مطالب مرتبط:
ممانعت بوداییان از کمک رسانی بین المللی به مسلمانان روهینجا
ممانعت بوداییان از کمک رسانی بین المللی به مسلمانان روهینجا
ردپای بدهی 6 میلیاردی در جنایت هولناک خیابان یخچال
سند اعتراف سعودی ها به فارس بودن «خلیج فارس» + عکس
مسئولان سعودی محددیت های عزاداری ایام عاشورا را اعلام کردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 2 مهر 1396 ساعت 00:002017-09-23بين الملل

سوچی تحت فشار نظامیان و بوداییان/ردپای سعودی ها در میانمار


سفیر ایران در میانمار عواملی مثل ضعف جایگاه دولت سوچی، قرار داشتن قدرت واقعی در دست نظامیان و احتمال سرنگونی سوچی با همکاری بوداییان تندرو را در وضعیت فعلی مسلمانان این کشور موثر دانست و نسبت به تبدیل بحران فعلی در میانمار به بحرانی میان بوداییان و .

- سفیر ایران در میانمار عواملی مثل ضعف جایگاه دولت سوچی، قرار داشتن قدرت واقعی در دست نظامیان و احتمال سرنگونی سوچی با همکاری بوداییان تندرو را در وضعیت فعلی مسلمانان این کشور موثر دانست و نسبت به تبدیل بحران فعلی در میانمار به بحرانی میان بوداییان و کل جامعه مسلمان این کشور ابراز نگرانی کرد.

محسن محمدی که هم زمان سفیر اکردیته ایران در تایلند، میانمار و لائوس است در گفت وگو با ایسنا با اشاره به این که شروع موج جدید خشونت ها علیه مسلمانان در میانمار، نگرانی هایی را در بین بسیاری از کشورها و سازمان های بین المللی نسبت به تداوم خشونت ها در این کشور به دنبال داشته است گفت: بدیهی است ریشه یابی این بحران و واکاوی علل خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا در گرو دستیابی به شناختی کامل از وضعیت کلی مسلمانان و سابقه حضور آنان، مسلمانان روهینگیا و شرایط داخلی و سیاسی میانمار است.

وی با بیان این که جمعیت مسلمان میانمار بالغ بر چهار الی پنج میلیون نفر برآورد می شود ، افزود: از این میان شیعیان اقلیتی بالغ بر 10 تا 15 هزار نفر و اهل طریقت این کشور که دیدگاه بسیار نزدیکی به شیعیان از حیث احترام به اهل بیت (ع) دارند نیز جمعیتی بالغ بر 600 ـ 500 هزار نفر را در بر می گیرند.

نکته قابل توجه این است که در این کشور یک جامعه کوچک ایرانی تبار هم وجود دارند.

وی ادامه داد: سابقه حضور ایرانیان در برمه به زمان مهاجرت تاجران ایرانی به سواحل برمه در حدود 500 سال قبل بر می گردد و امروز خانواده هایی با اسامی کاشانی، شیرازی، بهبهانی، اصفهانی و یزدی در برمه اقامت دارند.

آن ها هنوز برخی واژگان و اصطلاحات زبان فارسی را به کار می بردند و همگی بر هویت ایرانی خود افتخار می کنند.

یک گورستان قدیمی متعلق به ایرانیان هم در یانگون پایتخت پیشین میانمار قرار دارد و در این گورستان با چهار هکتار وسعت، بیش از یکصد مزار با سنگ نبشته های فارسی وجود دارد که گفته می شود برای استفاده شیعیان مسلمان در سال 1856 توسط احمد اصفهانی، کنسول ایران تاسیس شده است.

یکی از قبور ایرانیان هم متعلق به بهادر آقا علی اکبر شیرازی کنسول ایران در میانمار است که در اول می 1929 در این کشور فوت و در این قبرستان مدفون شده است.

روهینگیایی ها، بزرگ ترین گروه قومی بی تابعیت جهان محمدی خاطرنشان کرد: جامعه مسلمانان میانمار سعی در عدم تاثیر مساله روهینگیا در مناسبات شان با نهادهای حکومتی و غیرحکومتی این کشور و اکثریت بودایی این کشور داشته و شدیدا نگران تبدیل این بحران به یک رو در رویی فراگیر میان مسلمانان و بوداییان هستند؛ زیرا تاکنون عمده این درگیری ها و تنش ها عمدتا منحصر به منطقه آراکان و مسلمانان روهینگیا بوده و خوشبختانه تبدیل به پدیده درگیری میان بوداییان با کل جامعه مسلمان میانماری نشده است.

از این رو هرگونه اقدام و تفسیر کشورهای مختلف، از جمله ایران باید با درنظر داشتن این ملاحظه باشد.

این دیپلمات کشورمان با اشاره به این که روهینگیایی‎ها یک گروه اقلیت قومی یک میلیون تا یک میلیون و سیصد هزار نفری در ایالت راخین (آراکان سابق) در غرب میانمار هستند افزود: با وجود شواهد قوی دال بر سابقه حضور مسلمانان در منطقه آرکان از گذشته ی دور، دولت میانمار این گروه قومی را با این ادعا که مهاجران بنگلادشی‎اند، به رسمیت نشناخته و از اعطای شهروندی به آن ها خودداری می‎کند و دولت بنگلادش هم که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، سیاست های سخت گیرانه‎ای در قبال مهاجران داشته و از پذیرفتن بیش تر آوارگان مسلمانان میانماری خودداری می‎کند، از این رو روهینگیایی‎ها، تابعیت هیچ کشوری را نداشته و همین عامل در کنار عامل فقر و رقابت های اقتصادی در منطقه راخین، موجب تحمیل انواع ظلم و ستم توسط جامعه بودایی این منطقه علیه آنها شده است.

بدین ترتیب روهینگیایی ها بی حمایت ترین و بزرگ ترین گروه قومی فاقد شهروندی در جهان هستند.

وی یکی از اصلی ترین عوامل فشار بر مسلمانان منطقه روهینگیا را فقر و رقابت های اقتصادی دانست و گفت: در سال 1824 برمه توسط بریتانیا اشغال و ضمیمه حکومت هند که در آن زمان مستعمره بریتانیا بود، شد.

با تسلط بریتانیا بر آراکان، مسلمانان مجدداً به این منطقه که از لحاظ زراعی، یکی از حاصل خیزترین مناطق میانمار محسوب می‎شود، بازگشتند.

به همین دلیل تصاحب زمین های کشاورزی حاصل خیز در این منطقه که فقر در آن بیداد می کند، به یکی از علل درگیری‎ها و منازعات قومی بین بوداییان و مسلمانان تبدیل شد که تا به امروز هم ادامه دارد.

محمدی در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت مسلمانان میانمار در دولت جدید این کشور، اظهار کرد: در انتخابات نسبتا دموکراتیک مجالس میانمار در سال گذشته، برای اولین بار حزب مخالف لیگ ملی برای دموکراسی به رهبری خانم آنگ سان سوچی اکثریت آراء را کسب و موفق به تشکیل دولت جدید شد.

اما طبق قانون اساسی این کشور که در دوران قدرت کامل ارتش تدوین شده است، 25 درصد نمایندگان حاضر در هر دو مجلس میانمار همچنان از میان نظامیان کشور و خارج از روند انتخابات به این مجالس راه یافتند.

یعنی 25 درصد کرسی های پارلمان در اختیار ارتش و 75 درصد در اختیار احزاب است و هرگونه تغییری در قانون اساسی نیز صرفا با سه، چهارم آراء + 1 انجام می شود.

بدین مفهوم که خانم سوچی علاوه بر رای موافق تمامی اعضای غیرنظامی پارلمان باید رای یک نظامی را هم داشته باشد تا بتواند قانون اساسی را تغییر دهد که کاملا امری غیر عملی است.

احتمال سرنگونی دولت سوچی توسط نظامیان با حمایت بودایی ها سفیر آکرودیته کشورمان در میانمار خاطرنشان کرد: به واقع، اگر بر اساس نتیجه انتخابات قدرت در این کشور تقسیم می شد باید حداقل 80 درصد قدرت به خانم سوچی داده می شد، ولی هم اکنون در خوش بینانه ترین حالت سهم خانم سوچی 60 درصد است.

این که وزارت خانه های مهمی نظیر وزارت کشور، دفاع و امور مرزی در اختیار ارتش است، خود بیانگر موقعیت ضعیف و آسیب پذیر خانم سوچی است؛ بنابراین با وجود تصوری که می رفت که با انتخاب خانم سوچی وضع مسلمانان بهتر شود و مسلمانان این کشور نیز چشم انداز بهتری را تصور می کردند، اما در عمل این امر تحقق نیافت و وی که قاعدتا باید به خاطر حفظ موقعیت و پرستیژ خود در صحنه بین الملل هم، تمایل به حل و فصل مساله مسلمانان روهینگیا داشته باشد، اما مجبور به رعایت ملاحظات جناح های قدرتمند در کشور یعنی نظامیان و رهبران بودایی است.

وی ادامه داد: ریشه بحران و خشونت‎ها علیه مسلمانان میانمار از یک سو به فقر، منازعات قومی تاریخی و سیاست‎های تبعیض نژادی این کشور و از سوی دیگر به پیچیدگی شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این کشور باز می گردد.

محمدی اذعان کرد که "احتمال استفاده نظامیان از این بحران و حتی نقش آفرینی آنان در گسترش آن و ایجاد مشکلات جدی برای خانم سوچی و نهایتا سرنگونی دولت او با مساعدت بوداییان افراطی را قابل تصور است.

همچنین از ارتباطات قوی میان نظامیان میانمار با کشور چین که نفوذ سیاسی و اقتصادی بالایی در این کشور دارد و به دنبال حفظ آن است هم نباید غافل ماند؛ این در حالی است که چین شاید تنها کشوری است که به صراحت از اقدامات دولت میانمار در به اصطلاح حفظ آرامش و ثبات در منطقه راخین استقبال و حمایت کرده است.

" دور جدید از درگیری ها میان بوداییان و مسلمانان روهینگیا این دیپلمات کشورمان در پاسخ به سوالی در مورد افزایش افراط گرایی ها در میانمار درگیری های یکی دو ساله اخیر میان بوداییان و مسلمانان روهینگیا را دارای ویژگی هایی دانست و افزود: امروز شاهد فعال شدن و ورود نوعی جریانات افراط گرای مسلمان به موضوع هستیم.

گزارش های اخذ شده از منابع موثق در جامعه مسلمان میانمار حاکی از فعالیت دو گروه افراط گرای مسلمان در منطقه راخین است.

اول حزب عطاالله ابو عمار جونونی که تحت عنوان ارتش آزادی بخش آراکان (ARASA) فعالیت خود را آغاز کرده است.

این حزب مورد حمایت عربستان سعودی است و رهبر آن در عربستان متولد و در پاکستان بزرگ شده است.

این فرد بعد از طی دوره های آموزش نظامی در پاکستان، این گروه را در کوهستان های راخین تشکیل داد.

وی ادامه داد: گروه دیگر نیز گروه عبدالحکیم است که به واقع حزب و گروهکی نظامی و ایجاد شده توسط نظامیان و دستگاه امنیتی میانمار است.

این گروه کاملا تحت هدایت و فرامین ارتش و نیروهای امنیتی میانمار قرار دارد و از هیچ قتل عام و راهزنی حتی علیه مسلمانان روهینگیایی ها نیز فروگذار نیست و دقیقا به عاملی در جهت سوءاستفاده و بهره برداری ارتش و نیروهای امنیتی میانمار تبدیل شده است.

محمدی با اشاره به دور اخیر خشونت ها در میانمار که روز جمعه 3 شهریور 1396، پس از آن آغاز شد که یک گروه مسلح شورشی وابسته به حرکت الیقین و به نام ارتش آزادی بخش آراکان روهینگیا مسوولیت حمله هماهنگ شده به 30 پاسگاه پلیس و مقر ارتش میانمار را بر عهده گرفت، افزود: در واکنش به این حمله، متاسفانه نیروهای امنیتی میانمار به همراه بوداییان افراطی بی رحمانه ترین و غیر انسانی ترین اقدامات و عملیات را علیه مسلمانان منطقه در پیش گرفتند که تا کنون بر اساس آمار سازمان ملل تعداد کشته شدگان به بیش از 1000 نفر و آوارگان نیز به بیش از 400 هزار نفر رسیده است.

وی تاکید کرد: متاسفانه اقدامات جامعه جهانی به هیچ وجه متناسب با عمق این فاجعه نبوده و به نوعی شاهد نوعی تبعیض و چشم پوشی قدرت های بزرگ و سازمان های بین المللی و نهادهای حقوق بشری بین المللی در ارتباط با این بحران بوده ایم.

عملکرد سازمان همکاری های اسلامی نیز بسیار منفعلانه بوده است.

در این میان سکوت عربستان سعودی، شائبه وابستگی مسلمانان افراطی حمله کننده به پاسگاه های پلیس در میانمار را قوت بخشیده است.

وهابیت مانع برگزاری دور سوم گفت وگوی اندیشمندان مسلمان ایرانی و محققان بودایی سفیر کشورمان در پاسخ به این سوال که دستگاه دیپلماسی کشورمان در قبال وضعیت مسلمانان کشورمان چه اقداماتی انجام داده است؟ خاطرنشان کرد: دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران طی سال های گذشته با دیدگاهی بلند مدت و فراتر از سیاست های مقطعی به تنش های ایجاد شده در میانمار برخورد کرده و سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران همواره در راستای کاهش زمینه های بحران میان بوداییان و مسلمانان در این کشور قرار داشته است.

وی ادامه داد: با وجود اقلیت چهار تا پنج درصدی جامعه مسلمان در مقابل اکثریت بیش از 90 درصدی بوداییان میانمار و وجود روحیات افراطی و خشن در میان بوداییان این کشور موجب دستگاه سیاست خارجی ضمن توجه خاص به مساله روهینگیا و واکنش مناسب و به موقع در قبال محرومیت ها و حملات غیر انسانی به این بخش مظلوم از جهان اسلام، هوشیاری و حساسیت لازم در قبال جلوگیری از تبدیل این بحران به یک مساله و درگیری مذهبی میان بوداییان و مسلمانان در کل میانمار را مدنظر داشته باشد، زیرا در صورت ایجاد چنین موجی، بازنده اصلی قطعا مسلمانان این کشور خواهند بود.

محمدی ادامه داد: با توجه به همین ملاحظات و سیاست ها، تاکنون به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تایلند دو دور گفت وگوهای اسلام و بودیسم با مشارکت روحانیون و اندیشمندان مسلمان ایرانی و نیز مانک ها و محققین بودایی از میانمار، تایلند و سریلانکا با هدف شناخت و ایجاد درک متقابل بین پیروان اسلام و بودیسم برگزار شده است.

دور سوم این گفت گوها قرار بود در سال جاری در تایلند برگزار گردد که به واسطه نوعی توطئه جریان وهابیت تندرو برگزاری آن به تعویق افتاد.

سفیر آکرودیته کشورمان در میانمار در پاسخ به سوالی در خصوص ملاقات اسفند ماه سال گذشته خود با سوچی، تصریح کرد: یکی از مهم ترین مباحثی که با وی طرح کردم، وضعیت و حقوق مسلمانان در این کشور و به ویژه موضوع مسلمانان روهینگیا بود.

خانم سوچی ضمن تشریح تلاش های کشورش برای حل و فصل مشکلات موجود در راخین، بر عدم وجود هرگونه سیاست تبعیض آمیز در دولت میانمار در ارتباط با ادیان مختلف تاکید کرد و خواستار زمان و فرصت کافی به دولتش و نیز مساعدت سایر کشورها برای حل مشکلات و اجرای سیاست های خود شد.

او گفت که در راخین ریشه مشکل ما هراس جوامع مختلف از یکدیگر است و باید ریشه آن را خشکاند.

وی گفت: در اسفند ماه سال گذشته، همچنین به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران، مراسمی با شرکت گروه های مسلمانان اعم از شیعه و سنی و همچنین بوداییان میانمار تحت عنوان روز فرهنگ ایران در شهر ماندلی برگزار شد.

هدف اصلی از برگزاری این مراسم معرفی فرهنگ ایرانی و تلاش در جهت ایجاد درک متقابل، هم فکری و تعاملات هرچه بیشتر میان مسلمان با اقشار بودایی بود.

در سخنرانی هایی که داشتم، آقای زینلی رایزن فرهنگی سفارت، آقای Ashin Nyanisara از مانک های بزرگ و با نفوذ بودایی، سر وزیر شهر ماندلی و میرزا غلام صدیق، رهبر طریقت چشتیا (پیروان اهل سنت محب اهل البیت) حضور داشتند و ضمن اشاره به سوابق تاریخی مناسبات میان مردمان دو کشور، بر ضرورت همزیستی مسالمت آمیز میان ادیان و اقوام مختلف از جمله مسلمانان و بوداییان تاکید شد.

در دور جدید خشونت ها نیز سفارت جمهوری اسلامی ایران در تایلند که در میانمار نیز اکرودیته است از ابتدای شروع بحران، ضمن رصد تمامی تحولات و گزارش آن به مرکز، تماس هایی را با مقامات میانمار و سفارت این کشور در بانکوک برقرار کرد.

محمدی در پاسخ به این سوال که سفر هفته قبل به میانمار و دیدار با معاون وزیر خارجه این کشور را چطور بود؟ خاطرنشان کرد: در ملاقات با دبیر دائم وزارت امور خارجه این کشور، ضمن تشریح نگرانی های جهانی، جهان اسلام و به ویژه کشورمان، خواستار تلاش های جدی دولت میانمار در جهت خاتمه هر چه سریع تر بحران و رسیدگی به آسیب دیدگان شدم.

همچنین با اشاره به فرهنگ تعامل و صلح دوستی تشیع و مخالفت آن با هرگونه اقدامات افراطی، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران در جهت مساعدت به حل مشکل تاکید شد.

از دیگر مواردی که با طرف میانماری مطرح شد، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارسال محموله های کمک های بشر دوستانه توسط هلال احمر و نیز ارتش جمهوری اسلامی ایران، اعزام هیات های عالی رتبه سیاسی و پارلمانی به همراه این کمک ها و نیز آمادگی سمن های ایرانی برای انجام فعالیت های داوطلبانه و از جمله ایجاد مراکز درمانی و اعزام تیم های پزشکی مطرح شده بود.

وی ادامه داد: همچنین در این دیدار تاکید شد که کمک های جمهوری اسلامی ایران آماده ارسال است و ترجیح ما توزیع این کمک ها در میانمار است و در صورت عدم هماهنگی های سریع از سوی طرف میانماری، این کمک ها به بنگلادش ارسال خواهد شد.

سفیر کشورمان تصریح کرد: طرف میانماری در این ملاقات تلاش زیادی داشت که فجایع انسانی اخیر و جنایات انجام شده علیه مسلمانان روهینگیایی را غیر واقعی و صرفا فضاسازی رسانه های گروهی خاص قلمداد کند که به نحو مقتضی پاسخ لازم داده شد و تاکید شد که آمار ارائه شده توسط سازمان ملل قاعدتا فارغ از این جوسازی ها است و آن را نمی توان انکار کرد.

وی در پاسخ به این سوال که در سفر اخیر خود به میانمار آیا با سایر مقام های این کشور هم ملاقاتی داشتید؟ گفت: بله ملاقات دیگری هم با قائم مقام وزارت رفاه و امور اجتماعی میانمار که مسوول انجام هماهنگی های لازم با صلیب سرخ جهانی برای دریافت کمک های بشر دوستانه است انجام گرفت.

در نتیجه ملاقات های انجام شده، مقرر شد هلال احمر جمهوری اسلامی ایران جهت ارسال این کمک ها سه تاریخ پیشنهادی به همراه جزییات کامل نوع کمک ها و مشخصات پروازی را با در نظر گرفتن فاصله مناسب به طرف میانماری اعلام تا هماهنگی های لازم در این رابطه معمول و ارسال محموله انجام شود.

محمدی در پاسخ به این سوال که اعزام هیأتی از مجلس برای بررسی اوضاع مسلمانان میانمار به کجا رسید؟ گفت: در تلاش هستیم تا هیاتی سیاسی ـ پارلمانی از سوی جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقل یا در زمان تحویل محموله کمک رسانی، در محل حضور یابد.

البته طرف میانماری تا کنون با حساسیت زیادی نسبت به حضور هیات های سیاسی، رسانه ای، ناظران بین المللی و حتی امدادرسان در منطقه بحران برخورد کرده و با حضور هیج هیاتی در هیچ سطحی از سوی هیچ کشور و یا سازمان بین المللی در مناطق بحرانی موافقت نکرده است.

به عنوان آخرین نمونه، همین سه روز قبل بود که این کشور صریحا با درخواست معاون وزیر خارجه آمریکا برای بازدید از مناطق بحران مخالفت کرد.

تاکید سوچی بر بازگشت آوارگان به میانمار سفیر آکرودیته کشورمان در میانمار با اشاره به موضع و سخنرانی آنگ سان سوچی بر سر این بحران در 28 شهریور ماه گفت: وی در این سخنرانی بدون هیچ گونه اشاره مستقیم به نقش ارتش میانمار در وقوع این فجایع انسانی، با کلی گوی صرفا با اشاره به نقض حقوق بشر در راخین، با تمام انسان هایی که قربانی تنش های اخیر شده اند، ابراز همدردی کرد.

او در عین حال در اظهاراتی دو پهلو بدون اشاره به ارتش یا گروه های افراطی مسلمان حمله کننده به ایستگاه های پلیس، بر برخورد قانونی با هر کسی که مسوول سوء استفاده از قدرت در ایالت راخین است تاکید کرد.

یکی از نکات مثبت در اظهارات وی تاکید بر امکان بازگشت آوارگان بود.

امری که بسیاری از بوداییان تندرو و ارتش ها مخالفت خود را با آن اعلام کرده اند.

وی همچنین بر اجرای توصیه های کمیسیون مشورتی ایالت راخین به ریاست کوفی عنان تاکید کرد.

محمدی در ادامه تاکید کرد که این اظهارات به خوبی بیانگر درک و رعایت حساسیت جامعه بودایی و نیروهای امنیتی میانمار توسط خانم سوچی است .

در همین ارتباط درست دو روز قبل از سخنرانی خانم سوچی، فرمانده ارتش میانمار در فیس بوک خودش صراحتاً مسلمانان منطقه روهینگیا را مسوول ایجاد این وضعیت دانست و مردم میانمار را به اتحاد در برابر مسئله بنگالی فراخواند و و تاکید کرد که "بنگالی ها" هرگز یک گروه قومی در میانمار نبوده اند.

سفیر کشورمان افزود: مقایسه ای میان اظهارات خانم سوچی و فرمانده ارتش میانمار نیز بیانگر عمق اختلاف نظر و دیدگاه میان ارتش و دولت در این کشور است.

بوداییان میانماری و همچنین نظامیان، روهینگیایی ها را به عنوان یک گروه قومی به رسمیت نمی شناسند و آنها را بنگالی و خارجی خطاب می کنند.

همچنین مقامات میانماری از به کار بردن واژه روهینگیا نیز برای این اقلیت قومی خودداری می کنند.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آینده وضعیت مسلمانان میانمار را چطور ارزیابی می کنید؟ اظهار امیدواری کرد که با همت و مساعدت جامعه جهانی و به ویژه کشورهای اسلامی، شاهد توقف سریع جنایات ددمنشانه علیه مسلمانان روهینگیا و ارائه خدمات و کمک های بشردوستانه لازم و فوری به آسیب دیدگان این بحران و همکاری دولت میانمار در این رابطه باشیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: میانمار - ایران - مسلمان - مسلمانان - ایرانی - کشور - بحران - ایرانیان - روهینگیا - سفیر ایران - شیعیان - خشونت - اصفهانی - گورستان - مسلمان میانمار - سفیر - شیرازی - جمعیت - فارسی - جامعه - بین المللی - بزرگ ترین - هایی - دولت - علی اکبر - قبرستان - خانواده - مهاجرت - پایتخت - سواحل

آخرین اخبار سرویس:
هراس حزب عدالت و توسعه از تنش در روابط ترکیه و آمریکا

سوء تغذیه سلامت کودکان جنگزده سوری را تهدید می کند

پیشروی نیروهای ارتش پاکستان در شهرستان «زازی» در شرق افغانستان

ادعای پیشمرگه ها درباره حمله حشد شعبی به منطقه جنوب خط انتقال نفت کردستان/ بغداد تکذیب کرد

از سرگیری ساخت دو راکتور هسته ای کره جنوبی

اسپانیا کنترل امور مالی منطقه کاتالونیا را به دست می گیرد

هاینونن: توافق هسته ای باید حفظ شود

کُردها عبور از بارزانی را کلید زدند / شرط مهم دولت عراق برای آغاز مذاکرات

حمله خونین یکی از اوباش منطقه شرق تهران به یک طلبه + عکس

گزارشی از شکنجه و نقض حقوق 30 هزار زندانی سیاسی عربستان

روزنامه های سه شنبه 2 آبان 96

اعزام نیروهای عراقی به سوی یکی از گذرگاه های مرزی منطقه کردستان با ترکیه

حمله علنی ریولین به نتانیاهو به دلیل سرکوب مخالفان

گلشیفته فراهانی جاسوس موساد شد! + عکس

فعالان روسی برج ترامپ را بستند+تصاویر

بازار مواد مخدر آمریکا در سلطه باندهای مکزیکی است

ارتش عراق شمال نینوا را هم از بارزانی می گیرد

هلاکت شمار زیادی از مزدوران عربستان در عملیات منحصر به فرد نیروهای یمنی

خنثی شدن طرح داعش برای حمله به مراکز امنیتی الجزایر

حمایت جهانی از فلسطین در «با هم به خاطر قدس»

ارتش عراق در تدارک آغاز عملیات آزادی غرب الانبار

اروپا درخصوص برجام با آمریکا صحبت کند نه با ما

اقدامات ترامپ زمان وقوع جنگ هسته ای را نزدیکتر می کند

داعش 128 سوری را در شهر قریتین اعدام کرد

اعزام بم افکن هایF-35 آمریکا به پایگاه هوایی جاپان

دعوت عربستان از رژیم صهیونیستی

13 نفر در ترکیه به حبس ابد محکوم شدند

رای گیری شورای امنیت درباره تحقیقات درباره حملات شیمیایی سوریه

جدیدترین عکسهای مدل معروف هالیوودی،روی مجله ووگ عربی

اتحاد ترامپ و چین برای جنگ با کره شمالی!

قوی ترین موشک روسیه آماده شد/ توانایی عبور از هر سد دفاعی +عکس

حق السکوت سنگین برای عدم افشای رسوایی اخلاقی تهیه کننده مشهور هالیوود

اهمیت منطقه «تی 2» در سوریه چیست؟ +نقشه

تهدیدات ترامپ باعث عقب نشینی کره شد

عملیات نظامی ترکیه در ادلب تکمیل شده است

احتمال تمدید دوره پارلمان اقلیم کردستان

گزارش مواردی از آزارجنسی زنان در پارلمان اروپا

روزنامه لبنانی بررسی کرد برگ های ایران و حزب الله برای واکنش به تحریم جدید آمریکا چیست؟

پیشمرگ ها مدعی حمله حشد شعبی به منطقه جنوب خط انتقال نفت کردستان شدند

هشدار امیر کویت درباره خطرات تشدید بحران در شورای همکاری خلیج فارس

اردوغان: عملیات ادلب تقریبا تکمیل شده است

امیدواریم از طریق مسیر زمینی جدید از ایران صادرات خود به قطر را افزایش دهیم

روسیه: حضور داعش در سوریه اکنون کم تر از 5 درصد است

رایزنی کردهای عراق برای اتحاد و کنار گذاشتن بارزانی از مذاکرات

نماهنگ سپر با صدای حامد زمانی + فیلم

امیر کویت: شورای همکاری خلیج فارس روزنه امیدی در تاریکی شب عربی است

با خروج آمریکا از برجام حمایت اروپایی ها از تحریم های جدید را از دست می دهیم/ همه جهان می گویند ایران آزاد است به برنامه هسته ای برگردد

غافلگیری داعش در مصر + عکس

هشدار روسیه به آمریکا

روزنامه های اقتصادی سه شنبه 2 آبان 96

وزیر دفاع پیشین امریکا: مرحله جدید جنگ سرد با روسیه آغاز شده است

خلف وعده و خروج از توافق هسته ای اعتبار آمریکا را از بین می برد

صحنه قتل برادر رهبر کره شمالی در فرودگاه بازسازی شد + فیلم و عکس

امیر کویت: فروپاشی شورای همکاری به منزله فروریختن آخرین پایگاه همکاری عربی است

روزنامه های ورزشی سه شنبه 2 آبان 96

آزمایش قوی ترین موشک روسیه

درخواست کُردها برای جلسه در بغداد

سازمان ملل: 11 میلیون کودک یمنی به کمک های انسانی نیاز مبرم دارند

یورش ارتش رژیم صهیونیستی به مدرسه ای فلسطینی در الخلیل

واکنش کره شمالی به آماده باش بی -52 های آمریکا

پانتا: لحن ترامپ با بیوه سرباز آمریکایی جایگاه ریاست جمهوری را پایین آورد

هشدار امیر کویت نسبت به فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس

هشدار کاتن درباره نفوذ ارزش های انقلاب اسلامی در منطقه

استیو بَنِن: دیدار ترامپ از عربستان باعث رسیدن بن سلمان به ولیعهدی شد

گفت وگوی مصر با فرانسه برای خرید جنگنده

درخواست ترکیه از آلمان برای استرداد 81 نفر از زمان کودتای سال گذشته

بیوه نظامی آمریکایی کشته شده در نیجر از ترامپ انتقاد کرد

رها سازی خرس خبر ساز صالح آباد کلاله در پارک ملی گلستان

پیامدهای بین المللی عقب نشینی آمریکا از برجام

آمریکا اعمال تحریم علیه میانمار را در نظر دارد

واکنش کره شمالی به آماده باش 24 ساعته بمب افکن های اتمی آمریکا

عکس/ نشست ترکی بن فیصل با رییس اسبق موساد

نگاهی کوتاه به چندین سال مذاکره با اروپا منهای آمریکا

بازداشت 15 تبعه عراقی در ترکیه به اتهام همکاری با داعش

چالش های آمریکا برای تقویت روابط نظامی با فیلیپین

حشد الشعبی امید عراق و منطقه است

پیاده روی در کالیفرنیا برای شناخت بیشتر دیگر ادیان

مانور موشکی آمریکا، ژاپن و کره جنوبی

ارثیه ترامپ به نوه اش + عکس

مشکلات ریوی برای مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی به ظاهر بی خطر + عکس

نامه بی سابقه کره شمالی خطاب به غرب

چالش های آمریکا برای تقویت روابط نظامی با فیلیپین

استخدام یک شرکت آمریکایی توسط امارات برای هدف قرار دادن قطر

بازداشت 15 تبعه عراقی در ترکیه به اتهام همکاری با داعش

ترامپ از زمان رییس جمهور شدنش هر 4 روز یکبار گلف بازی کرده است

ترامپ از زمان رییس جمهور شدنش هر چهار روز یکبار گلف بازی کرده است

همزمان با حضور ماتیس در فیلیپین روسیه به مانیل سلاح می دهد

افزایش صادرات اسلحه از انگلیس به کشورهای حاشیه خلیج فارس

آغاز مانورمشترک رهگیری موشکی

بامذاکره در مورد خودمختاری شمال سوریه موافقیم

کشتار جدید آمریکا به دیرالزور رسید

موانع به سلطنت رسیدن محمد بن سلمان در عربستان کدامند؟

پیشمرگ ها مدعی حمله حشدالشعبی به منطقه جنوب خط انتقال نفت کردستان شدند

روز ملل ـ منشوری که تنها بر روی کاغذ است

قوی ترین موشک روسیه آماده شد/ توانایی عبور از هر سد دفاعی (+عکس)

قوی ترین موشک روسیه آماده شد/ توانایی عبور از هر سد دفاعی +عکس

واکنش کره شمالی به آماده باش بی -52 های آمریکا : ترامپ دیوانه تب جنگ دارد

با خروج آمریکا از برجام حمایت اروپایی ها از تحریم های جدید را از دست می دهیم/ همه جهان می گویند ایران آزاد است به برنامه هسته ای برگردد

عملیات آزادسازی «راوه» در غرب الانبار تا ساعاتی دیگر آغاز می شود

توقیف خودروی بمبگذاری شده در ورودی «لاذقیه»

دیدار وزیر خارجه قطر با مقامات ترکیه در آنکارا

دفنس وان: چین به آرامی تبدیل به بزرگترین امپراطوری تجاری جهان می شود

رویترز: عراق با همکاری شرکت انگلیسی تولید نفت کرکوک را افزایش می دهد

احتمال لغو قرارداد بویینگ با ایران

ترامپ با چین به جنگ کره شمالی می رود!

12 بمب افکن F-35 آمریکا به سمت پایگاه هوایی ژاپن حرکت می کنند

ترامپ با چین به جنگ کره شمالی می رود!

حملات سنگین ارتش سوریه علیه داعشی ها

کماندوهای ارتش سوریه برجسته ترین سرکرده تروریست ها را به دام انداختند + تصاویر

دیدار ابراهیم طاهریان با باقر عزت بگوویچ

تعهد وزیران دفاع آسه آن به همکاری در مبارزه با تروریسم

دیدار عبادی و همتای ترکش در آنکارا

وحشت اروپا از بازگشت تروریستها و گسترش ایدئولوژی داعش

تاکید روحانیون مسیحی و مسلمان آفریقای مرکزی برای تجدید نظر در استراتژی سازمان ملل

السیسی آشتی با اخوان المسلمین را موکول به نظر مردم دانست

کمک 330 هزار دلاری امارات به یک شرکت آمریکایی برای تخریب ایران و قطر

همزمان با حضور ماتیس در فیلیپین روسیه به مانیل سلاح می دهد

سرخط روزنامه های الجزایر/ سه شنبه دوم آبان 96

برای اولین بار پس از 26 سال: آماده باش یک هواپیمای آمریکایی با بمب هسته ای

اندیشکده آمریکایی: عدم تأیید برجام یک اشتباه بود

حملات ائتلاف آمریکا به شهر دیرالزور سوریه؛ 30 غیرنظامی کشته شدند

به دلیل شدت اختلافات مطرح شد احتمال تعویق نشست شورای همکاری خلیج فارس به مدت 6 ماه

خرمشهر حمام خون شد

نخست وزیر سنگاپور به ترامپ: در مناقشه کره شمالی همکاری با سایر کشورها لازم است

واکنش کره شمالی به آماده باش بی -52 های آمریکا

ناخرسندی رییس بدر عراق از حضور امروز تیلرسون در بغداد

درگیری شدید یگان های ارتش سوریه با داعشی ها در حویجه صکر

امیر کویت: ما طرف سوم بحران قطر نیستیم

آزمایش قوی ترین موشک روسیه/ عکس

ایدئولوژی سیاسی شی جینپینگ وارد اساسنامه حزب کمونیست چین شد

نگرانی از شرایط فاجعه بار پناهندگان در یونان

زنان کُرد شرکت کننده در نبرد علیه داعش در عملیات رقه چه می گویند؟!

روسیه در صدمین سال انقلاب بلشویکی

وزیر خارجه قطر با اردوغان دیدار کرد

ترامپ با چین به جنگ کره شمالی می رود!

طرح پلیس کانادا برای افزودن «یونیفورم حجاب»

15 مکان تماشایی جهان/ویدئو

به دنبال کاهش تنش با ایران هستیم

عقب نشینی کره از فروش کوره به ایران در پی تهدید ترامپ

سازمان ملل: 11 میلیون کودک یمنی نیازمند کمک هستند

«خالد بن سلمان» در لیست انتظار ولیعهدی عربستان

حشدالشعبی حمله داعش در جنوب غرب موصل را دفع کرد

اندیشه های شی جینپینگ وارد مرام نامه حزب کمونیست چین شد

روایت دردناک روزنامه نگار مشهور آلمانی از میانمار

وزیر خارجه قطر با اردوغان دیدار کرد

دستخط اینشتین حراج شد (+عکس)

سازمان ملل: 11 میلیون کودک یمنی به کمک های انسانی نیاز مبرم دارند

تماس تلفنی رییس جمهور فرانسه و مسعود بارزانی

خلف وعده و خروج از توافق هسته ای اعتبار آمریکا را از بین می برد

بسیج مردمی عراق حمله داعش را در غرب موصل ناکام گذاشت

داعش چند درصد از خاک سوریه را در اشغال دارد؟

روزنامه رسمی کره شمالی: ترامپ دیوانه است و تب جنگ دارد

تیره و تار شدن روابط دیپلماتیک روسیه و آمریکا

تصاویر:گربه شانس نماد شانس و دارایی!

همکاری دوجانبه ایران و روسیه در دریای خزر

موانع پادشاهی بن سلمان در عربستان کدامند؟

السیسی:آشتی با اخوان المسلمین به مردم بستگی دارد

آب به آسیاب ترامپ نریزید

ارتش عراق در تدارک آغاز عملیات آزادی غرب الانبار

خوابی که آمریکا برای عراق دیده است

تمدید 8 ماهه دوره پارلمان منطقه کردستان

قابل اعتمادترین خودروهای 2017 معرفی شدند

فرانسه «رافائل های» بیشتری به مصر می فروشد

کارشناس سابق آژانس انرژی اتمی: کنگره قادر است بدون نقض برجام به ایران فشار بیاورد

اتحادیه اروپا به عضویت ترکیه نیاز دارد

تهدیدات کره شمالی قریب الوقوع و بحرانی است

آخرین پایگاه های داعش در عراق آزاد می شود

ورود 80 نظامی ترکیه ای دیگر به استان حلب سوریه

خنثی شدن حمله تروریستی در ایالات متحده آمریکا

گسترش لیست کالاهای ممنوعه برای ورود به کره شمالی

دیدار اسد با قاتل علیرضا بیرانوند/عکس

وضعیت در شمل عراق وخیم است

بسیج مردمی امید عراق و منطقه است

خنثی شدن طرح داعش برای حمله به مراکز امنیتی الجزایر

ادامه اقدامات خصمانه آمریکا علیه مسکو

به اتهام دخالت در کودتای ژوییه 2016 13 نفر در ترکیه به حبس ابد محکوم شدند

ترامپ با چین به جنگ کره شمالی می رود!

عملیات آزادسازی راوه در غرب الانبار تا ساعاتی دیگر آغاز می شود

تیلرسون: طالبان های میانه رو می توانند در دولت افغانستان باشند

حزب دموکراتیک کرد سوریه با تجزیه سوریه مخالفت کرد

تیلرسون درک درستی از عراق ندارد

200 کیف حاوی مواد منفجره در لیبی کشف و ضبط شد

حراج دستخط 95 ساله آلبرت اینشتین + عکس

هشدار امیر کویت به کشورهای عربی درباره فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس

احتمال لغو قرارداد بویینگ با ایران توسط دولت آمریکا

کشف قدیمی ترین اسطرلاب جهان در بقایای یک کشتی

ایران اصلی ترین عامل دفع بحران جدایی طلبی در عراق است

درخواست ماکرون از بارزانی: با بغداد گفت وگو کنید

اعزام نیروهای عراقی به سوی یکی از گذرگاه های مرزی منطقه کردستان با ترکیه

برگزاری رزمایش نظامی سه جانبه برای مقابله با موشک های کره شمالی

باید ائتلاف منطقه ای با حضور اسراییل علیه ایران تشکیل شود

ترامپ آماده دیدار با پوتین در اجلاس اَپِک است

آمادگی ترامپ برای دیدار با پوتین در اجلاس اَپِک

واکنش عراق به سخنان تیلرسون درباره نیروهای حشدالشعبی

ستاره های هالیوودی و والدین خلافکارشان!

انتقاد ریاض از گزارش حقوق بشری سازمان ملل علیه عربستان

مناظر طبیعی ،تاریخی و گردشگری استان گیلان به روایت تصویر

مخفی شدن جالب بیل کلینتون در بین بوش پدر و پسر! +عکس

دولت عراق شبکه تلویزیونی بارزانی را بایکوت کرد

حضور زنان آمریکایی در جنگ با داعش+تصاویر

سوچی تحت فشار نظامیان و بوداییان/ردپای سعودی ها در میانمار

سوچی تحت فشار نظامیان و بوداییان/ردپای سعودی ها در میانمار