای زیربنای ایران نبوده چند تا مهمانی بوده است که به افتخار میهمانان ایران داده شد و اگر ما می خواستیم این میهمانان عالی قدر را هرکدام را علیحده به این مملکت دعوت کنیم به تناسب تعداد میهمانان مخارج تقریبا به همان تناسب اضافه می شد.

این است که نمی دانم کدام فکری از اول این مطلب را در دهان ها انداخت و یک عده ای هم کورکورانه موضوع را دنبال کردند ولی به فرضی که مطلب صحیح بود و مملکت ایران که می گویید 3 میلیارد دلار مقروض است چرا این خرج را کرده، ممالکی را می شناسم (چه فرق می کند انسان چه به خارج مقروض باشد چه به داخل به خصوص اگر پولش ارزش بین المللی داشته باشد و قابل تبدیل به پول های دیگر باشد) که چند صد میلیارد دلار مقروض هستند و ضمنا مخارج تبلیغاتی شرکت های داخلی آنها در سال از چندین میلیارد دلار تجاوز می کند، نه جنبه تاریخ است نه جنبه غرور ملی است نه هیچ چیز، فقط برای حرفی که خودشان اسمش را (پابلیک ریلیشن) می گذارند میلیارد ها دلار خرج می کنند، آن وقت ایران به حداقل و به قیمت چند میهمانی این معروفیت جهانی را پیدا کرده است، پس جواب اینکه بدون اینکه ما بخواهیم به این سوال البته قدری خیرخواهانه (نه از طرف شما مقصودم از طرف کسانی که این سوال را می کنند) جواب تند و بی اعتنایی بدهیم این توضیحات را من به شما دادم.

/تاریخ ایرانی منابع: آرشیو روزنامه اطلاعات، مهر 1350 آخرین سفر شاه، ویلیام شوکراس، ترجمه عبدالرضا هوشنگ انصاری، نشر البرز جشن های 2500 ساله شاهنشاهی، موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی کوروش به روایت خلخالی، تاریخ ایرانی، فروردین 1390 نهضت امام خمینی، سیدحمید روحانی ، مرکز اسناد انقلاب اسلامی
کلید واژه ها: مراسم - آرامگاه - پاسارگاد - برگزار - کوروش - تلویزیون - خیابان های تهران - ایران - اطلاعات - تاریخی - کشورهای جهان - گزارش - تخت جمشید - ساعت - پرچم - لحظه - خبرنگار - مخالفان - روزنامه - حساسیت - خیابان - زیبایی - بازتاب - درخشان - پایتخت - باشکوه - رسانه - گلوله - تزیین - رادیو

آخرین اخبار سرویس:
چراغ سبز اشغالگران برای ساخت یک شهرک صیونیست نشین در شمال کرانه باختری

شرایط امنی برای بازگشت آوارگان روهینگیا وجود ندارد

نتانیاهو: به حادثه انفجار در مرز غزه پاسخ مناسبی خواهیم داد

هلاکت شماری از مزدوران سعودی در دو عملیات نیروهای یمن

حمله خونین جنگنده های سعودی به صعده یمن

ییلدیریم: سیلی محکمی به تروریسم زدیم

اظهارات نخست وزیر عراق در کنفرانس امنیتی مونیخ

احضار کاردار سفارت هلند در آنکارا

سوئد به جاسوس ایرانی موساد تابعیت داد

العبادی خواهان تلاش ضدتروریستی جامعه بین الملل در سوریه

فراخوان اعتصاب در مدارس آمریکا برای اعتراض به حمل سلاح

ولایتی در دیدار با نوری مالکی: جبهه مقاومت اجازه نمی دهد که ناتو در خاورمیانه پایگاه داشته باشد

استفاده ترکیه از گازهای سمی در گلوله باران روستاهای عفرین

رونمایی از جدیدترین ناوچه فوق پیشرفته روسیه

حملات هوایی رژیم صهیونیستی به غزه

جنگنده های رژیم صهیونیستی غزه را بمباران کردند

اسراییل حماس را مسئول انفجار بمب معرفی کرد

بمباران نوار غزه توسط جنگنده های رژیم صهیونیستی

حمله جنگنده های اسراییل به نوار غزه

ترکیه چه مقدار در خاک سوریه نفوذ کرده است؟

فوق ستاره بسکتبال: ترامپ ولگرد توییتر است!

فوری/ حمله هوایی اسراییل به غزه

روزنامه نگار انگلیسی:آمریکا باید نقش منطقه ای ایران را بپذیرند

ترکیه چه مقدار در خاک سوریه نفوذ کرده است؟

نتانیاهو: به صورت مناسب به حادثه انفجار در مرز غزه پاسخ می دهیم

ورود ناوشکن نیروی دریایی آمریکا به دریای سیاه

صدراعظم اتریش: چین جای آمریکا را می گیرد

سرقت ویلنسل قدیمی یک میلیون یورویی با تهدید چاقو

جنگنده های رژیم صهیونیستی غزه را بمباران کردند

جنگنده های رژیم صهیونیستی در چندین نوبت نوار غزه را هدف قرار دادند

خودروی محبوب سفیر آلمان در ایران + عکس

عیدی ایران به گردشگران خارجی نوروز

کشف گور دسته جمعی متعلق به قربانیان «داعش»

به هلاکت رسیدم بیش از 2000 داعشی در افغانستان

کشف گور دسته جمعی در استان نینوی عراق

جنگنده های رژیم صهیونیستی به نوار غزه حمله کردند

4 زخمی در حملات هوایی رژیم صهیونیستی به شرق نوار غزه

کشف گور دسته جمعی در استان نینوی عراق

کردهای سوریه قربانی جاه طلبی ترکیه و امریکا شده اند

گسترش درگیری میان تروریست ها در ادلب و حلب سوریه

انگلیس و معضل بزرگی به نام تنهایی

حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به نوار غزه

شاه لادهای عصبانی در کشور ما!

شهامت متعهد ماندن به برجام را داشته باشید

حمله هوایی رژیم صهیونیستی به شرق نوار غزه

زخمی شدن 4 سرباز اسراییلی در مرز نوار غزه

خبرگزاری فرانسه:یک تانک ارتش رژیم صهیونیستی منهدم شد

خبرگزاری فرانسه:یک تانک ارتش رژیم صهیونیستی منهدم شد

کشته شدن 2 سرباز ترکیه‎ای در شرق این کشور

ترکیه انتظار دارد آمریکا مسیر خود را تغییر دهد

جنگنده های F-16 رژیم صهیونیستی در چندین نوبت نوار غزه را هدف قرار دادند

مک مستر : نباید در ایران سرمایه گذاری کرد

خبرگزاری فرانسه:یک تانک ارتش رژیم صهیونیستی منهدم شد

پرچم داعش در دبیرستان آمریکا برافراشته شد!

تقاضای توقف اخراج اجباری پناهجویان افغان از آلمان

تصادم سربازان اسراییلی با مین

العبادی: موفق شدیم مردم را علیه داعش متحد کنیم

کدام کشورها بیشترین بودجه نظامی را در سال 2017 داشتند؟ +اینفوگرافیک

کشف گور دسته جمعی متعلق به قربانیان داعش در شمال عراق

جنگنده های رژیم صهیونیستی در چندین نوبت نوار غزه را هدف قرار دادند

«شوروی دوم» در خاورمیانه را چگونه زمین گیر کنیم؟

کشته شدن 2 سرباز ترکیه‎ای در شرق این کشور

احضار سفیر هلند در ترکیه به وزارت امور خارجه

انتقاد روسیه از رویکرد غرب نسبت به منافع منطقه ای ایران

چه کسانی برنده ی بازی ترکیه در سوریه هستند؟

السیسی: عملیات در سیناء ادامه می یابد

نتانیاهو: به صورت مناسب به حادثه انفجار در مرز غزه پاسخ می دهیم

بقایای داعش در منطقه باید تحت پیگرد قرار گیرند

انگلیس نوک پیکان مبارزه با تروریسم و داعش است

وقتی نظامی صهیونیست سوژه شد

حیدرعبادی و نیچروان بارزانی در آلمان دیدار کردند

دیدار ایلدریم و حیدر العبادی در حاشیه کنفرانس مونیخ

مک مستر: باید با فعالیت های ایران در منطقه مقابله کنیم

جمع آوری لباس های نامتعارف با دستوردادستان مشهد ازبرخی فروشگاه ها

جدیدترین ناوچه فوق پیشرفته روسیه

انتشار گزارش ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا از تهدیدات جهانی

دردسر تازه برای ترامپ؛ زنجیره رسوایی‎های رییس جمهور آمریکا ادامه دارد

سوئد به یک ایرانی متهم به جاسوسی، تابعیت داد

کنایه برجامی مقام روس به معاون تیلرسون

مقام سوری:مردم سوریه برای حمایت صهیونیست ها از تروریست ها آواره شده اند

هادی درخواست امارات برای برکناری مسئولان یمنی را رد کرد

برجام و تقابل مقامات فعلی و پیشین آمریکا در دومین روز کنفرانس مونیخ

استفاده ائتلاف عربستان از قحطی یمن به عنوان ابزار جنگی

عکس نظامی صهیونیست سوژه شد

جوان آمریکایی انگشت جنگجوی سفالین را دزدید

سقوط یک نظامی صهیونیست در سطل زباله! +عکس

نیکوکاری چینی ها هم تقلبی از آب در آمد؛ افشای جاسوسی چین از اتحادیه آفریقا به وسیله ی کامپیوتر های اهدایی

بازی هند برای گرفتن امتیاز از ایران

دیدار ایلدریم و حیدر العبادی در حاشیه کنفرانس مونیخ

روسیه از جدیدترین ناوچه فوق پیشرفته خود رونمایی خواهد کرد

احضار سفیر هلند در ترکیه

ارتش صهیونیستی؛ حماس مسئول حمله به نظامیان ماست

روسیه: هیچ مدرکی علیه شهروندان روسیه درباره دخالت در انتخابات آمریکا وجود ندارد

کمک نظامیان آمریکایی به سرکرده های داعش همچنان ادامه دارد

وزارت دفاع افغانستان: در سال جاری بیش از 2300 داعشی کشته شده اند

حیدرعبادی و نیچروان بارزانی در آلمان دیدار کردند

زن مدل مشهوری که ترامپ با او رابطه داشت + عکس ها

بیلبوردهای حجاب در اتوبان های شیکاگو نصب شد

کره شمالی: تشنه مذاکره با آمریکا نیستیم

تاکید وزیر خارجه مصر بر مبارزه با تروریسم

جشن های 2500 ساله شاهنشاهی برگزار شد

جشن های 2500 ساله شاهنشاهی برگزار شد