مطالب مرتبط:
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس: محاسبات آمریکا در مورد ایران غلط از آب درآمد/ ایران اسلامی، قدرت تعیین کننده در منطقه و جهان است
سریع ترین قطار جهان راه اندازی شد
وزیر دفاع :
 اگر تجاوزی به کشور صورت گیرد با تمام وجود از ایران اسلامی دفاع می کنیم
هر اشتباه دشمنان آنها را اسیر قدرت جمهوری اسلامی می کند
رییس جمهور آمریکا باید بخاطر دسیسه علیه ملت ایران سرافکنده باشد/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات امت اسلامی را چپاول کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 مهر 1396 ساعت 00:122017-09-23اقتصادي

وقتی بانک های مان گارد بانکداری اسلامی می گیرند/ رشد سریع و بی وقفه بانکداری اسلامی در جهان


هدف بانکداری اسلامی کسب سود نیست بلکه رونق اقتصادی جامعه است که با اولویت قرار دادن و تقویت بخش تولید و خدمات به این امر مهم دست پیدا می کند.

- "، بانکداری اسلامی از دهه 1970 میلادی در کشورهای مسلمان آغاز شد و تا به امروزدر میان بانک های ربوی جایگاه خاصی به دست آورد.

بانکدارانی که قرن ها با بهره یا ربا عجین شده بودند، مالیه اسلامی را با آغوش باز پذیرفتند چرا که بانکداری اسلامی توانست با اعتماد جهانیان به عنوان یک جریان خدمات رسانی مالی مطرح شود، و در زمینه افزایش استحکام نظام بانکی خود در مقابله با بحران های مالی و شوک های اقتصادی، راهنمای مناسبی برای شاخص سازی بانکداری مقاومتی باشد.

بانکداری اسلامی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور، بستر مناسبی را فراهم می کند که ملتزم به اجرای صحیح الزامات و ساز و کارهای خاص قوانین بانکداری اسلامی است، که متاسفانه بعد از گذشت بیش از 30 سال از تصویب این قانون همچنان با چالش های جدی در حوزه سیاست گذاری و اجرا مواجه است.

غفار محمدی، مدرس دانشگاه و پژوهشگر در حوزه حقوق، اقتصاد اسلامی که پژوهش های بی شمار فراملی انجام داده است، طی گفت وگویی با او به بحث و بررسی در رابطه با بانکداری اسلامی و چالش های پیش رو پرداختیم.

سود مشروع، اساس بانداری اسلامیمحمدی در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه بانکداری اسلامی نظام پولی و مالی است که مبنای فعالیت آن بر اساس شریعت اسلام تدوین، تنظیم و اجرا می شود، اظهار کرد: بر این اساس از دیدگاه بیشتر اقتصاددانان اسلامی، سود مشروع، تعاون، توسعه و عمران، تقدیر معیشت و تعمیق معنویت و ارتباط با خدا، پنج رکن مهم و اساسی بانکداری اسلامی است.

وی هدف بانکداری اسلامی را افزایش درآمد عمومی بر پایه شریعت اسلام خواند و افزود: تقسیم ریسک و خطر فعالیت اقتصادی، داد و ستد فیزیکی کالا، درگیری مستقیم با تجارت و کار، اجاره و قراردادهای ساختمانی با استفاده از عقود مختلف شرعی استوار، مدیریت دارایی، تقسیم ریسک و مدیریت آن برای دستیابی به حاکمیت، مشارکت و همکاری در انجام پروژه ها از اهداف دیگر بانکداری اسلامی است.

این مدرس دانشگاه، بانکداری اسلامی را مفهومی موسع تر از بانکداری بدون ربا دانست و تصریح کرد: تنها یکی از مولفه های بانکداری اسلامی، بانکداری بدون ربا است.

چه بسا بانک هایی در جهان وجود دارد که ربا در آن تعریف نشده اما سازوکارهای موجود در آن نیز با مفهوم بانکداری اسلامی هم خوانی ندارد.

چالش های بانک ها در بانکداری اسلامیمحمدی به اجرایی نشدن کامل قوانین بانکداری اسلامی در ایران اشاره کرد و گفت: در نظام بانکی کشورمان، دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی که صادر می شود، اغلب غیرربوی بوده و شبهه ربا به ندرت در آن وجود دارد، اما متاسفانه به دلیل عدم آموزش صحیح مردم، زیاده خواهی بانک ها، عدم نظارت مکفی و ضمانت اجراهای کارآمد در شیوه اجرای برخی از شعب بانک ها اشکالات و نقاط ضعفی وجود دارد که در نهایت منجر به فاصله گرفتن از برنامه ها و اهداف بانکداری اسلامی، که یکی از اهداف آن غیر ربوی بودن فعالیت پولی بانک ها است، می شود.

این استاد دانشگاه با بیان تاثیر بانکداری اسلامی بر اقتصاد مقاومتی، یادآور شد: در یک دهه گذشته با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، رکود در صنعت، تجارت و کشاورزی،تحریم ها، قاچاق و ورشکستگی بنگاه های تولیدی و در نتیجه عدم دستیابی به اهداف برنامه های توسعه ای کشور، کارشناسان اقتصادی بیش از گذشته بر نقش نظام بانکی در اقتصاد ایران متمرکز شده و خواستار اصلاحات جدی در ساختار نظام بانکی کشور شدند.

اصلاح بانک ها، اولین گام در جهت بانکداری اسلامیوی بانک ها را ستون های اقتصادی کشور خواند و بیان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر 90 درصد تامین مالی کشور به نظام بانکی وابسته است نتیجه می گیریم تا نظام بانکی کشور اصلاح نشود، نمی توان به رفع مشکلات اقتصادی امیدوار بود.

محمدی ادامه داد: به نظر می رسد یکی از اساسی ترین حوزه هایی که باید مورد بازبینی جدی قرار گیرد، نظام بانکی کشور و ایجاد هماهنگی و تطبیق آن با مبانی بانکداری اسلامی است.

این پژوهشگر آملی بانکداری اسلامی را ایده آل تلقی کرد و با عنوان اینکه مفهوم بانکداری اسلامی، مفهومی بسیار گسترده و دارای مولفه ها و ویژگی های بی شماری است، تصریح کرد: با توجه به زیرساخت های اقتصادی و بانکی، نظام پولی و مالی حاضر، وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم، تحریم های مستمر، عدم وجود سازوکارها، قوانین به روز و کارآمد در رابطه با نظام بانکی براساس نیازها و تحولات اقتصادی و پولی پیش رو و.

تا احقاق تمام مولفه ها و اهداف بانکداری اسلامی فاصله زیادی داریم.

ربا، مالیخولیای اقتصاد جامعه این استاد دانشگاه در ادامه اظهار کرد: با وجود آنکه بیش از سه دهه از تصویب قانون عملیات بانکداری بدون ربا به عنوان یکی از شاخصه های بانکداری اسلامی می گذرد و تلاش های بی شماری برای پیاده سازی کامل این قانون درکشور انجام شده، متاسفانه به تمامی اهداف مطلوب در این زمینه دست پیدا نکردیم.

وی به جایگاه بانکداری اسلامی در اقتصاد معاصر اشاره کرد و افزود: وجود منابع عظیم نفت، گاز و معادن در کشورهای اسلامی، جذابیت ها و فرصت های مناسبی برای تاسیس و اداره بانکداری اسلامی به بانکداران جهان فراهم آورده است.

نتایج مقالات و پژوهش های مرتبط در حوزه بانکداری اسلامی، نشان می دهد بسیاری از بانک های مشهور غربی نیز شعبه هایی را در کشورهای اسلامی تأسیس و خدمات خود را با موازین شریعت اسلامی همسان می کنند تا علاوه بر ارائه خدمات، مشتریان بیشتری به دست آورند.

محمدی از تسریع رشد بانکداری اسلامی در جهان گفت و بیان کرد: فعالیت بانک HSBC به عنوان یکی ازبزرگ ترین گروه های بانکداری در جهان و سومین بانک بزرگ جهان در مالزی نمونه بارز بانکداری اسلامی است؛ بانک Lloyds TBS نیز بانک بزرگ بریتانیایی که طی اقدامی منحصر به فرد حساب بانکی تازه ای را برای تاجران مسلمان افتتاح کرد تا امکان دسترسی آنها به سایر بانک ها گسترده تر شود.

رشد اقتصادی بدون بانکداری اسلامی کار دشواری استاین پژوهشگر آملی با بیان اینکه در حال حاضر اقتصاد اسلامی در بخش صنعت اقتصاد جهانی، به سرعت در حال رشد است، ادامه داد: بانک هانگ سنگ، دومین بانک بزرگ هنگ کنگ که بخشی از بانکداری بزرگ HSBC محسوب می شود، بخش سرمایه گذاری های اسلامی خود را فعال کرد، هنگ کنگ آخرین منطقه ای است که اخیراً وارد فهرست بلند مؤسسات بین المللی شده که به اقتصاد اسلامی توجه دارد، پیش از آن سیتیگروپ، HSBC، دویچه بانک، فعالیت های بانکداری اسلامی خود را توسعه دادند.

وی ایجاد نخستین بانک های اسلامی را در تونس و مراکش عنوان کرد و با بیان اینکه در آسیا اقتصاد اسلامی به سرعت در حال رشد است، گفت: مالزی تلاش می کند به عنوان یک قطب منطقه ای در این عرصه شناخته شود، اندونزی، تایلند و سنگاپور از دیگر کشورهایی هستند که بخش اقتصاد اسلامی خود را توسعه دادند، وام ها و اوراق بهادار اسلامی در ایالات متحده و بریتانیا نیز روند رو به رشدی را طی می کند.

محمدی ضعف انطباق فعالیت های بانک های کشور با موازین شرعی و حقوقی را از عمده موانع و چالش های پیش روی اهداف بانکداری اسلامی برشمرد و خاطرنشان کرد: عدم انطباق بین فعالیت های نظام بانکداری اسلامی در تعامل با مقررات بانکداری متعارف، موانع و چالش های حوزه تنظیم روابط صحیح بین بانک و سپره گذاران و مشتریان، چالش های جدی در نهادینه شدن فرهنگ بانکداری اسلامی در سطح مشتریان، سرمایه گذاران و جامعه موانع سر راه اجرای درست بانکداری اسلامی است.

وقتی بانک های مان گارد بانکداری اسلامی می گیرنداین استاد دانشگاه به دیگر موانع اجرای بانکداری اسلامی در ایران اشاره کرد و افزود: غیرواقعی بودن برخی از معاملات و عقود بانک ها و گزارش عملکرد غیرواقعی برخی از آنها، ضعف در توسعه خدمات نرم افزاری و سخت افزاری بانکی در حوزه بانکداری اسلامی بین الملل، ضعف های بنیه ای علمی کارکنان و مدیران بانکی در زمینه قانون عملیات بانکی بدون ربا و کمبود برنامه جامع آموزشی در رابطه با بانکداری اسلامی از موانع اجرای بانکداری اسلامی در ایران است.

وی موانع و مشکلاتی پیش روی بانکداری اسلامی را در درک مفهوم اقتصاد اسلامی خواند و بیان کرد: در حوزه دستیابی به شاکله و اجرای بانک داری اسلامی نیز مشکلات نظریه ای، مبنایی، قانونی و همینطور اجرایی توأمانی وجود دارد که شایسته است مجموعه این موانع و معضلات در کنار هم دیده شوند، در برابر چالش های حاضر می توان سیاست های اصلاحی و ارتقایی را در پیش گرفت.

محمدی نظام بانکداری اسلامی را به عنوان پدیده ای روبه رشد و در حال توسعه عنوان کرد و افزود: چالش ها و موانع پیش روی آن به صورت بی طرفانه مورد تحلیل، بازشناسی و نقد قرار گیرد و از سوی همه کارشناسان و صاحب نظران، به عنوان سرمایه ای ملی-اسلامی، که می تواند آغازگر تحولی عظیم در ساختار اقتصادی و اجتماعی ایران باشد، مورد حمایت و پشتیبانی قراردهند تا بتوانیم به اهداف عالیه نظام اقتصاد اسلامی که همان رفاه و تعالی در سایه آموزه های الهی است، دست پیدا کنیم.

بانکداری اسلامی، اسلام و مصالح مردم را اولی می داند رضا اکبریان دانشجوی کارشناس ارشد مدیریت مالی در تعریف بانکداری اسلامی گفت: مجموعه هایی از اصول اخلاقی زیربنای بانکداری اسلامی را تشکیل می دهند که از فرامین الهی و قرآن تبعیت می کند و در قالب اقتصاد اسلامی تعریف می شود که با رعایت مضمون آیه شریفه "احل الله البیع و حرم الربا "است.

وی با بیان اینکه در بحران های مالی اخیر، بانک های اسلامی ضربه کمتری خوردند، خاطر نشان کرد: چرا که بر روی دارایی های سمی سرمایه گذاری نکردند و امروز توانستند به عنوان یک سیستم مالی مقتدر در میان غول های عرصه بانکداری جهان حرفی برای گفتن داشته باشند و مصداق بارز آن کشور انگلستان است که به عنوان سرآمد کشورهای غربی در این زمینه، اجازه تأسیس نخستین بانک کاملاً اسلامی را در این کشور صادر کرد.

اکبریان نظام بانکداری بدون ربا را ریشه در ایدئولوژی و ارزش های اقتصاد اسلامی دانست و عنوان کرد: تحقق آن مستلزم استقرار عدالت اقتصادی و اجتماعی و نیز توزیع عادلانه درآمد و ثروت در جامعه است.

بانکداری اسلامی بیشترین خواهان را در سطح جهان دارددانشجوی کارشناس ارشد مدیریت مالی اساس بانکداری اسلامی را تسهیم سود و مشخص بودن مسیر مصرف منابع و نظارت بر عملیات بانکی بیان کرد و افزود: حاصل بهره وری از عوامل تولید، بالاخص عامل کار و سرمایه است، اما ربا حاصل بهره وری از سرمایه یا همان دارایی های نقدی است و صاحب سرمایه در تحقق آن مشارکت مستقیم ندارد؛ "سود" مستند و مجوز شرعی دارد و از لحاظ حقوقی و اقتصادی قابل توجیه است اما "ربا" مستند و مجوز شرعی ندارد و از لحاظ حقوقی و اقتصادی قابل توجیه نیست.

اکبریان بانکداری اسلامی را نوپا، سودآور و پرمنفعت اما پیچیده خواند و بیان کرد: مهارت و تخصص در حوزه بانکداری و مالی از یک سو و تسلط بر مسایل شرعی و دینی از سوی دیگر از ضروریات این نظام بانکی است.

وی سیستم بانک ها را در اقتصاد کشور پر رنگ دانست و بیان کرد: بانک ها با قرار داشتن عمده پول کشور، مهم ترین اهرم های دولت­ برای حرکت به سمت برنامه های اقتصادی خود هستند که تاثیر این اقتصاد در بانکداری اسلامی آشکارتر است، چرا که بانکداری بدون ربا مستقیما به بخش ‏های مولد تسهیلات اعطا می‏ کند و خود را موظف به نظارت بر مصرف آن می‏ داند و در تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی نقش مهمی دارد.

بانک های غیراسلامی، سود را اولویت اول گام های خود قرار می دهندتاکید نظام سرمایه داری بر حداکثر کردن سود، طراحی انواع ابزارهای مالی بیش از ظرفیت اقتصاد واقعی، رقابت فوق العاده موسسات بانکی و غیربانکی در خرید و فروش این ابزارها و کاهش ایده نظارت و کنترل بر مصرف اعتبارات اعطایی دست به دست هم داد و بحران اقتصادی اخیر اقتصاد سرمایه داری را در عمل رقم زد و در عرصه نظریه پردازی نیز نشان داد که با قطع نظر از آموزه های دینی، مدل بانکداری غربی مدل مناسبی برای توسعه با ثبات و مطمئن نیست.

اجرایی کردن قوانین و عملیات بانکداری اسلامی از رقابت های مخرب و ناسالم میان بانک ها جلوگیری می کند و موجب رشد و بالندگی و در نتیجه تقویت اقتصاد درون زا و مقاومتی می شود چرا که هدف بانکداری اسلامی کسب سود نیست بلکه رونق اقتصادی جامعه است که با اولویت قرار دادن و تقویت بخش تولید و خدمات به این امر مهم دست پیدا می کند.


کلید واژه ها: بانکداری اسلامی - اسلامی - اسلام - بانک - اقتصاد - اقتصادی - مالی - دانشگاه - اقتصاد مقاومتی - اقتصاد اسلامی - افزایش - مدیریت - قوانین - جهان - افزایش درآمد - نظام بانکی - ساختمانی - نظام - خبرنگار - مسلمان - درگیری - مفهومی - جامعه - رسانی - تولید - توسعه - بانکی - درآمد - بحران - قانون

آخرین اخبار سرویس:
پرونده مسکن مهر کرمانشاه افشا شد

تسهیلات حمایتی بانک ملی ایران برای خوداشتغالی و مشاغل خانگی

آلودگی 60 درصدی "بن سای" و "لاکی بامبو"های چینی و تایلندی

نبرد نابرابر پوشاک ایرانی با برندهای تقلبی

هشدار بانک ملی ایران نسبت به شگردهای جدید کلاهبرداران

سکه تقلبی در بازار وجود ندارد

تولیدکننده برای ارتقای تولید فضای امن می خواهد

براساس آمار گمرک؛ اقلام مصرفی، صدرنشین واردات در سال96+جدول

گزارش تصویری ارسال کمک های مردمی کوهدشت به مناطق زلزله زده

استخدام نیروی خانم با تحصیلات برق الکترونیک در سیرجان

استخدام روز البرز – 27 آبان 96

استخدام آژانس سمنگان سرویس در شهر سیرجان

تلاش برای گسترش و توسعه حمل و نقل ریلی در مازندران

روستاییان استان مرکزی یکصد تن انواع کالا به مناطق زلزله زده اهدا کردند

آموزش دعانویسی با حداقل 50 میلیون تومان

صدور قرار یک میلیاردی برای پیمانکار بیمارستان سرپل ذهاب

دلار امسال منظم تر از پارسال گران شد

گمرک اقدامات شایسته ای در زمینه مبارزه با قاچاق کالا انجام داده است

عرضه 156 هزار تن گندم خوراکی، 2 هزار تن گندم دوروم در بورس کالا

امیدی به آینده خودکفایی گندم نداریم

استخدام سالندار و پیتزازن جهت کار در رستوران در سیرجان

استخدام تعدادی سالندار جهت رستوران زعفرون سیرجان

استخدام انباردار آقا در شهر بندر عباس

استخدام راننده نیسان در شهر بندر عباس

استخدام سالندار و نیروی ساده جهت کار در رستوران- سیرجان

استخدام سرپرست فروش در شهر بندر عباس

سه فروند، شناور گلف برای حفاظت از ذخایر آبزیان در بند چابهار، به آب انداخته شد + مصاحبه

بخش خبری 20:30؛ 26 آبان 96

تبعات صادرات فله ای و سنتی؛ بازار «قطر» از دست می رود

شاهد نقض حقوق شهروندی زلزله زدگان بودیم/"عدم اهمال در امدادرسانی" باید ضمانت اجرایی پیدا کند

­نهضت توسعه کیفیت، رمز جهانی شدن و تحقق اقتصاد مقاومتی

درجای ایدرو در اجرای قرارداد رنو/ سرنوشت نامعلوم بزرگترین قرارداد خودرویی پسابرجام

معدوم شدن 31 تن کالای غیرقابل مصرف و ممنوعه + مصاحبه

آغاز پرداخت تسهیلات به زلزله زدگان

آفرود سواران به کمک هموطنان زلزله زده می شتابند

تبدیل ضایعات پلاستیکی به مبلمان شهری/تصاویر

هرکاسه حلیم و شله زرد نذری چقدر هزینه دارد؟

بررسی فنی یک اسب وحشی!/همه چیز درباره فورد موستانگ 2018 /عکس

استخدام چهار رده شغلی در شرکت کیمیا

استخدام پنج ردیف شغلی جهت شرکت دارویی در اصفهان

استخدام شاگرد در آبمیوه و بستنی فروشی

استخدام قصر مانتو

روستاییان استان مرکزی یکصد تن انواع کالا به مناطق زلزله زده اهدا کردند

مساعدت بانک مسکن با زلزله زدگان واحدهای مسکونی آسیب دیده و تخریب شده مسکن مهر

قیمت انواع لاستیک و رینگ خودرو/شنبه 27 آبان ماه 96

معرفی اولین تلفن مجهز به شماره گیر دکمه ای دیجیتال در چنین روزی

قیمت انواع گوشی های موبایل در بازار امروز/شنبه 27 آبان ماه 96

بر سر مردم رودبار، بم و ورزقان چه گذشت؟

استارتاپ ها می توانند انقلاب بزرگی در حوزه اشتغال و اقتصاد کشور ایجاد کنند

اینترنت بی سیم رایگان در20 درصد کتابخانه های فارس

زیباکلام: اعتماد به اشخاص در بحران محدود به ایران نیست/ به هلال احمر بی مهری شد

استخدام ویزیتور در شرکت مانی ماس در بندر عباس

استخدام کارگر خانم و آقا جهت همکاری با کارخانه در اصفهان

استخدام راننده پایه یک جهت کار در محور بندر، سیرجان

استخدام حسابدار تمام وقت آشنا به نرم افزار هلو در تهران

اینترنت بی سیم رایگان در20 درصد کتابخانه های فارس

استخدام همکار جهت کار در چلوکبابی دربار در سیرجان

استخدام تعدادی کارگر فنی آقا جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام شاگرد با تجربه در آبمیوه و بستنی در بندر عباس

استخدام آشپز، سالندار جهت کار در تالار در سیرجان

استخدام حسابدار خانم مسلط به نرم افزار هلو  تهران

کمک بیش از یک میلیارد و300 میلیون ریالی مردم آستارا به زلزله زدگان

استخدام استادکار ماهر مکانیک پراید در سیرجان

استخدام نیروی حسابدار خانم در بندر عباس

استخدام رزروشن مسلط به تایپ و کامپیوتر جهت تاکسی تلفنی

ارسال 48 محموله کمک های مردم بروجرد به مناطق زلزله زده غرب کشور

استخدام حسابدار تمام وقت خانم جهت کار در تهران

استخدام کارگر ساده جهت کار در کابینت سازی در سیرجان

نظام جدید تعرفه ای برای تایر

آوار مسکن مهر در کمتر از یک دهه

تقاضای تخصیص 1000 میلیارد ریال جهت تامین زیرساخت های ترافیکی پیاده راه رشت

سکوت عجیب نمایندگان استان بوشهر درباره آگهی استخدامی وزارت نفت

آموزش دعانویسی با حداقل 50 میلیون تومان

توسعه زیرساخت های حمل و نقل هوشمند از راههای تحقق اقتصاد مقاومتی است

ارزش بازار انیمیشن ژاپن از 2 تریلیون گذشت

آزادی 5 زندانی جرائم غیرعمد توسط زوج ارومیه ای

توسعه زیرساخت های حمل و نقل هوشمند از راههای تحقق اقتصاد مقاومتی است

جدیدترین نرخ ارز دولتی اعلام شد/کاهش نرخ دلار در روز همدستی پوند و یورو + جدول

اعتراضات در دانشگاه صنعت نفت به اهواز کشیده شد / تجمع کنندگان خواستار استعفای هیأت رییسه دانشگاه شدند

تکذیب وجود سکه های تقلبی در بازار/ قانون وکیوم سکه از کجا آمده است؟

استخدام کمک حسابدار در شهر مشهد

استخدام کمک حسابدار آشنا به نرم افزار انبارداری در شهریار

آلودگی بن سای و لاکی بامبو های چینی و تایلندی

استخدام تعدادی نیروی پخش و بازاریاب در سیرجان

استخدام تعدادی نصاب حرفه ای MDF جهت کار در اصفهان

استخدام خبرنگار در پایگاه خبری طرح و چاپ در مشهد

اعلام فهرست 87 موسسه و شرکت لغو مجوز شده اعزام دانشجو

استخدام فوق دیپلم برق و مکانیک در سیرجان

استخدام تعدادی کارمند خانم جهت همکاری در اصفهان

استخدام کارشناس حسابداری جهت شرکت تولید مواد غذایی

رشد 22 ارز در بازار/ارزش دلار افت کرد+جدول

از شناسایی مددجویان مستعد در زندان تا اشتغال به تحصیل بیش از 24 هزار زندانی

استخدام نیروی آقا آشنا به جوشکاری در زنجان

استخدام مهندس مکانیک سیالات یا تاسیسات آشنا به طراحی فاز 2

شیر تو شیر بازار لبنیات

استخدام حسابدار خانم مسلط به برنامه سپیدار در البرز

حجم یارانه نقدی پرداخت شده از ابتدای اجرای طرح هدفمندی یارانه ها تا کنون بیش از یک و نیم برابر اعتبارات عمرانی پرداختی در این دوره زمانی است.

تسهیلات حمایتی بانک ملی ایران برای خوداشتغالی و مشاغل خانگی

تسهیلات حمایتی بانک ملی ایران برای خوداشتغالی و مشاغل خانگی

استخدام برنامه نویس در خدمات مسافرتی هوایی ستاره ونک

اوج همدردی و همدلی ملی

جیلی خودروی پرنده می سازد+ تصاویر

تهاتر سه جانبه بدهی در نامه وزیر اقتصاد به رییس سازمان برنامه و بودجه

استخدام حسابدار مسلط به کامپیوتر و برنامه حسابداری سپیدار

استخدام سرپرست لجستیک در توزیع و پخش ایران در مشهد

استخدام وردست کیک سازی جهت کارگاه قنادی در سیرجان

استخدام سرپرست آموزش در آموزشگاه علمی جان و خرد /خراسان رضوی

استخدام مهندس صنایع با سابقه در شرکت آتی نت در همدان

گروه خودروسازی جیلی به دنبال ساخت خودروی پرنده

استخدام کارشناس فروش با درآمد بالا در مجموعه پیک برتر/ تهران

استخدام فتوشاپ کار حرفه ای جهت کار در تبریز

استخدام حسابدار تمام وقت مسلط به نرم افزار حسابداری

استخدام تایپیست مسلط به ورد و اکسل در مشهد

استخدام گروه طراحی و چاپ خزر در شهر تبریز

استخدام منشی خانم جهت کار دفتری به صورت نیمه وقت

استخدام لیسانس حسابداری جهت شرکت معتبر تولیدی

استخدام خانم آشنا به برنامه ورد و اکسل در شهر تبریز

صادرات غیر نفتی ایران از سال 80 تا 95 حدود 37 میلیارد دلار بوده است

استخدام منشی مسلط به کامپیوتر -شهر مشهد

/آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته/ رایزنی اوراسیا و هند برای منطقه آزاد تجاری/ تاجیکستان و جذب 845 میلیون دلار وام

آوار مسکن مهر در کمتر از یک دهه

زلزله کرمانشاه و رسوایی یک طرح نمایشی؛ چه کسی پاسخگوی حیف ومیل 110میلیاردی بیت المال است؟

ایران را از جام جهانی حذف کنید +تصویر

قانون وکیوم سکه از کجا آمده است؟

تجهیز سامانه های گرمایشی در مدارس فارس

حراج استوک های ناصر خان تا سه شنبه ادامه دارد/ 50 میلیون آخرین رقم پیشنهادی

ساخت 6 عدد استینگر برای نصب بر دهانه چاه 147 رگ سفید

قیمت طلا و سکه در بازار شیراز 27 آبان

برنامه های شنبه 27 آبان رادیو فارس

بی عدالتی اجتماعی بی سابقه در جهان/ اختلاف بین فقرا و ثروتمندان جهان به بالاترین میزان در تاریخ کره خاکی رسید+ نمودار

برآورد خسارت 17 میلیاردی به راه های استان کرمانشاه/ ایمن سازی جاده در برابر ریزش کوه، گران است

آموزش دعانویسی با حداقل 50 میلیون تومان

47 موسسه اعزام دانشجو به خارج، فاقد اعتبار

بنزین وارداتی از کشور رخت می بندد/ ستاره خلیج فارس، ضامن خودکفایی ایران در تولید بنزین

نگاهی به حذف اشتغال در استان بوشهر

مطالبات گندمکاران استان مرکزی پرداخت شد

ارسال 48 محموله کمک های مردم بروجرد به مناطق زلزله زده غرب کشور

کمک بیش از یک میلیارد و300 میلیون ریالی مردم آستارا به زلزله زدگان

چرا تولید رنو در ایران به پایان نرسید؟

استخدام حسابدار خانم با حداقل 3 سال سابقه در تهران

استخدام تعدادی خانم جهت نگهداری از بیماران و سالمندان-مشهد

استخدام فنی کار آقا جهت واحد تولید موادغذایی در کرج

چقدر پلاک خودرو در کشور وجود دارد؟

استخدام مدیر فروش و فروشنده خانم در شهر سیرجان

استخدام سه ردیف شغلی در شرکت بازرگانی EMIP  تبریز

استخدام مسئول خرید با سابقه کاری بالا در مشهد

استخدام حسابدار باتجربه جهت پروژه ساختمانی در تهران

وقف یک منزل مسکونی در اردکان

اعطای تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستاها

کسب و کارهای نو و مانعی به نام اقتصاد دولتی

آغاز بازسازی زیرساخت های مناطق معدنی با حقوق دولتی

ایجاد واحدهای فرآوری معدنی به توسعه بیشتر سمنان می انجامد

کشمکش کارخانه های سنگ آهن و فولاد همچنان ادامه دارد/چه زمانی مشکلات تأمین چرخه فولاد حل می شود؟

استاندار کرمانشاه: 12 میلیون تومان به تمامی خسارت دیدگان زلزله در استان کرمانشاه پرداخت می شود

شناسایی افراد مستعد بیکار/ ایجاد تسهیلات 19 میلیاردی برای اشتغال

استخدام چند نفر خیاط زمستانی دوز در زنجان

تهیه کالباس در منزل،با روشی ساده

هشدار بانک ملی ایران نسبت به شگردهای جدید کلاهبرداران

باز هم یک دروغ برجامی دیگر از دلواپسان؛ فروش هواپیماهای ایرانی توسط ایرباس کذب است

هشدار بانک ملی ایران نسبت به شگردهای جدید کلاهبرداران

بر سر مردم رودبار، بم و ورزقان چه گذشت؟

عرضه هوم پاد اپل تا اوایل 2018 به تعویق افتاد

چند خودرو در ایران پلاک گذاری شده است؟

تسهیلات حمایتی بانک ملی ایران برای خوداشتغالی و مشاغل خانگی

استخدام حسابدار مجرب جهت کار در شهر سیرجان

استخدام خانم با روابط عمومی بالا جهت شرکت بازرگانی

استخدام نیروی فنی آشنا به برق جهت شرکت در سیرجان

استخدام نیرو با مدرک کارشناس مامایی در شهرستان فریمان

استخدام کارشناس خبری جهت مرکز فرهنگی بانوان در کرج

استخدام لوله کش ماهر در شهر مشهد

استخدام تعدادی آرایشگر خانم جهت همکاری در آرایشگاه در تبریز

استخدام کارگر ساده جهت رستوران در کرج

اجرای طرح آمارگیری نیروی کار فصل پاییز 1396

حجم یارانه نقدی پرداخت شده از ابتدای اجرای طرح هدفمندی یارانه ها تا کنون بیش از یک و نیم برابر اعتبارات عمرانی پرداختی در این دوره زمانی است.

ترامپ اعلام کرد می توان خرید نفت ایران را کاهش داد/ عدم اشاره به تعهدات برجامی آمریکا

آپارتمانهایی با قیمت متری4تا5میلیون در نقاط مختلف تهران

برای اخذ مجوز نانوایی، استاندارد ماشین آلات و تجهیزات پخت نان ملاک قرار گیرد

استخدام رویه کوب و رنگ کار ماهر مبلمان در مشهد

استخدام صندوقدار با روابط عمومی بالا جهت هایپرمارکت

استخدام کارگر ساده آقا جهت کار در تولیدی پوشاک در تبریز

استخدام فروشنده موبایل باتجربه در محدوده ی درختی  کرج

استخدام کارگر خانم و آقا جهت تولید و بسته بندی در مشهد

استخدام تعدادی چرخکار و اتوکار ماهر در تبریز

استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر برق کار در مشهد

استخدام نیروی مجرب جهت فروشگاه پارت مارت در کرج

استخدام حسابدار جهت همکاری با شرکت تولیدی در سیرجان

استخدام تعدادی راننده آقا با اتومبیل جهت آژانس در کرج

استخدام نیروی خانم آشنا به کامپیوتر و زبان در مشهد

استخدام یک سالندار آقا با روابط عمومی بالا در سیرجان

بهای طلا تحت تاثیر کاهش ارزش دلار به بالاترین سطح در یک ماه اخیر رسید

صادرات؛ پل عبور فولاد از بحران

سنگ آهن تا 2021 نزولی خواهد بود

آخرین وضعیت کالاها و فلزات اساسی در بازارهای جهانی

تقلب در بازار سکه نداریم/ قانون وکیوم سکه از کجا آمده است؟

وجوه نقدی بانک صادرات برای آسیب دیدگان در زلزله غرب کشور از مرز 33 میلیارد ریال گذشت

وجوه نقدی بانک صادرات برای آسیب دیدگان در زلزله غرب کشور از مرز 33 میلیارد ریال گذشت

در انگلستان هم پزشکی و دندان پزشکی پول‎سازترند

جزییات وام های دولت به زلزله زدگان

فاینانس هواپیماهای ایرباس و بویینگ نهایی شد

حذف ارز مبادله ای نهاده های دامی منتفی شد

وقتی بانک های مان گارد بانکداری اسلامی می گیرند/ رشد سریع و بی وقفه بانکداری اسلامی در جهان

وقتی بانک های مان گارد بانکداری اسلامی می گیرند/ رشد سریع و بی وقفه بانکداری اسلامی در جهان