مطالب مرتبط:
توکلی در گفت وگو با فارس خبر داد آغاز ثبت نام دوره های کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی از امروز
آغاز ثبت نام دوره های کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی از امروز
خانچرلی خبر داد؛ کشف 18 تن لیمو خشک قاچاق در غرب استان تهران
کشف 18 تن لیمو خشک قاچاق در غرب استان تهران
مراسم شیرخوارگان حسینی در استان تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 مهر 1396 ساعت 11:212017-09-23دانش

سرپرست واحد استان تهران دانشگاه جامع علمی کاربردی: بیش از 80 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی موفق به کسب شغل می شوند


سرپرست واحد استان تهران دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: فراهم کردن فرصت سریع برای اشتغال جوانان از دستاوردهای این دانشگاه است به گونه ای که بیش از 80 درصد دانش آموختگان آن موفق به کسب شغل می شوند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه "، فرامرز اکرمی سرپرست واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی تهران به مناسبت بیست و پنجمین سال تاسیس دانشگاه جامع علمی کاربردی و با عنایت به سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و تحقق اهداف و ماموریت های دانشگاه با توجه به اسناد بالادستی آمایش آموزش عالی و ایران 1404 در زمینه نظام آموزش عالی کشور و جایگاه و دستاوردهای دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور به پاسخگویی به برخی از اظهارات منتقدان نظام آموزش عالی کشور پرداخت.

اکرمی گفت: در تمدن و دنیای امروز ما نظام های آموزش عالی با توجه به ماهیت و ماموریت حیاتی و نقش آنها در رشد و توسعه تمدن و جامعه بشری، برای تولید، حفظ، توسعه و انتقال آخرین دستاوردهای علمی بین نسل ها، تبدیل به یک سرمایه و ثروت عظیم ملی و تمدنی شده اند.

با یک مثال ساده شاید بتوان ابعادی از این موضوع را روشن کرد.

شما حتی برای یک لحظه نیز نمی توانید هیچ جامعه و تمدنی را بدون این نظام ها و دستاوردهای عظیم آن تصور کنید.

وی افزود: تصور هرچیزی در دنیای امروز ممکن است اما تصور کشوری بدون نظام آموزش و خصوصا در عالی ترین وجه آن یعنی نظام آموزش عالی، امری غیر ممکن است.

تقریبا تمامی آثار حیات امروز را می توان در دایره نظام آموزش خلاصه و معنی کرد.

ما در کشور به یمن تلاش ها و از خودگذشتگی شبانه روزی معلمین و متعلمین، استادان، دانش پژوهان، محققین و دانشمندان از سطح مناسب و قابل قبولی از علوم و دانش دنیا برخورداریم و این مهم به واسطه ایجاد و سامان دهی به نظام و نهادهای آموزشی، پژوهشی و فناوری کشور اتفاق افتاده و این امر بسیار بزرگ و مهمی است که هر ایرانی به آن باید افتخار کند.

اکرمی گفت: نظامی که پوشش کمّی نزدیک به 20 میلیونی را از جمعیت 80 میلیونی پوشش داده است و بسیاری از دست پروردگان این نظام آموزشی مورد تمنا و تقاضای جهانی هستند و از طریق همین نیروها کشور در امور مختلف صنعتی، کشاورزی، خدمات و بخش های متنوع و متعدد اداره می شود و در جهان امروز توانمندی های خود را به رخ می کشد، رقابت و عرض اندام می کند.

این ها علائمی نیستند که دانشگاه ها از مسیرهای خود فاصله گرفته باشند.

دانشگاه جامع علمی کاربردی به دنبال نیاز اساسی که در همه کشورهای پیشرفته برای پوشش فضای مهارتی مورد نیاز ایجاد شده و در قدم های خود برای انجام ماموریت هایش روز به روز بر قوت و توان خود افزوده است.

سرپرست واحد استان تهران دانشگاه جامع علمی و کاربردی اظهار داشت: تحلیل بخش بخش و به تفکیک نظام آموزش کشور امر بسیار بی معنایی است.

حقیقت آن است که نظام آموزش در سیر تکوینی و تکاملی خود ساحت های مختلفی را تجربه و مورد بهره برداری قرار داده است.

در حقیقت آنچه که امروز نهادینه شده است در راستای نیازهای جامعه امروز ما است و همه اجزای آن به نوبه خود مورد نیاز جامعه و کشور است و حذف هر بخش از آن می تواند منجر به از کار افتادن بخشی از جامعه بهره مند از آن باشد.

اکرمی ادامه داد: چه کسی می تواند بگوید که ارزش تعلیم و تربیت در سطح ابتدایی دارای ارزش کمتری از سطح متوسطه است.

تنها افکار محدود که افق را فراموش کرده اند و در لحظه قضاوت می کنند ممکن است چنین داوری و استنباطی داشته باشند.

توقعات و انتظارات طراحی شده ملی، اهداف و ماموریت های نظام آموزش عالی با عنایت به فرمایشات و منویات مقام معظم رهبری، اهداف اسناد بالادستی، اسناد آمایش آموزش عالی و ایران 1404، همه و همه دال بر دیدگاه نظام مند و حتی فرابخشی به زیر نظام ها دارد.

وی اضافه کرد: برای مثال دانشگاه فنی و حرفه ای در نظام آموزش عالی فرصتی است برای آموزش های عمومی فنی و مهارتی و در مقابل ماموریت دانشگاه جامع علمی کاربردی تولید، توسعه و انتقال مهارت های تخصصی درچارچوب علمی است.

هریک از این زیر نظام ها فرصت هایی را برای بخشی از جمعیت کشور و متقاضیان آن فراهم می کنند.

می توان این دو را در یک نظام آموزش فنی مهارتی ساماندهی کرد اما نمی توان هیچکدام از آنها را حذف به قرینه کرد.

چرا که آنها مکمل هم هستند اما قرینه و موازی هم نیستند.

و این ها هریک بخش های تکمیلی از نظام آموزش عالی و آموزش در کشور هستند.

علاوه بر این دانشگاه جامع علمی و کاربردی فرصتی برای به میدان آوردن وسیع بخش خصوصی است که تقریبا در هیچیک از زیر نظام های بخش آموزش عالی و به این گستردگی و نظام مندی اتفاق نیفتاده است .

این فرصت و سرمایه ویژه ای برای توسعه کشور است.

خرد انگاشتن، کوچک و تحقیر کردن آن تنها ایجاد صدمه بر پیکرنظام آموزش عالی کشور است.

وی با بیان اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی نهادی است که در ترکیب نظام آموزش عالی کشور ماموریت تولید و انتقال آخرین دستاوردهای علمی- کاربردی را به متقاضیان و احاد جامعه دارد، گفت: در این راستا شاهد به عرصه آمدن سرمایه ها و دانش های پنهان در عرصه کاربرد و تجربه و نظام مند شدن آنها بر اساس رویه های آکادمیک و دانشگاهی هستیم.

اکرمی با اشاره به عمده دستاوردهای دانشگاه عنوان کرد: این دانشگاه بخش آموزش مهارتی که در واقع گسترده ترین بخش از نیازهای جمعیت کشور را تشکیل می دهد را در جوار صنعت و محیط واقعی کار هدف قرار داده است، دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور به یمن تلاش های صادقانه در جهت اهداف و ماموریت های محوله در ابعاد و سطوح مختلفی در فعالیت است.

از دستاوردهای این حضور ایجاد نزدیک به 850 مرکز آموزش کاربردی دولتی، خصوصی و عمومی در اقصی نقاط کشور است.

وی ادامه داد: وجود نزدیک به 800 کد رشته مهارتی و کاربردی و رشد و گسترش روزافزون آنها در ابعاد بسیار متنوع و متعدد و پایان ناپذیر در کسب و کار و فعالیت های اقتصادی، توانمند سازی شاغلین بخش های مختلف و آموزش آخرین دانش، تکنیک و فنون و مهارت های نظام مند به این افراد و فراهم کردن فرصت سریع برای اشتغال و ورود به جامعه برای جوانان برومندی که در پی ساختن آینده خود به یادگیری مهارت و حرفه ای روی می آورند به گونه ای که بیش از 80 درصد دانش آموختگان آن موفق به کسب شغل شده اند، از دستاوردهای دانشگاه بوده است.

سرپرست واحد استان تهران دانشگاه جامع علمی و کاربردی گفت: همچنین فراهم کردن فرصت یادگیری و هم پا شدن با دنیای امروز برای بخش عظیمی از جمعیت و گستره وسیعی از اقشار و افراد و جویندگان مهارت که از نظام و سیستم های آموزشی گران و یا دور از دسترس محروم هستند، امکان حفظ و توسعه مهارت، تجارب و دانش هایی که به سادگی با از دست رفتن صاحبان مهارت به فراموشی سپرده می شد و مهیا کردن امکان بهره مندی از آموزش های ساده و کوتاه مدت و فشرده در قالب تک درس و تک پودمان برای آشنایی و شناخت رویکردها، ابزار و تجهیزات اقتصادی، اجتماعی و رفاهی در دنیای امروز نیز از دیگر دستاوردهاست.

اکرمی گفت: امروز این دانشگاه فرصت و فضایی است تا محروم ترین طبقات اجتماعی یا کم بهره ترین افراد از سطوح مختلف بتوانند برای خود، برای آرزو های خود برای درک جهان امروز از طریق یادگیری در این فضا فرصتی را بیابند.

این ها کارهای کوچکی نیستند.

دانشگاه جامع علمی کاربردی بال های پرواز انسان امروز گرفتارشده در قفس ساختار پیچیده و تکنولوژیک تمدن امروز است.

دانشگاه جامع علمی کاربردی کلید قفس های ذهنی برای گشایش فرصت های نو برای انسان متعامل و یادگیرنده ؛ فارغ از هر سطحی از تحصیلات دانشگاهی است.

انسان امروز در پیچیدگی های تخصصی تمدن مدرن نیازمند مهارت آموزی است.

وی افزود: امروز صرفا ارتباط دانشگاه و صنعت که یک حرف سنتی و قدیمی ومربوط به دهه 60 است، مطرح نیست.

امروز ما مواجه با نیازهای بسیار پیچیده و متنوع نسبت به نظام آموزش کشور، خصوصا آموزش عالی هستیم.

نیازی که تعاملات وسیع بخشی و فرا بخشی را می طلبد.

فرض کنید دانشگاه ها آخرین علوم و تکنیک ها را به داخل انتقال بدهند زمانی که سرمایه گذاری لازم و حمایت های کاربردی اتفاق نیفتد.

به نظر نمی رسد کوتاهی این اتفاق بر عهده نظام آموزش عالی کشور باشد.

ما نیازمند همکاری های چند جانبه و فرابخشی هستیم.

اکرمی ادامه داد: آنچه که به صورتی در دانشگاه جامع اتفاق افتاده است.

بخش خصوصی در وسعتی غیر قابل انتظار در میدان حضور یافته است.

بخش های کسب و کار دولتی و عمومی هم در می دانند.

امروز ما به یمن حضور دانشگاه جامع علمی کاربردی در سطوح مختلف کسب و کار که مرزها و گستردگی آن متوقف در هیچ حیطه و افق ذهنی نیست از یک سو در اعتلای علم، مهارت و بنیان کردن فعالیت های اقتصادی بر مبنای تحقیق و توسعه و از سوی دیگر بنیان کردن مهارت ها بر پایه دانش و بینش علمی در کوشش هستیم و کشور برخوردار از نعمت این تلاش ها است.

وی گفت: امروز به یمن حضور این دانشگاه در نزدیک به 850 مرکز و 418 رشته گروه شغلی از مباحث و قالب های سنتی و تجربی خارج شده ایم و بر بنیان های علمی و مهارتی استوار و پیکر بندی کرده ایم.

این مجموعه، جمعیتی به گستره نزدیک به یک میلیون و پانصد هزار نفر دانش آموخته و 500 هزار شاغل به تحصیل را تحت پوشش خود دارد.

امروز دانشگاه جامع علمی کاربردی ابعاد مختلفی را در برگرفته که فرصت های مختلف و بی نظیری را در اختیار کشور قرار داده و بهره وری حداکثری از منابع و امکانات و ایجاد فرصت ها را برای جوانان و سایر اقشار علاقه مند و مشتاق رقم زده است.


کلید واژه ها: دانشگاه جامع علمی کاربردی - علمی کاربردی - دانشگاه - دانشگاه جامع - کاربردی - آموزش - نظام - علمی - کشور - عالی - استان تهران - امروز - دانشگاه علمی کاربردی - اکرمی - استان - تهران - دستاوردهای علمی - کشورهای پیشرفته - اشتغال - دانشگاه علمی - نظام آموزشی - تولید - جامعه - توسعه - ایران - موفق - جهان - عظیم - درصد - منتقدان

آخرین اخبار سرویس:
بانک پاسارگاد از نفرات برتر کنکور سراسری سال 1396 تقدیر کرد

بازدید دکتر فرهاد رهبر از آخرین دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی

طرز تهیه توپک ماش

صنایع از از پتانسیل بیش از 3 میلیون جوان دانشجو بهره ببرند

زمین به طور پیوسته سرو صدا دارد؟

گسترش شعبات پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در 10 واحد دانشگاهی در فاز اول

امروز آخرین مهلت ثبت درخواست انتقال و میهمانی دانشجویان علوم پزشکی

آخرین مهلت ثبت انتقال دانشجویان علوم پزشکی

گسترش شعبات پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد در 10 واحد دانشگاهی

خودرو ملی هنوز در کشور طراحی نشده است

کتاب مناظر شهری تاریخی ایران توسط دانشگاه ادینبرو اسکاتلند چاپ شد

زیرساخت های انجام پروژه های پژوهشی در کشور باید فراهم شود

مطالعه زیر نور گیاه

رییس واحد مرودشت: مدیران روابط عمومی پرچمدار و در صف مقدم دانشگاه و جامعه هستند

فناوری فضایی موجب اقتدار کشور خواهد شد/ضرورت به روز رسانی سند جامع هوافضا

وحدت حوزه و دانشگاه باید از حد خوش و بش فراتر برود/ تمدن سازی مسئولیت امروز حوزه و دانشگاه است

نمایشگاه پژوهش و فناوری با حضور فرهاد رهبر

مطالعه زیر نور گیاه

برای اولین بار در عربستان آموزشگاه رانندگی برای زنان افتتاح می شود

صدای زمین از بستر اقیانوس هاست

دانشگاه آمریکایی قاهره نقاب را ممنوع کرد

سرپرست دانشگاه پیام نور منصوب شد

حوزه پزشکی در دانشگاه بین المللی D8 فعال می شود

سالن ورزشی چند منظوره مجتمع خوابگاهی پسرانه دانشگاه شهید چمران اهواز به بهره برداری رسید

ساخت ویلچر تمام هوشمند در دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس

800 دانشجو در دانشگاه آزاد دیر بوشهر مشغول تحصیل هستند

آیین « وحدت حوزه و دانشگاه » در دانشگاه معارف اسلامی گرامی داشته شد

800 دانشجو در دانشگاه آزاد دیر بوشهر مشغول تحصیل هستند

طلبه و دانشجو باید حلال مشکلات کشور باشد

30درصد دانشجویان علوم پزشکی در دانشگاه آزاد تربیت می شوند

پژوهش یکی از کانال های کسب معرفت و راه اساسی توسعه کشور است

رونمایی از چهار دستاورد فناوری اصفهان در نمایشگاه پژوهش و فناوری کشور

عفونت ادراری زنان از تشخیص تا درمان

رونمایی از چهار دستاورد فناوری اصفهان در نمایشگاه پژوهش و فناوری کشور

امروز آخرین مهلت ثبت درخواست انتقال و میهمانی دانشجویان علوم پزشکی

کلید ترسیب کربن ممکن دست دقیقاً زیر پای ما باشد

بازدید مدیران سازمان منطقه آزاد از دانشگاه آزاد انزلی

نامه جالب بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد لاهیجان خطاب به روحانی

مراسم جشن فارغ التحصیلی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحدرودهن برگزار شد+ عکس

تنها راه حل مشکل دومین دریاچه دنیا در ایران

حمایت بانک کشاورزی از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری

خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛ تنها راه حل مشکل دومین دریاچه دنیا در ایران

تولید برق از کاغذ دیواری!

تنها راه حل مشکل دومین دریاچه دنیا در ایران

جزییات آیین نامه جذب نخبگان در دانشگاه آزاد/ تقویت استارتاپ ها به کمک نخبگان و ظرفیت های محلی

کمبود هیأت علمی اصلی ترین چالش دانشگاه علوم پزشکی ساوه

زیرساخت های فضایی ایجاد شده است/ برنامه های آتی ایران در بخش فضایی

جای خالی هفته استکبارستیزی احساس می شود/ پیشنهاد دکتر رهبر درباره نام گذاری این هفته هوشمندانه است

دکتر فرهاد رهبر از دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی بازدید کرد

دانشگاه فرهنگیان کردستان میزبان برجسته ترین چهره آموزش ریاضی ایران

پیش بینی بازدید 120 هزار دانشجو از مناطق عملیاتی

اشتغال بیش از75 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی در کشور

بانک پاسارگاد از نفرات برتر کنکور سراسری سال 1396 تقدیر کرد

اختصاص10 میلیارد ریال به اجرای طرح های پژوهشی دانشگاه علوم دریایی خرمشهر

کسب مجوز ایجاد مراکز رشد و نوآوری درعلمی – کاربردی های کشور

بهره برداری از سالن ورزشی چند منظوره دانشگاه چمران

راه اندازی پردیس جدید دانشگاه علوم پزشکی ساوه

رونمایی از تمبر یادبود «مقاومت و پیروزی»با حضور خانواده شهید حججی در کرمان

ثبت 60 اختراع در دانشگاه آزاد اسلامی

راه اندازی پردیس جدید دانشگاه علوم پزشکی ساوه/کمبود هیات علمی مهمترین چالش این دانشگاه

چگونگی ست کردن پرده و فرش در دکوراسیون منزل

اولین همایش ملی تبیین حقوق شهروندی در دانشگاه آزاد یاسوج برگزار شد

با وجود رشد چشمگیر هنوز بودجه پژوهشی در شأن نیازهای پژوهشی کشور نیست

برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای دانشگاه علوم پزشکی کرمان با حضور خانواده شهید حججی

برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای دانشگاه علوم پزشکی کرمان با حضور خانواده شهید محسن حججی

سالن ورزشی چند منظوره دانشگاه چمران اهواز با حضور مشاور وزیر علوم به بهره برداری رسید

کشور امروز با چالش بیکاری مواجه شده است

همکاری دانشگاه علمی ـ کاربردی و ستاد کل نیروی مسلح برای آموزش مهارتی سربازان/ظرفیت خالی 400 هزار نفری دانشگاه علمی کاربردی

سرپرست دانشگاه پیام نور منصوب شد

فیزیکدانان دانشگاه دولتی مسکو "تلفن کوانتومی" ساختند.

یاسر هاشمی رفسنجانی: مطالعه ایجاد همراه سرای بیمار در کلان شهرها انجام شده است

دانشگاه پیام نور مهریز رتبه اول جذب دانشجو کارشناسی ارشد را در استان یزد کسب کرد

پاسخ معاونت ریاست جمهوری به «جمهوری اسلامی»

هنر و ادبیات مقاومت نقش مهمی در انتقال ارزش ها و آموزه های دینی به نسل جدید دارد

پژوهشگران برتر استان همدان تجلیل شدند

نشست هم اندیشی شهردار اصفهان با دانشجویان

تمدید مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 97

اولین همایش ملی تبیین حقوق شهروندی در دانشگاه آزاد یاسوج برگزار شد

تمدید مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 97

گرایش به رشته های تجربی در کشور بالاست

400 هزار صندلی خالی دانشگاه علمی کاربردی طی سال جاری

تجلیل از دانشجویان برتر علمی و فرهنگی دانشگاه آزاد واحد میاندوآب

تفاهم نامه همکاری دانشگاه آزاد اسلامی علی آباد کتول و شرکت بافه سیم گلستان منعقد شد

امضاء تفاهم نامه بین موزه علوم و فناوری ایران و دانشگاه آزاد واحد دماوند

هنر ادبیات مقاومت نقش مهمی در انتقال ارزش ها و آموزه های دینی به نسل جدید دارد

بیش از 75 درصد دانش آموختگان علمی کاربردی جذب بازار کار شده اند

حاشیه های اکانت جعلی خانم مولاوردی و چند نکته

برگزاری مسابقه صندلی کاغذی در دانشگاه آزاد رامسر

ضرورت هزینه کرد درآمدهای حاصل از عوارض برای حل مشکلات تهران

استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان در جمع دانشمندان برتر دنیا

دانشجویان در زاویه

حرکت دانشگاه آزاد اسلامی از آموزش محوری به سمت پژوهش محوری

برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای دانشگاه علوم پزشکی کرمان با حضور خانواده شهید «محسن حججی»

تغییر سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قروه

درخشش نشریات دانشجویی واحد تهران جنوب در دومین جشنواره نشریات دانشجویی

انتشار کتاب «چالش ها و تجارب برتر» توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی: همکاری دانشگاه علمی ـ کاربردی و ستاد کل نیروی مسلح برای آموزش مهارتی سربازان/ظرفیت خالی 400 هزار نفری دانشگاه علمی کاربردی

حضور پر رنگ پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد در نمایشگاه پژوهش و فناوری/حمایت معاونت پژوهشی از ایده های فناورانه

ایجاد اکوسیستم نوآوری تنها راه جذب نخبگان مقیم خارج

صنعت و دانشگاه چگونه آشتی می کنند؟

سرپرست واحد استان تهران دانشگاه جامع علمی کاربردی: بیش از 80 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی موفق به کسب شغل می شوند

سرپرست واحد استان تهران دانشگاه جامع علمی کاربردی: بیش از 80 درصد دانش آموختگان دانشگاه علمی کاربردی موفق به کسب شغل می شوند