مطالب مرتبط:
پیمانه مصرف آب و برق در حال لبریز شدن است
از مردم استان به خاطر مصرف بهینه آب و برق در فصل تابستان تقدیر می کنم
برنامه ریزی هند برای تولید 175 هزار مگاوات برق از طریق باد و خورشید
توانیر همایش مدیران آینده صنعت برق کشور را برگزار می کند
استخدام جوشکار برق در شهرک صنعتی جیِ اصفهان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 03:122017-09-25اقتصادي

پیمانه مصرف آب و برق در حال لبریز شدن است


سرپرست وزارت نیرو از ریز و درشت حوزه آب و برق سخن گفت؛ از دلایل رای نیاوردن وزیر پیشنهادی تا هشدار نسبت به وضعیت مصرف مردم که بخشی از آن ها در دو خبر مجزا منتشر شد.

- سومین و آخرین بخش این گفت وگو را در ادامه می خوانید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفانوس"، افزایش مصرف آب و برق، رشد مصرف برق صنایع و برنامه ریزی برای کاهش سه درصدی مصرف لوازم سرمایشی، افزایش 3000 مگاواتی شبکه برق، کاهش تلفات برق به 8.

5 درصد، توضیح در مورد سال آبی و پاسخ به گلایه بخش خصوصی از مهم ترین بخش صحبت های ستار محمودی در ایسنا بود.

پیمانه مصرف آب و برق در حال لبریز شدن سرپرست وزارت نیرو در خصوص وضعیت مصرف بخش آب و برق در زمان پیک، گفت: امسال نسبت به سال قبل شاهد رشد 2.

5 درصدی مصرف در بخش آب و رشد 7.

4 درصدی در بخش برق بودیم.

وی با بیان این که در سال های گذشته میزان افزایش مصرف آب بین یک تا 2.

5 درصد می رسید، بیان کرد: در برخی ایام حدود 18 میلیون مترمکعب آب مصرف می شد، اما امسال این عدد از 20 میلیون مترمکعب نیز عبور کرد، یعنی در برخی از روزها حتی میزان افزایش مصرف آب از 3.

4 درصد نیز افزایش یافت.

رشد 8.

9 درصدی مصرف برق صنایع وی اظهار کرد: تنها نکته قوت افزایش مصرف برق امسال این بود که تاکنون 8.

9 درصد میزان مصرف برق صنایع رشد داشته که در برخی ماه ها این عدد به 11 درصد رسیده که این موضوع بیانگر رشد صنایع در کشور است.

سرپرست وزارت نیرو با اشاره به رشد مصرف برق در صنایع کشور، گفت: گرچه این مساله فشار زیادی را به بخش برق وارد می کند، اما به دلیل این که موتور تحرک صنعت روشن می شود و در برخی قسمت ها مانند تامین تجهیزات و پشتیبانی کمک رسان صنعت برق است، ما از این موضوع بسیار خرسندیم.

برنامه ریزی برای افزایش 3000 مگاواتی شبکه برق محمودی درخصوص افزایش مصرف برق درسال های آینده، اظهارکرد: باتوجه به ارزیابی های صورت گرفته مصرف برق هر ساله افزایش می یابد و به همین دلیل طبق برنامه ریزی های صورت گرفته باید 3000 مگاوات ظرفیت جدید در سال آینده ایجاد شود که این میزان حدود چهار درصد افزایش را نشان خواهد داد.

وی ادامه داد: پیش بینی ما این است که اگر مدیریت مصرف مانند امسال انجام شود، با افزایش ظرفیت و اقداماتی که صورت می گیرد می توان صنعت برق را در سال آینده نیز مانند امسال مدیریت کرد.

لزوم کاهش 3 درصدی مصرف لوازم سرمایشی به گفته سرپرست وزارت نیرو، با وجود شرایط فعلی باید یک کار جدی با مشترکان انجام شود و مشترکان باید به میزان مصرف کولر خود توجه داشته باشند، به گونه ای که مصرف و انتخاب کولر به نحوی باشد که میزان مصرف آب و برق متعادل شود.

محمودی با اشاره به مصرف بالای سیستم های خنک کننده در زمان پیک مصرف، اظهار کرد: اگر سه درصد میزان مصرف سیستم های خنک کننده کاهش یابد برای شبکه برق فرصتی ایجاد می شود تا به راحتی بتوانند خدمات خود را ارائه دهند.

وی با بیان این که برای شبکه های برق خوزستان، مازندران و تهران برنامه ویژه ای تنظیم کرده ایم، گفت: با توجه به این که این سه استان در تابستان امسال برای تامین برق خود در برخی موارد دچار مشکل شدند، لذا روی سیستم انتقال و تولید برنامه ریزی هایی صورت گرفته که نهایتا تا اول مهرماه این برنامه ها منتشر خواهد شد.

مصرف برق کولرهای گازی دو برابر کولرهای آبی سرپرست وزارت نیرو با اشاره به میزان مصرف کولرهای گازی در مقایسه با کولرهای آبی، ادامه داد: با توجه به اظهارات کارشناسان کولرهای گازی دو برابر کولرهای قدیمی مصرف برق دارند، همچنین میزان مصرف برق کولرهای آبی یک سوم کولرهای جدید است.

به گفته وی کولرهای جدیدی که وارد بازار شدند گرچه میزان مصرف آب را کاهش دادند، اما مصرف برق آنها بیش از دو برابر شده است؛ به ویژه در مناطق گرمسیری یا مناطق مرطوب که کولرهای آبی راندمان پایین تری دارند، مشترکان از همان ابتدا به سمت کولرهای گازی روی آوردند و این در حالی است که مصرف برق کولرهای گازی به شدت بالا است.

وی با بیان این که در حال حاضر این مساله نیاز به یک بازنگری دارد، گفت: لازم است که با وزارت صنعت درباره این مساله صحبت شود.

مشترکان باید بدانند که وزارت نیرو به هیچ عنوان انتظار ندارد که مردم گرما را تحمل کنند، ولی باید به سمتی برویم که مصارف برق به حداقل ممکن برسد.

سرپرست وزارت نیرو با اشاره به بحث کاهش تلفات، اظهار کرد: دولت یازدهم عملکرد خوب و درخشانی در حوزه کاهش تلفات داشت، به طوری که میزان تلفات از 15.

7 به کمتر از 11 درصد رسید.

کاهش تلفات برق به 8.

5 درصد می رسد به گفته محمودی، براساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار شده تا در دولت دوازدهم میزان تلفات به 8.

5 درصد برسد که اگر این امر محقق شود، قطعا شاهد تاثیرات بسیار مثبتی در حوزه صنعت برق خواهیم بود.

وی با بیان این که انجام این امر می تواند منجر به احداث 3000 مگاوات نیروگاه جدید شود، گفت: علاوه بر این که کاهش تلفات می تواند به صنعت برق کمک کند بلکه از لحاظ اقتصاد ملی نیز بسیار کارآمد است، چرا که در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی خواهد شد.

طرح های تشویقی برای کاهش لوازم سرمایشی سرپرست وزارت نیرو در پاسخ به این سوال که آیا می توان طرح تشویقی تعویض لامپ های کم مصرف با پرمصرف را برای وسایل سرمایشی نیز اجرایی کرد، گفت: باید روی این مساله به طور کارشناسی کار شود، اما واقعیت این است که رشد کولرها بسیار فراتر از حالت طبیعی پیش رفت و به همین دلیل باید وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نیرو و سازمان استاندارد در مورد این مساله تصمیم گیری جدی داشته باشند.

محمودی گفت: باید بتوان با ایجاد تکنولوژی جدید از مصرف برق بیش از حد جلوگیری کرد یا با ارائه ی فناوری هایی لوازم موجود را به صورت کاهنده مورد دسترس مصرف کنندگان قرار داد.

سرپرست وزارت نیرو با بیان این که ممکن است در برخی مواقع نیازمند مشوق هایی نیز باشیم، اظهار کرد: در حوزه لامپ های کم مصرف تشویق هایی برای کارخانه ها و مشترکان در نظر گرفته شد.

در حوزه سرمایش نیز می توان با همکاری وزارت صنعت قوانینی را در راستای کاهش مصرف لوازم سرمایشی به وجود آورد.

سال آبی چگونه گذشت؟ وی در خصوص سال آبی 1396- 1395 گفت: در آغاز سال بارش های خوبی صورت گرفت تا حدی که نگرانی هایی برای فراوانی آب نیز وجود داشت و سازمان هواشناسی نیز اعلام کرده بود که سال آبی نرمالی را پیش رو خواهیم داشت.

محمودی ادامه داد: در حال حاضر میزان بارش ها 230 میلی متر ثبت شده که نسبت به سال گذشته 4.

5 درصد کاهش و نسبت به میانگین بلندمدت سه درصد کاهش داشته است.

سرپرست وزارت نیرو میزان بارندگی در یک سال نرمال را 251 میلی متر دانست و افزود: هر سالی که حدود پنج درصد پایین تر و یا بیشتر از این عدد باشد نرمال فرض می کنیم که این مساله نشان می دهد سال آبی 1395-1396 نرمال بوده است.

کدام استان ها با کاهش بارندگی روبرو شدند؟ به گفته وی، در برخی مناطق مانند استان خوزستان، دریاچه ارومیه، یزد، سمنان، خراسان جنوبی، جنوب کرمان و بخش هایی از استان خراسان رضوی با کاهش بارندگی روبه رو بوده ایم.

به طور مثال در استان خوزستان نسبت به سال قبل 48 درصد و در دریاچه ارومیه 36 درصد کاهش بارندگی داشته ایم.

محمودی تصریح کرد: به طور معمول استان هایی که در دامنه زاگرس هستند به طور طبیعی بارش های خوبی را هر ساله تجربه می کنند اما امسال این اتفاق نیفتاد، به گونه ای که استان ایلام 55 درصد کاهش بارندگی داشته است.

سرپرست وزارت نیرو با بیان این که در مجموع سال آبی 1396 -1395 مقداری از حالت نرمال پایین تر نیز بود، اظهار کرد: در برخی از مناطق با تنگنای شدید، برخی مناطق شرایط نرمال و دیگر مناطق نیز حتی شرایط بهتر از نرمال را نیز تجربه کرده ایم.

وی گفت: با وجود تمام این مسائل میزان شهرهای دارای تنش آبی امسال کاهش یافت به گونه ای که از 310 شهر به 290 شهر تنزل یافتیم.

همچنین در کلانشهرهای بزرگ نیز هر ساله چند شهر دچار تنش جدی آب می شدند که امسال این مشکل در هیچ یک از کلانشهرها به صورت جدی وجود نداشت.

حذف 1200 روستا از طرح آبرسانی سیار محمودی در خصوص وضعیت آبرسانی روستاها با تانکر نیز گفت: 1200 روستا نسبت به سال گذشته از بین روستاهایی که با تانکر آبرسانی می شدند، کمتر شده چرا که در دولت یازدهم 2000 روستا با جمعیت 4.

2 میلیون نفر جمعیت زیر پوشش آبرسانی سالم و بهداشتی قرار گرفتند.

سرپرست وزارت نیرو با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه نیز گفت: در طول دو سال اخیر یک میلیارد و 1600 میلیون مترمکعب از سدهای موجود در منطقه آب به سمت دریاچه رها شد که این مساله توانست در کنترل دریاچه ارومیه بسیار موثر باشد.

وی ادامه داد: برنامه های متعددی همچون کنترل چاه، کنترل کشت، الگوی کشت و پروژه های دیگری برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه در حال اجرا داریم که امیدواریم تا پایان سال 1397 وضعیت این دریاچه بهبود قابل توجهی یابد.

پاسخ به گلایه بخش خصوصی محمودی در خصوص گلایه بخش خصوصی در مورد عدم حمایت وزارت نیرو از این بخش، توضیح داد: وزارت نیرو در دولت یازدهم اعتماد بیشتری به بخش خصوصی داخلی کرد، به طوری که بازار گسترده ای در اختیار بخش خصوصی قرار داد و رویکرد حمایت گرانه زیادی به این بخش داشت.

به گفته وی، وزارت نیرو توانست تعامل خوبی با کشورهای همسایه مانند عراق و ارمنستان داشته باشد، اما باید به این مساله توجه کرد که این وزارتخانه به لحاظ ساخت تجهیزات مشکل عمده ای ندارد، ولی در حوزه انتقال تکنولوژی کماکان نیازمند بوده و است.

سرپرست وزارت نیرو با بیان این که وزارت نیرو اهرم انتقال تکنولوژی را با کمک مپنا جلو می برد، اظهار کرد: شبکه های انتقال، سامانه های اندازه گیری، پست GIS با مناقصه های داخلی با همکاری خارجی ها برگزار شده است.

محمودی با بیان این که به زودی فاز اول انتخاب پیمانکار برای احداث تعدادی از پست های GIS انجام می شود، گفت: محوریت با بخش خصوصی داخلی است.

وی تصریح کرد: وزارت نیرو در طول چهار سال دولت یازدهم تنها یک مورد قرارداد با بخش خصوصی خارجی منعقد کرده و باید به این نکته توجه کرد که صنعت برق نیازمند سرمایه گذاری است و ظرفیت زیادی برای این مساله در این صنعت وجود دارد.

منبع: ایسنا انتهای پیام/
کلید واژه ها: مصرف - افزایش - مصرف برق - درصد - وزارت نیرو - برنامه ریزی - میزان - وزارت - برنامه - نیرو - آینده - وزیر پیشنهادی - صورت - صنعت - مدیریت - کاهش - کشور - شبکه - پیش بینی - انتخاب - منتشر - شرایط - تامین - گزارش - ایسنا - موتور - هشدار - نشان - بینی - جدید

آخرین اخبار سرویس:
از «خروج سالانه 9 میلیارد دلار ارز مسافرتی از کشور» تا «واکنش بانک خلق چین به افزایش نرخ بهره بانکی آمریکا»

آخرین قیمت محصولات سایپا در بازار و نمایندگی

فرصت های از دست رفته اقتصادی ایران در منطقه

مسعود نونژاد، فریده پرویزی کشکولی اثر تلاطم نرخ ارز بر صادرات غیر نفتی ایران به کشورهای عمده طرف تجاری

جزییات استخدام در یک شرکت خدمات الکترونیک + جدول

برای صبحانه سراغ این ماده لبنی نروید

تولید ماهانه نفت ایران کاهش یافت

ایران تا 100 سال دیگر نفت دارد

افزایش 38 درصدی بودجه معاونت زنان و نحوه هزینه کرد آن در سال 97

کشف بدهی های جدید در شهرداری تهران

آمریکایی ها به کارآفرینان ایتالیایی هشدار می دهند که با ایران کار نکنند

واردات خودرو به نام زنی که نان شب ندارد!

وجود 1.8 نفر پلیس در ایران به ازای هر 10 هزار نفر

مردم از سفر داخلی می زنند تا عوارضِ خروج جبران شود

فاز جدید حضور چینی ها در اقتصاد ایران

وزیر راه: 19 میلیون بد مسکن و حدود 10 میلیون نفر حاشیه نشین داریم/9 میلیون نفر در بافت فرسایش شهری زندگی می کنند/140 هزار هکتار از مساحت شهری کیفیت مناسب زندگی ندارد

آمریکا نرخ بهره را 25 صدم درصد افزایش داد

افزایش 38 درصدی بودجه معاونت زنان و نحوه هزینه کرد آن در سال 97

شاخص بورس آسیا تقویت شد

حضور سرمایه گذاران 11 کشور عضو جاده ابریشم در ایران

سعید راسخی، وجیهه جباری اثر بی ثباتی اقتصادی بر رقابت پذیری بین المللی در بخش کشاورزی ایران

استخدام محتواگذار جهت ورود اطلاعات در نرم افزار در شریف صدر

استخدام برنامه نویس backend در شرکت تراویا در تهران

استخدام حسابدار ارشد،کمک حسابدار در یک شرکت بازرگانی در تهران

استخدام کارمند اداری،کارشناس آموزش در تهران

باید به سمت نوسازی صنعتی و معدنی ایران برویم/فشار مالیات از روی واحدهای تولیدی برداشته شود

4 سناریوی تامین مالی تکمیل فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس

صادرات طلای سرخ ایرانی به 84 تن رسید

افزایش ارزش پوند پس از پیشرفت در مذاکرات برگزیت

"سراتو" یک شبه 14 میلیون تومان گران شد

استخدام کارشناس فنی (رشته مکانیک ،شیمی،پلیمر ،الکترونیک)-مشهد

استخدام کارشناس خدمات پس از فروش خانم در تهران

استخدام پشتیبان فنی فروش (رشته مهندس تجهیزات پزشکی،الکترونیک)

استخدام کارمند اداری،کارشناس آموزش،بازاریاب،کارشناس شبکه

استخدام مسئول دفتر فنی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندسی شیمی در یک شرکت معتبر در تهران

اختصاص رکورد ثبت خدمات سامانه سیب به 2 بهورز سیستان و بلوچستان

خروج سالانه 9میلیارد دلار ارز مسافرتی از کشور

مدرسه 12 کلاسه فاز 3 شهر جدید عالیشهرافتتاح شد

استخدام مدیر بازرگانی در یک شرکت معتبر و بین المللی در تهران

شریعتمداری: باید رضایتمندی را بین شهروندان ببینیم

اینفوگرافیک / مقایسه قیمت بنزین در ایران و سایر کشورها

کشف دو محموله طلای قاچاق از مسافران ورودی ترکیه

یارانه چند نفر در سال 97 قطع خواهد شد؟

بسته محرک اقتصادی سعودی به ارزش 19.2 میلیارد دلار

آخرین وضعیت قیمت سکه و ارز در بازار امروز

رابطه حبس نفس و افزایش قدرت

رابطه حبس نفس و افزایش قدرت

نگرانی رییس جمهور از گران شدن دلار

بیکاری 18 درصدی در شمال کشور زیبنده نیست/ لزوم توجه به توسعه اقتصادی صادرات محور

آغاز فروش بلیت سفرهای ریلی زمستانی از امروز

بنام زنی که به نان شب محتاج است 600 بنز و پورشه وارد کردند!

بهره برداری از 64 هزار کلاس درس/ 30 هزار کلاس مقاوم سازی شد

واکنش رییس انجمن کنترل تسلیحاتی آمریکا به ادعاهای نیکی هیلی درمورد ایران

گزارش رقابت پذیری جهانی 2017

باید به سمت نوسازی صنعتی و معدنی ایران برویم/فشار مالیات از روی واحدهای تولیدی برداشته شود

برای صبحانه سراغ این ماده لبنی نروید

دست‎های پشت پرده در گرانی کاغذ

ایجاد 1800 شغل مستقیم در بندر امیرآباد بهشهر +تصاویر

ایجاد مشوق ها برای رفع موانع واحدهای تولیدی مستقر در بنادر

وقوع قتل در شهرستان آزادشهر

استخدام طراح گرافیک پاره وقت خانم در اصفهان

مازندران رتبه پنجم کیفیت پخت نان در کشور را دارد

استاندار کرمانشاه عملیات بازسازی را به زمستان موکول کرد!

بازدید از 76 واحد سورتینگ بابل طی آذرماه سال جاری/ پیش بینی تولید 385 هزار تن مرکبات

از خرید تخم مرغ های محلی خودداری کنید

دیزنی با 52 میلیارد دلار فاکس را می خرد

قیمت مسکن در شرق تهران +جدول

قیمت دلار در سال 1397چه وضعیتی در ایران خواهد داشت؟

آیفون X اندرویدی + عکس

سرمایه گذاری مشترک شرکت نستله ایران در صنعت لبنیات کشور

معاون مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان: انار نادری ظرفیتی برای رونق گردشگری بادرود

استخدام منشی خانم در شرکت فنی و مهندسی ایپاد در تهران

استخدام کارشناس فروش تجهیزات پزشکی در فناوری پزشکی طبفا

استخدام کارمند فروش باحقوق مثبت،پورسانت،پاداش در تهران

استاندار خوزستان: مدیران کم کار از چرخه مدیریت حذف می شوند

ساطع شدن گاز متان بر اثر خشک شدن دریاچه ارومیه مانع تشکیل ابرهای بارشی می شود

افتتاح سردخانه 12 هزار تُنی در رشت

معاون مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان: انار نادری ظرفیتی برای رونق گردشگری بادرود

سایپا سراتو را یک شبه 14 میلیون گران کرد

لامبورگینی هم شاسی بلند می سازد

نشان آزادی سوچی پس گرفته شد

بهره برداری از 2 پروژه آبرسانی روستایی در شهرستان اندیکا

آموزش 5 هزار دانش آموز نهمین جشنواره فراگیری نخستین واژه آب

استان سمنان موفق به کسب رتبه برتر در ششمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت ، معدن و تجارت شد

معرفی وزارتخانه های برگزیده در ایجاد تعامل بین صنعت و دانشگاه

صادرات غیرنفتی از مرز 28 میلیارد دلار گذشت

جورج کلونی به هر یک از دوستانش یک میلیون دلار داد

اتفاقی عجیب در طبیعت که سنجاب ها رقم زدنند!/عکس

استاندار خوزستان: زیرساخت امنیت با فعالیت اقتصادی محقق می شود/ چغندرقند محصول استراتژیک کشور است

ربیعی:کاهش فقر مطلق با همکاری و درک متقابل بین مردم و دولت میسر می شود

روند افزایش فاصله طبقاتی در جهان

یارانه چند نفر در سال 97 قطع خواهد شد؟

فوری ... / جزییات پرداخت پاداش پایان خدمت 97 فرهنگیان از صندوق توسعه ملی !

پله های برج کج پیتزا در ایتالیا پس از 500 سال/عکس

قیمت واحد مسکونی 50 متری در تهران +جدول

قیمت بنزین و گازوییل در ایران بسیار ارزان است

خودروهای میلیاردی برای سوپرپولدارها +جدول

استاندار خوزستان: مدیران کم کار از چرخه مدیریت حذف می شوند

پیمانه مصرف آب و برق در حال لبریز شدن است

پیمانه مصرف آب و برق در حال لبریز شدن است