مطالب مرتبط:
معاون برنامه ریزی و امور مجلس سازمان بازرسی کل کشور: 21 درصد واگذاری های اصل 44 برای رد دیون بوده است/قرار بود اجرای قانون سیاست های اصل 44 سفره دولت را جمع تر کند
دبیر نوزدهمین همایش کتاب سال حوزه خبر داد شرکت 85 درصد نشریات حوزوی در بخش مقالات کتاب سال حوزه
حجتی: سود تسهیلات فعالیت های بخش کشاورزی 15 درصد تعیین شد
دومین همایش و جشنواره غذا درمانی برگزار می شود/ اولین گام های بخش خصوصی برای امنیت غذایی کشور
تسهیل شرایط برای بخش خصوصی، تکلیف مهم مدیران استان است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 17:552017-09-26اقتصادي

کمتر از 18 درصد از واگذاری های اصل 44 به بخش خصوصی بوده است


معاون برنامه ریزی و امور مجلس سازمان بازرسی کل کشور گفت: سازمان بازرسی نه تنها با اجرای قانون سیاست های اصل 44 مخالفتی ندارد بلکه از ورود سرمایه گذار واقعی و دارای اهلیت، - استقبال نیز می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، ابراهیم شاهرخیان طی سخنانی در آیین تودیع و معارفه بازرس کل استان خراسان شمالی، اظهار کرد: امروزه رفع مشکلات اقتصادی کشور یکی از مهم ترین دغدغه های مسئولین است.

در واقع مشکلاتی که ما در خصوص بیکاری، اشتغال، کمبود نقدینگی، رکود و سایر بخش ها داریم، مهم ترین معضلات کشور است و همه مسئولین کشور عزمشان را جزم کرده اند تا نسبت به رفع آن اقدام کنند و به نظر می رسد همه به این همدلی و وفاق رسیده اند که راه برون رفت از وضعیت موجود در خصوص مشکلات اقتصادی توسل به سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری و نقشه راهی است که در چهارچوب و توسل به سیاست های اقتصاد مقاومتی می تواند کشور را از این بحران خارج کند.

وی ادامه داد: الحمدالله دولت نیز اهتمام خوبی در این زمینه پیداکرده و با توجه به جلسات متعددی که تشکیل شده و ما نیز جلسات آنان را رصد می کنیم، قرار است که این سیاست ها به برنامه ها و اقدامات اجرایی تبدیل شود تا انشاء الله بتوانیم با سرعت نسبت به حل مشکلات موجود اقدام شود.

معاون برنامه ریزی و امور مجلس سازمان بازرسی کل کشور بابیان اینکه یکی از مهم ترین راهبردهای سازمان در سال جاری و همچنین سال آینده پیگیری و پایش اقدامات اجرایی دولت و مسئولین اجرایی در خصوص اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: یکی از اولویت های سازمان در سال جاری و همچنین سال آینده این است که اقدامات و برنامه های دستگاه های اجرایی برای تحقق این سیاست ها و عملیاتی کردن آن ها رصد کنیم.

وی گفت: امروزه راه مبارزه با فساد، شفاف سازی و ایجاد ساختارها و سیستم ها و شناسایی و رفع گلوگاه های فساد است که در بند 19 سیاست های اقتصاد مقاومتی به این امر توجه ویژه شده و درعین حال بحث نظارت و بازرسی و برخورد را نیز ذکر کرده است.

دبیر شورای دستگاه های نظارتی کشور با تأکید بر اینکه یکی دیگر از اقداماتی که سازمان بازرسی در سال جاری و همچنین در سال آینده به طورجدی مطالبه و پیگیری خواهد کرد، اجرای بند 19 سیاست های اقتصاد مقاومتی است خاطرنشان کرد: این بند در اقدامات اجرایی دستگاه ها کمتر موردتوجه قرارگرفته و این موضوع مورد مطالبه سازمان است تا نسبت به آن اقدامات جدی صورت پذیرد.

شاهرخیان با اشاره به اهمیت برخورد جدی با فساد گفت: در کشورهای پیشرفته و کشورهایی که در حوزه های اقتصادی موفق هستند در کنار ایجاد زمینه های سرمایه گذاری و توسعه، برخورد جدی با فساد را نیز هم زمان و توأمان پیگیری می کنند.

سرمایه گذار واقعی وقتی سرمایه گذاری می کند که فضا امن، سالم و شفاف باشد.

در فضایی که همراه با رانت و سودجویی باشد، طبیعی است که سرمایه گذار واقعی رغبتی به سرمایه گذاری در آن حوزه نخواهد داشت.

ازجمله مواردی که ممکن است عدم نظارت انحرافات جدی در اجرا به دنبال داشته باشد، همین اجرای قانون سیاست های اصل 44 است.

وی افزود: این قانون قرار بود مشارکت بخش خصوصی را در اقتصاد افزایش داده و به یک معنا سفره دولت را جمع تر و سفره بخش خصوصی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در اقتصاد را گسترده تر کند؛ و بهره وری را افزایش دهد؛ اما در عمل چه اتفاقی در اجرای سیاست های اصل 44 افتاده است؟! شاهرخیان در ادامه به آمار واگذاری بنگاه های اقتصادی ذیل اصل 44 اشاره کرد و گفت: از مجموع واگذاری هایی که از ابتدا تا الآن طی 15 سال گذشته صورت گرفته، 21 درصد واگذاری بنگاه های اقتصادی در راستای رد دیون بوده است، 21 درصد دیگر در راستای سهام عدالت واگذارشده است و از 58 درصد بقیه، چون این بنگاه ها به صورت بلوکی واگذارشده است، عمدتاً دستگاه های شبه دولتی و یا نهادهای عمومی غیردولتی این بنگاه های اقتصادی را تملک کردند و چیزی کمتر از 18 درصد به بخش خصوصی واگذارشده است.

اگرچه به نظر می رسد در همین واگذاری به بخش خصوصی نیز در خیلی از موارد، سرمایه گذار واقعی و اهلیت دار ورود پیدا نکرده و بسیاری از واگذاری ها به بخش خصوصی، به سمت تعطیلی بنگاه ها، فروش زمین ها و ماشین آلات رفته و به یک معنا سودجویی و رانتی که اتفاقی افتاده این بنگاه ها را از بین برده است؛ بنابراین این واگذاری ها نه تنها باعث افزایش بهره وری نشده، نه تنها باعث رونق اقتصادی نشده، بلکه اثرات به مراتب منفی تری را نیز به دنبال داشته است.

معاون سازمان بازرسی کل کشور تأکید کرد: بنگاه هایی که به نهادهای عمومی غیردولتی یا شبه دولتی یا صندوق ها واگذارشده اند، وضعیتی مطلوب تر از آن ها ندارند.

این واگذاری ها باعث شده است که نظارت ها تضعیف شود.

اگر قبلاً این بنگاه ها در اختیار دولت بود و احکام و قوانین آمره بر آن ها نظارت می کرد و دستگاه های نظارتی محکم می توانستند بر این بنگاه ها نظارت کنند، با واگذار شدن این ها به بخش های شبه دولتی یا نهادهای عمومی غیردولتی باعث تضعیف این نظارت شده و عملکردها نشان دهنده این است که واگذاری ها با آن انتظاراتی که در ابتدا قرار بود از اجرای این قانون حاصل شود، فاصله زیادی دارد.

وی با تأکید بر اینکه سازمان بازرسی با اجرای اصل 44 مخالفتی ندارد، خاطرنشان کرد: بعضاً گفته می شود که سازمان بازرسی یا دستگاه های نظارتی مخالف اجرای اصل 44 هستند یا در این امر اخلال می کنند درحالی که سازمان بازرسی مانند سایر دستگاه های نظارتی از اینکه سرمایه گذار واقعی و کسی که اهلیت سرمایه گذاری دارد متولی بنگاه های اقتصادی شود، استقبال می کند.

ما با آن دسته از واگذاری هایی مخالف هستیم که با ایجاد رانت و انگیزه سودجویی می آید و بنگاه را تملک می کند.

الان عملکرد بسیاری از بنگاه های اقتصادی که در راستای اصل 44 واگذارشده نه تنها متعلق به این دولت بلکه از سنوات گذشته در دولت های قبلی هم بوده و حاکی از عدم موفقیت در واگذاری ها می باشد.

شاهرخیان با اشاره به برخی بی تدبیری ها و تأکید بر جدیت بیشتر دستگاه های نظارتی گفت: چند وقت قبل بخشنامه ای از سوی بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ سود بانکی خطاب به بانک ها صادرشده است، این دستورالعمل از مدت ها قبل تصویب شده بود ولی بانک مرکزی یک فرصتی را به همه بانک ها اعلام کرد.

وی تصریح کرد: بررسی ها حاکی از این است که در همین فرصت محدود چندروزه، چندین هزار میلیارد تومان از سپرده گذاری های بانک های دولتی به بانک های خصوصی سرازیر شده است.

درزمانی که بنگاه های ما به شدت نیاز به تأمین منابع مالی دارد و بانک های دولتی یکی از مهم ترین اهرم های تأمین این منابع مالی هستند، این بی تدبیری و عدم نظارت درست باعث می شود که چندین هزار میلیارد تومان از سپرده های بانک های دولتی به بانک های خصوصی سرازیر شود.

معاون سازمان بازرسی کل کشور که در مراسم تودیع و معارفه بازرس کل استان خراسان شمالی سخن می گفت، در ادامه با اشاره به بحث تضاد منافع گفت: بحث تضاد منافع در کشور ما خیلی نوپا است.

در دنیا این موضوع از مدت ها پیش مطرح شده و از چندین دهه ساز کار و راهکارهای متناسب با آن نیز در نظر گرفته شده است.

بحث تضاد منافع می گوید جابجایی مدیران از بخش های حاکمیتی و دولتی به بخش خصوصی و بالعکس یک امر قابل قبول در همه دنیا است.

از ثمرات آن هم انتقال تجربیات و دانشی است که مدیران بخش های دولتی می توانند به بخش های خصوصی انتقال بدهند یا بالعکس از بخش خصوصی به بخش دولتی بیاورند؛ اما مخاطراتی را نیز به دنبال دارد.

وی اظهار کرد: در دنیا به مخاطرات انتقال مدیر بخش خصوصی به بخش دولتی فکر کردند؛ مانند رانت جویی اطلاعاتی؛ فساد در واگذاری ها و انجام پروژه ها، اخلال در رقابت که ممکن است با اعمال نفوذ مدیری که به بخش دولتی آمده، صورت بگیرد و که در نتیجه کاهش اعتماد عمومی را به دنبال دارد.

به خاطر همین در دنیا، ساز و کار و قوانین و مقررات محکمی را در این خصوص ایجاد کرده است.

ازجمله اینکه در برخی موارد، مدیری که در بخش دولتی مسئولیت دارد تا سال ها و بعضاً مادام العمر حق اشتغال در بخش خصوصی در آن حوزه را ندارد.

شاهرخیان گفت: متأسفانه ممنوعیت تملک یا حفظ منافع شخصی در بخش خصوصی هنگام خدمت در بخش دولتی یا محدود نمودن بنگاه های خصوصی برای استخدام کارمندان سابق دولتی شاغل در همان بخش و همچنین ممنوعیت تصدی هم زمان بخش دولتی و خصوصی که در کشور ما به صورت نیم بند اجرایی می شود، در دنیا به صورت کامل رعایت می شود.

وی ادامه داد: تجربه سایر کشورها نشان می دهد جابجایی نیروی انسانی بین بخش خصوصی و عمومی در نظام مالی، بانکی، بیمه، بهداشت و درمان، حوزه انرژی نفت و گاز، صنایع و حقوقی بیش از سایر حوزه ها می باشد.

به همین دلیل محدودیت ها و الزامات سخت گیرانه ای به منظور کنترل و مدیریت این جابجایی ها به تصویب و اجرا درآمده است.

شواهد فراوانی وجود دارد که ریشه بخش قابل توجهی از تصمیمات نادرست و ناکارآمد مدیران، در سطوح تنظیم گری در بخش عمومی و ذینفع بودن شخصیت حقیقی تصمیم گیران در تصمیمات است.

شاهرخیان اظهار کرد: در کشور ما کمتر به این امر توجه کردیم که یک بخش آن به خاطر آن است که قوانین و مقررات دقیقی در این زمینه نداریم.

البته لایحه ای در دولت در دست بررسی است و در مجلس و سازمان بازرسی نیز اقداماتی دارد شکل می گیرد که امیدواریم این لایحه به سرعت تدوین شود چون یکی از گلوگاه های فساد همین بحث تضاد منافع است.

وی ادامه داد: برخی مدیران ما متأسفانه شرکت های متعددی دارند و تا زمانی که مورد رصد واقع نشوند نه تنها، وجود این شرکت ها را اعلام نمی کنند بلکه به عضویت خودشان نیز در این شرکت ها ادامه می دهند و وقتی به آنان مراجعه می شود و اعلام می کنیم که شما در فلان شرکت و فلان شرکت عضو هستید، آن موقع تازه خارج می شوند ولی در همان خارج شدنشان نیز بحث است و در برخی واگذاری ها به نظر می رسد خروج آقایان به صورت صوری و شکلی انجام گرفته و کماکان دارای منافعی از شرکت ها می باشند.

معاون برنامه ریزی و امور مجلس سازمان بازرسی کل کشور، افزود: مدیری که در بخش خصوصی دارای منافعی است و بعداً به بخش دولتی منتقل می شود و می خواهد در همان حوزه تصمیم گیری کند، طبیعی است که حداقل برای افکار عمومی و کسانی که در آن حوزه فعالیت دارند این شائبه ایجاد شود که ایشان برای منافع و شرکت و اطرافیان خود تصمیم می گیرد که این نکته ای است که باید به آن توجه جدی شود.

شاهرخیان بابیان اینکه یکی از مهم ترین چالش های پیش روی کشور بحث مبارزه جدی با فساد است خاطرنشان کرد: فساد باعث بی اعتمادی به همه ارکان می شود.

امروزه در برخی از حوزه ها فساد گسترش پیداکرده است و برخورد با این پدیده به یک عزم جدی، همدلی و وفاق بین همه ارکان حکومت نیاز دارد.

الحمدالله این اتفاق افتاده است و همه مسئولین در قوای سه گانه در مبارزه با فساد پای کار آمده اند.

امروزه برخورد با مصادیق فساد چاره ساز نیست.

همان طور که در بحث درمان گفته می شود که درمان اگر دنبالش پیشگیری نباشد، فایده ای ندارد؛ بنابراین اول باید پیشگیری نمود و زمینه ظهور و بروز بیماری را از بین برد.

در حوزه اقتصاد هم وضع به همین شکل است.

برخورد با سوء جریانات یا مصادیق فساد در کوتاه مدت ممکن است اثری بگذارد ولی در میان مدت و طویل مدت اثرات معکوس می گذارد.

به خاطر اینکه تا مانتوانیم گلوگاه فساد را شناسایی و رفع کنیم تا مجاری فساد را برطرف نکنیم، انتظار مبارزه جدی و قاطع با فساد، انتظار منطقی نیست.

وی بابیان اینکه امروزه بخشی از فسادی که در حوزه های مختلف وجود دارد به دلیل ناکارآمدی قوانین و مقررات آن حوزه می باشد، تصریح کرد: برخی از آیین نامه ها و دستورالعمل ها، بعضاً خودشان آسیب زا و باعث تولید فساد هستند؛ بنابراین اگر می خواهیم با فساد مبارزه کنیم ابتدا باید این مجاری فساد را اصلاح کنیم که این برخورد با گلوگاه های فساد، ابتدا باید در حوزه های تقنین و اصلاح ساختارها و ایجاد دولت الکترونیک صورت بگیرد.

تا جایی که امکان دارد باید خدمات را به بسترهای دولت الکترونیک برد.

شاهرخیان گفت: حتی المقدور باید ارتباط مستقیم ارباب رجوع با مستخدم را قطع کنیم و باید تصمیمات مدیرانمان را در اتاق های شیشه ای قرار بدهیم.

باید تصمیمات به شکلی باشد که این تصمیمات در حوزه های اجرایی ثبت شود و امکان رصد و ماندگاری اش وجود داشته باشد تا من مدیر حواسم باشد که تصمیم امروز من، شش ماه بعد، یک سال بعد کنترل و رصد می شود.

وی با بیان اینکه اگر ما ارباب رجوع را از حقوقش کاملاً مطلع کنیم، خود مانع فساد است، افزود: متأسفانه در خیلی از موارد ارباب رجوع از حقوق خود و فرآیند کار در آن اداره اطلاعی ندارد؛ بنابراین یکی از راه های مبارزه با فساد مطلع کردن و آگاهی بخشی به ارباب رجوع در خصوص حقوق و فرآیند کار است.

معاون برنامه ریزی و امور مجلس سازمان بازرسی کل کشور در پایان ضمن قدردانی از زحمات و تلاش های صفری، مهرپرور را به عنوان بازرس کل استان خراسان شمالی معرفی کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: اقتصاد مقاومتی - سازمان بازرسی - سازمان بازرسی کل کشور - اقتصاد - کشور - معاون برنامه ریزی - مشکلات اقتصادی - مشکلات - برنامه - برنامه ریزی - آینده - اقتصادی - مقام معظم رهبری - تودیع و معارفه - فساد - سرمایه گذار - روابط عمومی - نظارت - معاون - مجلس - دولت - مبارزه - سرمایه - خراسان - معارفه - اهمیت - استان - تودیع - بحران - شورای

آخرین اخبار سرویس:
استخدام فروشگاه اقلام هیدرولیک صنعتی در تبریز

استخدام شاگرد، شینیون کار و اپیلاسیون کار با تجربه در همدان

استخدام طراح طلا آشنا به matrix و ArtCam در اصفهان

استخدام غذای خانگی هیوا 20

تب تند افزایش قیمت سیم کارت های رند در بازار

بیت کوین رکورد زد؛ پوتین کوین جهش کرد

پیش بینی یک بانک از آخرالزمان بیت کوین

شرط دریافت یارانه در سال 97

ممنوعیت یک ساله صادرات گوسفند هم گوشت را ارزان نکرد

استخدام برقکار وارد به امور فنی جهت کار در کرج

استخدام مهندس صنایع غذایی جهت مسئول فنی در کرج

دست سودجویان در تعیین خلوص «شربت تریاک»

گران ترین و خاص ترین خودروهای جهان

مکانیزاسیون کشاورزی میانبر رشد تولیدات

استخدام مهندس مکانیک آقا جهت همکاری در کرج

ارزهای دیجیتال؛ پادشاهان آینده تجارت الکترونیک

استخدام شرکت پخش آرایشی بهداشتی مهرگان

استخدام منشی و کارشناس فروش تلفنی در تهران

در کدام کشورها مردم بعد 65 سالگی کار می کنند؟

پرداخت یارانه نقدی به شرط اثبات فقر

نشانه ای از یک اشکال بزرگ در بودجه 97

پرداخت یارانه 7 ساله شد / واریز 287 هزار میلیارد تومان یارانه به حساب ایرانی ها

سراشیبی لغزنده عوارض خروج از کشور

وضعیت بازار جهانی کالاها در 2018

بیکاری در کشور مسئله فوق العاده جدی است

یارانه 7 ساله شد

کوچک شدن بازار کار فعالان اقتصادی با کاهش 40 درصدی اعتبارات عمرانی آب و برق

بنزین واقعا 1500 تومان می شود؟

بمباران «دلاری» بازار ارز

واکنش بخش خصوصی به تفکیک صنعت و تجارت

فراری در سال آینده میلادی رکورد می زند

تاکید وزیر علوم بر " ضرورت استانداردسازی دقیق طرح های عمرانی"

پتانسیل ها و چالش های نظام بازنشستگی در ایران

ممنوعیت یکساله صادرات گوسفند هم گوشت را ارزان نکرد

برخی شرکت های باربری 80 درصد هزینه حمل را کمیسیون می گیرند

2 الگو برای انقلاب اقتصادی در ایران

نقش«حجم موتور» در واردات خودرو ایران

تولید 301 کیلو طلا در اصفهان طی 7 ماه

فراری در سال آینده میلادی رکورد می زند

9 زیرساخت رشد اقتصادی که ایران ندارد

این خوراکی ها استرس را ضربه فنی می کنند

کدام کمپانی بهترین خدمات پس از فروش اتومبیل را دارد؟

بیشترین کلماتی که ایرانیان در گوگل به دنبالش بودند

قیمت خودرو؛ مسأله ای مزمن

فروش بسته های قدیمی اینترنت مخابرات ممنوع شد

2 خودرو جدید در راه بازار + عکس و مشخصات

واکنش منفی به زمزمه دوباره تفکیک وزارت صنعت معدن و تجارت

قیمت واحد مسکونی در خیابان جمهوری؟ +جدول

بهترین و بدترین استان برای کسب‎وکار کدامند؟

استخدام استان البرز و شهر کرج – 26 آذر 96

قیمت سمند صفر کیلومتر در بازار + جدول

چین به ناک اوت کردن پترودلار نزدیک می شود

چین مرکز پرورش سوسک

واکنش وزیر نیرو به احتمال افزایش قیمت آب و برق

شناسایی درآمد خانوارها براساس کد ملی

روسیه و چین آخرالزمان بیت کوین را مهندسی می کنند

مجلس مخالف افزایش قیمت بنزین به1500 تومان است

نفرین نفت؛ سرگذشت این گنج نابرده رنج

استخدام مشهد و خراسان – 26 آذر 96

استخدام قم – شهر و استان قم – 26 آذر 96

استخدام اصفهان – شهر و استان اصفهان – 26 آذر 96

پرداخت وام چهار میلیونی بازنشسته های کشوری کلید خورد

استاندار گیلان: افرادی هستند که پول می گیرند تا مردم را بدبخت کنند

مشمولیت تمامی بافندگان روستایی و شهری استان از بیمه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر

میزان واقعی اراضی زراعی لرستان بین 850 تا 900 هزار هکتار است

روی بیت کوین سرمایه گذاری کنیم یا نه ؟

برخی شرکت های باربری 80 درصد هزینه حمل را کمیسیون می گیرند

گزارش آمریکا از تولید و مصرف نفت ایران

هفته پژوهش آب رفت

مقایسه آخوندی از صندوق زمین و ساختمان نوپا در ایران و جهان

تفاهمنامه تقویت همکاری بخش خصوصی ایران و روسیه امضا شد

پرداخت یارانه 7 ساله شد

بهترین و بدترین استان برای کسب‎وکار کدامند؟

تجارت ایران و چین متأثر از طوفان‎های سیاسی

تاکنون تصمیمی برای گرانی آب و برق گرفته نشده است

روسیه و چین آخرالزمان بیت کوین را مهندسی می کنند

قیمت آپارتمان های «چند سال» ساخت در تهران + جدول

فراری در سال آینده میلادی رکورد می زند

دولت قصد مداخله در بازار ارز را ندارد

خطر ایجاد شوک تورمی/مجلس مخالف افزایش قیمت بنزین به1500 تومان است

بیت کوین مانع افزایش قیمت طلا نشد

آغازطرح ساماندهی ورودی غربی شهربابل

معمای تغییر «رییس کل» بانک مرکزی

ربیعی: کتمان آسیب های اجتماعی باعث پیچیدگی و حل نشدن آنها می شود

روسیه و چین آخرالزمان بیت کوین را مهندسی می کنند

چین به ناک اوت کردن پترودلار نزدیک می شود

برخی شرکت های باربری 80 درصد هزینه حمل را کمیسیون می گیرند

هفته پژوهش آب رفت/ دست اندازهای فناوری تمام نشدنی است

اجرای سراسری بیمه بیکاری از طریق کاریابی های منتخب

خطر ایجاد شوک تورمی/مجلس مخالف افزایش قیمت بنزین به1500 تومان است

بازار فرش اراک+عکس

افزایش 15 درصدی قیمت برنج خارجی/ لزوم تزریق برنج از ذخیره استراتژیک دولت به بازار

معامله سلف چیست؟

آزادسازی بیش از 2 هکتار اراضی دولتی در رفسنجان

از بدبینی به مالیات ها تا تصمیم مشروع برای افزایش عوارض خروج!

روند نابودی یخ و برف قطب شمال برگشت ناپذیر است

خرید یک پاوربانک چقدر آب می خورد؟

هدررفت انرژی با عقب گرد در معماری ایرانی

از بدبینی به مالیات ها تا تصمیم مشروع برای افزایش عوارض خروج!

سیاست گذاری کنیم نه سیاست پرانی

کمتر از 18 درصد از واگذاری های اصل 44 به بخش خصوصی بوده است

کمتر از 18 درصد از واگذاری های اصل 44 به بخش خصوصی بوده است