مطالب مرتبط:
خشونت نباید وجه اصلی سینمای دفاع مقدس باشد
برترین های سینمای دفاع مقدس را بشناسید
برترین های سینمای دفاع مقدس را بشناسید
بدرقه و وداع رزمندگان دفاع مقدس قبل از عملیات + فیلم
در هفته دفاع مقدس ظریف یاد دلاورمردان جنگ تحمیلی را گرامی داشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 03:212017-09-24سياسي

بررسی شکل گیری سینمای دفاع مقدس؛ سینمای دفاع مقدس، ریشه ها و چالش ها


از بعد حرفه ای واقعیت این بود که پس از انقلاب، سینما به عنوان یک پدیده ی مردم پسند، با کارکردهای فرهنگی و در عین حال با ملاحظه های تجاری در رأس خود؛ - از جنگ تأثیر پذیرفته بود.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، بر نظام طاغوتی پهلوی در سال 57، دیری نگذشت که نهال نورس این انقلاب دست خوش طوفانی ناخواسته و سهمگین شد.

ساعت 1:30 بعدازظهر روز 31 شهریور 1359، دیوانه ای خون خوار به نام صدام حسین در کسوت رییس جمهور کشور همسایه یعنی عراق، با زیر پا گذاشتن قرارداد 1975م.

الجزایر و نقض هوایی حریم ایران و با هدف تسلط بر مناطقی از جمهوری اسلامی به خصوص مناطق عرب نشین مثل خوزستان، زیر سؤال بردن انقلاب و در نهایت تبدیل شدن به چهره ای افسانه ای به عنوان رهبر اعراب، آغازگر جنگی خانمان سوز برای مردم ایران و عراق بود.

انقلابی که بر پایه ی رهبری مرجعیت شیعی با دست خالی در مقابل ارتش تا بن دندان مسلح شاهنشاهی پیروز شد، اکنون خود را در مقابل دیوانه ای می دید که حمایت شرق و غرب را پشت سر خود داشت.

به جز سوریه و لیبی که رهبرانشان همیشه صدام را رقیبی برای خود می دانستند و در کنار عراق قرار نگرفتند، تقریباً اکثر کشورهای شرق و غرب با انواع و اقسام کمک های مالی، نظامی، تبلیغاتی و .

سعی در زمین زدن مردم و انقلاب نوپای ایران داشتند.

در این جنگ 8 ساله که تا سال 1367 همه ی جامعه ی ایرانی را درگیر خود کرده بود،سینما به عنوان یک رسانه ی تبلیغاتی با کارکرد فرهنگی هنری چه نقشی را می بایست ایفا می کرد؟ هنری که براساس فرمان راهگشا و روشن گرایانه ی حضرت امام(ره) در سال های بعد از انقلاب، اجازه ی ظهور و بروز پیدا کرده بود نیز تحت شرایطی خاص وارد این درگیری خانمان سوز شد.

سینمای جنگ یا به تعبیر صحیح تر سینمای دفاع مقدس رامی توانیم به عنوان اولین ژانربومی در سینمای بعد از انقلاب بدانیم.

این نوع سینما با ورود افراد آماتور و نیمه حرفه ای، در روزهای آغازین جنگ به جبهه ها پایه گذاری شد و هر چند نیت آنان نه ساخت فیلم جنگی بلکه ثبت مستندات و وقایع جبهه های نبرد حق علیه باطل بود.

جالب این که سال ها بعد، چند نفر از این طیف مانند: ابراهیم حاتمی کیا و زنده یاد رسول ملاقلی پور در زمره یشاخص ترین کارگردانان سینمای دفاع مقدس و هنرمندانی چون شهید سیدمرتضی آوینی جزو بهترین مستندسازان این حوزه محسوب شدند تا آنجا که ماندگارترین آثار مربوط به دفاع مقدس را تا امروز مربوط به ایشان می دانیم.

ولی از بعد حرفه ای نیز واقعیت این بود که پس از انقلاب سال 57، سینمای ایران به عنوان یک پدیده ی مردم پسند، با کارکردهای فرهنگی و هنری و در عین حال با ملاحظه های تجاری در رأس خود؛ از جنگ تأثیر پذیرفته بود.

سینمایی که در سال های حیاتش در دوران منحوس پهلوی دوم، اکثراً فساد و ابتذال را بر پرده ی خود می دید، ناگاه با دنیایی کاملاً مغایر و متفاوت مواجه شد و معانی و مفاهیم با ارزش و متعالی را در دایره ی وسیع موضوع های مطرح شده ی خود می یافت.

از سویی دیگر به سبب نوع نگرش ها و تغییرات در اوان انقلاب، سینمای ایران در سال های آغازین انقلاب دوران رکود و رخوت را سپری می کرد و در حالتی نیمه تعطیل به سر می برد.

در صورتی که در سال های اول انقلاب اتفاق هایی افتاد که در صورت وجود و بقای سینمایی حرفه ای، کارآمد و به روز می توانست فیلم های با کیفیت و ارزشمندی را به ثبت برساند.

دوران، دورانی بود که هر کس از سینما صحبت می کرد به نوعی بیگانه ی غرب زده خطاب می شد.

دوران، دورانی بود که براساس آمار از مجموع 524 سینمای سراسر کشور، 125سینما در دل آتش سوخته و تنها 313 سینما در کل کشور باقی مانده بود.

در این فضا و پارادایم فکری و معرفتی بود که حکم حکیمانه ی حضرت امام(ره) در12 بهمن 57 و در جریان سخنرانی مهم ایشان اثر خود را برای همیشه بر سینمای ایران بر جای گذاشت و تا امروز این سینما، چه خوب و چه بد، با تمام معضلات، مشکلات و افتخارات ریز و درشتش مدیون فرمان وی است که سینما را مساوی با فحشا ندانست و با بیان این موضوع ارج و مرتبه ای شایان توجه به این رسانه ی مهم و تأثیرگذار اما در ایران آن سال ها مطرود و منکوب، داد.

در کنار همه ی این موارد، ذکر این نکته حائز اهمیت و شایان توجه است که سینمای ایران هنوز به طور کامل و صددرصد از عوامل سینمای قبل از انقلاب نیز پاک سازی نشده بود و هنوز هم بودند کسانی که در بدنه ی این سینما مشغول به کار بودند.

سینمایی نصفه و نیمه که تولیدات آن به هیچ وجه در حد و اندازه های استاندارد نبود و از لحاظ کمّی نیز به هیچ وجه اعتباری نداشت، حالا می بایست بازگو کننده ی رخدادی می بود که لازمه ی پرداختن به آن در وهله ی اول آشنایی با سینمای جنگ به عنوان ژانری پرتحرک و اصولاً پرخرج و با امکانات زیاد بود.

حال با ترسیم چنین فضایی درباره ی وضعیت جامعه و تحولات کشور و از سوی دیگر وضعیت سینمای ایران، جنگ نیز وارد شده بود .

سینمای جنگ اصولاً در جهان به عنوان ژانری مستقل نگریسته می شود و هرچند از لحاظ محتوا، مفاهیم و نوع کارکرد، نبرد 8ساله ی ما با عراق دارای امتیازات و تمایزات فراوانی به نسبت همه ی جنگ های تاریخ است، اما از لحاظ فرم و ساختارنمی بایست تفاوت چندانی داشته باشد و باید از اسلوب و قاعده ای پیروی می کرد و اصولاً این ژانر در زمره ی ژانرهای سخت وفیلم های این ژانر در همه جای دنیا با امکانات بسیار زیاد و تجهیزات فوق العاده ساخته می شوند.

از این رو در تاریخ جنگ های جهان به خصوص جنگ های جهانی اول و دوم شاهدیم که بر پایه ی شناخت دقیق از جزییات تاریخی که در اکثر اوقات بنا به مصالح سیاسی رنگ تحریف نیز به خود می گیرد، شخصیت پردازی صحیح تأثیرگذار و در رأس آن فیلم نامه ی جذاب و داستان پرکشش، آثاری خلق شده اند که در زمره ی برترین آثار تاریخ سینمای جهان جای گرفته اند.

به عنوان مثال فهرست شیندلر به کارگردانی استیون اسپیلبرگ ، زندگی زیباست به کارگردانی روبرتو بنینی و پیانیست اثر رومن پولانسکی تنها چند نمونه از آثار سینمای جنگ هستند که هر سه، علاوه بر مقبولیت عمومی و بیان نوع نگاهی خاص که باب میل صهیونیسم بین الملل است، برنده ی جایزه ی اسکار نیز شده اند.

با تمام این تفاسیر، سینمای ایران از کمبود نیروی انسانی متخصص در تمامی زمینه ها رنج می برد و انگار مأموریت همه، زنده نگاه داشتن کورسوی حیات آن با تولید حداقل فیلم بود.

با این دید اصلاً نمی توانیم مدعی داشتن سینما یا به عنوان برتر ژانر جنگ در سینمای ایران باشیم ، اما .

اما جنگ ما بنا بر نوع خاصی از دیدگاه ها که شاید فقط در محدوده ی جغرافیایی ایران قابل تعریف باشد شاهد حماسه ها، ایثارگری ها، جان فشانی ها و رشادت هایی بود که هر کدام تا سال های سال می توانست منبع الهام و ساخت آثاری با مضامین معنوی و قدسی باشد.

در این میان کسانی که دو گروه آغازگر سینمای دفاع مقدس بودند: 1.

کسانی که از بدنه ی سینمای قبل از انقلاب پای به سینمای بعد از انقلاب گذارده بودند.

2.

کسانی که در سال های پس از انقلاب فعالیت خود را آغاز کرده بودند.

از لحاظ فرم شناسی و حتی مضمون و محتوا هیچ کدام از دو گروه با واقعیت های جنگ که امروزه آن را با عنوان با مسمای دفاع مقدس می شناسیم و چگونگی تلفیق آن با اصول دراماتیک، چیزی نمی دانستند و در نهایت در سال های آغازین این ژانر، سینمای دفاع مقدس برابر شد با سینمای ژانر حادثه ای با ته لهجه ی جنگی! یعنی بیشتر آثار حادثه ای و اکشن بودند تا نوعی سینمای آرمانی که از لحاظ محتوایی به موضوع دفاع مقدس و جنگ نگاهی ایدئولوژیک و مفهومی داشته باشد.

در یک نگاه کلی با نگاهی به آثار آغازین سال های جنگ در سینمای ایران از برزخی ها (ایرج قادری، 1361) که به تجاوز دشمن به خاک میهن می پرداخت و غیرمستقیم به مقوله ی جنگ اشاره می کرد و همچنین مرز (جمشید حیدری)، تا به امروز که در آخرین جشنواره ی فیلم فجر90 که فیلم روزهای زندگی (پرویز شیخ طادی) به عنوان فیلم دفاع مقدسی برنده ی بهترین فیلم شد اگرچه از لحاظ تکنیکی، محتوا و فرم شاهد پیشرفت هستیم، اما جای بسی تأسف است که با وجود تعدد مراکز تصمیم گیرنده و نهادهای حمایتی مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیما، سپاه پاسداران، ارتش، بنیاد شهید، بنیاد مستضعفان و جانبازان و .

هنوز هم باید شاهد تعداد اندک شماری فیلم های دفاع مقدسی در مجموع تولیدات سالانه ی سینمای ایران باشیم.

برای نگارنده جای بسی تعجب است که اصولاً سینمای دفاع مقدس که متشکل از دو واژه ی سینما به عنوان سوغاتی از فرنگ با کارکردهای فرهنگی- هنری (وحتی سیاسی ) و دفاع مقدس که به بدیهی ترین رفتار آدمی در قبال تجاوز به خانه وکاشانه اش و فدا شدن در این راه و جاودانگی، می پردازد، هنوز هم پس از گذشت بیش از 30 سال از هجوم ویرانگر دشمن، واژه ی غریب و مهجور- حتی میان مسئولین و دست اندرکاران- است.

چراکه با وجود صرف هزینه های گزاف و هنگفت در بخش فرهنگ و هنر جامعه، هنوز که هنوز است نتوانسته ایم به اندازه ی بزرگی مقام والای شهدا و ایثارگرانی که تقدیم انقلاب کردیم در سینما حرفی برای گفتن داشته باشیم.

حرف داشتن در این موضوع نه تنها تولید فیلم و جایزه دادن به آن، بلکه ایجاد موج در جامعه ی هنری جهانی است با هدف شناساندن قله ها و مفاخری که از شیرین ترین سرمایه ی مادی خویش یعنی حیات دنیوی گذشتند و برای فدا شدن در راه دین و میهن خویش لقای حضرت دوست را برگزیدند و به مقام عند ربهم یرزقون رسیدند.

اما آیا تا کنون توانسته ایم به کمترین میزان در مورد اسطوره ها و حماسه های واقعی خود فیلم بسازیم که جهان و جهانیان را متحیر و انگشت به دهان کند؟ جهانی که همه ی اعتبار و منزلت پوشالی اش در بیان کارکردهای میتولوژیکی تنها به ایلیاد و اودیسه ی هومر و یونانیان باز می گردد که بنا به تشخیص اهالی فن و اساتید این حوزه تماماً اومانیستی و غیرالهی است و سعی در پر کردن خلأ هویتی و شخصیتی فرهنگ و تاریخ خود با مرد عنکبوتی ها، رمبوها، ترمیناتورها و مانند این ها دارد.

غرب به واسطه ی این کارکرد مهم هنر است که در مراحل حساس حیات خویش دست به دامان سینما این بار نه به عنوان رسانه، بلکه به عنوان یک سلاح استراتژیک- می شود.

فقط و فقط به عنوان نمونه از این دست یلان و قهرمانان تاریخ ایران زمین، آیا توانستیم اعجاز اعجوبه ای مثل شهید بزرگوار حسن باقری را در جنگ بر پرده ی نقره ای به تصویر بکشانیم که نوجوان و جوان امروز ما دیگر در پی جست وجوی نمونه های پوشالی، موهوم و خیالی غربی اش در بساط دی وی دی فروش های کنار پیاده روهای شهر نباشد؟ و اصولاً جوان امروز امثال چمران ها، باکری ها، همت ها، متوسلیان ها و صدها هزار مجاهد و رزمنده ی بی نام و نشان دیگر را به واسطه ی کدامین خصوصیت شان می شناسد که امروزه توقع داریم آن ها را الگوی خویش قرار دهند؟ سینما بالذات وظیفه اش نمایش آرمان ها و ایده آل های جوامع در کنار وجه سرگرمی بودنش است و می دانیم که براساس علومروان شناسی بیشترین کارکرد مقبولیت حرف و سخن این است که با زبانی که مخاطب با آن راحت است با وی سخن بگویی تا حداکثر استفاده را ببری.

جوان امروز طالب مدرن ترین نوع رسانه هاست و فراگیرترین رسانه، قالب تصویر است- چه در فرم سینما و چه در فرم تلویزیون- پس چه بهتر که از این ظرفیت بالقوه به نحو احسن استفاده کنیم.

در پایان این مقال توضیح این نکته لازم است که در همایش های آسیب شناسانه، سخنرانی ها و مصاحبه ها با اهالی فن به صورت مکرر درباره ی آسیب شناسی و موانع رشد سینمای دفاع مقدس، بسیار سخن گفته شده است اما به نظر نگارنده کهتقریباً از سال 61 با این نوع سینما آشنا و مدام پیگیر این موضوع هستم، جدا از مسئله ی نقص ساختاری، نداشتن مدیریت واحد، ضعف در فیلم نامه نویسی، شخصیت پردازی های ضعیف که گاهی به اصل قضیه لطمه وارد می کند، علاقه به شکستن خطوط قرمز نظام، وارونه جلوه دادن ارزش ها که متأسفانه اخیراً بیشتر شاهد این موضوع بوده ایم، تلفیق ارزش های زمان جنگ با مسائل سیاسی روز، کپی کاری ناشیانه از آثار مهم خارجی، نشناختن اصول عمدتاً از جانب کسانی که با دید منفی به مقوله ی دفاع مقدس می نگرند، تعدد اماکن نظارتی و کمبود اماکن حمایت کننده، نداشتن ثبات لازم برای تصمیم گیری ها که ناشی از شرایط سیاسی و تغییر مداوم مدیران و بالطبع تغییر سیاست گذاری ها است؛ مهم ترین معضل سینمای دفاع مقدس به عنوان تنها ژانر صددرصد ملی است.

با رصد شرایط به صورت کلی در می یابیم که در3 دولت سازندگی (1368-1376)، اصلاحات (1376-1384) و عدالت محور (1384 تا کنون) با انواع و اقسام فیلم ها و موضوعات در قالب این ژانر مواجه بوده ایم که بنا به فراخور زمان و کشمکش های سیاسی تا حد توقیف فیلم هم پیش رفته اند که خود بیانگر نبود استراتژی مدون و برنامه ریزی صحیح از سوی مدیریت کلان فرهنگی کشور است.

در پایان ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که به فرموده ی مقام معظم رهبری جنگی که برای ما به مثابه گنج می ماند،می تواند منبع الهام و تولید هزاران اثر با مقیاس جهانی باشد که کمترین حد شناسایی ابرمردانی است که با ایثار خود در تاریخ این مرز و بوم جاودانه شدند و این ما هستیم که بنا برگفته ی نغز سید شهدای اهل قلم سید مرتضی آوینی، زمان ما را با خود برده است و فارغ از حب و بغض های سیاسی و جناحی با ساخت آثاری در خور توجه و شأن این مجاهدان فی سبیل الله رسالت زینب گونه ی خویش را به پایان برده و ما نیز بنا به مسئولیت و جایگاه خویش جاودانه شویم.

(*)
کلید واژه ها: سینما - دفاع مقدس - ایران - بعد از انقلاب - مقدس - ابراهیم حاتمی کیا - مردم - تبلیغاتی - سیدمرتضی آوینی - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - رهبر - واقعیت - فرهنگی - اسلامی - عراق - حرفه - سینمای ایران - مناطق - درگیر - پدیده - مستندسازان - رییس جمهور - ملاقلی پور - حاتمی کیا - صدام - کشور - جبهه - هنری - نظام

آخرین اخبار سرویس:
شیرین کمالی اصول چهارگانه حکومت نبوی و انحراف خواص از آنها

نحوه محافظت در برابر سرطان سینه را بشناسید

ژاپنی ها امروز برای شرکت در انتخابات زودهنگام پای صندوق های رای می روند

گره مشکلات کارفرمایان با مزد کارگران باز نمی شود

علم بدون ایمان، باعث رشد و ارتقاء نمی شود

محسن محمدی، یعقوب توکلی تأثیر انقلاب بر ارزش های اجتماعی از فردگرایی تا جمع گرایی

تیپ متفاوت «خاله شادونه» + عکس

شرط آقای دوربینی برای بخشیدن حجت الاسلام قرائتی/فیلم

امروز؛ حضور وزیر پیشنهادی علوم در فراکسیون ولایی مجلس

به این 7 دلیل کارهایتان را فهرست کنید

نماهنگ/ موسس داعش کیست؟

تصاویر : وداع غم انگیز با کودکان روهینگیایی غرق شده

بهتر از برگ درخت

جذب 5 درصد کودکان کار در باندهای سازمان یافته تکدی گری

خوشبختی از نگاه بابک جهانبخش + عکس

ورود تجهیزات جدید به ناجا / درخواست ناجا از دولت و مجلس

جعبه سیاه چندهزار میلیاردی پای چوبه دار/حساب های زخمی مردم در موسسات بی مجوز/دولت در سایه؛ واقعیت یا کاریکاتور/ممنوع التصویری شهردار تهران، شوخی یا جدی؟ / «عملیات روانی» به روایت شریعتمداری

بررسی متنیعقیده عصمت، در روایات کتابِ کفایهالأثر فی النصّ عَلَی ائمّه الأثنی عشر - بخش دوم و پایانی مفسّران و مصداق اهل بیت

نامه فرمانده نیروهای پیشمرگه به آیت الله سیستانی

عکس/ هم نشینی احمدی نژاد و معاونش در مجمع تشخیص مصلحت

ابراهیم داودی دهاقانی ,عبدالله هندیانی ,اسماعیل احمدی مقدم ,یوسف محمدی مقدم ,داود دعاگویان شاخص های برنامه ریزی پیشگیری انتظامی از جرم با رویکرد اطلاعات محور

علی جمالی تأثیر دست آوردهای فرهنگی دفاع مقدس بر حفظ و استمرار انقلاب اسلامی

6 کلید طلایی برای اینکه کودکتان هرگز لوس نشود

افزایش ساعت کاری مرکز معاینه فنی بیهقی تا ساعت 24

ثواب کسی که پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود، چیست؟

امروز؛ حضور وزیر پیشنهادی علوم در فراکسیون ولایی مجلس

اقدامات دولت اسپانیا علیه ایالت کاتالونیا، یک کودتا است

عبدالوهاب پورقاز، سعیده صالحی حمایت سازمانی و ارتباط آن با کیفیت زندگی کاری کارکنان

برگزاری کارگاه آموزشی «اصول خبرنویسی» در حوزه ایلام

چرا آهنگ های قدیمی هنوز طرفدار دارند؟

ورود تجهیزات جدید به ناجا / درخواست ناجا از دولت و مجلس

عکس/ جهانگیری برای چه کسی سخنرانی می کند!

داستان شهر بی شهردار/ کار بلدیه شیراز در اما و اگر است

نظر آیت الله جوادی آملی در خصوص سردار قاسم سلیمانی

ظریف به آفریقای جنوبی رفت

بررسی دو متغیر طریقت های صوفیه و مهاجرت بر گسترش تشیع در میان کردها در چند قرن اخیر - بخش دوم اشتراک حوزه های درسی اهل طریقت با شیعیان

دیدار نخست وزیر عراق با ملک سلمان /عکس

تفحص از فرودگاه امام(ره) کلید خورد

تصویری از دوران جوانی سردار سلیمانی

حمایت قاطع نمایندگان ادوار کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه بوعلی از گزینه پیشنهادی وزارت علوم

ترامپ: وزارت دادگستری اسامی کسانی را که برای پرونده من پول دادند، منتشر کند

نگرانی توسلی از وضعیت دفن پسماند عفونی در بوشهر/ بی توجهی به سود بالای "طلای کثیف"

کارتون / پیچیدگی قرارداد فروش هواپیما به ایران

ثواب کسی که پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود، چیست؟

لطفا به جیب زائران اربعین رحم کنید! (+عکس)

معرفی 2 وزیر پیشنهادی نیرو و علوم/ «اردکانیان» و «غلامی» به مجلس معرفی شدند

چرا آهنگ های قدیمی هنوز طرفدار دارند؟

دورهمی دختران «آزاده نامداری» و «یکتا ناصر»

وزیر پیشنهادی علوم: متکی کردن دانشگاه ها به درآمدهای اختصاصی از برنامه های اصلی وزارت علوم است

تفحص از فرودگاه امام(ره) کلید خورد + جزییات

سید فخرالدین موسوی نشانه های یک اختلاف

باقر کرد، عبدالعلی کشته گر، مسلم مبارکی نقش رهبری تحولی مدیران در توسعه ی رفتارهای شهروندی سازمانی کارکنان

بیانیه سرکنسولگری ایران در اربیل در پی تعرض به این مکان دیپلماتیک

کلانتری: "اردکانیان" دیگر وزیر سازه نیست

ضرورت اصلاح قانون آمار/قرار نیست مدرن سازی از همین فردا اتفاق بیفتد

روحانی وزرای پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری و نیرو را به مجلس معرفی کرد

بیانیه سرکنسولگری ایران در اربیل در رابطه با تعرض به این مکان دیپلماتیک

اصل جامع نگری در پاسخ گویی به سئوالات و شبهات دینی، با تأکید بر آموزه های قرآنی

پیشنهاد دادستان تهران برای جمع آوری قلیان ها

وقتی شوهرم در کمپ ترک اعتیاد بود، هاله مرا در پارتی به فساد کشاند!

کلانتری: اردکانیان دیگر وزیر سازه نیست

ولایتی: اروپا، آمریکا را به اجرای تعهداتش وادار کند

ملانیا ترامپ لباسش را به موزه اهدا کرد+ تصاویر

قدرت الله خسروشاهی ,عباس زراعت ,محمد گنجی ,رحمان سنگانه بررسی نوع نگرش و میزان قابلیت اجرای نوآوری های قانون آیین دادرسی کیفری

جلدابرارورزشی/یکشنبه30مهر96

تشخیص فوری سرب در آب به کمک اختراع دانشمند 11 ساله!

یدالله عسگری مقارنه گفتمان انقلاب اسلامی و مبانی اخلاقی مسئولیت حمایت

شهر اینگونه برای کودکان می شود/ اولین شهر کودک در ایران کجاست؟ (+فیلم)

انتخابات هیات مدیره اجرایی انجمن هنرهای نمایشی رامسر برگزار شد

سورپرایز جواد عزتی برای مادر عمو پورنگ /عکس

گزینه های پیشنهادی وزارت علوم و نیرو به مجلس معرفی شدند

کنگره پای ترامپ

حاشیه های ناتمام بهاره رهنما /موتورسواری با همسر جدید/عکس

پیام هایی که با ژنرال ایرانی به سوریه رفت

فرمانده پیشمرگه خواستار مداخله آیت‏‎الله سیستانی شد

شرط آقای دوربینی برای بخشیدن حجت الاسلام قرائتی + فیلم

صداوسیما ضابطه ممنوع التصویری را مشخص کند

بیانیه سرکنسولگری ایران در اربیل در پی تعرض به این مکان دیپلماتیک

رسالت اصلی بهزیستی مطالبه گری است

بیانیه سرکنسولگری ایران در اربیل در پی تعرض به این مکان دیپلماتیک

این زن رقیب پوتین می شود! +عکس

جوانی مشهورترین شخصیت های سیاسی جهان+عکس

واکنش تند پدر "اهورا" به تهمت های خواننده پاپ

چه کسانی نباید نوشابه انرژی زا بخورند؟

جراحان عمومی و زنان و زایمان در صدر محکومین قصور کادر درمان خراسان شمالی

دورهمی دختران «آزاده نامداری» و «یکتا ناصر» | عکس

عکس یادگاری مدافع سابق پرسپولیس با برانکو

فیلم/ اصابت دقیق موشک کروز نور

«آخرین حرم» مطالبه ای برای بازسازی بقیع است/ ارسال 521 قطعه شعر به کنگره شعر بقیع

سمیه نعمتی، احمدعلی خائف الهی، حسن دانایی فرد، عادل آذر طراحی نظام انگیزه‏ ی خدمت ‏رسانی عمومی در بخش دولتی ایران با رویکرد خبره محور تفسیری

راهبرد ایران همواره تقویت محور مقاومت است

شکست اوستنده در نبود رضاییان

فراخوان مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه ها در آبان ماه 1396

برپایی نمایشگاه کتاب در بین الحرمین کربلا+تصاویر

اربعین در عراق، جمعه 19 آبان است

وایکینگ ها نام «الله» و «علی» را بر لباس شان داشته اند+ عکس

حضور پنج تن آل عبا 2 هزار سال قبل از خلقت آدم(ع)

تکیه 400 ساله ای که تبدیل به پارکینگ می شود

حکم همراه بردن مهر مسجد

رسانه ها نمی توانند حقیقت اربعین را نشان دهند/ اربعین؛ نشانه شیعه

حکم دروغ گفتن به شوخی

حدیث امام صادق (ع) درباره خوش رفتاری با خانواده

آیا بیشتر یاران امام زمان (عج) ایرانی هستند؟

تأثیر تشویق کودکان توسط روحانیون

کسانیکه برای خود به اندازه دستمال جیب شان، ارزش قائل نیستند

حکم غسل و وضو با وجود ناخن مصنوعی چیست؟

معرفی دو گزینه برای تکمیل کابینه

فال روزانه یکشنبه 30 مهر 1396

دیدار ولایتی با معاون رییس دفتر حماس

نقش مهم وراثت در ابتلا به دیسپلازی مفصل ران

اشتباهات بزرگ حسن روحانی در عرصه ی سیاسی -اقتصادی

نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با فارس : 8 ماه از وعده دولت برای اصلاح یک آیین نامه مهم گذشت/ کوتاهی دولت به نفع قاچاقچیان است

شهردار گرگان باید از افراد توانمند بومی انتخاب می شد

بازنگری و بازنگاری تاریخ مشروطه و نقش آیت الله لنکرانی در آن

مخالفت های سیاسی با ارائه طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر 13 سال

پیوستن سازمان استاندارد ایران به عضویت هیات مدیره فنی سازمان بین المللی استاندارد

مسئله انتظار یکی از عوامل تعالی و شکوفایی در عرصه اجتماعی است

اولین زن الکترونی جهان+ویدئو

عقب ماندگی 90 درصدی وزارت بهداشت در تأمین تخت های بیمارستانی

تصویری از هم نشینی احمدی نژاد و معاونش در مجمع تشخیص مصلحت

برگزاری جلسه شورای شهربیرجند باحضور شهردار

باز شدن جعبه سیاه جنگ در 56 پروژه اصلی دفاع مقدس/ امام (ره) دفاع مقدس را به یک مدل فراگیر مبدل ساخت/ دفاع مقدس جنگ جهانی کوچک بود

حکایت مردی که روزنامه فردا را داشت

ظریف راهی آفریقای جنوبی شد

بهبود عملکرد پیل های خورشیدی با افزودن نقاط کربنی

آغاز گردهمایی اساتید مهدویت از 20 استان کشور در قم

کوکب خانم! تدارکاتچی دولت

تهدید سلامتی آب شرب تهران بدلیل وجود چاه های سنتی دفع فاضلاب

خانه نور کانون فرهنگی و هنری دوستداران اهل بیت در میرجاوه افتتاح شد

سواد رسانه ای نوعی خدمت است؛ سانسور دولتی نیست

ظریف تهران را به مقصد پرتوریا ترک کرد

دیدار وزیر ارتباطات با مسوولان سندیکای صنعت مخابرات ایران

عکس/ جهانگیری برای چه کسی سخنرانی می کند!

کالبدشکافی فروش امضا توسط جامعه مهندسی

دفاع مقدس کلید «وحدت» در کشور/ جنگ ما جنگ مردمی بود/ ما هرچه داریم از دفاع مقدس است

واکنش های نمایندگان مجلس آذربایجان به رای شماری از نمایندگان کشورهای مجمع پارلمانی اروپا علیه این کشور

آغاز فرآیند استخدامی نیروی دریایی ارتش از اواخر آبان ماه

تجمع اعتراضی رهبران مذهبی تورنتو برای مبارزه با فقر و تنگدستی

صدور داخواست علیه 4مقام نفتی احمدی نژاد در دیوان عدالت

برای ارتقای سلامت جامعه راهی به جز اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده نیست

تصاویر/ دیدار جمعی از اندیشمندان اندونزیایی با آیت الله اعرافی

جناح بازی و حزب گرایی در خدمت رسانی به مردم جایگاهی ندارد

الگوی جریان سازی خبری در روابط عمومی طراحی شد

معرفی پردرآمدترین بازیگر زن تلویزیون

ازدواج همایون شجریان با همسر دوم رامبد جوان/شایعه یا واقعیت؟

ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است

لزوم حمایت از SMEها و استارتاپ ها برای حضور در نمایشگاه های ITU

اعزام دانش آموزان باقرشهری جهت بازدید از مناطق جنگی غرب کشور

شمخانی: حماس جایگاه خود در مبارزه با اشغالگری رژیم صهیونیستی را حفظ کند

حقوق شورای شهری ها اضافه شد

اصلاحیه دستورالعمل ضوابط و شرایط تاسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی ابلاغ شد

کارگاه آموزشی چگونگی توسعه خلاقیت های کارآمد در روابط عمومی

عقب ماندگی 90 درصدی وزارت بهداشت در تأمین تخت های بیمارستانی

عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی ایران در اردبیل: مرکز تجاری ایران در آستاراخان روسیه افتتاح می شود

اشتغال5500لرستانی/سردارعبداللهی:باروحیه جهادی کار راادامه می دهیم

آغاز تردد زوار اربعین از مرز خسروی از 5 آبان ماه سال جاری

فیلم/ روایت «مورگان فریمن» از حادثه کربلا

عادل دریس، مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان شد

سخنگوی دیجیتال اعلام موقعیت در همه اتوبوس های بی آر تی نصب می شود

حضورمان در ایران نفی عملی شرط اسراییل مبنی بر قطع رابطه با ایران است

اطلاعیه برای فرزندان مشمول خدمت سربازی ایثارگران و جانبازان

انگلیس باید به جای برگزاری جشن بالفور، از فلسطین عذرخواهی کند

دکتر ارزانی دبیر جدید ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی هنری مساجد

گزارش فارس از سفر 3روزه سرلشکر باقری به سوریه فرماندهان فاتح در جبهه شام/ پیام هایی که با ژنرال ایرانی به سوریه رفت

انتقاد مشاور لاریجانی از رفتارهای تهدیدآمیز ترامپ/ اروپا مراقب باشد در دام ترامپ نیفتد

ازدواج همایون شجریان با همسر دوم رامبد جوان؟! + عکس

بهبود خدمات آرامستانهای رشت

برنامه موشکی ایران جنبه دفاعی داشته و هیچ ارتباطی با برجام ندارد

تعهدی به اداره هیات امنایی موزه داده نشده بود

سرفصل های کارگاه روابط عمومی خلاق و انتقال از روابط عمومی قدیم به جدید: ضرورت اصلاحات بنیادین

اعمالی که برای دفع بلا در ماه صفر انجام می شود

چهره خندان ظریف در آغاز سفر به آفریقای جنوبی+ عکس

پیشنهاد یامین پور درباره سید علی خمینی

نماهنگ | موسس داعش کیست؟

فال روزانه یکشنبه 30 مهر 1396

نماهنگ | نخبگان را باور کنید

به شهادت امیدوار باشید اما دنیا را فراموش نکنید

تصاویر : وداع غم انگیز با کودکان روهینگیایی غرق شده

حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور فرهنگی، دینی شد

رییس سازمان مدیریت گیلان: در برنامه راهبردی پنج ساله، برنامه سالانه طراحی می شود

ازدواج سحر دولتشاهی با همایون شجریان واقعیت دارد؟

معرفی چند راهکار آنلاین و آفلاین برای حذف پس زمینه از تصاویر

اما نمی تونی این کار رو بکنی! چرا اعمال غیراخلاقی در ذهن ما غیرممکن به نظر می رسند؟

نماهنگ/ موسس داعش کیست؟

نماهنگ/ رهبرانقلاب خطاب به مسئولان: نخبگان را باور کنید

رییس سازمان مدیریت گیلان: در برنامه راهبردی پنج ساله، برنامه سالانه طراحی می شود

جوایز دکتر فرهنگی و ساروخانی اهدا می شود

امیرعبداللهیان با سرپرست کمیسیون روابط خارجی مجلس هلند دیدار کرد

بررسی وضعیت آزار جنسی در پرونده "اهورا"

ظریف به آفریقای جنوبی رفت

نماهنگ | وابستگی بیچارگی می آورد

دبیر ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور تغییر کرد

ادامه اجرای مانورهای زیستی همزمان با ایام اربعین

تصاویری از تونل های داعش در سوریه

رییس پارلمان کاتالونیا: نسبت به دفاع از استقلال خود متعهد هستیم

ظریف راهی آفریقای جنوبی شد

ترتیل صفحه 204 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+دریافت

خانه خالی 7 هزار مدیر دولتی در یک روستای شمال!

نصف شورای چهارم مصوبه خواهیم داشت/"فساد" و "تاخیر در کار مردم" نتیجه وجود مقررات زیاد

معاون و مشاوران شهردار دوگنبدان مشخص شدند

بررسی شکل گیری سینمای دفاع مقدس؛ سینمای دفاع مقدس، ریشه ها و چالش ها

بررسی شکل گیری سینمای دفاع مقدس؛ سینمای دفاع مقدس، ریشه ها و چالش ها