مطالب مرتبط:
افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله
افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان
مصرف داروهای مشتق از پلاسما افزایش یافت/ برای اهدای خون باید فرهنگسازی کرد
افزایش مصرف داروهای مشتق از پلاسما/چه نذری بهتر از اهدای خون
مصرف بنزین در نیمه نخست امسال 8 درصد افزایش یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 18:222017-09-25پزشكي

افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله


سخنگوی وزارت بهداشت درباره مصرف دخانیات در میان نوجوانان گفت: مصرف مواد دخانی در نوجوانان بین 13 تا 15 سال در حال افزایش است و 3.

- 4 درصد نوجوانان بین این سنین سیگار مصرف می کنند که این میزان در 5 سال گذشته 3 درصد بوده است.

ایرج حریرچی؛ سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری خود با بیان اینکه مصرف سیگار و سایر مواد دخانی یکی از موضوعات بسیار مهم در کشور است، گفت: شایع ترین عامل مرگ و میر در جهان به دلیل مصرف مواد دخانی و سیگار است و نیمی از افراد مصرف کننده مواد دخانی به دلیل بیماری های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از مصرف سیگار فوت می کنند.

او با بیان اینکه 7 میلیون نفر در دنیا به دلیل مصرف سیگار در هر 6 ثانیه فوت می شوند گفت: سالانه 50 هزار مورد مرگ و میر ناشی از مصرف مواد دخانی در کشور داریم.

مرگ و میر ناشی از دخانیات به تنهایی بیش از مرگ و میر ناشی از تصادفات، ایدز و استفاده از سلاح های گرم و سرد است.

او با بیان اینکه افزایش خطر بیماری قلبی در افرادی که دخانیات مصرف می کنند 2.

4 درصد است گفت: مصرف دخانیات سرطان ریه را 23 برابر در مردان افزایش می دهد.

همچنین وزن کودکان متولد شده از مادران سیگاری 10 درصد کمتر از وزن نرمال است.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره مصرف قلیان نیز گفت: هر وعده مصرف قلیان معادل مصرف 100 تا 200 نخ سیگار است.

همچنین کسانی که در معیت افراد مصرف کننده قلیان هستند و فقط از بوی قلیان استنشاق می کنند مانند این است که شش تا هفت نخ سیگار کشیده اند.

حریرچی با بیان اینکه 8 میلیون نفر در کشور به نوعی مصرف کننده مواد دخانی هستند گفت: 14.

13 درصد مردم مواد دخانی مصرف می کنند که در مردان 25.

16 درصد یعنی از هر چهار نفر یک نفر مصرف کننده مواد دخانی است همچنین در زنان از هر 25 نفر یک زن دخانیات مصرف می کند که البته شیوع دخانیات در زنان رو به افزایش است.

همچنین در طول 5 سال گذشته مصرف دخانیات از 14.

9 درصد به 14.

13 درصد رسیده است که با توجه به بررسی هایی که انجام شده مصرف قلیان در حال افزایش است اما مصرف روزانه سیگار از 10.

9 درصد به 10.

1 درصد کاهش یافته است.

مصرف دخانیات در روستا 15.

44 درصد است و در شهرها نیز 13.

62 درصد است که میزان مصرف دخانیات در روستاها بیش از شهرها است البته ما توانسته ایم8 درصد مصرف دخانیات را کاهش دهیم وطبق تعهدمان تا سال 1404 باید این میزان را به 30 درصد برسانیم.

او درباره مصرف دخانیات در میان نوجوانان نیز توضیح داد: مصرف مواد دخانی در نوجوانان بین 13 تا 15 سال در حال افزایش است و 3.

4 درصد نوجوانان بین این سنین سیگار مصرف می کنند که این میزان در 5 سال گذشته 3 درصد بوده است.

عمده افزایش سیگار در بین نوجوانان در بین دختران شایع شده و از 9 دهم درصد به 2.

1 درصد رسیده است.

در بین پسران نیز از 5.

1 درصد به 4.

8 درصد کاهش داشته است.

همچنین 6.

6 درصد دختران در سنین 13 الی 15 سالگی و 11.

1 درصد پسران در همین سن قلیان مصرف می کنند.

او خاطرنشان کرد: براساس برخی برآوردها ما در کشور 40 میلیارد نخ سیگار مصرف می کنیم البته برآورد دیگری نیز وجود دارد که این مصرف را 50 میلیارد نخ سیگار محاسبه کرده است.

که هزینه آن 10 هزار میلیارد تومان می شود.

همچنین سالانه حدود 20 تا 30 هزار میلیارد تومان صرف هزینه بهداشتی درمانی افراد سیگاری می شود.

اگر بتوانیم 10 درصد مالیات سیگار را افزایش دهیم بی شک بین 4 تا 5 درصد مصرف سیگار را کاهش می دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه قیمت سیگار در ایران 20 درصد کشور تولیدکننده آن است گفت: کشورهای تولیدکننده سیگار، سیگار را ارزان تر از آنچه در کشور خود ارائه می دهند به ایران می فروشند همچنین در ایران قیمت سیگار نسبت به 181 کشور دنیا ارزان تر است.

در برخی از کشورها نیز مالیات بر سیگار 70 درصد قیمت آن است در حالی که در کشور ما این درصد بسیار کمتر است و باید با افزایش مالیات بر سیگار در قیمت خرده فروشی مصرف آن را کاهش دهیم چرا که با افزایش قیمت مالیات می توانیم علاوه بر صرفه جویی در هزینه های مصرفی منابع جدیدی در بخش بهداشت و درمان ایجاد کنیم.

او با بیان اینکه در برخی استان ها مانند اصفهان، خراسان شمالی و زنجان مصرف قلیان از قهوه خانه و سفره خانه ها حذف شده است، گفت: در بعضی از استان ها از جمله تهران این همکاری کم است و مالیات و جرایم نیز بازدارنده نیستند.

گاهی ما 7 بار سفره خانه یا مصرف عرضه قلیان را پلمپ کرده ایم اما با توجه به اینکه جریمه ها بسیار ناچیز است با پرداخت جریمه توانسته اند پلمپ را باز کنند.

ما امیدواریم با افزایش جریمه ها بتوانیم عامل بازدارنده ای برای مصرف مواد دخانی به ویژه قلیان ایجاد کنیم.

همچنین امیدواریم با همکاری خانواده ها بتوانیم به کاهش 30 درصدی مصرف مواد دخانی برسیم.

حریرچی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه میزان مالیات بر سیگار نسبت به گذشته کاهنده بوده است گفت: سالانه حدود 10 هزار میلیارد تومان از فروش سیگار به دست می آید که مالیات آن 600 میلیارد تومان است.

پیشنهاد ما این است که اگر مالیات بر سیگار به طور مستقل وضع شود می تواند عامل بازدارنده باشد.

چرا که تجربیات دیگر کشورها نیز موید همین مطلب است.

همچنین اگر فروش سیگار براساس هولوگرام باشد جلوی فروش سیگارهای قاچاق نیز گرفته می شود.

در بیشتر کشورهای دنیا 40 درصد هزینه خانوار صرف سیگار می شود.

در کشورهای با درآمد متوسط وقتی قیمت سیگار بالا رفته است در ابتدا این فقرا و نوجوانان بودند که مصرف سیگارشان را کاهش دادند بنابراین افزایش قیمت سیگار می تواند عامل بازدارنده ای برای مصرف آن باشد.

همچنین افراد سیگاری باید هزینه عوارض ناشی از سیگار را بپردازند در حال حاضر هزینه بستری 500 هزار نفر بیمار ناشی از مصرف دخانیات را دولت و بیمه ها می پردازند.

حریرچی درباره افزایش مالیات بر دخانیات نیز گفت: در صحن علنی مجلس طرحی مطرح شده مبنی بر اینکه مالیات بر دخانیات از درب کارخانه به خرده فروشی منتقل شود چرا که با توجه به میزان قاچاق از درب کارخانه کنترل قابل انجام نیست.

او در بخش دیگری از سخنانش درباره تعرفه گذاری ها گفت: در حال حاضر همه بیمارستان های خصوصی و دولتی خدمات را مانند گذشته انجام می دهند همانطور که دکتر فاضل رییس سازمان نظام پزشکی گفته اند نیز ترجمه کتاب تعرفه ها در حال انجام است اما سازمان نظام پزشکی باید اجماعی را در جامعه پزشکی ایجاد کند.

همچنین درخصوص تغییر تعرفه ها نیز تا شورای عالی بیمه تصمیم نگیرد نمی توان آن را تغییر داد.

وزارت بهداشت تنها یک عضو از این شورا است و به تنهایی نمی تواند تصمیم گیرنده باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره طب سنتی نیز گفت: ما از همه گروه های مختلف برای اجرای صحیح بند 12 سیاست های کلی سلامت که در رابطه با طب سنتی است استفاده می کنیم.

او ادامه داد: نظارت بر مراکزطب سنتی اگرپروانه دار باشند برعهده وزارت بهداشت است و این نظارت ها دقیق انجام می شود اما با یکسری از مراکز که ادعای طب سنتی دارند نیز از طریق نیروی انتظامی برخورد خواهیم کرد.

حریرچی با بیان اینکه ما 65 درصد پزشک متخصص و عمومی کمبود داریم، گفت: در دهه 60 و اوایل 70 برای جراحی عروق و قلب در مراکز استان ها با مشکلاتی مواجه بودیم و بعضاً بیماران برای درمان باید به خارج از کشور اعزام می شدند اما در حال حاضر ما در شهرهای دوم و سوم شهرستان ها نیز می توانیم این اعمال را انجام دهیم و خوشبختانه اعزام به خارج از کشور به زیر 2 درصد رسیده است، اما همچنان با کمبود پزشک مواجه هستیم.

او ادامه داد: در حال حاضر نیازهای پزشکی در کشور توسط بخش دولتی و خصوصی در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم با برخی راه های اصلاحی جلوی تقاضای القایی بیماران برای مراجعه به پزشک متخصص را گرفته و نظام ارجاع را اجرایی کنیم.

حریرچی در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به این سوال که آیا مجلس دستور تحقیق و تفحص در خصوص تعرفه ها را داده است یا خیر گفت: ما هرکاری که مجلس بخواهد را انجام می دهیم اما تاکنون چنین درخواستی از سوی مجلس برای تحقیق و تفحص درباره تعرفه ها نداشتیم.

همچنین نامه ای که از طرف انجمن بیهوشی به وزیر بهداشت داده شده بود را آ قای وزیر به آقای جهانگیری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارجاع داده است و پیگیری های لازم در خصوص آن در حال انجام است.

او همچنین ادامه داد: خوشبختانه در سال های اخیر همکاری ما با نیروی انتظامی، شهرداری و دیگر وزارتخانه ها به خوبی بوده است اما در هیچ جای دنیا نمی توان بر خدمات ارائه شده از دستگاه های مختلف نظارت مداوم را داشت.

ما معتقدیم اصلاح برخی از امور باید از طریق فرهنگ سازی در خانواده ها و افراد انجام شود و به طور مثال هیچ نوجوانی به تنهایی وارد قهوه خانه نمی شود و اولین بار توسط خانواده ها مصرف قلیان را تجربه می کند.

ما نمی توانیم به خانواده ها در این خصوص متعرض شویم و تنها از طریق افزایش آگاهی عمومی می توان برخی رفتارها را اصلاح کرد.

بعضی از موارد باید قبح ذاتی آن تبدیل به قبح عملی شود تا جلوی آن گرفته شود.

او همچنین درباره خدمات جدید طرح تحول سلامت گفت: با توجه به محدودیت منابع و اعتباراتی که در اختیار داریم اولویت اصلی ما حفظ و نهادینه سازی دستاوردهای فعلی طرح تحول است که در بند یک برنامه وزیر بهداشت به مجلس نیز اشاره شده بود.

اولویت های بعدی ما نیز ارتقاء ارائه خدمات است.

همچنین گسترش کمی دستاوردها از جمله جامع تر شدن پرونده الکترونیک و افزایش تخت های بیمارستانی است اما در اجرای طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم اقدام جدید پر هزینه ای نخواهیم داشت.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: سند درمان کشور تا سال 1404 منتشر شده و به طور مشخص در آن تعیین شده که در سال های مختلف چه اقداماتی از جمله اضافه شدن تخت های بیمارستانی باید انجام شود.

وزارت بهداشت نیز از بودجه ای که طبق لایحه در مجلس مصوب شده تخطی نمی کند اما سعی می کنیم در مورد پیشگیری از بیماری ها بیشترین بودجه را تخصیص دهیم.

حریرچی در بخش دیگری از صحبت هایش در خصوص بیماران صعب العلاجی که از سوی پزشک جواب می شوند و بیمارستان آنها را نگهداری نمی کند نیز گفت: مجوز هزار مرکز نگهداری از بیماران جواب شده داده شده است که این مراکز در حال فعالیت هستند.

گاهی اوقات درمان های موجود به بیماری افراد و ادامه بقای آن کمکی نمی کند و در برخی موارد مضر نیز هست.

اگر فرد در بیمارستان باشد گروه پزشکی به دلیل ملاحظات قانونی موظف به ارائه خدمات درمانی است.

در تمام دنیا افراد بالای 65 سال که در بخش آی سی یو نگهداری می شوند درصد کمی از آنها می توانند به سلامت از این بخش خارج شوند و به طور معمول این افراد در بیمارستان ها نگهداری نمی شوند بلکه در همین مراکز که نام بردم نگهداری و مراقبت از آنها انجام می شود اما در کشور ما هنوز فرهنگ مراقبت از بیمار در اینگونه مراکز ایجاد نشده است.

حریرچی درباره نظارت وزارت بهداشت بر هیات های مذهبی نیز گفت: ما دستورالعمل های لازم را به هیئات مذهبی اعلام کردیم و ارزیابی ما در خصوص نظارت بر رعایت مسائل بهداشتی این مراکز این است که اغلب آنها با توجه به اینکه اینگونه رفتارها خودجوش است موارد بهدا شتی را رعایت می کنند مگر با توجه به محدودیت های مالی که برخی از هیئات دارند به جای استفاده از ظروف گیاهی برای غذاهای داغ از ظروف ارزان تر استفاده کنند.

او با اشاره به هفته سالمند گفت: از 10 مهرماه هفته سالمند آغاز می شود.

پیری جمعیت در اکثر کشورها از جمله ایران در حال افزایش است و اگرچه رشد جمعیت جوان با افزایش باروری تغییر می کند اما روند پیری کاهش نمی یابد و از جمعیت 79 میلیون نفری ما 9.

2 درصد یعنی حدود بیش از 7 میلیون نفر سالمند هستند که پیش بینی می شود تا هشت سال آینده به 10 درصد برسد.

همچنین تا 33 سال دیگر میزان افراد پیر در جامعه به 30 درصد می رسد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: شعار هفته سالمند آینده ای بهتر با مشارکت سالمندان است که باید برای فعال بودن سالمندان و طول عمر سالم تلاش کنیم.

بی شک افزایش تعداد خالص و درصد سالمندان هزینه های سلامت را بالا می برد.


کلید واژه ها: مصرف - دخانیات - درصد - نوجوانان - سیگار - افزایش - وزارت بهداشت - مرگ و میر - مصرف قلیان - قلیان - میزان - بهداشت - وزارت - کشور - حریرچی - بیماری - بیماری قلبی - مردان - روستا - نشست خبری - سرطان ریه - هایی - زنان - کاهش - روستاها - کودکان - سرطان - سلاح - وعده - مردم

آخرین اخبار سرویس:
بیماری خطرناک شایع در اردبیل

مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی هایی مصرف کنند

از شگفت انگیزترین مواد غذایی تولیدکننده گاز

کاهش وزن ارزان قیمت!

عوارض جراحی بینی را بشناسید

کاهش وزن ارزان قیمت!

اعزام روانشناسان ارتشی به مناطق زلزله زده

عوارض جراحی بینی را بشناسید

مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی هایی مصرف کنند؟

این بیماری لاغری و پرعرقی را به همراه دارد

مصرف فست فودها بیماری التهاب روده را تشدید می کند

ستون فقرات هم پیر می شود

بیماری که در زنان متفاوت تر از مردان است!

کاهش وزن ارزان قیمت!

ارائه خدمات پزشکی رایگان به روستاییان+گزارش

آیا جراحی بینی سه بعدی و لیزری واقعیت دارد؟

تولید داروهای ضد سرطان ایرانی با تضمین کیفیتی بالاتر از رقبای خارجی

دهان شویه نعناع بهتر است یا کلرهگزیدین؟

مصرف ویتامین D بر درمان ناباروری چه تاثیری دارد؟

کاهش وزن ارزان قیمت!

بیماری که در زنان متفاوت تر از مردان است!

اجرای طرح مروج سلامت در 233 مدرسه خراسان شمالی

بیماری خاموشی که قبل از 5 سالگی سراغ فرزندتان می آید

10 روش سالم و طبیعی مقابله با اضطراب

بارداری آسیب چشمی ناشی از دیابت را 2 برابر می کند

دلیل جیغ کشیدن ناگهانی نوزاد

تغییرات هورمونی در مردان و روش های مدیریت آن

راه های ساده برای درمان بی خواب شدن

6 عادت روزانه سالم برای پیشگیری از پوکی استخوان

این بیماری مرگبار در چنگ گربه های خانگی+ تصاویر

مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی هایی مصرف کنند؟

عواملی که قلب شما را نشانه گرفته است!

از فواید لیمو ترش چه می دانید؟

دردهای شکمی 18 دلیل دارد

کودک تان را هرگز بالا نیندازید

دهان شویه نعناع بهتر است یا کلرهگزیدین؟

دارچین چربی سوز است

داروهایی که باعث خشکی دهان می شوند

معجزه خرما در تقویت حافظه و درمان زخم معده +اینفوگرافی

8 مهارتی که افراد باید تا پیش از 18 سالگی بیاموزند

صبح ها با معده خالی این را بنوشید

چگونه ترکیب رژیم غذایی و ورزش به کاهش وزن کمک می کند

دهان شویه نعناع بهتر است یا کلرهگزیدین؟

درمان های خانگی برای بیماری های پاییز که کاملا کاربردی هستند

مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی هایی مصرف کنند؟

رباتی که در آزمون پزشکی قبول شد +عکس

قند چاقتان می کند نه چربی!

بیماری خطرناک شایع در اردبیل

مبتلایان به کبد چرب چه خوراکی هایی مصرف کنند؟

درباره Q10 بیشتر بدانیم

آموزش کامل طرز تهیه کمپوت سیب خوشمزه خانگی

علائم خطرناک لخته شدن خون که بیشتر مردم آن را نادیده می گیرند

زنی که 60 سال است غذا نخورده است

چگونه ترکیب رژیم غذایی و ورزش به کاهش وزن کمک می کند

تعداد زیادی از مردم توانایی مراجعه به دندانپزشک را ندارند !

سوپی ساده و مفید برای افرادی که دیابت نوع 2 دارند

دهان شویه نعناع بهتر است یا کلرهگزیدین؟

بالشت هوشمندی که به خواب بهتر کمک می کند

جراح چینی پیوند سر انسان به جسد را تکذیب کرد!

کودک تان را هرگز بالا نیندازید

قند چاق می کند، نه چربی!

استاد فاطمیان در زمینه حفظ قرآن جریان ساز بود/ تکریم ایشان، تکریم قرآن است

ساخت داروی ویژه برای سرطان کبد در روسیه

7 ادویه لاغر کننده را بشناسید

این علائم یعنی به افسردگی فصلی مبتلا شده اید

ژن درمانی امیدی برای جلوگیری از مرگ نوزادان

درفصل پاییز از این میوه استفاده کنید

دلیل اصلی چاقی شناسایی شد

پیامدهای روانی زلزله را جدی بگیریم

آنچه باید از پوکی استخوان بدانید

باران خوزستان نفس 329 نفر را تنگ کرد

یک تمرین جالب برای جلوگیری از آلزایمر

کبد چرب چگونه تشخیص داده می شود؟

کبد 30درصد ایرانی ها چرب است/ هشدار به افراد مبتلا

مجرم اصلی چاقی شناسایی شد

ابتلای قریب به 5هزار رامسری به دیابت

افسردگی چگونه به مغز آسیب می زند؟

سالادهای آماده قابل اطمینان هستند؟

خواص دارویی عناب از ضدسرفه بودن تا کاهش وزن

کنترل صرع با گیاهان دارویی

کشف تأثیر مخرب صابون ها بر سلامتی انسان

کدام داروها دندان ها را خراب می کنند؟

درمان باکتری معده را جدی بگیرید

اغلب بیماری های خودایمنی درمان ندارند

این غذاها را هرگز در هواپیما نخورید

روانشناسان راهی سرپل ذهاب شدند!

تاثیر استرس بر اختلال بدخوابی

رژیم غذایی کم چرب عمر را طولانی می کند

چگونه از کبد خود مراقبت کنیم؟

ارتباط بهداشت و درمان در مواجهه با بیماران روانی ضروری است

ویتامین E می تواند به جنگ آسم برود

اولین تیم امداد و درمان هرمزگان در منطقه زلزله زده غرب کشور مستقر شد

30 درصد زنان باردار باشت دچار سوء تغذیه هستند

دلایل پلمپ ساختمان غذا و دارو

چرا رژیم های سخت مفید نیست؟

خطرات مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک

راههایی ساده برای درمان بی خواب شدن

نشانه هایی که خبر از تغییرات هورمونی در مردان می دهند!

خواص شگفت انگیز دارویی عناب

آیا قرار گرفتن در معرض سرما برای کاهش وزن بدن مفید است؟

آموزش ساخت 10 ماسک خانگی برای شفافیت و زیبایی بیشتر پوست

تقدیر امام جمعه اهل سنت کرمانشاه از وزارت بهداشت

کدام داروها دندان ها را خراب می کنند؟

گردوغبار 329 نفر را راهی بیمارستان کرد

چرا رژیم های سخت مفید نیست؟

نخستین محموله کمک های انساندوستانه ایران وارد بوکمال شد

درخت 6 متری ملانیا ترامپ برای کریسمس

خطرات مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک

روند مصرف مواد مخدر در دانشجویان رو به کاهش است

ترفندی که زعفران را خوش رنگ تر می کند

تعطیلی 65 موسسه پزشکی غیر مجاز در شیراز

استخدام حسابدار،حسابدار ارشد،کارمند اداری،صندوق دار،منشی

روش های ساده روزانه که ازدواجتان را محکم تر از همیشه می کند

دایه مهربان تر از مادر بدون اطلاع اولیا به سلامت دانش آموزان می اندیشد

مستند «قصه آدم های عجیب» از امشب روی آنتن شبکه یک

چگونه پاچنبری را درمان کنیم؟

حکم دوستی با دختر نامحرم چیست؟

چرا بدن برخی افراد همیشه کبود است؟

چرا رژیم های سخت مفید نیست؟

کودکان انگلیسی کمتر از کودکان هندی احساس قدرت میکنند

یک مسئول وزارت علوم: روند مصرف مواد مخدر در دانشجویان رو به کاهش است

این داروها دندان را خراب می کند

45 درصد ایرانی ها گرفتار دردهای مفصلی و عضلانی

راه های پیشگیری از پوکی استخوان را بشناسید

تغذیه سالم مهمترین عامل نشاط و سلامتی سالمندان

نکاتی که باید در مورد بیماری رفلاکس معده بدانید

فعالیت 8هزار مرکز درمانی معتادان در کشور

علت لاغری همراه با عرق زیاد چیست؟

دربارداری این مدل خوابیدن از مرده زایی پیشگیری می کند

دلایل پلمپ ساختمان غذا و داروتشریح شد

تروموپلاستی روش درمانی جدید برای بیماری آسم + ویدیو

نکته ای که باید در مورد گیاهخواران بدانید

اهدای عضو در شمال شرق کشور و نجات جان 25 بیمار

رنگ جرم گوش نشان دهنده چه بیماری هایی در بدن است؟

دلایل پلمپ ساختمان غذا و دارو

درمان های خانگی برای بیماری های پاییز

عمل PEG گزاری با موفقیت در بیمارستان امید انجام شد

سرطان معده؛ خاموش و خطرناک

نشانه هایی که خبر از تغییرات هورمونی در مردان می دهند!

حفظ سلامت مثانه با این 7 روش

عمل جراحی قلب با استفاده از دریچه های بدون نیاز به بخیه در مازندران

ارسال کمک های دانشگاه علوم پزشکی جهرم به کرمانشاه

جراحی قلب با استفاده از دریچه های بدون نیاز به بخیه در بابل + تصاویر

درباره Q10 بیشتر بدانیم

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص نتایج سومین آزمون استخدامی

4 عامل اصلی پوکی استخوان

تشریح دلایل پلمپ ساختمان غذا و دارو

تشریح دلایل پلمپ ساختمان غذا و دارو

6 ماده غذایی برای کاهش اضطراب

8 ماده غذایی مفید برای کاهش کلسترول

راه های پیشگیری از پوکی استخوان را بشناسید

با این تمرین مغزی جلوی آلزایمر را بگیرید

معاون سازمان بهزیستی: متادون به تنهایی درمان اعتیاد نیست

تغذیه ودیابت

چگونه استامینوفن مسموم تان می کند + علائم

آمار 23.6 درصدی اختلالات روانپزشکی در کشور

جشن پنج هزارمین پیوند کلیه بیمارستان لبافی نژاد برگزار می شود

روزیاتو: آیا قرار گرفتن در معرض سرما برای کاهش وزن بدن مفید است؟

توفان شن 30 شهروند ریگان را راهی بیمارستان کرد

الزام نصب چربی گیر در مراکز تهیه غذا و فست فودها

همایشی برای تدوین استاندارد های فیلتراسیون ایران + فیلم

همایشی برای تدوین استانداردهای فیلتراسیون ایران + فیلم

ساخت سنسور تشخیص دی ان ای بیماری سرطان روده بزرگ

دکتر محمود عامریون به عنوان ریاست جدید بیمارستان امیرالمومنین (ع) منصوب شد

میزان ورزش مورد نیاز گروه های سنی مختلف را بدانیم

پرکاری تیرویید منجر به لاغری و پرعرقی می شود

چرا ژاپنی ها تا سرحد مرگ کار می کنند؟

قند چاق می کند، نه چربی!

افتتاح ماموگرافی بخش رادیولوژِی مرکز آموزشی-درمانی فرهنگیان یزد

کلرزنی آب مناطق زلزله زده کشور توسط وزارت کشور

مدیر خدمات حمایتی موسسه محک مطرح کرد درمان چندتخصصی بهترین شیوه برای بیماران مبتلا به سرطان

زندگی شهید حججی الگوی مناسبی برای نسل چهارم انقلاب است

مسمومیت شش عضو یک خانواده در کرمان

فعالیت های تیم های درمانی در منطقه زلزله زده کرمانشاه

چرا کودکان گوشه گیری می کنند؟

دلایل پلمپ معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران

اهواز باران آمد / 105 نفر به بیمارستان رفتند

چند ماده غذایی برای کاهش استرس و اضطراب

در فصل پاییز از مصرف این خوردنی شگفت انگیز غافل نشوید

ریواس و سنگ کلیه با هم نمی سازد

تیرویید منجر به لاغری و پرعرقی می شود

مواد غذایی که اضطراب را کاهش می دهد

مؤثرترین راه درمان سرطان، اتکا بر خردجمعی متخصصان است

بازدید سرزده دکتر نظری از بیمارستان امام خمینی (ره)

خیانت زنان به یکدیگر

برگزاری دوره آموزشی " نهال مهر "در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران

داروهایی که دندان ها را خراب می کنند!

توریسم پزشکی باید در ایران افزایش پیدا کند

در همه بیمارستان های کشور یک خیریه مستقر می شود

برگزاری جلسه هماهنگی جهت مقابله با کاهش بحران تنفسی

سرطان معده در مردان ایرانی رو به افزایش است

بازدید سرزده کارشناسان بهداشت از بوفه های مدارس در لالی

مؤثرترین راه درمان سرطان، اتکا بر خردجمعی متخصصان است

پرکاری تیرویید منجر به لاغری و پرعرقی می شود

امحاء 208 قلم انواع مواد آرایشی و بهداشتی غیرقابل مصرف در مهاباد

ماسک معجزه گر برای درخشش پوست

جزییات بیمه تکمیلی درمان صندوق بازنشستگی کشوری

آشنایی با عوارض دیر شام خوردن

در فصل پاییز از مصرف این خوردنی شگفت انگیز غافل نشوید

ویزیت رایگان بیماران کم بضاعت

افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله

افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله