مطالب مرتبط:
تضاد تعیین سقف واردات با تجارت آزاد
85 درصد دیر الزور آزاد شده است/ ایران، ترکیه و عراق درخصوص همه پرسی اقلیم کردستان اقدامات لازم را انجام می دهند
تضاد تعیین سقف واردات با تجارت آزاد
رد پیشنهاد جداسازی وزارت صنعت، معدن و تجارت/استخدام کارگزاران بیمه کشاورزی طبق قانون
رد پیشنهاد جداسازی وزارت صنعت، معدن و تجارت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 01:522017-09-24اقتصادي

عراق پیشنهاد برقراری تجارت آزاد را نپذیرفت


در 6 ماهه سال جاری 44 هزار دستگاه خودروی سواری به کشور وارد شده است که از نظر ارزشی 40 درصد و از لحاظ تعداد 38 در صد افزایش یافته است.

- : مجتبی خسرو تاج امروز در نشست خبری روز ملی صادرات ایران اظهار کرد: در واردات خودرو باید منافع ملی در نظر گرفته شود و اصلاح قوانین واردات این محصول در راستای حمایت از تولید کنندگان داخلی نبوده است و صرفاً برای هوشمند سازی واردات این محصول صورت گرفته است.

وی افزود: در 6 ماهه سال جاری 44 هزار دستگاه خودروی سواری به کشور وارد شده است که از نظر ارزشی 40 درصد و از لحاظ تعداد 38 درصد افزایش یافته است.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: ارزش واردات خودرو در این مدت یک میلیارد و 180 میلیون دلار بوده است.

وی تصریح کرد: حمایت لازم از تولید داخلی از طریق بالا رفتن تعرفه ها صورت می گیرد و اصلاح کردن نحوه واردات خودرو و ایجاد الزام به وجود نمایندگی و خدمات پس از فروش صرفا برای هوشمند سازی واردات صورت گرفته است.

بسیاری از کشورها دوست دارند اقتصادی مانند ایران داشته باشند رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه صحبت های خود با بیان اینکه بسیاری از کشورها آرزو دارند اقتصادی مانند ایران داشته باشند گفت: اقتصاد ایران در شرایط عادی قرار ندارد اما در این شرایط توانسته است روی پایی خود بایستد و مانند کشورهای آسیایی شرایط عادی ندارد زیرا ما باید در هر لحظه منتظر اتفاق تازه ای علیه کشورمان باشیم.

خسروتاج درباره وضعیت صادرات ایران به قطر در سال جاری با توجه به شرایط مناسب صادراتی این کشور گفت: در 6 ماه سال جاری صد میلیون دلار به این کشور صادرات داشته ایم در حالیکه رقم صادرات ما در مدت مشابه سال گذشته حدود 40 میلیون دلار بوده است.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: برای حضور بهتر در این کشور اقدامات مناسبی مانند رفع مشکلات حمل و نقل و صدور ویزا و رفع مشکلات بانکی انجام شده است و اکنون دو بانک صادرات و الخلیج در دو کشور مشغول فعالیت هستند اما باید توجه داشت که ظرفیت بازار قطر خیلی محدود است و کشش زیادی ندارد.

وی درباره وضعیت صادرات ایران به عراق در سال جاری اظهار کرد: در 6 ماهه سال جاری 3 میلیارد و 200 میلیون دلار به کشور عراق صادرات صورت گرفته است که این رقم در مدت مشابه سال قبل 3 میلیارد و 100 میلیون دلار بوده است.

وی تصریح کرد: ایران در کشور عراق رایزن بازرگانی داشته و از این طریق سعی بر توسعه روابط اقتصادی با این کشور دارد اما باید توجه داشت که بی ثباتی هایی در این کشور شاهد هستیم که منجر به بروز مشکلات برای صادرات می شود به طوریکه در گمرک این کشور یکباره عوارضی وضع می شود و بی نظمی ها و رفتارهای خودسرانه ای در استانهای مرزی مشاهده می شود که مورد تایید دولت مرکزی نیز نیست.

بانک های عراقی تحت فشار آمریکا رابطه خوبی با ایران ندارند قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره وضعیت روابط بانکی ایران و عراق گفت: مشکلات بانکی در کشور عراق وجود دارد و بانک های عراقی تحت فشار بانکهای آمریکایی روابط خوبی با ایران ندارند و بیشتر فعالیتهای ما در این کشور از طریق بانک های خودمان صورت می گیرد.

3 بار پیشنهاد برقراری تجارت آزاد به عراق دادیم اما نپذیرفته است این مقام مسئول تاکید کرد: پیشنهاد برقراری تجارت آزاد 3 مرتبه به دولت عراق داده شده است اما این کشور آن را نمی پذیرد زیرا بیشتر درآمدهای فعلی آن از طریق تعرفه و عوارض گمرکی تامین می شود.

خسرو تاج اظهار داشت: دنیا با سرعت زیادی در حال تحول است و کشورها برای خود مشخص می کنند که چه کالایی باید تولید و صادرات کنند تا در آینده نیز توسعه فعالیت داشته باشند.

وی افزود: در شرایط فعلی تولید لوازم خانگی در دنیا هوشمند شده است آیا لوازم خانگی ما نیز این شرایط را دارد و با این شرایط می تواند در آینده در بازارهای صادراتی حضور یابد؟ این مقام مسئول اظهار داشت: وضعیت بازارهای هدف در سالهای آتی نیز به عنوان یک سوال کلیدی باید مورد توجه قرار گیرد تا دچار مشکل نشویم.

در 6 ماه گذشته یک کیلوگرم محصولات کشاورزی به عربستان و همپیمانانش صادر نشده است وی با ذکر مثالی افزود: در سالهای گذشته عربستان بازار مناسبی برای صادرات محصولات کشاورزی ایران بوده است اما در 6 ماه گذشته حتی یک کیلوگرم از این محصولات به عربستان و همپیمانان آن صادر نشده است.

سامانه sheexport در کشور راه اندازی شد وی با بیان اینکه دنیای امروز به دنبال تجارتی فراگیر است تاکید کرد: در این راستا برای استفاده از ظرفیت های بانوان در توسعه صادرات و بازاریابی دیجیتالی سایت sheexport در سامانه توسعه تجارت ایران راه اندازی شده است و در آینده نیز سامانه ای برای جوانان راه اندازی می شود تا تجارت مربوط به گروهی خاص نباشد.

این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این سوال که چرا در حال از دست دادن بازار عراق هستیم گفت: سهم ما در بازار عراق کاهش نیافته است اما بخشی از کاهش صادرات در بخش های مختلف به دلیل پایین آمدن قیمت های جهانی است به طور مثال قیمت مواد پتروشیمی در دنیا کاهش یافته است بنابراین از اینکه به سمت خام فروشی در این بخش رفته ایم نباید گلایه شود.

سهم ایران از بازار عراق کم نشده است خسروتاج افزود: در مجموع کشور عراق حجم وارداتش کم شده است اما سهم ایران از این بازار در مقایسه با سایر کشورها کاسته نشده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کالاهای صادراتی به کشور گفت: 60 درصد از کالاهای وارداتی واسطه ای و 15 درصد آن سرمایه ای بوده است و 25 درصد نیز سهم سایر کالاها است.

صادرکنندگان از سرعت کند بهبود روابط بانکی گلایه مندند این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود درباره مشکلات برقراری ارتباط بانکی با سایر کشورها گفت: صادرکنندگان ما در شرایط تحریم یاد گرفته اند که چطور می توانند با وجود مشکلات بانکی تحریم ها را دور بزنند اما این توقع را دارد که بعد از برجام سرعت بهبود روابط بانکی بیشتر شود و از این بابت گلایه مندند.

وی با اشاره به اظهارات صادرکنندگان گفت: آنها چنین می گویند که چرا باید همانند زمان تحریم هزینه بیشتری برای نقل و انتقال پول بپردازیم و ریسک در این ارتباط وجود داشته باشد و همچنین می گویند چرا نتوانسته ایم مشکلات را بعد از رفع برجام به طور کامل رفع کنیم.

لیست کشورهایی که برای برقراری ارتباط با آنها مشکل داریم در اختیار رسانه ها قرار می دهیم وی با اشاره به اینکه با هفت کشور هدف صادراتی برای برقراری ارتباطات بانکی مشکل داریم گفت: در این راستا نامه ای به آقای سیف رییس کل بانک مرکزی ایران نوشتیم و مشکلات موجود را شرح دادیم اما به زودی لیست کشورهایی که برای برقراری ارتباطات بانکی با آنها مشکل داریم در اختیار رسانه ها قرار می دهیم.

خسرو تاج در بخش دیگری از صحبت های خود با ارائه وعده های امیدبخش برای اعطای یارانه های صادراتی به مبلغ 220 میلیارد تومان گفت: تسهیلات صادراتی در دو بخش به مبلغ 100 میلیارد تومان برای کمک سود تسهیلات صادرکنندگان و 120 میلیارد جایزه صادراتی در نظر گرفته شده است که ابلاغیه آن نیز انجام شده و منتظر تخصیص آن هستیم تا در قالب سیاست های سبد حمایتی در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد.

وی افزود: این بسته حمایتی در قالب ارائه تسهیلات برای ثبت برند حضور در نمایشگاه یارانه حمل و نقل واگذار می شود اما تا زمانی که پولی نیاید نمی توانیم قول دهیم.

خسروتاج در بخش دیگری از صحبت های خود با گلایه از دولت بابت تاخیر در اختصاص مبالغ یارانه های صادراتی گفت: به معاون اول رییس جمهور موضوع جایزه های صادراتی مطرح شد و اینطور گفته شد که جایزه های صادراتی را باید به شکل دیگری از سایر هزینه های دولت نگاه کنید زیرا بیشتر از 6 ماه از اول سال می گذرد اما هنوز اختصاص نیافته است.

عدم اختصاص یارانه های صادراتی صدای خسرو تاج را نیز در آورد: 6 ماه گذشته هنوز یارانه اختصاص نیافته است ما نیز به دولت معترضیم وی افزود: در خصوص اعطای یارانه های صادراتی به صادرکنندگان کشور ما نیز همصدا با بخش خصوصی هستیم و معتقدیم که باید یارانه های صادراتی اختصاص یابد و ما نیز معترض هستیم.

خسروتاج با بیان اینکه رتبه تجارت فرامرزی ایران 23 پله بالا رفته است گفت: در هر حال باید اولویت ها در کشور برای توسعه صادرات مشخص شود و تعیین شود اولویت ما حمایت از تولید داخلی و مبارزه با قاچاق است یا نه که تحقق این امر مکانیزم های خاص خود را می طلبد.

جزییات روز ملی صادرات امسال معاون وزیر صنعت در بخش دیگری از صحبت های خود درباره برگزاری بیست و یکمین سالروز ملی صادرات گفت: روز ملی صادرات همه ساله در 29 مهر ماه با حضور مقامات عالیرتبه کشوری و اقتصادی در تهران برگزار می شود که شعار امسال تکرار عزم ملی است.

وی افزود: در این روز از 50 صادرکننده برتر ملی با اعطای تندیس صادرکننده نمونه تقدیر به عمل می آید.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: حدود 700 شرکت در فرآیند ثبت نام صادرکنندگان برتر سال جاری مشارکت داشتند که نزدیک به 70 درصد رشد را شاهد هستیم و از این تعداد 660 شرکت در بخش کالا و مابقی شرکت ها متعلق به شرکت های صادرکننده خدمات بوده است.

وی اظهار داشت: از میان متقاضیان ثبت نام کرده برترین های هر گروه کالایی با توجه به شاخص های اعلامی انتخاب و جهت تحویل پرونده ها و مستندات به آنها اطلاع رسانی شده است.

وی تصریح کرد: در مجموع 149 شرکت صادرکننده کالا و خدمات از برترین های گروه کالایی برگزیده شده اند تا پرونده های خود را به دبیرخانه روز ملی صادرات تحویل دهند و از این تعداد 117 پرونده مربوط به صادرکنندگان کالا و 32 پرونده مربوط به صادرکنندگان خدمات است.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری به دلیل شرایط مندرج در مصوبه هیئت وزیران مبنی بر حصول رشد 10 درصدی در مقایسه با سال انتخاب برخی صادرکنندگان کشوری نتوانستند در فضای رقابتی شرکت کنند گفت: در سال جاری فرصت جدیدی بعد از سالها نصیب بنگاههای کوچک تر شده است تا بتوانند خود را نشان دهند.

در 5 ماهه ابتدایی سال جاری کاهش صادرات داشتیم اما در 6 ماهه جبران می شود وی تاکید کرد: در دوره های 3 ماهه، 4 ماهه و 5 ماهه ابتدایی سال جاری، کاهش صادرات را مشاهده کردیم اما پیش بینی می شود که رشد صادراتی کشور در 6 ماهه ایجاد شود.


کلید واژه ها: کشور - صادرات - ایران - سازمان توسعه تجارت ایران - واردات - واردات خودرو - صادرات ایران - خودرو - اقتصاد - خودروی سواری - میلیارد - اقتصادی - تجارت ایران - شرایط - توسعه - دلار - مشکلات - عراق - صورت - تولید کنندگان - افزایش - درصد - هوشمند - اقتصاد ایران - بانک صادرات - سواری - تولید - حمایت - اصلاح - صدور ویزا

آخرین اخبار سرویس:
خروج سالانه 9میلیارد دلار ارز مسافرتی از کشور

مدرسه 12 کلاسه فاز 3 شهر جدید عالیشهرافتتاح شد

استخدام مدیر بازرگانی در یک شرکت معتبر و بین المللی در تهران

شریعتمداری: باید رضایتمندی را بین شهروندان ببینیم

اینفوگرافیک / مقایسه قیمت بنزین در ایران و سایر کشورها

کشف دو محموله طلای قاچاق از مسافران ورودی ترکیه

یارانه چند نفر در سال 97 قطع خواهد شد؟

بسته محرک اقتصادی سعودی به ارزش 19.2 میلیارد دلار

آخرین وضعیت قیمت سکه و ارز در بازار امروز

رابطه حبس نفس و افزایش قدرت

رابطه حبس نفس و افزایش قدرت

نگرانی رییس جمهور از گران شدن دلار

بیکاری 18 درصدی در شمال کشور زیبنده نیست/ لزوم توجه به توسعه اقتصادی صادرات محور

آغاز فروش بلیت سفرهای ریلی زمستانی از امروز

بنام زنی که به نان شب محتاج است 600 بنز و پورشه وارد کردند!

بهره برداری از 64 هزار کلاس درس/ 30 هزار کلاس مقاوم سازی شد

واکنش رییس انجمن کنترل تسلیحاتی آمریکا به ادعاهای نیکی هیلی درمورد ایران

گزارش رقابت پذیری جهانی 2017

باید به سمت نوسازی صنعتی و معدنی ایران برویم/فشار مالیات از روی واحدهای تولیدی برداشته شود

برای صبحانه سراغ این ماده لبنی نروید

دست‎های پشت پرده در گرانی کاغذ

ایجاد 1800 شغل مستقیم در بندر امیرآباد بهشهر +تصاویر

ایجاد مشوق ها برای رفع موانع واحدهای تولیدی مستقر در بنادر

وقوع قتل در شهرستان آزادشهر

استخدام طراح گرافیک پاره وقت خانم در اصفهان

مازندران رتبه پنجم کیفیت پخت نان در کشور را دارد

استاندار کرمانشاه عملیات بازسازی را به زمستان موکول کرد!

بازدید از 76 واحد سورتینگ بابل طی آذرماه سال جاری/ پیش بینی تولید 385 هزار تن مرکبات

از خرید تخم مرغ های محلی خودداری کنید

دیزنی با 52 میلیارد دلار فاکس را می خرد

قیمت مسکن در شرق تهران +جدول

قیمت دلار در سال 1397چه وضعیتی در ایران خواهد داشت؟

آیفون X اندرویدی + عکس

سرمایه گذاری مشترک شرکت نستله ایران در صنعت لبنیات کشور

معاون مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان: انار نادری ظرفیتی برای رونق گردشگری بادرود

استخدام منشی خانم در شرکت فنی و مهندسی ایپاد در تهران

استخدام کارشناس فروش تجهیزات پزشکی در فناوری پزشکی طبفا

استخدام کارمند فروش باحقوق مثبت،پورسانت،پاداش در تهران

استاندار خوزستان: مدیران کم کار از چرخه مدیریت حذف می شوند

ساطع شدن گاز متان بر اثر خشک شدن دریاچه ارومیه مانع تشکیل ابرهای بارشی می شود

افتتاح سردخانه 12 هزار تُنی در رشت

معاون مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان: انار نادری ظرفیتی برای رونق گردشگری بادرود

سایپا سراتو را یک شبه 14 میلیون گران کرد

لامبورگینی هم شاسی بلند می سازد

نشان آزادی سوچی پس گرفته شد

بهره برداری از 2 پروژه آبرسانی روستایی در شهرستان اندیکا

آموزش 5 هزار دانش آموز نهمین جشنواره فراگیری نخستین واژه آب

استان سمنان موفق به کسب رتبه برتر در ششمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت ، معدن و تجارت شد

معرفی وزارتخانه های برگزیده در ایجاد تعامل بین صنعت و دانشگاه

صادرات غیرنفتی از مرز 28 میلیارد دلار گذشت

جورج کلونی به هر یک از دوستانش یک میلیون دلار داد

اتفاقی عجیب در طبیعت که سنجاب ها رقم زدنند!/عکس

استاندار خوزستان: زیرساخت امنیت با فعالیت اقتصادی محقق می شود/ چغندرقند محصول استراتژیک کشور است

ربیعی:کاهش فقر مطلق با همکاری و درک متقابل بین مردم و دولت میسر می شود

روند افزایش فاصله طبقاتی در جهان

یارانه چند نفر در سال 97 قطع خواهد شد؟

فوری ... / جزییات پرداخت پاداش پایان خدمت 97 فرهنگیان از صندوق توسعه ملی !

پله های برج کج پیتزا در ایتالیا پس از 500 سال/عکس

قیمت واحد مسکونی 50 متری در تهران +جدول

قیمت بنزین و گازوییل در ایران بسیار ارزان است

خودروهای میلیاردی برای سوپرپولدارها +جدول

استاندار خوزستان: مدیران کم کار از چرخه مدیریت حذف می شوند

دولت هیچ عزمی برای کاهش هزینه خود ندارد/ریخت و پاش در وزارت نفت

مردم خودشان درباره یارانه ها تصمیم بگیرند/ ما نمی توانیم قیم مردم باشیم

مکزیکی ها روزانه هفت زن را کشته اند

استاندار خراسان جنوبی: یارانه مخرب ترین نوع پرداختی به مردم است/ دولت 50 هزار میلیارد تومان به مردم صدقه می دهد

تحقق شورای عالی معادن استانها اقدامی ارزشمند است

سنگ آهن بالای 70 دلار باقی ماند

پیشرفت 60درصدی فولاد سازی سفید دشت چهارمحال وبختیاری

افزایش قیمت طلا و کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی

حاجی دلیگانی: مردم خودشان درباره یارانه ها تصمیم بگیرند

انعقاد قرارداد ساخت 3 بیمارستان بین ایران و کره جنوبی

راه اندازی سامانه کالاهای ملوانی و ته لنجی در گمرکات خوزستان

پیش‎بینی اقتصاددان حامی دولت؛ بیکاری سال 97 تشدید می‎شود

پایان بدون نتیجه هشتمین دور از مذاکرات ژنو

یادداشت دکتر غلامحسین الهام/ پرداخت یارانه نقدی تعهد حاکمیت جمهوری اسلامی است

گرانی در انتظار شب یلدا

مردم خودشان درباره یارانه ها تصمیم بگیرند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: دولت عزم خود را برای شناسایی دهک های بالای جامعه به کار گیرد/ نمی توان با وعده و اوراق اسناد خزانه کاری را پیش برد

ذخیره چهار هزار تن نمک و شن در راهدارخانه های یزد برای زمستان/ استقرار 26 گروه راهداری در جاده های استان

خرید تایر خودرو چقدر هزینه بردار است؟ + جدول

بازار سهام دوباره رکورد شکست

خوابی که دولت روحانی برای یارانه دیده است

هند واردات نفت از ایران را 55 درصد کاهش داد

رییس اتاق اصناف بندرلنگه خبر داد راه اندازی بازارچه مرزی بندرلنگه تا پایان سال جاری

بهشت معادن از فقر اکتشافات رنج می برد

دولت برای همه معادن نسخه واحد نپیچد!‏

دلایل افت 9 درصدی تولید آلومینیوم ایرالکو

کلید خوردن فاز جدید سرمایه گذاری و خرید طرح های ایرانی توسط چینی ها

سرمایه گذاران 11 کشور عضو جاده ابریشم به ایران آمدند

یک پیشنهاد برای پُرپول شدن جیب 150هزار پسته‎کار

پرداخت تسهیلات به هنرمندان حوزه مشاغل خانگی استان سمنان

دستگاه های متولی برای رفع بوی پسماندهای جنوب تهران چاره اندیشی کنند

راه آهن اردبیل - پارس آباد در اولویت قرار دارد

شهرک های صنعتی وضعیت مناسبی ندارند

افزایش چشم گیر آمار افراد بی خانمان در انگلیس

آغاز ساخت سه واحد آموزشی به همت بنیاد برکت در گتوند

270 تونل و بیش از 2 هزار پل در حال ساخت است

وظایف بانک جهانی چیست؟

معنوی نژاد بهترین بازیکن زمین شد/عکس

عراق پیشنهاد برقراری تجارت آزاد را نپذیرفت

عراق پیشنهاد برقراری تجارت آزاد را نپذیرفت