مطالب مرتبط:
زمانی به نشان طلای P1 دست یافت/ تیم مردان ایران در تپانچه بادی دوم شد
روابط ایران و روسیه با پیشبرد طرحهای در دست اجرا بیش از پیش مستحکم خواهد شد/ تمامیت ارضی در منطقه و عدم تغییر مرزها برای ایران بسیار حائز اهمیت است
روحانی: روابط ایران و روسیه با پیشبرد طرحهای در دست اجرا بیش از پیش مستحکم خواهد شد/ تمامیت ارضی در منطقه و عدم تغییر مرزها برای ایران بسیار حائز اهمیت است
استحکام بیش تر روابط ایران و روسیه با پیشبرد طرح های در دست اجرا
روابط ایران و روسیه با پیشبرد طرحهای در دست اجرا بیش از پیش مستحکم خواهد شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 00:252017-09-25اقتصادي

اُفت کیفیت آب در پایتخت صنعت ایران/ وقتی دست طبیعت انتقام می گیرد


اراک- سخن از یک رابطه معکوس است، با کاهش یکی دیگری افزایش می یابد، سطح آب های زیرزمینی پایین می رود، سطح آلودگی بالا، دغدغه ها دو چندان می شود یکی چالش کمبود آب و دیگری بحران بی کیفیتی آب.

- خبرگزاری مهر- گروه استان ها، ثمین مامقانی نژاد: بر هیچکس پوشیده نیست که فلات ایران طی دهه اخیر با کاهش شدید بارش نسبت به سال های قبل خود روبرو بوده که اولین اثر این پدیده، بروز خشکسالی در مناطق گسترده ای از این فلات است.

به دنبال این مساله و همچنین با افزایش جمعیت و واحدهای صنعتی و مصرف بی رویه آب در حوزه کشاورزی، موضوع کم آبی و خشکسالی هر روز چهره بغرنج تری به خود گرفته و از اواسط دهه 80 به بعد، کم کم زمزمه کاهش شدید سطح منابع آب زیرزمینی به گوش رسید که البته همچنان هم ادامه دارد.

از آنجا که مسائل مربوط به اقلیم و محیط زیست کاملا زنجیروار و در ارتباط با یکدیگر هستند، به دنبال مطرح شدن بحران کم آبی و کاهش سطح آب های زیرزمینی، چالش بعدی رخ نمایاند که مساله فرونشست زمین و اُفت کیفیت آب در برخی مناطق بود.

در حال حاضر استان مرکزی نیز ازجمله مناطقی از کشور است که با مشکل افت کیفیت آب در برخی مناطق آن مواجه شده و این مشکل به عوامل مختلفی ازجمله خشکسالی و کاهش بارش، فعالیت های کشاورزی و صنعتی، برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی و چاه های غیرمجاز و.

بازمی گردد.

این استان از سویی با فقر منابع آب سطحی و رودخانه ای روبرو است، از سوی دیگر منابع آب زیرزمینی آن دچار کاهش شدید شده به طوری که سطح آب سفره های زیرزمینی در برخی مناطق آن تا 250 متر پایین رفته است.

بُعد دیگر مساله آن که همین منابع محدود آب سطحی و زیرزمینی نیز در برخی مناطق استان به علل مختلف همچون فعالیت های کشاورزی و صنعتی و ورود پساب ها و شیرابه ها، دچار افت کیفیت شده به طوری که اخیرا مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی نسبت به بروز بحران در صورت عدم کنترل این مسائل هشدار داده است.

کاهش بارش و برداشت بی رویه عامل اُفت کیفیت آب های زیرزمینیمدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی در گفت وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه عوامل مختلفی بر مساله کیفیت آب اثرگذار هستند، اظهار داشت: قانون طبیعت این است که وقتی آب شیرین به صورت بی رویه از منابع آبی زیرزمینی برداشت می شود، آب شور و اسیدی جای آن را می گیرد و متاسفانه هم اکنون در برخی نقاط استان از جمله شهرستان اراک با این مساله مواجه هستیم که در چنین مناطقی به دلیل افت کیفیت آب و شور شدن آن، امکان کشاورزی و کشت محصول سلب شده است.

عزت الله آمره ای افزود: مساله دیگر شیرابه های زباله ها است که در برخی مناطق وارد سفره های زیرزمینی و سبب افت کیفیت آب شده و پساب های صنعتی و آلودگی های شهری و چاه های فاضلاب جذبی نیز در این زمینه تاثیرگذار هستند.

چاه های آب غیرمجاز در مناطق مختلف استان مرکزی، سالانه بیش از 250 میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی را برداشت می کنند وی بیان کرد: در رابطه با آب های سطحی استان نیز با توجه به اینکه عمدتا فصلی هستند در فصول گرم و خشک سال که حجم آب آنها کم می شود، افت کیفیت بیشتری پیدا می کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی خاطرنشان ساخت: طی سال های اخیر به دلیل کاهش شدید میزان بارش در استان و همچنین برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی، سطح این منابع آبی با کاهش چشمگیر مواجه شده که به دنبال آن پدیده افت کیفیت آب بروز کرده و هم اکنون چهار شهرستان ساوه، زرندیه، اراک و کمیجان علاوه بر کمبود منابع آبی، دچار افت کیفیت آب نیز شده اند.

آمره ای ضمن بیان اینکه هم اکنون بیش از دو هزار و 700 چاه آب غیرمجاز در استان مرکزی وجود دارد، تصریح کرد: چاه های آب غیرمجاز در مناطق مختلف استان، سالانه بیش از 250 میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی را برداشت می کنند و همین مساله به خطر کاهش سطح این منابع آبی دامن زده که عواقب ناگوار متعددی به دنبال دارد.

وی ادامه داد: آنچه امروز تحت عنوان کمبود منابع آب زیرزمینی و افت کیفیت آب در استان با آن مواجه هستیم به دلیل فقدان توازن در میزان بارش و میزان مصرف آب رخ داده که اگر اقدامی برای اصلاح آن انجام نشود، دامنه مشکلات این حوزه هر روز گسترده تر و به بحران جدی تبدیل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی اضافه کرد: در حال حاضر به طور میانگین 55درصد مصرف آب کشور از منابع آب زیرزمینی استحصال می شود اما در استان مرکزی این میزان 85درصد بوده که فراتر از میانگین کشور و زنگ خطری در رابطه با نابودی سفره های زیرزمینی این استان و افت کیفیت آب است.

پساب صنعتی، پسماند شهری و کود کشاورزی مسبب آلودگی آبمعاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان مرکزی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر در این رابطه اظهار داشت: در استان مرکزی به علت فعالیت صنایع مختلف، با مشکل ورود پساب اسیدی واحدهای صنعتی به آب های سطحی و زیرزمینی مواجه هستیم که قطعا بر کیفیت آب تاثیر می گذارد و رودخانه قره چای به عنوان تنها رودخانه جاری استان که از پنج شهرستان شازند، خنداب، کمیجان، تفرش و ساوه عبور می کند با همین مشکل روبرو است.

رضا میرزایی بیان کرد: بیشترین میزان آلودگی آب این رودخانه در شهرستان تفرش است، به دلیل اینکه پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر تفرش مستقیما وارد این رودخانه می شود، اما متاسفانه ایستگاه ثابت پایش آنلاین در استان برای اندازه گیری دقیق آلودگی آب در هر منطقه وجود ندارد.

به علت فعالیت صنایع در استان مرکزی، با مشکل ورود پساب صنعتی به آب های سطحی و زیرزمینی مواجهیم و رودخانه قره چای به عنوان تنها رودخانه جاری استان که از پنج شهرستان عبور می کند با همین مشکل روبرو استوی ادامه داد: در برخی دیگر از مناطق استان از جمله دشت اراک، وجود میزان بالای نیترات در آب سفره های زیرزمینی موجب افت کیفیت آب شده که عمدتا به دلیل استفاده از کودهای نیترات دار کشاورزی نبود سیستم فاضلاب شهری در سال های گذشته بوده و هم اکنون نیز برخی چاه های آب در شهرستان اراک به دلیل همین نیترات بالا غیرقابل استفاده هستند.

معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان ساخت: از سوی دیگر در مناطقی از دشت اراک همچون امان آباد که در سال های گذشته پسماندها به صورت غیراصولی در آنها تجمیع شده، با ورود شیرابه این زباله ها به داخل زمین و رسیدن به سفره های آب زیرزمینی، آب دچار آلودگی و افت کیفیت شده است.

میرزایی اضافه کرد: این مشکل در شهرستان اراک به دلیل تراکم جمعیت، مصرف بالای آب، تولید فاضلاب و پسماند بیشتر و صنعتی بودن، بیشتر از سایر نقاط استان بروز کرده، هرچند که در سایر نقاط استان نیز با مسائل مشابهی مواجه هستیم.

وی افزود: در شهرستان کمیجان به دلیل پایین بودن سطح آب های زیرزمینی و دلایل زمین شناختی از جمله کیفیت متفاوت خاک که آب را جذب نمی کند و آب وارد سفره ها نمی شود، مشکل افت کیفیت آب مشهود است.

معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: همچنین در شهرستان ساوه با کاهش شدید سطح آب های زیرزمینی مواجه هستیم که علاوه بر موضوع افت کیفیت آب، مشکلات دیگر همچون نشست خاک بروز کرده و در حاشیه برخی چاه های آب، خاک تا بیش از دو متر فرونشست کرده است.

تاکید قانون برنامه ششم توسعه بر تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینینماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در بخش هشتم قانون برنامه ششم توسعه، بر ضرورت تلاش دولت برای تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی، ارتقای بهره وری و جبران روند کاهشی حجم آب در دشت های کشور تاکید شده است.

علی اکبر کریمی افزود: طبق این برنامه بایستی تا سال 1400، یازده میلیارد مترمکعب بر حجم ذخایر آب زیرزمینی در سطح کشور افزوده شود.

وی بیان داشت: در رابطه با استفاده بهینه از آب موجود در قانون برنامه ششم، توسعه روش های آبیاری نوین کشاورزی از سوی دولت به میزان 600هزار هکتار در سال مقرر شده که دولت موظف در بخش هشتم قانون برنامه ششم توسعه، بر ضرورت تلاش دولت برای تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی، ارتقای بهره وری و جبران روند کاهشی حجم آب در دشت های کشور تاکید شده استاست 86درصد از هزینه های اجرای این طرح را به عنوان کمک بلاعوض به کشاورزان اعطا کند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان ساخت: در رابطه با کنترل و بهره گیری از آب های سطحی نیز، در برنامه ششم احیا و مرمت قنوات مورد تاکید قرار گرفته و همچنین مقرر شده تا پایان برنامه برای تمام چاه های آب مجاز، کنتور هوشمند نصب شود تا حجم برداشت از آب های زیرزمینی تحت کنترل قرار گیرد.

کریمی تصریح کرد: با توجه به اینکه بخش عمده ای از آب های زیرزمینی برای مصارف کشاورزی به کار گرفته می شود و در مجموع 90درصد مصرف آب کشور مربوط به بخش کشاورزی است، باید تغییر و اصلاح الگوی کشت مدنظر قرار گیرد و در مناطقی که با کمبود آب زیرزمینی مواجه هستند، از کاشت محصولات آب بر پرهیز گردد تا با مشکل بیشتری در رابطه با افت کیفیت آب مواجه نشوند.

به نظر می رسد موضوع کیفیت آب های زیرزمینی و سطحی به عوامل متعددی مرتبط می شود که در حوزه کاری دستگاه های مختلف قرار دارد و چنانچه هماهنگی و تعامل در این زمینه حاصل شود و برنامه ریزی مدون و عزم همگانی برای رقم زدن شرایط بهتر انجام پذیرد، می توان تا قبل از آن که برای هر گونه اقدامی دیر شود، دغدغه های کمبود و افت کیفیت آب را رفع کرد.


کلید واژه ها: زیرزمینی - زمین - مناطق - کاهش - کشاورزی - استان - خشکسالی - برداشت - مدیرعامل - صنعت - بحران - مرکزی - بارش - افزایش - افزایش جمعیت - کم آبی - استان مرکزی - طبیعت - منطقه - ایران - محیط زیست - اراک - خبرگزاری - مشکل - صورت - کمبود آب - خبرنگار - فرونشست - رودخانه - آلودگی

آخرین اخبار سرویس:
بومی سازی ادوات کشاورزی با تلاش مخترعان ایرانی

مدیرعامل بانک پارسیان: تعیین تکلیف حساب های ثامن الحجج طبق جدول زمان بندی در حال انجام است

اختصاص اعتبار به محور بجنورد- جنگل گلستان

استخدام کارگر در فروشگاه رینگ و لاستیک جاوید در شیراز

استخدام کارگر ساده جهت کار در فروشگاه فرش  شیراز

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت کار در پیک در شیراز

استخدام تعدادی فروشنده جهت شرکت معتبر پخش دارو در شیراز

استخدام مدیر فروش مواد غذایی در شیراز

سکه دوباره از یک میلیون و 300 هزار تومان گذشت

افزایش برداشت از مزارع زیر کشت زعفران با شیوه نوین آبیاری

ایجاد شهر بزرگ لجستیکی در شمال بندر شهید رجایی

افزایش 30 درصدی صادرات خودروی روسیه

نگرانی شماری از کارمندان پالایشگاه ستاره خلیج فارس از تعدیل

تورم مهرماه اعلام شد

استخدام کارشناس هوش تجاری در داده پردازان ارتباط گستر ویونا

استخدام مکانیک ماهر نیمه ماهر در ترمینال باربری شیراز

استخدام مژه کار حرفه ای در البرز

استخدام حسابدار جهت شرکتی فنی مهندسی واقع در اهواز

استخدام کارشناس بهداشت حرفه ای جهت شرکتی در شیراز

سرنوشت سپرده های خرد بعد از کاهش نرخ سود/ کدام بازارها جذاب است؟

استخدام ویزیتور در شرکت پخش مروارید زرین پارس

استخدام منشی آشنا به کورل در یک شرکت معتبر محدوده سهروردی،آپادانا

روسیه با فیلیپین قرارداد عرضه تسلیحات امضا نمود

استخدام منشی با حقوق فوق العاده / تبریز

فشار آب ماهشهر تقویت شد

تنها با یک راهکار ساده، اضطراب خود را کاهش دهید

شرکت فرودگاه ها: روند خرید هواپیمای فلایت چک شفاف است

بازداشت گردانندگان باند قاچاق سوخت در استان البرز

جزییات نرخ تورم مهر ماه 96

گرانی خودرو به S5 پرمصرف چینی هم رسید

ارتقای عملکرد بانک در گرو بکارگیری دانش و تجربیات همکاران است

کشاورزان استان لرستان در سال زراعی 95- 96 بیش از 8 میلیارد تومان خسارت دیده است

پارلمان اروپا اجازه شرکت مونسانتو در مجلس اروپا را نداد

استخدام بازاریاب باحقوق مکفی،دارای سابقه کار مفید/همدان

استخدام کارگر آشنا به امور خیاطی در کارگاه خیاطی معتبر

وجود این همه بیکار در شهر مرزی خرمشهر خطرناک است

جابجایی بیش از 2 میلیون کالا از جاده های خراسان جنوبی

حمل سالیانه 2 میلیون تن گندله توسط اداره کل راه آهن شرق

سرنوشت تلخ یونان در انتظار ایران

استخدام نیروی خدماتی،خانم،جهت نظافت و پذیرایی از مهمان/تهران

آسیب شناسی مشکلات واحدهای تولیدی ضروری است

ضرورت راه اندازی تجارت الکترونیک در حوزه تولیدات بانوان ایرانی

آمار کدهای سهامداران به 9 میلیون و 600 هزار رسید

روزنامه استخدامی فارس و شهر شیراز | سه شنبه 2 آبان 96

ترفندی دیگر از اپل برای فرار از فروش کم آیفون 8

جدیدترین و ارزان ترین محصول نوکیا +عکس

استخدام کمک حسابدار خانم در شرکت تولیدی پتروگوهرپارس

اعلامیه روابط عمومی مدیران خودرو؛ مشکل شماره گذاری MVM X33 S رفع شده است

مهلت ثبت نام وام بازنشستگان تمدید می شود؟

یک میلیون و 54 هزار تن برنج وارد کشور شد

مقاومت طلا در برابر افزایش چشمگیر قیمت

سرنوشت سپرده های کوچک بعد از کاهش نرخ سود بانکی

بانک مرکزی باید شرایط حذف دلار از سفر اربعین را فراهم کند

آمادگی بانک ایران زمین، برای ارائه خدمات بانکی به زائرین عتبات عالیات در ایام اربعین

واردات برنج دو برابر شد

واردات برنج دو برابر شد

نفتی ها حدود 400 میلیون تومان بدهکارند/ بابت استفاده از زمین به آنها اولتیماتوم داده ایم

همایش ریاض و دورخیز عربستان به سمت ثروت

112 مسافر در پرواز عسلویه - مشهد هواپیمایی کاسپین حضور داشتند

استخدام کارشناس اداری(رشته فیزیک) درشرکت فرینا

کشف بقایایی از یک سازه قدیمی در روستای بیورزین شهرستان رودبار

استخدام ویزیتور،باحقوق مکفی در شیرینی پانیذ ماداکتو/اراک

استخدام کارمند دفتری در شرکت جهانتاب محدوه کهریزک

استخدام حسابدار یا کمک حسابدار،کارشناس یا تکنسین دفترفنی

استخدام برنامه نویس نرم افزارهای تحت وب،کارشناس فرآیند سازمانی

ایکس33اس، نقطه شروع طراحی های موفق کمپانی چری

اطلاعیه مهم بانک صادرات در مورد ترویجگران

3 ویژگی بودجه97/ تخصیص 30هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی تا اول آبان ماه/ 14 آذر؛ تقدیم لایحه بودجه

صادرات یکی از راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش تولید و صنعت است

8 هزار نفر در فاز دوم پالایشگاه آبادان مشغول به کار می شوند

واحدهای پذیرنده در طرح کارورزی اجازه اخراج کارگران را ندارند

تورم مهرماه به 8.2 درصد رسید

10 هزار میلیارد تومان به نوسازی صنایع اختصاص می یابد

هشدار رییس کل بیمه مرکزی در خصوص فاینانس ها/باید برنامه داشت

دخل و خرج بازنشسته ها نمی خواند

هنرمندی طبیعت در کویر سه قلعه/جغرافیایی استثنایی که نظیر ندارد + تصاویر + فیلم

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم مهرماه 8.2 درصد شد

استخدام مربی آموزش چرتکه در موسسه اندیشه سازان اهواز

استخدام حسابرس با سابقه در یک شرکت معتبر در البرز

راشاتودی: بیت کوین از درون فرو می پاشد

استخدام مسئول دفتر،کارشناس فروش،کارشناس حسابداری

تسهیل صدور کارت بازرگانی برای شرکت های دانش بنیان حوزه صنایع و کشاورزی

مشعل صادرات گاز به بصره به زودی روشن می شود

آمار دریچه ای برای توصیف جهان ناشناخته است

دماسنج شاخص 182 واحد رشد کرد

رشد فروش سنگ آهن ریو تینتو

افزایش تولید سنگ آهن واله

حداقل سود هر فرد از سهام عدالت چقدر است؟

استخدام کارگر قالبساز نیمه ماهر در محدوده تهرانپارسِ تهران

واردات برنج دو برابر شد/ 1000000 تن برنج خارجی در سبد غذایی ایرانیان

استخدام فعالیت در رستوران / تبریز

مقاومت طلا در برابر افزایش چشمگیر قیمت

موج حرکت به سمت تولید جهانی خودروهای ارزان

تداوم اقدامات فعالانه بانک مرکزی تحریم های جدید آمریکا را بی اثر می کند

بازنگری مقررات ارزی برای تسهیل شرایط کسب و کار

خسارت یک میلیاردی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به یزد

عراق با همکاری شرکت انگلیسی تولید نفت کرکوک را افزایش می دهد

سه عضو جدید به فرابورس اضافه شدند

میزان قاچاق کالا در کشور به 12 میلیارد دلار در سال رسیده است

بهره برداری از 33 طرح بنیاد برکت در سیستان وبلوچستان

آمادگی بانک ایران زمین، برای ارائه خدمات در ایام اربعین

وزیر صنعت، رییس کارگروه تنظیم بازار شد

واردات برنج دو برابر شد/ 1000000 تن برنج خارجی در سبد غذایی ایرانیان

کارمزدهای بانکی تغییر می کند؟

استخدام نیروی آقا جهت کار در پیست کارتینگ سورنا- اهواز

استخدام ویزیتور،باحقوق مکفی در شیرینی پانیذ ماداکتو/اصفهان

پسته ایرانی شناسنامه ندارد / عدم یکپارچگی باغ های کشور

وضعیت نگران کننده طرح رونق تولید/ صدای وزیر هم درآمد!

کلاهبرداری های احتمالی از طرح رجیستری/ خریداران حواس شان را جمع کنند

سقوط بازارهای ترکیه در واکنش به شایعه تحریم های آمریکا

کشت گوجه فرنگی در 500 هکتار از زمین های کشاورزی بندرلنگه

ارزان ترین خودروی فولکس واگن در راه است

بالش تصفیه هوا؛ هدیه پدر محقق به فرزندش

پیش بینی مصرف روزانه 68 میلیارد مترمکعب گاز در نیروگاه ها تا پایان امسال

استخدام حسابدار در هتل آپارتمان مهستان

استخدام شرکت معتبر فرش ماشینی در جاده قدیم کرج

اولین برندهای مشمول رجیستری موبایل مشخص شدند

حداقل دریافتی سود سهام عدات چقدر است

قیمت منطقی دلار برای بودجه 97 چقدر است؟

نرخ بیکاری در چین به پایین ترین رقم چند سال اخیر رسید

طرح کنسانتره زغال سنگ ممرادکو طبس در اولویت های ایمیدرو قرار گرفت

استخدام کارمند جهت جوابگویی تلفن،بابیمه،حقوق،مزایای قانونی

استخدام سرپرست فروش در شرکت چای گلستان در گیلان

استخدام کارگر ساده جهت کار در کبابکده زعفران  اهواز

استخدام حسابدار جهت شرکت پیمانکاری فنی مهندسی  اهواز

استخدام برنامه نویس PHP،تولید کننده محتوا،بک لینک ساز/دارکوب

پشت پرده پرونده نمایندگی ایران خودرو / تکلیف مالباختگان چیست؟

استخدام منشی مدیر عامل درشرکت تجارت الکترونیک الماس

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی،مسلط به زبان انگلیسی/تهران

اعتبارات نوسازی صنایع از محل تسهیلات بانکی پرداخت می شود

استخدام کارمند اداری خانم در نمایندگی بوتان شیراز

استخدام کارشناس CRM،مسئول دفتر،کارشناس بازرگانی خارجی

خدمات فنی مهندسی اولویت تعامل با آذربایجان 

خدمات مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی در راستای تحکیم بنیان خانواده است

افزایش 6 درصدی ثبت ازدواج در دفاتر اسناد رسمی

آمادگی بانک ایران زمین، برای ارائه خدمات بانکی به زائرین عتبات عالیات در ایام اربعین

حمایت شاپرک از پی اس پی ها

23 میلیارد ریال تسهیلات به حوزه درمان بیله سوار اختصاص یافت

1670 کیلو گوشت فاسد در ورامین و قرچک معدوم شد

پیش بینی افزایش 2 برابری کشت کلزا در کرمانشاه

پیگیری بخش تعاون برای ایجاد بانک تعاونی سهامی عام

گلایه های صادراتی خسروتاج/ بعد از برجام هم اوضاع صادرات مرتب نیست

هشدار رییس کل بیمه مرکزی در خصوص فاینانس ها

ایران و غول پتروشیمی ساز ایتالیا قرارداد همکاری امضا کردند

خبرهای کوتاه جهان انرژی در 24 ساعت گذشته

تعیین تکلیف معارضین اراضی بندر شهید رجایی

ارزیابی طرح کشت ارقام جدید گندم در بوکان

استخدام چند نفر کارگر دیپلمه در کارخانه تولیدی سرامیک

استخدام راننده در کارخانه تولید خیارشور و ترشیجات

استخدام تعدادی پیک موتوری بدون موتور در تهران

استخدام مکانیک و جلوبندی ساز نیمه ماهر در تهران

ایران گاز ترکمنستان را به ترکیه ترانزیت نمی کند

قنادی ها موظف به کسر وزن جعبه شیرینی هستند / کم فروشی قنادی ها را به این شماره اطلاع دهید

عرضه کنندگان خودرو همچنان «سرکشی» می کنند

ماجرای دکل بادآورده قشم

بهره برداری از پایانه نفتی بندر شهید رجایی در 2 سال آینده

احداث 2790 واحد مسکن در حاشیه شهر مشهد

آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی کهگیلویه و بویراحمد بلاتکلیف هستند

تفاهم نامه همکاری معاونت علمی و مجمع تشکل های دانش بنیان اتاق بازرگانی امضا شد 

کمبود بیش از 3000 معلم ورزش در مدارس

استخدام راننده تاکسی آنلاین در ایزی تاکسی با مزایا در تبریز و سهند

مقام اول پرداخت تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط برای بانک ملی ایران

همه محصولات کشاورزی به غیر از جو، گندم و سیب زمینی باید «نشایی» کشت شود

رشد 8 درصدی مصرف بنزین در کشور

مصالحه پرونده 770 میلیونی شرکاء در دزفول

عقب ماندگی بودجه کرج نگران کننده نیست

اجرای طرح هادی در50 درصد از روستاها

بهره برداری از 262 هزار کیلومتر خط آهن و انواع راه

بسته شدن 28 حلقه چاه های غیر مجاز در هرمزگان

مقایسه تلویزیون 4k با سایر تلویزیون ها

نویز اضافه و صدای کلیک، مشکل جدید پیکسل های گوگل

پروازهای اربعین ایران ایر به مشکل خورد

قیمت انواع خشکبار در بازار+جدول

250 میلیارد تومان برای نیروگاه های خورشیدی استان مرکزی سرمایه گذاری شد

خودروسازان همچنان سرکشند!

استخدام بازاریاب باحقوق مکفی،دارای سابقه کار مفید/اهواز

استخدام کارشناس فروش،بابیمه ازماه اول درشرکت ساتل صنعت

زعفران ایرانی در صدر جهان اما...!

افزایش همکاری آذربایجان شرقی با «امیلیا»ی ایتالیا

استخدام حسابدار درگروه تولیدی پاکتین/اصفهان

استخدام برنامه نویس در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش،مسلط باحقوق ثابت و درصد/تهران

صادرات 121 میلیون دلار انواع آبزیان در پنج ماهه نخست امسال

حضور سایپا در نمایشگاه بین المللی خودرو بغداد+عکس

اقتصاد، ریشه اصلی بحران آب

جشنی که میلیون ها دلار خرج روی دست دولت ایران گذاشت + تصاویر

نقش روابط عمومی باید اعتمادآفرینی باشد/بحران امروز بی اعتمادی مردم نسبت به صندوق های مالی و اعتباری است

آخرین قیمت دلار آمریکا در بازار سه شنبه دوم آبان

استخدام جوشکار جهت شرکت تولیدی صنعتی در خراسان رضوی

کالایی که مشابه آن در داخل تولید شود از خارج خریداری نخواهد شد

حفر و تکمیل 90 حلقه چاه نفت و گاز از ابتدای سال تاکنون

استخدام مجتمع صنعتی مبل خان نشین در دو رده شغلی

استخدام 6 رده شغلی در مجموعه رستورانهای زنجیره ای لمزی

آموزش کاشت درخت پسته در گلدان

واردات یک میلیون و 800 هزار تن برنج خیانت به سیاست های اقتصاد مقاومتی است

استخدام فروشنده با حقوق ثابت جهت فروشگاه مبلمان در کرج

آشنایی با نحوه و زمان کاشت نهال پسته

استخدام کارگر و اپراتور پمپ بتن جهت شرکتی در تهران

کاهش2هزار تومانی نرخ گوشت گوسفندی/قیمت برای اربعین تغییر نمی کند

مجوز اختصاص 3.5 میلیون متر مکعب آب برای کشت پاییزه ساوه صادر شد

اُفت کیفیت آب در پایتخت صنعت ایران/ وقتی دست طبیعت انتقام می گیرد

اُفت کیفیت آب در پایتخت صنعت ایران/ وقتی دست طبیعت انتقام می گیرد