مطالب مرتبط:
دستاوردهای ما را گوشت قربانی نکنید!
برومند: استقلال مربی ای می خواهد که از پوست و گوشت تیم باشد نه تریم/ با دل و شعور هواداران بازی نکنید
رونمایی از آخرین دستاوردهای نیروی زمینی ارتش
رونمایی از دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش
رونمایی از جدیدترین دستاوردهای نیروی زمینی ارتش
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 03:522017-09-25سياسي

دستاوردهای ما را گوشت قربانی نکنید!


انتظار جامعه هنری این است که دستاورد، تاریخ و آثارش را مانند گوشت قربانی تکه تکه در اختیار سازمان های غیرمربوط نگذارند و اجازه دهند فرهنگ مملکت، - سرویس فرهنگی و هنری - حمید شانس گفت: انتظار جامعه هنری این است که دستاورد، تاریخ و آثارش را مانند گوشت قربانی تکه تکه در اختیار سازمان های غیرمربوط نگذارند و اجازه دهند فرهنگ مملکت، ارتباطش را با گذشته حفظ کند و امکان ساخت آینده اش را با ملاحظات سیاسی از دست ندهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفانوس"، این هنرمند مجسمه ساز اظهار کرد: دوباره در مقطع خاصی از تاریخ قرار گرفته ایم که مسئله ساز است.

نگاه مرکزی دولت آقای روحانی به معیشت مردم است که این موضوع اصلا بد نیست؛ اما اگر فکر کنیم فرهنگ، جریانی است که یا باید در اقتصاد منفعت مالی بیاورد، یا کنار گذاشته شود، اشتباه تاریخی بزرگی است.

او ادامه داد: آنچه به تازگی در حال رخ دادن در عرصه فرهنگ است، هشداردهنده است و نمی دانم تا کی قرار است بودجه وزارت ارشاد به این اندازه باشد.

در مدت 10 سال گذشته، عرصه فرهنگ و خواست عمومی نسبت به جریانات هنری کاملا دگرگون شده است.

این را در میزان فروش سینما، تئاتر و نقاشی و اقبال عمومی به آن ها ببینید.

جامعه به دلایل بسیاری در سال های آینده، رویکردی جدی تر به امر هنر خواهد داشت و هنر، جایگاه اجتماعی بزرگتری پیدا می کند، فکر نمی کنم مسوولان این موضوع را ندانند.

شانس گفت: اگر دولت به این فکر می کند که باید تصدی گری عرصه رو به گسترش هنر را کنار بگذارد و آن را به خودش واگذار کند، وجود مکانیزم های کنترلی با این شدت به چه معنا است؟ اگر فکر می کنند که تمام سیاستگذاری ها را ما باید انجام دهیم، مسلما یک خیال بافی است، زیرا مسیر فعالیت های اجتماعی، از خواست و اراده ما گذر نمی کند.

او تاکید کرد: در هر صورت، جایگاهی که برای وزارت ارشاد، میزان بودجه آن و نهادهای قانونی که برای فعالیت هنری تعریف شده، به شدت حقیر و کوته نظرانه است.

با این مکانسیم ها به زودی در مقابل هنر، ساختارهای اجتماعی و قوانین دولتی وضع شده، چالشی ایجاد خواهد شد که می تواند به انفجار تبدیل شود.

این هنرمند بیان کرد: دولت آقای روحانی همان قدر که به چالش معیشت فکر می کند، باید به اهمیت جایگاه هنر پی ببرد.

گویا مسوولان ما هیچ تصوری از هنر، بیشتر از یک وسیله تبلیغاتی ندارند.

آن ها درکی ندارند که امروزه هنر چگونه زمینه زندگی است و چگونه با عواطف و انگیزش های انسانی در ارتباط است.

او با اعتقاد به این که هنر عنصر اصلی خلاقیت است، تاکید کرد: نمی توان هنر را به راحتی نادیده گرفت.

میزان بودجه، قدرت و نظارت دستگاه هایی که برای امور هنری تعریف شده اند، واقعا حقارت آمیز است.

همه ما باید با شرم در مقابل نسل آینده پاسخگو باشیم که چه شیوه و نگاه و وضعیتی داشتیم.

بعد از 30 سال کار هنوز مجوز کارگاه ندارم شانس اظهار کرد: یا دولت اجازه بدهد جریان هنر خودش رشد کند، یا مکانزیم های شدید کنترلی را بردارد.

من بعد از 30 سال کار مداوم در عرصه هنر، هنوز کارگاه ندارم.

من به عنوان کسی که در سیاستگذاری های مختلف سهیم و صاحب نظر هستم، هنوز نمی توانم اثبات کنم که کار و کارگاهم یک مجوز قانونی می خواهد.

این مجسمه ساز ادامه داد: در این ممکلت، قوانین بسیاری تصویب شده اند اما آیین نامه آن ها را نمی نویسند.

آیا نوشتن آیین نامه ی معافیت مالیاتی هنرمندان باید این همه سال طول می کشید؟ او با بیان این که دولت باید به عرصه فرهنگ یارانه بدهد، اظهار کرد: این لازمه فرهنگ است، زیرا 30 سال به این حوزه، امنیتی نگاه کردیم و تا جایی که می شد، آن را کوچک نگه داشتیم و به ابزار سیاست تبدیلش کردیم.

خود آقای روحانی هم در دوره گذشته می گفت، هزینه بدهید تا فضای امنیتی از حوزه هنر برداشته شود.

شانس اضافه کرد: این که انجمن های هنری را پا در هوا و آن ها را به خانه هنرمندان وابسته کرده اند و به آن ها اجازه رشد نمی دهند، چه معنایی دارد؟ آیا رشد نکردن این ها، بیشتر به امنیت جامعه ضرر نمی زند؟ اداره موزه صنعتی به وظایف هلال احمر چه ربطی دارد؟ او که مدیریت تیم هنری ترمیم مجسمه های موزه استاد علی اکبر صنعتی در تهران را برعهده داشته است، در ادامه گفت وگوی خود با ایسنا اظهار کرد: ما پیگیر این قضیه بودیم که درگیرودار کشمکش های اداری، مجسمه های مطرود مانده و نیمه تخریب شده ی استاد صنعتی که بخشی از تاریخ و فرهنگ تجسمی است، از بین نرود.

این مجسمه ساز ادامه داد: این مجسمه ها با هزینه سازمان زیباسازی شهرداری تهران ترمیم شدند، در حالی که این موزه صنعتی تهران به سازمان هلال احمر متعلق است.

البته من نمی دانم موزه به چه درد هلال احمر می خورد! این که در این وضعیت، هلال احمر متولی چرخاندن این موزه باشد، چه ربطی به وظایف آن دارد؟ صرفا به این دلیل که ساختمان موزه به سازمان هلال احمر تعلق دارد؟! شانس اظهار کرد: از طرف دیگر، موزه ای در بافت تاریخی شهر قرار گرفته و این بافت تاریخی و گردشگری به هماهنگی یک سازمان واحد نیاز دارد.

هلال احمر یک سازمان تخصصی است که در حوزه کاری خود خوش نام و مورد احترام است؛ اما موزه داری در چارچوب حوزه کاری و تخصصی او نیست.

او بیان کرد: هلال احمر حتی اگر کادر مناسب و مجربی برای موزه داشته باشد، نمی تواند موزه را با آن بافت تاریخی هماهنگ اداره کند.

این ساختمان باید در اختیار سازمان های مناسب تر قرار گیرد و اگر لازم است، هلال احمر هزینه ای بگیرد.

این هنرمند مجسمه ساز در ادامه گفت: نمی دانم تا کی قرار است برخی شیوه هایی که در سیاست جاری بوده، ساختار فرهنگ ما را دستخوش آسیب های بیشتر کند؟ هلال احمر بعد از مدتی از پس شرایط مالی این موزه برنخواهد آمد.

او تاکید کرد: آثار موزه صنعتی به دلیل جنس و نوع کار، در معرض آسیب هستند و باید قالب گیری شوند.

طبیعی است که این آثار باید نسخه دومی داشته باشند.

اگر هلال احمر روی اصل کارها و ساختمان، حساس است و آن را ملک شخصی می داند و نمی خواهد آن را جزو قابلیت های فرهنگ ملی بداند، همراهی کند تا آثار این موزه، قالب گیری و نسخه ای از آن ها برای موزه ارسال شود.

شانس در پاسخ به این پرسش که آیا آثار موزه تهران قالب گیری شده اند؟ اظهار کرد: این کارها مرمت شده، اما قالب گیری نشده اند.

قالب گیری این آثار، کار حساسی است که باید برای انجام آن با خانواده استاد صنعتی و جامعه مجسمه سازان هماهنگی انجام شود.

این کار، زمان بر است و حساسیت های خود را دارد.

او ادامه داد: باید تیمی که به مرمت، مجسمه سازی و مسائل اجتماعی اشراف دارد، قالب گیری آثار را انجام دهد.

گمان نمی کنم بتوان در این فاصله کوتاه، این کار را انجام داد و کسی جرأت کند دست به این کار مخاطره آمیز بزند.

نمی توانستیم مرمت کامل انجام دهیم این مجسمه ساز درباره میزان آسیب دیدگی مجسمه های موزه استاد علی اکبر صنعتی در تهران، گفت: میزان آسیب دیدگی مجسمه های موزه تهران متفاوت بود.

آثاری بود که حداقل آسیب دیدگی را داشت و کارهایی بود که در مرمت های ناشیانه، دستخوش آسیب شده بودند.

این کارها چند لایه مرمت داشتند که من گمان نمی کنم همه مرمت ها، کار خود استاد بوده باشد.

شانس ادامه داد: اگر می خواستیم یک مرمت کامل انجام دهیم، باید به عمق کارها می رفتیم که در این صورت امکان آسیب دیدن آن ها وجود داشت.

عاقلانه ترین کار این بود که با احتیاط هرچه تمام تر، آثار از یک استحکام بخشی نسبی برخوردار شوند، ظاهر آن ها مطلوب و به شکل اولیه کار نزدیک شود.

قرار بود بعد از تمام شدن کار، فرصتی ایجاد شود که کارها به آرامی قالب گیری شود، آن وقت اگر لازم بود و با اطمینان از این که قالب اثر وجود دارد، مرمت اساسی تری روی مجسمه ها انجام شود.

این مجسمه ساز گفت: با توجه به فشاری که جامعه هنری شکل داد و رویکردی که شهرداری و سازمان زیباسازی در آن زمان درباره حفظ بناها و میراث تاریخی داشتند، سازمان زیباسازی داوطلب شد که متولی این کار شود، هلال احمر نیز صبر کرد وقتی کار زیباسازی تمام شد، آنجا را دوباره در اختیار گرفت.

شانس درباره ارزش موزه صنعتی تهران، توضیح داد: اولین ارزش این موزه به ساختمان تاریخی آن مربوط است که در بافت تاریخی تهران، نقش ویژه خود را دارد و باید باقی بماند.

دوم این که از تاریخ ساخت این ساختمان تا تکمیل مجسمه ها، پروسه ای تاریخی را دربرمی گیرد و نمایشی از مجموعه ای از اتفاقات است.

از طرفی، آثار استاد صنعتی بخش تکرارناپذیری از تاریخ هنر کشور هستند.

از نظر چهره شناسی، این آثار دوران تحول جامعه سنتی به جامعه مدرن را نشان می دهند، به گونه ای که چهره ها شامل چهره های بسیار قدیمی و معاصر است.

اتفاقی که در کرمان افتاده، فجیع است او درباره موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان نیز اظهار کرد: اتفاقی که در کرمان افتاده، فجیع است.

شاید بودجه ای که برای اداره این موزه اختصاص پیدا می کند، چیزی نزدیک به 300 میلیون تومان و بودجه مرمت آثار حدود 50 میلیون تومان باشد.

شانس بیان کرد: موزه کرمان حداقل بودجه را در اختیار دارد و با این وضعیت، امکان این را نخواهد داشت که همین آثار را نگه دارد و سرپا بایستد.

رفتاری که با دومین موزه تجسمی ایران می کنند، به نوعی تحقیر جریان هنر و فرهنگ است.

او درباره میزان آسیب مجسمه های موزه کرمان نیز گفت: میزان آسیب دیدگی بالا نیست؛ اما شرایط نگهداری از آثار مطلوب نیست.

موزه یک موجود زنده است که باید تنفس کند و رشد داشته باشد.

آنجا نام موزه را دارد، اما از عملکرد یک موزه فاصله گرفته است.

اگر مجموعه ای بخواهد به یک موزه کامل تبدیل شود، باید خلأهایش را پر کند.

موزه کرمان، کار کم دارد و کار تازه نخریده، جایی برای نگهداری آثار ندارد و بیش از دو میلیارد تومان نیاز دارد تا فضای خود را درست کند، اکنون از پس آبیاری فضای سبز هم برنمی آید.

این مجسمه ساز ادامه داد: وقتی کسی را رییس موزه می کنید و دستش را می بندید، عملا او را به یک آدم منفعل و فضا را نیز به همین حال تبدیل می کنید.

او اضافه کرد: شکی نیست که ما در کشور، کمبود بودجه و سرمایه گذاری داریم؛ اما این که بودجه ای را که داریم به چه نسبت تقسیم می کنیم، موضوع دیگری است؛ ببینید نهادهای رسمی و غیررسمی جانبی، چه حجمی از بودجه را در اختیار دارند.

من در 55 سالگی، در کلاس هایی شرکت کردم و چیزهایی را یاد گرفتم، این کار، هیچ ایرادی ندارد.

اگر لازم است، سیاستمداران ما باید آموزش ببینند تا متوجه شوند که لازمه وجود هنر در جامعه چیست.

منبع: ایسنا انتهای پیام/
کلید واژه ها: فرهنگ - وزارت ارشاد - اجتماعی - میزان بودجه - هنری - تاریخ - قربانی - دولت - میزان - جامعه - بودجه - گوشت - انتظار - هنرمند - روحانی - وزارت - ارشاد - آینده - تبلیغاتی - انفجار - تاریخی - قوانین - اقتصاد - فرهنگی - خلاقیت - اشتباه - اهمیت - سرویس - مجسمه - تئاتر

آخرین اخبار سرویس:
وزیر دفاع آلمان خواستار تمدید ماموریت ارتش این کشور در خارج است

نشست خبری صادقیان مدیرکل راهداری وحمل و نقل جاده استان یزد

هدیه یک میلیون دلاری کلونی به دوستانش

کشته شدن 1000 کودک در آمریکا

تجاوز پزشک هوسران به 86 دخترخردسال + تصویر

سایه به سایه در تعقیب عاملان قتل دو مرد گلستانی

جزییات آتش زدن مأموران پلیس در عملیات دستگیری

قاتل محیط بان پارک بمو قصاص شد

محاکمه 3 جوان به خاطر قتل عام 4 کودک+تصویر

کیفیت پایین ساخت وساز عامل افزایش بافت های فرسوده

عکس/ رونالدو با پیراهن استقلال در تمرین نفت حاضر شد!

بازرس ویژه ای که قرار است دست راست زنگنه باشد

تصاویر/ تشییع پیکر شهید خادم مدافع حرم مهدی ایمانی- قم

محمد بن سلمان مرد سال شکست در خاورمیانه است

نسخه جدید آیت الله صانعی بر فقه زنان: دیدگاه های فقهی متفاوت در دیدار فراکسیون زنان

حسین کلباسی اشتری ، محمد صادق رضایی فرهنگ و فلسفه ایرانی بنابر خوانش ائودوکسوس کنیدوسی

اتیوپی و کلیساهایی برفراز تپه ها +تصاویر

گیاهان به زودی نورانی می شوند و جای لامپ ها را خواهند گرفت+تصاویر

نسخه طلاق روانپزشک

افت محسوس کیفیت تحصیلی دانش آموزان ایرانی

بی توجهی به نوسازی مدارس فرسوده و کاهش سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی

انصراف عضو مجلس نمایندگان آمریکا از انتخابات بعدی به دلیل رسوایی اخلاقی

نشست خبری ستاد آزمون سراسری قرآن کریم در یزد

رقص و پایکوبی در نمایشگاه گردشگری تداعی کننده جشن هنر زمان طاغوت بود/ با مسبّبین این رویکرد ضد اسلامی برخورد شود

خبر شهر ؛ 25 آذر 96 | نجفی: مردم نباید در برابر سازمان های بزرگ احساس ضعف کنند

بخشش عموی جنایتکار

تصادف زنجیره ای 7 کامیون در هراز+عکس

جسد 2800 ساله یک کودک در همدان کشف شد

کلیپ کوتاه از سخنان دکتر احمدی نژاد در جمع دانشجویان/ چرا انقلاب بره؟ اینها برن!

وجود بیش از 500 هزار پرونده نزاع خیابانی در پایتخت در سال 95

علاقه مند به تبادل محقق و دانشجو میان کشورهای ایران و سوئد هستیم

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهر تهران در گفت وگو با فارس: ایجاد نظام بازرسی دقیق تر از ساختمان ها اولویت سازمان آتش نشانی است/دو دستگاه نردبان 56 و 64 متری به زودی وارد ناوگان آتش نشانی می شود

گزینه ها برای رهبر آینده بررسی و به رهبرانقلاب اعلام می شود/ ریشه تناقض تصمیمات بودجه ای دولت چیست/ گلایه رییس مجلس از کیفیت پایین خودروهای داخلی

جدول/ قیمت قطعی آپارتمان در منطقه 1 تهران

روستای سازگار با طبیعت در کشور بنگلادش / برنده جایزه بنیاد جهانی انرژی

عکس/ نامه کودک کرمانشاهی به مسئولان هلال احمر

جدول/ قیمت انواع تلویزیون های LED در بازار

استفاده ناجا از تمام ظرفیت ها برای مقابله با دشمنان

کی روش و برانکو؛ چهار شباهت خوب و بد

اجرای سرود "ان شاءالله" در حضور خانواده سلطنتی انگلیس

وزیر علوم معتقد است دانشجوی ستاره دار به معنایی که در افکار عمومی جا افتاده، وجود ندارد و مشکل اکثر این دانشجویان نقص پرونده است.

تجارت ایران و چین متأثر از "طوفان‎های سیاسی"

نگاه به استفاده از آموزه های اسلامی در پزشکی نباید تجاری باشد

پسران بیش از دختران افت تحصیلی دارند

حضور 4 بابلسری در اولین دوره کلاس مربیگری ساحلی راگبی مازندران

کنترل شهوت و مراحل سه گانه نفس

انتقاد پژمان فر از 22 سال بلاتکلیفی کتابخانه مرکزی مشهد

حسین کچویان تشریح کرد پیشروی دشمن در درون

50 درصد پست های قضایی گلستان همچنان خالی است

«طاهر سلطانی» مسئول دبیرخانه هیأت مرکزی گزینش» آموزش و پرورش شد

جدول/ قیمت روز انواع پکیج گرمایشی

مسجد الاقصی همچون حرمین شریفین برای مسلمانان مقدس است

تو دیگر معروف ترین «منصوریان» ایران نیستی!

وجود بیش از 500 هزار پرونده نزاع خیابانی در پایتخت در سال 95

دستور موقت در دیوان عدالت اداری در چه مواقعی صادر می شود؟

ایجاد نظام بازرسی دقیق تر از ساختمان ها اولویت سازمان آتش نشانی است/دو دستگاه نردبان 56 و 64 متری به زودی وارد ناوگان آتش نشانی می شود

داستان دستفروشی که مجری شد/ ماجرای رفتن مرتضی حیدری از پایش/ مرز خط قرمزهای تلویزیون کجاست؟

سلفی الناز شاکردوست با پیمان قاسم خانی! + عکس

فائزه هاشمی: شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد در بدن پدر 10 برابر حد مجاز رادیواکتیو بوده است

شهادت مظلومانه «کاک رشید» و «ابوبکر» توسط ضد انقلاب

تصاویر/ آلودگی شدید هوا در پایتخت مقدونیه‎

بررسی پیش نویس قطعنامه ای پیرامون قدس در شورای امنیت

رویکردی نوین در شهادت زن در نظام حقوقی اسلام با نگاهی به نظام حقوقی ایران - بخش اول شهادت زن در اقوال فقها

اعتراض حامیان حقوق حیوانات به کشتار 50 قلاده سگ در اهواز

نماینده اراک: استانی شدن اعتبارات آموزش و پرورش و بنیاد شهید به مصلحت نیست

عجیب ترین و متفاوت ترین مراسم جشن عروسی دنیا +تصاویر

تصاویر/ زباله های بیمارستانی بیخ گوش مردم زابل

عکس/ کلیساهایی در میان صخره ها

افت محسوس کیفیت تحصیلی دانش آموزان ایرانی

به جای اسلحه دوربین را انتخاب کرد

شهید مدافع حرمی که بستنی فروش بود

برگزاری مسابقه بزرگ ترافیکی در مرکز پایتخت

بسیاری از مسائل حقوق شهروندی احتیاج به فرهنگ سازی دارند/ جنبه سیاسی و امنیتی حقوق بشر را نمی توان با قانون گذاری کم کرد

پیکرهای 55 شهید تازه تفحص شده از مرز شلمچه وارد کشور می شود

برگزاری همایش حقوق شهروندی در قم با سخنرانی شهیندخت مولاوردی

اصل برائت و رافت، سنگ بنای نظام قضایی است

جمالی معاون سیاسی استانداری قم: تغییر مدیران احمدی نژادی در قم خیلی خیلی کم بود

بازدید سرلشکر باقری از موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

دولت دوازدهم اعتقادی به اقتصاد مقاومتی ندارد/ پرداخت حقوق های نجومی را قانونی کردند/ میزان حقوق مسؤولان 2 برابر شده!

کاهش آسیب های اجتماعی در دستور کار شهرداری پل سفید

سیره شهدا باید به نسل بعد منتقل شود

ارتباطات عجیب و غریب در ماجرای موسسات مالی

همسری که شوهرش را نذر دفاع از حرم حضرت زینب(س) کرد

نماینده قزوین: از بانوان و جوانان شایسته در مدیریت شهری استفاده شود

زمان رسیدگی به پرونده موسوم به دکل نفتی

وداع آمل با پیکر شهید مدافع حرم مهدی قره محمدی

بودجه سال 97 با جهت گیری های مثبت

صادق زیباکلام: عبور از روحانی، خطا است

تصاویر/ تشییع باشکوه پیکر پدر شهید «مغنیه»

چگونه جایی در قلب دیگران داشته باشیم؟

گزارش فارس از متن و حاشیه چهارمین جشن موسیقی ما برترین های موسیقی ایران معرفی شدند/ تجلیل از یک عمر دستاورد هنری کیهان کلهر

دو الگو برای انقلاب اقتصادی در ایران

خوزستان با کمبود 10 هزار معلم مواجه است

تشکیل کمیسیون مبارزه با آزار جنسی در هالیوود

شهید ایمانی شک را به دل راه نداد و با دشمنان اسلام مبارزه کرد

برگزاری جشن جبهه مقاومت با حضور خانواده های شهدای فاطمیون در اسلامشهر

زلرله زدگان کرمانشاه، هنوز هم کانکس ندارند

فرازی از وصیت نامه سردار شهید وهب اصغری راد

فقط رهبر انقلاب در هر شرایطی خانواده شهدا را فراموش نمی کنند

مهلت شرکت در نخستین رزمواره مدافعان حرم تمدید شد

دستاوردهای ما را گوشت قربانی نکنید!

دستاوردهای ما را گوشت قربانی نکنید!