مطالب مرتبط:
مشـارکت مردمـــی علیه فــقر
لزوم همکاری همه نهادها و ارگان ها با نیروی انتظامی در جهت تامین امنیت مردم
تجارت خودرو فروش ها از جیب مردم
قم در صدر ارزیابی سایر استان ها در جلب اعتماد مردم است
خرید 125 هزار کیلووات ساعت انرژی از مردم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مهر 1396 ساعت 00:032017-10-12سياسي

مشـارکت مردمـــی علیه فــقر


وقتی پای مشارکت مردم وسط باشد، کوهی از مشکلات هم قابل حل شدن است.

برای نمونه هنگام بروز حوادثی مانند سیل و زلزله، مردم بسیج می شوند و با تامین نیازهای اولیه حادثه دیدگان نمی گذارند به آنها آسیب بیشتری وارد شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، جام جم نوشت: مشارکت های مردمی، دوای درد بسیاری از آسیب های اجتماعی است؛ مثلا اگر شرایط برای حضور گسترده مردم فعال باشد آنها می توانند فقری را که کنترلش از دست دولتمردان خارج است به زانو در آورند .

در واقع این که منتظر بنشینیم و انتظار داشته باشیم فقط دولت برای مهار فقر به میدان بیاید، سیاست غلطی است که گذر زمان ثابت کرده جواب نمی دهد.

این در حالی است که فقر بستر لازم برای طغیان آسیب های اجتماعی دیگری مانند طلاق و اعتیاد را نیز فراهم می کند.

به همین علت مسئولان دست کم باید شرایطی ایجاد کنند که شهروندان تا حد توان برای مبارزه با فقر به میدان بیایند.

فقر ریشه می دواند بررسی های اخیر وزارت راه و شهرسازی، شمایل واضحی از فقر در ایران را به تصویر می کشد؛ طوری که براساس نتایج آن 33 درصد جامعه ایران زیر خط فقر زندگی می کنند که قطعا رفع این مسأله بدون مشارکت بالای مردم شدنی نیست.

براساس این گزارش، خانواده های طبقه متوسط برای خرید خانه مجبورند حداقل یک سوم درآمد ماهانه شان را به مدت 96 سال پس انداز کنند.

بدتر از همه این که حداقل4/0درصد از جمعیت ایران در کپر و چادر ساکن هستند، اما جالب است شش میلیون ایرانی قادرند ویلای شخصی بسازند.

همچنین براساس این گزارش تکان دهنده، 40 میلیون تومان فاصله درآمدی بین دهک اول و دهم کشور اعلام شده است.

این شمایل فقر در ایران به هیچ وجه زیبنده کشوری نیست که می خواهد تا سال 1404 به عنوان کشور نخست منطقه خاورمیانه در همه حوزه های اقتصادی و غیراقتصادی باشد.

مبارزه با فقر نیاز به عزمی ملی دارد که بی گمان، نهادهای مردمی و تشکل های غیردولتی برای رفع این آسیب اجتماعی باید با قدرت بیشتری به میدان بیایند.

با هم افزایی دولت و تشکل های مردمی، می توان به آینده ای بهتر برای فقرای ایران امیدوار بود، اما اگر فقط بار کار روی دوش دولت یا نهادهای مردمی باشد یا این که بین این دو، تفاهم و تقسیم کاری وجود نداشته باشد، آن گاه ممکن است یا دچار موازی کاری در عرصه مبارزه با فقر بشویم یا این که فقر به شکل مضاعفی بازتولید شود.

مبارزه با فقر در خانواده نیکوکاران نباید کمک به نیازمندان را فقط به دوستان و آشنایان خود محدود کنند.

این نکته ای است که بسیاری از کارشناسان بر آن پافشاری می کنند، اما در این میان نباید فراموش کرد کمک به نیازمندان باید از اطرافیان آغاز شود، زیرا به این شکل افراد می توانند اطمینان پیدا کنند کمک هایشان به دست نیازمندان واقعی می رسد.

این رویکرد سبب می شود افراد فرصت طلب نیز نتوانند از احساسات نیکوکاران سوءاستفاده کنند.

مشارکت مستقیم 10 میلیون ایرانی در کار خیر ایرانیان از دیرباز تاکنون همواره در هر کار خیری پیشقدم بوده اند و حسن نیت خود را ثابت کرده اند.

محسن ولییی، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تهران، با اشاره به همین مساله می گوید: براساس آموزه های دینی، اخلاقی و ملی ما، کار خیر میان ایرانی ها ریشه عمیقی دارد و همواره به کار خیر و کمک به مردم توصیه شده است.

شرکت در فعالیت های خیریه در ذات ایرانی هاست و هیچ اتفاقی نمی تواند این روحیه معنوی ایرانی ها را عوض کند.

به گفته ولییی، منظور از کار خیر هم صرفا کمک مالی نیست.

همین که بتوانیم فرد ناتوانی را از عرض خیابان رد کنیم و حتی سوال فردی را که دنبال مسیر درست در خیابان ها می گردد، به درستی پاسخ بدهیم، اینها هر کدام مصداق کار خیر است.

حتی این روزها نذر فرهنگی هم در برخی خیریه ها جاافتاده است و عده ای تلاش می کنند دانسته های خود را به طور رایگان در اختیار دیگران قرار دهند.

بنابراین وقتی نگاه می کنیم، می بینیم ایرانی ها در همه حوزه ها و شاخه های مختلف کار خیر، مشارکت بالایی دارند.

این مقام مسئول به ضرورت مشارکت حداکثری مردم در کار خیر اشاره می کند و می گوید: هر چقدر مردم در کار خیر مشارکت بیشتری داشته باشند، ناخودآگاه این کار خیر، تکثیر می شود و در درون خودش، زایش دارد.

لذا این که کار خیر بدرستی و با حفظ آبروی فرد کمک گیرنده، تبلیغ و معرفی شود، تاثیر بیشتری در جلب مشارکت های مردمی خواهد داشت.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تهران به آمار خیران ایرانی هم گریزی می زند و یادآور می شود: بیش از ده میلیون ایرانی در کار خیر به طور مستقیم مشارکت دارند؛ طوری که فقط حدود شش تا هفت میلیون ایرانی، صندوق کمیته امداد را در منازل خود نگهداری می کنند و کمک هایشان را به این صندوق می ریزند.

همچنین حدود یک میلیون ایرانی هم در طرح اکرام و طرح محسنین حضور دارند و برای حمایت از کودکان نیازمند پیشگام شده اند.

اشاعه نیکوکاری با تخصصی تر کردن کار خیر بیش از 15 هزار موسسه خیریه در کشور به ثبت رسیده اند که خیلی از آنها در حوزه های مختلف و گاه در حوزه های موازی با همدیگر، مشغول فعالیت هستند.

طبیعی است که هر چقدر کمیت و کیفیت ارائه خدمات نیکوکاری در این مراکز بالاتر برود و مشارکت مردم در این خیریه ها افزایش یابد، قدم های جدی تری می توان برای مقابله با فقر برداشت.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان تهران، یکی از مهم ترین راه های افزایش مشارکت مردم در فعالیت های خیریه را تخصصی دیدن امور نیکوکاری می داند و می گوید: هر چقدر در این حوزه به سمت تخصصی تر شدن حرکت کنیم، به همان نسبت هم بهتر می توانیم مشارکت اقشار مختلف مردم را جذب کنیم؛ مثلا اگر شرایطی فراهم باشد که معلم آموزش و پرورش یا پزشک و دندانپزشک و پرستار بتواند آموخته ها و مهارت خود را در اختیار نیازمندان قرار دهد، قطعا خیل عظیمی از این اقشار، تمایل دارند در این گونه کارها ی خیر مشارکت داشته باشند.

این که خیریه های تخصصی برای مشارکت اقشار مختلف مردم به وجود بیاید، ناخودآگاه خیلی ها را به سمت کار خیر می کشاند.

به گفته ولییی، می توان از خدمات یک پزشک خیر برای درمان یک نیازمند بهره برد؛ یعنی به جای این که به طور مثال به دنبال جذب کمک یک میلیونی از سوی یک پزشک باشیم، می توانیم همان پزشک را به سمت جراحی رایگان نیازمندان سوق بدهیم.

مشارکت بیشتر نیکوکاران با شفافیت مالی اهمیت مدیریت کمک های مردمی، دست کمی از فرآیند جمع آوری این کمک ها ندارد.

اگر مردم مطمئن باشند کمک هایشان به دست افراد نیازمند می رسد و از جزییات توزیع کمک هایشان مطلع باشند، در آن صورت، میزان مشارکت های مردمی افزایش خواهد یافت؛ اما در برخی خیریه ها، این شفافیت اطلاعات وجود ندارد و همین مساله باعث می شود برخی مردم نسبت به فعالیت عده ای از خیریه ها بدگمان شوند.

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با جام جم به همین موضوع اشاره می کند و می گوید: موسسات خیریه هم باید اطلاعات مالی خود را به طور کامل در اختیار افکار عمومی قرار دهند، اما متاسفانه خیریه های زیادی داریم که از این کار اجتناب می کنند.

به گفته این نماینده مجلس، یکی از عمده راه های افزایش مشارکت مردم در کارهای خیر، اطمینان بخشی به مردم است؛ طوری که مردم با اطمینان قلبی برای افزایش مشارکت خود به میدان مبارزه با فقر بیایند.

از سوی دیگر، نباید از خاطر برد کمک افراد متمکن در هر خانواده ای می تواند عامل مهمی برای از میان بردن فقر در چند خانواده باشند.

اگر هر فرد متمکنی، فقط همان اطرافیان خودش را تحت حمایت قرار دهد، ضربه جدی به ساختار فقر وارد می شود.

این که فرد فقیری، برادر یا خواهر متمکنی داشته باشد، اما کسی به او کمک نکند و مثلا مجبور باشد تحت حمایت نهادهای خیریه باشد، نشان از خلأ فرهنگسازی و اطلاع رسانی برای جذب بیشتر مشارکت های مردمی دارد.

استفاده از ظرفیت خیران محله مجید زارع فرد، مدیرکل حمایت های اجتماعی کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور هم معتقد است کار مردم را باید به خود مردم واگذار کرد، زیرا مردم بسیار بهتر از بخشنامه ها و دستورالعمل ها می توانند به شکل خودجوش، مشکل فقر را حل کنند.

به گفته زارع فرد، برای افزایش مشارکت مردم باید پتانسیل های مردمی برای کمک به فقرا در محلات شناسایی شود.

آن طور که او توضیح می دهد کمیته امداد در این مسیر حرکت کرده و توانسته از ظرفیت مساجد برای شناسایی و جذب نیکوکاران بهره ببرد.

در این مسیر، مراکز نیکوکاری در مساجد تشکیل می شود تا با جذب حمایت های مردم محل، کمک های مردم یک محله را به نیازمندان همان منطقه برساند.

البته به گفته این مقام مسئول، اگر ساکنان محله ای متمکن باشند، این مراکز نیکوکاری، حمایت های مردم محل را به محله ای نیازمند می رسانند.

به گفته زارع فرد، مراکز نیکوکاری فعال در مساجد، تحت نظارت کمیته امداد هستند، اما وابستگی سازمانی به کمیته امداد امام خمینی (ره) را ندارند.


کلید واژه ها: مردم - آسیب های اجتماعی - ایران - مبارزه - اجتماعی - دولت - گزارش - خانواده - اقتصادی - کشور - جمعیت ایران - شرایط - درآمد - خاورمیانه - خرید خانه - وزارت راه - درصد - مسئولان - ایرانی - انتظار - مشکلات - اعتیاد - جام جم - خط فقر - حادثه - وزارت - آینده - جامعه - تصویر - جمعیت

آخرین اخبار سرویس:
دفاع تمام قد عون از مبارزه حزب الله با تروریست ها

اسامی نامزدهای دریافت جایزه از جشنواره سینماحقیقت جمعه اعلام می شود

شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان به گیلان سفر می کند

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 25 آذر 96

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر شنبه 25 آذر 96

دشمن با تغییر افکار، آرمان ها و اختلال در سبک زندگی به ایران لطمه می زند

بیش از 980 هزار دختر در تجرد قطعی هستند

31 عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار مشخص شدند + اسامی

2 تفاوت جالب زنان و مردان در زندگی مشترک

حضور دکتر احمدی نژاد و مهندس رحیم مشایی در مراسم ختم مادر بزرگوار دکتر خلیلیان + تصاویر و فیلم

آیت الله مکارم شیرازی: سیاه نمایی افتخار نیست

آیا می دانستید تیپتان برسلامتی شما اثرمی گذارد؟

هیچکس جز محمدباقر نوبخت مسئول اقداماتی که در بودجه 97 اعمال شده نیست

رییس مرکز آمار ایران: 48 درصد سرشماری سال گذشته در کشور به صورت اینترنتی انجام شد

نامه جمعی از نمایندگان مجلس به رییس قوه قضاییه درباره روزنامه رسمی+متن

جلسه معاونان وزارت علوم و آموزش و پرورش درباره حذف رشته های کاردانی

مرکز رشد مهندسی پزشکی سپاه عاشورا راه اندازی شد

18 هزار واحد مسکونی استان در حادثه زلزله کاملا تخریب شده است

معلمان حق التدریس یزد تعیین وضعیت استخدامی خود را خواستار شدند

دستور سازمان بدر عراق به گردان های خود برای تحویل سلاح به دولت

در اجلاسیه نماز و فضای مجازی مطرح شد: وضعیت نماز در کشور مطلوب نیست/ برای سالم سازی فضای مجازی بودجه قرار داده شود

حرف هایی که افراد باهوش هرگز به زبان نمی آورند

دشمن فهمیده بود که اقدامات شهید مفتح وحدت بخش است

برخی از دستگاهها بود و نبودشان فرقی ندارد؛اما بودجه خوبی می گیرند!

ادای احترام به آتش نشانان حادثه پلاسکو در جشنواره سینما حقیقت

نجات 7 گردشگر گرفتار در غار مغان

وزیر اطلاعات: مردم باید با شنیدن اسم وزارت اطلاعات و حراست ها آرامش پیدا کنند

ایران: در حوزه موشکی در لبه تکنولوژی قرار گرفته ایم

آمار دختران مجرد به روایت نماینده مجلس

استخدام حسابدار خانم باسابقه کار بانرم افزار حسابداری در شیراز

استیضاح ربیعی کلید خورد/وضعیت نابسامان بازنشستگان کاردست وزیر داد

راهبرد وزارت اطلاعات جذب حداکثری و دفع حداقلی است

رونمایی از 4 اثر در هفته پژوهش

برتری انسان ها از هر جنسیتی به جدیت آنان در دستیابی به تقوا بستگی دارد

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مشکل اصلی فرهنگ ما قانون گریزی و فردگرایی است

مجلس تا 2 هفته آینده برای ایجاد مناطق آزاد تجاری رای گیری می کند

برگزاری سمینار مدیریت بحران در حوادث شهری با میزبانی کرج

اولویت یونسکو زنان و دختران هستند دریاچه ارومیه باید برای نسل های آینده حفظ و حراست شود

مشارکت مردم در حفظ محیط زیست و جنگل گلستان را نمی توان نادیده گرفت

انتصاب سه مدیرکل ستادی استانداری مازندران

سیاه نمایی افتخار نیست - نقد باید همراه با راه اصلاح بیان شود

پیکر هشتمین شهید مدافع حرم آمل هفته آینده به زادگاهش می آید

هیچکس جز محمدباقر نوبخت مسئول اقداماتی که در بودجه 97 اعمال شده نیست/خوب نیست حزب اعتدال و توسعه بعد از 4 سال منحل شود

حاج فائز مغنیه و حاج رضوان دریک قاب

31 عضو شورای مرکزی حزب اسلامی کار مشخص شدند + اسامی

سلفی جدید موگرینی با نیکی هیلی را دریابیم!

مردم باید با شنیدن اسم وزارت اطلاعات و حراست ها آرامش پیدا کنند

برخی از دستگاهها بود و نبود آنها فرقی ندارد؛اما بودجه خوبی می گیرند!

مرکز رشد مهندسی پزشکی سپاه عاشورا راه اندازی شد

دوازدهمین سالگرد شهادت اصحاب رسانه

مجلس تا 2 هفته آینده برای ایجاد مناطق آزاد تجاری رای گیری می کند

برتری انسان ها از هر جنسیتی به جدیت آنان در دستیابی به تقوا بستگی دارد

پوتین :شما آمریکایی ها مطمئن هستید که آدم های نرمالی هستید ؟

تکذیب قاچاق 5363 دستگاه خودروی لوکس

کشاورزی گیلان با ادامه واردات بی رویه "برنج" نابود می شود

بیش از 980 هزار دختر در تجرد قطعی هستند

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت معتبر در تهران

بنده هیچ اختلاف نظری با مصباحی مقدم ندارم

برگزاری کمسیون های 107، 109 و تحقیق مجلس خبرگان رهبری

بودجه 30 میلیارد تومانی برای پارک ملی گلستان

اختتامیه چهارمین دوره جایزه یحیی آغاز شد

بندر امیرآباد پیشران توسعه مازندران است

معاون حوزه های خواهران: فرهنگ سازی حجاب و عفاف نیازمند ایجاد زیرساخت های لازم است

وزیر اطلاعات: نباید کاری به زندگی خصوصی مردم داشت/ نیت خوانی در مسائل امنیتی ممنوع است

افزایش شفافیت و انضباط از ویژگی های لایجه بودجه 97 است

سهم خواهی سوار بر توسعه

سرداری که عادت نداشت از لباس نظامی و درجه استفاده کند

امروزه آسیب هایی که دین مردم را تهدید می کند، کم نیستند

نمایشگاه های کتاب جریان ساز فرهنگی در استان ها است

دانلود آهنگ جدید علیرضا عطایی بنام سودای دل

اولویت یونسکو زنان و دختران هستند/ دریاچه ارومیه باید برای نسل های آینده حفظ و حراست شود

دانلود آهنگ جدید عرفان نوروزی بنام ای همه تو

بیانیه ریاض 2 مسیر هشتمین دوره مذاکرات ژنو را مین گذاری کرده است/ سعودی ها نمی خواهند مسیر گفت وگوهای ژنو موفق شود

مردم باید با شنیدن اسم وزارت اطلاعات آرامش پیدا کنند/ نیت خوانی در مسائل امنیتی ممنوع است

تعامل خوب رسانه ملی با شرکت های دانش بنیان

دشمن در حال تغییر نیازهای مردم است

بودجه 97، یارانه بگیران را قلع و قمع می کند

پاسدار مدافع حرم آملی در سوریه به شهادت رسید

تظاهرات هندی ها علیه اقدام ترامپ درباره قدس

اژه ای: در روزنامه ها و فضای مجازی آزادی وجود دارد و راحت انتقاد می کنند اما مسئولان نظام و قوه قضاییه گوش می دهند و آنان را به آرامش دعوت می کنند

معارفه امام جمعه جدید امام زاده عبدالله آمل

لایحه بودجه 97 در دستور کار کمیسیون تلفیق

دستفروش مضروب، افغانی غیرمجاز بود/خودش درگیری را شروع کرد

جامعه بدون پژوهش راکد است

تکلیف طرح افزایش سن ازدواج دختران تا پایان مجلس دهم مشخص می شود

فتاح: احیای روحیه جهادی حلال مشکلات است دنیازدگی مسئولان مشکل آفرین است

استاندار خراسان جنوبی با خانواده شهید غلامحسین اصیل دیدار کرد

برگزاری سمینار مدیریت بحران در حوادث شهری با میزبانی کرج

بندر امیرآباد پیشران توسعه مازندران است

معاون حوزه های خواهران: فرهنگ سازی حجاب و عفاف نیازمند ایجاد زیرساخت است

اولین همایش بین المللی فرآورده های حلال به کار خود با پایان داد/ تبریز، میزبان دومین همایش بین المللی فرآورده های حلال

جنتی: جوانان پایه تحول هستند/دولتمردان از ظرفیت دانشجویان استفاده کنند

سهم خواهی سوار بر توسعه

افزایش شفافیت و انضباط از ویژگی های لایجه بودجه 97 است

سلحشوری: در برخی مناطق کشور دختران به عنوان ازدواج فروخته شده و مورد معامله قرار می گیرند

معاون حوزه های خواهران: فرهنگ سازی حجاب و عفاف نیازمند ایجاد زیرساخت های لازم است

همایش هم اندیشی ائمه جمعه و جماعات،علما و معتمدین ال تشیع و اهل تسنن خراسان جنوبی

بودجه 97، یارانه بگیران را قلع و قمع می کند

ماجرای خواندنی تعیین محل دفن امام

علوی: نباید به زندگی خصوصی مردم کاری داشت

مشـارکت مردمـــی علیه فــقر

مشـارکت مردمـــی علیه فــقر