مطالب مرتبط:
دلیلی بر اعلام محرومیت البرز در سرانه فضای آموزشی نیست
کمبود 1.65 مترمربعی سرانه آموزشی در البرز
دوره آموزشی قرآن ویژه اتباع خارجی در استان مرکزی برگزار می شود
سومین کنگره شهدای دانشجویی استان اردبیل برگزار می شود
سومین کنگره شهدای دانشجویی استان اردبیل برگزار می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 مهر 1396 ساعت 10:152017-09-24سياسي

کمبود فضای آموزشی در استان اردبیل؛ مدارس دو نوبته دغدغه ای که همچنان پابرجاست


ایرنا- اکنون با مشارکت خیران و تلاش دولت سال هاست که نبود و یا کمبود جدی فضای آموزشی در استان اردبیل رفع شده اما با این وجود هنوز استان در این رابطه با مشکلاتی مواجه بوده و بسیاری از مدارس در آن به صورت دو نوبته اداره می شود.

- کمبود فضای آموزشی در استان اردبیل؛ مدارس دو نوبته دغدغه ای که همچنان پابرجاست اردبیل - ایرنا- اکنون با مشارکت خیران و تلاش دولت سال هاست که نبود و یا کمبود جدی فضای آموزشی در استان اردبیل رفع شده اما با این وجود هنوز استان در این رابطه با مشکلاتی مواجه بوده و بسیاری از مدارس در آن به صورت دو نوبته اداره می شود.

شاید در بسیاری از مناطق کشور اکنون چیزی به نام مدارس چرخشی و یا نوبت صبح و عصر وجود نداشته باشد، اما هنوز بویژه در شهرستان های پر جمعیت استان اردبیل بسیاری از مدارس به صورت دو نوبته اداره می شود ضمن اینکه تراکم دانش آموز در کلاس های درس نیز همچنان رقم بالایی را شامل می شود.

دو نوبته بودن مدارس عاملی است که معمولا فرصت های آموزشی مطلوب برای دانش آموزان را از بین برده و در اداره و مدیریت مدارس نیز مشکلاتی ایجاد می کند، در بسیاری از مدارس تک شیفته فرصت مناسب برای مدیران و اولیا فراهم می شود تا اقدام به برنامه ریزی برای اجرای برنامه های آموزشی، فرهنگی و یا تقویتی کنند امری که درشهرستان های با تراکم زیاد دانش آموزممکن نبوده و یا بسیار مشکل می باشد.

یک مادر مشگین شهری می گوید: فضای آموزشی در این شهرستان کم است ، مدارس اکثرا دو شیفته اداره می شود و در کلاس دخترم نیز حدود 30 دانش آموز وجود دارد که این مسائل باعث می شود که آموزگاران چندان فرصت جدی رسیدگی به امور درسی دانش آموزان را نداشته باشند.

زهرا عینی افزود: این امر باعث شده است که بازار انواع آموزشگاههای تقویتی و کلاس های خصوصی رونق گیرد زیرا برای جبران کاستی ها ناگزیر به استفاده از این آموزشگاهها هستیم .

احمد آموزگاری که فرزندش در پارس آباد مغان در دوره اول متوسطه تحصیل می کند نیز می گوید: در دورانی که در بسیاری از کشورها و حتی در دیگر شهرهای ایران صحبت از کلاس ها و آموزش های هوشمند ، کمک گیری از ابزارهای نوین کمک آموزشی می باشد هنوز در این شهرستان مرزی در تامین فضای مناسب آموزشی برای دانش آموزان مانده ایم .

لیلا محمدی یک خانم میانسال درشهر اردبیل نیز می گوید: چرخشی بودن مدارس موجب شده که نتوانیم برنامه ریزی مناسبی نه برای خانواده و نه برای فرزند دانش آموزم انجام دهم.

مسئولان آموزش و پرورش استان اردبیل می گویند: در سال های گذشته گام های بزرگی با کمک خیران مدرسه ساز برای رفع کمبود فضای آموزشی در استان صورت گرفته و تقریبا از وضعیت نامناسب در این زمینه عبور کرده و امور به سمت بهبود در حرکت است.

به گفته آنها در بسیاری از شهرستان ها کمبود فضاهای آموزشی به حداقل رسیده اما هنوز در برخی شهرستانهای پرجمعیت مشکلات در این زمینه قابل توجه بوده و نیاز به توجه بیشتر می باشد.

** کمبود 30 تا 55 درصدی فضای آموزشی در اردبیل، مشگین شهر و پارس آباد مغان احمد ناصری مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: هم اکنون در سه شهرستان پارس آباد، مشگین شهر و اردبیل با کمبود فضای آموزشی مواجه می باشیم ، هنوز در شهرستان اردبیل 30 درصد مدارس، پارس آباد 55 درصد و مشگین شهر نیز 50 درصد مدارس به صورت دونوبته اداره می شوند.

ولی ملکی نماینده مردم مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر دانش آموزان این شهرستان با مشکل کمبود فضای آموزشی مواجه می باشند.

وی بیان کرد : در کنار کمبود فضای آموزشی عمر برخی از واحدهای آموزشی فعال منطقه از 64 سال تجاوز می کند و بهبود این شرایط نیازمند عزم خیران و توجه بیشتر اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان اردبیل است.

فرماندار خلخال نیز گفت که در این شهرستان نیز کمبود فضای آموزشی وجود دارد و اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان اردبیل برای تکمیل پروژه های آموزشی در حال اجرا باید بیش از پیش تلاش کنند.

فریدون بابایی افزود: مشکل کمبود فضای آموزشی خلخال ناشی از عمر بالای بیشتر مدارس و طولانی شدن زمان اجرای پروژه های آموزشی در دست اجرا بوده و این مشکل در مدارس ابتدایی منطقه آموزش و پرورش خلخال بیش از سایر مقاطع تحصیلی این شهرستان است.

وی گفت: هم اکنون عمر برخی از مدارس مورد استفاده دانش آموزان خلخال بیش از 70 سال بوده و این در حالی است که برخی از مدارس نوساز نیز نیاز به تعمیرات اساسی و زیربنایی دارند.

** وجود مدارس کانکسی در استان در حالی که مسئولان از تلاش برای رفع مشکل فضای آموزشی و تک شیفته شدن مدارس سخن می گویند اخباری در باره وجود مدارس کانکسی در این استان گزارش می شود مدارسی که مدیرکل اموزش و پرورش با تایید موضوع وجود آنها را به دلیل برخی شرایط استثنایی می داند.

احمد ناصری در این زمینه گفت: هنور 37 مورد مدرسه کانکسی دراستان بنا به ضرورت فعال می باشد، این کانکس ها به مساحت 70متردرنقاطی راه اندازی شده که جمعیت دانش آموزی اندکی درآنجا وجود دارد واحداث ساختمان مقرون به صرفه نیست.

وی بیان کرد:کانکس های راه اندازی شده درمدارس کاربردهای مختلفی دارد که ازجمله برای استفاده به عنوان نمازخانه ،کتابخانه ویا آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

ناصری گفت: کانکس ها همچنین در روستاهای صعب العبورکه دارای دانش آموزانی کمتر ازتعداد انگشتان دست هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

** عزم آموزش و پرورش و خیران مدرسه ساز برای رفع مشکل فضای آموزشی در استان اردبیل در این حال برای رفع مشکل کمبود فضای آموزشی اقدام های خوبی از سوی مسئولان و بویژه خیران صورت گرفته و هم اکنون طرح های قابل توجهی نیز در حال اجرا می باشد.

ناصری از افزوده شدن 14 مدرسه آماده شده با تجهیزات کامل به آموزش وپرورش استان خبر داد وافزود:2 مدرسه دیگر نیزدردست تجهیز است که بعد ازتکمیل به آموزش وپرورش تحویل داده می شود.

وی بیان کرد: با مشارکت خیران وهمچنین استفاده از اعتبارات ملی واستانی 30طرح مدرسه سازی دراستان بویژه در شهرهای دارای مشکل فضای آموزشی درحال اجرا می باشد که با تکمیل آنها ف مشکلات تا حد زیادی حل خواهد شد.

رییس مجمع خیرین مدرسه ساز استان اردبیل هم گفت: مجمع خیرین مدرسه ساز استان تاکنون یک هزار و 400 کلاس درس در قالب 253 مدرسه در استان احداث و در اختیار آموزش و پرورش قرار داده است.

جواد قرآن نویس افزود: در حال حاضر چند مدرسه خیر ساز دیگر نیز در حال اجرا می باشد و پیش بینی می شود تا سال تحصیلی آینده بیش از یکصد کلاس درس تکمیل شده و در اختیار آموزش و پرورش قرار بگیرد.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان اردبیل نیز گفت: این اداره کل ساخت و تکمیل 9 مدرسه با 46 کلاس درس را تعهد کرده بود که مهرماه امسال تحویل آموزش و پرورش شد.

دولت لطفی به خبرنگارایرنا اگفت: این مدارس با استاندارد لازم در شهرستان های پارس آباد ، اردبیل ، گرمی ، بیله سوار ، خلخال ، نمین و نیر ساخته شده است.

او همچنین با اشاره به مشارکت خیرین در مدرسه سازی افزود: مشارکت خیران در سال های اخیر در مدرسه سازی افزایش یافته هم مجمع خیرین مدرسه ساز استان اردبیل و هم بنیاد برکت مشارکت و تعامل خوبی با نوسازی مدارس دارند طوری که سال گذشته بنیاد برکت احداث 6 مدرسه در قالب 32 کلاس درس را با تامین اعتبار لازم به عهده گرفته و کار ساخت آن را شروع کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا ، سه هزار و395مدرسه دراستان اردبیل وجود دارد و 19هزارفعال فرهنگی درسال تحصیلی جدید حدود 230هزاردانش آموز را در آنها تحت پوشش آموزشی قرار داده اند.

هم اکنون در استان اردبیل نرخ پوشش تحصیلی در دوره ابتدایی 99.

9 در استان درصد ، در دوره اول متوسطه 92.

73 درصد و در دوره دوم متوسطه نیز 77.

60 درصد است.

گزارش : مینا میرقاسمی ** موسی زاده ** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده
کلید واژه ها: آموزش - دانش آموز - مدارس - اردبیل - استان - دانش آموزان - اداره - برنامه ریزی - برنامه - مشکل - آموزش و پرورش - صورت - شهرهای ایران - شیفته - تراکم - رابطه - فرزند - کشور - دولت - پر جمعیت - مسئولان - خانواده - مدیریت - فرهنگی - هوشمند - مدیران - ایران - مناطق - جمعیت - تحصیل

آخرین اخبار سرویس:
پرداخت موبایلی؛ انقلابی قریب الوقوع در نظام پرداختی ایران

کبری نصیری، مهدی زارع بهرام آبادی، سلیمان احمد بوکانی، سمیه ولیزادi بررسی نقش اعتکاف در بهزیستی روان شناختی دانشجویان

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود 3 بهمن ماه

انتخابات پارلمانی لبنان ششم ماه مه برگزار می شود

با حافظان سپید پوش جان آدمیان

ارزیابی "حمیدرضا جلایی پور" از مصاحبه تلویزیونی روحانی

رضا رشیدپور عامل انتشار این "تصویر روحانی" در میان زلزله زدگان (عکس)

دعانویس: اگه میخوای نامزدت با فرد دیگری رابطه نداشته بشه، شهوتش رو کور میکنم...

مشروح مصاحبه رضا رشیدپور با رییس جمهور: از زلزله و سانچی تا اعتراضات خیابانی

تجلیل از خانواده شهدای آتش نشان حادثه ساختمان پلاسکو با حضور شهردار تهران

معنوی ترین کمپ ترک اعتیاد ایران + عکس

ایجاد برخی تسهیلات در بیمه تکمیلی، عمر و بازنشستگی روزنامه نگاران

درهای باز و بسته در ارتباطات/2

تعطیلی دولت آمریکا پایان یافت

موافقت سنا با بازگشایی موقت دولت ترامپ

درهای باز و بسته در ارتباطات/2

مهم ترین اکتشافات علمی 2017

در زمان حضور تیم امداد چینی روی عرشه سانچی چه گذشت؟/ چرا چینی ها وارد محل احتمالی حضور پرسنل نشدند؟

واکنش کلانتری به خبر حذف بودجه گرد و غبار

از وزیر مالیه شدن مدیرالملک تا محاکمه یک شبکه بزرگ فساد مالی در دادگاه انقلاب

اعتراض به «رای دادگاه» چه مراحلی دارد؟

روح الله آخوندی نقدی بر تلقی اراده در فقه

گرد و غبار رسانه ای برای بودجه گرد و غبار/ آیا کمیسیون تلفیق «بودجه مقابله با ریزگرد ها» را حذف کرده است؟

پرواز های سه شنبه 3 بهمن فرودگاه شهید دستغیب شیراز

تلاوت سید محمدجواد علمی از سوره «ق»

اولین رستوران زیر آب+عکس

تجلیل از حافظ قرآن مسلط به حفظ آیات به 20 روایت + عکس

مجازات اسیدپاشی

ریشه مشکلات پرستاران

3 وعده روحـانی بـرای سـال 97

عکسی که رضا رشیدپور از تیم خبری ریاست جمهوری درخواست کرد + عکس

روابط تهران و وین براساس تاریخ 500 ساله بنا نهاده شده است

گفت وگوی امشب رییس جمهور تا اندازه ای متفاوت و امیدبخش بود

مانع انحلال تربیت دبیر و مراکز تربیت فرهنگیان شوید

جشن میلاد با سعادت حضرت زینب کبری (س) در حرم مطهر این بزرگ بانو

داعش در سوریه و عراق مانند حبابی بود که ترکیده شد

5 نکته مهم که خانم های باردار باید درباره رادیوگرافی بدانند

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | سه شنبه 3 بهمن 96

توصیه های رهبر معظم انقلاب برای فضای مجازی جدی گرفته شود

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/ 3 بهمن ماه

معصومه قاراخانی، سید آیت الله میرزایی عوامل مؤثر بر ناراستی های دانشگاهی در فضای آموزش علوم اجتماعی

واکنش صریح صادق زیباکلام به گفتگوی دیشب روحانی + عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | سه شنبه 3 بهمن 96

امنیت و آرامش تهران

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | سه شنبه 3 بهمن 96

مشکلات خوزستان باید درسطح ملی بررسی شوند

لغو روادید اربعین به برگزاری هرچه باشکوه تر آن کمک می کند

سید محمد نقیب، عباس یوسفی تازه کندی، مرتضی سازجینی مطالعات میان رشته ای قرآن کریم و تمایز آن با پژوهش های تطبیقی و تفسیر علمی

کریم خان محمدی، علی اکبر شاملی تزاحم اخلاقی میان دو اصل احترام به حریم خصوصی و حفظ امنیت کاربران در شبکه های اجتماعی ‏سایبری و ارائه راهکار

پایان نشست شورای امنیت بدون محکومیت اقدام آنکارا

تشکیل مرکز ملی فضای مجازی حرکت صوری و نمایشی نبود/ توصیه های رهبر معظم انقلاب برای فضای مجازی جدی گرفته شود

تعطیلی دولت آمریکا پایان یافت

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 3 بهمن 96

چرا ظریف امسال در مجمع جهانی اقتصاد شرکت نمی کند؟

سید علیرضا افشانی، زینب جعفری رابطه دینداری و امید به آینده در بین دانشجویان دانشگاه یزد

تمام مردان "مرکوری"

انتقاد ابطحی از مصاحبه رشیدپور با روحانی

امضا خدا در آسمان ژاپن + عکس

جشن میلاد حضرت زینب(س) در زینبیه دمشق برگزار شد

پنجمین جلسه محاکمه متهمان دکل نفتی امروز برگزار می شود

بازخوانی نظریه های انقلاب به بهانه ی دهه ی فجر؛ تابش انقلاب ایران فراتر از نظریه ها

چالش بر سر مدیران دو تابعیتی

ابراهیم شیر علی نیا، رضا اکبریان، محمد سعیدی مهر رویکرد علامه طباطبایی به مسئله نسبیّت معرفت

بلال شاکــری بازخوانی نقش اجمال خاص در تمسک به عام

محمد صادقیان هــــرات، مهدی قاسمی تأثیر استیلای مغول بر تغییر نظرات فقهی امامیه در تشکیل حکومت

نام زینب و کار زینب امروز الگوست و در دنیا ماندگار است

کوه های خاکستری بیرجند+عکس

یک نسخه طلایی برای خروج از بن بست های زندگی

کیارش فرتاش، مصطفی محسنی کیاسری، علی اصغر سعدآبادی نقش توانمندی مدیریت فناوری در فرآیند توسعه محصولات جدید دفاعی

احمد نادری، رضا بیات تحصیل در آن سوی مرزها: مردم نگاری تردید دانشجویان ایرانی در آلمان

دستاورد برجام رو شدن دست غربی ها و عناصر سازشکار داخلی است

سرپرست فرمانداری رشت: از تمام اختیارات قانونی خود جهت خدمت به مردم استفاده خواهم کرد

تصاویر | سفر یک روزه رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان به لاهیجان

مسعود حیدری بررسی تطبیقی سن مسئولیت کیفری اطفال در فقه اسلامی، اسناد بین المللی و قانون مجازات اسلامی ‏‏1392‏

مستند طرح امنیت و آرامش تهران بزرگ + مصاحبه با دستگیرشدگان

هفتمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن آغاز شد

محمدرضا عرب بسترهای موجود در جهان اسلام برای اِعمال نفوذ جبهه استکبار

علی یعقوبی، مریم ضمیری بلسبنه تفکر جادویی و تخیلِ علمی

تشریح تصمیمات کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره حادثه نفتکش «سانچی»

مهدی زیودار، نرگس ایمانی پور، کامبیز طالبی، سید رسول حسینی الگویی برای تصمیم گیری به منظور ایجاد کسب و کار جدید با رویکرد نظریه داده بنیاد

دکور تولد با تم پری دریایی

سید حسین شرف الدین، احمد کوهی بررسی مبانی اصل عینیت گرایی و بی طرفی در اخلاق حرفه ای رسانه ها

رجبی دوانی: صبر حضرت زینب (س) در تاریخ مثال زدنی است​

علیرضا دبیرنیا تحلیلی بر مفهوم نظام نمایندگی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با نگاهی تطبیقی به اندیشه ‏سیاسی غرب‏

مدیریت جهادی در دستور کار شبکه های استانی است

ابوالفضل علیشاهی، ابوالحسن بختیاری، محسن تسلیخ مبانی حجیّت ظنّ متآخم به علم و ساز و کارهای تشخیص آن

نظر مشاور رییس جمهوری درباره گفت و گوی تلویزیونی روحانی با مردم

چگونه با حداقل عمل صالح به بالاترین مراتب ایمانی برسیم؟

پاسخ های رییس جمهور در بخش هایی رضایتبخش و قانع کننده بود

جلسه شورای شهر با موضوع بازسازی پلاسکو لغو شد/ وقتی مسئولان غیبت می کنند

برخی در آمریکا حامی جمهوری اسلامی هستند

مهری طیبی نیا، جبار رحمانی انگیزش های نویافته تحولات هویتی زنان در آموزش عالی

حق نداریم برمبنای مطالعات زیست محیطی چند دهه پیش عمل کنیم/کانون های ریزگرد داخلی نتیجه ایرادها مدیریتی است

مجلس نمایندگان آمریکا طرح بودجه موقت را تصویب کرد

با فرزندان متخلف مسئولین برخورد شود

رحیمی: رییس جمهور اهمیت رسانه و گفت وگو با مردم را بیشتر درک کرده است

خواستار برنامه مدیریت یکپارچه سرزمینی در کانون های ریزگرد خوزستان هستیم

زندگانی و شعار مرگ بر

جواد پارسایی، حسین غفاری نقش بدن در پیدایش علم حسی از نظر ابن سینا و ملاصدرا

رفع تبعیض در حقوق بازنشستگان

کمبود فضای آموزشی در استان اردبیل؛ مدارس دو نوبته دغدغه ای که همچنان پابرجاست

کمبود فضای آموزشی در استان اردبیل؛ مدارس دو نوبته دغدغه ای که همچنان پابرجاست