مطالب مرتبط:
خشونت نباید وجه اصلی سینمای دفاع مقدس باشد
برترین های سینمای دفاع مقدس را بشناسید
برترین های سینمای دفاع مقدس را بشناسید
بدرقه و وداع رزمندگان دفاع مقدس قبل از عملیات + فیلم
در هفته دفاع مقدس ظریف یاد دلاورمردان جنگ تحمیلی را گرامی داشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 03:212017-09-24سياسي

بررسی شکل گیری سینمای دفاع مقدس؛ سینمای دفاع مقدس، ریشه ها و چالش ها


از بعد حرفه ای واقعیت این بود که پس از انقلاب، سینما به عنوان یک پدیده ی مردم پسند، با کارکردهای فرهنگی و در عین حال با ملاحظه های تجاری در رأس خود؛ - از جنگ تأثیر پذیرفته بود.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، بر نظام طاغوتی پهلوی در سال 57، دیری نگذشت که نهال نورس این انقلاب دست خوش طوفانی ناخواسته و سهمگین شد.

ساعت 1:30 بعدازظهر روز 31 شهریور 1359، دیوانه ای خون خوار به نام صدام حسین در کسوت رییس جمهور کشور همسایه یعنی عراق، با زیر پا گذاشتن قرارداد 1975م.

الجزایر و نقض هوایی حریم ایران و با هدف تسلط بر مناطقی از جمهوری اسلامی به خصوص مناطق عرب نشین مثل خوزستان، زیر سؤال بردن انقلاب و در نهایت تبدیل شدن به چهره ای افسانه ای به عنوان رهبر اعراب، آغازگر جنگی خانمان سوز برای مردم ایران و عراق بود.

انقلابی که بر پایه ی رهبری مرجعیت شیعی با دست خالی در مقابل ارتش تا بن دندان مسلح شاهنشاهی پیروز شد، اکنون خود را در مقابل دیوانه ای می دید که حمایت شرق و غرب را پشت سر خود داشت.

به جز سوریه و لیبی که رهبرانشان همیشه صدام را رقیبی برای خود می دانستند و در کنار عراق قرار نگرفتند، تقریباً اکثر کشورهای شرق و غرب با انواع و اقسام کمک های مالی، نظامی، تبلیغاتی و .

سعی در زمین زدن مردم و انقلاب نوپای ایران داشتند.

در این جنگ 8 ساله که تا سال 1367 همه ی جامعه ی ایرانی را درگیر خود کرده بود،سینما به عنوان یک رسانه ی تبلیغاتی با کارکرد فرهنگی هنری چه نقشی را می بایست ایفا می کرد؟ هنری که براساس فرمان راهگشا و روشن گرایانه ی حضرت امام(ره) در سال های بعد از انقلاب، اجازه ی ظهور و بروز پیدا کرده بود نیز تحت شرایطی خاص وارد این درگیری خانمان سوز شد.

سینمای جنگ یا به تعبیر صحیح تر سینمای دفاع مقدس رامی توانیم به عنوان اولین ژانربومی در سینمای بعد از انقلاب بدانیم.

این نوع سینما با ورود افراد آماتور و نیمه حرفه ای، در روزهای آغازین جنگ به جبهه ها پایه گذاری شد و هر چند نیت آنان نه ساخت فیلم جنگی بلکه ثبت مستندات و وقایع جبهه های نبرد حق علیه باطل بود.

جالب این که سال ها بعد، چند نفر از این طیف مانند: ابراهیم حاتمی کیا و زنده یاد رسول ملاقلی پور در زمره یشاخص ترین کارگردانان سینمای دفاع مقدس و هنرمندانی چون شهید سیدمرتضی آوینی جزو بهترین مستندسازان این حوزه محسوب شدند تا آنجا که ماندگارترین آثار مربوط به دفاع مقدس را تا امروز مربوط به ایشان می دانیم.

ولی از بعد حرفه ای نیز واقعیت این بود که پس از انقلاب سال 57، سینمای ایران به عنوان یک پدیده ی مردم پسند، با کارکردهای فرهنگی و هنری و در عین حال با ملاحظه های تجاری در رأس خود؛ از جنگ تأثیر پذیرفته بود.

سینمایی که در سال های حیاتش در دوران منحوس پهلوی دوم، اکثراً فساد و ابتذال را بر پرده ی خود می دید، ناگاه با دنیایی کاملاً مغایر و متفاوت مواجه شد و معانی و مفاهیم با ارزش و متعالی را در دایره ی وسیع موضوع های مطرح شده ی خود می یافت.

از سویی دیگر به سبب نوع نگرش ها و تغییرات در اوان انقلاب، سینمای ایران در سال های آغازین انقلاب دوران رکود و رخوت را سپری می کرد و در حالتی نیمه تعطیل به سر می برد.

در صورتی که در سال های اول انقلاب اتفاق هایی افتاد که در صورت وجود و بقای سینمایی حرفه ای، کارآمد و به روز می توانست فیلم های با کیفیت و ارزشمندی را به ثبت برساند.

دوران، دورانی بود که هر کس از سینما صحبت می کرد به نوعی بیگانه ی غرب زده خطاب می شد.

دوران، دورانی بود که براساس آمار از مجموع 524 سینمای سراسر کشور، 125سینما در دل آتش سوخته و تنها 313 سینما در کل کشور باقی مانده بود.

در این فضا و پارادایم فکری و معرفتی بود که حکم حکیمانه ی حضرت امام(ره) در12 بهمن 57 و در جریان سخنرانی مهم ایشان اثر خود را برای همیشه بر سینمای ایران بر جای گذاشت و تا امروز این سینما، چه خوب و چه بد، با تمام معضلات، مشکلات و افتخارات ریز و درشتش مدیون فرمان وی است که سینما را مساوی با فحشا ندانست و با بیان این موضوع ارج و مرتبه ای شایان توجه به این رسانه ی مهم و تأثیرگذار اما در ایران آن سال ها مطرود و منکوب، داد.

در کنار همه ی این موارد، ذکر این نکته حائز اهمیت و شایان توجه است که سینمای ایران هنوز به طور کامل و صددرصد از عوامل سینمای قبل از انقلاب نیز پاک سازی نشده بود و هنوز هم بودند کسانی که در بدنه ی این سینما مشغول به کار بودند.

سینمایی نصفه و نیمه که تولیدات آن به هیچ وجه در حد و اندازه های استاندارد نبود و از لحاظ کمّی نیز به هیچ وجه اعتباری نداشت، حالا می بایست بازگو کننده ی رخدادی می بود که لازمه ی پرداختن به آن در وهله ی اول آشنایی با سینمای جنگ به عنوان ژانری پرتحرک و اصولاً پرخرج و با امکانات زیاد بود.

حال با ترسیم چنین فضایی درباره ی وضعیت جامعه و تحولات کشور و از سوی دیگر وضعیت سینمای ایران، جنگ نیز وارد شده بود .

سینمای جنگ اصولاً در جهان به عنوان ژانری مستقل نگریسته می شود و هرچند از لحاظ محتوا، مفاهیم و نوع کارکرد، نبرد 8ساله ی ما با عراق دارای امتیازات و تمایزات فراوانی به نسبت همه ی جنگ های تاریخ است، اما از لحاظ فرم و ساختارنمی بایست تفاوت چندانی داشته باشد و باید از اسلوب و قاعده ای پیروی می کرد و اصولاً این ژانر در زمره ی ژانرهای سخت وفیلم های این ژانر در همه جای دنیا با امکانات بسیار زیاد و تجهیزات فوق العاده ساخته می شوند.

از این رو در تاریخ جنگ های جهان به خصوص جنگ های جهانی اول و دوم شاهدیم که بر پایه ی شناخت دقیق از جزییات تاریخی که در اکثر اوقات بنا به مصالح سیاسی رنگ تحریف نیز به خود می گیرد، شخصیت پردازی صحیح تأثیرگذار و در رأس آن فیلم نامه ی جذاب و داستان پرکشش، آثاری خلق شده اند که در زمره ی برترین آثار تاریخ سینمای جهان جای گرفته اند.

به عنوان مثال فهرست شیندلر به کارگردانی استیون اسپیلبرگ ، زندگی زیباست به کارگردانی روبرتو بنینی و پیانیست اثر رومن پولانسکی تنها چند نمونه از آثار سینمای جنگ هستند که هر سه، علاوه بر مقبولیت عمومی و بیان نوع نگاهی خاص که باب میل صهیونیسم بین الملل است، برنده ی جایزه ی اسکار نیز شده اند.

با تمام این تفاسیر، سینمای ایران از کمبود نیروی انسانی متخصص در تمامی زمینه ها رنج می برد و انگار مأموریت همه، زنده نگاه داشتن کورسوی حیات آن با تولید حداقل فیلم بود.

با این دید اصلاً نمی توانیم مدعی داشتن سینما یا به عنوان برتر ژانر جنگ در سینمای ایران باشیم ، اما .

اما جنگ ما بنا بر نوع خاصی از دیدگاه ها که شاید فقط در محدوده ی جغرافیایی ایران قابل تعریف باشد شاهد حماسه ها، ایثارگری ها، جان فشانی ها و رشادت هایی بود که هر کدام تا سال های سال می توانست منبع الهام و ساخت آثاری با مضامین معنوی و قدسی باشد.

در این میان کسانی که دو گروه آغازگر سینمای دفاع مقدس بودند: 1.

کسانی که از بدنه ی سینمای قبل از انقلاب پای به سینمای بعد از انقلاب گذارده بودند.

2.

کسانی که در سال های پس از انقلاب فعالیت خود را آغاز کرده بودند.

از لحاظ فرم شناسی و حتی مضمون و محتوا هیچ کدام از دو گروه با واقعیت های جنگ که امروزه آن را با عنوان با مسمای دفاع مقدس می شناسیم و چگونگی تلفیق آن با اصول دراماتیک، چیزی نمی دانستند و در نهایت در سال های آغازین این ژانر، سینمای دفاع مقدس برابر شد با سینمای ژانر حادثه ای با ته لهجه ی جنگی! یعنی بیشتر آثار حادثه ای و اکشن بودند تا نوعی سینمای آرمانی که از لحاظ محتوایی به موضوع دفاع مقدس و جنگ نگاهی ایدئولوژیک و مفهومی داشته باشد.

در یک نگاه کلی با نگاهی به آثار آغازین سال های جنگ در سینمای ایران از برزخی ها (ایرج قادری، 1361) که به تجاوز دشمن به خاک میهن می پرداخت و غیرمستقیم به مقوله ی جنگ اشاره می کرد و همچنین مرز (جمشید حیدری)، تا به امروز که در آخرین جشنواره ی فیلم فجر90 که فیلم روزهای زندگی (پرویز شیخ طادی) به عنوان فیلم دفاع مقدسی برنده ی بهترین فیلم شد اگرچه از لحاظ تکنیکی، محتوا و فرم شاهد پیشرفت هستیم، اما جای بسی تأسف است که با وجود تعدد مراکز تصمیم گیرنده و نهادهای حمایتی مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیما، سپاه پاسداران، ارتش، بنیاد شهید، بنیاد مستضعفان و جانبازان و .

هنوز هم باید شاهد تعداد اندک شماری فیلم های دفاع مقدسی در مجموع تولیدات سالانه ی سینمای ایران باشیم.

برای نگارنده جای بسی تعجب است که اصولاً سینمای دفاع مقدس که متشکل از دو واژه ی سینما به عنوان سوغاتی از فرنگ با کارکردهای فرهنگی- هنری (وحتی سیاسی ) و دفاع مقدس که به بدیهی ترین رفتار آدمی در قبال تجاوز به خانه وکاشانه اش و فدا شدن در این راه و جاودانگی، می پردازد، هنوز هم پس از گذشت بیش از 30 سال از هجوم ویرانگر دشمن، واژه ی غریب و مهجور- حتی میان مسئولین و دست اندرکاران- است.

چراکه با وجود صرف هزینه های گزاف و هنگفت در بخش فرهنگ و هنر جامعه، هنوز که هنوز است نتوانسته ایم به اندازه ی بزرگی مقام والای شهدا و ایثارگرانی که تقدیم انقلاب کردیم در سینما حرفی برای گفتن داشته باشیم.

حرف داشتن در این موضوع نه تنها تولید فیلم و جایزه دادن به آن، بلکه ایجاد موج در جامعه ی هنری جهانی است با هدف شناساندن قله ها و مفاخری که از شیرین ترین سرمایه ی مادی خویش یعنی حیات دنیوی گذشتند و برای فدا شدن در راه دین و میهن خویش لقای حضرت دوست را برگزیدند و به مقام عند ربهم یرزقون رسیدند.

اما آیا تا کنون توانسته ایم به کمترین میزان در مورد اسطوره ها و حماسه های واقعی خود فیلم بسازیم که جهان و جهانیان را متحیر و انگشت به دهان کند؟ جهانی که همه ی اعتبار و منزلت پوشالی اش در بیان کارکردهای میتولوژیکی تنها به ایلیاد و اودیسه ی هومر و یونانیان باز می گردد که بنا به تشخیص اهالی فن و اساتید این حوزه تماماً اومانیستی و غیرالهی است و سعی در پر کردن خلأ هویتی و شخصیتی فرهنگ و تاریخ خود با مرد عنکبوتی ها، رمبوها، ترمیناتورها و مانند این ها دارد.

غرب به واسطه ی این کارکرد مهم هنر است که در مراحل حساس حیات خویش دست به دامان سینما این بار نه به عنوان رسانه، بلکه به عنوان یک سلاح استراتژیک- می شود.

فقط و فقط به عنوان نمونه از این دست یلان و قهرمانان تاریخ ایران زمین، آیا توانستیم اعجاز اعجوبه ای مثل شهید بزرگوار حسن باقری را در جنگ بر پرده ی نقره ای به تصویر بکشانیم که نوجوان و جوان امروز ما دیگر در پی جست وجوی نمونه های پوشالی، موهوم و خیالی غربی اش در بساط دی وی دی فروش های کنار پیاده روهای شهر نباشد؟ و اصولاً جوان امروز امثال چمران ها، باکری ها، همت ها، متوسلیان ها و صدها هزار مجاهد و رزمنده ی بی نام و نشان دیگر را به واسطه ی کدامین خصوصیت شان می شناسد که امروزه توقع داریم آن ها را الگوی خویش قرار دهند؟ سینما بالذات وظیفه اش نمایش آرمان ها و ایده آل های جوامع در کنار وجه سرگرمی بودنش است و می دانیم که براساس علومروان شناسی بیشترین کارکرد مقبولیت حرف و سخن این است که با زبانی که مخاطب با آن راحت است با وی سخن بگویی تا حداکثر استفاده را ببری.

جوان امروز طالب مدرن ترین نوع رسانه هاست و فراگیرترین رسانه، قالب تصویر است- چه در فرم سینما و چه در فرم تلویزیون- پس چه بهتر که از این ظرفیت بالقوه به نحو احسن استفاده کنیم.

در پایان این مقال توضیح این نکته لازم است که در همایش های آسیب شناسانه، سخنرانی ها و مصاحبه ها با اهالی فن به صورت مکرر درباره ی آسیب شناسی و موانع رشد سینمای دفاع مقدس، بسیار سخن گفته شده است اما به نظر نگارنده کهتقریباً از سال 61 با این نوع سینما آشنا و مدام پیگیر این موضوع هستم، جدا از مسئله ی نقص ساختاری، نداشتن مدیریت واحد، ضعف در فیلم نامه نویسی، شخصیت پردازی های ضعیف که گاهی به اصل قضیه لطمه وارد می کند، علاقه به شکستن خطوط قرمز نظام، وارونه جلوه دادن ارزش ها که متأسفانه اخیراً بیشتر شاهد این موضوع بوده ایم، تلفیق ارزش های زمان جنگ با مسائل سیاسی روز، کپی کاری ناشیانه از آثار مهم خارجی، نشناختن اصول عمدتاً از جانب کسانی که با دید منفی به مقوله ی دفاع مقدس می نگرند، تعدد اماکن نظارتی و کمبود اماکن حمایت کننده، نداشتن ثبات لازم برای تصمیم گیری ها که ناشی از شرایط سیاسی و تغییر مداوم مدیران و بالطبع تغییر سیاست گذاری ها است؛ مهم ترین معضل سینمای دفاع مقدس به عنوان تنها ژانر صددرصد ملی است.

با رصد شرایط به صورت کلی در می یابیم که در3 دولت سازندگی (1368-1376)، اصلاحات (1376-1384) و عدالت محور (1384 تا کنون) با انواع و اقسام فیلم ها و موضوعات در قالب این ژانر مواجه بوده ایم که بنا به فراخور زمان و کشمکش های سیاسی تا حد توقیف فیلم هم پیش رفته اند که خود بیانگر نبود استراتژی مدون و برنامه ریزی صحیح از سوی مدیریت کلان فرهنگی کشور است.

در پایان ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که به فرموده ی مقام معظم رهبری جنگی که برای ما به مثابه گنج می ماند،می تواند منبع الهام و تولید هزاران اثر با مقیاس جهانی باشد که کمترین حد شناسایی ابرمردانی است که با ایثار خود در تاریخ این مرز و بوم جاودانه شدند و این ما هستیم که بنا برگفته ی نغز سید شهدای اهل قلم سید مرتضی آوینی، زمان ما را با خود برده است و فارغ از حب و بغض های سیاسی و جناحی با ساخت آثاری در خور توجه و شأن این مجاهدان فی سبیل الله رسالت زینب گونه ی خویش را به پایان برده و ما نیز بنا به مسئولیت و جایگاه خویش جاودانه شویم.

(*)
کلید واژه ها: سینما - دفاع مقدس - ایران - بعد از انقلاب - مقدس - ابراهیم حاتمی کیا - مردم - تبلیغاتی - سیدمرتضی آوینی - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - رهبر - واقعیت - فرهنگی - اسلامی - عراق - حرفه - سینمای ایران - مناطق - درگیر - پدیده - مستندسازان - رییس جمهور - ملاقلی پور - حاتمی کیا - صدام - کشور - جبهه - هنری - نظام

آخرین اخبار سرویس:
رقابت بیش از 2 هزار داوطلب تصدی منصب قضا در شیراز

تعیین تکلیف صندوق توسعه تنها با حکم حکومتی

آغاز تحقیق و تفحص از دخانیات با انتخاب هیئت رییسه

سوالات ضمن خدمت فرهنگیان(منشور حقوق شهروندی-شمیم دانش)

احمدی نژاد به دنبال جلوگیری از مطرح شدن لاریجانی در انتخابات است/ شروع فعالیت های انتخاباتی در موتلفه/ احمدی نژاد گوشش بدهکار هیچ جریانی نیست

دست های پشت پرده در وزارت جهاد کشاورزی برای واردات محصولات/ استیضاح در صورت ادامه واردات

فلسطین احتمال داد شورای امنیت فردا درباره قدس تشکیل جلسه دهد

روایت خواننده پاپ از عشق نافرجام خود در برنامه تلویزیونی

تلاش در اصلاح خود و جامعه، شرط آمادگی برای ظهور است

اخبار 8 تا 8 جمعه، 24 آذر در آذربایجان غربی

رویدادهایی که روز 25 آذر ماه در استان مرکزی خبری می شود

شهرستان های استان قزوین باید از بودجه لازم بهره مند شوند

برنامه های خبری بیست و پنجم آذر در چهارمحال و بختیاری

رویداد های خبری 25 آذر ماه در مازندران

انتقاد وزیر آموزش و پرورش به ساختار و رویه های سنتی و عادت به روزمرگی

مراسم معارفه امام جمعه جدید شهر بروجن برگزار شد

"5G" سرعت 100 برابری اینترنت از تخیل تا واقعیت

پایان مسابقات قرآن با تبرکی از سوی رهبر انقلاب مزین شد

امام غایب(عج) را چگونه خطاب کنیم

همدم تنهایی امام زمان(عج) در عصر غیبت کیست

میردامادی: کناررفتن جهانگیری از دولت به سوداصلاح طلبان نیست/ شکاف میان اصولگرایان فعلا قابل ترمیم نیست

وزیر کشور وارد مشهد شد

آیا کاشی های کاخ نیاوران تخریب شده اند؟ (+عکس)

کشورهایی که آرامش و صلح و امنیت را برای منطقه نمی خواهند بدنبال توطئه و فتنه های جدید هستند

استخدام 6 ردیف شغلی در شرکت تحلیل گران اطلاعات پویا

ویشکا آسایش به همراه بادیگارهایش (عکس)

برگزاری جلسات «تفسیر تمدنی قرآن» در مجموعه سرچشمه

ویدئو / احتمال کشف داروی ضدپیری

یک پزشک یا یک مهندس هم می تواند رنگ و بوی قرآنی به کارهای خود ببخشد

سخن امام علی(ع) درباره روش برخورد با مردم

انتظار فرج از بزرگترین گشایش هاست

قرآن و رهبری دینی دو عامل مهم در پایه گذاری تمدن اسلامی هستند

استخدام هتل فدک

استخدام بازنشسته آقا جهت نگهبانی در مجتمع مسکونی

استخدام تراکت پخش کن آقا با حقوق ثابت در البرز

استخدام طراح و گرافیست مسلط به کورل در قم

استخدام صندوقدار، سالن دار و نیروی آشپزخانه در اصفهان

استخدام فست فود نی پر

استخدام سالن کار در رستوران زوما

استخدام نیروی آقا با مدرک دیپلم برق صنعتی یا مکانیک در قم

استخدام حسابدار خانم در همدان

استخدام دامپزشک جهت مسئول فنی در البرز

برخورد منصفانه با بودجه 97

کتاب یازدهمین دوسالانه بین المللی کاریکاتور تهران رونمایی شد

استخدام تولیدی مبل پارسا

استخدام نماینده علمی در شرکت پخش سراسری یاقوت سلامت

اقدامات رییس جمهور آمریکا تلاش برای آشوب طلبی و برهم زدن ثبات خاورمیانه است

جهانگیری استعفا دهد تا اصلاح طلبان در سیلاب مشکلات دولت غرق نشوند

استخدام صندوقدار با سابقه کار خانم در تبریز

تاکنون قوه قضاییه به نحوه دفاع و حتی پذیرش دفاع ما متعرض نشده است

استخدام فوق دیپلم کامپیوتر یا الکترونیک جهت امور فنی در اصفهان

واکنش همسر خواننده پاپ کشور در مورد شایعه فوت شوهرش

تامین امنیت فراگیر، یکی از ضروری ترین نیازهای مردم در مناطق حاشیه ای شهر بهشت است

صفحه اول روزنامه های کشوری و استانی؛شنبه 25 آذرماه96 /تصاویر

واکنش روزنامه جمهوری اسلامی به جنجال ردیف های بودجه: در قم و تهران مراکزی به بهانه کارهای فرهنگی بودجه هایی از دولت می گیرند که به هیچ وجه استحقاقش را ندارند/ این مراکز اگر نباشند و هیچ کاری انجام ندهند، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد/ آیا دولت و مجلس می دانند که در همین کشور فقرایی وجود دا

نقاره زن امام مهربانی ها به دیارباقی شتافت

وزیر کشور وارد مشهد شد

مسدود شدن صفحه اینستاگرام رضا صادقی+عکس

تصاوریر/ همایش بسیج اساتید

اخبار 8 تا 8 جمعه، 24 آذر در آذربایجان غربی

تصاویر/ دوازدهمین سالگرد شهدای رسانه

تصاویر/ همایش دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی

اجرای طرح گشت ویژه سپاه نیازی به مصوبه شورای عالی امنیت ملی ندارد

رویدادهای خبری روز شنبه خراسان جنوبی

رامبد جوان و نگار جواهریان دیشب در یک مراسم (عکس)

عباس عبدی: کسانی که می گویند از رای خود پشیمانند، مفهوم سیاست را نمی دانند

رویدادهایی که روز 25 آذر ماه در استان مرکزی خبری می شود

مهم ترین یافته های باستانشناسی سال 2017

قلع و قمع مستحدثات ملک مشاع در دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی چگونه است؟

رویداد های خبری 25 آذر ماه در مازندران

افق روشن توسعه و پیشرفت با پژوهش و خلاقیت

ضرورت گفت وگوی ملی- سیدرضا صالحی امیری*

دروغِ شاخ دار

پنجمین نکوداشت بین المللی مولانا + تصاویر

استخدام رشته فوریت های پزشکی و بهیاری در کلینیک ترک اعتیاد

استخدام چهار رده شغلی جهت فست فودی در فود کورت خراسان رضوی

استخدام همکار آقا و خانم جهت گزفروشی در اصفهان

استخدام آرایشگر آقا در محدوده مهرشهر کرج

استخدام آشپز آقا جهت رستوران سنتی در البرز

استخدام تعدادی همکار خانم و آقا جهت کارگاه طلاسازی در تبریز

استخدام شاگرد جهت کار در کارواش

استخدام نیرو جهت بازاریابی در خراسان جنوبی

چه سینماهایی جشنواره فیلم فجر را میزبانی می کنند؟

استخدام مکانیک ماهر و نیمه ماهر آقا در کرج

مقاوم سازی بیشتر شهرها و روستاهای کردستان در دستور کار است

داوران مسابقه جشنواره تئاتر شهر مشخص شدند

میردامادی:کنار رفتن جهانگیری از دولت به سوداصلاح طلبان نیست /شکاف میان اصولگرایان فعلا قابل ترمیم نیست

استخدام آژانس کوروش در آزادشهر مشهد

دیکاپریو بعد از تماشای کدام فیلم درباره دریاچه ارومیه نوشت

تقدیر از آموزش و پرورش استان همدان به عنوان دستگاه برتر در اقامه نماز جماعت

استخدام چند نفر برنامه نویس مسلط به PHP در همدان

استخدام نیروی خانم و آقا جهت یک انتشارات در خراسان جنوبی

استخدام تکنسین الکترونیک خانم جهت کار مونتاژ در اصفهان

پارلمان معلمان در ابعاد مختلف آموزش و پروش نقش ارزشمندی را ایفا کرده است

انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از بودجه حوزه های علمیه/بودجه موسسه نشرآثار امام را هم قطع کنید

محصولات آموزش و پرورش باید جایگاه واقعی خود را بیابد

توصیه یک نماینده به وزیر نفت

بودجه نیروهای مسلح کشور چقدر است؟

علیرضا کریمی: دیدار با مقام معظم رهبری افتخار بزرگی بود

دستورکار کمیسیون های تخصصی مجلس/گزارش وزیر نفت درباره تحصن دانشجویان دانشگاه نفت

بررسی شکل گیری سینمای دفاع مقدس؛ سینمای دفاع مقدس، ریشه ها و چالش ها

بررسی شکل گیری سینمای دفاع مقدس؛ سینمای دفاع مقدس، ریشه ها و چالش ها