مطالب مرتبط:
روحیه جهادی جوانان انقلابی ستون های نظام را مستحکم کرده است
روحیه جهادی جوانان انقلابی ستون های نظام را مستحکم کرده است
سردبیر استان های خبرگزاری فارس: آیت الله حسنی نماد روحانیت انقلابی است/ ایشان چهره ای فروزان در تاریخ انقلاب اسلامی است
حاجی بابایی پیام عاشورا انقلابی بودن و انقلابی ماندن در بحرانی ترین صحنه های تاریخ است
اقدام انقلابی در برابر نقض برجام، بهترین پاسخ به سخنان رییس جمهور آمریکا/ ایستادگی و مقاومت؛ گفتمان امام راحل و انقلاب اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 مهر 1396 ساعت 02:312017-09-22سياسي

نهادی انقلابی یا ساختاری در راستای عرفی سازی مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ مرز میان مصلحت و عرفی شدن


از ابتدای تشکیل مجمع تشخیص مصلحت، بسیاری این دغدغه را داشتند که وجود چنین سازوکاری درنهایت به جای راهگشایی برای نظام اسلامی به عرفی شدن قوانین و احکام اسلامی بیانجامد و فلسفه تشکیل حکومت اسلامی را زیر سؤال ببرد! - تشکیل حکومت اسلامی در سال 1357 نقطه عطفی در تاریخ فقه شیعه به حساب می آید؛ فقهی که علی رغم پرداختی غنی به مسائل اجتماعی و سیاسی تاکنون فرصتی نیافته بود تا خود را به منصه ظهور برساند، این بار مجالی برای به رخ کشاندن ظرفیت های خود پیدا نمود تا سخنی جدید در نحوه اداره جامعه را به میان آورد.

درعین حال ازجمله ظرایف فقهای شیعه ای که در ایران دست به تشکیل حکومت زدند آن بود که ساختارهای موجود در اداره جامعه را نیز پیش از آن به وجود آمده بود، نفی نکرده بلکه در آن دست به تغییرات زدند و با تکیه بر همان رویه ها سعی در جانمایی فقه و سایر معارف اسلامی در آن داشتند.

بر همین اساس بود که برای قانون گذاری نیز وجود قوه مقننه و مجلس شورا را نیز به رسمیت شناختند و با قرار دادن نهادی به نام شورای نگهبان-متشکل از فقها و حقوقدانان- سعی در رفع دغدغه مغایرت قوانین با شرع مقدس را دنبال نمودند.

اما ادامه کار این دو نهاد مسئول تهیه و تایید قوانین در کشور، باکمی چالش و اصطکاک مواجه گردید و تصویب قوانینی چون قانون کار و مسئله مربوط به مالکیت اراضی، نشان داد که در مواقعی این ساختار پاسخگو نیست و نیاز به سازوکاری است که بتوان به نحو بهتری جامعه را اداره کرد.

بدین ترتیب بود که نهادی به نام مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان ساختار پیش برنده در بطن جمهوری اسلامی ایران متولدشده و تا به امروز به کار خود ادامه داده است.

نگاهی به چرایی تشکیل و جایگاه قانونی مجمع تشخیص مصلحت تشکیل این مجمع به لحاظ تاریخی فراز و نشیب و سیر خاصی داشته است.

یکی از مهم ترین مسائل کشور در دهه ابتدایی پیروزی انقلاب مسئله تطابق مصوبات مجلس شورای اسلامی با موازین شرع و قانون اساسی و چالش هایی در این زمینه بوده است.

حضرت امام (ره) ابتدا و در سال 1360 طی نامه ای اجازه دادند نمایندگان مجلس مواردی را که بر اساس مصلحت نظام تشخیص می دهند بارأی اکثریت و با تصریح به موقت بودن تا وقتی که موضوع محقق است تصویب و اجرا کنند و ازنظر ایشان : آنچه در حفظ نظام جمهوری اسلامی دخالت دارد که فعل یا ترک آن موجب اختلال نظام می شود و آنچه ضرورت دارد که ترک آن یا فعل آن مستلزم فساد است و آنچه فعل یا ترک آن مستلزم حَرَج است پس از تشخیص موضوع به وسیله اکثریت وکلای مجلس شورای اسلامی، با تصریح به موقت بودن آن مادام که موضوع محقق است، و پس از رفع موضوع خودبه خود لغو می شود، مجازند در تصویب و اجرای آن.

[1] اما ادامه مسائل و مناقشات باعث شد امام خمینی (ره) در سال 1366 طی حکمی دستور تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای حل اختلافات صادر نمایند و نخستین وظیفه آن را چنین تبیین نمایند که : درصورتی که بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان شرعاً و قانونا توافق حاصل نشد، مجمعی برای تشخیص مصلحت نظام اسلامی تشکیل گردد؛ و در صورت لزوم از کارشناسان دیگری هم دعوت به عمل آید و پس از مشورت های لازم، رأی اکثریت اعضای حاضر این مجمع مورد عمل قرار گیرد.

[2] و بدین ترتیب بود که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران -اصلاحیه سال 1368- نهاد جدیدی به نام مجمع تشخیص مصلحت نظام برنهادهای موجود مؤثر در تشکیلات حکومتی نظام جمهوری اسلامی ایران افزوده شد.

اصل 112 اصلاحی قانون اساسی تشکیل این نهاد و هدف از تشکیل آن را اعلام می دارد.

این مجمع که به دستور رهبر و زیر نظر او تشکیل می شود و اعضای آن را معظم له تعیین می نماید علاوه بر اینکه عنوان بازوی مشورتی رهبر را دارد، در تصویب و تایید قوانین نیز نقش دارد و در برخی موارد سرانجام تصویب نهایی قانون به نظر آن مجمع موکول شده است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ نهادی انقلابی یا ساختاری در راستای عرفی سازی دین؟! اگرچه کار ویژه این نهاد انقلابی از ابتدای آن کاملاً مشخص بود و آن روزگاران برای تشخیص احکام اولیه و ثانویه کار خود را آغاز نمود اما از ابتدای تشکیل مجمع تشخیص مصلحت، بسیاری این دغدغه را داشتند که وجود چنین سازوکاری درنهایت به جای راهگشایی برای نظام اسلامی به عرفی شدن قوانین و احکام اسلامی بیانجامد و فلسفه تشکیل حکومت اسلامی را زیر سؤال ببرد! این دغدغه زمانی رسمیت بیشتری پیدا می کند که در نظر داشته باشیم تا پیش از به وجود آمدن چنین رویه ای طبق قانون اساسی ،تشخیص شورای نگهبان همواره ملاک و اعتبار شرعی قوانین بود در صورت مشاهده کوچک ترین مغایرتی میان قوانین موضوعه و احکام دینی، نظر به رد قانون می دانند و جای شک و شبهه ای باقی نمی گذاشتند.

این دغدغه- که کاملاً درست و بر حق مطرح شده است- در حالی بیان می گردد که با نگاهی کوتاه به فقه شیعه و رهنمودهای مقام معظم رهبری به اعضای شورا تا اندازه زیادی مرتفع شده است و می توان از رهگذر چنین ساختاری نیز به تأمین اهداف شارع مقدس پرداخت.

از همین رهگذر میرزای قمی در قوانین در تعریف مصلحت می فرماید: مراد از مصلحت، دفع ضرر و کسب منفعت برای آخرت و دنیا است .

بعضی از معاصرین نیز معتقدند: مصلحت هم به لحاظ وزن ادبیاتی و هم در معنا، مانند منفعت است و برخی دیگر می گویند: مصلحت در لغت به معنای منفعت است و در اصطلاح علمای‏ شریعت عبارت است از منفعتی که شارع مقدس آن را برای حفظ دین و نفوس و عقول بندگان موردتوجه قرار داده است.

[3] از سوی دیگر دایره مصلحت اندیشی فقیه نیز در فقه شیعه مشخص و معین هست؛ چنانکه میرزای نایینی در حوزه ی مصلحت اندیشی، حاکم را به مباح ها و رواها (به معنی اعم آن، یعنی حوزه ی احکام غیر الزامی) محدود کرده و گفته اند حاکم اسلامی می تواند در حوزه ی مباح ها و رواها به سنجش مصالح و پیش داشتن مصلحت اهم بپردازد و درنتیجه به کاری دستور دهد یا از آن بازدارد.

[4] شهید صدر نیز که از ایشان به عنوان نظریه پرداز منطقه الفراغ یاد می شود، پس از استدلال بر اینکه ولی فقیه در دوره ی غیبت حق تشخیص مصالح و قانون گذاری بر اساس آن را دارد می نویسد: هر کاری که نص شرعی بر حرام یا واجب بودن آن دلالت نکند، برای ولی امر، رواست که صفت و حکم ثانوی به آن بدهد.

پس اگر او از کاری که رواست، بازدارد آن کار حرام می گردد و اگر به آن دستور دهد، واجب می شود.

[5] گذشته از آن با نگاهی به آراء مقام معظم رهبری پیرامون تشخیص مصلحت درمی یابیم که این تشخیص نیز کاملاً قانونمند بوده و مشخصه های خاص خود را دارد.

در نگاه ایشان نه تنها باید مصلحت بودن مصلحت به تماماً و بارأی اکثریت قاطع مشخص شود، بلکه باید اهم بودن آن نیز اثبات شود و ایشان اهم بودن مصلحت را یکی از چارچوب های تشخیص مصلحت برشمردند.

[6] نکته مهم دیگر که موضوعیت می‎یابد موقتی و زمان‎مند بودن احکام مصلحتی است.

رهبر انقلاب در همین رابطه تصریح دارند که : باید دوره و زمان همه ی احکامی که به عنوان مصلحت صادر می شود، مشخص باشد.

[7] ایشان حتی در خصوص سیاست‎های کلی نیز تصریح دارند: مجمع تشخیص مصلحت نظام باید در عین تصویب و تثبیت سیاست‎های کلی نظام همواره آمادگی تغییر این سیاست‎ها بر اساس برخی اقتضائات داخلی و یا خارجی را داشته باشد.

[8] علاوه بر همه این موارد، در دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با اعضای مجمع، انقلابی ماندن از شاخصه های مهم این نهاد و ساختار معرفی شده است که همین موضوع نیز می تواند تضمین گر حفظ مصلحت در چارچوب های تعریف شده انقلاب اسلامی باشد.

ایشان در همین رابطه تصریح دارند که: مجمع تشخیص مصلحت، یادآور امام بزرگوار و فراورده ی انقلاب است، و در فرایند اداره و مدیریت کشور دارای تأثیر بسیار مهمی است؛ بنابراین باید تفکرات امام و انقلاب بر آن کاملاً حاکم باشد، انقلابی فکر و عمل کند و هیچ مصوبه، موضع گیری یا اقدامی متفاوت با مبانی اصلی انقلاب و میراث گران قدر امام از آن مشاهده نشود.

با در نظر گرفت این موارد درمی یابیم که اولاً چارچوب مصلحت در فقه شیعه دارای تعریف بسیار مشخص و دقیقی است و نمی توان قائل به اباحه فقه شیعه در رابطه با مصلحت بود.

در گام بعدی نیز تجربه مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام و راهبردهای کلان حاکم بر آن به خوبی حکایت از آن دارد که مصلحت اندیشی نیز می بایست در چارچوب شرع مقدس و زیر پرچم انقلابی گری صورت بگیرد که از این رهگذر نیز نباید نگران زیر پا نهادن مقاصد شریعت باشیم.

مصلحت در سایه انقلابی گری است که می تواند میراث انقلاب را برای ملت و کشور حفظ کند به همین دلیل بود که مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با اعضای مجمع بر این مورد تأکید بسیار داشتند: " مجمع باید صد در صد انقلابی، فکر و عمل کند و انقلابی باقی بماند.

" پی نوشت ها: [1] - صحیفه امام خمینی، جلد 15، صفحه 297.

[2] - همان، جلد 20، صفحه 463.

[3] - ره یافتی نو به ضوابط تشخیص مصلحت، از ضابطه تا فرآیند، فصلنامه سیاست های راهبردی و کلان، دوره 1، شماره 2، تابستان 1392.

[4] - نایینی، محمد حسین، تنبیه الامه و تنزیه المله، ص74.

[5] - صدر، محمدباقر، اقتصادنا، 726.

[6] - بیانات در دیدار رییس و اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، 20/1/1391.

[7] - همان.

[8] - بیانات در با دیدار اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، 17/1/1381.


کلید واژه ها: مجمع تشخیص مصلحت - اسلامی - مجمع تشخیص مصلحت نظام - مجلس شورای اسلامی - تشخیص - جمهوری اسلامی - ساختار - قوانین - نظام - قانون - مجلس - شورا - حکومت - شورای - اداره - جامعه - نمایندگان مجلس - جمهوری - نظام اسلامی - قانون اساسی - مصوبات مجلس - ایران - تاریخ - قانون کار - کشور - شیعه - اجتماعی - ابتدایی - تاریخی - اختلال

آخرین اخبار سرویس:
تصمیم گیری درمورد وضعیت مدارس مناطق زلزله زده

آیت الله جوادی آملی:آیت الله هاشمی در همه حال ناصح ملت، انقلاب و نظام بود

سفر هیئت کنسولی سفارت ایران در پاریس به جنوب فرانسه

رضایی: پرونده فتنه داعش برای همیشه بسته شد

مدیر عامل جدید سایپا انتخاب شد

جوادی آملی: هسته اصلی خلق و خوی آیت الله هاشمی اعتدال بود/ او ناصح ملت و نظام بود

بررسی مشکلات کارگران و بازنشستگان در مجلس

نوید شتاب بخشی پرداخت تسهیلات بازسازی مکان های خسارت دیده از سیل در لامرد

کارت دانش آموزی شهید حسن باقری

انتقاد سلیمانی از حضور چهره های مشهور در مناطق زلزله زده/ تف به این همه ریا +عکس

مدافع حرم سبزواری به جمع شهدا پیوست +عکس

نام 2 فرد و 4 شرکت مرتبط با ایران در فهرست تحریم ها قرار گرفت

حضور موگرینی در میان آوارگان روهینگیایی (عکس)

اعزام جمعی از بسیجیان سیستان و بلوچستان به بیت رهبری

قلم دوربین/ از بازدید سرزده رهبرمعظم انقلاب از مناطق زلزله زده تا برگزاری جلسه با ایشان

هدف از خاورمیانه جدید حفظ امنیت اسراییل است

روحانی به رییس جمهور کنیا تبریک گفت

7 ویژگی رفتاری امام رضا (ع) در مقابل همسر و فرزند

آمریکا 2 فرد و 2 شرکت ایرانی دیگر را تحریم کرد

زیبای امروز: دختری که سخنگوی وزارت دفاع روسیه شد+عکس

10 نکته مهم در مورد زلزله

مصادیق جدید قاچاق ارز مشخص شد

عیادت عارف و جمعی از اعضای شورای شهر تهران از عباس شیبانی

عارف و جمعی از اعضای شورای شهر تهران از عباس شیبانی عیادت کردند

فیلم/ سخنان جوانفکر درباره حمله لباس شخصی ها/ همواره تلاش می کردند صدای ما را خفه کنند/ اقدامات اخیر، ادامه خط شیمون پرز است

تحریم های مجدد آمریکا علیه ایران

دل نوشته یک زلزله زده خطاب به رهبرانقلاب

شغل پسر شهید رجایی +عکس

دیدار روسای ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران و روسیه

تشکیل شورای قرآنی دانشگاهیان در همدان

تشکیل ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در دادگستری یزد

استقبال پرشور مردم از نمایش «گفتگوی آب» در یزد

ایرنا، سپاه را درخصوص مقابله با جنگ نرم یاری دهد

31 محموله کمک های مردم زرندیه به غرب کشور ارسال شد

گزارش رییس سازمان تعزیرات حکومتی به کمیسیون قضایی

تغییر ظاهر میز چوبی با سیم ظرفشویی و سرکه!

توافقات تهران و بانکوک در زمینه انتقال محکومین به حبس

سرلشکر باقری وارد روسیه شد

بیانات در جلسه رسیدگی به مشکلات زلزله زدگان

انتظار ایران از سازمان ملل برای ایفای نقش پررنگ تر در حل مسائل افغانستان

توافقات تهران و بانکوک در زمینه توسعه مناسبات دو کشور

صاحب این «سلفی» دیروز شهید شد +عکس

رای کمیسیون حقوق بشر هلند به استفاده از حجاب در سر کار

عراقچی مطرح کرد: انتظار ایران از سازمان ملل برای ایفای نقشی پررنگ تر در حل مسائل افغانستان

پایان فتنه داعش

انتشار مجموعه کامل خاطرات سردار سلیمانی در آینده

آمریکا 2 فرد و 2 شرکت ایرانی دیگر را تحریم کرد

زمان اجرای حکم قاتل ستایش هنوز اعلام نشده

تحقیق و تفحص از مسکن مهر کلید خورد

کوتاه ترین و بلندترین انسان جهان در یک قاب+عکس

از مبارزه با رژیم پهلوی تا فرماندهی دستمال سرخ ها

روایت نقوی حسینی از نشست کمیسیون امنیت ملی

جزییات تشییع پیکر مطهر شهید فاطمیون در تهران

آخرین وضعیت گازرسانی به کرمانشاهِ زلزله زده

حضور فرمانده ناجا در یادمان شهدای بازی دراز

عکس کمتر دیده شده از حرم امام رضا (ع)

پرونده دانشجویان بورسیه بسته شد +جزییات

رضایی: پرونده فتنه داعش برای همیشه بسته شد

ایثارگران خاموش چه کسانی هستند

برگزاری آیین گرامی داشت شهدای گراش

بزرگترین بحران آلمان بعد از زمان هیتلر

رضایی: پرونده داعش برای همیشه بسته شد

توافقات تهران و بانکوک در زمینه انتقال محکومین به حبس

مقام ارشد سپاه درباره پیامد ورود شناورهای دشمنان با سوخت هسته ای به خلیج فارس

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با عراقچی دیدار کرد

تعیین مصادیق جدید قاچاق ارز

خانواده ها باید با ترویج فرهنگ وقف و وقف های جدید مشکلات جامعه را حل کنند

پرونده فتنه داعش برای همیشه بسته شد

عیادت عارف و جمعی از اعضای شورای شهر تهران از عباس شیبانی

فیلم کامل بازدید رهبر معظم انقلاب از مناطق زلزله زده

معاون شهرداری تهران: افتتاح خط 7 مترو بازی تبلیغاتی با جان مردم بود

تعیین مصادیق جدید قاچاق ارز

سفر رییس ستاد کل نیروهای مسلح به روسیه

ربیع الاول ,ماه شادی اهل بیت

شورا و شهرداری فارغ از مسائل سیاسی برای توسعه شهر گام بردارند

دختر زلزله زده در آغوش رهبر انقلاب+عکس

دیدار فرزندان رهبر انقلاب از مناطق زلزله زده کرمانشاه + عکس

دولت الکترونیک به زودی محقق می شود

«ریاض حجاب» استعفا کرد

سرلشکر باقری وارد سوچی شد

می خواستند فردی را از شهرداری رییس جمهور کنند/3 کار مهم روحانی

رضایی: پرونده فتنه داعش برای همیشه بسته شد

برگزاری مراسم تشییع پیکر شهید حسینی در تهران

پیشرفت کند طرح پوتین برای جوان سازی عرصه سیاسی

«مهدی موحدنیا» به کاروان شهدای مدافع حرم پیوست

مدافع حرم علیرضا جیلان به یاران شهیدش پیوست

برگزاری یازدهمین یادواره گرامیداشت شهدای کوی صفا در تبریز

اسفندماه؛ زمان برگزاری همایش بین المللی سیره علوی

انتظار ایران از سازمان ملل برای ایفای نقش پررنگ تر در حل مسائل افغانستان

پرواز تا بی نهایت

آمریکا 2 فرد و 2 شرکت ایرانی دیگر را تحریم کرد

عیادت عارف و اعضای شورای شهر تهران از عباس شیبانی

انبیاء آمده اند تا قوه تعقل انسان را تحریک کنند

آمریکا 2 فرد و 2 شرکت ایرانی را تحریم کرد

سیدحسن نصرالله: "سردار سلیمانی" از ابتدای نبرد البوکمال همواره در خط مقدم بود

یادواره شهدای مدافع حرم «یگان فاتحین»

مادر شهیدان «خورشید کلایی» درگذشت

آمریکا 2 فرد و 2 شرکت ایرانی دیگر را تحریم کرد

آمریکا 2 فرد و 2 شرکت ایرانی دیگر را تحریم کرد

امتحان خواستگار با ایجاد زمینه گناه/ فتوای حضرت آیت الله مکارم شیرازی

شهدای روحانی با گفتار و کردار خود مردم را به سمت آگاهی بخشی هدایت کردند

برگزاری جلسه دفاعیه «گونه شناسی رفتارها و گفتار نبوی در تبیین امامت امیرمومنان(ع)»

چهارمین نشست کنسولی ایران و تایلند در تههران برگزارشد

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس مطرح کرد بالا بودن آمار تلفات جاده ای با تولید شبه خودروهای فاقد کیفیت!/ 97 درصد صنایع قادر به صادرات تولیدات خود نیستند

آمریکا 2 فرد و 2 شرکت ایرانی را تحریم کرد (+اسامی)

جشن تولد در چادر زلزله زدگان (عکس)

توافقات تهران و بانکوک در زمینه انتقال محکومین به حبس

بطحایی و غلامی برای پاسخگویی مصائب آموزشی سه استان به مجلس می روند

انتقاد صباغیان از انفعال مجلس در قبال اعطای تسهیلات به کشاورزان+فیلم

انتظار ایران از سازمان ملل برای ایفای نقش پررنگ تر در حل مسائل افغانستان

میراث آیت الله هاشمی رفسنجانی حفظ وحدت و عظمت ملت ایران است

دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان با عراقچی

بازارچه خیریه درایتالیا برای کمک به زلزله زدگان

زندگی شهید حسن باقری فیلم می شود

سجده بر مهر چرک دار و سیاه چه حکمی دارد؟

شهادت دو رزمنده گیلانی و خوزستانی در سوریه

نامــه اش پس از شهادت به دستمان رسید

جذب بیش از دو هزار خادم در اماکن زیارتی لرستان

بعثی ها مثل انسان های اولیه با ما برخورد می کردند

تفسیر ابعاد بالایی قرآن تنها نزد اهل بیت(ع) است

کسی که نماز نمی خواند مالش حرام است

عکس/ کارت شناسایی یک داعشی

تصاویر/ حمایت مردم زیمبابوه از برکناری موگابه

در چهارمین نشست کنسولی دو کشور صورت گرفت توافقات ایران و تایلند در زمینه انتقال محکومان به حبس

نشست «وقف، خانواده و سبک زندگی اسلامی»

آمریکا 2 فرد و 2 شرکت ایرانی دیگر را تحریم کرد

سید حسن نصرالله:آزادسازی شهر بوکمال پایان دولت داعش است

درد دل های زلزله زدگان با رهبر معظم انقلاب

عیادت عارف و جمعی از اعضای شورای شهر تهران از عباس شیبانی

کرامات امام رضا(ع) را بسیار دیده ام

برپایی جشن آغاز امامت ولی عصر(عج) در مدارس

وقف منزل به ارزش 2 میلیارد ریال برای توسعه مسجد، ساخت دارالقرآن

نقش پر رنگ تر سازمان ملل در حل مسائل افغانستان و پیشبرد روند صلح و آشتی ملی در این کشور

حملات آتشی گسترده در نزدیکی سن پترزبورگ روسیه+ویدیو

تصاویر/ جلسه بررسی مسائل و مشکلات مدارس علمیه کردستان

استخدام حسابدار و کارمند اداری خانم در شرکت معتبر در تهران

آزمون استخدامی نفت باید به تعویق بیفتد

نماینده پارلمان جمهوری آذربایجان:ناتو از متفق ترکیه به تهدید کننده امنیت این کشور تبدیل شده است

داستان واعظ و روضه درگوشی

ناوگروه صلح و دوستی پاکستان در بندرعباس پهلو گرفت

عیادت عارف و جمعی از اعضای شورای شهر تهران از عباس شیبانی

بویینگ هفته آینده به تهران می آید

شهادت دانشجوی دانشگاه آزاد در نبرد با تکفیری ها

دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با عراقچی

مراسم بزرگداشت ملاحسن دزلی شاعر و عارف نامی کردستان برگزار شد

مسائل خودروسازی کشور در نشست کمیسیون صنایع مجلس با حضور مدیرعامل ایران خودرو بررسی شد

استاندار چهارمحال وبختیاری: شهدا با نثار خونشان پایمردی و صلابت را به تصویر کشیدند

پلیس پاکستان با معترضان دولت در فیض آباد اسلام آباد درگیر شد

غلامرضا علی بابایی درگذشت

دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با عراقچی

شورای پنجم رشت تاکنون نتوانسته هیچ کاری برای مردم انجام دهد

مدیرکل مدیریت بحران استان ایلام: مردم مهران در فضاهای باز قرار بگیرند

اسماعیل قهرمان دوباره رییس مجلس ترکیه شد

عراقچی در دیدار نماینده ویژه دبیرکل در امور افغانستان خواستار شد

استخدام متخصص بازاریابی و فروش خانم آشنا به word و excel 

بالاخره جهانگیری شب زلزله کجا بود؟

سردار باقری وارد روسیه شد + موضوع مذاکرات

تاکید وزیر امور خارجه روسیه بر اهمیت همکاری های ایران ، روسیه و جمهوری آذربایجان

سیاسی کاری مسئولان دولتی بعد از زلزله/ وحدت مثال زدنی ارتش و سپاه در امدادرسانی

سیدحسن نصرالله: باید قدردان آیت الله خامنه ای و مسئولان ایران باشیم/ عربستان کجا با داعش جنگیده است؟ /حریری تا زمان بازگشتش مستعفی محسوب نمی شود

اعضای کمیسیون بودجه به منظور برآورد مالی بودجه 97 از مناطق زلزله زده بازدید می کنند

خبر شهادت مدافع گیلانی «بابک نوری هریس» تایید شد

چرا اعدام قاتل ستایش مرتب به تعویق می افتد؟

4 مصوبه فرمانده کل قوا برای تسهیل در امور سربازان مناطق زلزله زده کرمانشاه

رییس مجلس ترکیه در سمت خود ابقا شد

رییس قوه قضاییه: عربستان، محور شرارت است

تجلیل از جهادگران عرصه سازندگی آذربایجان شرقی

افتتاح مدرسه خیّر ساز در روستای گز غربی بندرگز + فیلم

برپایی نمایشگاه «همه واقف باشیم» در سنندج

علما و روحانیون در طول تاریخ منادی اندیشه و تفکر جامع دینی بودند

عارف: همیشه رابطه خوبی با آقای جنتی داشتم

کمالوندی: هیچ مانعی از اروپا برای فروش آب سنگین ایران نیست

آمریکا، ایرانیانی که بدون پول فیلم دانلود می کنند را معرفی می کند

فیلم/ لحظاتی از حضور رهبر انقلاب در جمع مردم داغدار کرمانشاه

سرلشکر محمد باقری رییس جدید ستاد کل نیروهای مسلح

عراقچی با نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان دیدار کرد

جدول/ قیمت آپارتمانهای ارزان تهران

افتخار بسیج خدمت به مردم است

عضو هیأت رییسه مجلس خبرگان رهبری: برخورد با جرائم مشهود از وظایف اصلی ناجاست/ نیروی انتظامی با تمام توان و اقتدار تابع ولایت فقیه باشد

سرلشکر باقری وارد روسیه شد

احیای اراضی استان های ایلام و خوزستان از مهمترین پروژه های اقتصاد مقاومتی است

آزادی البوکمال به معنای پایان کار داعش است

سید حسن نصرالله: قاطعانه مسأله شلیک موشک ایرانی به عربستان را رد می کنم/ قدرتی که داریم، با کمک ایران حاصل شده است

اسماعیل قهرمان دوباره رییس مجلس ترکیه شد

امام جمعه آستارا:بسیج سازندگی آسیب وارده به زلزله زدگان را کاهش داد

جدیدترین فیلم از حضور سردار سلیمانی در بوکمال سوریه

سرلشکر باقری وارد روسیه شد

پرونده دانشجویان بورسیه بسته می شود

حضور هیات پارلمانی ایران در اجلاس مجمع مجالس آسیایی

حضور رهبر انقلاب در چادر زلزله زدگان + عکس

سئوال مخاطبان اجرای تسهیلات کسرخدمت سربازی فرزندان ایثارگران چه شد؟

نمایندگان خاطی از فراکسیون امید اخراج می‎شوند؟

استخدام دامپزشک جهت مدیریت فنی و تسلط کامل به زبان انگلیسی

عکس نوشته(جملکس) زیبای امروز/دستانی که تکانم دادند...

استخدام حسابدار حرفه ای جهت شرکت معتبر معماری

سرلشکر باقری وارد روسیه شد

حمایت مرکل از برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی

دیدار نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با عراقچی

عراقچی در دیدار نماینده ویژه دبیرکل در امور افغانستان خواستار شد نقش پر رنگ تر سازمان ملل در حل مسائل افغانستان و پیشبرد روند صلح و آشتی ملی در این کشور

جلسه رسیدگی به مشکلات زلزله زدگان استان کرمانشاه با حضور مقام معظم رهبری

نهادی انقلابی یا ساختاری در راستای عرفی سازی مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ مرز میان مصلحت و عرفی شدن

نهادی انقلابی یا ساختاری در راستای عرفی سازی مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ مرز میان مصلحت و عرفی شدن