مطالب مرتبط:
تناقض در قوانین وزارت صنعت و گمرک/ موانع گمرک در تبادل اطلاعات بین دستگاه ها
پیشنهاد وزارت صنعت به دولت برای تغییر تعریف خودرو لوکس
پیشنهاد وزارت صنعت به دولت برای تغییر تعریف خودرو لوکس
عزیزی در گفت وگو با فارس خبرداد مخالفت اعضای کمیسیون اجتماعی با تقسیم وزارت صنعت، معدن و تجارت به 2 وزارتخانه
تفکیک وزارت صنعت رد شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 00:002017-09-24اقتصادي

تناقض در قوانین وزارت صنعت و گمرک/ موانع گمرک در تبادل اطلاعات بین دستگاه ها


مدیر کل فناوری ستاد مبارزه با قاچاق گفت: یک سری تبادل اطلاعات بین گمرک و دیگر دستگاه ها باید اتفاق بیفتد که بستر آن موجود بوده، ولی به نهایت کار که می رسیدیم با یک سری مانع کاری ها و کند کاری ها از طرف دوستان گمرک مواجه می شدیم.

- واردات 12.

5 میلیارد دلاری انواع کالای قاچاق به کشور لزوم مبارزه با این پدیده شوم را که منجر به از بین رفتن اشتغال و تولید در بخش های مختلف صنعتی در کشور شده است، را بیشتر می کند.

بنابراین تقویت و توانمندسازی ساختارها در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از ضرورت های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین وزارت خانه و سازمان های مرتبط با این امر است.

در همین رابطه گفت وگویی با حمیدرضا دهقانی نیا مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشتیم، تا از آخرین وضعیت سامانه های مختلف مرتبط با مبارزه با قاچاق کالا در ستاد و سازمان های مختلف مطلع شویم.

* فارس: آخرین وضعیت اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستگاه های مختلف چگونه است؟ دهقانی نیا: در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و سامانه های مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعریفی وجود دارد، مبنی بر اینکه در این راستا با منظومه ای از سامانه ها مواجه هستیم که وزن هر سامانه با سامانه دیگر متفاوت است، اما در عین حال ارتباط معنایی و محتوایی با هم دارند.

در ماده 5 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشخصا این اختیار به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داده شده که اگر برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشخیص داد که سیستم الکترونیکی و یا سامانه هوشمندی باید توسط دستگاه یا سازمان طراحی، تهیه و اجرا شود، این موضوع را به هییت دولت و رییس جمهور پیشنهاد دهد تا رییس جمهور ابلاغ کند که آن سازمان و وزارت خانه آن سیستم الکترونیکی را اجرا کند.

ذیل تبصره 3 ماده 5 سامانه ای وجود دارد، تحت عنوان سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق که سامانه ستاد در مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

تمامی ارتباطات معنایی بین مواد 5، 6، 7 و ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به این موضوع برمی گردد که سامانه ها به تفکیک دستگاه ها و مسئولیت هایشان در حوزه مبارزه با قاچاق احصاء و ابلاغ شده و مشخصات آن با همکاری خودشان به آیین نامه تبدیل شده و بر آن اساس ستاد مبارزه با قاچاق پیگیر اجرایی کردن آن سامانه ها است، تا اطلاعات آن تکمیل و به سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق منتقل شود.

در حوزه مبارزه با کالای قاچاق و ارز هیچ راهی وجود ندارد، مگر اینکه تمام ردپایی که در حوزه تجارت کشور نقش می بندد، ثبت و رصد شود.

مدیریت تجارت کشور هم تنها با اشراف اطلاعاتی و آن هم با الکترونیکی کردن تمامی اطلاعات و فرآیندها امکان پذیر است.

در سامانه های حوزه پیشگیری و مبارزه با کالای قاچاق که ماهیت اصلی آن شفاف کردن فرآیندهای تجارت از گرفتن کارت بازرگانی، اظهار کالا در سامانه گمرک، ثبت سفارش و باز شدن خط اعتباری LC است، این موضوعات در هم تنیده در نظر گرفته شده تا بتوان فرآیند نامیمون قاچاق را اولا تشخیص و ثانیا جلوگیری کرد.

* فارس: اختلافاتی بین گمرک و وزارت صنعت پیرامون تبادل اطلاعات سامانه تجارت گمرک و سامانه تجارت وزارت صنعت ، معدن و تجارت وجود دارد، آیا با وجود این اختلافات تبادل اطلاعات بین این دو انجام می شود؟ - دهقانی نیا: اگر بگویم نه، نادرست است.

در برخی موارد تبادل اطلاعات بین سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی در امور گمرکی وزارت امور اقتصادی و دارایی مشخصا گمرک ایران و سامانه جامع تجارت وزارت صنعت برقرار است.

اما این ارتباط مطلوب ما نیست و هنوز مطلوبیت مورد نظر ما حاصل نشده است.

فارس: مطلوبیت چه وقت حاصل می شود؟ موارد اختلافی چیست و حل کننده و هماهنگ کننده این دو سازمان کدام نهاد است؟ دهقانی نیا: دو هفته پیش جلسه ای با مسئولان گمرک و وزارت صنعت برگزار شد و از مسئولان سازمان فناوری اطلاعات و دبیر کمیته دولت الکترونیک هم کمک گرفته شد، ولی واقعیت این است که به سمت مطلوبیت برای برقراری ارتباط خیلی کند حرکت می کنیم.

مثلا یکی از مواردی که به تازگی حاصل شده است این است که اطلاعات پته الان از طرف گمرک در اختیار سازمان راهداری و حمل نقل جاده ای قرار می گیرد، در حالی که قبلا این اتفاق نمی افتاد، اما این موضوع توسعه پیدا نکرده است.

از گمرک شهید رجایی در بندرعباس شروع شده و همین طور در حال ادامه است.

فارس: به چه دلیل نرخ پیشرفت در این حوزه کند است؟ دهقانی نیا: قوانینی در حوزه امور گمرکی و صنعت، معدن و تجارت وجود دارد که با همدیگر متناقض اند و این قانون ها باعث کندی تبادل اطلاعات بین این دو مجموعه شده است.

بنابراین با توجه به سامانه هایی که راه اندازی می کنیم و نیازهایی که به فراخور زمان و موضوع پیش می آید، موضوعی را پیگیری و حل می کنیم.

مثلا در حوزه طرح احراز اصالت گوشی تلفن همراه و یا ثبت گوشی در شبکه نیاز است که اطلاعاتی که گمرک ایران از یک سال و نیم گذشته دارد، تحت عنوان شناسه بین الملل کالای تجهیز تلفن همراه (IMEI) از واردکننده اخذ کند و در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد، تا وزارت صنعت بتواند طرح رجیستری را به همراه وزارت اطلاعات پیگیری کند.

این بستر تبادل اطلاعات از یک و نیم ماه قبل عملیاتی شده است و در این بستر تبادل اطلاعات را از (IMEI) شروع می کنند و به سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت می روند.

تنها راهی که الان در حوزه تبادل اطلاعات وجود دارد تا قوانین تنه به تنه هم نزنند و مانع ایجاد نکنند، این است که به تفکیک موضوعاتی که مطرح می شود، امور را ساماندهی کنیم.

فارس: به نظر می رسد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در هماهنگی و متصل کردن دستگاه ها به هم آهسته عمل می کند.

این انتقاد را می پذیرید؟ یا اینکه کندی در این بخش علت دیگری دارد؟ دهقانی نیا: کند عمل کردن ستاد در ایجاد هماهنگی بین سازمان ها را در امر مبارزه با قاچاق کالا را نمی پذیریم.

واقعیت این است که ستاد بیش از توان خود کارها را پیگیری می کند.

هماهنگی یک بخش قضیه است و طلب همکاری بعد از هماهنگی بین دو سازمان امر دیگری است.

معمولا مجموعه ها، سازمان ها و وزارت خانه های مرتبط با مبارزه با قاچاق کالا وقتی به یک جلسه ای دعوت می شوند، در انتهای آن جلسه صورت جلسه ای تهیه و به امضا حاضران می رسد و همان صورت جلسه هم ابلاغ می شود، اما وقتی می خواهید که بر اساس هماهنگی صورت گرفته همکاری صورت بگیرد، کار با کندی انجام می شود.

فارس: در موضوع همکاری سازمان گمرک و وزارت صنعت کم کاری و کندی از کدام ناحیه است؟ - دهقانی نیا: اگر بگویم، کندی از سمت گمرک بوده، نادرست است.

برای اینکه دوستان وزارت صنعت، معدن و تجارت بخواهند ارتباطی را با مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی ایجاد کنند تا بتوانند تبادل اطلاعات را نهایی کنند، زمان خیلی زیادی باید صرف شود که دوستان گمرک کار خودشان را انجام داده بودند و اطلاعات را به خوشه اطلاعات برده بودند و منتظر ایجاد زیر ساخت ها بودند که اکنون زیر ساخت ها ایجاد شده و اثر ارتباطی هم مهیا شده و ما هم پیگیری کردیم که این سرویس های اطلاعاتی در اختیار وزارت صنعت و معدن قرار بگیرد.

اما از آن طرف هم نمی توانم بگویم که همه چیز از طرف گمرک خوب بوده و مشکل از وزارت سمت بوده است، زیرا در برخی از موارد باید یک سری تبادل اطلاعات بین گمرک و دیگر دستگاه ها اتفاق می افتاده که بستر ارتباط آن موجود بوده و صورت جلسه آن هم تنظیم شده، ولی به نهایت کار که می رسیدیم با یک سری مانع کاری ها و کند کاری ها از طرف دوستان گمرک مواجه می شدیم.

فارس: مثال بیاورید.

دهقانی نیا: مثل ارسال اطلاعاتی که از گمرک برای راهداری اتفاق افتاد.

راهداری و گمرک جمهوری اسلامی ایران هر دو توافق کردند که این اتفاق صورت پذیرد، اما تا زمانی که راهداری و گمرک برای چنین اقدامی دست به کار شدند، زمان زیادی طول کشید.

فارس: بعضی از سازمان ها اطلاعات را حبس می کنند و اطلاعات را جزء داده ای خودشان می دانند و معتقدند این دیتاها را نباید به دیگر دستگاه ها بدهند، این را قبول دارید؟ - دهقانی نیا: ممکن است برخی دستگاه ها چنین نگاهی داشته باشند، اما در دو سال اخیر این نگاه رفته رفته تغییر کرده و در حال کمرنگ شدن است.

دلیل اصلی اینکه دستگاهی اطلاعاتش را در اختیار نمی گذارد، ناقص بودن اطلاعات است و اینکه اطلاعات شفافیت مورد نظر را ندارد.

در یک و نیم سال اخیر اراده همکاری واقعا زیاد شده است، زیرا همه نتیجه آن را دیده اند.

کندی کار به این دلیل است که در دو سال اخیر با فرآیندهای جدیدی مواجه شد ه ایم، بسیاری از این اطلاعات را به صورت الکترونیکی در کشور نداشتیم، تا بخواهیم در مورد تبادلش بین سازمان ها یا وزارت خانه ها صحبت شود.

بسیاری از دستگاه ها اصلا سیستم های الکترونیکی نداشتند و راه اندازی سیستم های الکترونیکی هم یکی از مشکلات در دو سال گذشته بود.

فارس: الان وضعیت سازمان ها در راه اندازی سیستم های الکترونیکی چگونه است؟ دهقانی نیا: وضعیت بسیار تغییر کرده است.

نباید در چنین شرایطی بگویم که مشکل از سمت گمرک است یا مشکل از سمت وزارت صمت است، اصلا این نگاه غلط است.

و ما باید بدانیم که وارد پارادایم جدیدی در حوزه فناوری اطلاعات در کشور شده ایم و پارادایم جدید این است که دیگر نمی خواهیم از فناوری اطلاعات فقط صرفا به عنوان یک ابزار استفاده کنیم، بلکه فناوری اطلاعات بستر تمامی فرآیندهاست و اگر می خواهیم در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیشرفت کنیم، باید این فرآیند و شفاف سازی در بستر فناوری اطلاعات باشد.

پس، سازمان های مجاور و همکاری هم باید به این بلوغ سازمانی از نظر اجرایی و از نظر فنی برسند تا بتوانند این فرآیندها را کامل کنند.

فارس: الان همه دستگاه ها پای کار هستند، یا هنوز دستگاه هایی وجود دارد که بستر ها را برای خود نساخته است یا در تبادل اطلاعات مقاومت می کند؟ دهقانی نیا: سازمان های اصلی پای کار هستند، اما چیزی که ما را اذیت می کند، این است که بلوغ فنی سازمان ها با همدیگر متفاوت است.

سازمان ها ساختارهای قدیمی دارند که الان با همان ساختارهای کهنه می خواهند براساس پارادایم جدیدی به عنوان فناوری ارتباطات و اطلاعات فعالیت کنند.

بنابراین سازمان هایی می توانند موفق باشند که استراتژی هایی تبیین کنند که به آن هدف مورد نظر برسند.

الان سازما ن ها فهمیده اند که یک سری سیستم ها را باید راه اندازی کنند و فهمیده اند که این سیستم باید دارای چه فرآیندهایی باشد.

بعضی ها هم این مرحله را پشت سر گذاشته اند و در حال تبادل اطلاعات هستند که چه داده هایی بدهند و چه داده هایی را طی چه فرآیندی بگیرند.

فارس: خیلی کند نیست؟ دهقانی نیا: چرا به نظرم کند است، یعنی اگر بلوغ سازمانی هم اندازه بود یا این تفاوت فاحش را در حوزه فناوری و فنی نداشت، ما بسیار جلوتر بودیم.

فارس: یکی از سامانه هایی که باید ایجاد شود و بانک مرکزی طبق قانون مبارزه با قاچاق متولی آن است، ایجاد سامانه اطلاع مالی صرافی هاست.

در حال حاضر این سامانه وجود دارد و تبادل اطلاعات با سامانه جامع تجارت، گمرک و دیگر دستگا ه های ناظر دارد؟ دهقانی نیا: در حوزه بانک مرکزی، فقط سامانه اطلاعات ارزی مدنظر ما نیست.

در حوزه بانک مرکزی یک پرتال کلی مدنظر ماست که زیر این پرتال چند نوع سامانه و پرتال مد نظر ماست.

از جمله این سامانه ها می توان به سامانه مدیریت ارز حاصل از صادرات، سامانه سمت مدیریت تأمین ارز، سامانه نظارت ارزی، سامانه ارز همراه مسافر است.

اما موضوعی که شما به آن اشاره کردید، یعنی تبادل اطلاعات بین گمرک و پرتال ارزی بانک مرکزی نزدیک به یک سال و نیم است که دچار خدشه شده است و جلسات متعددی هم در دولت پیرامون این موضوع گذاشته شده تا موضوع جمع شود و به یک سر منزل مطلوب برسد.

فارس: علت اختلاف چیست؟ علت اختلاف این است که دوستان گمرک برداشت خودشان را دارند و بانک مرکزی هم برداشت خودش را دارد، دوستان گمرک و بانک مرکزی را در کمیته دولت الکترونیک جمع کردیم و اتفاقا در تبادل اطلاعات به یک توافق رسیدند و صورت جلسه ای هم بین یکدیگر تبادل کردند، تا بتوانند براساس این صورت جلسه تبادل اطلاعات را که مدتی جریان داشت و بعد از یک مدت هم به واسطه تغییر سیستم ها و برخی بسترهای ارتباطی متوقف شده بود را از سر بگیرند و این تبادلات را نهایی کنند.

در آخرین جلسه ای که نزد مسئولان انک مرکزی بودیم قرار بر این شد که طی یک زمان بندی مشخص ظرف یک ماه این تبادل اطلاعات را از برخی از اقلام اطلاعاتی آغاز کنند.

فارس: یعنی در یک ماه آینده اطلاع سیستمی و آنلاین بین گمرک و پرتال ارزی بانک مرکزی برقرار می شود؟ دهقانی نیا: در یک ماه آینده قطعا این کار شروع می شود، ولی اینکه چه زمانی به مطلوب نهایی برسیم زمان می برد.

زیرا یکی از مشکلاتی که در این مورد وجود دارد این است که دوستان کالاهایی را که رصد می کنند بین همدیگر با نام های متفاوت است.

فارس: مگر از تعرفه یا اچ اس کد واحد استفاده نمی کنند؟ دهقانی نیا: اچ اس کدی که در گمرک استفاده می شود با ثبت سفارشی که بازرگان در حوزه ثبتارش ذیل سامانه جامع تجارت انجام می دهد، همخوانی ندارد، از آنجا که ارتباط یک به یک بین این دو سیستم وجود ندارد، هماهنگ کردن این دو مجموعه کار بسیار مشکلی است.

- فارس: در حال حاضر کالای قاچاق از طریق تبلیغ در فضای مجازی بدون هیچ محدودیت و حتی پرداخت عوارض فروخته می شود، برای نظارت و کنترل این موضوع چه باید کرد و آیا قانونی برای کنترل آن وجود دارد؟ دهقانی نیا: به این موضوع در کشور کمتر پرداخت شده است.

در حوزه ساختاری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اداره کل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف، دفتری تحت عنوان رصد و کنترل مبارزه با کالاهای قاچاق در فضای مجازی وجود دارد که توسط عده ای این گونه سایت های عرضه کالا در فضای مجازی کنترل می شود.

با گذشت زمان، عرضه کالا در فضای مجازی بیشتر می شود و هیچ گریزی از آن نیست.

اما باید بگویم که با توجه به سرعتی که این موضوع پیدا کرده است، با قوانین فعلی نمی توان به مبارزه عرضه کالای قاچاق در فضای مجازی پرداخت.

یک سری کرسی های هم اندیشی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور متخصصان حوزه فضای مجازی در راستای مبارزه با عرضه کالای قاچاق در فضای مجازی راه اندازی شده است که در آنجا یک سری موارد تبیین و یک سری هم احصاء شده است.

ما برای عرضه کالاهای غیرملموس در کشورمان سازمان متولی نداریم.

فارس: نیاز به اصلاح قانون داریم؟ دهقانی نیا: در حوزه مبارزه با قاچاق کالا نیاز به اصلاح و بروزرسانی قانون وجود دارد و باید یک سری مسائل را برای همیشه در این زمینه روشن و شفاف کنیم.

فارس: برآورد ارزش عرضه کالای قاچاق در فضای مجازی چقدر است؟ دهقانی نیا: برآورد ستاد از عرضه کالای قاچاق در فضای مجازی یک درصد است و هر چه می گذرد، این موضوع بیشتر می شود و کنترل آن هم سخت تر است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: مبارزه با قاچاق - قاچاق کالا و ارز - مبارزه - قاچاق - فناوری اطلاعات و ارتباطات - ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز - اطلاعات - فناوری اطلاعات - ارتباطات - ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا - تبادل اطلاعات - فناوری - رییس جمهور - گمرک - قانون - وزارت - ماده - اتفاق بیفتد - وزارت صنعت - مدیر - کشور - صنعت - خانه - میلیارد - پیشنهاد - متفاوت - قوانین - واردات - اشتغال - تولید

آخرین اخبار سرویس:
موج اشتغالزایی در البرز فعال شده است

فراخوان تکمیل اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع سال 97

دانستنی های جالبی که از این خوراکی ها نمی دانستید!

بازدید استاندار تهران از کارخانه های قند و شیروارنا ورامین

با انصراف داوطلبانه از یارانه موافقید؟ / نظر دهید

خشکسالی، کم بارشی شدید و تنش آبی مزمن در البرز

کمیسیون انرژی مصمم به تصویب سهم 14.5 درصدی شرکت نفت در مجلس است

خوابگاه دانشجویی خیرساز دانشگاه کاشان افتتاح شد

توقف ساخت سالن ورزشی راستقان مانه و سملقان به علت نبود اعتبار

نیاز صنعت آرد و نان ایران به بازاریابی و فناوری نوین

تاکید های پی در پی استاندار تهران مبنی برایجاد 126 هزار شغل

دلار نخرید؛ ضرر می کنید

نسل جدید Mi Notebook Air 13.3 شیائومی با پردازنده کافی لیک اینتل رونمایی شد

59 درصد سدهای کشور خالی است

یک بطری آب صد درصد فرانسوی چند؟

دیدار رییس کمیته امداد با مدیر عامل بانک تجارت

نسل جدید Mi Notebook Air 13.3 شیائومی با پردازنده کافی لیک اینتل رونمایی شد

«بچه پولدارهای تهران» چگونه به اعتراضات دامن زدند؟ +عکس

راغفر: رقم 700 هزار تومان خط بقاست نه خط فقر/ احتمالا منظور، حداقل نیاز کالری یک فرد برای زنده ماندن بوده

دلار نخرید؛ قیمت ها پایین می‎آید/منابع خود را به ارز تبدیل نکنید

دسته چک های جدید در دستان مشتریان بانک صادرات ایران

استخدام حسابرس آقا در شرکت اورست مدرن پارس در قزوین

روزیاتو: «قاب دبی»؛ ابر سازه جنجالی امارات افتتاح شد

نوسان در بازار دلار/معاملات ارز به کف رسید

اظهارات فدریکا موگرینی در دیدار با محمود عباس

بلیت های 2 میلیون تومانی در بازار سیاه جشنواره فیلم فجر+عکس

مدیران کهگیلویه و بویراحمد برای حل مشکلات اجتماعی کوشا باشند

افزایش ضریب بهره وری در شهرک های صنعتی در دستور کار قرار گرفت

معاون وزیر کار خبر داد شناسایی 300 هزار خانوار ثروتمند بدون سابقه مالیاتی/ بررسی حساب بانکی متقاضیان یارانه

کاهش 14 درصدی ذخیره آب در مخزن سدهای کشور

غائبان بزرگ گردهمایی بانکی

شاخص کل به مدد صنایع بزرگ صعود کرد

اعتراضات مردمی اخیر برای چه بود؟/ برخورد رییس جمهور سابق خیانت آمیز بود/ مسکن مهر، یارانه و سهام عدالت جز مشکل برای مملکت چیزی نداشت/ راه درست شدن اقتصاد کشور/ ابرقدرت منطقه هستیم/ دولت دوازدهم نسبت به گذشته تقویت نشد، تضعیف شد!

بیمه البرز برترین شرکت بیمه بورسی از لحاظ کیفیت افشا و اطلاع رسانی

انتشار گزارش عملکرد بیمه زندگی خاورمیانه تا پایان آذرماه امسال

انتقادات فعالان مدنی به برخورد با کودکان کار در بروجرد

اتمام 100 درصدی استانداردسازی جایگاه های سوخت CNG سواری

قیمت انواع محصولات سایپا 1 بهمن 96

مشمولان دریافت سود سهام عدالت، شماره شبای بانکی را ثبت کنند

مطالعه ژنتیکی و تبارشناسی مردمان ترک

استخدام کارشناس فروش تجهیزات خانم در شرکت مهان تکین دماوند

رییس سازمان شیلات:
 
 تیلاپیا مضر است؟

استخدام نقشه کش صنعتی،مونتاژ و وایرینگ کار،کارشناس فروش

بدهی 1300 میلیارد تومانی دولت به بیمه روستاییان

مشمولان سود سهام عدالت، شماره شبای بانکی را ثبت کنند

تولید 75 درصد مقالات برتر در پنج سال اخیر/دریافت بیش از 53 هزار استناد از سوی محققان کشور

نگرانی از تعطیلی دولت آمریکا قیمت طلا را 2.8 دلار بالا برد

تیلاپیا مضر نیست/ به خاطر قزل آلا ممنوع کردیم

تخت گاز بورس در نخستین ماه زمستان

توسعه بیمه های اجتماعی ارزان قیمت برای روستاییان و عشایر

دولت مسئول اصلی در عدم ایفای رسالت بانکداری، بانکها است

رگ مصنوعی تولید شد

نگاهی به محموله نفتکش سانچی/ میعانات‎گازی یا کاندنسنت چیست؟

وزرات نفت تمام توان خود را برای بازیافت چاه های منطقه بکار گیرد

بازدید استاندار تهران از کارخانه های قند و شیروارنا ورامین

ممانعت پلیس از دایر شدن مؤسسات بدون مجوز

دستور جهانگیری درباره ساز و کار طرح اشتغال روستایی

گرانی 68 میلیون تومانی یک شبه سانتافه!

سود 2500 میلیاردی 9 نفر از ممنوعیت واردات خودرو؛از شایعه تا واقعیت

اوبر دیگر ارزشمندترین استارتاپ دنیا نیست

شتردوانی با ربات در امارات

انجام 68 درصد تراکنش های مالی دنیا از طریق شبکه های اجتماعی

امنیت پایدار در بانکداری اینترنتی بانک صادرات

اوریون به عراق می رود

بیت کوین توهمی است که می تواند دنیا را فتح کند

طرح دوفوریتی حوزه اشتغال و تامین منابع مالی برای وزارت نفت تدوین می شود

سود 2500 میلیاردی 9 نفر از ممنوعیت واردات خودرو شایعه است

اوبر دیگر ارزشمندترین استارتاپ دنیا نیست

حل مشکلات بیمه ای مددجویان روستایی کمیته امداد

بازدید سفیر نروژ از بندر نوشهر

فلفلهای رنگارنگ خوسف در بازار پایتخت+ فیلم

مصرف نفت گاز در زنجان 54 درصد رشد دارد

اشتغال، اولویت اول استان است

جهانگیری: دستاورد کشور در میزان برداشت از میادین مشترک نفت و گاز چشمگیر است /ایران توان فنی و دانش بومی برای اجرای طرح های صنعت نفت و گاز را دارد

جامع ترین طرح آمایش ورزش در سمنان در حال اجراست

معرفی ایمن ترین خودروهای دنیا

173 اقامتگاه و تاسیسات گردشگری در استان ایلام فعال است

حضور شرکت مدیران در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی خودرو اصفهان

آیین تکریم و معارفه مدیر عامل بانک کشاورزی برگزار شد

تولید نفت از آزادگان جنوبی 70 هزار بشکه بیشتر می شود

کاهش بارندگی ها در زنجان

بورس به مدار مثبت بازگشت/ رشد قیمت نفت/ دلار در مرز 4600 تومان

بازدید استاندار تهران از کارخانه های قند و شیروارنا ورامین

خشکسالی، کم بارشی شدید و تنش آبی مزمن در البرز

سفر استاندار به شهرستان های رودبار و منوجان

توقف ساخت سالن ورزشی راستقان مانه و سملقان به علت نبود اعتبار

نگاهی به محموله نفتکش سانچی/ میعانات‎گازی یا کاندنسنت چیست؟

وایو نسل جدید الترابوک های S11 و S13 را با چیپست نسل هشتم اینتل عرضه می کند

مشمولان دریافت سود سهام عدالت، شماره شبای بانکی را ثبت کنند

تمدید فرصت رجیستر کردن تلفن ها

شناسایی نهاد های پولی غیرمجاز در دستور کار نیروی انتظامی

بدهی 1400 میلیاردی دولت به صندوق بیمه اجتماعی

تخفیف ویژه بیمه آرمان به مناسبت روز پرستار

دلار نخرید؛ قیمت ها پایین می آید

ابهام در محل هزینه درآمد هدفمندی یارانه ها

استخدام متخصص رزین سازی آقا در شرکت معتبر تولیدی در مرکزی

استخدام کارشناس فروش بدون سابقه در شرکت معتبر تولیدی

اعلام اسامی شامپو و کرم های غیرمجاز

مجوز ارائه خدمات پس از فروش سطح 1 ساینا به نمایندگی 2102

مجوز ارائه خدمات پس از فروش سطح یک به نمایندگی 322 خرم آباد

تناقض در قوانین وزارت صنعت و گمرک/ موانع گمرک در تبادل اطلاعات بین دستگاه ها

تناقض در قوانین وزارت صنعت و گمرک/ موانع گمرک در تبادل اطلاعات بین دستگاه ها