مطالب مرتبط:
غارها، ذخیره گاه های آب و یخ
غارها، ذخیره گاه های آب و یخ
اولویت های استفاده از منابع خارجی/ تزریق سرمایه به بخش تولید
غارها؛ سرمایه های از دست رفته ایران
اولویت های استفاده از منابع خارجی/ تزریق سرمایه به بخش تولید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 مهر 1396 ساعت 11:452017-09-24اقتصادي

غارها به عنوان یک منبع ذخیره آب، یخ و منابع طبیعی، سرمایه ای برای آیندگان هستند


نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان اظهار کرد: بیش از دو هزار و 500 غار در کشور شناسایی شده است اما کمتر از 200 غار ثبت و نقشه برداری شده اند و اطلاعات آنها در اختیار قرار دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسکانیوز و به نقل از ایرنا، غارها جزو ذخایر طبیعی و ملی کشورها محسوب می شوند و در واقع منابعی غنی از آب، هوا و جذب گردشگر هستند از این رو در بسیاری کشورها همواره مورد توجه قرار دارند.

ایران هم به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی مناسب، منبعی غنی از انواع غارها را در خود جای داده است و تقریبا نمونه ای از انواع غارهای موجود در طبیعت در کشور ما یافت می شود، هر چند به اعتقاد کارشناسان ، آن طور که باید به این ثروت طبیعی بها نمی دهیم و جایگاه این هبه طبیعت هنوز برای ما ناشناخته است.

غار اساسا به حفره ای نسبتا بزرگ رو یا زیر زمین اطلاق می شود که معمولا بر اثر حل شدن سنگ ها با آب و ذوب شدن یخ ها ایجاد می شود؛ بیشتر غارهای مهم جهان و بزرگترین و شگفت انگیزترین آنها در سنگ های آهکی بوجود آمده اند.

بعضی از غارها، حفره ای کوچک هستند که فقط یک نفر می تواند وارد آن شود.

برخی دیگر، گذرگاه ها و اتاقک های تو در تو دارند.

غارها تحت فرایندهای زمین شناسی گوناگون مانند ترکیب فرایندهای شیمیایی، فرسایش در اثر آب، نیروهای تکتونیکی، میکروارگانیسم ها، فشار و تاثیرات جوی ایجاد می شوند و می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند.

پارک ملی غار ماموت در کنتاکی، در آمریکا، طولانی ترین غار دنیا است، راهروهای درهم پیچیده این غار، روی هم 560 کیلومتر طول دارد.

در ایران نیز غار علیصدر از نمونه های بسیار دیدنی و طولانی در کبودر آهنگ در همدان است و همچنین غار چال نخجیر استان مرکزی، قوری قلعه در استان کرمانشاه و غار آبی سهولان یا کونه کوتر در میان جاده مهاباد - بوکان در استان آذربایجان غربی از زیباترین غارهای ایران و جهان هستند.

به اعتقاد کارشناسان، فقط در رشته کوه البرز و زاگرس افزون بر سه تا چهار هزار غار وجود دارد اما تاکنون فقط بیش از دو هزار و 500 غار در کشور شناسایی و کمتر از 200 غار ثبت و نقشه برداری شده است.

به گفته سمانه عبداللهی نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان، اهمیت توجه به حفظ غارها هشت سال قبل به تعیین دوم مهرماه به عنوان روز غار پاک منجر شد و در این روز دوستداران محیط زیست و برخی غارنوردان تعدادی از غارها را به صورت نمادین پاکسازی می کنند.

ماندگاری مواد در داخل غارها عبداللهی با تاکید بر اهمیت حفاظت از غارها و متفاوت بودن شرایط محیط غار نسبت به سطح زمین افزود: شرایط داخل غار نسبت به سطح زمین تا حدودی متفاوت است، تجزیه شدن مواد در داخل غارها ناممکن است در صورتی که در کوهستان و فضای باز وضعیت دیگری است و فضولات حیوانات و تقریبا هر چه در طبیعت وجود دارد، بعد از مدتی از بین رفته و وارد اکوسیستم می شود.

وی ادامه داد: بر این اساس افرادی که به صورت اصولی غارها را پیمایش می کنند، هیچ اثر و یا ماده مصرفی از خود در داخل غار به جای نمی گذارند؛ بر این اساس حفاظت ار غارها به دقت و دانش بیشتری نیاز دارد.

در کشور به غارها توجه نمی شود عبداللهی درباره وضعیت کنونی غارها در کشور گفت: آگاهی رسانی در این زمینه در کشور تا حدودی کم است در حالی که در کل دنیا غارها به حدی حایز اهمیت هستند که به عنوان مثال برخی کشورها از بودجه و درآمد منابع خود برای حفاظت از غارها استفاده می کنند.

وی افزود: حتی برخی کشورها از پول نفت برای نجات غارها و شناساندن آنها استفاده می کنند .

غارها ذخیره گاه آب و یخ نایب رییس انجمن غار و غار شناسی ایرانیان اظهار کرد: غارها برای طبیعت حکم فریزر برای منازل را دارند، در واقع فریزر یک منبع ذخیره است غار نیز یک منبع ذخیره برای آب، یخ و منابع طبیعی است که آیندگان به آنها نیاز دارند و با توجه به کم آبی کره زمین و کشور ما حفظ این منابع طبیعی و جلوگیری از آلوده شدن آنها بسیار قابل اهمیت است.

وی تاکید کرد: شاید کوتاهی از دولت و یا انجمن غارشناسی بود که نتوانست اهمیت این منابع را به مردم بشناساند، اما تلاش می کنیم که بتوانیم این اطلاعات را در اختیار عموم و نهادهای ذیربط قرار دهیم.

عبداللهی گفت: هر دانشی هزینه دارد و انجمن غار و غارشناسی ایرانیان به عنوان انجمنی که در اتحادیه جهانی غارهای جهان دارای کرسی است، تلاش دارد که دانش غار را به عموم و کسانی که می توانند از ما حمایت کنند بشناسانیم .

وجود بیش از سه هزار غار در کشور نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان اظهار کرد: بیش از دو هزار و 500 غار در کشور شناسایی شده است اما کمتر از 200 غار ثبت و نقشه برداری شده اند و اطلاعات آنها در اختیار قرار دارد.

وی ادامه داد: به دلیل غارخیز بودن اقلیم رشته کوه البرز و زاگرس، قطعا بالای سه تا چهار هزار غار در آن وجود دارد اما هنوز شناخته نشده اند؛ در واقع شناسایی و حفاظت از غارها نیازمند اعتبارات و شرایط خاص برای حفاظت است که باید مورد توجه مسوولان قرار گیرد.

عبداللهی گفت: به عنوان مثال چند سال پیش اعضای انجمن غار و غارشناسی ایرانیان چاه غاری را در کوهستان پرو واقع در استان کرمانشاه کشف کردند که به عنوان دومین چاه غار بزرگ دنیا شناخته شد، این اکتشاف حدود 80 تا 130 میلیون تومان هزینه داشت در حالی که بسیاری از دست اندرکاران از آن خبر ندارند.

حضور غارنوردان خارجی در اورست غارها وی افزود: با توجه به خاص بودن چاه غار پرو، سالانه کشورهای زیادی برای بازدید از آن درخواست می دهند امسال نیز غارنوردانی از کشورهای ایتالیا، فرانسه و لبنان از آن بازدید کردند.

وی گفت: غار پرو در کل دنیا به اورست غارها معروف است چون غارنوردی در آن حتی برای غارنوردان نیز بسیار دشوار است، توریست های ورزشی نیز زیاد از آن دیدن می کنند.

توان جذب توریست غارها عبداللهی با تاکید بر اینکه غارها سرمایه ملی کشور هستند گفت: غارها می توانند منبع بزرگی برای جذب توریست باشند اما در سیستم توریستی کشور گردشگری ورزشی تعریف نشده است غار قسمتی از منابع طبیعی است و گردشگری غار و غارپیمایی هنوز جا نیفتاده است.

وی افزود: معمولا اولین سوالی که از یک غارنورد پرسیده می شود این است که آیا در غار هوا وجود دارد و می توان نفس کشید؟ این نشان می دهد که حتی اطلاعات اولیه درباره غارها در کشور بین عموم وجود ندارد.

نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان ادامه داد: هوا در غار بسیار زیاد است چون غار از معبر آب و هوا درست می شود، یعنی در غار کوران هوا وجود دارد در برخی غارها تا 600 متر که پیش می رویم آبشار وجود دارد و گویا در دره ای خوش آب و هوا قدم می زنی.

وی افزود: تعداد غارهایی که برای ورود به آنها نیاز به تجهیزات اکسیژن باشد بسیار کم است آنهم شاید در کوه های آتشفشای واقع شده باشند و گازهای آتشفشانی تنفس را مشکل می کند نه نبود هوا؛ که تعداد این غارها در کشور شاید سه تا چهار غار باشد.

وجود غارهای نمونه در ایران وی گفت: تقریبا همه نوع غار در کشور وجود دارد و حتی برخی از آنها در دنیا نمونه هستند، سال گذشته مسوول گردشگری غارهای یخی توریستی دنیا به ایران آمده بود و از غار یخ مراد استان البرز که در دنیا تک است بازدید کرد، یا غار نمکدان قشم بزرگترین غار نمکی دنیا است.

عبداللهی افزود: به لحاظ نوع اقلیم، غارهای زیادی در کشور وجود دارد که می توانیم تمام آنها را شناسایی و از آنها درآمد کسب کنیم، حتی می توان با شناخت آنها غارها را نجات و گردشگری را رونق داد.

وی با بیان اینکه غارها از شرایط خاصی به وجود می آیند گفت: برخی از غارها از معبر آب، برخی از گسل ها و برخی بر اثر وزش باد ایجاد می شوند ، همچنین برخی غارها دست کن و باستانی هستند که تمام اینها در کشور ما وجود دارد.

تاریخ غارنوردی به گفته عبداللهی، تاریخ غارنوردی در کشور ما به حدود 50 سال قبل از غارنوردی در ترکیه بر می گردد اما شرایط در این کشور به گونه ای بوده که اکنون حدود 100 سال در بحث غارنوردی از ایران جلوتر است .

کارهای زیادی برای شناساندن غارها در پیش است وی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست یک کارگروه غارشناسی دارد که 18 نهاد زیر مجموعه آن هستند و قرار است به زودی نرم افزاری را رونمایی کنند که به وسیله آن هر غاری را با تمام اطلاعات بتوانند در سایت بارگذاری کنند.

نایب رییس انجمن غار و غار شناسی ایرانیان تاکید کرد: این کارگروه کارهایی انجام داده اما کارهای بسیار زیادی نیز در پیش است.

محمد مدادی دبیر کارگروه غارشناسی کشور نیز اخیرا اعلام کرد که با توجه به شرایط ویژه کشور از لحاظ منابع آبی و به ویژه سفره های زیرزمینی، توجه به غارها و حفظ و حراست از آنها ضروری است.

وی گفت: نامگذاری دوم مهر توسط گروه های متخصص و فعال مردمی به نام روز غار پاک زمینه مناسبی را برای فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی های عمومی فراهم کرده است که در این راستا اقدامات گسترده ای در سال های گذشته در این روز در ارتباط با معرفی غارها و ضرورت حفاظت از آنها انجام گرفت.

رونمایی از تابلوی حفاظتی رود افشان همزمان با روز غار پاک مدادی همچنین از برگزاری برنامه های متعدد در سطح استان ها در روز غار پاک خبر داد و گفت: همزمان با دوم مهرماه روز غار پاک با همکاری انجمن غارشناسی و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، فرمانداری دماوند، فدراسیون کوهنوردی و دبیرخانه کارگروه غارشناسی از تابلوی حفاظتی غار رود افشان رونمایی و از کاشف این غار تجلیل خواهد شد.

غار رود افشان از معدود غارهای ثبت شده کشور به عنوان اثر طبیعی ملی در استان تهران است که از نظر زمین شناسی در سنگ آهک های دوره کرتاسه و در اثر پدیده کارستی شدن به وجود آمده است، اهمیت این غار علاوه بر دارابودن ساخت های زیبا از غار نهشته ها، به دلیل زیست جمعیت خفاش در آن است.

705
کلید واژه ها: ایران - کشور - ایرانیان - طبیعی - استان - آذربایجان غربی - استان کرمانشاه - شگفت انگیزترین - زمین - طولانی - غارهای ایران - طولانی ترین - انواع - اهمیت - طبیعت - شرایط - زمین شناسی - آذربایجان - محیط زیست - زیباترین - محیط - کرمانشاه - جهان - بزرگ - حفره - نقشه - ماندگاری - بزرگترین - اطلاعات - پاکسازی

آخرین اخبار سرویس:
80درصد موبایل‎های بازار رجیستری نشده اند

مرجع رسیدگی به تخلفات فروشگاههای اینترنتی کجاست؟ +سند

اعضای کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران استعفا کردند

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 26 آذر

علاقه مندی قطر به سرمایه گذاری در صنعت نفت عراق

با 100میلیون هم می توان خانه خرید؟ +جدول

استخدام کارشناس بازرگانی، کارشناس فروش و کارشناس حسابداری

استخدام کارشناس بازرگانی و کارشناس حسابداری خانم در تهران

استخدام استاد زبان انگلیسی خانم در موسسه ی زبان کیش در تهران

افزایش دوباره قیمت مرغ و تخم مرغ

در گزارش توتال به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا مطرح شد همه چیز درباره فعالیت های توتال فرانسه در ایران/ از مالیات و بیمه 100 هزار دلاری تا فروش قطعه به خودروسازان

لایحه افزایش تعرفه واردات خودرو بزودی به مجلس می رود

80درصد موبایل‎های بازار رجیستری نشده اند

مدل لباس های شب یلدا

ایرباس فاینانس خرید هواپیماها را تامین می کند

جنجالی که زن مدل مصری با لباسش به پا کرد/تصاویر

جایگزینی گیاهان درخشان به جای لامپ در آینده نزدیک

استخدام مهندس مکانیک در کارافن پویان سپهر در تهران

استخدام کارشناس فروش رسانه های تبلیغاتی آفلاین و آنلاین/پیک برتر

استخدام مسئول دفتر، مدیر اداری و منابع انسانی،مشاور تحصیلی

استخدام کمک حسابدار خانم در یک شرکت معتبر بازرگانی در تهران

استخدام کارشناس فروش و کارشناس SEOدر جهان گستر پارس رادن-تهران

استخدام منشی خانم در شرکت صنایع الکترونیکی مگامداوم

استخدام کارشناس فروش و مارکتینگ در صنایع الکترونیکی مگامداوم

استخدام کارشناس فروش و مارکتینگ و منشی در مگامداوم

مخالفت با قرارداد منتشر نشده رنو

رونق مونتاژکاری در صنعت خودرو

شکر با سلامتی چه می کند؟

نوبخت: لایحه افزایش تعرفه واردات خودرو بزودی به مجلس می رود

تعیین تکلیف واردات خودرو تا 3 روز دیگر؛ 5300خودروی بدون مجوز در گمرک

قیمت میوه های شب یلدا؛ انار 7000، هندوانه 1800

مسئولان اصلی خرید هواپیماهای آمریکایی غایبان بزرگ یک نمایشگاه

وعده خبر خوش برای کاهش سود وام مسکن

رویه نامناسب بازار کشور موجب افزایش قیمت کالاهای اساسی است

اقتصاد نفتی و رانتی عامل اصلی کاهش بهره وری

مظلومیت نشریات خصوصی در بحران کاغذ

خودروی ویژه حمل شیر/ عکس

تعیین تکلیف واردات خودرو تا 3 روز دیگر

استخدام حسابدار،باسابقه کار در حوزه صنعتی در مگنت ابزار گستر

استخدام کارشناس انبار و کارشناس حسابداری خانم در تهران

استخدام منشی و کارشناس بازاریابی خانم درشرکت معتبر در تهران

استخدام گرافیست در شرکت آیریک در اصفهان

صادرات ماکو از مرز 7 میلیون دلار گذشت

آخرین تحولات بازار مرغ و ماهی در آستانه شب یلدا

رشد 61 درصدی ترانزیت ریلی در سال جاری

اجرای طرح شماره گذاری ماشین آلات کشاورزی استان

یارانه آذر ماه واریز و قابل برداشت شد

دلالی گریبان گیر تسلا مدل 3 شد؛ فروش حواله های سری نخست با قیمت 10 هزار دلار

نفرین تراکم فروشی ، بلای جان شهرها

انتقاد وزیر اطلاعات از برخوردهای قهرآمیز با تخلفات اقتصادی

جزییات5خبر ویژه امروز دوشنبه27 آذرماه 1396

دلالی گریبان گیر تسلا مدل 3 شد؛ فروش حواله های سری نخست با قیمت 10 هزار دلار

بیت کوین؛ سرگرمی یا منبع درآمد؟

وقتی خواننده پاپ با گربه اش روی صحنه رفت/عکس

قیمت های امروز دلار و سکه در بازار

گزارش فارس از مراکز زیبایی زیرزمینی 2 روزه متخصص پوست و زیبایی شوید!/ اخذ مدرک فقط با پرداخت 10 میلیون تومان+تصاویر

33 سال پیش در چنین روزی اجلاس وزرای خارجه کشورهای اسلامی در صنعا

رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد اهداف توقف ثبت سفارش واردات خودرو/ آیین نامه واردات خودرو به زودی ابلاغ می شود

سازمان برنامه و بودجه خبرداد واگذاری و مشارکت 14 هزار طرح عمرانی ملی و استانی نیمه تمام/وجود 76 هزار طرح نا تمام

یادداشت اقتصادی/ قدیمی ترین تایرساز کشور در آستانه تعطیلی/ مالکیت کارخانه های در دست وزارت صنعت تعیین تکلیف شود

استخدام برنامه نویس اندروید در یک شرکت معتبر در قزوین

ثبات حاکم بر بازار طلای سیاه/ نفت سبک آمریکا در محدوده 57 دلار

دو هزار و 107 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای زلزله زدگان کرمان تصویب شد

روزنامه ها روز دوشنبه وتیترهای یک درموضوع ارز، مفاسد اقتصادی و گرانی خودرو +صفحه اول روز نامه ها

جذب 3٫5 میلیارد یورو فاینانس صنایع معدنی در پسابرجام

مدیرعامل شیرین شهر: افزایش جمعیت باعث توسعه زیرساخت ها و رفع کمبودها می شود

بانک ملت سهام خود در بیمه آسیا را واگذار می کند

استخدام راننده باخودروی وانت پراید باحقوق و مزایای ویژه-ایلام

فعالیت 167 واحد مرغداری گوشتی در جویبار/ سهم 9 درصدی جویبار در مازندران

7 روش حرفه ای خاموش کردن کامپیوتر در ویندوز 10

145 پروژه نیمه تمام دولتی همدان به بخش خصوصی واگذار شد

آلودگی هوا در عسلویه ناشی از مشکل مجتمع پتروشیمی مبین برطرف شد

انفجار در قطار راه آهن آلمان

وام 30 میلیون تومانی برای بازسازی مناطق زلزله زده کرمان

بانکی که ملقب به بانک برانکو شد+عکس

عدم سیاست گذاری صحیح علت گرانی بازار/ سیستم نظارت ناکارآمد است

اقتصاد نفتی و رانتی عامل اصلی کاهش بهره وری

معاون اجتماعی استانداری مرکزی سرپرست اداره کل اداری و مالی شد

دستورالعمل ساماندهی واردات خودرو تصویب شد/ تعرفه ها افزایش یافت

تصمیم گیری دولت برای زلزلزدگان کرمان

بنزین 1500 تومانی در دولت تصویب شد

استقبال هندی ها از سرمایه گذاری در ساخت مخزن نفت در ایران

دولت به جای اجرای اقتصاد مقاومتی، برای نظارت بر آن بودجه می دهد/ 99 میلیون تومان بودجه برای نظارت بر هر پروژه اقتصاد مقاومتی!

هی 10 هزار میلیارد تومانی وزارت راه به پیمانکاران

بارش برف شمال کشمیر را سفیدپوش کرد+تصاویر

عوامل گرانی گوجه فرنگی زمستانی

7 خصوصیت زنان موفق

جایگزینی گیاهان درخشان به جای لامپ در آینده نزدیک

وعده حذف کولبری از اقتصاد ایران

آخرین وضعیت قیمت برنج در بازار

قیمت گوشت گوسفندی در بازار

کاربران تاپ جایزه باران می شوند

جدول/ قیمت میوه ها در آستانه شب یلدا

فرماندار کارون: استقبال مردم از شیرین شهر در گرو تامین زیرساخت های درمانی و آموزشی است

مدیرعامل شیرین شهر: افزایش جمعیت باعث توسعه زیرساخت ها و رفع کمبودها می شود

فرماندار کارون: استقبال مردم از شیرین شهر در گرو تامین زیرساخت های درمانی و آموزشی است

انتقال یواشکی فرهنگ، در جیب های یک عروسک +عکس

نرخ آب و برق واقعی می شود؛ نه گران/تلاش برای جذب سرمایه خارجی

افشای رییس کل سازمان بازرسی از مافیای واردات خودرو

2000 هکتار معادن شورآب دریایی در استان بوشهر شناسایی شد

غارها به عنوان یک منبع ذخیره آب، یخ و منابع طبیعی، سرمایه ای برای آیندگان هستند

غارها به عنوان یک منبع ذخیره آب، یخ و منابع طبیعی، سرمایه ای برای آیندگان هستند