مطالب مرتبط:
خشونت نباید وجه اصلی سینمای دفاع مقدس باشد
برترین های سینمای دفاع مقدس را بشناسید
برترین های سینمای دفاع مقدس را بشناسید
بدرقه و وداع رزمندگان دفاع مقدس قبل از عملیات + فیلم
در هفته دفاع مقدس ظریف یاد دلاورمردان جنگ تحمیلی را گرامی داشت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 03:212017-09-24سياسي

بررسی شکل گیری سینمای دفاع مقدس؛ سینمای دفاع مقدس، ریشه ها و چالش ها


از بعد حرفه ای واقعیت این بود که پس از انقلاب، سینما به عنوان یک پدیده ی مردم پسند، با کارکردهای فرهنگی و در عین حال با ملاحظه های تجاری در رأس خود؛ - از جنگ تأثیر پذیرفته بود.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، بر نظام طاغوتی پهلوی در سال 57، دیری نگذشت که نهال نورس این انقلاب دست خوش طوفانی ناخواسته و سهمگین شد.

ساعت 1:30 بعدازظهر روز 31 شهریور 1359، دیوانه ای خون خوار به نام صدام حسین در کسوت رییس جمهور کشور همسایه یعنی عراق، با زیر پا گذاشتن قرارداد 1975م.

الجزایر و نقض هوایی حریم ایران و با هدف تسلط بر مناطقی از جمهوری اسلامی به خصوص مناطق عرب نشین مثل خوزستان، زیر سؤال بردن انقلاب و در نهایت تبدیل شدن به چهره ای افسانه ای به عنوان رهبر اعراب، آغازگر جنگی خانمان سوز برای مردم ایران و عراق بود.

انقلابی که بر پایه ی رهبری مرجعیت شیعی با دست خالی در مقابل ارتش تا بن دندان مسلح شاهنشاهی پیروز شد، اکنون خود را در مقابل دیوانه ای می دید که حمایت شرق و غرب را پشت سر خود داشت.

به جز سوریه و لیبی که رهبرانشان همیشه صدام را رقیبی برای خود می دانستند و در کنار عراق قرار نگرفتند، تقریباً اکثر کشورهای شرق و غرب با انواع و اقسام کمک های مالی، نظامی، تبلیغاتی و .

سعی در زمین زدن مردم و انقلاب نوپای ایران داشتند.

در این جنگ 8 ساله که تا سال 1367 همه ی جامعه ی ایرانی را درگیر خود کرده بود،سینما به عنوان یک رسانه ی تبلیغاتی با کارکرد فرهنگی هنری چه نقشی را می بایست ایفا می کرد؟ هنری که براساس فرمان راهگشا و روشن گرایانه ی حضرت امام(ره) در سال های بعد از انقلاب، اجازه ی ظهور و بروز پیدا کرده بود نیز تحت شرایطی خاص وارد این درگیری خانمان سوز شد.

سینمای جنگ یا به تعبیر صحیح تر سینمای دفاع مقدس رامی توانیم به عنوان اولین ژانربومی در سینمای بعد از انقلاب بدانیم.

این نوع سینما با ورود افراد آماتور و نیمه حرفه ای، در روزهای آغازین جنگ به جبهه ها پایه گذاری شد و هر چند نیت آنان نه ساخت فیلم جنگی بلکه ثبت مستندات و وقایع جبهه های نبرد حق علیه باطل بود.

جالب این که سال ها بعد، چند نفر از این طیف مانند: ابراهیم حاتمی کیا و زنده یاد رسول ملاقلی پور در زمره یشاخص ترین کارگردانان سینمای دفاع مقدس و هنرمندانی چون شهید سیدمرتضی آوینی جزو بهترین مستندسازان این حوزه محسوب شدند تا آنجا که ماندگارترین آثار مربوط به دفاع مقدس را تا امروز مربوط به ایشان می دانیم.

ولی از بعد حرفه ای نیز واقعیت این بود که پس از انقلاب سال 57، سینمای ایران به عنوان یک پدیده ی مردم پسند، با کارکردهای فرهنگی و هنری و در عین حال با ملاحظه های تجاری در رأس خود؛ از جنگ تأثیر پذیرفته بود.

سینمایی که در سال های حیاتش در دوران منحوس پهلوی دوم، اکثراً فساد و ابتذال را بر پرده ی خود می دید، ناگاه با دنیایی کاملاً مغایر و متفاوت مواجه شد و معانی و مفاهیم با ارزش و متعالی را در دایره ی وسیع موضوع های مطرح شده ی خود می یافت.

از سویی دیگر به سبب نوع نگرش ها و تغییرات در اوان انقلاب، سینمای ایران در سال های آغازین انقلاب دوران رکود و رخوت را سپری می کرد و در حالتی نیمه تعطیل به سر می برد.

در صورتی که در سال های اول انقلاب اتفاق هایی افتاد که در صورت وجود و بقای سینمایی حرفه ای، کارآمد و به روز می توانست فیلم های با کیفیت و ارزشمندی را به ثبت برساند.

دوران، دورانی بود که هر کس از سینما صحبت می کرد به نوعی بیگانه ی غرب زده خطاب می شد.

دوران، دورانی بود که براساس آمار از مجموع 524 سینمای سراسر کشور، 125سینما در دل آتش سوخته و تنها 313 سینما در کل کشور باقی مانده بود.

در این فضا و پارادایم فکری و معرفتی بود که حکم حکیمانه ی حضرت امام(ره) در12 بهمن 57 و در جریان سخنرانی مهم ایشان اثر خود را برای همیشه بر سینمای ایران بر جای گذاشت و تا امروز این سینما، چه خوب و چه بد، با تمام معضلات، مشکلات و افتخارات ریز و درشتش مدیون فرمان وی است که سینما را مساوی با فحشا ندانست و با بیان این موضوع ارج و مرتبه ای شایان توجه به این رسانه ی مهم و تأثیرگذار اما در ایران آن سال ها مطرود و منکوب، داد.

در کنار همه ی این موارد، ذکر این نکته حائز اهمیت و شایان توجه است که سینمای ایران هنوز به طور کامل و صددرصد از عوامل سینمای قبل از انقلاب نیز پاک سازی نشده بود و هنوز هم بودند کسانی که در بدنه ی این سینما مشغول به کار بودند.

سینمایی نصفه و نیمه که تولیدات آن به هیچ وجه در حد و اندازه های استاندارد نبود و از لحاظ کمّی نیز به هیچ وجه اعتباری نداشت، حالا می بایست بازگو کننده ی رخدادی می بود که لازمه ی پرداختن به آن در وهله ی اول آشنایی با سینمای جنگ به عنوان ژانری پرتحرک و اصولاً پرخرج و با امکانات زیاد بود.

حال با ترسیم چنین فضایی درباره ی وضعیت جامعه و تحولات کشور و از سوی دیگر وضعیت سینمای ایران، جنگ نیز وارد شده بود .

سینمای جنگ اصولاً در جهان به عنوان ژانری مستقل نگریسته می شود و هرچند از لحاظ محتوا، مفاهیم و نوع کارکرد، نبرد 8ساله ی ما با عراق دارای امتیازات و تمایزات فراوانی به نسبت همه ی جنگ های تاریخ است، اما از لحاظ فرم و ساختارنمی بایست تفاوت چندانی داشته باشد و باید از اسلوب و قاعده ای پیروی می کرد و اصولاً این ژانر در زمره ی ژانرهای سخت وفیلم های این ژانر در همه جای دنیا با امکانات بسیار زیاد و تجهیزات فوق العاده ساخته می شوند.

از این رو در تاریخ جنگ های جهان به خصوص جنگ های جهانی اول و دوم شاهدیم که بر پایه ی شناخت دقیق از جزییات تاریخی که در اکثر اوقات بنا به مصالح سیاسی رنگ تحریف نیز به خود می گیرد، شخصیت پردازی صحیح تأثیرگذار و در رأس آن فیلم نامه ی جذاب و داستان پرکشش، آثاری خلق شده اند که در زمره ی برترین آثار تاریخ سینمای جهان جای گرفته اند.

به عنوان مثال فهرست شیندلر به کارگردانی استیون اسپیلبرگ ، زندگی زیباست به کارگردانی روبرتو بنینی و پیانیست اثر رومن پولانسکی تنها چند نمونه از آثار سینمای جنگ هستند که هر سه، علاوه بر مقبولیت عمومی و بیان نوع نگاهی خاص که باب میل صهیونیسم بین الملل است، برنده ی جایزه ی اسکار نیز شده اند.

با تمام این تفاسیر، سینمای ایران از کمبود نیروی انسانی متخصص در تمامی زمینه ها رنج می برد و انگار مأموریت همه، زنده نگاه داشتن کورسوی حیات آن با تولید حداقل فیلم بود.

با این دید اصلاً نمی توانیم مدعی داشتن سینما یا به عنوان برتر ژانر جنگ در سینمای ایران باشیم ، اما .

اما جنگ ما بنا بر نوع خاصی از دیدگاه ها که شاید فقط در محدوده ی جغرافیایی ایران قابل تعریف باشد شاهد حماسه ها، ایثارگری ها، جان فشانی ها و رشادت هایی بود که هر کدام تا سال های سال می توانست منبع الهام و ساخت آثاری با مضامین معنوی و قدسی باشد.

در این میان کسانی که دو گروه آغازگر سینمای دفاع مقدس بودند: 1.

کسانی که از بدنه ی سینمای قبل از انقلاب پای به سینمای بعد از انقلاب گذارده بودند.

2.

کسانی که در سال های پس از انقلاب فعالیت خود را آغاز کرده بودند.

از لحاظ فرم شناسی و حتی مضمون و محتوا هیچ کدام از دو گروه با واقعیت های جنگ که امروزه آن را با عنوان با مسمای دفاع مقدس می شناسیم و چگونگی تلفیق آن با اصول دراماتیک، چیزی نمی دانستند و در نهایت در سال های آغازین این ژانر، سینمای دفاع مقدس برابر شد با سینمای ژانر حادثه ای با ته لهجه ی جنگی! یعنی بیشتر آثار حادثه ای و اکشن بودند تا نوعی سینمای آرمانی که از لحاظ محتوایی به موضوع دفاع مقدس و جنگ نگاهی ایدئولوژیک و مفهومی داشته باشد.

در یک نگاه کلی با نگاهی به آثار آغازین سال های جنگ در سینمای ایران از برزخی ها (ایرج قادری، 1361) که به تجاوز دشمن به خاک میهن می پرداخت و غیرمستقیم به مقوله ی جنگ اشاره می کرد و همچنین مرز (جمشید حیدری)، تا به امروز که در آخرین جشنواره ی فیلم فجر90 که فیلم روزهای زندگی (پرویز شیخ طادی) به عنوان فیلم دفاع مقدسی برنده ی بهترین فیلم شد اگرچه از لحاظ تکنیکی، محتوا و فرم شاهد پیشرفت هستیم، اما جای بسی تأسف است که با وجود تعدد مراکز تصمیم گیرنده و نهادهای حمایتی مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیما، سپاه پاسداران، ارتش، بنیاد شهید، بنیاد مستضعفان و جانبازان و .

هنوز هم باید شاهد تعداد اندک شماری فیلم های دفاع مقدسی در مجموع تولیدات سالانه ی سینمای ایران باشیم.

برای نگارنده جای بسی تعجب است که اصولاً سینمای دفاع مقدس که متشکل از دو واژه ی سینما به عنوان سوغاتی از فرنگ با کارکردهای فرهنگی- هنری (وحتی سیاسی ) و دفاع مقدس که به بدیهی ترین رفتار آدمی در قبال تجاوز به خانه وکاشانه اش و فدا شدن در این راه و جاودانگی، می پردازد، هنوز هم پس از گذشت بیش از 30 سال از هجوم ویرانگر دشمن، واژه ی غریب و مهجور- حتی میان مسئولین و دست اندرکاران- است.

چراکه با وجود صرف هزینه های گزاف و هنگفت در بخش فرهنگ و هنر جامعه، هنوز که هنوز است نتوانسته ایم به اندازه ی بزرگی مقام والای شهدا و ایثارگرانی که تقدیم انقلاب کردیم در سینما حرفی برای گفتن داشته باشیم.

حرف داشتن در این موضوع نه تنها تولید فیلم و جایزه دادن به آن، بلکه ایجاد موج در جامعه ی هنری جهانی است با هدف شناساندن قله ها و مفاخری که از شیرین ترین سرمایه ی مادی خویش یعنی حیات دنیوی گذشتند و برای فدا شدن در راه دین و میهن خویش لقای حضرت دوست را برگزیدند و به مقام عند ربهم یرزقون رسیدند.

اما آیا تا کنون توانسته ایم به کمترین میزان در مورد اسطوره ها و حماسه های واقعی خود فیلم بسازیم که جهان و جهانیان را متحیر و انگشت به دهان کند؟ جهانی که همه ی اعتبار و منزلت پوشالی اش در بیان کارکردهای میتولوژیکی تنها به ایلیاد و اودیسه ی هومر و یونانیان باز می گردد که بنا به تشخیص اهالی فن و اساتید این حوزه تماماً اومانیستی و غیرالهی است و سعی در پر کردن خلأ هویتی و شخصیتی فرهنگ و تاریخ خود با مرد عنکبوتی ها، رمبوها، ترمیناتورها و مانند این ها دارد.

غرب به واسطه ی این کارکرد مهم هنر است که در مراحل حساس حیات خویش دست به دامان سینما این بار نه به عنوان رسانه، بلکه به عنوان یک سلاح استراتژیک- می شود.

فقط و فقط به عنوان نمونه از این دست یلان و قهرمانان تاریخ ایران زمین، آیا توانستیم اعجاز اعجوبه ای مثل شهید بزرگوار حسن باقری را در جنگ بر پرده ی نقره ای به تصویر بکشانیم که نوجوان و جوان امروز ما دیگر در پی جست وجوی نمونه های پوشالی، موهوم و خیالی غربی اش در بساط دی وی دی فروش های کنار پیاده روهای شهر نباشد؟ و اصولاً جوان امروز امثال چمران ها، باکری ها، همت ها، متوسلیان ها و صدها هزار مجاهد و رزمنده ی بی نام و نشان دیگر را به واسطه ی کدامین خصوصیت شان می شناسد که امروزه توقع داریم آن ها را الگوی خویش قرار دهند؟ سینما بالذات وظیفه اش نمایش آرمان ها و ایده آل های جوامع در کنار وجه سرگرمی بودنش است و می دانیم که براساس علومروان شناسی بیشترین کارکرد مقبولیت حرف و سخن این است که با زبانی که مخاطب با آن راحت است با وی سخن بگویی تا حداکثر استفاده را ببری.

جوان امروز طالب مدرن ترین نوع رسانه هاست و فراگیرترین رسانه، قالب تصویر است- چه در فرم سینما و چه در فرم تلویزیون- پس چه بهتر که از این ظرفیت بالقوه به نحو احسن استفاده کنیم.

در پایان این مقال توضیح این نکته لازم است که در همایش های آسیب شناسانه، سخنرانی ها و مصاحبه ها با اهالی فن به صورت مکرر درباره ی آسیب شناسی و موانع رشد سینمای دفاع مقدس، بسیار سخن گفته شده است اما به نظر نگارنده کهتقریباً از سال 61 با این نوع سینما آشنا و مدام پیگیر این موضوع هستم، جدا از مسئله ی نقص ساختاری، نداشتن مدیریت واحد، ضعف در فیلم نامه نویسی، شخصیت پردازی های ضعیف که گاهی به اصل قضیه لطمه وارد می کند، علاقه به شکستن خطوط قرمز نظام، وارونه جلوه دادن ارزش ها که متأسفانه اخیراً بیشتر شاهد این موضوع بوده ایم، تلفیق ارزش های زمان جنگ با مسائل سیاسی روز، کپی کاری ناشیانه از آثار مهم خارجی، نشناختن اصول عمدتاً از جانب کسانی که با دید منفی به مقوله ی دفاع مقدس می نگرند، تعدد اماکن نظارتی و کمبود اماکن حمایت کننده، نداشتن ثبات لازم برای تصمیم گیری ها که ناشی از شرایط سیاسی و تغییر مداوم مدیران و بالطبع تغییر سیاست گذاری ها است؛ مهم ترین معضل سینمای دفاع مقدس به عنوان تنها ژانر صددرصد ملی است.

با رصد شرایط به صورت کلی در می یابیم که در3 دولت سازندگی (1368-1376)، اصلاحات (1376-1384) و عدالت محور (1384 تا کنون) با انواع و اقسام فیلم ها و موضوعات در قالب این ژانر مواجه بوده ایم که بنا به فراخور زمان و کشمکش های سیاسی تا حد توقیف فیلم هم پیش رفته اند که خود بیانگر نبود استراتژی مدون و برنامه ریزی صحیح از سوی مدیریت کلان فرهنگی کشور است.

در پایان ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که به فرموده ی مقام معظم رهبری جنگی که برای ما به مثابه گنج می ماند،می تواند منبع الهام و تولید هزاران اثر با مقیاس جهانی باشد که کمترین حد شناسایی ابرمردانی است که با ایثار خود در تاریخ این مرز و بوم جاودانه شدند و این ما هستیم که بنا برگفته ی نغز سید شهدای اهل قلم سید مرتضی آوینی، زمان ما را با خود برده است و فارغ از حب و بغض های سیاسی و جناحی با ساخت آثاری در خور توجه و شأن این مجاهدان فی سبیل الله رسالت زینب گونه ی خویش را به پایان برده و ما نیز بنا به مسئولیت و جایگاه خویش جاودانه شویم.

(*)
کلید واژه ها: سینما - دفاع مقدس - ایران - بعد از انقلاب - مقدس - ابراهیم حاتمی کیا - مردم - تبلیغاتی - سیدمرتضی آوینی - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - رهبر - واقعیت - فرهنگی - اسلامی - عراق - حرفه - سینمای ایران - مناطق - درگیر - پدیده - مستندسازان - رییس جمهور - ملاقلی پور - حاتمی کیا - صدام - کشور - جبهه - هنری - نظام

آخرین اخبار سرویس:
مجموعه پیام تسلیت درگذشت اقوام نزدیک و دور

عکس یادگاری آخرین جلسه هیأت دولت در سال 1396

مهدی مردانی (گلستانی)‏ توسعه قلمرو کارآمدی فعل معصوم در استنباط: مبنا و پی آمد

معین شرافتی پشت پرده جنایات خیابان پاسداران، دراویش سنتی یا مدرن؟

باز هم خداحافظی تتلو با موسیقی ایران! +تصویر

چرا دولتها در ایران هیچ گاه نخواهند توانست اقتصاد را از نفت جدا کنند؟

ان شاءالله جزو کسانی باشید که رژیم اشغالگر قدس را نابود و قدس شریف را آزاد کنند

دوازده سفارش لقمان به پسرش درباره مسافرت

تصاویر/ حاشیه های آخرین جلسه هیأت دولت در سال 96

وزیر خارجه عمان چه پیامی از آمریکا به ایران آورد؟

امن ترین وسیله سفر مشخص شد!

5 توصیه پیامبر(ص) برای صفای دل

وضع تحریم جدید علیه ایران نقض برجام است

سکینه محمدپور تحلیل و نقد فلسفه مکانیکی

حجت الاسلام محسنی اژه ای: برنتافتن قانون مصداق دیکتاتوری است / تظاهرات سراسری در اروپا علیه نژادپرستی و تبعیض / احتمال فیلتر دائم یا موقت تلگرام

قسم یونسی را باور کنیم یا دم خروس تاج زاده را؟!

یادداشت/ حمیدرضا مقدم فر قول زور

حیدر عیوضی تفسیر بینامتنی از آیه 69 سوره احزاب بر اساس ترجمه های آلمانی و عبری قرآن کریم

امن ترین وسیله سفر مشخص شد!

صدها مسافر نوروزی گرفتار طوفان/ 3 جاده سیستان و بلوچستان مسدود شد

واکنش بازیگر زن پس از انتشار خبر کشف حجابش +عکس

حمیدرضا پگاه و همسرش با تیپ رسمی +عکس

رییس سازمان دیده بان فرانسه و روسیه از توانایی پوتین برای مقابله با غرب گفت

گلچین پیام تسلیت جوان ناکام و نوجوان

بررسی ارتباط سبک زندگی و نظام اجتماعی؛ نظام اجتماعی، حلقه ای از زنجیره ی سبک زندگی

راز نیکنامی مصدق چیست؟ /همه عیدی گرفتند جز کارگران سرگذر/جشن نوروز، امید آینده ایرانی/رجل سیاسی 1400! /با عنوان مردم را از دست مدیران اشرافی نجات دهیم

عناوین روزنامه های سیاسی 28 اسفند 96/ سال چی بود؟! +تصاویر

دانلود آهنگ جدید مسیح و پیمان بیات بنام دعا کن برام

دانلود آهنگ جدید پیمان کیوانی بنام سارا

اقدامات احمدی نژاد و یارانش با آمریکا و اسراییل یکی است/ افرادی که قانون را بر نمی تابند مصداق صریح دیکتاتور هستند

تحویل گزارش معوقات بانکی به هیئت رییسه مجلس/رشد معوقات از سال 84 تاکنون

حرف های انتزاعی کشور را نجات نمی دهد

شکستگی دست محمد ثلاث مربوط به قبل از ماجرای گلستان هفتم است/ ربطی به حادثه ندارد

مشایی بازداشت شد

ماموریت های نوروزی تشریح شد/ اعلام ترافیک و معرفی مکان های سیاحتی

رییس جمهوری: ایران مصمم به توسعه همه جانبه روابط با عمان است

امن الله طایران؛ الیاس صفاران ؛ مریم شهبازی فرد بررسی رابطه اخلاق و هنر از نگاه افلاطون و کانت

جهانگیری هم شهردار شود بلایی سرش می آورند/ اگر قول رفع حصر دادند به آن عمل کنند

چرا رهبری ورود نمی کنند؟/ مشکل حل نشدن مشکلات کجاست؟

همه برای سربلندی روسیه تلاش خواهیم کرد

چرا در تیم تحقیقات دخالت روسیه فقط 13 «دموکرات» حضور دارند؟

ارگ رایِن یکی از بزرگ ترین بناهای خشتی جهان

گفتگوی شنیدنی با جواد خیابانی و دخترش

امام جمعه اهل سنت اسدیه: علل آسیب های اجتماعی شناسایی شود

دانلود آهنگ جدید مسعود عیسی زاده بنام نقطه چین

دانلود آهنگ جدید میثم محنا بنام اجازه میگیرم

دانلود آهنگ جدید محی بنام لالایی

ناکارآمدی مسئولان، دین و روحانیت را از نظر مردم ساقط می کند/ با عملکرد بدمان به براندازی انقلاب کمک نکنیم

روحانی عید کجا می رود؟

مراسم باشکوه طلاق در ژاپن

مهدی صادقی شاهدانی تحلیل وظایف دولت در قبال مسئله عدالت از منظر قرآن و حدیث ‏

دانلود موزیک ویدیو جدید گروه تَرنگ بنام نوروز

دانلود آهنگ جدید حامد قاسمی بنام دل دیوونه

امام جمعه اهل سنت اسدیه: علل آسیب های اجتماعی شناسایی شود

دانشکده پرستاری شهرستان قاینات مستقل می شود

آخرین دفاعیات متهم حوادث پاسداران + فیلم

جلسات سریالی برای تعیین دستمزد کارگران + فیلم

افزایش 14 درصدی ظرفیت مسافری فرودگاه امام در نوروز 97

وقتی دختر ترامپ راز موهای پدر را فاش کند

مردی که همیشه از خدا می خواست گمنام بماند

دانلود آهنگ جدید دانیال زمانی بنام سراب عشق

گفتگوی جذاب علی ضیا با محسن مسلمان

خواننده و مدل معروف از هم جدا شدند

دولت میراث شخصی روحانی نیست/جهانگیری محدودتر شده است

یوسف شاقول تبیین مبانی و مؤلفه های واقع گرایی در اخلاق از نگاه فیلیپا فوت

شرط ایران برای ادامه پایبندی به برجام

توصیه های مسافرتی وزارت خارجه به مسافران خارج از کشور

ولادیمیر پوتین در ردیف اول قرار دارد.

انتشار مستندات جرائم بقایی برای اولین بار + فیلم

در گفت وگویی اختصاصی با فارس مطرح شد بخش نامه اصلاح حقوق کودکان 2 سال در کشوی میز رییس بایگانی شد/جزییات نامه محرمانه به نجفی برای وضعیت دلخراش کودکان کار

بحران های مدیریتی و مدیریت بحران

آیین نوروز خوانی در نوشهر و گرگان

دانلود آهنگ جدید رضا امیر و حسین سیدی بنام آرامم یار

دانلود آهنگ جدید الیاس قنبری بنام مغرور شدی

چالش خوانندگی محسن مسلمان

نقد و بررسی شعر حجاب ایرج میرزا

حسین شجاعی، علی ثقفیان تأثیر شناخت تحولات تاریخی زبان عربی ‏بر گستره ی پژوهش های ریشه شناسی واژگان قرآن‏

اهواز - نشست صمیمانه استاندار خوزستان با رسانه ها

محسن رفعت تحلیل انتقادی دلالت اصطلاح الخلفاء الراشدون در روایات فریقین

ادامه فعالیت تلگرام به صلاح نیست/ کانال های تلگرام نوعی ترویج لمپنیسم در کشور است/ تندروهای داخلی با حمایت از بستن توییتر و فیس بوک به آن ها کمک کرده اند

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 اسفند

آیین تجلیل و سپاس از اصحاب رسانه خوزستان

دانلود آهنگ جدید حافظ آهو دشتی بنام حس تازه

دانلود آهنگ جدید ویسی بند بنام هر جا باشی

قطر از آمادگی خود برای مقابله با تحریم ها تا 20 سال آینده خبر داد

تلاش برای تاخیر 2 ساعته اقامه نماز عشاء در عربستان

عکس/ بزرگنمایی 800 برابر سطح زیرین پای یک پشه در زیر میکروسکوپ!

نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه در اصفهان

توسعه اقتصاد شهری سیاست راهبردی شورای اسلامی است

دانلود آهنگ جدید علی محمودی بنام لبخند تو

دانلود آهنگ جدید علی حامدی بنام اتفاق خوب

به بهانه 24 اسفند، سالگرد تصویب لایحه ملی شدن صنعت نفت ایران جمعیت فداییان اسلام و نهضت ملی شدن صنعت نفت

لوکاشنکو سالروز برقراری روابط دیپلماتیک با ایران را تبریک گفت

از زادگاه بزرگ مرد ایران تا روستایی به قدمت تاریخ+ تصاویر

شورای وزارتی امنیت ملی عراق یادداشت همکاری اطلاعاتی با ایران را تصویب کرد

لوکاشنکو سالروز برقراری روابط دیپلماتیک با ایران را تبریک گفت

"عدالت سازمانی" به کاهش "اهمال کاری" کارکنان می انجامد

مصاحبه پوتین بعد از انتخابات

انتشار بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری

واکنش احمدی نژاد به بازداشت مشایی

بررسی شکل گیری سینمای دفاع مقدس؛ سینمای دفاع مقدس، ریشه ها و چالش ها

بررسی شکل گیری سینمای دفاع مقدس؛ سینمای دفاع مقدس، ریشه ها و چالش ها