مطالب مرتبط:
برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت
برنامه های گزینه وزارت نیرو در بخش آب
برنامه های گزینه پیشنهادی وزارت نیرو در بخش آب
بخش سالمندی در بیمارستان ها راه اندازی می شود/تدوین برنامه ملی دمانس
بخش سالمندی در بیمارستان ها راه اندازی می شود/تدوین برنامه ملی دمانس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 15:352017-09-26سياسي

برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت


با توجه به جدی شدن گزینه دکتر رضا اردکانیان برای تصدی وزارت نیرو، در میان کارشناسان آب و محیط زیست و فضای مجازی باورهای گوناگونی در خصوص دیدگاه های اردکانیان مطرح شده است.

- گروهی کوچک، دیپلمات آب را سازه محور و دسته​ای دیگر او را کارشناسی می دانند که بیشتر شیفته روش​های غیر سازه ای است.

این نوشتار بر آن است تا با مرور یادداشت​هایی که بر روی میز رضا اردکانیان با هدف تدوین برنامه قرار دارد، ​برداشتی واقع بینانه تر از او را نشان دهد.

"اقتضای ورود فعال به دوره مدیریت توامان عرضه و تقاضا هرچه باشد، سازه محوری نیست؛​ بلکه باید زمینه​ها را در دستگاه​های اجرایی آب برای میزبانی از علوم اجتماعی فراهم کرد.

بنده اگر نه بر اساس آنچه که هستم ( استاد دانشکده علوم محیط زیستی دانشگاه فنی درسدن و مدیر مؤسس انستیتو منابع زیست محیطی دانشگاه ملل متحد) بلکه بر اساس آنچه که بوده ام هم قضاوت شوم، روح حاکم بر مصوبه مورخه 11/8/1382 هیأت وزیران (راهبردهای بلند مدت توسعه منابع آب ایران) که بعداً تبدیل به ماده 17 قانون برنامه چهارم توسعه گردید، حاکی از دیدگاه های 15 سال قبل اینجانب است، زمانی که دست نویس همه ارکان کشور مؤید ضرورت تسریع در اتمام اجرای طرح های توسعه منابع آب بود (توسعه سازه ای).

خالی از لطف نیست که بدانید ، سال 2002 که در اجلاس Rio+10 در ژوهانسبورگ ، کشورهای در حال توسعه تشویق شدند که طرح ملی مدیریت به​هم​پیوسته منابع آب (IWRM) خود را تا سال 2005 تهیه کنند، در بازگشت به ایران و برای جلب همکاری سایر ذینفعان در آغاز این فرآیند و اینکه در مقابله با آن، بعنوان کاری از وزارت نیرو، گاردی گرفته نشود، تیمی از مدیران ارشد کشاورزی، محیط زیست، برنامه و بودجه،.

را به میزبانی وزارت نیرو به اجلاس جهانی آب(WWF) در ژاپن بردم که خود مستقیماً در فضای جهانی IWRM قرار بگیرند و سپس توانستیم در بازگشت با برگزاری بیش از 13 جلسه کمیته فرعی کمیسیون زیر بنایی دولت، با حضور همان دوستان، مصوبه یاد شده را تولید کنیم.

هر چند امروز و ناشی از عملکرد سال​های گذشته و اقتضائات مدیریت تقاضا، حک و اصلاح لازم در آن مصوبه باید صورت بگیرد؛ ولی متأسفانه هنوز بند​های اصلی آن برای عملیاتی شدن تازه بنظر می​رسند.

چه کارهایی که باید در سالیان گذشته می کردیم و انجام نشد و چه کارهایی که نباید انجام می شد و انجام شد.

در این مرحله باید ایستاد و نگاهی به گذشته کرد.

نباید روش هایی را در پیش گرفت که کارشناسان این مملکت سرخورده شده و از دایره تاثیر گذاری در بخش آب خارج شوند".

این​ها آخرین حرف​های دیپلمات آب است که در پاسخ به تهمت سازه محوری گفته است.

در ادامه نوشتار بر آنیم تا با مروری بر بندهای تصویب نامه هیات وزیران در خصوص راهبردهای بلند مدت توسعه منابع آب کشور، ضمن نقد بخش آب، دلایل کامیابی​ها و ناکامی​ها را اگرچه کوتاه، برشماریم.

نقد آب کشور بر اساس راهبردهای بلند مدت توسعه منابع آب -1382در بند 1 راهبردهای توسعه آمده است: " مدیریت ملی آب کشور باید براساس مدیریت توامان عرضه و تقاضا، جامع نگری در کل چرخه آب و اصول توسعه پایدار و آمایش سرزمین در حوضه های آبریز کشور و مشترک ، تقویت شده و به منظور تحقق مدیریت یکپارچه ( جامع ) منابع آب، هماهنگی​های متقابل بین بخش​های مختلف اقتصادی ، اجتماعی ، زیربنایی و خدماتی بابخش آب فراهم گردد".

به رغم آنکه نزدیک به 15 سال پیش چنین بند پیشرویی در صدر راهبردهای بلند مدت آب کشور قرار گرفته است، مروری بر عملکرد بیش از یک دهه گذشته نشان می دهد که در سال​های مورد نظر کمترین توجه به مدیریت توامان عرضه و تقاضا، جامع نگری در کل چرخه آب و اصول توسعه پایدار (اقتصاد، اجتماع و محیط زیست) و آمایش سرزمین صورت نگرفته است.

مدیریت بخشی نگر، باری به هر جهت و روزمرگی، بخش آب و محیط زیست کشور را به جایی رهنمون گردانید که اکنون باید منتظر دم مسیحایی بود تا این بار کژ را راست نماید.

در بند 2 راهبردهای توسعه آمده است: " بهره برداری از منابع آب کشور در هر یک از حوضه های آبریز با رعایت ظرفیت تحمل آنها به گونه ای برنامه ریزی شود که میزان استحصال از آبهای زیرزمینی حسب مورد (بیلان منفی ) از میزان فعلی تجاوز نکرده و اقدامات سازه ای و غیرسازه ای برای تعادل بخشی آنها و تأمین نیازهای جدید کشور صورت گیرد، به طوری که سهم بهره برداری از منابع آب سطحی از رقم چهل و شش درصد (46%) فعلی به حدود پنجاه و پنج درصد (55%) در بیست سال آتی افزایش یابد و حداقل نیاز محیط​های طبیعی آبی به طور پایدار تأمین گردد.

"در سالیان طولانی گذشته برآورد توان اکولوژیکی و میزان برداشت مجاز از منابع مختلف سطحی و زیرزمینی، غایب بزرگ در تفکر تصمیم گیران بوده است.

اگرچه در سال​های اخیر امر تعادل بخشی، دست کم در کلام و بر روی کاغذ نقش خود را بازیافت، اما در عمل دستاورد چشم گیری حاصل نشد.

هدفگذاریِ کاهش نقش منابع آب زیرزمینی در تامین مصارف نه تنها تامین نگردید بلکه با غارت این منابع اکنون دیگر شمار دشت​های ممنوعه به بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

طرح​هایی مانند طرح فدک، طوبی، فلاحت در فراغت و باغ ویلاها نفس منابع آب کشور بویژه آب زیرزمینی را در سینه خفه کرده​اند.

در بند 3 راهبردهای توسعه آمده است: " اصلاح ساختار مصرف آب در کشور، به گونه ای که سهم مصارف آب کشاورزی از 92% در وضع فعلی با احتساب سایر نیازها به حداکثر 87% در بیست سال آینده تغییر یابد و در عین حال با افزایش راندمان آبیاری و تخصیص آب به محصولات با ارزش اقتصادی بیشتر، بازدهی آب در بخش کشاورزی به ازای یک متر مکعب آب از وضع فعلی به دو برابر در بیست سال آتی افزایش یابد.

"در یک سوء تفاهم بزرگِ ملی وظیفه اشتغال زایی و توسعه به بخش کشاورزی سپرده شده است و در نتیجه امکان هرگونه تصحیح در سهم بری بخش کشاورزی از منابع آب کشور عملاً گرفته شده است؛ حال آنکه سهم بخش کشاورزی به عنوان عمده​ترین مصرف کننده آب، در GDP حدود 12% و در اشتغال زایی 18% است.

به رغم این نقش آفرینی نه چندان زیاد، هیچ گونه تلاش شایان توجهی در اصلاح ساختار مصرف آب در این بخش صورت نپذیرفته و سهم آن کاهش نیافته است.

اگرچه کامیابی​هایی در بخش بهره وری آب حاصل شده است اما همچنان با هدف طرح ریزی شده فاصله معنی داری دارد.

در بند 4 راهبردهای توسعه آمده است: " مدیریت آب کشور باید ارزش اقتصادی آب ، شامل ارزش ذاتی آن در هر یک از حوضه های آبریز، متناسب با شرایط طبیعی و اقلیمی دسترسی به آب ، ارزش سرمایه گذاری​های تأمین ، انتقال ، توزیع و بازیافت آب برای بخش های مختلف مصرف را تعیین و اعلام نماید تا در برنامه های توسعه بخش​های مصرف منظور گردد.

"شوربختانه باید گفت هیچگونه کار درخوری در خصوص تعیین ارزش اقتصادی و ذاتی آب در حوضه​های آبریز مختلف و منظور نمودن نتایج آن در برنامه​های توسعه بخش​های مصرف صورت نپذیرفته است.

در پاسخ به پیام چنین بند مهمی در بخش آب کشور، به یک ارزیابی اقتصادی و یا مالی ساده بسنده شده است.

کوتاه سخن این​که این مهم همچنان معطل مانده است.

در بند 5 راهبردهای توسعه آمده است: " مدیریت فعالیت​های مصرف کنندگان مختلف آب ، به گونه ای اعمال شود که ابتدا آلودگی​های منابع آب ناشی ازفعالیت​های این بخش​ها کنترل و سپس شاخص​های کیفی آب به تدریج ارتقا یابد.

برای تحقق این هدف رعایت استانداردهای ملی حفاظت کیفی منابع آب ، توسط مصرف کنندگان برای پساب خروجی الزامی است .

"دیرزمانی است که تن کارون، بزرگترین رودخانه کشور، از آلودگی​های گسترده ناشی از فاضلاب​های شهری و صنعتی، مجتمع​های کشت و صنعت نیشکر و کشاورزی و استخرهای پرتعداد پرورش ماهی رنجور است.

رودخانه​های دیگری نظیر قره سو، ژاوه، کشف رود، رودخانه​های منتهی به مرداب انزلی و بسیار پیکره​های آبی دیگر چنین آواز غمگنانه ای را با صدای رسا می خوانند.

آنچه البته به جایی نرسد فریاد است.

در بند 8 راهبردهای توسعه آمده است: " در تهیه طرح​های توسعه کالبدی و آمایش سرزمین ، محدودیت منابع آب کشور از نظر کمی و کیفی و توزیع مکانی و زمانی آن به لحاظ هزینه فرصت و ارزش ذاتی آب مورد توجه و عمل قرار گرفته و برنامه های توسعه بخش​های آب و کشاورزی ، صنعت و معدن ، انرژی ، عمران شهرها و روستاها و سایر بخش​ها در هر یک از حوضه های آبریز با رعایت ظرفیت تحمل آنها تهیه و به اجرا درآید.

"در برخی برهه​های زمانی در گذشته موضوع آمایش سرزمین مورد توجه قرار گرفته است.

در آذر 1383 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ضوابط ملی آمایش سرزمین را تدوین و ابلاغ می نماید.

به دنبال آن در شهریور 1385 شرح خدمات برنامه آمایش استان تدوین می گردد و تقریباً در تمامی استان​ها مطالعات آن به مرور آغاز می شود.

به ناگهان طوفانی در می گیرد و دمار از روزگار سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در می آورد.

وظایف بخش​های مختلف در هم و بر هم می شوند.

در این هیاهو، چنین مطالعات مهمی از نظرگاه مدیران دور می ماند و به رغم آنکه بیشتر آن پروژه​ها به نتایج نسبی پذیرفتنی ای رسیده اند اما در فرآیند توسعه از نقش آفرینی به دورند.

اکنون زمان آن فرا رسیده تا با بازنگری و غربال گری سریع مطالعات موجود، روندهای توسعه هر استان مورد بازنگری قرار گرفته و قلمروهای جدید توسعه، منطبق بر توسعه سبز و نه توسعه مخرب، شناسایی گردند.

در بند 9 راهبردهای توسعه آمده است: "طرح​های انتقال آب بین حوضه ای از دیدگاه توسعه پایدار، با رعایت حقوق ذی نفعان و برای تأمین نیازهای مختلف مصرف ، مشروط به توجیهات فنی ، اقتصادی ، اجتماعی و منافع ملی مورد نظر قرار گیرد.

"در سال 1999 یونسکو در پاریس کارگاه بین المللی با موضوع انتقال آب بین حوضه ای را با حضور 158 نماینده از 38 کشور جهان تشکیل داد و براساس نتایج گفتگوهای انجام شده، پنج معیار اصلی در چهار محور اساسی برای طرح های انتقال آب بین حوضه ای ارائه گردید:
کلید واژه ها: وزارت نیرو - محیط زیست - توسعه - برنامه - وزارت - مدیر - مدیریت - نیرو - زیست - هایی - محیط - دانشگاه - بازگشت به ایران - علوم اجتماعی - دانشگاه فنی - اجلاس - ژوهانسبورگ - ایران - جهانی - فضای مجازی - علوم - کشور - اجتماعی - دیپلمات - مدیران - تولید - امروز - شیفته - مجازی - گزینه

آخرین اخبار سرویس:
روند اجرای پروژه های عمرانی در کشور مطلوب نیست

خسارت زلزله در شهر راور کرمان/ عکس

پیام تبریک روحانی به مناسبت جشن بی طرفی ترکمنستان

نقش نگین عیسی(ع) چه بود؟

سوخت گیری مجدد جایگاه های عرضه در شهر کرمان

اعلام وضعیت قرمز در کرمان کذب است

رهام شرف مقایسه مفهوم خود در نظریه اخلاقی ارسطو و آین رند

امید کریم زاده معرفت شناسی اختلافِ نظر و شواهدِ مرتبه بالاتر

لطفا تحت تاثیر جو نظر ندهید

«یتیم خانه ایران» را حتما ببینید

سوخت مراکز عرضه بنزین کرمان به زودی تامین می شود

پیشرفت در اندیشه امام خمینی (ره) نظریه ای برای قوام و دوام جمهوری اسلامی

پیگیری تخلفات 3 پروژه بزرگ شهری در شورای شهر

سلفی گرفتن در سال 1920/ عکس

تصمیم ترامپ درباره قدس «غیرمسئولانه و از روی جهل» است

یادداشت/ محمدکاظم انبارلویی نسبت اصلاح طلبان با اخلاق، عدالت و آزادی!

هادی حکیمی ,ایرج تیموری ,مریم جعفری مهرآبادی سنجش نگرش زنان تحصیل کرده به فضاهای بی دفاع شهری

هدیه جالب مهاجم سابق پرسپولیس به سید مهدی رحمتی+عکس

پیشنهاد تمدید سه ساله اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده/ دولت تعهدات خود را به درستی انجام نمی دهد

توصیه های امام علی (ع) به پسر بزرگوارشان امام حسن(ع)

واکاوی عملکرد دولت دوازدهم در حوزه «زنان»

ماساژ و اهداف متعدد آن!/ آیا ماساژ باعث لاغری می شود؟

تهدیدات جنگ های ترکیبی؛ «یگان های واکنش سریع ارتش» افزایش می یابد

نگاهی به انیمیشن "کاپیتان زیر شلواری"

کمبود بنزین در کرمان وجود ندارد

شعار امسال حماسه 9 دی مشخص شد

راهبرد امنیتی آمریکا هفته آینده اعلام می شود

موردی از مصدوم و فوتی گزارش نشده است

یادداشت/ محمدرضا کردلو نمایش منصفانه تناقض ها!

بازیگرانی که روحانی شدند

سید علیرضا بهشتی، احمد آذین، علرضا گلشنی نقش عقلانیت دینی در نظریه سیاسی محمدحسین نایینی

"جواد عزتی" پول سازتر از سوپراستارها/عکس

6 تیم ارزیاب به منطقه زلزله زده کرمان ارسال شد

مردم آرامش خود را حفظ کنند/ استقرار نیروهای امدادی در معابرعمومی

حضور شبانه مردم کرمان در معابر عمومی

ضرورت های سبک زندگی ایرانی-اسلامی تغییر فرهنگ و سبک زندگی، مدیریت پذیر است

گزارش تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان تقدیم هیات رییسه می شود

خطرناک ترین جاده جهان/ عکس

دیدار محمود عباس و اردوغان در استانبول

ارائه راه حل مشکلات کلانشهرها در بودجه 97 کشور

راما قلمبر دزفولی ,شراره محمدی تحلیل پراکنش فضاهای بی دفاع شهری با استفاده از GIS

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 21 آذر

بازداشت 5 کلاهبردار در حوزه مالیات

بودجه مؤسسه نشر آثار امام چه می شود؟ / لابی پارلمانی دولت علیه دولت! /زنگنه چرا باید به مجلس می رفت؟ /چراغ سبز مجلس به اقلیت ها/مردم کشور های دیگر چقدر عوارض خروج می دهند؟

افزایش 15 درصدی اعتبارات پژوهشی در بودجه 97

طرز تهیه سوپ سفید، پرطرفدارترین سوپ مجلسی

پایان فرصت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 97

پیشبرد فعالیت های قرآنی مساجد در افق چشم انداز ایران اسلامی

بودجه 97 پلیس زیرذره بین کارشناسان نیروی انتظامی

پس از اژه ای جهانگیری به دانشگاه شریف می رود؟

پایان فرصت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 97

سکونت دو میلیون و 500هزار نفر مردم تهران در بافت فرسوده

مترو تنها راه حل ترافیک تهران است

سید حسن خمینی: ریالی از حرم امام حقوق نمی گیرم

فرشته ارجمند، غلامحسین توکلی مغالطه طبیعت گرایانه از منظر جورج مور

علی سلیمی تحلیل پاره فرهنگی در نظریه قرآنی کجروی

ارائه گزارش مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش از آتش سوزی پالایشگاه تهران

تیپ لاکچری "بنیامین" وقتی هنوز معروف نبود/عکس

کنکاشی در مفهوم مدیریت جهادی بررسی تفاوت های مدیریت جهادی و مدیریت سکولار

مازنی: حاکمیت با رای مردم محقق می شود

توصیه یک شهید به همسرش برای اینکه چگونه یار امام زمان (عج) شود

در آینده نزدیک، ظریف به باکو می رود

لایه های پنهان یک جنایت

احمد بهاروندی، محمدرضا رنجبرفلاح، اصغر ابوالحسنی هستیانی بررسی رابطه معضل مطالبات غیرجاری و عملیات بانکداری بدون ربا در ایران

دولت از مسئولیت اجرای صحیح هدفمندی یارانه ها شانی خالی می کند

چگونه عادت زشت «فحش» را از خود دور کنیم؟

این عمل بهشت را تضمین می کند

عکاسی فوری در دهه 30

تصویب یک ردیف بودجه به تنهایی آسیب های اجتماعی را کاهش نمی دهد

سجاد رحمتی، سحر کاوندی، محسن جاهد اعتبار شهودهای اخلاقی؛ نقد و بررسی دیدگاه پیتر سینگر

وزیر دادگستری: حوزه وکالت و قضا نیازمند جدیت و حریت است

سکونت دو میلیون و 500هزار نفر مردم تهران در بافت فرسوده

افزایش 15 درصدی اعتبارات پژوهشی در بودجه 97/تزریق منابع مالی به پارک های فناوری بر اساس عملکرد

جمـلاتی الـهام بخـش برای زنـدگی (57)

تست هوش تصویری اشکال

آمریکا در عراق و سوریه دنبال ایجاد آشوب مجدد است

زلزله غرب کشور موجب همبستگی و همدلی بیشترمردم شد

جدیدترین کنسرت استانی امید حاجیلی

عکس/ تلاش مرد محروم پرسپولیس برای بازگشت

پس از اژه ای «جهانگیری» به دانشگاه شریف می رود؟

3 فروند بالگرد 214 هوانیروز ارتش بازآماد و بازسازی شد

عکاسی فوری در دهه 30

علمی که ثروت می آورد

عکس/ رابطه خوب علیپور با قاتل پرسپولیسی ها!

ریشه شک به همسر را در خودتان پیدا کنید

چکار کنم عزت نفسم بره بالا؟!

برگزاری دومین همایش نیروگاه های خورشیدی در تهران

بودجه 97 پلیس زیرذره بین کارشناسان نیروی انتظامی

عکس/ سلبریتی ها روحانی را آنفالو کردند

ارتباط با آموزه های قرآنی زمینه ساز دست یابی به حیات طیبه است

زلزله غرب کشور موجب همبستگی و همدلی بیشترمردم شد

دانلود آلبوم جدید فربد الوندی بنام شب های دلتنگی

بررسی اخلاق زیست محیطی با پردازش نظریه گایا و قاعده فلسفی بسیط الحقیقه - بخش دوم و پایانی طرح نظریه اخلاق زیست محیطی ملاصدرا

جالب ترین مکان ها برای گردش در سال 2018 اعلام شد

چرخش 180 درجه ای در سیاست یارانه ای دولت با عبور از انتخابات

معرفی کنسول افتخاری لیتوانی در تهران

دانلود آهنگ جدید یاسین غلامی بنام تو نباشی

افزایش قیمت بنزین در بودجه 97 دیده شده است

مترو تنها راه حل ترافیک تهران است / دولت به وظایف خود در خصوص مترو عمل نکرده است

در جلسه استاندار، فرمانداران و اعضای شورای شهر تهران، ری و تجریش چه گذشت؟

برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت

برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت