مطالب مرتبط:
نقش هدایتگری روحانیت در دفاع مقدس مشهود بود
"روسیه و چین" برای جنگ آمریکا با کره شمالی آماده می شوند؟
بی بی سی: تشدید جنگ لفظی بین آمریکا و کره شمالی
سردار کارگر: دفاع مقدس یک جنگ جهانی کوچک علیه ایران بود/ سلطانی فر: نسل های آتی به دفاع مقدس افتخار می کنند
جنگ سایبری کره شمالی خطرناک تر است یا جنگ هسته ای این کشور؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 10:422017-09-25سياسي

نقش روحانیت در جنگ


حدود دو دهه از جنگ تحمیلی می گذرد.

زمانی روحانیون بجای قلم، تحقیق و تحصیل اسلحه در دست داشتند و با دشمن می جنگیدند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازفانوس"، جای جای سرزمین پهناور ایران اسلامی، از قله های سرد و برف پوش تا صحراهای گرم و تفتیده خوزستان، هنوز یادآور رستاخیز خروشی جاوید و تلاشی سراسر امید و نوید از امتی سروقامت و مؤمن بر ضد طغیان و تجاوز است.

امت واحده ای که زیر پرچم جمهوری اسلامی که در طول هشت سال دفاع مقدس، پاره های تن خود را در راه آرمان های مقدس اسلام تقدیم کرد تا همواره سر بلند و سرافراز باشد.

سخن از سرافرازان عالم مجاهدی است که وقتی پرده های حجاب را کنار بزنیم و چشم دل به کاروان گلگون کفنان جاوید تاریخ بگشاییم، مشعل های فروزانی را می بینیم که انوار پر فروغشان بر چهره های نورانی شهیدان می درخشد.

این خورشیدهای جهان افروز عالم ابدیت، عالمان مجاهدی هستند که علم و عمل را درآمیختند و در نبرد حق و باطل و چکاچک شمشیرها، خطبه شهادت زمزمه کردند و با سینه سرشار از عشق و معرفت به لقای حق شتافتند.

می خواهم از مردان مجاهد فی سبیل الله سخن بگویم که نام آنها در کوه ها، دشت ها، دریاها و پهنه آسمان آبی این سرزمین پراکنده و ارتفاع ایمانشان به دست متبرک امام ـ رضوان الله علیه ـ رسم شده است؛ همان سوارانی که خورشید، بارقه چشمانشان را تلاوت می کرد و ردای پیامبر بر دوش، در اوج پرواز حکایت خاکساری بشر و تفسیر تعالی اندیشه و بی پایانی اخلاص بودند.

مبارزه این بزرگمردان روحانی در جبهه های هشت ساله یک رنگ و مردانه بود؛ به رنگ آبی دریا که سواحل صبحگاهی دریای ایمان را به تماشای تکلم دریا و خروش امواج قنوت فرو می خواند و بدین سان، این عمامه پوشان سپید دل، هدیه ای برای نسل های دیگر در امتداد تلألؤ آیینه های خاطره به جاری زمان سپردند.

آنها مجاهدان روحانی بودن که در طول هشت سال دفاع مقدس هم سنگر علم در فیضیه را زنده نگه داشتند هم فرمان رهبر کبیر انقلاب را لبیک گفته وبا حضور خود در جبهه های حق علیه باطل هم دوش با همسنگران مبارز خود به دفاع پرداختند.

به شهادت تاریخ ، در تمام قیام ها و جنبش هایی که از آغاز غیبت کبری تا کنون علیه ستم صورت گرفته ، یک یا چند عالم شیعه ، رهبری قیام ها را بر عهده داشته اند و یا در آن قیام ها نقش آفرین بوده اند و تا پای جان ایستاده اند .

از جمله نقش شهید آیت الله سید حسن مدرس در مبارزه طولانی مدت علیه رضاخان و نقش حضرت امام خمینی (ره) که انقلاب اسلامی ایران توسط ایشان به پیروزی رسید و در دوران دفاع مقدس ، هدایت ، مدیریت و پیروز گردید.

حضرت امام خمینی (ره) در این مورد می فرمایند: روحانیون مبارز و متعهد اسلام .

همیشه پیشتاز و سپر بلای مردم بوده اند .

بر بالای دار رفته اند و محرومیت ها چشیده اند.

زندان ها رفته اند و اسارت ها و تبعیدها دیده اند و بالاتر از همه، آماج طعن ها و تهمت ها بوده اند و در شرایطی که بسیاری از روشنفکران در مبارزه با طاغوت به یأس و ناامیدی رسیده بودند، روح امید و حیات را به مردم برگرداندند و از حیثیّت و اعتبار واقعی مردم دفاع نموده اند و هم اکنون نیز در هر سنگری از خطوط مقدم جبهه گرفته تا مواضع دیگر در کنار مردمند و در هر حادثه غمبار و مصیبت آفرینی، شهدای بزرگواری را تقدیم نموده اند .

در گزارش عملیات والفجر هشت آمده است: در یکی از تیپ ها، 25 نفر روحانی غواص در شب عملیات برای رزمندگان معبر گشودند و در یکی از لشکرها ، فرمانده غواصان آن لشکر یک روحانی بود .

یکی از رزمندگان می گوید : روحانیت ، همیشه نقش مهمی در گوشه و کنار این مرز و بوم دارند و باید بگویم که اگر روحانیون حضور نمی داشتند، پیروزی در جبهه نمی بود.

برای این که از نظر روحی و فکری ما را تقویت نموده و مطالب اسلامی را بر افکار جوانان پیاده کرده اند.

یکی از فرماندهان جنگ هم نقش روحانیت را چنین بازگو می کند : من در عملیات کربلای پنج، در شدیدترین پاتک دشمن ، شاهد بودم که چند نفر روحانی، کار سه فرمانده لشکر را انجام می دادند و در همان حال، چند نفر روحانی که در کانال خطوط مقدم حضور داشتند، با یک بلندگوی دستی نیروها را تشویق به مقاومت می کردند.

همین امر باعث شد پاتک شدید دشمن که خیلی هم به آن امیدوار بود، با مقاومت بچه های رزمنده دفع شود.

به طور کلی ، نقش روحانیون را در دفاع مقدس می توان به چند دسته تقسیم کرد: 1) مشروع دانستن دفاع مقدس توسط حضرت امام خمینی (ره) و علما و مراجع تقلید از قبیل آیت الله العظمی گلپایگانی (ره) ، آیت الله العظمی اراکی (ره) و آیت الله العظمی بهاءالدینی.

2) تشویق مردم به حضور در جبهه و بسیج آن ها.

3) تأثیر بر فرماندهان جنگ.

4) شوق روحانیون به جهاد و عشق به جبهه و حضور آنان به عنوان رزمنده در خطوط نبرد.

به عنوان مثال شهید حجت الاسلام عبدالله میثمی حتی حاضر نشد برای زیارت دو هفته ای خانه خدا، جبهه را ترک کند و می گفت: ما در این جبهه ها اجر زیارت خانه خدا را هم می بریم.

5) تلطیف روحیه رزمندگان با تقویت ایمان و توکل بر خدا، توسل به اهل بیت، پاسخ به مسائل شرعی مربوط به جبهه و جهاد و مسائل عمومی رزمندگان.

6) آفرینش حماسه ها با حضور خود در خطوط مقدم جبهه ها و تقویت روحیه رزمی، شجاعت، شهادت طلبی و ایثار رزمندگان.

روحانیت در دفاع مقدس با حضور علما و حتی مراجع تقلید در خطوط نبرد و در کنار رزمندگان ، بار دیگر ثابت کرد که همیشه و در همه صحنه ها و لحظه ها در کنار اقشار مختلف ملت قرار گرفته و خواهد گرفت .

به عنوان مثال رییس جمهور وقت (آیت الله العظمی خامنه ای (دام ظله العالی) در جبهه ها، با وجود مشغله فراوان و نیز حضور فرزندان طلبه ایشان به طور گمنام، حضور آیت الله العظمی بهاء الدینی در قرارگاه عملیاتی والفجر مقدماتی، حضور آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی (با سن هشتاد سال و در حالی که پشتشان خمیده بود و تقریبا به حالت رکوع قدم برمی داشت و عصا به دست می گرفت)، شهید آیت الله سید اسدالله مدنی که اولین شهید محراب بودند در جبهه های ایلام ، کرمانشاه و اهواز بارها حضور پیدا کردند.

شهید آیت الله اشرفی اصفهانی، چهارمین شهید محراب نیز با وجود سن هشتاد سال با شور فراوان به جبهه های غرب و جنوب می شتافت و می فرمود: وقتی به جبهه می روم تا مدتی روحیه ام قوی است.

قدرت خدا در جبهه هاست.

هر کس می خواهد خدا و دست خدا را ببیند، به جبهه ها برود.

باور کنید اگر من دستم رعشه نداشت، چند روزی برای اسلحه آموزی می رفتم و با کمال افتخار مانند حبیب بن مظاهر، آنجا در راه اسلام کشته می شدم.

مقام معظم رهبری(دامت برکاته) در شأن مقام آن عزیزان می فرمایند: چه سعادتمند وبلند اخترند شهدایی که در جوار رحمت الهی در کنار امام عارفان، خمینی کبیر، آرمیده اند .

تعداد شهدای روحانی، بالغ بر 3417 نفر بوده است که 15/5 درصد کل روحانیان کشور در همان زمان می باشد.

از هر هزار نفر طلبه، چهل نفر به شهادت رسیده اند؛ حال آنکه طبق آمار، در بقیه اقشار از هر هزار نفر، چهار نفر شهید شده است.

بیشترین شهید روحانی در سال 1365 در عملیات کربلای 4 و 5 بوده است روحانیان و تقویت روحیه کارشناسان نظامی، 75 درصد پیروزی را در گرو روحیه عالی نظامیان و رزمندگان می دانند و تنها 25 درصد دیگر را به عواملی چون تسلیحات، سازمان دهی، آموزش، ارتباطات و .

نسبت می دهند.

فرمانده قوی، آرام و شاداب، در مواقع حساس می تواند تصمیم مناسب بگیرد و از نیرو و امکانات به گونه ای شایسته استفاده کند.

سرباز با روحیه قوی و برخوردار از آرامش نیز می تواند از ابزار و وسایل جنگی به طور صحیح و به موقع سود جسته، ضربات کاری بر دشمن وارد سازد.

اما فرمانده فاقد روحیه، هنگام رویارویی با خطر، تدبیر و دقت کافی در طرح ریزی و اجرای برنامه ها را نخواهد داشت و رزمنده بی روحیه نیز بر اثر هراس و وحشت، تنها در پی حفظ جان خود است و قادر به استفاده از سلاح و امکانات به طور کامل نیست.

دفاع مقدس نیز از این قاعده مستثنا نبود و روحانیان، تأثیر عمیقی در تقویت روحیه رزمی رزمندگان در مقاطع حساس جنگ داشتند.

نقش اساسی روحانیت در این مرحله، نگهبانی از دل ها بود.

اینکه قلب ها را استوار بدارند و بر اطمینان و قوّت گام ها بیفزایند و ایمان رزمندگان را راسخ سازند.

از مهمترین محورهای تحرک رزمندگان ایمان و معنویت بود و آنچه آنان را شارژ می کرد سخنان روحانیان بود .

با این کار رزمندگان آماده می شدند و به هدف و راهشان ایمان پیدا می کردند.

از طرفی روحانیان در زمینه های دیگر هم با رزمندگان همراهی می کرد مثلا در مواقعی که فرصت بود مشاعره یا فوتبال بازی می کردند و لحظات شادی ایجاد می کردند به طوری که نشاط و معنویت هر دو با هم بر فضای جبهه حاکم بود.

در تمام جنگ اگر موفقیتی بوده همیشه یک طرف آن روحانیت حضور داشته است.

روحانیت همچنین نسبت به آمار جمعیتش در هنگام جنگ، بیشترین شهید را تقدیم کرده است.

روحانیان و دین آموزی در جبهه ها یکی از دلایل حضور روحانیان در عرصه های نبرد، پاسخ گویی به مسائل شرعی رزمندگان بود.

این مسائل معمولاً شامل موارد زیر بودند: مسائل شرعی عمومی که مورد ابتلای عامه مردم و رزمندگان بود؛ مسائل اختصاصی جبهه و مرتبط با شخص رزمنده، مانند اذن پدر و مادر برای حضور در جبهه، روزه و نماز در جبهه و.

؛ مسائلی که دربرگیرنده احکام کلی جنگ و جهاد بود.

نقش روحانیون در جنگ عراق و ایران در قالب تیپ ها و گروهانهای مستقل و یا در میان نیروهای سپاه و بسیج در جنگ حضور داشتند.

منابع: * برگرفته از کتاب عوامل فرهنگی و معنوی دفاع مقدس ، انتشارات مرکز تحقیقات اسلامی نمایندگی ولی فقیه در سپاه ، چاپ اول ، ص 80 .

* صحیفه نور و مجموعه خاطرات شهدای روحانی .

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان انتهای پیام/
کلید واژه ها: روحانی - حضرت امام خمینی - دفاع مقدس - اسلام - امام خمینی - اسلامی - دریا - مقدس - مردان - سرافراز - انقلاب اسلامی - جمهوری اسلامی - مبارزه - امام - خمینی - شهادت - تاریخ - ایران - جنگ تحمیلی - رهبر - جبهه - شهید - آیت الله - رستاخیز - روحانیت - مردانه - مدیریت - طولانی - جمهوری - اندیشه

آخرین اخبار سرویس:
سنگ نگاره تاریخی صورت فلکی سرطان کوچری گلپایگان از آب بیرون آمد

آموزش سایبر به نیروهای قرارگاه پدافند هوایی

از لابه لای محرمانه ها/36 سرهنگ اصلی امام خمینی در تهران که بود؟

جمع بندی روز: جمعه، 24 آذر 1396

ابراز نگرانی سازمان غذا و دارو از تداخل مسوولیت ها با "استاندارد"

آیا اسلام با شمشیر به ایران آمد؟

توضیح سخنگوی اتحادیه اروپا درباره اظهارات موگرینی

گمرک از طرح رجیستری چقدر سود برد؟

چرا آتش نشانان پلاسکو شهید محسوب نمی شوند؟

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | شنبه 25 آذر 96

چرا احمدی نژاد به لاریجانی حمله می کند؟

جهانگیری استعفا دهد تا اصلاح طلبان در مشکلات دولت غرق نشوند

ابعاد تازه پرونده واردات خودروهای لوکس توسط یک پیرزن +سند

موشک های بالستیک یمن از کجا آمدند؟

الهام شریفی, سعید رهایی, مسعود راعی عدالت سنجی شغل خانه داری زنان خانه دار

تحقیق و تفحص از واردات خودرو کلید خورد

تنها راه حذف کنکور چیست؟

پاسخ ایران به اتهامات آمریکا

انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس عواقب خطرناکی برای رژیم صهیونیستی دارد

توضیح سخنگوی اتحادیه اروپا درباره سخنان جنجالی موگرینی

قصه احمدی نژاد سر دراز دارد

حمید مسجدسرایی، مصطفی جباری درآمدی بر ماهیّت فقهی حقوقی مستمرّی

بودجه سال 97 آموزش و پرورش و وضعیت کیفیت بخشی و نوسازی مدارس

پاسخ مستند ایران به اتهامات موشکی آمریکا

عضو شورای مرکزی موتلفه: احمدی نژاد به دنبال جلوگیری از مطرح شدن لاریجانی در انتخابات است

مرگ سالانه 646 هزار نفر در جهان به دلیل آنفلوانزا

حفظ قدرت بینایی با نوشیدن یک فنجان چای داغ

آیت الله سیستانی: سلاح در انحصار دولت عراق باشد

عدم توجه شهرداری، میراث فرهنگی و سازمان اوقاف به گورستان های تاریخی شهر/ هیچ قطعه ای برای مشاهیر یا هنرمندان اختصاص داده نشده+ عکس

محسن قاسمپور، محمد شیرین کار موحد بررسی سندی و دلالی حدیث أُمِرْتُ أَنْ أُقَاتِلَ النَّاس...

علی نقی باقرشاهی بازتاب عشق افلاطونی در جهان مسیحیت

واکنش همسر خواننده پاپ کشور در مورد شایعه فوت شوهرش

آموزش سایبر به نیروهای قرارگاه پدافند هوایی

برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم در رفسنجان

حرف های رهبری را نباید روی زمین نگه داشت

بودجه 97 به کام کیست؟

چگونه در روزهای سرد زمستانی زود ازخواب بیدارشویم؟

تعامل دانشگاه و حوزه خیلی ارزشمند است

دشمن به دنبال سکولار کردن روحانی و دانشجو است

عَلم اسلام بلند نمی شود مگر به دست کسانی که اهل بصیرت باشد

شب یلدا شب قرآن و نهج البلاغه است

پیشرفت کشور در گرو وحدت حوزه و دانشگاه است

تورج رحمانی، علی مختاری نافرمانی مدنی ایده ای برای عبور از بن بست نظری لیبرالیسم

قاسم نخعی پور, سید محمد رضوی, سیدعلی رضوی نقدی بر مقاله بررسی فقهی و حقوقی ضمانت اجرای تخلف از شرط ترک فعل حقوقی

هم اغوشی جالب لیلا رجبی با دو نفر+عکس

آغاز انتخابات میان دوره ای پارلمان استرالیا

آمریکا فروش هواپیما به ایران را ممنوع اعلام کرد

2 طرح برای استیضاح یک وزیر

تنها راه حذف کنکور چیست؟

پژمان فر: ارسال دعوت نامه آغاز مذاکرات در خصوص حج تمتع 97 تا دو ماه دیگر

احد فرامرز قراملکی، عبدالهادی فقهی زاده، مریم قاسم احمد مؤلفه های معنایی ماده ی کرم در قرآن بر اساس معناشناسی ساختاری و رویکردهای تحلیلی - منطقی - مجله پژوهش های قرآن و حدیث - دوره 50، شماره 1، بهار و تابستان 1396 .

فخرالدین اسدی نکاتی در خصوص سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران

مجتبی زروانی، امین افخم رسالات شبانی: نقد جایگاه آن در میان مسیحیان

یادداشت/ عرفانه فتحیان ایران و مسأله تعطیلات

در این شلختگی، حواسمان به استعدادها باشد

ضرورت افزایش تولید علم در نیروهای مسلح/ تجارب پرسنل نظامی باید به دانش سازمانی تبدیل شود

پارلمان مکزیگ قانون حضور نظامیان در خیابان های این کشور را، به تصویب رساند

چرا آتش نشانان پلاسکو شهید محسوب نمی شوند؟

بودجه سال 97 آموزش و پرورش و وضعیت کیفیت بخشی و نوسازی مدارس

گمرک از طرح رجیستری چقدر سود برد؟

آیا اسلام با شمشیر به ایران آمد؟

برنامه سازان پژوهشگر، پژوهشگران برنامه ساز

یادداشت/ حسین شمسیان بعد از این نوبت چیست؟!

انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس عواقب خطرناکی برای رژیم صهیونیستی دارد

معاونت زنان به دنبال افزایش کلینیک های زنان وخانواده

حسین کاویار, فخرالدین اصغری آقمشهدی, علی اکبر ایزدی فرد ماهیت ایجاب

یادداشت/ اکبر محمودی افت سطح زندگی بدون روتوش!

"5G" سرعت 100 برابری اینترنت از تخیل تا واقعیت

ابراز نگرانی سازمان غذا و دارو از تداخل مسوولیت ها با "استاندارد"

محمد ابرهیم خلیفه شوشتری، زهرا احمدلو بینامتنی قرآن و سخنان امیرالمومنین (ع)در اشعار ابوفراس حمدانی

اسپاتیفای از اپل به دلیل سیاست های غیر منصفانه شکایت کرد

رضایی: ترامپ می خواهد فشارهای مضاعفی بر ایران تحمیل کند

جواد گلی بررسی اصالت وکارایی دیدگاه جوادی آملی درباره رفع تعارض علم ودین

لایحه بودجه97 چک کشیدن روی هواست

زهرا خشک جان، محمدرضا تاجیک رنج کنش ساز و ریشه های انقلابی آن در اندیشه سیاسی مارکس

معاونت زنان به دنبال افزایش کلینیک های زنان وخانواده 

یوسف نورایی, سیدمجتبی حسین نژاد, حسین شکریان امیری امکان سنجی حقوقی سقوط خیار غبن با پرداخت تفاوت قیمت

احتمال رخداد 2 پدیده در شنیده شدن صدای شبه انفجار در ایلام

دختران محجبه شیعه در لندن درخشیدند / اجرای سرود «ان شاء الله» توسط دانش آموزان مدرسه الصادق و الزهراء (ع)

مصطفی همدانی ادله ی علم اصول از منظر امام خمینی(روش های کلی اجتهاد در علم اصول)

یادداشت/ سیدیاسر جبراییلی رسانه های انقلابی و دولت سازی اسلامی

منصور پهلوان، حسن طارمی راد، محمد حسین سهیلی بازسازی کتاب الحج معاوﯾﺔ بن عمار و ارزیابی طرق روایت آن با تأکید بر احادیت زیارت

"5G" سرعت 100 برابری اینترنت از تخیل تا واقعیت

در شب پیوند نسل ها، کودکان نوای خرم همگان را به وجد آوردند

محمدرضا شمشیری، فریبا پسندی مقایسه علم و دین از دیدگاه فردریک شلایر ماخر و کارل بارت

یادداشت/ عبد الله گنجی عبور از خاتمی و روحانی چرا؟!

تصاویر/ عروسی سنتی عشایر قشقایی

ایرج رنجبر، سمیرا غلامی اخلاق و سیاست در اندیشه سیاسی مکتب فرانکفورت

محسن رضایی: ترامپ می خواهد فشارهای مضاعفی بر ایران تحمیل کند

هر روز با ستارگان مجازی

عملی که عمر را طولانی می کند

ابراز نگرانی سازمان غذا و دارو از تداخل مسوولیت ها با "استاندارد"

حلقه مفقوده در بازدید از یک مدرسه

مردم در برابر تهاجم فرهنگی «آتش به اختیار» عمل کنند

واکنش سخنگوی ناجا به نحوه برخورد مامورین شهرداری در معیت پلیس با دستفروشان

شورای پنجم شورای ضعیفی است

قاسم بستانی ابن أبی العوجاء: شخصیت شناسی و ارزیابی ادعاهای منسوب به او

واکنش سخنگوی ناجا به نحوه برخورد مامورین شهرداری با دستفروشان

ترامپ احیاگر تئوری و گفتمان "مرد دیوانه "

عربستان کشور فاسدی که نمی توان آن را اصلاح کرد

نقش روحانیت در جنگ

نقش روحانیت در جنگ