مطالب مرتبط:
علت حرکت امام حسین(ع) به سوی کوفه
آیا قاضی شریح به قتل امام حسین (ع) فتوا داد؟
ویدیو: سخنان شگفت انگیز مفتی اهل سنت عربستانی درباره امام حسین (ع) و سرگردانی مجری
حسین نقاشی مدیر روابط عمومی شورای شهر تهران شد
حسین زاده بحرینی عضو ناظر مجلس در شورای فقهی بانک مرکزی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 04:212017-09-25سياسي

یادداشت/ حسین شمسیان همه حرف های خوب!


این روند خطرناک چند سالی است در کشور مد شده که مقامات اجرایی، به جای پاسخگویی روی صندلی مطالبه گری نشسته اند و بلندتر از مردم عادی ، فریاد سر می دهند! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " روزنامه کیهان در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: باید خلاقیت دانش آموزان شکوفا شود.

باید بگذاریم مهارت دانش آموزان بالا رود.

ما باید دانش آموز را علاقه مند و ماهر حداقل در یک رشته تحویل جامعه دهیم.

ما باید دانش آموز را برای حداقل 12 سال بعد تربیت کنیم نه برای امروز و دیروز.

این جملات زیبا ، آرزوی هر پدر و مادر و هر دانش آموز است و می توان گفت بخش مهمی از کارآمدی یک سیستم آموزشی را تشکیل می دهد.

سخنان زیبایی که گوینده دارد اما متولی ندارد! شاید باورش سخت باشد، اما گوینده این سخنان، رییس دستگاه اجرایی کشور است ! بله رییس جمهور محترم این سخنان را در آغاز سال تحصیلی جدید بیان کرده و درست مانند من و شما و میلیون ها پدر و مادر دیگری که فرزندانشان را به مدرسه سپرده اند، آرزوهایی زیبا را بر زبان آورده است! اینکه میان آرزوهای ما و آرزوهای رییس جمهور هیچ فرقی نیست ، خیلی هم خوب است.

این اصلا نشانه خوبی است از نزدیکی فکری ما و از نیازی که مشترکا در جامعه حس می شود.

مشکل آنجاست که هم ما و هم رییس جمهور محترم، همه با هم فقط و فقط آرزو می کنیم! و معلوم نیست مسئول اجرای این آرزوهای زیبا کیست!؟ کار وقتی سخت تر می شود که گاهی مردم خیلی آرزوها را به زبان نمی آورند اما رییس جمهور و مسئولان دولتی، همچون شخصی خارج از حاکمیت، مدام مطالبه هم کنند و از باید بشود سخن می گویند و حواسشان نیست که این باید را خودشان باید عملیاتی کنند نه مردم ! یعنی نمی شود از دانش آموز انتظار داشت یک مهارت بیاموزد! نمی شود از پدر و مادر او انتظار داشت خلاقیت او را شکوفا کنند،گرچه همه در این خصوص مسئولند، اما این یک فرآیند سیستمی است و باید در ساختار آموزشی کشور نهادینه شود.

بنابراین بیان آرزوها به شکل کلی و مطالبه گرانه، آنهم در حالی که در راس مسئولیت اجرایی کشور قرار دارید، باید به گونه ای دیگر باشد.

حتی اگر مخاطب این سخنان، وزیر آموزش و پرورش هم باشد، باید به جای بیان در سخنرانی عمومی، شاهد اجرایی شدن دستور رییس جمهور بعد از 4 سال باشیم و نه تکرار بایدها و نبایدها! این روند خطرناک چند سالی است در کشور مد شده و مقامات اجرایی، به جای پاسخگویی روی صندلی مطالبه گری نشسته اند و بلندتر از مردم عادی ، فریاد سر می دهند! درحالی که کار باید برعکس باشد، یعنی مردم مطالبه کنند و مسئولان پاسخگو باشند.

اگر در موضوع آموزش و پرورش (که به عنوان تمثیل ذکر شد) آثار و عوارضی در دوردست گریبان جامعه را می گیرد، در بسیاری از موضوعات دیگر، مشکلاتی آنی و لحظه ای برای مردم پدید می آید، اما بازهم شاهد همین رفتار از سوی دولتمردان در آن حوزه ها هستیم! یعنی در آن موضوعات هم پرسشگری از موضوع مسئولان اجرایی کشور، جای پاسخگویی به مردم را گرفته است! به عنوان یک نمونه پیش پا افتاده که برای اغلب مردم هم ملموس و روشن است، خوب است به این عبارات توجه کنید: ـ دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت این همه جوان بیکار در مقابل خانواده و فرزندان شرمنده باشند.

ـ در کنار هدایت نقدینگی به سمت تولید باید با فساد و رانت خواری مبارزه کنیم.

ـ وظیفه اصلی دولت این است که محیط کسب وکار را آماده کند چرا که اگر محیط کسب وکار بهبود یافت، تولید رونق می یابد.

ـ در حال حاضر بیش از 41 هزار واحد صنعتی نیمه تمام داریم و اگر 34 هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار این واحدها گذاشته شود، همه کامل و فعال می شود و 499هزار نفر را مشغول به کار می کند.

ـ اگر تولید رونق یابد ، بیکاری حل می شود و بعد عرضه کالا زیاد می شود و در برابر تقاضا تعادل به وجود می آید در این صورت ناچار نمی شویم بنجل ها را از خارج وارد کنیم و برای کارگر چینی کار درست کنیم.

ـ حقوق کارگران باید واقعی شود و نمی توان در این خصوص مصلحت اندیشی کرد.

ـ در حالی که کارگران کارخانه ما در بیکاری به سر می بردند برای کارگران چینی کار ایجاد کردیم.

همه اینها، جملاتی زیبا و دلنشین بود که رییس جمهور محترم در زمان رقابت های انتخاباتی و بعد از آن بر زبان راند و هنوز هم مشابه آن را می شنویم و معلوم نیست متولی اجرایی کردن آنها کیست!؟ چهار سال زمان برای اجرای این جملات، زمان کمی نبود.

اما آیا واقعا وضعیت تولید و اشتغال کشور به سوی این وعده های زیبا رفت!؟ یا برعکس،کلی کارخانه فعال و پویا هم تعطیل و محصولات خارجی وارد کشور شد!؟ اکنون کیست که نداند برخلاف آخرین جمله، واردات و قاچاق کالا کمر تولید را خم کرده و هزاران کارخانه و کارگاه مهم را که هر یک ده ها و صدها کارگر داشته تعطیل کرده و سود این همه قاچاق به جیب فلان دختر و پسر نور چشمی و فلان قبیله و عشیره سیاسی رفته است!؟آیا آمار نشان نمی دهد که واردات و قاچاق کالا به بی سابقه ترین رقم تاریخی خود رسیده است!؟ آن واحدهای نیمه تمام که هیچ، واحدهای فعال و پویا چرا تعطیل شد!؟ کارخانه های سود ده و مشهور در سطح بین الملل مانند هپکو و آذرآب در چه وضعیتی قرار دارند!؟ ارج و آزمایش و ایران دوچرخ و.

در همین دوران تعطیل نشدند!؟ کاش اندکی از آن پول های وعده داده شده ، در عالم واقع و نه بر روی کاغذ و برای حساب سازی و ارائه بیلان کار، به تولید تزریق می شد تا عدد بیکاران روزانه افزایش پیدا نمی کرد.

اما نه تنها چنین نشد، بلکه برخلاف جمله دوم، زمام امور به دست رانت خواران و زالوهایی افتاد که به هیچ چیز ، حتی به انسانیت معتقد نبودند و این گونه شد که مثلا صندوق ذخیره فرهنگیان، در طی مدت کوتاهی دستخوش غارت بیش از 12 هزار میلیارد تومانی شد! 12 هزار میلیارد تومان، رقم کمی نیست و معلوم نیست نسبت آن با این همه ادعای مبارزه با رانت خواری و فساد در دولت چیست!؟ وقتی در آن صندوق، میلیاردها تومان پول به اسم افراد کارتن خواب وام گرفته شده است، بازهم می توان این شعارها را باور کرد!؟اینها دسته گل های مدیران حرام خوار و نجومی بگیری است که با شعار مبارزه با رانت و با متهم کردن عالم و آدم به دزدی و فساد روی کار آمدند و اینگونه عمل کردند! طنز تلخ ماجرا آنجاست که خود دولتمردان هم می دانند که در این فقره مهم نباید شعار داد و تنها و تنها عمل لازم است! این جمله رییس جمهور گویای همین نیست؟ در اقتصاد مقاومتی باید به دنبال تولید داخل و رشد اقتصادی برویم و خرج های بی جای دولت را کم کرده و به جای شعار برنامه ریزی و کار کنیم؛ مداوم واردات زیاد نشود و تولیدات آخر ما افزوده شود و با استقامت اهداف اقتصادی از جمله چشم انداز را دنبال کنیم ! بدیهی است اوضاع کنونی تولید و اشتغال نمی تواند حاصل کم شدن خرج دولت و شعار ندادن ها باشد! این شعارها در حالی مدام تکرار می شود که بر اساس آمار رسمی، در چهار ماه نخست امسال، 98 درصد وجوه پرداختی از سوی دولت، صرف هزینه های جاری شده در همین مدت، تنها 5 درصد از بودجه عمرانی پرداخت شده است! آیا با این حجم ناچیز از بودجه ای که به بخش عمران به عنوان موتور محرک اقتصاد تزریق می شود، اتفاق خاصی را در رونق و خروج از رکود شاهد خواهیم بود!؟ و آیا با این تضییق و انقباض تصنعی، راه برای آینده فروشی و رفتن زیر بار بدهی های کمرشکن خارجی باز نخواهد شد؟ همان بلایی که بر سر یونان آمد و تمامی ساختار اقتصادی آن کشور را نابود کرد.

اکنون دولت همزمان با تعهدات مالی وسیع خارجی- که آینده ای خطرناک برای اقتصاد رقم می زند- اقدام به فروش اوراق خزانه و برداشت از صندوق ذخیره ارزی هم می کند ، اما به گواهی آمار و اسناد، بخش اعظم این پول ها در بخش تولید و عمران هزینه نمی شود! حالا جا دارد یکبار دیگر ادعاهایی مثل ایجاد یک میلیون شغل در بهار امسال ، تزریق رقم افسانه ای 16 هزار میلیارد تومان یارانه به بخش تولید و ده ها عدد و رقم عجیب و غریب و باور نکردنی دیگر را به قضاوت نشست و یقین کرد که اگر تنها بخشی از این ادعاها درست بود، اکنون اوضاع به گونه ای دیگر بود.

شاید بد نباشد مسئولان اجرایی کشور، با مرور آنچه گفته اند و آنچه مردم طلب می کنند و نیز با ملاحظه اوضاع واقعی زندگی کارگران ، فکر تازه ای به جز شعار و وعده دادن بکنند و به وظیفه قانونی خود یعنی پاسخگویی به نیازها باز گردند.


کلید واژه ها: دانش آموز - رییس جمهور - آرزو - دانش آموزان - کشور - مردم - آغاز سال تحصیلی جدید - وزیر آموزش و پرورش - زیبا - دستور رییس جمهور - آموزش - سال تحصیلی جدید - مسئولان - آغاز سال تحصیلی - روزنامه کیهان - آموزش و پرورش - انتظار - خطرناک - خلاقیت - مادر - جامعه - امروز - زبان - سخنرانی - روزنامه - نهادینه - سرمقاله - زیبایی - ساختار - مدرسه

آخرین اخبار سرویس:
پیام تسلیت برادران انصاری به سید احمد ابوطالبی

حافظ ایرانی، مهمان ویژه مسابقات اروپایی قرآن+تلاوت

ثبت قلعه باستانی «جان آلان» مشگین شهر در فهرست آثار ملی 

ایران نیازمند دانش و اندیشه سرشار از ایده مهندسین است/ مهندسین سفیران دانش و تخصص در میان مردم هستند

استخدام کارخانه قصر بازی پارسیان

استخدام همکار مسلط به IT، شبکه و طراحی سایت در البرز

استخدام مهندس شیمی با تجربه در امور آبکاری

استخدام تراشکار ماهر آقا جهت شرکت معتبر در اصفهان

استخدام نقاش ماهر اتومبیل در محدوده احمد آباد مستوفیِ تهران

استخدام کارمند نیمه وقت خانم آشنا به فتوشاپ در کرج

استخدام نیروی خدمات خانم در اصفهان

ورود 286 اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی تا پایان اسفند

اختتامیه ششمین جشنواره قرآن و حدیث خانواده های المصطفی برگزار شد

استخدام کارشناس IT، برنامه نویس و تحلیلگر سیستم در تهران

استخدام سه رده شغلی در رستوران سلطانی

«رجل سیاسی» تعیین تکلیف خواهد شد؟

انقلاب اسلامی؛ احیاگر اسلام و قرآن در جامعه بشری است

اعتراض ارژنگ امیر فضلی به تخریب قبر پدرش در یک امامزاده

استخدام آژانس هواپیمایی ویانا

رییس مرکز حراست آموزش و پرورش: تخصص، ارزشی و مکتبی بودن سه معیار انتخاب مدیران در آموزش و پرورش است

دستور موقت توقف آزمون استخدامی وزارت نفت لغو شد

ترکیب استقلال برای فولاد مشخص شد

صفحه توییتری منتسب به ملاوردی جعلی است

توصیه تابش به دستگاه های مسئول

استخدام چند نفر کارگر جهت قالیشویی در البرز

بداهه سرایی 69 شاعر برای شهید حدادیان/خون در خشاب

پیام شهردار تهران به مناسبت روز مهندس

برخی از دولت مردان به اشتباه تصور می کنند که اروپا معبری جدید است

استخدام پیتزازن جهت فست فود در سعادت آبادِ تهران

معین: لازم است نقد و گفت وگو در سطح ملی استمرار پیدا کند / آسیب های اجتماعی درحال کاهش است و پیوندهای اجتماعی هم به سمت کاهش قرار داد

راهنمای مهاجرت به نیوزلند

مطهری: بهتر بود پیشنهادات احمدی نژاد قبل از بازداشت دوستانش مطرح می شد

مسئولان هرچه زودتر، عاملان جنایت خیابان پاسداران را قصاص کنند

تلاش مجلس برای بازگرداندن اموال نامشروع مدیران به بیت المال

اوضاع کابل پس از انفجار صبح امروز

اهتمام پلیس پیشگیری ناجا برای برگزاری باشکوه راهپیمایی 22 بهمن

خامه یار: خطر داعش جهانی است، مبارزه با آن نیز باید جهانی باشد

هدف نظارت های تخصصی شناسایی نقاط قوت و ضعف است

فعالیت همه جانبه دستگاه ها برای مقابله با مصرف مواد مخدر در جامعه

پیام تسلیت استاندار خراسان جنوبی به مناسبت درگذشت امام جمعه طبس

تصاویر/ پاسدار شهید شعبان مصیبی رکنی کلایی

سیستم عجیب سوخت رسانی نیسان

همایش ملی «علوم و معارف دفاع مقدس در آموزش و پرورش» فردا برگزار می شود

تعیین تکلیف متهمان خیابان پاسداران/شناسایی عوامل اصلی و پشت پرده ادامه دارد

نشست خبری پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم کارکنان قوه قضاییه

بازیگر معروف ترکیه ای، عموزاده قطب دراویش آشوبگر؟! + تصاویر

سیاسیون به این عکس نگاه کنید!

استخدام نیروی خدماتی در کسب و کار تخفیفان در تهران

رتبه دوم کمیته امداد استان در طرح اکرام و محسنین

جمع آوری کمکهای مردمی به نیازمندان، برای سال نو

دانشگاه ها با تولید دانش کاربردی، اشتغال را در جامعه احیا کنند

انتقاد حزب الله از مواضع دوگانه حامیان تروریست ها در سوریه

نقش آفرینی مشاورین استاندار در غنی سازی تصمیم سازی در خوزستان

رد پای پسماند «آسکارل» در اصفهان

مهندس ها، بهترین همسران دنیا هستند

زمان پروازهای حج اعلام شد

انتقاد نماینده ولی فقیه از بی توجهی به مشکل کمبود آب در استان سمنان

همایش «مطالبات رهبری در حوزه دفاع مقدس» برگزار می شود

شکوفایی تمدن بشر، برآیند ایده های مهندسان تلاشگراست

پرونده دادستان انقلاب5 لاجوردی برای این حکم مرگ خود را از خدا خواست/ عنایت خاص منتظری به یک اعدامی

به اتهام رشوه خواری دادستان کل سابق ازبکستان بازداشت شد

می خواهم زنده بمانم!

نقش پزشکان ایران در ارائه کمک های درمانی به مدافعین حرم بی بدیل بوده است

پرونده اغتشاشگران پاسداران در اسرع وقت رسیدگی می شود

«امید» در جامعه ایران به روایت مقصود فراستخواه

6 زیرگذر برای عبور عشایر در کمربند جنوبی تهران احداث می شود

دوره آموزشی «جوان و نهج البلاغه» در ابهر برگزار می شود

باید دیوارهای دفاعی کشور را بلندتر بسازیم

برگزاری پنجمین نمایشگاه بین المللی دریایی در بندرعباس

مشارکت 200 نهاد فرهنگی و مذهبی تویسرکان در برنامه های دهه دوم فاطمیه

دانلود آهنگ جدید فاتح نورایی بنام من لنگ توام

دانلود آهنگ جدید کاوه یغمایی بنام جاده

هیچ فردی حق ندارد به بهانه آزادی، امنیت را مخدوش کند

دانلود آهنگ جدید علی لهراسبی بنام بگو چی شده

مسئولان در برابر خانواده شهدا مسئولیت سنگینی دارند

اختتامیه دومین دوره مسابقات سازه های ماکارونی

بررسی چالش ها و موفقیت های مسیر کارآفرینی در ایران در «کافه کارآفرینی»

راه هایی برای کاهش شکست آمریکا در سوریه

استخدام منشی خانم جهت مطب دندانپزشکی در کرج

استخدام سه ردیف شغلی در رستوران کندو

استخدام بازرگانی سامیار

استخدام نیروی ساده و نیمه ماهر آقا جهت کبابی و بریانی

استخدام چند نفر راننده در سه راه عظیمیه کرج

استخدام رستوران ماهی خوب در تبریز

استخدام راننده پایه دو در شرکت تابش انرژی

استخدام فروشنده خانم جهت پوشاک زنانه در همدان

استخدام راننده در تاکسی تلفنی توکل

عکس/ یادداشت ظریف در دفتر یادبود دانشگاه تهران

استخدام کارگر ساده آقا جهت فست فود در البرز

اعطای نمایندگی خدمات بیمه ای در استان چهارمحال و بختیاری

عکس/ رونمایی از طرح اولیه از واگن های لوکس هایپرلوپ در دبی

افشاگری کویت درباره ناکامی شورای امنیت در توافق بر سر زمان آغاز آتش بس در سوریه

«فردگرایی»تمام شده و بی اثر است

«رجل سیاسی» بالاخره تعیین تکلیف خواهد شد؟

تقلید احمدی نژاد از سرکرده گروهک منافقین

کاریزمای سپاه در میان مردم

چگونه در اندونزی، واسطه ها را حذف کرده اند؟

حقوق معوق کارگران گروه ملی فولاد تا پایان سال پرداخت می شود

احمدی نژاد با رویکرد رادیکال می خواهد مطالبات را به سمت رهبری سوق دهد

جامعه در حال زوال اجتماعی است

یادداشت/ حسین شمسیان همه حرف های خوب!

یادداشت/ حسین شمسیان همه حرف های خوب!