مطالب مرتبط:
تصاویر/ مراسم گرامیداشت سالروز سفر رهبر معظم انقلاب به خراسان شمالی
تاکید مشاور رهبر انقلاب بر آمادگی نیروهای مسلح
جهاد دانشگاهی، مورد علاقه ویژه رهبر معظم انقلاب/ نخبگان نباید دغدغه اقتصادی داشته باشند
جهاد دانشگاهی، مورد علاقه ویژه رهبر معظم انقلاب/ نخبگان نباید دغدغه اقتصادی داشته باشند
تبلیغ انقلاب نیازمند تحول اساسی و بنیادی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 20 مهر 1396 ساعت 06:052017-10-12سياسي

ویژگی ممتاز حافظ از نظر رهبر انقلاب


منظور من از حافظ، آن شخصیتی است که از حافظ در تاریخ ماندگار است؛ یعنی آن بخش اصلی و عمده ی عمر حافظ که بخش پایانی عمر اوست.

[.

] حافظ در اقلاً ثلث آخر زندگی اش، - "، بیستم مهرماه، قرین و همنیشن نام شاعری است که مهرش در عمق جان مردم این سرزمین نشسته و شعرش در ذهن و بر زبان ایشان جاری است.

شاعری که متعلق به همه ی قرن ها و محبوب همه ی قشرهاست.

یادداشت زیر بخشی از گرامیداشت حافظ شیرازی در بیانات رهبر معظم انقلاب است که به مناسبت روز حافظ منتشر می شود.

امامِ غزل حافظ و غزلیاتش اگرچه در تاریخ شهره و شناخته شده اند، اما هم او و هم شعرش آن چنان که سزاوار است، شناخته نشده اند.

حافظ ستاره ی درخشنده ی غزل و زبان فارسی است و پشت سر تمام غزل هایش، قرآن در دل خانه های بسیاری نشانده شده است.

اما عدم اهتمام به معرفی و شناساندن این شاعر حکیم و فقدان درک قامت شعر و مضامین بلند او، غزلش را دستمایه ی سطحی نگری کرده و گاهی شخصیت او را از حکیمی عالم به رند میکده نشینی تنزل داده است.

بی تردید پیش درآمد چنین غفلتی، عدم التفات به هویت فرهنگی و به دنبال آن، ادبیات و شعر است.

امر تأسف آوری است که به اعتقاد بسیاری از افراد عام و خاص، فرهنگ مقوله ی مهمی نیست و هنرهایی نظیر شعر بیشتر وجهه ی سرگرمی و تشریفاتی دارند.

اما رهبر فرزانه ی انقلاب در تبیین اهمیت شعر و کارکرد اجتماعی آن می فرمایند: شعر، حافظِ هویت ملی است، حافظ هویت ملی.

هویت ملت ها عبارت است از مشخصه های فرهنگی آن ها و مزیت های فرهنگی آن ها.

این هویت فرهنگی یک ملت را تشکیل می دهد.

این هویت فرهنگی، اصل است.

اگر چنانچه این از یک ملتی گرفته بشود، این ملت هضم خواهد شد؛ یعنی در واقع به معنای حقیقی کلمه نابود خواهد شد.

حالا در یک مشخصه ی جغرافیایی قرار می گیرد، اما چیزی نیست.

هست، اما بودن او مثل نبودن است.

هویت فرهنگی، همه ی حیات یک مجموعه و یک ملت است.

شعر می تواند این هویت فرهنگی را هم تقویت کند و غنی کند و تغذیه کند؛ که در باب هویت فرهنگی هم باز به شعرای تاریخ خودمان که نگاه می کنیم (زبان آوران بزرگ)، می بینیم پیام های این ها خیلی باارزش است: پیام توحید است، پیام خداباوری است، پیام درستکاری است.

[.

] انصافاً شعر فارسی (بوستان سعدی، شاهنامه ی فردوسی، خمسه ی نظامی، دیوان حافظ، مثنوی مولوی) پر از حکمت است.

[.

] این ها توانسته یک هویتی برای ملت ما تعریف کند و این را هم به شما عرض بکنم: ما هرچه امتیاز داریم، ناشی از همین هویت فرهنگی است (21 تیر 1393) حافظ، انسانی وارسته درک این جایگاه از هویت فرهنگی، ادبیات و شعر، مسئولیتی را در قبال پیام و شخصیت شاعران بزرگ و قله های شعر و زبان فارسی و به طور ویژه، خواجه شمس الدین محمدبن بهاءالدین حافظ شیرازی ایجاب می کند.

بدیهی است با تأمل و تعمق در اشعار شاعرانی چون حافظ، علاوه بر ایجاد درک درست از او و پیامش، زمینه ی فزونی بر معرفت جامعه ی خود و فرهنگ کشورمان نیز فراهم می شود.

شاعری که رهبر انقلاب برای معرفی شخصیت برجسته ی او می فرمایند: منظور من از حافظ، آن شخصیتی است که از حافظ در تاریخ ماندگار است؛ یعنی آن بخش اصلی و عمده ی عمر حافظ که بخش پایانی عمر اوست.

[.

] حافظ در اقلاً ثلث آخر زندگی اش، یک انسان وارسته و والاست.

اولاً یک عالم زمانه است؛ یعنی درس خوانده و تحصیل کرده و مدرسه رفته است.

فقه و حدیث و کلام و تفسیر و ادب فارسی و ادب عربی را آموخته.

حتی آن چنان که حدس زده می شود، از اصطلاحاتی که در نجوم و غیره به کار رفته، در این علوم هم دستی داشته و تحصیلی کرده، یک عالم است.

این عالم، بساط علم فروشی و زهدفروشی و دین فروشی را هرگز نگسترده، که آن روز چنین بساط هایی رواج داشته.

این عالم در بخش عمده ای از عمرش، راه سلوک و عرفان را هم پیموده.

در اینکه وابسته ی به فرقه ای از متصوفه هم نیست، شاید شکی نباشد.

یعنی هیچ یک از فرق متصوفه، نمی توانند ادعا کنند که حافظ جزء سلسله ی آن هاست، زیرا که برای او هیچ مرشدی، شیخی، قطبی بیان نشده (28 آبان 1367) همچنین ایشان در جای دیگری، به تعبیر خودشان در ارادت و ادای احساس مسئولیت در برابر پیام، فرهنگ و جهان بینی این شاعر وارسته می گویند: بنده جهان بینی حافظ را جهان بینی عرفانی می دانم.

بلاشک حافظ یک عارف است (28 آبان 1367) علاوه بر تشریح این موضوع در سخنرانی کنگره ی حافظ، بر این سخن خود مصادیقی از اشعار حافظ شیرازی را ذکر کرده و از عشق به عنوان بارزترین مظهر این جهان بینی در کلام حافظ (28 آبان 1367) یاد می کنند.

از سویی دیگر، ایشان در معرفی وجاهت معرفت این غزل سرای قرن هشتم تصریح می کنند: حافظ اگر افتخار نمی کرد به حافظ قرآن بودن، تخلص خودش را حافظ نمی گذاشت (24 مرداد 1390).

سخنی که حافظ در شعر خود نیز به آن تصریح می کند.

حضرت آیت الله خامنه ای در باب آشنایی حافظ با قرآن اظهار می کنند که قرابت غزل حافظ با قرآن برای آن ها که به قرآن آَشنایند و با آن انس دارند، مبرهن است.

بیت الغزل معرفترهبر انقلاب پیرامون معارف بلندی که در شعر حافظ وجود دارد، معتقدند: این معارف هم فقط با هنرمند بودن به دست نمی آید، بلکه یک پشتوانه ی فلسفی و فکری لازم دارد.

باید متکا یا نقطه ی عزیمت و خاستگاهی از اندیشه ی والا، این درک هنری و سپس تبیین هنری را پشتیبانی کند (1 مرداد 1380) و در سخن دیگری معارف شعر حافظ را این گونه شرح می دهند: قرآن درس همیشگی زندگی انسان است و دیوان حافظ مستفاد از قرآن است و خود او اعتراف می کند که نکات قرآنی را آموخته و زبان خودش را به آن ها گشوده است.

پس محتوای شعر حافظ آنجا که از جنبه ی شعری محض خارج می شود و قدم در وادی بیان معارف و اخلاقیات می گذارد، یک گنجینه و ذخیره است برای ملت ما امروز و نسل های آینده و همچنین برای ملت های دیگر، چون معارف والای انسانی مرز نمی شناسد.

پس بزرگداشت از حافظ، بزرگداشت از فرهنگ قرآنی و اسلامی و ایرانی است و بزرگداشت از آن اندیشه های نابی است که در این دیوان کوچک گردآوری شده و به بهترین و شیواترین زبان، ادا شده است (28 آبان 1367) رهبر ادیب انقلاب در دیدارهای نیمه ی ماه رمضان همواره شاعران را به اندیشه و حکمت شاعر رهمنون کرده اند؛ آنچه در حافظ و سعدی به غایت است، تا جایی که می توان از آن ها به عنوان حکیم یاد کرد.

به فرموده ی ایشان: این است که کسی مثل سعدی را، کسی مثل حافظ را، کسی مثل صائب را به قله می رساند.

حکمت، اندیشه ی حکیمانه، مسائل لازم برای آموختن به انسان ها، این ها را فهمیدن و در شعر گنجاندن و بیان کردن (که معارف دینی و معارف انسانی و سبک زندگی جزء برترین هایش است)، این ها مسئولیت های شاعر است (1 مرداد 1392) لطف سخنشحافظ شاعری است که لفظ و معنا را در کنار قالب و محتوا با هم به اوج رسانده و اگر در معنای سخن او اختلاف نظرهایی وجود دارد، در قوت غزل او اندکی تردید نیست.

چنان که رهبر انقلاب می فرمایند: لطافت و نازکی در غزل، به طور طبیعی منافات دارد با طبیعت استحکام و محکم بودن شعر که در قصیده مشاهده می شود، حالا ما شعری را اگر پیدا کردیم که با این که غزل هست، از لحاظ استحکام الفاظ، کوچکترین نقیصه ای ندارد؛ این شکل شعر، برترین است.

اگر غزلی را ما یافتیم که علاوه بر لطف سخن و لطافت کلمات، از یک استحکام و استواری هم برخوردار است- به طوری که نمی توان جای هیچ کلمه ای از کلمات آن را عوض کرد یا چیزی به آن افزود یا چیزی از آن کاست - باید استنتاج کنیم که این غزل، این سخن، در حد اوج است و در دیوان حافظ، از این قبیل بسیار است.

(28 آبان 1367) حافظ زیرکانه و استادانه برای بیان پیام خود از قالب غزل بهره گرفته است؛ قالبی از شعر که مردم بیش از سایرین با آن مأنوس هستند و از همین روست که غزل های او این گونه سال های متمادی در جان ها و اذهان رسوخ کرده و پیام او بر ذهنیت مردم در گذشته تا امروز اثرگذار بوده است.

از سویی دیگر، غزل حافظ واجد صفات برجسته ی دیگری نیز هست که رهبر انقلاب در سخنرانی مطولی در بزرگداشت این شاعر، از آن ها به طور مبسوط یاد می کند: قدرت تصویر در شعر، شورآفرینی، مضامین فراوان، کم گویی و گزیده گویی، روانی، صیقل زدگی الفاظ، گوش نوازی کلمات، معانی رمزگونه، ترکیبات بسیار شیرین و.

از جمله ی آن هاست.

(28 آبان 1367) البته باید اذعان کرد که غالب غزلیات حافظ متصف به این صفات برجسته هستند و در میان اشعار او می توان نمونه هایی را یافت که به لحاظ محتوا، مصداق برجستگی های گفته شده نباشند.

اقتدا به حافظبه هر ترتیب، حافظ زنده است به شعر و شعر او زنده است به قرآنی که در سینه دارد.

غزل امروز شاهد وفور استعدادهاست که اگر حافظ و معارفش را به شایستگی بشناسد و چنین راهی را برگزیند، بی گمان سعادتمند خواهد شد.

رهبر انقلاب نیز بر این باورند که با اتخاذ تدابیری، امروز نیز می توان به قله ها و ستاره های درخشانی در این عرصه دست یافت.

در این سال ها، خود ایشان به این مهم همت کرده اند.

دیدارهای سالیانه ی ایشان با شعرا نه تنها تأکیدی بر اهمیت شعر به عنوان حافظ هویت فرهنگی است، بلکه تلاش عالمانه ای است در هدایت شاعران به راهی که بزرگان شعر یا به قول ایشان، ائمه علیهم السلام شعر طی کرده اند.


کلید واژه ها: فرهنگی - فرهنگ - حافظ - هویت - پیام - تاریخ - رهبر معظم انقلاب - زبان - رهبر - شاعر - ادبیات - حافظ شیرازی - رهبر انقلاب - فارسی - ماندگار - اجتماعی - شاهنامه - سرگرمی - شیرازی - حکیمی - اهمیت - محبوب - تغذیه - حقیقی - ستاره - درآمد - زندگی - منتشر - خانه - مردم

آخرین اخبار سرویس:
امام جمعه ایلام: خیانت رژیم آل سعود و آل خلیفه به آرمان فلسطین علنی شد/ رکود و بیکاری مهمترین چالش جامعه است

دشمنان درصدد بدبین کردن مردم به دولتمردان نظام اسلامی هستند

مرجعیت عراق: افتخار پیروری بر داعش صرفا برای عراقی هاست

امام جمعه سنندج: توطئه های دشمنان در خصوص دور کردن مسلمانان از آموزه های دینی جدی گرفته شود

دشمنان داخلی و خارجی نظام اسلامی ایران با اضلال وحدت ملّی را نشانه رفته اند

90 هزار خیر عضو مجمع خیرین سلامت کشور هستند

امام جمعه مشهد: خط هدایت قرآن مقاومت است

امام جمعه کن: حفظ و تداوم انقلاب از خود انقلاب مهمتر است

نمایندگان مجلس برای سرمازدگی محصولات کشاورزی تدابیری اتخاذ کنند

بستر نابودی نظام صهیونیستی با تصمیم ترامپ فراهم شد

منتجب نیا: اگر روحانی رییس جمهور نمی شد امروز در کشور امنیت نبود/

دشمنان درصدد بدبین کردن مردم به دولتمردان نظام اسلامی هستند

برشی از بازخوانی وصیت نامه شهید هادی حسن توسط خود شهید+دانلود

تصمیم ابلهانه ترامپ باعث عکس العمل کشورهای اسلامی و تشکیل انتفاضه سوم شد

درخواست غرب برای تسلیم شدن یمنی ها در برابر آل سعود، وقاحت تمام است

اعلام اسامی برترین های یازدهمین مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)

انتخابات ریاست جمهوری روسیه 27 اسفند برگزار می شود

تاکیدنماینده حضرت آیت الله سیستانی بر حفظ حشد شعبی: سلاح باید تنها در انحصار دولت باشد

سردار حاجی زاده: مردم ما هنوز متوجه عمق خطر تکفیری ها نشده اند

90 هزار خیر عضو مجمع خیرین سلامت کشور هستند

امام جمعه کن: حفظ و تداوم انقلاب از خود انقلاب مهمتر است

علم الهدی: وزیرخارجه انگلیس به بوریس زنباره معروف است /مرتیکه الدنگ آمده دو جاسوس را نجات دهد

خطیب نماز جمعه تهران: اصلاح اقتصاد کشور با تکیه بر تقوی انجام پذیر است

نتایج آزمون تصدی منصب قضا

بررسی گزارش استرالیا در کمیته مبارزه با تبعیض نژادی

عامل اصلی رکود و بیکاری ناکارآمدی در مدیریت اقتصادی دولت است

اولین آموزشگاه رانندگی برای زنان عربستانی افتتاح شد

انتقال هوایی پیکر آخرین گمشده تیم کوهنوردی به مشهد

در مسائل فرهنگی باید ارتباط بیشتری بین حوزه و دانشگاه ایجاد شود

تیپ متفاوت ویشکا آسایش دیشب در یک مراسم! + عکس

صدیقی: کلید باز شدن مشکلات اقتصادی تقواست/ در پی صحبت های ابلهانه ترامپ، انتفاضه سوم تشکیل شد/داعش باعث تعمیق نفوذ سیاسی و نظامی ایران در منطقه شد/ حلقه مستحکم دفاعی و نظامی مسلمانان در منطقه ایجاد شده است

فیلمی از زیر گرفتن موتورسوار به دلیل دید کم راننده تریلی

استقبال روحانی اصلاح طلب از گفتگوی بین جامعه روحانیت و مجمع روحانیون /باید از تک صدایی خارج شد

ترامپ شرور بدون نقاب است/سران آمریکا کنیز و نوکر صهیونیست ها

رییس مجمع نمایندگان اصفهان در مجلس: قاچاق کالا صنایع استان را در معرض نابودی قرار داده است

آرزوی پلیس شدن یک کودک بیمار در ارومیه برآورده شد

داعش باعث تعمیق نفوذ سیاسی و نظامی ایران در منطقه شد/ حلقه مستحکم دفاعی و نظامی مسلمانان در منطقه ایجاد شده است

امام جمعه تربت حیدریه: نجات ایران در گرو عملکرد درست حوزه و دانشگاه است

صدیقی: مردم فلسطین باید مسلح شوند

نماینده مردم استان فارس در شورای عالی استان ها: شورای عالی استان ها و جایگاه آن در قانون به مردم معرفی شود

عضو هیات علمی دانشگاه قم: ایران، ابرقدرت فکری و اندیشه ای جهان است

کسی نباید در برابر شیطان بزرگ که دشمن همه بشیریت است کوتاه بیاید

بازدید روحانی از مناطق زلزله زده کرمان

انتفاضه فلسطین پشتیبان جهانی دارد

افرادی که به درد هیچ کاری در نظام نمی خورد

معاونان شهردار یاسوج منصوب شدند

تلاش کویت برای افتتاح سفارت در فلسطین

اداره جلسات بانوان توسط افراد غیرمتخصص به دین ضربه می زند

عکس های برگزیده هفته

اعزام گروه جهادی و محموله کمک های مردمی کازرون به مناطق زلزله زده کرمانشاه

فرانسه و مشارکت در نسل کشی رواندا!

آیت الله اعرافی خواستار شد: کشورهای اسلامی روابط سیاسی خود با اسراییل را قطع کنند/ لزوم ایستادگی قاطع برابر توطئه اخیر آمریکا

نمی توانیم فرهنگ را از عرصه های مختلف جامعه جدا کنیم

حق نماز را ادا نکردیم

نمایندگان مجلس برای سرمازدگی محصولات کشاورزی تدابیری اتخاذ کنند

آرمان آزادی فلسطین و قدس شریف باید محور اتحاد و همدلی مسلمانان جهان باشد

امام جمعه مشهد: خط هدایت قرآن مقاومت است

شورای مرکزی جدید حزب اسلامی کار مشخص شدند

برگزیدگان چهاردهمین اجلاس فناوری رسانه معرفی شدند

ریاست جمهوری ترامپ توسط صهیونیست ها شکل گرفته است

معاونان شهردار یاسوج منصوب شدند

خطیب جمعه تهران: یاوه گویی ترامپ باعث اتحاد کشورهای اسلامی دربعد مقاومت شد

صحبت های علی اکبر ولایتی درباره داعش

انتفاضه فلسطین پشتیبان جهانی دارد

حلقه مستحکم دفاعی و نظامی مسلمانان در منطقه ایجاد شده است

بررسی اعتبارات فرهنگی لایحه بودجه 97

امام جمعه تربت حیدریه: نجات ایران در گرو عملکرد درست حوزه و دانشگاه است

عضو هیات علمی دانشگاه قم: ایران، ابرقدرت فکری و اندیشه ای جهان است

انگلیس بر ادامه مذاکرات بر سر برگزیت، تاکید کرد

محدوده زوج و فرد داخل طرح "کاهش آلودگی"

پاسخ انصارالله به اتهامات آمریکا علیه ایران

بودجه ای که احزاب را مجیزگو می کند/کواکبیان:احزاب را فقط برای گرم کردن تنور انتخابات می خواهند

داعش سبب نفوذ و افزایش قدرت ایران در منطقه شد

آمریکایی ها دارای بزرگترین پرونده در رابطه با انسان کشی

روایتی از آی کیو بالای خانواده آیت الله هاشمی و کارگزارانی ها /مرعشی: شهرام جزایری بااستعداد است

زمان انتخابات ریاست جمهوری روسیه مشخص شد

استخدام منشی خانم مسلط به نرم افزارهای طراحی در تهران

پیمان بزرگ نیا : جشنواره نواحی رونق گذشته را ندارد

آیت الله صدیقی: ترامپ یک شرور بدون نقاب و روسای قبلی آمریکا شرور با نقاب بودند /داعش را ساختند که حصار امنی برای اسراییل غاصب ایجاد شود

عزیززاده: شورای توسعه در پی گیری بودجه قرآنی تعلل کرده/ با این مبلغ تحول جدی در حوزه قرآن امکان پذیر نیست

حلقه مبارکی بین مسلمانان در منطقه ایجاد شده است

نام آیت الله هاشمی رفسنجانی با انقلاب اسلامی گره خورده است

ترامپ شاخ دارد ولی عقل ندارد/ انزوا آمریکا در جهان رغم خورده است

ایران در جنگ تحمیلی اخلاقی ترین نبرد تاریخ را به نمایش گذاشت

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه: نباید از جوانان صرفا در عرصه انتخابات استفاده کنیم

حبس کردن محکوم مالی منوط به عدم شناسایی اموال وی نیست

تحقق اقتصاد مقاومتی نیاز به مدیران جهادی دارد

بررسی اعتبارات فرهنگی لایحه بودجه در کمیسیون فرهنگی

آیت الله مرتضوی: آدم بی حیا برای مملکت شر درست می کند/رییس جمهور آمریکا در تصمیم اخیرش تمام مسلمین را رنج دار کرد

شیخ عبدالله الدقاق در گفت وگو با شفقنا: حکومت بحرین عناصر اصلی قدرت را در اختیار دارد/ بنابر توصیه شیخ عیسی قاسم به مسالمت آمیز بودن جنبش مردمی پایبند هستیم

واکنش سخنگوی ناجا به بودجه این نیرو در 97

حاجی زاده: در داخل موشک می سازیم ولی «واگن قطار» وارد می کنیم/ زارعی: همه سلائق را برای خدمت در بسیج اساتید جمع می کنیم

صدیقی: کلید باز شدن مشکلات اقتصادی تقواست/ در پی صحبت های ابلهانه ترامپ، انتفاضه سوم تشکیل شد

هر کس به خداوند توکّل کند، مورد لطف او قرار می گیرد

اقدام باورنکردنی یک زن در اهلی کردن روباه

روش جالب برای برهم زدن تعادل دزدان کیف قاپ

مشعل ال پی پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی روشن شد

خدمات تکراری دولت حذف می شود

گروه های مسلح عراق، سلاح ها را زمین می گذارند/ عصائب اهل حق حزب سیاسی شد

توضیح رییس دفتر تولیت حرم امام(ره) درباره خبر تملک 5000 هکتار اراضی

ویژگی ممتاز حافظ از نظر رهبر انقلاب

ویژگی ممتاز حافظ از نظر رهبر انقلاب