مطالب مرتبط:
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در گفت وگو با فارس: اجرای آزمایشی طرح کارآمد در 88 مدرسه کشور/ قطعاً تا 5 سال آینده کمبود آموزگار داریم
اجرای آزمایشی طرح کارآمد در 88 مدرسه کشور/ قطعاً تا 5 سال آینده کمبود آموزگار داریم
اجرای آزمایشی طرح کارآمد در 88 مدرسه کشور/ قطعاً تا 5 سال آینده کمبود آموزگار داریم
اجرای آزمایشی طرح کارآمد در 88 مدرسه کشور/ قطعاً تا 5 سال آینده کمبود آموزگار داریم
بازار 400 میلیاردی لباس محرم در دستان چینی هاست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 11:062017-09-25اقتصادي

در یک میزگرد تلویزیونی مطرح شد بازار ماشین آلات کشور در اختیار خارجی هاست/ زیان هپکو سال آینده 1000 میلیاردی می شود


یک کارشناس صنعتی با اشاره به اینکه بازار تجهیزات و ماشین آلات صنعتی در اختیار خارجی هاس و سازندگان داخلی در رکود به سر می برند،از وضع موجود انتقاد کرد.

- بازار ماشین آلات کشور در اختیار خارجی هاست/ زیان هپکو سال آینده 1000 میلیاردی می شود یک کارشناس صنعتی با اشاره به اینکه بازار تجهیزات و ماشین آلات صنعتی در اختیار خارجی هاس و سازندگان داخلی در رکود به سر می برند،از وضع موجود انتقاد کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس" به نقل از صدا و سیما؛ ولی ملکی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه اکنون هدایت و تخصیص ارز برای خرید و تأمین مالی در صورتی است که منشأ خرید ماشین آلات خارجی باشد، اظهار داشت: با این کار عملاً واحدهای تولیدی و بازار داخلی خود را در اختیار خارجی ها قرار می دهیم.

وی افزود: همه موارد در قانون رفع موانع تولید که در اردیبهشت سال 1394 در 60 ماده تصویب شد لحاظ شده است،اما این قانون اجرا نمی شود.

­ ملکی با بیان اینکه قرار بود این قانون در مدت شش ماه اجرایی شود، گفت: این موضوع در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی مطرح شده و رییس مجلس هیئتی را در این باره تعیین کرده است.

­ وی با بیان اینکه هدف از ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت تسهیل امور در تصمیم گیری بوده است،گفت: مشکل ما این است که به جای تأمین بازار برای تولیدکنندگان داخلی، بازارمان را به روش های مختلف تحت تأثیر واردات از خارج قرار می دهیم.

­ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: اگر تشویق و استفاده از ماشین آلات تولید داخل را الزامی کنیم هرگونه نوسان ارزی اتفاق بیفتد شرکت های ماشین سازی و بازار را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

­ ملکی با اشاره به اینکه کارخانجات سیمان بدهی ارزی بالایی دارند، گفت: همه آنها اکنون دچار مشکلات شدیدی شده اند.

­ وی با بیان اینکه متأسفانه خیلی راحت پروانه و مجوز اعطا می کنیم، افزود: ما واحدها را کوچکتر می کنیم اما جهان واحدها را در هم ادغام و تقویت می کنند تا قوی شوند.

­ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: زمانی که کشورمان با رکود مواجه است و بیشتر واحدهای صنعتی ما با حدود 50 درصد ظرفیت خود کار می کنند ماشین سازی های ما هم به تبع آن با رکود مواجه می شوند زیرا سفارش انجام نخواهد شد.

­ وی با اشاره به اینکه 30 درصد بودجه های عمرانی در سال گذشته تخصیص یافت، افزود: بنابراین طبیعی است که توسعه ای وجود نداشته است.

­ ملکی در پاسخ به این پرسش که چرا واگذاری ها موفق نبوده است؟ گفت: کسی که واحدهای مرده را در اختیار می گیرد توفیق نخواهد داشت بلکه واحدها باید نوسازی و جوان سازی و سپس واگذار شود تا مدیر بتواند آن را راهبری کند.

­ وی با بیان اینکه شرکت هپکو اکنون ورشکسته است، افزود: این شرکت به حدود هزار و 600 میلیارد تومان برای پوشش بدهی ها و افزایش سرمایه خود نیاز دارد و هر کس­ بخواهد این شرکت را بخرد نمی تواند زیرا باید این رقم را تأمین کند.

­ ملکی با اشاره به اینکه این شرکت فقط 776 میلیارد تومان بدهی بانکی دارد، اضافه کرد: پیشنهاد شده است برای ساماندهی این شرکت وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت راه و شهرسازی سالانه سه هزار دستگاه را از این شرکت به مدت پنج سال خریداری کنند.

­ وی گفت: میزان زیان انباشته این شرکت در پایان سال 1395 ، چهارصد و شصت و چهار میلیارد تومان بود و این زیان در سال 1396 به 613 میلیارد تومان و در سال 1397 به هزار میلیارد تومان می رسد و هر سال زیان انباشته اش بالاتر می رود بنابراین باید زودتر برای آن فکری کرد.

­ ملکی با اشاره به اینکه 3200 واحد صنعتی تولیدی کوچک و متوسط ما مشکلاتی دارند، افزود: این تعداد واحد صنعتی ما مشکلاتشان با پنج میلیارد دلار حل می شود اما اراده ای برای این کار وجود ندارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: 75 درصد اشتغال ما را صنایع کوچک و متوسط ایجاد می کنند.

ملکی با بیان اینکه تا زمانی که نرخ سود تسهیلات و سپرده های بانک ها بالاست کسی سراغ تولید نمی رود، افزود: باید نگاه ها و سیاست ها تغییر کند، نرخ بهره برای واحدهای تولیدی پایین بیاید و نگاه ما صنعتی شود.

*بازار ماشین الات صنعتی کشور در اختیار خارجی هاست سیدرضا فاطمی امین کارشناس مسائل صنعتی هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه نحوه تأمین منابع مالی در بازارسازی بسیار اهمیت دارد، گفت: کشورهای دیگر معمولاً خرید کالا از آنها را شرط دادن فاینانس و تأمین مالی قرار می دهند.

­ وی افزود: افزایش تعرفه واردات مهم است اما نباید همیشگی باشد زیرا تولید داخلی را تنبل می کند.

­ فاطمی امین اضافه کرد: صندوق توسعه ملی بیش از 30 میلیارد دلار منابع برای ساخت کارخانه در ایران تخصیص داده است به عبارتی می توان از این طریق 30 میلیارد دلار برای بازار داخلی ماشین سازی فراهم می شود اما در اختیار خارجی هاست.

­ وی با بیان اینکه یکی از بهترین سیاست های تشویق صادرات، اعطای وام به خریداران خارجی است تا از ایران کالا بخرند، گفت: صنعت ماشین سازی یکی از پایدارترین صادرات می تواند باشد.

­ این کارشناس مسائل صنعتی با اشاره به اینکه یکی از وظایف دولت، بازارسازی است، افزود: اکنون 70 طرح پتروشیمی ما متوقف است.

­ فاطمی امین با اشاره به اینکه در سال 1392 برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت تدوین و منتشر شد، گفت: ارزش افزوده شامل اشتغال و سودآوری از جمله اولویت های این برنامه بود و بر مبنای میزان ظرفیت های کشور اولویت های صنعتی کشور مشخص شد و کار تحقیقاتی این برنامه از سال 1390 آغاز شد.

­ وی با اشاره به اینکه حمل و نقل، الکترونیک و صنایع شیمیایی از اولویت های این برنامه بود، افزود: ما به اولویت ها توجه نمی کنیم و برای آن وقت نمی گذاریم بنابراین باید ذهنیت ها و نوع نگاه و تفکر تغییر کند.

­ فاطمی امین با اشاره به اینکه ساختار نظام بانکی ما مشکل دارد ،گفت: بانک ها در دادن تسهیلات رقابت ندارند.

وی افزود: اعتبار خریدار یعنی اعطای وام به خریداران برای ایجاد تقاضا برای خرید محصول را از راهکارهای کمک به تولید داخل دانست و افزود: همچنین منابع را باید در طول زنجیره های تأمین مدیریت کنیم.

این کارشناس مسائل صنعتی اضافه کرد: اکنون نظام بانکی ما به گونه ای است که بیش از نیاز، تقاضا برای گرفتن تسهیلات بانکی وجود دارد و بنابراین تعیین نادرست نرخ سود اتفاق می افتد.

*وزیران صنعت درباره سیاست گذاری های صنعتی پاسخگو باشند سیدمحمد بحرینیان صنعتگر و پژوهشگر توسعه نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه با بیان اینکه بیشتر دولت های ما در زمینه توسعه بدفهمی داشتند، گفت: توسعه کمیت سابق نیست در ظاهر واژه توسعه گرفتار شدیم.

­ وی اضافه کرد: فهرست طرح های صنعتی وزارت صنایع در سال 1393 نشان می دهد که در ماشین آلات راهسازی 37 واحد پروانه بهره برداری و 27 واحد مجوز در دست ساخت دارند.

بحرینیان با اشاره به اینکه 49 واحد مونتاژ کار در صنعت خودرو و 23 واحد تلویزیون ساز داریم، گفت: باید کل وزرا پاسخ دهند که این چه نوع سیاست صنعتی بوده است که برای این کشور گذاشته شده است؟­ این پژوهشگر توسعه افزود: دولت های قبلی و فعلی 26 بخش را برای طرح های راهبردی و اولویت دار قرار دادند در حالی که کشورهایی مانند کره جنوبی و چین پنج بخش مهم از جمله ماشین سازی، الکترونیک، خودرو، ساختمان و شیمیایی را در اولویت قرار دادند.

­ بحرینیان با اشاره به اینکه در بازه زمانی 2007 تا 2016 بالغ بر حدود 9 میلیارد دلار واردات ماشین آلات راهسازی داشتیم، اضافه کرد: دولت های ما به توسعه به ویژه به صنعت، اعتقاد ندارند.

وی گفت: بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی، مانده تسهیلات بخش های اقتصادی از زمان تحریم تا سال 1394 بخش صنعت و معدن کشور از 28 و 6 دهم درصد در سال 1385 به طور مداوم کاهش یافت و به 19 و 7 دهم درصد رسید و بخش کشاورزی از 14 و 8 دهم درصد به 9 و 6 دهم درصد و بخش صادرات هم از 1،5 درصد به نیم درصد رسیده است.

بحرینیان با بیان اینکه منابع بانکی به سمت تولید نرفته است، افزود: از سال 1357 تا پایان سال 1394 ، صد و سی و نه هزار و 368 واحد پروانه بهره برداری داشتند و 95 هزار و 159 واحد هم در دست اجرا بود.

وی با اشاره به اینکه مفهوم رقابت به درستی شناخته نشده است و اقتصاد مقیاس در نظر گرفته نمی شود، ادامه داد: از سال 1338 تا آخر سال 1394 ، سه هزار و 26 میلیارد دلار به اقتصاد این کشور تزریق شده است و اکنون دولت و مجلس باید بگویند چرا سهم ایران از تجارت در جهان باید حدود 33 صدم درصد باشد که اگر نفت را از آن کم کنیم حدود 24 صدم درصد می شود.

این پژوهشگر توسعه، تعدد تصمیم گیری در اقتصاد کشور را از مشکلات برشمرد.

­ همچنین مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت:­ اکنون با 25 تا 30 درصد ظرفیت و با ارزش اقتصادی پایین در حال فعالیتیم.

جعفر صفری با اشاره به اینکه این شرکت در حوزه ساخت تجهیزات نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و کارخانه سازی فعال است، افزود: کمبود کار و نقدینگی و همچنین واگذاری کارها به خارجی ها از مشکلات این شرکت است.

­ وی ادامه داد: آن کارهایی که ارزش افزوده بالایی دارد در اختیار خارجی هاست و آنهایی که ارزش افزوده پایین تری دارند برای ایرانی هاست و با ادامه این راه صنعت ما ضعیف می شود.

­ صفری گفت: به جای اینکه دولت کارها را به شرکت های خارجی واگذار کند مانند هند، مالزی و ترکیه کارها را به واحدهای صنعتی داخلی واگذار کند در این صورت زمینه مدیریت، مهندسی و طراحی شکل می گیرد و بستر برای صادرات فراهم می شود.

­00:00 حابل زادبود مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه این شرکت در حوزه تولید ماشین ابزار فعال است، گفت: واردات ماشین های مشابه با کیفیت پایین از کشورهای آسیای شرقی با کیفیت پایین و با تعرفه گمرکی پایین از مهمترین مشکلات این شرکت است و این در حالی است که امسال این شرکت با وجود مشکلات فراوان صادرات قابل ملاحظه ای به کشور آلمان داشته است.

­ وی ادامه داد: تردید شرکت ها و سازمان های دولتی در خرید از تولیدکننده داخلی و گروه ماشین سازی تبریز از دیگر مشکلات است.

­ زادبود افزود: شرکت های دولتی ترجیح می دهند ماشین آلات مشابه وارداتی خارجی را حتی با کیفیت­ پایین تر بخرند.

مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز، نبود حمایت نظام بانکی به بهانه های مختلف را از دیگر مشکلات این شرکت بیان و اضافه کرد: بانک ها سرمایه در گردش را در اختیار این شرکت قرار نمی دهند.

­ http://fna.

ir/a1erl8 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - بازار - ماشین - کمیسیون صنایع - صنایع و معادن - وزارت صنعت، معدن و تجارت - تولید - اسلامی - رکود - مجلس - قانون - شورای - کارشناس - کشور - سیما - انتقاد - شبکه دو سیما - بازار داخلی - اتفاق بیفتد - ادغام - آینده - معادن - تصمیم گیری - رییس مجلس - خبرگزاری - خرید - زیان - مشکل - درصد - هپکو

آخرین اخبار سرویس:
فعالیت شعب منتخب بانک های خراسان رضوی از فردا

توزیع هدایای نوروزی بین نیازمندان شیراز

یک میلیون مسافر سال گذشته از پایانه مرزی بیله سوار مغان تردد کردند

واردات ماهی تیلاپیا ممنوع شد

برنامه دولت برای پرداخت مطالبات پیمانکاران

سال نودوهفت هم اقتصادی نام گذاری شد

راهکارهایی مفید برای رفع موقت خرابی و راه اندازی مجدد خودرو

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

ایران سیزدهمین تولیدکننده فولاد جهان+ نمودار

سهم بالای تسهیلات خانه اولی ها در افزایش 20 درصدی حجم معاملات مسکن

نگاهی به جایگاه فرایند GTL در زنجیره تبدیل گاز طبیعی (1)

اختصاص 200 میلیون دلار برای عملیات آبخیزداری /حفاظت از جنگل ها به مردم واگذار شد

کار با ورق طلا

ارتقاء 22 درصدی ایمنی در حمل و نقل جاده ای/استقبال از خودروی شخصی هنوز بالا است

آذربایجان عضو پانزدهم اوپک می شود/افزایش قدرت اوپک در بازارهای جهانی

طرح پوتین برای مقابله با سلطه دلار آمریکا با طلا / ذخایر فلز زرد در روسیه به بیشترین میزان رسید

خودروهای در گمرک مانده اردیبهشت به بازار می رسد

افزایش سکتورهای مرکز کنترل ترافیک هوایی

تغییر نوروزی ساعات معاملاتی قراردادهای مشتقه بورس کالا

مطالبات چایکاران در آستانه سال جدید پرداخت شد

حمایت از کالای ایرانی یعنی چه؟!

آدم بی پول زیر بگیرید ولی به ماشین پولدارها نزنید!

کاهش 15 درصدی اقامت در هتل های مشهد در ایام نوروز++++ خراسان رضوی اخبار ویژه

ورود بیش از یک میلیون و 500هزار مسافر به گیلان

گوشی شیائومی Blackshark SKR-A0 در گیک بنچ رویت شد

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

ازسرگیری پرواز ATRهای زمینگیر آسمان

بازگشت شاخص بورس به ارتفاع 96 هزار واحد در آخرین روز سال

وضعیت پروازها پس از تغییر ساعت رسمی کشور

توتال به شرط معافیت از تحریم های آمریکا در ایران می ماند

100 میدان نفتی و گازی برای توسعه داریم

بانک ها 2 ماهه 300 میلیارد تومان ملک فروختند

واعظی: رویکرد دولت افزایش دستمزد فراتر از نرخ تورم است

ورود حدود 3.5 میلیون نفر زائر و مسافر به خراسان رضوی طی پنج روز گذشته

روزانه چهار هزار دستگاه تریلر در جاده های قزوین تردد می کنند

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

یک میلیون و 113 هزار وسیله نقلیه وارد قم شده است

مهلت سه ماهه برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده+سند

کشیک نوروزی تعمیرکاران خودرو تا پایان تعطیلات نوروزی

قرارداد گازی بین شرکت اماراتی وکردستان عراق منعقد شد

روزانه چهار هزار دستگاه تریلر در جاده های قزوین تردد می کنند

ورود بیش از یک میلیون و 500 هزار مسافر به گیلان

ورود حدود 3.5 میلیون نفر زائر و مسافر به خراسان رضوی طی پنج روز گذشته

مهلت سه ماهه برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده+سند

ظرفیت منصوبه انرژی های نو ایران به 527 مگاوات رسید

افزایش 4000 میلیارد ریالی سرمایه بانک مرکزی+سند

پرداخت 30 هزار میلیارد تومان حقوق و دستمزد در سال 96

قطعی آب در هندیجان و ایذه خوزستان مردم را با مشکل رو به رو کرده است

بوشهر| تولیدات پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی وارد شبکه گاز کشور شد

رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران شکست؛ 115.8 میلیون لیتر در یک روز

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با توسعه تجدیدپذیرها

کشیک نوروزی تعمیرکاران خودرو تا پایان تعطیلات نوروزی

قطار کرمانشاه هفته ای 2 مرتبه به سمت مشهد می رود/ بلیت فروشی از 5 فروردین

توافق نمایندگان کارگری و کارفرمایی برای دستمزد 97

باقی مانده سود سهام عدالت در ابتدای سال 97 پرداخت می شود

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

وضعیت جذب سرمایه، تولید و گردشگری در 7 منطقه آزاد

چرا دیگر عراق دومین بازار صادراتی ایران نیست؟

بلوک 18.74 درصدی بیمه آسیا فروخته شد/ نام خریدار مشخص نیست

برای کیفیت بنزین کشور هیچ کاری نمی توان کرد؟

قیمت انواع شیرینی و شکلات در آستانه نوروز

حمایت از تولید داخلی بدون وجود رقیب بی معنی است/ مردم مجبور نباشند کالای خارجی استفاده نمی کنند

تداوم توزیع گوشت قرمز و تخم مرغ در ایام عید

طرح نظارت بر صنوف واماکن خدماتی

یک میلیون و 113 هزار وسیله نقلیه وارد قم شده است

نمایشگاه مردم شناسی بوکان میزبان گردشگران نوروزی

جایگزین iPhone X احتمالا بسیار ارزان تر خواهد بود

مسابقه بزرگ عکاسی آرامش بهاری برگزار می شود

غایبان دیدار ایران برابر تونس مشخص شدند

سهم 60 درصدی تصادفات در ایجاد ضایعات نخاعی قربانیان حوادث جاده ای

شهروندان کوهبنان هرچه سریعتر از تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده استفاده کنند

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی: شهروندان کوهبنان هرچه سریعتر از تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده استفاده کنند

صدور کارت کالای همراه مسافر در منطقه آزاد چابهار

افزایش 20 درصدی ورود گردشگران نوروزی به چابهار

شعار سال - حمایت از تولید ملی

آمار مصرف سوخت در 29 اسفند سال 96

خط تولید جامدات و آزمایشگاه مرجع داروسازی تهران شیمی افتتاح شد

توزیع گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی

قزوین پرترافیک ترین استان کشور است

ثبت بیش از 80 هزار تردد در مبادی ورودی و خروجی محور اردبیل-آستارا

کی روش: آسان نیست اما امیدوارم صعود کنیم

خرید توافقی برنج طارم با قیمت هر کیلو9 هزار و 100 تومان

قزوین پرترافیک ترین استان کشور است

حداقل دستمزد کارگران دارای دو فرزند یک میلیون و 530 هزار تومان خواهد بود

بازارچه مرزی سیرانبند بانه از امروز باز می شود

شاخص بورس 8.1 درصد رشد کرد

مردم از کالاهایی که در آن ها مزیت تولید داریم، حمایت کنند

300 غرفه صنایع دستی در خراسان جنوبی برپا شد

حذف قاچاقچیان حلقه مفقوده رونق تولید داخلی +فیلم

نشست دو روزه وزرای دارایی گروه بیست در آرژانتین / تحلیل

پیراهن اول تیم ملی برزیل در جام جهانی/ عکس

400 واحد صنعتی درخوزستان در حال ساماندهی هستند

قطعی و کمبود آب کام مردم ایذه را تلخ کرده است

برپایی 38 نمایشگاه فرهنگی و صنایع دستی نوروز امسال در مازندران

قطعی 2 روزه آب در هندیجان مردم را با مشکل رو به رو کرده است

انتقاد شدید مرکل از تعرفه های وارداتی ترامپ

ذخیره سازی گاز هیدروژن با کمک عصاره چای سبز

300 غرفه صنایع دستی در خراسان جنوبی برپا شد

در یک میزگرد تلویزیونی مطرح شد بازار ماشین آلات کشور در اختیار خارجی هاست/ زیان هپکو سال آینده 1000 میلیاردی می شود

در یک میزگرد تلویزیونی مطرح شد بازار ماشین آلات کشور در اختیار خارجی هاست/ زیان هپکو سال آینده 1000 میلیاردی می شود