مطالب مرتبط:
برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت
برنامه های گزینه وزارت نیرو در بخش آب
برنامه های گزینه پیشنهادی وزارت نیرو در بخش آب
بخش سالمندی در بیمارستان ها راه اندازی می شود/تدوین برنامه ملی دمانس
بخش سالمندی در بیمارستان ها راه اندازی می شود/تدوین برنامه ملی دمانس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 15:352017-09-26سياسي

برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت


با توجه به جدی شدن گزینه دکتر رضا اردکانیان برای تصدی وزارت نیرو، در میان کارشناسان آب و محیط زیست و فضای مجازی باورهای گوناگونی در خصوص دیدگاه های اردکانیان مطرح شده است.

- گروهی کوچک، دیپلمات آب را سازه محور و دسته​ای دیگر او را کارشناسی می دانند که بیشتر شیفته روش​های غیر سازه ای است.

این نوشتار بر آن است تا با مرور یادداشت​هایی که بر روی میز رضا اردکانیان با هدف تدوین برنامه قرار دارد، ​برداشتی واقع بینانه تر از او را نشان دهد.

"اقتضای ورود فعال به دوره مدیریت توامان عرضه و تقاضا هرچه باشد، سازه محوری نیست؛​ بلکه باید زمینه​ها را در دستگاه​های اجرایی آب برای میزبانی از علوم اجتماعی فراهم کرد.

بنده اگر نه بر اساس آنچه که هستم ( استاد دانشکده علوم محیط زیستی دانشگاه فنی درسدن و مدیر مؤسس انستیتو منابع زیست محیطی دانشگاه ملل متحد) بلکه بر اساس آنچه که بوده ام هم قضاوت شوم، روح حاکم بر مصوبه مورخه 11/8/1382 هیأت وزیران (راهبردهای بلند مدت توسعه منابع آب ایران) که بعداً تبدیل به ماده 17 قانون برنامه چهارم توسعه گردید، حاکی از دیدگاه های 15 سال قبل اینجانب است، زمانی که دست نویس همه ارکان کشور مؤید ضرورت تسریع در اتمام اجرای طرح های توسعه منابع آب بود (توسعه سازه ای).

خالی از لطف نیست که بدانید ، سال 2002 که در اجلاس Rio+10 در ژوهانسبورگ ، کشورهای در حال توسعه تشویق شدند که طرح ملی مدیریت به​هم​پیوسته منابع آب (IWRM) خود را تا سال 2005 تهیه کنند، در بازگشت به ایران و برای جلب همکاری سایر ذینفعان در آغاز این فرآیند و اینکه در مقابله با آن، بعنوان کاری از وزارت نیرو، گاردی گرفته نشود، تیمی از مدیران ارشد کشاورزی، محیط زیست، برنامه و بودجه،.

را به میزبانی وزارت نیرو به اجلاس جهانی آب(WWF) در ژاپن بردم که خود مستقیماً در فضای جهانی IWRM قرار بگیرند و سپس توانستیم در بازگشت با برگزاری بیش از 13 جلسه کمیته فرعی کمیسیون زیر بنایی دولت، با حضور همان دوستان، مصوبه یاد شده را تولید کنیم.

هر چند امروز و ناشی از عملکرد سال​های گذشته و اقتضائات مدیریت تقاضا، حک و اصلاح لازم در آن مصوبه باید صورت بگیرد؛ ولی متأسفانه هنوز بند​های اصلی آن برای عملیاتی شدن تازه بنظر می​رسند.

چه کارهایی که باید در سالیان گذشته می کردیم و انجام نشد و چه کارهایی که نباید انجام می شد و انجام شد.

در این مرحله باید ایستاد و نگاهی به گذشته کرد.

نباید روش هایی را در پیش گرفت که کارشناسان این مملکت سرخورده شده و از دایره تاثیر گذاری در بخش آب خارج شوند".

این​ها آخرین حرف​های دیپلمات آب است که در پاسخ به تهمت سازه محوری گفته است.

در ادامه نوشتار بر آنیم تا با مروری بر بندهای تصویب نامه هیات وزیران در خصوص راهبردهای بلند مدت توسعه منابع آب کشور، ضمن نقد بخش آب، دلایل کامیابی​ها و ناکامی​ها را اگرچه کوتاه، برشماریم.

نقد آب کشور بر اساس راهبردهای بلند مدت توسعه منابع آب -1382در بند 1 راهبردهای توسعه آمده است: " مدیریت ملی آب کشور باید براساس مدیریت توامان عرضه و تقاضا، جامع نگری در کل چرخه آب و اصول توسعه پایدار و آمایش سرزمین در حوضه های آبریز کشور و مشترک ، تقویت شده و به منظور تحقق مدیریت یکپارچه ( جامع ) منابع آب، هماهنگی​های متقابل بین بخش​های مختلف اقتصادی ، اجتماعی ، زیربنایی و خدماتی بابخش آب فراهم گردد".

به رغم آنکه نزدیک به 15 سال پیش چنین بند پیشرویی در صدر راهبردهای بلند مدت آب کشور قرار گرفته است، مروری بر عملکرد بیش از یک دهه گذشته نشان می دهد که در سال​های مورد نظر کمترین توجه به مدیریت توامان عرضه و تقاضا، جامع نگری در کل چرخه آب و اصول توسعه پایدار (اقتصاد، اجتماع و محیط زیست) و آمایش سرزمین صورت نگرفته است.

مدیریت بخشی نگر، باری به هر جهت و روزمرگی، بخش آب و محیط زیست کشور را به جایی رهنمون گردانید که اکنون باید منتظر دم مسیحایی بود تا این بار کژ را راست نماید.

در بند 2 راهبردهای توسعه آمده است: " بهره برداری از منابع آب کشور در هر یک از حوضه های آبریز با رعایت ظرفیت تحمل آنها به گونه ای برنامه ریزی شود که میزان استحصال از آبهای زیرزمینی حسب مورد (بیلان منفی ) از میزان فعلی تجاوز نکرده و اقدامات سازه ای و غیرسازه ای برای تعادل بخشی آنها و تأمین نیازهای جدید کشور صورت گیرد، به طوری که سهم بهره برداری از منابع آب سطحی از رقم چهل و شش درصد (46%) فعلی به حدود پنجاه و پنج درصد (55%) در بیست سال آتی افزایش یابد و حداقل نیاز محیط​های طبیعی آبی به طور پایدار تأمین گردد.

"در سالیان طولانی گذشته برآورد توان اکولوژیکی و میزان برداشت مجاز از منابع مختلف سطحی و زیرزمینی، غایب بزرگ در تفکر تصمیم گیران بوده است.

اگرچه در سال​های اخیر امر تعادل بخشی، دست کم در کلام و بر روی کاغذ نقش خود را بازیافت، اما در عمل دستاورد چشم گیری حاصل نشد.

هدفگذاریِ کاهش نقش منابع آب زیرزمینی در تامین مصارف نه تنها تامین نگردید بلکه با غارت این منابع اکنون دیگر شمار دشت​های ممنوعه به بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

طرح​هایی مانند طرح فدک، طوبی، فلاحت در فراغت و باغ ویلاها نفس منابع آب کشور بویژه آب زیرزمینی را در سینه خفه کرده​اند.

در بند 3 راهبردهای توسعه آمده است: " اصلاح ساختار مصرف آب در کشور، به گونه ای که سهم مصارف آب کشاورزی از 92% در وضع فعلی با احتساب سایر نیازها به حداکثر 87% در بیست سال آینده تغییر یابد و در عین حال با افزایش راندمان آبیاری و تخصیص آب به محصولات با ارزش اقتصادی بیشتر، بازدهی آب در بخش کشاورزی به ازای یک متر مکعب آب از وضع فعلی به دو برابر در بیست سال آتی افزایش یابد.

"در یک سوء تفاهم بزرگِ ملی وظیفه اشتغال زایی و توسعه به بخش کشاورزی سپرده شده است و در نتیجه امکان هرگونه تصحیح در سهم بری بخش کشاورزی از منابع آب کشور عملاً گرفته شده است؛ حال آنکه سهم بخش کشاورزی به عنوان عمده​ترین مصرف کننده آب، در GDP حدود 12% و در اشتغال زایی 18% است.

به رغم این نقش آفرینی نه چندان زیاد، هیچ گونه تلاش شایان توجهی در اصلاح ساختار مصرف آب در این بخش صورت نپذیرفته و سهم آن کاهش نیافته است.

اگرچه کامیابی​هایی در بخش بهره وری آب حاصل شده است اما همچنان با هدف طرح ریزی شده فاصله معنی داری دارد.

در بند 4 راهبردهای توسعه آمده است: " مدیریت آب کشور باید ارزش اقتصادی آب ، شامل ارزش ذاتی آن در هر یک از حوضه های آبریز، متناسب با شرایط طبیعی و اقلیمی دسترسی به آب ، ارزش سرمایه گذاری​های تأمین ، انتقال ، توزیع و بازیافت آب برای بخش های مختلف مصرف را تعیین و اعلام نماید تا در برنامه های توسعه بخش​های مصرف منظور گردد.

"شوربختانه باید گفت هیچگونه کار درخوری در خصوص تعیین ارزش اقتصادی و ذاتی آب در حوضه​های آبریز مختلف و منظور نمودن نتایج آن در برنامه​های توسعه بخش​های مصرف صورت نپذیرفته است.

در پاسخ به پیام چنین بند مهمی در بخش آب کشور، به یک ارزیابی اقتصادی و یا مالی ساده بسنده شده است.

کوتاه سخن این​که این مهم همچنان معطل مانده است.

در بند 5 راهبردهای توسعه آمده است: " مدیریت فعالیت​های مصرف کنندگان مختلف آب ، به گونه ای اعمال شود که ابتدا آلودگی​های منابع آب ناشی ازفعالیت​های این بخش​ها کنترل و سپس شاخص​های کیفی آب به تدریج ارتقا یابد.

برای تحقق این هدف رعایت استانداردهای ملی حفاظت کیفی منابع آب ، توسط مصرف کنندگان برای پساب خروجی الزامی است .

"دیرزمانی است که تن کارون، بزرگترین رودخانه کشور، از آلودگی​های گسترده ناشی از فاضلاب​های شهری و صنعتی، مجتمع​های کشت و صنعت نیشکر و کشاورزی و استخرهای پرتعداد پرورش ماهی رنجور است.

رودخانه​های دیگری نظیر قره سو، ژاوه، کشف رود، رودخانه​های منتهی به مرداب انزلی و بسیار پیکره​های آبی دیگر چنین آواز غمگنانه ای را با صدای رسا می خوانند.

آنچه البته به جایی نرسد فریاد است.

در بند 8 راهبردهای توسعه آمده است: " در تهیه طرح​های توسعه کالبدی و آمایش سرزمین ، محدودیت منابع آب کشور از نظر کمی و کیفی و توزیع مکانی و زمانی آن به لحاظ هزینه فرصت و ارزش ذاتی آب مورد توجه و عمل قرار گرفته و برنامه های توسعه بخش​های آب و کشاورزی ، صنعت و معدن ، انرژی ، عمران شهرها و روستاها و سایر بخش​ها در هر یک از حوضه های آبریز با رعایت ظرفیت تحمل آنها تهیه و به اجرا درآید.

"در برخی برهه​های زمانی در گذشته موضوع آمایش سرزمین مورد توجه قرار گرفته است.

در آذر 1383 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ضوابط ملی آمایش سرزمین را تدوین و ابلاغ می نماید.

به دنبال آن در شهریور 1385 شرح خدمات برنامه آمایش استان تدوین می گردد و تقریباً در تمامی استان​ها مطالعات آن به مرور آغاز می شود.

به ناگهان طوفانی در می گیرد و دمار از روزگار سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در می آورد.

وظایف بخش​های مختلف در هم و بر هم می شوند.

در این هیاهو، چنین مطالعات مهمی از نظرگاه مدیران دور می ماند و به رغم آنکه بیشتر آن پروژه​ها به نتایج نسبی پذیرفتنی ای رسیده اند اما در فرآیند توسعه از نقش آفرینی به دورند.

اکنون زمان آن فرا رسیده تا با بازنگری و غربال گری سریع مطالعات موجود، روندهای توسعه هر استان مورد بازنگری قرار گرفته و قلمروهای جدید توسعه، منطبق بر توسعه سبز و نه توسعه مخرب، شناسایی گردند.

در بند 9 راهبردهای توسعه آمده است: "طرح​های انتقال آب بین حوضه ای از دیدگاه توسعه پایدار، با رعایت حقوق ذی نفعان و برای تأمین نیازهای مختلف مصرف ، مشروط به توجیهات فنی ، اقتصادی ، اجتماعی و منافع ملی مورد نظر قرار گیرد.

"در سال 1999 یونسکو در پاریس کارگاه بین المللی با موضوع انتقال آب بین حوضه ای را با حضور 158 نماینده از 38 کشور جهان تشکیل داد و براساس نتایج گفتگوهای انجام شده، پنج معیار اصلی در چهار محور اساسی برای طرح های انتقال آب بین حوضه ای ارائه گردید:
کلید واژه ها: وزارت نیرو - محیط زیست - توسعه - برنامه - وزارت - مدیر - مدیریت - نیرو - زیست - هایی - محیط - دانشگاه - بازگشت به ایران - علوم اجتماعی - دانشگاه فنی - اجلاس - ژوهانسبورگ - ایران - جهانی - فضای مجازی - علوم - کشور - اجتماعی - دیپلمات - مدیران - تولید - امروز - شیفته - مجازی - گزینه

آخرین اخبار سرویس:
هوش مصنوعی در خدمت حملات سایبری است؟

پلیس باید با دختران خیابان انقلاب چطور رفتار کند؟

واکنش قالیباف به شهادت ماموران نیروی انتظامی در گلستان هفتم

لزوم تقویت ارتقاء وضعیت هواپیماهای فرودگاه یاسوج

اعزام نیروها به ارتفاعات دنا در صورت بهبود شرایط جوی

امام جمعه مشهد: محور قیام حضرت زهرا(س) انحراف ستیزی بود

امام جمعه همدان: طرفداران مدعیان اهل سلوک خون حافظان امنیت را ریختند/ چرا بوق های حقوق بشری سکوت کردند؟

فعالیت های قرآنی تقویت کننده نظام است

دستور روحانی برای پیگیری پرونده برخورد مامور نیروی انتظامی با دختر خیابان انقلاب

دلشاد تهرانی: موفقیت حکومت با مشارکت و حمایت مردم حاصل می شود

اولین مدال طلأ روسیه در مسابقات المپیا 2018

عدم توجه به فقرا و مستمندان از خطوط قرمز دین مبین اسلام است/ قوه قضاییه با عاملان جنایت خیابان پاسداران برخورد قاطع داشته باشد

حکومت اسلامی بدون حمایت مردم می تواند برپا شود؟

آیت الله جنتی چه زمانی انحراف احمدی نژاد را باور کرد؟

امام جمعه طبس درگذشت+ زندگی نامه

آیت الله جنتی چه زمانی انحراف احمدی نژاد را باور کرد؟

فیلم | از گلستان هفتم تا معراج

نقاط «قوت و ضعف» منطقی و منصفانه بیان شود/ حمایت قاطع از نیروی انتظامی

رشوه عاملی برای قانون گریزی است

اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات سراسری قران کریم

اطلاعیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پی به شهادت رسیدن پاسداران امنیت کشور توسط آشوب طلبان منحرف

توسعه شبکه حمل و نقل ریلی با پشتیبانی بانک شهر

دانلود آهنگ جدید امیرعلی بنام نه نمیشه

عده ای هنرمندانه دنبال تخریب و مسئله سازی هستند/ ترس دشمنان از ایران به دلیل دفاع مقدس است

برنامه های قرآنی، جمهوری اسلامی ایران را تقویت می کند/ نام های سور قرآن کریم تامل برانگیز است

لاریجانی: عده ای هنرمندانه دنبال تخریب و مسئله سازی هستند/ ترس دشمنان از ایران به دلیل دفاع مقدس است

تلاش دشمن، خدشه در صفوف اتحاد ملت است

یادواره 532 شهید در چند شهر گیلان

امام جمعه مشهد: محور قیام حضرت زهرا(س) انحراف ستیزی بود

نهادینه کردن فرهنگ زکات مستلزم اصلاح ریشه‏ های اعتقادی و فرهنگی است

معاون سازمان بیمه سلامت: طرح تحول، تجسم عدالت در حوزه سلامت است

تلاش دشمن، خدشه در صفوف اتحاد ملت است

قرار بازداشت یک نماینده مجلس ملی ترکیه صادر شد

تلاش دشمن، خدشه در صفوف اتحاد ملت است

مردم شاهد مجازات قاطعانه حریم شکنان خواهند بود

موحدی کرمانی: ان شاءالله مردم شاهد مجازات قاطعانه حریم شکنان خواهند بود

موحدی کرمانی: دشمنان در فکر ایجاد اجتماع منطقه ای و بین المللی علیه ایران هستند

وزیر علوم: برای حذف کنکور نیاز به فرصت داریم

رقیب اصلی پوتین در انتخابات روسیه پس از ردصلاحیت، دستگیر شد

اردوغان از کنترل ارتش کشورش بر 415 کیلومتر مربع از خاک عفرین خبر داد

قوه قضاییه با آشوبگران خیابان پاسداران به شدت برخورد کند/ از اقدامات سنجیده و عاقلانه نیروی انتظامی تشکر می کنیم

حسن خلق، عالی ترین مایه مجد و شرف آدمی

مذاکرات صریح و بدو تعارف ایران و انگلیس در لندن

موحدی کرمانی: امنیت، مساله ای نیست که به سادگی بتوان از آن گذشت /ان شاءالله مردم شاهد مجازات قاطعانه حریم شکنان خواهند بود

100 طرح علمی دانش آموزان دیری جمع آوری شد

مردم سالاری دینی از ارکان پیشرفت کشور در چهار دهه گذشته است

تعلیم و تربیت صحیح از مبانی پیشرفت جامعه بشری در آموزه های دینی است

بودجه های فرهنگی شهر کرج افزایش می یابد

رییس مجلس در ساری :حل مشکلات کشور با وفاق ملی

دستور روحانی برای پیگیری حقوقی پرونده برخورد با دختر خیابان انقلاب

علم الهدی در نماز جمعه مشهد: درویشی دکانی است که دشمنان درست کرده اند

مردم سالاری دینی از ارکان پیشرفت کشور در چهار دهه گذشته است

موحدی کرمانی: ان شاءالله مردم شاهد مجازات قاطعانه حریم شکنان خواهند بود

امنیت کشور نباید فدای حزب یا گروهی شود

سرلشکر باقری: با قاطعیت با آشوبگران برخورد می کنیم

خطیب نماز جمعه تهران:مردم شاهد مجازات قاطعانه حریم شکنان خواهند بود/ نیروی انتظامی مدبرانه اغتشاشات را خاتمه داد/ خانواده جان باختگان هواپیما راضی به ادامه عملیات جستجو برای یافتن اجساد نیستند

علم الهدی: درویشی دکانی است که دشمنان درست کرده اند/اراذل قداره کش منحرف بودند

خلبان پس از خروج از رادار با برج مراقبت مکالمه داشته / در ارتفاعات کمتر از 20 هزار پا سرویس راداری ارائه نمی شود

ابوترابی: تجربه های غلط را تکرار نکنیم

نزاع هواداران تیم های روسیه و ایتالیا به قربانی شدن افسر پلیس منجر شد

زهرا نعمتی و یک ایرانی دیگر نامزد دریافت جایزه روز جهانی زن

روایت کاوه مدنی از کارشکنی ها در برابر "ممنوعیت استفاده از بطری های پلاستیکی"

خداحافظی ترانه علیدوستی با شهرزاد

اربیل با تحویل فرودگاه های اقلیم به بغداد موافقت کرد

درگیری خشونت آمیز نیروهای پلیس ایتالیا با معترضان

حوادث چشمگیر بهمن 96 به روایت تصویری ایرنا

6 ایراد هیات تطبیق به طرح ترافیک جدید | بررسی ایرادات در کمیسیون تخصصی

تهدیدات جدید دشمنان متوجه امنیت داخلی کشور است

تهدیدات دشمنان متوجه امنیت داخلی کشورمان است

موحدی کرمانی: ان شاءالله مردم شاهد مجازات قاطعانه حریم شکنان خواهند بود

آمریکا، صهیونیست و عربستان در فکر تشکیل اجماع علیه ایران هستند/ دستگاه قضایی با عوامل ماجرای گلستان هفتم با قاطعیت برخورد کند

امروز بزرگترین جهاد امیدوار کردن مردم است

دشمن دنبال کنترل توان موشکی ایران است/ تقویت قدرت دفاعی ضروریست

لزوم برخورد با پس مانده های تکفیری های داعشی و گروهک فرقه ضاله دراویش

حقوق مؤمنان نسبت به یکدیگر از منظر پیامبر(ص)/ اهمیت اخوت اسلامی

امام جمعه ایلام تاکید کرد لزوم برخورد با پس مانده های تکفیری های داعشی و گروهک فرقه ضاله دراویش

پیکر پدر شهیدان سیفی در قائمشهر تشییع و خاکسپاری شد

امروز بزرگترین جهاد امیدوار کردن مردم است

حفظ سلطه به سبک آل سعود

حل مشکلات کشور با وفاق ملی

ایران؛ الگویی برای اجرای جایگزینی ارز در مبادلات بین المللی

برگزاری یادواره شهدای دانشجوی استان کرمان

استقرار ارزش های دینی و عدالت اجتماعی؛ مهم ترین انتظار شهدا

مردم سالاری دینی از ارکان پیشرفت کشور در چهار دهه گذشته است

تعلیم و تربیت صحیح از مبانی پیشرفت جامعه بشری در آموزه های دینی است

نامه احمدی نژاد؛ چند سوال و یک شباهت عجیب

اشرف غنی: پروژه تاپی نقطه وصل آسیایی مرکزی با آسیایی جنوبی است

کامل ترین لیست مشخصات احزاب ایران

آیت الله یزدی: طلبه یک سال درس یک مرجع می رود ولی آن مرجع حتی یک کلمه از نظام، ولایت فقیه و حکومت اسلامی نمی گوید/ برخی هنوز عمق ولایت فقیه را درک نکرده اند

سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی فردا برگزار می شود

آیت الله جنتی چه زمانی انحراف احمدی نژاد را باور کرد؟

از اطلاعات یک چوپان برای تشخیص محل سقوط استفاده کردیم/ اشکالات تکنیکال هواپیما بر عهده سازمان هواپیمایی کشوری است/ عقب ماندن صنعت هوایی کشور از امکانات روز هوانوردی دنیا باید رفع شود

برخورد قطار بایر با دو لوکوموتیو

مهمترین مصوبات بودجه در حوزه زنان

شروع رالی گردشگری خانوادگی حرم تا حرم از مشهد

لحظه های نفسگیر عملیات انتقال قربانیان هواپیمای آسمان به روایت امدادگران

5 کشته در رانش زمین/ 15 کشاورز ناپدید شدند

به دنبال سرک کشیدن به حسابهای مردم نیستیم

تصمیم مهم تهران و لندن درباره یمن

طی حکمی مدیر مرکز مدیریت اسلامی و مشاور عالی مدیر حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان منصوب شد

برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت

برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت