مطالب مرتبط:
برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت
برنامه های گزینه وزارت نیرو در بخش آب
برنامه های گزینه پیشنهادی وزارت نیرو در بخش آب
بخش سالمندی در بیمارستان ها راه اندازی می شود/تدوین برنامه ملی دمانس
بخش سالمندی در بیمارستان ها راه اندازی می شود/تدوین برنامه ملی دمانس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 15:352017-09-26سياسي

برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت


با توجه به جدی شدن گزینه دکتر رضا اردکانیان برای تصدی وزارت نیرو، در میان کارشناسان آب و محیط زیست و فضای مجازی باورهای گوناگونی در خصوص دیدگاه های اردکانیان مطرح شده است.

- گروهی کوچک، دیپلمات آب را سازه محور و دسته​ای دیگر او را کارشناسی می دانند که بیشتر شیفته روش​های غیر سازه ای است.

این نوشتار بر آن است تا با مرور یادداشت​هایی که بر روی میز رضا اردکانیان با هدف تدوین برنامه قرار دارد، ​برداشتی واقع بینانه تر از او را نشان دهد.

"اقتضای ورود فعال به دوره مدیریت توامان عرضه و تقاضا هرچه باشد، سازه محوری نیست؛​ بلکه باید زمینه​ها را در دستگاه​های اجرایی آب برای میزبانی از علوم اجتماعی فراهم کرد.

بنده اگر نه بر اساس آنچه که هستم ( استاد دانشکده علوم محیط زیستی دانشگاه فنی درسدن و مدیر مؤسس انستیتو منابع زیست محیطی دانشگاه ملل متحد) بلکه بر اساس آنچه که بوده ام هم قضاوت شوم، روح حاکم بر مصوبه مورخه 11/8/1382 هیأت وزیران (راهبردهای بلند مدت توسعه منابع آب ایران) که بعداً تبدیل به ماده 17 قانون برنامه چهارم توسعه گردید، حاکی از دیدگاه های 15 سال قبل اینجانب است، زمانی که دست نویس همه ارکان کشور مؤید ضرورت تسریع در اتمام اجرای طرح های توسعه منابع آب بود (توسعه سازه ای).

خالی از لطف نیست که بدانید ، سال 2002 که در اجلاس Rio+10 در ژوهانسبورگ ، کشورهای در حال توسعه تشویق شدند که طرح ملی مدیریت به​هم​پیوسته منابع آب (IWRM) خود را تا سال 2005 تهیه کنند، در بازگشت به ایران و برای جلب همکاری سایر ذینفعان در آغاز این فرآیند و اینکه در مقابله با آن، بعنوان کاری از وزارت نیرو، گاردی گرفته نشود، تیمی از مدیران ارشد کشاورزی، محیط زیست، برنامه و بودجه،.

را به میزبانی وزارت نیرو به اجلاس جهانی آب(WWF) در ژاپن بردم که خود مستقیماً در فضای جهانی IWRM قرار بگیرند و سپس توانستیم در بازگشت با برگزاری بیش از 13 جلسه کمیته فرعی کمیسیون زیر بنایی دولت، با حضور همان دوستان، مصوبه یاد شده را تولید کنیم.

هر چند امروز و ناشی از عملکرد سال​های گذشته و اقتضائات مدیریت تقاضا، حک و اصلاح لازم در آن مصوبه باید صورت بگیرد؛ ولی متأسفانه هنوز بند​های اصلی آن برای عملیاتی شدن تازه بنظر می​رسند.

چه کارهایی که باید در سالیان گذشته می کردیم و انجام نشد و چه کارهایی که نباید انجام می شد و انجام شد.

در این مرحله باید ایستاد و نگاهی به گذشته کرد.

نباید روش هایی را در پیش گرفت که کارشناسان این مملکت سرخورده شده و از دایره تاثیر گذاری در بخش آب خارج شوند".

این​ها آخرین حرف​های دیپلمات آب است که در پاسخ به تهمت سازه محوری گفته است.

در ادامه نوشتار بر آنیم تا با مروری بر بندهای تصویب نامه هیات وزیران در خصوص راهبردهای بلند مدت توسعه منابع آب کشور، ضمن نقد بخش آب، دلایل کامیابی​ها و ناکامی​ها را اگرچه کوتاه، برشماریم.

نقد آب کشور بر اساس راهبردهای بلند مدت توسعه منابع آب -1382در بند 1 راهبردهای توسعه آمده است: " مدیریت ملی آب کشور باید براساس مدیریت توامان عرضه و تقاضا، جامع نگری در کل چرخه آب و اصول توسعه پایدار و آمایش سرزمین در حوضه های آبریز کشور و مشترک ، تقویت شده و به منظور تحقق مدیریت یکپارچه ( جامع ) منابع آب، هماهنگی​های متقابل بین بخش​های مختلف اقتصادی ، اجتماعی ، زیربنایی و خدماتی بابخش آب فراهم گردد".

به رغم آنکه نزدیک به 15 سال پیش چنین بند پیشرویی در صدر راهبردهای بلند مدت آب کشور قرار گرفته است، مروری بر عملکرد بیش از یک دهه گذشته نشان می دهد که در سال​های مورد نظر کمترین توجه به مدیریت توامان عرضه و تقاضا، جامع نگری در کل چرخه آب و اصول توسعه پایدار (اقتصاد، اجتماع و محیط زیست) و آمایش سرزمین صورت نگرفته است.

مدیریت بخشی نگر، باری به هر جهت و روزمرگی، بخش آب و محیط زیست کشور را به جایی رهنمون گردانید که اکنون باید منتظر دم مسیحایی بود تا این بار کژ را راست نماید.

در بند 2 راهبردهای توسعه آمده است: " بهره برداری از منابع آب کشور در هر یک از حوضه های آبریز با رعایت ظرفیت تحمل آنها به گونه ای برنامه ریزی شود که میزان استحصال از آبهای زیرزمینی حسب مورد (بیلان منفی ) از میزان فعلی تجاوز نکرده و اقدامات سازه ای و غیرسازه ای برای تعادل بخشی آنها و تأمین نیازهای جدید کشور صورت گیرد، به طوری که سهم بهره برداری از منابع آب سطحی از رقم چهل و شش درصد (46%) فعلی به حدود پنجاه و پنج درصد (55%) در بیست سال آتی افزایش یابد و حداقل نیاز محیط​های طبیعی آبی به طور پایدار تأمین گردد.

"در سالیان طولانی گذشته برآورد توان اکولوژیکی و میزان برداشت مجاز از منابع مختلف سطحی و زیرزمینی، غایب بزرگ در تفکر تصمیم گیران بوده است.

اگرچه در سال​های اخیر امر تعادل بخشی، دست کم در کلام و بر روی کاغذ نقش خود را بازیافت، اما در عمل دستاورد چشم گیری حاصل نشد.

هدفگذاریِ کاهش نقش منابع آب زیرزمینی در تامین مصارف نه تنها تامین نگردید بلکه با غارت این منابع اکنون دیگر شمار دشت​های ممنوعه به بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

طرح​هایی مانند طرح فدک، طوبی، فلاحت در فراغت و باغ ویلاها نفس منابع آب کشور بویژه آب زیرزمینی را در سینه خفه کرده​اند.

در بند 3 راهبردهای توسعه آمده است: " اصلاح ساختار مصرف آب در کشور، به گونه ای که سهم مصارف آب کشاورزی از 92% در وضع فعلی با احتساب سایر نیازها به حداکثر 87% در بیست سال آینده تغییر یابد و در عین حال با افزایش راندمان آبیاری و تخصیص آب به محصولات با ارزش اقتصادی بیشتر، بازدهی آب در بخش کشاورزی به ازای یک متر مکعب آب از وضع فعلی به دو برابر در بیست سال آتی افزایش یابد.

"در یک سوء تفاهم بزرگِ ملی وظیفه اشتغال زایی و توسعه به بخش کشاورزی سپرده شده است و در نتیجه امکان هرگونه تصحیح در سهم بری بخش کشاورزی از منابع آب کشور عملاً گرفته شده است؛ حال آنکه سهم بخش کشاورزی به عنوان عمده​ترین مصرف کننده آب، در GDP حدود 12% و در اشتغال زایی 18% است.

به رغم این نقش آفرینی نه چندان زیاد، هیچ گونه تلاش شایان توجهی در اصلاح ساختار مصرف آب در این بخش صورت نپذیرفته و سهم آن کاهش نیافته است.

اگرچه کامیابی​هایی در بخش بهره وری آب حاصل شده است اما همچنان با هدف طرح ریزی شده فاصله معنی داری دارد.

در بند 4 راهبردهای توسعه آمده است: " مدیریت آب کشور باید ارزش اقتصادی آب ، شامل ارزش ذاتی آن در هر یک از حوضه های آبریز، متناسب با شرایط طبیعی و اقلیمی دسترسی به آب ، ارزش سرمایه گذاری​های تأمین ، انتقال ، توزیع و بازیافت آب برای بخش های مختلف مصرف را تعیین و اعلام نماید تا در برنامه های توسعه بخش​های مصرف منظور گردد.

"شوربختانه باید گفت هیچگونه کار درخوری در خصوص تعیین ارزش اقتصادی و ذاتی آب در حوضه​های آبریز مختلف و منظور نمودن نتایج آن در برنامه​های توسعه بخش​های مصرف صورت نپذیرفته است.

در پاسخ به پیام چنین بند مهمی در بخش آب کشور، به یک ارزیابی اقتصادی و یا مالی ساده بسنده شده است.

کوتاه سخن این​که این مهم همچنان معطل مانده است.

در بند 5 راهبردهای توسعه آمده است: " مدیریت فعالیت​های مصرف کنندگان مختلف آب ، به گونه ای اعمال شود که ابتدا آلودگی​های منابع آب ناشی ازفعالیت​های این بخش​ها کنترل و سپس شاخص​های کیفی آب به تدریج ارتقا یابد.

برای تحقق این هدف رعایت استانداردهای ملی حفاظت کیفی منابع آب ، توسط مصرف کنندگان برای پساب خروجی الزامی است .

"دیرزمانی است که تن کارون، بزرگترین رودخانه کشور، از آلودگی​های گسترده ناشی از فاضلاب​های شهری و صنعتی، مجتمع​های کشت و صنعت نیشکر و کشاورزی و استخرهای پرتعداد پرورش ماهی رنجور است.

رودخانه​های دیگری نظیر قره سو، ژاوه، کشف رود، رودخانه​های منتهی به مرداب انزلی و بسیار پیکره​های آبی دیگر چنین آواز غمگنانه ای را با صدای رسا می خوانند.

آنچه البته به جایی نرسد فریاد است.

در بند 8 راهبردهای توسعه آمده است: " در تهیه طرح​های توسعه کالبدی و آمایش سرزمین ، محدودیت منابع آب کشور از نظر کمی و کیفی و توزیع مکانی و زمانی آن به لحاظ هزینه فرصت و ارزش ذاتی آب مورد توجه و عمل قرار گرفته و برنامه های توسعه بخش​های آب و کشاورزی ، صنعت و معدن ، انرژی ، عمران شهرها و روستاها و سایر بخش​ها در هر یک از حوضه های آبریز با رعایت ظرفیت تحمل آنها تهیه و به اجرا درآید.

"در برخی برهه​های زمانی در گذشته موضوع آمایش سرزمین مورد توجه قرار گرفته است.

در آذر 1383 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ضوابط ملی آمایش سرزمین را تدوین و ابلاغ می نماید.

به دنبال آن در شهریور 1385 شرح خدمات برنامه آمایش استان تدوین می گردد و تقریباً در تمامی استان​ها مطالعات آن به مرور آغاز می شود.

به ناگهان طوفانی در می گیرد و دمار از روزگار سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در می آورد.

وظایف بخش​های مختلف در هم و بر هم می شوند.

در این هیاهو، چنین مطالعات مهمی از نظرگاه مدیران دور می ماند و به رغم آنکه بیشتر آن پروژه​ها به نتایج نسبی پذیرفتنی ای رسیده اند اما در فرآیند توسعه از نقش آفرینی به دورند.

اکنون زمان آن فرا رسیده تا با بازنگری و غربال گری سریع مطالعات موجود، روندهای توسعه هر استان مورد بازنگری قرار گرفته و قلمروهای جدید توسعه، منطبق بر توسعه سبز و نه توسعه مخرب، شناسایی گردند.

در بند 9 راهبردهای توسعه آمده است: "طرح​های انتقال آب بین حوضه ای از دیدگاه توسعه پایدار، با رعایت حقوق ذی نفعان و برای تأمین نیازهای مختلف مصرف ، مشروط به توجیهات فنی ، اقتصادی ، اجتماعی و منافع ملی مورد نظر قرار گیرد.

"در سال 1999 یونسکو در پاریس کارگاه بین المللی با موضوع انتقال آب بین حوضه ای را با حضور 158 نماینده از 38 کشور جهان تشکیل داد و براساس نتایج گفتگوهای انجام شده، پنج معیار اصلی در چهار محور اساسی برای طرح های انتقال آب بین حوضه ای ارائه گردید:
کلید واژه ها: وزارت نیرو - محیط زیست - توسعه - برنامه - وزارت - مدیر - مدیریت - نیرو - زیست - هایی - محیط - دانشگاه - بازگشت به ایران - علوم اجتماعی - دانشگاه فنی - اجلاس - ژوهانسبورگ - ایران - جهانی - فضای مجازی - علوم - کشور - اجتماعی - دیپلمات - مدیران - تولید - امروز - شیفته - مجازی - گزینه

آخرین اخبار سرویس:
تعلیق اقدامات برای برگزاری انتخابات اقلیم کردستان عراق

جزیره ای که واقعاً مجنون بود

اظهارات وزیر خارجه فرانسه درباره ایران گستاخانه است

تصاویر/ مسابقه بهترین چشم اندازهای انگلیس

جدول زمان جانمایی رسانه ها برای حضور در نمایشگاه مطبوعات منتشر شد

ادعای عجیب آقای جهانگیری: 6 ماهه 1.5 میلیون شغل ایجاد کردیم

نگاه نزدیک دیجیاتو: نمونه تصاویر ثبت شده با دوربین هوآوی میت 10

دکتر لاریجانی: لغو عضویت "عضو زرتشتی" شورای یزد غیر قانونی است

هفت توصیه رهبرانقلاب به مسئولان کشور، فعّالان سیاسی و مطبوعاتی فرهنگی

اسحاق جهانگیری وارد آنکارا شد + عکس

ضرورت حساس سازی کنشگران به فرآیند بازآفرینی شهری

دیوارکشی ساختمان مجلس متوقف شد

4 دلاوری که در یک روز «کربلایی» شدند + عکس

هیچ مسئولی حق ندارد در امتداد مسیر انقلاب کم بیاورد

خوشرو: امریکا نشانی غلط می دهد، ریشه تمام ناامنی ها امریکاست

معرفی فناویری جدید برای جلوگیری از جعل صدا

خانواده های شهدا و ایثارگران مایه افتخار همه ملت ایران هستند/ با هدایت های رهبری عزیز و ایستادگی در برابر همه توطئه ها پیروز خواهیم بود

روحانی: ملت ایران قدردان ایثارگران و خانواده معظم شهدا هستند /دیدار با ایثارگران و خانواده های آنان روحیه بخش است

هر نخ سیگار از دست جوانی گرفته شود بزرگ ترین مرگ بر آمریکا است

درآمد شهرداری ها به دلیل کاهش ساخت و ساز کاهش یافته شهرداری ها از پرداخت حقوق بازمانده اند

شورای پنجم تکلیف پروژه 55متری را روشن کند مردم اراک از فضای زندگی خود راضی نیستند

روحانی در دیدار مرتضی رحمانی جانباز دوران دفاع مقدس: دیدار با ایثارگران و خانواده های آنان روحیه بخش است

توقف دیوارکشی اطراف ساختمان مجلس

جلسه بررسی طرح ساماندهی حرم امام زاده موسی مبرقع (چهل اختران)

جلسه مشترک مسئولان استان و سازمان اوقاف و امور خیریه برای بررسی طرح ساماندهی حرم امام زاده موسی مبرقع (چهل اختران)

سیدعلی خمینی سخنران نمازجمعه تهران/انتقاد لاریجانی از لغو عضویت عضو زرتشتی شورای یزد/ ماجرای اختلاف بین جهانگیری و واعظی/ تصویر سردار سلیمانی در میان فرماندهان بسیج مردمی عراق

پشت پرده شکل گیری اسراییل دوم

روحانی: با هدایت های رهبری عزیز و ایستادگی در برابر همه توطئه ها پیروز خواهیم بود

حمله گازانبری به شورای شهر تهران

امضای طومار محکومیت اظهارات گستاخانه ترامپ در بابل

استخدام کارشناس مارکیتینگ،کارشناس دیجیتال مارکتینگ در تهران

بابل قطب صنایع تبدیلی و گیاهان دارویی در مازندران است

موضوعات مورد بحث در دیدار روحانی و وزیر خارجه ازبکستان

مجبور کردن عربستانی ها به بازی در ایران

اشک های نماینده پارلمان عراق برای یک سردار ایرانی

استخدام پیک موتوری با حقوق ثابت و شرایط ویژه / تبریز

فیلم/ هشدار رهبر معظم انقلاب به اروپایی ها

دادستان ورامین: قاتل ستایش فردا اعدام نمی شود

استخدام مدیرعامل،مرکزخرید،روابط عمومی،امور مشتریان،رییس حسابداری

وقتی که می رفت عطر پیکرش همه جا را گرفته بود

بیانات در دیدار جمعی از اعضای بنیاد علمی نخبگان و استعدادهای برتر علمی کشور

سفر هیئت پارلمانی هلند به ایران موجب گسترش روابط دوکشور خواهد شد

جزییات جدید از کمک بین المللی به مسلمانان آواره میانمار

اعدام قاتل ستایش قریشی به تعویق افتاد

مدیرعامل بانک رفاه استان ایلام منصوب شد

هنر انقلاب/ مشت محکم هنرمندان بر دهان ترامپ

دانلود آهنگ جدید مهدی مقدم بنام خواب

بزرگ ترین مشغله مردم دنیا چیست؟

قدردانی فرمانده پدافند هوایی از موضع گیری روحانی

دیدار با ایثارگران و خانواده های آنان روحیه بخش است

قلم دوربین/ از دیدار نخبگان جوان علمی با رهبر انقلاب تا رزمایش تکاوران زیر مه سبز

گرامیداشت شهدای مدافع حرم در تبریز

شهرداری ها از پرداخت حقوق بازمانده اند

شورای شهرخواستار شفاف سازی امور مالی شهرداری

ورود معاون اول رییس جمهور به آنکارا+تصاویر

فتوای عجیب و بی سابقه آیت الله سیستانی

جزییاتی از دیدار مقامات عالی رتبه نظامی ایران و سوریه

تجربیات و سوالات مصاحبه استخدامی شرکت های آب و فاضلاب شهری

استخدام کارشناس تاسیسات،کارشناس فروش تلفنی،بازاریاب

واکنش پیرهادی به عذرخواهی قرائتی

مالزی نهادها و برنامه های بین المللی برای توسعه صنعت حلال به کار می گیرد

استخدام بازاریاب،باحقوق،پورسانت،بیمه در اصفهان

آنچه که در سال 88 اتفاق افتاد یک بازی باخت-باخت برای تمامی نیروهای درون نظام بود

سخنرانی ترامپ مبین شکست امریکا در برابر ایران است

می خواستم از حضرت آقا بازنشستگی همسرم را بگیرم

با مقاومت و ایستادگی ریشه تروریسم تکفیری را خواهیم خشکاند

آیین غبارروبی حرم مطهر حضرت معصومه (س) به روایت تصویر

ذوالنوری در اجلاس همکاری های هسته ای ایران و روسیه: ترامپ تفهیم شود که برجام یک جانبه قابل نقض نیست

همایش السابقون

دبیر کل سازمان ملل: برجام کاملا ضروری است

جلسه بررسی و تعیین تکلیف املاک و اراضی وقفی نیروهای مسلح بوشهر

توضیحاتی درباره فتوای جدید آیت الله سیستانی

معرفی سرپرست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان قزوین

درآمد شهرداری ها به دلیل کاهش ساخت و ساز کاهش یافته/ شهرداری ها از پرداخت حقوق بازمانده اند

پیش بینی ارسال دو هزار اثر به بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز

نشست نقد و بررسی کتاب زندگینامه و مبارزات آیت الله سید مصطفی خمینی(ره)

دیدار روحانی با خانواده شهیدان مظفر/عکس

سخنرانی ترامپ مبین شکست امریکا در برابر ایران است

دبیر کل سازمان ملل: برجام ضروری است

جلوگیری از جعل "صدا" با فناوری جدید

رونمایی از دو کتاب درنمایشگاه سراسری کتاب گلستان

تاکید نظامیان ایران و سوریه بر ضرورت استمرار همکاری در مقابله با تروریسم

سرپرست شورای سیاستگذاری استان قزوین معرفی شد

شورای پنجم تکلیف پروژه 55متری را روشن کند/مردم اراک از فضای زندگی خود راضی نیستند

آمریکا: ایران شورای امنیت را به بازی گرفته/روسیه: همه طرف ها به برجام پایبند باشند/ایران: آمریکا منزوی تر از همیشه است

کنایه سنگین هوادار خانم به مسلمان

استخدام تکنسین کامپیوتر خانم در شرکت محیط آرا در تهران

ناگفته های زندگی آقای دوربینی!

روزیاتو: «شلیک کن، بزدل، می خوای یه مرد رو بکشی»: نهیب چگوارا به کسی که قرار بود او را بکشد

عکس/ شیرجه دیدنی پلنگ برای شکار

در مذهب شافعی، اطاعت از حاکم ظالم جایز نیست/ زیارت قبور بر اساس سیره پیامبر(ص) جایز است

بزرگ ترین مشغله مردم دنیا چیست؟

استخدام کارشناس فروش تلفنی با مزایا و شرایط عالی در تهران

تصاویر/ آخرین روزهای فصل برداشت انگور

همایش آینده پژوهی در مسیر بالندگی دفاع و امنیت

عقب ماندگی در زمینه تولید علم باید جبران شود/ سرمایه های جامعه را نباید از دست داد

روحانی در دیدار با خانواده شهیدان مظفر: خانواده های شهدا و ایثارگران مایه افتخار همه ملت ایران هستند/ با هدایت های رهبری عزیز و ایستادگی در برابر همه توطئه ها پیروز خواهیم بود

با هدایت های رهبری عزیز در برابر توطئه ها پیروز خواهیم بود

یک زن نامزد انتخابات ریاست جمهوری روسیه

امیدواریم همه مسئولان بتوانند در مسیر ادامه راه شهیدان سربلند باشند

سخنان امام علی (ع) پیرامون طمع و آثار آن

فرمانده نیروی دریایی ارتش:حضور نیروهای دریایی بیگانه عامل ناپایداری در منطقه است

روحانی: خانواده های معظم شهدا و ایثارگران مایه افتخار همه ملت ایران هستند/ با هدایت های رهبری عزیز و ایستادگی در برابر همه توطئه ها پیروز خواهیم بود

جدول زمان جانمایی رسانه ها برای حضور در نمایشگاه مطبوعات منتشر شد

روحانی: خانواده های معظم شهدا و ایثارگران مایه افتخار همه ملت ایران هستند/ با هدایت های رهبری عزیز و ایستادگی در برابر همه توطئه ها پیروز خواهیم بود

گوترش خواستار مبارزه با افراط گرایی در آفریقا شد

قدردانی فرمانده پدافند هوایی از موضع گیری روحانی

ریشه تمام نا أمنی ها آمریکاست

ورود معاون اول رییس جمهور به آنکارا

رییس صداوسیما با رییس جمهور لبنان دیدار کرد

یک ترامپ برای جهان کافی است

رضایی: افتخار می کنیم ترامپ دشمن ما است

سرنوشت محتوم داعش بدون پایتخت

گردهمایی بزرگ میثاق

حکم اعدام برای سو استفاده کنندگان از نوجوانان زیر 18 سال

ماجرای عکس پر سر و صدای پدر و دختر فضای مجازی چه بود؟

خلا وجودی آیت الله هاشمی در کوتاه مدت یا میان مدت قابل جبران نیست/ بخشی از نقش پدر به طور طبیعی به بنده محول شده/باید با اصولگرایان معتدل هم ائتلاف کنیم

70 میلیون دلار برای فاز3 توسعه بندر شهید رجایی

مقام معظم رهبری: برجام را پاره کنند آن را ریز ریز می کنیم

روحانی: با هدایت های رهبری عزیز و ایستادگی در برابر همه توطئه ها پیروز خواهیم بود

دغدغه ایجاد پیوند قوی بین دانشگاهیان و حوزه های علمیه را دارم

دیوارکشی اطراف ساختمان مجلس با تصمیم شخص لاریجانی انجام شد/ امنیت، با اسلحه و دیوارکشی تامین نمی شود

خلا وجودی آیت الله هاشمی در کوتاه مدت یا میان مدت قابل جبران نیست/ بخشی از نقش پدر به طور طبیعی به بنده محول شده

ژئومورفولوژی بهترین راه حل برای تعدیل شرایط بحرانی محیط طبیعی

تجربیات و سوالات مصاحبه استخدامی دانشگاه امام حسین سال 94

سمت جدید پسر ایت الله هاشمی و محمدرضا عارف

آخرین وضعیت حکم اعدام بابک زنجانی / دادستان: باید منتطر باشیم ببینیم چه می شود

کواکبیان:
 اقدامات جنون آمیز ترامپ موجب عقب نشینی ملت ایران نمی شود

عکس/ سلفی امیر حسین رستمی بهمراه دوستان

استخدام کارشناس تاسیسات،بازاریاب در یک شرکت معتبر

قدبلندترین کودک دنیا که از دیدنش حیرت خواهید کرد + تصاویر /چرا کارگردان لرد به تبلیغ علیه نظام متهم شد؟مجازاتی سخت در انتظار اوست؟ ( برگزیده )

بزرگ‎مرد شریف و دوست‎داشتنی طایفه ناصروی ایل سرخی کوهمره

استخدام نیرو جهت بخش فروش و پیگیری مالی دفتر در مشهد

حکم قاتل ستایش قریشی به تعویق افتاد

نماینده پاکستان در سازمان ملل پایان محاصره غیرقانونی غزه را خواستار شد

نماینده اندونزی: بحران یمن راه حل نظامی ندارد

دیدار سرلشکری باقری با وزیر دفاع سوریه وتاکید طرفین برضرورت استمرار همکاری در مقابله با تروریسم

شهردار منطقه 22 تهران منصوب شد

فیلم/ گزیده بیانات رهبر انقلاب در دیدار نخبگان جوان

بزرگ ترین مشغله مردم دنیا چیست؟

تصاویر/ گردهمایی رزمندگان لشکر محمد رسول الله (ص) در سپاه تهران بزرگ

حکم قاتل ستایش قریشی فردا اجرا نمی شود

دیوارکشی ساختمان مجلس متوقف شد

تجلیل معاون رسانه ملی از خانواده شهید مدافع حرم+فیلم

حکم قاتل ستایش قریشی فردا اجرا نمی شود

وقتی رییس جمهور پای خود را در سازمان ملل به نمایش گذاشت؟ + تصاویر

استخدام سرپرست پروژه در شرکت الکا بم در کرمان

نیکی هیلی: ایران یک کره شمالی دیگر می شود

دیدار سرزده روحانی با خانواده سه شهید

حکم قاتل ستایش قریشی به تعویق افتاد

اختلاف تازه بین مجلس و شورای نگهبان

موضع گیری ضد ایرانی امارات: راهبرد جدید ترامپ در قبال ایران را تایید می کنیم

دیدار سرزده رییس جمهور با خانواده سه شهید

بررسی طرح اسکان موقت شهری توسط جهاد دانشگاهی کردستان

بزرگداشت شهید محسن حججی در سوسنگرد + عکس

آمریکا قلب جوانان ایران را هدف گرفته است

تصاویر/ همایش «آینده پژوهی در مسیر بالندگی دفاع و امنیت»

قدرت انحراف افکار عمومی از سوی برخی افراد به دلیل مظلومیت اصول فقه در کشور است

اعترافات قاتل اهورای 3 ساله: با سیگار می سوزاندمش..+فیلم

دیوارکشی ساختمان مجلس متوقف شد

اقتصاد مقاومتی از سال 92 سرلوحه کار وزارت جهاد کشاورزی بوده است

آیت الله مکارم شیرازی: عقب ماندگی در زمینه تولید علم باید جبران شود/ سرمایه های جامعه را نباید از دست داد

وجود 2500 کودک زیر پنج سال مبتلا به سوء تغذیه در کهگیلویه و بویراحمد

فرماندار اندیمشک:خبر پلمب اداره پست این شهرستان صحت ندارد

تجلیل معاون رسانه ملی از خانواده شهید مدافع حرم

روایت رییس سابق نظام پزشکی از تصویب تعرفه ها

مطالبه گری از وظایف بسیج دانشجویی است

آیت الله مکارم شیرازی: جلوی فرار مغزها در کشور گرفته شود/محرومیت برخی استعدادها به خاطر نداشتن هزینه شهریه

طرز تفکر و رفتار امثال ترامپ از علم بی روح سرچشمه می گیرد

تجمع روحانیون خراسان شمالی در اعتراض به یاوه گویی ترامپ

مخالفت اروپایی ها با رفتار ترامپ کافی نیست

عارف: مبنای تصمیمات قوه قضاییه باید قانون باشد /استفاده از همه ابرازهای ارتباطی حق مردم است

واکنش فرمانده قرارگاه پدافند هوایی به شایعه اختلاف سپاه و ارتش

آمارهای شهرداران جدید و قدیم تهران؛ فاصله ادعا تا واقعیت

7 وسیله ای که نمی دانستید مخترع شان زن هستند

لاریجانی: لغو عضویت عضوزرتشتی شورای یزد غیرقانونی است/ موضوع حل نشود به شورای حل اختلاف ارجاع می شود

کدام شخصیت سیاسی بیشترین فالور را در اینستاگرام دارد؟

تجربیات و سوالات مصاحبه استخدامی شرکت آلومینیوم جنوب سال 96

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت بازرگانی معتبر

تقاضای «رابطه جنسی» از شاگردان یک مکتب در هرات

رهبرانقلاب: تا طرف مقابل برجام را پاره نکند آن را پاره نمی کنیم

حمایت از خانواده زندانیان برای کاهش آسیب های اجتماعی

استخدام کارشناس آموزش در یک موسسه آموزشی معتبر

دلایل اجتماعی رفتار خودخواهانه یک نماینده مجلس

مقام آمریکایی از تشدید فشارها بر سپاه خبر داد

با رأی تهرانی ها نماینده شورای شهر شدم / برای موارد حاشیه ای برنامه ندارم

نوه امام خمینی (ره) سخنران نماز جمعه می شود

کمک 10میلیارد ریالی رهبر انقلاب به مسلمان میانمار

نخستین جشنواره مردمی سراسری شعر قرآن در اصفهان برگزار می شود

سپاه در تعیین معادلات بین المللی نقش به سزایی دارد

تصاویر/ سفر رییس ستاد کل نیروهای مسلح به سوریه

وجود 2500 کودک زیر پنج سال مبتلا به سوء تغذیه در کهگیلویه و بویراحمد

واکنش وزارت نفت به استخدام دختر نماینده مجلس

آیت الله جوادی آملی: دانشگاه باید پاسخگوی نیازهای ابدی انسان باشد/ طرز تفکر و رفتار امثال ترامپ ریشه ای در دیانت ندارد

بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره اظهارات ترامپ در رسانه های خارجی

آمریکا داعش را برای مصونیت اسراییل درست کرد

رییس هلال احمر خبر داد: استقرار بیمارستان سیار در اردوگاه آوارگان میانماری در بنگلادش

شهردار منطقه 22 تهران منصوب شد

رییس «روس اتم» آخر اکتبر به ایران میرود

بابک زنجانی یک قدم دیگر به اعدام نزدیک شد

برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت

برنامه اردکانیان در وزارت نیرو در بخش آب، چه مواردی را در بر خواهد داشت