مطالب مرتبط:
موسیقی محلی و دفاع مقدس بهتر است با همدیگر تلفیق شوند
عکس هایی از چهارمین گفتمان موسیقی دفاع مقدس
ادبیات دفاع مقدس در مرحله واقع بینی/ بی هراس از رکود تنها بنویسیم
چرا آبادان نمادی از دفاع مقدس ندارد
مونسان: درس هایی را که از عاشورا گرفتیم در دفاع مقدس به نمایش گذاشتیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 16:012017-09-26سياسي

تلفیق موسیقی محلی با موسیقی دفاع مقدس


- "، نشست گفتمان موسیقی دفاع مقدس پیش از ظهر امروز (سه شنبه) با حضور استاد شهرام منظمی ، استاد محمود اکرامی و استاد مصطفی محدثی خراسانی برگزار شد.

در این نشست استاد شهرام منظمی با بیان اینکه در موضوع دفاع مقدس آنچه که روی مردم بسیار تأثیر داشت، نواهای حاج صادق آهنگران و کویتی پور و امثال آن بود، اظهارداشت: این مسائل موجب شد که ملت ایران به جبهه ها بروند و به دفاع از کشور بپردازند.

وی با بیان اینکه بعد از دفاع مقدس باید کارهای هنری جدیدی انجام شود، افزود: ملت ایران بیشتر به سبک های محلی علاقه مند هستند، مثلا موسیقی که در استان لرستان در زمان جتگ شنیده می شد بسیار تأثیرگذارتر از اتفاقات دیگر بود.

استاد منظمی با اشاره به اینکه ذائقه ملت ایران در حوزه موسیقی، ذائقه ای بومی و محلی است، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه مردم در شهرها زندگی می کنند، اما همین مردم با شنیدن نواهای محلی خود، ذهن شان به سمت محل های خود می رود.

وی خاطرنشان کرد: بهتر است موسیقی محلی و موسیقی دفاع مقدس با همدیگر تلفیق شوند.

در ادامه این نشست، استاد محمود اکرامی اظهار داشت: وقتی حرف از استفاده از موسیقی می زنیم، می بینیم که موسیقی ابزار ارتباط، آن هم از نوع احساس برانگیز است.

وی افزود: وقتی حرف از موسیقی دفاع مقدس می زنیم، یعنی سرودهای دفاع مقدس و ترکیبی از صوت و کلمه ، وقتی حرف از موسیقی دفاع مقدس می زنیم یعنی اینکه دفاع مقدس به موسیقی مان جهت می دهد.

استاد اکرامی با بیان اینکه ما باید قبل از هر چیز بدانیم که در چه مرحله ای هستیم و هدف ما از موضوع دفاع مقدس چیست، خاطرنشان کرد: در زمانی که هدف ما، تهییج و بسیج نیروها است باید از شیوه آشنایی استفاده کنیم، یعنی اینکه چیزی را به داشته های مردم اضافه می کنیم و به خودشان برمی گردانیم.

وی افزود: گاهی وقت ها هدف ما تولید یک اثر فاخر و عرضه آن به دنیا است و هدف آن نیست که سنگرها را پر کنیم، در این جا یک ارکست دفاع مقدس راه اندازی می کنیم.

این شاعر برجسته کشور با بیان اینکه ممکن است گاهی اوقات هدف ما یادآوری خاطرات دفاع مقدس باشد، خاطرنشان کرد: تولید این نوع موسیقی، ادبیات و سبک موسیقی خود را می طلبد.

محمود اکرامی با اشاره اینکه موسیقی دفاع مقدس سه وجه دارد، تأکید کرد: یک وجه موسیقی دفاع مقدس وجه دینی آن است، یعنی همان مارش عزایی که برای محرم زده می شود و همان لحن محزون خوانی در موسیقی ها وجود دارد.

وی ادامه داد: گاهی وقت ها می بینیم که کلمات ما از آرش و رستم و امثال این ها نشأت می گیرد و وجه دیگر آن مسائل روز و شرایط کنونی است.

موسیقی دفاع مقدس ترکیبی از این سه وجه است برای اینکه غیرت های ملی و دینی را تحریک کند و نیز هویت ما را به خودمان برگرداند.

این شاعر برجسته کشور بیان داشت: ادبیات دفاع مقدس ادبیات سر راهی نیست، بلکه روی شانه های هویت ملی و دینی ما ایستاده و به همین دلیل از منظره بالاتری به مسائل نگاه می کند و اثرگذارتر است.

وی افزود: ما در شعر دفاع مقدس، از یک شعر تهییجی به یک شعر توصیفی که وصف رشادت ها و شهادت ها بوده است رسیدیم و بعد به یک شعر تبیینی رسیدیم و بعد از آن هم به شعر اجتماعی رسیدیم که به پیامدهای جنگ مانند مشکلات اسرا و جانبازان می پردازد و بعضا رویکرد اعتراضی دارند.

در ادامه این نشست، استاد منظمی با بیان اینکه شاید امروز توقع مردم و جامعه از موسیقی نسبت به دیروز خیلی تغییر کرده است، افزود: وقتی مدیاهای مختلف در اختیار همه اقشار مختلف جامعه است، دیگر تلویزیون نمی تواند علمدار یک جریان باشد.

پس باید بتوانیم برای هر موسیقی که می خواهیم بسازیم سناریو تعریف کنیم و مدیاهای کوتاه یک دقیقه ای تولید کنیم، نه سمفونی های 15 دقیقه ای.

وی با اشاره به اینکه مسئله سمفونی جایگاه خاص خود را در دفاع مقدس دارد، افزود: ما مسئله مان این نیست که سمفونی دفاع مقدس داریم یا نداریم، مسئله این است که باید ببینیم اساس و مبنا که ترانه های حماسی مان در طول تاریخ از زبان و دل مردم بر آمده و در دوران دفاع مقدس هم ادامه پیدا کرده و در آن دوران که این همه حماسه ها انجام شد، آیا این روند فروکش نکرده است؟ راه حل اوج گیری ترانه های دفاع مقدس مدد گرفتن از مردم است.

شما نمی توانید صرفا یک ترانه را از رادیو پخش کنید و توقع داشته باشید که در جامعه اثرگذار شود، بلکه باید تصویر هم در آن نقش داشته باشد.

استاد منظمی با بیان اینکه اشعار دفاع مقدس از احساسات مردم در پشت جبهه ها نشأت گرفته است، گفت: مادرانی که فرزندان خود را از دست داده اند را هم باید در موسیقی دفاع مقدس دید، چون آن ها داغ دیده اند.

وی افزود: موسیقی دفاع مقدس هرچه که به جلو آمد تبدیل به خاطره شد و برخی دوست ندارند آن را بشنوند چون آن ها را یاد خاطرات سخت دوران دفاع مقدس می اندازد.

باید این موسیقی ها به سبک جدید و موسیقی محلی بازسازی و به شکل آزاد در مدیا ها پخش شود.

همچنین، استاد محمود اکرامی در ادامه نشست گفتمان موسیقی دفاع مقدس، با بیان اینکه ما هرچه بتوانیم حس بیشتری از مخاطب بگیریم، قطعا میزان اثرگذاری موسیقی بر روی آن بیشتر خواهد بود، بیان داشت: می توانیم با ابزارهای رسانه ای که در اختیار داریم بر روی مخاطبان ما که سرگرمی های زیادی در اختیار دارند تأثیرگذار باشیم.

وی افزود: امروز ما شهروند نداریم بلکه دنیاوند داریم و با انسان هایی روبرو هستیم که شهروند رسانه ها هستند که این فضا اقتضاعات خود را می خواهد.

در ادامه، استاد منظمی با اشاره به اینکه دفاع امروز از حوزه های جغرافیایی فراتر رفته است، خاطرنشان کرد: امروز از لحاظ محتوایی هم محل جنگ ما از مفاهیم سلحشوری، هیجانی و انگیزشی که در هشت سال دفاع مقدس بایستی ایجاد می شد تا مردم ایستادگی کنند، دیگر وجود ندارد.

امروز تبیین است که بیشتر کاربرد دارد.

وی افزود: ما امروز در دورانی هستیم که سلاحمان تغییر کرده است برای همین تبیینی تر باید کار کنیم.

استاد محمود اکرامی در ادامه این بحث ابراز داشت: امروز جنگ با گذشته چند فرق جدی دارد جنگ قبل، جنگ مرزها بود ولی امروز جنگ، جنگ مغزها است و جنگ سخت به جنگ نرم تبدیل شده است.

وی افزود: سلاح های امروز نرم افزارها هستند و کشورهای قدرتمند کشورهایی نیستند که سخت افزار، تانک و تجهیزات این چنینی داشته باشند، بلکه کشورهایی هستند که در حوزه داده فعالیت دارند و قدرت بالایی در تولید، حفظ و ارائه به موقع آن دارند.

استاد اکرامی خاطرنشان کرد: در جنگ داده ها و جنگ جدید جهانی کامپوترها هستند که کار کاتیوشاها را انجام می دهند، لذا جنگ امروز سربازها و میدانش عوض شده است.

این شاعر برجسته کشور گفت: این ارزش ها هستند که یک امر را مقدس می کنند، لذا وقتی شما می گویی دفاع مقدس، برای این است که با ارزش های دینی و ملی شما که مقدس هستند پیوند خورده است.

وی با بیان اینکه، شرایط جدید، مخاطب جدید و فضای جدید، موسیقی جدیدی را می طلبد، افزود: این موسیقی ها گاهی بی کلام است و اندازه جدید و حس جدیدی را می طلبد و گاهی وقت ها نیز موسیقی باکلام است و شاعر باید با روشی جدید شعر را بسراید.

انتهای پیام/ 113
کلید واژه ها: دفاع مقدس - موسیقی - مقدس - مردم - ایران - استان لرستان - صادق آهنگران - تولید - کویتی پور - کشور - آهنگران - ادبیات - برگزار - لرستان - شرایط - امروز - کویتی - مصطفی - استان - احساس - زندگی - هنری - بسیج - محرم - صادق - شاعر - جبهه

آخرین اخبار سرویس:
روحانی: باید از تجارب دیگر کشورها در مواجهه با اعتیاد و مواد مخدر استفاده کنیم

با حکم وزیر جهاد کشاورزی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران منصوب شد

شمخانی: روحیه مقاومت دنیای کفر را در برابر سربازان خمینی (ره) زمین گیر کرد

آمریکا نقش کلاهبردار در منطقه را بازی می کند/ مقابله با سرپوش گذاشتن بر مسئله فلسطین

نگرانی اصلی درباره اجرای «طرح ملی حفظ قرآن»

‎کمیته نظارت و پیگیری اجرای قوانین ایثارگری تشکیل می شود

دبیر شورای عالی امنیت ملی: سرکوب تجزیه طلبان ضد انقلاب بدون پشتیبانی کردها امکان پذیر نبود

شالوده تحول و رشد در جامعه از وحدت حوزه و دانشگاه است

واکنش شفر به خبر جدایی رحمتی و قائدی

استخدام کارشناس اداری مسلط به زبان و ICDL در تهران

واکنش باران کوثری به گزارش 20:30 درباره موضع اش در برابر روحانی /عکس

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر سه شنبه 28 آذر 96

استخدام بازاریاب با حقوق و پورسانت در شرکت کارناکو در تهران

لاریجانی: اگر به یمن موشک داده بودیم می گفتیم، واهمه نداریم

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح سه شنبه 28 آذر 96

استخدام چرخکار ماهر خانم در کارخانه تجهیزات پزشکی در کردستان

دعواهای سیاسی منافع ملی را نابود می کند/ تفرقه افکنی حرکت در مسیر دشمن است

تصاویر/ راهپیمایی اعتراض آمیز روحانیون و عشایر اهواز در محکومیت اقدام ترامپ

مردم از حذف کردن خوششان نمی آید/ گفت وگو بین جریان های سیاسی یک اصل عقلایی است

24 ساعته شدن برنامه های صدا و سیما خراسان شمالی

مرزگذاری ظاهری اصلاح طلبان با روحانی را نباید جدی گرفت

از زخم کهنه ی گیله مردان...

شمخانی: روحیه مقاومت و رقابت برای فداکاری و ایثار بود که دنیای کفر را در برابر سربازان امام زمین گیر کرد

پزشکیان:فردای مملکت را برای مبارزه با ظلم آماده کنید/بحث افزایش70 درصدی حقوق نمایندگان مطرح است

حضور فعال دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش،فناوری و فن بازار

افزایش 70درصدی حقوق نمایندگان کذب محض است

کنگره شهید هدایت الله طیب در روستای موگر

ابلاغ قانون نظام جامع آموزش فنی و حرفه ای توسط روحانی + جزییات

پشتوانه مردمی مهم ترین اصل در پیروزی مستمر بر دشمنان است

تروریسم و صهیونیسم دو روی یک سکه هستند

واحد های دانشگاهی باید وصول مطالبات خود را در او لویت قرار دهند

یادواره سردار جاودالاثر حاج «احمد متوسلیان» در دانشگاه علم و صنعت برگزار می شود

در پیامی جهانگیری سالروز استقلال جمهوری نیجر را تبریک گفت

لاریجانی در نشست خبری 3 جانبه رؤسای مجالس ایران، مالی و عراق آمریکا نقش کلاهبردار در منطقه را بازی می کند/ مقابله با سرپوش گذاشتن بر مسئله فلسطین

محدود کردن مبادی گمرکی وظیفه دستگاه قضایی نیست/بررسی وظایف ادارات متولی کاهش آلودگی هوای کرج/ صدور کیفر خواست باند زورگیری از بانوان در گلستان/ ارائه دهندگان خدمات حرفه ای به معلولان مشمول قانون کار هستند

پیگیری مجدد «قتل یک جوان ایرانی از سوی پلیس آمریکا» در دیدار با سفیر سوییس/ برگزاری 5 دوره مذاکره برای از سر گیری روابط ایران و کانادا

می­ خواهند آرمان آزادی فلسطین فراموش شود/ به دنبال امپراطوری در کشور های اسلامی نیستیم/ از نیروی مقاومت اسلامی فلسطین حمایت می کنیم

دیدار پرسپولیس و نفت آبادان لغو شد

استخدام کارشناس فروش حرفه ای در شرکت سفر نتورک در تهران

استخدام نظافتچی آقا با حقوق مکفی ، بیمه و مزایا در تهران

حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی در گردهمایی پیشکستوتان جهاد و شهادت

مبانی عرفان های کاذب ریشه در قرآن و روایات ندارد/ بعضی افراد از سر بی سوادی می گویند دین کارایی ندارد

حال آیت الله حائری شیرازی وخیم شد

صدور آرای کمیته تعیین وضعیت/ استقلال محکوم شد

احتمال کاهش تعطیلات نوروز از 13به 5روز

خبرگزاری حوزه، آماده ارایه دستاوردهای فاخر پژوهشی حوزه است

استخدام 7 ردیف شغلی جدید در موسسه آموزشی خوارزمی/تهران

تمام مدارس تهران فردا تعطیل است

آموزش و پرورش مهمترین دستگاه اثر گذار در رشد کشور است

بهترین عکس های سال 2017 مجله نشنال جئوگرافیک [قسمت دوم]

صعود بانوی بدمینتون باز ایران به جدول اصلی مسابقه های ترکیه

فرماندارری: مقاوم سازی ساختمان باید اولویت اول مسئولان شهرستان ری باشد

فرماندارری: مقاوم سازی ساختمان باید اولویت اول مسئولان شهرستان ری باشد

20گردشگر اروپایی از بندر تایخی سیراف دیدن کردند

انتظاراتی که از دولت بوده، برآورده نشده است/ دانشجویان خواهان نقد دولت هستند

466 اثر به دبیرخانه پنجاه و نهمین جشنواره منطقه ای سینمای جوانان در کاشان ارسال شد

وزیر اقتصاد :عزم ایران برای گسترش روابط با نخجوان جدی است

عدم قطعیت؛راهبرد سیاست خارجی آمریکا! - محمدرضا عرفانیان *

عضو فراکسیون امید: انتظاراتی که از دولت بوده، برآورده نشده است/ دانشجویان خواهان نقد دولت هستند

عزم ایران برای گسترش روابط با نخجوان جدی است

جنجال خبر افزایش حقوق نمایندگان در فضای مجازی

واکنش وزیر دفاع به ادعای آمریکا درباره موشک های شلیک شده به ریاض

سیاست خارجی زمانی موثر است که ما در میدان جنگ قدرت داشته باشیم

اعتراض نمایندگان به نامه ام درباره آب بی مورد بود/ بی تفاوتی به آب، بزرگترین خسارات را به محیط زیست کشور وارد کرده است

«سامانه ژورنال­ یاب ایران» رونمایی شد

باید امکانات مناسبی برای رشد تئاتر داشته باشیم

مسائل دینانی، مهم ترین چالش های انسان معاصر است/ دینانی همیشه در تکاپو و تعالی است

عزت و سربلندی رزمندگان اسلام در دفاع مقدس به برکت قیام عاشورا بود

امام جمعه شهرری: مسئولان با اخلاق خوش و رویی گشاده با مردم برخورد کنند

تخصیص اعتبار برای اجرای طرح مطالعات گردشگری استان

روابط سرد مسکو و واشنگتن به مردم هم سرایت کرد

هفت ماه انتظار کشاورزان مازندرانی برای دریافت حقوق بازنشستگی

نقطه قوت لایحه بودجه 97 ایجاد اشتغال است

دانشگاه با شعار اسلامی نمی شود

قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران قدرت منحصر به فرد است

معاون مطبوعاتی جدید معرفی شد

تصور غلطی در خصوص جلسات علنی مجلس در کشور ما وجود دارد

نگاه جهانیان به تدابیر حکیمانه مقام معظم رهبری است

استخدام بازاریاب در یک شرکت بین المللی تاکسی اینترنتی در تهران

قهرمان دوچرخه سواری جهان درگذشت

رییس جدید سازمان جهاد کشاورزی استان تهران معرفی شد

ورود فراکسیون امید برای تهیه طرحی جهت تبدیل شدن منشور حقوق شهروندی به قانون

مسئولان شعار می دهند، امام جمعه عمل می کند استفاده از حمل و نقل عمومی در آلوده ترین روزهای تبریز

فعالیت مجلس را به جلسات علنی محدود نکنیم

معاون استاندار خراسان رضوی: سه بخشدار و 31 مدیر اهل سنت در این استان خدمت می کنند

شهردار پردیس: 4 هزار و 500 واحد صنعتی در پردیس فعالیت می کنند

سیاست سازمان میراث فرهنگی تقویت بخش خصوصی است

مولوی عبدالحمید: روحانی را تخریب نکنید/ در ماجرای مراسم تحلیف دولت کوتاهی نکرد

ایالات متحده برای مساله سازی، راه های دیگری انتخاب کند/ در یمن کار نظامی نکرده ایم

مسائل دینانی، مهم ترین چالش های انسان معاصر است/ دینانی همیشه در حال شدن است

تروریسم و صهیونیسم دو روی یک سکه هستند

در دانشگاه تهران هفتمین آیین تندیس فداکاری دانشجویان برگزار می شود/ تقدیر از علی دایی و خادم الشریعه

آخرین وضعیت پرونده قضایی رحیمی از زبان وکیلش/مرخصی فقط در زمان فوت همسر و ازدواج دختر

عزت و سربلندی رزمندگان اسلام در دفاع مقدس به برکت قیام عاشورا بود

دفاع از شهر مقدس قدس وظیفه قطعی همه مسلمانان و اعراب است

افتتاح پروژه های عمرانی موزه فرش ایران

امام جمعه شهرری: مسئولان با اخلاق خوش و رویی گشاده با مردم برخورد کنند

سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی به استان کردستان‎

هفت ماه انتظار کشاورزان مازندرانی برای دریافت حقوق بازنشستگی

استخدام مسئول دفتر و طراح معمار در تهران

تلفیق موسیقی محلی با موسیقی دفاع مقدس

تلفیق موسیقی محلی با موسیقی دفاع مقدس