مطالب مرتبط:
دولت دوازدهم از مدیریت بانوان در رسانه های کشور حمایت می کند
عاقبت آمارسازی و آماربازی دولت در موضوع اشتغال: بیکاران کشور سر کار گذاشته شدند +عکس
معاون برنامه ریزی و امور مجلس سازمان بازرسی کل کشور: 21 درصد واگذاری های اصل 44 برای رد دیون بوده است/قرار بود اجرای قانون سیاست های اصل 44 سفره دولت را جمع تر کند
دولت کابل در تلاش های صلح پیشرفتی نداشته است/ وضعیت امنیتی افغانستان پایدار نیست
دولت از مدیریت بانوان در رسانه های کشور حمایت می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 17:052017-09-26پزشكي

بهبود وضعیت هوای کشور نیازمند عزم ملی با مرکزیت دولت است


ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به موفقیت برخی کشورها در مقابله با آلودگی هوا گفت: ما نیز با یک عزم ملی و با محوریت دولت می توانیم در این مسیر موفق باشیم.

- روز 26 سپتامبر مصادف با چهارم مهرماه روز جهانی بهداشت محیط است.

سازمان بهداشت جهانی کیفیت هوا در منازل و فضاهای باز را به عنوان شعار امسال این روز تعیین کرده است.

دکتر رضا ملک زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در این خصوص اظهار کرد: کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس نیز در گذشته با مساله آلودگی هوا در شهرهای بزرگ خود مانند نیویورک و لندن مواجه بودند اما توانستند بر این مشکل غلبه کنند.

وی توضیح داد: مه دود سال 1952 لندن که منجر به مرگ بیش از چهار هزار نفر طی چند روز شد، از حوادث حاد آلودگی هوا است که ارتباط بین آلودگی هوا و افزایش مرگ در انسان را به وضوح نشان داد.

ملک زاده افزود: اولین اقدام موفقیت آمیز آمریکا برای غلبه بر بحران آلودگی هوا به این صورت بود که آنها پس از اقدامات پراکنده در نهایت در سال 1957 به این نتیجه رسیدند که حوزه سلامت متولی این مهم باشد و سایر سازمان ها باید با این حوزه همکاری کنند.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت اظهار کرد: با این تصمیم سازنده اولین اداره مبارزه با آلودگی هوا را در حوزه سلامت پایه گذاری کردند و پس از موفقیت های این دفتر، آژانس حمایت از محیط زیست را تشکیل دادند که در دهه 1960 -1970 به جز هوا در حوزه های آب و خاک نیز وارد شد.

به گفته وی، بر اساس گزارش سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا در سال 2011، هر یک دلار سرمایه گذاری برای کاهش ذرات معلق هوا بیش از 30 دلار سود خواهد داشت.

همچنین تنها در سال 2010 در آمریکا به واسطه اجرای قانون هوای پاک از 160 هزار مورد مرگ زودرس، 130 هزار حمله قلبی و 86 هزار پذیرش بیمارستانی، 13 میلیون روزکاری از دست رفته و 1.

7 میلیون حمله آسمی جلوگیری شد.

** مهمترین آلاینده های هوای تهران از نظر تاثیر بر سلامتمعاون تحقیقات وزارت بهداشت درخصوص آلاینده های شهر تهران گفت: ذرات معلق (PM: Particulate Matter) از مهمترین آلاینده های شهر تهران هستند که در ایستگاه های سنجش به دو صورت PM10 و PM2.

5 اندازه گیری و گزارش می شوند.

ملک زاده افزود: ارتباط معینی بین موارد مرگ روزانه و مواجهه با PM10 و PM2.

5 در مطالعات معتبر اپیدمیولوژیک گزارش شده است؛ به طوری که به ازای هر 10 میکروگرم در مترمکعب افزایش در غلظت PM10 وPM2.

5 به ترتیب به طور متوسط حدود 74.

0 و5.

1درصد به موارد مرگ افزوده می شود.

وی گفت: بررسی ها نشان می دهد که در 10 سال اخیر میانگین سالیانه غلظت PM10 در تهران از 80 میکروگرم بر مترمکعب (استاندارد ملی 20 میکروگرم بر مترمکعب) کمتر نشده است درحالی که کاهش غلظت این ذرات باید مهمترین بخش هر برنامه جامع کاهش آلودگی هوا در تهران و شهرهای بزرگ کشور باشد.

ملک زاده با بیان اینکه بیش از دو سوم این آلاینده ها به منابع متحرک نسبت داده می شود، افزود: سایر آلاینده های هوای شهرهای کشور نظیر ازون، دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد هرچند با استانداردهای ملی فاصله زیادی دارند اما از نظر تاثیر بر سلامت در درجه بعدی اهمیت قرار دارند.

وی توضیح داد: ازون، آلاینده ثانویه ای است که در اثر واکنش های فتوشیمیایی در حضور نور خورشید و آلاینده های پیش ساز تولید می شود و بطور مستقیم از منابع آلاینده منتشر نمی شود؛ بنابراین کاهش پیش سازهای این آلاینده مانند دی اکسید نیتروژن و ترکیبات آلی فرار می تواند به کاهش ازون منجر شود.

ملک زاده افزود: دی اکسید نیتروژن آلاینده ای است که منشا سوختی آن نسبتاً ناچیز است و از ترکیب نیتروژن و اکسیژن هوا در فرایند احتراق در دمای بالا تولید می شود و حذف آن از طریق فرایند های کاتالیستی امکان پذیر است.

ملک زاده در خصوص دی اکسید گوگرد نیز گفت: این ماده آلاینده ای است که منشا سوختی دارد و با کاهش گوگرد در سوخت های فسیلی غلظت آن کاهش می یابد.

ارتقای استاندارد بنزین از یورو 2 به یورو 4 میزان گوگرد سوخت را 10 برابر کاهش می دهد و بنابراین در کاهش دی اکسید گوگرد اثرگذار است.

وی اظهار کرد: علاوه بر آلاینده های معیار هوا دو آلاینده خطرناک بنزن و بنزوآلفاپایرن آلاینده هایی هستند که در استاندارد ملی به آنها توجه شده است و برای آنها حد مجاز سالیانه تعیین شده است.

با توجه به مشخصه سرطانزا بودن این دو آلاینده باید توجه ویژه ای به کاهش آنها معطوف شود؛ مانند طرح کهاب (کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین) که از سال ها قبل آغاز شده و باید با جدیت ادامه یابد.

** تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جامعه معاون تحقیقات وزیر بهداشت آلودگی هوا را از مهمترین علل بیماری های مزمن برشمرد و گفت: افزایش بیماری های تنفسی، افزایش بیماری های قلب و عروق، افزایش شیوع کبد چرب و افزایش میزان شیوع سرطان ها در درازمدت به خصوص سرطان ریه ازجمله اثرات آلودگی هوا بر سلامت افراد جامعه است.

ملک زاده افزود: ایجاد تغییرات جدی در سیستم ایمنی بدن از طریق تأثیر روی ژن ها و تغییر در عملکرد ژن ها ازدیگر تاثیرات آلودگی هوا بر سلامت افراد است، به نحوی که در کوتاه مدت بیماری های تنفسی، قلب و عروق افزایش یافته و در درازمدت ابتلا به سرطان های مجاری تنفسی به خصوص ریه افزایش می یابد.

** قوانین کشوری مرتبط با کنترل آلودگی هوامعاون تحقیقات وزیر بهداشت به قوانین کشوری مرتبط با کنترل آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: طبق برنامه دوم توسعه (78- 1373) تبصره 82 بند ب دولت مکلف است در طول برنامه دوم نسبت به کاهش میزان آلودگی هوای تهران، مشهد، تبریز، اهواز، اراک،شیراز و اصفهان در حد استاندارد سازمان بهداشت جهانی اقدام کند.

آیین نامه اجرایی این تبصره توسط سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری دستگاه های ذیربط تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ملک زاده افزود: در برنامه سوم توسعه ( 83-1378 ) ماده 104 بند د : دولت مکلف است در طول برنامه سوم نسبت به کاهش میزان آلودگی هوای شهرهای تهران، مشهد، تبریز، اهواز، اراک، شیراز و اصفهان در حد استانداردهای سازمان بهداشت جهانی اقدام کند.

وی ادامه داد: در برنامه چهارم توسعه ماده 62 بند الف نیز دولت مکلف است در طول برنامه چهارم، میزان آلودگی هوای شهرهای تهران، اهواز، اراک، تبریز، مشهد، شیراز، کرج و اصفهان را در حد استاندارد مصوب شورای عالی حفاظت محیط زیست کاهش دهد.

ملک زاده تاکید کرد: با گذشت سه برنامه توسعه هیچگاه کیفیت هوای این شهرها در حد استانداردهای سازمان جهانی بهداشت و استانداردهای ملی قرار نگرفت.

گرچه چند قدم بسیار مهم در جهت کاهش آلودگی هوا توسط سازمان حفاظت محیط زیست برداشته شد که عبارتند از حذف سرب از بنزین، اجباری کردن تولید خودروها با استاندارد یورو دو و توقف تولید خودروهایی که قادر به رعایت استاندارد یورو دو نبودند و در سایه همین اقدامات انجام شده آلاینده های سرب و مونوکسید کربن کنترل شد.

** چه باید کردمعاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: بی شک اولین گام در کاهش و کنترل آلودگی هوای شهرها داشتن یک برنامه جامع است.

در اسفند سال 1390 برنامه کاهش آلودگی هوا در هشت شهر کشور به تصویب دولت رسید که در مجموع از جامعیت مناسبی برخوردار است ولی نقایصی دارد که باید برطرف شود.

ملک زاده افزود: باید به شاخص های سلامت در این برنامه توجه شود و نقاط ضعف آن با مشارکت همه ذینفعان، صاحبنظران و کارشناسان بخش های توسعه برطرف شود و آنگاه با یک عزم ملی با رعایت اولویت ها این برنامه ادامه یابد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین نظر به اینکه وزارت بهداشت متولی امر بهداشت و درمان کشور است، موضوع پیشگیری از بیماری های غیرواگیر که سلامت جامعه را تهدید می کند از وظایف این وزارتخانه است و رسیدگی به این امور موجب کاهش هزینه های حوزه سلامت می شود.

ملک زاده اندازه گیری آلاینده ها به صورت استاندارد و کلاسیک و ارائه گزارش های دقیق را ازجمله اقدامات موثر در این زمینه برشمرد و گفت: به این ترتیب می توان بر اساس آلاینده ها و میزان آنها نسبت به احتمالات موجود تصمیم گیری کرد.

وی افزود: ملی سازی قوانین و فرهنگ سازی و همچنین استفاده از تجربیات خارجی با توجه به اینکه این مسیر را طی کرده اند نیز می تواند در این زمینه موثر باشد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: با توجه به زیرساخت های موجود و تجارب پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، این پژوهشکده می تواند مطالعه ای درباره بهبود هوای شهرهای صنعتی و کلان شهرها توسط این پژوهشکده انجام دهد.

ملک زاده افزود: تدوین لایحه ای توسط وزارت بهداشت برای پیشگیری از آلودگی هوا و کاهش آلاینده ها با همکاری وزارت صنایع، وزارت نفت و سازمان محیط زیست و محوریت پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می تواند یکی از اقدامات موثر در این زمینه باشد.

وی ادامه داد: با توجه به نوع خاص بیماری های ناشی از آلودگی هوا لازم است آموزش پیشگیری و تشخیص و درمان این بیماری ها نیز در دانشگاه های علوم پزشکی به صورت ویژه تدریس شود و مراکز درمانی نیز به تجهیزات مورد نیاز تجهیز شوند.


کلید واژه ها: آلودگی هوا - آلودگی - بهداشت - آمریکا - ملک زاده - وزیر بهداشت - آلاینده - سازمان حفاظت محیط زیست - مقابله با آلودگی هوا - سازمان بهداشت جهانی - موفقیت - شهر تهران - محیط زیست - موفق - تهران - سلامت - گزارش - معاون - حفاظت محیط زیست - افزایش - کشور - محیط - زاده - سرمایه گذاری - وزارت بهداشت - اندازه گیری - اولین - ایرنا - جهانی - هوای تهران

آخرین اخبار سرویس:
اینفوگرافیک/ اسکیزوفرنی، یک بیماری روانی با منشاء نامشخص

برای سلامت پوست تان، این ادویه ها را بخورید

طرز تهیه سالاد قفقازی / طرز تهیه سالاد قفقازی یک سالاد متفاوت با طعم خاص

پیشگیری از افسردگی با پوشیدن این رنگ ها

10 خوراکی ضد عفونی کننده بدن

طرز تهیه سالاد قارچ / چگونه در عرض چند دقیقه یک سالاد عالی و مقوی تهیه کنید

8 توصیه تغذیه ای به مبتلایان به فشار خون بالا

9 روش ساده و خانگی برای تسکین گلودرد

عجیب ترین ساعت های مچی در جهان

چیزهایی که در فصل سرماخوردگی باید تمیزشان کنید

پیشگیری از افسردگی با پوشیدن این رنگ ها

برای سلامت پوست تان، این ادویه ها را بخورید

چند راهکار ساده برای خوش فرم کردن گونه ها

استخدام دکتر داروساز جهت مسئول فنی شرکت دارویی در تهران

طرز تهیه سالاد لوبیا چیتی / طرز تهیه سالاد لوبیا چیتی سالادی مقوی برای کودکان

نشانه های ابتلا به ام اس

آنچه باید درباره علائم بیماری های قلبی و تکنیک های درمانی آن بدانید

خواص کاهو چیست؟

8 توصیه تغذیه ای به مبتلایان به فشار خون بالا

در چه صورت سکته مغزی قابل درمان است؟

دلایل ابتلا به تالاسمی چیست؟

چگونه اکسیژن خون را افزایش دهیم؟

توضیحات دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره مرگ یک دانشجو در استخر

بعد از 40 سالگی این مکمل ها را مصرف کنید

توضیحات دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره مرگ یک دانشجو در استخر

بررسی تمایز سلول های بنیادی پرتوان به سلول های عصبی

عوامل تاثیرگذار در بارداری های چند قلو با روش های کمک باروری

10 خوراکی برای مبازه با عفونت ها

3 دستور خوشمزه برای جوان ماندن

نشست طولانی این بلا را سر مغز می آورد

بررسی تمایز سلول های بنیادی پرتوان به سلول های عصبی و تغییر در کانال های غشاء سلولی

عوامل تاثیرگذار در بارداری های چند قلو با روش های کمک باروری

نکته بهداشتی: نحوه محافظت در برابر سرطان پستان

تاثیر باکتری های دهانی بر افزایش اختلالات روده ای

نسخه طب سنتی برای نوشیدن آب چیست؟

آلودگی در سال 2015 جان 9 میلیون نفر را گرفت

خطراتی که دیر پدر شدن به دنبال دارد

این مواد غذایی بیشترین تاثیر را روی ضریب هوشی کودکان دارند

مرگ میلیون ها نفر در جهان به خاطر محیط زیست آلوده

مهم ترین سوالاتی که درباره کم خونی می پرسند + پاسخ

عوامل تاثیرگذار در بارداری های چند قلو با روش های کمک باروری

چگونه اکسیژن خون را افزایش دهیم؟

نشانه های ابتلا به ام اس

زائرین اربعین از دستفروشان، موادغذایی خریداری نکنند

ابوعزراییل در سلامت است

آگاهی از وزن ایده آل /تنها با یک کلیک!

اعتیادی به نام مصرف قرص های لاغری +عکس

توصیه های طب سنتی برای نوشیدن آب + اینفوگرافی

مصرف قرص های لاغری "اعتیادآور" است

زائران اربعین از دستفروشان موادغذایی خریداری نکنند

حرف زدن راهکار دوری از افسردگی پاییزی

اسامی فرآورده های غذایی غیرمجاز اعلام شد

درمان همزمان دیابت و چاقی

دعوت به یک فنجان سلامتی

علت ابتلا به تالاسمی چیست؟

اهدای کبد کودک 18 ماهه در دهدشت

اسامی فرآورده های غذایی غیرمجاز اعلام شد

نسخه طب سنتی برای نوشیدن آب چیست؟ + اینفوگرافی

30 هزار معتاد در مراکز ترک اعتیاد بهزیستی اصفهان تحت درمان هستند

بیمارستان فاطمی اردبیل موزه علوم پزشکی می شود

85 هزار نمونه خون بند ناف در کشور ذخیره سازی شد

فهرستی از 10 خوراکی ضد عفونی کننده بدن

ویتامین هایی که بعد از 40 سالگی حتما باید بخورید!

مزرعه ای زیر خطوط مترو توکیو

قبل از خرید دهانشویه برچسب محتویات را بررسی کنید

افتتاح مرکز کوهورت گوش دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با حضور معاون تحقیقات و فن آوری ورزات بهداشت درمان و آموزش پزشکی در هویزه

اسامی پنیرها ویفرها و لواشک های غیرمجاز اعلام شد +عکس

توصیه های طب سنتی برای نوشیدن آب + اینفوگرافی

باورهایی درباره سقط جنین

روزیاتو: 8 دلیل عمده خشکی و خارش فصلی پوست و راهکارهایی برای رفع آن ها

این مواد غذایی باعث سنگ کلیه می شوند!

سعیدی از اضافه شدن یک دستگاه آمبولانس به ناوگان فوریتهای پزشکی و مجوز ساخت ساختمان دو پایگاه اورژانس جاده ای 115 در شهرستان لالی خبر داد

هشدار درباره عوارض داروی طب سنتی چینی

رول بوقلمون با مغز زردآلو

کشف ارتباط بین باکتری های دهانی و اختلالات روده

تشریح اقدامات اورژانسی در مواجه با اولین بارندگی از زبان مهندس مهران معلم

نگرانی رییس بنیاد بیماری های خاص از افزایش مبتلایان به ام اس در کشور

حضور 70 متخصص چشم پزشک سرمایه عظیمی برای مجتمع دارویی هلال احمر است

آغاز مرحله اول طرح وارنیش فلوراید در مدارس شهرستان کارون

کارهای تیمی استرس را کم می کند

اسامی فرآورده های غذایی غیرمجاز اعلام شد

مصرف قرص های لاغری "اعتیادآور" است

چرا درمان HIV-AIDS سخت است؟

10 روش برای بهتر خوابیدن کودکان

مغز انسان پس از مرگ هم آگاه باقی می ماند‎!

10 خوراکی مفید برای مبازه با عفونت ها

قدردانی از ایران به عنوان پیشروترین کشور جهان در پیشگیری بیماری های غیرواگیر

اسامی فرآورده های غذایی غیرمجاز اعلام شد

بیماری خطرناک در کمین تهرانی ها!

برگزاری جلسه پرسش و پاسخ در خصوص دستورالعمل های هیئت امنا دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کلان منطقه 4 آمایشی

اسامی فرآورده های غذایی غیرمجاز اعلام شد

تمدید زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت آزمون ارشد وزارت بهداشت/پایان ثبت نام دکتری

کاست: از کَرکَس استخوان خوار تا زنبوری که سوسک ها را به بردگی می گیرد[بشنوید]

برگزاری مانور آمادگی حوزه بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در مواجهه با تهدیدات زیستی در منطقه عملیاتی دهلاویه

7 خاصیت چای زردچوبه برای سلامتی

برگزاری مانور آمادگی حوزه بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در مواجهه با تهدیدات زیستی

سرطان می خوریم!

در این شهر دختران زشت باید جهزیه بیشتری به شوهرانشان بدهند!

حرف زدن راهکار دوری از افسردگی پاییزی

پدر شدن در سنین بالا چه خطراتی را در پی خواهد داشت؟

پیشگیری و تشخیص بیماری ها با استفاده از نقشه برداری مغز

موقع ورزش کردن، آهنگ گوش نکنید!

بالابودن نمک در نان هم تایید شد، هم نشد!

چرا تنگی نفس و تپش قلب می گیریم؟

کبد و معده خود را با این سبزی سم زدایی کنید

پاستیل؛ مفید یا مضر؟!

چه کسانی نباید نوشابه انرژی زا بخورند؟

کاهش ریسک بیماری قلبی با انجام مدیتیشن

ماجرای «پائولو مالدینی» و یک جانباز شیمیایی

تصاویر/مهمان دار زنی که اشک مسافران را درآورد

تغذیه مناسب روحیه بهتر

زیر ذره بین؛ استفاده از خمیر مرغ در سوسیس و کالباس ممنوع/ راز افرادی که هیچگاه سرما نمی خورند/چه کسانی نباید نوشابه انرژی زا بخورند

استخدام فروشنده آرایشی و بهداشتی،بازاریاب،باحقوق،پورسانت

تیم درمانی بسیج جامعه پزشکی لرستان آماده خدمات رسانی در اربعین است

4 قانون پیاده روی برای حفظ و تقویت استحکام استخوان ها!

وقتی فروشنده های دارو در هایتی به راحتی بر سر جان مردم معامله می کنند

تفاوت تاثیر دخانیات روی زنان و مردان

تلاش محققان کشور برای شناسایی پروتیین های ضدسرطان در قارچ خوراکی دکمه ای

تسکین گلودرد با روش های خانگی ساده

تاثیرشکر بر فعال شدن سلول های سرطانی

راه اندازی مدرسه سلامت برای پیشگیری از سرطان

پرونده«پالم» مختومه شد/ پنهان ماندن نام شرکت های متخلف

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت منصوب شد

زیر ذره بین؛ استفاده از خمیر مرغ در سوسیس و کالباس ممنوع/ راز افرادی که هیچگاه سرما نمی خورند/چه کسانی نباید نوشابه انرژی زا بخورند؟

گزارشی عجیب از شکار حیوانات

نمایشگاه دسترسی آسان شهروندان به کتاب را فراهم می کند

جلسه کمیسیون بهداشت برای کاهش نمک در نان

غذاهایی که زنده سِرو می شوند + ویدذو

تلفن همراه این خطرات را برای بدن دارد

مریم آجرلو، حبیب اله آقابخشی رابطه بین هوش اجتماعی با سلامت اجتماعی در بین زنان شاغل

ادغام علوم پزشکی در وزارت علوم به نفع کشور نیست

یک سوم بیماران ام اس دچار تغییرات شخصیتی می شوند

ادغام علوم پزشکی در وزارت علوم به نفع کشور نیست/ادغام مشکلات آموزش عالی را حل نمی کند

دستگاه تشخیص نارسایی شبکیه چشم کودکان در کرج راه اندازی شد

نکاتی برای مراقبت و نگهداری از لباس

چه کسانی نباید قرص ضد بارداری بخورند؟

ذهن انسان پس از مرگ همچنان فعال است

راز افرادی که هیچگاه سرما نمی خورند چیست؟

دستگاه تشخیص نارسایی شبکیه چشم کودکان در کرج راه اندازی شد

10 ماده ی غذایی که باعث سنگ کلیه می شوند

صدیقه آقایی، زهرا یوسفی تأثیر درمان مبتنی بر کیفیت زندگی بر بهبود سرمایه روان شناختی و ابعاد آن

خطرات باور نکردنی تلفن همراه برای سلامت انسان

آرژانتین در مبارزه مرگ و زندگی / توصیه های وزارت بهداشت برای پیشگیری از حملات قلبی!

ایران 80میلیونی فقط 40 سلامتکده طب ایرانی دارد

قاتلان طبیعی؛ میوه ها و سبزیجات سمی که می توانند شما را به شدت مسموم کنند

10 راهبرد برای افزایش بهره وری مغز

چگونه لباس هایمان را گشاد کنیم!

ارتباط مصرف قند و افزایش ابتلا به سرطان

اصلی ترین دلیل بروز پوکی استخوان!

طرز تهیه سالاد دریایی / طرز تهیه سالاد مجلسی و خوش طعم با میگو

زندگی در این محیط باعث تقویت قدرت مغز می شود

دخانیات برای زنان و مردان متفاوت اثر می کند؟ / نگرانی از افزایش سیگاری شدن زنان و دختران

طرز تهیه سالاد دانمارکی / طرز تهیه سالادی مجلسی و خوش طعم و بسیار ساده

روغن آفتابگردان جاده ها را هموار می کند!

روزیاتو: آیا می دانید درون گوشت فست فودها چیست؟

حمله قلبی یک دهه زودتر در کمین مردان است

اگر این علائم را دارید ،سریع به پزشک مراجعه کنید

دلیل رنگ سبز مدفوع چیست؟

موارد مصرف وعوارض شربت اکسپکتورانت

آشنایی با 10 ماده غذای سالمی که منبع غنی آهن بشمار می روند

طرز تهیه سالاد ذرت / در عرض چند دقیقه یک سالاد خوش طعم و مقوی تهیه کنید

اسفنج ظرفشویی را هرگز نشویید

اهدای عضو بانوی شهرکردی به 3 بیمار زندگی بخشید

کشف ارتباط تازه میان مصرف شکر و رشد تومورهای سرطانی

طرز تهیه سالاد عربی / طرز تهیه سالاد فتوش ترکیبی خوش طعم و خاص برای مهمانی ها

راه حلی برای جلوگیری از ترش کردن معده

موارد مصرف وعوارض شربت اکسپکتورانت

10 حقیقت جالب درمورد فیبر ها

اخذ مجوز استخدام 300 نیرو در دانشگاه علوم پزشکی همدان

کراکت قارچ

سالانه 100هزار نفر به بیماران سرطانی افزوده می شود

راست یا دروغ 6 باور چشمی!

چرا کلم بروکلی به شکل کنسرو عرضه نمی شود؟

استفاده از روش درمانی «پی آر پی» برای درمان مفاصل آسیب دیده

بالابودن نمک در نان هم تایید شد، هم نشد!

احساس درد در ناحیه فک

خوراکی هایی که بهتر است خارج از یخچال نگهداری شوند!

بالابودن نمک در "نان" هم تایید شد، هم نشد!

کاهو سرشار از مواد معدنی و انواع ویتامین ها

اگر این علائم را دارید ،سریع به پزشک مراجعه کنید!

پوکی استخوان بیماری بی صدا

اگر دچار عفونت میکروبی معده شده اید؛ این غذاها را بخورید

8 دلیل عمده خشکی و خارش فصلی پوست و راهکارهایی برای رفع آن ها

خواص سیر و عوارض آن

لاغری با چای ترش یا چای سبز؟

بمب های شیمیایی بشکه ای آمریکایی 32 کامبوجی را راهی بیمارستان کرد

10 مشکل رایج مری را بشناسید

9 گزینه غذایی سالم که منابع غنی از آهن هستند!

عوامل ابتلا به روماتیسم

ایرانیان در معرض ابتلا به «سل» هستند

بمب های شیمیایی بشکه ای آمریکایی 32 کامبوجی را راهی بیمارستان کرد

با این روشها افسردگی را فراموش کنید

طرز تهیه سالاد دریایی / طرز تهیه سالاد مجلسی و خوش طعم با میگو

طرز تهیه سالاد دانمارکی / طرز تهیه سالادی مجلسی و خوش طعم و بسیار ساده

کرم روده به کمک درمان بیماری آسم می آید!

طرز تهیه سالاد ذرت / در عرض چند دقیقه یک سالاد خوش طعم و مقوی تهیه کنید

طرز تهیه سالاد عربی / طرز تهیه سالاد فتوش ترکیبی خوش طعم و خاص برای مهمانی ها

استفاده از روش درمانی «پی آر پی» برای درمان مفاصل آسیب دیده

زندگی زیباست (53)

مراقبت های پس از کاشت «ایمپلنت» را جدی بگیرید

بهبود وضعیت هوای کشور نیازمند عزم ملی با مرکزیت دولت است

بهبود وضعیت هوای کشور نیازمند عزم ملی با مرکزیت دولت است