مطالب مرتبط:
تصاویر/ مراسم گرامیداشت سالروز سفر رهبر معظم انقلاب به خراسان شمالی
تاکید مشاور رهبر انقلاب بر آمادگی نیروهای مسلح
جهاد دانشگاهی، مورد علاقه ویژه رهبر معظم انقلاب/ نخبگان نباید دغدغه اقتصادی داشته باشند
جهاد دانشگاهی، مورد علاقه ویژه رهبر معظم انقلاب/ نخبگان نباید دغدغه اقتصادی داشته باشند
تبلیغ انقلاب نیازمند تحول اساسی و بنیادی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 20 مهر 1396 ساعت 06:052017-10-12سياسي

ویژگی ممتاز حافظ از نظر رهبر انقلاب


منظور من از حافظ، آن شخصیتی است که از حافظ در تاریخ ماندگار است؛ یعنی آن بخش اصلی و عمده ی عمر حافظ که بخش پایانی عمر اوست.

[.

] حافظ در اقلاً ثلث آخر زندگی اش، - "، بیستم مهرماه، قرین و همنیشن نام شاعری است که مهرش در عمق جان مردم این سرزمین نشسته و شعرش در ذهن و بر زبان ایشان جاری است.

شاعری که متعلق به همه ی قرن ها و محبوب همه ی قشرهاست.

یادداشت زیر بخشی از گرامیداشت حافظ شیرازی در بیانات رهبر معظم انقلاب است که به مناسبت روز حافظ منتشر می شود.

امامِ غزل حافظ و غزلیاتش اگرچه در تاریخ شهره و شناخته شده اند، اما هم او و هم شعرش آن چنان که سزاوار است، شناخته نشده اند.

حافظ ستاره ی درخشنده ی غزل و زبان فارسی است و پشت سر تمام غزل هایش، قرآن در دل خانه های بسیاری نشانده شده است.

اما عدم اهتمام به معرفی و شناساندن این شاعر حکیم و فقدان درک قامت شعر و مضامین بلند او، غزلش را دستمایه ی سطحی نگری کرده و گاهی شخصیت او را از حکیمی عالم به رند میکده نشینی تنزل داده است.

بی تردید پیش درآمد چنین غفلتی، عدم التفات به هویت فرهنگی و به دنبال آن، ادبیات و شعر است.

امر تأسف آوری است که به اعتقاد بسیاری از افراد عام و خاص، فرهنگ مقوله ی مهمی نیست و هنرهایی نظیر شعر بیشتر وجهه ی سرگرمی و تشریفاتی دارند.

اما رهبر فرزانه ی انقلاب در تبیین اهمیت شعر و کارکرد اجتماعی آن می فرمایند: شعر، حافظِ هویت ملی است، حافظ هویت ملی.

هویت ملت ها عبارت است از مشخصه های فرهنگی آن ها و مزیت های فرهنگی آن ها.

این هویت فرهنگی یک ملت را تشکیل می دهد.

این هویت فرهنگی، اصل است.

اگر چنانچه این از یک ملتی گرفته بشود، این ملت هضم خواهد شد؛ یعنی در واقع به معنای حقیقی کلمه نابود خواهد شد.

حالا در یک مشخصه ی جغرافیایی قرار می گیرد، اما چیزی نیست.

هست، اما بودن او مثل نبودن است.

هویت فرهنگی، همه ی حیات یک مجموعه و یک ملت است.

شعر می تواند این هویت فرهنگی را هم تقویت کند و غنی کند و تغذیه کند؛ که در باب هویت فرهنگی هم باز به شعرای تاریخ خودمان که نگاه می کنیم (زبان آوران بزرگ)، می بینیم پیام های این ها خیلی باارزش است: پیام توحید است، پیام خداباوری است، پیام درستکاری است.

[.

] انصافاً شعر فارسی (بوستان سعدی، شاهنامه ی فردوسی، خمسه ی نظامی، دیوان حافظ، مثنوی مولوی) پر از حکمت است.

[.

] این ها توانسته یک هویتی برای ملت ما تعریف کند و این را هم به شما عرض بکنم: ما هرچه امتیاز داریم، ناشی از همین هویت فرهنگی است (21 تیر 1393) حافظ، انسانی وارسته درک این جایگاه از هویت فرهنگی، ادبیات و شعر، مسئولیتی را در قبال پیام و شخصیت شاعران بزرگ و قله های شعر و زبان فارسی و به طور ویژه، خواجه شمس الدین محمدبن بهاءالدین حافظ شیرازی ایجاب می کند.

بدیهی است با تأمل و تعمق در اشعار شاعرانی چون حافظ، علاوه بر ایجاد درک درست از او و پیامش، زمینه ی فزونی بر معرفت جامعه ی خود و فرهنگ کشورمان نیز فراهم می شود.

شاعری که رهبر انقلاب برای معرفی شخصیت برجسته ی او می فرمایند: منظور من از حافظ، آن شخصیتی است که از حافظ در تاریخ ماندگار است؛ یعنی آن بخش اصلی و عمده ی عمر حافظ که بخش پایانی عمر اوست.

[.

] حافظ در اقلاً ثلث آخر زندگی اش، یک انسان وارسته و والاست.

اولاً یک عالم زمانه است؛ یعنی درس خوانده و تحصیل کرده و مدرسه رفته است.

فقه و حدیث و کلام و تفسیر و ادب فارسی و ادب عربی را آموخته.

حتی آن چنان که حدس زده می شود، از اصطلاحاتی که در نجوم و غیره به کار رفته، در این علوم هم دستی داشته و تحصیلی کرده، یک عالم است.

این عالم، بساط علم فروشی و زهدفروشی و دین فروشی را هرگز نگسترده، که آن روز چنین بساط هایی رواج داشته.

این عالم در بخش عمده ای از عمرش، راه سلوک و عرفان را هم پیموده.

در اینکه وابسته ی به فرقه ای از متصوفه هم نیست، شاید شکی نباشد.

یعنی هیچ یک از فرق متصوفه، نمی توانند ادعا کنند که حافظ جزء سلسله ی آن هاست، زیرا که برای او هیچ مرشدی، شیخی، قطبی بیان نشده (28 آبان 1367) همچنین ایشان در جای دیگری، به تعبیر خودشان در ارادت و ادای احساس مسئولیت در برابر پیام، فرهنگ و جهان بینی این شاعر وارسته می گویند: بنده جهان بینی حافظ را جهان بینی عرفانی می دانم.

بلاشک حافظ یک عارف است (28 آبان 1367) علاوه بر تشریح این موضوع در سخنرانی کنگره ی حافظ، بر این سخن خود مصادیقی از اشعار حافظ شیرازی را ذکر کرده و از عشق به عنوان بارزترین مظهر این جهان بینی در کلام حافظ (28 آبان 1367) یاد می کنند.

از سویی دیگر، ایشان در معرفی وجاهت معرفت این غزل سرای قرن هشتم تصریح می کنند: حافظ اگر افتخار نمی کرد به حافظ قرآن بودن، تخلص خودش را حافظ نمی گذاشت (24 مرداد 1390).

سخنی که حافظ در شعر خود نیز به آن تصریح می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای در باب آشنایی حافظ با قرآن اظهار می کنند که قرابت غزل حافظ با قرآن برای آن ها که به قرآن آَشنایند و با آن انس دارند، مبرهن است.

بیت الغزل معرفترهبر انقلاب پیرامون معارف بلندی که در شعر حافظ وجود دارد، معتقدند: این معارف هم فقط با هنرمند بودن به دست نمی آید، بلکه یک پشتوانه ی فلسفی و فکری لازم دارد.

باید متکا یا نقطه ی عزیمت و خاستگاهی از اندیشه ی والا، این درک هنری و سپس تبیین هنری را پشتیبانی کند (1 مرداد 1380) و در سخن دیگری معارف شعر حافظ را این گونه شرح می دهند: قرآن درس همیشگی زندگی انسان است و دیوان حافظ مستفاد از قرآن است و خود او اعتراف می کند که نکات قرآنی را آموخته و زبان خودش را به آن ها گشوده است.

پس محتوای شعر حافظ آنجا که از جنبه ی شعری محض خارج می شود و قدم در وادی بیان معارف و اخلاقیات می گذارد، یک گنجینه و ذخیره است برای ملت ما امروز و نسل های آینده و همچنین برای ملت های دیگر، چون معارف والای انسانی مرز نمی شناسد.

پس بزرگداشت از حافظ، بزرگداشت از فرهنگ قرآنی و اسلامی و ایرانی است و بزرگداشت از آن اندیشه های نابی است که در این دیوان کوچک گردآوری شده و به بهترین و شیواترین زبان، ادا شده است (28 آبان 1367) رهبر ادیب انقلاب در دیدارهای نیمه ی ماه رمضان همواره شاعران را به اندیشه و حکمت شاعر رهمنون کرده اند؛ آنچه در حافظ و سعدی به غایت است، تا جایی که می توان از آن ها به عنوان حکیم یاد کرد.

به فرموده ی ایشان: این است که کسی مثل سعدی را، کسی مثل حافظ را، کسی مثل صائب را به قله می رساند.

حکمت، اندیشه ی حکیمانه، مسائل لازم برای آموختن به انسان ها، این ها را فهمیدن و در شعر گنجاندن و بیان کردن (که معارف دینی و معارف انسانی و سبک زندگی جزء برترین هایش است)، این ها مسئولیت های شاعر است (1 مرداد 1392) لطف سخنشحافظ شاعری است که لفظ و معنا را در کنار قالب و محتوا با هم به اوج رسانده و اگر در معنای سخن او اختلاف نظرهایی وجود دارد، در قوت غزل او اندکی تردید نیست.

چنان که رهبر انقلاب می فرمایند: لطافت و نازکی در غزل، به طور طبیعی منافات دارد با طبیعت استحکام و محکم بودن شعر که در قصیده مشاهده می شود، حالا ما شعری را اگر پیدا کردیم که با این که غزل هست، از لحاظ استحکام الفاظ، کوچکترین نقیصه ای ندارد؛ این شکل شعر، برترین است.

اگر غزلی را ما یافتیم که علاوه بر لطف سخن و لطافت کلمات، از یک استحکام و استواری هم برخوردار است- به طوری که نمی توان جای هیچ کلمه ای از کلمات آن را عوض کرد یا چیزی به آن افزود یا چیزی از آن کاست - باید استنتاج کنیم که این غزل، این سخن، در حد اوج است و در دیوان حافظ، از این قبیل بسیار است.

(28 آبان 1367) حافظ زیرکانه و استادانه برای بیان پیام خود از قالب غزل بهره گرفته است؛ قالبی از شعر که مردم بیش از سایرین با آن مأنوس هستند و از همین روست که غزل های او این گونه سال های متمادی در جان ها و اذهان رسوخ کرده و پیام او بر ذهنیت مردم در گذشته تا امروز اثرگذار بوده است.

از سویی دیگر، غزل حافظ واجد صفات برجسته ی دیگری نیز هست که رهبر انقلاب در سخنرانی مطولی در بزرگداشت این شاعر، از آن ها به طور مبسوط یاد می کند: قدرت تصویر در شعر، شورآفرینی، مضامین فراوان، کم گویی و گزیده گویی، روانی، صیقل زدگی الفاظ، گوش نوازی کلمات، معانی رمزگونه، ترکیبات بسیار شیرین و.

از جمله ی آن هاست.

(28 آبان 1367) البته باید اذعان کرد که غالب غزلیات حافظ متصف به این صفات برجسته هستند و در میان اشعار او می توان نمونه هایی را یافت که به لحاظ محتوا، مصداق برجستگی های گفته شده نباشند.

اقتدا به حافظبه هر ترتیب، حافظ زنده است به شعر و شعر او زنده است به قرآنی که در سینه دارد.

غزل امروز شاهد وفور استعدادهاست که اگر حافظ و معارفش را به شایستگی بشناسد و چنین راهی را برگزیند، بی گمان سعادتمند خواهد شد.

رهبر انقلاب نیز بر این باورند که با اتخاذ تدابیری، امروز نیز می توان به قله ها و ستاره های درخشانی در این عرصه دست یافت.

در این سال ها، خود ایشان به این مهم همت کرده اند.

دیدارهای سالیانه ی ایشان با شعرا نه تنها تأکیدی بر اهمیت شعر به عنوان حافظ هویت فرهنگی است، بلکه تلاش عالمانه ای است در هدایت شاعران به راهی که بزرگان شعر یا به قول ایشان، ائمه علیهم السلام شعر طی کرده اند.


کلید واژه ها: فرهنگی - فرهنگ - حافظ - هویت - پیام - تاریخ - رهبر معظم انقلاب - زبان - رهبر - شاعر - ادبیات - حافظ شیرازی - رهبر انقلاب - فارسی - ماندگار - اجتماعی - شاهنامه - سرگرمی - شیرازی - حکیمی - اهمیت - محبوب - تغذیه - حقیقی - ستاره - درآمد - زندگی - منتشر - خانه - مردم

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری دادگاه بقایی/ اعلام3شرکت مجاز اخذ ویزای اربعین/تاکید بر همکاری هسته ای ایران و روسیه...

درمان فرد معتاد نیاز به اراده و خواستن بسیار قوی دارد

سپاه مظهر عزت و عظمت ملت ایران است

فیلم/ کارنامه عملیات «رعد 3» پلیس تهران

تعهد تامین اجتماعی به بیمه کارگران ساختمانی

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خبر داد تأمین اعتبار ساخت پتروشیمی دهدشت در آینده نزدیک

نعمتی: هدف 40 ساله آمریکا براندازی حکومت ایران است

رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه شوای عالی امنیت ملی منصوب شد

عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر شد

سپاه پاسداران، قلب تپنده انقلاب اسلامی است

عضو خبرگان رهبری:بدعهدی آمریکا روز به روز بر وحدت، ائتلاف ملی و عظمت ایران اسلامی می افزاید

منطقه آزاد ارس میزبان دومین دوره مسابقات قرآنی مناطق آزاد کشور است

اسناد رسمی و عادی چه تفاوتهایی با هم دارند؟

دانشجویان کردستانی اظهارات سخیف رییس جمهور آمریکا را محکوم کردند

منطقه آزاد ارس میزبان دومین دوره مسابقات قرآنی مناطق آزاد کشور است

ظریفیان یگانه رییس مرکز ارتباطات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی شد

پسر احمد محمود به جایزه ادبی به نام پدرش واکنش نشان داد

عضو خبرگان رهبری:بدعهدی آمریکا روز به روز بر وحدت، ائتلاف ملی و عظمت ایران اسلامی می افزاید

آمریکا با ساخت پایگاه نظامی در سوریه به دنبال تجزیه این کشور است

دانشجویان کردستانی اظهارات سخیف رییس جمهور آمریکا را محکوم کردند

آنچه رضا صادقی در دادگاه گفت

استخدام مدیر داخلی در مهد نمونه تهران

استخدام نیروی خانم در بیرون بر شکمو

بدل ترامپ در مترو تهران!+عکس

استخدام کارشناس مترجمی زبان در شرکت چهره سازان خورشید جنوب

استخدام منشی در بیمارستان چشم پزشکی نور

استخدام چند نفر نیروی برقکار آقا در مشهد

استخدام کارگر ساده آقا در مغازه لوله و اتصالات فروشی

استخدام فروشنده جهت کیف و کفش در محدوده پونکِ تهران

استخدام مدیر خانم جهت باشگاه بدنسازی در تهران

ببینید/حجت الاسلام قرائتی از آقا دوربینی عذرخواهی کرد

سپاه هیج نقشی در عملیات کرکوک ندارد

هیچ برنامه توسعه ای بدون همکاری ائمه جمعه محقق نمی شود

ابلاغ رای پرونده آمران حمله به «علی مطهری»

دختر مدیر نجومی بگیر ایرانی در روسیه! + عکس

استخدام تعدادی کارگر حرفه ای جهت کارواشی در مشهد

طرح نمایندگان مجلس برای مقابله با تهدیدات ترامپ

توضیح حجت الاسلام قرائتی درباره برخورد با آقای دوربینی

فردا؛ اجتماع حوزویان مشهد در محکومیت اقدامات اخیر آمریکا برگزار می شود

تجمع طلاب و فضلاء حوزه علمیه قم در محکومیت اظهارات ترامپ

تجمع بزرگ طلاب قم علیه اظهارات ترامپ

واکنش خواننده «یار دبستانی من» به جعل نام خلیج فارس

برگزاری مجمع عمومی ایران خودرو دیزل

تودیع و معارفه استاندار بوشهر

بیش از 4000 مددجوی زنجانی فاقد مسکن مناسب هستند

1.5 میلیارد دلار برای توانمندسازی جامعه عشایری اختصاص می یابد

عکس: آرمِ خونین

انتصاب جدید در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی

ریشه آسیب های اجتماعی از عدم آگاهی و آموزش است

توافق برای احداث چهار هتل پنج ستاره در قم

سفر سردار سلیمانی به اقلیم ، بر اساس مصالح نظام

جلوه هایی ناب از حضور دانشگاهیان کرمان در تشییع پیکر یک شهید گمنام+تصاویر

هشتمین سالگرد شهدای وحدت

من طلبه، مستندساز و مدافع حرم هستم

واکنش خانواده نویسنده به جایزه «احمد محمود»

همایش ملی نکوداشت آیت الله مهدوی کنی

فرصت 6 ماهه شورا به شهرداری تهران برای ارایه لیست برج های ناایمن

دیدار مدیر کل و مدیران صدا و سیمای مرکز کیش با امام جمعه

ترامپ با تحریف نام خلیج فارس نشان داد دشمن همه ملت ایران است

رییس دانشگاه بوعلی سینا همدان جدی ترین گزینه برای وزارت علوم

مواضع ترامپ برجام را تقویت خواهد کرد/ ایران فعلا نباید دست به اقدام عملی بزند

عذر خواهی حجت الاسلام قرائتی از آقای دوربینی/ همه ما ممکن است اشتباه کنیم

فاطمه راکعی مشاور شهردار تهران در امور بانوان شد

ترامپ به دنبال وقت کشی برای تحریم های بیشتر علیه ایران است

کتاب صوتی مرحوم «آیت الله مهدوی کنی» رونمایی شد

دانشجویان ورامین و پیشوا در پاسخ به اظهارات ترامپ تجمع کردند

لوایح سند تربیتی اعتقادی آموزش وپرورش نباید مورد بی توجهی قرار گیرد

درس خارج فقه نظام سیاسی آیت الله اراکی/4 مذاهب اهل سنت هم قائل به ولایت فقیه هستند/حاکمیت بالذات در اختیار چه کسی است؟

نماینده ولی فقیه در کردستان: ایجاد اشتغال و استفاده از ظرفیت های استان در اولویت قرار گیرد

«با ستاره ها» میزبان شهید علی زرکشان می شود

تجمع عاشوراییان و گرامیداشت شهید حججی در اراک برگزار شد

مساله امضای طلایی در گسترش فساد اقتصادی دولتمردان

انتشار چهار هزار مجموعه شعر در کشور

مراسم ترحیم همسر اعظم طالقانی برگزار شد + تصاویر

کارفرمایان با جذب مددجویان بهزیستی از ابزارهای تشویقی استفاده کنند

تهدید سپاه ، تهدید کل کشور است

امیر سیاری در ایتالیا : سخنان نابخردانه ترامپ تغییری در نام خلیج همیشه فارس ایجاد نمی کند

فاطمه راکعی مشاور شهردار تهران در امور بانوان شد

دو جمله ی ترامپ که خشم ایرانیان را برانگیخت

استخدام حسابدار در مجتمع بازرگانان

استخدام چهار ردیف شغلی جهت یک شرکت معتبر واقع در شیراز

جلسه ستاد اربعین بانک قوامین برگزار شد

استخدام نگهبان جهت رستوران آبنوس در مشهد

پشیمانی و عذرخواهی آقای قرائتی از برخوردش با «آقا دوربینی»

ناطق نوری: ترامپ هنوز باور نمی کند رییس جمهور یک کشور بزرگ شده

عکس/ قرائتی عذرخواهی کرد

اقتصادمقاومتی، دکترین نظام در حوزه اقتصاد است

استخدام منشی جهت کارواشی در غرب تهران

پای نزدیکان بابک زنجانی به دادسرا باز شد

استخدام انباردار آقا در محدوده فردوس غربِ تهران

پسر های خود را مسئولیت پذیر کنیم

خانم نماینده مجلس و رفتار نا متعارفش+عکس

گزارش «تایم» از واکنش ها در ایران به نطق ترامپ / دو جمله ی رییس جمهور آمریکا که خشم ایرانیان را برانگیخت

زنده شدن نوستالژی با چند پیکان ساده +عکس

تاکید جدی رهبر انقلاب بر مبارزه با فساد و بیکاری

استخدام نیروی میکاپ کار جهت سالن زیبایی نونینا در مشهد

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در البرز

فعال اصلاح طلب مشاور بانوان شهردار تهران شد

عذرخواهی استاد قرائتی از برخوردش با «آقا دوربینی»

استخدام کارمند فروش،کارمند خدمات مشتریان در یک شرکت معتبر

اتهام معاون احمدی نژاد مشخص شد

برگزاری سمینار 25 سال همکاری ایران و روسیه در زمینه بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای

نظر ولایتی در مورد تجزیه عراق و سوریه

عکس : ابراز ناراحتی حاج آقا قرائتی از رفتارش با آقای دوربینی

سخت گیری فیس بوک برای استخدام کارمندان بدون سوء پیشینه

حکم زندان برای 2نفر از رهبران جدایی طلب کاتالونیا

چاه و چاله را به دولت تذکر می دهیم

راه رسیدن به توسعه در خراسان جنوبی توجه به معادن است

یادواره 100 شهید کوثر و 2 شهید گمنام برگزار می شود

افتتاح نخستین مرکز بازتوانی مادر و کودکان

اعلام فراخوان بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز در کردستان

احتمال تعیین شهردار شهرکرد تا دو هفته آینده

سردار غیب پرور: آمریکایی ها می دانند که سپاه چه ارزشی در نظام اسلامی دارد

مهد قرآن خمینی شهر میزبان همایش «آموزش خانواده»

برگزاری جشن امضا و دیدار با سید علی شجاعی

جلسات خانگی قرآن مورد حمایت اداره تبلیغات اسدآباد است

آگاهی بخشی به مردم در همایش «سیره علوی» مدنظر باشد

برزند شهری با تاکستان های وسیع و سه گورستان از دوران اسلامی

هجمه ترامپ نشانگر موفقیت سپاه در حراست از انقلاب اسلامی است

اعلام جزییات و نحوه ثبت نام در دوره تخصصی حفظ قرآن

کمک به مردم مظلوم یمن و مسلمانان میانمار ارتباطی با دولت ندارد

همایش شهرهای هوشمند در استان گلستان برگزار شد

"شهدای مدافع حرم" هیمنه پوشالی استکبار را عیان کردند

صحیفه سجادیه راهنمای جامعی در زمینه مباحث توحیدی و اخلاقی است

سپاه پاسداران قلب تپنده انقلاب اسلامی است

موکب دامغان در کربلای معلی پذیرای 10 هزار زائر اربعین حسینی خواهد بود

40 هزار متر مربع از اراضی کشاورزی ورامین آزاد سازی شد

استاندار البرز:
 
 هیچ وقفه ای سر راه تولید نباشد

حفظ هویت ایرانی و انقلابی سدی در مقابل تهاجم دشمنان است

عربده کشی های آمریکایی ها هیچ فایده ای برایشان ندارد

نشست ارزیابی و تحلیل طرح جامع شناسنامه قرآنی کشور برگزار شد

فلسفه شناخت منتشر شد

هدف گذاری در حوزه فرهنگ و کتابخوانی امری ضروری است

آب چاه قلعه فلک الافلاک خرم آباد هنوز قابل شرب است

چطور اضطراب صبح گاهی را مدیریت کنیم؟

سپاه پاسداران قلب تپنده انقلاب اسلامی ایران است

غرفه های نمایشگاه مطبوعات از فردا جانمایی می شود

یادواره شهدای اطلاعات نیروی زمینی سپاه چهار استان در قم

یادواره شهدای اطلاعات نیروی زمینی سپاه 4 استان در قم

ارتقای فرهنگ صلح و سازش در جامعه از مهمترین رویکردهای برنامه توسعه قضایی است

پشیمانی و عذرخواهی آقای قرائتی از برخوردش با «آقا دوربینی»

مشاور شهردار در امور بانوان منصوب شد

واکنش خواننده «روزگار جوانی» به اظهارات ترامپ

استخدام آژانس هواپیمایی دلفین در تهران

بکاء بر سیدالشهداء(ع) جزء عبادات علنی امام سجاد(ع) بود

توضیح وزیر اقتصاد دولت یازدهم در مورد گازکشی باغچه سنگان

جدیدترین توضیحات شبکه سه درباره «سرزمین کهن» و تعویق پخش آن

استخدام نسخه پیچ جهت داروخانه ای در تهران

اگر این 7 وجه اشتراک را داشتید یعنی نیمه گمشده تان را پیدا کرده اید!

استخدام سالن کار و کارگر جهت یک رستوران در تهران

مراسم سالگرد تدفین شهدای گمنام لاهیجان برگزار می شود

وکیل مدافع بقایی: کیفرخواست دارای ایرادات شکلی است

ولایتی: سپاه هیچ نقشی درعملیات کرکوک ندارد

وقتی خانم های مهماندار، مازیار فلاحی را دوره می کنند! + عکس

رای پرونده آمران حمله به "علی مطهری" در شیراز ابلاغ شد

عبدخدایی: سازمان سیا درصدد تضعیف آیت‎الله کاشانی است

استخدام انباردار،آقا در شرکت معتبر تولیدکننده پوشاک

زمینه حضور مدیران پدافند غیرعامل در شوراهای توسعه استان ها فراهم شود

عذرخواهی قرائتی از "آقا دوربینی : از رفتارم پشیمانم

سادگی و فریب برخی دولت مردان موجب گستاخی ترامپ شد

مستشاران صهیونیستی با مشاوره های غلط، سرابی را برای بارزانی ساختند

توضیحات طیب نیا در مورد گازکشی اختصاصی به باغچه اش در سولقان

خلاء مدیریت فضای مجازی با تولید محتوای مناسب در استان هرمزگان برطرف می شود

ولایتی: ایران نقشی در عملیات کرکوک ندارد

افزایش حجم چک های برگشتی نتیجه اصلاح نامناسب قانون چک است

دستگاه های چینی به مراکز معاینه فنی خودروها رسید

مشاور شهردار در امور بانوان معرفی شد

اطلاعی از دلیل دستگیری اعضای اتاق بازرگانی تهران نداریم

20000 نوجوان از ظرفیت های فرهنگی اردوگاه امام رضا(ع) بهره مند شدند

درخواست لغو دستورالعمل بررسی تراکنش‎ها و حساب بانکی اشخاص

توضیحات طیب نیا در مورد گازکشی اختصاصی به باغچه اش در سولقان

دانش آموزان خراسان شمالی به سفر معنوی اربعین حسینی اعزام می شوند

ادعای بقایی در حاشیه دادگاهش: پرونده ام سیاسی است

در همایش ائمه جمعه غرب کشور نرم افزار ملی آدینه رونمایی شد

راکعی مشاور شهردار در امور بانوان شد

تجمع اعلام انزجار فعالان کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان بیله سوار از یاوه گویی های ترامپ و حمایت از سپاه پاسداران

طرح حفاظت اضطراری «کهنه قلعه» مشگین شهر اجرایی می شود

ولایتی: مشروط کردن برجام به مسائل منطقه ای و برنامه موشکی برای ما قابل قبول نیست

اظهارات رییس جمهور آمریکا موجب اتحاد بیشتر مردم و مسئولین شده است

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدامات قرآنی خوبی در دست اجرا دارد

نیروهای مسلح مورد حمایت مردم و مسئولان هستند

پوستر تبلیغاتی داعش برای تهدید جام جهانی2018

باید در مقابل دشمنان با اقتدار عمل کنیم

موزه زعفران در تربت حیدریه افتتاح می شود

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و رسانه ای اصلاح طلب درباره اظهارات اخیر دونالد ترامپ/سیاست خارجی باید درجهت انزوای تفکر ترامپی گام بردارد

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه: دانشجویان بزرگترین ثروت کشورمان هستند

قصه برجام به جای باریکی رسیده است

اظهارات برجامی ترامپ یک پیروزی برای ملت ایران است

گوش بسپاریم به زمزمه های خاک در نگارخانه کوچه باغ انزلی

نمک نان بهانه ای برای زیر سوال بردن خودکفایی گندم است

پایان مهلت انتخابات شورای شهرستانی تعیین تکلیف سریعتر شوراها

اطلاعی از دلیل دستگیری اعضای اتاق بازرگانی تهران نداریم

استاندار کهگیلویه و بویراحمد: کارخانه سیمان سپو سبب رونق دهدشت می شود

ایران برنامه ای مدون برای ادامه فعالیت های هسته ای دارد

حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد منع قانونی ندارد

استخدام دستیار و منشی در امور دندانپزشکی

استخدام پیک موتوری آشنا به محدوده پاسداران تهران

راکعی، مشاور شهردار در امور بانوان شد

استخدام نگهبان بصورت شبانه روزی جهت انبار در تهران

استخدام چند نفر کارگر ساده آقا و خانم در کرج

ویژگی ممتاز حافظ از نظر رهبر انقلاب

ویژگی ممتاز حافظ از نظر رهبر انقلاب