مطالب مرتبط:
با خالق کارت های "صد آفرین" آشنا شوید
عکس یادگاری بهاره رهنما با مداح معروف
بازیگر زن در کنار مداح معروف!/عکس
عکس/ بازیگر معروف سینما، اسلحه به دست در زمان جنگ!
آخرین کارت قرمزی که هادی نوروزی گرفت +عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 20 مهر 1396 ساعت 12:522017-10-12فناوري

خالق کارت های معروف صدآفرین کیست؟ +عکس


- مهر نوشت : صادق صندوقی نام خوش آوایی است که برای به خاطر آوردنش باید در صندوقچه خاطرات دوران مدرسه جست وجو کرد.

سال های زیادی این واج آرایی ص و ق در شناسنامه کتاب های درسی و با عنوان تصویرگر نشسته بود.

کتاب های درسی اولین کتاب هایی بود که با آن ها روبرو شدم که تصویر داشتند، همیشه اول از همه می خواستم بدانم چه کسی آن ها را نقاشی کرده و دنبال اسمش می رفتم، بعد از سال ها نام خودم در همان صفحه نشست! یک شوخی عجیب و در حالی بازنشسته شدم که نامم همچنان در شناسنامه ها بود.

متولد اردیبهشت سال 1325 در همدان است و با اینکه بازنشسته شده، دوباره از او دعوت به کار کردند و حالا در دهه هفتم زندگی اش هفته ای یک روز در ساختمان پژوهش سازمان آموزش و پرورش حضور دارد.

ما که می رسیم مجله را جمع می کند و به پیشوازمان می آید، می گوید برای مان چای بیاورند.

در زمان عکاسی و مصاحبه یک لحظه هم حواسش را از اطراف برنمی دارد و هر از گاهی با بقیه کسانی که در اتاق هستند صحبت می کند.

آلبومی از نقاشی هایی که برای کتاب های مختلف کشیده را جلوی مان می گذارد، از ژول ورن و هرکول پوآرو تا بن هور و سینوهه و گالیور.

همه را او برای ما تصویرسازی کرده! وقتی هاکلبرفین یا تایم سایر را نگاه می کنم، تصویر مجسم شده ای که همه این سال ها از شخصیت ها داشته ام را می بینم.

صادق صندوقی این آدم ها و شخصیت های کتاب ها را برای مان زنده کرده و آن ها به همین شکل در گوشه ای از ذهنمان ثبت شده اند.

برای کشیدن چهره آدم ها از کسانی که می شناختم الهام می گرفتم، آلیس در سرزمین عجایب دخترم است، هاکلبرفین از بچه های فامیل و همین طور تا آخر گاهی ردپای همسایه ها را هم می توان در نقاشی هایش پیدا کرد.

بهانه صحبت ما با او بیشتر به خاطر خاطره کارت های هزارآفرین و صدآفرین است، همان هایی که زمان تشویق می دانند، به او می گویم هنوز کارت هایم را دارم، همه شان را در یک دفتر چسبانده ام و بازهم دورشان را نقاشی کرده ام، احتمالا این کارت ها جالب ترین و جذاب ترین خاطره دوران مدرسه ام هستند که هیجان اضافه شدن شان با چیزی قابل مقایسه نبود.

طرح های این کارت ها خیلی ساده بود و پیشنهاد دادم این کار را انجام دهیم که استقبال کردند.

اوایل کارم را امضا نمی کردم، اما وقتی یک بار دخترم را دیدم که با گرفتن همین کارت خیلی خوشحال شده، خواستم در شادی بچه ها هم سهیم باشم و کارهای بعدی را امضا کردم.

با او از روزهای اولی که نقاشی را شروع کرده صحبت کردیم تا به کارها و ایده های مختلفی که اجرا کرده، رسیدیم: معلمی که در مسیر زندگی ام موثر بود قبل از مدرسه کنار دست برادرم که دوم ابتدایی بود می نشستم و مثل دستیار اتاق عملی بودم که در نقاشی او را همراهی می کرد! اما خاطره ای که از روز اول مدرسه و نقاشی دارم، این است که وقتی روز اول مدرسه رفتیم، معلم کسی را به عنوان مبصر انتخاب کرد و گفت تا زمانی که من نیستم، هرکدامتان یک نقاشی بکشید.

وقتی از کلاس بیرون رفت برای خودم خرگوشی را کشیدم، بچه های دیگر هم خوششان آمد و هرکسی از من می خواست برایش نقاشی کنم، من هم خوشم آمده بود و برای چند نفری کشیدم.

مبصرمان که دو سال هم بزرگتر بود، وقتی این کار من را دید، گفت که من تقلب می کنم و کارم اشتباه است! البته اصلا معنی تقلب را هم نمی دانستم.

او می گفت که معلم به خاطر این کار مرا تنبیه می کند! تنبیه آن زمان هم هم چوب و فلک بود.

من هم ترسیده بودم و نگران شده بودم که معلم دعوایم می کند.

خلاصه معلممان آمد و نقاشی ها را جمع کرد و در هنگام تماشای آن ها متوجه شد که یک نفر همه را کشیده، از مبصر پرسید و او هم مرا نشان داد! من با ترس از سرجایم بلند شدم و حتی دلم می خواست زمین دهان باز می کرد و همان جا مرا می خورد! معلم پرسید که خودم تنهایی کشیدم که گفتم بله و در ذهنم تصوری از چوب و فلک داشتم که صدای معلم را شنیدم! بچه ها برایش دست بزنید! باور کنید اگر آن روز معلمم برخورد بدی با من کرده بود، حتما نقاشی را کنار می گذاشتم، اما همین دست زدن بچه ها و تایید خودش باعث شد من نقاشی را جدی بگیرم.

باید بگویم که تاثیر معلم در زندگی ما آدم ها خیلی زیاد است و می تواند در مسیر زندگی آدم ها از همان سنین طفولیت تاثیر داشته باشد.

نقاشی از همان زمان مدرسه رفتن برایم اهمیت پیدا کرده بود، در همان سال های آقای علی اکبر بلالی که همان معلمم بود و تا چند سال قبل که زنده بودند، از حالش خبر داشتم، به هر درسی که می رسیدیم به من می گفت این درس را به شکل دیگری نقاشی کن و طرح من را روی دیوار می زد.

به دلیل همین امتیازی که داشتم، در بین بچه ها و معلم ها محبوب بودم.

عشق به طبیعت مرا به معلمی در روستا کشاند من بعد از لیسانس به تهران آمدم و در دانشکده هنرهای زیبای تهرانِ پسران مشغول به تحصیل شدم و بعد از آن با توجه به اینکه به معلمی علاقه داشتم، در سال 48 به استخدام آموزش و پرورش درآمدم.

البته ازآنجایی که عاشق طبیعت هم بودم، دلم می خواست در روستا معلمی کنم و این اتفاق هم افتاد.

بعد از آن برای ادامه تحصیل در انستیتو تربیت مربیان امور هنری انتخاب شدم و سال 51 که فارغ التحصیل شدم از مسیر مهاباد و ساوه که معلمی کرده بودم، دوباره به تهران آمدم و در نهایت به بخش تصویرگری کتاب های درسی رسیدم.

نقاشی اصحاب فیل یکی از کارهای سختم بود در ابتدا در بخش مجلات رشد بودم، اما خودم دوست داشتم کار مانایی انجام دهم و به همین دلیل به بخش کتاب های درسی رفتم.

سال 65 هم اولین کاری که انجام دادم چهره امیرکبیر و شیخ فضل الله نوری برای کتاب دوره راهنمایی بود.

از اول دبستان تا آخر دبیرستان در کتاب های مختلف مدرسه طرح هایی را کشیده ام.

در آن زمان دو نفر بودیم و طرح ها را می کشیدیم و حتی مثلا برای کتاب علوم هم ما نقاشی می کردیم.

در آن زمان حتی در وضعیت موشک باران هم کار می کردیم! نقاشی اصحاب فیل را کشیدم که خیلی کار سختی بود، چون کسی اصلا شکل ظاهری ابابیل را نمی دانست و حتی از کارشناس ها هم که می پرسیدیم، آن ها هم نمی دانستند.

به همین دلیل خیلی کار سختی بود، به هر حال خیلی از این کارها پیش از آن تصویر نشده بود و کاملا شخصیت ها را باید از صفر می ساختیم.

در این سال ها بیشتر از پنج بار جنگ خندق را کار کرده ام، دو بار جنگ غدیرخم را کشیده ام و علاوه بر کار آموزش پرورش، کارهای آزاد زیادی داشتم و برای بیشتر از دو هزار کتاب تصویر کشیده ام، از جمله کتاب های ژول ورن، رمان های ایرانی و خارجی مختلف.

طراحی کارت های صدافین و هزارآفرین انتشارات حفظی از انتشاراتی بود که موارد حاشیه ای آموزش و پرورش را منتشر می کرد.

در آن زمان من با آن ها همکاری می کردم کارت های هزارآفرین و صدآفرین که خیلی ها یادشان است را همین انتشارات منتشر کرده بود.

در آن زمان می دیدم که کارت های خیلی ساده ای با یک جمله تشویقی به بچه ها می دادند، این کارت ها هیچ رنگ و لعابی نداشت.

ایده ام را به همین انتشارات گفتم که اگر این کارت ها رنگی شوند و طرح داشته باشند، برای بچه ها هم جذابیت بیشتری دارد که قبول کردند، من هم طرح ها را کشیدم و بعد از انتشار خیلی مورد توجه قرار گرفتند.

بعد از آن تا سال ها این کارت ها چاپ می شدند و برای بچه ها استفاده می کردند.

البته چندین مدل آفرین، صدآفرین، هزار و سیصد آفرین را طراحی کرده بودم.

کیفیت بالاتری که انگیزه به وجود نمی آورد البته امروزه کارها با آمدن کامپیوتر خیلی راحت شده است و سرعت هم بالاتر رفته است.

با این همه کارهای کامپیتری آنِ لازم را ندارند، اینکه چه رمزی و رازی است که در ذهن نمی ماند را نمی دانم! شاید کارها خیلی زیباتر و با کیفیت تر باشد، اما مانند این است که آنِ لازم را ندارد و با اینکه بچه ها زحمت زیادی می کشند، اما دیگر به تماشاچی انگیزه نمی دهد که به دیدن آن بنشیند.

شناخت مخاطب عنصر مهمی در نقاشی است کارها و سبکی که داشتم، بستگی به مخاطب داشت.

با این حال مخاطب اغلب کارهایی که انجام می دادم نوجوان ها بودند و به فراخور سلیقه و دیدگاه آن ها سعی می کردم طرحی را نقاشی کنم؛ اینکه کدام شخصیت را پررنگ تر کنم یا زاویه دید اثر از کدام سو خواهد بود، به مخاطب برمی گشت.

در آن زمان با توجه به اینکه بچه های خودم در سنین نوجوانی بودند، این طیف سنی را خوب می شناختم.

همچنین برای نقاشی کتاب های این گروه سنی از بچه های خودم کمک می گرفتم، به این شکل که از آن ها می خواستم کتاب را بخوانند و خلاصه و برداشت خودشان را به من بگویند تا نگاه آن ها را هم بدانم.

البته این همکاری بچه ها هم بدون دستمزد نمی ماند و پول توجیبی هم می گرفتند! نقاشی باید فضای اثر را بازنمایی کند تصویرگر باید تسلط خوبی روی حوزه هایی دیگر هم داشته باشد و به جز نقاشی خوب، خط خوش داشته باشد، جغرافیا و تاریخ بداند و فضای جامعه را هم بشناسد.

این خیلی مهم است که وقتی برای کتابی نقاشی می کنیم، مخاطب تنها با دیدن جلد آن فضای کلی اثر را بشناسد و بداند کتاب پلیسی و معمایی است یا عاشقانه و رمانتیک.

برای رسیدن به این شناخت هم فیلم دیدن خیلی کمک می کند و من هم علاقه خاصی به فیلم داشتم! دوست داشتم قصص قرآنی را تصویرسازی کنم همه این سال ها دست داشتم قصص قرآنی را نقاشی کنم، البته این کار یک نفر نیست و باید تیمی آن را انجام داد.

متاسفانه قرآن را برای بچه ها تصویرسازی نکرده ایم، در صورتیکه از کتاب انجیل مدل های مختلفی وجود دارد که قصه های آن تنها برای بچه های نقاشی شده و جذابیت زیادی هم دارد.

خیلی حیف است که ما قرآن و قصص آن را تصویرسازی نکرده ایم و همیشه دوست داشتم این اتفاق بیفتد.

در دوران جوانی با نقاشی توانستم مدرسه هم بسازم! ماجرا از این قرار بود که در روستای طواف کندی مهاباد مدرسه می ساختیم که بودجه مان قبل از ساختن ساختمان مدرسه تمام شد.

ما هم نگران بودیم که با شروع شدن پاییز و زمستان بچه ها چطور باید درس بخوانند.

در آن زمان با نقاشی و فروختن آن پول ساخت مدرسه تهیه شد و باید بگویم نقاشی همیشه و در همه حال به کمک من آمده است.

نمایشگاه من ویترین کتابفروشی هاست همیشه گفته ام نمایشگاه من ویترین کتابفروشی هاست و افتخار می کنم در کیف هرکسی حداقل یکی از نقاشی های من وجود داشته است.

چون حتی لوگوهای تولدت مبارک ، پیوندتان مبارک و از این قبیل کارها هم انجام داده ام که حالا همه استفاده می کنند، اما نه امضایی پای آن ها وجود دارد و نه کسی می داند.

با این حال خودم را نقاش مردمی می دانم و از این موضوع خوشحال هستم.


کلید واژه ها: نقاشی - کتاب های درسی - تصویر - کتاب - آلیس در سرزمین عجایب - شناسنامه - مدرسه - آموزش و پرورش - هایی - سرزمین عجایب - هرکول پوآرو - زندگی - جالب ترین - جذاب ترین - صادق - ساختمان - پیشنهاد - تصویرگر - مصاحبه - همیشه - معلمی - هیجان - معروف - تشویق - پوآرو - آموزش - همدان - عکاسی - اولین - عجایب

آخرین اخبار سرویس:
انتقال اینترنت با استفاده ازخطوط برق !

استخدام طراح دکوراسیون جهت همکاری با شرکت معتبر در شهر قم

رقص والس کرملین + فیلم

استخدام خانم جهت کار در پیتزا کش لقمه در شهرکرد

استخدام خانم جهت نگهداری از سالمند در شهر تهران

گوگل می داند کجایید حتی اگر نخواهید!

استخدام فروشنده مجرب با روابط عمومی بالا در شهر اصفهان

استخدام فروشنده و صندوقدار مجرب به صورت نیمه وقت در مشهد

بیژن کامکار: به آینده ی این موسیقی امیدوارم

استخدام فروشنده جهت همکاری در پوشاک پوش لند در زنجان

کشف مومیایی مبتلا به سرطان

استخدام تعدادی موتورسیکلت جهت ارسال مرسولات در اصفهان

استخدام کارشناس فناوری اطلاعات،کارشناس بازرگانی در تهران

استخدام حسابدار ماهر آشنا به نرم افزار هلو در مشهد

استخدام کارگر آقا جهت کار در کارگاه جوشکاری در اصفهان

توصیه های وزارت ارتباطات به مردم در زمان بحران چیست؟

چوب اجبار مخابرات بر سر مشترکان

سوژه ترین افراد مشهور در سال 2017 + عکس ها

استخدام باطریساز و مکانیک ماهر جهت همکاری در کرج

استخدام طراح گرافیست در شرکت معتبر در اصفهان

انتقال اینترنت با استفاده از خطوط برق !

گوگل می داند کجایید حتی اگر نخواهید!

استخدام منشی مجرب با روابط عمومی بالا جهت کار در اصفهان

استخدام نگهبان آقا جهت حراست در شهر تهران

استخدام کارمند آقا مسلط به کامپیوتر جهت امور اداری در تهران

جزییات تغییر سرویس اینترنتی از حجمی به غیرحجمی

استخدام نیرو مسلط به امور دفتری و حسابداری در اصفهان

استخدام منشی جوان خانم جهت همکاری با رستوران در تهران

گوگل می داند کجایید حتی اگر نخواهید!

این اپلیکیشن عکس های شما را به ایموجی های جالب تبدیل می کند

استخدام منشی خانم مسلط به word و excel در اصفهان

استخدام دامپزشک جهت مسئول فنی در شهر تهران

استخدام تعدادی موتور سوار جهت کار در تهیه غذا در تهران

استخدام دو نفر صندوقدار با سابقه جهت همکاری در اصفهان

استخدام نیرو جهت انجام امور خدماتی و نظافت در اصفهان

شیوه اعلام نارضایتی از خدمات اینترنت در ایران

استفاده، بارگذاری اکشن ها در فتوشاپ

پیام رسان LINE با ویژگی پاک کردن پیغام ها به روزرسانی شد

استخدام نیروی بازاریاب سنگ ساختمانی در قم

استخدام تعدادی کارگر MDF کار و نجار جهت کار در اصفهان

استخدام نیرو جهت پوشیدن لباس عروسک در همدان

پیام رسان LINE با ویژگی پاک کردن پیغام ها به روزرسانی شد

استخدام کارشناس پشتیبان نرم افزار درشرکت سامان داده پرداز سپند

استخدام برنامه نویس در شرکت برهان سیستم پاسارگاد در تهران

واتس اپ؛ هشداردهنده افسردگی در نوجوانان

شکایت اسپاتیفای و Deezer از رفتارهای نامنصفانه و غیررقابتی اپل

شکایت اسپاتیفای و Deezer از رفتارهای نامنصفانه و غیررقابتی اپل

استخدام رویه کوب ماهر و نیمه ماهر خیاط جهت تعمیرات

استخدام تعدادی میله دوز و منجوق دوز جهت کار در تهران

استخدام راننده پایه یک ترجیحاً ساکن اسلامشهر و حومه

استخدام کارمند امور اداری جهت پشتیبانی سایت و تولید محتوا

استخدام مهندس عمران آشنا به اجرای سقف عرشه فولادی

قابلیت فالو کردن هشتگ ها به اینستاگرام اضافه شد

در سال 2017 مردم بیشتر چه چیزهایی جستجو کرده اند؟

استخدام طراح گرافیست خانم بصورت پاره وقت با حقوق و مزایای بالا

استخدام نیروی خانم جهت کار در دفتر در قم

بسته پیامکی 23 آذر

پوتین: روسیه برای حل مشکل ورزشکاران خود در دادگاه بین المللی تلاش می کند

استخدام مربی خانم جهت مجموعه ورزشی در تهران

استخدام طراح مسلط به برنامه ریزی 3dmax در شیراز

قفل هوشمندی برای قفل کردن رایانه از راه دور

سیارک "سیگار برگی" فرستاده ای از سوی بیگانگان است؟!

آیا سیارک "سیگار برگی" فرستاده ای از سوی بیگانگان است؟!

استخدام حسابدار تمام وقت خانم جهت تراشکاری در شیراز

کاربران در سال 2017 چه کلماتی را بیشتر در گوگل جستجو کردند؟

برنامه های مدیر عامل همراه اول برای انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه ای اعلام کرد + ویدیو

در سال 2017 مردم بیشتر چه چیزهایی جستجو کرده اند؟

استخدام حسابدار پاره وقت خانم جهت صدور سند و بایگانی

استخدام فروشنده با مدرک کاردانی به بالا در بندر عباس

استخدام مدرس زبان انگلیسی باتجربه خانم در شهر تهران

استخدام کارمند فروش آشنا به کامپیوتر جهت شرکتی در کرج

گوگل در چین مرکز تحقیقات هوش مصنوعی دایر می کند

بیشترین کلمات جستجو شده در گوگل را ببینید/ تصاویر

سامسونگ از سه لپ تاپ به روزرسانی شده در خانواده Notebook 9 رونمایی کرد

سامسونگ از سه لپ تاپ به روزرسانی شده در خانواده Notebook 9 رونمایی کرد

استخدام برشکار و طراح حرفه ای در بازار تهران

استخدام مدیر تولید در زمینه تولید مواد غذایی در شهر اصفهان

استخدام نیروی زیگزال دوز و میاندوز در قم

استخدام راننده کامیونت،باپورسانت مکفی جهت محصول لبنی در مانگا

آی اواس 11.2.1 برای عموم منتشر شد

نسخه سبک وزن اپلیکیشن نقشه گوگل با نام Google Maps Go منتشر شد

بازی Battlefield Bad Company 3 در راه است!

در سال 2017 چه کلمه ای بیشتر در گوگل سرچ شد؟

نسخه سبک وزن اپلیکیشن نقشه گوگل با نام Google Maps Go منتشر شد

استخدام آرایشگر ماهر مردانه جهت کار در یزد

پزشکان بدون مرز: بیش از 6700 مسلمان روهینگیا در میانمار کشته شده اند

لزوم تجاری سازی محتوا در حوزه IT مازندران/ ایجاد اشتغال برای 800 نفر در حوزه کسب وکار اینترنتی

استخدام لیسانس بازرگانی جهت مدیریت موسسه خدمات دامپروری

آیفون X اندرویدی + عکس

استخدام کارشناس سفارشات خارجی جهت کار در تهران

استخدام کارشناس IT در شرکت علم و ثروت پارس در تهران

حذف نرم افزارهای مخرب از پلی استور

حضور پست بانک ایران در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ

نارضایتی از خدمات اینترنت را چطور اعلام کنیم؟

استخدام کارمند فروش در یک شرکت معتبر در تبریز

گوگل می داند کجایید حتی اگر نخواهید!

استخدام تعدادی راننده با ماشین در شهر قم

گوگل می داند کجایید حتی اگر نخواهید!

بیشترین کلمات جست و جو شده در گوگل در سال 2017 ؛ سال چگونه گوگل

تست سرعت اینترنت از طریق پرتال مخابرات ایران ممکن شد

خالق کارت های معروف صدآفرین کیست؟ +عکس

خالق کارت های معروف صدآفرین کیست؟ +عکس