مطالب مرتبط:
مجازات های زندان شکن و قضاتی که پیشرو شدند
تالاب گری بلمک پلدختر در معرض نابودی قرار دارد/ تبدیل تالاب به اراضی کشاورزی
تامین چهار درصد سهم سختی و کار به دستور وزیر کار
معارفه مدیرکل جدید تامین اجتماعی قم/752 هزار قمی زیر پوشش تامین اجتماعی
پوشش بیمه ای 42 میلیون نفر از جمعیت کشور توسط تامین اجتماعی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 20 مهر 1396 ساعت 11:252017-10-12اجتماعي

قضاتی که حکم جایگزین زندان می دهند: پاکسازی تالاب شادگان / تامین مخارج مرکز ایتام گنبد کاووس / تغذیه حیوانات


اولش سخت بود، خیلی هایشان دست به عصا بودند آموزش ها که بیشتر شد و کاهش جمعیت کیفری زندان ها مطالبه ای جدی شد مجازات جایگزین نیز جان گرفت.

- قضاتی که حکم جایگزین زندان می دهند: پاکسازی تالاب شادگان / تامین مخارج مرکز ایتام گنبد کاووس / تغذیه حیوانات " اولش سخت بود، خیلی هایشان دست به عصا بودند آموزش ها که بیشتر شد و کاهش جمعیت کیفری زندان ها مطالبه ای جدی شد مجازات جایگزین نیز جان گرفت.

ندامتگاه های کشور 85 هزار نفر ظرفیت دارند ولی220 هزار نفر در آنها زندگی می کنند؛ این را اصغر جهانگیر گفته است؛ رییس سازمان زندان ها.

این می شود تلنبار محکومان در فضایی تا سه برابر گنجایشش، این را هم جهانگیر گفته است، اعترافی صریح که تراکمی عجیب را روایت می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازعصرایران "به نقل از روزنامه جام جم، کاستن از این تراکم آرمان خیلی هاست، از دستگاه قضا که در پیشانی آسیب های ناشی از آن ایستاده تا دولت که این همه زندانی برایش مساوی است با خرج بیشتر؛ زندانیانی که در این همهمه فرصت کافی برای اصلاح و تربیت نمی یابند نیز ضلع سوم این مثلث اند.

قانونگذار که قانون جدید مجازات اسلامی را می نوشت، تقریبا پنج سال قبل نیم نگاهش به این مطالبات بود بویژه وقتی مواد مربوط به مجازات جایگزین حبس را در قانون می گنجاند.

از سال92 تا امروز که قانون جدید مجازات اسلامی روی میز قضات قرار گرفته این مجازات جایگزین که مانعی است برای ورود همه متهمان به زندان ها، راه نفسی برای ندامتگاه های کشور باز کرده که شاهدش آمارهای اصغر جهانگیر است؛ این که سال 93 زندانیان کشور 600 هزار نفر بودند و تعدادشان در سال 94 به 450 هزار نفر کاهش یافت و سال 95 این رقم به 220 هزار زندانی تقلیل یافت.

این سیر نزولی همان است که به آن کاهش جمعیت کیفری زندان ها می گویند، مطلوبی که هنوز به دست نیامده، اما دست نیافتنی نیست اگر سیاست هایی همچون صدور مجازات جایگزین حبس فراگیرتر شود.

آنهایی که صف شکن شدند اولش سخت بود، هفته ها و ماه های اولی که انتظار می رفت قضات، احکام جایگزین حبس صادر کنند، خیلی هایشان دست به عصا بودند و سمت جایگزین ها نمی رفتند ولی زمان که گذشت، آموزش ها که بیشتر شد و کاهش جمعیت کیفری زندان ها مطالبه ای جدی شد مجازات جایگزین نیز جان گرفت، اصلا شد وسیله ای برای تشویق قضات و دهان به دهان گشتن نام و سبک قضاوتشان.

یک روز خبر می رسید یک قاضی در شادگان، شکارچی غیرمجازی را که دو قمری را کشته بود به ده ساعت پاکسازی تالاب شادگان محکوم کرده و روزی دیگر از اصفهان خبر می آمد که یک قاضی خلاق دو شکارچی غیرمجاز را که به دل پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی زده بودند، به تحقیق در زمینه محیط زیست و تغذیه وحوش در فصل های سرد سال محکوم کرده است.

اینها محکوم بودند که علاوه بر این، هر دو ماه به واحد اجرای احکام بیایند و 40 بار بنویسند من انسان خوب و متدینی هستم و چون نمی خواهم سنگدل باشم، حیوانات را شکار نمی کنم.

مدتی بعد در گنبدکاووس یک قاضی در صدور احکام جایگزین رکوردشکنی کرد و خلاقیت را به اوج رساند؛ وقتی خبر آمد که او محکومان جرایم سبک بویژه نوجوانان و جوانان را با خرید کتاب، حفظ کردن احادیث، کمک به ماموران پلیس، کار در شهرداری و فعالیت در آسایشگاه ها محکوم می کند.

این صف شکنی ها بتدریج صدور احکام جایگزین حبس را روی غلتک انداخت تا شهریور امسال که در دادگاه کیفری شهرستان گالیکش، قاضی برای یک پزشک بی احتیاط حکم داد که علاوه بر پرداخت دیه به بیمار متضرر، از جنبه عمومی جرم نیز صد بیمار یتیم و بدسرپرست را رایگان مداوا کند.

حتی خبر آمد که چون پل صفوی و شیب پارتی، دو اثر تاریخی شهر بیستون به واسطه بی مبالاتی ها به دپوی زباله تبدیل شده، دادگاهی در بیستون، احکام جایگزین حبسش برای محکومان را پاکسازی این آثار تاریخی تعیین می کند.

اگر قضات این پرونده ها جسارت به خرج نمی دادند و سنتی حکم صادر می کردند، همه محکومان راهی زندان می شدند یا حبس و شلاق را همزمان تجربه می کردند، ولی سیاست حبس زدایی و استفاده از مجازات جایگزین، راه زندان رفتن جماعتی را مسدود کرد که راه تنفسی است برای ندامتگاه های متراکم ایران.

مجازاتی که متنبه می کند قاضی قاسم نقی زاده موسوی، رییس شعبه 102 دادگاه کیفری2 گنبدکاووس می توانست کتاب آیین دادرسی کیفری را روبه رویش بگذارد و برای همه متهمان مجازات حبس تجویز کند، اما این کار را نکرد.

او در عوض به یکی حکم داد200 ساعت در امامزاده ای کار کند و برای یکی حکم صادر کرد که بخشی از مخارج نگهداری مراکز ایتام را تامین کند، یعنی هم به زندان نرود و هم خیرش به همنوعان برسد.

نقی زاده می گوید این احکام را صادر می کند چون جنبه تنبیهی دارد و برای عده ای بازدارنده است.

قاضی کرامت بلاغی نیز که احکام جایگزین حبسی که در شیراز صادر کرده را خیلی ها شنیده و پسندیده اند به ما می گوید که مجازات های جایگزین در پیشگیری از تکرار جرم اثرگذارند و وقتی به میدان می آیند که مجازات های سنتی تاثیر معکوس بر افراد داشته باشد.

او باور دارد مجازات های سنتی که مشتمل برحبس و شلاق هستند و جزای نقدی یا ترکیبی از آنها برای برخی افراد مناسب نیست و در عوض مجازات های جایگزین حبس برای کسانی که قابلیت اصلاح دارند، کاربردی است.

او خودش این تاثیرها را دیده و مثال می زند که روزگاری برای جوانی که متهم به مزاحمت های خیابانی بود حکم داد که کنار ضریح امامزاده محله شان عکسی بیندازد و به این عکس تعهد دهد و در یک دفتر40 برگ نیز هر روز بنویسد که دیگر مزاحم نوامیس نمی شود.

قاضی بلاغی می گوید بعد از سال ها هم آن دفتر40 برگ را نگه داشته و هم خبر دارد که این جوان ترک مزاحمت کرده و زندگی سالمی دارد.

احکامی همچون لبه تیغ برخی از افراط ها می ترسند، از تاکید بیش از حد بر حبس زدایی و زندان زدایی و به دنبالش زیاده روی در صدور احکام جایگزین حبس.

کسانی مثل محمود عسگری، معاون مجتمع قضایی صدر که به جام جم توضیح می دهد نباید عده ای فکر کنند کاهش جمعیت کیفری زندان ها فقط با صدور احکام جایگزین میسر است.

این کارشناس قضایی در واقع موضوع را کلان می بیند و می گوید برای کم شدن زندانیان و کاهش جمعیت کیفری باید پیشگیری از وقوع جرم که چندین سازمان در آن سهم دارند، جدی گرفته شود هرچند مجازات های جایگزین حبس نیز سیاستی است که می توان رویش حساب کرد.

اما قاضی کرامت بلاغی، مجازات های جایگزین حبس را ازاین منظر می بیند که نباید در صدورشان به بیراهه رفت که منظورش تعیین دقیق جامعه هدف است؛ کسانی که مستحق تخفیف در مجازات هستند و اگر به سبک مجازات های جایگزین تنبیه شوند، متنبه خواهند شد.

او به همین دلیل تاکید دارد که سن متهمان، شخصیت آنها، نحوه ارتکاب جرم، میزان خسارت وارده به شاکی یا جامعه، سابقه کیفری او و نیز شرایطی که موجب وقوع جرم شده باید مدنظر قاضی باشد تا درست ترین رای صادر شود.

قاضی عسگری به واسطه همین ظرایف است که تاکید می کند اگر قاضی وقت نگذارد و دقت نکند که زیر و بم متهم چیست آن وقت حکمی صادر می کند که خود مساله ساز است؛ یک جور تیغ در دست زنگی مست.

البته آرای جایگزین،عادلانه و منصفانه نمی شوند مگرعلم قاضی بالا برود.

به گفته عسگری، قضات مسلط به اصول روان شناسی و جرم شناسی شوند، گرچه او نیز خوب می داند با مشغله ای که اجازه سرخاراندن به قضات نمی دهد و بلاغی تایید می کند که این مشغله، انگیزه را از خیلی هایشان گرفته و رسیدن به چنین نقطه ای آسان نخواهد بود.


کلید واژه ها: زندان - مجازات - قانون جدید مجازات اسلامی - کاهش جمعیت - تالاب شادگان - مجازات اسلامی - شادگان - زندانی - پاکسازی - قانون - کاهش - جمعیت - گنبد کاووس - زندانیان - آموزش - حیوانات - کشور - اسلامی - تراکم - تغذیه - تامین - جدید - دهان - هایی - گنبد - روزنامه - مطالبات - شکارچی - انتظار - اصفهان

آخرین اخبار سرویس:
تهرانی ها، شیر و مایعات بخورند

3 راه دریافت دیپلم برای بزرگسالان/ آموزشگاه ها نمی توانند دیپلم صادر کنند

زبانه های آتش در کمین100 هزار کلاس درس!

جامعه شناسی آموزش و پرورش چیست؟

کلینیک های پزشکی تبریز، به بی خطرسازی پسماندهای پزشکی خود اقدام کنند

آماری تکان دهنده از آزار خیابانی زنان در کشور

پلنگ رودسر قلمرو خود را انتخاب کرده است

تصاویر/ طبیعت پاییزی در کیش

آلوده ترین پاییز 4 سال اخیر

آماری تکان دهنده از آزار خیابانی زنان در کشور

بررسی میزان مشق شب دانش آموزان در کشورهای مختلف/2 دانش آموزان هنگ کنگی صاحب بیشترین مشق شب در میان کشورهای جهان

اجرای طرح ترافیک از درب منزل

تکذیب جریمه بدحجابی توسط دوربین ها

آلودگی هوا مدارس تهران را تعطیل کرد

ممنوعیت تردد کامیون ها تا چهارشنبه در تهران

بحران پسماند، برداشت غیرمجاز از رودخانه هاومرگ تالاب ها در گیلان

نگران هندوانه شب یلدا نباشید!

هوای ارومیه در رده دوم شهرهای ناسالم کشور قرار گرفت

میزان آلایندگی هوای قم افزایش می یابد

وقف باغ در قیروکارزین

امیر آسمان

کاهش تلفات تصادفات نیازمند فرهنگ سازی است

30 کار 30 ثانیه ای برای تغییر دادن دنیای شما

نمی دانم کجایی!

ارتباط بین نمک پاشی جاده ها و نابودی اکوسیستم های آبی

برگزاری دوره تخصصی آموزشی قرآن کریم به روش نوین در تفت

دوشنبه مدارس البرز تعطیل نیست

آمارهایی از رایج ترین آزارهای خیابانی علیه زنان

اجرای طرح زوج و فرد از در منازل در روز دوشنبه/ ممنوعیت تردد کامیون ها تا 72 ساعت در تهران

آیا دیدار استقلال برابر ایران جوان بوشهر لغو می شود ؟

تونل مخصوص عبور قایق در نروژ

تعطیلی مدارس ارومیه برای سومین روز

دوشنبه مدارس البرز تعطیل نیست

خبرهای خوش شهردار برای آبیکی ها / برخورد با هر تخلف در شهرداری/ آلایندگی شرکت سیمان با بهای 65هزارتومان

آرزوی پسر بچه آمریکایی از بابانوئل: غذا و پتو

کرمانشاه همچنان در اضطرار

دیدار سفیر سوییس با رییس سازمان حفاظت محیط زیست

مدارس مشهد تعطیل است؟

عوارض آلودگی هوا بر سلامت شهروندان +عکس

اتفاقی عجیب؛ زلزله کرمانشاه سطح آب «دریاچه ارومیه» را بالا آورد!

اجرای طرح زوج و فرد از در منازل

مدارس استان البرز فردا تعطیل نیست

ایجاد افکت بازتاب نور از سطح آب

آمارهای تکاندهنده از آزار زنان در کشور؛ 75 تا 98 درصد زنان مورد آزار خیابانی قرار گرفته اند/ تعقیب شدن با ماشین رایج ترین آزار

تعطیلی مدارس تبریز برای سومین روز پیاپی

وزیر آموزش و پرورش کانون را شریک مدرسه خطاب کرد

با وجود پایداری هوا احتمال افزایش آلودگی هوا در قم وجود دارد

تعطیلی مدارس تبریز به دلیل آلودگی هوا در روز دوشنبه مشروط شد

تعطیلی مدارس تبریز برای سومین روز پیاپی

برگزاری نشست کمیته اضطرار آلودگی هوای البرز مدارس فردا تعطیل نیست

هوای اراک در وضعیت ناسالم قرار گرفت

با وجود پایداری هوا احتمال افزایش آلودگی هوا در قم وجود دارد

دیدار استقلال ـ ایران جوان بوشهر لغو شد

آخرین وضعیت آلودگی هوای پایتخت

تقدیر از 306 نفر دانش آموز برگزیده المپیاد ها و جشنواره های علمی و 4 نفر از مدیران آموزشگاهها

تمامی مدارس استان تهران به غیر از دماوند، فیروزکوه و پردیس، فردا تعطیل است

برگزاری نشست کمیته اضطرار آلودگی هوای البرز/مدارس فردا تعطیل نیست

تعطیلی مدارس تبریز برای سومین روز پیاپی

مدارس ارومیه برای سومین روز پیاپی فردا تعطیل شد

مدارس ارومیه دوشنبه تعطیل شد

هوای اراک در وضعیت ناسالم قرار گرفت

مدارس تبریز فردا برای سومین روز متوالی تعطیل شد

مدارس تهران فردا هم تعطیل است

نقشه اماکن و راههای استان قم با دقت زیاد برای مواقع بحرانی تهیه شود

نقشه اماکن و راههای استان قم با دقت زیاد برای مواقع بحرانی تهیه شود

مدارس ارومیه باز هم تعطیل شد

اجرای طرح زوج و فرد از در منازل

آلودگی برای سومین روز متوالی مدارس ارومیه را تعطیل کرد

تعطیلی مدارس ارومیه در سومین روز متوالی به علت آلودگی هوا

مهم ترین یافته های باستانشناسی سال 2017

مدارس ارومیه به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد

ارسال کمک های مردمی بدون هماهنگی با هلال احمر در هنگام حوادث از مهمترین مشکلات است

مدارس تبریز فردا برای سومین روز متوالی تعطیل شد

مدارس تبریز هم تعطیل شد

مدارس تبریز فردا برای سومین روز متوالی تعطیل شد

تعطیلی مدارس ارومیه در سومین روز متوالی به علت آلودگی هوا

ارسال کمک های مردمی بدون هماهنگی با هلال احمر در هنگام حوادث از مهمترین مشکلات است

هوای پایتخت در وضعیت قرمز است

مدارس تبریز فردا برای سومین روز متوالی تعطیل شد

مدارس ارومیه برای سومین روز پیاپی فردا تعطیل شد

تعطیلی دوباره مدارس تبریز به علت آلودگی هوا

گفتگوی 18:30/ چالش آلودگی هوای تهران برای دستگاه های حاکمیتی

لغو دیدار استقلال ــ ایران جوان بوشهر به دلیل آلودگی هوا

اجرای طرح زوج و فرد از در منازل در روز دوشنبه

مدارس تبریز در روز دوشنبه تعطیل است

مدارس تبریز تعطیل شد

مستأجران مناطق زلزله زده استان کرمانشاه "بدون کانکس و مجبور به کوچ"

ماسک مناسب برای روزهای آلوده کدام است؟

باران و لغزندگی در جنوب کشور

عملیات بیابان زدایی در بیش از 12 هزار هکتار از اراضی بیابانی جنوب غرب پایتخت

مدارس تبریز فردا تعطیل شد

مدارس ارومیه تعطیل شد

آلودگی هوا مدارس تهران را تعطیل کرد

آلودگی هوای تبریز

مدارس ارومیه برای سومین روز پیاپی فردا تعطیل شد

مدارس تبریز فردا برای سومین روز متوالی تعطیل شد

تکذیب جریمه بدحجابی توسط دوربین های جاده ای

تداوم انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا در 6 کلان شهر کشور

آلودگی هوا مدارس ارومیه و تبریز را تعطیل کرد

مدارس ارومیه دوشنبه هم تعطیل شد

قضاتی که حکم جایگزین زندان می دهند: پاکسازی تالاب شادگان / تامین مخارج مرکز ایتام گنبد کاووس / تغذیه حیوانات

قضاتی که حکم جایگزین زندان می دهند: پاکسازی تالاب شادگان / تامین مخارج مرکز ایتام گنبد کاووس / تغذیه حیوانات