مطالب مرتبط:
افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله
هجوم مردم کردستان عراق به فروشگاه های مواد غذایی/بحران سوخت و افزایش قیمت ها
مدیر عامل سازمان انتقال خون عنوان کرد افزایش مصرف داروهای مشتق از پلاسما/ نقش سازمان های کشور در فرهنگسازی اهدای خون سهیم
هجوم مردم اقلیم کردستان عراق به فروشگاه های مواد غذایی/بحران سوخت و افزایش قیمت ها
مصرف داروهای مشتق از پلاسما افزایش یافت/ برای اهدای خون باید فرهنگسازی کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 17:252017-09-25پزشكي

افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان


- سخنگوی وزارت بهداشت درباره مصرف دخانیات در میان نوجوانان گفت: مصرف مواد دخانی در نوجوانان بین 13 تا 15 سال در حال افزایش است و 3.

4 درصد نوجوانان بین این سنین سیگار مصرف می کنند که این میزان در 5 سال گذشته 3 درصد بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، ایرج حریرچی؛ سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری خود با بیان اینکه مصرف سیگار و سایر مواد دخانی یکی از موضوعات بسیار مهم در کشور است، گفت: شایع ترین عامل مرگ و میر در جهان به دلیل مصرف مواد دخانی و سیگار است و نیمی از افراد مصرف کننده مواد دخانی به دلیل بیماری های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از مصرف سیگار فوت می کنند.

او با بیان اینکه 7 میلیون نفر در دنیا به دلیل مصرف سیگار در هر 6 ثانیه فوت می شوند گفت: سالانه 50 هزار مورد مرگ و میر ناشی از مصرف مواد دخانی در کشور داریم.

مرگ و میر ناشی از دخانیات به تنهایی بیش از مرگ و میر ناشی از تصادفات، ایدز و استفاده از سلاح های گرم و سرد است.

او با بیان اینکه افزایش خطر بیماری قلبی در افرادی که دخانیات مصرف می کنند 2.

4 درصد است گفت: مصرف دخانیات سرطان ریه را 23 برابر در مردان افزایش می دهد.

همچنین وزن کودکان متولد شده از مادران سیگاری 10 درصد کمتر از وزن نرمال است.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره مصرف قلیان نیز گفت: هر وعده مصرف قلیان معادل مصرف 100 تا 200 نخ سیگار است.

همچنین کسانی که در معیت افراد مصرف کننده قلیان هستند و فقط از بوی قلیان استنشاق می کنند مانند این است که شش تا هفت نخ سیگار کشیده اند.

حریرچی با بیان اینکه 8 میلیون نفر در کشور به نوعی مصرف کننده مواد دخانی هستند گفت: 14.

13 درصد مردم مواد دخانی مصرف می کنند که در مردان 25.

16 درصد یعنی از هر چهار نفر یک نفر مصرف کننده مواد دخانی است همچنین در زنان از هر 25 نفر یک زن دخانیات مصرف می کند که البته شیوع دخانیات در زنان رو به افزایش است.

همچنین در طول 5 سال گذشته مصرف دخانیات از 14.

9 درصد به 14.

13 درصد رسیده است که با توجه به بررسی هایی که انجام شده مصرف قلیان در حال افزایش است اما مصرف روزانه سیگار از 10.

9 درصد به 10.

1 درصد کاهش یافته است.

مصرف دخانیات در روستا 15.

44 درصد است و در شهرها نیز 13.

62 درصد است که میزان مصرف دخانیات در روستاها بیش از شهرها است البته ما توانسته ایم8 درصد مصرف دخانیات را کاهش دهیم وطبق تعهدمان تا سال 1404 باید این میزان را به 30 درصد برسانیم.

او درباره مصرف دخانیات در میان نوجوانان نیز توضیح داد: مصرف مواد دخانی در نوجوانان بین 13 تا 15 سال در حال افزایش است و 3.

4 درصد نوجوانان بین این سنین سیگار مصرف می کنند که این میزان در 5 سال گذشته 3 درصد بوده است.

عمده افزایش سیگار در بین نوجوانان در بین دختران شایع شده و از 9 دهم درصد به 2.

1 درصد رسیده است.

در بین پسران نیز از 5.

1 درصد به 4.

8 درصد کاهش داشته است.

همچنین 6.

6 درصد دختران در سنین 13 الی 15 سالگی و 11.

1 درصد پسران در همین سن قلیان مصرف می کنند.

او خاطرنشان کرد: براساس برخی برآوردها ما در کشور 40 میلیارد نخ سیگار مصرف می کنیم البته برآورد دیگری نیز وجود دارد که این مصرف را 50 میلیارد نخ سیگار محاسبه کرده است.

که هزینه آن 10 هزار میلیارد تومان می شود.

همچنین سالانه حدود 20 تا 30 هزار میلیارد تومان صرف هزینه بهداشتی درمانی افراد سیگاری می شود.

اگر بتوانیم 10 درصد مالیات سیگار را افزایش دهیم بی شک بین 4 تا 5 درصد مصرف سیگار را کاهش می دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه قیمت سیگار در ایران 20 درصد کشور تولیدکننده آن است گفت: کشورهای تولیدکننده سیگار، سیگار را ارزان تر از آنچه در کشور خود ارائه می دهند به ایران می فروشند همچنین در ایران قیمت سیگار نسبت به 181 کشور دنیا ارزان تر است.

در برخی از کشورها نیز مالیات بر سیگار 70 درصد قیمت آن است در حالی که در کشور ما این درصد بسیار کمتر است و باید با افزایش مالیات بر سیگار در قیمت خرده فروشی مصرف آن را کاهش دهیم چرا که با افزایش قیمت مالیات می توانیم علاوه بر صرفه جویی در هزینه های مصرفی منابع جدیدی در بخش بهداشت و درمان ایجاد کنیم.

او با بیان اینکه در برخی استان ها مانند اصفهان، خراسان شمالی و زنجان مصرف قلیان از قهوه خانه و سفره خانه ها حذف شده است، گفت: در بعضی از استان ها از جمله تهران این همکاری کم است و مالیات و جرایم نیز بازدارنده نیستند.

گاهی ما 7 بار سفره خانه یا مصرف عرضه قلیان را پلمپ کرده ایم اما با توجه به اینکه جریمه ها بسیار ناچیز است با پرداخت جریمه توانسته اند پلمپ را باز کنند.

ما امیدواریم با افزایش جریمه ها بتوانیم عامل بازدارنده ای برای مصرف مواد دخانی به ویژه قلیان ایجاد کنیم.

همچنین امیدواریم با همکاری خانواده ها بتوانیم به کاهش 30 درصدی مصرف مواد دخانی برسیم.

حریرچی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه میزان مالیات بر سیگار نسبت به گذشته کاهنده بوده است گفت: سالانه حدود 10 هزار میلیارد تومان از فروش سیگار به دست می آید که مالیات آن 600 میلیارد تومان است.

پیشنهاد ما این است که اگر مالیات بر سیگار به طور مستقل وضع شود می تواند عامل بازدارنده باشد.

چرا که تجربیات دیگر کشورها نیز موید همین مطلب است.

همچنین اگر فروش سیگار براساس هولوگرام باشد جلوی فروش سیگارهای قاچاق نیز گرفته می شود.

در بیشتر کشورهای دنیا 40 درصد هزینه خانوار صرف سیگار می شود.

در کشورهای با درآمد متوسط وقتی قیمت سیگار بالا رفته است در ابتدا این فقرا و نوجوانان بودند که مصرف سیگارشان را کاهش دادند بنابراین افزایش قیمت سیگار می تواند عامل بازدارنده ای برای مصرف آن باشد.

همچنین افراد سیگاری باید هزینه عوارض ناشی از سیگار را بپردازند در حال حاضر هزینه بستری 500 هزار نفر بیمار ناشی از مصرف دخانیات را دولت و بیمه ها می پردازند.

حریرچی درباره افزایش مالیات بر دخانیات نیز گفت: در صحن علنی مجلس طرحی مطرح شده مبنی بر اینکه مالیات بر دخانیات از درب کارخانه به خرده فروشی منتقل شود چرا که با توجه به میزان قاچاق از درب کارخانه کنترل قابل انجام نیست.

او در بخش دیگری از سخنانش درباره تعرفه گذاری ها گفت: در حال حاضر همه بیمارستان های خصوصی و دولتی خدمات را مانند گذشته انجام می دهند همانطور که دکتر فاضل رییس سازمان نظام پزشکی گفته اند نیز ترجمه کتاب تعرفه ها در حال انجام است اما سازمان نظام پزشکی باید اجماعی را در جامعه پزشکی ایجاد کند.

همچنین درخصوص تغییر تعرفه ها نیز تا شورای عالی بیمه تصمیم نگیرد نمی توان آن را تغییر داد.

وزارت بهداشت تنها یک عضو از این شورا است و به تنهایی نمی تواند تصمیم گیرنده باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره طب سنتی نیز گفت: ما از همه گروه های مختلف برای اجرای صحیح بند 12 سیاست های کلی سلامت که در رابطه با طب سنتی است استفاده می کنیم.

او ادامه داد: نظارت بر مراکزطب سنتی اگرپروانه دار باشند برعهده وزارت بهداشت است و این نظارت ها دقیق انجام می شود اما با یکسری از مراکز که ادعای طب سنتی دارند نیز از طریق نیروی انتظامی برخورد خواهیم کرد.

حریرچی با بیان اینکه ما 65 درصد پزشک متخصص و عمومی کمبود داریم، گفت: در دهه 60 و اوایل 70 برای جراحی عروق و قلب در مراکز استان ها با مشکلاتی مواجه بودیم و بعضاً بیماران برای درمان باید به خارج از کشور اعزام می شدند اما در حال حاضر ما در شهرهای دوم و سوم شهرستان ها نیز می توانیم این اعمال را انجام دهیم و خوشبختانه اعزام به خارج از کشور به زیر 2 درصد رسیده است، اما همچنان با کمبود پزشک مواجه هستیم.

او ادامه داد: در حال حاضر نیازهای پزشکی در کشور توسط بخش دولتی و خصوصی در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم با برخی راه های اصلاحی جلوی تقاضای القایی بیماران برای مراجعه به پزشک متخصص را گرفته و نظام ارجاع را اجرایی کنیم.

حریرچی در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به این سوال که آیا مجلس دستور تحقیق و تفحص در خصوص تعرفه ها را داده است یا خیر گفت: ما هرکاری که مجلس بخواهد را انجام می دهیم اما تاکنون چنین درخواستی از سوی مجلس برای تحقیق و تفحص درباره تعرفه ها نداشتیم.

همچنین نامه ای که از طرف انجمن بیهوشی به وزیر بهداشت داده شده بود را آ قای وزیر به آقای جهانگیری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارجاع داده است و پیگیری های لازم در خصوص آن در حال انجام است.

او همچنین ادامه داد: خوشبختانه در سال های اخیر همکاری ما با نیروی انتظامی، شهرداری و دیگر وزارتخانه ها به خوبی بوده است اما در هیچ جای دنیا نمی توان بر خدمات ارائه شده از دستگاه های مختلف نظارت مداوم را داشت.

ما معتقدیم اصلاح برخی از امور باید از طریق فرهنگ سازی در خانواده ها و افراد انجام شود و به طور مثال هیچ نوجوانی به تنهایی وارد قهوه خانه نمی شود و اولین بار توسط خانواده ها مصرف قلیان را تجربه می کند.

ما نمی توانیم به خانواده ها در این خصوص متعرض شویم و تنها از طریق افزایش آگاهی عمومی می توان برخی رفتارها را اصلاح کرد.

بعضی از موارد باید قبح ذاتی آن تبدیل به قبح عملی شود تا جلوی آن گرفته شود.

او همچنین درباره خدمات جدید طرح تحول سلامت گفت: با توجه به محدودیت منابع و اعتباراتی که در اختیار داریم اولویت اصلی ما حفظ و نهادینه سازی دستاوردهای فعلی طرح تحول است که در بند یک برنامه وزیر بهداشت به مجلس نیز اشاره شده بود.

اولویت های بعدی ما نیز ارتقاء ارائه خدمات است.

همچنین گسترش کمی دستاوردها از جمله جامع تر شدن پرونده الکترونیک و افزایش تخت های بیمارستانی است اما در اجرای طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم اقدام جدید پر هزینه ای نخواهیم داشت.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: سند درمان کشور تا سال 1404 منتشر شده و به طور مشخص در آن تعیین شده که در سال های مختلف چه اقداماتی از جمله اضافه شدن تخت های بیمارستانی باید انجام شود.

وزارت بهداشت نیز از بودجه ای که طبق لایحه در مجلس مصوب شده تخطی نمی کند اما سعی می کنیم در مورد پیشگیری از بیماری ها بیشترین بودجه را تخصیص دهیم.

حریرچی در بخش دیگری از صحبت هایش در خصوص بیماران صعب العلاجی که از سوی پزشک جواب می شوند و بیمارستان آنها را نگهداری نمی کند نیز گفت: مجوز هزار مرکز نگهداری از بیماران جواب شده داده شده است که این مراکز در حال فعالیت هستند.

گاهی اوقات درمان های موجود به بیماری افراد و ادامه بقای آن کمکی نمی کند و در برخی موارد مضر نیز هست.

اگر فرد در بیمارستان باشد گروه پزشکی به دلیل ملاحظات قانونی موظف به ارائه خدمات درمانی است.

در تمام دنیا افراد بالای 65 سال که در بخش آی سی یو نگهداری می شوند درصد کمی از آنها می توانند به سلامت از این بخش خارج شوند و به طور معمول این افراد در بیمارستان ها نگهداری نمی شوند بلکه در همین مراکز که نام بردم نگهداری و مراقبت از آنها انجام می شود اما در کشور ما هنوز فرهنگ مراقبت از بیمار در اینگونه مراکز ایجاد نشده است.

حریرچی درباره نظارت وزارت بهداشت بر هیات های مذهبی نیز گفت: ما دستورالعمل های لازم را به هیئات مذهبی اعلام کردیم و ارزیابی ما در خصوص نظارت بر رعایت مسائل بهداشتی این مراکز این است که اغلب آنها با توجه به اینکه اینگونه رفتارها خودجوش است موارد بهدا شتی را رعایت می کنند مگر با توجه به محدودیت های مالی که برخی از هیئات دارند به جای استفاده از ظروف گیاهی برای غذاهای داغ از ظروف ارزان تر استفاده کنند.

او با اشاره به هفته سالمند گفت: از 10 مهرماه هفته سالمند آغاز می شود.

پیری جمعیت در اکثر کشورها از جمله ایران در حال افزایش است و اگرچه رشد جمعیت جوان با افزایش باروری تغییر می کند اما روند پیری کاهش نمی یابد و از جمعیت 79 میلیون نفری ما 9.

2 درصد یعنی حدود بیش از 7 میلیون نفر سالمند هستند که پیش بینی می شود تا هشت سال آینده به 10 درصد برسد.

همچنین تا 33 سال دیگر میزان افراد پیر در جامعه به 30 درصد می رسد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: شعار هفته سالمند آینده ای بهتر با مشارکت سالمندان است که باید برای فعال بودن سالمندان و طول عمر سالم تلاش کنیم.

بی شک افزایش تعداد خالص و درصد سالمندان هزینه های سلامت را بالا می برد.


کلید واژه ها: مصرف - دخانیات - درصد - نوجوانان - سیگار - افزایش - وزارت بهداشت - مرگ و میر - مصرف قلیان - قلیان - میزان - بهداشت - وزارت - کشور - بیماری - بیماری قلبی - مردان - روستا - سرطان ریه - نشست خبری - هایی - کاهش - زنان - روستاها - کودکان - گزارش - سرطان - وعده - سلاح - جهان

آخرین اخبار سرویس:
چه ساعتی شام بخوریم؟

توصیه های طب سنتی برای کاهش کمردرد

شربت گایول چیست و مصرف آن چه عوارضی دارد؟

چالش بیمه ای بیماران "ام.اس" با تامین اجتماعی

از دو داروی جدید رونمایی شد

سیستم های مغز هنگام یادگیری همکاری می کنند

سیستم های مغز هنگام یادگیری همکاری می کنند

نشست رسانه ای مرکزبهداشت یزد بمناسبت هفته سلامت مردان

تشدید نظارت وزارت بهداشت بر "غذا"/محصولات کشاورزی شناسنامه دار شوند

قرص افسردگی؛ معرفی بهترین قرص های ضد افسردگی

دیگر نگران اشتهای زیادتان نباشید/گیاهان دارویی برای سرکوبی اشتها

چه ساعتی شام بخوریم؟

چه ساعتی شام بخوریم؟

این نوشیدنی قاتل کلسیم است

درمان طبیعی واریس چگونه است؟

ویتامین هایی که پوست را شفاف و زیبا می کنند

ویتامین هایی که پوست را شفاف و زیبا می کنند

ویتامینی که سیستم ایمنی بدن را متعادل می کند

تحقیقات موتورولا نشان می دهد اکثر مردم به استفاده از موبایل خود اعتیاد دارند

حمله بی رحمانه همراهان بیمار به تیم پزشکی

درمان طبیعی واریس چگونه است؟

ویتامین هایی که پوست را شفاف و زیبا می کنند

چه ساعتی شام بخوریم؟

بهتررین زمان خوردن شام

فعالیت فیزیکی نامناسب در 80 درصد ایرانیان

محمد زارع مانور بهداشت و درمان اضطراری هلال احمر

چگونه پشه ها نیش می زنند؟

جراحی بزرگترین تومور مغزی جهان

حدود 4800 نفر در خراسان رضوی به بیماری ام.اس مبتلا هستند

بهترین زمان ورزش برای چربی سوزی چه موقع است؟

غذای خطرناکی که در یک دانشگاه سرو شد!

منوی لاغری شگفت انگیز با طب سنتی

ژن ها چگونه زمان مرگ را نشان می دهند؟!

معاینه چشم "جورکش" توسط وزیر بهداشت

درمان طبیعی واریس چگونه است؟

حدود 4800 نفر در خراسان رضوی به بیماری ام.اس مبتلا هستند

هوش مصنوعی چطور می تواند به انسان آسیب برساند و راه حل چیست؟

تاثیر مفید ورزش در سلامتی پس از درمان سرطان

روش های نوین درمان سرطان با استفاده از سیستم ایمنی بدن

غذای خطرناکی که در یک دانشگاه سرو شد +تصاویر

قدردانی از توجه نمایندگان مجلس به تصویب بودجه مناسب نظام سلامت

درمان کبد چرب فقط با یک تغییر

برای کاهش کمر درد به این توصیه ها گوش کنید

ریزگردها میزان افسردگی در خوزستان را چند برابر کرده است

رابطه ریزگردها با افسردگی

امکان زندگی جاودانه با استفاده از هوش مصنوعی و مهندسی ژنتیک

خودکفایی در صنعت دارو نیاز است/افتتاح بیمارستان، مرکز آزمایشگاهی و رونمایی از دو نمونه دارو در اصفهان

چگونه واریس را درمان کنیم ؟

آشنایی با سردرد تنشی و میگرنی

زن خون آشام آمریکایی سوژه شد

نکاتی در مورد بیش فعالی کودکان

درمان طبیعی واریس چگونه است؟

بررسی مشکلات بیمارستان حضرت محمد(ص)

قول مساعد وزیر بهداشت به مردم خمینی شهر

افتتاح مرکز جامع سلامت شاهین شهر

چه ساعتی شام بخوریم؟

وزیر بهداشت ؛ بالای سر قربانی اسد پاشی

چای مناسب افراد هر گروه خونی چیست؟

راهکار های خانگی برای داشتن ناخن هایی مقاوم

مایه کوبی 110هزار راس دام سبک در قصرشیرین علیه بیماری تب برفکی

وزیر بهداشت چشمان « سهیلا جورکش » قربانی اسید پاشی را معاینه کرد

این نوشیدنی قاتل کلسیم است

ویزیت رایگان کودکان زلزله زده در سرپل ذهاب

انجام روش جدید درمان سرطان برای اولین بار در ایران

وزیر بهداشت چشمان « سهیلا جورکش » قربانی اسید پاشی را معاینه کرد

اهدای بدون چشم داشت خون با محصولات نجات بخش

این نوشیدنی قاتل کلسیم است

افزایش خطر درگیری انسان با آنفلوآنزای پرندگان در قم

درمان کبد چرب با کاهش مصرف کربوهیدرات ها

نحوه خوابیدن خانم های باردار برای آسیب ندیدن جنین

خانم های باردار چگونه بخوابند؟

30 هزار میلیارد تومان هزینه برای لوازم آرایشی بهداشتی

آیا مصرف برنج نقش پر رنگی در چاقی ما دارد؟

سالانه 30 هزار میلیارد تومان در کشور برای لوازم آرایشی بهداشتی هزینه می شود

ویتامین هایی برای زیبایی و شفافیت پوست شما

علائم کمبود کلسیم چیست؟

مشکلات خوزستان به خوبی شناخته نشده است

استان کرمان عاری از آنفولانزای مرغی

طرح ارائه خدمات رایگان درمانی هلال احمر در روستاهای ورامین آغاز شد

نبود آنفلوانزای پرندگان درکرمان

ویتامین هایی که پوست شما را زیبا و شفاف می کند

رونمایی از 2 محصول جدید دارویی با حضور وزیر بهداشت

تزریق های دردسر ساز

نوشیدنی داغ ابتلا به سرطان مری را چند برابر می کند

سالانه 30 هزار میلیارد تومان در کشور برای لوازم آرایشی بهداشتی هزینه می شود

حافظه خود را اینگونه تقویت کنید!

پسری که مانند مرغ، تخم می گذارد!

طرح ارائه خدمات رایگان درمانی هلال احمر در روستاهای ورامین آغاز شد

فرزندان ژن مادر را به ارث می برند یا پدر؟

وزیر بهداشت بر تقویت بخش سلامت به عنوان یک صنعت پردرآمد تاکید کرد

نحوه شستشو مبل

7 گام اساسی برای از بین بردن چربی شکم

با افسردگی سالمندان چه کنیم؟

آغاز طرح غربالگری سرطان مردان در یزد

روش های نوین درمان سرطان با استفاده از سیستم ایمنی بدن

پاک کردن لکه شکلات از روی لباس

خانه هایی که بیشتر از خودرو هوا را آلوده می کنند

چگونه بفهمیم بدنمان کمبود کلسیم دارد؟

علائم و راههای درمان روماتسیم

سفر وزیر بهداشت به اصفهان

افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان

افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان