مطالب مرتبط:
غارها، ذخیره گاه های آب و یخ
غارها، ذخیره گاه های آب و یخ
اولویت های استفاده از منابع خارجی/ تزریق سرمایه به بخش تولید
غارها؛ سرمایه های از دست رفته ایران
اولویت های استفاده از منابع خارجی/ تزریق سرمایه به بخش تولید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 مهر 1396 ساعت 11:452017-09-24اقتصادي

غارها به عنوان یک منبع ذخیره آب، یخ و منابع طبیعی، سرمایه ای برای آیندگان هستند


نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان اظهار کرد: بیش از دو هزار و 500 غار در کشور شناسایی شده است اما کمتر از 200 غار ثبت و نقشه برداری شده اند و اطلاعات آنها در اختیار قرار دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسکانیوز و به نقل از ایرنا، غارها جزو ذخایر طبیعی و ملی کشورها محسوب می شوند و در واقع منابعی غنی از آب، هوا و جذب گردشگر هستند از این رو در بسیاری کشورها همواره مورد توجه قرار دارند.

ایران هم به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی مناسب، منبعی غنی از انواع غارها را در خود جای داده است و تقریبا نمونه ای از انواع غارهای موجود در طبیعت در کشور ما یافت می شود، هر چند به اعتقاد کارشناسان ، آن طور که باید به این ثروت طبیعی بها نمی دهیم و جایگاه این هبه طبیعت هنوز برای ما ناشناخته است.

غار اساسا به حفره ای نسبتا بزرگ رو یا زیر زمین اطلاق می شود که معمولا بر اثر حل شدن سنگ ها با آب و ذوب شدن یخ ها ایجاد می شود؛ بیشتر غارهای مهم جهان و بزرگترین و شگفت انگیزترین آنها در سنگ های آهکی بوجود آمده اند.

بعضی از غارها، حفره ای کوچک هستند که فقط یک نفر می تواند وارد آن شود.

برخی دیگر، گذرگاه ها و اتاقک های تو در تو دارند.

غارها تحت فرایندهای زمین شناسی گوناگون مانند ترکیب فرایندهای شیمیایی، فرسایش در اثر آب، نیروهای تکتونیکی، میکروارگانیسم ها، فشار و تاثیرات جوی ایجاد می شوند و می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند.

پارک ملی غار ماموت در کنتاکی، در آمریکا، طولانی ترین غار دنیا است، راهروهای درهم پیچیده این غار، روی هم 560 کیلومتر طول دارد.

در ایران نیز غار علیصدر از نمونه های بسیار دیدنی و طولانی در کبودر آهنگ در همدان است و همچنین غار چال نخجیر استان مرکزی، قوری قلعه در استان کرمانشاه و غار آبی سهولان یا کونه کوتر در میان جاده مهاباد - بوکان در استان آذربایجان غربی از زیباترین غارهای ایران و جهان هستند.

به اعتقاد کارشناسان، فقط در رشته کوه البرز و زاگرس افزون بر سه تا چهار هزار غار وجود دارد اما تاکنون فقط بیش از دو هزار و 500 غار در کشور شناسایی و کمتر از 200 غار ثبت و نقشه برداری شده است.

به گفته سمانه عبداللهی نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان، اهمیت توجه به حفظ غارها هشت سال قبل به تعیین دوم مهرماه به عنوان روز غار پاک منجر شد و در این روز دوستداران محیط زیست و برخی غارنوردان تعدادی از غارها را به صورت نمادین پاکسازی می کنند.

ماندگاری مواد در داخل غارها عبداللهی با تاکید بر اهمیت حفاظت از غارها و متفاوت بودن شرایط محیط غار نسبت به سطح زمین افزود: شرایط داخل غار نسبت به سطح زمین تا حدودی متفاوت است، تجزیه شدن مواد در داخل غارها ناممکن است در صورتی که در کوهستان و فضای باز وضعیت دیگری است و فضولات حیوانات و تقریبا هر چه در طبیعت وجود دارد، بعد از مدتی از بین رفته و وارد اکوسیستم می شود.

وی ادامه داد: بر این اساس افرادی که به صورت اصولی غارها را پیمایش می کنند، هیچ اثر و یا ماده مصرفی از خود در داخل غار به جای نمی گذارند؛ بر این اساس حفاظت ار غارها به دقت و دانش بیشتری نیاز دارد.

در کشور به غارها توجه نمی شود عبداللهی درباره وضعیت کنونی غارها در کشور گفت: آگاهی رسانی در این زمینه در کشور تا حدودی کم است در حالی که در کل دنیا غارها به حدی حایز اهمیت هستند که به عنوان مثال برخی کشورها از بودجه و درآمد منابع خود برای حفاظت از غارها استفاده می کنند.

وی افزود: حتی برخی کشورها از پول نفت برای نجات غارها و شناساندن آنها استفاده می کنند .

غارها ذخیره گاه آب و یخ نایب رییس انجمن غار و غار شناسی ایرانیان اظهار کرد: غارها برای طبیعت حکم فریزر برای منازل را دارند، در واقع فریزر یک منبع ذخیره است غار نیز یک منبع ذخیره برای آب، یخ و منابع طبیعی است که آیندگان به آنها نیاز دارند و با توجه به کم آبی کره زمین و کشور ما حفظ این منابع طبیعی و جلوگیری از آلوده شدن آنها بسیار قابل اهمیت است.

وی تاکید کرد: شاید کوتاهی از دولت و یا انجمن غارشناسی بود که نتوانست اهمیت این منابع را به مردم بشناساند، اما تلاش می کنیم که بتوانیم این اطلاعات را در اختیار عموم و نهادهای ذیربط قرار دهیم.

عبداللهی گفت: هر دانشی هزینه دارد و انجمن غار و غارشناسی ایرانیان به عنوان انجمنی که در اتحادیه جهانی غارهای جهان دارای کرسی است، تلاش دارد که دانش غار را به عموم و کسانی که می توانند از ما حمایت کنند بشناسانیم .

وجود بیش از سه هزار غار در کشور نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان اظهار کرد: بیش از دو هزار و 500 غار در کشور شناسایی شده است اما کمتر از 200 غار ثبت و نقشه برداری شده اند و اطلاعات آنها در اختیار قرار دارد.

وی ادامه داد: به دلیل غارخیز بودن اقلیم رشته کوه البرز و زاگرس، قطعا بالای سه تا چهار هزار غار در آن وجود دارد اما هنوز شناخته نشده اند؛ در واقع شناسایی و حفاظت از غارها نیازمند اعتبارات و شرایط خاص برای حفاظت است که باید مورد توجه مسوولان قرار گیرد.

عبداللهی گفت: به عنوان مثال چند سال پیش اعضای انجمن غار و غارشناسی ایرانیان چاه غاری را در کوهستان پرو واقع در استان کرمانشاه کشف کردند که به عنوان دومین چاه غار بزرگ دنیا شناخته شد، این اکتشاف حدود 80 تا 130 میلیون تومان هزینه داشت در حالی که بسیاری از دست اندرکاران از آن خبر ندارند.

حضور غارنوردان خارجی در اورست غارها وی افزود: با توجه به خاص بودن چاه غار پرو، سالانه کشورهای زیادی برای بازدید از آن درخواست می دهند امسال نیز غارنوردانی از کشورهای ایتالیا، فرانسه و لبنان از آن بازدید کردند.

وی گفت: غار پرو در کل دنیا به اورست غارها معروف است چون غارنوردی در آن حتی برای غارنوردان نیز بسیار دشوار است، توریست های ورزشی نیز زیاد از آن دیدن می کنند.

توان جذب توریست غارها عبداللهی با تاکید بر اینکه غارها سرمایه ملی کشور هستند گفت: غارها می توانند منبع بزرگی برای جذب توریست باشند اما در سیستم توریستی کشور گردشگری ورزشی تعریف نشده است غار قسمتی از منابع طبیعی است و گردشگری غار و غارپیمایی هنوز جا نیفتاده است.

وی افزود: معمولا اولین سوالی که از یک غارنورد پرسیده می شود این است که آیا در غار هوا وجود دارد و می توان نفس کشید؟ این نشان می دهد که حتی اطلاعات اولیه درباره غارها در کشور بین عموم وجود ندارد.

نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان ادامه داد: هوا در غار بسیار زیاد است چون غار از معبر آب و هوا درست می شود، یعنی در غار کوران هوا وجود دارد در برخی غارها تا 600 متر که پیش می رویم آبشار وجود دارد و گویا در دره ای خوش آب و هوا قدم می زنی.

وی افزود: تعداد غارهایی که برای ورود به آنها نیاز به تجهیزات اکسیژن باشد بسیار کم است آنهم شاید در کوه های آتشفشای واقع شده باشند و گازهای آتشفشانی تنفس را مشکل می کند نه نبود هوا؛ که تعداد این غارها در کشور شاید سه تا چهار غار باشد.

وجود غارهای نمونه در ایران وی گفت: تقریبا همه نوع غار در کشور وجود دارد و حتی برخی از آنها در دنیا نمونه هستند، سال گذشته مسوول گردشگری غارهای یخی توریستی دنیا به ایران آمده بود و از غار یخ مراد استان البرز که در دنیا تک است بازدید کرد، یا غار نمکدان قشم بزرگترین غار نمکی دنیا است.

عبداللهی افزود: به لحاظ نوع اقلیم، غارهای زیادی در کشور وجود دارد که می توانیم تمام آنها را شناسایی و از آنها درآمد کسب کنیم، حتی می توان با شناخت آنها غارها را نجات و گردشگری را رونق داد.

وی با بیان اینکه غارها از شرایط خاصی به وجود می آیند گفت: برخی از غارها از معبر آب، برخی از گسل ها و برخی بر اثر وزش باد ایجاد می شوند ، همچنین برخی غارها دست کن و باستانی هستند که تمام اینها در کشور ما وجود دارد.

تاریخ غارنوردی به گفته عبداللهی، تاریخ غارنوردی در کشور ما به حدود 50 سال قبل از غارنوردی در ترکیه بر می گردد اما شرایط در این کشور به گونه ای بوده که اکنون حدود 100 سال در بحث غارنوردی از ایران جلوتر است .

کارهای زیادی برای شناساندن غارها در پیش است وی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست یک کارگروه غارشناسی دارد که 18 نهاد زیر مجموعه آن هستند و قرار است به زودی نرم افزاری را رونمایی کنند که به وسیله آن هر غاری را با تمام اطلاعات بتوانند در سایت بارگذاری کنند.

نایب رییس انجمن غار و غار شناسی ایرانیان تاکید کرد: این کارگروه کارهایی انجام داده اما کارهای بسیار زیادی نیز در پیش است.

محمد مدادی دبیر کارگروه غارشناسی کشور نیز اخیرا اعلام کرد که با توجه به شرایط ویژه کشور از لحاظ منابع آبی و به ویژه سفره های زیرزمینی، توجه به غارها و حفظ و حراست از آنها ضروری است.

وی گفت: نامگذاری دوم مهر توسط گروه های متخصص و فعال مردمی به نام روز غار پاک زمینه مناسبی را برای فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی های عمومی فراهم کرده است که در این راستا اقدامات گسترده ای در سال های گذشته در این روز در ارتباط با معرفی غارها و ضرورت حفاظت از آنها انجام گرفت.

رونمایی از تابلوی حفاظتی رود افشان همزمان با روز غار پاک مدادی همچنین از برگزاری برنامه های متعدد در سطح استان ها در روز غار پاک خبر داد و گفت: همزمان با دوم مهرماه روز غار پاک با همکاری انجمن غارشناسی و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، فرمانداری دماوند، فدراسیون کوهنوردی و دبیرخانه کارگروه غارشناسی از تابلوی حفاظتی غار رود افشان رونمایی و از کاشف این غار تجلیل خواهد شد.

غار رود افشان از معدود غارهای ثبت شده کشور به عنوان اثر طبیعی ملی در استان تهران است که از نظر زمین شناسی در سنگ آهک های دوره کرتاسه و در اثر پدیده کارستی شدن به وجود آمده است، اهمیت این غار علاوه بر دارابودن ساخت های زیبا از غار نهشته ها، به دلیل زیست جمعیت خفاش در آن است.

705
کلید واژه ها: ایران - کشور - ایرانیان - طبیعی - استان - آذربایجان غربی - استان کرمانشاه - شگفت انگیزترین - زمین - طولانی - غارهای ایران - طولانی ترین - انواع - اهمیت - طبیعت - شرایط - زمین شناسی - آذربایجان - محیط زیست - زیباترین - محیط - کرمانشاه - جهان - بزرگ - حفره - نقشه - ماندگاری - بزرگترین - اطلاعات - پاکسازی

آخرین اخبار سرویس:
سبز کردن سبزه عید نوروز برای چیست؟

یک شرکت ساختمانی، آخرین میهمان امسال فرابورس شد

چرا کالای ایرانی مظلوم است؟

پرداخت مستقیم یارانه ها به شرکت های دارویی، حذف شد

فهرست مراکز طرف قرارداد در سامانه صدور معرفی نامه تحت وب

زمان واریز سود سهام عدالت کارمندان

ثروت سوزی بندرهای در ایران

آرامش بازار زعفران در آستانه نوروز 97

رونمایی احتمالی از هدست واقعیت مجازی مستقل آکیلس گو در کنفرانس F8 فیسبوک

تغییر زمان خدمات رسانی متروی فرودگاه امام در ایام نوروز

تفکیک وزارت صنعت اشتباه بزرگی است

توقف نوروزی حراج سکه/ آغاز عرضه از 14 فروردین

قیمت خودروهای داخلی در آخرین روز سال

نفت ملی یعنی تصمیم گیری درباره تولید در تهران گرفته شود نه لندن/ تحرک بزرگ صنعت نفت در سال 97

گرانی آرایشگاه ها از حرف تاعمل

تغییر زمان خدمات رسانی متروی فرودگاه امام در ایام نوروز

پرواز هواپیماهای ATR آسمان از سرگرفته شد

کاهش بهای نفت در بازار آسیا

کاهش نرخ مبادله ای 22 ارز

اُفت قیمت دلار در بازار ارز بین بانکی/ 6 ارز گران شد+ جدول

نظارتی بر فروش ماهی قرمز سفره هفت سین وجود ندارد

نگاهی به 46 سفر استانی روحانی در 5 سال

حوادث طبیعی 500 میلیارد ریال به خلخال خسارت زد

ممنوعیت واردات ماهی تیلاپیا

2 سالن ورزشی در آبسرد شهرستان دماوند به بهره برداری رسید

آهنگ صادرات زعفران کند است

آغاز ارائه خدمات کارگزاری ها از طریق شعب بانکی

آخرین تغییرات قیمت اقلام شب عید 97

مصوبه ای که کام کارگران را تلخ کرد!

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

اولین پرواز هواپیمای ATR آسمان صورت پذیرفت

در گفت و گو با فارس مطرح شد بیمه نامه شخص ثالث در سال 97 افزایش قیمت ندارد/ حفظ تخفیف بالای بیمه نامه های قبل

دزدی یا یادگاری هایی از هتل ها

قوی ترین خودروی تولیدی فورد در راه است

سرمایه گذاری 3000 میلیارد ریالی در تولید نخ اکریلیک

افزایش زمان خدمات رسانی در خط فرودگاه امام خمینی (ره)

میز خدمت در سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین راه اندازی شد

تولید روزانه 29 میلیون لیتر بنزین یورو 4

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت خبر داد سرمایه‎گذاری مستقیم 2.4 میلیارد دلاری با هدف تولید 110 هزار بشکه نفت از میدان‎های سپهر و جفیر

میراث جهانی بشر را در یزد به نظاره بنشینید

توافق کارگران و کارفرمایان شاید وقتی دیگر!

بارندگی 60 میلیمتری در برخی از نقاط خراسان جنوبی بی سابقه است

استخدام انباردار در گروه تولیدی یاسی فروت در قزوین

دردسر های سمساری های مجازی برای مردم!

150 مورد جهیزیه نوعروسان نیازمند ایلام در آستانه سال نو تامین شد

150 مورد جهیزیه نوعروسان نیازمند ایلام در آستانه سال نو تامین شد

هدیه نوروزی به سبک دیجی کالا برای مردم کرمانشاه

لزوم تجدید نظر در جایگاه شرکت ملی نفت ایران

خرید شب عید در بازار تبریز

زمان خدمات رسانی متروی فرودگاه امام در ایام نوروز تغییر کرد

آمار چک های برگشتی در بهمن 96

جایگزینی ماش به جای گندم در سبزه عید/ آمار دقیقی از فروش سبزه نداریم

مرغ ارزان شد

رونق بازار دستفروشان در آستانه عید نوروز

2 سالن ورزشی در آبسرد شهرستان دماوند به بهره برداری رسید

150 مورد جهیزیه نوعروسان نیازمند ایلام در آستانه سال نو تامین شد

خشکسالی و حفظ زیبایی سیستان

نشست اعضای شورای عالی کار جهت تعیین دستمزد سال 97

آشنایی با جاذبه های گردشگری یزد میراث جهانی بشر را در یزد به نظاره بنشینید

الحاق به کنوانسیون UPOV؛ کشت بذر وارداتی، برداشت محصول وابستگی!

پروفسور صالحی اصفهانی: عملکرد موسسات مالی یکی از دلایل خیزش مردم بود/ مسئولان یارانه را «صدقه و گداپروری» قلمداد نکنند

مسابقات قرآن خسته کننده شده است

نرخ سکه ، طلا و ارز در بازار رشت

فروش 2450 میلیارد تومانی و واریز 1872 میلیارد تومان خسارت

رییس بانک کارگشایی اعلام کرد: توقف نوروزی حراج سکه بهار آزادی

40 هکتار از باغات زیتون استان قزوین برند ارگانیک دریافت کردند

سازمان هواپیمایی اعلام کرد: از سرگیری پرواز هواپیماهای ATR آسمان

بیمه کوثر خدمات رسان همیشگی مشتریان و مسافران

تب و تاب معاملات مسکن فروکش کرد

کام تلخ کارگران با این مصوبه

مسأله رودل در تعطیلات عید

«اجباری شدن وکالت» سیاستی به نام مردم و به کام وکلا

توصیه های هواشناسی کشاورزی تا سوم فروردین ماه

چوب حراج بانک ها به اموال مازاد

شرط و شروط توتال برای ماندن در ایران

قیمت انواع محصولات سایپا 28 اسفند 96

توقف نوروزی حراج سکه طلا/ آغاز عرضه از 14 فروردین

560 تن گوشت تازه گوسفندی از فرودگاه پیام البرز وارد کشور شد

بهاری که رنگ خزان گرفته است

اذیت و آزار هفت میلیون ایرانی، دستور کار سازمان ثبت احوال در آخرین ماه سال 96

نوروزخوانی در آستانه بهار

بهره مندی بیش از 1 میلیون نفر در سراسر کشور از آموزش های تخصصی جهاددانشگاهی

قیمت خودروهای داخلی در آخرین روز سال96

تغییر زمان خدمات رسانی متروی فرودگاه امام در ایام نوروز

اجرای طرح نظارت بر عرضه ماهی زینتی در گرمسار

رد پای تسهیلات تکلیفی در بدهی 117 هزار میلیارد تومانی

پرداخت 5 ماه از مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد با تامین اجتماعی

ارزش ذاتی بیت کوین صفر است

دیه در ماه های حرام سال 97 چقدر است؟

مصوبه ای که کام کارگران را تلخ کرد

قیمت بلیت سینما در نوروز افزایش می یابد

گرانی آرایشگاه ها از حرف تاعمل

سرمایه گذاری 3000 میلیارد ریالی در تولید نخ اکریلیک

طرح زرین بیمه نامه جامع منازل مسکونی بیمه آسیا

بازار داغ دلالان پول در آستانه نوروز

استخدام کارشناس فنی در شرکت آریا افق فیار در تهران

حقوق مدیرعامل فولکس واگن همچنان در صدر است

چند ترفند ساده برای آنکه کفش‎هایتان را مثل روزشان اول کنید

دریافت مجوز برداشت آب شرب روستاهای بخش فتح المبین شهرستان شوش

آیا بیت کوین نابودشدنی است؟

غارها به عنوان یک منبع ذخیره آب، یخ و منابع طبیعی، سرمایه ای برای آیندگان هستند

غارها به عنوان یک منبع ذخیره آب، یخ و منابع طبیعی، سرمایه ای برای آیندگان هستند