مطالب مرتبط:
گام بلند دانشگاه فنی حرفه ای در راستای اشتغال زایی
ظرفیت های البرز برای تولید و اشتغال زایی به میدان می آید
ظرفیت های البرز برای تولید و اشتغال زایی به میدان می آید
پیمانکاری فرعی موجب تقویت توانایی صنایع کوچک در افزایش تولید و اشتغال زایی می شود
اشتغال زایی با نذورات مردمی!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 مهر 1396 ساعت 19:122017-09-24اجتماعي

اشتغال زایی به سبک تپسی و اسنپ !! + تصاویر


حتماً هنگام عبور از معابر و میدانهای شهر ، دختران و پسرانی جوان را مشاهده کرده اید که تابلویی با عنوان ثبت نام رایگان راننده و یا استخدام راننده در دست داشته و از صبح زود تا پاسی از شب در همان نقطه ایستاده اند و از خود می پرسید ثبت نام رایگان راننده چه .

- حتماً هنگام عبور از معابر و میدانهای شهر ، دختران و پسرانی جوان را مشاهده کرده اید که تابلویی با عنوان ثبت نام رایگان راننده و یا استخدام راننده در دست داشته و از صبح زود تا پاسی از شب در همان نقطه ایستاده اند و از خود می پرسید ثبت نام رایگان راننده چه سودی برای این جوانان دارد ؟!به گزارش سایت قطره و به نقل ازتهران نیوز" ، با شروع ایده تاکسی اینترنتی و ایجاد شبکه ای از رانندگان و مسافران متقاضی رزرو اینترنتی تاکسی، دو شرکت توانستند با اخذ مجوزها خود را به سرعت در بین کاربران این قبیل سرویسها مطرح کنند و آن دو شرکت یعنی اسنپ و تپسی برای پاسخ به نیاز مشتریان و کابران خود مجبور به جذب راننده با معیارهای مشخص هستند.

ثبت نام رایگان یا عضوگیری بی دردسر و سودآور؟!در گوشه و کنار میادین و خیابانهای پر رفت وآمد شهر هر روز شاهد آن هستید که جوان یا جوانانی اعم از دختر و پسر با در دست داشتن یک پلاکارد که روی آن نوشته استخدام یا ثبت نام رایگان راننده برای فلان شرکت سعی در جذب رانندگانی دارند که ماشین مناسبی داشته و از مسافرکشی گردشی و بی هدف خسته شده اند.

با دیدن این به اصطلاح ویزیتورها برای شما هم سوال به وجود آمده که ثبت نام رایگان توسط آنان چه سودی برایشان داشته و ماجرای چیست؟ و حضور دختران در کنار خیابان برای این موضوع ذهن هر رهگذری را به سود این تجارت معطوف می کند.

پاداش 40 تا 100 هزار تومانی برای عضوگیریبا صحبتی که خبرنگار راه مبین با یکی از این ویزیتورها یا بهتر بگوییم رانندگان واسط یا به اصطلاح خودشان سفیران دعوت صورت گرفت وی درآمد حاصل از ثبت نام هر راننده را اینطور بازگو کرد: راننده اسنپ می تواند به عنوان معرف برای سایر راننده ها باشد و پاداش های 25 هزار، 40 هزار و 60 هزار تومانی دریافت کند و اینکار بهتر از رانندگی با خودرو است.

وی در ادامه توضیح داد که بابت هر سفر، اسنپ 13 درصد کمیسیون دریافت می کند و درصورتی که 10 مسیر را در روز برود، به طور متوسط روزانه بالغ بر 100 تا 150 هزار تومان درآمد خواهد داشت.

یکی دیگر از معرفان سامانه تپسی نیز به خبرنگار راه مبین گفت: تپسی به ازای هر ثبت نام و عضو گیری از طریق رانندگان جایزه ای حدود 100 هزار تومان پرداخت می کند و از هزینه سفر هر راننده حدود 15 درصد کسر کرده اما این به نسبت اسنپ برای رانندگان به صرفه تر و بیشتر است زیرا مبلغ بیشتری را به رانندگان پرداخت می کند.

شکایت از اسنپ و تپسی در شورای رقابتافزایش ضریب نفوذ 2 استارت آپ در بخش حمل ونقل مسافران درون شهری در دو سال گذشته منجر به ایجاد ابعاد جدیدی از تقابل طیف سنتی برای حذف آنها از بازار شده است.

در جدیدترین اقدام، اتحادیه تاکسیرانان از این دو شرکت رقیب، در زمینه ارائه خدمات تاکسی اینترنتی آنلاین به دلیل ارزان فروشی یا دامپینگ قیمتی به شورای رقابت شکایت کرده است.

از نگاه برخی تاکسیرانان، قیمت کمتر ارائه شده از سوی 2 شرکت ارائه دهنده خدمات تاکسی اینترنتی باعث کاهش سود آنها و حذف تاکسی های زردرنگ از انتخاب مسافران درون شهری شده است.

پرونده سازی علیه این 2 شرکت در حالی در شورای رقابت در حال بررسی است که استارت آپ های جدید در بخش حمل ونقل مسافران درون شهری، با حذف انحصار بازار و طراحی سیستمی تلاش می کنند برای جلب مسافران، محصولات و خدمات خود را با قیمت و کیفیت مناسب تری ارائه کنند.

بررسی ها نشان می دهد که ارائه قیمت کمتر از سوی این دو شرکت نه به معنای ارزان فروشی و فروش محصول با قیمت کمتر از هزینه نهایی است، بلکه به معنای کاهش قیمت به علت کاهش هزینه نهایی در بازاری رقابتی است.

استارت آپ های جدید چند سالی است که وارد بازار کسب وکار شده اند.

اما سنگ اندازی های طیف سنتی بازار تمامی ندارد.

آنها هنوز هم به کسب وکارهای نوین اعتقادی ندارند و به همین منظور هر روز به بهانه ای جدید قصد دارند در فعالیت استارت آپ ها ممانعت ایجاد کنند.

نمونه این رفتار را می توان در بخش حمل ونقل درون شهری و مشکلاتی که سنتی های این بازار (تاکسیرانان و آژانس داران) برای دو اپلیکیشن فعال این بازار به وجود می آورند، دید.

اخیرا اتحادیه تاکسیرانان از اسنپ و تپسی شکایتی تنظیم کرده که دلیل آن را دامپینگ قیمتی یا ارزان فروشی عنوان کرده است.

شکست انحصار تاکسیرانان و آژانس دارانسال ها است بازار حمل ونقل درون شهری در انحصار دو گروه تاکسیرانان و آژانس داران بوده و آنها نیز خدماتی گران را در اختیار مشتریان قرار می دادند.

حال که این بازار از انحصار خارج شده، به استارت آپ های فعال در بازار اتهام ارزان فروشی می زنند.

درحالی که اسنپ و تپسی تنها با کاهش هزینه های خود به واسطه شیوه های نوین کسب وکار اینترنتی، توانسته اند خدماتی بهتر و ارزان تر به مشتریان ارائه دهند.

شکایت تاکسیرانان از این دو اپلیکیشن، نشان می دهد که اعتراض طیف سنتی همچنان ادامه دارد.

هرچند شنیده ها حاکی از این است که شورای رقابت اتهام وارد شده به اسنپ و تپسی را رد کرده و پرونده آن بسته شده اما باید دید که آیا پرونده سازی علیه ارزانی همچنان ادامه خواهد داشت یا خیر؟ شنیده می شود شورای رقابت شکایت اتحادیه تاکسیرانان از این دو شرکت را که به علت دامپینگ قیمتی صورت گرفته بود، رد کرده و به زودی این حکم خود را با جزییات منتشر خواهد کرد.

البته آن طور که شنیده می شود، وزارت صنعت، معدن و تجارت که پیش از این، نام آن در زمره شاکیان آورده شده بود، شاکی اصلی این پرونده نبوده و تنها مرجع ارجاع دهنده این شکایت بوده؛ حتی گفته می شود که در جلسه رسیدگی به این پرونده، رفتارهای نمایندگان این وزارتخانه، نشان از حمایت تلویحی و غیرمستقیم آنها از این دو اپلیکیشن داشته است.

ماجرای پلمب شدن اسنپ و تپسیالبته موضوع شکایت از اپلیکیشن های حمل ونقل درون شهری موضوع جدیدی نیست.

پیش از این نیز آژانس داران، پلمب شدن اسنپ و تپسی را به دلیل نداشتن مجوز دستمایه سوژه رسانه ها کردند که البته این موضوع هم منتفی شد و فعالیت آنها ادامه یافت.

این بار اما شکایت تاکسیرانان به مراجع رسمی نشان می دهد که هنوز اعتراض های دنباله دار از فعالیت این اپلیکیشن ها ادامه دارد.

اسنپ و تپسی در دو سال اخیر توانسته اند شیوه جدیدی از ارائه خدمات ارزان قیمت حمل ونقل درون شهری را به مسافران ارائه دهند و این موضوع موجب شد تا بازار سنتی حمل ونقل درون شهری که پیش از ورود این اپلیکیشن ها تنها از سوی تاکسیرانان و آژانس داران اداره می شد، از انحصار این دو گروه خارج شده و رقابت بین گروه های فعال به وجود آید.

البته ایجاد رقابت در این بازار تاحدی هم نتیجه گرفته و اپلیکیشن های دیگر هم به میدان آمدند که از میان آنها دو اپلیکیشن هم از سوی دو طیف سنتی بازار (تاکسیرانان و آژانس داران) راه اندازی شد.

با این وجود، همچنان شاهد واکنش های اعتراض آمیز از سوی سنتی ها هستیم.

استقبال مسافران از استفاده از اسنپ وتپسی که عمده دلیل آن کاهش قیمت و افزایش کیفیت مسافرت های درون شهری با استفاده از خدمات اپلیکیشن های درخواست خودرو بوده، بخشی از بازار را از تاکسی ها و آژانس ها ربوده است.

این در حالی است که از نگاه برخی تاکسیرانان قیمت کمترِ ارائه شده از سوی دو شرکت ارائه دهنده خدمات تاکسی اینترنتی باعث کاهش سود تاکسیرانان و حذف تاکسی های زرد رنگ از انتخاب مسافران درون شهری شده است.

بر همین اساس، شکایتی از سوی این گروه تنظیم و به شورای رقابت فرستاده شد.

شاکیان ادعا کرده بودند که دو شرکت رقیب ارائه دهنده خدمات اینترنتی حمل ونقل، دامپینگ قیمتی کرده اند.

منظور از دامپینگ قیمتی یا ارزان فروشی ارائه خدمات از سوی یک شرکت با قیمتی کمتر از قیمت تمام شده به منظور تصاحب بخشی از سهم رقیب است.

این نوع ارزان فروشی عمدتا بر مبنای اهداف بازاریابی در بازه زمانی محدود انجام می گیرد.

اما در جلسه شورای رقابت با بررسی هایی که صورت گرفت، از اسنپ و تپسی رد اتهام شد.

طرح شکایت اشتباهعلت شکایت اتحادیه تاکسیرانان از شرکت های تپسی و اسنپ ارزان فروشی بود.

البته آنچه شنیده می شود حاکی از آن است که وزارت صنعت، معدن و تجارت ارجاع دهنده این شکایت به شورای رقابت بوده است.

وظایف و تکالیف قانونی شورای رقابت براساس مفاد قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، دخالت در اموری است که در آن ردی از احتکار و استنکاف از معامله، قیمت گذاری تبعیض آمیز، تبعیض در شرایط معامله، قیمت گذاری تهاجمی و مواردی از این دست باشد.

با توجه به اینکه در شکایت صورت گرفته اتهام مطرح شده، دامپینگ است، از این رو شورای رقابت براساس وظیفه قانونی، مکلف به رسیدگی به این پرونده است.

اما چند نکته در رابطه با این شکایت حائز اهمیت است.

نخست اینکه ارزان فروشی یا دامپینگ ( به معنای فروش یک محصول با قیمتی کمتر از قیمت تمام شده) استراتژی خاصی است که انتخاب آن در کوتاه مدت ممکن است با اهداف بازاریابی اتفاق بیفتد.

اما استمرار این استراتژی در حالتی اتفاق می افتد که عرضه کننده یک محصول تمایل داشته باشد، عرضه کننده انحصاری آن محصول باشد.

در این صورت عرضه محصول با قیمت کمتر از قیمت تمام شده در نهایت باعث زیان شرکت های رقیب و جذب مشتریان به سمت شرکت دامپر یا ارزان فروش خواهد شد.

اتهام ارزان فروشی به دو شرکت ارائه دهنده خدمات تاکسی اینترنتی از آنجایی عجیب به نظر می رسد که پدیده دامپینگ اصولا از سوی یک شرکت و برای جذب بازار شرکت رقیب اتفاق می افتد.

انتخاب توامان این استراتژی از سوی دو رقیب تجاری که سهم عمده و نزدیک به هم از بازار خدمات تاکسی آنلاین دارند، در نهایت تنها به سودآوری این دو شرکت لطمه خواهد زد.

بدون شک یکی از عمده دلایل ایجاد فرضیه ارزان فروشی در ذهن شکایت کنندگان از شرکت های ارائه خدمات تاکسی اینترنتی، شکاف قیمتی است که نرخ این شرکت ها با نرخ تاکسی های تلفنی یا حتی تاکسی های زرد رنگ دارد.

اما باید توجه کرد که بخش قابل توجهی از این شکاف قیمتی ناشی از کاهش هزینه نهایی جابه جایی مسافر در اثراستفاده از تکنولوژی اینترنتی در جابه جایی مسافران درون شهری است.

حذف هزینه هایی چون اجاره محل کسب در کنار کاهش پرتی زمانی رانندگان باعث شده است تا از یکسو رانندگان کمیسیون کمتری پرداخت کنند و از سوی دیگر مایل باشند با هزینه کمتر، تعداد بیشتری مسافر را جابه جا کنند.

هزینه کمتری که مترادف با کاهش هزینه عوامل تولید در این شرکت ها است.

بنابراین ارائه قیمت کمتر از سوی این دو شرکت نه به معنای ارزان فروشی و فروش محصول با قیمتی کمتر از هزینه نهایی است، بلکه به معنای کاهش قیمت به علت کاهش هزینه نهایی است.

پدیده ای که با توجه به شتاب تغییرات ناشی از تکنولوژی ناگزیر و قطعی است.

موضوع دیگری که در این باره مطرح است، افزایش اپلیکیشن های جدید حمل ونقل شهری است.

به فرض اینکه دو شرکت اسنپ و تپسی ارزان فروشی کرده اند، انتظار می رود در این بازار رقیب جدیدی وارد نشود.

این درحالی است که حتی شاکیان این پرونده اپلیکیشن هایی را راه اندازی کرده اند تا بتوانند سهمی از این بازار را نصیب خود کنند.

علاوه بر آنها، اپلیکیشن های دیگری نیز راه اندازی شده است که خدمات مشابه ارائه می دهد و بازار حمل ونقل شهری را به یک بازار رقابتی تبدیل کرده است.

در بازار رقابتی هم کسی پیروز است که بتواند خدمات بهتر با قیمت مناسب تر ارائه دهد.

قیمت ها در بازار رقابتی راه خود را پیدا می کنند و واقعی می شوند.

کارشناسان بر این باورند که این دو شرکت، شیوه ای از ارزان سازی را در پیش گرفته اند و ساختار فعالیت آنها به گونه ای است که قیمت تمام شده خدمت انجام شده، پایین است و در نتیجه هزینه استفاده از این خدمات کاهش می یابد.

راه مبینانتهای متن/*
کلید واژه ها: راننده - ثبت نام - رایگان - هزار تومانی - استخدام - جوان - دختران - دختر - خبرنگار - جوانان - خیابان - درآمد - تاکسی - صورت - درصد - مسافران - رانندگی - تصاویر - خودرو - تهران - جایزه - دردسر - گزارش - ماشین - هزینه - شروع - شبکه

آخرین اخبار سرویس:
شناورهای سبک، قایق های صیادی و تفریحی از تردد دریایی خودداری کنند

اطلاعیه آموزش و پرورش در مورد پذیرفته شدگان آزمون استخدامی

بارش باران و تگرگ در جنوب کشور/ شهرهای بزرگ همچنان آلوده

آغاز ثبت نام عتبات دانشگاهیان از امروز

برگزاری جلسه شورای آموزش وپرورش و جلسه شورای سوادآموزی

برگزاری سومین المپیاد تکنسین های ایران در اداره کل آموزش فنی و حرفه ای لرستان

افتتاح و کلنگ زنی 12 طرح آموزشی در دزفول و اندیمشک

ادامه وضعیت اضطرار هوا؛ مدارس بعدازظهر ارومیه تعطیل شد

قطعی وافت فشار آب امشب در برخی مناطق کرج

اجرای طرح یک ساعت با محیط بان در دبیرستان های پسرانه خراسان جنوبی

شناورهای سبک، قایق های صیادی و تفریحی از تردد دریایی خودداری کنند

نمرات سال آخربرای انتخاب رشته های پزشکی ملاک نیست/اعلام نظرمجلس درباره حذف کنکورتا پایان سال

وقف چشمه جاری

رتبه هفدهم خوزستان در سرانه فضای دانش آموزی

چگونه در روزهای سرد زمستانی زود ازخواب بیدارشویم؟

فردا کلیه مقاطع تحصیلی در ارومیه،در شیفت صبح تعطیل است

آلودگی شدید هوا مدارس ارومیه را به تعطیلی کشاند

بازدید نماینده وزارت آموزش و پرورش از مدارس نمونه دولتی شهرستان دهلران

عکس/ مقدونیه غرق در مه

رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش مطرح کرد عدم وجود متولی واحد در ارزشیابی پایه های مختلف تحصیلی/ بررسی حذف مدارس تیزهوشان از دوره متوسطه اول

هشدارمدیریت بحران هرمزگان

نام نویسی المپیاد های علمی دانش آموزان درزنجان

همراهی قرآن و عترت در حرم ثامن الحجج(ع)

آموزش راه اندازی کسب و کار قرآنی در «طلوع برکت»

قطعی وافت فشار آب امشب در برخی مناطق کرج

آغاز ثبت نام هجدهمین دوره عتبات دانشگاهیان از امروز/ اعزام 18 هزار نفر از دانشگاهیان در این دوره

کاهش 5 درصدی تصادفات جاده ای استان اصفهان/ اصفهان پرترددترین جاده ها

تردد در گردنه های چهارمحال و بختیاری با زنجیر چرخ امکان پذیر است

هوای کرج امروز هم آلوده است

برگزاری کلاس آموزش حفظ قرآن در نکا

رتبه هفدهم خوزستان در سرانه فضای دانش آموزی

آموزش راه اندازی کسب و کار اسلامی ـ قرآنی در طلوع برکت

تعیین موضوع گرد و غبار به عنوان اولویت مرکز مدیریت و کاهش بلایا

پنج شنبه آخرین مهلت پرداخت دو برابری جریمه/ سامانه های پلیس آماده هستند

امدادرسانی 63 خودروی گرفتار در برف منطقه تاراز اندیکا

بارندگی در محورهای مواصلاتی سه استان/ترافیک نیمه سنگین در ورودی های پایتخت

عکس/ دست به دعا شدن مردم برای باران

انتشار 138 میلیون جلد کتاب درسی در هر سال/ استانی شدن بودجه آموزش و پرورش

درخواست واگذاری کارخانه ریسباف به شهرداری اصفهان

مدیر داده پردازی مرکز ملی مطالعات تیمز و پرلز: ایران در مطالعات تیمز و پرلز همیشه پایین تر از حدنصاب بین المللی بوده است/ از سال 90 افت دانش آموزان بیشتر شد

در گفت وگو با فارس مطرح شد دو گروه جدید از افرادی که می توانند برای طرح کسری یا معافیت از خدمت ایثارگران ثبت نام کنند

کیفیت هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم شد

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان: چابهار نخستین بارش امسال خود را تجربه کرد

تعیین موضوع گرد و غبار به عنوان اولویت مرکز مدیریت و کاهش بلایا

آشنایی با مولفه های تحقیق و پژوهش در فرهنگسرای بهمن

زباله های گردشگران تهدیدکننده سراب رفتخان

آموزش راه اندازی کسب و کار اسلامی ــ قرآنی در طلوع برکت

مدارس تبریز به دلیل آلودگی هوا تعطیل اعلام شد

دُم خروس بیرون زد/ با جدید ترین گروه تروریستی عراق آشنا شوید +عکس

برملا شدن خبر جعلی من و تو روی آنتن + فیلم

تداوم هوای ناسالم برای گروه های حساس در پایتخت

"بی احتیاطی" عامل آتش سوزی در مراتع تالاب هامون

هوای کلانشهر اراک در شرایط هشدار گروه های سنی حساس در منزل بمانند

بارش شدید باران و آبگرفتگی معابر در لامِرد + فیلم

ارائه خدمات روانشناسی به زلزله زدگان

داستان کارون وکلانتری

غُرش فروچاله و لغزش ها پس از زلزله غرب/روستاهای که کارت قرمز گرفتند/بهمن های سنگی در منطقه

دمای هوا در شهر های دارای ایستگاه هواشناسی

تداوم بارش رحمت الهی در جزیره کیش + فیلم

هوای اراک آلوده است

خانواده ها روش های تربیتی خود را منطبق با روش های تربیتی مدارس کنند

سیر صعودی آلودگی هوای تبریز

برگزاری محافل انس با قرآن در دارالقرآن های آموزش و پرورش مازندران

آغاز ثبت نام عتبات دانشگاهیان از امروز

روستایی با زبان "رومانو" در قزوین

چالشی برای نجات تخم مرغ در سنندج

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد انتشار 138 میلیون جلد کتاب درسی در هر سال/ استانی شدن بودجه آموزش و پرورش

مدیریت یکپارچه پارک ملی به استان گلستان تعلق دارد

پیش بینی تداوم آلودگی هوای ارومیه تا اواسط هفته جاری

زمین کشاورزی برای شکار به تالاب تبدیل شده/ مالکان تالاب ها اجازه شکار پرندگان را ندارند

تداوم هوای ناسالم برای گروه های حساس در پایتخت

پنج شنبه آخرین مهلت پرداخت دو برابری جریمه/ سامانه های پلیس آماده هستند

تاریخ و فرهنگ مصریان برگرفته از شرق است

"بی احتیاطی" عامل آتش سوزی در مراتع تالاب هامون

افتتاح درمانگاه شبانه روزی فرهنگیان اهواز با حضور وزیر آموزش و پرورش

شهروندان تبریزی به جای خودروی شخصی از حمل ونقل عمومی استفاده کنند

هوای اراک آلوده است

متیل گویی آیین شب یلدا در کهگیلویه و بویراحمد

پروژه احیای دریاچه ارومیه به کجا رسید؟/ 5 لزوم ورود نهاد مستقل برای بررسی عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه/ چنبره تئوریسین های طرح های انتقال آب و سدسازی بر ستاد احیا

آغاز دوره آموزشی توانمندسازی دبیران کتاب انسان و محیط زیست درالبرز

تقدیر از پژوهشگران و معلمان پژوهنده شهرستان مهران

هوای تهران همچنان ناسالم است

متیل گویی آیین شب یلدا در کهگیلویه و بویراحمد

آغاز نام نویسی عتبات دانشجویی از امروز

مدارس نمی توانند ساعت ورزش را به دروس دیگر اختصاص دهند

امروز؛ آغاز ثبت نام عتبات دانشجویی

آغاز دوره آموزشی توانمندسازی دبیران کتاب انسان و محیط زیست درالبرز

تجلیل اداره ورزش و جوانان استان ایلام از مدیر آموزش و پرورش شهرستان بدره

راهنمای آداب و معاشرت در رستوران

هوای تهران برای سومین روز پیاپی ناسالم است

توکلی در گفت وگو با فارس خبر داد ثبت نام بیش از 400 هزار نفر در آزمون کارشناسی ارشد

وضعیت هوای مرکز اصفهان برای عموم ناسالم است

هوای تهران در وضعیت ناسالم است

گسل فعال زلزله زیر 2 ساختمان 20طبقه در ولنجک

وضعیت هوای مرکز اصفهان برای عموم ناسالم است

آموزش پناه گیری 70 هزاردانش آموز در کرج

بیانیه سازمان حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی برای کاهش آلودگی هوای تبریز

هوای تهران ناسالم است

صدای پای کریسمس در خیابان های تهران در گزارش شفقنا زندگی+ تصاویر

بارش باران و تگرگ در جنوب کشور

اشتغال زایی به سبک تپسی و اسنپ !! + تصاویر

اشتغال زایی به سبک تپسی و اسنپ !! + تصاویر