مطالب مرتبط:
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس: اجرای آزمایشی طرح کارآمد در 88 مدرسه کشور/ قطعاً تا 5 سال آینده کمبود آموزگار داریم
اجرای آزمایشی طرح کارآمد در 88 مدرسه کشور/ قطعاً تا 5 سال آینده کمبود آموزگار داریم
اجرای آزمایشی طرح کارآمد در 88 مدرسه کشور/ قطعاً تا 5 سال آینده کمبود آموزگار داریم
اجرای آزمایشی طرح کارآمد در 88 مدرسه کشور/ قطعاً تا 5 سال آینده کمبود آموزگار داریم
بازار 400 میلیاردی لباس محرم در دستان چینی هاست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 11:062017-09-25اقتصادي

در یک میزگرد تلویزیونی مطرح شد بازار ماشین آلات کشور در اختیار خارجی هاست/ زیان هپکو سال آینده 1000 میلیاردی می شود


یک کارشناس صنعتی با اشاره به اینکه بازار تجهیزات و ماشین آلات صنعتی در اختیار خارجی هاس و سازندگان داخلی در رکود به سر می برند،از وضع موجود انتقاد کرد.

- بازار ماشین آلات کشور در اختیار خارجی هاست/ زیان هپکو سال آینده 1000 میلیاردی می شود یک کارشناس صنعتی با اشاره به اینکه بازار تجهیزات و ماشین آلات صنعتی در اختیار خارجی هاس و سازندگان داخلی در رکود به سر می برند،از وضع موجود انتقاد کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس" به نقل از صدا و سیما؛ ولی ملکی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه اکنون هدایت و تخصیص ارز برای خرید و تأمین مالی در صورتی است که منشأ خرید ماشین آلات خارجی باشد، اظهار داشت: با این کار عملاً واحدهای تولیدی و بازار داخلی خود را در اختیار خارجی ها قرار می دهیم.

وی افزود: همه موارد در قانون رفع موانع تولید که در اردیبهشت سال 1394 در 60 ماده تصویب شد لحاظ شده است،اما این قانون اجرا نمی شود.

­ ملکی با بیان اینکه قرار بود این قانون در مدت شش ماه اجرایی شود، گفت: این موضوع در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی مطرح شده و رییس مجلس هیئتی را در این باره تعیین کرده است.

­ وی با بیان اینکه هدف از ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت تسهیل امور در تصمیم گیری بوده است،گفت: مشکل ما این است که به جای تأمین بازار برای تولیدکنندگان داخلی، بازارمان را به روش های مختلف تحت تأثیر واردات از خارج قرار می دهیم.

­ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: اگر تشویق و استفاده از ماشین آلات تولید داخل را الزامی کنیم هرگونه نوسان ارزی اتفاق بیفتد شرکت های ماشین سازی و بازار را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

­ ملکی با اشاره به اینکه کارخانجات سیمان بدهی ارزی بالایی دارند، گفت: همه آنها اکنون دچار مشکلات شدیدی شده اند.

­ وی با بیان اینکه متأسفانه خیلی راحت پروانه و مجوز اعطا می کنیم، افزود: ما واحدها را کوچکتر می کنیم اما جهان واحدها را در هم ادغام و تقویت می کنند تا قوی شوند.

­ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: زمانی که کشورمان با رکود مواجه است و بیشتر واحدهای صنعتی ما با حدود 50 درصد ظرفیت خود کار می کنند ماشین سازی های ما هم به تبع آن با رکود مواجه می شوند زیرا سفارش انجام نخواهد شد.

­ وی با اشاره به اینکه 30 درصد بودجه های عمرانی در سال گذشته تخصیص یافت، افزود: بنابراین طبیعی است که توسعه ای وجود نداشته است.

­ ملکی در پاسخ به این پرسش که چرا واگذاری ها موفق نبوده است؟ گفت: کسی که واحدهای مرده را در اختیار می گیرد توفیق نخواهد داشت بلکه واحدها باید نوسازی و جوان سازی و سپس واگذار شود تا مدیر بتواند آن را راهبری کند.

­ وی با بیان اینکه شرکت هپکو اکنون ورشکسته است، افزود: این شرکت به حدود هزار و 600 میلیارد تومان برای پوشش بدهی ها و افزایش سرمایه خود نیاز دارد و هر کس­ بخواهد این شرکت را بخرد نمی تواند زیرا باید این رقم را تأمین کند.

­ ملکی با اشاره به اینکه این شرکت فقط 776 میلیارد تومان بدهی بانکی دارد، اضافه کرد: پیشنهاد شده است برای ساماندهی این شرکت وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی سالانه سه هزار دستگاه را از این شرکت به مدت پنج سال خریداری کنند.

­ وی گفت: میزان زیان انباشته این شرکت در پایان سال 1395 ، چهارصد و شصت و چهار میلیارد تومان بود و این زیان در سال 1396 به 613 میلیارد تومان و در سال 1397 به هزار میلیارد تومان می رسد و هر سال زیان انباشته اش بالاتر می رود بنابراین باید زودتر برای آن فکری کرد.

­ ملکی با اشاره به اینکه 3200 واحد صنعتی تولیدی کوچک و متوسط ما مشکلاتی دارند، افزود: این تعداد واحد صنعتی ما مشکلاتشان با پنج میلیارد دلار حل می شود اما اراده ای برای این کار وجود ندارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: 75 درصد اشتغال ما را صنایع کوچک و متوسط ایجاد می کنند.

ملکی با بیان اینکه تا زمانی که نرخ سود تسهیلات و سپرده های بانک ها بالاست کسی سراغ تولید نمی رود، افزود: باید نگاه ها و سیاست ها تغییر کند، نرخ بهره برای واحدهای تولیدی پایین بیاید و نگاه ما صنعتی شود.

*بازار ماشین الات صنعتی کشور در اختیار خارجی هاست سیدرضا فاطمی امین کارشناس مسائل صنعتی هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه نحوه تأمین منابع مالی در بازارسازی بسیار اهمیت دارد، گفت: کشورهای دیگر معمولاً خرید کالا از آنها را شرط دادن فاینانس و تأمین مالی قرار می دهند.

­ وی افزود: افزایش تعرفه واردات مهم است اما نباید همیشگی باشد زیرا تولید داخلی را تنبل می کند.

­ فاطمی امین اضافه کرد: صندوق توسعه ملی بیش از 30 میلیارد دلار منابع برای ساخت کارخانه در ایران تخصیص داده است به عبارتی می توان از این طریق 30 میلیارد دلار برای بازار داخلی ماشین سازی فراهم می شود اما در اختیار خارجی هاست.

­ وی با بیان اینکه یکی از بهترین سیاست های تشویق صادرات، اعطای وام به خریداران خارجی است تا از ایران کالا بخرند، گفت: صنعت ماشین سازی یکی از پایدارترین صادرات می تواند باشد.

­ این کارشناس مسائل صنعتی با اشاره به اینکه یکی از وظایف دولت، بازارسازی است، افزود: اکنون 70 طرح پتروشیمی ما متوقف است.

­ فاطمی امین با اشاره به اینکه در سال 1392 برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت تدوین و منتشر شد، گفت: ارزش افزوده شامل اشتغال و سودآوری از جمله اولویت های این برنامه بود و بر مبنای میزان ظرفیت های کشور اولویت های صنعتی کشور مشخص شد و کار تحقیقاتی این برنامه از سال 1390 آغاز شد.

­ وی با اشاره به اینکه حمل و نقل، الکترونیک و صنایع شیمیایی از اولویت های این برنامه بود، افزود: ما به اولویت ها توجه نمی کنیم و برای آن وقت نمی گذاریم بنابراین باید ذهنیت ها و نوع نگاه و تفکر تغییر کند.

­ فاطمی امین با اشاره به اینکه ساختار نظام بانکی ما مشکل دارد ،گفت: بانک ها در دادن تسهیلات رقابت ندارند.

وی افزود: اعتبار خریدار یعنی اعطای وام به خریداران برای ایجاد تقاضا برای خرید محصول را از راهکارهای کمک به تولید داخل دانست و افزود: همچنین منابع را باید در طول زنجیره های تأمین مدیریت کنیم.

این کارشناس مسائل صنعتی اضافه کرد: اکنون نظام بانکی ما به گونه ای است که بیش از نیاز، تقاضا برای گرفتن تسهیلات بانکی وجود دارد و بنابراین تعیین نادرست نرخ سود اتفاق می افتد.

*وزیران صنعت درباره سیاست گذاری های صنعتی پاسخگو باشند سیدمحمد بحرینیان صنعتگر و پژوهشگر توسعه نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه با بیان اینکه بیشتر دولت های ما در زمینه توسعه بدفهمی داشتند، گفت: توسعه کمیت سابق نیست در ظاهر واژه توسعه گرفتار شدیم.

­ وی اضافه کرد: فهرست طرح های صنعتی وزارت صنایع در سال 1393 نشان می دهد که در ماشین آلات راهسازی 37 واحد پروانه بهره برداری و 27 واحد مجوز در دست ساخت دارند.

بحرینیان با اشاره به اینکه 49 واحد مونتاژ کار در صنعت خودرو و 23 واحد تلویزیون ساز داریم، گفت: باید کل وزرا پاسخ دهند که این چه نوع سیاست صنعتی بوده است که برای این کشور گذاشته شده است؟­ این پژوهشگر توسعه افزود: دولت های قبلی و فعلی 26 بخش را برای طرح های راهبردی و اولویت دار قرار دادند در حالی که کشورهایی مانند کره جنوبی و چین پنج بخش مهم از جمله ماشین سازی، الکترونیک، خودرو، ساختمان و شیمیایی را در اولویت قرار دادند.

­ بحرینیان با اشاره به اینکه در بازه زمانی 2007 تا 2016 بالغ بر حدود 9 میلیارد دلار واردات ماشین آلات راهسازی داشتیم، اضافه کرد: دولت های ما به توسعه به ویژه به صنعت، اعتقاد ندارند.

وی گفت: بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی، مانده تسهیلات بخش های اقتصادی از زمان تحریم تا سال 1394 بخش صنعت و معدن کشور از 28 و 6 دهم درصد در سال 1385 به طور مداوم کاهش یافت و به 19 و 7 دهم درصد رسید و بخش کشاورزی از 14 و 8 دهم درصد به 9 و 6 دهم درصد و بخش صادرات هم از 1،5 درصد به نیم درصد رسیده است.

بحرینیان با بیان اینکه منابع بانکی به سمت تولید نرفته است، افزود: از سال 1357 تا پایان سال 1394 ، صد و سی و نه هزار و 368 واحد پروانه بهره برداری داشتند و 95 هزار و 159 واحد هم در دست اجرا بود.

وی با اشاره به اینکه مفهوم رقابت به درستی شناخته نشده است و اقتصاد مقیاس در نظر گرفته نمی شود، ادامه داد: از سال 1338 تا آخر سال 1394 ، سه هزار و 26 میلیارد دلار به اقتصاد این کشور تزریق شده است و اکنون دولت و مجلس باید بگویند چرا سهم ایران از تجارت در جهان باید حدود 33 صدم درصد باشد که اگر نفت را از آن کم کنیم حدود 24 صدم درصد می شود.

این پژوهشگر توسعه، تعدد تصمیم گیری در اقتصاد کشور را از مشکلات برشمرد.

­ همچنین مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت:­ اکنون با 25 تا 30 درصد ظرفیت و با ارزش اقتصادی پایین در حال فعالیتیم.

جعفر صفری با اشاره به اینکه این شرکت در حوزه ساخت تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و کارخانه سازی فعال است، افزود: کمبود کار و نقدینگی و همچنین واگذاری کارها به خارجی ها از مشکلات این شرکت است.

­ وی ادامه داد: آن کارهایی که ارزش افزوده بالایی دارد در اختیار خارجی هاست و آنهایی که ارزش افزوده پایین تری دارند برای ایرانی هاست و با ادامه این راه صنعت ما ضعیف می شود.

­ صفری گفت: به جای اینکه دولت کارها را به شرکت های خارجی واگذار کند مانند هند، مالزی و ترکیه کارها را به واحدهای صنعتی داخلی واگذار کند در این صورت زمینه مدیریت، مهندسی و طراحی شکل می گیرد و بستر برای صادرات فراهم می شود.

­00:00 حابل زادبود مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه این شرکت در حوزه تولید ماشین ابزار فعال است، گفت: واردات ماشین های مشابه با کیفیت پایین از کشورهای آسیای شرقی با کیفیت پایین و با تعرفه گمرکی پایین از مهمترین مشکلات این شرکت است و این در حالی است که امسال این شرکت با وجود مشکلات فراوان صادرات قابل ملاحظه ای به کشور آلمان داشته است.

­ وی ادامه داد: تردید شرکت ها و سازمان های دولتی در خرید از تولیدکننده داخلی و گروه ماشین سازی تبریز از دیگر مشکلات است.

­ زادبود افزود: شرکت های دولتی ترجیح می دهند ماشین آلات مشابه وارداتی خارجی را حتی با کیفیت­ پایین تر بخرند.

مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز، نبود حمایت نظام بانکی به بهانه های مختلف را از دیگر مشکلات این شرکت بیان و اضافه کرد: بانک ها سرمایه در گردش را در اختیار این شرکت قرار نمی دهند.

­ http://fna.

ir/a1erl8 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - بازار - ماشین - کمیسیون صنایع - صنایع و معادن - وزارت صنعت، معدن و تجارت - تولید - اسلامی - رکود - مجلس - قانون - شورای - کارشناس - کشور - سیما - انتقاد - شبکه دو سیما - بازار داخلی - اتفاق بیفتد - ادغام - آینده - معادن - تصمیم گیری - رییس مجلس - خبرگزاری - خرید - زیان - مشکل - درصد - هپکو

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی تورم دو رقمی

30 درصد حجم سد اکباتان پر است

از هر سه مشهدی، یک نفر تجربه سفر خارجی داشته است

حضور هیات تجاری البرز در میزگرد تجاری فعالان اقتصادی منطقه در ترکیه

افزایش 5.5 درصدی تسهیلات پرداختی بانکها به بخش های اقتصادی

افزایش سه برابری اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری

آموزش مددجویان کمیته امداد امام (ره) آستارا برای ورود به بازار کار

سهم 15 درصدی بانک صادرات ایران در بازار تسهیلات استان اصفهان

مهارت های فنی مورد نیاز بازار کار در قالب طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی

بیش از82 درصد از مردم آذربایجان غربی باسواد هستند

رشد 100 درصدی بودجه آموزش و پرورش گرگان/ اجرای 167 پروژه در شهرستان

مطمئن هستم سانحه منجر به شهادت فرزندان ملت علت یابی می شود

حامد عنقا: فراهم کردن زیرساخت ها انیمیشن ایرانی را موفق تر می کند

حضور هیات تجاری البرز در میزگرد تجاری فعالان اقتصادی منطقه در ترکیه

کاهش 8 درصدی درآمدهای مالیاتی

کاهش 40 درصدی تراکنش های بانکی در زمان فیلتر تلگرام، صحیح نیست/ بر اساس استعلام از شاپرک مبلغ تراکنش های بانکی اینترنتی در مدت فیلتر تلگرام 520 میلیارد تومان نسبت به مدت مشابه قبل از فیلتر افزایش داشته است

اشتغال مستقیم 8 هزار نفری با راه اندازی فاز نخست پتروشیمی چابهار

حاشیه نشینی در چابهار

برگزاری سمینار لوله های چدنی مقاوم در برابر زلزله در شرکت آبفار گیلان

افزایش سه برابری اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری

افزایش 5.5 درصدی تسهیلات پرداختی بانکها به بخش های اقتصادی

حضور هیات تجاری البرز در میزگرد تجاری فعالان اقتصادی منطقه در ترکیه

شرکت های مجاز پیش فروش خودرو معرفی شدند

استخدام نجار نیمه ماهر جهت کارخانه در محدوده شرقِ تهران

کاهش شمار پناهجویان در آلمان

رشد اقتصادی چگونه 4.5 درصد شد؟

رکوردشکنی شاخص کل بورس

سفرهای ارزان در راه است

ورود سومین قطار باری چین به تهران

چقدر اسکناس و سکه داریم؟

گاز استخراج شده از سازندهای شیل ناپایدارترین راه برای تولید برق است

آخرین وضعیت پرواز فرودگاه ها پس از بارش برف امروز

بانک های ایرانی در ترکیه برای اجرای پیمان پولی دوجانبه حساب باز کردند

همه چیز درباره تازه های بازی های رایانه ای/از جنگ جهانی دوم تا فیفا 2018

تصویب منطقه آزاد سیستان، موجب رونق اقتصادی و ایجاد امید در سیستان می شود

تحقق اقتصاد جدید پلاستیکی از سوی اتحادیه اروپا

جدیدترین فهرست مجوز پیش فروش خودروهای داخلی و وارداتی اعلام شد

سند شهردلخواه در کمد خاک می خورد

آغاز تحولات بنیادین در بانک ملی ایران

مجوز ساخت مسجد در تورینگن صادر شد

تلگرام هم به دنبال ابداع ارز دیجیتال است

افزایش 10 درصدی آمار مجروحان تصادفات رانندگی در کشور

ایجاد بیش از چهار هزار فرصت اشتغال در بخش تعاون خراسان رضوی

واکنش ناظر فرابورس یک روز پس از یک عرضه اولیه تخصیص بالای 130 سهم زشگزا اصلاح شد

جلوگیری از حبس نقدینگی در نظام مهندسی با لغو دریافت 5 درصد حق نظارت

افزایش تسهیلات پرداختی به بخش اقتصادی

اشتغال مستقیم 8 هزار نفری با راه اندازی فاز نخست پتروشیمی چابهار

اجرای 35 طرح گردشگری اشتغالزا با هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در آذربایجان غربی

اشتغال مستقیم 8 هزار نفری با راه اندازی فاز نخست پتروشیمی چابهار

فیلم/ خبر خوب قائم مقام وزیر بهداشت/ اعتبار 500 میلیون دلاری برای صنایع دارویی

شرکت های مجاز پیش فروش خودرو معرفی شدند

فرماندار: 660 میلیارد ریال اعتبار عمرانی در چالدران هزینه شد

اتصال 2 تونل حفاری شده قطار شهری کرمانشاه در دهه فجر امسال

تولید انواع اتوبوس داخلی 54.5 درصد افزایش یافت

تولید سالانه بیش از پنج هزار متر مربع فرش دستباف در سیستان

آب رسانی به 460 روستای خراسان جنوبی با تانکر سیار

کاهش واردات،نتیجه تولید کالای با کیفیت داخلی

اعلام آخرین فهرست مجوزهای صادره در پیش فروش خودروهای داخلی و وارداتی

تداوم ضررهای بیت کوین/ارز معروف مجازی 7 درصد سقوط کرد

توسعه بدون حرکت در مسیر استاندارد تحقق نمی یابد

اجرای 35 طرح گردشگری اشتغالزا با هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در آذربایجان غربی

استخدام فروشنده جهت سوپرمارکت در خیابان کاوه اصفهان

تصاویر آتش سوزی کامیون در سبزوار

کوچ سرمایه ها از دلار به بازار طلا

150 نیروی مازاد روی دست شهرداری تنکابن

شناسایی 1340 توان خواه عشایری در فارس

خودرویی که 5 تا 46 میلیون تومان گران شد

استخدام کارمند خانم جهت آژانس هواپیمایی در اصفهان

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در کترینگ بین المللی دونا

کاریکاتور/ آزادی تلگرام از زندان فیلترینگ

افزایش شدید قیمت سکه در معاملات امروز بازار

شلوار عجیب بازیگر مشهور/عکس

استخدام کارمند فروش،مسئول دفتر،حسابدار ارشد در تهران

نماینده شهریار: زیرساخت های شهرک های صنعتی ملارد و شهریار تکمیل شود

شرکت های مجاز پیش فروش خودرو معرفی شدند

پیمان پولی مشکل نقل و انتقالات ارزی کشور را برطرف می کند

ساخت سه کابل اینترنتی زیردریایی توسط آلفابت

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 96/10/27

چالش تولیدکنندگان با قیمت های بورسی

استخدام حسابدار در تجهیزات پزشکی نصر در آذربایجان شرقی

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت معتبر در تهران

تراز بازرگانی بخش کشاورزی 3.36 درصد از نظر ارزشی کاهش یافت

سکه و دلار همچنان می تازند /جدول

آخرین فهرست مجوزهای صادره در پیش فروش خودروهای داخلی و وارداتی اعلام شد

تولید سالانه بیش از پنج هزار متر مربع فرش دستباف در سیستان

فرماندار: 660 میلیارد ریال اعتبار عمرانی در چالدران هزینه شد

توسعه بدون حرکت در مسیر استاندارد تحقق نمی یابد

حمایت از صنایع کوچک به ویژه بانوان کارآفرین مستقر در شهرک های صنعتی

توسعه بدون حرکت در مسیر استاندارد تحقق نمی یابد

فرماندار: 660 میلیارد ریال اعتبار عمرانی در چالدران هزینه شد

آموزش در دانشگاه ها مرتبط با بازار کار نیست

تولید سالانه بیش از پنج هزار متر مربع فرش دستباف در سیستان

تردید بانک مرکزی برای اعطای وام ازدواج 15 میلیونی

عملکرد صندوق بیمه در پرداخت خسارت های زمین های زراعی مه ولات ضعیف است

به خاطر پلاسکویی ها "تجارت جهانی فردوسی" پلمب نمی شود

رتبه اول بانک سپه در پرداخت تسهیلات

شاخص بورس در آستانه ورود به کانال 100 هزار واحدی

بانک ملی گواهی استاندارد بین المللی گرفت

اولین مسجد در تورینگن آلمان ساخته می شود

از خودگذشتگی سیف در برخورد با غیرمجازها

در یک میزگرد تلویزیونی مطرح شد بازار ماشین آلات کشور در اختیار خارجی هاست/ زیان هپکو سال آینده 1000 میلیاردی می شود

در یک میزگرد تلویزیونی مطرح شد بازار ماشین آلات کشور در اختیار خارجی هاست/ زیان هپکو سال آینده 1000 میلیاردی می شود