مطالب مرتبط:
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس: محاسبات آمریکا در مورد ایران غلط از آب درآمد/ ایران اسلامی، قدرت تعیین کننده در منطقه و جهان است
سریع ترین قطار جهان راه اندازی شد
وزیر دفاع :
 اگر تجاوزی به کشور صورت گیرد با تمام وجود از ایران اسلامی دفاع می کنیم
هر اشتباه دشمنان آنها را اسیر قدرت جمهوری اسلامی می کند
رییس جمهور آمریکا باید بخاطر دسیسه علیه ملت ایران سرافکنده باشد/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات امت اسلامی را چپاول کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 مهر 1396 ساعت 00:122017-09-23اقتصادي

وقتی بانک های مان گارد بانکداری اسلامی می گیرند/ رشد سریع و بی وقفه بانکداری اسلامی در جهان


هدف بانکداری اسلامی کسب سود نیست بلکه رونق اقتصادی جامعه است که با اولویت قرار دادن و تقویت بخش تولید و خدمات به این امر مهم دست پیدا می کند.

- "، بانکداری اسلامی از دهه 1970 میلادی در کشورهای مسلمان آغاز شد و تا به امروزدر میان بانک های ربوی جایگاه خاصی به دست آورد.

بانکدارانی که قرن ها با بهره یا ربا عجین شده بودند، مالیه اسلامی را با آغوش باز پذیرفتند چرا که بانکداری اسلامی توانست با اعتماد جهانیان به عنوان یک جریان خدمات رسانی مالی مطرح شود، و در زمینه افزایش استحکام نظام بانکی خود در مقابله با بحران های مالی و شوک های اقتصادی، راهنمای مناسبی برای شاخص سازی بانکداری مقاومتی باشد.

بانکداری اسلامی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور، بستر مناسبی را فراهم می کند که ملتزم به اجرای صحیح الزامات و ساز و کارهای خاص قوانین بانکداری اسلامی است، که متاسفانه بعد از گذشت بیش از 30 سال از تصویب این قانون همچنان با چالش های جدی در حوزه سیاست گذاری و اجرا مواجه است.

غفار محمدی، مدرس دانشگاه و پژوهشگر در حوزه حقوق، اقتصاد اسلامی که پژوهش های بی شمار فراملی انجام داده است، طی گفت وگویی با او به بحث و بررسی در رابطه با بانکداری اسلامی و چالش های پیش رو پرداختیم.

سود مشروع، اساس بانداری اسلامیمحمدی در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه بانکداری اسلامی نظام پولی و مالی است که مبنای فعالیت آن بر اساس شریعت اسلام تدوین، تنظیم و اجرا می شود، اظهار کرد: بر این اساس از دیدگاه بیشتر اقتصاددانان اسلامی، سود مشروع، تعاون، توسعه و عمران، تقدیر معیشت و تعمیق معنویت و ارتباط با خدا، پنج رکن مهم و اساسی بانکداری اسلامی است.

وی هدف بانکداری اسلامی را افزایش درآمد عمومی بر پایه شریعت اسلام خواند و افزود: تقسیم ریسک و خطر فعالیت اقتصادی، داد و ستد فیزیکی کالا، درگیری مستقیم با تجارت و کار، اجاره و قراردادهای ساختمانی با استفاده از عقود مختلف شرعی استوار، مدیریت دارایی، تقسیم ریسک و مدیریت آن برای دستیابی به حاکمیت، مشارکت و همکاری در انجام پروژه ها از اهداف دیگر بانکداری اسلامی است.

این مدرس دانشگاه، بانکداری اسلامی را مفهومی موسع تر از بانکداری بدون ربا دانست و تصریح کرد: تنها یکی از مولفه های بانکداری اسلامی، بانکداری بدون ربا است.

چه بسا بانک هایی در جهان وجود دارد که ربا در آن تعریف نشده اما سازوکارهای موجود در آن نیز با مفهوم بانکداری اسلامی هم خوانی ندارد.

چالش های بانک ها در بانکداری اسلامیمحمدی به اجرایی نشدن کامل قوانین بانکداری اسلامی در ایران اشاره کرد و گفت: در نظام بانکی کشورمان، دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی که صادر می شود، اغلب غیرربوی بوده و شبهه ربا به ندرت در آن وجود دارد، اما متاسفانه به دلیل عدم آموزش صحیح مردم، زیاده خواهی بانک ها، عدم نظارت مکفی و ضمانت اجراهای کارآمد در شیوه اجرای برخی از شعب بانک ها اشکالات و نقاط ضعفی وجود دارد که در نهایت منجر به فاصله گرفتن از برنامه ها و اهداف بانکداری اسلامی، که یکی از اهداف آن غیر ربوی بودن فعالیت پولی بانک ها است، می شود.

این استاد دانشگاه با بیان تاثیر بانکداری اسلامی بر اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: در یک دهه گذشته با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، رکود در صنعت، تجارت و کشاورزی،تحریم ها، قاچاق و ورشکستگی بنگاه های تولیدی و در نتیجه عدم دستیابی به اهداف برنامه های توسعه ای کشور، کارشناسان اقتصادی بیش از گذشته بر نقش نظام بانکی در اقتصاد ایران متمرکز شده و خواستار اصلاحات جدی در ساختار نظام بانکی کشور شدند.

اصلاح بانک ها، اولین گام در جهت بانکداری اسلامیوی بانک ها را ستون های اقتصادی کشور خواند و بیان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر 90 درصد تامین مالی کشور به نظام بانکی وابسته است نتیجه می گیریم تا نظام بانکی کشور اصلاح نشود، نمی توان به رفع مشکلات اقتصادی امیدوار بود.

محمدی ادامه داد: به نظر می رسد یکی از اساسی ترین حوزه هایی که باید مورد بازبینی جدی قرار گیرد، نظام بانکی کشور و ایجاد هماهنگی و تطبیق آن با مبانی بانکداری اسلامی است.

این پژوهشگر آملی بانکداری اسلامی را ایده آل تلقی کرد و با عنوان اینکه مفهوم بانکداری اسلامی، مفهومی بسیار گسترده و دارای مولفه ها و ویژگی های بی شماری است، تصریح کرد: با توجه به زیرساخت های اقتصادی و بانکی، نظام پولی و مالی حاضر، وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم، تحریم های مستمر، عدم وجود سازوکارها، قوانین به روز و کارآمد در رابطه با نظام بانکی براساس نیازها و تحولات اقتصادی و پولی پیش رو و.

تا احقاق تمام مولفه ها و اهداف بانکداری اسلامی فاصله زیادی داریم.

ربا، مالیخولیای اقتصاد جامعه این استاد دانشگاه در ادامه اظهار کرد: با وجود آنکه بیش از سه دهه از تصویب قانون عملیات بانکداری بدون ربا به عنوان یکی از شاخصه های بانکداری اسلامی می گذرد و تلاش های بی شماری برای پیاده سازی کامل این قانون درکشور انجام شده، متاسفانه به تمامی اهداف مطلوب در این زمینه دست پیدا نکردیم.

وی به جایگاه بانکداری اسلامی در اقتصاد معاصر اشاره کرد و افزود: وجود منابع عظیم نفت، گاز و معادن در کشورهای اسلامی، جذابیت ها و فرصت های مناسبی برای تاسیس و اداره بانکداری اسلامی به بانکداران جهان فراهم آورده است.

نتایج مقالات و پژوهش های مرتبط در حوزه بانکداری اسلامی، نشان می دهد بسیاری از بانک های مشهور غربی نیز شعبه هایی را در کشورهای اسلامی تأسیس و خدمات خود را با موازین شریعت اسلامی همسان می کنند تا علاوه بر ارائه خدمات، مشتریان بیشتری به دست آورند.

محمدی از تسریع رشد بانکداری اسلامی در جهان گفت و بیان کرد: فعالیت بانک HSBC به عنوان یکی ازبزرگ ترین گروه های بانکداری در جهان و سومین بانک بزرگ جهان در مالزی نمونه بارز بانکداری اسلامی است؛ بانک Lloyds TBS نیز بانک بزرگ بریتانیایی که طی اقدامی منحصر به فرد حساب بانکی تازه ای را برای تاجران مسلمان افتتاح کرد تا امکان دسترسی آنها به سایر بانک ها گسترده تر شود.

رشد اقتصادی بدون بانکداری اسلامی کار دشواری استاین پژوهشگر آملی با بیان اینکه در حال حاضر اقتصاد اسلامی در بخش صنعت اقتصاد جهانی، به سرعت در حال رشد است، ادامه داد: بانک هانگ سنگ، دومین بانک بزرگ هنگ کنگ که بخشی از بانکداری بزرگ HSBC محسوب می شود، بخش سرمایه گذاری های اسلامی خود را فعال کرد، هنگ کنگ آخرین منطقه ای است که اخیراً وارد فهرست بلند مؤسسات بین المللی شده که به اقتصاد اسلامی توجه دارد، پیش از آن سیتیگروپ، HSBC، دویچه بانک، فعالیت های بانکداری اسلامی خود را توسعه دادند.

وی ایجاد نخستین بانک های اسلامی را در تونس و مراکش عنوان کرد و با بیان اینکه در آسیا اقتصاد اسلامی به سرعت در حال رشد است، گفت: مالزی تلاش می کند به عنوان یک قطب منطقه ای در این عرصه شناخته شود، اندونزی، تایلند و سنگاپور از دیگر کشورهایی هستند که بخش اقتصاد اسلامی خود را توسعه دادند، وام ها و اوراق بهادار اسلامی در ایالات متحده و بریتانیا نیز روند رو به رشدی را طی می کند.

محمدی ضعف انطباق فعالیت های بانک های کشور با موازین شرعی و حقوقی را از عمده موانع و چالش های پیش روی اهداف بانکداری اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: عدم انطباق بین فعالیت های نظام بانکداری اسلامی در تعامل با مقررات بانکداری متعارف، موانع و چالش های حوزه تنظیم روابط صحیح بین بانک و سپره گذاران و مشتریان، چالش های جدی در نهادینه شدن فرهنگ بانکداری اسلامی در سطح مشتریان، سرمایه گذاران و جامعه موانع سر راه اجرای درست بانکداری اسلامی است.

وقتی بانک های مان گارد بانکداری اسلامی می گیرنداین استاد دانشگاه به دیگر موانع اجرای بانکداری اسلامی در ایران اشاره کرد و افزود: غیرواقعی بودن برخی از معاملات و عقود بانک ها و گزارش عملکرد غیرواقعی برخی از آنها، ضعف در توسعه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری بانکی در حوزه بانکداری اسلامی بین الملل، ضعف های بنیه ای علمی کارکنان و مدیران بانکی در زمینه قانون عملیات بانکی بدون ربا و کمبود برنامه جامع آموزشی در رابطه با بانکداری اسلامی از موانع اجرای بانکداری اسلامی در ایران است.

وی موانع و مشکلاتی پیش روی بانکداری اسلامی را در درک مفهوم اقتصاد اسلامی خواند و بیان کرد: در حوزه دستیابی به شاکله و اجرای بانک داری اسلامی نیز مشکلات نظریه ای، مبنایی، قانونی و همینطور اجرایی توأمانی وجود دارد که شایسته است مجموعه این موانع و معضلات در کنار هم دیده شوند، در برابر چالش های حاضر می توان سیاست های اصلاحی و ارتقایی را در پیش گرفت.

محمدی نظام بانکداری اسلامی را به عنوان پدیده ای روبه رشد و در حال توسعه عنوان کرد و افزود: چالش ها و موانع پیش روی آن به صورت بی طرفانه مورد تحلیل، بازشناسی و نقد قرار گیرد و از سوی همه کارشناسان و صاحب نظران، به عنوان سرمایه ای ملی-اسلامی، که می تواند آغازگر تحولی عظیم در ساختار اقتصادی و اجتماعی ایران باشد، مورد حمایت و پشتیبانی قراردهند تا بتوانیم به اهداف عالیه نظام اقتصاد اسلامی که همان رفاه و تعالی در سایه آموزه های الهی است، دست پیدا کنیم.

بانکداری اسلامی، اسلام و مصالح مردم را اولی می داند رضا اکبریان دانشجوی کارشناس ارشد مدیریت مالی در تعریف بانکداری اسلامی گفت: مجموعه هایی از اصول اخلاقی زیربنای بانکداری اسلامی را تشکیل می دهند که از فرامین الهی و قرآن تبعیت می کند و در قالب اقتصاد اسلامی تعریف می شود که با رعایت مضمون آیه شریفه "احل الله البیع و حرم الربا "است.

وی با بیان اینکه در بحران های مالی اخیر، بانک های اسلامی ضربه کمتری خوردند، خاطر نشان کرد: چرا که بر روی دارایی های سمی سرمایه گذاری نکردند و امروز توانستند به عنوان یک سیستم مالی مقتدر در میان غول های عرصه بانکداری جهان حرفی برای گفتن داشته باشند و مصداق بارز آن کشور انگلستان است که به عنوان سرآمد کشورهای غربی در این زمینه، اجازه تأسیس نخستین بانک کاملاً اسلامی را در این کشور صادر کرد.

اکبریان نظام بانکداری بدون ربا را ریشه در ایدئولوژی و ارزش های اقتصاد اسلامی دانست و عنوان کرد: تحقق آن مستلزم استقرار عدالت اقتصادی و اجتماعی و نیز توزیع عادلانه درآمد و ثروت در جامعه است.

بانکداری اسلامی بیشترین خواهان را در سطح جهان دارددانشجوی کارشناس ارشد مدیریت مالی اساس بانکداری اسلامی را تسهیم سود و مشخص بودن مسیر مصرف منابع و نظارت بر عملیات بانکی بیان کرد و افزود: حاصل بهره وری از عوامل تولید، بالاخص عامل کار و سرمایه است، اما ربا حاصل بهره وری از سرمایه یا همان دارایی های نقدی است و صاحب سرمایه در تحقق آن مشارکت مستقیم ندارد؛ "سود" مستند و مجوز شرعی دارد و از لحاظ حقوقی و اقتصادی قابل توجیه است اما "ربا" مستند و مجوز شرعی ندارد و از لحاظ حقوقی و اقتصادی قابل توجیه نیست.

اکبریان بانکداری اسلامی را نوپا، سودآور و پرمنفعت اما پیچیده خواند و بیان کرد: مهارت و تخصص در حوزه بانکداری و مالی از یک سو و تسلط بر مسایل شرعی و دینی از سوی دیگر از ضروریات این نظام بانکی است.

وی سیستم بانک ها را در اقتصاد کشور پر رنگ دانست و بیان کرد: بانک ها با قرار داشتن عمده پول کشور، مهم ترین اهرم های دولت­ برای حرکت به سمت برنامه های اقتصادی خود هستند که تاثیر این اقتصاد در بانکداری اسلامی آشکارتر است، چرا که بانکداری بدون ربا مستقیما به بخش ‏های مولد تسهیلات اعطا می‏ کند و خود را موظف به نظارت بر مصرف آن می‏ داند و در تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی نقش مهمی دارد.

بانک های غیراسلامی، سود را اولویت اول گام های خود قرار می دهندتاکید نظام سرمایه داری بر حداکثر کردن سود، طراحی انواع ابزارهای مالی بیش از ظرفیت اقتصاد واقعی، رقابت فوق العاده موسسات بانکی و غیربانکی در خرید و فروش این ابزارها و کاهش ایده نظارت و کنترل بر مصرف اعتبارات اعطایی دست به دست هم داد و بحران اقتصادی اخیر اقتصاد سرمایه داری را در عمل رقم زد و در عرصه نظریه پردازی نیز نشان داد که با قطع نظر از آموزه های دینی، مدل بانکداری غربی مدل مناسبی برای توسعه با ثبات و مطمئن نیست.

اجرایی کردن قوانین و عملیات بانکداری اسلامی از رقابت های مخرب و ناسالم میان بانک ها جلوگیری می کند و موجب رشد و بالندگی و در نتیجه تقویت اقتصاد درون زا و مقاومتی می شود چرا که هدف بانکداری اسلامی کسب سود نیست بلکه رونق اقتصادی جامعه است که با اولویت قرار دادن و تقویت بخش تولید و خدمات به این امر مهم دست پیدا می کند.


کلید واژه ها: بانکداری اسلامی - اسلامی - اسلام - بانک - اقتصاد - اقتصادی - مالی - دانشگاه - اقتصاد مقاومتی - اقتصاد اسلامی - افزایش - مدیریت - قوانین - جهان - افزایش درآمد - نظام بانکی - ساختمانی - نظام - خبرنگار - مسلمان - درگیری - مفهومی - جامعه - رسانی - تولید - توسعه - بانکی - درآمد - بحران - قانون

آخرین اخبار سرویس:
استخدام حسابدار آقا جهت کارخانه سنگبری در اصفهان

استخدام چند نفر نیروی خانم جهت فروشندگی در زنجان

استخدام حسابدار آشنا به امور مالیاتی در کیش

پشت پرده عجیب موسسات اعتباری از زبان عباس آخوندی/بیشترین سود را بنیانگذاران این موسسات برده اند

استخدام تعدادی راننده جهت باربری سادات در قم

استخدام دو نفر کارگر ساده در سایت کارگاهیِ زنجان

وقتی هندوانه فروش ها کارتخوان دارند، چرا پزشکان معروف ندارند؟

استخدام موسسه مطالعاتی هنر و معماری پیسه

وبلاگ بانک تجارت دورهمی بانک و مشتریان

اختصاص 300 میلیارد تومان برای پرداخت معوقات معلمان خرید خدمات آموزشی

وبلاگ بانک تجارت دورهمی بانک و مشتریان

قاچاق و واردات رسمی صنعت گل ایران را خشک کرد

محصولات سایپا سازگارترین خودروهای تولید داخل با الزامات زیست محیطی

پیشکسوت عکاسی همدان درگذشت

آغاز طرح جایگزینی وانتهای فرسوده با وانت کارا 2000 سی سی بهمن موتور با تسهیلات

پشت پرده موسسات مالی غیرمجاز از زبان آخوندی

حذف کامل کاغذ از فرایند مالیاتی/ فعالیت سامانه املاک تا پایان سال

وزیرجهاد:19میلیون مرغ مبتلا به آنفلوانزا را معدوم کردیم/ چه کسی گفته گندم وارد می شود؟

استخدام کارشناس تحقیقات بازار در شرکت پنبه ریز در تهران

جعبه سیاه سانچی امروز یا فردا بازگشایی می شود

سیاست نوبتی برای اداره دومین موزه زنده دنیا

پرداخت 16 میلیارد دلاری اپل به کمیسیون اروپا

افزایش تولید برق از زباله های پایتخت

بحران آب و خشکسالی بی‎سابقه در 50 سال اخیر در کشور/ احتمال قطعی برق

افت قیمت جهانی بیت کوین به نفع قیمت طلا خواهد بود

مردم ایران چگونه بنزین را لیتری سه هزار تومان می خرند؟

شیوع آنفولانزای مرغی 2700 کارگر را بیکار کرد

استخدام مهندس مکانیک آشنا به امور دفتر فنی و اجرایی در تهران

استخدام نیرو آشنا به واردات نهادهای دامی و مواد اولیه رنگ

مزایده کوهستان پارک شادی ،بدون تغییر کاربری

استخدام مهندس صنایع در شرکت شایانکار در یزد

استخدام کارشناس مسلط به امور بازرگانی و زبان انگلیسی

افزایش 17 درصدی عقد قرارداد مرکز طب کار جهاددانشگاهی همدان

اجرای30 کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب در یاسوج

هواوی 470 هزار دلار جریمه شد

افزایش 14 درصدی بودجه پیشنهادی سال 97 شهرداری قزوین

تثبیت نرخ ارزهای بانکی در ابتدای بهمن ماه

تب تند خشکسالی در استان فروکش نمی کند/ سریال قهر طبیعت در خراسان جنوبی

خبر خوش برای متقاضیان خرید خانه

وزیر راه و شهرسازی از پشت پرده موسسات مالی غیر مجاز می گوید

استخدام تعدادی جوان جهت پسیو شبکه و کابل کشی در تهران

افزایش دفعات توزیع سبدغذایی نیازمندان

استخدام نیروی عمران و معماری جهت همکاری در یزد

جریمه 470 هزار دلاری مدیران هواوی

استخدام منشی جهت کار در شرکت متبر تجهیزات پزشکی در تهران

تولید باتری هایی که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند

استخدام در سیب اپ

ترامپ: ما خوبیم، بهتر از اینم میشیم!

افزایش پلکانی حقوق وضع معیشت کارگران بهبود می بخشد

قیمت جدید جک S5 اتوماتیک از سوی کرمان موتور اعلام شد

بررسی وضعیت اشتغال مدیران بازنشسته و پروازی در پایش

کد شناسه بین المللی کالایی برای تمامی کالاها اجرایی می شود

قیمت جدید محصولات لبنی و نیز نرخ خرید شیر خام از دامداران منتظر تصمیم مسئولان است

ایرانول بیشترین رشد فروش روغن موتور را به خود اختصاص داد

استراحت ارزهای مبادله ای در بانک مرکزی

تحقق 57 درصدی ایجاد اشتغال در استان

اختصاص اعتبار برای ساخت زمین ورزشی در مناطق محروم مهاباد

چه کشورهایی مبل ایرانی را می خرند؟

مشارکت 50 درصدی ایران و جمهوری آذربایجان در ساخت راه آهن رشت- آستارا

ترامپ: ما خوبیم، بهتر از اینم میشیم!

معاملات بلوکی چیست؟

مدیر عامل اتحادیه گل و گیاه: با وجود مازاد تولید، هم قاچاق داریم هم واردات رسمی!

دوگانه اشتغال-بنزین از لایحه حذف می شود؟/منابع متزلزل درآمدی جایگزین پیشنهادافزایش قیمت بنزین/امکان ایجادمنابع مالی؛5هزارمیلیارد تومان

استخدام صندوقدار خانم در فروشگاه منهاج

حقوق کدام گروه های شغلی سال آینده افزایش نمی یابد؟

استخدام شرکت گلنور در پنج رده شغلی

پرداخت مرحله پنجم سود قطعی اوراق مشارکت شرکت پالایش نفت بندرعباس در بانک ملت

بهبود وضع معیشت کارگران با افزایش پلکانی حقوق

ترامپ: ما خوبیم، بهتر از اینم میشیم!

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق ثابت در البرز

ظرفیت های جدید قانونی وصول مطالبات در بانک صادرات ایران

مردم ایران چگونه بنزین را لیتری سه هزار تومان می خرند؟

نبود ثبات اقتصادی، لطمه جدی به بازار زعفران وارد کرد

جزییات یک تصمیم اشتباه دولت

خشکسالی و احتمال قطعی برق؟

کد شناسه بین المللی گمرک برای تمامی کالاها فراگیر می شود

تشکیل کمیته ای برای مقاوم سازی شبکه برق

راه اندازی کارگاه ساخت توربین بادی در سرزمین بادها

میزان تولید سبزی و صیفی اندیمشک به 235 هزار تن رسید

شاخص بورس در دیماه امسال 3.5 درصد رشد کرد

جنگلانه، جوانه امید و مشارکت در مقابله با بیابانزایی

استخدام منشی جهت کلینیک پزشکی در تهران

استخدام مهماندار خانم در رستوران بینه در استان گیلان

استخدام کارشناس امور مشتریان آقا در شرکت ماداکتو در تهران

استخدام مسئول دفتر جهت واحد مهندسی مسلط به زبان انگلیسی

استخدام روز البرز – 1 بهمن 96

کد شناسه بین المللی کالایی برای همه کالا ها فراگیر می شود

نرخ ارز مبادله ای ثابت ماند

بازی «باخت- باخت» بانک ها در تملک واحدهای تولیدی استان کرمانشاه

جنگلانه، جوانه امید و مشارکت در مقابله با بیابانزایی

آخرین وضعیت بحران آب در کشور/ خشکسالی برای ما فرصت است

شهردار تهران : زباله به جای اینکه دفع شود باید به انرژی تبدیل شود/ تولید روزانه 3 مگاوات برق از زباله های تهران

محبوب ترین انرژی های پاک در سرمایه گذاری جهانی کدامند؟

کاهش 2.7 درصدی آمار ثبت ازدواج در سلماس نسبت به سال گذشته

بانک های قرض الحسنه هم رباخوارند/ جوایز بانکی؛ ترفندی برای جذب سپرده مردم

طرح مطالبات مردم در امور مالیاتی

صدور گواهینامه مصرف بهینه انرژی برای 25 واحد تولیدی کرمانشاه

پرداخت 16 میلیارد دلار توسط اپل به کمیسیون اروپا

استخدام منشی اداری در شرکت فراسو سامانه پاسارگارد در تهران

استخدام منشی مدیر عامل جهت کار در شرکت معتبر بازرگانی در تهران

وقتی بانک های مان گارد بانکداری اسلامی می گیرند/ رشد سریع و بی وقفه بانکداری اسلامی در جهان

وقتی بانک های مان گارد بانکداری اسلامی می گیرند/ رشد سریع و بی وقفه بانکداری اسلامی در جهان