مطالب مرتبط:
روحیه جهادی جوانان انقلابی ستون های نظام را مستحکم کرده است
روحیه جهادی جوانان انقلابی ستون های نظام را مستحکم کرده است
سردبیر استان های خبرگزاری فارس: آیت الله حسنی نماد روحانیت انقلابی است/ ایشان چهره ای فروزان در تاریخ انقلاب اسلامی است
حاجی بابایی پیام عاشورا انقلابی بودن و انقلابی ماندن در بحرانی ترین صحنه های تاریخ است
اقدام انقلابی در برابر نقض برجام، بهترین پاسخ به سخنان رییس جمهور آمریکا/ ایستادگی و مقاومت؛ گفتمان امام راحل و انقلاب اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 مهر 1396 ساعت 02:312017-09-22سياسي

نهادی انقلابی یا ساختاری در راستای عرفی سازی مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ مرز میان مصلحت و عرفی شدن


از ابتدای تشکیل مجمع تشخیص مصلحت، بسیاری این دغدغه را داشتند که وجود چنین سازوکاری درنهایت به جای راهگشایی برای نظام اسلامی به عرفی شدن قوانین و احکام اسلامی بیانجامد و فلسفه تشکیل حکومت اسلامی را زیر سؤال ببرد! - تشکیل حکومت اسلامی در سال 1357 نقطه عطفی در تاریخ فقه شیعه به حساب می آید؛ فقهی که علی رغم پرداختی غنی به مسائل اجتماعی و سیاسی تاکنون فرصتی نیافته بود تا خود را به منصه ظهور برساند، این بار مجالی برای به رخ کشاندن ظرفیت های خود پیدا نمود تا سخنی جدید در نحوه اداره جامعه را به میان آورد.

درعین حال ازجمله ظرایف فقهای شیعه ای که در ایران دست به تشکیل حکومت زدند آن بود که ساختارهای موجود در اداره جامعه را نیز پیش از آن به وجود آمده بود، نفی نکرده بلکه در آن دست به تغییرات زدند و با تکیه بر همان رویه ها سعی در جانمایی فقه و سایر معارف اسلامی در آن داشتند.

بر همین اساس بود که برای قانون گذاری نیز وجود قوه مقننه و مجلس شورا را نیز به رسمیت شناختند و با قرار دادن نهادی به نام شورای نگهبان-متشکل از فقها و حقوقدانان- سعی در رفع دغدغه مغایرت قوانین با شرع مقدس را دنبال نمودند.

اما ادامه کار این دو نهاد مسئول تهیه و تایید قوانین در کشور، باکمی چالش و اصطکاک مواجه گردید و تصویب قوانینی چون قانون کار و مسئله مربوط به مالکیت اراضی، نشان داد که در مواقعی این ساختار پاسخگو نیست و نیاز به سازوکاری است که بتوان به نحو بهتری جامعه را اداره کرد.

بدین ترتیب بود که نهادی به نام مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان ساختار پیش برنده در بطن جمهوری اسلامی ایران متولدشده و تا به امروز به کار خود ادامه داده است.

نگاهی به چرایی تشکیل و جایگاه قانونی مجمع تشخیص مصلحت تشکیل این مجمع به لحاظ تاریخی فراز و نشیب و سیر خاصی داشته است.

یکی از مهم ترین مسائل کشور در دهه ابتدایی پیروزی انقلاب مسئله تطابق مصوبات مجلس شورای اسلامی با موازین شرع و قانون اساسی و چالش هایی در این زمینه بوده است.

حضرت امام (ره) ابتدا و در سال 1360 طی نامه ای اجازه دادند نمایندگان مجلس مواردی را که بر اساس مصلحت نظام تشخیص می دهند بارأی اکثریت و با تصریح به موقت بودن تا وقتی که موضوع محقق است تصویب و اجرا کنند و ازنظر ایشان : آنچه در حفظ نظام جمهوری اسلامی دخالت دارد که فعل یا ترک آن موجب اختلال نظام می شود و آنچه ضرورت دارد که ترک آن یا فعل آن مستلزم فساد است و آنچه فعل یا ترک آن مستلزم حَرَج است پس از تشخیص موضوع به وسیله اکثریت وکلای مجلس شورای اسلامی، با تصریح به موقت بودن آن مادام که موضوع محقق است، و پس از رفع موضوع خودبه خود لغو می شود، مجازند در تصویب و اجرای آن.

[1] اما ادامه مسائل و مناقشات باعث شد امام خمینی (ره) در سال 1366 طی حکمی دستور تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای حل اختلافات صادر نمایند و نخستین وظیفه آن را چنین تبیین نمایند که : درصورتی که بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان شرعاً و قانونا توافق حاصل نشد، مجمعی برای تشخیص مصلحت نظام اسلامی تشکیل گردد؛ و در صورت لزوم از کارشناسان دیگری هم دعوت به عمل آید و پس از مشورت های لازم، رأی اکثریت اعضای حاضر این مجمع مورد عمل قرار گیرد.

[2] و بدین ترتیب بود که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران -اصلاحیه سال 1368- نهاد جدیدی به نام مجمع تشخیص مصلحت نظام برنهادهای موجود مؤثر در تشکیلات حکومتی نظام جمهوری اسلامی ایران افزوده شد.

اصل 112 اصلاحی قانون اساسی تشکیل این نهاد و هدف از تشکیل آن را اعلام می دارد.

این مجمع که به دستور رهبر و زیر نظر او تشکیل می شود و اعضای آن را معظم له تعیین می نماید علاوه بر اینکه عنوان بازوی مشورتی رهبر را دارد، در تصویب و تایید قوانین نیز نقش دارد و در برخی موارد سرانجام تصویب نهایی قانون به نظر آن مجمع موکول شده است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ نهادی انقلابی یا ساختاری در راستای عرفی سازی دین؟! اگرچه کار ویژه این نهاد انقلابی از ابتدای آن کاملاً مشخص بود و آن روزگاران برای تشخیص احکام اولیه و ثانویه کار خود را آغاز نمود اما از ابتدای تشکیل مجمع تشخیص مصلحت، بسیاری این دغدغه را داشتند که وجود چنین سازوکاری درنهایت به جای راهگشایی برای نظام اسلامی به عرفی شدن قوانین و احکام اسلامی بیانجامد و فلسفه تشکیل حکومت اسلامی را زیر سؤال ببرد! این دغدغه زمانی رسمیت بیشتری پیدا می کند که در نظر داشته باشیم تا پیش از به وجود آمدن چنین رویه ای طبق قانون اساسی ،تشخیص شورای نگهبان همواره ملاک و اعتبار شرعی قوانین بود در صورت مشاهده کوچک ترین مغایرتی میان قوانین موضوعه و احکام دینی، نظر به رد قانون می دانند و جای شک و شبهه ای باقی نمی گذاشتند.

این دغدغه- که کاملاً درست و بر حق مطرح شده است- در حالی بیان می گردد که با نگاهی کوتاه به فقه شیعه و رهنمودهای مقام معظم رهبری به اعضای شورا تا اندازه زیادی مرتفع شده است و می توان از رهگذر چنین ساختاری نیز به تأمین اهداف شارع مقدس پرداخت.

از همین رهگذر میرزای قمی در قوانین در تعریف مصلحت می فرماید: مراد از مصلحت، دفع ضرر و کسب منفعت برای آخرت و دنیا است .

بعضی از معاصرین نیز معتقدند: مصلحت هم به لحاظ وزن ادبیاتی و هم در معنا، مانند منفعت است و برخی دیگر می گویند: مصلحت در لغت به معنای منفعت است و در اصطلاح علمای‏ شریعت عبارت است از منفعتی که شارع مقدس آن را برای حفظ دین و نفوس و عقول بندگان موردتوجه قرار داده است.

[3] از سوی دیگر دایره مصلحت اندیشی فقیه نیز در فقه شیعه مشخص و معین هست؛ چنانکه میرزای نایینی در حوزه ی مصلحت اندیشی، حاکم را به مباح ها و رواها (به معنی اعم آن، یعنی حوزه ی احکام غیر الزامی) محدود کرده و گفته اند حاکم اسلامی می تواند در حوزه ی مباح ها و رواها به سنجش مصالح و پیش داشتن مصلحت اهم بپردازد و درنتیجه به کاری دستور دهد یا از آن بازدارد.

[4] شهید صدر نیز که از ایشان به عنوان نظریه پرداز منطقه الفراغ یاد می شود، پس از استدلال بر اینکه ولی فقیه در دوره ی غیبت حق تشخیص مصالح و قانون گذاری بر اساس آن را دارد می نویسد: هر کاری که نص شرعی بر حرام یا واجب بودن آن دلالت نکند، برای ولی امر، رواست که صفت و حکم ثانوی به آن بدهد.

پس اگر او از کاری که رواست، بازدارد آن کار حرام می گردد و اگر به آن دستور دهد، واجب می شود.

[5] گذشته از آن با نگاهی به آراء مقام معظم رهبری پیرامون تشخیص مصلحت درمی یابیم که این تشخیص نیز کاملاً قانونمند بوده و مشخصه های خاص خود را دارد.

در نگاه ایشان نه تنها باید مصلحت بودن مصلحت به تماماً و بارأی اکثریت قاطع مشخص شود، بلکه باید اهم بودن آن نیز اثبات شود و ایشان اهم بودن مصلحت را یکی از چارچوب های تشخیص مصلحت برشمردند.

[6] نکته مهم دیگر که موضوعیت می‎یابد موقتی و زمان‎مند بودن احکام مصلحتی است.

رهبر انقلاب در همین رابطه تصریح دارند که : باید دوره و زمان همه ی احکامی که به عنوان مصلحت صادر می شود، مشخص باشد.

[7] ایشان حتی در خصوص سیاست‎های کلی نیز تصریح دارند: مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در عین تصویب و تثبیت سیاست‎های کلی نظام همواره آمادگی تغییر این سیاست‎ها بر اساس برخی اقتضائات داخلی و یا خارجی را داشته باشد.

[8] علاوه بر همه این موارد، در دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با اعضای مجمع، انقلابی ماندن از شاخصه های مهم این نهاد و ساختار معرفی شده است که همین موضوع نیز می تواند تضمین گر حفظ مصلحت در چارچوب های تعریف شده انقلاب اسلامی باشد.

ایشان در همین رابطه تصریح دارند که: مجمع تشخیص مصلحت، یادآور امام بزرگوار و فراورده ی انقلاب است، و در فرایند اداره و مدیریت کشور دارای تأثیر بسیار مهمی است؛ بنابراین باید تفکرات امام و انقلاب بر آن کاملاً حاکم باشد، انقلابی فکر و عمل کند و هیچ مصوبه، موضع گیری یا اقدامی متفاوت با مبانی اصلی انقلاب و میراث گران قدر امام از آن مشاهده نشود.

با در نظر گرفت این موارد درمی یابیم که اولاً چارچوب مصلحت در فقه شیعه دارای تعریف بسیار مشخص و دقیقی است و نمی توان قائل به اباحه فقه شیعه در رابطه با مصلحت بود.

در گام بعدی نیز تجربه مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام و راهبردهای کلان حاکم بر آن به خوبی حکایت از آن دارد که مصلحت اندیشی نیز می بایست در چارچوب شرع مقدس و زیر پرچم انقلابی گری صورت بگیرد که از این رهگذر نیز نباید نگران زیر پا نهادن مقاصد شریعت باشیم.

مصلحت در سایه انقلابی گری است که می تواند میراث انقلاب را برای ملت و کشور حفظ کند به همین دلیل بود که مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با اعضای مجمع بر این مورد تأکید بسیار داشتند: " مجمع باید صد در صد انقلابی، فکر و عمل کند و انقلابی باقی بماند.

" پی نوشت ها: [1] - صحیفه امام خمینی، جلد 15، صفحه 297.

[2] - همان، جلد 20، صفحه 463.

[3] - ره یافتی نو به ضوابط تشخیص مصلحت، از ضابطه تا فرآیند، فصلنامه سیاست های راهبردی و کلان، دوره 1، شماره 2، تابستان 1392.

[4] - نایینی، محمد حسین، تنبیه الامه و تنزیه المله، ص74.

[5] - صدر، محمدباقر، اقتصادنا، 726.

[6] - بیانات در دیدار رییس و اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، 20/1/1391.

[7] - همان.

[8] - بیانات در با دیدار اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، 17/1/1381.


کلید واژه ها: مجمع تشخیص مصلحت - اسلامی - مجمع تشخیص مصلحت نظام - مجلس شورای اسلامی - تشخیص - جمهوری اسلامی - ساختار - قوانین - نظام - قانون - مجلس - شورا - حکومت - شورای - اداره - جامعه - نمایندگان مجلس - جمهوری - نظام اسلامی - قانون اساسی - مصوبات مجلس - ایران - تاریخ - قانون کار - کشور - شیعه - اجتماعی - ابتدایی - تاریخی - اختلال

آخرین اخبار سرویس:
روحانی فرا رسیدن سالروز استقلال و روز ملی تونس را تبریک گفت

دلنوشته همسر شهید رضا دامرودی به مناسبت تحویل سال جدید

با حضور روحانی راه ْآهن تهران کرمانشاه افتتاح شد

سخنگوی وزارت کشور: مسافران نوروزی به اعلانات نهادهای رسمی توجه کنند

درخواست العبادی از استانداران برای بی طرفی در انتخابات مجلس

چند خبر کوتاه

سردار اشتری: سال 96 سالی حساس و با مأموریت های متعدد بود

افتتاح رسمی راه آهن کرمانشاه با حضور رییس جمهور+فیلم

امیدوارم سال 97 لبریز از رفاه روزافزون برای همه ملت ها باشد

اختصاص بودجه به پروژه راستگرد دسترسی جاده شهریار - فتح و تقاطع اندیشه - لشگری

دانلود آهنگ جدید عماد میر بنام تحویل سال

حمایت شهرداران کلانشهرها از نامه نجفی به روحانی

تور رایگان اردبیل گردی ویژه مسافران

کرمانشاه مهیای استقبال از میهمانان

تکلیف مردم را روشن کنید؛ بالاخره «بیماری» یا «فشار از بالا»؟!

هوای پایتخت در وضعیت سالم قرار دارد

وزیراطلاعات: امنیت کشور را خود مردم به وجود آوردند /اختلاف و تفرقه باعث عقب ماندگی است

حرکت جالب مردم نجف آباد اصفهان

درخواست مرکل از روسیه برای اثبات بی گناهی خود در قضیه جاسوس روس

رامبد جوان و جناب خان میهمان مهران مدیری در دورهمی

عباس با متهم کردن حماس؛ مجازات های جدیدی را علیه غزه اعمال کرد

تلاش سنا برای پایان دادن حمایت امریکا از عربستان در جنگ یمن

استاندار:20هزار تخت در استان اردبیل برای اسکان مسافران نورزی آماده شده است

‎پاسخگوی سوال دانشجویان جهت شفاف سازی تخلفات اداره استاندارد استان مرکزی باشید

دیدار نوروزی «رحمان» با روشنفکران تاجیک + تصاویر

رعایت ایمنی و عمل به قانون دو مولفه کاهش تصادفات جاده ای

مردم عامل ایجاد امنیت در کشور هستند

پیام نوروزی رییس جمهور آلمان

آمد بهار جانها/استقبال از سفر مقام معظم رهبری به مشهد مقدس

مرودشت آماده استقبال از میهمانان نوروزی

30 المان ویژه نوروز در میادین شهر زاهدان نصب شد

راه آهن ملایر-کرمانشاه افتتاح می شود

سخنگوی وزارت کشور: مسافران نوروزی به اعلانات نهادهای رسمی توجه کنند

توصیه های مسافرتی وزارت خارجه در ایام نوروز

مسئول فرهنگی اوقاف ورامین در گفت وگو با فارس مطرح کرد امامزاده ابراهیم (ع) میزبان عاشقان اهل بیت در لحظه تحویل سال در قالب طرح «آرامش بهاری»

پیام نوروزی رییس جمهور آمریکا چه بود؟ | فرافکنی دوباره ترامپ علیه ایران در پیام نوروزی

دعای تحویل سال نو با اجرای گروه محمد رسول الله(ص)+فیلم

مقام معظم رهبری فردا در حرم امام رضا سخنرانی می کنند

روحانی دستور رفع سریع مشکلات زلزله زدگان کرمانشاه را صادر کرد

باید تلاش کنیم همه منازل آسیب دیده این منطقه تا پایان تابستان 97 تکمیل و تحویل داده شود

مردم عامل ایجاد امنیت در کشور هستند

روحانی سالروز استقلال و روز ملی تونس را تبریک گفت

پیامک نوروزی روحانی به مردم

ربیعی:سالی پرکار و پرمسئولیت در پیش داریم

امتناع ترامپ از ارسال پیام تبریک برای پوتین

نمایشگاه نوروزی بهشت بانو آغاز به کارکرد

رده بندی بهترین شهرهای جهان اعلام شد

نقش ویژه روحانیون در معرفت افزایی میان زائران راهیان نور

مهران غفوریان: آنقدر لاغر نمی شوم که دیگر به من نقش ندهند

تمام تلاش ما تکمیل اسکان دائمی روستاها در اسرع وقت است

تسهیلاتی برای زائران در ایام حضور در راهیان نور فراهم شده است

افتتاح رسمی راه آهن کرمانشاه با حضور رییس جمهور

دیدنی های زنجان در یک نگاه

شروع طرح فرهنگی آرامش بهاری درقالب خیمه های معرفت در 92 بقعه و امامزاده شاخص خوزستان

افتتاح خیابانی به نام آیت الله طبسی امروز در مشهد

آمادگی تمامی استان ها برای میزبانی مسافران نوروزی/لزوم همکاری مردم با ماموران ناجا برای برقراری نظم و امنیت

دانلود آهنگ جدید احسان شریفی مقدم بنام عشق ایده آل

ایران از همکاری باهمسایگان برای تقویت امنیت وتوسعه استقبال می کند

روحانی فرا رسیدن سالروز استقلال و روز ملی تونس را تبریک گفت

پست های عامیانه و تحقیر ایران و ایرانی +عکس

حکم پرونده کانون ازدواج آسان صادر شد

نوروز نویدبخش همبستگی ملی است

تاکید روحانی بر تکمیل و تحویل منازل آسیب دیده زلزله زدگان تا پایان تابستان

کاریکاتور | خبرساز ترین چهره های سال 96

همه اقشار جامعه در برابر شهدا مسئولند

سامانی سخنگوی وزارت کشور خبر داد آمادگی تمامی استان ها برای میزبانی مسافران نوروزی/ برگزاری جلسه ستاد تسهیل سفر به ریاست استانداران

همه منازل روستای میرمیرو تا پایان تابستان تحویل می شود

آخرین مهلت دریافت کارت ملی هوشمند اعلام شد

پیوستن عارف و نوبخت به "کمپین نه به تصادفات"

مردم عامل ایجاد امنیت در کشور هستند

30 المان ویژه نوروز در میادین شهر زاهدان نصب شد

مهران غفوریان: آنقدر لاغر نمی شوم که دیگر به من نقش ندهند

ربیعی نماینده کارگران در شورای عالی کار در اوایل پیروزی انقلاب

با موفقیت هایی کوچک مان جهان بهتری خواهیم ساخت

مخالفت قاطعانه آیت الله سیستانی با به حضور پذیرفتن "بن سلمان"

دولت به دنبال تقویت مرزها برای بهره مندی هرچه بیشتر مرزنشینان است

پرونده های تشکیل شده در ایام نوروز خارج از نوبت رسیدگی می شود

اشتری: هیچ تهدیدی در مرزها متوجه ما نیست

آغاز طرح نوروزی با حضور 25 هزار نیروی پلیس

معاون وزیر علوم: خبر جدیدی از وضعیت دانشجویان بازداشتی نداریم

نامه انتقادی وزیر راه به لاریجانی؛ برای رفعه شبهه ها در استیضاح ها چاره اندیشی کنید /استیضاح کنندگان من از ارایه اسناد در کمیسیون خودداری می کردند /در هر سه استیضاح شاهد طرح موضوع های خارج از موارد استیضاح به عنوان برگ های کوبنده استیضاح کنندگان بودم

ترامپ در پیام نوروزی اش از حکومت ایران انتقاد کرد

مسابقه ویژه عیدانه ایسوس

حضور روحانی در روستای زلزله زده میرمیروی شهرستان سرپل ذهاب

مراسم تحویل سال حرم رضوی از ساعت 15:30 دقیقه آغاز می شود

دولت به دنبال تقویت مرزها برای بهره مندی هرچه بیشتر مرزنشینان است

«نظربایف » به سمرقند می رود

حضور رییس جمهوری در روستای زلزله زده «فتاح بگ»

رییس مجلس شورای اسلامی در جمع کودکان بی سرپرست

برگزاری نخستین همایش روایت شفاهی از تاریخ نهان بندر لنگه

دولت به دنبال تقویت مرزها برای بهره مندی هرچه بیشتر مرزنشینان است

فعالیت 8 باب کتابخانه عمومی در ایام تعطیلات نوروزی در استان

همه منازل روستای میرمیرو تا پایان تابستان تحویل می شود

تشدید تدابیر امنیتی در آستانه نوروز در قرقیزستان

روحانی در جمع مردم زلزله زده روستای میرمیرو سرپل ذهاب: دولت تا رفع همه مشکلات مردم، در کنار آنها خواهد بود/ همه منازل آسیب دیده تا پایان تابستان 97 تکمیل و تحویل داده شود

دانلود آهنگ جدید میلاد پرچمی بنام تاوان

با دانشگاه های غیراستاندارد در افغانستان برخورد می شود

حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست وظیفه همه مسئولان است

برپایی کرسی تلاوت فجر تا امنیت پرواز در دهه پایانی سال96+صوت و عکس

برگزاری چهارمین همایش سالانه امامزاده نورالدین(ع) کهگیلویه

نهادی انقلابی یا ساختاری در راستای عرفی سازی مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ مرز میان مصلحت و عرفی شدن

نهادی انقلابی یا ساختاری در راستای عرفی سازی مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ مرز میان مصلحت و عرفی شدن