مطالب مرتبط:
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 11:332017-09-26بين الملل

فرشتگان ستمگر!


- شاید شما هم بارها بارها شاهد نگرانی پدران و مادرانی بوده ایدکه با سلب آزادی فرزندان خود گمان می کنند آن ها را از آسیب ها مصون نگه داشته اند ؛ مادران وپدرانی که با تحصیل فرزند خود در شهرهای دور از محل زندگی مخالفت می کنند، .

مادری که اجازه بسته بودن درب اتاق رابه فرزندان خود نمی دهد، مادری که دائم نگران معتاد شدن فرزندش است، پدری که هم محبت کرده و هم سر کوفت می زند، مادری که تا آخر دبستان هنوز بند کفش پسرش را می بندد، مادری که تلفن همراه فرزند خود را چک میکند، پدری که اجازه آزمون وخطا را به فرزندش نمی دهد، مادری که برای تسخیر و به اسارت کشیدن فرزندان خود روانشناسان را اجیر می کند! والدینی که به جای فرزند خود فکر می کنند! به جای او انتخاب رشته می کنند! همسر انتخاب می کنند یا حتی او را مجبور به طلاق می کنند! به گزارش سایت قطره و به نقل ازبهداشت نیوز" شاید شما هم بارها بارها شاهد نگرانی پدران و مادرانی بوده ایدکه با سلب آزادی فرزندان خود گمان می کنند آن ها را از آسیب ها مصون نگه داشته اند ؛ مادران وپدرانی که با تحصیل فرزند خود در شهرهای دور از محل زندگی مخالفت می کنند، .

مادری که اجازه بسته بودن درب اتاق رابه فرزندان خود نمی دهد، مادری که دائم نگران معتاد شدن فرزندش است، پدری که هم محبت کرده و هم سر کوفت می زند، مادری که تا آخر دبستان هنوز بند کفش پسرش را می بندد، مادری که تلفن همراه فرزند خود را چک میکند، پدری که اجازه آزمون وخطا را به فرزندش نمی دهد، مادری که برای تسخیر و به اسارت کشیدن فرزندان خود روانشناسان را اجیر می کند! والدینی که به جای فرزند خود فکر می کنند! به جای او انتخاب رشته می کنند! همسر انتخاب می کنند یا حتی او را مجبور به طلاق می کنند! این گونه والدین در ظاهرِکلامِ خود، دائم نسبت به این موضوع اظهار ناخرسندی می کنند اما واقعیت این است که در دل از این همه وابستگی فرزندشان احساس خشنودی می کنند ، به گمان این که از این طریق می توانند مانع از آسیب او شوند! در حالیکه از ثمره ی چنین رفتارهایی ناآگاه هستند و یا حتی در صورت آگاهی به عمد نمی خواهند این شرایط و موقعیت را تغییر دهند.

این دسته والدین را می توان به فرشتگان ستمگری تشبیه کرد که به ظاهرتمام تلاششان حفظ سلامت جسمی و روانی فرزندشان است اما در حقیقت با سبک تربیتی خود فرد را به شدت در برابر کوچک ترین رخدادها آسیب پذیر می کنند و نسلی راپرورش می دهند که به محض برخورد با کوچکترین مسائل در زندگی فردی، اجتماعی و حتی عاطفی خود را می بازند و دست از تلاش برای مقابله با آن بر می دارند؛ نسلی که خود قادر به انتخاب کردن نیست و دائم منتظر می ماند تا دیگران برایش دست به انتخاب بزنند و یا حتی در صورتی که خود راهی را انتخاب کند چشم به دیگران دوخته تا تایید آنها را کسب کنند؛ به عبارتی نسلی پرورش می یابد که هنوز بند نافشان جدا نشده است، نسلی بدون درک از استقلال فردی! *** در یک مقایسه بین فرهنگی شاهد تفاوت عمیق میان ایران و فرهنگ هایی با ریشه بریتانیایی هستیم یعنی در حالیکه در چنین کشورهایی سن شانزده سالگی برای جوانان مرحله ای است که بنحوی به آزادی در روابط و سایر مسائل دست می یابند (که البته مزایا و معایب خود را دارد که در این جا مجال بحث و بررسی آن نیست) در ایران، فرزندان تا موقع ازدواج یا حتی بعد از آن مستقل از والدین نیستند و از طرفی مستقل شدن قبل از ازدواج معمولا به معنی مشکل داشتن با والدین است.

البته باید به این نکته هم توجه شود که وابستگی عاطفی یا روابط خانوادگی در فرهنگ های با ریشه ی بریتانیایی، مانند ایران وجود ندارد اما این وابستگی بیش از حد در ایران گاها در جهت عکس عمل کرده و مانع پیشرفت می شود؛ بیشترین اثر این وابستگی را هم معمولا پس از ازدواج دختران و پسران در ایران می بینیم که به عنوان یکی از دلایل طلاق سبب آمار صعودی و نگران کننده آن شده است.

اکنون این سوال در ذهن نقش می بندد که چه چیز سبب گرایش والدین به سوی این شیوه ی فرزند پروری شده است؟ برای نیل به پاسخ این سوال علت شناسی این معضل ضروری به نظر می رسد: امروزه رسانه ها نقش واسطه ای برای تبادل دستاورد های بشر میان ملل گوناگون را دارند که فرهنگ از جمله ی آنهاست ؛ این تبادل فرهنگی ملل که در طول تاریخ به اشکال مختلف وجود داشته است برای تازه ماندن معارف و حیات فرهنگی بشر امری ضروری میباشد.

اما عاملی که امروزه در این رابطه زمینه ساز مشکلات بیشماری شده است را می توان پدیده ی تهاجم فرهنگی یا غلبه ی یک فرهنگ بر سایر فرهنگ ها دانست.

که امروزه به عنوان ابزاری برای تسلط، مورد استفاده ی کشورهای غربی قرار گرفته است.

این موضوع که کشورهای جهان سوم ازجمله کشور ما مورد تهاجم قرار گرفته است بر همگان روشن است زیرا از همه ی ابعاد و به مدد وسایل اطلاع رسانی بدان پرداخته شده است.

این اطلاع رسانی و آگاه ساختن عموم نسبت به خطرات حاصل از این پدیده راهی منطقی برای پیشگیری و حتی مقابله با این پدیده است؛ مشروط به اینکه با دیدی تعادل گرا و واقع بین به این کار پرداخته شود .

منظور از واقع گرایی در این موضوع این است که در هر موضوعی اعم از فرهگ و تهاجم فرهنگی باید نقاط قوت و ضعف پدیده مطرح شود، به عبارتی هر پدیده حداقل دارای دو بعد میباشد، یک بعد مثبت که نقاط قوت را در بر میگیرد و دیگر بعد معطوف به نقاط ضعف، خطرات و تهدیدات حاصل از آن پدیده است.

حال یک دید منطقی باید نسبت به هر دو بعد حساس باشد و به یک میزان برای هر دو بعد اهمیت قایل شود؛ در نتیجه باید همانگونه که بر نقاط منفی تمرکز دارد و آن را مورد بحث و بررسی قرار می دهد (تا با آگاهی از این آسیب ها بتواند خود را از نفوذ آنها مصون دارد)، نقاط مثبت را هم دیده و مورد توجه قرار می دهد و با انکار نسبت به آن واکنش نمی دهد! در رابطه با موضوع مورد بحث (یعنی تهاجم فرهنگی) تا زمانیکه هردو بعد مثبت و منفی غرب مورد توجه قرارگیرد مشکلی ایجاد نمیشود و حتی سبب دید صحیح و منطقی به غرب و فرهنگ غربی میشود ، (زیرا همانطور که اشاره شد تبادل فرهنگی سبب حیات فرهنگی ملل است و برای رشد فرهنگ جوامع ضروری میباشد، همانگونه که در طول تاریخ و به اشکال مختلف وجود داشته است.

) این دید متعادل را منطقی میدانیم زیرا از یک طرف ، آگاهی از اینکه بخش هایی از فرهنگ غرب با دین و عقاید ایرانی-اسلامی هیچ سنخیتی ندارد سبب میشود تا این بخش های فرهنگ غربی رخصت نفوذ به جامعه را نیابد و از دیگر سوی مورد توجه قرار دادن ویژگی های مثبت موجود در فرهنگ آنها سبب بهره مندی و به کارگیری آنها در جامعه میشود و چه بسا پیشرفت هایی که حاصل همین توجه و اقتباس نقاط مثبت فرهنگ ها می باشد.

اما معضل اصلی در همین مسئله ی به ظاهر بدیهی و پذیرفته شده نهفته است! جامعه ی ایران در چند دهه ی اخیر و در ارتباط با این تهاجم فرهنگی به نوعی افراط گرایش پیدا کرده و به تدریج دارد از مسیر واقع بینی خارج میشود.

به عبارتی، بعد مثبت به میزان زیادی کنار گذاشته شده و تا حدودی انکار شده است و بخش اعظم همت و تلاش ابزارهای اطلاع رسانی معطوف به بعد منفی شده است که نتیجه ی این دید یکطرفه و منفی گرا پدیده ای به نام غرب هراسی (west phobia) که امروزه شاهد شیوع آن هستیم.

پیامد اجتناب ناپذیر این مسئله (اطلاع رسانی های یک سویه و افراطی)، رسوخ نوعی اضطراب و استرس ناهشیار در خانواده ها و بالاخص والدین است، یعنی درحالیکه از وجود این اضطراب هشیارانه اطلاعی ندارند، اما به طور غیر مستقیم شاهد رفتارهایی هستیم که حاکی از وجود این اضطراب است(همان رفتارهایی که در مقدمه ی مطلب به آنها اشاره شد)؛ این پیامدهای رفتاری در دو حوزه مشاهده میشود، در حوزه ی اول خانواده هایی قرار دارند که دچار نوع شدیدتری از این نوع فوبیا شده اند.

در این خانواده ها شاهد کاهش گرایش به بچه دار شدن بخاطر ترس از اینکه توانایی حفظ فرزند خود در مقابل این تهاجم را نداشته باشند، هستیم و به عبارتی بخاطر ترس از ناتوانی در مقابله با آن ، از روبرو شدن با این مسئله فرار کرده و به این شیوه به هراس خود پاسخ داده اند.

این افراد عطای داشتن فرزند را به لقای آن بخشیده اند.

حوزه ی دوم مربوط به خانواده هایی است که صاحب فرزند شده اند اما با وسواس افراطی نسبت به تربیت آنها در حال پرورش نسل وابسته ای هستند که هیچگاه استقلال را تجربه نکرده اند! این والدین هراس زده به شدت فرزند خود را کنترل میکنند و رشد استقلال شخصی را در آنها سرکوب میکنند و زمینه ساز مشکلاتی میشوند که در مقدمه به آنها اشاره شد که از جمله ی آن ها افزایش طلاق است.

البته باید دانست تمامی این گفته ها در رابطه با علت شناسی شخصیت های غیر مستقل (که همانگونه که گفته شد یکی از نتایج غیر مستقیم تهاجم فرهنگی است) بدین معنا نیست که باید با خوشبینی ناخردمندانه خود را تسلیم این تهاجم کنیم، زیرا خوشبینی افراطی نیز به اندازه ی این بدبینی رایج میتواند مخرب باشد! هدف از این بحث این است که با دیدی واقع بین و تعادل گرا به این مسئله نگریسته شود و به گونه ای در مقابل این تهاجم مقابله کنیم که با کمترین زیان به خود (که همان هراس غیر منطقی از غرب و نتایج آن در خانواده هاست) به بهترین نتایج نایل شویم.

خوب و بد موضوع را در مقابل دیدگان عقل قرار دهیم و قضاوت را بر عهده ی عقل آگاه و خردمند بگذاریم و در صورت لزوم فرزندان خود را در قضاوت کردن همراهی کنیم و با این کار به آنها اجازه دهیم تا فکر کنند، توانایی قضاوت را در خود رشد دهند و در نهایت طعم شیرین استقلال فردی را بچشند.

چنین نسلی میتواند حافظ فرهنگ و کشور باشد ؛ نه نسلی که چشم انتظار تصمیم گرفتن والدین بجای خودشان هستند! این موضوع جای تامل بسیار دارد و مستلزم نوعی دید متعادلانه به هر موضوعی از جمله فرهنگ است.

همانطور که قرآن نیز مشوق این تعادل است و مسلمانان را از هرنوع وابستگی و زیر بار اجبار رفتن بر حذر میدارد.

طبق آموزه های قرآن شاهد این مسئله هستیم که اسلام حقیقی و ناب هیچگاه انسداد در تفکرات و تصمیمات را تشویق نکرده است؛ بعبارتی انسان آزاد است تا فکر کند و هیچ جبری در پذیرش یک ایده و راه وجود ندارد .

قرآن می فرماید :بهترین انسانها آنهایی هستند که به همه حرفها گوش فرا داده و بهترین را انتخاب میکند.

و این موضوع دقیقا با مسئله ی تفکر منطقی (دیدن ابعاد مثبت در کنار ابعاد منفی) هماهنگ است.

امید است شاهد بهبود سیاست ها ی موجود در زمینه ی تهاجم فرهنگی باشیم.

منبع: سپیده دانایی
کلید واژه ها: فرزند - فرزندان - انتخاب - والدین - انتخاب رشته - پدران - تلفن همراه - زندگی - آزادی - همراه - معتاد - آزمون - تحصیل - کوچک ترین - کوچک - همسر - اتاق - تلفن - کوچکترین - پسرش - طلاق - بسته - رشته - وابستگی - اجتماعی - بهداشت - واقعیت - شرایط - سلامت - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
اتریش رکورد ثبت نام در تور والیبال ساحلی کیش را زد

مقامات سعودی «سلمان العوده» را خیلی سریع آزاد کنند

انصاری تهران را به مقصد مسکو ترک کرد

هیچ فلسطینی «معامله قرن» را نخواهد پذیرفت

اتحادیه اروپا تحریم های جدیدی علیه ونزوئلا وضع می کند

کنفرانس الازهر برای یاری قدس

طوفان در اروپا ده قربانی گرفت

نارضایتی روسیه از نامگذاری یک خیابان در واشنگتن

حمله با بمب آتش زا به مدرسه ای در روسیه

بازداشت دو خبرنگار خبرگزاری های فرانسه و رویترز در سودان

تظاهرات در نیجریه برای آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی

عمار حکیم: مردم عراق به افراد لایق اعتماد کنند

تظاهرات مردم هاییتی علیه اظهارات توهین آمیز ترامپ

دولت ترامپ با خطر تعطیلی کامل مواجه است

سوخت سمی سانچی در حال نشت به دریا

العبادی:انتخابات پارلمانی درموعدمقرر برگزار می شود

افت مقبولیت آمریکا درسطح جهان در دوران ترامپ

تحقیق پیرامون تاثیر روسیه بر برگزیت از طریق فیس بوک

پاره شدن گلوی مردی که جلوی عطسه خود را گرفت

سفر جابری انصاری به روسیه

مذاکره یکجانبه بر سر برجام، راه به جایی نخواهد برد

دفاع سناتور ارشد جمهوری خواه از «غریزه درست» ترامپ درباره ایران

آرامکو سعودی در باکو نمایندگی دایر می کند

ادای احترام به جانباختگان نفتکش سانچی

سرخط روزنامه های جمهوری آذربایجان جمعه 29 دی

مزارهای مقدس موصل که هدف تکفیری ها قرار گرفتند

اردن: تل آویو به صورت رسمی به خاطر حادثه سفارت اسراییل در امان عذر خواهی کرد

حسین موسویان: شروط اعلام شده ترامپ ناقض پیمان منع اشاعه هسته ای است

جابری انصاری به روسیه رفت/ رایزنی درباره کنگره گفتگوی ملی سوریه

گفت وگوی برجامی تیلرسون با اروپایی ها

اعتراض به اظهارات توهین آمیز ترامپ مقابل سفارت آمریکا در هاییتی

ادعای محقق مصری: دلیلی بر کروی بودن زمین در قرآن وجود ندارد

افت شدید مقبولیت آمریکا در سطح جهان

آماده باش ارتش ترکیه برای ورود به شمال سوریه/ آمریکا: آنکارا از حمله به عفرین پرهیز کند

آمریکا خواستارعدم مداخله نظامی ترکیه درعفرین شد

رمزگشایی از صندوقچه اسرار آقای رییس جمهور/عکس

Bana göre İran\'da ne oluyor

تحلیلگران فلسطینی مطرح کردند هماهنگی امنیتی تشکیلات خودگردان با اسراییل قطع نمی شود

سفر اروپایی تیلرسون برای گفتگو درباره ایران و سوریه

هشدار وزیر خارجه روسیه درباره فروپاشی برجام

تاکید لاوروف و گوترش بر پایبندی به برجام

2017؛ سالی پر از فراز و نشیب برای ایرباس

حمایت سازمان ملل، فرانسه، هلند و سوئد از برجام/ هشدار آمریکا به ترکیه برای حمله به عفرین/ سفر تیلرسون به لندن و پاریس

کشته شدن رهبر مخالفان زیمبابوه در سقوط بالگرد

مسکو تحویل سامانه های «اس 400» را به چین آغاز کرد

همگامی انگلستان با بحرین در نقض حقوق بشر

نصب بنرهای ضد اسلامی بر درب مسجد آمستردام

برزیل - برخورد خودرو با مردم در ریودوژانیرو با 15 زخمی و یک کشته

تکذیب ارسال تجهیزات نظامی ترکیه به مناطق مرزی با سوریه

جانفشانی پرستار هنگام وقوع زلزله در اسلام آبادغرب/ فیلم

حمله مسلحانه به مدرسه ای در روسیه

هشدار وزیر خارجه روسیه درباره فروپاشی برجام

عکس های دیدنی از عربستان در حدود 68 سال پیش! +تصاویر

وزیر خارجه روسیه درباره فروپاشی برجام هشدار داد

نفتکش های زمان قاجار + عکس

سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی فوری رهبر جنبش حق در بحرین شد

سانچی روی پهلوی راست، آرام گرفته است

توییت سفیر آلمان درباره «آبگوشت»

کشته شدن رهبر مخالفان زیمبابوه در سقوط بالگرد

مخالفت تایوان با 200 پرواز خطوط هوایی چین در اعتراض به ایجاد مسیر هوایی جدید

آمریکا به ترکیه: به «عفرین» حمله نکنید

هند از رژِیم صهیونیستی موشک می خرد

سفر جابری انصاری به روسیه

سفر جابری انصاری به روسیه/ شرکت در نشست با همتایان روس و ترک در سوچی

تاکید لاوروف و گوترش بر پایبندی به اجرای برجام

«رَپر آلمانی» عضو داعش کشته شده است+عکس

تیلرسون برای گفتگو پیرامون ایران و سوریه به اروپا می رود

نبرد عقاب ها در آسمان ایتالیا + عکس

یک تصویر زیبا از بوران فرانکفورت

نمایی زیبا از "جشنواره نور" در انگلستان + عکس

وقوع طوفان مهلک در مصر

انتقاد تند گزارشگران بدون مرز درباره ترامپ

تیلرسون به خاطر مذاکره بر سر ایران به اروپا می رود

ورود خودرو به داخل جمعیت در ریو دو ژانیرو / 15 نفر زخمی شدند

حمله با بمب آتشزا به مدرسه ای در روسیه

ایران و سوریه؛ محورهای سفر تیلرسون به اروپا

کنگره امریکا به دنبال تماس های نظامی باکره شمالی

مقامات سعودی «سلمان العوده» را خیلی سریع آزاد کنند

حضور آمریکا در خاک سوریه غیرقانونی است

پارلمان عراق در تعیین موعد انتخابات شکست خورد/ العبادی: انتخابات در موعد مقرر برگزار می شود

سفر جابری انصاری به روسیه/ رایزنی با بوگدانف/ شرکت در نشست با همتایان روس و ترک در سوچی

عدم شرکت وزیر خارجه افغانستان در نشست سازمان ملل

آماده باش ارتش ترکیه برای ورود به شمال سوریه/ آمریکا: آنکارا از حمله به عفرین پرهیز کند ارتش ترکیه

سرخط روزنامه های ترکیه / روز جمعه 29 دی ماه 96

عذرخواهی رسمی رژیم صهیونیستی از اردن

سلفی در سرمای منفی 50 درجه شرق سیبری

نمایی از یخ های شناور در نیوجرسی/عکس

لاوروف: اجازه نمی دهیم منافع سیاسی برخی کشورها برجام را تهدید کند

مسابقه سنتی سورتمه های چوبی بایرن/عکس

نگرانی چین از توافق هسته ای آمریکا و ژاپن

بن سلمان حمایت ترامپ را در زندانی کردن شاهزادگان عربستانی دارد

توییت سفیر آلمان درباره «آبگوشت»

حمله مسلحانه به مدرسه ای در روسیه

جنگنده های متجاوز سعودی الربوعه را در یمن بمباران کردند

نیروهای یمنی تجمعات نظامیان سعودی را گلوله باران کردند

تاکسی های الکتریکی جایگزین تاکسی های کلاسیک لندن می شوند

آمریکا و ترکیه به دنبال حضور مستقیم در سوریه هستند

از نهر اردن تا دریای مدیترانه فلسطین است

بیش از 1300 "غیرنظامی افغانستان" در 8 ماه گذشته کشته شدند

حمله با بمب آتشزا به مدرسه ای در روسیه

فرشتگان ستمگر!

فرشتگان ستمگر!