مطالب مرتبط:
محمد جواد ظریف درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت
انعقاد 26 میلیارد دلار قرارداد با بانک های خارجی/ پس از برجام 14 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کشور شد
جهانگیری: برخی فکر می کردند نمی توانیم رشد اقتصادی سال 95 را در 96 هم دنبال کنیم/ 26 میلیارد دلار با بانک های خارجی قرارداد بسته ایم/ شرایط تبدیل شدن به قطب اقتصاد جهان را داریم
تولید مواد اولیه پلیمری افزایش می یابد/ دستیابی به بازار داخلی هدف سرمایه گذاران خارجی
بانک ملی ایران آماده تخصیص منابع مالی خارجی به سرمایه گذاران*
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 05:412017-09-25سياسي

یادداشت/ جواد منصوری رهیافتی در چارچوب های سیاست خارجی


کشورهایی که با دیپلماسی فعال و پیش دستانه در سطح بین المللی و تشکیل گروه ها و اتحادهای فراملیتی با اهداف مشترک، با حفظ اصول اساسی ملی و هویتی، - می توانند نقش اثرگذار و تعیین کننده خود را در جهان افزایش دهند، پیروز کارزارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " روزنامه حمایت در یادداشتی از جواد منصوری نوشت: جامعه بشری از ابتدا بر اساس زندگی جمعی شکل گرفته و نیاز حیات مشترک انسان ها، آن ها را در همه ادوار تاریخ به سمت تعامل و همکاری سوق داده است.

کشورها پس از گذشت چندین قرن آزمون وخطا، به این نتیجه رسیدند که از رهگذر تعامل و ارتباط با دیگران، هم می توانند بخشی از مشکلات خود را مرتفع نمایند و هم با استفاده از پتانسیل دیگر ملت ها، موجبات پیشرفت و بهبود وضعیت خود را فراهم آورند.

به این دلیل است که در گذشته های دور نیز علیرغم کمبود شدید امکانات ارتباطی، مراوده و تعامل بین کشورها موردتوجه بود و جاده های تاریخی مثل جاده ابریشم بین تمدن ها و کشورها احداث شدند.

از اوایل قرن هجدهم به این طرف، بحث ارتباطات بین المللی و ایجاد سفارتخانه به صورت امروزی مطرح شد و مقوله دیپلماسی به عنوان ابزاری برای تأمین منافع کشورها موردتوجه قرار گرفت که با ورود فناوری های نوین ارتباطی، سرفصل جدیدی به نام دیپلماسی عمومی شکل گرفت.

در این راستا، جمهوری اسلامی که نظامی مردمی و بر اساس واقع بینی است، منافع، امنیت و تمامیت ارضی خود را همگام بااقتدار در عرصه بین المللی دنبال و همواره از روابط مبتنی بر مصالح و منفعت دوجانبه با کشورها حمایت کرده است.

به همین دلیل، در اصل 152 قانون اساسی چارچوب های سیاست خارجی جمهوری اسلامی مشخص شده؛ همچنان که در سیره عملی امام راحل(ره) و رهبر حکیم انقلاب نیز بر تعامل گسترده با دنیا تأکید شده است.

در این میان، رژیم های آمریکا و صهیونیستی به علت سیاست های استکباری و ضد بشری در لیست استثنائات سیاست خارجی انقلاب اسلامی قرار دارند و به فرموده امام(ره)، اسراییل آدم شدنی نیست و با آمریکا روابط ایجاد نخواهیم کرد، مگر اینکه آدم بشود و از ظلم کردن دست بردارد.

اما نکته ای که از اهمیت وافری برخوردار است، اصل تعامل انقلاب اسلامی با دیگر کشورها بر اساس منافع متقابل و روابط مشترک است و به عبارت دیگر، خط قرمز دیپلماسی جمهوری اسلامی در این اصل نهفته و دلیل قطع ارتباط با آمریکا و رژیم صهیونیستی را باید در عدم تأمین مصالح عالیه نظام در مراوده با این دو رژیم جستجو کرد.

از این منظر، استقلال کشور و انقلاب، یک اصل تغییرناپذیر و غیرقابل مصالحه در سیاست خارجی ایران اسلامی به شمار می رود که بر مبنای آن، از هرگونه رابطه با دیگران به ویژه کشورهای همسایه و ملت های مسلمان استقبال و پذیرش سلطه گری به هر شکل و قالبی که باشد- نفی می شود.

خاطرنشان می شود که دشمنان ما با دستاویز قرار دادن بهانه های واهی که از روز اول پیروزی انقلاب تاکنون ادامه داشته است، کوشیده اند که ایران اسلامی را کشوری متخاصم با دیگر کشورها و خواهان انزوا نشان دهند و در این راستا، توطئه های گوناگونی مانند ایران هراسی را به جد پیگیری کرده اند.

ازاین رو، شاهدیم که حتی برخی از همسایگان مسلمان ما تحت تأثیر این تبلیغات دروغین، با آن ها هم نوا شده و انقلاب اسلامی را تهدید منطقه و عامل بی ثباتی تلقی می کنند.

از سوی دیگر، دو دیدگاه نسبت به رابطه ایران اسلامی با دیگر کشورها در داخل وجود دارد: اول، نگاهی که رابطه بی قیدوشرط با عبور از خط قرمزها را تبلیغ کرده و ارزش های انقلابی را عامل محدود شدن روابط ما با دیگر کشورها معرفی می کند.

قائلین به این طرز فکر، معتقدند که باید حاکمیت قدرت های سلطه گر بر دنیا را پذیرفت، در کدخدایی آمریکا نباید تشکیک کرد تا از منفعت رابطه با همه کشورها بهره مند شویم؛ غافل از اینکه منظور از جامعه بین الملل، همان چند کشور مستبد و زورگوی غربی هستند که هویت دیگر کشورها را در ذیل قدرتمندی خود تعریف کرده اند.

این در حالی است که بسیاری از جوامع، از سازوکار فاسدی که قدرت های بزرگ در جهان ایجاد کرده اند، ناراضی و برای خلاصی از زیر یوغ استعماری آن ها سازمان هایی همچون جنبش عدم تعهد را تشکیل داده اند.

دوم، دیدگاهی که بستن دروازه های کشور به روی دنیا را تبلیغ کرده و خواهان عدم مراوده با دیگر ملت هاست.

البته این طرز فکر را نباید با دیدگاه اتکا به توان داخلی برای تأمین استقلال کشور اشتباه گرفت، چراکه در این نظریه که مصداق بارز آن در سیاست های مترقی اقتصاد مقاومتی دیده می شود، اصالت با درون زایی در کنار برون نگری است و ارتباطی با ایده غلط قطع ارتباط با دنیا ندارد.

این دو دیدگاه افراطی و تفریطی، درواقع تأمین کننده منظور غرب در نشان دادن چهره ای مشوه از ایران اسلامی هستند زیرا از رهگذر نگاه اول، جمهوری اسلامی، کشوری ضعیف و آماده برای تاراج منابع و سرمایه ها قلمداد می شود که فقط به برقراری با غرب متمایل است؛ درحالی که نظم سنتی موجود در جهان، برهم خورده و به تبع آن، تعامل با دنیا، صرفاً به تعامل با آمریکا و چند کشور غربی محدود نمی شود.

همه دنیا فقط اروپا و… غرب نیست؛ دنیا جای وسیعی است.

قدرت ها هم امروز در دنیا پخش شده و تقسیم شده اند؛ شرق دنیا - یعنی منطقه آسیا- امروز مرکز یک قدرت عظیمی است.

ما با این ها ارتباط داریم (دیدار رهبر معظم انقلاب با اعضای مجلس خبرگان،20/ اسفند /94).

در حقیقت، عرصه بین الملل، از حالت تک قطبی به سمت چندقطبی در حال حرکت است و اگر تا یک دهه پیش، این آمریکا بود که به عنوان قدرت برتر جهان شناخته می شد، حال، با شکل گیری ائتلاف های جدید اقتصادی، قطب های مختلف اقتصادی در جهان ظهور یافته اند که مناسبات نظم سنتی را تحت تأثیر قرار داده اند.

لذا این طرز فکر ناصواب، درنهایت، به ضرر منافع بلندمدت کشور ختم شده و چهره انقلابی و ضداستکباری جمهوری اسلامی را مخدوش جلوه می دهد.

نگاه دوم در امتداد دیدگاه اول، به تأمین منفعت نظام سلطه در محدود کردن تعامل همه جانبه ایران با دیگر کشورها ختم می شود و این امر، درست آن چیزی است که دشمنان ما به دنبال آن هستند.

درصورتی که جمهوری اسلامی با بهره گیری از امکانات و موقعیت ژئوپولتیک خود می تواند از همکاری، همدلی و همراهی کشورهای دوست و مسلمان استفاده کند و آن ها را شریک توانمندی های خود سازد.

به نظر می رسد با توجه به شرایط کنونی و آمادگی کشورها برای ایجاد تغییرات در به اصطلاح نظم جهانی، آن دسته از کشورهایی که با دیپلماسی فعال و پیش دستانه در سطح بین المللی و تشکیل گروه ها و اتحادهای فراملیتی با اهداف مشترک، با حفظ اصول اساسی ملی و هویتی، می توانند نقش اثرگذار و تعیین کننده خود را در جهان افزایش دهند، پیروز کارزارند.

لذا جمهوری اسلامی با پیشتازی در ایجاد ارتباطات دوسویه و هم سطح، تلاش برای متحد کردن کشورهای آسیایی و بکارگیری پتانسیل سازمان های اسلامی، بی شک گام های بلندی در برقراری روابط حسنه با دنیا برداشته و ثابت کرده است که پیام انقلاب اسلامی، پیام دوستی و تعامل با همه کشورهای دنیاست.

انتهای پیام/ز http://fna.

ir/a1ekpx نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: سیاست خارجی - جمهوری اسلامی - دیپلماسی - کشور - اسلامی - بین المللی - انقلاب اسلامی - جمهوری - صهیونیستی - آمریکا - روابط - رژیم صهیونیستی - تعامل و همکاری - رژیم - قانون اساسی - جاده ابریشم - حمایت - تاریخ - سفارتخانه - امام - نظام - ارتباطات - جاده - اسراییل - استقلال - روزنامه - مشکلات - پیشرفت - تاریخی - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
فاطمه لاجوردی جایگاه امشاسپندان در جهان شناسی مزدایی و نقش آن ها در سلوک فردی

برگزاری همایش نقش آفرینی و مسئولیت پذیری در خرم آباد

«اسم»، تاثیری در شکل گیری شخصیت و سرنوشت افراد دارد؟

درخواستی که اعضای بدن از زبان دارند

جدول/ برای خرید موبایل مناسب عکاسی چقدر باید هزینه کرد؟

استاندار کرمانشاه عملیات بازسازی را به زمستان موکول کرد

رییس فراکسیون زنان مجلس: بیش از 980 هزار دختر در تجرد قطعی هستند

حسن بشیر، سیدباقر حسینی زنانگی و مردانگی در جامعه افغانستان: تحلیل گفتمان فیلم سنگ صبور

بیانیه ریاض 2 مسیر مذاکرات ژنو را مین گذاری کرده است

وزیر کشور جدید دولت نجات ملی یمن منصوب شد

تأثیر افزایش عوارض خروج از کشور بر مرادوات علمی ایران

مردم از سفر داخلی می زنند تا عوارضِ خروج جبران شود

واکنش بهنوش بختیاری به حضورش در منطقه آزاد اروند و هزینه های بر جا مانده+عکس

استانی شدن بودجه آموزش وپرورش و بنیادشهید مشکلات جدی ایجاد می کند

اعزام گروه جهادی «شهید حججی» سپاه گرگان به کرمانشاه

بررسی طرح صدور چک در مجلس/ کرباسیان سه شنبه در کمیسیون اقتصادی

مردم از سفر داخلی می زنند تا عوارضِ خروج جبران شود

واکنش مقامات ایرانی به ادعاهای نیکی هیلی

رشد 30 درصدی بودجه وزارت بهداشت در لایحه 97

بیانیه هیئت داوران دوازدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان

دانشگاه؛ پرچم دار گفتمان انقلاب اسلامی

نشست علمی «قاعده نفی حرج و مسئله سقط جنین از نگاه فقه و حقوق» برگزار می شود

سازمان ملل اظهارت نیکی هیلی علیه ایران را تکذیب کرد

پایان بدون نتیجه هشتمین دور از مذاکرات ژنو درباره سوریه

تلگرام سرانجام صاحب دفتر کار شد!

همایش بسیج اساتید

مردم قم باید قدردان بارگاه حضرت معصومه(س) باشند

هسته های حزب الله در حال تشکیل است/ پیروزی های بزرگتری به دست خواهد آمد

پوستر | امام خمینی(س): رسیدگی به صلاحیت کارمندان... بدون مسامحه و بدون اشکال تراشیهای جاهلانه که گاهی از تندروها نقل می شود، صورت گیرد

دومین مصدوم گازگرفتگی خلخال درگذشت

تشییع پیکر قدیمی ترین نقاره زن حرم رضوی‎/تصاویر

محمودرضا اکرامی فر اسطوره جن و پری در ادبیات شفاهی منظوم خراسان

برای جذابیت بیشتر قرآن باید تلاش مضاعف کنیم

مبانی حقوقی مردودبودن تصمیم ترامپ درباره قدس/ نوع واکنش جهان اسلام تعیین کننده است

نمایندگان مجلس آمریکا به دنبال اخلال در فروش هواپیما به ایران

رفتار منطقه ای ایران خیلی نگران کننده است/ باید شک و شبهه خود نسبت به برجام را اعلام کنیم

سازمان ملل اظهارت نیکی هیلی علیه ایران را تکذیب کرد

به روحانی و دولت فرصت توضیح داده شود

تصاویر/ پیدا شدن پیکر آخرین کوهنورد حادثه اشترانکوه

جای چندانی برای مانور بر روی بودجه وجود ندارد

تقدیر از ایکنای همدان در اولین اجلاس نماز و فضای مجازی

نمایندگان مجلس آمریکا به دنبال اخلال در فروش هواپیما به ایران

"بزرگترین دغدغه ما معیشت مردم است"

جنتی: در 8 سال احمدی نژاد 890 هزار نیرو به دولت اضافه شد/ بسیاری از این استخدام ها غیر قانونی بود

آغاز ثبت نام دوره آموزشی سیری در نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

دبیر حزب اعتدال و توسعه اصفهان: برخی ها فراموش کرده اند که مجلس بودجه دو یا سه دوازدهم تصویب می کرد

سردار حاجی زاده: آمادگی بارورسازی ابرها را داریم/همه باید به کمک دولت بیایند تا مشکلات حل شود

لادن صالحین رویکرد عرفانی شیخ محمود شبستری در تحلیل نظریه تناسخ

جوابی که نگهبان عراقی را ناراحت کرد

دبیر حزب اعتدال و توسعه اصفهان: برخی ها فراموش کرده اند که مجلس بودجه دو یا سه دوازدهم تصویب می کرد

تصاویر/ پانزدهمین کارگاه تلبس طلاب حوزه علمیه تهران

تجلیل از کهنسال ترین خبرنگار آزاد صداوسیمای بوشهر با40 سال خبرنگاری

تصاویر/ آلودگی هوای امروز تهران

توضیحات حجت الاسلام جوادی راد درباره زمین های محدوده حرم امام (س) و شهر آفتاب

مسابقات مدهامتان منشاء طراوت فعالیت های قرآنی می شود

سردار حاجی زاده: دغدغه ما، معیشت مردم است

یک میلیون نفر از دختران مجرد هستند

ماجرای خواندنی تعیین محل دفن امام

صلح امام حسن (ع)؛ قهرمانان ترین نرمش تاریخ

3 شرط مهم مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش !

گروه جهادی «شهید حججی» به کرمانشاه اعزام شدند

واکنش مشاور رییس جمهور به ادعای نیکی هیلی

توضیحات حجت الاسلام جوادی راد درباره زمین های خریداری شده در محدوده حرم امام (س) و شهر آفتاب

گزارش ایسنا از نشست خبری استانداران ادوار هرمزگان

قرائتی: اوضاع فعلی اقامه نماز در شأن نظام نیست

خروجی های دانشگاه و حوزه باید حل کننده مشکلات جامعه باشد

گیاهانی که نور می دهند؛ دستاورد جدید محققین در مهندسی ژنتیک [تماشا کنید]

درباره حضرت زهرا سلام الله علیها کوتاهی کردیم

تصاویر/ نشست خبری پوتین با 1600خبرنگار

حکم پرونده سقوط جرثقیل در مسجد الحرام اعلام شد

استانی شدن بودجه آموزش وپرورش و بنیادشهید مشکلات جدی ایجاد می کند

«بانو قدس ایران» بالاخره دیده شد/ فیلمی که سانسور نشد

33 سال پیش در چنین روزی عقب نشینی آمریکا از ادعای خود درباره ایران

جانشین معاون آموزش ستادکل نیروهای مسلح: هسته های حزب الله در حال تشکیل است/ پیروزی های بزرگتری به دست خواهد آمد

واکنش ظریف به نمایش تبلیغاتی نماینده آمریکا در سازمان ملل

گیاهانی که نور می دهند؛ دستاورد جدید محققین در مهندسی ژنتیک [تماشا کنید]

دانلود آهنگ جدید علیرضا قربانی بنام دیوونه برگرد

دانلود آلبوم جدید محمد مقصودی بنام آرومم میکنی

واکنش خوشرو به اتهامات نماینده دائم آمریکا علیه ایران

انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس نشانه درماندگی جبهه استکبار در برابر جبهه مقاومت است

انس و توسل به قرآن تنها راه برون رفت جوامع بشری از مشکلات است

آغاز به کار کارگاه تخصصی امر به معروف و گفتمان دینی ویژه روحانیون در کردستان

تداوم راه شهدا راه توطئه افکنی دشمنان را می بندد

بازدید فرمانده کل ارتش از پایگاه شکاری وحدتی و پدافند هوایی دزفول

نباید مردم را برای گرفتن یارانه به سازمان های حمایتی بفرستیم

لایجه منطقه آزاد تجاری بوشهر هفته آینده وارد صحن علنی مجلس می شود

سرداری که عادت نداشت از لباس نظامی و درجه استفاده کند + عکس

اولین کنفرانس ملی نقش حسابداری، اقتصاد و مدیریت در توسعه پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی برگزار شد

چند خبر از شهرستان های یزد، مهریز و میبد

کامیون های تهران مجهز به فیلتر دوده گیر می شوند

صفارهرندی: برخی از مؤمنان امروزه به مسجد و حسینیه نمی روند/در تعریف آتش به اختیار، نباید منتظر بودجه دولت باشید

حرکت به سمت تعالیم قرآن مشکلات را حل خواهد کرد

رسانه ها نقش به سزایی در کاهش آسیب های اجتماعی دارند

خانواده ها شناخت درستی نسبت به جامعه ندارند

راه مدافعان حرم تا پیروزی قدس شریف ادامه دارد

همایش مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم برگزار شد

فناوری فوق پیشرفته برای ردیابی فضانوردان در فضا

غلطی از دشمن سر بزند با مشت های محکم ما روبرو می شود

تصاویر/ تشییع پیکر هفت شهید مدافع حرم در قم

تصویب طرح اخلال در فروش هواپیما به ایران در مجلس نمایندگان آمریکا

یادداشت/ جواد منصوری رهیافتی در چارچوب های سیاست خارجی

یادداشت/ جواد منصوری رهیافتی در چارچوب های سیاست خارجی