مطالب مرتبط:
افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله
هجوم مردم کردستان عراق به فروشگاه های مواد غذایی/بحران سوخت و افزایش قیمت ها
مدیر عامل سازمان انتقال خون عنوان کرد افزایش مصرف داروهای مشتق از پلاسما/ نقش سازمان های کشور در فرهنگسازی اهدای خون سهیم
هجوم مردم اقلیم کردستان عراق به فروشگاه های مواد غذایی/بحران سوخت و افزایش قیمت ها
مصرف داروهای مشتق از پلاسما افزایش یافت/ برای اهدای خون باید فرهنگسازی کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 17:252017-09-25پزشكي

افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان


- سخنگوی وزارت بهداشت درباره مصرف دخانیات در میان نوجوانان گفت: مصرف مواد دخانی در نوجوانان بین 13 تا 15 سال در حال افزایش است و 3.

4 درصد نوجوانان بین این سنین سیگار مصرف می کنند که این میزان در 5 سال گذشته 3 درصد بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، ایرج حریرچی؛ سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری خود با بیان اینکه مصرف سیگار و سایر مواد دخانی یکی از موضوعات بسیار مهم در کشور است، گفت: شایع ترین عامل مرگ و میر در جهان به دلیل مصرف مواد دخانی و سیگار است و نیمی از افراد مصرف کننده مواد دخانی به دلیل بیماری های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از مصرف سیگار فوت می کنند.

او با بیان اینکه 7 میلیون نفر در دنیا به دلیل مصرف سیگار در هر 6 ثانیه فوت می شوند گفت: سالانه 50 هزار مورد مرگ و میر ناشی از مصرف مواد دخانی در کشور داریم.

مرگ و میر ناشی از دخانیات به تنهایی بیش از مرگ و میر ناشی از تصادفات، ایدز و استفاده از سلاح های گرم و سرد است.

او با بیان اینکه افزایش خطر بیماری قلبی در افرادی که دخانیات مصرف می کنند 2.

4 درصد است گفت: مصرف دخانیات سرطان ریه را 23 برابر در مردان افزایش می دهد.

همچنین وزن کودکان متولد شده از مادران سیگاری 10 درصد کمتر از وزن نرمال است.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره مصرف قلیان نیز گفت: هر وعده مصرف قلیان معادل مصرف 100 تا 200 نخ سیگار است.

همچنین کسانی که در معیت افراد مصرف کننده قلیان هستند و فقط از بوی قلیان استنشاق می کنند مانند این است که شش تا هفت نخ سیگار کشیده اند.

حریرچی با بیان اینکه 8 میلیون نفر در کشور به نوعی مصرف کننده مواد دخانی هستند گفت: 14.

13 درصد مردم مواد دخانی مصرف می کنند که در مردان 25.

16 درصد یعنی از هر چهار نفر یک نفر مصرف کننده مواد دخانی است همچنین در زنان از هر 25 نفر یک زن دخانیات مصرف می کند که البته شیوع دخانیات در زنان رو به افزایش است.

همچنین در طول 5 سال گذشته مصرف دخانیات از 14.

9 درصد به 14.

13 درصد رسیده است که با توجه به بررسی هایی که انجام شده مصرف قلیان در حال افزایش است اما مصرف روزانه سیگار از 10.

9 درصد به 10.

1 درصد کاهش یافته است.

مصرف دخانیات در روستا 15.

44 درصد است و در شهرها نیز 13.

62 درصد است که میزان مصرف دخانیات در روستاها بیش از شهرها است البته ما توانسته ایم8 درصد مصرف دخانیات را کاهش دهیم وطبق تعهدمان تا سال 1404 باید این میزان را به 30 درصد برسانیم.

او درباره مصرف دخانیات در میان نوجوانان نیز توضیح داد: مصرف مواد دخانی در نوجوانان بین 13 تا 15 سال در حال افزایش است و 3.

4 درصد نوجوانان بین این سنین سیگار مصرف می کنند که این میزان در 5 سال گذشته 3 درصد بوده است.

عمده افزایش سیگار در بین نوجوانان در بین دختران شایع شده و از 9 دهم درصد به 2.

1 درصد رسیده است.

در بین پسران نیز از 5.

1 درصد به 4.

8 درصد کاهش داشته است.

همچنین 6.

6 درصد دختران در سنین 13 الی 15 سالگی و 11.

1 درصد پسران در همین سن قلیان مصرف می کنند.

او خاطرنشان کرد: براساس برخی برآوردها ما در کشور 40 میلیارد نخ سیگار مصرف می کنیم البته برآورد دیگری نیز وجود دارد که این مصرف را 50 میلیارد نخ سیگار محاسبه کرده است.

که هزینه آن 10 هزار میلیارد تومان می شود.

همچنین سالانه حدود 20 تا 30 هزار میلیارد تومان صرف هزینه بهداشتی درمانی افراد سیگاری می شود.

اگر بتوانیم 10 درصد مالیات سیگار را افزایش دهیم بی شک بین 4 تا 5 درصد مصرف سیگار را کاهش می دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه قیمت سیگار در ایران 20 درصد کشور تولیدکننده آن است گفت: کشورهای تولیدکننده سیگار، سیگار را ارزان تر از آنچه در کشور خود ارائه می دهند به ایران می فروشند همچنین در ایران قیمت سیگار نسبت به 181 کشور دنیا ارزان تر است.

در برخی از کشورها نیز مالیات بر سیگار 70 درصد قیمت آن است در حالی که در کشور ما این درصد بسیار کمتر است و باید با افزایش مالیات بر سیگار در قیمت خرده فروشی مصرف آن را کاهش دهیم چرا که با افزایش قیمت مالیات می توانیم علاوه بر صرفه جویی در هزینه های مصرفی منابع جدیدی در بخش بهداشت و درمان ایجاد کنیم.

او با بیان اینکه در برخی استان ها مانند اصفهان، خراسان شمالی و زنجان مصرف قلیان از قهوه خانه و سفره خانه ها حذف شده است، گفت: در بعضی از استان ها از جمله تهران این همکاری کم است و مالیات و جرایم نیز بازدارنده نیستند.

گاهی ما 7 بار سفره خانه یا مصرف عرضه قلیان را پلمپ کرده ایم اما با توجه به اینکه جریمه ها بسیار ناچیز است با پرداخت جریمه توانسته اند پلمپ را باز کنند.

ما امیدواریم با افزایش جریمه ها بتوانیم عامل بازدارنده ای برای مصرف مواد دخانی به ویژه قلیان ایجاد کنیم.

همچنین امیدواریم با همکاری خانواده ها بتوانیم به کاهش 30 درصدی مصرف مواد دخانی برسیم.

حریرچی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه میزان مالیات بر سیگار نسبت به گذشته کاهنده بوده است گفت: سالانه حدود 10 هزار میلیارد تومان از فروش سیگار به دست می آید که مالیات آن 600 میلیارد تومان است.

پیشنهاد ما این است که اگر مالیات بر سیگار به طور مستقل وضع شود می تواند عامل بازدارنده باشد.

چرا که تجربیات دیگر کشورها نیز موید همین مطلب است.

همچنین اگر فروش سیگار براساس هولوگرام باشد جلوی فروش سیگارهای قاچاق نیز گرفته می شود.

در بیشتر کشورهای دنیا 40 درصد هزینه خانوار صرف سیگار می شود.

در کشورهای با درآمد متوسط وقتی قیمت سیگار بالا رفته است در ابتدا این فقرا و نوجوانان بودند که مصرف سیگارشان را کاهش دادند بنابراین افزایش قیمت سیگار می تواند عامل بازدارنده ای برای مصرف آن باشد.

همچنین افراد سیگاری باید هزینه عوارض ناشی از سیگار را بپردازند در حال حاضر هزینه بستری 500 هزار نفر بیمار ناشی از مصرف دخانیات را دولت و بیمه ها می پردازند.

حریرچی درباره افزایش مالیات بر دخانیات نیز گفت: در صحن علنی مجلس طرحی مطرح شده مبنی بر اینکه مالیات بر دخانیات از درب کارخانه به خرده فروشی منتقل شود چرا که با توجه به میزان قاچاق از درب کارخانه کنترل قابل انجام نیست.

او در بخش دیگری از سخنانش درباره تعرفه گذاری ها گفت: در حال حاضر همه بیمارستان های خصوصی و دولتی خدمات را مانند گذشته انجام می دهند همانطور که دکتر فاضل رییس سازمان نظام پزشکی گفته اند نیز ترجمه کتاب تعرفه ها در حال انجام است اما سازمان نظام پزشکی باید اجماعی را در جامعه پزشکی ایجاد کند.

همچنین درخصوص تغییر تعرفه ها نیز تا شورای عالی بیمه تصمیم نگیرد نمی توان آن را تغییر داد.

وزارت بهداشت تنها یک عضو از این شورا است و به تنهایی نمی تواند تصمیم گیرنده باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره طب سنتی نیز گفت: ما از همه گروه های مختلف برای اجرای صحیح بند 12 سیاست های کلی سلامت که در رابطه با طب سنتی است استفاده می کنیم.

او ادامه داد: نظارت بر مراکزطب سنتی اگرپروانه دار باشند برعهده وزارت بهداشت است و این نظارت ها دقیق انجام می شود اما با یکسری از مراکز که ادعای طب سنتی دارند نیز از طریق نیروی انتظامی برخورد خواهیم کرد.

حریرچی با بیان اینکه ما 65 درصد پزشک متخصص و عمومی کمبود داریم، گفت: در دهه 60 و اوایل 70 برای جراحی عروق و قلب در مراکز استان ها با مشکلاتی مواجه بودیم و بعضاً بیماران برای درمان باید به خارج از کشور اعزام می شدند اما در حال حاضر ما در شهرهای دوم و سوم شهرستان ها نیز می توانیم این اعمال را انجام دهیم و خوشبختانه اعزام به خارج از کشور به زیر 2 درصد رسیده است، اما همچنان با کمبود پزشک مواجه هستیم.

او ادامه داد: در حال حاضر نیازهای پزشکی در کشور توسط بخش دولتی و خصوصی در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم با برخی راه های اصلاحی جلوی تقاضای القایی بیماران برای مراجعه به پزشک متخصص را گرفته و نظام ارجاع را اجرایی کنیم.

حریرچی در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به این سوال که آیا مجلس دستور تحقیق و تفحص در خصوص تعرفه ها را داده است یا خیر گفت: ما هرکاری که مجلس بخواهد را انجام می دهیم اما تاکنون چنین درخواستی از سوی مجلس برای تحقیق و تفحص درباره تعرفه ها نداشتیم.

همچنین نامه ای که از طرف انجمن بیهوشی به وزیر بهداشت داده شده بود را آ قای وزیر به آقای جهانگیری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارجاع داده است و پیگیری های لازم در خصوص آن در حال انجام است.

او همچنین ادامه داد: خوشبختانه در سال های اخیر همکاری ما با نیروی انتظامی، شهرداری و دیگر وزارتخانه ها به خوبی بوده است اما در هیچ جای دنیا نمی توان بر خدمات ارائه شده از دستگاه های مختلف نظارت مداوم را داشت.

ما معتقدیم اصلاح برخی از امور باید از طریق فرهنگ سازی در خانواده ها و افراد انجام شود و به طور مثال هیچ نوجوانی به تنهایی وارد قهوه خانه نمی شود و اولین بار توسط خانواده ها مصرف قلیان را تجربه می کند.

ما نمی توانیم به خانواده ها در این خصوص متعرض شویم و تنها از طریق افزایش آگاهی عمومی می توان برخی رفتارها را اصلاح کرد.

بعضی از موارد باید قبح ذاتی آن تبدیل به قبح عملی شود تا جلوی آن گرفته شود.

او همچنین درباره خدمات جدید طرح تحول سلامت گفت: با توجه به محدودیت منابع و اعتباراتی که در اختیار داریم اولویت اصلی ما حفظ و نهادینه سازی دستاوردهای فعلی طرح تحول است که در بند یک برنامه وزیر بهداشت به مجلس نیز اشاره شده بود.

اولویت های بعدی ما نیز ارتقاء ارائه خدمات است.

همچنین گسترش کمی دستاوردها از جمله جامع تر شدن پرونده الکترونیک و افزایش تخت های بیمارستانی است اما در اجرای طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم اقدام جدید پر هزینه ای نخواهیم داشت.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: سند درمان کشور تا سال 1404 منتشر شده و به طور مشخص در آن تعیین شده که در سال های مختلف چه اقداماتی از جمله اضافه شدن تخت های بیمارستانی باید انجام شود.

وزارت بهداشت نیز از بودجه ای که طبق لایحه در مجلس مصوب شده تخطی نمی کند اما سعی می کنیم در مورد پیشگیری از بیماری ها بیشترین بودجه را تخصیص دهیم.

حریرچی در بخش دیگری از صحبت هایش در خصوص بیماران صعب العلاجی که از سوی پزشک جواب می شوند و بیمارستان آنها را نگهداری نمی کند نیز گفت: مجوز هزار مرکز نگهداری از بیماران جواب شده داده شده است که این مراکز در حال فعالیت هستند.

گاهی اوقات درمان های موجود به بیماری افراد و ادامه بقای آن کمکی نمی کند و در برخی موارد مضر نیز هست.

اگر فرد در بیمارستان باشد گروه پزشکی به دلیل ملاحظات قانونی موظف به ارائه خدمات درمانی است.

در تمام دنیا افراد بالای 65 سال که در بخش آی سی یو نگهداری می شوند درصد کمی از آنها می توانند به سلامت از این بخش خارج شوند و به طور معمول این افراد در بیمارستان ها نگهداری نمی شوند بلکه در همین مراکز که نام بردم نگهداری و مراقبت از آنها انجام می شود اما در کشور ما هنوز فرهنگ مراقبت از بیمار در اینگونه مراکز ایجاد نشده است.

حریرچی درباره نظارت وزارت بهداشت بر هیات های مذهبی نیز گفت: ما دستورالعمل های لازم را به هیئات مذهبی اعلام کردیم و ارزیابی ما در خصوص نظارت بر رعایت مسائل بهداشتی این مراکز این است که اغلب آنها با توجه به اینکه اینگونه رفتارها خودجوش است موارد بهدا شتی را رعایت می کنند مگر با توجه به محدودیت های مالی که برخی از هیئات دارند به جای استفاده از ظروف گیاهی برای غذاهای داغ از ظروف ارزان تر استفاده کنند.

او با اشاره به هفته سالمند گفت: از 10 مهرماه هفته سالمند آغاز می شود.

پیری جمعیت در اکثر کشورها از جمله ایران در حال افزایش است و اگرچه رشد جمعیت جوان با افزایش باروری تغییر می کند اما روند پیری کاهش نمی یابد و از جمعیت 79 میلیون نفری ما 9.

2 درصد یعنی حدود بیش از 7 میلیون نفر سالمند هستند که پیش بینی می شود تا هشت سال آینده به 10 درصد برسد.

همچنین تا 33 سال دیگر میزان افراد پیر در جامعه به 30 درصد می رسد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: شعار هفته سالمند آینده ای بهتر با مشارکت سالمندان است که باید برای فعال بودن سالمندان و طول عمر سالم تلاش کنیم.

بی شک افزایش تعداد خالص و درصد سالمندان هزینه های سلامت را بالا می برد.


کلید واژه ها: مصرف - دخانیات - درصد - نوجوانان - سیگار - افزایش - وزارت بهداشت - مرگ و میر - مصرف قلیان - قلیان - میزان - بهداشت - وزارت - کشور - بیماری - بیماری قلبی - مردان - روستا - سرطان ریه - نشست خبری - هایی - کاهش - زنان - روستاها - کودکان - گزارش - سرطان - وعده - سلاح - جهان

آخرین اخبار سرویس:
چرا بعد از یک روز پر استرس، شب خوابمان نمی برد؟

ارتباط کم خونی با دیگر بیماری ها

قدبلندترین کودک دنیا که از دیدنش حیرت خواهید کرد

درمان گلودرد با فلفل قرمز

یک ترفند جذاب برای سوزاندن چربی صورت

برنامه جامع سلامت کهگیلویه و بویراحمد تدوین می شود

خوشبختی را با تمام نداشتن ها بساز؛ معلولانی که غیر ممکن ها را ممکن کرده اند

راهکاری برای کاهش ریسک پوکی استخوان بعد از یائسگی

اصول رابطه زناشویی بعد از زایمان

دردهای جان او از عشق می خوانند + فیلم

شاخص های یک بدن سالم

17 معجزه ای که در لیموترش وجود دارد

پلاکت خون را با این خوراکی ها بالا ببرید

درمان آسم با کمک کرم روده!

عواملی که در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها موثراست

اختصاص 5 میلیارد و 150 میلیون تومان اعتبار برای تجهیز مراکز درمانی کرمانشاه

موارد مصرف شربت اکسپکتورانت و عوارض آن

پلاکت خون را با این خوراکی ها بالا ببرید

شباهت شگفت انگیز دلفین و انسان در چیست؟

جزوه های نظام سلامت در اسلام تا پایان سال آماده می شود

نوشابه انرژی زا جمجمه مرد جوان را خورد؟ +عکس

«چاقی» موجب تشدید آسم در کودکان می شود

نان لواش برای دانش آموزان ممنوع!

نوزادی که زنده زنده خوراک مورچه ها شد! +تصاویر

70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند

راهکار طب سنتی برای درمان «سنگ کلیه»

آزار سیاه و شوم اهورا تایید شد + عکس

آرژانتین در مبارزه مرگ و زندگی / توصیه های وزارت بهداشت برای پیشگیری از حملات قلبی!

هشدار انجمن متخصصان پوست درباره تبلیغات غیرواقعی

میوه چربی سوز فصل پاییز را بشناسید

26 علت شایع درد زیر دل در زنان+روش درمان

آشنایی با 10 ماده غذای سالمی که منبع غنی آهن بشمار می روند

این بیماری آرام و بی صدا اعضای بدن را نابود می کند!

ورزش بسیار شدید احتمال گرفتگی عروق مردان میانسال را افزایش می دهد

10 شغلی که باعث اضافه وزن می شوند

عواملی که در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها موثراست!

چرا کلم بروکلی به شکل کنسرو عرضه نمی شود؟

دلفین ها و انسان

26 علت شایع درد زیر دل در زنان+روش درمان

علل اصلی طلاق در بین خانواده های ایرانی

اخذ مجوز استخدام 300 نیرو در دانشگاه علوم پزشکی همدان

دوزانو و چهارزانو ننشینید: 3 خطر نشستن به روش غلط

بیماران تنفسی در پاییز مراقب این بیماری باشند

8 دلیل عمده خشکی و خارش فصلی پوست و راهکارهایی برای رفع آن ها

وزارت بهداشت برای تامین سلامت زائران اربعین در مرز خسروی چه کرد؟

عوامل موثر در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها

بزرگترین قاتل زنان ایرانی را بشناسید

شیوه ای ابداعی برای درمان بیماری هیدروسفالی

واکسن های ضروری برای بیماران دیابتی

اسیدی شدن اقیانوس ها اکوسیستم دریایی را بر هم می زند

17 معجزه ای که در لیموترش وجود دارد

قرص ضداسهال لوپرامید را بیشتر بشناسید

دستورالعمل های برطرف کردن بوی بد عرق بدن

این خوراکی ها دوست قلب شما هستند

5 کاربرد شگفت انگیز زغال که ممکن است زندگی تان را تغییر دهد!

70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند

خواص گیاه شیرتیغک در طب سنتی

چگونه می توان خواب آرام و لذت بخشی را تجربه کرد؟

آشنایی با طرز تهیه 10 نوشیدنی مخصوص فصل پاییز

قائم مقام وزیر بهداشت به اتریش رفت

الگوی نادرست تغذیه عامل بروز 30 درصد بیماری هاست

سن طلایی درمان اختلال بیش فعالی

فاج آلبالو و بادام

نقش مکمل غذایی در پیشگیری از صرع

نکته بهداشتی: گوش درد در سفر هوایی

گفتگوی ویژه خبری؛ برای جمع آوری قلیان اختلاف نظر وجود دارد

70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند

کم خونی؛ مادر بسیاری از بیماری ها/ طب سنتی جواب می دهد

گفتگوی ویژه خبری؛ برای جمع آوری قلیان اختلاف نظر وجود دارد

26 علت شایع درد زیر دل در زنان+روش درمان

این بیماری آرام و بی صدا اعضای بدن را نابود می کند!

بزرگترین قاتل زنان ایرانی را بشناسید

دلفین ها و انسان

عوامل موثر در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها

درمان فوری گلودرد پاییزی و زمستانی با این روش

عواملی که در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها موثراست!

10 شغلی که باعث اضافه وزن می شوند

بیماران تنفسی در پاییز مراقب این بیماری باشند

علل اصلی طلاق در بین خانواده های ایرانی

چه کسانی باید مراقب پروستات باشند؟

تلفن همراه این خطرات را برای بدن دارد

صرع زوال عقلی می آورد

کدام مردان دچار تپش قلب می شوند؟

17 معجزه ای که در لیموترش وجود دارد

آمار مبتلایان به بیماری پوکی استخوان در ایران اعلام شد

دستورالعمل های برطرف کردن بوی بد عرق بدن

بیش از 50 درصد افراد بالای 50 سال کشور دچار پوکی استخوان هستند

70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند

میله 60 سانتی از دست مرد 45 ساله خارج شد

درمان طبیعی رفع کلافگی و عدم تمرکز حواس

این معجون ساده در درمان سرفه و برونشیت معجزه می کند ! حتما امتحان کنید

70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند

میزان مبتلایان به بیماری پوکی استخوان در ایران

7 عامل خطر سکته مغزی در خانم ها

وزارت بهداشت برای تامین سلامت زائران اربعین در مرز خسروی چه کرد؟

بغل کردن چه فوایدی دارد؟!

میوه چربی سوز فصل پاییز را بشناسید

اخذ مجوز استخدام 300 نیرو در دانشگاه علوم پزشکی همدان

70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند

سن طلایی درمان اختلال بیش فعالی

قوی ترین دمنوش هایی که به بدنتان گرما می بخشند

انتقال موفقیت های مبارزه با بیماری هاری به سازمان بهداشت جهانی توسط ایران

ترمیم زخم با پوست شترمرغ!

راهکار تسکین «گرفتگی گوش» در سفرهای هوایی

با این 7 عادت، دیابتی می شوید

آزمایش آمنیوسنتز برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی قزوین

راه هایی برای افزایش سوخت و ساز بدن

مهمترین علائم کم خونی را بشناسید

آقایان بخوانند/ چه کسانی باید مراقب پروستات باشند؟

میله 60 سانتی از دست مرد 45 ساله قزوینی خارج شد

10 شغلی که منجر به اضافه وزن می شوند

7 عامل خطر سکته مغزی در خانم ها

نوشته گردشگر آمریکایی درمسجد امام اصفهان

آزمایش آمنیو سنتز برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی قزوین

انتقال موفقیت های مبارزه با هاری ایران به سازمان بهداشت جهانی

7 عامل سکته مغزی که باید از آنها دوری کرد

رونمایی از کشتی پیشرفته «آرام» در جزیره قشم

شیوه ای ابداعی برای درمان بیماری هیدروسفالی

اسیدی شدن اقیانوس ها اکوسیستم دریایی را بر هم می زند

الگوی نادرست تغذیه عامل بروز 30 درصد بیماری هاست

نکته بهداشتی: گوش درد در سفر هوایی

70 درصد از افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود آگاه نیستند

فرماندار روانسر: ورزش نباید در ردیف های آخر بودجه باشد

شیوه ای ابداعی برای درمان بیماری هیدروسفالی

خوراکی هایی که دوست قلب شما هستند

این خوراکی ها دوست قلب شما هستند

زخم لثه نشانه این بیماری مرگبار است

آشنایی با خواص آب سیب زمینی

قرص ضداسهال لوپرامید را بیشتر بشناسید

یک ترکیب ویژه برای التیام سریع زخم

خواص گیاه شیرتیغک در طب سنتی

واکسیناسیون بیش از 200 هزار قطعه طیور برعلیه بیماری نیوکاسل

قائم مقام وزیر بهداشت به اتریش رفت

بویی آزاردهنده اما مفید!

نقش مکمل غذایی در پیشگیری از صرع

6 تصور نادرست در مورد چشم

یکی از عمده ترین مشکلات سلامتی در دنیا!

ترفند جالب یک مادر برای دارو دادن به نوزادش +تصاویر

قانون

کدام مردان دچار تپش قلب می شوند؟

بدن خود را با این دمنوش ها گرم کنید

این مردان همسرشان را کتک می زنند!

دیابتی ها هویچ پخته بخورند یا خام؟

با این دمنوش ها بدن خود را گرم کنید

چه کسانی باید مراقب پروستات باشند؟

این میوه در کودکان معجزه می کند!

چه کسانی باید مراقب پروستات باشند؟

خدمات رایگان دندانپزشکی در روستای ده برآفتاب یاسوج

ضرورت نظارت برمواد غذایی

یک معجون خاص برای کاهش وزن

بدن خود را با این دمنوش ها گرم کنید

دندان شیری کودکان را دور نیندازید

این مردان همسرشان را کتک می زنند!

بزرگترین قاتل زنان ایرانی را بشناسید!

12 روش خانگی برای درمان نوزاد سرماخورده

کدام مردان دچار تپش قلب می شوند؟

دندان شیری کودکان را دور نیندازید!

سالانه 20 هزار مورد سرطان در "افغانستان" ثبت می شود

صرع زوال عقلی می آورد

این افراد حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند

5 توصیه برای ارتقاء سلامت در زمان پیری

8عادت غلط که موجب کمردرد می شوند!

آشنایی با 10 ماده غذای سالمی که منبع غنی آهن بشمار می روند

تلفن همراه این خطرات را برای بدن دارد

7 خاصیت درمانی بادام

ارتباط مصرف قند و افزایش ابتلا به سرطان

این 9 خوراکی را از رژیم غذایی خود حذف نکنید

5 راه جلوگیری از سرماخوردگی در کودکان

بلندقد ترین کودک جهان+عکس

چرا کلم بروکلی به شکل کنسرو عرضه نمی شود؟

روش خشک کردن گوش بعد از حمام!

اولین عکس جهان

در مرکز گامانایف 9 هزار بیمار سرطانی درمان شده اند

وزن خود را با این معجون کاهش دهید

ضرورت اجتناب ناپذیر توجه به بهداشت روانی

نکاتی که در پیشگیری از سرطان مهم است!

خوردن سرکه سیب برای این افراد ممنوع!

این افراد حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند

«چاقی» موجب تشدید آسم در کودکان می شود

نقش مکمل غذایی در پیشگیری از صرع

آبریزش بینی و خلط گلوی مزمن ناشی از چیست؟

دوزانو و چهارزانو ننشینید: 3 خطر نشستن به روش غلط

خواص شگفت انگیز "چیا" دانه

بوی پرتقال استرس را از بین می برد

شربت دیفین هیدرامین چه عوارضی دارد؟

فال روزانه جمعه 28 مهر ماه 96

علت کاهش شیوع بیماری "هپاتیت C" در ایران

چرا گریه برای بدن ما خوب و حتی لازم است؟‎

«چاقی» موجب تشدید آسم در کودکان

دور کردن بیماری ها از بدن با هویج

خواص شگفت انگیز چیا دانه

برنامه ریشه کنی بیماری هاری در ایران اجرا می شود

250 نفر جذب مراکز درمانی استان بوشهر می شود

شربت دیفین هیدرامین چه عوارضی دارد؟

رژیم غذایی موز صبح!

خواص باور نکردنی لیموترش!

این ماده معدنی را حتما در رژیم غذایی کودک بگنجانید

توصیه های مراقبتی از پوست و مو در هوای سرد

ورزش از گرفتگی عروق پیشگیری می کند؟

کشف روشی جدید برای تشخیص بیماری دیابت

افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان

افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان