مطالب مرتبط:
زمانی به نشان طلای P1 دست یافت/ تیم مردان ایران در تپانچه بادی دوم شد
روابط ایران و روسیه با پیشبرد طرحهای در دست اجرا بیش از پیش مستحکم خواهد شد/ تمامیت ارضی در منطقه و عدم تغییر مرزها برای ایران بسیار حائز اهمیت است
روحانی: روابط ایران و روسیه با پیشبرد طرحهای در دست اجرا بیش از پیش مستحکم خواهد شد/ تمامیت ارضی در منطقه و عدم تغییر مرزها برای ایران بسیار حائز اهمیت است
استحکام بیش تر روابط ایران و روسیه با پیشبرد طرح های در دست اجرا
روابط ایران و روسیه با پیشبرد طرحهای در دست اجرا بیش از پیش مستحکم خواهد شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 مهر 1396 ساعت 00:252017-09-25اقتصادي

اُفت کیفیت آب در پایتخت صنعت ایران/ وقتی دست طبیعت انتقام می گیرد


اراک- سخن از یک رابطه معکوس است، با کاهش یکی دیگری افزایش می یابد، سطح آب های زیرزمینی پایین می رود، سطح آلودگی بالا، دغدغه ها دو چندان می شود یکی چالش کمبود آب و دیگری بحران بی کیفیتی آب.

- خبرگزاری مهر- گروه استان ها، ثمین مامقانی نژاد: بر هیچکس پوشیده نیست که فلات ایران طی دهه اخیر با کاهش شدید بارش نسبت به سال های قبل خود روبرو بوده که اولین اثر این پدیده، بروز خشکسالی در مناطق گسترده ای از این فلات است.

به دنبال این مساله و همچنین با افزایش جمعیت و واحدهای صنعتی و مصرف بی رویه آب در حوزه کشاورزی، موضوع کم آبی و خشکسالی هر روز چهره بغرنج تری به خود گرفته و از اواسط دهه 80 به بعد، کم کم زمزمه کاهش شدید سطح منابع آب زیرزمینی به گوش رسید که البته همچنان هم ادامه دارد.

از آنجا که مسائل مربوط به اقلیم و محیط زیست کاملا زنجیروار و در ارتباط با یکدیگر هستند، به دنبال مطرح شدن بحران کم آبی و کاهش سطح آب های زیرزمینی، چالش بعدی رخ نمایاند که مساله فرونشست زمین و اُفت کیفیت آب در برخی مناطق بود.

در حال حاضر استان مرکزی نیز ازجمله مناطقی از کشور است که با مشکل افت کیفیت آب در برخی مناطق آن مواجه شده و این مشکل به عوامل مختلفی ازجمله خشکسالی و کاهش بارش، فعالیت های کشاورزی و صنعتی، برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی و چاه های غیرمجاز و.

بازمی گردد.

این استان از سویی با فقر منابع آب سطحی و رودخانه ای روبرو است، از سوی دیگر منابع آب زیرزمینی آن دچار کاهش شدید شده به طوری که سطح آب سفره های زیرزمینی در برخی مناطق آن تا 250 متر پایین رفته است.

بُعد دیگر مساله آن که همین منابع محدود آب سطحی و زیرزمینی نیز در برخی مناطق استان به علل مختلف همچون فعالیت های کشاورزی و صنعتی و ورود پساب ها و شیرابه ها، دچار افت کیفیت شده به طوری که اخیرا مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی نسبت به بروز بحران در صورت عدم کنترل این مسائل هشدار داده است.

کاهش بارش و برداشت بی رویه عامل اُفت کیفیت آب های زیرزمینیمدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی در گفت وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه عوامل مختلفی بر مساله کیفیت آب اثرگذار هستند، اظهار داشت: قانون طبیعت این است که وقتی آب شیرین به صورت بی رویه از منابع آبی زیرزمینی برداشت می شود، آب شور و اسیدی جای آن را می گیرد و متاسفانه هم اکنون در برخی نقاط استان از جمله شهرستان اراک با این مساله مواجه هستیم که در چنین مناطقی به دلیل افت کیفیت آب و شور شدن آن، امکان کشاورزی و کشت محصول سلب شده است.

عزت الله آمره ای افزود: مساله دیگر شیرابه های زباله ها است که در برخی مناطق وارد سفره های زیرزمینی و سبب افت کیفیت آب شده و پساب های صنعتی و آلودگی های شهری و چاه های فاضلاب جذبی نیز در این زمینه تاثیرگذار هستند.

چاه های آب غیرمجاز در مناطق مختلف استان مرکزی، سالانه بیش از 250 میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی را برداشت می کنند وی بیان کرد: در رابطه با آب های سطحی استان نیز با توجه به اینکه عمدتا فصلی هستند در فصول گرم و خشک سال که حجم آب آنها کم می شود، افت کیفیت بیشتری پیدا می کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی خاطرنشان ساخت: طی سال های اخیر به دلیل کاهش شدید میزان بارش در استان و همچنین برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی، سطح این منابع آبی با کاهش چشمگیر مواجه شده که به دنبال آن پدیده افت کیفیت آب بروز کرده و هم اکنون چهار شهرستان ساوه، زرندیه، اراک و کمیجان علاوه بر کمبود منابع آبی، دچار افت کیفیت آب نیز شده اند.

آمره ای ضمن بیان اینکه هم اکنون بیش از دو هزار و 700 چاه آب غیرمجاز در استان مرکزی وجود دارد، تصریح کرد: چاه های آب غیرمجاز در مناطق مختلف استان، سالانه بیش از 250 میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی را برداشت می کنند و همین مساله به خطر کاهش سطح این منابع آبی دامن زده که عواقب ناگوار متعددی به دنبال دارد.

وی ادامه داد: آنچه امروز تحت عنوان کمبود منابع آب زیرزمینی و افت کیفیت آب در استان با آن مواجه هستیم به دلیل فقدان توازن در میزان بارش و میزان مصرف آب رخ داده که اگر اقدامی برای اصلاح آن انجام نشود، دامنه مشکلات این حوزه هر روز گسترده تر و به بحران جدی تبدیل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی اضافه کرد: در حال حاضر به طور میانگین 55درصد مصرف آب کشور از منابع آب زیرزمینی استحصال می شود اما در استان مرکزی این میزان 85درصد بوده که فراتر از میانگین کشور و زنگ خطری در رابطه با نابودی سفره های زیرزمینی این استان و افت کیفیت آب است.

پساب صنعتی، پسماند شهری و کود کشاورزی مسبب آلودگی آبمعاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان مرکزی نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر در این رابطه اظهار داشت: در استان مرکزی به علت فعالیت صنایع مختلف، با مشکل ورود پساب اسیدی واحدهای صنعتی به آب های سطحی و زیرزمینی مواجه هستیم که قطعا بر کیفیت آب تاثیر می گذارد و رودخانه قره چای به عنوان تنها رودخانه جاری استان که از پنج شهرستان شازند، خنداب، کمیجان، تفرش و ساوه عبور می کند با همین مشکل روبرو است.

رضا میرزایی بیان کرد: بیشترین میزان آلودگی آب این رودخانه در شهرستان تفرش است، به دلیل اینکه پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر تفرش مستقیما وارد این رودخانه می شود، اما متاسفانه ایستگاه ثابت پایش آنلاین در استان برای اندازه گیری دقیق آلودگی آب در هر منطقه وجود ندارد.

به علت فعالیت صنایع در استان مرکزی، با مشکل ورود پساب صنعتی به آب های سطحی و زیرزمینی مواجهیم و رودخانه قره چای به عنوان تنها رودخانه جاری استان که از پنج شهرستان عبور می کند با همین مشکل روبرو استوی ادامه داد: در برخی دیگر از مناطق استان از جمله دشت اراک، وجود میزان بالای نیترات در آب سفره های زیرزمینی موجب افت کیفیت آب شده که عمدتا به دلیل استفاده از کودهای نیترات دار کشاورزی نبود سیستم فاضلاب شهری در سال های گذشته بوده و هم اکنون نیز برخی چاه های آب در شهرستان اراک به دلیل همین نیترات بالا غیرقابل استفاده هستند.

معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان ساخت: از سوی دیگر در مناطقی از دشت اراک همچون امان آباد که در سال های گذشته پسماندها به صورت غیراصولی در آنها تجمیع شده، با ورود شیرابه این زباله ها به داخل زمین و رسیدن به سفره های آب زیرزمینی، آب دچار آلودگی و افت کیفیت شده است.

میرزایی اضافه کرد: این مشکل در شهرستان اراک به دلیل تراکم جمعیت، مصرف بالای آب، تولید فاضلاب و پسماند بیشتر و صنعتی بودن، بیشتر از سایر نقاط استان بروز کرده، هرچند که در سایر نقاط استان نیز با مسائل مشابهی مواجه هستیم.

وی افزود: در شهرستان کمیجان به دلیل پایین بودن سطح آب های زیرزمینی و دلایل زمین شناختی از جمله کیفیت متفاوت خاک که آب را جذب نمی کند و آب وارد سفره ها نمی شود، مشکل افت کیفیت آب مشهود است.

معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: همچنین در شهرستان ساوه با کاهش شدید سطح آب های زیرزمینی مواجه هستیم که علاوه بر موضوع افت کیفیت آب، مشکلات دیگر همچون نشست خاک بروز کرده و در حاشیه برخی چاه های آب، خاک تا بیش از دو متر فرونشست کرده است.

تاکید قانون برنامه ششم توسعه بر تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینینماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در بخش هشتم قانون برنامه ششم توسعه، بر ضرورت تلاش دولت برای تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی، ارتقای بهره وری و جبران روند کاهشی حجم آب در دشت های کشور تاکید شده است.

علی اکبر کریمی افزود: طبق این برنامه بایستی تا سال 1400، یازده میلیارد مترمکعب بر حجم ذخایر آب زیرزمینی در سطح کشور افزوده شود.

وی بیان داشت: در رابطه با استفاده بهینه از آب موجود در قانون برنامه ششم، توسعه روش های آبیاری نوین کشاورزی از سوی دولت به میزان 600هزار هکتار در سال مقرر شده که دولت موظف در بخش هشتم قانون برنامه ششم توسعه، بر ضرورت تلاش دولت برای تعادل بخشی به منابع آب زیرزمینی، ارتقای بهره وری و جبران روند کاهشی حجم آب در دشت های کشور تاکید شده استاست 86درصد از هزینه های اجرای این طرح را به عنوان کمک بلاعوض به کشاورزان اعطا کند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان ساخت: در رابطه با کنترل و بهره گیری از آب های سطحی نیز، در برنامه ششم احیا و مرمت قنوات مورد تاکید قرار گرفته و همچنین مقرر شده تا پایان برنامه برای تمام چاه های آب مجاز، کنتور هوشمند نصب شود تا حجم برداشت از آب های زیرزمینی تحت کنترل قرار گیرد.

کریمی تصریح کرد: با توجه به اینکه بخش عمده ای از آب های زیرزمینی برای مصارف کشاورزی به کار گرفته می شود و در مجموع 90درصد مصرف آب کشور مربوط به بخش کشاورزی است، باید تغییر و اصلاح الگوی کشت مدنظر قرار گیرد و در مناطقی که با کمبود آب زیرزمینی مواجه هستند، از کاشت محصولات آب بر پرهیز گردد تا با مشکل بیشتری در رابطه با افت کیفیت آب مواجه نشوند.

به نظر می رسد موضوع کیفیت آب های زیرزمینی و سطحی به عوامل متعددی مرتبط می شود که در حوزه کاری دستگاه های مختلف قرار دارد و چنانچه هماهنگی و تعامل در این زمینه حاصل شود و برنامه ریزی مدون و عزم همگانی برای رقم زدن شرایط بهتر انجام پذیرد، می توان تا قبل از آن که برای هر گونه اقدامی دیر شود، دغدغه های کمبود و افت کیفیت آب را رفع کرد.


کلید واژه ها: زیرزمینی - زمین - مناطق - کاهش - کشاورزی - استان - خشکسالی - برداشت - مدیرعامل - صنعت - بحران - مرکزی - بارش - افزایش - افزایش جمعیت - کم آبی - استان مرکزی - طبیعت - منطقه - ایران - محیط زیست - اراک - خبرگزاری - مشکل - صورت - کمبود آب - خبرنگار - فرونشست - رودخانه - آلودگی

آخرین اخبار سرویس:
شوخی های مردم با گفت و گوی امشب رشیدپور و روحانی

توضیحات رییس جمهور درباره افزایش 1100درصدی تعرفه خودروهای هیبریدی + فیلم

بلیت های 2 میلیون تومانی جشنواره فیلم فجر/عکس

کاهش شمار سینماروهای برزیل

جولان آبمیوه های عربی و قاچاق در بازار

تبعات حذف سهمیه بندی بنزین

رشد نرخ اجاره بها در آذر و دی امسال

ادامه سکوت در بازار قراضه

گرانی دلار باعث تورم می شود یا افزایش صادرات؟

دولت مسئول تامین نقدینگی بانک ها است

پرونده مسکن مهر تا پایان سال بسته می شود/ نوسانات ارز بلندمدت نیست/ به اضطرار دستمان روی فیلترینگ رفت

مدیرعامل شاپرک: موفقیت ارز دیجیتال ملی منوط به اتصال به یک ارز خارجی است/ لزوم اظهارنظر اقتصاددان ها در خصوص تبعات منفی بیت کوین

فارس گزارش می دهد 6 سوال ساده درباره شفاف سازی منابع و مصارف هدفمندی یارانه ها/ افزایش 110 درصدی هزینه های تولید و انتقال گاز ظرف یک سال طبیعی است؟

افزایش 2 برابری تولید گازهای گلخانه ای ایران تا سال 2010

سطح ذخیره سازی نفت خام جهان در حال کاهش است

ایران با 27 درصد ذخایر نفت و گاز سهم قابل توجهی در تولید انرژی جهان دارد

رشد قیمت مس در بورس فلزات لندن

سکون بازار در آستانه عید شکوفه های چین

فتح قله های قیمتی برای فلز سرخ

تداوم روند صعودی آهن

رکورد تولید تختال در فولاد هرمزگان شکست

فراز و فرود تولید و تجارت فولاد چین

تعرفه های جدیدواردات فولادترکیه وکاهش قیمت قراضه این کشور

زیرساخت های معاملات قیمت تضمینی جدی گرفته شود

مختصات برنامه مالی 97

شدت نوسانات ارزی کاهش یافت

اقتصاد آمریکا در «عصر ترامپ»

پیشگامی بانک مسکن در ارائه گارانتی ساختمان

تشریح دستاوردهای بانک سپه در دوره پسا برجام

آشنایی با قوانین و مقررات مرتبط با صرافی ها

ارائه خدمات غیرحضوری بانک ملت با نسخه جدید اپلیکیشن «سکه»

بانک سامان به مجموعه پات پیوست

بازار - 1396/11/03

تلاقی دو نگاه به ارز دیجیتالی

دستورات جهانگیری درباره طرح اشتغال روستایی

خوراکی ها از هفته آینده گران می شود/ گرانی دلار محصولات وارداتی را گران کرد

قیمت دلار بعد از اجرای توافق برجام بیش از 1000 تومان گران شد! + نمودار

بازار ورق تخت چین نزولی شد

استخدام طراح گرافیست در یک شرکت بازرگانی معتبر در تهران

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق از دیدگاه روانشناسی

وعده دولت به مردم درباره نگرانی های موجود در قیمت ارز + فیلم

تورم و سوداگری در بازار مسکن

ابر بدهکار بانکی که خود را با نام یکی از مسئولان نظام معرفی می کند

جبران کسری بودجه دولت با گرانی دلار

یک جامعه شناس در گفت وگو با فارس مطرح کرد: لزوم هوشیاری خانواده ها در مقابل مخدر دستمال/ قاچاقچیان مواد مخدر نتوانستند شامپو را وارد کشور کنند

انتقاد از مصوبه پیشنهادی وزارت صنعت

استخدام حسابرس آقا در شرکت اورست مدرن پارس در قزوین

استخدام سرپرست خدمات پس از فروش در پارسه تندیس در البرز

استخدام کارشناس فروش و سرپرست خدمات پس از فروش در البرز

استخدام فروشنده آقا،باحقوق و مزایای عالی در فرش درویش کاشان

استخدام کارشناس فروش در شرکت الکامپ در تهران

استخدام انباردار،تحصیلدار،کمک سرویسکار آقا در تهران

ممانعت پلیس از دایر شدن موسسات مالی بدون مجوز/ بانک مرکزی در اسرع وقت موسسات غیر مجاز را معرفی کند

صادر شدن 7برابر آب سد کرخه به خارج در سال 93

اینفوگرافیک | تورم در دی ماه 1396 دربخش های مختلف

آتش سوزی آرایشگاه زنانه در تهران/ عکس

دولت به دنبال افزایش نرخ ارز برای تامین بودجه نیست

کلانتری:حق آبه محیط زیستی خوزستان هنوز تخصیص نیافته است

استخدام استادکار برش شیشه و آیینه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب حضوری با حقوق ثابت و پورسانت در تهران

استخدام مشاور تحصیلی در شرکت معتبر در گیلان

استخدام مسئول پروژه،کارشناس و کارشناس ارشد IT در اینوتک

استخدام کارمند اداری در دفتر خدمات الکترونیک شهر در تهران

افزایش 2 برابری تولید گازهای گلخانه ای ایران تا سال 2010

ایران با 27 درصد ذخایر نفت و گاز سهم قابل توجهی در تولید انرژی جهان دارد

مازندران همچنان در حسرت تحقق وعده افتتاح کارخانه زباله سوز مسئولان/ ساروی ها صبوری کنند؛ افتتاح در سال آتی

فال روزانه سه شنبه 3 بهمن 1396

نرخ هر کیلو مرغ از نان ارزان تر است

71 درصد بودجه شهرداری اهواز عمرانی است

صدور گواهینامه کیفیت محصولات و خدمات صنعت نفت برای دو شرکت سازنده

کلانتری: باید خود را برای زندگی با کم آبی آماده و سازگار کنیم

پرداخت بدهی سپرده گذاران موسسه های مالی غیرمجاز از اموال ملت

ایران با 27 درصد ذخایر نفت و گاز سهم قابل توجهی در تولید انرژی جهان دارد

اردکان در سال آتی با بحران کمبود آب روبروست

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 3 بهمن

متن بیانیه رسمی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آب ژرف

استخدام مهندس معمار خانم در شرکت معتبر در گیلان

مصاحبه امشب رییس جمهور در فرم و فریم متفاوت بود/گویا قرار بوده اصلا وارد مقوله سیاسی نشوند

سقوط قیمت نفت در بازار جهانی

افزایش 2 برابری تولید گازهای گلخانه ای ایران تا سال 2010

افزایش بی سابقه قیمت خودروهای وارداتی+جدول

شرط پرداخت یارانه نقدی

استاندار تهران: شوراهای اسلامی در بحث مقاوم سازی به صورت جدید ورود کنند

کمیته رصد تحولات بازار ارز تشکیل می شود

هزینه رفاهی هر ایرانی در سال 3 میلیون تومان است

خیز ایران برای آموزش بهینه سازی مصرف انرژی

افزایش قیمت ارز به سیاست تک نرخی شدن ارتباطی ندارد

90 درصد ارزش بیت کوین می تواند از میان برود

اردکان در سال آتی با بحران کمبود آب روبروست

روحانی: بانک مرکزی 11.5 هزار میلیارد تومان برای حل مشکل موسسات اعتباری پرداخت کرد/ بودجه ریزگردها به هرقیمت تامین می شود

اردکان در سال آتی با بحران کمبود آب روبروست

استاندار تهران: شوراهای اسلامی در بحث مقاوم سازی به صورت جدید ورود کنند

آنچه به سپرده گذاران موسسات مالی پرداخت شده از اموال همه ملت بوده است!

جولان آبمیوه های عربی و قاچاق در بازار

تعامل بانک ها و فعالان بخش خصوصی بسترساز توسعه است

30 دانشجوی پرستاری بالینی نخستین بار در فردوس جذب شد

پای قولم به مردم ایستاده ام

ورود پلیس برای جلوگیری از دایرشدن مؤسسات مالی بدون مجوز

نوسانات ارز بلند مدت نخواهد بود/ مردم را فراموش نمی کنیم

جشن تولد بیک زاده بعد از تمرین نفت +عکس

اُفت کیفیت آب در پایتخت صنعت ایران/ وقتی دست طبیعت انتقام می گیرد

اُفت کیفیت آب در پایتخت صنعت ایران/ وقتی دست طبیعت انتقام می گیرد