مطالب مرتبط:
علت حرکت امام حسین(ع) به سوی کوفه
آیا قاضی شریح به قتل امام حسین (ع) فتوا داد؟
ویدیو: سخنان شگفت انگیز مفتی اهل سنت عربستانی درباره امام حسین (ع) و سرگردانی مجری
حسین نقاشی مدیر روابط عمومی شورای شهر تهران شد
حسین زاده بحرینی عضو ناظر مجلس در شورای فقهی بانک مرکزی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 04:212017-09-25سياسي

یادداشت/ حسین شمسیان همه حرف های خوب!


این روند خطرناک چند سالی است در کشور مد شده که مقامات اجرایی، به جای پاسخگویی روی صندلی مطالبه گری نشسته اند و بلندتر از مردم عادی ، فریاد سر می دهند! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " روزنامه کیهان در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: باید خلاقیت دانش آموزان شکوفا شود.

باید بگذاریم مهارت دانش آموزان بالا رود.

ما باید دانش آموز را علاقه مند و ماهر حداقل در یک رشته تحویل جامعه دهیم.

ما باید دانش آموز را برای حداقل 12 سال بعد تربیت کنیم نه برای امروز و دیروز.

این جملات زیبا ، آرزوی هر پدر و مادر و هر دانش آموز است و می توان گفت بخش مهمی از کارآمدی یک سیستم آموزشی را تشکیل می دهد.

سخنان زیبایی که گوینده دارد اما متولی ندارد! شاید باورش سخت باشد، اما گوینده این سخنان، رییس دستگاه اجرایی کشور است ! بله رییس جمهور محترم این سخنان را در آغاز سال تحصیلی جدید بیان کرده و درست مانند من و شما و میلیون ها پدر و مادر دیگری که فرزندانشان را به مدرسه سپرده اند، آرزوهایی زیبا را بر زبان آورده است! اینکه میان آرزوهای ما و آرزوهای رییس جمهور هیچ فرقی نیست ، خیلی هم خوب است.

این اصلا نشانه خوبی است از نزدیکی فکری ما و از نیازی که مشترکا در جامعه حس می شود.

مشکل آنجاست که هم ما و هم رییس جمهور محترم، همه با هم فقط و فقط آرزو می کنیم! و معلوم نیست مسئول اجرای این آرزوهای زیبا کیست!؟ کار وقتی سخت تر می شود که گاهی مردم خیلی آرزوها را به زبان نمی آورند اما رییس جمهور و مسئولان دولتی، همچون شخصی خارج از حاکمیت، مدام مطالبه هم کنند و از باید بشود سخن می گویند و حواسشان نیست که این باید را خودشان باید عملیاتی کنند نه مردم ! یعنی نمی شود از دانش آموز انتظار داشت یک مهارت بیاموزد! نمی شود از پدر و مادر او انتظار داشت خلاقیت او را شکوفا کنند،گرچه همه در این خصوص مسئولند، اما این یک فرآیند سیستمی است و باید در ساختار آموزشی کشور نهادینه شود.

بنابراین بیان آرزوها به شکل کلی و مطالبه گرانه، آنهم در حالی که در راس مسئولیت اجرایی کشور قرار دارید، باید به گونه ای دیگر باشد.

حتی اگر مخاطب این سخنان، وزیر آموزش و پرورش هم باشد، باید به جای بیان در سخنرانی عمومی، شاهد اجرایی شدن دستور رییس جمهور بعد از 4 سال باشیم و نه تکرار بایدها و نبایدها! این روند خطرناک چند سالی است در کشور مد شده و مقامات اجرایی، به جای پاسخگویی روی صندلی مطالبه گری نشسته اند و بلندتر از مردم عادی ، فریاد سر می دهند! درحالی که کار باید برعکس باشد، یعنی مردم مطالبه کنند و مسئولان پاسخگو باشند.

اگر در موضوع آموزش و پرورش (که به عنوان تمثیل ذکر شد) آثار و عوارضی در دوردست گریبان جامعه را می گیرد، در بسیاری از موضوعات دیگر، مشکلاتی آنی و لحظه ای برای مردم پدید می آید، اما بازهم شاهد همین رفتار از سوی دولتمردان در آن حوزه ها هستیم! یعنی در آن موضوعات هم پرسشگری از موضوع مسئولان اجرایی کشور، جای پاسخگویی به مردم را گرفته است! به عنوان یک نمونه پیش پا افتاده که برای اغلب مردم هم ملموس و روشن است، خوب است به این عبارات توجه کنید: ـ دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت این همه جوان بیکار در مقابل خانواده و فرزندان شرمنده باشند.

ـ در کنار هدایت نقدینگی به سمت تولید باید با فساد و رانت خواری مبارزه کنیم.

ـ وظیفه اصلی دولت این است که محیط کسب وکار را آماده کند چرا که اگر محیط کسب وکار بهبود یافت، تولید رونق می یابد.

ـ در حال حاضر بیش از 41 هزار واحد صنعتی نیمه تمام داریم و اگر 34 هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار این واحدها گذاشته شود، همه کامل و فعال می شود و 499هزار نفر را مشغول به کار می کند.

ـ اگر تولید رونق یابد ، بیکاری حل می شود و بعد عرضه کالا زیاد می شود و در برابر تقاضا تعادل به وجود می آید در این صورت ناچار نمی شویم بنجل ها را از خارج وارد کنیم و برای کارگر چینی کار درست کنیم.

ـ حقوق کارگران باید واقعی شود و نمی توان در این خصوص مصلحت اندیشی کرد.

ـ در حالی که کارگران کارخانه ما در بیکاری به سر می بردند برای کارگران چینی کار ایجاد کردیم.

همه اینها، جملاتی زیبا و دلنشین بود که رییس جمهور محترم در زمان رقابت های انتخاباتی و بعد از آن بر زبان راند و هنوز هم مشابه آن را می شنویم و معلوم نیست متولی اجرایی کردن آنها کیست!؟ چهار سال زمان برای اجرای این جملات، زمان کمی نبود.

اما آیا واقعا وضعیت تولید و اشتغال کشور به سوی این وعده های زیبا رفت!؟ یا برعکس،کلی کارخانه فعال و پویا هم تعطیل و محصولات خارجی وارد کشور شد!؟ اکنون کیست که نداند برخلاف آخرین جمله، واردات و قاچاق کالا کمر تولید را خم کرده و هزاران کارخانه و کارگاه مهم را که هر یک ده ها و صدها کارگر داشته تعطیل کرده و سود این همه قاچاق به جیب فلان دختر و پسر نور چشمی و فلان قبیله و عشیره سیاسی رفته است!؟آیا آمار نشان نمی دهد که واردات و قاچاق کالا به بی سابقه ترین رقم تاریخی خود رسیده است!؟ آن واحدهای نیمه تمام که هیچ، واحدهای فعال و پویا چرا تعطیل شد!؟ کارخانه های سود ده و مشهور در سطح بین الملل مانند هپکو و آذرآب در چه وضعیتی قرار دارند!؟ ارج و آزمایش و ایران دوچرخ و.

در همین دوران تعطیل نشدند!؟ کاش اندکی از آن پول های وعده داده شده ، در عالم واقع و نه بر روی کاغذ و برای حساب سازی و ارائه بیلان کار، به تولید تزریق می شد تا عدد بیکاران روزانه افزایش پیدا نمی کرد.

اما نه تنها چنین نشد، بلکه برخلاف جمله دوم، زمام امور به دست رانت خواران و زالوهایی افتاد که به هیچ چیز ، حتی به انسانیت معتقد نبودند و این گونه شد که مثلا صندوق ذخیره فرهنگیان، در طی مدت کوتاهی دستخوش غارت بیش از 12 هزار میلیارد تومانی شد! 12 هزار میلیارد تومان، رقم کمی نیست و معلوم نیست نسبت آن با این همه ادعای مبارزه با رانت خواری و فساد در دولت چیست!؟ وقتی در آن صندوق، میلیاردها تومان پول به اسم افراد کارتن خواب وام گرفته شده است، بازهم می توان این شعارها را باور کرد!؟اینها دسته گل های مدیران حرام خوار و نجومی بگیری است که با شعار مبارزه با رانت و با متهم کردن عالم و آدم به دزدی و فساد روی کار آمدند و اینگونه عمل کردند! طنز تلخ ماجرا آنجاست که خود دولتمردان هم می دانند که در این فقره مهم نباید شعار داد و تنها و تنها عمل لازم است! این جمله رییس جمهور گویای همین نیست؟ در اقتصاد مقاومتی باید به دنبال تولید داخل و رشد اقتصادی برویم و خرج های بی جای دولت را کم کرده و به جای شعار برنامه ریزی و کار کنیم؛ مداوم واردات زیاد نشود و تولیدات آخر ما افزوده شود و با استقامت اهداف اقتصادی از جمله چشم انداز را دنبال کنیم ! بدیهی است اوضاع کنونی تولید و اشتغال نمی تواند حاصل کم شدن خرج دولت و شعار ندادن ها باشد! این شعارها در حالی مدام تکرار می شود که بر اساس آمار رسمی، در چهار ماه نخست امسال، 98 درصد وجوه پرداختی از سوی دولت، صرف هزینه های جاری شده در همین مدت، تنها 5 درصد از بودجه عمرانی پرداخت شده است! آیا با این حجم ناچیز از بودجه ای که به بخش عمران به عنوان موتور محرک اقتصاد تزریق می شود، اتفاق خاصی را در رونق و خروج از رکود شاهد خواهیم بود!؟ و آیا با این تضییق و انقباض تصنعی، راه برای آینده فروشی و رفتن زیر بار بدهی های کمرشکن خارجی باز نخواهد شد؟ همان بلایی که بر سر یونان آمد و تمامی ساختار اقتصادی آن کشور را نابود کرد.

اکنون دولت همزمان با تعهدات مالی وسیع خارجی- که آینده ای خطرناک برای اقتصاد رقم می زند- اقدام به فروش اوراق خزانه و برداشت از صندوق ذخیره ارزی هم می کند ، اما به گواهی آمار و اسناد، بخش اعظم این پول ها در بخش تولید و عمران هزینه نمی شود! حالا جا دارد یکبار دیگر ادعاهایی مثل ایجاد یک میلیون شغل در بهار امسال ، تزریق رقم افسانه ای 16 هزار میلیارد تومان یارانه به بخش تولید و ده ها عدد و رقم عجیب و غریب و باور نکردنی دیگر را به قضاوت نشست و یقین کرد که اگر تنها بخشی از این ادعاها درست بود، اکنون اوضاع به گونه ای دیگر بود.

شاید بد نباشد مسئولان اجرایی کشور، با مرور آنچه گفته اند و آنچه مردم طلب می کنند و نیز با ملاحظه اوضاع واقعی زندگی کارگران ، فکر تازه ای به جز شعار و وعده دادن بکنند و به وظیفه قانونی خود یعنی پاسخگویی به نیازها باز گردند.


کلید واژه ها: دانش آموز - رییس جمهور - آرزو - دانش آموزان - کشور - مردم - آغاز سال تحصیلی جدید - وزیر آموزش و پرورش - زیبا - دستور رییس جمهور - آموزش - سال تحصیلی جدید - مسئولان - آغاز سال تحصیلی - روزنامه کیهان - آموزش و پرورش - انتظار - خطرناک - خلاقیت - مادر - جامعه - امروز - زبان - سخنرانی - روزنامه - نهادینه - سرمقاله - زیبایی - ساختار - مدرسه

آخرین اخبار سرویس:
بدون سونوگرافی جنسیت جنین خود را تشخیص دهید

چمران: می دانستم در انتخابات شوراها رأی نمی آورم

تکریم 50 هزار مادر شهید در نهمین سال طرح «مادران آسمانی»

اندیشه جاهلیت محمد قطب در بوته نقد تشیع، تسنن و عقل

در مدیریت برنامه محور، وزیر در صدور مجوزها دخالت نمی کند

چراغ سبز روحانیون چپ و راست برای گفت و گو

پیام سرلشکر سلیمانی به فرماندهان گردان قسام و القدس

معاون اول رییس جمهوری: هدف ما ایجاد 700 هزار فرصت شغلی در سال 97 است

بابک زنجانی نفت بی مشتری مان را می فروخت

تدارک برای مراسم تدفین روزنامه های خصوصی

شورای امنیت ملی به مسئله انتقال آب خوزستان ورود کند

بلال شاکری بازخوانی اصل احتیاط در فروج

توصیه امام صادق(ع) برای پاکدامنی زنان

محمد علیان نظری، علی راد تحلیل ماهیت تدبر در قرآن از منظر تفاسیر امامیه

پیکرهای 55 شهید از مرز شلمچه وارد کشور می شود

استقبال فرمانده فلسطینی از سخنان سردار سلیمانی

آماده سازی منشور تفسیری در راستای تقریب مذاهب

یک قاب و چهار شیر تهرانی

علیرضا فارسی نژاد هدف داری آفرینش از منظر قرآن کریم و حکمت متعالیه

واکنش جالب امام خمینی(ره) به شعار ما همه سرباز توایم+ فیلم

شهیدی که با چشم خیس «نماز شب» می خواند

تصاویر/ راهپیمایی دفاع از قدس در حومه جنوبی بیروت

دبیر شورای عالی مناطق آزاد: حذف روادید گام ارزشمندی در جهت توسعه اقتصادی کشور است

اجرای موسیقی گروه باقدسیان در جمهوری اوستیای شمالی

تدارک برای مراسم تدفین روزنامه های خصوصی

نیروهای خارجی "امنیت داخلی عربستان" را تامین می کنند

عکس/ بزرگترین زمرد جهان

یک قطعه زمین به ارزش  یک میلیارد ریال  وقف فعالیت های قرآنی شد

مصوبه شواری عالی امنیت ملی پابرجاست/ اجازه برگزاری دادگاه علنی نداریم/ دختر رییس قوه قضاییه با هیچ سرویس جاسوسی در ارتباط نیست، بازداشت نشده، این حرف صددرصد دروغ است

عروج در «نیزه رود»

وزیر خارجه انگلیس از ایران خواسته که 2 جاسوس آزاد شوند

بررسی اخلاق زیست محیطی با پردازش نظریه گایا و قاعده فلسفی بسیط الحقیقه - بخش اول تعریف و اهمیت محیط زیست

واکنش دولت به افزایش عوارض خروج از کشور

عکس/ تنها سلاح دختران فلسطینی

وزیر خارجه انگلیس از ایران خواسته که 2 جاسوس آزاد شوند

پیام سرلشکر سلیمانی به فرماندهان گردان قسام و القدس

سیداحمدعلی هاشمی نقش اذن در صحت یا بطلان نکاح در فقه و حقوق

امیدوارم روحانی به مکرون درباره موافقت نامه پاریس تعهدی ندهد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 21 آذر 96

عکس/ خلخال بعد از یک روز برفی

دکتر مهدی نادری منش: جهان دانش محور نیازمند روابط عمومی خلاق، نوآور و متمایز است

دکتر مهدی نادری منش: جهان دانش محور نیازمند روابط عمومی خلاق، نوآور و متمایز است

علیرضا دره کی، میثم کهن ترابی مصداق شناسی قانون گریزی و تاثیر آن در انحطاط جامعه از منظر نهج البلاغه

بودجه سلامت در بودجه سال آینده سه درصد کاهش یافته است/در سخنان روحانی در رابطه با بودجه شفافیتی نبود

برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله دستغیب در حرم رضوی

روزنامه استخدامی استان قم | سه شنبه 21 آذر 96

15 هزار طلبه مترصد نوشتن پایان نامه تحصیلی هستند/ مجتمع های تابستانی ایجاد شود

تصاویر / جلسه شورای اداری استان با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور

عکس/ شعبده باز بی کله !

محمّدتقی فعّالی چیستی معرفت از منظر فلسفه و دین

اجتماع جوانان مدافع حریم قدس شریف

جهانگیری: راهی جز افزایش تولید و سرمایه گذاری برای اشتغال زایی وجود ندارد

بی عملی و راه برون رفت از آن

جهانگیری: راهی جز افزایش تولید و سرمایه گذاری برای اشتغال زایی وجود ندارد

زیارت قبور شهدای گمنام را در اولویت قرار دهید

فرمانده ای سختگیر و دوستی مهربان

ای کاش اولین اشتباه استاندار مازندران رخ نمی داد

فرزندانم را طوری تربیت کنید که کینه استعمارگران در قلب شان باشد

برگزاری آیین وداع با پیکر شهید مدافع حرم در مشهد

تصاویر/ طبیعت برفی ماسوله

عکس/ پست بازیکن بارسلونا در حمایت از قدس

تصاویر / افتتاح رسمی مجتمع فولاد شادگان با حضور اسحاق جهانگیری

تصاویر/ تصادف شدید کامیون و رانا با 4 کشته

چمران: می دانستم در انتخابات شوراها رأی نمی آورم

عوارض خروج از کشور نیاز به اصلاح دارد/ دولت مصمم به قطع یارانه افراد غیرنیازمند است

دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور:تنوع قومیت ها در مرزها ضامن امنیت کشور است

یک پژوهشگر علوم جوی در گفت وگو با فارس: امیدوارم روحانی به مکرون درباره موافقت نامه پاریس تعهدی ندهد/ موافقت نامه پاریس ارتباطی به آلودگی هوا ندارد

گفتگوی سلیمانی با فرماندهان مقاومت در غزه

جهانگیری: راهی جز افزایش تولید و سرمایه گذاری برای اشتغال زایی وجود ندارد

نکاتی مهم در انتخاب لباس عروس

دانلود موزیک ویدیو جدید مهدی احمدوند بنام عشق من

گزارش برگزاری چهاردهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران

اقدام قابل تامل و تحسین برانگیز سردار سلیمانی درمیدان نبرد + عکس

برگزاری آیین گرامی داشت شهید حسین آخوندزاده در یزد

شهیدی که با گونه های خیس در نماز شب حاضر می شد

برگزاری مراسم گرامیداشت شهید علی اصحابی در شاهرود

بازنشسته هایی که 20 میلیون "مستمری نجومی" می گیرند

آمادگی ایران برای پشتیبانی همه جانبه از نیروهای مقاومت اسلامی فلسطین

تصاویر/ انباشت زباله ها در مناطق زلزله زده

 گزارش برگزاری چهاردهمین کنفرانس بین المللی روابط عمومی ایران

غلامعلی فرمانده ای سختگیر و دوستی مهربان بود

مسئول- خبرنگاران توییت باز

عکس روز: پاپا نوئل روی برج

جرایم رانندگی افزایش نیافته است

میدان توپخانه در سال 1330 (عکس)

رضازاده

داده نمایی لایحه بودجه97منتشر شد

همنشینی تار و کمانچه در اهواز

چمران: می دانستم در انتخابات شوراها رأی نمی آورم

نافذالکلمه بودن ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی برخورداری از اختیارات متناسب است

آغاز نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای سازمان اکو در پاکستان

آمادگی همه گروه های مقاومت منطقه برای حمایت از مسجدالاقصی

چمران: می دانستم در انتخابات شوراها رأی نمی آورم/ درباره املاک شهرداری بسیار جوسازی شده است

شاگرد اول تخلفات ایران، مازندران است/ مردم با نرخ مشارکت بالا، پاسخِ خدمت می خواهند

قاتل دخترجوان:آزادم کنید تا دیه بدهم

زمان آزمون استخدام شرکت آرامش سازان امین

افزایش خیره کننده عوارض خروج از کشور در بودجه 97 (+ جدول)

شرایط استخدام شرکت آرامش سازان امین

چمران: می دانستم در انتخابات شوراها رأی نمی آورم/ درباره املاک شهرداری بسیار جوسازی شده است

عدم الفتحی که راهگشای پیروزی های آتی شد

یادداشت/ حسین شمسیان همه حرف های خوب!

یادداشت/ حسین شمسیان همه حرف های خوب!