مطالب مرتبط:
راه های مبارزه با بد خوابی در دوران بارداری
تعویض یا ترمیم؛ راهکار مواجه با شیشه آسیب دیده خودرو
تعویض یا ترمیم؛ راهکار مواجه با شیشه آسیب دیده خودرو
تعویض یا ترمیم؛ راهکار مواجه با شیشه آسیب دیده خودرو
دیده بان حقوق بشر: 84 غیر نظامی طی دو حمله هوایی ائتلاف بین المللی در رقه سوریه کشته شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 10:152017-09-26بين الملل

خوابی که «پان کردیست»ها برای کردستان دیده اند


اگر حکومت اقلیم کردستان از سلاح هایی که برای مبارزه با داعش در اختیار گرفته، برای تعبیر خواب «کشور کردستان» استفاده کند نباید تعجب کرد.

- اگر حکومت اقلیم کردستان از سلاح هایی که برای مبارزه با داعش در اختیار گرفته، برای تعبیر خواب کشور کردستان استفاده کند نباید تعجب کرد.

ایسنا، میثم خدمتی: مایکل نایتز کارشناس مسائل خاورمیانه در مؤسسه ی خاور نزدیک واشنگتن در مقاله ای اشاره می کند که روی برگه های همه پرسی این سؤال نوشته شده است: آیا موافقید که اقلیم کردستان و مناطق کردی خارج از محدوده ی رسمی اقلیم به یک کشور مستقل تبدیل شود؟ .

شاید فرض کنیم منظور از مناطق کردی خارج از محدوده ی رسمی اقلیم مناطقی باشد که حکومت اقلیم و حکومت مرکزی عراق بر سر آنها درگیر کشمکشند اما این فرض پایه های چندان محکمی ندارد.

بعد از حمله ی داعش به شمال عراق و مشارکت پیشمرگه ها در آزادسازی آن، کنترل بخش های وسیعی از سرزمین های غیرکرد عملاً به دست حکومت اقلیم افتاد و همین برگ برنده سبب شد با شتاب بیشتری به سمت تحقق وعده ی برگزاری همه پرسی بروند.

نقشه معجول کردستان مناطق کردی خارج از محدوده ی رسمی اقلیم کجاست؟ بارزانی در گفت وگو با بی.

بی.

سی درباره ی اینکه بعد از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان احتمال دارد مناطق کردنشین سه کشور همسایه نیز ادعای استقلال کنند گفته است: ما معتقدیم آنها هم باید از راه صلح و بسته به ویژگی های خودشان و با کشورهای خود به توافق برسند و مسالمت آمیز مشکل خودشان را حل کنند.

این راهِ درست است.

ما از حقوق آنها حمایت می کنیم اما آنها باید مشکل خودشان را با کشورهای مطبوعشان حل کنند .

او درباره ی وضع روز بعد از همه پرسی نیز می گوید: این قدم اول است.

بعد ما وارد گفت وگو می شویم؛ بخصوص با بغداد.

چون می خواهیم با خوشی و تفاهم بر سر مسئله ی مرزها، آب و نفت به یک توافق مناسب برسیم.

ما این کار را انجام می دهیم اما اگر طرف مقابل قبول نکرد آن مسئله ی دیگری است.

ما سعی می کنیم گفت وگو ادامه پیدا کند و هیچ وقت موافق تندی و خشونت نیستیم .

اما حکومت اقلیم کردستان با داشتن حدود 30 شبکه تلویزیونی و چندین وبسایت و رادیو که بیشتر آنها از اربیل مرکز اقلیم کردستان- اداره می شوند، برد رسانه ای قدرتمندی دارد که از طریق آنها افکار عمومی را برای آینده آماده می کند.

برای نمونه شبکه ی تلویزیونی روداو نزدیک به مسعود بارزانی، که حامی سیاست های حزب دموکرات است و از اربیل روی آنتن می رود، در برنامه های خبری خود نقشه ی کردستان را به گونه ای ترسیم می کند که تنها در خیال پان کردیست ها می گنجد و سنخیتی با مرزهای سیاسی-جغرافیایی موجود ندارد.

در این نقشه کردستان شامل تام بخش های کردنشین شمال عراق، شمال غرب و غرب ایران، شمال سوریه و جنوب غرب ترکیه است؛ درواقع وقتی شکبه ی تلویزیونی حامی حزب بارزانی از کردستان حرف می زند، از جغرافیایی می گوید که حاصل تجزیه ی چهار کشور و شکل گیری کشور کردستان است که تناسبی با سخنانی که بارزانی در مصاحبه با بی.

بی.

سی به زبان آورده ندارد.

حق تعیین سرنوشت و آنچه دموکرات ها از اسراییل یاد می گیرند وبسایت کردی روداو در گزارشی به مقایسه ی کردها و قوم یهود می پردازد و از زبان یک کردِ یهودی می نویسد: ما برای دنبال کردن آزادی مان باید توسط یهودی ها تشویق شویم؛ تاریخ و مبارزات ما بسیار شبیه یکدیگرند.

ما باید از اسراییل یاد بگیریم .

و در پایان نیز از قول یک نویسنده و فعال سیاسی صهیونیست نتیجه گیری می کند که این رفراندوم فرصتی برای رشد کردهاست و دوباره تأکید می کند که باید از اسراییل یاد بگیریم .

به گفته ی یکی از نمایندگان مجلس اسراییل در مصاحبه با روزنامه ی جروزالم پست ، هیئتی از جانب اقلیم کردستان به اسراییل رفته و از مقامات رژیم صهیونیستی خواسته که از راه لابی با مقامات آمریکایی آنان را متقاعد کنند که با این همه پرسی مخالفت نکنند.

در واقع چشم امید سران اقلیم کردستان در منطقه تنها به رژیم صهیونیستی دوخته شده است.

وقتی جهت دهی این رسانه ی حزب دموکرات را کنار این واقعیت بگذاریم که رژیم صهیونیستی تنها حامی استقلال اقلیم کردستان است و حتی ایالات متحده به عنوان بزرگترین حامی و متحد اسراییل -لااقل در ظاهر- از این اتفاق استقبال نکرده و آن را به زیان روند مبارزه با داعش دانسته است، نتیجه ای جز قوت گرفتن بدبینی به این رویداد حاصل نمی شود.

شاید بارزانی به عنوان چهره ای که سابقه ی سال ها مبارزه با سلطه و ستم علیه کردها را پشت سر دارد، فردی آزادی خواه به نظر برسد که هدفی جز خدمت به مردم غیور و رنج کشیده ی کرد ندارد، اما باید دید پشت پرده ی این حمایت اسراییل از تجزیه ی یک کشور مستقل و رابطه ی آن با طرح خاورمیانه ی جدید چه راهبردی نهفته است.

به نظر می رسد پس از فروکش کردن بحران داعش که از ابتدا شواهدی از همدستی آن با رژیم صهیونیستی وجود داشت، حالا این رژیم خوابی تازه برای تداوم بحران در منطقه دیده است.

گرچه برگزاری این همه پرسی ظاهراً مربوط به جغرافیای محدود و مشخصی است اما از منظر قومی احتمالاً سه کشور را نیز درگیر بحران های تازه می کند.

فرصت طلبی بارزانی بیش از آنکه اقدامی برای تعیین سرنوشت کردها باشد، در راستای طرح خاورمیانه ی جدید است که خواه ناخواه منجر به مشروعیت بخشی به اقدامات جدایی طلبانه در میان اقوام کرد می شود و نتیجه ای جز افزایش تحرکات مرزی، درگیری های داخلی و نهایتاً تشدید بحران در منطقه ندارد.

چرا همه پرسی استقلال غیرقانونی است؟ بارزانی از سال 2005 ریاست اقلیم کردستان را برعهده دارد و بیش از دو سال است که مدت قانونی ریاست او به پایان رسیده و باید در یک انتخابات آزاد فرد دیگری جایگزین او می شد اما درحالی که پارلمان اقلیم کردستان به دلیل اختلافات داخلی قریب به دو سال تعطیل بوده، با رأی کمیسیون قضایی وزارت دادگستریِ دولت خودش، مجدداً به کرسی ریاست این اقلیم تکیه زده است.

گرچه ریاست او بر اقلیم کردستان با شائبه ی غیرقانونی بودن همراه بوده و مخالفان بسیاری هم بین احزاب رقیب داشت، اما با حمایت حزب اتحادیه ی میهنی کردستان -خاندان طالبانی ها، قدرت دوم اقلیم کردستان- بار دیگر به قدرت رسید و حالا قصد دارد همه پرسی ای برگزار کند که به دلیل عدم رضایت دولت مرکزی عراق، نقض آشکار قانون اساسی این کشور است.

گذشته از اینکه برگزاری یک همه پرسی قانونی، نیازمند وجود پارلمان و حکومتی قانونی است که قوانین مربوطه، شیوه ی اجرا و نظارت بر انجام آن را به بر عهده بگیرند، تنها توجیه بارزانی برای برگزاری همه پرسی این است که مردم ما می گویند که می خواهیم استقلال یابیم .

اما بارزانی درباره ی مغایرت برگزاری همه پرسی با قانون اساسی نیز استدلال می کند که ابتدا دولت مرکزی بوده که با نادیده گرفتن اصل 140 قانون اساسی عراق (حل مسئله ی مناطق مورد اختلاف بین منطقه کردستان عراق و دولت مرکزی) قانون را نقض کرده و حالا دیگر چیزی برای پایبندی وجود ندارد.

این در حالی است که نیروهای پیشمرگه سه سال قبل وارد کرکوک شدند؛ این شهر از مهمترین مناطق مورد مناقشه است که بخش زیادی از جمعیت آن را اقوام غیرکرد تشکیل می دهند و بارزانی آن را به عنوان سمبل همزیستی اقوام می خواهد.

بارزانی همان زمان گفت ماجرای حل مسائل مورد اختلاف -از نظر حکومت اقلیم- تمام شده است.

او معتقد است همه پرسی آخر دنیا نیست و مذاکرات جدی پس از همه پرسی آغاز خواهد شد، آنها به ما می گویند همه پرسی را برگزار نکنید و وارد گفت وگو شوید، سؤال این است که در مورد چه چیزی گفت وگو کنیم؟ .

این درحالی است که اقلیم کردستان عراق از سال 1991 با قیام علیه رژیم صدام بصورت خودمختار اداره می شود و پس از سرنگونی صدام در سال 2003 نیز با مداخله ی آمریکا و توافق حکومت مرکزی این اقلیم مستقل باقی ماند و سالیانه 17 درصد کل بودجه عراق را به خود اختصاص می دهد.

در کنار این حکومت اقلیم کردستان کنترل استخراج و فروش منابع نفتی شمال عراق را هم در اختیار دارد.

در چنین وضعی با داشتن کنترل سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی اقلیم، دریافت بودجه، کنترل منابع نفتی، آزادی حزبی، داشتن نماینده در پارلمان مرکزی و تعیین کنندگی در معادلات سیاسی عراق و منطقه، برگزاری این همه پرسی را از هر زاویه که بررسی کنیم، به نظر می رسد بیش از آنکه احقاق حقوق یک ملت باشد، در بهترین حالت فریب افکار عمومی کرد و بهره برداری حزبی از یک حق است.

حقی که قاعدتاً درباره ی ملل تحت اشغال و استعمار صادق است نه هر قوم و قبیله ای که ادعای استقلال دارد.

نقشه معجول کردستان آینده، بعد از اعلام نتایج همه پرسی گرچه مقامات کرد بارها تأکید کرده اند رأی مثبت کردها به سؤال همه پرسی ضرورتاً به معنی اعلام استقلال فوری نیست، اما تلاش می کنند از این طرق ابتدا حمایت های بین المللی را جذب کنند و در روندی گام به گام به سوی تشکیل کشوری مستقل بروند؛ کشوری که مشخص نیست تنها شامل اقلیم کردستان است یا خیر.

در هر حال چنین اقدامات جدایی طلبانه ای بخصوص در اوضاع کنونی عراق و خاور میانه، پیامدی جز افزایش تنش سیاسی - امنیتی، تشدید قوم گرایی و حتی جنگ های داخلی نخواهد داشت؛ اتفاقاتی که بیش از آنکه دلخواه قومی خاص باشد، پسند دشمنان صلح و ثبات در منطقه است.

با وجود مخالفت های گسترده ی جهانی با این همه پرسی، حکومت اقلیم کردستان کار خود را کرده و حالا باید نشست و منتظر پیامدهای آن بود.

به نظر می رسد بارزانی که پیشتر گفته بود: اصلاً چه موقع اینجا امنیت و آسایش داشته که ما از به هم خوردنش بترسیم؟ کی عراق یکپارچه بوده که الان از به هم خوردنش بترسیم ، چندان نگران اوضاع خارج از مرزهای اقلیم نیست و حتی حاضر است با حکومت مرکزی عراق وارد نبرد مسلحانه شود.

حیدر العبادی -نخست وزیر عراق- صراحتاً اعلام کرده اگر همه پرسی منجر به خشونت شود، بغداد آماده ی دخالت نظامی خواهد بود.

بارزانی هم در جواب گفته امیدوار است کردها ناچار نباشند بجنگند، اما اگر کسانی بخواهند به اسلحه متوسل شوند، با آنها مقابله خواهند کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کردستان - اقلیم کردستان - حکومت - مبارزه با داعش - مناطق - کشور - بارزانی - استقلال - شبکه تلویزیونی - مبارزه - خواب - داعش - توافق - اربیل - خاورمیانه - نقشه - عراق - سلاح - شبکه - مشکل - هایی - واشنگتن - کارشناس - برنامه - درگیر - آینده - رادیو - اداره - مرکزی - خشونت

آخرین اخبار سرویس:
جاسوس سابق روس در انگلیس زیر ذره بین سازمان منع جنگ افزار های شیمیایی

حضور اسد در ویرانه های غوطه شرقی دمشق (فیلم)

کشف یک انبار عظیم سلاح و مهمات آمریکایی در حومه عفرین

پیروزی قاطع پوتین در انتخابات روسیه/ دیدار بشار اسد از غوطه شرقی/ ادامه اتهام زنی های محمد بن سلمان علیه ایران

حمایت احمد شفیق از السیسی در انتخابات

کشف یک انبار عظیم سلاح و مهمات آمریکایی در حومه عفرین

کاخ سفید اطمینان داد ترامپ اخراج مولر را در نظر ندارد

آزادسازی منطقه سقبا در غوطه شرقی توسط ارتش سوریه

مقتدی صدر، عبد ربه منصور هادی را "دیکتاتور" خواند

کشف گور جمعی در غرب موصل

ادعای وزیر خارجه کره جنوبی درباره بمب های اتمی کره شمالی

دیدار مشاوران امنیتی آمریکا، کره جنوبی و ژاپن درباره کره شمالی

مقتدا صدر از منصور هادی خواست از منصبش کناره گیری کند

رویترز: نخست وزیر استرالیا در مورد بحران مسلمانان روهینگیا با رهبر میانمار صحبت می کند

مهم ترین چالش های پیش روی پوتین پس از پیروزی در انتخابات

تداوم پیشروی های ارتش سوریه در غوطه شرقی

درخواست مقتدی صدر از منصور هادی

کشته یا زخمی شدن شماری از مزدوران سعودی در لحج یمن

روزنامه های اقتصادی دوشنبه 28 اسفندماه 96

واگذاری هزار کیلومتر از سینای مصر به عربستان سعودی

پوتین تا 2024

ارزیابی «بلومبرگ» از تاثیر خروج امریکا از برجام بر بازارهای نفتی / ترامپ برای اعمال فشار نفتی علیه ایران کدام راه را برخواهد گزید؟

همکاری برای صلح

بن سلمان پاسخگوی جنایات ریاض در یمن باشد

افزایش فشارها بر نخست وزیر گرجستان برای استعفا

سیاست تهران و اسلام آباد، مبتنی بر همگرایی منطقه ای است

سلام مجدد روس ها به پوتین

تصرف شهر عفرین سوریه توسط ارتش ترکیه+عکس

مارکسیست ها

پوتین در نطق پیروزی روس ها را به وحدت فراخواند

کشف یک انبار عظیم سلاح و مهمات آمریکایی در حومه عفرین

درخواست کاخ سفید از کنگره برای متوقف نکردن کمک های نظامی به عربستان

اسد: مبارزه سوریه با تروریسم، دفاع از همه کشورهای جهان است+ ویدئو

حمله به سفارت ترکیه در دانمارک

«تجمع های مردمی و مطالبات انباشت شده»؛ مهمترین خبر 96 از نگاه سردبیر «شهروند»

حمایت بیش از 75 درصد مردم روس از پوتین + آمار

بازی اردوغان با عفرین؛ نسل کشی یا تحکیم منافع؟

خطربزرگ بودجه برای انسجام ایران

مقصدهای پنیری دنیا برای سفر! /تصاویر

عکس | غارت شهر عفرین سوریه توسط گروهک «ارتش آزاد»

پوتین در نطق پیروزی روس ها را به وحدت فراخواند

تایوان کشور پادشاه ، دایره و شیر! /تصاویر

مذاکره آمریکا و کره شمالی برای آزادی 3 تبعه کره ای - آمریکایی

حمله به سفارت ترکیه در کپنهاگ با کوکتل مولوتف

5 فلسطینی در قدس بازداشت شدند

بازجویی از نتانیاهو و خانواده اش به تعویق افتاد

پاکسازی 80درصد غوطه شرقی از تروریست ها/ آزادسازی منطقه سقبا در غوطه شرقی توسط ارتش سوریه

عریقات: دولت آمریکا تهدیدی برای امنیت نظام جهانی است

تدابیر وزارت خارجه برای اتفاقات رخ داده در مرز ایران و ترکیه/ تعرفه خروج از کشور فعلا افزایش ندارد

حمله به سفارت ترکیه در دانمارک

80 درصد غوطه شرقی از تروریست ها پاکسازی شد/ آزادسازی منطقه سقبا در غوطه شرقی توسط ارتش سوریه

دره ی شیطان، مکانی برای ریلکس کردن در ایتالیا (+عکس)

پوتین تا 2024

شاهزاده سعودی ناپدید شد

هشدارهای مهم امنیتی به مسافران نوروزی

ورود ارتش ترکیه به منطقه کردستان عراق

هشدار سرویس اطلاعات آلمان: موشک های کره شمالی قادر است به مرکز اروپا برسد

تصاویر رویترز از اشغال شهر عفرین سوریه توسط عناصر تحت حمایت ترکیه

حسادت عجیب سعودی ها به ایران

مردم برزیل در اعتراض به ترور یک فعال حقوق بشر تظاهرات کردند

توزیع نشریات رایگان به مسافران نوروزی در ناوگان ریلی و جاده ای

قانون اساسی کره جنوبی اصلاح می شود

دولت آمریکا تهدیدی برای ثبات و امنیت نظام جهانی است

غارت نفت ایران توسط آمریکا بعد از کودتای 28 مرداد 1332

کاخ سفید اطمینان داد ترامپ اخراج مولر را در نظر ندارد

فرمانده واحد موشکی چین، وزیر دفاع شد / وانگ یی وزیر خارجه ماند

حمایت احمد شفیق از السیسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر

فرمانده واحد موشکی چین، وزیر دفاع شد / وانگ یی وزیر خارجه ماند

مرجعیت عراق خون شهدا را با سفر بن سلمان معامله نمی کند

مقابله با "روسیه"، اولویت اصلی آمریکا در اروپا

شمارش آرا انتخابات ریاست جمهوری روسیه

نماینده پارلمان افغانستان حکومت وحدت ملی را به سهل انگاری در مبارزه با داعش متهم کرد

حمایت احمد شفیق از السیسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر

پیروزی قاطع پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه

هلاکت و مجروحیت نظامیان سعودی در عملیات نیروهای انصارالله

کانال سری ارتباطی بین آمریکا و کره شمالی

بلک بری فیسبوک را به دادگاه می کشاند

مخالفت عراقی ها با سفر احتمالی محمد بن سلمان به عراق؛ خوش نیامدی!

سفارت ترکیه در دانمارک مورد حمله قرار گرفت

پوتین: روسیه شاهد تغییرات حاکمیتی خواهد بود

مقابله با روسیه ، اولویت اصلی آمریکا در اروپا

ایران، در دستور کار ولیعهد عربستان در سفر به واشنگتن

عملیات تروریستی در سامراء خنثی شد

چالشهای پیش روی پوتین پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری روسیه

تبریک رؤسای جمهور آسیای مرکزی به «پوتین»

ایندیپندنت: آیا یادداشت های مقام سابق اف بی آی، ترامپ را به استیضاح می کشاند؟

بازداشت 5 شهروند فلسطینی بدون تفهیم اتهام

بیش از 60 نمایش خیابانی در راهیان نور اجرا می شود

دستگیری چهارده تروریست شبکه حقانی در افغانستان

پوتین 76.6 درصد آرا را کسب کرد

درس هایی از تاریخ برای بن سلمان

جهان در دستان یک کمدین

حمله به سفارت ترکیه در دانمارک

جهان در دستان یک کمدین

نماینده عراقی:  هنوز 120 کودک ایزدی در اسارت داعش است

پلیس آمریکا در مورد تروریستی بودن انفجار «شهر آستین» تحقیق می کند

جهان در دستان یک کمدین

کشته و زخمی شدن نظامیان سعودی در عملیات انصارالله

واکنش پوتین به اتهام انگلیس درباره جاسوس سابق روس

پاکسازی 80درصد غوطه شرقی از تروریست ها/ آزادسازی منطقه سقبا در غوطه شرقی توسط ارتش سوریه

خوابی که «پان کردیست»ها برای کردستان دیده اند

خوابی که «پان کردیست»ها برای کردستان دیده اند