مطالب مرتبط:
دولت دوازدهم از مدیریت بانوان در رسانه های کشور حمایت می کند
عاقبت آمارسازی و آماربازی دولت در موضوع اشتغال: بیکاران کشور سر کار گذاشته شدند +عکس
معاون برنامه ریزی و امور مجلس سازمان بازرسی کل کشور: 21 درصد واگذاری های اصل 44 برای رد دیون بوده است/قرار بود اجرای قانون سیاست های اصل 44 سفره دولت را جمع تر کند
دولت کابل در تلاش های صلح پیشرفتی نداشته است/ وضعیت امنیتی افغانستان پایدار نیست
دولت از مدیریت بانوان در رسانه های کشور حمایت می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 17:052017-09-26پزشكي

بهبود وضعیت هوای کشور نیازمند عزم ملی با مرکزیت دولت است


ایرنا- معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به موفقیت برخی کشورها در مقابله با آلودگی هوا گفت: ما نیز با یک عزم ملی و با محوریت دولت می توانیم در این مسیر موفق باشیم.

- روز 26 سپتامبر مصادف با چهارم مهرماه روز جهانی بهداشت محیط است.

سازمان بهداشت جهانی کیفیت هوا در منازل و فضاهای باز را به عنوان شعار امسال این روز تعیین کرده است.

دکتر رضا ملک زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در این خصوص اظهار کرد: کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس نیز در گذشته با مساله آلودگی هوا در شهرهای بزرگ خود مانند نیویورک و لندن مواجه بودند اما توانستند بر این مشکل غلبه کنند.

وی توضیح داد: مه دود سال 1952 لندن که منجر به مرگ بیش از چهار هزار نفر طی چند روز شد، از حوادث حاد آلودگی هوا است که ارتباط بین آلودگی هوا و افزایش مرگ در انسان را به وضوح نشان داد.

ملک زاده افزود: اولین اقدام موفقیت آمیز آمریکا برای غلبه بر بحران آلودگی هوا به این صورت بود که آنها پس از اقدامات پراکنده در نهایت در سال 1957 به این نتیجه رسیدند که حوزه سلامت متولی این مهم باشد و سایر سازمان ها باید با این حوزه همکاری کنند.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت اظهار کرد: با این تصمیم سازنده اولین اداره مبارزه با آلودگی هوا را در حوزه سلامت پایه گذاری کردند و پس از موفقیت های این دفتر، آژانس حمایت از محیط زیست را تشکیل دادند که در دهه 1960 -1970 به جز هوا در حوزه های آب و خاک نیز وارد شد.

به گفته وی، بر اساس گزارش سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا در سال 2011، هر یک دلار سرمایه گذاری برای کاهش ذرات معلق هوا بیش از 30 دلار سود خواهد داشت.

همچنین تنها در سال 2010 در آمریکا به واسطه اجرای قانون هوای پاک از 160 هزار مورد مرگ زودرس، 130 هزار حمله قلبی و 86 هزار پذیرش بیمارستانی، 13 میلیون روزکاری از دست رفته و 1.

7 میلیون حمله آسمی جلوگیری شد.

** مهمترین آلاینده های هوای تهران از نظر تاثیر بر سلامتمعاون تحقیقات وزارت بهداشت درخصوص آلاینده های شهر تهران گفت: ذرات معلق (PM: Particulate Matter) از مهمترین آلاینده های شهر تهران هستند که در ایستگاه های سنجش به دو صورت PM10 و PM2.

5 اندازه گیری و گزارش می شوند.

ملک زاده افزود: ارتباط معینی بین موارد مرگ روزانه و مواجهه با PM10 و PM2.

5 در مطالعات معتبر اپیدمیولوژیک گزارش شده است؛ به طوری که به ازای هر 10 میکروگرم در مترمکعب افزایش در غلظت PM10 وPM2.

5 به ترتیب به طور متوسط حدود 74.

0 و5.

1درصد به موارد مرگ افزوده می شود.

وی گفت: بررسی ها نشان می دهد که در 10 سال اخیر میانگین سالیانه غلظت PM10 در تهران از 80 میکروگرم بر مترمکعب (استاندارد ملی 20 میکروگرم بر مترمکعب) کمتر نشده است درحالی که کاهش غلظت این ذرات باید مهمترین بخش هر برنامه جامع کاهش آلودگی هوا در تهران و شهرهای بزرگ کشور باشد.

ملک زاده با بیان اینکه بیش از دو سوم این آلاینده ها به منابع متحرک نسبت داده می شود، افزود: سایر آلاینده های هوای شهرهای کشور نظیر ازون، دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد هرچند با استانداردهای ملی فاصله زیادی دارند اما از نظر تاثیر بر سلامت در درجه بعدی اهمیت قرار دارند.

وی توضیح داد: ازون، آلاینده ثانویه ای است که در اثر واکنش های فتوشیمیایی در حضور نور خورشید و آلاینده های پیش ساز تولید می شود و بطور مستقیم از منابع آلاینده منتشر نمی شود؛ بنابراین کاهش پیش سازهای این آلاینده مانند دی اکسید نیتروژن و ترکیبات آلی فرار می تواند به کاهش ازون منجر شود.

ملک زاده افزود: دی اکسید نیتروژن آلاینده ای است که منشا سوختی آن نسبتاً ناچیز است و از ترکیب نیتروژن و اکسیژن هوا در فرایند احتراق در دمای بالا تولید می شود و حذف آن از طریق فرایند های کاتالیستی امکان پذیر است.

ملک زاده در خصوص دی اکسید گوگرد نیز گفت: این ماده آلاینده ای است که منشا سوختی دارد و با کاهش گوگرد در سوخت های فسیلی غلظت آن کاهش می یابد.

ارتقای استاندارد بنزین از یورو 2 به یورو 4 میزان گوگرد سوخت را 10 برابر کاهش می دهد و بنابراین در کاهش دی اکسید گوگرد اثرگذار است.

وی اظهار کرد: علاوه بر آلاینده های معیار هوا دو آلاینده خطرناک بنزن و بنزوآلفاپایرن آلاینده هایی هستند که در استاندارد ملی به آنها توجه شده است و برای آنها حد مجاز سالیانه تعیین شده است.

با توجه به مشخصه سرطانزا بودن این دو آلاینده باید توجه ویژه ای به کاهش آنها معطوف شود؛ مانند طرح کهاب (کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین) که از سال ها قبل آغاز شده و باید با جدیت ادامه یابد.

** تاثیر آلودگی هوا بر سلامت جامعه معاون تحقیقات وزیر بهداشت آلودگی هوا را از مهمترین علل بیماری های مزمن برشمرد و گفت: افزایش بیماری های تنفسی، افزایش بیماری های قلب و عروق، افزایش شیوع کبد چرب و افزایش میزان شیوع سرطان ها در درازمدت به خصوص سرطان ریه ازجمله اثرات آلودگی هوا بر سلامت افراد جامعه است.

ملک زاده افزود: ایجاد تغییرات جدی در سیستم ایمنی بدن از طریق تأثیر روی ژن ها و تغییر در عملکرد ژن ها ازدیگر تاثیرات آلودگی هوا بر سلامت افراد است، به نحوی که در کوتاه مدت بیماری های تنفسی، قلب و عروق افزایش یافته و در درازمدت ابتلا به سرطان های مجاری تنفسی به خصوص ریه افزایش می یابد.

** قوانین کشوری مرتبط با کنترل آلودگی هوامعاون تحقیقات وزیر بهداشت به قوانین کشوری مرتبط با کنترل آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: طبق برنامه دوم توسعه (78- 1373) تبصره 82 بند ب دولت مکلف است در طول برنامه دوم نسبت به کاهش میزان آلودگی هوای تهران، مشهد، تبریز، اهواز، اراک،شیراز و اصفهان در حد استاندارد سازمان بهداشت جهانی اقدام کند.

آیین نامه اجرایی این تبصره توسط سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری دستگاه های ذیربط تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ملک زاده افزود: در برنامه سوم توسعه ( 83-1378 ) ماده 104 بند د : دولت مکلف است در طول برنامه سوم نسبت به کاهش میزان آلودگی هوای شهرهای تهران، مشهد، تبریز، اهواز، اراک، شیراز و اصفهان در حد استانداردهای سازمان بهداشت جهانی اقدام کند.

وی ادامه داد: در برنامه چهارم توسعه ماده 62 بند الف نیز دولت مکلف است در طول برنامه چهارم، میزان آلودگی هوای شهرهای تهران، اهواز، اراک، تبریز، مشهد، شیراز، کرج و اصفهان را در حد استاندارد مصوب شورای عالی حفاظت محیط زیست کاهش دهد.

ملک زاده تاکید کرد: با گذشت سه برنامه توسعه هیچگاه کیفیت هوای این شهرها در حد استانداردهای سازمان جهانی بهداشت و استانداردهای ملی قرار نگرفت.

گرچه چند قدم بسیار مهم در جهت کاهش آلودگی هوا توسط سازمان حفاظت محیط زیست برداشته شد که عبارتند از حذف سرب از بنزین، اجباری کردن تولید خودروها با استاندارد یورو دو و توقف تولید خودروهایی که قادر به رعایت استاندارد یورو دو نبودند و در سایه همین اقدامات انجام شده آلاینده های سرب و مونوکسید کربن کنترل شد.

** چه باید کردمعاون تحقیقات وزارت بهداشت گفت: بی شک اولین گام در کاهش و کنترل آلودگی هوای شهرها داشتن یک برنامه جامع است.

در اسفند سال 1390 برنامه کاهش آلودگی هوا در هشت شهر کشور به تصویب دولت رسید که در مجموع از جامعیت مناسبی برخوردار است ولی نقایصی دارد که باید برطرف شود.

ملک زاده افزود: باید به شاخص های سلامت در این برنامه توجه شود و نقاط ضعف آن با مشارکت همه ذینفعان، صاحبنظران و کارشناسان بخش های توسعه برطرف شود و آنگاه با یک عزم ملی با رعایت اولویت ها این برنامه ادامه یابد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین نظر به اینکه وزارت بهداشت متولی امر بهداشت و درمان کشور است، موضوع پیشگیری از بیماری های غیرواگیر که سلامت جامعه را تهدید می کند از وظایف این وزارتخانه است و رسیدگی به این امور موجب کاهش هزینه های حوزه سلامت می شود.

ملک زاده اندازه گیری آلاینده ها به صورت استاندارد و کلاسیک و ارائه گزارش های دقیق را ازجمله اقدامات موثر در این زمینه برشمرد و گفت: به این ترتیب می توان بر اساس آلاینده ها و میزان آنها نسبت به احتمالات موجود تصمیم گیری کرد.

وی افزود: ملی سازی قوانین و فرهنگ سازی و همچنین استفاده از تجربیات خارجی با توجه به اینکه این مسیر را طی کرده اند نیز می تواند در این زمینه موثر باشد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: با توجه به زیرساخت های موجود و تجارب پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، این پژوهشکده می تواند مطالعه ای درباره بهبود هوای شهرهای صنعتی و کلان شهرها توسط این پژوهشکده انجام دهد.

ملک زاده افزود: تدوین لایحه ای توسط وزارت بهداشت برای پیشگیری از آلودگی هوا و کاهش آلاینده ها با همکاری وزارت صنایع، وزارت نفت و سازمان محیط زیست و محوریت پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می تواند یکی از اقدامات موثر در این زمینه باشد.

وی ادامه داد: با توجه به نوع خاص بیماری های ناشی از آلودگی هوا لازم است آموزش پیشگیری و تشخیص و درمان این بیماری ها نیز در دانشگاه های علوم پزشکی به صورت ویژه تدریس شود و مراکز درمانی نیز به تجهیزات مورد نیاز تجهیز شوند.


کلید واژه ها: آلودگی هوا - آلودگی - بهداشت - آمریکا - ملک زاده - وزیر بهداشت - آلاینده - سازمان حفاظت محیط زیست - مقابله با آلودگی هوا - سازمان بهداشت جهانی - موفقیت - شهر تهران - محیط زیست - موفق - تهران - سلامت - گزارش - معاون - حفاظت محیط زیست - افزایش - کشور - محیط - زاده - سرمایه گذاری - وزارت بهداشت - اندازه گیری - اولین - ایرنا - جهانی - هوای تهران

آخرین اخبار سرویس:
زنانه شدن سالمندی در ایران تا 30 سال آتی

ترمیم بافت های آسیب دیده بدن با آلوئه ورا

توصیه های تغذیه ای برای بهبود وضع روحی-روانی

خانمها بخوانند : 5 سبزی جوان کننده کدامند؟

ماموگرافی به چه دردی می خورد؟

باورهای اشتباه در مورد رژیم گرفتن

کم بودن تحرک احتمال اختلال حواس را افزایش می دهد

دلایل زور زدن نوزاد هنگام خواب چیست؟

ورزش عامل موثر در بر طرف کردن یبوست

طرز تهیه کوکی شکلاتی بدون آرد

همه چیز درباره شهادت حضرت زهرا (س)

راه هایی که شما را در برابر افسردگی مقاوم می کند

چند توصیه غذایی برای شروع سال تحصیلی

شنوایی کودکتان را آزمایش کنید

از گفتن این جمله ها به بچه ها اجتناب کنید

جزییات بیمه درمان اتباع مجاز در استان تهران/ اعلام سرانه بیمه درمان اعتیاد

با غذاهای رنگارنگ به جنگ این 5 بیماری مزمن بروید!

عمل پیوند کبد ثمره مصرف بی رویه دمنوش های لاغری

ویروس آنفلونزای پرندگان گیلان خطرناکتر میشود

نشانه های روده ناسالم چیست؟

خواص فندق / خواص فندق برای سلامت قلب و کاهش ابتلا به سرطان

آیا برای کاهش وزن باید از لبنیات دست کشید

خطری برای «سلامت»!

عملی که سم زدایی بدن را تسریع می کند

عللی که باعث کاهش سوخت و ساز بدن می شوند

خواص گردو از منظر طب سنتی

9 ترکیب گیاهی قوی برای جایگزینی پنی سیلین

6 تمرین ورزشی مفید برای تمام دیابتی ها

چگونه کمبود ویتامین D را جبران کنیم؟

ویژگی برخی مواد غذایی برای مبارزه با سرطان سینه

شهرنشینی؛ خطری برای سلامت

کشف پروتیین کلیدی در درمان آرتروز

احتمال رابطه سوءمصرف آنتی بیوتیک با تشدید آلرژی ها

درمان کمردرد با این ویتامین های

معرفی برخی از انواع قرص ضد حساسیت

اگر این علائم را دارید چربی خون شما بالاست

خودبیمارانگاری هیپوکندریا : علائم، تشخیص و درمان

همه آن چیزهایی که لازم است درباره هپاتیت B بدانید

میوه ها و سبزیجاتی که سیاسی شدند

خطرات جبران ناپذیر حذف صبحانه!

آیا برای کاهش وزن باید از لبنیات دست کشید

اهدای خون کم شد، مرگ مردان دو برابر زنان

خطرات جبران ناپذیر حذف صبحانه

درمان مشکلات تغذیه ای با کودک بد غذا

برنامه ای برای تامین داروهای گران بیماران نادر نداریم/ تصمیم مجلس برای 19 هزار میلیارد حق درمان

چرا آسیب های شغلی در زنان 2برابر مردان است؟

گروکشی دارویی از سوی واردکنندگان غیرقانونی است

علائمی در بدن که نشان دهنده ابتلا به بیماری های مرگبار هستند

هوش مصنوعی جدید گوگل از طریق اسکن چشم، سکته قلبی را پیش بینی می کند!

همه آن چیزهایی که لازم است تا درباره هپاتیت B بدانید

مصرف میوه و سبزی جات به توقف گسترش سرطان سینه کمک می کند

مصرف میوه و سبزی جات به توقف گسترش سرطان سینه کمک می کند

همه آن چیزهایی که لازم است درباره هپاتیت B بدانید

خوابیدن پس از صرف غذا باعث بروز مشکلات گوارشی می شود

هشدار سخنگوی وزارت بهداشت درباره اوضاع سلامت مردان ایرانی + فیلم

طرز تهیه سوسیس بندری

کشف روشی جدید برای جوان ماندن

درمان سکته مغزی با نصب حسگر بر روی گلو

آیا برای کاهش وزن باید از لبنیات دست کشید

اهدای خون کم شد، مرگ مردان دو برابر زنان

آنفولانزای مرغی بیخ گوش ایرانی ها

همزمان با شب شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)/ مردم مه ولات 80 کیسه خون اهدا کردند

معرفی برخی از انواع قرص ضد حساسیت

شیردهی و باروری: آیا تغذیه با شیر مادر مانع بارداری می شود

طراحی صفحه نمایش قابل نصب بر روی پوست

نگاهی پنج فناوری که می توانند جهان را تغییر دهند

مهم ترین نکاتی که در هنگام پیاده روی باید رعایت کنید

پاک کردن خودکار از روی لباس با 4 روش ساده و سریع

10 روش خانگی برای سفید کردن دندان ها

تصاویری از دیدار فوتسال زنان ایران و روسیه

همه آن چیزهایی که لازم است تا درباره هپاتیت B بدانید

ماست بخورد؛ فشار خون نگیرید

بی تدبیری وزارت بهداشت و حقوق نجومی پزشکان

آنفلوانزای پرندگان در قم ابتلای انسانی نداشته است

برنامه غذایی نامناسب میان خانواده های ایرانی

روزانه 6 تن زباله در بیمارستان های کرمان تولید می شود

اندازه مغز شما میزان هوش تان را تعیین می کند

این 13 کار را در هواپیما انجام ندهید + عکس ها

سرماخوردگی را با این رژیم غذایی درمان کنید

رسم عجیب بومیان غرب اسپانیا برای زیاد شدن محصولاتشان! +عکس

سن شروع مصرف مواد مخدر

کشف پروتیین کلیدی در درمان آرتروز

خودبیمارانگاری هیپوکندریا : علائم، تشخیص و درمان

معاون پرستاری وزیر بهداشت: ایران طی 30 سال آینده دچار سالمندی زنانه می شود

قابلیت تغییرپذیری و انتقال عملکردها در مغز

قارچ ناخن کاشت شده را جدی بگیرید

درمان بدترین نوع آلزایمر با شناسایی آنزیم تازه

پزشکانی که مسافر پرواز «یاسوج» بودند

محققین دلیل خاصیت ضد افسردگی کتامین را کشف کردند

راهکارهای کاهش ترس کودکان از دندانپزشک

محققین دلیل خاصیت ضد افسردگی کتامین را کشف کردند

خطری جدی ایرانیان را تهدید می کند

درمان سرماخوردگی با این رژیم غذایی

از گوشه و کنار استان چه خبر؟

همه افراد مبتلا به کبد چرب چاق نیستند

احتمال رابطه سوءمصرف آنتی بیوتیک با تشدید آلرژی ها

آغاز واردات 10 میلیون دز واکسن آنفلوآنزای پرندگان/ خبری از گسترش سویه جدید آنفلوآنزا در کشور نیست

شناسایی بیماری اوتیسم در کودکان با تست خون

تولید روزانه 6 تن زباله توسط بیمارستان های کرمان

شهرنشینی؛ خطری برای سلامت

بهبود وضعیت هوای کشور نیازمند عزم ملی با مرکزیت دولت است

بهبود وضعیت هوای کشور نیازمند عزم ملی با مرکزیت دولت است