مطالب مرتبط:
انتشار نسخه جدید موبایل بانک تجارت منطبق با IOS 11
مصوبه مهم کرباسیان و سیف برای پایان غائله بانک ها/ گزارش ها استاندارد شد
در نخستین تجربه آسیایی تیم هندبال بانوان لارستان مقابل نماینده قزاقستان شکست خورد
در نخستین تجربه آسیایی تیم هندبال بانوان لارستان مقابل نماینده قزاقستان شکست خورد
شکست رکورد جهانی توسط وزنه بردار ایرانی+ویدئو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 مهر 1396 ساعت 11:262017-09-24اقتصادي

فارس گزارش می دهد نسخه جعلی اقتصاد مقاومتی از واشنگتن رسید/ تجربه اجرای نسخه های شکست خورده بانک جهانی تکرار می شود؟


در حالی کتاب مرجع بانک جهانی برای فقرزدایی از سوی دولت ترجمه شده و مبنای عمل قرار گرفته است کهه تنها بر روی جلد ترجمه این کتاب هیچ نامی از مولف نیامده است، - نسخه جعلی اقتصاد مقاومتی از واشنگتن رسید/ تجربه اجرای نسخه های شکست خورده بانک جهانی تکرار می شود؟ در حالی کتاب مرجع بانک جهانی برای فقرزدایی از سوی دولت ترجمه شده و مبنای عمل قرار گرفته است کهه تنها بر روی جلد ترجمه این کتاب هیچ نامی از مولف نیامده است، بلکه این کتاب با عنوان اقتصاد مقاومتی و عدالت اجتماعی منتشر شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی "، داستان توسعه اقتصادی و محرومیت زدایی در ایران، قصه پرغصه ای است که از بعد از جنگ جهانی دوم پی در پی در حال تکرار شدن است.

آنجا که نسخه هایی غیر بومی و نامتناسب با مسائل واقعی کشور، با عنوان ظاهری توسعه و کاهش فقر از سوی کشورهای غربی به کشورهای اصطلاحا در حال توسعه معرفی و تحمیل می شود؛ این کشورها به عنوان موش آزمایشگاهیِ تئوری های غربی مورد استفاده قرار می گیرند و نهایتا پس از شکست نسخه های غربی و بروز نتایج فاجعه بار اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی، مجددا نسخه های دیگری از سوی غرب معرفی و جایگزین می گردد.

حاصل این فرایند در کشوری همچون ایران موجب گسترش فقر، مهاجرت روستاییان، حاشیه نشینی و بی هویتی در جوامع محلی از پیش از انقلاب تاکنون شده است؛ البته هرگز سازمان های بین المللی مذکور، مسوولیت عواقب نسخه های پیشنهادی خود را نپذیرفته و این عواقب صرفا به بی فرهنگی مردم و بی کفایتی مسوولان داخلی نسبت داده می شود.

روند معرفی و تحمیل نسخه های غلط، غیر بومی و محرومیت زای غرب با هدف سیطره بر کشورهای ضعیف و با روکش فقرزدایی و ظاهر دلسوزی و حمایت، طی 70 سال اخیر ادامه یافته و ساختارهایی نظیر برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) و بانک جهانی به منظور نهادینه سازی این روند شکل گرفته است.

اما مشاهده نتایج اسفبار اتکا به این نسخه ها تاکنون موجب نشده که مسوولین دولتی ایران، این نسخه های وارداتی را کنار گذاشته و به فکر تولید یک الگوی بومی برای محرومیت زدایی باشند.

در تازه ترین اتفاق از این دست، کتاب مرجع بانک جهانی برای فقرزدایی، از سوی دولت ترجمه شده و مبنا قرار گرفته است.

نکته عجیب در این میان آنکه نه تنها بر روی جلد ترجمه این کتاب هیچ نامی از مولف ـ یعنی بانک جهانی ـ نیامده است، بلکه این کتاب با عنوان اقتصاد مقاومتی و عدالت اجتماعی منتشر شده است! به عبارت دیگر نسخه های غربی توسعه که بارها در کلام رهبر انقلاب نفی شده است، این بار با نام موجّه اقتصاد مقاومتی از سوی دولت در حال ترویج است.

این مساله وقتی اهمیت می یابد که متولیان توسعه روستایی و محرومیت زدایی در دولت، در جلسات کارشناسی خود اعلام می دارند که این کتاب، مبنای عمل دولت جمهوری اسلامی در موضوع محرومیت زدایی است.

این در حالی است که بانک جهانی به عنوان یکی از زیرمجموعه های سازمان ملل از اولین روز تاسیس در قالب پیمان معروف برتون وودز، بر پایه ماموریت علنی گسترش سیطره دلار امریکا بر نظام پولی کشورهای جهان شکل گرفته و هم اکنون نیز امریکا بزرگ ترین سهامدار آن و دارای بالاترین حق رای با اختلاف فاحش نسبت به سایر اعضا محسوب می شود.

نسخه های این نهاد و نیز صندوق بین المللی پول قبلا در قالب برنامه های اول تا سوم توسعه در ایران پیاده شده که گسترش فقر و نابرابری و حاشیه نشینی تا سرحد پیدایش بحران های امنیتی در نواحی فقیرنشین کشور، از پیامدهای آن بوده است.

هنوز زمان زیادی از مباحث پیرامون سند آموزش یونسکو به عنوان چهارمین بند از سند توسعه 2030 سازمان ملل نگذشته است.

سندی که با استفاده عبارات خنثی و همه پسند سعی در نفوذ جریانی و یکسان سازی باورها و سبک زندگی همه مردم جهان در راستای اهداف نظام سلطه دارد.

سندی که رهبر انقلاب در مورد آن فرمودند: آنچه اینها در این سند توسعه ی پایدار 2030 طرّاحی دارند میکنند و دست اندرکار هستند، این است که یک منظومه ی فکری و فرهنگی و عملی برای همه ی دنیا دارند جعل می کنند.

این را چه کسی می کند؟ دست هایی پشت سازمان ملل وجود دارد؛ یونسکو اینجا یک وسیله است، یک ویترین است؛ دست هایی نشسته اند، دارند برای همه چیز کشورهای دنیا و همه ی ملّتها یک منظومه تولید میکنند؛ منظومه ای که شامل فکر است، شامل فرهنگ است، شامل عمل است و این را دارند ارائه میدهند و ملّت ها باید همه بر طبق این، عمل کنند.

خب این غلط است؛ این غلط است؛ اصلاً این معیوب است؛ این حرکت، حرکت معیوبی است.

حال می توان با نگاهی به سند 2030 که رفع فقر به عنوان اولین هدف از اهداف 7 گانه آن ذکر شده است دریافت که دشمن این بار به جای پیاده سازی رسمی و علنی نسخه های خود در قالب تصویب نامه و امثال آن، در صدد پیاده سازی بی سر و صدای این نسخه در بخش محرومیت زدایی است.

به نظر می رسد پس از سال ها مخاطب قرار گرفتن طیف متمولین شهری، نخبگان دانشگاهی و امثال آنها از سوی تفکرات غربی، این بار قرار است قشر روستایی و مستضعف کشور مخاطب این تفکرات قرار گیرد.

این مساله با تصویب ایجاد اشتغال در مناطق روستایی مبنی بر پرداخت 1.

5 میلیارد دلار معادل 6 هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی بابت توسعه روستاهای کشور و آغاز تخصیص این اعتبارات از مهرماه جاری، اهمیت مضاعفی یافته است.

در واقع این سوال مطرح می شود که آیا قرار است 6 هزار میلیارد تومان مذکور در چارچوب نسخه معرفی شده بانک جهانی و برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) هزینه شود؟ آیا قرار است سند 2030 در بخش فقرزدایی این بار با نام اقتصاد مقاومتی و عدالت اجتماعی پیاده شود؟ اگر چنین است آیا بانک جهانی و سازمان های بین المللی، عواقب ناشی از شکست این برنامه ها را می پذیرند یا قرار است همچون گذشته، عواقب برنامه های ناکارآمد غربی به پای مفاهیم انقلابی نظیر اقتصاد مقاومتی نوشته شود؟ به نظر می رسد نگرانی در این خصوص بی مورد نیست.

چرا که یکی از اهداف برنامه های کشورهای سلطه جو برای مناطق روستایی ایران، محدود کردن کشاورزی و دامپروری به وسیله تمرکز بر محورهایی همچون صنایع دستی و گردشگری است تا از این طریق بتوانند موقعیت استراتژیک روستا به عنوان تامین کننده امنیت غذایی کشور را متزلزل سازند.

از سوی دیگر مشاهده می شود که معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری در اظهارات اخیر خود در خصوص قانون بهبود کسب و کار و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی، بیش از هر چیز بر توسعه صنایع دستی، سنگ های زینتی، پوشاک و نهایتا معدن در مناطق روستایی تاکید می کند و توجه به مقوله کشاورزی به عنوان اصلی ترین فعالیت روستاییان و عامل تضمین کننده امنیت غذایی کشور، کاملا در حاشیه قرار گرفته است.

اینجاست که سخن رهبر انقلاب به ذهن متبادر می شود که: یکی از اشکالات مدیریّت های کلان ما این است که نرم افزار مدیریّتی ما ویروسی بشود؛ یعنی دشمن بتواند در اندیشه ی مدیریّتی ما ویروسی را وارد کند که تمام ابتکارات ما و کارهای ما و تصمیم های ما را خراب کند و به جهت خلافی هدایت کند و پیش ببرَد.

در هر صورت باید گفت در کشوری که پابرهنگان، صاحبان و ولی نعمتان انقلاب نامیده می شوند و حجم انبوهی از تجربیات موفق و بومی در زمینه محرومیت زدایی در کشور وجود دارد، قرار دادن کتاب مرجع بانک جهانی به عنوان مبنا و مرجع برنامه محرومیت زدایی دولت، به هیچ وجه زیبنده دولت جمهوری اسلامی نیست و اگر به هر دلیل اصرار بر این رویکرد وجود دارد، حداقل انتظار این است که نسخه های از پیش شکست خورده غربی به صورت شفاف و با نام اصلی خود به کار گرفته شوند، نه با عنوان جعلی اقتصاد مقاومتی.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1ejt9 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: بانک جهانی - اقتصاد مقاومتی - اقتصاد - جهانی - کتاب - ترجمه - بانک - محرومیت زدایی - توسعه - اجتماعی - اقتصادی - محرومیت - دولت - ایران - واشنگتن - توسعه اقتصادی - جنگ جهانی دوم - شکست - حاشیه نشینی - منتشر - گزارش - بین المللی - هایی - نهادینه - خبرنگار - داستان - فرهنگی - مهاجرت - برنامه - حاشیه

آخرین اخبار سرویس:
با ورود به موقع تعزیراتی ها رخ داد پیشگیری از کم فروشی 600 میلیون تومانی در تهران

184میلیارد ریال تسهیلات به مددجویان خراسان شمالی پرداخت شد

ادارات شیروان موظف به پاسخگویی استعلامات تا ظرف 24 ساعت شدند

بخشی از بدهی پیمانکاران پرداخت می شود

آغاز عملیات اجرایی آزاد راه سیرجان _ بندر عباس

5 هزار واحد مسکونی در استان قزوین نوسازی می شود

فرماندار انزلی: احیای تالاب دغدغه اصلی مردم این شهر است

توزیع 584 تن میوه شب عید در اردبیل

آغاز توزیع میوه شب عید از صبح امروز

دلار گران است؛ از سفر داخلی لذت ببرید!

سرمایه گذاری بیش از یک میلیارد دلاری در فارس

از 88 میلیارد متر مکعب 97 میلیارد آب مصرف می کنیم

184میلیارد ریال تسهیلات به مددجویان خراسان شمالی پرداخت شد

بازدید وزیر صنعت از خط تولید پژو 301

افزایش قیمت خودروهای وارداتی در سال آینده

ادارات شیروان موظف به پاسخگویی استعلامات تا ظرف 24 ساعت شدند

خرید پسماندهای الکترونیکی از شهروندان در غرفه های بازیافت

پیشنهاد نماینده کارگران برای افزایش 189هزار تومانی حداقل دستمزد

فعالیت بیش از 2 هزار سرویس امدادی ایران خودرو تا 14 فروردین

زمزمه کناره گیری معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت

فرماندار انزلی: احیای تالاب دغدغه اصلی مردم این شهر است

کاهش 71 درصدی زمان تعمیرات در شبکه خدمات پس از فروش ایران خودرو

بدهی های ایتالیا به حدود 2 تریلیون و 280 میلیارد یورو رسید

برنامه ای برای جوانان نداریم

چشمها را بشوییم

برگزاری نشست دکتر حجت اله صیدی با پیشکسوتان بانک صادرات

بانک صنعت و معدن خروج از بنگاهداری را پروژه ای جدی اعلام کرد

خودروهای گازسوز در نمایشگاه خودرو ژنو 2018

خاطره سفر از تو، سفر بعدی از ما؛ بزرگترین مسابقه گردشگری ایران آغاز شد [رپورتاژ آگهی]

استخدام هفت عنوان شغلی در شهرک صنعتی شماره 1 منطقه آزاد

ایده های نو به کمک اشتغالزایی می آیند «جاب با ما» استارت آپی رایگان در حوزه اشتغال زایی

رییس سازمان محیط زیست: من اگر جای مردم باشم سوار خودروی داخلی نمی شوم

میزان سرمایه گذاری صنعتی در زنجان بیش از 2.5 برابر رشد یافت

فعالیت بیش از 2 هزار سرویس امدادی ایران خودرو تا 14 فروردین

پیشنهاد نماینده کارگران برای افزایش 189هزار تومانی حداقل دستمزد

تکریم همکاران فرزند شهید بانک رفاه

بهره برداری از مسکن های مهر تاپایان 97

پیش بینی افزایش جذب سرمایه خارجی در سال 97

سکه و ارزهای عمده در هفته پایانی سال ارزان شد

سکه و ارزهای عمده در هفته پایانی سال ارزان شد

میزان سرمایه گذاری صنعتی در زنجان بیش از 2.5 برابر رشد یافت

برخی از شرکت های بزرگ حاضر در Gamescom 2018 مشخص شدند

سیاست وارداتی ایران هنوز مشخص نیست

واکنش بانک مرکزی به تصمیم هیأت مدیره کاسپین؛ علی نعیمی همچنان مدیرعامل کاسپین است

بخشنامه پرداخت وام های 30 میلیون تومانی به فرهنگیان بزودی ابلاغ می شود

سهم شرکت های پرداخت از تراکنش ها مشخص شد

کاهش نرخ نفت سبک ایران به 62 دلار و 28 سنت

نمادهای نوروزی استقبال از گردشگران در آستارا نصب شد

آغاز توزیع میوه به قیمت دولتی در همدان

ایزدخواه: تاوان بی تدبیری دولت ها را جامعه کارگری می دهد

میزان سرمایه گذاری صنعتی در زنجان بیش از 2.5 برابر رشد یافت

میانگین حقوق معلمان چقدر است؟

284 واگن فرسوده از ناوگان ریلی کشور حذف شد

توزیع پول نو

یاسوج- خشک شدن سد«شاه قاسم» بر اثر کاهش بارندگی

نمادهای نوروزی استقبال از گردشگران در آستارا نصب شد

رونمایی از کتاب گزارش عملکرد مسئولیت اجتماعی گروه صنعتی ایران خودرو

صادرات 60 میلیون دلاری فرش ایرانی به آمریکا در سالجاری

سرمایه گذاران خارجی در بیم و امید!

وزیرصنعت به پویش هم عهد پیوست

بسته یک تریلیون روبلی جدید روسیه برای نجات دو بانک

صادرات 60 میلیون دلاری فرش ایرانی به آمریکا

همراه اول تا 500 هزار ریال عیدی می دهد

اجرای طرح کاهش 10 درصدی مصرف برق در تابستان

15 دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی رشت اضافه شد

اولین هتل پنج ستاره شرق گیلان در لاهیجان به بهره برداری رسید

رونمایی از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی ایران خودرو

افزایش 7 درصدی تماس ها با مرکز فوریت های 110 پایتخت

15 دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی رشت اضافه شد

نزاع جمعی در سرابله رخ داد

روابط بانکی ایران و عمان گسترش می یابد

سال بن بست قراردادهای خودرویی

بازدید وزیر صنعت از خط تولید پژو 301

محدویت و ممنوعیت های ترافیکی هسته مرکزی مشهد

اولین هتل پنج ستاره شرق گیلان در لاهیجان به بهره برداری رسید

بازارمهاباد میزبان مسافران نوروزی

آمادگی اتصال سوییچ های کارت های بانکی ایران و عمان

وزیرصنعت به کمپین «هم عهد» پیوست

پژو 301 سال آینده به بازار می آید؛ قیمت 94 میلیون

جزییات قیمت جابه جایی خودرو با قطار +جدول

استخدام 9 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

کاهش قیمت اندک سکه/ دلار 4874 تومان

امتیاز فراوان دولت به خودروسازان غربی در دوران پسابرجام

آمادگی مناطق شرکت ملی پخش در سوخت رسانی به مسافران نوروزی

کاهش 14 درصدی آمار مصدومان چهارشنبه آخر سال در آذربایجان غربی/ هیچگونه خسارت به اموال عمومی و دولتی گزارش نشد

تردد خودروهای نوروزی با 800 دستگاه دوربین کنترل می شود

مطالبات جایگاه داران پرداخت شد

تاکید مسقط بر استفاده از پول ملی عمان و ایران بدون اتکا به ارز خارجی

فارس گزارش می دهد اختلاف نظر بانک مرکزی هیات مدیره کاسپین بر سر برکناری مدیرعامل/ بانک مرکزی: نعیمی فعلاً بماند

هزینه سفر به باکو در اسفند ماه +جدول

نرخ سکه کاهشی شد/ دلار 4841 تومان

مرغداری در محوطه باستانی تپه "زاغه"!

مظنه خرید آپارتمان های 100 متری در تهران

آغاز طرح امداد نوروزی مدیران خودرو برای خودروهای «چری» و «ام.وی.ام»

تسهیلات ویژه نوروزی برای بازنشستگان کشوری

افتتاح طرح های راه با حضور وزیر راه و شهرسازی

تاکید مسقط بر استفاده از پول ملی عمان و ایران بدون اتکا به ارز خارجی

استاندار مرکزی تاکید کرد:بررسی کاهش 40 درصدی جذب دانشجو در مراکز علمی استان/ بهره گیری از ظرفیت خالی دانشگاه ها در راستای اقدامات دانش بنیان

زمان واریز یارانه آخر سال

گلکسی نوت 9 در مسیر توسعه؛ سامسونگ نام تجاری نوت 9 را ثبت کرد

فارس گزارش می دهد نسخه جعلی اقتصاد مقاومتی از واشنگتن رسید/ تجربه اجرای نسخه های شکست خورده بانک جهانی تکرار می شود؟

فارس گزارش می دهد نسخه جعلی اقتصاد مقاومتی از واشنگتن رسید/ تجربه اجرای نسخه های شکست خورده بانک جهانی تکرار می شود؟