مطالب مرتبط:
راه های مبارزه با بد خوابی در دوران بارداری
تعویض یا ترمیم؛ راهکار مواجه با شیشه آسیب دیده خودرو
تعویض یا ترمیم؛ راهکار مواجه با شیشه آسیب دیده خودرو
تعویض یا ترمیم؛ راهکار مواجه با شیشه آسیب دیده خودرو
دیده بان حقوق بشر: 84 غیر نظامی طی دو حمله هوایی ائتلاف بین المللی در رقه سوریه کشته شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 10:152017-09-26بين الملل

خوابی که «پان کردیست»ها برای کردستان دیده اند


اگر حکومت اقلیم کردستان از سلاح هایی که برای مبارزه با داعش در اختیار گرفته، برای تعبیر خواب «کشور کردستان» استفاده کند نباید تعجب کرد.

- اگر حکومت اقلیم کردستان از سلاح هایی که برای مبارزه با داعش در اختیار گرفته، برای تعبیر خواب کشور کردستان استفاده کند نباید تعجب کرد.

ایسنا، میثم خدمتی: مایکل نایتز کارشناس مسائل خاورمیانه در مؤسسه ی خاور نزدیک واشنگتن در مقاله ای اشاره می کند که روی برگه های همه پرسی این سؤال نوشته شده است: آیا موافقید که اقلیم کردستان و مناطق کردی خارج از محدوده ی رسمی اقلیم به یک کشور مستقل تبدیل شود؟ .

شاید فرض کنیم منظور از مناطق کردی خارج از محدوده ی رسمی اقلیم مناطقی باشد که حکومت اقلیم و حکومت مرکزی عراق بر سر آنها درگیر کشمکشند اما این فرض پایه های چندان محکمی ندارد.

بعد از حمله ی داعش به شمال عراق و مشارکت پیشمرگه ها در آزادسازی آن، کنترل بخش های وسیعی از سرزمین های غیرکرد عملاً به دست حکومت اقلیم افتاد و همین برگ برنده سبب شد با شتاب بیشتری به سمت تحقق وعده ی برگزاری همه پرسی بروند.

نقشه معجول کردستان مناطق کردی خارج از محدوده ی رسمی اقلیم کجاست؟ بارزانی در گفت وگو با بی.

بی.

سی درباره ی اینکه بعد از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان احتمال دارد مناطق کردنشین سه کشور همسایه نیز ادعای استقلال کنند گفته است: ما معتقدیم آنها هم باید از راه صلح و بسته به ویژگی های خودشان و با کشورهای خود به توافق برسند و مسالمت آمیز مشکل خودشان را حل کنند.

این راهِ درست است.

ما از حقوق آنها حمایت می کنیم اما آنها باید مشکل خودشان را با کشورهای مطبوعشان حل کنند .

او درباره ی وضع روز بعد از همه پرسی نیز می گوید: این قدم اول است.

بعد ما وارد گفت وگو می شویم؛ بخصوص با بغداد.

چون می خواهیم با خوشی و تفاهم بر سر مسئله ی مرزها، آب و نفت به یک توافق مناسب برسیم.

ما این کار را انجام می دهیم اما اگر طرف مقابل قبول نکرد آن مسئله ی دیگری است.

ما سعی می کنیم گفت وگو ادامه پیدا کند و هیچ وقت موافق تندی و خشونت نیستیم .

اما حکومت اقلیم کردستان با داشتن حدود 30 شبکه تلویزیونی و چندین وبسایت و رادیو که بیشتر آنها از اربیل مرکز اقلیم کردستان- اداره می شوند، برد رسانه ای قدرتمندی دارد که از طریق آنها افکار عمومی را برای آینده آماده می کند.

برای نمونه شبکه ی تلویزیونی روداو نزدیک به مسعود بارزانی، که حامی سیاست های حزب دموکرات است و از اربیل روی آنتن می رود، در برنامه های خبری خود نقشه ی کردستان را به گونه ای ترسیم می کند که تنها در خیال پان کردیست ها می گنجد و سنخیتی با مرزهای سیاسی-جغرافیایی موجود ندارد.

در این نقشه کردستان شامل تام بخش های کردنشین شمال عراق، شمال غرب و غرب ایران، شمال سوریه و جنوب غرب ترکیه است؛ درواقع وقتی شکبه ی تلویزیونی حامی حزب بارزانی از کردستان حرف می زند، از جغرافیایی می گوید که حاصل تجزیه ی چهار کشور و شکل گیری کشور کردستان است که تناسبی با سخنانی که بارزانی در مصاحبه با بی.

بی.

سی به زبان آورده ندارد.

حق تعیین سرنوشت و آنچه دموکرات ها از اسراییل یاد می گیرند وبسایت کردی روداو در گزارشی به مقایسه ی کردها و قوم یهود می پردازد و از زبان یک کردِ یهودی می نویسد: ما برای دنبال کردن آزادی مان باید توسط یهودی ها تشویق شویم؛ تاریخ و مبارزات ما بسیار شبیه یکدیگرند.

ما باید از اسراییل یاد بگیریم .

و در پایان نیز از قول یک نویسنده و فعال سیاسی صهیونیست نتیجه گیری می کند که این رفراندوم فرصتی برای رشد کردهاست و دوباره تأکید می کند که باید از اسراییل یاد بگیریم .

به گفته ی یکی از نمایندگان مجلس اسراییل در مصاحبه با روزنامه ی جروزالم پست ، هیئتی از جانب اقلیم کردستان به اسراییل رفته و از مقامات رژیم صهیونیستی خواسته که از راه لابی با مقامات آمریکایی آنان را متقاعد کنند که با این همه پرسی مخالفت نکنند.

در واقع چشم امید سران اقلیم کردستان در منطقه تنها به رژیم صهیونیستی دوخته شده است.

وقتی جهت دهی این رسانه ی حزب دموکرات را کنار این واقعیت بگذاریم که رژیم صهیونیستی تنها حامی استقلال اقلیم کردستان است و حتی ایالات متحده به عنوان بزرگترین حامی و متحد اسراییل -لااقل در ظاهر- از این اتفاق استقبال نکرده و آن را به زیان روند مبارزه با داعش دانسته است، نتیجه ای جز قوت گرفتن بدبینی به این رویداد حاصل نمی شود.

شاید بارزانی به عنوان چهره ای که سابقه ی سال ها مبارزه با سلطه و ستم علیه کردها را پشت سر دارد، فردی آزادی خواه به نظر برسد که هدفی جز خدمت به مردم غیور و رنج کشیده ی کرد ندارد، اما باید دید پشت پرده ی این حمایت اسراییل از تجزیه ی یک کشور مستقل و رابطه ی آن با طرح خاورمیانه ی جدید چه راهبردی نهفته است.

به نظر می رسد پس از فروکش کردن بحران داعش که از ابتدا شواهدی از همدستی آن با رژیم صهیونیستی وجود داشت، حالا این رژیم خوابی تازه برای تداوم بحران در منطقه دیده است.

گرچه برگزاری این همه پرسی ظاهراً مربوط به جغرافیای محدود و مشخصی است اما از منظر قومی احتمالاً سه کشور را نیز درگیر بحران های تازه می کند.

فرصت طلبی بارزانی بیش از آنکه اقدامی برای تعیین سرنوشت کردها باشد، در راستای طرح خاورمیانه ی جدید است که خواه ناخواه منجر به مشروعیت بخشی به اقدامات جدایی طلبانه در میان اقوام کرد می شود و نتیجه ای جز افزایش تحرکات مرزی، درگیری های داخلی و نهایتاً تشدید بحران در منطقه ندارد.

چرا همه پرسی استقلال غیرقانونی است؟ بارزانی از سال 2005 ریاست اقلیم کردستان را برعهده دارد و بیش از دو سال است که مدت قانونی ریاست او به پایان رسیده و باید در یک انتخابات آزاد فرد دیگری جایگزین او می شد اما درحالی که پارلمان اقلیم کردستان به دلیل اختلافات داخلی قریب به دو سال تعطیل بوده، با رأی کمیسیون قضایی وزارت دادگستریِ دولت خودش، مجدداً به کرسی ریاست این اقلیم تکیه زده است.

گرچه ریاست او بر اقلیم کردستان با شائبه ی غیرقانونی بودن همراه بوده و مخالفان بسیاری هم بین احزاب رقیب داشت، اما با حمایت حزب اتحادیه ی میهنی کردستان -خاندان طالبانی ها، قدرت دوم اقلیم کردستان- بار دیگر به قدرت رسید و حالا قصد دارد همه پرسی ای برگزار کند که به دلیل عدم رضایت دولت مرکزی عراق، نقض آشکار قانون اساسی این کشور است.

گذشته از اینکه برگزاری یک همه پرسی قانونی، نیازمند وجود پارلمان و حکومتی قانونی است که قوانین مربوطه، شیوه ی اجرا و نظارت بر انجام آن را به بر عهده بگیرند، تنها توجیه بارزانی برای برگزاری همه پرسی این است که مردم ما می گویند که می خواهیم استقلال یابیم .

اما بارزانی درباره ی مغایرت برگزاری همه پرسی با قانون اساسی نیز استدلال می کند که ابتدا دولت مرکزی بوده که با نادیده گرفتن اصل 140 قانون اساسی عراق (حل مسئله ی مناطق مورد اختلاف بین منطقه کردستان عراق و دولت مرکزی) قانون را نقض کرده و حالا دیگر چیزی برای پایبندی وجود ندارد.

این در حالی است که نیروهای پیشمرگه سه سال قبل وارد کرکوک شدند؛ این شهر از مهمترین مناطق مورد مناقشه است که بخش زیادی از جمعیت آن را اقوام غیرکرد تشکیل می دهند و بارزانی آن را به عنوان سمبل همزیستی اقوام می خواهد.

بارزانی همان زمان گفت ماجرای حل مسائل مورد اختلاف -از نظر حکومت اقلیم- تمام شده است.

او معتقد است همه پرسی آخر دنیا نیست و مذاکرات جدی پس از همه پرسی آغاز خواهد شد، آنها به ما می گویند همه پرسی را برگزار نکنید و وارد گفت وگو شوید، سؤال این است که در مورد چه چیزی گفت وگو کنیم؟ .

این درحالی است که اقلیم کردستان عراق از سال 1991 با قیام علیه رژیم صدام بصورت خودمختار اداره می شود و پس از سرنگونی صدام در سال 2003 نیز با مداخله ی آمریکا و توافق حکومت مرکزی این اقلیم مستقل باقی ماند و سالیانه 17 درصد کل بودجه عراق را به خود اختصاص می دهد.

در کنار این حکومت اقلیم کردستان کنترل استخراج و فروش منابع نفتی شمال عراق را هم در اختیار دارد.

در چنین وضعی با داشتن کنترل سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی اقلیم، دریافت بودجه، کنترل منابع نفتی، آزادی حزبی، داشتن نماینده در پارلمان مرکزی و تعیین کنندگی در معادلات سیاسی عراق و منطقه، برگزاری این همه پرسی را از هر زاویه که بررسی کنیم، به نظر می رسد بیش از آنکه احقاق حقوق یک ملت باشد، در بهترین حالت فریب افکار عمومی کرد و بهره برداری حزبی از یک حق است.

حقی که قاعدتاً درباره ی ملل تحت اشغال و استعمار صادق است نه هر قوم و قبیله ای که ادعای استقلال دارد.

نقشه معجول کردستان آینده، بعد از اعلام نتایج همه پرسی گرچه مقامات کرد بارها تأکید کرده اند رأی مثبت کردها به سؤال همه پرسی ضرورتاً به معنی اعلام استقلال فوری نیست، اما تلاش می کنند از این طرق ابتدا حمایت های بین المللی را جذب کنند و در روندی گام به گام به سوی تشکیل کشوری مستقل بروند؛ کشوری که مشخص نیست تنها شامل اقلیم کردستان است یا خیر.

در هر حال چنین اقدامات جدایی طلبانه ای بخصوص در اوضاع کنونی عراق و خاور میانه، پیامدی جز افزایش تنش سیاسی - امنیتی، تشدید قوم گرایی و حتی جنگ های داخلی نخواهد داشت؛ اتفاقاتی که بیش از آنکه دلخواه قومی خاص باشد، پسند دشمنان صلح و ثبات در منطقه است.

با وجود مخالفت های گسترده ی جهانی با این همه پرسی، حکومت اقلیم کردستان کار خود را کرده و حالا باید نشست و منتظر پیامدهای آن بود.

به نظر می رسد بارزانی که پیشتر گفته بود: اصلاً چه موقع اینجا امنیت و آسایش داشته که ما از به هم خوردنش بترسیم؟ کی عراق یکپارچه بوده که الان از به هم خوردنش بترسیم ، چندان نگران اوضاع خارج از مرزهای اقلیم نیست و حتی حاضر است با حکومت مرکزی عراق وارد نبرد مسلحانه شود.

حیدر العبادی -نخست وزیر عراق- صراحتاً اعلام کرده اگر همه پرسی منجر به خشونت شود، بغداد آماده ی دخالت نظامی خواهد بود.

بارزانی هم در جواب گفته امیدوار است کردها ناچار نباشند بجنگند، اما اگر کسانی بخواهند به اسلحه متوسل شوند، با آنها مقابله خواهند کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کردستان - اقلیم کردستان - حکومت - مبارزه با داعش - مناطق - کشور - بارزانی - استقلال - شبکه تلویزیونی - مبارزه - خواب - داعش - توافق - اربیل - خاورمیانه - نقشه - عراق - سلاح - شبکه - مشکل - هایی - واشنگتن - کارشناس - برنامه - درگیر - آینده - رادیو - اداره - مرکزی - خشونت

آخرین اخبار سرویس:
موضع ضدصهیونیستی رییس مجلس کویت ستودنی است

پیروزی کردهای سوریه بر داعش در رقه

پیونگ یانگ: کره شمالی به توازن نظامی استراتژیک با آمریکا دست یافته

جنگنده های سعودی 9 یمنی را شهید کردند

تشییع باشکوه پیکر یکی از فرماندهان گارد ریاست جمهوری سوریه در استان السویداء+عکس

اعلام برنامه نیروهای تحت حمایت آمریکا برای آینده رقه

راخوی: اقدامات استقلال طلبان کاتالونیا ضد اصول اتحادیه اروپا است

مکرون: انگلیس با تعهدات مالی مرتبط با برگزیت فاصله دارد

بخش خبری 14/ 28 مهر 96

وزارت خارجه کره شمالی: به تسلیحات هسته ای برای پاسخ به حملات بالقوه نیاز داریم

شورای امنیت تحریم های را دوباره علیه تهران اعمال نخواهد کرد

نمازجمعه اهواز +فیلم

علاقه مند هستیم کره جنوبی فرصت بیشتری برای حضور در ایران داشته باشد

قدردانی امیر کویت از پاسخ کوبنده رییس مجلس این کشور به هیئت رژیم صهیونیستی

انتقاد جرج بوش از سیاست های ترامپ | ناسیونالیسم سفید لکه ننگ اعتبار آمریکاست

امپراتور ژاپن آماده کناره گیری از قدرت شد

مرکل از کاهش کمک های اتحادیه اروپا به ترکیه حمایت کرد

استفاده از 21 روش برای شکنجه زندانیان بحرینی/ از آغاز بحران 15 هزار بحرینی وارد زندان شده اند

عکس/ اوباما بعد از ریاست جمهوری‎

راز کپی ملانیا ترامپ + ویدیو

خیمه شب بازی ترامپ علیه ایران با عروسک فلسطین

جان کری: پایان برجام، بحران کره شمالی را بدتر خواهد کرد

انتقاد بوش و باراک اوباما از ترامپ

چرا خط آهن تهران-کربلا تکمیل نمی شود؟

مصر ناو فرانسوی و زیردریایی آلمانی تحویل گرفت

الحدث: 80درصد رقه نابوده شده است

اعلام رسمی تسلط کُردهای سوریه بر شهر رقه

خیمه شب بازی ترامپ علیه ایران با عروسک فلسطین

در عملیات ارتش پاکستان یک تروریست کشته شد و هفت تن دیگر نیز بازداشت شدند

برگزاری راهپیمایی ضد آمریکایی در اسلام آبادغرب+تصویر

ریابکوف: بازبینی برجام اقدامی غیر واقع گرایانه است

آغاز نشست خلع سلاح هسته ای با حضور عراقچی در مسکو

وزیر خارجه روسیه: مذاکرات مجدد در مورد برجام می تواند باعث نابودی آن شود

آغاز نشست خلع سلاح هسته ای با حضور عراقچی در مسکو

ماکرون: اتحادیه اروپا به برجام متعهد است/مخالف توسعه برنامه موشکی ایران هستیم

حمایت مرکل از کاهش کمکهای اتحادیه اروپا به ترکیه

تصویری از اوباما بعد از ریاست جمهوری‎

هیات بلندپایه حماس وارد تهران شد

ورود 4 زن به کابینه امارات

سفر سئوال برانگیز وزیر جنجالی سعودی به «الرقه»

گزارش تلخ از موج قربانیان بردگی جنسی

پایانی بر توهمات حوزه نفوذ رژیم صهیونیستی

چرا آمریکا در مقابل همه پرسی اقلیم کردستان منفعل بود؟

تسلط کُردها بر شهر رقه اشغالگری جدید با حمایت آمریکا است

مقام سوری: سیطره نیروهای دموکراتیک سوریه بر رقه، اشغالگری است

نباید اجازه هیچ بحث و مذاکره ای در مسئله دفاعی و موشکی داده شود

پیونگ یانگ: کره شمالی به توازن نظامی استراتژیک با آمریکا دست یافته/ آتش را با آتش پاسخ می دهیم

پادشاه عربستان پیروزی های ارتش عراق در جنگ با تروریسم را تبریک گفت

بزرگترین اشتباه روسیه، اعتماد به غرب بود

تیلرسون به دنبال حل بحران کشورهای حوزه خلیج فارس به منطقه می آید

سفر هیات بلندپایه حماس به ایران

تیلرسون به خاورمیانه می آید

کره شمالی: تنها زمانی که در معرض خطر قرار بگیریم از سلاح هسته ای استفاده می کنیم

توییت ترامپ: باید آمریکا را امن نگه داریم

توسک: شایعات درباره بن بست در مذاکرات برگزیت اغراق آمیز است

نیروهای تحت حمایت آمریکا برنامه های خود برای آینده رقه را اعلام کردند

اوباما بعد از ریاست جمهوری‎+عکس

هند: عاملان حملات اخیر در افغانستان توسط پاکستان حمایت می شوند

راننده در اعتراض به اعمال قانون خودروی خود را آتش زد

هیل: ترامپ به عنوان یکی از بدترین رییسان جمهوری تاریخ آمریکا در یادها خواهد ماند

آغاز آخرین مرحله نابودی کامل داعش در عراق

پیاده روی نجفی در سئول

کره شمالی به استرالیا هشدار داد

چرا آمریکا در مقابل همه پرسی اقلیم کردستان منفعل بود؟

آگرامونت به علت دیدار با اسد مجبور به استعفا شد

گفته های لاوروف درباره راستی آزمایی از برجام

نماینده ترامپ برای پیگیری مذاکرات صلح خاورمیانه وارد قاهره شد

نیروهای دموکراتیک سوریه، تسلط کامل بر رقه را اعلام کردند

نخستین آزمایش پیشرانه جدید موشک های بلو اورجین [تماشا کنید]

نماینده ترامپ برای پیگیری مذاکرات صلح خاورمیانه وارد قاهره شد

اتهام زنی گستاخانه شاهزاده سعودی به ایران

لاوروف: مذاکرات مجدد در مورد برجام می تواند باعث نابودی آن شود

پیونگ یانگ: تنها در صورت تهدید از سلاح هسته ای و موشک استفاده خواهیم کرد

مردم بحرین در همبستگی با رهبران و انقلابیون زندانی تظاهرات کردند

پیشمرگه ها با ارتش عراق در جنوب اربیل درگیر شدند

مجری زن مشهور، رقیب پوتین می شود/عکس

اعزام نیروهای امریکایی به خاورمیانه باهدف حمایت از کشورهای عربی

یادگاری داعشی ها برای اهالی رقه+عکس

کره شمالی آمریکا را به حمله غیرمنتظره تهدید کرد

اتهام زنی گستاخانه شاهزاده سعودی به ایران

مسئول سوری تأکید کرد تسلط کُردها بر شهر رقه اشغالگری جدید با حمایت آمریکا است

مقام اروپایی به علت دیدار با اسد مجبور به استعفا شد

استقبال نخست وزیر و مقامات استان توزلای بوسنی از گسترش مناسبات با ایران

دولت چین دسترسی به شبکه LTE را روی اپل واچ سری 3 مسدود کرد

شهرک سازی های اسراییل با قوانین بین المللی مغایرت دارد

ترکیه گذرگاه مرزی باب الهوا با سوریه را بازگشایی کرد

یک سرکرده القاعده و دو محافظ آن در استان ابین یمن کشته شدند

تراز گردشگران ایران و ترکیه متعادل می شود

ترزا می:بر تعهد قاطعانه خود به توافق هسته ای تأکید کرده ایم

مقام اروپایی در پی سفر به سوریه مجبور به استعفا شد

تلاش جمهوری خواهان برای تصویب قانون بازگرداندن تحریم های هسته ای ایران

دیدار ماتیس و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با محور ایران

نتانیاهو: ایران به دنبال حضور در کرانه باختری

دولت چین دسترسی به شبکه LTE را روی اپل واچ سری 3 مسدود کرد

طرح ترور کیم جونگ اون با انتقاد کره شمالی رو به رو شد

تیلرسون برای حل بحران کشورهای حوزه خلیج فارس به منطقه می آید

بیانیه سفارت روسیه در آمریکا در واکنش به اتهام زنی های نیکی هیلی

مرجعیت دینی عراق: اجرای قانون به منزله پیروزی همه عراقی هاست

تفرقه و تروریسم در هرجا و به هر نامی خطرناک است

آیا زندگی روی کره ماه محقق شد؟

مسکو: واشنگتن به استفاده جبهه النصره از سلاح شیمیایی اذعان کرد

فرار بسیاری از فرماندهان داعش به ترکیه

نگاه گردشگران خارجی به رفتار های ترامپ

ریابکوف: بازنگری در برجام، واقع گرایانه نیست

رو شنفکرنماهای غرب زده بدانند آمریکا همنچنان قابل اعتمادنیست

صید میگو در آبهای شمال غرب خلیج فارس آزاد شد

سخنان بی ادبانه ترامپ، محور اتحاد جامعه

تیلرسون به دنبال حل بحران کشورهای حوزه خلیج فارس به منطقه می آید

چند توصیه مهم به زائران سفر اربعین

سامانه راکتی «اسکندر-ام» توانایی نابودی هر هدف را دارد

توافق دولت اسپانیا و اپوزیسیون برای انتخابات کاتالونیا

دسته گل پوتین برای خانم رییس جمهور/تصاویر

کری: لغو برجام به منزله عدم پایبندی آمریکایی ها به تعهد خود است

لاوروف: پیمان منع تسلیحات هسته ای در خطر است

کره شمالی: ارتش آمریکا قصد ترور کیم جونگ اون را دارد

ارتش کره جنوبی: با موشک های بالستیک کره شمالی را نابود می کنیم

درخواست رییس پارلمان عراق برای بازگشت نمایندگان کُرد

هیلی: دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به مثابه جنگ بود

کنفرانس بین المللی منع تولید و گسترش سلاح های هسته ای در مسکو

92.6 درصد از اراضی تحت اشغال داعش آزاد شده است

رهبر حزب کارگر انگلیس، بریگزیت "بدون توافق" را خطرناک دانست

تروریست های فرانسوی در عراق و سوریه زندانی شوند

بیانیه معنادار رهبران اروپایی در خصوص برجام و برنامه موشکی ایران

بیانیه معنادار رهبران اروپایی در خصوص برجام و برنامه موشکی ایران

دیدار سفیر ایران با رییس پارلمان عراق

سفر هیات بلندپایه حماس به ایران

انتقاد وزارت خارجه آلمان از شهرک سازی های اسراییل

آیا زندگی روی کره ماه محقق شد؟

سفر هیات بلندپایه حماس به ایران

لاوروف: پاره کردن توافق هسته ای امنیت جهان را به خطر می اندازد

دیدار سفیر ایران با رییس پارلمان عراق

هلاکت 25 مزدور ائتلاف سعودی

فرار فرماندهان داعش از سوریه

تبعات مذاکره مجدد بر سر برجام از دیدگاه لاوروف

نشست دو روزه خلع سلاح هسته ای در مسکو

تصویب بودجه4 تریلیون دلاری ترامپ در سنای آمریکا

اوباما به ترامپ: در قرن 21 هستیم نه قرن 19/ بوش: تفرقه در آمریکا شدت گرفته است

انتقال نفت اربیل در دست روس ها؟

العبادی: تنها مناطق مرزی با سوریه در دست داعش مانده

پاره کردن توافق هسته ای امنیت جهان را به خطر می اندازد

پنتاگون نیروهای آمریکایی برای مقابله با تهدید ایران به منطقه اعزام می کند

ادامه گفتگوهای مسکو و واشنگتن درباره کره شمالی و توافق هسته ای ایران

اوباما بعد از ریاست جمهوری‎/عکس

تغییرات در کابینه امارات؛ زنان چهار کرسی وزارت را از آنِ خود کردند

تاکید جهانگیری بر همکاری تهران - باکو در مقابله با گروه های تروریستی/ همکاری ایران، ترکیه و آذربایجان در جهت ایجاد تامین امنیت و توسعه اقتصادی

حمایت اتحادیه اروپا از برجام

لاوروف: مذاکرات مجدد در مورد برجام می تواند باعث نابودی آن شود

وزارت خارجه روسیه: گفتگوهای مسکو و واشنگتن درباره کره شمالی و ایران ادامه دارد

مسکو میزبان کنفرانس منع تولید و گسترش سلاح های هسته ای

درگیری مسلحانه در شمال کرکوک

الحدث: 80 درصد رقه نابوده شده است

IOC برای تصمیم گیری در خصوص روسیه زیر فشار آمریکا قرار دارد

مرجعیت عراق خواستار حمایت از شهروندان کُرد این کشور شد

اعلام رسمی تسلط کُردهای سوریه بر شهر رقه

آمریکا به دنبال تشکیل واحدهای نظامی جدید جهت مقابله با ایران

نیروهای مقاومت به نزدیکی بزرگترین میدان نفتی سوریه رسیدند

نشست های چهارجانبه تاثیرگذار نیست/روسیه برای حل بحران افغانستان روش خودش را دارد

آخرین مرحله نابودی کامل داعش در عراق/نیروهای عراقی پاکسازی کامل غرب الانبار را آغاز کردند

اوباما به ترامپ: در قرن 21 هستیم نه قرن 19/ بوش: تفرقه در آمریکا شدت گرفته است

پاکستان عامل حملات اخیر تروریستی در افغانستان است

روسیه به مذاکره با واشنگتن درباره ایران و کره شمالی ادامه می دهد

بوش و اوباما به شدت از ترامپ انتقاد کردند

سخنان بی ادبانه ترامپ،محور اتحاد جامعه

تفرقه، خشونت و تروریسم در همه جا و به هر نامی خطرناک است

روایت "رسانه پاکستانی" از اتحاد مردم ایران مقابل ترامپ با وجود مشکلات اقتصادی

اشپیگل: ایران قصد ساخت موشک مجهز به کلاهک اتمی دارد

کناره گیری امپراطوری ژاپن از قدرت

کری: لغو برجام به منزله عدم پایبندی آمریکایی ها به تعهد خود است

رنگ های گرم پاییزی

کابینه جدید امارات

کُردهای سوریه رسماً تسلط خود بر رقه را اعلام کردند

سپر ضد موشکی آمریکا موجب نگرانی روسیه و چین شده است

ریابکوف: به همکاری با واشنگتن حول ایران و کره شمالی ادامه می دهیم

واکنش کره شمالی به طرح ارتش آمریکا برای ترور کیم جونگ اون

پنتاگون: اعزام نیروهای آمریکایی منطقه برای مقابله با تهدید ایران

درماندگی آمریکای مستکبر، مقابل ایران متحد

رهبر حزب کارگر انگلیس، بریگزیت "بدون قرارداد" را خطرناک دانست

پیمان منع تسلیحات هسته ای در خطر است

دولت اسپانیا قصد برگزاری انتخابات در کاتالونیا را دارد

جان کری: لغو برجام به منزله عدم پایبندی آمریکایی ها به تعهد خود خواهد بود

وقوع درگیری هایی در کرکوک

رییس سیا: پاکستان باید مانع ایجاد پناهگاه های امن طالبان در خاک خود شود

آماری جالب درباره شمار زنانی که زمام قدرت در کشورها را در دست دارند

سازمان های اطلاعاتی پاکستان در حملات اخیر افغانستان نقش دارند

اعلام رسمی تسلط کُردهای سوریه بر شهر رقه

پوتین: بزرگترین اشتباه روسیه، اعتماد به غرب بود

ملک سلمان به دولت و مردم عراق تبریک گفت

آغاز درگیری ها در جنوب اربیل میان ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه/ ایجاد منطقه حائل میان اربیل و کرکوک توسط پیشمرگه/تسلط ارتش عراق بر منطقه پردی

اوباما به ترامپ: در قرن 21 هستیم نه قرن 19/ بوش: تفرقه در آمریکا شدت گرفته است

الحدث: 80 درصد رقه نابوده شده است

اعلام رسمی تسلط کُردهای سوریه بر شهر رقه

مهم ترین رسالت مسلمانان کمک به ستمدیدگان جهان است

نشست دو روزه خلع سلاح هسته ای در مسکو آغاز شد

ایران مبتکر اتحاد جهانی علیه افراطی گری و حامی مذاکره بردـ برد است

استقبال اربیل از دعوت العبادی به گفتگو

فرار بسیاری از فرماندهان داعش به ترکیه

عربستان چه خوابی برای سوریه دیده است؟

زندان مخفی داعش در استادیوم مشهور رقه + فیلم

رییس سیا، تاثیرگذاری مداخله روسیه را بر نتیجه انتخابات آمریکا رد کرد

حملات همزمان بوش و اوباما به ترامپ

خوابی که «پان کردیست»ها برای کردستان دیده اند

خوابی که «پان کردیست»ها برای کردستان دیده اند