مطالب مرتبط:
توکلی در گفت وگو با فارس خبر داد آغاز ثبت نام دوره های کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی از امروز
آغاز ثبت نام دوره های کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی از امروز
خانچرلی خبر داد؛ کشف 18 تن لیمو خشک قاچاق در غرب استان تهران
کشف 18 تن لیمو خشک قاچاق در غرب استان تهران
مراسم شیرخوارگان حسینی در استان تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 مهر 1396 ساعت 11:212017-09-23دانش

سرپرست واحد استان تهران دانشگاه جامع علمی کاربردی: بیش از 80 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی موفق به کسب شغل می شوند


سرپرست واحد استان تهران دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: فراهم کردن فرصت سریع برای اشتغال جوانان از دستاوردهای این دانشگاه است به گونه ای که بیش از 80 درصد دانش آموختگان آن موفق به کسب شغل می شوند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه "، فرامرز اکرمی سرپرست واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی تهران به مناسبت بیست و پنجمین سال تاسیس دانشگاه جامع علمی کاربردی و با عنایت به سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و تحقق اهداف و ماموریت های دانشگاه با توجه به اسناد بالادستی آمایش آموزش عالی و ایران 1404 در زمینه نظام آموزش عالی کشور و جایگاه و دستاوردهای دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور به پاسخگویی به برخی از اظهارات منتقدان نظام آموزش عالی کشور پرداخت.

اکرمی گفت: در تمدن و دنیای امروز ما نظام های آموزش عالی با توجه به ماهیت و ماموریت حیاتی و نقش آنها در رشد و توسعه تمدن و جامعه بشری، برای تولید، حفظ، توسعه و انتقال آخرین دستاوردهای علمی بین نسل ها، تبدیل به یک سرمایه و ثروت عظیم ملی و تمدنی شده اند.

با یک مثال ساده شاید بتوان ابعادی از این موضوع را روشن کرد.

شما حتی برای یک لحظه نیز نمی توانید هیچ جامعه و تمدنی را بدون این نظام ها و دستاوردهای عظیم آن تصور کنید.

وی افزود: تصور هرچیزی در دنیای امروز ممکن است اما تصور کشوری بدون نظام آموزش و خصوصا در عالی ترین وجه آن یعنی نظام آموزش عالی، امری غیر ممکن است.

تقریبا تمامی آثار حیات امروز را می توان در دایره نظام آموزش خلاصه و معنی کرد.

ما در کشور به یمن تلاش ها و از خودگذشتگی شبانه روزی معلمین و متعلمین، استادان، دانش پژوهان، محققین و دانشمندان از سطح مناسب و قابل قبولی از علوم و دانش دنیا برخورداریم و این مهم به واسطه ایجاد و سامان دهی به نظام و نهادهای آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور اتفاق افتاده و این امر بسیار بزرگ و مهمی است که هر ایرانی به آن باید افتخار کند.

اکرمی گفت: نظامی که پوشش کمّی نزدیک به 20 میلیونی را از جمعیت 80 میلیونی پوشش داده است و بسیاری از دست پروردگان این نظام آموزشی مورد تمنا و تقاضای جهانی هستند و از طریق همین نیروها کشور در امور مختلف صنعتی، کشاورزی، خدمات و بخش های متنوع و متعدد اداره می شود و در جهان امروز توانمندی های خود را به رخ می کشد، رقابت و عرض اندام می کند.

این ها علائمی نیستند که دانشگاه ها از مسیرهای خود فاصله گرفته باشند.

دانشگاه جامع علمی کاربردی به دنبال نیاز اساسی که در همه کشورهای پیشرفته برای پوشش فضای مهارتی مورد نیاز ایجاد شده و در قدم های خود برای انجام ماموریت هایش روز به روز بر قوت و توان خود افزوده است.

سرپرست واحد استان تهران دانشگاه جامع علمی و کاربردی اظهار داشت: تحلیل بخش بخش و به تفکیک نظام آموزش کشور امر بسیار بی معنایی است.

حقیقت آن است که نظام آموزش در سیر تکوینی و تکاملی خود ساحت های مختلفی را تجربه و مورد بهره برداری قرار داده است.

در حقیقت آنچه که امروز نهادینه شده است در راستای نیازهای جامعه امروز ما است و همه اجزای آن به نوبه خود مورد نیاز جامعه و کشور است و حذف هر بخش از آن می تواند منجر به از کار افتادن بخشی از جامعه بهره مند از آن باشد.

اکرمی ادامه داد: چه کسی می تواند بگوید که ارزش تعلیم و تربیت در سطح ابتدایی دارای ارزش کمتری از سطح متوسطه است.

تنها افکار محدود که افق را فراموش کرده اند و در لحظه قضاوت می کنند ممکن است چنین داوری و استنباطی داشته باشند.

توقعات و انتظارات طراحی شده ملی، اهداف و ماموریت های نظام آموزش عالی با عنایت به فرمایشات و منویات مقام معظم رهبری، اهداف اسناد بالادستی، اسناد آمایش آموزش عالی و ایران 1404، همه و همه دال بر دیدگاه نظام مند و حتی فرابخشی به زیر نظام ها دارد.

وی اضافه کرد: برای مثال دانشگاه فنی و حرفه ای در نظام آموزش عالی فرصتی است برای آموزش های عمومی فنی و مهارتی و در مقابل ماموریت دانشگاه جامع علمی کاربردی تولید، توسعه و انتقال مهارت های تخصصی درچارچوب علمی است.

هریک از این زیر نظام ها فرصت هایی را برای بخشی از جمعیت کشور و متقاضیان آن فراهم می کنند.

می توان این دو را در یک نظام آموزش فنی مهارتی ساماندهی کرد اما نمی توان هیچکدام از آنها را حذف به قرینه کرد.

چرا که آنها مکمل هم هستند اما قرینه و موازی هم نیستند.

و این ها هریک بخش های تکمیلی از نظام آموزش عالی و آموزش در کشور هستند.

علاوه بر این دانشگاه جامع علمی و کاربردی فرصتی برای به میدان آوردن وسیع بخش خصوصی است که تقریبا در هیچیک از زیر نظام های بخش آموزش عالی و به این گستردگی و نظام مندی اتفاق نیفتاده است .

این فرصت و سرمایه ویژه ای برای توسعه کشور است.

خرد انگاشتن، کوچک و تحقیر کردن آن تنها ایجاد صدمه بر پیکرنظام آموزش عالی کشور است.

وی با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی نهادی است که در ترکیب نظام آموزش عالی کشور ماموریت تولید و انتقال آخرین دستاوردهای علمی- کاربردی را به متقاضیان و احاد جامعه دارد، گفت: در این راستا شاهد به عرصه آمدن سرمایه ها و دانش های پنهان در عرصه کاربرد و تجربه و نظام مند شدن آنها بر اساس رویه های آکادمیک و دانشگاهی هستیم.

اکرمی با اشاره به عمده دستاوردهای دانشگاه عنوان کرد: این دانشگاه بخش آموزش مهارتی که در واقع گسترده ترین بخش از نیازهای جمعیت کشور را تشکیل می دهد را در جوار صنعت و محیط واقعی کار هدف قرار داده است، دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور به یمن تلاش های صادقانه در جهت اهداف و ماموریت های محوله در ابعاد و سطوح مختلفی در فعالیت است.

از دستاوردهای این حضور ایجاد نزدیک به 850 مرکز آموزش کاربردی دولتی، خصوصی و عمومی در اقصی نقاط کشور است.

وی ادامه داد: وجود نزدیک به 800 کد رشته مهارتی و کاربردی و رشد و گسترش روزافزون آنها در ابعاد بسیار متنوع و متعدد و پایان ناپذیر در کسب و کار و فعالیت های اقتصادی، توانمند سازی شاغلین بخش های مختلف و آموزش آخرین دانش، تکنیک و فنون و مهارت های نظام مند به این افراد و فراهم کردن فرصت سریع برای اشتغال و ورود به جامعه برای جوانان برومندی که در پی ساختن آینده خود به یادگیری مهارت و حرفه ای روی می آورند به گونه ای که بیش از 80 درصد دانش آموختگان آن موفق به کسب شغل شده اند، از دستاوردهای دانشگاه بوده است.

سرپرست واحد استان تهران دانشگاه جامع علمی و کاربردی گفت: همچنین فراهم کردن فرصت یادگیری و هم پا شدن با دنیای امروز برای بخش عظیمی از جمعیت و گستره وسیعی از اقشار و افراد و جویندگان مهارت که از نظام و سیستم های آموزشی گران و یا دور از دسترس محروم هستند، امکان حفظ و توسعه مهارت، تجارب و دانش هایی که به سادگی با از دست رفتن صاحبان مهارت به فراموشی سپرده می شد و مهیا کردن امکان بهره مندی از آموزش های ساده و کوتاه مدت و فشرده در قالب تک درس و تک پودمان برای آشنایی و شناخت رویکردها، ابزار و تجهیزات اقتصادی، اجتماعی و رفاهی در دنیای امروز نیز از دیگر دستاوردهاست.

اکرمی گفت: امروز این دانشگاه فرصت و فضایی است تا محروم ترین طبقات اجتماعی یا کم بهره ترین افراد از سطوح مختلف بتوانند برای خود، برای آرزو های خود برای درک جهان امروز از طریق یادگیری در این فضا فرصتی را بیابند.

این ها کارهای کوچکی نیستند.

دانشگاه جامع علمی کاربردی بال های پرواز انسان امروز گرفتارشده در قفس ساختار پیچیده و تکنولوژیک تمدن امروز است.

دانشگاه جامع علمی کاربردی کلید قفس های ذهنی برای گشایش فرصت های نو برای انسان متعامل و یادگیرنده ؛ فارغ از هر سطحی از تحصیلات دانشگاهی است.

انسان امروز در پیچیدگی های تخصصی تمدن مدرن نیازمند مهارت آموزی است.

وی افزود: امروز صرفا ارتباط دانشگاه و صنعت که یک حرف سنتی و قدیمی ومربوط به دهه 60 است، مطرح نیست.

امروز ما مواجه با نیازهای بسیار پیچیده و متنوع نسبت به نظام آموزش کشور، خصوصا آموزش عالی هستیم.

نیازی که تعاملات وسیع بخشی و فرا بخشی را می طلبد.

فرض کنید دانشگاه ها آخرین علوم و تکنیک ها را به داخل انتقال بدهند زمانی که سرمایه گذاری لازم و حمایت های کاربردی اتفاق نیفتد.

به نظر نمی رسد کوتاهی این اتفاق بر عهده نظام آموزش عالی کشور باشد.

ما نیازمند همکاری های چند جانبه و فرابخشی هستیم.

اکرمی ادامه داد: آنچه که به صورتی در دانشگاه جامع اتفاق افتاده است.

بخش خصوصی در وسعتی غیر قابل انتظار در میدان حضور یافته است.

بخش های کسب و کار دولتی و عمومی هم در می دانند.

امروز ما به یمن حضور دانشگاه جامع علمی کاربردی در سطوح مختلف کسب و کار که مرزها و گستردگی آن متوقف در هیچ حیطه و افق ذهنی نیست از یک سو در اعتلای علم، مهارت و بنیان کردن فعالیت های اقتصادی بر مبنای تحقیق و توسعه و از سوی دیگر بنیان کردن مهارت ها بر پایه دانش و بینش علمی در کوشش هستیم و کشور برخوردار از نعمت این تلاش ها است.

وی گفت: امروز به یمن حضور این دانشگاه در نزدیک به 850 مرکز و 418 رشته گروه شغلی از مباحث و قالب های سنتی و تجربی خارج شده ایم و بر بنیان های علمی و مهارتی استوار و پیکر بندی کرده ایم.

این مجموعه، جمعیتی به گستره نزدیک به یک میلیون و پانصد هزار نفر دانش آموخته و 500 هزار شاغل به تحصیل را تحت پوشش خود دارد.

امروز دانشگاه جامع علمی کاربردی ابعاد مختلفی را در برگرفته که فرصت های مختلف و بی نظیری را در اختیار کشور قرار داده و بهره وری حداکثری از منابع و امکانات و ایجاد فرصت ها را برای جوانان و سایر اقشار علاقه مند و مشتاق رقم زده است.


کلید واژه ها: دانشگاه جامع علمی کاربردی - علمی کاربردی - دانشگاه - دانشگاه جامع - کاربردی - آموزش - نظام - علمی - کشور - عالی - استان تهران - امروز - دانشگاه علمی کاربردی - اکرمی - استان - تهران - دستاوردهای علمی - کشورهای پیشرفته - اشتغال - دانشگاه علمی - نظام آموزشی - تولید - جامعه - توسعه - ایران - موفق - جهان - عظیم - درصد - منتقدان

آخرین اخبار سرویس:
تولید آجر با پسماند کارخانه شن و ماسه

مهار سونامی کمبود معلم با تربیت سالانه 30 هزار نیرو

کاهش سطح خزر با سرعت 100 برابر اقیانوس ها

آسیب شناسی پژوهش های قرآنی

روند تبدیل وضعیت اساتید در دانشگاه ها تسهیل شد

پوستر جشنواره "آیین های سرزمین من" در رشت رونمایی شد + تصاویر

نتایج آزمون Ept دانشگاه آزاد اعلام شد

تولید هزار و 450 مقاله علمی در این دانشگاه

افزایش درآمد دانشکده های دانشگاه تهران از قراردادهای پژوهشی

اخترشناسان «سیاهچاله های فوق کلان جرم» را در اعماق جهان هستی کشف کردند

نتایج آزمون Ept دانشگاه آزاد اعلام شد

آغاز ثبت نام اردوهای «راهیان نور» دانشجویی استان یزد

ایران هشت ماهیگیر هندی را آزاد کرد

ایران 8 ماهیگیر هندی را آزاد کرد

هجدهمین اجلاس سراسری مدیران استانی ، پردیس ها ومراکز دانشگاه فرهنگیان

نتایج آزمون Ept دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج آزمون Ept دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج آزمون Ept دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج آزمون Ept دانشگاه آزاد اعلام شد

تاسیس انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای

برنامه های جشن صدمین سال تاسیس دانشگاه خوارزمی

مهم ترین گام در تربیت جنسی کودک

روش درمانی مکمل برای کودکان اوتیسمی

امضای دو تفاهم نامه همکاری در قزوین+فیلم

طبیعت به درمان کودکان مبتلا به اتیسم کمک می کند

افتتاحیه سومین همایش تمدن نوین اسلامی

طهرانچی: غرب تلاش دارد تا مانع از رسیدن ایران به مرجعیت علمی در جهان شود

ایران 8 ماهیگیر هندی را آزاد کرد

دوره آموزشی «جهان های اجتماعی و فضای مجازی» برگزار می شود

افزایش عمر جاده ها با فناوری نانو

مهار سونامی کمبود معلم با تربیت سالانه 30 هزار نیرو

مسابقات مناظره دانشجویان ایران «نشان خواجه نصیرالدین طوسی»

برگزاری نشست هم اندیشی مفهوم واقعی پیشرفت علمی کشور

کارگروه پیشرفت علم و فن آوری تشکیل می شود

طبیعت به درمان کودکان مبتلا به اتیسم کمک می کند

استخدام فارغ تحصیلان ارشد و دکتری از سراسر کشور

حرکت علمی کشور رو به پیشرفت است

حقوق اعضای هیات علمی محدود نمی شود

تدوین معیارهای پژوهشی برای جذب اعضای هیات علمی

ادوار تمدن اسلامی و اتصال آن به تمدن نوین/ توسعه دانش در گرو اقتدار مسلمانان

افتتاح دانشکده ایران شناسی دانشگاه ولی عصر رفسنجان

معدل پایین در کارشناسی نباید مانع جذب شود | تدوین معیارهای پژوهشی جذب

محسن عطایی افتتاحیه " هفته علمی تمدن نوین اسلامی"

پنجم اسفند ماه؛ پایان مهلت پذیرش دانشجو در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بابل

مخبردزفولی در جمع خبرنگاران خبر داد تشکیل کارگروه ویژه بررسی پیشرفت علم و فناوری

ولایتی: هرگاه مسلمانان اقتدار داشتند به دانش بهای زیادی داده اند

اختراع توربین آبی روتور کروی شکل تغییر یافته در اردبیل

غرب سال های طولانی تمدن اسلامی را انکار کرده است

5 برابر شدن سرعت شارژ باتری ها با حسگر جدید

زمان و مکان برگزاری مجمع دانش آموختگان دانشگاه های تبریز

جذب 25 هزار دانشجو در دانشگاه فرهنگیان کشور در سال تحصیلی جدید

قدیانی: تبدیل علم به ثروت نیازمند جهاد علمی است

آغاز سومین هفته علمی تمدن نوین اسلامی

طبیعت درمانی خانواده محور؛ روش درمانی جدید برای کودکان اوتیسمی

معدل پایین در کارشناسی نباید مانع جذب شود

مهلت ثبت نام مجدد آزمون ارشد فردا پایان می یابد

ولایتی: سهم بسیار بزرگی از تمدن حال حاضر ادیان الهی متعلق به تمدن اسلامی است نه غربی

5 برابر شدن سرعت شارژ باتری ها با حسگر جدید

مهلت ثبت نام مجدد آزمون ارشد فردا پایان می یابد

آغاز ثبت نام آزمون های 2018 آیلتس دانشگاه آزاد

تبدیل علم به ثروت نیازمند جهاد علمی است

مرکز مشاوره دانشگاه امیرکبیر مرکز مشاوره نمونه کشور شد

شناسایی نوع جدیدی ازمحیط های طبیعی مصبی دررودخانه مُند خلیج فارس

افتتاح دانشکده ایران شناسی دانشگاه ولی عصر رفسنجان

انعقاد تفاهم نامه ای برای حل مشکل بیکاری نخبگان و راه اندازی مرکز نوآوری

دانشگاه آزاد و سازمان بسیج علمی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

معرفی هیات داوران هفتمین جشنواره فیلم دانشجویی

پیام تسلیت دبیرخانه هیأت مؤسس دانشگاه آزاد در پی سانحه سقوط هواپیما

مهلت ثبت نام مجدد آزمون ارشد فردا پایان می یابد

مرکز "پزشکی بازساختی" در کرمانشاه راه اندازی می شود

تاکنون بیش از 18 هزار داوطلب در این آزمون ثبت نام کرده اند.

روش درمانی مکمل برای کودکان اوتیسمی

برگزاری هجدهمین اجلاس سراسری مدیران استانی ، پردیس ها ومراکز دانشگاه فرهنگیان

جشنواره منطقه ای اختراعات در بندرعباس آغاز بکار کرد

شناسایی نوع جدیدی از محیط های طبیعی مصبی در رودخانه مُند

بحران آب؛ ایده جدید در مصرف آب

مهلت ثبت نام مجدد آزمون ارشد فردا پایان می یابد

آغاز ثبت نام آزمون های 2018 آیلتس دانشگاه آزاد اسلامی

حل مشکل بیکاری نخبگان و راه اندازی مراکز نوآوری در اولویت است

دوره ایران شناسی برای دانشجویان گرجستانی در بوشهر

دوره ایران شناسی برای دانشجویان گرجستانی در بوشهر

کشف گونه جدیدی از عنکبوت توسط پژوهشگران ایرانی

ایجاد 3400 شرکت دانش بنیان در کشور/ تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم

معاون توسعه مدیریت رییس جمهور: ایجاد 3400 شرکت دانش بنیان در کشور/ تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم

مرکز "پزشکی بازساختی" در کرمانشاه راه اندازی می شود

20 هزار دکتر بیکار داریم

توسعه همکاری دانشگاه آزاد امارات و دانشگاه دبی

شناساندن ایران به جهان با بازاریابی و تبلیغات گسترده گردشگری

12 انستیتو تحقیقاتی در حوزه نفت و گاز در دانشگاه ها ایجاد شد

توسعه همکاری های علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد امارات و دانشگاه دبی

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت آزمون سراسری 96 اعلام شد

ارائه روش درمانی مکمل برای کودکان اوتیسمی

ثبت نام آزمون های آیلتس دانشگاه آزاد اسلامی از امروز آغاز شد

شروع ثبت نام آزمون های آیلتس دانشگاه آزاد

واقعیت مجازی و شناسایی مناطق مرتبط با حافظه در مغز

ثبت نام پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت کنکور 96 دانشگاه آزاد

موانع بانکی پرداخت وام دکتری رفع می شود

توسعه همکاری های علمی و پژوهشی بین دانشگاه آزاد امارات و دانشگاه دبی

از سوی محققان دانشگاه امیرکبیر صورت گرفت تولید آجر با پسماند کارخانه های شن و ماسه

آغاز ثبت نام آزمون های 2018 آیلتس دانشگاه آزاد

سرپرست واحد استان تهران دانشگاه جامع علمی کاربردی: بیش از 80 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی موفق به کسب شغل می شوند

سرپرست واحد استان تهران دانشگاه جامع علمی کاربردی: بیش از 80 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی موفق به کسب شغل می شوند