مطالب مرتبط:
انتشار نسخه جدید موبایل بانک تجارت منطبق با IOS 11
مصوبه مهم کرباسیان و سیف برای پایان غائله بانک ها/ گزارش ها استاندارد شد
در نخستین تجربه آسیایی تیم هندبال بانوان لارستان مقابل نماینده قزاقستان شکست خورد
در نخستین تجربه آسیایی تیم هندبال بانوان لارستان مقابل نماینده قزاقستان شکست خورد
شکست رکورد جهانی توسط وزنه بردار ایرانی+ویدئو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 مهر 1396 ساعت 11:262017-09-24اقتصادي

فارس گزارش می دهد نسخه جعلی اقتصاد مقاومتی از واشنگتن رسید/ تجربه اجرای نسخه های شکست خورده بانک جهانی تکرار می شود؟


در حالی کتاب مرجع بانک جهانی برای فقرزدایی از سوی دولت ترجمه شده و مبنای عمل قرار گرفته است کهه تنها بر روی جلد ترجمه این کتاب هیچ نامی از مولف نیامده است، - نسخه جعلی اقتصاد مقاومتی از واشنگتن رسید/ تجربه اجرای نسخه های شکست خورده بانک جهانی تکرار می شود؟ در حالی کتاب مرجع بانک جهانی برای فقرزدایی از سوی دولت ترجمه شده و مبنای عمل قرار گرفته است کهه تنها بر روی جلد ترجمه این کتاب هیچ نامی از مولف نیامده است، بلکه این کتاب با عنوان اقتصاد مقاومتی و عدالت اجتماعی منتشر شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی "، داستان توسعه اقتصادی و محرومیت زدایی در ایران، قصه پرغصه ای است که از بعد از جنگ جهانی دوم پی در پی در حال تکرار شدن است.

آنجا که نسخه هایی غیر بومی و نامتناسب با مسائل واقعی کشور، با عنوان ظاهری توسعه و کاهش فقر از سوی کشورهای غربی به کشورهای اصطلاحا در حال توسعه معرفی و تحمیل می شود؛ این کشورها به عنوان موش آزمایشگاهیِ تئوری های غربی مورد استفاده قرار می گیرند و نهایتا پس از شکست نسخه های غربی و بروز نتایج فاجعه بار اقتصادی و اجتماعی و زیست محیطی، مجددا نسخه های دیگری از سوی غرب معرفی و جایگزین می گردد.

حاصل این فرایند در کشوری همچون ایران موجب گسترش فقر، مهاجرت روستاییان، حاشیه نشینی و بی هویتی در جوامع محلی از پیش از انقلاب تاکنون شده است؛ البته هرگز سازمان های بین المللی مذکور، مسوولیت عواقب نسخه های پیشنهادی خود را نپذیرفته و این عواقب صرفا به بی فرهنگی مردم و بی کفایتی مسوولان داخلی نسبت داده می شود.

روند معرفی و تحمیل نسخه های غلط، غیر بومی و محرومیت زای غرب با هدف سیطره بر کشورهای ضعیف و با روکش فقرزدایی و ظاهر دلسوزی و حمایت، طی 70 سال اخیر ادامه یافته و ساختارهایی نظیر برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) و بانک جهانی به منظور نهادینه سازی این روند شکل گرفته است.

اما مشاهده نتایج اسفبار اتکا به این نسخه ها تاکنون موجب نشده که مسوولین دولتی ایران، این نسخه های وارداتی را کنار گذاشته و به فکر تولید یک الگوی بومی برای محرومیت زدایی باشند.

در تازه ترین اتفاق از این دست، کتاب مرجع بانک جهانی برای فقرزدایی، از سوی دولت ترجمه شده و مبنا قرار گرفته است.

نکته عجیب در این میان آنکه نه تنها بر روی جلد ترجمه این کتاب هیچ نامی از مولف ـ یعنی بانک جهانی ـ نیامده است، بلکه این کتاب با عنوان اقتصاد مقاومتی و عدالت اجتماعی منتشر شده است! به عبارت دیگر نسخه های غربی توسعه که بارها در کلام رهبر انقلاب نفی شده است، این بار با نام موجّه اقتصاد مقاومتی از سوی دولت در حال ترویج است.

این مساله وقتی اهمیت می یابد که متولیان توسعه روستایی و محرومیت زدایی در دولت، در جلسات کارشناسی خود اعلام می دارند که این کتاب، مبنای عمل دولت جمهوری اسلامی در موضوع محرومیت زدایی است.

این در حالی است که بانک جهانی به عنوان یکی از زیرمجموعه های سازمان ملل از اولین روز تاسیس در قالب پیمان معروف برتون وودز، بر پایه ماموریت علنی گسترش سیطره دلار امریکا بر نظام پولی کشورهای جهان شکل گرفته و هم اکنون نیز امریکا بزرگ ترین سهامدار آن و دارای بالاترین حق رای با اختلاف فاحش نسبت به سایر اعضا محسوب می شود.

نسخه های این نهاد و نیز صندوق بین المللی پول قبلا در قالب برنامه های اول تا سوم توسعه در ایران پیاده شده که گسترش فقر و نابرابری و حاشیه نشینی تا سرحد پیدایش بحران های امنیتی در نواحی فقیرنشین کشور، از پیامدهای آن بوده است.

هنوز زمان زیادی از مباحث پیرامون سند آموزش یونسکو به عنوان چهارمین بند از سند توسعه 2030 سازمان ملل نگذشته است.

سندی که با استفاده عبارات خنثی و همه پسند سعی در نفوذ جریانی و یکسان سازی باورها و سبک زندگی همه مردم جهان در راستای اهداف نظام سلطه دارد.

سندی که رهبر انقلاب در مورد آن فرمودند: آنچه اینها در این سند توسعه ی پایدار 2030 طرّاحی دارند میکنند و دست اندرکار هستند، این است که یک منظومه ی فکری و فرهنگی و عملی برای همه ی دنیا دارند جعل می کنند.

این را چه کسی می کند؟ دست هایی پشت سازمان ملل وجود دارد؛ یونسکو اینجا یک وسیله است، یک ویترین است؛ دست هایی نشسته اند، دارند برای همه چیز کشورهای دنیا و همه ی ملّتها یک منظومه تولید میکنند؛ منظومه ای که شامل فکر است، شامل فرهنگ است، شامل عمل است و این را دارند ارائه میدهند و ملّت ها باید همه بر طبق این، عمل کنند.

خب این غلط است؛ این غلط است؛ اصلاً این معیوب است؛ این حرکت، حرکت معیوبی است.

حال می توان با نگاهی به سند 2030 که رفع فقر به عنوان اولین هدف از اهداف 7 گانه آن ذکر شده است دریافت که دشمن این بار به جای پیاده سازی رسمی و علنی نسخه های خود در قالب تصویب نامه و امثال آن، در صدد پیاده سازی بی سر و صدای این نسخه در بخش محرومیت زدایی است.

به نظر می رسد پس از سال ها مخاطب قرار گرفتن طیف متمولین شهری، نخبگان دانشگاهی و امثال آنها از سوی تفکرات غربی، این بار قرار است قشر روستایی و مستضعف کشور مخاطب این تفکرات قرار گیرد.

این مساله با تصویب ایجاد اشتغال در مناطق روستایی مبنی بر پرداخت 1.

5 میلیارد دلار معادل 6 هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی بابت توسعه روستاهای کشور و آغاز تخصیص این اعتبارات از مهرماه جاری، اهمیت مضاعفی یافته است.

در واقع این سوال مطرح می شود که آیا قرار است 6 هزار میلیارد تومان مذکور در چارچوب نسخه معرفی شده بانک جهانی و برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) هزینه شود؟ آیا قرار است سند 2030 در بخش فقرزدایی این بار با نام اقتصاد مقاومتی و عدالت اجتماعی پیاده شود؟ اگر چنین است آیا بانک جهانی و سازمان های بین المللی، عواقب ناشی از شکست این برنامه ها را می پذیرند یا قرار است همچون گذشته، عواقب برنامه های ناکارآمد غربی به پای مفاهیم انقلابی نظیر اقتصاد مقاومتی نوشته شود؟ به نظر می رسد نگرانی در این خصوص بی مورد نیست.

چرا که یکی از اهداف برنامه های کشورهای سلطه جو برای مناطق روستایی ایران، محدود کردن کشاورزی و دامپروری به وسیله تمرکز بر محورهایی همچون صنایع دستی و گردشگری است تا از این طریق بتوانند موقعیت استراتژیک روستا به عنوان تامین کننده امنیت غذایی کشور را متزلزل سازند.

از سوی دیگر مشاهده می شود که معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری در اظهارات اخیر خود در خصوص قانون بهبود کسب و کار و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی، بیش از هر چیز بر توسعه صنایع دستی، سنگ های زینتی، پوشاک و نهایتا معدن در مناطق روستایی تاکید می کند و توجه به مقوله کشاورزی به عنوان اصلی ترین فعالیت روستاییان و عامل تضمین کننده امنیت غذایی کشور، کاملا در حاشیه قرار گرفته است.

اینجاست که سخن رهبر انقلاب به ذهن متبادر می شود که: یکی از اشکالات مدیریّت های کلان ما این است که نرم افزار مدیریّتی ما ویروسی بشود؛ یعنی دشمن بتواند در اندیشه ی مدیریّتی ما ویروسی را وارد کند که تمام ابتکارات ما و کارهای ما و تصمیم های ما را خراب کند و به جهت خلافی هدایت کند و پیش ببرَد.

در هر صورت باید گفت در کشوری که پابرهنگان، صاحبان و ولی نعمتان انقلاب نامیده می شوند و حجم انبوهی از تجربیات موفق و بومی در زمینه محرومیت زدایی در کشور وجود دارد، قرار دادن کتاب مرجع بانک جهانی به عنوان مبنا و مرجع برنامه محرومیت زدایی دولت، به هیچ وجه زیبنده دولت جمهوری اسلامی نیست و اگر به هر دلیل اصرار بر این رویکرد وجود دارد، حداقل انتظار این است که نسخه های از پیش شکست خورده غربی به صورت شفاف و با نام اصلی خود به کار گرفته شوند، نه با عنوان جعلی اقتصاد مقاومتی.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a1ejt9 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: بانک جهانی - اقتصاد مقاومتی - اقتصاد - جهانی - کتاب - ترجمه - بانک - محرومیت زدایی - توسعه - اجتماعی - اقتصادی - محرومیت - دولت - ایران - واشنگتن - توسعه اقتصادی - جنگ جهانی دوم - شکست - حاشیه نشینی - منتشر - گزارش - بین المللی - هایی - نهادینه - خبرنگار - داستان - فرهنگی - مهاجرت - برنامه - حاشیه

آخرین اخبار سرویس:
دبیرخانه اوپک رشد اقتصاد جهان را 2.6 درصد پیش بینی کرد

آخرین خبر ها از طرح ساماندهی تعطیلات رسمی/ خرید گران ترین خانه جهان توسط بن سلمان/ رازهایی که دانشمندان هیچ پاسخی برای آن ها ندارند

حمایت بیشتر از گل نرگس با امضای 5 تفاهم نامه

بانک ها چقدر به بانک مرکزی بدهکارند؟

بهره برداری رسمی از نسخه به روزرسانی شده سامانه معاملات

دولت با بهره گیری از بورس کالا، بودجه خرید کالاهای کشاورزی را تنظیم می کند

عشق واقعی 20 نشانه بیشتر ندارد

نگاهی به برترین برندهای لوازم خانگی

تجلیل از نمایندگان استان های مرزی

جدول بهای انواع سکه در بازار

استخدام کارشناس معماری در شرکت صنایع غذایی شهر بابانا

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی تغییر کرد

عقب گرد 123 واحدی شاخص کل بورس/ بازار سهام خوشبین به سهام خودرو

استخدام بازاریاب و کارمند در آژانس مارکوتراول

شریعتمداری: 6000 طرح صنعتی را تا سه ماه دیگر کامل می کنیم

ریالی از تنخواه 10 هزار و 500 میلیارد تومانی بودجه تسویه نشد/ افت 4.7 درصدی سپرده های دولت نزد بانک مرکزی

استخدام کارگر نیمه ماهر جهت شرکت تراشکاری در اصفهان

بورس های آسیایی سبزپوش شدند

استخدام بخارکار و بسته بند جهت تریکو مردانه در تهران

تقدیر از مشتری ارزنده شعبه بابل بانک ایران زمین

جزییات مصوبه دیروز دولت در مورد واردات خودرو: تعیین سقف ارزش گمرکی 40 هزار دلاری و 4 ردیف تعرفه واردات خودرو/ تمرکز واردات در خودروهای ژاپنی و کره ای خواهد بود

سرمایه گذاری 3 میلیاردی روس ها برای تولید لوکوموتیو در ایران

استخدام کارمند فروش خانم با حقوق ثابت و بیمه در اصفهان

قیمت ارز و سکه، دوشنبه 27 آذر

رتبه سوم ایران از نظر دورریز و ضایعات مواد غذایی در جهان

30 درصد مطالبات معوقه شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی پرداخت شد

درآمد 17،400،000،000،000 تومانی دولت از حذف یارانه ها

نقدینگی در 730 روز 520 هزار میلیارد رشد کرد

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی و خارجی در شرکت معتبر در تهران

استخدام برشکار ماهر در تولیدی معتبر کت و شلوار

66 درصد محمودآبادی ها کارت ملی هوشمند دریافت کردند

انتقال فناوری در قراردادهای جدید با رنو و پژو انجام نمی شود

کاسبان سود روزانه بیت کوین می خرند

تشریح زوایای بودجه 97 در گفت و گو با فارس مجلس از آوردن نرخ تسعیر ارز در بودجه 97 جلوگیری می کند/ با درآمدهای کثیف نمی توان اقتصاد را تمیز کرد

بدهی 245 هزار میلیاردی که پرداخت نمی شود

ظرفیت ترانزیت ریلی کشور تا سال 1400 باید 3 برابر شود

صدور آنی قبض گاز برای مشترکان

بالاخره سکه تقلبی داریم یا نداریم؟

عقب گرد 123 واحدی شاخص کل بورس

آغاز نشست اقتصادی سالانه رهبران ارشد چین

عوارض گمرکی کالاهای صادراتی در ازبکستان حذف شد

اتومبیل های رکورددار در واردات را بشناسید

برای هوای سالم باید استاندارد خودروها تغییرکند/ برخورد با 4میلیون خودروی فاقد معاینه فنی

حضور هیاتی از کشور ترکیه در ایران ضرورت معرفی شهرهای ایران به خصوص شهر رشت

کدام کالاهای صنعتی ایران بیشترین صادرات را دارد؟

عطش دلار فرو نشست/ طلا کاهشی شد + جدول

استخدام کارشناس حسابداری-مالی و کارشناس منابع انسانی در گیلان

لزوم توسعه گل های پیازی/ رتبه 12 ایران در تولید گل و گیاه

39 هزار سکه در حراج فروخته شد/ پیش بینی افت محسوس بهای سکه در صورت کاهش اندک قیمت دلار

استخدام پرستار و کارشناس تغذیه در مرکز مطالعات هم گروهی سلامت

شرایط فروش فوری MVM X33S اعلام شد

پیشنهاد ایجاد کارگروه مدیریت شهری برای جذب گردشگر شهری توسط شهردار رشت

حمایت بانک رفاه از بنگاه های اقتصادی

پرداخت 210 میلیارد تومان تسهیلات به صنایع استان سمنان توسط بانک صنعت و معدن در سال 95

قیمت امروز سکه و طلا در بازار های استان

عبور نقدینگی از 1403 هزار میلیارد تومان

مدیرعامل سایپا دیزل منصوب شد

برای هوای سالم باید استاندارد خودروها تغییرکند/ برخورد با 4میلیون خودرو فاقد معاینه فنی

سرمایه گذاری 110 میلیون دلاری پنتاگون برای پیدا کردن فرازمینی ها

تخفیف 10 تا 30 درصدی هتل های یزد، فارس و اصفهان در فصل زمستان

21 فروند شناور مغروقه از آبراه اروند خارج سازی شده است

دوربین های مراقبتی هوشمند چین خبرنگار مخفی را در هفت دقیقه شکار کردند

شیوه های مشروعیت بخشی به فساد را بیاموزیم!

کاهش بارندگی در آمریکا قیمت جهانی گندم را افزایش داد

دولت نباید برای سفر از مردم پول بگیرد/دلایل گرانی بسته سفر در ایران

درآمد 17،400،000،000،000 تومانی دولت از حذف یارانه ها

سرمایه گذاران چینی و استرالیایی بهمن امسال به سمیرم سفر می کنند

تجربه موفق بانک تجارت در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی

زمان دریافت کارت آزمون استخدامی وزارت بهداشت

راه اندازی گشت ویژه حفاظت از اراضی کشاورزی در میانه

رواج شهر فروشی در کشور ، خلاء قانونی یا بن بست اجرایی ؟

آماده باش 400 دستگاه ماشین آلات زمستانه شهرداری مشهد

رفع تصرف بیش از 35 هکتار از اراضی دولتی در استان اردبیل

باید مراقب باشیم که بخش خصوصی ناامید نشود

استخدام پیک موتوری جهت ساندویچ هایدا در تهران

استخدام کمک حسابدار در شهرک صنعتی پرند

مزایای محصول جدید ضد حریق کناف

بهره برداری از دارالقرآن بخش سه قلعه سرایان

طلا صعود کرد/ ارز بدون تغییر ماند

42 درصد قیمت تمام شده آب از مردم دریافت می شود/سرانه مصرف آب معقول نیست

کنترل بر قیمت مایحتاج شب یلدا

تعیین تکلیف واردات خودرو تا 3 روز دیگر/5300 خودروی بدون مجوز در گمرک

گزارش جذاب صندوق درباره اقتصاد ایران/ نظام یارانه نقدی را بازنگری کنید

استخدام فروشنده در یک شرکت فنی مهندسی در اصفهان

افزایش 15 درصدی قیمت آجیل در آستانه شب یلدا و رکود بازار

استخدام / تبریز

تشریح وضع توسعه فاز 11 پارس جنوبی و همکاری با توتال

شرکت های مسافری با 3 تا 5 ستاره رتبه بندی می شوند/ جزییات فعالیت شرکت ها در جابجایی بین المللی

بورس های آسیایی سبزپوش شدند

مدیر بازرسی اتاق اصناف مرکز استان مرکزی: مردم خرید شب یلدا را به روز آخر موکول نکنند

همانند قرارداد قبلی با رنو و پژو در قراردادهای جدید انتقال فناوری اتفاق نمی افتند

مشخص شدن دومین بازار سهام فروشنده بیت کوین

بخشنامه دسترسی آزاد به اطلاعات حمل ونقل ابلاغ شد/حاشیه سود در حمل و نقل یک تا دو درصد است

بندر نیوکاسل، کاهش تکیه بر صادرات ذغالسنگ را اعلام کرد

2 روزه متخصص پوست و زیبایی شوید +عکس

بهره برداری از نسخه به روز شده سامانه معاملات بازار سهام

افت سطح آب های زیرزمینی در دشت های ممنوعه ایلام متوقف شد

افزایش 15/6 درصدی چک های برگشتی در آبان ماه

امضای قرارداد بین راه آهن ایران و روسیه

هدر روی گاز در خطو لوله به زیر 2 درصد رسید/ خطوط لوله در زلزله کرمانشاه آسیب ندید

فارس گزارش می دهد نسخه جعلی اقتصاد مقاومتی از واشنگتن رسید/ تجربه اجرای نسخه های شکست خورده بانک جهانی تکرار می شود؟

فارس گزارش می دهد نسخه جعلی اقتصاد مقاومتی از واشنگتن رسید/ تجربه اجرای نسخه های شکست خورده بانک جهانی تکرار می شود؟