مطالب مرتبط:
موسیقی محلی و دفاع مقدس بهتر است با همدیگر تلفیق شوند
عکس هایی از چهارمین گفتمان موسیقی دفاع مقدس
ادبیات دفاع مقدس در مرحله واقع بینی/ بی هراس از رکود تنها بنویسیم
چرا آبادان نمادی از دفاع مقدس ندارد
مونسان: درس هایی را که از عاشورا گرفتیم در دفاع مقدس به نمایش گذاشتیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 16:012017-09-26سياسي

تلفیق موسیقی محلی با موسیقی دفاع مقدس


- "، نشست گفتمان موسیقی دفاع مقدس پیش از ظهر امروز (سه شنبه) با حضور استاد شهرام منظمی ، استاد محمود اکرامی و استاد مصطفی محدثی خراسانی برگزار شد.

در این نشست استاد شهرام منظمی با بیان اینکه در موضوع دفاع مقدس آنچه که روی مردم بسیار تأثیر داشت، نواهای حاج صادق آهنگران و کویتی پور و امثال آن بود، اظهارداشت: این مسائل موجب شد که ملت ایران به جبهه ها بروند و به دفاع از کشور بپردازند.

وی با بیان اینکه بعد از دفاع مقدس باید کارهای هنری جدیدی انجام شود، افزود: ملت ایران بیشتر به سبک های محلی علاقه مند هستند، مثلا موسیقی که در استان لرستان در زمان جتگ شنیده می شد بسیار تأثیرگذارتر از اتفاقات دیگر بود.

استاد منظمی با اشاره به اینکه ذائقه ملت ایران در حوزه موسیقی، ذائقه ای بومی و محلی است، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه مردم در شهرها زندگی می کنند، اما همین مردم با شنیدن نواهای محلی خود، ذهن شان به سمت محل های خود می رود.

وی خاطرنشان کرد: بهتر است موسیقی محلی و موسیقی دفاع مقدس با همدیگر تلفیق شوند.

در ادامه این نشست، استاد محمود اکرامی اظهار داشت: وقتی حرف از استفاده از موسیقی می زنیم، می بینیم که موسیقی ابزار ارتباط، آن هم از نوع احساس برانگیز است.

وی افزود: وقتی حرف از موسیقی دفاع مقدس می زنیم، یعنی سرودهای دفاع مقدس و ترکیبی از صوت و کلمه ، وقتی حرف از موسیقی دفاع مقدس می زنیم یعنی اینکه دفاع مقدس به موسیقی مان جهت می دهد.

استاد اکرامی با بیان اینکه ما باید قبل از هر چیز بدانیم که در چه مرحله ای هستیم و هدف ما از موضوع دفاع مقدس چیست، خاطرنشان کرد: در زمانی که هدف ما، تهییج و بسیج نیروها است باید از شیوه آشنایی استفاده کنیم، یعنی اینکه چیزی را به داشته های مردم اضافه می کنیم و به خودشان برمی گردانیم.

وی افزود: گاهی وقت ها هدف ما تولید یک اثر فاخر و عرضه آن به دنیا است و هدف آن نیست که سنگرها را پر کنیم، در این جا یک ارکست دفاع مقدس راه اندازی می کنیم.

این شاعر برجسته کشور با بیان اینکه ممکن است گاهی اوقات هدف ما یادآوری خاطرات دفاع مقدس باشد، خاطرنشان کرد: تولید این نوع موسیقی، ادبیات و سبک موسیقی خود را می طلبد.

محمود اکرامی با اشاره اینکه موسیقی دفاع مقدس سه وجه دارد، تأکید کرد: یک وجه موسیقی دفاع مقدس وجه دینی آن است، یعنی همان مارش عزایی که برای محرم زده می شود و همان لحن محزون خوانی در موسیقی ها وجود دارد.

وی ادامه داد: گاهی وقت ها می بینیم که کلمات ما از آرش و رستم و امثال این ها نشأت می گیرد و وجه دیگر آن مسائل روز و شرایط کنونی است.

موسیقی دفاع مقدس ترکیبی از این سه وجه است برای اینکه غیرت های ملی و دینی را تحریک کند و نیز هویت ما را به خودمان برگرداند.

این شاعر برجسته کشور بیان داشت: ادبیات دفاع مقدس ادبیات سر راهی نیست، بلکه روی شانه های هویت ملی و دینی ما ایستاده و به همین دلیل از منظره بالاتری به مسائل نگاه می کند و اثرگذارتر است.

وی افزود: ما در شعر دفاع مقدس، از یک شعر تهییجی به یک شعر توصیفی که وصف رشادت ها و شهادت ها بوده است رسیدیم و بعد به یک شعر تبیینی رسیدیم و بعد از آن هم به شعر اجتماعی رسیدیم که به پیامدهای جنگ مانند مشکلات اسرا و جانبازان می پردازد و بعضا رویکرد اعتراضی دارند.

در ادامه این نشست، استاد منظمی با بیان اینکه شاید امروز توقع مردم و جامعه از موسیقی نسبت به دیروز خیلی تغییر کرده است، افزود: وقتی مدیاهای مختلف در اختیار همه اقشار مختلف جامعه است، دیگر تلویزیون نمی تواند علمدار یک جریان باشد.

پس باید بتوانیم برای هر موسیقی که می خواهیم بسازیم سناریو تعریف کنیم و مدیاهای کوتاه یک دقیقه ای تولید کنیم، نه سمفونی های 15 دقیقه ای.

وی با اشاره به اینکه مسئله سمفونی جایگاه خاص خود را در دفاع مقدس دارد، افزود: ما مسئله مان این نیست که سمفونی دفاع مقدس داریم یا نداریم، مسئله این است که باید ببینیم اساس و مبنا که ترانه های حماسی مان در طول تاریخ از زبان و دل مردم بر آمده و در دوران دفاع مقدس هم ادامه پیدا کرده و در آن دوران که این همه حماسه ها انجام شد، آیا این روند فروکش نکرده است؟ راه حل اوج گیری ترانه های دفاع مقدس مدد گرفتن از مردم است.

شما نمی توانید صرفا یک ترانه را از رادیو پخش کنید و توقع داشته باشید که در جامعه اثرگذار شود، بلکه باید تصویر هم در آن نقش داشته باشد.

استاد منظمی با بیان اینکه اشعار دفاع مقدس از احساسات مردم در پشت جبهه ها نشأت گرفته است، گفت: مادرانی که فرزندان خود را از دست داده اند را هم باید در موسیقی دفاع مقدس دید، چون آن ها داغ دیده اند.

وی افزود: موسیقی دفاع مقدس هرچه که به جلو آمد تبدیل به خاطره شد و برخی دوست ندارند آن را بشنوند چون آن ها را یاد خاطرات سخت دوران دفاع مقدس می اندازد.

باید این موسیقی ها به سبک جدید و موسیقی محلی بازسازی و به شکل آزاد در مدیا ها پخش شود.

همچنین، استاد محمود اکرامی در ادامه نشست گفتمان موسیقی دفاع مقدس، با بیان اینکه ما هرچه بتوانیم حس بیشتری از مخاطب بگیریم، قطعا میزان اثرگذاری موسیقی بر روی آن بیشتر خواهد بود، بیان داشت: می توانیم با ابزارهای رسانه ای که در اختیار داریم بر روی مخاطبان ما که سرگرمی های زیادی در اختیار دارند تأثیرگذار باشیم.

وی افزود: امروز ما شهروند نداریم بلکه دنیاوند داریم و با انسان هایی روبرو هستیم که شهروند رسانه ها هستند که این فضا اقتضاعات خود را می خواهد.

در ادامه، استاد منظمی با اشاره به اینکه دفاع امروز از حوزه های جغرافیایی فراتر رفته است، خاطرنشان کرد: امروز از لحاظ محتوایی هم محل جنگ ما از مفاهیم سلحشوری، هیجانی و انگیزشی که در هشت سال دفاع مقدس بایستی ایجاد می شد تا مردم ایستادگی کنند، دیگر وجود ندارد.

امروز تبیین است که بیشتر کاربرد دارد.

وی افزود: ما امروز در دورانی هستیم که سلاحمان تغییر کرده است برای همین تبیینی تر باید کار کنیم.

استاد محمود اکرامی در ادامه این بحث ابراز داشت: امروز جنگ با گذشته چند فرق جدی دارد جنگ قبل، جنگ مرزها بود ولی امروز جنگ، جنگ مغزها است و جنگ سخت به جنگ نرم تبدیل شده است.

وی افزود: سلاح های امروز نرم افزارها هستند و کشورهای قدرتمند کشورهایی نیستند که سخت افزار، تانک و تجهیزات این چنینی داشته باشند، بلکه کشورهایی هستند که در حوزه داده فعالیت دارند و قدرت بالایی در تولید، حفظ و ارائه به موقع آن دارند.

استاد اکرامی خاطرنشان کرد: در جنگ داده ها و جنگ جدید جهانی کامپوترها هستند که کار کاتیوشاها را انجام می دهند، لذا جنگ امروز سربازها و میدانش عوض شده است.

این شاعر برجسته کشور گفت: این ارزش ها هستند که یک امر را مقدس می کنند، لذا وقتی شما می گویی دفاع مقدس، برای این است که با ارزش های دینی و ملی شما که مقدس هستند پیوند خورده است.

وی با بیان اینکه، شرایط جدید، مخاطب جدید و فضای جدید، موسیقی جدیدی را می طلبد، افزود: این موسیقی ها گاهی بی کلام است و اندازه جدید و حس جدیدی را می طلبد و گاهی وقت ها نیز موسیقی باکلام است و شاعر باید با روشی جدید شعر را بسراید.

انتهای پیام/ 113
کلید واژه ها: دفاع مقدس - موسیقی - مقدس - مردم - ایران - استان لرستان - صادق آهنگران - تولید - کویتی پور - کشور - آهنگران - ادبیات - برگزار - لرستان - شرایط - امروز - کویتی - مصطفی - استان - احساس - زندگی - هنری - بسیج - محرم - صادق - شاعر - جبهه

آخرین اخبار سرویس:
«دوربین های خروجی» تنها ایراد پلیس راهور به طرح جدید ترافیک بود

کتابخانه مرکزی ارومیه در ایام نوروز دایر است

توزیع بیش از 2 هزار بسته کالا میان نیازمندان مازندران

حمایت از خانواده های بهبود یافته درکرمان

دانلود آهنگ جدید احسان سلیمانی بنام عشق منی

ثبت نام مراسم اعتکاف در البرز

اختتامیه جلسه قرآن «محمد کاکاوند» در سال 96 با حضور پیشکسوتان + عکس

الوفاق: از آغاز سال جاری تاکنون یک هزار اعتراض مسالمت آمیز در بحرین برگزار شده است

روحانیون به بازسازی روحی و روانی مردم زلزله زده کمک کردند

عبدالعزیز بوتفلیقه: زنان نقش موثری در انقلاب الجزایر و مبارزه با استعمار داشتند

فیلم/ سید صادق شیرازی کیست؟/ توهین فرقه شیرازی به مدافعان حرم

شهر زابل برای میزبانی از مهمانان نوروزی آماده شده است

46 پایگاه هلال احمر در جاده های خراسان رضوی مستقر شد

حساب بانک ملی منتشر شده در فضای مجازی متعلق به آیت الله مکارم شیرازی نیست

رییس جمهور جمهوری آذربایجان، رییس کمیسیون مشترک را با رژیم صهیونیستی منصوب کرد

انتظارداریم مجوزراهپیمایی روزجهانی کارگرتوسط استانداری صادرگردد

تبریک نوروزی نماینده پیشین سازمان ملل در ایران (عکس)

مهدویت

بانوان مبلغه شیراز در حوزه آموزش قرآن کریم ساماندهی می شوند

پایگاه خبری تبریز بیدار: با دستفروشان پس از نوروز 97 چه کنیم؟

چرا المان های شهری مشهد باید اسباب بازی باشند؟

آداب مهمان نوازی از زبان حضرت ابراهیم (ع)

تکریم همکاران فرزند شهید بانک رفاه به مناسبت سالروز بزرگداشت شهدا

استاندار دولت دهم: احمدی نژاد در زمین دشمن بازی می کند

رونمایی از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی شرکت ایران خودرو

دلایل، نماینده ای که "لوور" را اشتباه خواند + فیلم

از عوامل مستند مسابقه «فاز» قدردانی شد

سهم 30 درصدی زنان در اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور

استخدام برنامه نویس C#/SQL و مهندس الکترونیک

ویژه برنامه جذاب «وقتشه» از امشب روی آنتن شبکه نسیم

انتقاد تند و تیز سعید راد از تنوع و کیفیت فیلمسازی در ایران

ادامه تظاهرات فلسطینیان علیه تصمیم ترامپ

سفر بدون عوارض مسافران ایرانی به اقلیم کردستان از اول نوروز به مدت دوهفته

رازهای مگو به همسر

آمریکایی ها بنای ماندن در برجام را ندارند/ حفظ برجام با انجام تعهدات یک جانبه به نفع ایران نیست

طی درخواست نماینده ادوار مجلس از رییس جمهور مطرح شد لزوم رسیدگی به سوءمدیریت و ناکارآمدی برای راهکارهای ارائه شده درباره مساله زاینده رود

وضعیت پرستاری در سال 97 نگران کننده است/ دغدغه های پرستاران

پیش بینی آب و هوای استان ها در اول، دوم و سوم فرودین 97

نقوی حسینی: آمریکایی ها بنای ماندن در برجام را ندارند/ حفظ برجام با انجام تعهدات یک جانبه به نفع ایران نیست

امداد نوروزی نگین خودرو را تنها از تیم امداد نگین ویا کانون جهانگردی کشور بخواهید

انتشار شماره جدید نشریه خم پاره در قزوین

پاسخ آیت الله جنتی به اعتراض یونسی در مورد صلاحیتش چه بود؟

پوشش متفاوت بی نظیر بوتو در ایران /عکس

تنها راه حل مشکلات منطقه گفت وگو میان تهران و ریاض است

تمهیدات ستاد گردشگری شهرداری تهران برای میزبانی از گردشگران نوروزی

رییس محیط زیست: از بازداشت شدگان محیط زیست اطلاع دقیقی نداریم/ من اگر جای مردم باشم سوار خودروی داخلی نمی شوم/پرورش ماهی تیلاپیا از نظر ما بلامانع است

تهیه کننده فیلم "بدون تاریخ، بدون امضاء": چه باید می کردیم تا حقی از ما و فیلم مان پایمال نشود؟

رشته مطالعات اسلامی زنان در مرکز تحقیقات زن و خانواده

انجام 107 هزار متر نورپردازی در پایتخت در آستانه سال جدید

پدر شهیدان «عابدی» به فرزندان شهیدش پیوست

تولید نرم افزار «یاسین، قلب قرآن» به آلمانی

ایران به نقض عهدهای مکرر آمریکا در برجام پاسخ شایسته می دهد

کاهش زمان رسیدگی به معافیت های سربازی

مجید انصاری: ارتباط اصلاح طلبان با نهاد رهبری و شخص مقام معظم رهبری به حداقل خود رسیده است/ عقب نشینی آشکاری در مواضع روحانی نمی بینم/در انتخابات خبرگان، اعضای شورای نگهبان هم خودشان کاندیدا هستند و هم ناظر و هم مجری

سهل انگاری در حوزه استاندارد خسارت های بسیاری را به بار می آورد

گسترش همکاری شورای دینی مسلمانان بخش آسیایی روسیه با جایزه مصطفی (ص)

فعالیت های فرهنگی باعث ارتقای دانشگاه ها می شود

معاون استاندار خراسان رضوی: اخبار ایرنا منصفانه و مبتنی بر ذائقه جامعه است

نشست دکتر حجت اله صیدی با پیشکسوتان بانک صادرات برگزار شد

مرکز خلاقیت و شکوفایی دانشگاه پیام نور اردستان افتتاح شد

بانک پاسارگاد تمام قد پای حقوق ذینفعان و سهامداران ایستاده است

پیام تبریک مدیر عامل بانک شهر به مناسبت روز شهردار

قاضی صلح

سهم 30 درصدی زنان در اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور

اروپا در زمین بازی آمریکا قرار نگیرد

هزینه یک شب اجاره ویلا در شمال چقدر است؟

استخدام کارشناس فروش،مسئول برنامه ریزی و کنترل کیفیت،انباردار

مجوز تشکیل شورای برنامه ریزی آموزش عالی، دانشگاه فنی و حرفه ای صادر شد

عربستان سعودی، هیتلر عصر است/ ایران حامی عراق و سوریه در مقابل خطر داعش است

نظر شورای نگهبان درباره رجل سیاسی نامزد ریاست جمهوری اعلام شد

استخدام مسئول برنامه ریزی و کنترل کیفیت آقا در یزد

ایجاد نظام پایش و رصد اقامه نماز در مدارس از ابتدای سال 97

ابتکار: روحانی برای کاهش مشکلات مردم با سختی برنامه های دولت را به پیش می برد

آیا مصدق یک فراماسون بود؟

قزوین در مبارزه با زمین خواری 30 درصد از برنامه ها جلوتر است

دانشجویان بسیجی ایلام با پاکسازی طبیعت برای بهار آمده شدند

لندن: اخراج دیپلمات های انگلیسی از مسکو حقیقت را تغییر نمی دهد

تلاش بی وقفه پاکبانان، پشتیبان آراستگی و مهمان پذیری شهر در آستانه سال جدید

بیرون زدن «دم خروس» شورای شهر در موضوع «استعفای نجفی»

نخستین ثمره پایگاه نقد شعر رونمایی می شود

راهنمایی گردشگران در نوروز با 97 ایستگاه اطلاع رسانی

نصب 66 المان به یاد جانباختگان سانحه هوایی تهران - یاسوج/ درددل پدر یکی از مسافران پرواز آسمان با استاندار

کتابخانه مرکزی ارومیه در ایام نوروز دایر است

برنامه مراکز اهدای خون پایتخت در نوروز 97

قرآنیان مکتب القرآن ثارالله(ع) به اردوی جهادی در لامرد می روند

دیدار وزیرمشاور در امور خارجی عمان با شمخانی

آغاز سکوت انتخاباتی در روسیه

اعلام ویژه برنامه های نوروزی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

استانداری مرکزی از طرح های غیر شعاری ترویج نماز حمایت می کند

ایران هیچ گونه تغییر و تفسیری را که محدود کننده برجام باشد نمی پذیرد

رونمایی از کتاب «سرچشمه و سراب در خدمت خادم القرآن»

اگر دولت الکترونیکی محقق شود از فساد، رانت و زیرمیزی جلوگیری می شود

عمار حکیم: حل مشکلات عراق و منطقه در گرو گفت وگوی ایران و عربستان است

خدمت به خانواده معظم شهدا و ایثارگران یک وظیفه عمومی است

قزوین در مبارزه با زمین خواری 30 درصد از برنامه ها جلوتر است

سرلشکر باقری: «به وقت شام» جلوه گر شجاعت رزمندگان در جبهه های دفاع از اسلام است

معاون استاندار خراسان رضوی: اخبار ایرنا منصفانه و مبتنی بر ذائقه جامعه است

مرکز خلاقیت و شکوفایی دانشگاه پیام نور اردستان افتتاح شد

برای تامین منافع کشور آمادگی کامل داریم

دولت تدبیر و امید شاخص های توسعه ای چهارمحال و بختیاری را متحول کرد

تلفیق موسیقی محلی با موسیقی دفاع مقدس

تلفیق موسیقی محلی با موسیقی دفاع مقدس