مطالب مرتبط:
راه های مبارزه با بد خوابی در دوران بارداری
تعویض یا ترمیم؛ راهکار مواجه با شیشه آسیب دیده خودرو
تعویض یا ترمیم؛ راهکار مواجه با شیشه آسیب دیده خودرو
تعویض یا ترمیم؛ راهکار مواجه با شیشه آسیب دیده خودرو
دیده بان حقوق بشر: 84 غیر نظامی طی دو حمله هوایی ائتلاف بین المللی در رقه سوریه کشته شدند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 10:152017-09-26بين الملل

خوابی که «پان کردیست»ها برای کردستان دیده اند


اگر حکومت اقلیم کردستان از سلاح هایی که برای مبارزه با داعش در اختیار گرفته، برای تعبیر خواب «کشور کردستان» استفاده کند نباید تعجب کرد.

- اگر حکومت اقلیم کردستان از سلاح هایی که برای مبارزه با داعش در اختیار گرفته، برای تعبیر خواب کشور کردستان استفاده کند نباید تعجب کرد.

ایسنا، میثم خدمتی: مایکل نایتز کارشناس مسائل خاورمیانه در مؤسسه ی خاور نزدیک واشنگتن در مقاله ای اشاره می کند که روی برگه های همه پرسی این سؤال نوشته شده است: آیا موافقید که اقلیم کردستان و مناطق کردی خارج از محدوده ی رسمی اقلیم به یک کشور مستقل تبدیل شود؟ .

شاید فرض کنیم منظور از مناطق کردی خارج از محدوده ی رسمی اقلیم مناطقی باشد که حکومت اقلیم و حکومت مرکزی عراق بر سر آنها درگیر کشمکشند اما این فرض پایه های چندان محکمی ندارد.

بعد از حمله ی داعش به شمال عراق و مشارکت پیشمرگه ها در آزادسازی آن، کنترل بخش های وسیعی از سرزمین های غیرکرد عملاً به دست حکومت اقلیم افتاد و همین برگ برنده سبب شد با شتاب بیشتری به سمت تحقق وعده ی برگزاری همه پرسی بروند.

نقشه معجول کردستان مناطق کردی خارج از محدوده ی رسمی اقلیم کجاست؟ بارزانی در گفت وگو با بی.

بی.

سی درباره ی اینکه بعد از همه پرسی استقلال اقلیم کردستان احتمال دارد مناطق کردنشین سه کشور همسایه نیز ادعای استقلال کنند گفته است: ما معتقدیم آنها هم باید از راه صلح و بسته به ویژگی های خودشان و با کشورهای خود به توافق برسند و مسالمت آمیز مشکل خودشان را حل کنند.

این راهِ درست است.

ما از حقوق آنها حمایت می کنیم اما آنها باید مشکل خودشان را با کشورهای مطبوعشان حل کنند .

او درباره ی وضع روز بعد از همه پرسی نیز می گوید: این قدم اول است.

بعد ما وارد گفت وگو می شویم؛ بخصوص با بغداد.

چون می خواهیم با خوشی و تفاهم بر سر مسئله ی مرزها، آب و نفت به یک توافق مناسب برسیم.

ما این کار را انجام می دهیم اما اگر طرف مقابل قبول نکرد آن مسئله ی دیگری است.

ما سعی می کنیم گفت وگو ادامه پیدا کند و هیچ وقت موافق تندی و خشونت نیستیم .

اما حکومت اقلیم کردستان با داشتن حدود 30 شبکه تلویزیونی و چندین وبسایت و رادیو که بیشتر آنها از اربیل مرکز اقلیم کردستان- اداره می شوند، برد رسانه ای قدرتمندی دارد که از طریق آنها افکار عمومی را برای آینده آماده می کند.

برای نمونه شبکه ی تلویزیونی روداو نزدیک به مسعود بارزانی، که حامی سیاست های حزب دموکرات است و از اربیل روی آنتن می رود، در برنامه های خبری خود نقشه ی کردستان را به گونه ای ترسیم می کند که تنها در خیال پان کردیست ها می گنجد و سنخیتی با مرزهای سیاسی-جغرافیایی موجود ندارد.

در این نقشه کردستان شامل تام بخش های کردنشین شمال عراق، شمال غرب و غرب ایران، شمال سوریه و جنوب غرب ترکیه است؛ درواقع وقتی شکبه ی تلویزیونی حامی حزب بارزانی از کردستان حرف می زند، از جغرافیایی می گوید که حاصل تجزیه ی چهار کشور و شکل گیری کشور کردستان است که تناسبی با سخنانی که بارزانی در مصاحبه با بی.

بی.

سی به زبان آورده ندارد.

حق تعیین سرنوشت و آنچه دموکرات ها از اسراییل یاد می گیرند وبسایت کردی روداو در گزارشی به مقایسه ی کردها و قوم یهود می پردازد و از زبان یک کردِ یهودی می نویسد: ما برای دنبال کردن آزادی مان باید توسط یهودی ها تشویق شویم؛ تاریخ و مبارزات ما بسیار شبیه یکدیگرند.

ما باید از اسراییل یاد بگیریم .

و در پایان نیز از قول یک نویسنده و فعال سیاسی صهیونیست نتیجه گیری می کند که این رفراندوم فرصتی برای رشد کردهاست و دوباره تأکید می کند که باید از اسراییل یاد بگیریم .

به گفته ی یکی از نمایندگان مجلس اسراییل در مصاحبه با روزنامه ی جروزالم پست ، هیئتی از جانب اقلیم کردستان به اسراییل رفته و از مقامات رژیم صهیونیستی خواسته که از راه لابی با مقامات آمریکایی آنان را متقاعد کنند که با این همه پرسی مخالفت نکنند.

در واقع چشم امید سران اقلیم کردستان در منطقه تنها به رژیم صهیونیستی دوخته شده است.

وقتی جهت دهی این رسانه ی حزب دموکرات را کنار این واقعیت بگذاریم که رژیم صهیونیستی تنها حامی استقلال اقلیم کردستان است و حتی ایالات متحده به عنوان بزرگترین حامی و متحد اسراییل -لااقل در ظاهر- از این اتفاق استقبال نکرده و آن را به زیان روند مبارزه با داعش دانسته است، نتیجه ای جز قوت گرفتن بدبینی به این رویداد حاصل نمی شود.

شاید بارزانی به عنوان چهره ای که سابقه ی سال ها مبارزه با سلطه و ستم علیه کردها را پشت سر دارد، فردی آزادی خواه به نظر برسد که هدفی جز خدمت به مردم غیور و رنج کشیده ی کرد ندارد، اما باید دید پشت پرده ی این حمایت اسراییل از تجزیه ی یک کشور مستقل و رابطه ی آن با طرح خاورمیانه ی جدید چه راهبردی نهفته است.

به نظر می رسد پس از فروکش کردن بحران داعش که از ابتدا شواهدی از همدستی آن با رژیم صهیونیستی وجود داشت، حالا این رژیم خوابی تازه برای تداوم بحران در منطقه دیده است.

گرچه برگزاری این همه پرسی ظاهراً مربوط به جغرافیای محدود و مشخصی است اما از منظر قومی احتمالاً سه کشور را نیز درگیر بحران های تازه می کند.

فرصت طلبی بارزانی بیش از آنکه اقدامی برای تعیین سرنوشت کردها باشد، در راستای طرح خاورمیانه ی جدید است که خواه ناخواه منجر به مشروعیت بخشی به اقدامات جدایی طلبانه در میان اقوام کرد می شود و نتیجه ای جز افزایش تحرکات مرزی، درگیری های داخلی و نهایتاً تشدید بحران در منطقه ندارد.

چرا همه پرسی استقلال غیرقانونی است؟ بارزانی از سال 2005 ریاست اقلیم کردستان را برعهده دارد و بیش از دو سال است که مدت قانونی ریاست او به پایان رسیده و باید در یک انتخابات آزاد فرد دیگری جایگزین او می شد اما درحالی که پارلمان اقلیم کردستان به دلیل اختلافات داخلی قریب به دو سال تعطیل بوده، با رأی کمیسیون قضایی وزارت دادگستریِ دولت خودش، مجدداً به کرسی ریاست این اقلیم تکیه زده است.

گرچه ریاست او بر اقلیم کردستان با شائبه ی غیرقانونی بودن همراه بوده و مخالفان بسیاری هم بین احزاب رقیب داشت، اما با حمایت حزب اتحادیه ی میهنی کردستان -خاندان طالبانی ها، قدرت دوم اقلیم کردستان- بار دیگر به قدرت رسید و حالا قصد دارد همه پرسی ای برگزار کند که به دلیل عدم رضایت دولت مرکزی عراق، نقض آشکار قانون اساسی این کشور است.

گذشته از اینکه برگزاری یک همه پرسی قانونی، نیازمند وجود پارلمان و حکومتی قانونی است که قوانین مربوطه، شیوه ی اجرا و نظارت بر انجام آن را به بر عهده بگیرند، تنها توجیه بارزانی برای برگزاری همه پرسی این است که مردم ما می گویند که می خواهیم استقلال یابیم .

اما بارزانی درباره ی مغایرت برگزاری همه پرسی با قانون اساسی نیز استدلال می کند که ابتدا دولت مرکزی بوده که با نادیده گرفتن اصل 140 قانون اساسی عراق (حل مسئله ی مناطق مورد اختلاف بین منطقه کردستان عراق و دولت مرکزی) قانون را نقض کرده و حالا دیگر چیزی برای پایبندی وجود ندارد.

این در حالی است که نیروهای پیشمرگه سه سال قبل وارد کرکوک شدند؛ این شهر از مهمترین مناطق مورد مناقشه است که بخش زیادی از جمعیت آن را اقوام غیرکرد تشکیل می دهند و بارزانی آن را به عنوان سمبل همزیستی اقوام می خواهد.

بارزانی همان زمان گفت ماجرای حل مسائل مورد اختلاف -از نظر حکومت اقلیم- تمام شده است.

او معتقد است همه پرسی آخر دنیا نیست و مذاکرات جدی پس از همه پرسی آغاز خواهد شد، آنها به ما می گویند همه پرسی را برگزار نکنید و وارد گفت وگو شوید، سؤال این است که در مورد چه چیزی گفت وگو کنیم؟ .

این درحالی است که اقلیم کردستان عراق از سال 1991 با قیام علیه رژیم صدام بصورت خودمختار اداره می شود و پس از سرنگونی صدام در سال 2003 نیز با مداخله ی آمریکا و توافق حکومت مرکزی این اقلیم مستقل باقی ماند و سالیانه 17 درصد کل بودجه عراق را به خود اختصاص می دهد.

در کنار این حکومت اقلیم کردستان کنترل استخراج و فروش منابع نفتی شمال عراق را هم در اختیار دارد.

در چنین وضعی با داشتن کنترل سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی اقلیم، دریافت بودجه، کنترل منابع نفتی، آزادی حزبی، داشتن نماینده در پارلمان مرکزی و تعیین کنندگی در معادلات سیاسی عراق و منطقه، برگزاری این همه پرسی را از هر زاویه که بررسی کنیم، به نظر می رسد بیش از آنکه احقاق حقوق یک ملت باشد، در بهترین حالت فریب افکار عمومی کرد و بهره برداری حزبی از یک حق است.

حقی که قاعدتاً درباره ی ملل تحت اشغال و استعمار صادق است نه هر قوم و قبیله ای که ادعای استقلال دارد.

نقشه معجول کردستان آینده، بعد از اعلام نتایج همه پرسی گرچه مقامات کرد بارها تأکید کرده اند رأی مثبت کردها به سؤال همه پرسی ضرورتاً به معنی اعلام استقلال فوری نیست، اما تلاش می کنند از این طرق ابتدا حمایت های بین المللی را جذب کنند و در روندی گام به گام به سوی تشکیل کشوری مستقل بروند؛ کشوری که مشخص نیست تنها شامل اقلیم کردستان است یا خیر.

در هر حال چنین اقدامات جدایی طلبانه ای بخصوص در اوضاع کنونی عراق و خاور میانه، پیامدی جز افزایش تنش سیاسی - امنیتی، تشدید قوم گرایی و حتی جنگ های داخلی نخواهد داشت؛ اتفاقاتی که بیش از آنکه دلخواه قومی خاص باشد، پسند دشمنان صلح و ثبات در منطقه است.

با وجود مخالفت های گسترده ی جهانی با این همه پرسی، حکومت اقلیم کردستان کار خود را کرده و حالا باید نشست و منتظر پیامدهای آن بود.

به نظر می رسد بارزانی که پیشتر گفته بود: اصلاً چه موقع اینجا امنیت و آسایش داشته که ما از به هم خوردنش بترسیم؟ کی عراق یکپارچه بوده که الان از به هم خوردنش بترسیم ، چندان نگران اوضاع خارج از مرزهای اقلیم نیست و حتی حاضر است با حکومت مرکزی عراق وارد نبرد مسلحانه شود.

حیدر العبادی -نخست وزیر عراق- صراحتاً اعلام کرده اگر همه پرسی منجر به خشونت شود، بغداد آماده ی دخالت نظامی خواهد بود.

بارزانی هم در جواب گفته امیدوار است کردها ناچار نباشند بجنگند، اما اگر کسانی بخواهند به اسلحه متوسل شوند، با آنها مقابله خواهند کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: کردستان - اقلیم کردستان - حکومت - مبارزه با داعش - مناطق - کشور - بارزانی - استقلال - شبکه تلویزیونی - مبارزه - خواب - داعش - توافق - اربیل - خاورمیانه - نقشه - عراق - سلاح - شبکه - مشکل - هایی - واشنگتن - کارشناس - برنامه - درگیر - آینده - رادیو - اداره - مرکزی - خشونت

آخرین اخبار سرویس:
حراج اسکلت ماموت در فرانسه + فیلم

"حکومت وحدت ملی افغانستان" اقدامات عملی در سرکوب داعش انجام دهد

پنتاگون، از کمک های اقتصادی و نظامی هند به "افغانستان" حمایت می کند

وزیر خارجه فرانسه به واشنگتن می رود

استقبال پادشاه بحرین از هیئت بحرینی اعزامی به اسراییل

تیپ و ژست جالب معصومه کریمی در استودیو عکاسی

دست رد پسر علی عبدالله صالح به سینه عربستان و امارات

پاکسازی حومه سامرا توسط نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی عراق

پیشروی ارتش سوریه تا فرودگاه ابوظهور ادلب

پسر علی عبدالله صالح دست رد به سینه عربستان و امارات زد

فرار ملکه زیبایی عراق از کشورش بخاطر سلفی با زن اسراییلی +عکس

اتحادیه عرب برای مقابله با ترامپ دست به کار شد

اردوغان: سفارت ترکیه را در قدس شرقی افتتاح می کنیم

ملکه زیبایی عراق مجبور به ترک کشورش شد

تلاش اتریش برای لغو تحریم های اروپایی بر ضد روسیه

هیچ کس در نیروهای مسلح ایران ترسی از عربستان سعودی ندارد

نیویورک تایمز:ولیعهد عربستان گران ترین خانه جهان را خرید

دلایل بسته ماندن مرزهای تمرچین و پرویز خان

تاکید فرانسه و مصر بر تقویت همکاری نظامی دوجانبه

هلال احمر: نزدیک به 3500 فلسطینی به ضرب گلوله نیروهای اشغالگر مجروح شدند

سیف الاسلام قذافی نامزد انتخابات ریاست جمهوری لیبی می شود

مقاومت خواهان ادامه تظاهرات برای دفاع از قدس شد

فایننشال تایمز: بن طلال برای مقابله با بن سلمان آماده می شود

تحلیلی بر مدیریت بحران حزب الله در قبال فتنه انگیزی عربستان- امیرحسین رجبی معمار*

درخواست دبیرکل سازمان ملل از جامعه بین الملل برای حفظ سلامتی مهاجران

هنیه: تصمیم ترامپ علیه قدس اجرایی نخواهد شد

هشدار بریتانیا درباره آینده روابط با اتحادیه اروپا

نخست وزیر انگلیس، منحرف شدن برگزیت را نفی کرد

خبرنگاری با طعم مرگ

نخستین تلویزیون خبری توییتری از فردا آغاز به کار می کند

دولت آلمان: کاهش شمار متقاضیان پناهندگی در سال 2017 میلادی

ترکیه برنامه دولت جدید اتریش را محکوم کرد

گاردین: یوز ایرانی در آستانه انقراض کامل است؛ فقط 50 یوز زنده مانده اند

کشته شدن یک غیرنظامی در کشمیر

پروژه استخراج اورانیوم در عربستان کلید خورد

نسخه «مسیحی داعش»؛ همه چیز از ناپدید شدن یک زن شروع شد/ مسیحیانی که داعش را روسفید کردند/ به ما دستور دادند تا حد مرگ دختر را گاز بگیریم +عکس

دلایل بسته ماندن مرزهای تمرچین و پرویز خان

برنامه عراق برای ساخت شبکه خط لوله نفت سراسری

مهم ترین پازل توافق نفتی اوپک

آتیلا حجازی سرمربی نفت تهران شد

سفر به جاماییکا

اردوغان: سفارت ترکیه را در قدس شرقی افتتاح می کنیم

کدام اشتباهات جلوی شادی و سلامتی مان را می گیرد؟

روسیه در سال 2018 میلادی 12 موشک قاره پیما آزمایش می کند

تعرضی دیگر به مقدسات اسلامی؛ گذاشتن شمعدان ویژه عید هانوکا بر بالای مسجد ابراهیمی توسط صهیونیست ها

ارتش سوریه وارد منطقه «تل خنزیر» در حومه جنوبی ادلب شد

نتانیاهو مجدداً از هم پیمان آمریکایی خود تشکر کرد!

نقشه راهی با نام «ابتکار صلح عربی» برای ارتباط عادی با اسراییل داریم!

26 کشته و 23 مفقود بر اثر رانش زمین در فیلیپین

ثبت رکورد جدید قایقرانی دور دنیا در مدت 42 روز

الجبیر: ریاض نقشه راهی برای روابط عادی با اسراییل دارد

ترامپ دوباره رییس جمهوری می شود

پسر دیکتاتور لیبی در تلاش برای بازگشت به قدرت + عکس

ارتش سوریه وارد منطقه «تل خنزیر» شد

نتانیاهو مجدداً از دولت ترامپ تشکر کرد!

تماشا کنید؛ گارسون های رباتیک در رستوران هندی در حال پذیرایی از مشتریان

حفتر: ارتش لیبی هرگز در برابر هیچ طرفی تسلیم نخواهد شد

هزینه 20 میلیون دلاری پنتاگون برای ره گیری بشقاب پرنده ‎ها

ملکه زیبایی عراق مجبور به ترک کشورش شد

دولت آلمان: کاهش شمار متقاضیان پناهندگی همچنان در سال 2017

حمل و نقل ترکیبی تنها راه تبدیل ایران به کریدور منطقه است

برترین عکس های هوایی در سال 2017

داعش مسئولیت حمله به کلیسا در پاکستان را بر عهده گرفت

هنیه: تصمیم ترامپ علیه قدس اجرایی نخواهد شد

تظاهرات مردم موریتانی و درخواست عدم نامزدی محمد ولد در انتخابات آتی

داعش مسئولیت حمله به کلیسا در کویته را بر عهده گرفت

فتوای عجیب و جنجالی مفتی وهابی درباره زنان شوهردار + فیلم

کنسرت محسن یگانه در آمریکا تحریم شد

شیرینی های ممنوعه در کره شمالی به خاطر امپریالیسم!

البشیر: جوانان سودان آماده دفاع از فلسطین هستند

حمله عربستان به ایران!/عکس

تلاش اتریش برای لغو تحریم های اروپایی بر ضد روسیه

شماری از اعضای اتحادیه عرب در واکنش به تصمیم ترامپ در خصوص قدس تشکیل جلسه می دهند

جایگاه ایران در دوران پسا داعش

نسخه «مسیحی داعش»

تحلیلی بر مدیریت بحران حزب الله در قبال فتنه انگیزی عربستان- امیرحسین رجبی معمار*

پزشک فداکار یا مأمور سیا؟ واکنش تند اسلام آباد به خیانت گروه های غربی: جاسوسان سفیدپوش بنیاد سورس اخراج می شوند

دولت آلمان: شمار متقاضیان پناهندگی همچنان در سال 2017 رو به کاهش است

سوژه شدن کوچک ترین نوه ترامپ که شباهت بسیاری به او دارد

کشته و زخمی شدن 14 تروریست داعش در افغانستان

جبیر: ریاض نقشه راهی برای روابط عادی با اسراییل دارد

شوک پسر علی عبدالله صالح به عربستان و امارات/ بمبی که احمد علی عبدالله صالح منفجر کرد

عربستان عروسی یمنی ها را عزا کرد

حمله کارتونی عربستان به ایران!

تلاش اسراییل برای تحریم کنسرت "محسن یگانه" در لس آنجلس/عکس

انور قرقاش مدعی شد: برنامه موشکی ایران خصمانه است

خاندان دزدها بر عربستان حکومت می کنند

کارکنان شرکت خط و ابنیه فنی راه آهن در تبریز پرداخت معوقه خود را خواستار شدند

نامه وزیر دادگستری ترکیه به آمریکا درباره ایران

بازگشت تیم پزشکی ویژه روسی از سوریه

فایننشال تایمز: بن طلال برای مقابله با بن سلمان آماده می شود

کارکنان شرکت خط و ابنیه فنی راه آهن در تبریز پرداخت معوقه خود را خواستار شدند

شتاب جمهوری آذربایجان در ساخت تسلیحات نظامی با مشارکت برخی کشورها

در قدس شرقی سفارت افتتاح می کنیم

افزایش 50 درصدی نظامیان بلژیکی در "افغانستان"

الجبیر: ریاض نقشه راهی برای روابط عادی با اسراییل دارد

دیدنی های سفر به کوش آداسی

گزینه ایده آل پوتین؛ اسد مهار شده

دختر 20 ساله ایرانی که 11 بار زبان مار کبرا را بوسید !

حمله خمپاره ای تروریست ها به مدرسه دخترانه در حلب

خوابی که «پان کردیست»ها برای کردستان دیده اند

خوابی که «پان کردیست»ها برای کردستان دیده اند