مطالب مرتبط:
روزیاتو: روش های دفاعی باورنکردنی حیوانات در برابر انسان [قسمت دوم]
مهمترین رسالت آموزش و پرورش تربیت انسان توانمند است
انسان و طبیعت
انتخاب الگو، یکی از نیازهای اساسی انسان است
روده آزمایشگاهی انسان با موفقیت پیوند زده شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 20 مهر 1396 ساعت 00:022017-10-11پزشكي

روزیاتو: روش های دفاعی باورنکردنی حیوانات در برابر انسان [قسمت دوم]


بر اساس قانون طبیعت، حیواناتی که قدرت تطبیق زیادی با محیط پیرامون خود را ندارند، محکوم به نابودی و انقراض هستند.

اما برخی جانوران روش های جالبی برای حفاظت از خود در برابر انسان برگزیده اند که آشنایی با آن .

- شاید همه کم و بیش در مورد نظریه تکامل شنیده باشید که بر اساس آن طبیعت از میان گونه های جانوری آن هایی که تطابق و همراهی بیشتری با محیط داشته را حفظ کرده و طرف مقابل محکوم به نابودی است.

به همین دلیل همواره شاهد تغییرات ژنتیکی و جسمی در میان گونه های جانوری وحشی و حتی انسان ها بوده ایم که برای زنده ماندن مجبور بوده اند با شرایط سخت محیطی کنار بیایند.

اما در قرن های اخیر، انسان بیش از پیش شرایط را برای زندگی دیگر موجودات زنده سخت تر کرده و بسیاری از این گونه های جانوری که توانایی وفق دادن خود با شرایط جدید تحمیلی انسان را ندارند و یا دستکم در تطبیق پیدا کردن با سرعت کافی عمل نمی کنند سرنوشتی جز نابودی نداشته اند.

در این میان اما، برخی از گونه ها نیز توانسته اند به خوبی با این تهدیدات مقابله کرده و روش های تدافعی نوین و جالبی را در خود به وجود آورند که در ادامه ی این مطلب، همانند قسمت  اول، قصد داریم شما را با تعدادی دیگر از آن ها آشنا کنیم.

6- جغدهای با قابلیت تغییر رنگ در میان روش های خبیثانه ای که برای نابودی حیات بر روی کره ی زمین در پیش گرفته ایم بدون شک هیچ کدام به اندازه ی روش هایی که باعث تغییرات آب و هوایی شده موثر و دردناک نبوده است.

درست مانند اتفاقی که در مورد شب پره های فلفلی رخ داد، در فنلاند نیز جغدهای خاکستری رویکرد مشابهی را در پیش گرفته اند.

جغدهای سبزه در فضای برفی زمستان مناطق اسکاندیناوی معمولاً به کمک پرهای خاکستری خود با محیط هماهنگ می شدند.

این ترکیب رنگی به آن ها امکان می داد که خیلی ساده خود را در دل طبیعت برفی اطرافشان استتار نمایند و علاوه بر این که طعمه ها متوجه حضورشان نشوند، شانس دیده شدن جغدها توسط شکارچیان نیز به حداقل برسد.

رنگ پرهای جغدهای اسکاندیناوی ارثی است و در طول زندگی اش تغییر چندانی در این رنگ رخ نمی دهد و در واقع زمانی که یک جغد خاکستری با یک جغد قهوه ای جفتگیری می کند رنگ خاکستری غالب می شود.

اما به دلیل تغییرات آب و هوایی، هوای فصل زمستان در این مناطق گرم تر از قبل شده که به معنای بارش برف کمتر است.

به همین دلیل در طول 50 سال گذشته رنگ جغدهای اسکاندیناوی قهوه ای تر از قبل شده که به عبارت ساده تر می توان گفت جغذهای قهوه ای در محیط های کم برف جدید استتار بهتری دارند به همین دلیل جغدهای خاکستری کم شده و رنگ خاکستری در میان جغدهای این منطقه غالب شده است.

افزایش تعداد جغدهای قهوه ای به معنای افزایش جفتگیری میان جغدهای همرنگ (قهوه ای) است و در کمال ناباوری دیگر خاکستری بودن در میان جغذها از مد افتاده است.

7- کرم ریشه ذرتی مقاوم به گونه های اصلاح ژنتیکی شده این روزها به هر طرف که بروید با محصولات اصلاح ژنتیکی شده و آفت کش های سرطان زا مواجه خواهید شد.

اما خبری که بدون شک از رسانه های خبری نخواهید شنید این است که اصلاحات ژنتیکی صورت گرفته روی ذرت که مهم ترین غله تولید شده در ایالات متحده به شمار می آید با تکامل بزرگ ترین آفت ذرت یعنی کرم ریشه ذرت مرتبط است.

این حشره زیبا که می تواند تمامی تلاش های هر کشاورزی را به باد بدهد، یک حشره بسیار قدیمی است که پس از تلاش های انسان برای نابودی اش با قدرتی شگفت آور بازگشته و قدرت نمایی می کند.

در سال 1996 گروه های تحقیق کشاورزی با تولید گونه ای خاص از ذرت اصلاح شده ژنتیکی به این باور رسیدند که مشکل کرم ریشه ذرت را برای همیشه حل کرده اند که از لحاظ ژنتیکی برای این حشره سمی به شمار می آید.

جالب این که در حالی که بیش از سه چهارم ذرت کاشته شده در ایالات متحده از همین نوع اصلاح شده است اما کرم ریشه ذرت توانسته خود را در برابر سمی بودن این گونه گیاهی اصلاح شده مقاوم کند.

در واقع کشاورزان با کاشت بی رویه ی این گونه ی اصلاح شده باعث شده اند که کرم ریشه ذرت زودتر از آن چه که باور می شد خود را با شرایط جدید وفق دهد.

امروزه برای مقابله با کرم های ریشه ذرتی که با ولع تمام ریشه ی سمی ذرت های اصلاح شده را می بلعند، کمپانی های تولید سم های گیاهی تصمیم گرفته اند با روشی جدید به نام دخالت در RNA وارد میدان شوند.

8- ماهی غار مکزیکی مقاوم به سم در گذشته در جنوب مکزیک قومی به نام زوک زندگی می کرد که در فصل هایی که محصولات کشاورزی شان از بین می رفت یا هنوز فصل برداشت نرسیده بود سعی می کردند با شکار بی رویه ی ماهی زنده بمانند.

این قوم در گذشته های دور هر ساله برای دعا و طلب باران از خدایان خود به درون غارهای آهکی می رفتند.

در این مراسم افراد قبیله زوک به درون آب های عمیق داخل این غارها رفته و با انداختن خمیرهایی حاوی مواد سمی در عمق آب باعث می شدند که ماهی ها مرده و به سطح آب بیایند.

این سم که از ریشه گیاهی به نام بارباسکو بدست می آمد برای انسان سمی نبود اما ماهی ها را به راحتی می کشت.

بدین ترتیب این ماهی ها به منبع غذایی موقتی اما خوبی برای افراد قبیله تبدیل شده بودند.

این ماهی ها که امروزه ماهی مالی اقیانوس اطلس نامیده می شوند یک قابلیت ویژه دارند و آن این است که به راحتی می توانند در درون آب های سولفوری این غارها زنده بمانند، شرایطی که برای هر ماهی دیگری کشنده است.

وقتی که محققان این گونه ی جانوری را بررسی کردند در کمال ناباوری متوجه شدند که ماهی مالی در مقابل سم ریشه گیاه بارباسکو مقاوم هستند و علی رغم این که سنت کشتن ماهی ها به روش فوق دیگر از بین رفته اما این ماهی ها همچنان قابلیت ایمن بودن  در برابر سم گیاه بارباسکو را به فرزندان خود منتقل می کنند.

9- ماهی سالمون صورتی وقت شناس نگران نباشید! ماهی سالمون دوست داشتنی و لذیذ شما قرار نیست تغییر رنگ بدهد یا حتی بدنش دارای ترکیبات سمی شود اما تغییرات شدید آب و هوایی باعث شده که این گونه جانوری روشی جدید و جالب را برای زنده ماندن در شرایط جدید محیطی در پیش بگیرد.

در دهه های اخیر در آلاسکا، این ماهی با افزایش دمای آب رودخانه ها مواجه شده است.

این موضوع خبر بدی برای ماهی هایی بوده که با افزایش دمای آب دچار بیماری های بیشتری شده اند.

اما سالمون ها به جای انتظار برای نابودی دست به کار شده و الکوی مهاجرت خود را به طور کلی تغییر داده اند.

در واقع مطالعات نشان داده که این ماهی ها دو هفته زودتر از قبل مهاجرت خود را آغاز می کنند.

اما قبل از این که این موضوع را یک تغییر رفتاری و نه یک تکامل کامل بنامید بهتر است کمی صبر داشته باشید.

مطالعات جدیدتر نشان داده که این رفتار جدید با تکامل و تغییر ژنتیکی در بدن ماهی سالمون صورتی همراه بوده است که گزینش طبیعی داروین را به خوبی به تصویر می کشد.

پس در کمال ناباوری بدانید که ماهی های سالمون در گذشته بر اساس شرایط ژنتیکی خود تصمیم به مهاجرت می گرفتند و نه صرفاً بر اساس یک رویه رفتاری خاص و غیر قابل تغییر.

10- بزهای کوهی شاخدار با شاخ های کوتاه تر از قبل اینجا می خواهیم از حیوانی حرف بزنیم که بدون شک از روش تکاملش راضی نیست و دلیل اصلی این تکامل ناخوشایند نیز تنها حمله انسان ها بوده است.

بز کوهی شاخ دراز آلبرتا در کانادا نام خود را به خاطر شاخ بلند و ترسناکشان گرفته اند.

اما متاسفانه این شاخ های بلند باعث شده که بز کوهی آلبرتا نیز مانند فیل های آفریقا به هدفی برای شکارچیان سودجو تبدیل شوند که در نهایت شرایط را به نفع بزهایی که شاخ های کوتاه تری دارند تغییر داده است: باز هم انتخاب طبیعی.

در حالت طبیعی بزهایی که شاخ های بزرگ تری داشتند غالب بوده و شانس بهتر و بیشتری برای زنده ماندن داشتند زیرا شاخ های بلندتر به معنای توانایی بیشتر در مبارزه و شانس بیشتر در جلب نظر بزهای ماده بود.

اما شکار بی رویه بزهای شاخ بلند باعث شد که عکس این موضوع رخ دهد.

هر چند قوانین شکار بزهای وحشی در آلبرتا سختگیرانه تر شده و تنها می توان بزهایی را شکار کرد که شاخ هایشان به درجه رشد بسیار بالایی رسیده اما حتی بزهایی که دارای شاخ های بزرگی به اندازه مجاز برای شکار نیز  معمولاً در این زمان تنها 5 سال سن داشته و به بیشترین مقدار جفت گیری و زاد و ولد خود نرسیده اند.

این بدین معنا خواهد بود که در اغلب موارد بزهای نری که کشته می شوند هنوز نتوانسته اند جفت گیری زیادی داشته و بچه های بسیار کمی دارند.

در طرف مقابل، بزهایی که شاخ های کوچک تری دارند می توانند به جفت گیری خود ادامه داده و احتمال شکار شدنشان بسیار کمتر است و با داشتن فرزندان بیشتر می توانند ژن های خود را به خوبی به فرزندانشان منتقل نمایند.

بدین ترتیب در هر نسل شاهد کوچک تر شدن شاخ های بزهای کوهی آلبرتا خواهیم بود.


کلید واژه ها: اسکاندیناوی - انسان - نابودی - محیط - قهوه ای - شرایط - طبیعت - حیوانات - استتار - زمستان - قهوه - زندگی - هوایی - باورنکردنی - مناطق - جدید - شکارچیان - زنده - آشنا - هایی - بارش برف - انسان ها - انقراض - فنلاند - دردناک - قانون - ترکیب - تکامل - نوین - درست

آخرین اخبار سرویس:
راهکار اصلی کاهش پوسیدگی های دندانی

با این 7 خوراکی فشار خون را کاهش دهید

شیب تند افسردگی در استان فارس؛ 2 تا 4 درصد کودکان افسرده هستند

این بیماری مرموز مردان چاق را بیشتر درگیر می کند!

هشدار درباره استفاده از لنز چشمی در آرایشگاه ها

تا دو سالگی تغییر رنگ اتاق کودک ممنوع!

چگونه کودکان را تشویق به خوردن غذاهای سالم کنیم؟

اثر رژیم غذایی مردان بر سلامت نوزادان

شیب تند افسردگی در استان فارس؛ 2 تا 4 درصد کودکان افسرده هستند + فیلم

استرس علت اصلی بیماری های قلبی عروقی

6مشکل ساده دستگاه گوارش که حتما باید جدی بگیرید!

علائم و نشانه های سرطان پروستات

درمان چند بیماری رایج با طب سنتی

وقتی کبد با مشکلی بزرگ مواجه است

علت اصلی بیماری های قلبی عروقی

زانو درد را با این 2 خوراکی ریشه کن کنید

15 دلیل مردانه برای سردی روابط جنسی

حسگری خوراکی برای تشخیص حرکات معده

راه اندازی تکنیک پیشرفت HLA در پژوهشگاه ابن سینا

رژیم غذایی مردان و تاثیر آن بر سلامت نوزاد

توجه به سلامت روان، ضرورتی انکارناپذیر

فال روزانه سه شنبه 25 مهر 1396

وظیفه داریم جامعه را نسبت به اصلاح الگوی تغذیه حساس کنیم

آرژانتین در مبارزه مرگ و زندگی / توصیه های وزارت بهداشت برای پیشگیری از حملات قلبی!

تاثیر رژیم غذایی مردان بر سلامت نوزاد

10 اختراع مخترع کُش!

عرضه نان های بسته بندی شده بدون تاریخ کاملا غیربهداشتی است/لزوم برخورد جدی با برخی نانوایان

توسعه ربات انعطاف پذیر با توانایی استتار در محیط

وظیفه داریم جامعه را نسبت به اصلاح الگوی تغذیه حساس کنیم

رییس سازمان بهزیستی هشدار داد: اختلالات روانی در کمین زنان تهرانی

9 ترفند برای اینکه هر روز موهایتان را نشویید

زنان یا مردان؛ بر اساس مطالعات صورت گرفته کدام یک جراحان بهتری هستند؟!

دلایل خشکی دهان + معرفی درمان های خانگی

روش های خانگی برای درمان رودل و سوء هاضمه

6 عامل باورنکردنی سرطان

تجهیزاتی که کودکتان را به قتل می رساند!

رازهایی که درون موزهای سیاه و گندیده نهفته است!

فواید شگفت انگیز آب سیب زمینی برای سلامتی

30 هزار مقاله علمی احتمالا غیرمعتبر شده اند

خطرناک ترین رژیم های لاغری جهان کدامند؟!

تصاویر/دخترانی که از سوء تغذیه پیر شده اند!

تاثیر ترانسفورماتور بر مسائل زیست محیطی و سلامت انسان

15 ترفند بی نظیر برای رفع سریع خستگی و کوفتگی

این افراد سرکه سیب نخورند!

سلامت آیا رگه های سفید گوجه فرنگی مضر است؟

گول دستگاه های تصفیه آب را نخورید!

به این 7 دلیل در پاییز روزی 30 دقیقه در آفتاب بایستید

پارگی پرده گوش دانش آموز بر اثر سیلی ناظم

توسعه ربات انعطاف پذیر با توانایی استتار در محیط

روش های طبیعی برای درمان سردرد

ارائه خدمات بهداشتی به سالمند 80 ساله در یکی از روستاهای صعب العبور شهرستان لالی

فواید آنتی هیستامین برای مبتلایان به ام.اس

آردسازی کارخانجات با آنزیم/ کیفیت بد آرد مصرف نمک در نانوایی ها را افزایش داده است

کودکانی که در عصر چاقی زندگی می کنند

هر ثانیه یک نفر به خون نیاز دارد / درمان سرطان ها با تزریق خون

نمایشگاه اسپشیالتی فود

راهکاری عجیب و غریب برای کنترل لوازم منزل از طریق ذهن!

نمک نان ایرانی 3برابر حد مجاز

روش های طبیعی برای درمان سردرد

تجهیزاتی که کودکتان را به قتل می رساند!

9 ترفند برای اینکه هر روز موهایتان را نشویید

مرگ وزیر بهداشت تونس بعد از دو ماراتن +عکس

فواید شگفت انگیز آب سیب زمینی برای سلامتی

سلامت آیا رگه های سفید گوجه فرنگی مضر است؟

این افراد سرکه سیب نخورند!

باور می کنید این زن 70 ساله باشد! عکس

کودکانی که در عصر چاقی زندگی می کنند

فواید آنتی هیستامین برای مبتلایان به ام.اس

واژگونی مینی بوس حامل معلمان

رازهایی که درون موزهای سیاه و گندیده نهفته است!

برداشتن مری و معده و غدد لنفاوی از بدن 2 بیمار

تولد نوزاد سالم/ نوای امید در زندگی خانواده مرزنشین گلستانی

برداشتن مری و معده و غدد لنفاوی از بدن 2 بیمار

وقتی نوشیدن آب شما را در برابر این بیماری بیمه می کند

این درخت را زخمی کنید خون گریه می کند! +تصاویر

تظاهرات مجدد پزشکان در مراکش

6 عامل باورنکردنی سرطان

گول دستگاه های تصفیه آب را نخورید!

راهکارهای جالب علمی برای افزایش طول عمر!

هر ثانیه یک نفر به خون نیاز دارد / درمان سرطان ها با تزریق خون

تولد نوزاد سالم نوای امید در زندگی خانواده مرزنشین گلستانی

رواج شهرنشینی، سبک زندگی را ناسالم و به سمت تغذیه نامناسب سوق داده است

پارگی پرده گوش دانش آموز بر اثر سیلی ناظم

این سبزی معجزه میکند!

سبزی معجزه گر برای مقابله با سکته مغزی

مصرف زیاد گوشت قرمز چه خطراتی برای زنان دارد؟

راهکاری عجیب و غریب برای کنترل لوازم منزل از طریق ذهن!

دلایل خشکی دهان + معرفی درمان های خانگی

15 ترفند بی نظیر برای رفع سریع خستگی و کوفتگی

به این 7 دلیل در پاییز روزی 30 دقیقه در آفتاب بایستید

فریب تبلیغات سوء برای فروش دستگاه های تصفیه آب را نخورید

نسخه ی شفا بخش میوه های رنگارنگ

قرص خواب آور قوی و شربت خواب آور قوی گیاهی +عوارض و مضرات

جشنواره غذای سالم در شهر خورموج بوشهر برگزار شد

جشنواره غذای سالم در شهر خورموج بوشهر برگزار شد

70 درصد زنان افسردگی بعد از زایمان را تجربه می کنند

استخدام کارشناس فروش،مهندس الکترونیک در تهران

بهترین زمان خوردن نان در شب برای چاق نشدن

دلایل خشکی دهان چیست و چطور درمان می شود؟

شربت پرومتازین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

مهم ترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان

25 توصیه برای «پیشگیری از آنفلوآنزا»

خوراکی هایی که نباید آنها را بشورید

پایین بودن مصرف ریزمغذیها امنیت غذایی جامعه را به مخاطره انداخته است

رییس سازمان بهزیستی هشدار داد: اختلالات روانی در کمین زنان تهرانی

تشخیص و پیشگیری از آلزایمر قبل از مبتلا شدن

ماجراجویی با کروکودیل ها در قفس مرگ

پایین بودن مصرف ریزمغذیها امنیت غذایی جامعه را به مخاطره انداخته است

دلایل خشکی دهان چیست و چطور درمان می شود؟

شربت پرومتازین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

استان گیلان 240 هزار بیمار دیابتی دارد

مهم ترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان

تشخیص و پیشگیری از آلزایمر قبل از مبتلا شدن

مادر و پسری که تغیـیر جنسـیـت دادند! + عکس

6 مشکل ساده دستگاه گوارش که حتما باید جدی بگیرید!

انار میوه چربی سوز فصل پاییز

یووییت چیست و چه خطراتی دارد؟

افزایش تاب آوری، گام نخست برای پیشگیری از اعتیاد زنان خراسان رضوی

زنان یا مردان؛ بر اساس مطالعات صورت گرفته کدام یک جراحان بهتری هستند؟!

بلایی که نمک بر سر بدن می آورد

6 خاصیت چغندر که از آنها بی خبریم

این خوراکی ها را هرگز نشورید

این 9 غذا شما را مرد آهنی می کند!

دوش اول صبح گرم باشد یا سرد؟

آداب مراقبت از موها در فصول سرد

کدام مکمل ها و ویتامین ها برای ورزشکاران و مردم عادی مناسب اند؟

این موارد را حتما هنگام شستشوی مو رعایت کنید

آیا باید نگران خون دماغ شدن باشیم؟

چراعکس قلیان کشیدن بازیکنان را منتشر می کنیم؟

آیا باید نگران خون دماغ شدن باشیم؟

روش های خانگی برای درمان رودل و سوء هاضمه

مادر و پسری که تغییر جنسیت دادند! + عکس

کارگاه آموزشی ویژه اصناف و اتحادیه های یاسوج

ماست ٬سلاح جدید علیه سرطان!

فواید ویتامین B12 موجود در تخم مرغ

مادر و پسری که تغییر جنسیت دادند! + عکس

با مصرف این خوراکی ها زانو درد به سراغتان نمی آید

6 مشکل دستگاه گوارش را جدی بگیرید!

این موارد را حتما هنگام شستشوی مو رعایت کنید

این خوراکی ها را هرگز نشورید

تکمیل ظرفیت آزمون پذیرش تخصصی دندانپزشکی سال جاری به زودی اعلام می شود

درج نشانگر رنگی با هدف افزایش آگاهی مصرف کنندگان

اختلالات روانی در کمین زنان تهرانی

روش های سالم سازی تغذیه کودکان

خطرناک ترین رژیم های لاغری جهان کدامند؟!

تنهایی برای بدن به اندازه کشیدن 15 سیگار در روز مضر است

دلیل گرفتگی عضلانی یا اسپاسم چیست؟

روش سریع پاک کردن لکه سیاه «گردو» روی دست

کمبود 11 هزار تخت بستری از چالش های مهم حوزه سلامت تهران

این 9 غذا شما را مرد آهنی می کند!

زنگ خطر فقر حرکتی در زنان ایرانی به صدا درآمده است

30 هزار مقاله علمی احتمالا غیرمعتبر شده اند

این خوراکی ها را هرگز نشورید

حال مزاجی تان چطور است؟

شستن دستها با صابون موثرترین و مقرون به صرفه ترین اقدام بهداشتی در پیشگیری از بیماری ها

داروی جدید سرماخوردگی

8 عادت سالمی که باید به کودکانتان آموزش دهید

نکته بهداشتی: زوال عقل ناشی از مشکلات عروقی

6 خاصیت چغندر که از آنها بی خبریم

سرطان های دستگاه گوارش و سینه در زنجان شیوع بیشتری دارد

آشنایی با روش تهیه بورک برنج و مرغ

افزایش اختلالات روانی در زنان تهرانی

اعلام رتبه ایران در شاخص های سلامت توسعه پایدار 2016

معجزه موزهای سیاه

نمک چه بلایی بر سر بدن می آورد

70 درصد اختلالات بینایی در استان قزوین بر اثر "ازدواج فامیلی" است

بهداشت و درمان ، مهمترین مشکل جانبازان قطع عضو فارس

بلایی که نمک بر سر بدن می آورد

شایع ترین بیماری قلبی و عروقی در دنیا کدام است؟

مادر و پسری که تغییر جنسیت دادند

هپاتیت C، بیماریِ خاموشی که بسیاری از آن بی خبرند

«نقرس» نتوانست زندگی را از «مهدی» بگیرد

درمان بیماری های التهابی چشم با شیمی درمانی

کشف اوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق در ورامین

ابتلا به سرطان به این 6 علت!

دستور تهیه کیک پاییزی: مافین کدو حلوایی

اگر این 6 مورد در شما وجود دارد قطعا فرد باهوشی هستید

ماسک زغال چیست؟ (فواید ماسک زغال)

افرادی که به پاکستان می روند مراقب پشه آئدس باشند

دویدن بهترین ورزش نیست!

6مشکل ساده دستگاه گوارش که حتما باید جدی بگیرید!

افتتاح مرکز شیمی درمانی گامانایف کودکان در انتظار اعطای مجوز وزارت بهداشت

تست بینایی سنجی چیست؟ (انواع تست بینایی)

خواص آب کرفس چیست؟

چرا زنان نباید زیاد گوشت قرمز بخورند؟

ترفندهایی علمی برای افزایش طول عمر!

برای جبران کمبود آب بدنتان این غذاها را بخورید/ فیلم

تصاویر/دخترانی که از سوء تغذیه پیر شده اند!

روش های طبیعی برای درمان سردرد

اختلالات روانی در کمین زنان تهرانی

تشخیص و پیشگیری از آلزایمر قبل از مبتلا شدن

نیشخط کارتون/ از هر چهار نفر ایرانی، یک نفر به اختلال روانی دچار است

آیا میدانید چرا میلتان به مصرف نمک زیاد می شود؟

شهروند خبرنگار؛درختی با میوه های ترش و شیرین

افتتاح دو سلامتکده طب ایرانیان در کرمان

دبیر علمی نخستین کنگره بین المللی تمرین ذهنی و علوم عصب ـ رفتاری خبر داد برگزاری نخستین کنگره بین المللی تمرین ذهنی و علوم عصب ـ رفتاری از 4 تا 6 آبان در مشهد

ژنتیک در تصمیم گیری برای طلاق نقش دارد

نقدی به برنامه های آشپزی از نگاه گلریز/ مراقب مصرف گرایی باشیم!

نقش ورزش بر ابعاد مختلف سلامت زنان

درمان های خانگی پوسته پوسته شدن کف پاها

روزیاتو: روش های دفاعی باورنکردنی حیوانات در برابر انسان [قسمت دوم]

روزیاتو: روش های دفاعی باورنکردنی حیوانات در برابر انسان [قسمت دوم]