مطالب مرتبط:
گام بلند دانشگاه فنی حرفه ای در راستای اشتغال زایی
ظرفیت های البرز برای تولید و اشتغال زایی به میدان می آید
ظرفیت های البرز برای تولید و اشتغال زایی به میدان می آید
پیمانکاری فرعی موجب تقویت توانایی صنایع کوچک در افزایش تولید و اشتغال زایی می شود
اشتغال زایی با نذورات مردمی!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 مهر 1396 ساعت 19:122017-09-24اجتماعي

اشتغال زایی به سبک تپسی و اسنپ !! + تصاویر


حتماً هنگام عبور از معابر و میدانهای شهر ، دختران و پسرانی جوان را مشاهده کرده اید که تابلویی با عنوان ثبت نام رایگان راننده و یا استخدام راننده در دست داشته و از صبح زود تا پاسی از شب در همان نقطه ایستاده اند و از خود می پرسید ثبت نام رایگان راننده چه .

- حتماً هنگام عبور از معابر و میدانهای شهر ، دختران و پسرانی جوان را مشاهده کرده اید که تابلویی با عنوان ثبت نام رایگان راننده و یا استخدام راننده در دست داشته و از صبح زود تا پاسی از شب در همان نقطه ایستاده اند و از خود می پرسید ثبت نام رایگان راننده چه سودی برای این جوانان دارد ؟!به گزارش سایت قطره و به نقل ازتهران نیوز" ، با شروع ایده تاکسی اینترنتی و ایجاد شبکه ای از رانندگان و مسافران متقاضی رزرو اینترنتی تاکسی، دو شرکت توانستند با اخذ مجوزها خود را به سرعت در بین کاربران این قبیل سرویسها مطرح کنند و آن دو شرکت یعنی اسنپ و تپسی برای پاسخ به نیاز مشتریان و کابران خود مجبور به جذب راننده با معیارهای مشخص هستند.

ثبت نام رایگان یا عضوگیری بی دردسر و سودآور؟!در گوشه و کنار میادین و خیابانهای پر رفت وآمد شهر هر روز شاهد آن هستید که جوان یا جوانانی اعم از دختر و پسر با در دست داشتن یک پلاکارد که روی آن نوشته استخدام یا ثبت نام رایگان راننده برای فلان شرکت سعی در جذب رانندگانی دارند که ماشین مناسبی داشته و از مسافرکشی گردشی و بی هدف خسته شده اند.

با دیدن این به اصطلاح ویزیتورها برای شما هم سوال به وجود آمده که ثبت نام رایگان توسط آنان چه سودی برایشان داشته و ماجرای چیست؟ و حضور دختران در کنار خیابان برای این موضوع ذهن هر رهگذری را به سود این تجارت معطوف می کند.

پاداش 40 تا 100 هزار تومانی برای عضوگیریبا صحبتی که خبرنگار راه مبین با یکی از این ویزیتورها یا بهتر بگوییم رانندگان واسط یا به اصطلاح خودشان سفیران دعوت صورت گرفت وی درآمد حاصل از ثبت نام هر راننده را اینطور بازگو کرد: راننده اسنپ می تواند به عنوان معرف برای سایر راننده ها باشد و پاداش های 25 هزار، 40 هزار و 60 هزار تومانی دریافت کند و اینکار بهتر از رانندگی با خودرو است.

وی در ادامه توضیح داد که بابت هر سفر، اسنپ 13 درصد کمیسیون دریافت می کند و درصورتی که 10 مسیر را در روز برود، به طور متوسط روزانه بالغ بر 100 تا 150 هزار تومان درآمد خواهد داشت.

یکی دیگر از معرفان سامانه تپسی نیز به خبرنگار راه مبین گفت: تپسی به ازای هر ثبت نام و عضو گیری از طریق رانندگان جایزه ای حدود 100 هزار تومان پرداخت می کند و از هزینه سفر هر راننده حدود 15 درصد کسر کرده اما این به نسبت اسنپ برای رانندگان به صرفه تر و بیشتر است زیرا مبلغ بیشتری را به رانندگان پرداخت می کند.

شکایت از اسنپ و تپسی در شورای رقابتافزایش ضریب نفوذ 2 استارت آپ در بخش حمل ونقل مسافران درون شهری در دو سال گذشته منجر به ایجاد ابعاد جدیدی از تقابل طیف سنتی برای حذف آنها از بازار شده است.

در جدیدترین اقدام، اتحادیه تاکسیرانان از این دو شرکت رقیب، در زمینه ارائه خدمات تاکسی اینترنتی آنلاین به دلیل ارزان فروشی یا دامپینگ قیمتی به شورای رقابت شکایت کرده است.

از نگاه برخی تاکسیرانان، قیمت کمتر ارائه شده از سوی 2 شرکت ارائه دهنده خدمات تاکسی اینترنتی باعث کاهش سود آنها و حذف تاکسی های زردرنگ از انتخاب مسافران درون شهری شده است.

پرونده سازی علیه این 2 شرکت در حالی در شورای رقابت در حال بررسی است که استارت آپ های جدید در بخش حمل ونقل مسافران درون شهری، با حذف انحصار بازار و طراحی سیستمی تلاش می کنند برای جلب مسافران، محصولات و خدمات خود را با قیمت و کیفیت مناسب تری ارائه کنند.

بررسی ها نشان می دهد که ارائه قیمت کمتر از سوی این دو شرکت نه به معنای ارزان فروشی و فروش محصول با قیمت کمتر از هزینه نهایی است، بلکه به معنای کاهش قیمت به علت کاهش هزینه نهایی در بازاری رقابتی است.

استارت آپ های جدید چند سالی است که وارد بازار کسب وکار شده اند.

اما سنگ اندازی های طیف سنتی بازار تمامی ندارد.

آنها هنوز هم به کسب وکارهای نوین اعتقادی ندارند و به همین منظور هر روز به بهانه ای جدید قصد دارند در فعالیت استارت آپ ها ممانعت ایجاد کنند.

نمونه این رفتار را می توان در بخش حمل ونقل درون شهری و مشکلاتی که سنتی های این بازار (تاکسیرانان و آژانس داران) برای دو اپلیکیشن فعال این بازار به وجود می آورند، دید.

اخیرا اتحادیه تاکسیرانان از اسنپ و تپسی شکایتی تنظیم کرده که دلیل آن را دامپینگ قیمتی یا ارزان فروشی عنوان کرده است.

شکست انحصار تاکسیرانان و آژانس دارانسال ها است بازار حمل ونقل درون شهری در انحصار دو گروه تاکسیرانان و آژانس داران بوده و آنها نیز خدماتی گران را در اختیار مشتریان قرار می دادند.

حال که این بازار از انحصار خارج شده، به استارت آپ های فعال در بازار اتهام ارزان فروشی می زنند.

درحالی که اسنپ و تپسی تنها با کاهش هزینه های خود به واسطه شیوه های نوین کسب وکار اینترنتی، توانسته اند خدماتی بهتر و ارزان تر به مشتریان ارائه دهند.

شکایت تاکسیرانان از این دو اپلیکیشن، نشان می دهد که اعتراض طیف سنتی همچنان ادامه دارد.

هرچند شنیده ها حاکی از این است که شورای رقابت اتهام وارد شده به اسنپ و تپسی را رد کرده و پرونده آن بسته شده اما باید دید که آیا پرونده سازی علیه ارزانی همچنان ادامه خواهد داشت یا خیر؟ شنیده می شود شورای رقابت شکایت اتحادیه تاکسیرانان از این دو شرکت را که به علت دامپینگ قیمتی صورت گرفته بود، رد کرده و به زودی این حکم خود را با جزییات منتشر خواهد کرد.

البته آن طور که شنیده می شود، وزارت صنعت، معدن و تجارت که پیش از این، نام آن در زمره شاکیان آورده شده بود، شاکی اصلی این پرونده نبوده و تنها مرجع ارجاع دهنده این شکایت بوده؛ حتی گفته می شود که در جلسه رسیدگی به این پرونده، رفتارهای نمایندگان این وزارتخانه، نشان از حمایت تلویحی و غیرمستقیم آنها از این دو اپلیکیشن داشته است.

ماجرای پلمب شدن اسنپ و تپسیالبته موضوع شکایت از اپلیکیشن های حمل ونقل درون شهری موضوع جدیدی نیست.

پیش از این نیز آژانس داران، پلمب شدن اسنپ و تپسی را به دلیل نداشتن مجوز دستمایه سوژه رسانه ها کردند که البته این موضوع هم منتفی شد و فعالیت آنها ادامه یافت.

این بار اما شکایت تاکسیرانان به مراجع رسمی نشان می دهد که هنوز اعتراض های دنباله دار از فعالیت این اپلیکیشن ها ادامه دارد.

اسنپ و تپسی در دو سال اخیر توانسته اند شیوه جدیدی از ارائه خدمات ارزان قیمت حمل ونقل درون شهری را به مسافران ارائه دهند و این موضوع موجب شد تا بازار سنتی حمل ونقل درون شهری که پیش از ورود این اپلیکیشن ها تنها از سوی تاکسیرانان و آژانس داران اداره می شد، از انحصار این دو گروه خارج شده و رقابت بین گروه های فعال به وجود آید.

البته ایجاد رقابت در این بازار تاحدی هم نتیجه گرفته و اپلیکیشن های دیگر هم به میدان آمدند که از میان آنها دو اپلیکیشن هم از سوی دو طیف سنتی بازار (تاکسیرانان و آژانس داران) راه اندازی شد.

با این وجود، همچنان شاهد واکنش های اعتراض آمیز از سوی سنتی ها هستیم.

استقبال مسافران از استفاده از اسنپ وتپسی که عمده دلیل آن کاهش قیمت و افزایش کیفیت مسافرت های درون شهری با استفاده از خدمات اپلیکیشن های درخواست خودرو بوده، بخشی از بازار را از تاکسی ها و آژانس ها ربوده است.

این در حالی است که از نگاه برخی تاکسیرانان قیمت کمترِ ارائه شده از سوی دو شرکت ارائه دهنده خدمات تاکسی اینترنتی باعث کاهش سود تاکسیرانان و حذف تاکسی های زرد رنگ از انتخاب مسافران درون شهری شده است.

بر همین اساس، شکایتی از سوی این گروه تنظیم و به شورای رقابت فرستاده شد.

شاکیان ادعا کرده بودند که دو شرکت رقیب ارائه دهنده خدمات اینترنتی حمل ونقل، دامپینگ قیمتی کرده اند.

منظور از دامپینگ قیمتی یا ارزان فروشی ارائه خدمات از سوی یک شرکت با قیمتی کمتر از قیمت تمام شده به منظور تصاحب بخشی از سهم رقیب است.

این نوع ارزان فروشی عمدتا بر مبنای اهداف بازاریابی در بازه زمانی محدود انجام می گیرد.

اما در جلسه شورای رقابت با بررسی هایی که صورت گرفت، از اسنپ و تپسی رد اتهام شد.

طرح شکایت اشتباهعلت شکایت اتحادیه تاکسیرانان از شرکت های تپسی و اسنپ ارزان فروشی بود.

البته آنچه شنیده می شود حاکی از آن است که وزارت صنعت، معدن و تجارت ارجاع دهنده این شکایت به شورای رقابت بوده است.

وظایف و تکالیف قانونی شورای رقابت براساس مفاد قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، دخالت در اموری است که در آن ردی از احتکار و استنکاف از معامله، قیمت گذاری تبعیض آمیز، تبعیض در شرایط معامله، قیمت گذاری تهاجمی و مواردی از این دست باشد.

با توجه به اینکه در شکایت صورت گرفته اتهام مطرح شده، دامپینگ است، از این رو شورای رقابت براساس وظیفه قانونی، مکلف به رسیدگی به این پرونده است.

اما چند نکته در رابطه با این شکایت حائز اهمیت است.

نخست اینکه ارزان فروشی یا دامپینگ ( به معنای فروش یک محصول با قیمتی کمتر از قیمت تمام شده) استراتژی خاصی است که انتخاب آن در کوتاه مدت ممکن است با اهداف بازاریابی اتفاق بیفتد.

اما استمرار این استراتژی در حالتی اتفاق می افتد که عرضه کننده یک محصول تمایل داشته باشد، عرضه کننده انحصاری آن محصول باشد.

در این صورت عرضه محصول با قیمت کمتر از قیمت تمام شده در نهایت باعث زیان شرکت های رقیب و جذب مشتریان به سمت شرکت دامپر یا ارزان فروش خواهد شد.

اتهام ارزان فروشی به دو شرکت ارائه دهنده خدمات تاکسی اینترنتی از آنجایی عجیب به نظر می رسد که پدیده دامپینگ اصولا از سوی یک شرکت و برای جذب بازار شرکت رقیب اتفاق می افتد.

انتخاب توامان این استراتژی از سوی دو رقیب تجاری که سهم عمده و نزدیک به هم از بازار خدمات تاکسی آنلاین دارند، در نهایت تنها به سودآوری این دو شرکت لطمه خواهد زد.

بدون شک یکی از عمده دلایل ایجاد فرضیه ارزان فروشی در ذهن شکایت کنندگان از شرکت های ارائه خدمات تاکسی اینترنتی، شکاف قیمتی است که نرخ این شرکت ها با نرخ تاکسی های تلفنی یا حتی تاکسی های زرد رنگ دارد.

اما باید توجه کرد که بخش قابل توجهی از این شکاف قیمتی ناشی از کاهش هزینه نهایی جابه جایی مسافر در اثراستفاده از تکنولوژی اینترنتی در جابه جایی مسافران درون شهری است.

حذف هزینه هایی چون اجاره محل کسب در کنار کاهش پرتی زمانی رانندگان باعث شده است تا از یکسو رانندگان کمیسیون کمتری پرداخت کنند و از سوی دیگر مایل باشند با هزینه کمتر، تعداد بیشتری مسافر را جابه جا کنند.

هزینه کمتری که مترادف با کاهش هزینه عوامل تولید در این شرکت ها است.

بنابراین ارائه قیمت کمتر از سوی این دو شرکت نه به معنای ارزان فروشی و فروش محصول با قیمتی کمتر از هزینه نهایی است، بلکه به معنای کاهش قیمت به علت کاهش هزینه نهایی است.

پدیده ای که با توجه به شتاب تغییرات ناشی از تکنولوژی ناگزیر و قطعی است.

موضوع دیگری که در این باره مطرح است، افزایش اپلیکیشن های جدید حمل ونقل شهری است.

به فرض اینکه دو شرکت اسنپ و تپسی ارزان فروشی کرده اند، انتظار می رود در این بازار رقیب جدیدی وارد نشود.

این درحالی است که حتی شاکیان این پرونده اپلیکیشن هایی را راه اندازی کرده اند تا بتوانند سهمی از این بازار را نصیب خود کنند.

علاوه بر آنها، اپلیکیشن های دیگری نیز راه اندازی شده است که خدمات مشابه ارائه می دهد و بازار حمل ونقل شهری را به یک بازار رقابتی تبدیل کرده است.

در بازار رقابتی هم کسی پیروز است که بتواند خدمات بهتر با قیمت مناسب تر ارائه دهد.

قیمت ها در بازار رقابتی راه خود را پیدا می کنند و واقعی می شوند.

کارشناسان بر این باورند که این دو شرکت، شیوه ای از ارزان سازی را در پیش گرفته اند و ساختار فعالیت آنها به گونه ای است که قیمت تمام شده خدمت انجام شده، پایین است و در نتیجه هزینه استفاده از این خدمات کاهش می یابد.

راه مبینانتهای متن/*
کلید واژه ها: راننده - ثبت نام - رایگان - هزار تومانی - استخدام - جوان - دختران - دختر - خبرنگار - جوانان - خیابان - درآمد - تاکسی - صورت - درصد - مسافران - رانندگی - تصاویر - خودرو - تهران - جایزه - دردسر - گزارش - ماشین - هزینه - شروع - شبکه

آخرین اخبار سرویس:
جوی نسبتا پایدار در خراسان رضوی

پلیس راهور بوشهر برتر کشوری شد

بیایید و تماشایش کنید، بمانید و کشفش کنید

باغ و موزه جهان نما از جاذبه های گردشگری شیراز

آغاز بزم نوروزی مردمان دره شهر از گردشگران

ترافیک در ورودی های مشهد سنگین است

خلیج فارس برای ترددهای دریایی ناایمن می شود

آسمانی صاف تا کمی ابری در سراسر استان + فیلم

خلیج فارس برای ترددهای دریایی ناایمن می شود

آغاز بزم نوروزی مردمان دره شهر از گردشگران

خاموشی دوربین های زوج و فرد از امشب

مدیریت کنترل تردد با 170 دوربین نظارتی در جاده های مازندران

به یاد رفتگان در آستانه سال نو

مسدود بودن 7 محور کشور تا اطلاع ثانوی

باغملک زمرد خوزستان

واگذاری 293 انشعاب رایگان به مددجویان بهزیستی زیرکوه

ترافیک در ورودی های مشهد سنگین است

خلیج فارس برای ترددهای دریایی ناایمن می شود

باغملک زمرد خوزستان

جزیره خاک های رنگین را بیشتر بشناسید؟

کاکه، عروسک کانون پرورش سال تحویل به میان کودکان زلزله زده می رود

بیش از 34 هزار مسافر نوروزی در مدارس فارس اسکان داده شدند

تجربه ناب آخرین لحظات سال در جوار حریم نور

بیش از 34 هزار مسافر نوروزی در مدارس فارس اسکان داده شدند

ترافیک نیمه سنگین درمحورهای مواصلاتی چهارمحال وبختیاری

جاده کرج - چالوس یکطرفه شد

230 اثر طبیعی و تاریخی کنارک میزبان گردشگران نوروزی است

کنترل ترافیک شهری و جاده ای درقم با استفاده از ریز پرنده انجام می شود

جشنواره نوروزی رهگذر استان یزد در مهریز افتتاح شد

1225 نفر روز در مراکز اقامتی آموزش و پرورش کردستان اسکان یافتند

ایده «عید و داستان» تجربه آموزش غیررسمی را برای کودکان مهیا می کند

تجربه ناب آخرین لحظات سال در جوار حریم نور

کنترل ترافیک شهری و جاده ای درقم با استفاده از ریز پرنده انجام می شود

جشنواره نوروزی رهگذر استان یزد در مهریز افتتاح شد

پیش بینی شرایط جوی پایدار در خراسان جنوبی

مدیرکل آموزش و پرورش قم خبر داد آماده باش 500 مدرسه قم برای اسکان مسافران نوروزی

ابوزیدآباد آماده میزبانی از دوستداران زیبایی های کویر است

اسکان نوروزی فرهنگیان در مدرسه های میناب آغاز شد

شکوفه های دیدنی شهریار

مدیریت کنترل تردد با 170 دوربین نظارتی درجاده های مازندران

شهر گنبدهای فیروزه ای آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی

ترافیک نیمه سنگین در جاده های منتهی به شمال

1225 نفر روز در مراکز اقامتی آموزش و پرورش کردستان اسکان یافتند

اعلام آخرین وضعیت جوی و ترافیکی تا ساعت 17 امروز

ترافیک نیمه سنگین جاده های منتهی به شمال

راه اندازی اردوگاه ساماندهی متکدیان

پیش بینی شرایط جوی پایدار در خراسان جنوبی

کمتر از 3 ساعت تا تحویل سال و ترافیک نیمه سنگین جاده های منتهی به شمال

افزایش تصادفات ناشی از خستگی، سرعت و سبقت غیرمجاز

حال و هوای حرم حضرت معصومه(س) در لحظات پایانی سال 96

اعلام آخرین وضعیت جوی و ترافیکی تا ساعت 17 امروز

کمتر از 3 ساعت تا تحویل سال و ترافیک نیمه سنگین جاده های منتهی به شمال

مشهدالرضا پایتخت دلهای عاشق و منتظر

ایجاد 13 پارک طبیعت گردی در یزد

ترافیک سنگین در جاده شاهرود - میامی - سبزوار + فیلم

امیدوارم محیط زیست را در سال 97 به بهترین شکل حفظ کنیم

استقبال مسافران نوروزی از اقامت در البرز

ابوزیدآباد آماده میزبانی از دوستداران زیبایی های کویر است

اسکان نوروزی فرهنگیان در مدرسه های میناب آغاز شد

گزارش خبرفوری از چرایی متفاوت بودن ساعت لحظه سال تحویل

لرستان تنها زیستگاه «ماهی کور» در دنیا + تصاویر

جاده کرج - چالوس یکطرفه شد

سرزمین مجاهدت ها میزبان زائران

پلیس راهور علت 80 درصد تصادفات شبانه روز گذشته را اعلام کرد

ترافیک نیمه سنگین در محورهای هراز و فیروزکوه

ترافیک در جاده های خوزستان روان است

حرکت کُند خودرو ها در آزادراه کرج -قزوین

ترافیک سنگین در همه جاده های استان سمنان + عکس و فیلم

تماشای بهار در استیل ، تالاب درختان شناور آستارا

اعزام 174 مبلغ به مناطق مختلف خراسان جنوبی

جاده کرج - چالوس یکطرفه شد

ترافیک در جاده های خوزستان روان است

بیایید و تماشایش کنید، بمانید و کشفش کنید

یک هزار و 120 مدرسه پذیرای مهمانان نوروزی در خوزستان است

افزون بر 25 هزار نفر در استان یزد اسکان یافتند

تماشای بهار در استیل ، تالاب درختان شناور آستارا

سفره های هفت سین با صنایع دستی ایرانی

اسکان 12هزار مهمانان نوروزی در مدارس استان یزد

ترافیک سنگین در محورهای خروجی کلان شهرها

اسکان 12 هزار مهمانان نوروزی در مدارس استان یزد

حضور 59 مبلغ جوان و آموزش دیده در طرح آرامش بهاری آذربایجان شرقی

البرز و مکان های دیدنی ناشناخته 

افزون بر 25 هزار نفر در استان یزد اسکان یافتند

یک هزار و 120 مدرسه پذیرای مهمانان نوروزی در خوزستان است

امام زاده پنج تن لویزان

کاخ گلستان؛ برشی از تاریخ ایران

ترافیک در محور بجنورد- جنگل گلستان نیمه سنگین است

البرز؛ سرزمینی با جاذبه های گردشگری ناشناخته

شهرستان سیب و سوران با دهها اثار تاریخی زیبا آماده استقبال از مسافران نوروزی

برگزاری جشن نوروزی در شهرستان میرجاوه + گزارش

هوای تهران سالم است

ترافیک در محور بجنورد- جنگل گلستان نیمه سنگین است

عکس/ نمای زیبا از یادمان عملیات والفجر8

نهادهای اجتماعی و غیردولتی ظرفیت مناسبی برای فرهنگ سازی اجتماعی هستند

بیایید و تماشایش کنید، بمانید و کشفش کنید - محمدعلی نجفی*

بیایید و تماشایش کنید، بمانید و کشفش کنید - محمدعلی نجفی*

ترافیک سنگین در همه جاده های استان سمنان

موزه های مهابادپذیرای مسافران نوروزی

شکوفه های بهاری بر سر درختان

شوش میزبان مسافران نوروزی است

اشتغال زایی به سبک تپسی و اسنپ !! + تصاویر

اشتغال زایی به سبک تپسی و اسنپ !! + تصاویر