مطالب مرتبط:
محمد جواد ظریف درگذشت آیت الله غروی را تسلیت گفت
انعقاد 26 میلیارد دلار قرارداد با بانک های خارجی/ پس از برجام 14 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کشور شد
جهانگیری: برخی فکر می کردند نمی توانیم رشد اقتصادی سال 95 را در 96 هم دنبال کنیم/ 26 میلیارد دلار با بانک های خارجی قرارداد بسته ایم/ شرایط تبدیل شدن به قطب اقتصاد جهان را داریم
تولید مواد اولیه پلیمری افزایش می یابد/ دستیابی به بازار داخلی هدف سرمایه گذاران خارجی
بانک ملی ایران آماده تخصیص منابع مالی خارجی به سرمایه گذاران*
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 05:412017-09-25سياسي

یادداشت/ جواد منصوری رهیافتی در چارچوب های سیاست خارجی


کشورهایی که با دیپلماسی فعال و پیش دستانه در سطح بین المللی و تشکیل گروه ها و اتحادهای فراملیتی با اهداف مشترک، با حفظ اصول اساسی ملی و هویتی، - می توانند نقش اثرگذار و تعیین کننده خود را در جهان افزایش دهند، پیروز کارزارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " روزنامه حمایت در یادداشتی از جواد منصوری نوشت: جامعه بشری از ابتدا بر اساس زندگی جمعی شکل گرفته و نیاز حیات مشترک انسان ها، آن ها را در همه ادوار تاریخ به سمت تعامل و همکاری سوق داده است.

کشورها پس از گذشت چندین قرن آزمون وخطا، به این نتیجه رسیدند که از رهگذر تعامل و ارتباط با دیگران، هم می توانند بخشی از مشکلات خود را مرتفع نمایند و هم با استفاده از پتانسیل دیگر ملت ها، موجبات پیشرفت و بهبود وضعیت خود را فراهم آورند.

به این دلیل است که در گذشته های دور نیز علیرغم کمبود شدید امکانات ارتباطی، مراوده و تعامل بین کشورها موردتوجه بود و جاده های تاریخی مثل جاده ابریشم بین تمدن ها و کشورها احداث شدند.

از اوایل قرن هجدهم به این طرف، بحث ارتباطات بین المللی و ایجاد سفارتخانه به صورت امروزی مطرح شد و مقوله دیپلماسی به عنوان ابزاری برای تأمین منافع کشورها موردتوجه قرار گرفت که با ورود فناوری های نوین ارتباطی، سرفصل جدیدی به نام دیپلماسی عمومی شکل گرفت.

در این راستا، جمهوری اسلامی که نظامی مردمی و بر اساس واقع بینی است، منافع، امنیت و تمامیت ارضی خود را همگام بااقتدار در عرصه بین المللی دنبال و همواره از روابط مبتنی بر مصالح و منفعت دوجانبه با کشورها حمایت کرده است.

به همین دلیل، در اصل 152 قانون اساسی چارچوب های سیاست خارجی جمهوری اسلامی مشخص شده؛ همچنان که در سیره عملی امام راحل(ره) و رهبر حکیم انقلاب نیز بر تعامل گسترده با دنیا تأکید شده است.

در این میان، رژیم های آمریکا و صهیونیستی به علت سیاست های استکباری و ضد بشری در لیست استثنائات سیاست خارجی انقلاب اسلامی قرار دارند و به فرموده امام(ره)، اسراییل آدم شدنی نیست و با آمریکا روابط ایجاد نخواهیم کرد، مگر اینکه آدم بشود و از ظلم کردن دست بردارد.

اما نکته ای که از اهمیت وافری برخوردار است، اصل تعامل انقلاب اسلامی با دیگر کشورها بر اساس منافع متقابل و روابط مشترک است و به عبارت دیگر، خط قرمز دیپلماسی جمهوری اسلامی در این اصل نهفته و دلیل قطع ارتباط با آمریکا و رژیم صهیونیستی را باید در عدم تأمین مصالح عالیه نظام در مراوده با این دو رژیم جستجو کرد.

از این منظر، استقلال کشور و انقلاب، یک اصل تغییرناپذیر و غیرقابل مصالحه در سیاست خارجی ایران اسلامی به شمار می رود که بر مبنای آن، از هرگونه رابطه با دیگران به ویژه کشورهای همسایه و ملت های مسلمان استقبال و پذیرش سلطه گری به هر شکل و قالبی که باشد- نفی می شود.

خاطرنشان می شود که دشمنان ما با دستاویز قرار دادن بهانه های واهی که از روز اول پیروزی انقلاب تاکنون ادامه داشته است، کوشیده اند که ایران اسلامی را کشوری متخاصم با دیگر کشورها و خواهان انزوا نشان دهند و در این راستا، توطئه های گوناگونی مانند ایران هراسی را به جد پیگیری کرده اند.

ازاین رو، شاهدیم که حتی برخی از همسایگان مسلمان ما تحت تأثیر این تبلیغات دروغین، با آن ها هم نوا شده و انقلاب اسلامی را تهدید منطقه و عامل بی ثباتی تلقی می کنند.

از سوی دیگر، دو دیدگاه نسبت به رابطه ایران اسلامی با دیگر کشورها در داخل وجود دارد: اول، نگاهی که رابطه بی قیدوشرط با عبور از خط قرمزها را تبلیغ کرده و ارزش های انقلابی را عامل محدود شدن روابط ما با دیگر کشورها معرفی می کند.

قائلین به این طرز فکر، معتقدند که باید حاکمیت قدرت های سلطه گر بر دنیا را پذیرفت، در کدخدایی آمریکا نباید تشکیک کرد تا از منفعت رابطه با همه کشورها بهره مند شویم؛ غافل از اینکه منظور از جامعه بین الملل، همان چند کشور مستبد و زورگوی غربی هستند که هویت دیگر کشورها را در ذیل قدرتمندی خود تعریف کرده اند.

این در حالی است که بسیاری از جوامع، از سازوکار فاسدی که قدرت های بزرگ در جهان ایجاد کرده اند، ناراضی و برای خلاصی از زیر یوغ استعماری آن ها سازمان هایی همچون جنبش عدم تعهد را تشکیل داده اند.

دوم، دیدگاهی که بستن دروازه های کشور به روی دنیا را تبلیغ کرده و خواهان عدم مراوده با دیگر ملت هاست.

البته این طرز فکر را نباید با دیدگاه اتکا به توان داخلی برای تأمین استقلال کشور اشتباه گرفت، چراکه در این نظریه که مصداق بارز آن در سیاست های مترقی اقتصاد مقاومتی دیده می شود، اصالت با درون زایی در کنار برون نگری است و ارتباطی با ایده غلط قطع ارتباط با دنیا ندارد.

این دو دیدگاه افراطی و تفریطی، درواقع تأمین کننده منظور غرب در نشان دادن چهره ای مشوه از ایران اسلامی هستند زیرا از رهگذر نگاه اول، جمهوری اسلامی، کشوری ضعیف و آماده برای تاراج منابع و سرمایه ها قلمداد می شود که فقط به برقراری با غرب متمایل است؛ درحالی که نظم سنتی موجود در جهان، برهم خورده و به تبع آن، تعامل با دنیا، صرفاً به تعامل با آمریکا و چند کشور غربی محدود نمی شود.

همه دنیا فقط اروپا و… غرب نیست؛ دنیا جای وسیعی است.

قدرت ها هم امروز در دنیا پخش شده و تقسیم شده اند؛ شرق دنیا - یعنی منطقه آسیا- امروز مرکز یک قدرت عظیمی است.

ما با این ها ارتباط داریم (دیدار رهبر معظم انقلاب با اعضای مجلس خبرگان،20/ اسفند /94).

در حقیقت، عرصه بین الملل، از حالت تک قطبی به سمت چندقطبی در حال حرکت است و اگر تا یک دهه پیش، این آمریکا بود که به عنوان قدرت برتر جهان شناخته می شد، حال، با شکل گیری ائتلاف های جدید اقتصادی، قطب های مختلف اقتصادی در جهان ظهور یافته اند که مناسبات نظم سنتی را تحت تأثیر قرار داده اند.

لذا این طرز فکر ناصواب، درنهایت، به ضرر منافع بلندمدت کشور ختم شده و چهره انقلابی و ضداستکباری جمهوری اسلامی را مخدوش جلوه می دهد.

نگاه دوم در امتداد دیدگاه اول، به تأمین منفعت نظام سلطه در محدود کردن تعامل همه جانبه ایران با دیگر کشورها ختم می شود و این امر، درست آن چیزی است که دشمنان ما به دنبال آن هستند.

درصورتی که جمهوری اسلامی با بهره گیری از امکانات و موقعیت ژئوپولتیک خود می تواند از همکاری، همدلی و همراهی کشورهای دوست و مسلمان استفاده کند و آن ها را شریک توانمندی های خود سازد.

به نظر می رسد با توجه به شرایط کنونی و آمادگی کشورها برای ایجاد تغییرات در به اصطلاح نظم جهانی، آن دسته از کشورهایی که با دیپلماسی فعال و پیش دستانه در سطح بین المللی و تشکیل گروه ها و اتحادهای فراملیتی با اهداف مشترک، با حفظ اصول اساسی ملی و هویتی، می توانند نقش اثرگذار و تعیین کننده خود را در جهان افزایش دهند، پیروز کارزارند.

لذا جمهوری اسلامی با پیشتازی در ایجاد ارتباطات دوسویه و هم سطح، تلاش برای متحد کردن کشورهای آسیایی و بکارگیری پتانسیل سازمان های اسلامی، بی شک گام های بلندی در برقراری روابط حسنه با دنیا برداشته و ثابت کرده است که پیام انقلاب اسلامی، پیام دوستی و تعامل با همه کشورهای دنیاست.

انتهای پیام/ز http://fna.

ir/a1ekpx نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: سیاست خارجی - جمهوری اسلامی - دیپلماسی - کشور - اسلامی - بین المللی - انقلاب اسلامی - جمهوری - صهیونیستی - آمریکا - روابط - رژیم صهیونیستی - تعامل و همکاری - رژیم - قانون اساسی - جاده ابریشم - حمایت - تاریخ - سفارتخانه - امام - نظام - ارتباطات - جاده - اسراییل - استقلال - روزنامه - مشکلات - پیشرفت - تاریخی - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
بنده حقیر، حسین همدانی، شاگرد تنبل دفاع مقدس اعتراف می‎کنم...

تصاویر آیین تحویل سال نو در حرم حضرت علی بن مهزیار

خلقت 14 معصوم(ع) از یک نور و در سه مرحله/ وظیفه ما در مقابل عترت

تصاویر آیین تحویل سال در حرم حضرت علی بن مهزیار

خلقت همه 14 معصوم از یک نور و در سه مرحله/ وظیفه ما در مقابل عترت

اقامه عزای شهادت امام هادی در دفتر آیت الله العظمی علم الهدی خراسانی

تهران و مسکو نزدیک تر شدند

لوح/ اگر ایرانی ها ایرانی بخرند

تهران و مسکو نزدیک تر شدند

سخنان سید حسن خمینی در مراسم تحویل سال نو در حرم مطهر امام خمینی (س)

سیدحسن خمینی: انسان حقیر، انتقادناپذیر است

نمایش ثروت و تجملات؛ بیماری فراگیر دنیای مدرن

پیام نوروزی مقام معظم رهبری

دخمه زرتشتیان یزد

سال سخت برای رسانه هایی که راویان غم بودند

حدود مسئولیت کیفری و مدنی ضابطان

ریاض برای ایجاد بحران در یمن دست به دامن واشنگتن شده است

سال های آخر قبل از انقلاب بود. ابراهیم به جز رفتن به...

خوشرو: فرهنگ ایرانی، صلح،دوستی و مقاومت است

امام جمعه بیرجند در پیام نوروزی: تبریک از نوع برکت است

شعر در ایران در نهایت قوت و تأثیر قرار دارد/ قدر این موهبت را بدانیم

امام جمعه بیرجند در پیام نوروزی: تبریک از نوع برکت است

آخرین توییت نوبخت در سال 96

روحانی 1397 هجری شمسی را به رهبر انقلاب تبریک گفت

پیام تبریک معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به مناسبت نوروز

فضیلت ماه رجب در کلام مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی

محمدرضا عارف سال نو را تبریک گفت

تصاویر/ تحویل سال 1397 شمسی در حافظیه شیراز

نگاهی به آداب و رسوم نوروزی اقوام ایرانی

حجت الاسلام پناهیان: نیروهای انقلابی در خصوص تحقق شعار سال پیشتاز باشند

آیین تحویل سال نو در یادمان های شهدای شلمچه و والفجر8 برگزار شد

اقدامات لازم قبل از سفر

نماینده ولی فقیه و استاندار سیستان وبلوچستان عیدنوروز را تبریک گفتند

در صبر و استقامت جدیت به خرج دهید

عیدی امام برای آیت الله هاشمی چه بود؟

میثاق نامه وحی مُنزل نیست

ضرورت اقدام فرادولتی برای ایجاد نشاط معنوی در جامعه / هر شهروند خود را یک شهردار بداند

توصیه به مسافران نوروزی در رانندگی از منظر قرآن

زیارت جامعه کبیره؛ دوره کامل امام شناسی/ نهاد وکالت گامی در جهت آمادگی مردم برای مسئله مهدویت

نماینده ولی فقیه و استاندار سیستان وبلوچستان عیدنوروز را تبریک گفتند

استاندار خوزستان آغاز سال جدید را تبریک گفت

اجرای نماینده ایران در مسابقات قرآن اردن/ ابراز رضایت از اجرای مطلوب + عکس

نماینده ولی فقیه و استاندار سیستان وبلوچستان عیدنوروز را تبریک گفتند

حجت الاسلام پناهیان: نیروهای انقلابی در خصوص تحقق شعار سال پیشتاز باشند

آیین تحویل سال نو در یادمان های شهدای شلمچه و والفجر8 برگزار شد

روحمان را در تقارن بهار طبیعت با سالروز شهادت امام هادی(ع) زنده تر کنیم + فیلم

استاندار خوزستان آغاز سال جدید را تبریک گفت

تصاویر/ حضور مدیر حوزه های علمیه در مناطق عملیاتی جنوب

تلاوت سوره حدید با صوت «مصطفی اسماعیل» + دانلود

استاندار خوزستان آغاز سال جدید را تبریک گفت

زمینه سازی برای حضور قرآن در جامعه با کمک بدنه فعالان قرآنی + فیلم

زمان تغییر ساعت رسمی کشور امشب یا فردا شب ؟

سفره هفت سین عجیب و پرمفهوم دکتر ظریف وزیر خارجه کشورمان + عکس

فیلم/ ان شاءالله دوباره بیایی/ محمود خان عشق ماست!

انتخابات و اعتراضات؛ مهم ترین اتفاقات سیاسی سال 96

تحویل سال نو در حرم شاهچراغ (ع)

مراسم تحویل سال نو با حضور رییس جمهور در کرمانشاه

فوری / استاد اخلاق به دلیل تشدید بیماری به ICU منتقل شد + جزییات

جهان در سال 1396: از پوپولیسم تا سونامی های مختلف

نوروز، نقطه پیوند فرهنگ کهن ایران و هند

رونمایی از 86 نماد نوروزی استقبال از بهار در مشهد

فیلم/ دکتر هرچی داریم از برکت امام زمان(عج) و شما داریم/ هر شب می گویم خدا پدرت را بیامرزد

فیلم/ آقای دکتر افشاگری کنید! مردم چشم براهند! خیلی ها خبر ندارند! کم نیارید! شما ظلم را دیدید! تکلیف دارید!

فیلم/ دکتر احمدی نژاد در امام زاده صالح(ع): دعا کنید امام زمان (عج) بیاید و همه چیز از اساس درست شود

فیلم/ مردم در امام زاده صالح(ع) خطاب به دکتر احمدی نژاد: شیر مادرت حلالت، ازت راضی هستیم

نوروز فرصتی برای شکرگزاری به درگاه خداوند است

فرهنگ ایرانی، صلح،دوستی و مقاومت است

آیین تحویل سال و هفتم سه شهید گمنام همزمان در نوشهر برگزار شد

مراسم استقبال از بهار در روستای «چور و ننه» مریوان

مراسم تحویل سال 1397 در یزد

فیلم/ خوش و بش نوروزی مردم و دکتر احمدی نژاد در امام زاده صالح (ع)

رییس جمهور سال جدید را به رهبر معظم انقلاب اسلامی تبریک گفت

نخستین جشنواره عکس « یزد شهر زیبای من» برگزار می شود

پیام تبریک آیت الله دری نجف آبادی به مناسبت سال نو + فیلم

وای به حال کسی که یکانش بر ده گانش غلبه کند

آیین تحویل سال و هفتم سه شهید گمنام همزمان در نوشهر برگزار شد

خیابان دوسطحی آیت الله واعظ طبسی در مشهد، افتتاح و بازگشایی شد

ترامپ به ولیعهد سعودی: دست به جیب شوید+ فیلم

پشتیبانی سرویس جاسوسی 80 کشور از داعش

طرح جدید استیضاح وزیر کشور با 11 محور و 30 امضاء/ ارجاع به کمیسیون شوراها + متن استیضاح

موسسات مالی و اعتباری نمونه ای از تبدیل «چالش» به «بحران» بود

مراسم تحویل سال 1397در حرم مطهر امام خمینی (س)

موسیقی معروف تحویل سال را چه کسانی نواخته اند؟+موسیقی

شرایط بهره مندی خانواده بیمه شدگان از کمک های بیمه تأمین اجتماعی

نوروز رویش و جوانی را به همگان هدیه می کند

خوشرو: فرهنگ ایرانی، صلح،دوستی و مقاومت است

پیام تبریک زیبای پادوانی

علت آنکه امام هادی(ع) زیارت نامه به این مفصلی را انشاء فرمودند چیست؟

مراسم سال تحویل در حرم مطهر رضوی

پیام اینستاگرامی ظریف در آستانه فرا رسیدن نوروز

اصولگرایان احساس خطر کردند/می توان گفتگوی ملی را در تلویزیون آغاز کرد

آرش فهیم 10 رویداد فرهنگی مهم در سال 96

7 روایت از رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون ویژگی های شهید چمران

نوروز رویش و جوانی را به همگان هدیه می کند

نقض رویه 40 سال تبریک نوروزی توسط روحانی

روحانی سال 1397 هجری شمسی را به رهبر انقلاب تبریک گفت

افشای رابطه ترامپ با مودل Playboy

پیام تبریک شخصیت های سیاسی به مناسبت آغاز سال 97

بازنشر پرمخاطب ترین ویدئوهای سال 96 فیلم/ اظهارات جنجالی احمد نجفی درباره رییس جمهور سابق/ به احمدی نژاد گفتم در انتخابات شرکت نکند

33 سال پیش در چنین روزی چگونه نگرانی پیامبر را برطرف کنیم

یادداشت/ جواد منصوری رهیافتی در چارچوب های سیاست خارجی

یادداشت/ جواد منصوری رهیافتی در چارچوب های سیاست خارجی