مطالب مرتبط:
تناقض در قوانین وزارت صنعت و گمرک/ موانع گمرک در تبادل اطلاعات بین دستگاه ها
پیشنهاد وزارت صنعت به دولت برای تغییر تعریف خودرو لوکس
پیشنهاد وزارت صنعت به دولت برای تغییر تعریف خودرو لوکس
عزیزی در گفت وگو با فارس خبرداد مخالفت اعضای کمیسیون اجتماعی با تقسیم وزارت صنعت، معدن و تجارت به 2 وزارتخانه
تفکیک وزارت صنعت رد شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 3 مهر 1396 ساعت 00:002017-09-24اقتصادي

تناقض در قوانین وزارت صنعت و گمرک/ موانع گمرک در تبادل اطلاعات بین دستگاه ها


مدیر کل فناوری ستاد مبارزه با قاچاق گفت: یک سری تبادل اطلاعات بین گمرک و دیگر دستگاه ها باید اتفاق بیفتد که بستر آن موجود بوده، ولی به نهایت کار که می رسیدیم با یک سری مانع کاری ها و کند کاری ها از طرف دوستان گمرک مواجه می شدیم.

- واردات 12.

5 میلیارد دلاری انواع کالای قاچاق به کشور لزوم مبارزه با این پدیده شوم را که منجر به از بین رفتن اشتغال و تولید در بخش های مختلف صنعتی در کشور شده است، را بیشتر می کند.

بنابراین تقویت و توانمندسازی ساختارها در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز یکی از ضرورت های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین وزارت خانه و سازمان های مرتبط با این امر است.

در همین رابطه گفت وگویی با حمیدرضا دهقانی نیا مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشتیم، تا از آخرین وضعیت سامانه های مختلف مرتبط با مبارزه با قاچاق کالا در ستاد و سازمان های مختلف مطلع شویم.

* فارس: آخرین وضعیت اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستگاه های مختلف چگونه است؟ دهقانی نیا: در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و سامانه های مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعریفی وجود دارد، مبنی بر اینکه در این راستا با منظومه ای از سامانه ها مواجه هستیم که وزن هر سامانه با سامانه دیگر متفاوت است، اما در عین حال ارتباط معنایی و محتوایی با هم دارند.

در ماده 5 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشخصا این اختیار به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داده شده که اگر برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشخیص داد که سیستم الکترونیکی و یا سامانه هوشمندی باید توسط دستگاه یا سازمان طراحی، تهیه و اجرا شود، این موضوع را به هییت دولت و رییس جمهور پیشنهاد دهد تا رییس جمهور ابلاغ کند که آن سازمان و وزارت خانه آن سیستم الکترونیکی را اجرا کند.

ذیل تبصره 3 ماده 5 سامانه ای وجود دارد، تحت عنوان سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق که سامانه ستاد در مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

تمامی ارتباطات معنایی بین مواد 5، 6، 7 و ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به این موضوع برمی گردد که سامانه ها به تفکیک دستگاه ها و مسئولیت هایشان در حوزه مبارزه با قاچاق احصاء و ابلاغ شده و مشخصات آن با همکاری خودشان به آیین نامه تبدیل شده و بر آن اساس ستاد مبارزه با قاچاق پیگیر اجرایی کردن آن سامانه ها است، تا اطلاعات آن تکمیل و به سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق منتقل شود.

در حوزه مبارزه با کالای قاچاق و ارز هیچ راهی وجود ندارد، مگر اینکه تمام ردپایی که در حوزه تجارت کشور نقش می بندد، ثبت و رصد شود.

مدیریت تجارت کشور هم تنها با اشراف اطلاعاتی و آن هم با الکترونیکی کردن تمامی اطلاعات و فرآیندها امکان پذیر است.

در سامانه های حوزه پیشگیری و مبارزه با کالای قاچاق که ماهیت اصلی آن شفاف کردن فرآیندهای تجارت از گرفتن کارت بازرگانی، اظهار کالا در سامانه گمرک، ثبت سفارش و باز شدن خط اعتباری LC است، این موضوعات در هم تنیده در نظر گرفته شده تا بتوان فرآیند نامیمون قاچاق را اولا تشخیص و ثانیا جلوگیری کرد.

* فارس: اختلافاتی بین گمرک و وزارت صنعت پیرامون تبادل اطلاعات سامانه تجارت گمرک و سامانه تجارت وزارت صنعت ، معدن و تجارت وجود دارد، آیا با وجود این اختلافات تبادل اطلاعات بین این دو انجام می شود؟ - دهقانی نیا: اگر بگویم نه، نادرست است.

در برخی موارد تبادل اطلاعات بین سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی در امور گمرکی وزارت امور اقتصادی و دارایی مشخصا گمرک ایران و سامانه جامع تجارت وزارت صنعت برقرار است.

اما این ارتباط مطلوب ما نیست و هنوز مطلوبیت مورد نظر ما حاصل نشده است.

فارس: مطلوبیت چه وقت حاصل می شود؟ موارد اختلافی چیست و حل کننده و هماهنگ کننده این دو سازمان کدام نهاد است؟ دهقانی نیا: دو هفته پیش جلسه ای با مسئولان گمرک و وزارت صنعت برگزار شد و از مسئولان سازمان فناوری اطلاعات و دبیر کمیته دولت الکترونیک هم کمک گرفته شد، ولی واقعیت این است که به سمت مطلوبیت برای برقراری ارتباط خیلی کند حرکت می کنیم.

مثلا یکی از مواردی که به تازگی حاصل شده است این است که اطلاعات پته الان از طرف گمرک در اختیار سازمان راهداری و حمل نقل جاده ای قرار می گیرد، در حالی که قبلا این اتفاق نمی افتاد، اما این موضوع توسعه پیدا نکرده است.

از گمرک شهید رجایی در بندرعباس شروع شده و همین طور در حال ادامه است.

فارس: به چه دلیل نرخ پیشرفت در این حوزه کند است؟ دهقانی نیا: قوانینی در حوزه امور گمرکی و صنعت، معدن و تجارت وجود دارد که با همدیگر متناقض اند و این قانون ها باعث کندی تبادل اطلاعات بین این دو مجموعه شده است.

بنابراین با توجه به سامانه هایی که راه اندازی می کنیم و نیازهایی که به فراخور زمان و موضوع پیش می آید، موضوعی را پیگیری و حل می کنیم.

مثلا در حوزه طرح احراز اصالت گوشی تلفن همراه و یا ثبت گوشی در شبکه نیاز است که اطلاعاتی که گمرک ایران از یک سال و نیم گذشته دارد، تحت عنوان شناسه بین الملل کالای تجهیز تلفن همراه (IMEI) از واردکننده اخذ کند و در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد، تا وزارت صنعت بتواند طرح رجیستری را به همراه وزارت اطلاعات پیگیری کند.

این بستر تبادل اطلاعات از یک و نیم ماه قبل عملیاتی شده است و در این بستر تبادل اطلاعات را از (IMEI) شروع می کنند و به سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت می روند.

تنها راهی که الان در حوزه تبادل اطلاعات وجود دارد تا قوانین تنه به تنه هم نزنند و مانع ایجاد نکنند، این است که به تفکیک موضوعاتی که مطرح می شود، امور را ساماندهی کنیم.

فارس: به نظر می رسد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در هماهنگی و متصل کردن دستگاه ها به هم آهسته عمل می کند.

این انتقاد را می پذیرید؟ یا اینکه کندی در این بخش علت دیگری دارد؟ دهقانی نیا: کند عمل کردن ستاد در ایجاد هماهنگی بین سازمان ها را در امر مبارزه با قاچاق کالا را نمی پذیریم.

واقعیت این است که ستاد بیش از توان خود کارها را پیگیری می کند.

هماهنگی یک بخش قضیه است و طلب همکاری بعد از هماهنگی بین دو سازمان امر دیگری است.

معمولا مجموعه ها، سازمان ها و وزارت خانه های مرتبط با مبارزه با قاچاق کالا وقتی به یک جلسه ای دعوت می شوند، در انتهای آن جلسه صورت جلسه ای تهیه و به امضا حاضران می رسد و همان صورت جلسه هم ابلاغ می شود، اما وقتی می خواهید که بر اساس هماهنگی صورت گرفته همکاری صورت بگیرد، کار با کندی انجام می شود.

فارس: در موضوع همکاری سازمان گمرک و وزارت صنعت کم کاری و کندی از کدام ناحیه است؟ - دهقانی نیا: اگر بگویم، کندی از سمت گمرک بوده، نادرست است.

برای اینکه دوستان وزارت صنعت، معدن و تجارت بخواهند ارتباطی را با مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی ایجاد کنند تا بتوانند تبادل اطلاعات را نهایی کنند، زمان خیلی زیادی باید صرف شود که دوستان گمرک کار خودشان را انجام داده بودند و اطلاعات را به خوشه اطلاعات برده بودند و منتظر ایجاد زیر ساخت ها بودند که اکنون زیر ساخت ها ایجاد شده و اثر ارتباطی هم مهیا شده و ما هم پیگیری کردیم که این سرویس های اطلاعاتی در اختیار وزارت صنعت و معدن قرار بگیرد.

اما از آن طرف هم نمی توانم بگویم که همه چیز از طرف گمرک خوب بوده و مشکل از وزارت سمت بوده است، زیرا در برخی از موارد باید یک سری تبادل اطلاعات بین گمرک و دیگر دستگاه ها اتفاق می افتاده که بستر ارتباط آن موجود بوده و صورت جلسه آن هم تنظیم شده، ولی به نهایت کار که می رسیدیم با یک سری مانع کاری ها و کند کاری ها از طرف دوستان گمرک مواجه می شدیم.

فارس: مثال بیاورید.

دهقانی نیا: مثل ارسال اطلاعاتی که از گمرک برای راهداری اتفاق افتاد.

راهداری و گمرک جمهوری اسلامی ایران هر دو توافق کردند که این اتفاق صورت پذیرد، اما تا زمانی که راهداری و گمرک برای چنین اقدامی دست به کار شدند، زمان زیادی طول کشید.

فارس: بعضی از سازمان ها اطلاعات را حبس می کنند و اطلاعات را جزء داده ای خودشان می دانند و معتقدند این دیتاها را نباید به دیگر دستگاه ها بدهند، این را قبول دارید؟ - دهقانی نیا: ممکن است برخی دستگاه ها چنین نگاهی داشته باشند، اما در دو سال اخیر این نگاه رفته رفته تغییر کرده و در حال کمرنگ شدن است.

دلیل اصلی اینکه دستگاهی اطلاعاتش را در اختیار نمی گذارد، ناقص بودن اطلاعات است و اینکه اطلاعات شفافیت مورد نظر را ندارد.

در یک و نیم سال اخیر اراده همکاری واقعا زیاد شده است، زیرا همه نتیجه آن را دیده اند.

کندی کار به این دلیل است که در دو سال اخیر با فرآیندهای جدیدی مواجه شد ه ایم، بسیاری از این اطلاعات را به صورت الکترونیکی در کشور نداشتیم، تا بخواهیم در مورد تبادلش بین سازمان ها یا وزارت خانه ها صحبت شود.

بسیاری از دستگاه ها اصلا سیستم های الکترونیکی نداشتند و راه اندازی سیستم های الکترونیکی هم یکی از مشکلات در دو سال گذشته بود.

فارس: الان وضعیت سازمان ها در راه اندازی سیستم های الکترونیکی چگونه است؟ دهقانی نیا: وضعیت بسیار تغییر کرده است.

نباید در چنین شرایطی بگویم که مشکل از سمت گمرک است یا مشکل از سمت وزارت صمت است، اصلا این نگاه غلط است.

و ما باید بدانیم که وارد پارادایم جدیدی در حوزه فناوری اطلاعات در کشور شده ایم و پارادایم جدید این است که دیگر نمی خواهیم از فناوری اطلاعات فقط صرفا به عنوان یک ابزار استفاده کنیم، بلکه فناوری اطلاعات بستر تمامی فرآیندهاست و اگر می خواهیم در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیشرفت کنیم، باید این فرآیند و شفاف سازی در بستر فناوری اطلاعات باشد.

پس، سازمان های مجاور و همکاری هم باید به این بلوغ سازمانی از نظر اجرایی و از نظر فنی برسند تا بتوانند این فرآیندها را کامل کنند.

فارس: الان همه دستگاه ها پای کار هستند، یا هنوز دستگاه هایی وجود دارد که بستر ها را برای خود نساخته است یا در تبادل اطلاعات مقاومت می کند؟ دهقانی نیا: سازمان های اصلی پای کار هستند، اما چیزی که ما را اذیت می کند، این است که بلوغ فنی سازمان ها با همدیگر متفاوت است.

سازمان ها ساختارهای قدیمی دارند که الان با همان ساختارهای کهنه می خواهند براساس پارادایم جدیدی به عنوان فناوری ارتباطات و اطلاعات فعالیت کنند.

بنابراین سازمان هایی می توانند موفق باشند که استراتژی هایی تبیین کنند که به آن هدف مورد نظر برسند.

الان سازما ن ها فهمیده اند که یک سری سیستم ها را باید راه اندازی کنند و فهمیده اند که این سیستم باید دارای چه فرآیندهایی باشد.

بعضی ها هم این مرحله را پشت سر گذاشته اند و در حال تبادل اطلاعات هستند که چه داده هایی بدهند و چه داده هایی را طی چه فرآیندی بگیرند.

فارس: خیلی کند نیست؟ دهقانی نیا: چرا به نظرم کند است، یعنی اگر بلوغ سازمانی هم اندازه بود یا این تفاوت فاحش را در حوزه فناوری و فنی نداشت، ما بسیار جلوتر بودیم.

فارس: یکی از سامانه هایی که باید ایجاد شود و بانک مرکزی طبق قانون مبارزه با قاچاق متولی آن است، ایجاد سامانه اطلاع مالی صرافی هاست.

در حال حاضر این سامانه وجود دارد و تبادل اطلاعات با سامانه جامع تجارت، گمرک و دیگر دستگا ه های ناظر دارد؟ دهقانی نیا: در حوزه بانک مرکزی، فقط سامانه اطلاعات ارزی مدنظر ما نیست.

در حوزه بانک مرکزی یک پرتال کلی مدنظر ماست که زیر این پرتال چند نوع سامانه و پرتال مد نظر ماست.

از جمله این سامانه ها می توان به سامانه مدیریت ارز حاصل از صادرات، سامانه سمت مدیریت تأمین ارز، سامانه نظارت ارزی، سامانه ارز همراه مسافر است.

اما موضوعی که شما به آن اشاره کردید، یعنی تبادل اطلاعات بین گمرک و پرتال ارزی بانک مرکزی نزدیک به یک سال و نیم است که دچار خدشه شده است و جلسات متعددی هم در دولت پیرامون این موضوع گذاشته شده تا موضوع جمع شود و به یک سر منزل مطلوب برسد.

فارس: علت اختلاف چیست؟ علت اختلاف این است که دوستان گمرک برداشت خودشان را دارند و بانک مرکزی هم برداشت خودش را دارد، دوستان گمرک و بانک مرکزی را در کمیته دولت الکترونیک جمع کردیم و اتفاقا در تبادل اطلاعات به یک توافق رسیدند و صورت جلسه ای هم بین یکدیگر تبادل کردند، تا بتوانند براساس این صورت جلسه تبادل اطلاعات را که مدتی جریان داشت و بعد از یک مدت هم به واسطه تغییر سیستم ها و برخی بسترهای ارتباطی متوقف شده بود را از سر بگیرند و این تبادلات را نهایی کنند.

در آخرین جلسه ای که نزد مسئولان انک مرکزی بودیم قرار بر این شد که طی یک زمان بندی مشخص ظرف یک ماه این تبادل اطلاعات را از برخی از اقلام اطلاعاتی آغاز کنند.

فارس: یعنی در یک ماه آینده اطلاع سیستمی و آنلاین بین گمرک و پرتال ارزی بانک مرکزی برقرار می شود؟ دهقانی نیا: در یک ماه آینده قطعا این کار شروع می شود، ولی اینکه چه زمانی به مطلوب نهایی برسیم زمان می برد.

زیرا یکی از مشکلاتی که در این مورد وجود دارد این است که دوستان کالاهایی را که رصد می کنند بین همدیگر با نام های متفاوت است.

فارس: مگر از تعرفه یا اچ اس کد واحد استفاده نمی کنند؟ دهقانی نیا: اچ اس کدی که در گمرک استفاده می شود با ثبت سفارشی که بازرگان در حوزه ثبتارش ذیل سامانه جامع تجارت انجام می دهد، همخوانی ندارد، از آنجا که ارتباط یک به یک بین این دو سیستم وجود ندارد، هماهنگ کردن این دو مجموعه کار بسیار مشکلی است.

- فارس: در حال حاضر کالای قاچاق از طریق تبلیغ در فضای مجازی بدون هیچ محدودیت و حتی پرداخت عوارض فروخته می شود، برای نظارت و کنترل این موضوع چه باید کرد و آیا قانونی برای کنترل آن وجود دارد؟ دهقانی نیا: به این موضوع در کشور کمتر پرداخت شده است.

در حوزه ساختاری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اداره کل مبارزه با قاچاق کالاهای هدف، دفتری تحت عنوان رصد و کنترل مبارزه با کالاهای قاچاق در فضای مجازی وجود دارد که توسط عده ای این گونه سایت های عرضه کالا در فضای مجازی کنترل می شود.

با گذشت زمان، عرضه کالا در فضای مجازی بیشتر می شود و هیچ گریزی از آن نیست.

اما باید بگویم که با توجه به سرعتی که این موضوع پیدا کرده است، با قوانین فعلی نمی توان به مبارزه عرضه کالای قاچاق در فضای مجازی پرداخت.

یک سری کرسی های هم اندیشی در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور متخصصان حوزه فضای مجازی در راستای مبارزه با عرضه کالای قاچاق در فضای مجازی راه اندازی شده است که در آنجا یک سری موارد تبیین و یک سری هم احصاء شده است.

ما برای عرضه کالاهای غیرملموس در کشورمان سازمان متولی نداریم.

فارس: نیاز به اصلاح قانون داریم؟ دهقانی نیا: در حوزه مبارزه با قاچاق کالا نیاز به اصلاح و بروزرسانی قانون وجود دارد و باید یک سری مسائل را برای همیشه در این زمینه روشن و شفاف کنیم.

فارس: برآورد ارزش عرضه کالای قاچاق در فضای مجازی چقدر است؟ دهقانی نیا: برآورد ستاد از عرضه کالای قاچاق در فضای مجازی یک درصد است و هر چه می گذرد، این موضوع بیشتر می شود و کنترل آن هم سخت تر است.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: مبارزه با قاچاق - قاچاق کالا و ارز - مبارزه - قاچاق - فناوری اطلاعات و ارتباطات - ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز - اطلاعات - فناوری اطلاعات - ارتباطات - ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا - تبادل اطلاعات - فناوری - رییس جمهور - گمرک - قانون - وزارت - ماده - اتفاق بیفتد - وزارت صنعت - مدیر - کشور - صنعت - خانه - میلیارد - پیشنهاد - متفاوت - قوانین - واردات - اشتغال - تولید

آخرین اخبار سرویس:
قیمت فروش مرغ تازه در بازار چقدر است؟

نیروهای نظامی روسیه از سوریه خارج می شوند

نمایشگاه شب یلدا در کرمانشاه برپا می شود

افزایش بهای نفت خام ‏در بازار نیویورک

سرخط روزنامه های مالزی - سه شنبه 21 آذر

کارگاه گوهر تراشی/ عکس

تأملاتی پیرامون جنبه های اقتصادی سبک زندگی(2)؛ چرا میزان کارگریزی در میان کارکنان بالاست؟

بدترین خبر ممکن برای شفر و استقلال/ هافبک گلزن آبی پوشان مصدوم شد

چرا بودجه مصوب تئاتر پول نمی شود؟

شتاب به سوی مرگ/ عکس

ماجرای فروش محصولات بی کیفیت به نام برندهای معروف

امیدواریم تا پایان امسال شاهد رکورد 8 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی در حوزه فولاد باشیم

طرز تهیه پرطرفدارترین سوپ مجلسی

معرفی 10 مرکز پرفروش طرح پاییزه کتاب تاکنون

هدایتی:19 میلیارد به طاهری دادم/فردوسی پور:پول را می دادی به بانک سرمایه تا بدهیت 1000 میلیارد باشد!

استاندار: متعهد شده ایم هدررفت آب در خوزستان را سالانه 5 درصد کاهش دهیم

احتمال حضور آقای گل پرسپولیس در لیست کی روش

خرس مادر و فرزندانش در ایستگاه هواشناسی/ عکس

مگر هنوز جنگ است؟

7 نکته برای سریع تر دویدن

ورزش تعادل بیماران پارکینسون را افزایش می دهد

خودرو در 6ماه گذشته چقدر گران شده است؟

خرید ساعت هوشمند چقدر تمام می شود؟

عکس یادگاری پوتین و بشار اسد در کنار خلبانان روس

فولاد کاوه اروند از شرایط مناسبی برای صادرات به عراق برخوردار است

جزییات استخدام یک هلدینگ در حوزه صنایع غذایی + جدول

کرباسیان: 700 هزار تن آهن اسفنجی تا پایان مهرماه امسال صادر شد

توسعه فاز 11 پارس جنوبی ایران در انتظار مجوز آمریکا

تخصص پرسپولیس رو شد

تولید فولاد کشور در افق 1404 به 55 میلیلون تن خواهد رسید

اتباع خارجی از 22 بهمن سال جاری می توانند با خودروی شخصی و بدون ویزا وارد مرز شلمچه شوند

عجله دولت برای حذف 20 میلیون یارانه بگیر پس از یک دوره توقف معنادار/ آیا منابع حذف یارانه ها به بخش تولید سرازیر می شود؟

قرارداد گازی با نروژی ها داد حامیان دولت روحانی را هم درآورد: با این قرارداد حتی وارد بازار LNG هم نمی شویم

جهانگیری: انحصار فناوری آهن اسفنجی از اختیار آمریکا خارج شد

تامین 93 درصد سوخت تهران با استاندارد یورو 4

بیشترین بودجه سال 97 به کدام وزارتخانه رسید؟ +جدول

حرف حساب حسن روحانی و هزینه ناکارآمدی 60 هزار میلیارد تومانی

توسعه فاز 11 پارس جنوبی ایران در انتظار مجوز آمریکا

حرف حساب حسن روحانی و هزینه ناکارآمدی 60 هزار میلیارد تومانی

بودجه سال 97 فقط پاسخگوی حقوق معلمان

گشتی در قدیمی ترین خشکشویی تهران + عکس

اجرای هر چه بهتر طرح تفکیک زباله نیازمند مشارکت عمومی شهروندان فهیم ساروی است

قانون مالیات بر ارزش افزوده خوب است اگر...

تصاویر/ عواقب خشک شدن تالاب هامون

امیدواریم تا پایان امسال شاهد رکورد 8 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی در حوزه فولاد باشیم

بررسی ماده 41 قانون تامین اجتماعی (3) 4 پیامد اجرای نادرست قانون بیمه تامین اجتماعی برای کسب و کار

شهر قزلیار داغستان عرضه گوشت حلال به ایران را دو برابر خواهد کرد

حمل ریلی بیش از 118 هزار تن گندم از مازندران به سایر نقاط کشور

ادامه واکنش های گسترده کاربران به لایحه افزایش عوارض خروج در ایران +عکس

آخرین قیمت گوشت قرمز در بازار

جهانگیری:مدیران بی داعیه، آویزان کشور شده اند

بودجه سال 97 فقط پاسخگوی حقوق معلمان

درآمد 11 میلیون دلاری کودک 6 ساله از یوتیوب

واکنش سازمان حمایت به گرانی تخم مرغ

هشدار عراقچی برای یک رقابت خطرناک تسلیحاتی

سعیدی کیا: در کارخانه فولاد کاوه اروند فقط نیروی بومی به کار گرفته می شود

کشف دستکش قاچاق بین بار چغندرقند در بوکان

یادداشت/ محمد ایمانی نفوذ در نقشه راه اقتصاد

فولاد کاوه اروند از شرایط مناسبی برای صادرات به عراق برخوردار است

ضرورت تسهیل ازدواج جوانان از سوی نهاد های مسئول

کشته شدن خواننده زن ایرانی در سانحه رانندگی/عکس

وعده جدید سیف به سپرده گذاران

این تصویر نقاشی نیست!+ عکس

قرارداد گازی با نروژی ها داد حامیان دولت روحانی را هم درآورد: با این قرارداد حتی وارد بازار LNG هم نمی شویم

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 21 آذر

حرف حساب حسن روحانی و هزینه ناکارآمدی 60 هزار میلیارد تومانی

خبر جدید اتحادیه اروپا درباره برجام

افزایش قیمت نسبی طلای سیاه در بازار جهانی / قیمت نفت برنت دریای شمال به ارزش 63 دلار

مشکل سپرده گذاران موسسات غیرمجاز حل شد

مبادله بیت کوین در بورس کلید خورد

واکنش چهره ها به افزایش نرخ عوارض خروج از کشور

بودجه سال 97 فقط پاسخگوی حقوق معلمان

گران ترین مرغ جهان (+عکس)

نمای نزدیک از صورت مورچه (عکس)

عیادت بازیگران از امیر نوری در بیمارستان (عکس)

استخدام توزیع کننده در کانون آگهی و تبلیغات عرشیان-رودسر

استخدام مهندس مکانیک گرایش خودرو در تهران

استخدام کارشناس امنیت و شبکه در شرکت پیشگامان کی پاد در اراک

استخدام سه ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست حسابداری آقا در یک شرکت معتبر

روادید ورود اتباع خارجی به منطقه آزاد اروند حذف شد

نیکزاد:امورات دولت روحانی با وصولی وام مسکن مهر می گذرد

معاون اول رییس جمهوری:در سه ماه گذشته 650 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد

درآمد 11 میلیون دلاری کودک 6 ساله از یوتیوب (+عکس)

استوری نوید محمدزاده در اعتراض به عوارض خروج از کشور (عکس)

لنج صیادی با 8 سرنشین ناپدید شد

دانشجویی که متلک ها را روی پیاده رو می نویسد (+عکس)

علت نور قرمز رنگ آسمان ایلام مشخص شد (+عکس)

بازار کریسمس در استونی (عکس)

روباه و زاغ در دنیای واقعی (عکس)

بزرگترین زمرد جهان فروخته شد (+عکس)

عجله دولت برای حذف 20 میلیون یارانه بگیر پس از یک دوره توقف معنادار/ آیا منابع حذف یارانه ها به بخش تولید سرازیر می شود؟

جهانگیری: تصمیم ترامپ در قبال قدس احمقانه بود

مدیران بی انگیزه آویزان کشور شده اند

لنج صیادی با 8 سرنشین ناپدید شد

استخدام سرپرست،تکنسین نگهداری وتعمیرات در اشتهارد البرز

استخدام منشی،مسئول پروژه های اقتصادی در گرگان

استخدام منشی دفتری در شرکت فروشگاه اینترنتی تک سبد در اصفهان

اهدای انگشتر رهبری به قهرمان کشتی

کارت آزمون استخدام شرکت آرامش سازان امین

تناقض در قوانین وزارت صنعت و گمرک/ موانع گمرک در تبادل اطلاعات بین دستگاه ها

تناقض در قوانین وزارت صنعت و گمرک/ موانع گمرک در تبادل اطلاعات بین دستگاه ها