مطالب مرتبط:
100 مساله ایران؛ اصلاح نظام حقوقی و حکمرانی شایسته
مبادلات تجاری ایران و ترکیه، بدون دلار
دلار از مبادلات ایران و ترکیه حذف شد
رییس سازمان سینمایی در برنامه چشم شب روشن مطرح کرد شاهد ریزش مخاطب خواهیم بود/ سینمای ایران به سرعت باید در گونه ها بازسازی شود
شاهد ریزش مخاطب خواهیم بود/ سینمای ایران به سرعت باید در گونه ها بازسازی شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 00:002017-10-12اقتصادي

حجم تجارت گیاهان دارویی دنیا 100 میلیارد دلار/ 8 هزار گونه گیاه در ایران است


بر اساس یافته های وزارت جهاد کشاورزی، ایران دارای 8000 گونه از 422 هزار گونه مختلف گیاهی دنیا است و حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی در جهان سالی 100 میلیارد دلار است.

- ترابر نیوز: به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس" به نقل از موسسه پژوهشهای برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی، تولید فرآوری و تجارت بین المللی گیاهان دارویی یکی از مهم ترین عرصه های اقتصادی است که در عصر حاضر توجه خاصی به آن صورت می گیرد.

یکی از ابعاد مهم این پدیده فرآوری و صنایع مرتبط با گیاهان دارویی است که رونق آن به سرمایه گذاری مناسب در این عرصه نیازمند است.

شناخت موقعیت ایران در این زمینه و دست یافتن به رویکردهای مناسب برای سرمایه گذاری در صنایع فرآوری، هدف این گزارش می باشد که با روش توصیفی ـ تحلیلی به انجام رسیده است.

نتایج حاصل از این پژوهش به اختصار عبارتند از: - از 422 هزار گونه گیاهی جهان حدود 8 هزار گونه آن در ایران وجود دارد که تعداد 1728 گونه به طور انحصاری فقط در ایران می روید.

- توسعه سرمایه گذاری در زمینه صنایع گیاهان دارویی در وهله اول منوط به زمینه سازی و توسعه استفاده از گیاهان دارویی و فرآورده های آن در داخل کشور است.

- صادرات گیاهان دارویی و فرآورده های آن نقش تعیین کننده ای در توسعه سرمایه گذاری در صنایع گیاهان دارویی دارد.

- بیش از 95 درصد سهم تولید گیاهان دارویی را مصرف داخلی کشور تشکیل می دهد و بقیه صادر می شود.

ظرفیت مغفول مانده تولید و صادرات گیاهان دارویی و فرآورده های آن در ایران قابل احیا و توسعه است و می تواند در افزایش تولید ناخالص داخلی و ملی، ایجاد فرصت های شغلی و افزایش صادرات اثربخش باشد.

- صنعت گیاهان دارویی در حوزه های تولید، فرآوری و بسته بندی و بازاریابی نیازمند سرمایه گذاری است که هر یک با چالش های خاص خود مواجه هستند.

- آمار سازمان بهداشت جهانی گویای این است که بیش از 75 درصد مردم کشورهای در حال توسعه نیازهای اولیه بهداشتی و درمانی خود را با استفاده از گیاهان دارویی و مواد طبیعی مرتفع می کنند و در سال های اخیر استفاده از داروهای گیاهی و سنتی در کشورهای صنعتی و توسعه یافته نیز به شکل چشم گیری افزایش یافته است، ازاین رو با نگاه آینده پژوهی و برنامه ریزی برای استفاده از فرصت های اقتصادی و تولیدی آتی و بازار روبه توسعه گیاهان دارویی، توسعه صنایع فرآوری گیاهان دارویی باید مورد توجه خاص قرار گیرد.

- اگرچه ایران در سال 2014 بر اساس گزارشات رسمی یازدهمین کشور جهان پس از کشورهای چین، هند، آمریکا، ژاپن، آلمان، برزیل، کره جنوبی، انگلستان، فرانسه، ایتالیا در زمینه پژوهش و ارائه مقالات علمی در مورد گیاهان دارویی و فرآورده های آن قرار داشته، اما متأسفانه در بین کشورهای مطرح تولید کننده و صادرکننده گیاهان دارویی و فرآورده های آن جایی ندارد و در زمینه تجاری سازی محصولات خود توفیقی نداشته است.

- بر اساس آمار رسمی وزارت جهاد کشاورزی، سطح زیرکشت گیاهان دارویی 156 هزار و 339 هکتار و مجموع تولید آنها 173 هزار و 605 تن بوده است.

تخمین زده می شود، حدود 3500 تن از محصولات جنگلی و مرتعی در زمره گیاهان دارویی قرار داشته و به شکل وحشی و خودرو سالانه در ایران تولید می شود.

- حجم تجارت گیاهان دارویی در جهان در سال 1996 حدود 60 میلیارد دلار بوده که در سال 2010 به 100 میلیارد دلار رسیده و بانک جهانی پیش بینی کرده که این رقم در سال 2050 به 5000 میلیارد دلار خواهد رسید.

- به دلیل نظام گزارش دهی گمرک ایران از صادرات و واردات و همچنین عدم شفافیت و نقایص آماری در گزارشات سازمان های مسئول نمی توان به طور دقیق جایگاه ایران را از نظر تجارت خارجی و مقدار صادرات گیاهان دارویی در جهان مشخص نمود.

- کشورهای چین، هند، آمریکا و آلمان بازیگران اصلی تولید و تجارت گیاهان دارویی و فرآورده های آن در جهان هستند.

این کشورها نه تنها در تولید گیاهان دارویی بلکه در صادرات و نیز هم زمان در واردات آن جزو کشورهای نخست جهان می باشند.

- ظرفیت اسمی تولید اسانس و عصاره گیاهی کشور حدود 200 هزار تن است.

چالش ها - مهم ترین چالش سرمایه گذاری در زمینه صنایع گیاهان دارویی فقدان تقاضای کافی و مؤثر برای تشویق و توجیه سرمایه گذاری است.

- دومین چالش سرمایه گذاری در صنایع گیاهان دارویی ناکافی و ناپایدار بودن تولید گیاهان دارویی به عنوان نهاده اولیه برای مصرف در صنایع فرآوری است.

- سومین چالش سرمایه گذاری در صنایع گیاهان دارویی ناکافی بودن همکاری بین المللی ایران برای صادرات و سرمایه گذاری مشترک و مشکل تحریم های بانکی و اقتصادی.

- تولید خرد و کوچک مقیاس کشت زراعی گیاهان دارویی و در برخی موارد تکیه صرف بر ذخایر طبیعی آنها و پایین بودن کیفیت ماده مؤثره برخی از آنها، همچنین بالا بودن هزینه تولید و قیمت تمام شده گیاهان دارویی در ایران از مهم ترین معضلات و موانع سرمایه گذاری در زمینه صنایع گیاهان دارویی هستند.

- سیاست های حمایتی از تولیدکنندگان، سرمایه گذاران و صنایع مرتبط با گیاهان دارویی ناکافی و مؤثر هستند.

در این گزارش پیشنهاد شده است: - مستندسازی علمی و دقیق استفاده از گیاهان دارویی و فرآورده های آن و استانداردسازی ویژگی های شیمیایی و فرآیند تولیدی گیاهان دارویی و فرآورده ها و داروهای گیاهی برای توسعه تولید و حضور رقابت پذیر در بازارهای داخلی و خارجی این محصولات اقدامی لازم و ضروری است که تاکنون توجه لازم به آن نشده است.

- ایجاد فرآیند تضمین کننده سلامت و پایداری تولید و عرضه محصولات گیاهان دارویی به بازار باید مورد اهتمام جدی تری قرار گیرد.

- با توجه به اهمیت سلامت محصولات، هرگونه سرمایه گذاری موفق مستلزم و نیازمند عاری سازی گیاهان دارویی و فرآورده های آن از هر نوع باقیمانده کود شیمیایی و سم و فلزات سنگین و سایر آلودگی های فیزیکی و محیطی است، اما در حال حاضر برخی محصولات و مواد اولیه گیاهان دارویی فاقد تضمین لازم در این موارد برای عرضه به صنایع فرآوری هستند.

- عرضه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی غیرترکیبی با مقدار ماده مؤثره بالا باید مورد تأکید و اهتمام قرار گیرد.

- باید برای استانداردسازی، ترویج مصرف استفاده از داروهای گیاهی و گیاهان دارویی و فراهم آوردن زمینه های قانونی آن و تجویز استفاده از داروهای گیاهی و گیاهان دارویی توسط پزشکان برنامه ریزی عملیاتی صورت گیرد، محورهای این برنامه ریزی عملیاتی عبارتند از: الف ـ توسعه کشت گیاهان دارویی و تجاری سازی آنها.

ب ـ ثبت گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در فارماکوپه ها.

ج ـ پذیرش هزینه داروهای گیاهی و گیاهان دارویی توسط بیمه های درمانی.

د ـ حمایت از کشت و صنعت های گیاهان دارویی و ایجاد واحدهای کشت و صنعتی که قادر باشند ذخایر شیمیایی دارویی خاص موجود در گیاه را با به کارگیری اصول و شیوه های علمی افزایش دهند و ارقام و بذرهای مرغوب تری تولید نمایند.

ـ پرهیز از پراکندگی در سرمایه گذاری بر روی تمامی صنایع گیاهان دارویی و اولویت دادن به سرمایه گذاری در دصنایع گیاهان دارویی که بیشترین بازار و ارزش افزوده و زمینه توسعه و ارتقای تولید را دارند و توجه خاص به سرمایه گذاری بر روی پرتقاضاترین گیاهان دارویی ایران که در حال حاضر شامل زعفران، شیرین بیان، زیره، آنغوزه، باریجه، گشنیز، آویشن، مرزه و گل محمدی است.

ـ حمایت های مالی از واحدهای موجود جهت ارتقا فن آوری از طریق: الف) اتخاذ سیاست های پولی و مالی در جهت تأمین نیازمندی های اعتباری صنعت گیاهان دارویی.

ب) ارائه تسهیلات بانکی ارزان قیمت به واحدهای فراوری سنتی جهت تجهیز و نوسازی ماشین آلات ج) حمایت از شرکت های تولیدکننده داروهای گیاهی از طریق برخورداری آنها از معافیت ها و تخفیفات عوارضی و مالیاتی و ارائه تسهیلات صادراتی؛ حداقل مشابه و هم تراز با شرکت های واردکننده دارو.

د) ایجاد تسهیلات و کمک برای حضور تولیدکنندگان گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در نمایشگاه های بین المللی دارویی و تسهیل دسترسی آنها به فناوری موردنیاز و تحولات بازار بین المللی.

ـ حمایت از ایجاد واحدهای فرآوری پیشرفته جدید و توسعه قطب های تولید داروهای گیاهی در کشور.

ـ کمک به توسعه آزمایشگاه های استاندارد جهت کنترل کیفی (کیفیت مواد مؤثره، آلودگی ها، باقیمانده سموم) جهت تولید محصولات سالم و عاری از باقیمانده سموم و کودهای شیمایی به صورتی که هزینه های انجام این گونه آزمایشات برای تولیدکنندگان مقرون به صرفه باشد.

ـ مکانیزه کردن مزارع گیاهان دارویی در مراحل کشت، داشت و برداشت.

ـ توسعه کشت زراعی گونه های بومی منحصربه فرد داخلی و نیز توسعه کشت گیاهان دارویی بر تقاضای غیربومی قابل کشت در ایران.

ـ حمایت و تسهیل مقررات مربوط به سرمایه گذاری خارجی و مشترک و فراهم سازی زمینه تشکیل شرکت های مشترک با شرکت های صاحب نام بین المللی فعال در زمینه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی.

ـ اتخاذ راهکارهای مؤثر برای رفع یا مقابله با تحریم های اقتصادی و بانکی.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: گیاهان دارویی - گیاهان - گیاه - سرمایه گذاری - توسعه - ایران - سرمایه - تولید - کشور - برنامه ریزی - کشاورزی - جهان - صادرات - افزایش - اقتصاد - سازمان بهداشت جهانی - گزارش - گیاهی - اقتصادی - میلیارد - داروهای گیاهی - برنامه - بهداشت - فقط در ایران - آینده پژوهی - جهانی - بازار - وزارت - بین المللی - بازاریابی

آخرین اخبار سرویس:
شاخص بورس 408 واحد رشد کرد

آغاز بیمه پایه دام سبک برای نخستین بار در بیرجند

تخریب پنج فقره ساخت و ساز غیر مجاز در چهاردانگه اسلامشهر

یک مقام بلاروس : حجم تجارت کشاورزی تهران و مینسک رشد 58 درصدی یافت

یک مقام بلاروس : حجم تجارت کشاورزی تهران و مینسک رشد 58 درصدی یافت

تسهیلات بانک آینده ویژه سازمان ها، شرکت ها و ادارات + جزییات

استاندار خوزستان:کار عملیاتی برای کاهش گرد و غبار خوزستان در حال انجام است

طلا و دلار در هفته آتی چگونه خواهد بود؟

آغاز فروش فوق العاده دلار

افتتاح مرکز معاینه فنی مخازن سی ان جی خودرو در میاندوآب

گردهمایی مالکین B30 با مدیران بهمن

نوسازی مدارس خوشاب نیازمند 250 میلیارد ریال اعتبار

حجم آب مخازن سدهای کشور 41 درصد است

توزیع 8 هزار بن کتاب از سوی بانک شهر در نمایشگاه کتاب هرمزگان

افزایش 120 هزار تومانی قیمت سکه در یک ماه

پیشرفت طرح های اقتصاد مقاومتی در حوزه وزارت نفت چشمگیر بوده است

جدال آمریکایی ها و سعودی ها در بازار نفت

کردستان، برای توسعه روابط اقتصادی با ایران تلاش می کند

مظنه گران ترین آپارتمان های تهران؟ +جدول

ارائه تسهیلات جدید بانک شهر به شهروندان

حداکثر افزایش قیمت دارو تا سقف تورم

راههای اخذ اقامت انگلستان

فروشندگان موبایل قاچاقچی نیستند

صادرات 400 میلیون دلاری گیاهان دارویی از ایران

تمایل بازار به سمت خرید ارز تا فروش آن

«تقریبا هیچ»؛ از سیف تا آخوندی/ توقف تخصیص بودجه قطار حومه ای

جذابیت بازنشستگی برای کشاورزان مازندرانی

استخدام کارمند اداری خانم،رشته بازرگانی در شرکت معتبربازرگانی

اخبار کوتاه جهان انرژی/احتمال افزایش دوباره قیمت نفت در پی فروپاشی تولید نفت ونزوئلا

تسهیلات تشویقی 33 درصدی به پرداخت کنندگان عوارض ساختمانی پرداخت می شود

افزایش حدود 20 درصدی پوشش صندوق بیمه اجتماعی مازندران در سال جاری

یک بطری آب صد درصد فرانسوی

کیکهای تجسمی، تلفیقی از هنر وصنعت

تمایل بازار به سمت خرید ارز تا فروش آن

بخش خصوصی مکمل طرح های نیمه تمام آذربایجان شرقی

ناچاریم ساختار کارمزدی در نظام بانکی را اصلاح کنیم

15هزار تن میگو پرورشی در هرمزگان تولید شد

اخبار کوتاه جهان انرژی/احتمال افزایش دوباره قیمت نفت در پی فروپاشی تولید نفت ونزوئلا

221 کنتور هوشمند بر روی چاههای برداشت آب نهبندان نصب شد

افزایش حدود 20 درصدی پوشش صندوق بیمه اجتماعی مازندران در سال جاری

درخواست تخصیص 2هزار میلیون مترمکعب آب از سدها وپساب برای استان البرز

قطع برق برخی مناطق بهبهان در روز سه شنبه

وزارت نفت سهمی اندک در درآمد سالانه یک میلیارد دلاری پارس جنوبی دارد/ دولت درآمد پارس جنوبی را خوب مصرف نمی کند

بورس دوباره به مدار صعودی بازگشت

درخواست تخصیص 2هزار میلیون مترمکعب آب از سدها وپساب برای استان البرز

59 درصد سدهای کشور خالی است

قطع برق برخی مناطق بهبهان در روز سه شنبه

ماهی جنوب صدرنشین قیمت ها در بازار گوشت سفید

شرکت بازرگانی بین المللی تامین اجتماعی دولتی نیست

221 کنتور هوشمند بر روی چاههای برداشت آب نهبندان نصب شد

چند میلیون کارگر موقت در کشور داریم؟

221 کنتور هوشمند بر روی چاههای برداشت آب نهبندان نصب شد

افزایش حدود 20 درصدی پوشش صندوق بیمه اجتماعی مازندران در سال جاری

پول سمی پنجه فساد مالی بر گلوی اقتصاد/ 4 راهکار برای نجات نظام پولی و بانکی کشور

بهترین صدقه ای که می توان پرداخت!

اختلال موقت در برخی خطوط تلفن بانک ملی ایران

پرواز 407 واحدی شاخص کل بورس

رونمایی از همراه پرداخت ایران زمین

درآمد عمومی دولت در قبوض تلفن همراه چیست؟

چرا تلگرام در خارج از ایران محبوب نیست؟

پیش بینی سال 97؛ نرخ تورم 9.1 درصد، بیکاری 11.3 درصد و رشد اقتصادی 5.5 درصد

ممانعت پلیس از تاسیس موسسات اعتباری بدون مجوز

تمایل بازار به سمت خرید ارز تا فروش آن

سکه همچنان بر مدار صعود /جدول

استخدام فروشنده در فروشگاه یونا در استان فارس شهر شیراز

قیمت دلار با تزریق از سوی بانک مرکزی نزولی شد

قصه پر غصه واردات برنج خارجی در فصل برداشت برنج

گردوخاک و کاهش دید افقی در برخی جاده ها

محمدعلی رجبی درمان تب بالای ارز، با سرمای زمستانه!

استخدام برنامه نویس ارشد ASP.NET MVC در تهران

کالا های قاچاق به مقصد نرسید

وزارت نفت برای جلوگیری از هدررفت گاز میادین مشترک برنامه ریزی کند

استان مرکزی عهده دار بازسازی 3هزار واحد مسکونی زلزله زدگان کرکانشاه

دستاورد کشور در میزان برداشت از میدان های مشترک نفت و گاز چشمگیر است

مطالبات پیمانکاران به 15 هزار میلیارد تومان رسید /خروج آزمایشگاه فنی و مکانیک از انحصار وزارت راه

برنامه فشرده برای تبدیل تهران به شهری مدرن

معاون وزیر نفت از طرح توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی دیدن کرد

کاهش 5 و 3درصدی ذخیره آب درسدهای کرج وطالقان مواجهه البرزباتنش آبی مزمن

ذخیره سازی 280 هزار ژن گیاهی در کشور

پیش بینی رشد 3.8 درصدی برای ایران/ پیشنهاد افزایش توافقات تجاری منطقه ای

کاهش 33 درصدی ورودی و 14 درصدی ذخایر آب سدها

دید افقی در برخی جاده ها

دستاورد کشور در میزان برداشت از میادین مشترک نفت و گاز چشمگیر است

پیشرفت طرح های اقتصاد مقاومتی در حوزه وزارت نفت چشمگیر بوده است

کاهش 5 و 3درصدی ذخیره آب درسدهای کرج وطالقان/مواجهه البرزباتنش آبی مزمن

بازدید معاون وزیر نفت از طرح توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

ماهی جنوب صدرنشین قیمت ها در بازار گوشت سفید

افزایش 36 درصدی صید ماهی سفید در دریای خزر

نقش انکار ناپذیر استارت آپ ها در اشتغال و رشد اقتصادی

جهانگیری: دستاورد کشور در میزان برداشت از میادین مشترک نفت و گاز چشمگیر است

قطع برق برخی مناطق بهبهان در روز سه شنبه

بورس دوباره به مدار صعودی بازگشت

درخواست تخصیص 2هزار میلیون مترمکعب آب از سدها وپساب برای استان البرز

بیمه البرز برترین شرکت بیمه بورسی از لحاظ کیفیت افشا و اطلاع رسانی

آگهی های استخدام استان تهران | دوشنبه 2 بهمن 96

افزایش 408 واحدی شاخص کل بورس/سهام فلزی ها رشد کرد

حسینی: افزایش قیمت ارز توجیه اقتصادی ندارد

کاهش 66 درصدی هزینه قبض برق با صفحات خورشیدی نیسان

انتقاد شدید از اعلام خط فقر 700 هزار تومانی

بیمه البرز برترین شرکت بیمه بورسی از لحاظ کیفیت افشا و اطلاع رسانی

حجم تجارت گیاهان دارویی دنیا 100 میلیارد دلار/ 8 هزار گونه گیاه در ایران است

حجم تجارت گیاهان دارویی دنیا 100 میلیارد دلار/ 8 هزار گونه گیاه در ایران است