مطالب مرتبط:
افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان 13 تا 15 ساله
هجوم مردم کردستان عراق به فروشگاه های مواد غذایی/بحران سوخت و افزایش قیمت ها
مدیر عامل سازمان انتقال خون عنوان کرد افزایش مصرف داروهای مشتق از پلاسما/ نقش سازمان های کشور در فرهنگسازی اهدای خون سهیم
هجوم مردم اقلیم کردستان عراق به فروشگاه های مواد غذایی/بحران سوخت و افزایش قیمت ها
مصرف داروهای مشتق از پلاسما افزایش یافت/ برای اهدای خون باید فرهنگسازی کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 17:252017-09-25پزشكي

افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان


- سخنگوی وزارت بهداشت درباره مصرف دخانیات در میان نوجوانان گفت: مصرف مواد دخانی در نوجوانان بین 13 تا 15 سال در حال افزایش است و 3.

4 درصد نوجوانان بین این سنین سیگار مصرف می کنند که این میزان در 5 سال گذشته 3 درصد بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، ایرج حریرچی؛ سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری خود با بیان اینکه مصرف سیگار و سایر مواد دخانی یکی از موضوعات بسیار مهم در کشور است، گفت: شایع ترین عامل مرگ و میر در جهان به دلیل مصرف مواد دخانی و سیگار است و نیمی از افراد مصرف کننده مواد دخانی به دلیل بیماری های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از مصرف سیگار فوت می کنند.

او با بیان اینکه 7 میلیون نفر در دنیا به دلیل مصرف سیگار در هر 6 ثانیه فوت می شوند گفت: سالانه 50 هزار مورد مرگ و میر ناشی از مصرف مواد دخانی در کشور داریم.

مرگ و میر ناشی از دخانیات به تنهایی بیش از مرگ و میر ناشی از تصادفات، ایدز و استفاده از سلاح های گرم و سرد است.

او با بیان اینکه افزایش خطر بیماری قلبی در افرادی که دخانیات مصرف می کنند 2.

4 درصد است گفت: مصرف دخانیات سرطان ریه را 23 برابر در مردان افزایش می دهد.

همچنین وزن کودکان متولد شده از مادران سیگاری 10 درصد کمتر از وزن نرمال است.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره مصرف قلیان نیز گفت: هر وعده مصرف قلیان معادل مصرف 100 تا 200 نخ سیگار است.

همچنین کسانی که در معیت افراد مصرف کننده قلیان هستند و فقط از بوی قلیان استنشاق می کنند مانند این است که شش تا هفت نخ سیگار کشیده اند.

حریرچی با بیان اینکه 8 میلیون نفر در کشور به نوعی مصرف کننده مواد دخانی هستند گفت: 14.

13 درصد مردم مواد دخانی مصرف می کنند که در مردان 25.

16 درصد یعنی از هر چهار نفر یک نفر مصرف کننده مواد دخانی است همچنین در زنان از هر 25 نفر یک زن دخانیات مصرف می کند که البته شیوع دخانیات در زنان رو به افزایش است.

همچنین در طول 5 سال گذشته مصرف دخانیات از 14.

9 درصد به 14.

13 درصد رسیده است که با توجه به بررسی هایی که انجام شده مصرف قلیان در حال افزایش است اما مصرف روزانه سیگار از 10.

9 درصد به 10.

1 درصد کاهش یافته است.

مصرف دخانیات در روستا 15.

44 درصد است و در شهرها نیز 13.

62 درصد است که میزان مصرف دخانیات در روستاها بیش از شهرها است البته ما توانسته ایم8 درصد مصرف دخانیات را کاهش دهیم وطبق تعهدمان تا سال 1404 باید این میزان را به 30 درصد برسانیم.

او درباره مصرف دخانیات در میان نوجوانان نیز توضیح داد: مصرف مواد دخانی در نوجوانان بین 13 تا 15 سال در حال افزایش است و 3.

4 درصد نوجوانان بین این سنین سیگار مصرف می کنند که این میزان در 5 سال گذشته 3 درصد بوده است.

عمده افزایش سیگار در بین نوجوانان در بین دختران شایع شده و از 9 دهم درصد به 2.

1 درصد رسیده است.

در بین پسران نیز از 5.

1 درصد به 4.

8 درصد کاهش داشته است.

همچنین 6.

6 درصد دختران در سنین 13 الی 15 سالگی و 11.

1 درصد پسران در همین سن قلیان مصرف می کنند.

او خاطرنشان کرد: براساس برخی برآوردها ما در کشور 40 میلیارد نخ سیگار مصرف می کنیم البته برآورد دیگری نیز وجود دارد که این مصرف را 50 میلیارد نخ سیگار محاسبه کرده است.

که هزینه آن 10 هزار میلیارد تومان می شود.

همچنین سالانه حدود 20 تا 30 هزار میلیارد تومان صرف هزینه بهداشتی درمانی افراد سیگاری می شود.

اگر بتوانیم 10 درصد مالیات سیگار را افزایش دهیم بی شک بین 4 تا 5 درصد مصرف سیگار را کاهش می دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه قیمت سیگار در ایران 20 درصد کشور تولیدکننده آن است گفت: کشورهای تولیدکننده سیگار، سیگار را ارزان تر از آنچه در کشور خود ارائه می دهند به ایران می فروشند همچنین در ایران قیمت سیگار نسبت به 181 کشور دنیا ارزان تر است.

در برخی از کشورها نیز مالیات بر سیگار 70 درصد قیمت آن است در حالی که در کشور ما این درصد بسیار کمتر است و باید با افزایش مالیات بر سیگار در قیمت خرده فروشی مصرف آن را کاهش دهیم چرا که با افزایش قیمت مالیات می توانیم علاوه بر صرفه جویی در هزینه های مصرفی منابع جدیدی در بخش بهداشت و درمان ایجاد کنیم.

او با بیان اینکه در برخی استان ها مانند اصفهان، خراسان شمالی و زنجان مصرف قلیان از قهوه خانه و سفره خانه ها حذف شده است، گفت: در بعضی از استان ها از جمله تهران این همکاری کم است و مالیات و جرایم نیز بازدارنده نیستند.

گاهی ما 7 بار سفره خانه یا مصرف عرضه قلیان را پلمپ کرده ایم اما با توجه به اینکه جریمه ها بسیار ناچیز است با پرداخت جریمه توانسته اند پلمپ را باز کنند.

ما امیدواریم با افزایش جریمه ها بتوانیم عامل بازدارنده ای برای مصرف مواد دخانی به ویژه قلیان ایجاد کنیم.

همچنین امیدواریم با همکاری خانواده ها بتوانیم به کاهش 30 درصدی مصرف مواد دخانی برسیم.

حریرچی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه میزان مالیات بر سیگار نسبت به گذشته کاهنده بوده است گفت: سالانه حدود 10 هزار میلیارد تومان از فروش سیگار به دست می آید که مالیات آن 600 میلیارد تومان است.

پیشنهاد ما این است که اگر مالیات بر سیگار به طور مستقل وضع شود می تواند عامل بازدارنده باشد.

چرا که تجربیات دیگر کشورها نیز موید همین مطلب است.

همچنین اگر فروش سیگار براساس هولوگرام باشد جلوی فروش سیگارهای قاچاق نیز گرفته می شود.

در بیشتر کشورهای دنیا 40 درصد هزینه خانوار صرف سیگار می شود.

در کشورهای با درآمد متوسط وقتی قیمت سیگار بالا رفته است در ابتدا این فقرا و نوجوانان بودند که مصرف سیگارشان را کاهش دادند بنابراین افزایش قیمت سیگار می تواند عامل بازدارنده ای برای مصرف آن باشد.

همچنین افراد سیگاری باید هزینه عوارض ناشی از سیگار را بپردازند در حال حاضر هزینه بستری 500 هزار نفر بیمار ناشی از مصرف دخانیات را دولت و بیمه ها می پردازند.

حریرچی درباره افزایش مالیات بر دخانیات نیز گفت: در صحن علنی مجلس طرحی مطرح شده مبنی بر اینکه مالیات بر دخانیات از درب کارخانه به خرده فروشی منتقل شود چرا که با توجه به میزان قاچاق از درب کارخانه کنترل قابل انجام نیست.

او در بخش دیگری از سخنانش درباره تعرفه گذاری ها گفت: در حال حاضر همه بیمارستان های خصوصی و دولتی خدمات را مانند گذشته انجام می دهند همانطور که دکتر فاضل رییس سازمان نظام پزشکی گفته اند نیز ترجمه کتاب تعرفه ها در حال انجام است اما سازمان نظام پزشکی باید اجماعی را در جامعه پزشکی ایجاد کند.

همچنین درخصوص تغییر تعرفه ها نیز تا شورای عالی بیمه تصمیم نگیرد نمی توان آن را تغییر داد.

وزارت بهداشت تنها یک عضو از این شورا است و به تنهایی نمی تواند تصمیم گیرنده باشد.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره طب سنتی نیز گفت: ما از همه گروه های مختلف برای اجرای صحیح بند 12 سیاست های کلی سلامت که در رابطه با طب سنتی است استفاده می کنیم.

او ادامه داد: نظارت بر مراکزطب سنتی اگرپروانه دار باشند برعهده وزارت بهداشت است و این نظارت ها دقیق انجام می شود اما با یکسری از مراکز که ادعای طب سنتی دارند نیز از طریق نیروی انتظامی برخورد خواهیم کرد.

حریرچی با بیان اینکه ما 65 درصد پزشک متخصص و عمومی کمبود داریم، گفت: در دهه 60 و اوایل 70 برای جراحی عروق و قلب در مراکز استان ها با مشکلاتی مواجه بودیم و بعضاً بیماران برای درمان باید به خارج از کشور اعزام می شدند اما در حال حاضر ما در شهرهای دوم و سوم شهرستان ها نیز می توانیم این اعمال را انجام دهیم و خوشبختانه اعزام به خارج از کشور به زیر 2 درصد رسیده است، اما همچنان با کمبود پزشک مواجه هستیم.

او ادامه داد: در حال حاضر نیازهای پزشکی در کشور توسط بخش دولتی و خصوصی در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم با برخی راه های اصلاحی جلوی تقاضای القایی بیماران برای مراجعه به پزشک متخصص را گرفته و نظام ارجاع را اجرایی کنیم.

حریرچی در بخش دیگری از صحبت هایش در پاسخ به این سوال که آیا مجلس دستور تحقیق و تفحص در خصوص تعرفه ها را داده است یا خیر گفت: ما هرکاری که مجلس بخواهد را انجام می دهیم اما تاکنون چنین درخواستی از سوی مجلس برای تحقیق و تفحص درباره تعرفه ها نداشتیم.

همچنین نامه ای که از طرف انجمن بیهوشی به وزیر بهداشت داده شده بود را آ قای وزیر به آقای جهانگیری و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارجاع داده است و پیگیری های لازم در خصوص آن در حال انجام است.

او همچنین ادامه داد: خوشبختانه در سال های اخیر همکاری ما با نیروی انتظامی، شهرداری و دیگر وزارتخانه ها به خوبی بوده است اما در هیچ جای دنیا نمی توان بر خدمات ارائه شده از دستگاه های مختلف نظارت مداوم را داشت.

ما معتقدیم اصلاح برخی از امور باید از طریق فرهنگ سازی در خانواده ها و افراد انجام شود و به طور مثال هیچ نوجوانی به تنهایی وارد قهوه خانه نمی شود و اولین بار توسط خانواده ها مصرف قلیان را تجربه می کند.

ما نمی توانیم به خانواده ها در این خصوص متعرض شویم و تنها از طریق افزایش آگاهی عمومی می توان برخی رفتارها را اصلاح کرد.

بعضی از موارد باید قبح ذاتی آن تبدیل به قبح عملی شود تا جلوی آن گرفته شود.

او همچنین درباره خدمات جدید طرح تحول سلامت گفت: با توجه به محدودیت منابع و اعتباراتی که در اختیار داریم اولویت اصلی ما حفظ و نهادینه سازی دستاوردهای فعلی طرح تحول است که در بند یک برنامه وزیر بهداشت به مجلس نیز اشاره شده بود.

اولویت های بعدی ما نیز ارتقاء ارائه خدمات است.

همچنین گسترش کمی دستاوردها از جمله جامع تر شدن پرونده الکترونیک و افزایش تخت های بیمارستانی است اما در اجرای طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم اقدام جدید پر هزینه ای نخواهیم داشت.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: سند درمان کشور تا سال 1404 منتشر شده و به طور مشخص در آن تعیین شده که در سال های مختلف چه اقداماتی از جمله اضافه شدن تخت های بیمارستانی باید انجام شود.

وزارت بهداشت نیز از بودجه ای که طبق لایحه در مجلس مصوب شده تخطی نمی کند اما سعی می کنیم در مورد پیشگیری از بیماری ها بیشترین بودجه را تخصیص دهیم.

حریرچی در بخش دیگری از صحبت هایش در خصوص بیماران صعب العلاجی که از سوی پزشک جواب می شوند و بیمارستان آنها را نگهداری نمی کند نیز گفت: مجوز هزار مرکز نگهداری از بیماران جواب شده داده شده است که این مراکز در حال فعالیت هستند.

گاهی اوقات درمان های موجود به بیماری افراد و ادامه بقای آن کمکی نمی کند و در برخی موارد مضر نیز هست.

اگر فرد در بیمارستان باشد گروه پزشکی به دلیل ملاحظات قانونی موظف به ارائه خدمات درمانی است.

در تمام دنیا افراد بالای 65 سال که در بخش آی سی یو نگهداری می شوند درصد کمی از آنها می توانند به سلامت از این بخش خارج شوند و به طور معمول این افراد در بیمارستان ها نگهداری نمی شوند بلکه در همین مراکز که نام بردم نگهداری و مراقبت از آنها انجام می شود اما در کشور ما هنوز فرهنگ مراقبت از بیمار در اینگونه مراکز ایجاد نشده است.

حریرچی درباره نظارت وزارت بهداشت بر هیات های مذهبی نیز گفت: ما دستورالعمل های لازم را به هیئات مذهبی اعلام کردیم و ارزیابی ما در خصوص نظارت بر رعایت مسائل بهداشتی این مراکز این است که اغلب آنها با توجه به اینکه اینگونه رفتارها خودجوش است موارد بهدا شتی را رعایت می کنند مگر با توجه به محدودیت های مالی که برخی از هیئات دارند به جای استفاده از ظروف گیاهی برای غذاهای داغ از ظروف ارزان تر استفاده کنند.

او با اشاره به هفته سالمند گفت: از 10 مهرماه هفته سالمند آغاز می شود.

پیری جمعیت در اکثر کشورها از جمله ایران در حال افزایش است و اگرچه رشد جمعیت جوان با افزایش باروری تغییر می کند اما روند پیری کاهش نمی یابد و از جمعیت 79 میلیون نفری ما 9.

2 درصد یعنی حدود بیش از 7 میلیون نفر سالمند هستند که پیش بینی می شود تا هشت سال آینده به 10 درصد برسد.

همچنین تا 33 سال دیگر میزان افراد پیر در جامعه به 30 درصد می رسد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: شعار هفته سالمند آینده ای بهتر با مشارکت سالمندان است که باید برای فعال بودن سالمندان و طول عمر سالم تلاش کنیم.

بی شک افزایش تعداد خالص و درصد سالمندان هزینه های سلامت را بالا می برد.


کلید واژه ها: مصرف - دخانیات - درصد - نوجوانان - سیگار - افزایش - وزارت بهداشت - مرگ و میر - مصرف قلیان - قلیان - میزان - بهداشت - وزارت - کشور - بیماری - بیماری قلبی - مردان - روستا - سرطان ریه - نشست خبری - هایی - کاهش - زنان - روستاها - کودکان - گزارش - سرطان - وعده - سلاح - جهان

آخرین اخبار سرویس:
آنچه لثه درباره سلامت شما می گوید

بازی های کودکانه آپارتمانی

3 عامل باورنکردنی باعث چاقی شما در محل کار هستند!

هزینه دارویی برخی بیماران سالانه 2.5 میلیارد تومان می شود

ساخت آویزهای تزیینی شیک با وسایل مختلف

مواردی که پیرتان می کند

ورزش شدید روند بیماری پارکینسون را کُند می کند

آنزیم ضد پیری کشف شد!

نشانه های وجود ساس در محل زندگی

20درصد بسکتبالیست های NBA اختلال قلبی دارند

چه افرادی نمی توانند حجامت کنند

پماد فنی تویین در چه مواردی مصرف می شود؟

3 عامل شگفت انگیز باعث چاقی شما در محل کار هستند!

6 اشتباه رایج بعد از ترک قند و شکر

76 درصد بار بیماری های ایرانیان مربوط به بیماری های غیرواگیر است

کمبود ویتامین D در 50 درصد دختران نوجوان یزدی روزانه 10 تا 15 دقیقه آفتاب بگیرید

76 درصد بار بیماری ها در کشور از بیماری های غیرواگیر 4 عامل بروز بیماری های غیرواگیر

7 سرطان شایع در بین ایرانیان

نشانه های ابتلا به سرطان پوست

ورزش شدید روند بیماری پارکینسون را کُند می کند

رییس سازمان غذا و دارو: سلامت با تغذیه و کیفیت آن گره خورده است

کلنگ 62 مرکز بهداشتی- درمانی در نقاط زلزله زده به زمین زده شد

نشانه های وجود ساس در محل زندگی

سرطان سارکوم چیست؟ + علایم و معرفی راه های درمان

عضو گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: تخلفات علمی را می توان با برنامه ریزی کاهش داد

برای تقویت مغز صبحانه چی بخوریم؟

60 درصد از مبتلایان به ایدز از بیماری خود اطلاع ندارند/افزایش آمار مبتلایان جنسی

7دلیل فوق العاده برای مصرف آب زنجبیل با معده خالی

اختصاص بودجه جدید برای درمان بیماران صعب العلاج

76درصد بار بیماری ها در کشور به دلیل بیماری های غیرواگیر/ عوامل خطری که باید جدی گرفته شود

خوراکی های پرکالری ولی بی خطر

جراحی نادرست، خانم بازیگر را با خطر مواجه کرد/عکس

در ارتقای سلامت با کسی تعارف نداریم

فواید بازکردن پنجره هنگام خواب

5 نشانه به صدا در آمدن زنگ خطر دیابت

علائمی که خبر از پارگی مینیسک زانو می دهد!

بیماری هایی که بر مثانه زنان تاثیر می گذارد!

شناسایی سرطان با نانو امکان پذیر شد

7 درمان طبیعی برای انزوا و تنهایی

هرگز این خوراکی ها را در وعده صبحانه نخورید

جادوگری در آرایشگاه های مردانه تهران

«تخمه هندوانه» معجزه ای برای سلامت و زیبایی پوست

نشانه های سرطان پوست چیست؟ +معرفی راه های درمان

بازدید معاون درمان دانشگاه و مدیر مرکز فوریت های پزشکی از مصدومین جاده دشت آزادگان

کشورهای جهان سوم بیش از بهداشت به درمان توجه می کنند/ دارو 30 درصد هزینه های سلامت را می بلعد

جراحی نادرست نعیمه نظام دوست را با خطر مواجه کرد

شرایطی که با شروع ورزش با آن مواجه می شوید

7 خطر در کمین فشار خونی ها

قصه قلم خوردگی نسخه های پزشکی

پشت پرده بیماری بازیگر زن تلویزیون!/تصاویر

50 درصد افراد 40 تا 54 ساله مبتلا به تصلب شریان هستند

داروهای ضدمالاریا درمان سرطان را موثرتر می کنند

9 گزینه غذایی خارق العاده که همه خانم های سالم باید مصرف کند

با 7 گام سالم و بدون احساس گرسنگی، لاغر شوید!

برای رهایی از فکر گناه چه کنیم؟

آیا تکرّر ادرار در بارداری طبیعی است؟

آنزیم ضد پیری کشف شد

میزان ابتلا به سرطان تا سال 2030 به 25 میلیون نفر می رسد

چه افرادی نمی توانند "حجامت" کنند

قصه قلم خوردگی نسخه های پزشکی - علی حبیبی*

داروهای ضدمالاریا درمان سرطان را موثرتر می کنند

50 درصد افراد 40 تا 54 ساله مبتلا به تصلب شریان هستند

برگزاری اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی در وزارت بهداشت

از پارکینسون چه می دانید؟

همه چیز درباره سرطان پوست

این عادت ها به کلیه آسیب می زند + عکس

مرگ 9 روهینگیایی بر اثر بیماری دیفتری

رنگ های سرطان زا در لبو فروشی های خیابانی

گلایه فرزند «ملکه رنجبر» از کم لطفی هنرمندان

نظام سلامت کشور منابع محدود و مصارف نامحدود دارد

چهارمین سفر وزیر بهداشت به سرپل ذهاب/ آغاز ساخت مراکز بهداشتی درمانی مناطق زلزله زده

چه افرادی نمی توانند "حجامت" کنند

چطور در وعده صبحانه سطح تری گلیسیرید را کاهش دهیم؟

9 گزینه غذایی که بهتر از داروها با افسردگی مقابله می کنند

سالانه 12هزار کودک با سوختگی بیمارستانی می شوند

پیام وزیر بهداشت به مناسبت آغاز به کار سومین همایش بین المللی سیره نبوی در طب

پرخوری ناشی از استرس را با 7 روش مهار کنید

نتایج اعتباربخشی دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها ابلاغ می شود

10 نشانه کُند شدن سوخت و ساز بدن

8 علامت مبتلا بودن به اچ آی وی

نیمی از افراد میانسال گرفتار تصلب شرایین می شوند

گجت پوشیدنی برای ایمنی کشاورزان و کارگران مزرعه در برابر گرمای هوا

متخصص مواد دندانی: امکان ابتلا به سوء هاضمه در افرادی که دندان مصنوعی دارند

این خوراکی ها به تقویت حافظه شما کمک می کنند

بهترین برنامه های سلامتی برای اندروید

اختلال جنسی شایعی به نام دیسپارونیا

سی روز عاشقانه برای همدیگر

با رعایت این نکات، سالم لاغر شوید

حذف بودجه بیماران خاص و داروهای گران قیمت از سوی دولت شایعه است / اختصاص بودجه جدید برای درمان بیماران صعب العلاج

جراحی نادرست نعیمه نظام دوست را با خطر مواجه کرد

خبرهای خوب و بدی که گروه های خونی به همراه دارند

سرطان سارکوم چیست؟

تاثیرات غذای حلال بر زندگی/ دنیای پُرسود فرآورده های حلال

دکتر بوستانی: دانشگاه برخوردار در استان خوزستان کمک میکند، رفاه، امنیت و توسعه در استان رخ دهد.

76 درصد بار بیماری ها در کشور به دلیل بیماری های غیرواگیر/ عوامل خطری که باید جدی گرفته شود

دکتر ابراهیمی: دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اهواز به عنوان قطب فیزیوتراپی ایران

سم زدایی کج دار و مریز در کمپ ترک اعتیاد زیر 18 سال خراسان شمالی

7 دلیل شگفت انگیز برای خوردن خرما

76 درصد بار بیماری های ایرانیان مربوط به بیماری های غیرواگیر است

ورزش شدید روند بیماری پارکینسون را کُند می کند

افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان

افزایش مصرف مواد دخانی در بین نوجوانان