مطالب مرتبط:
غارها، ذخیره گاه های آب و یخ
غارها، ذخیره گاه های آب و یخ
اولویت های استفاده از منابع خارجی/ تزریق سرمایه به بخش تولید
غارها؛ سرمایه های از دست رفته ایران
اولویت های استفاده از منابع خارجی/ تزریق سرمایه به بخش تولید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 مهر 1396 ساعت 11:452017-09-24اقتصادي

غارها به عنوان یک منبع ذخیره آب، یخ و منابع طبیعی، سرمایه ای برای آیندگان هستند


نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان اظهار کرد: بیش از دو هزار و 500 غار در کشور شناسایی شده است اما کمتر از 200 غار ثبت و نقشه برداری شده اند و اطلاعات آنها در اختیار قرار دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسکانیوز و به نقل از ایرنا، غارها جزو ذخایر طبیعی و ملی کشورها محسوب می شوند و در واقع منابعی غنی از آب، هوا و جذب گردشگر هستند از این رو در بسیاری کشورها همواره مورد توجه قرار دارند.

ایران هم به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی مناسب، منبعی غنی از انواع غارها را در خود جای داده است و تقریبا نمونه ای از انواع غارهای موجود در طبیعت در کشور ما یافت می شود، هر چند به اعتقاد کارشناسان ، آن طور که باید به این ثروت طبیعی بها نمی دهیم و جایگاه این هبه طبیعت هنوز برای ما ناشناخته است.

غار اساسا به حفره ای نسبتا بزرگ رو یا زیر زمین اطلاق می شود که معمولا بر اثر حل شدن سنگ ها با آب و ذوب شدن یخ ها ایجاد می شود؛ بیشتر غارهای مهم جهان و بزرگترین و شگفت انگیزترین آنها در سنگ های آهکی بوجود آمده اند.

بعضی از غارها، حفره ای کوچک هستند که فقط یک نفر می تواند وارد آن شود.

برخی دیگر، گذرگاه ها و اتاقک های تو در تو دارند.

غارها تحت فرایندهای زمین شناسی گوناگون مانند ترکیب فرایندهای شیمیایی، فرسایش در اثر آب، نیروهای تکتونیکی، میکروارگانیسم ها، فشار و تاثیرات جوی ایجاد می شوند و می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند.

پارک ملی غار ماموت در کنتاکی، در آمریکا، طولانی ترین غار دنیا است، راهروهای درهم پیچیده این غار، روی هم 560 کیلومتر طول دارد.

در ایران نیز غار علیصدر از نمونه های بسیار دیدنی و طولانی در کبودر آهنگ در همدان است و همچنین غار چال نخجیر استان مرکزی، قوری قلعه در استان کرمانشاه و غار آبی سهولان یا کونه کوتر در میان جاده مهاباد - بوکان در استان آذربایجان غربی از زیباترین غارهای ایران و جهان هستند.

به اعتقاد کارشناسان، فقط در رشته کوه البرز و زاگرس افزون بر سه تا چهار هزار غار وجود دارد اما تاکنون فقط بیش از دو هزار و 500 غار در کشور شناسایی و کمتر از 200 غار ثبت و نقشه برداری شده است.

به گفته سمانه عبداللهی نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان، اهمیت توجه به حفظ غارها هشت سال قبل به تعیین دوم مهرماه به عنوان روز غار پاک منجر شد و در این روز دوستداران محیط زیست و برخی غارنوردان تعدادی از غارها را به صورت نمادین پاکسازی می کنند.

ماندگاری مواد در داخل غارها عبداللهی با تاکید بر اهمیت حفاظت از غارها و متفاوت بودن شرایط محیط غار نسبت به سطح زمین افزود: شرایط داخل غار نسبت به سطح زمین تا حدودی متفاوت است، تجزیه شدن مواد در داخل غارها ناممکن است در صورتی که در کوهستان و فضای باز وضعیت دیگری است و فضولات حیوانات و تقریبا هر چه در طبیعت وجود دارد، بعد از مدتی از بین رفته و وارد اکوسیستم می شود.

وی ادامه داد: بر این اساس افرادی که به صورت اصولی غارها را پیمایش می کنند، هیچ اثر و یا ماده مصرفی از خود در داخل غار به جای نمی گذارند؛ بر این اساس حفاظت ار غارها به دقت و دانش بیشتری نیاز دارد.

در کشور به غارها توجه نمی شود عبداللهی درباره وضعیت کنونی غارها در کشور گفت: آگاهی رسانی در این زمینه در کشور تا حدودی کم است در حالی که در کل دنیا غارها به حدی حایز اهمیت هستند که به عنوان مثال برخی کشورها از بودجه و درآمد منابع خود برای حفاظت از غارها استفاده می کنند.

وی افزود: حتی برخی کشورها از پول نفت برای نجات غارها و شناساندن آنها استفاده می کنند .

غارها ذخیره گاه آب و یخ نایب رییس انجمن غار و غار شناسی ایرانیان اظهار کرد: غارها برای طبیعت حکم فریزر برای منازل را دارند، در واقع فریزر یک منبع ذخیره است غار نیز یک منبع ذخیره برای آب، یخ و منابع طبیعی است که آیندگان به آنها نیاز دارند و با توجه به کم آبی کره زمین و کشور ما حفظ این منابع طبیعی و جلوگیری از آلوده شدن آنها بسیار قابل اهمیت است.

وی تاکید کرد: شاید کوتاهی از دولت و یا انجمن غارشناسی بود که نتوانست اهمیت این منابع را به مردم بشناساند، اما تلاش می کنیم که بتوانیم این اطلاعات را در اختیار عموم و نهادهای ذیربط قرار دهیم.

عبداللهی گفت: هر دانشی هزینه دارد و انجمن غار و غارشناسی ایرانیان به عنوان انجمنی که در اتحادیه جهانی غارهای جهان دارای کرسی است، تلاش دارد که دانش غار را به عموم و کسانی که می توانند از ما حمایت کنند بشناسانیم .

وجود بیش از سه هزار غار در کشور نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان اظهار کرد: بیش از دو هزار و 500 غار در کشور شناسایی شده است اما کمتر از 200 غار ثبت و نقشه برداری شده اند و اطلاعات آنها در اختیار قرار دارد.

وی ادامه داد: به دلیل غارخیز بودن اقلیم رشته کوه البرز و زاگرس، قطعا بالای سه تا چهار هزار غار در آن وجود دارد اما هنوز شناخته نشده اند؛ در واقع شناسایی و حفاظت از غارها نیازمند اعتبارات و شرایط خاص برای حفاظت است که باید مورد توجه مسوولان قرار گیرد.

عبداللهی گفت: به عنوان مثال چند سال پیش اعضای انجمن غار و غارشناسی ایرانیان چاه غاری را در کوهستان پرو واقع در استان کرمانشاه کشف کردند که به عنوان دومین چاه غار بزرگ دنیا شناخته شد، این اکتشاف حدود 80 تا 130 میلیون تومان هزینه داشت در حالی که بسیاری از دست اندرکاران از آن خبر ندارند.

حضور غارنوردان خارجی در اورست غارها وی افزود: با توجه به خاص بودن چاه غار پرو، سالانه کشورهای زیادی برای بازدید از آن درخواست می دهند امسال نیز غارنوردانی از کشورهای ایتالیا، فرانسه و لبنان از آن بازدید کردند.

وی گفت: غار پرو در کل دنیا به اورست غارها معروف است چون غارنوردی در آن حتی برای غارنوردان نیز بسیار دشوار است، توریست های ورزشی نیز زیاد از آن دیدن می کنند.

توان جذب توریست غارها عبداللهی با تاکید بر اینکه غارها سرمایه ملی کشور هستند گفت: غارها می توانند منبع بزرگی برای جذب توریست باشند اما در سیستم توریستی کشور گردشگری ورزشی تعریف نشده است غار قسمتی از منابع طبیعی است و گردشگری غار و غارپیمایی هنوز جا نیفتاده است.

وی افزود: معمولا اولین سوالی که از یک غارنورد پرسیده می شود این است که آیا در غار هوا وجود دارد و می توان نفس کشید؟ این نشان می دهد که حتی اطلاعات اولیه درباره غارها در کشور بین عموم وجود ندارد.

نایب رییس انجمن غار و غارشناسی ایرانیان ادامه داد: هوا در غار بسیار زیاد است چون غار از معبر آب و هوا درست می شود، یعنی در غار کوران هوا وجود دارد در برخی غارها تا 600 متر که پیش می رویم آبشار وجود دارد و گویا در دره ای خوش آب و هوا قدم می زنی.

وی افزود: تعداد غارهایی که برای ورود به آنها نیاز به تجهیزات اکسیژن باشد بسیار کم است آنهم شاید در کوه های آتشفشای واقع شده باشند و گازهای آتشفشانی تنفس را مشکل می کند نه نبود هوا؛ که تعداد این غارها در کشور شاید سه تا چهار غار باشد.

وجود غارهای نمونه در ایران وی گفت: تقریبا همه نوع غار در کشور وجود دارد و حتی برخی از آنها در دنیا نمونه هستند، سال گذشته مسوول گردشگری غارهای یخی توریستی دنیا به ایران آمده بود و از غار یخ مراد استان البرز که در دنیا تک است بازدید کرد، یا غار نمکدان قشم بزرگترین غار نمکی دنیا است.

عبداللهی افزود: به لحاظ نوع اقلیم، غارهای زیادی در کشور وجود دارد که می توانیم تمام آنها را شناسایی و از آنها درآمد کسب کنیم، حتی می توان با شناخت آنها غارها را نجات و گردشگری را رونق داد.

وی با بیان اینکه غارها از شرایط خاصی به وجود می آیند گفت: برخی از غارها از معبر آب، برخی از گسل ها و برخی بر اثر وزش باد ایجاد می شوند ، همچنین برخی غارها دست کن و باستانی هستند که تمام اینها در کشور ما وجود دارد.

تاریخ غارنوردی به گفته عبداللهی، تاریخ غارنوردی در کشور ما به حدود 50 سال قبل از غارنوردی در ترکیه بر می گردد اما شرایط در این کشور به گونه ای بوده که اکنون حدود 100 سال در بحث غارنوردی از ایران جلوتر است .

کارهای زیادی برای شناساندن غارها در پیش است وی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست یک کارگروه غارشناسی دارد که 18 نهاد زیر مجموعه آن هستند و قرار است به زودی نرم افزاری را رونمایی کنند که به وسیله آن هر غاری را با تمام اطلاعات بتوانند در سایت بارگذاری کنند.

نایب رییس انجمن غار و غار شناسی ایرانیان تاکید کرد: این کارگروه کارهایی انجام داده اما کارهای بسیار زیادی نیز در پیش است.

محمد مدادی دبیر کارگروه غارشناسی کشور نیز اخیرا اعلام کرد که با توجه به شرایط ویژه کشور از لحاظ منابع آبی و به ویژه سفره های زیرزمینی، توجه به غارها و حفظ و حراست از آنها ضروری است.

وی گفت: نامگذاری دوم مهر توسط گروه های متخصص و فعال مردمی به نام روز غار پاک زمینه مناسبی را برای فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی های عمومی فراهم کرده است که در این راستا اقدامات گسترده ای در سال های گذشته در این روز در ارتباط با معرفی غارها و ضرورت حفاظت از آنها انجام گرفت.

رونمایی از تابلوی حفاظتی رود افشان همزمان با روز غار پاک مدادی همچنین از برگزاری برنامه های متعدد در سطح استان ها در روز غار پاک خبر داد و گفت: همزمان با دوم مهرماه روز غار پاک با همکاری انجمن غارشناسی و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، فرمانداری دماوند، فدراسیون کوهنوردی و دبیرخانه کارگروه غارشناسی از تابلوی حفاظتی غار رود افشان رونمایی و از کاشف این غار تجلیل خواهد شد.

غار رود افشان از معدود غارهای ثبت شده کشور به عنوان اثر طبیعی ملی در استان تهران است که از نظر زمین شناسی در سنگ آهک های دوره کرتاسه و در اثر پدیده کارستی شدن به وجود آمده است، اهمیت این غار علاوه بر دارابودن ساخت های زیبا از غار نهشته ها، به دلیل زیست جمعیت خفاش در آن است.

705
کلید واژه ها: ایران - کشور - ایرانیان - طبیعی - استان - آذربایجان غربی - استان کرمانشاه - شگفت انگیزترین - زمین - طولانی - غارهای ایران - طولانی ترین - انواع - اهمیت - طبیعت - شرایط - زمین شناسی - آذربایجان - محیط زیست - زیباترین - محیط - کرمانشاه - جهان - بزرگ - حفره - نقشه - ماندگاری - بزرگترین - اطلاعات - پاکسازی

آخرین اخبار سرویس:
با 150میلیون کجا می توان خانه خرید؟ +جدول

جهانگیری وارد ترکیه شد+تصاویر

بازار داغ تخفیفات الکی!

ماشین خودران جنرال موتورز به خیابان های شلوغ نیویورک می آید

پلیس راهور: ممنوعیت شماره گذاری خودروهای با مصرف سوخت بالا لغو شد/ نام خودروهایی که شماره می شوند

ممنوعیت شماره گذاری خودروهای داخلی با مصرف سوخت بالا لغو شد

افتتاح چهار مدرسه در شهرستان های میرجاوه و سراوان

معرفی رسمی Mate 10 Lite غول کوچک Huawei ! +عکس

پرداخت بیش از 19 میلیارد تومان کمک معیشت به مددجویان مازندرانی

معاون وزیر راه بر تکمیل زیرساخت های جاده ای پایانه های مرزی خوزستان تاکید کرد

عقد قرارداد برای پرورش 20 هزار تن ماهی در قفس در قشم

بروکراسی اداری ایران سرمایه گذاران خارجی را فراری می دهد

پرتقال های رنگ شده نخورید/ با عرضه کنندگان برخورد می شود

یاتاقان زدن به چه معناست؟

فقر 65 درصدی در غزه

سرمایه ترامپ کاهش یافت

موضوع رسمی شدن مرز سومار در دست پیگیری است

گران ترین کیف پول جهان! +عکس

همه هزینه ورشکستگیت مال من!

بازار آپارتمانهای نقلی پایتخت + قیمت

پرتقال های رنگ شده نخورید| با عرضه کنندگان برخورد می شود

فرمانده انتظامی بوشهر: محموله 35 میلیاردی قاچاق در عسلویه توقیف شد

شناسایی نزدیکترین شعبه بانک ایران زمین بوسیله تلگرام

لیست جدید قیمت محصولات ایران خودرو + جدول

سهم سرمایه گذاری خارجی در صنعت، معدن و تجارت در دولت های روحانی چقدر است؟

افزایش 377 درصدی صادرات ایران به اندونزی

واردات 8 میلیون دلاری شیرخشک/ شیرخشک ترکیه ای کیلویی 50 هزار تومان

بیش از 37 هزار مترمربع از اراضی کشاورزی رباط کریم به چرخه تولید بازگردانده شد

تفاهمنامه ایران و آلمان برای آموزش کارشناسان آب و فاضلاب امضا شد

سهم سرمایه گذاری خارجی در صنعت، معدن و تجارت در دولت های روحانی چقدر است؟

استخدام کارشناس مارکیتینگ،کارشناس دیجیتال مارکتینگ در تهران

گران ترین کیف پول دنیا + عکس

این یخچال ها را نخرید

بدهی 650000000000 تومانی ایرلاین ها به دولت

افزایش 377 درصدی صادرات ایران به اندونزی

برقراری پرواز کلاله - زاهدان در انتظار تامین تانکر سوخت رسان هواپیما

موتورخانه دستگاه های دولتی و عمومی معاینه می شوند

استاندار یزد: فرهنگ مصرف بهینه سوخت را نهادینه کنیم

واردات 8 میلیون دلاری شیرخشک/ شیرخشک ترکیه ای کیلویی 50 هزار تومان

جزییات بسته اعتباری برای خریداران پسته در بورس کالا

ترکیه اصلی ترین شریک تجاری ایران

رشد 35 درصدی بیمه های عمر

ورود سالانه 15 میلیون پرونده به دستگاه قضا/ 70 درصد پرونده ها مربوط به مسائل مالی و حق الناس است

استاندار: کارخانه پتروشیمی گچساران سال 97به بهره برداری خواهد می رسد

صادرات نفت کردستان عراق از بندر جیحان ترکیه افزایش یافت

آغاز تکمیل مخزن آبرسانی روستایی در بخش جنگل رشتخوار

سود اقتصادی چیست؟

توقف ثبت سفارش خودرو موقتی است

ترکیه اصلی ترین شریک تجاری ایران

تشکیل پلیس گردشگری به افزایش همکاری های بین ناجا و سازمان میراث فرهنگی کمک می کند

پرتقال های رنگ شده نخورید

لغو ممنوعیت شماره گذاری خودروهای داخلی با مصرف سوخت بالا

استاندار: کارخانه پتروشیمی گچساران سال 97به بهره برداری خواهد می رسد

آغاز تکمیل مخزن آبرسانی روستایی در بخش جنگل رشتخوار

100 دستگاه خودرو به مدجویان تحت پوشش کمیته امداد اردستان واگذار شد

در سواری سازان چه می گذرد؟

شهر آستانه نو باید تعیین تکلیف شود

آغاز شماره گذاری خودروهای داخلی با مصرف سوخت بالا

جمع آوری کالای قاچاق از شبکه عرضه 10 برابر شد

6 تن کالای قاچاق معدوم شد

امضای تفاهمنامه ایران و آلمان برای آموزش کارشناسان آبفا

پیام سرمایه گذاری 2.5 میلیارد یورویی نروژ در ایران چند روز بعد از سخنان ترامپ

جوایز صادراتی برای خدمات فنی و مهندسی

افزایش 10 برابری جمع آوری کالای قاچاق از بازار

افزایش 50 درصدی ظرفیت ناوگان ملی با ورود کشتی های کره ای

کشف برخورد دو ستاره نوترونی؛ که نتیجه آن تولید 100 اکتیلیون دلار طلاست!

اجازه دهید ارز گران شود!

الزام تولیدکنندگان خودروهای پرمصرف داخلی به اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده، لغو شد

الزام تولیدکنندگان خودروهای با مصرف بالای 8.5 لیتر به اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده، لغو شد/ پلیس: آغاز شماره گذاری از امروز (+اسامی و جزییات)

لغو الزام تولیدکنندگان خودروهای پرمصرف داخلی به اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده

کاهش آمار ازدواج در تنکابن

ادامه رشد شاخص بورس

خرید غذای دام از بازار جهانی با وجود مشکلات در حال انجام است

کاهش 40 درصدی تولید پسته در کرمان

مهلت 4روزه مردم برای واریز مانده سهام عدالت

حذف واژه "فارس" از سایت بانک صادرات امارات تکذیب شد

ادامه رشد شاخص بورس

10 تومانی و 20 تومانی در انتظار خروج از اقتصاد ایران

استفاده از بقایای تولیدات کشاورزی در تغذیه دام

بروکراسی ایران سرمایه گذاران خارجی را فراری می دهد

دسترسی به اطلاعات گمرک لحظه ای شد

ورود جهانگیری به آنکارا (عکس)

الزام تولیدکنندگان خودروهای پرمصرف داخلی به اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده، لغو شد/ پلیس: آغاز شماره گذاری از امروز (+اسامی و جزییات)

"هند" بازار جدید صادرات نفت آمریکا

70 درصد پرونده ها مربوط به مسائل مالی و حق الناس است

مهم ترین اولویت های استان اعلام شد

سود اقتصادی به چه معناست؟

تا سه سال دیگر؛ مسافت تهران تا آمل دو ساعته طی می شود

نظارت مداوم بر بازار برای مقابله با گران فروشی

فروش دنا پلاس آغاز شد+ جزییات

آلایندگی بنزین توزیعی تهران در بهار

اساسنامه بانک قرض الحسنه مهر ایران تصویب شد

پلیس: الزام تولیدکنندگان خودروهای پرمصرف داخلی به اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده، لغو شد/ آغاز شماره گذاری از امروز (+اسامی و جزییات)

مراسم تودیع و معارفه مدیر عمامل و اعضای هیت مدیره شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا)

سومین پاخت پیکان برابر بانک سرمایه رقم خورد

عدم اعمال معافیت وارداتی از مناطق آزاد خبرساز شد + سند

فراز و نشیب های شرکت فورد در راه رسیدن به اتومبیل های خودران!

بی هراسی نفت از سیاست ضدایرانی ترامپ

اجرای طرح استفاده از بقایای تولیدات کشاورزی در تغذیه دام ها در 11 استان کشور

قرار داد همکاری نفتی «روس نفت» و کردستان عراق

گزارش جدید مرکز آمار/ 1 میلیون و 760 هزار جوان ایرانی بیکارند

30 درصد سهم تعیین شده زکات شهرستان فردوس محقق شد

تکذیب حذف واژه "فارس" از سایت بانک اماراتی

عدم اعمال معافیت وارداتی از مناطق آزاد خبرساز شد + سند

80 درصد درآمد کانون های گردشگری باید در همان منطقه هزینه شود

صادرات 110 هزار تن سنگ آهن از بورس کالا

راهنمای ثبت نام وام بازنشستگان 96

سود اقتصادی چیست؟

معاون دادستان کل کشور خبر داد ورود سالانه 15 میلیون پرونده به دستگاه قضا/ 70 درصد پرونده ها مربوط به مسائل مالی و حق الناس است

سپرده گذاران تعاونی وحدت (آرمان سابق) خواستار گشایش حسابشان شدند

محکومیت احمدی نژاد به جبران 4600 میلیارد تومان

میانگین تولید نفت پارس جنوبی به 19 هزار بشکه رسید

بهترین گزینه های غذایی برای فصل سرما

سپرده گذاران تعاونی وحدت (آرمان سابق) خواستار گشایش حسابشان شدند

سفیرتهران درباکو: 35 درصد مبادلات تجاری ایران با جمهوری آذربایجان درحوزه صنعت ساختمان است

شاسی بلند های ماهیندرا در راه ایران

توجه به توسعه شهری در پروژه های عمرانی

استخدام کارمندفروش حضوری،بابیمه،سرویس،وام،پاداش،پورسانت

بهره برداری ازچهار پروژه تعاونی روستایی در شوشتر آغاز شد

مقایسه دو گوشی Mate 10 Pro و Galaxy Note 8 +عکس

سفیر چین : علاقمند به همکاری در صنایع معدنی و خودرو با تبریز هستیم

همایش ملی نفت،گاز، پتروشیمی و صنایع وابسته در کرمان + گزارش

جاده هراز، چهاربانده می شود

حذف واژه "فارس" از سایت بانک صادرات امارات تکذیب شد

برنج برای یکسال کشور تامین شد اما واردات ادامه دارد

کرکوک، قطب اقتصادی شمال عراق

مشرق گزارش می دهد/ سود صدها میلیون دلاری اروپا از ارسال اسلحه برای تروریست های داعش/ جزییات خط ترانزیتی سریع و پنهان بالکان - عربستان +عکس

جاده هراز 4 بانده می شود

هر پرس غذای سنتی ایرانی 10 تا 40 هزار تومان در رستوران ها هزینه می برد.

استخدام کارشناسSAP درگروه صنایع غذایی سولیکو

مددجویان کمیته امداد خراسان شمالی انرژی برق می فروشند

صادرات 110 هزار تن سنگ آهن از بورس کالای ایران

لغو ممنوعیت شماره گذاری خودروهای داخلی با مصرف سوخت بالا

میانگین تولید نفت پارس جنوبی به 19 هزار بشکه رسید

کشف بیش از 35میلیارد ریال کالای قاچاق

چاه های نفت کرکوک و مسیر آنها قبل از اعمال حاکمیت دولت بر آنها

نواخته شدن زنگ آب در مدارس اردبیل

همه آنچه از نسخه ی تمام برقی هیوندای کونا نمی دانید +عکس

قیمت آپارتمان در منطقه اکباتان تهران +جدول

استخدام کارشناس آزمایشگاه(رشته شیمی)،تکنسین مکانیک

تجربیات و سوالات مصاحبه استخدامی بانک سپه سال 96

استخدام چرخ کار خانم / تبریز

استخدام کارشناس ارشد فروش در خاقانی نوین سپاهان در اصفهان

حذف یارانه ثروتمندان در انتظار تصمیم هیأت دولت/ توقف حذف یارانه ها

تحولات قیمت ارز و سکه در بازار +جدول

دلیل اصلی افزایش قیمت خودرو

کاهش قیمت نهاده های دامی

گزارش گمرک ایران: واردات از چین 89 درصد افزایش یافت/ دولت روحانی رکورد خودش را شکست+ جدول

فرماندار بندرگز : ایستگاه های مطالعه در شهرستان ها گسترش یابد

ساخت و تعمیر بخشی از تجهیزات صنعت نفت در شهرک صنعتی فارس انجام می شود

37 فروند شناور در قشم تولید شد

الزام تولیدکنندگان خودروهای پرمصرف داخلی به اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده، لغو شد

استخدام کارمند مالی در یک شرکت معتبر محدوده میدان فاطمی

عکس خاص پژمان بازغی و خانواده اش

کیف پول مخابرات تا پایان سال 96 ارایه می شود

عکس/بازیگر زن سوار بر موتور عجیب در گرجستان

اطلاعیه شماره 6 بانک آینده

با اصلاح و تغییر مصوبه هیات دولت الزام تولیدکنندگان خودروهای پرمصرف داخلی به اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده، لغو شد

استفاده از بقایای تولیدات کشاورزی در تغذیه دام/اجرا در 11 استان

ایران در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان باکو

کشف بیش از 35 میلیارد ریال کالای قاچاق

توصیفی بر شرایط اخیر واردات خودرو؛ لطفاً فقط خودروی چینی بخرید!

استخدام کارمند فروش با سابقه در شرکت ماگنولیا

بلایی که دست اندازها بر سر خودرو شما می آورد [تماشا کنید]

هزینه تمام شده غذای سنتی ایرانی

کاهش خشونت در جامعه با تقویت هویت فرهنگی

دستکم به 30 رایزن بازرگانی جدید در کشورهای هدف صادراتی نیاز است

ترویج فرهنگ ورزش همگانی حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی است

معلمان روستاهای پراکنده کشور در فعالیت های سوادآموزی مشارکت کنند

عملیات احداث 300 زمین چمن مصنوعی، هفته تربیت بدنی در فارس آغاز می شود

بعد از انگلیس، یک شرکت نروژی دیگر هم به جمع مشتریان انرژی خورشیدی ایران پیوست

واعظی: در دولت صمیمت وجود دارد / جهانگیری هیچ اختلافی با دولت ندارد

شرکت نروژی به جمع مشتریان انرژی خورشیدی ایران پیوست

هیئت تجاری کره جنوبی از شهرک آب معدنی کوهرنگ بازدید کرد

قیمت واحدهای 70 متری در تهران +جدول

ترویج فرهنگ ورزش همگانی حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی است

معلمان روستاهای پراکنده کشور در فعالیت های سوادآموزی مشارکت کنند

دستکم به 30 رایزن بازرگانی جدید در کشورهای هدف صادراتی نیاز است

گفتگوی 18:30/ نوسانات ارز عامل گرانی اقلام نیست

تامین صادرات نفتی کشور از گچساران

80 درصد درآمد کانون های گردشگری باید در همان منطقه هزینه شود

استخدام مدیر فروش،بازاریاب دریک شرکت تولید ورق و کارتن

گرانترین عمارت دنیا کجاست و صاحبش کیست؟ + تصاویر

برنج برای نیاز یکسال کشور تامین شد

ترکیه، اصلی ترین شریک تجاری ایران

چین 3 میلیون خودرو برقی تولید می کند

عکس/گرانترین کیف پول دنیا

12 موکب آذربایجان شرقی پذیرای زائران اربعین حسینی است

بازدید دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور از بزرگترین بیمارستان خیریه کشور

طرز تهیه فلافل خانگی ساده و خوشمزه

بازدید مدیرعامل بانک کشاورزی از نمایشگاه ایران تلکام 2017

استخدام کارشناسSAP (صنایع،MBA)درصنایع غذایی سولیکو/قم

شرکت بیگلو تا سال 2022 اقامتگاه فضایی خود را به مدار ماه می فرستد

با 5 میلیون هم می توان خودرو خرید؟ +جدول

ممنوعیت شماره گذاری خودروهای داخلی با مصرف سوخت بالا لغو شد

10 شغل برتر سال 2017 کدامند؟ +اسامی

اعلام آمادگی بانک آینده برای تعیین تکلیف سپرده های تا یک میلیارد ریال تعاونی افضل توس

عراق، دومین مقصد صادراتی ایران

رییس اتاق بازرگانی یاسوج با سفیر عمان در ایران دیدار کرد

شرکت بیگلو تا سال 2022 اقامتگاه فضایی خود را به مدار ماه می فرستد

غارها به عنوان یک منبع ذخیره آب، یخ و منابع طبیعی، سرمایه ای برای آیندگان هستند

غارها به عنوان یک منبع ذخیره آب، یخ و منابع طبیعی، سرمایه ای برای آیندگان هستند