مطالب مرتبط:
چطور به آنها حالی کنم که پسرم بیمار است؟
چطور به آنها حالی کنم که پسرم بیمار است؟
چطور به آنها حالی کنم که پسرم بیمار است؟
تصاویر:دختران زشتی که هیچکس آنها را نمی دزدد!
تصاویر:دختران زشتی که هیچکس آنها را نمی دزدد!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 مهر 1396 ساعت 12:052017-09-23پزشكي

چطور به آنها حالی کنم که بیمارم؟


راهی جز قوی بودن نداشتم؛ با خودم می گفتم این بچه تنها کسی است که می توانم به او امید داشته باشم و ممکن است روزی دیگر امیدم در این دنیا نباشد.

- .

"ترس های یک مادر به خاطر از دست دادن پسر، وقتی بیشتر می شود که قرار باشد، تنهای تنها بار زندگی و بیماری نادر پسرش را به دوش بکشد، آن هم بدون هیچ پشتوانه یا حامی، بدون هیچ کمکی، اما با شرافت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، مادر مازیار یکی از زنان این سرزمین است که زندگی آرامی را کنار همسر و پسرش می گذراند، اما به یکباره مجبور شد تا به تنهایی بار یک زندگی را به دوش بکشد.

او در سه ماهگی پسرش متوجه وجود اختلالی غیرطبیعی در تنها پسرش می شود، آن هم با یک آزمایش ادرار ساده، اما هیچکس تا پنج سال بعد نمی تواند دقیقا بگوید که بیماری تک پسر خانواده چیست؛ چرا قدش کوتاه است، بدنش ضعیف است، پاهایش پرانتزی رشد کرده، استخوان هایش نرم است و.

تا اینکه به توصیه یکی از پزشکان از او نمونه مغز استخوان می گیرند و می فهمند که مازیار کوچک مبتلا به یک بیماری ژنتیکی نادر است؛ مبتلا به "سیستینوزیس".

تازه بعد از تشخیص بیماری بود که سختی های زندگی مازیار و مادرش آغاز شد.

مادرش می گوید: از لحظه ای که بیماری مازیار را تشخیص دادند، درمان های دارویی آغاز شد، اما در همان زمان هم پزشکان اعلام کردند که چون بعد از پنج سال متوجه بیماری شدید، ممکن است در آینده میزان کراتین در بدنش بالا رود و کلیه اش را از دست بدهد.

تقریبا بعد از سه سال و در سن هشت سالگی هم میزان کراتین در بدن مازیار بالا رفت و کلیه اش دچار مشکل شد؛ به طوریکه مجبور شدیم دو سال ونیم او را دیالیز کنیم و هفت سال پیش هم پیوند کلیه شد.

باید توجه کرد که بیماری سیستینوزیس یک اختلال نادر ژنتیکی است که باعث انباشت اسید آمینه سیستین در داخل سلول ها و تشکیل کریستال می شود.

این کریستال ها به سلول ها آسیب می رسانند و اثرات منفی نیز بر روی سیستم های بدن مخصوصا کلیه ها و چشم ها دارند.

کلیه های کودکان مبتلا به این بیماری قادر به تغلیظ ادرار خود نبوده و مقادیر زیادی از سدیم، پتاسیم، فسفر، بی کربنات و مواد شبه کارنیتین را دفع می کند.

مادر مازیار شرایط ناخوشایند زیادی را پشت سر گذاشته است، هرچند که چندین سال از آن همه سختی می گذرد، اما هنوز هم یاد آنها در خاطرش مانده و هنوز هم نگران تک پسرش است.

او می گوید: از وقتی که متوجه بیماری پسرم شدم تا همین الان، همواره حسی دردناک و ناخوشایند با من بوده؛ من پسرم را خیلی دوست دارم، اما او در این چند سال از همه چیز محروم شد.

من از هر طرف تحت فشار بودم.

حتی پدرش هم به هیچ عنوان قضیه بیماری مازیار را قبول نمی کرد و هر وقت که من این بچه را بستری می کردم، می آمد و او را مرخص می کرد و می گفت بچه من هیچ بیماری ندارد و معتقد بود چون خیلی از او آزمایش گرفته اند، ضعیف شده است.

او اصلا بیماری اش نمی پذیرفت، اما من با هر سختی که بود آزمایش های مازیار را انجام می دادم.

بدترین اتفاق زندگی یک مادربی تردید او بیماری مازیار را یکی از بدترین اتفاقات زندگی اش می داند؛ چراکه این بیماری هم بچه اش را اذیت می کند و هم پدر و مادر را؛ "وقتی احساس می کنم که پسرم محدودیت دارد و مثلا ورزشی را که دوست دارد نمی تواند انجام دهد، اذیت می شوم.

پسر من عاشق فوتبال است، اما چون پیوند کلیه کرده و جثه کوچکی دارد، نمی تواند فوتبال بازی کند و همیشه از داشتن چیزهایی که دوست داشته، محروم بوده است.

اینکه حال پسرم خوب نیست، چندین برابر مرا آزار می دهد و حال من هم همیشه خوب نیست.

"یک طلاق اجباری!مادر مازیار که اکنون پسرش به 16 سالگی رسیده، می گوید: من همیشه به خاطر بیماری مازیار تحت فشار بودم و پدرش آنقدر با این قضیه مشکل داشت که کارمان به جایی رسید که مجبور شدیم از هم جدا شویم.

او اصلا بیماری مازیار را نمی پذیرفت.

مثلا دفترچه بیمه اش را قایم می کرد، اما من مجبور بودم که مازیار را به دکتر ببرم، مجبور بودم که او را درمان کنم، هرچند می دانستم رفتارهای پدرش هم به خاطر فشار روحی زیادی است که به او وارد شده و اصلا نمی توانست بیماری مازیار را بپذیرد، اما من نمی توانستم دست روی دست بگذارم.

حتی پزشکان با او صحبت می کردند، اما می گفت شما دروغ می گویید.

بالاخره 16 سال پیش ما هیچ اطلاعاتی درباره بیماری سیستینوزیس نداشتیم.

خلاصه شرایط به گونه ای شد که ما در سه سالگی مازیار جدا زندگی می کردیم و در پنج سالگی او هم رسما طلاق گرفتیم.

اینقدر کشمکش داشتیم تا اینکه مجبور به طلاق شدم.

"کلیه" مادر در وجود پسراو ادامه می دهد: خیلی ها باور نمی کنند که من و پدر مازیار فقط به خاطر بیماری پسرمان از هم جدا شدیم، بعد از طلاق خیلی جدی تر پیگیر بیماری و درمان مازیار شدم، اما متاسفانه کار از کار گذشته بود و مازیار کلیه و بخشی از کبدش را از دست داده بود.

یکسال به تنهایی پیگیر بیماری مازیار بودم و حتی خودم هم به عنوان دهنده کلیه، یکی از کلیه هایم را به مازیار دادم.

اگر او را قبل از پیوند می دیدید، کاملا از زنده ماندنش ناامید می شدید، اما الان خیلی وضعیتش بهتر شده است.

این مادر می گوید: زمانیکه مازیار دچار مشکل کلیه شد، دیگر هیچ پشتوانه ای نداشتم.

از یک طرف مازیاری وجود داشت که حالش واقعا بد بود و حتی چند بار به کما فرو رفت، از طرفی هم مشکلات زندگی اعم از هزینه ها و پیگیری دارو و درمان.

آخرین باری که مازیار به کما رفت، 11 روز طول کشید و در نهایت دکترش به من گفت خودت می توانی به او کلیه بدهی، بعد هم کارهای پیوند را انجام دادیم و خدارا شکر الان خیلی بهتر شده است.

راهی جز قوی بودن نداشتماز او از پدر مازیار می پرسم، پاسخ می دهد: می گوید شاید اگر در آن زمان کمی پیگیرتر می بود و کنارم می ماند، وضعیت مازیار بهتر از این می شد.

اما من بعد از این جریانات مجددا ازدواج کردم و شرایطم به کلی متفاوت شده است.

زمانیکه مازیار دیالیز می شد، از طرف خانواده خودم هم خیلی حمایت نمی شدم، باید هم کار می کردم و هم پیگیر درمان مازیار می شدم.

چون هزینه هایی داشت که باید از پسش بر می آمدم.

در این شرایط راهی جز قوی بودن نداشتم؛ چراکه با خودم می گفتم این بچه الان تنها کسی است که می توانم به او امید داشته باشم و ممکن است روزی دیگر امیدم در این دنیا نباشد.

وقتی پزشکان هم ناامید شدند، اما.

مادر مازیار می گوید: حتی در زمان هایی که مازیار در سی سی یو بستری می شد، پزشکانش هم به من می گفتند دیگر از او دل بکن، تو هنوز جوانی و می توانی بچه دیگری داشته باشی.

اما نمی دانم خداوند چه نیرو و قدرتی به من داد که من از پنج صبح مازیار را برای دیالیز می بردم و تا ساعت دو او را به خانه بازمی گرداندم، بعد هم تا یک نیمه شب در فروشگاهی کار می کردم.

از طرفی هزینه های دارو، درمان، بیمارستان و بستری هم بسیار زیاد بود، اما ایمان داشتم که می توانم از پس این شرایط برآیم.

تکرار می کردم: "باید زنده بماند"او می گوید: روزی که قرار بود خودم به مازیار کلیه اهدا کنم، پدر و مادرم راضی نبودند و می گفتند تو هم بچه ما هستی، چرا می خواهی اینکار را برای بچه ای انجام دهی که خیلی در این دنیا نمی ماند، خودت را اذیت نکن، اما من می دانستم که اگر کنارش باشم، می توانم نگهش دارم؛ با خودم می گفتم فقط زنده بماند، اصلا مهم نیست که قدش کوتاه باشد یا بلند، بیماری داشته باشد یا نه، فقط می گفتم باید زنده بماند.

همه اینها دست به دست هم داد و مازیار بعد از پیوند روزبروز بهتر شد، قدش از 90 سانتی متر به 106 رسید و همه فهمیدند می شود با امید به یک شرایط مناسب نسبی برسیم.

بعد از آن من ازدواج کردم و مازیار هم با خودم زندگی می کند.

همسر جدیدم آنقدر با مازیار ارتباط برقرار می کند و آنقدر کنارم هست و به من انرژی می دهد که الان هیچ مشکلی ندارم.

مطمئنا اگر همسرم کنارم نبود، شرایطم سخت تر بود.

چطور به آنها حالی کنم که بیمارم؟آرزوهای دست نیافتنی مازیارحالا مازیار با همه دشواری ها بزرگ شده و کلاس دهم است، اما اول مهر برایش عذاب آور است و نمی خواهد به مدرسه برود، از نگاه ها و به سخره گرفتن های هم سالانش دلگیر است؛ آنها نمی فهمند چرا قد یک پسر 16 ساله 106 سانتی متر است، چرا او همیشه ده ها قرص و داروی بدبو می خورد، چرا نمی تواند زنگ های تفریح بالا و پایین بپرد و چرا نمی تواند از خودش در برابر همسالانش دفاع کند.

هرچند که اعتماد به نفس بالایی دارد، اما این حجم از فشار روانی کمر هر کسی را خم می کند، چه برسد به یک پسربچه 16 ساله ای که درد بیماری و نگاه های تمسخرآمیز را باید باهم به دوش بکشد.

مادرش می گوید که مازیار نمی خواست به مدرسه برود و می گفت همه مرا در مدرسه مسخره می کنند، من چطور به آنها حالی کنم که بیمارم.

کافی است یک نفر از مازیار بپرسد چند سالت است، او کاملا با این سوال نابود می شود، اصلا دلش نمی خواهد کسی از او بپرسد چند سالش است.

چون باید ثابت کند که 16 سال دارد و بیمار است و بعد هم درباره بیماری اش توضییح دهد.

از طرفی مازیار عاشق فوتبال است و همیشه می گوید من چرا نمی توانم فوتبالیست شوم، چرا نمی توانم چیزهایی را که دوست دارم داشته باشم.

در تمام مدتی که با مادر مازیار صحبت می کنم، او در صندلی کنارمان نشسته و گاهی ریز ریز می خندد، شاید قد و بالایش به پسری 16 ساله که الان باید کم کم ریش درمی آورد و حسابی قدش بلند می شد، نخورد، اما وقتی با او حرف می زنی می فهمی که بیش از سن وسالش می فهمد و علی رغم درد بیماری، خندان است.

از او می پرسم چرا نمی خواستی به مدرسه بروی، می گوید: راستش تقریبا از اول دبستان وقتی که هفت سالم بود، متوجه بیماری ام شدم و همیشه هم اذیت می شدم چون قدم کوتاه بود و بچه ها اذیتم می کردند.

زورم هم کم است و آنهایی که زورشان زیاد است، فکر می کردند می توانند مرا بزنند.

دوست نداشتم مدرسه بروم، چون قدم خیلی کوتاه است و همه هم می خواهند بپرسند، چند سال داری.

بعد هم مسخره ام می کنند و این اعصابم را خرد می کند.

برایم از آرزوهایش می گوید و دلگیریی هایش: من همیشه آرزو دارم فوتبالیست شوم و در تیم استقلال بازی کنم، شاید روزی بتوانم.

راستش من خیلی در مدرسه اذیت می شوم، همیشه دلم می خواهد به بچه ها بگویم اینقدر همه را مسخره نکنند، اگر کسی مشکلی دارد سعی کنند مشکلش را درک کنند.

فکر کنند شاید یک زمانی خودشان هم بیمار شوند.


کلید واژه ها: بیماری - زندگی - کلیه - پسرش - مادر - درمان های دارویی - کریستال - استخوان - پزشکان - نادر - اختلال - بیماری نادر - میزان - ادرار - تشخیص - از دست دادن - پیوند کلیه - امید - سلول - خانواده - دردناک - آزمایش - کودکان - محروم - سالگی - آینده - شرایط - درمان - گزارش - توصیه

آخرین اخبار سرویس:
راه درمان دفع سخت مدفوع در نوزادان چیست؟

12 روش خانگی برای درمان نوزاد سرماخورده

آشنایی با خواص آب سیب زمینی

مهمترین استخدامی های فارس و شیراز - هفته 30 ام سال 95

خطرناک تر از فست فود!

مواد غذایی که باعث ایجاد سنگ کلیه می شود!

تیمپانو لازانیا؛ لازانیای چند لایه ایتالیایی

پوکی استخوان بیماری بی صدا

اگرمی خواهید بیشتر عمر کنید،این مطلب را بخوانید!

این روش ها می تواند به خواب بهتر کودکتان کمک کند

یک برنامه ساده و رایگان برای سلامت زنان

این مشکل بدنی نصیب ورزشکاران حرفه ای می شود!

نسخه فیزیوتراپیست ها برای سلامت زنان/ رایگان سالم بمانید

علل تغییرات شخصیتی در بیماران ام اس!

ظهور "ابر انسان ها" طی 20 سال آینده

آتش نشان ها در معرض این بیماری خطرناک هستند!

چرا بعد از یک روز پر استرس، شب خوابمان نمی برد؟

ارتباط کم خونی با دیگر بیماری ها

قدبلندترین کودک دنیا که از دیدنش حیرت خواهید کرد

درمان گلودرد با فلفل قرمز

یک ترفند جذاب برای سوزاندن چربی صورت

برنامه جامع سلامت کهگیلویه و بویراحمد تدوین می شود

خوشبختی را با تمام نداشتن ها بساز؛ معلولانی که غیر ممکن ها را ممکن کرده اند

راهکاری برای کاهش ریسک پوکی استخوان بعد از یائسگی

اصول رابطه زناشویی بعد از زایمان

دردهای جان او از عشق می خوانند + فیلم

شاخص های یک بدن سالم

17 معجزه ای که در لیموترش وجود دارد

پلاکت خون را با این خوراکی ها بالا ببرید

درمان آسم با کمک کرم روده!

عواملی که در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها موثراست

اختصاص 5 میلیارد و 150 میلیون تومان اعتبار برای تجهیز مراکز درمانی کرمانشاه

موارد مصرف شربت اکسپکتورانت و عوارض آن

پلاکت خون را با این خوراکی ها بالا ببرید

شباهت شگفت انگیز دلفین و انسان در چیست؟

جزوه های نظام سلامت در اسلام تا پایان سال آماده می شود

نوشابه انرژی زا جمجمه مرد جوان را خورد؟ +عکس

«چاقی» موجب تشدید آسم در کودکان می شود

نان لواش برای دانش آموزان ممنوع!

نوزادی که زنده زنده خوراک مورچه ها شد! +تصاویر

70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند

راهکار طب سنتی برای درمان «سنگ کلیه»

آزار سیاه و شوم اهورا تایید شد + عکس

آرژانتین در مبارزه مرگ و زندگی / توصیه های وزارت بهداشت برای پیشگیری از حملات قلبی!

هشدار انجمن متخصصان پوست درباره تبلیغات غیرواقعی

میوه چربی سوز فصل پاییز را بشناسید

26 علت شایع درد زیر دل در زنان+روش درمان

آشنایی با 10 ماده غذای سالمی که منبع غنی آهن بشمار می روند

این بیماری آرام و بی صدا اعضای بدن را نابود می کند!

ورزش بسیار شدید احتمال گرفتگی عروق مردان میانسال را افزایش می دهد

10 شغلی که باعث اضافه وزن می شوند

عواملی که در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها موثراست!

چرا کلم بروکلی به شکل کنسرو عرضه نمی شود؟

دلفین ها و انسان

26 علت شایع درد زیر دل در زنان+روش درمان

علل اصلی طلاق در بین خانواده های ایرانی

اخذ مجوز استخدام 300 نیرو در دانشگاه علوم پزشکی همدان

دوزانو و چهارزانو ننشینید: 3 خطر نشستن به روش غلط

بیماران تنفسی در پاییز مراقب این بیماری باشند

8 دلیل عمده خشکی و خارش فصلی پوست و راهکارهایی برای رفع آن ها

وزارت بهداشت برای تامین سلامت زائران اربعین در مرز خسروی چه کرد؟

عوامل موثر در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها

بزرگترین قاتل زنان ایرانی را بشناسید

شیوه ای ابداعی برای درمان بیماری هیدروسفالی

واکسن های ضروری برای بیماران دیابتی

اسیدی شدن اقیانوس ها اکوسیستم دریایی را بر هم می زند

17 معجزه ای که در لیموترش وجود دارد

قرص ضداسهال لوپرامید را بیشتر بشناسید

دستورالعمل های برطرف کردن بوی بد عرق بدن

این خوراکی ها دوست قلب شما هستند

5 کاربرد شگفت انگیز زغال که ممکن است زندگی تان را تغییر دهد!

70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند

خواص گیاه شیرتیغک در طب سنتی

چگونه می توان خواب آرام و لذت بخشی را تجربه کرد؟

آشنایی با طرز تهیه 10 نوشیدنی مخصوص فصل پاییز

قائم مقام وزیر بهداشت به اتریش رفت

الگوی نادرست تغذیه عامل بروز 30 درصد بیماری هاست

سن طلایی درمان اختلال بیش فعالی

فاج آلبالو و بادام

نقش مکمل غذایی در پیشگیری از صرع

نکته بهداشتی: گوش درد در سفر هوایی

گفتگوی ویژه خبری؛ برای جمع آوری قلیان اختلاف نظر وجود دارد

70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند

کم خونی؛ مادر بسیاری از بیماری ها/ طب سنتی جواب می دهد

گفتگوی ویژه خبری؛ برای جمع آوری قلیان اختلاف نظر وجود دارد

26 علت شایع درد زیر دل در زنان+روش درمان

این بیماری آرام و بی صدا اعضای بدن را نابود می کند!

بزرگترین قاتل زنان ایرانی را بشناسید

دلفین ها و انسان

عوامل موثر در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها

درمان فوری گلودرد پاییزی و زمستانی با این روش

عواملی که در افزایش خطر سکته مغزی در خانم ها موثراست!

10 شغلی که باعث اضافه وزن می شوند

بیماران تنفسی در پاییز مراقب این بیماری باشند

علل اصلی طلاق در بین خانواده های ایرانی

چه کسانی باید مراقب پروستات باشند؟

تلفن همراه این خطرات را برای بدن دارد

صرع زوال عقلی می آورد

کدام مردان دچار تپش قلب می شوند؟

17 معجزه ای که در لیموترش وجود دارد

آمار مبتلایان به بیماری پوکی استخوان در ایران اعلام شد

دستورالعمل های برطرف کردن بوی بد عرق بدن

بیش از 50 درصد افراد بالای 50 سال کشور دچار پوکی استخوان هستند

70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند

میله 60 سانتی از دست مرد 45 ساله خارج شد

درمان طبیعی رفع کلافگی و عدم تمرکز حواس

این معجون ساده در درمان سرفه و برونشیت معجزه می کند ! حتما امتحان کنید

70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند

میزان مبتلایان به بیماری پوکی استخوان در ایران

7 عامل خطر سکته مغزی در خانم ها

وزارت بهداشت برای تامین سلامت زائران اربعین در مرز خسروی چه کرد؟

بغل کردن چه فوایدی دارد؟!

میوه چربی سوز فصل پاییز را بشناسید

اخذ مجوز استخدام 300 نیرو در دانشگاه علوم پزشکی همدان

70 درصد زنان و 50 درصد مردان بالای 50 سال دچار پوکی استخوان هستند

سن طلایی درمان اختلال بیش فعالی

قوی ترین دمنوش هایی که به بدنتان گرما می بخشند

انتقال موفقیت های مبارزه با بیماری هاری به سازمان بهداشت جهانی توسط ایران

ترمیم زخم با پوست شترمرغ!

راهکار تسکین «گرفتگی گوش» در سفرهای هوایی

با این 7 عادت، دیابتی می شوید

آزمایش آمنیوسنتز برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی قزوین

راه هایی برای افزایش سوخت و ساز بدن

مهمترین علائم کم خونی را بشناسید

آقایان بخوانند/ چه کسانی باید مراقب پروستات باشند؟

میله 60 سانتی از دست مرد 45 ساله قزوینی خارج شد

10 شغلی که منجر به اضافه وزن می شوند

7 عامل خطر سکته مغزی در خانم ها

نوشته گردشگر آمریکایی درمسجد امام اصفهان

آزمایش آمنیو سنتز برای اولین بار در دانشگاه علوم پزشکی قزوین

انتقال موفقیت های مبارزه با هاری ایران به سازمان بهداشت جهانی

7 عامل سکته مغزی که باید از آنها دوری کرد

رونمایی از کشتی پیشرفته «آرام» در جزیره قشم

شیوه ای ابداعی برای درمان بیماری هیدروسفالی

اسیدی شدن اقیانوس ها اکوسیستم دریایی را بر هم می زند

الگوی نادرست تغذیه عامل بروز 30 درصد بیماری هاست

نکته بهداشتی: گوش درد در سفر هوایی

70 درصد از افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود آگاه نیستند

فرماندار روانسر: ورزش نباید در ردیف های آخر بودجه باشد

شیوه ای ابداعی برای درمان بیماری هیدروسفالی

خوراکی هایی که دوست قلب شما هستند

این خوراکی ها دوست قلب شما هستند

زخم لثه نشانه این بیماری مرگبار است

آشنایی با خواص آب سیب زمینی

قرص ضداسهال لوپرامید را بیشتر بشناسید

یک ترکیب ویژه برای التیام سریع زخم

خواص گیاه شیرتیغک در طب سنتی

واکسیناسیون بیش از 200 هزار قطعه طیور برعلیه بیماری نیوکاسل

قائم مقام وزیر بهداشت به اتریش رفت

بویی آزاردهنده اما مفید!

نقش مکمل غذایی در پیشگیری از صرع

6 تصور نادرست در مورد چشم

یکی از عمده ترین مشکلات سلامتی در دنیا!

ترفند جالب یک مادر برای دارو دادن به نوزادش +تصاویر

قانون

کدام مردان دچار تپش قلب می شوند؟

بدن خود را با این دمنوش ها گرم کنید

این مردان همسرشان را کتک می زنند!

دیابتی ها هویچ پخته بخورند یا خام؟

با این دمنوش ها بدن خود را گرم کنید

چه کسانی باید مراقب پروستات باشند؟

این میوه در کودکان معجزه می کند!

چه کسانی باید مراقب پروستات باشند؟

خدمات رایگان دندانپزشکی در روستای ده برآفتاب یاسوج

ضرورت نظارت برمواد غذایی

یک معجون خاص برای کاهش وزن

بدن خود را با این دمنوش ها گرم کنید

دندان شیری کودکان را دور نیندازید

این مردان همسرشان را کتک می زنند!

بزرگترین قاتل زنان ایرانی را بشناسید!

12 روش خانگی برای درمان نوزاد سرماخورده

کدام مردان دچار تپش قلب می شوند؟

دندان شیری کودکان را دور نیندازید!

سالانه 20 هزار مورد سرطان در "افغانستان" ثبت می شود

صرع زوال عقلی می آورد

این افراد حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند

5 توصیه برای ارتقاء سلامت در زمان پیری

8عادت غلط که موجب کمردرد می شوند!

آشنایی با 10 ماده غذای سالمی که منبع غنی آهن بشمار می روند

تلفن همراه این خطرات را برای بدن دارد

7 خاصیت درمانی بادام

ارتباط مصرف قند و افزایش ابتلا به سرطان

این 9 خوراکی را از رژیم غذایی خود حذف نکنید

5 راه جلوگیری از سرماخوردگی در کودکان

بلندقد ترین کودک جهان+عکس

چرا کلم بروکلی به شکل کنسرو عرضه نمی شود؟

روش خشک کردن گوش بعد از حمام!

اولین عکس جهان

در مرکز گامانایف 9 هزار بیمار سرطانی درمان شده اند

وزن خود را با این معجون کاهش دهید

ضرورت اجتناب ناپذیر توجه به بهداشت روانی

نکاتی که در پیشگیری از سرطان مهم است!

خوردن سرکه سیب برای این افراد ممنوع!

این افراد حتما واکسن آنفلوآنزا بزنند

«چاقی» موجب تشدید آسم در کودکان می شود

نقش مکمل غذایی در پیشگیری از صرع

آبریزش بینی و خلط گلوی مزمن ناشی از چیست؟

دوزانو و چهارزانو ننشینید: 3 خطر نشستن به روش غلط

خواص شگفت انگیز "چیا" دانه

بوی پرتقال استرس را از بین می برد

چطور به آنها حالی کنم که بیمارم؟

چطور به آنها حالی کنم که بیمارم؟