مطالب مرتبط:
وعده شیرین حاج قاسم سلیمانی درباره نابودی داعش
وعده شیرین حاج قاسم سلیمانی درباره نابودی داعش
پرونده احمدی نژاد به دادسرا ارجاع شد
ارجاع پرونده احمدی نژاد به دادسرا
دادستان کل کشور: ارجاع پرونده احمدی نژاد به دادسرا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 مهر 1396 ساعت 02:102017-09-22سياسي

پس لرزه های یک بدعت انتخاباتی/احمدی نژاد در دادگاه؛ احتمالا/مژده حاج قاسم برای پایان داعش/ضرورت پایش محرم از پیرایه ها/لبه تیز دلارهای کاغذی روی گلوی اقتصاد


بیانات مقام معظم رهبری در جمع خبرگان از جمله واکنش ایشان به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل، سخنان رییس جمهور در مراسم رزه نیروهای مسلح مبنی بر اینکه – برای دفاع از سرزمین خود از کسی اجازه نخواهیم گرفت-، - رهبر معطم انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان رهبری نیز با محکوم کردن اظهارات ترامپ، چنین رییس جمهوری را مایه شرم نخبگان آمریکایی دانست و سخنان رییس جمهور آمریکا را ناشی از عصبانیت و درماندگی خواندند.

بیشتر روزنامه های امروز بخش هایی از سخنان رهبری با دو محور یاد شده را در صفحه نخست خود تیتر کرده اند.

ماجرای سپنتا نیکنام و توقف فعالیت او در شورای شهر نیز موضوع داغ چند روزنامه امروز است.

ابتکار در گزارشی با عنوان پس لرزه های یک بدعت انتخاباتی این موضوع را بررسی کرده و شرق در گزارشی با عنوان مورد عجیب سپنتا نیکنام به این موضوع پرداخته است.

روزنامه همدلی با چاپ صفحه نخست روزنامه وقایع اتفاقیه در صفحه نخست خود خبر از تعطیلی این روزنامه داد و به صورت نمادین تصویری از آخرین شماره روزنامه وقایع را در صفحه نخست شماره امروزش جای داد.

این روزنامه تیتری با عنوان گناه خبرنگاران چیست را در کنار تصویر روزنامه تعطیل شده وقایع قرار داد.

تصاویری از رژه نیروهای مسلح، رونمایی از موشک بالستیک خرمشهر و سخنان رییس جمهور در این مراسم نیز از خطوط خبری مهم روزنامه های امروز است.

در ادامه تعدادی از یادداشت ها گزارش ها و سرمقاله های روزنامه های امروز را مرور می کنیم: پس لرزه های یک بدعت انتخاباتیابتکار در گزارشی توقف فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد و اختلاف نظر شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی درباره حضور اقلیت ها در انتخابات را بررسی کرد و نوشت: حکم اخیر دیوان عدالت اداری در مورد توقف فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد به یکی از خبرسازترین موضوعات چند روز گذشته تبدیل شده است و حتی برگزاری اجلاس سازمان ملل متحد و اظهارات چالش برانگیز ترامپ درباره ایران هم نتوانست آن مسئله را تحت تاثیر خود قرار دهد.

البته این اولین بار نیست که از نظر حقوقی و تفسیر قانونی بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی اختلاف نظر به وجود می آید و باعث کشمکش طولانی مدت می شود.

اولین بار زمانی این کش و قوس به اوج خود رسید که انتخابات مجلس دهم پس از تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی برگزار شد و مینو خالقی به عنوان گزینه سوم مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با رای قابل قبولی برگزیده شد.

ولی شورای نگهبان به استناد مدارکی جدید و تفسیر شخصی از نظارت استصوابی اجازه ورود منتخب سوم اصفهان را به مجلس شورای اسلامی نداد.

حالا این بار چالش دیگری در شورای شهر یزد به وجود آمده که شورای نگهبان با وجودی که مسئولیتی در قبال آن ندارد و مسئولیت آن با مجلس شورای اسلامی است، با تفسیر متفاوت، در پاسخ به شکایت یکی رقبای انتخاباتی سپنتا نیکنام، عضو برگزیده شورای شهر یزد که برای دومین دوره در انتخابات شورای این شهر شرکت کرده و رای لازم را به دست آورده است، به طور موقت طی حکم دیوان عدالت اداری شعبه 45 از ورود او به شورای شهر یزد جلوگیری کرده است.

با وجودی که سپنتا نیکنام، در دوره قبل شورای شهر یزد هم حضور داشت و در این دوره هم موفق شده است رای لازم برای حضور در انتخابات شورای شهر یزد را به دست آورد و مورد اعتماد مردم این شهر تاریخی قرار بگیرد، یکی از رقبای او با استناد به تفسیر دبیر شورای نگهبان درباره اقلیت های مذهبی، به دنبال جایگزین شدن به جای این نماینده زرتشتی یزد در شورای شهر است.

ابوالفضل موسوی نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در این باره به ابتکار گفت: آقای سپنتا نیکنام که از اقلیت های مذهبی شهر یزد است، با استناد به تفسیر شورای نگهبان که معتقد است اعضای شورای شهر نمی توانند از اقلیت های دینی و مذهبی باشند و بنا به شکایت یکی از رقبای انتخاباتی خود به دیوان عدالت اداری به صورت موقت از حضور در شورای شهر منع شده است.

البته پیش از این آقای لاریجانی در این باره تاکید کرده بود که باید طبق قانون درباره این موضوع برخورد شود.

سوال اینجاست؛ وقتی قانون اساسی صراحتا به اقلیت های مذهبی اجازه داده است در بالاترین مرجع قانون گذاری برای خود نمایندگانی داشته باشند، چرا برخی سعی دارند با برداشت شخصی و تفسیر از قانون یا صحیفه امام (ره) این حق را از اقلیت های دینی و مذهبی سلب کنند؟! البته موسوی نماینده یزد در این باره به ابتکار گفت: برداشت هیات اجرایی انتخابات از قوانین موجود این بوده که اقلیت های مذهبی هم می توانند در انتخابات شورا ها شرکت کنند در حالی که شورای نگهبان نظر دیگری دارد؛ بنابراین همه تلاش ها بر این است که چنین مسئله ای که ناشی از تفسیر شورای نگهبان است حل شود.

کشاورز هم در این باره تصریح کرد: اگر کسی با تمسک به عبارت با رعایت موازین اسلام انتهای اصل قانون اساسی رای، توجیه آنچه واقع شده به قاعده سبیل استناد کند، خواهیم گفت: درخصوص عضویت در شورای شهر موضوع همکاری، همیاری و همفکری اهالی یک شهر با یکدیگر برای اداره امور شهر مطرح است و بحث برتری کسی بر کسی اصولا قابل طرح نیست.

همچنین تقدم و تاخر افراد به اصطلاح جنبه رتبی دارد.

علاوه بر اینکه فردی که رای بیشتری آورده از پشتیبانی تعداد بیشتری از افراد اعم از مسلمان و غیر مسلمان برخوردار بوده است.

در زمانی که دشمنان نظام و مدعیان حقوق بشر در تلاشند جمهوری اسلامی را در عرصه بین المللی مغایر با حقوق اقلیت های دینی و شهروندی معرفی کنند، طرح چنین موضوعاتی به هیچ وجه نمی تواند به نفع حکومت اسلامی ایران باشد.

بنابر این مسئولان بلند پایه نظام باید نسبت به کوچکترین تحرکات و تصمیم گیری های خود حساس بوده و مراقب باشند با تصمیم گیری های حساسیت برانگیز، زمینه تخریب جمهوری اسلامی را برای دشمنان مهیا نکنند.

ضمن اینکه ادامه دار شدن چنین موضوعاتی از سوی شورای نگهبان، می تواند به بدعتی تبدیل شود و با تفسیر شخصی از هر موضوعی، اجرای قانون اساسی را در کشور با چالش مواجه کند.

احمدی نژاد در دادگاه؛ احتمالاآرمان در گزارشی که عنوان آن را تیتر اول شماره امروز خود انتخاب کره است به اظهارات دادستان کل درباره پرونده احمدی نژاد نوشت: پرونده احمدی نژاد به دادسرا ارجاع شد این جمله دادستان کل کشور یعنی پایان تردیدها! دیگر نامه نوشتن برای نمایندگان مجلس یا اخم کردن به دیوان محاسبات برای احمدی نژاد و رفقایش سودی ندارد و پرونده به دادسرا ارجاع شده است.

احمدی نژاد تن ها رییس جمهوری است که باید در دادگاه به دفاع از عملکرد خودش بپردازد به یادآورد که فراموش کرده بود روز حساب و کتابی هم هست که اگر چه سخنگوی قوه قضاییه تایید کرد زمان بررسی آن طولانی شده، اما بالاخره به آن رسیدگی خواهد شد.

دیروز دادستان کل کشور با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای واصله در خصوص پرونده محمود احمدی نژاد، گفت: پرونده وی به دادسرا ارجاع و در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار می گیرد.

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری ضمن بیان اینکه بخشی از مدارک و مستندات بانکی و شرکت نفت بابک زنجانی متهم اول نفتی موجود است، گفت: میزان کل اموال و دارایی متهم که با آن کارکرده و سودآوری داشته است مشخص نیست، اما آنچه اهمیت دارد اینکه دارایی وی باید برگردانده شود که متأسفانه تاکنون همکاری لازم را نداشته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازنامه نیوز وی به آخرین وضعیت پرونده محمود خاوری رییس اسبق بانک ملی ایران که چند سال گذشته با حیف ومیل بیت المال به کشور کانادا گریخته است نیز اشاره داشت و افزود: دادگاه ازنظر قانونی برای متهمانی که احضاریه صادرشده، ولی فرد در دادگاه حضور پیدا نمی کنند به صورت غیابی حکم صادر می کند و متهم نیز می تواند از حق قانونی خود استفاده و نسبت به حکم صادره اعتراض و واخواهی کند و آن اعتراض نیز مورد رسیدگی قرار می گیرد.

دادستان کل کشور در خصوص وضعیت پرونده حمیدرضا بقایی معاون رییس جمهور سابق نیز گفت: این پرونده در مرحله دادسرا و تحقیقات قرار دارد و در حال تکمیل شدن است و در مورد پرونده محمود احمدی نژاد نیز گزارش هایی دریافت و به دادسرا ارجاع شد که در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار می گیرد.

منتظری اشاره ای نیز به پرونده حقوق های نجومی برخی مدیران داشت و افزود: در بررسی این موضوع باید گفت: به برخی موارد رسیدگی و مبالغ دریافتی مسترد شد، اما از نظر دادسرا جرمی منظور نشده است، چون اموال برگشته است و تعدادی نیز در دادسرا در حال رسیدگی و بررسی قرار دارد.

وی در پاسخ به سؤال مبنی بر تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در رسیدگی به وضعیت قاچاق کالا و ارز در کشور و آخرین اقدامات دادستانی کل کشور در این راستا اظهار داشت: دادستانی مسئولیت اجرایی در این خصوص ندارد، ولی اداره کلی در راستای پیگیری مسائل قاچاق کالا و ارز در دادستانی فعال شده است.

دادستان کل کشور ضمن بیان اینکه با همکاری سازمان گمرک اقدامات قابل توجهی در راستای مبارزه با قاچاق کالا انجام شده است، بیان کرد: باید نقش دستگاه های اجرایی و مسئول در مبارزه با قاچاق کالا و ارز پررنگ و جلوی این معضل در کشور گرفته شود.

مژده حاج قاسم برای پایان داعشوطن امروز در گزارشی نوشت: محسن حججی و داستان شهادت او آنقدر بزرگ و الهام بخش بود که برای مدتی همه توجهات را در ایران به خود جلب کرد، اما این روز ها همه از رشاد ت های یکی د یگر از قهرمانان بزرگ ایرانی می گویند.

شهید مرتضی حسین پور ملقب به شهید حسین قمی، فرماند ه محسن حججی بود که در میان فرماند هان جبهه مقاومت د ر عراق، سوریه و لبنان به شجاعت و ایثارگری مشهور بود.

شهید حسین پور، فرمانده شهید حججی بود و در همان عملیاتی که داعش شهید حججی را به اسارت گرفت، به شهاد ت رسید.

روز پنجشنبه مراسم اربعین شهید مرتضی حسین پور در زادگاه او، شهر لنگرود استان گیلان و با حضور میهمانانی از فرماند هان جبهه مقاومت در منطقه برگزار شد.

سخنران این مراسم، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده محبوب نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

سردار سلیمانی در این مراسم مژده داد تا کمتر از 3 ماه دیگر حکومت داعش ساقط خواهد شد و مرد م ایران جشن پیروزی خواهند گرفت.

فرماند ه نیروی سپاه قدس کشور روز پنجشنبه د ر این مراسم گفت: شهید حسین قمی از رزمندگان معروف و پرآوازه جبهه های عراق، سوریه و لبنان بود.

سردار قاسم سلیمانی به ویژگی های شهید حسین قمی اشاره کرد و افزود : این جوان سن زیاد ی نداشت، اما با سن کمش توانست تاثیر شگرفی د اشته باشد.

به حرمت حضرت معصومه (س) فامیلی قمی را برای خود ش انتخاب کرد.

وی گفت: مجاهدانی که از عراق، سوریه و لبنان د ر مراسم امروز آمده اند نشانه ریشه دواندن محبت این شهید در قلب های مجاهد ان منطقه و عالم است.

فرماند ه سپاه قد س همچنین با اشاره به اینکه شخصیت انسان ها د ر سختی ها و بحران نمایان می شود، گفت: شهید حسین قمی یکی از انسان هایی بود که توانست د ر سختی ها و بحران ها مد یریت کند و باعث نجات بیش از 100 نفر شود و با این کارش ثابت کرد هجمه د شمن هیچ اثری ند ارد.

فرماند ه سپاه قد س د ر اد امه تصریح کرد : من در پیامی که برای شهادت حججی دادم گفتم انتقام خواهیم گرفت.

سرد ار قاسم سلیمانی با بیان اینکه ما باید در وعده های مان صادق باشیم، خاطرنشان کرد : آن انتقام کمتر از 3 ماه دیگر انجام می شود و پایان د اعش و حکومت داعش در این کره خاکی خواهد بود.

وی گفت: ما ضربات خود مان را قاطعانه و بدون وقفه برای اینکه این 3 ماه را به 2 ماه تبدیل کنیم ادامه می دهیم و این شجره خبیثه و این غده سرطانی خطرناک را که ساخته دست آمریکا و اسراییل است ریشه کن می کنیم و جشن این پیروزی را در ایران و همه منطقه اعلام خواهیم کرد.

ضرورت پایش محرم از پیرایه هاولی الله شجاع پوریان مدیر مسئول همدلی سرمقاله امروز خود را به یادداشتی با عنوان ضرورت پایش محرم از پیرایه ها اختصاص داد و نوشت: اهمیت و جایگاه عزادارای سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) در جامعه مسلمان ایران برهیچ کس پوشیده نیست.

امام حسین (ع) به عنوان یکی از پیشوایان دینی الگویی موثر و بی بدیل در شکل گیری بسیاری از رویدادهای تاریخی و سیاسی کشورمان به شمار می آید.

تحلیل و تبیین فرهنگ دینی، مذهبی، اجتماعی و سیاسی جامعه ایران بدون پرداختن به حادثه کربلا و مکتب عاشورا کامل نیست.

نخست اینکه فرهنگ عاشورا و عزاداری ایام محرم ریشه در تاریخ و فرهنگ مردم ایران زمین دارد و به رغم آمد و رفت پادشاهان، حکومت ها و سلسله های مختلف با رویکرد ها و دیدگاه های اعتقادی متنوع، این فرهنگ هماره استوار و پررنگ تر از گذشته حفظ شده واز فروغ آن کاسته نشده است.

آنچه عاشورا را در طول قرن های مختلف زنده نگه داشته، اعتقاد و باور قلبی مردم، خودجوش و مردمی بودن مراسم بزرگداشت آن، مشارکت عمومی و تلفیق جنبه های عقلانی حادثه عاشورا با نمادهای احساسی و عاطفی و .

بوده است.

شوربختانه در دو دهه گذشته دخالت های تاملی در این مسیر رخ داده که نمی تواند پیامدهای مطلوبی به دنبال داشته باشد.

از سویی ورود مداحان و سخنرانان ایام سوگواری سالار شهیدان در موضع گیری های سیاسی و منازعات جناحی به عنوان یک آسیب جدی مطرح شده است.

عزادارانی که آموخته بودند در مراسم عزاداری مرام، مسلک و شیوه عملی و نظری امام حسین (ع) را فرا بگیرند، به صورت کاملا گزینشی مورد استفاده ابزاری برخی جریان های خاص قرار گرفته اند.

هنوز فراموش نکردیم در برخی انتخابات طرافداران یک جناح را در ارودگاه امام حسین (ع) و رقبای خود را در اردوگاه یزیدیان قلمداد می کردنند.

آسیب مهم دیگر در این حوزه، خلق بدعت ها، سروده ها، موسیقی ها، رفتار ها و شکل های عجیب و غریب درمراسم عزاداری هست که در بسیاری موارد نه تن ها در شان عزاداری امام حسین (ع) نیست، در پاره ای موارد وهن مقام شیعیان و عزاداران نیز به شمار می آید.

گرچه تلفیق شعور حسینی با شور در جذب جوانان موثر است، ولی رعایت حدود و ثغور آن نیز باید مدنظر متولیان قرار گیرد.

همچنین در کنار توجه به جنبه های شور و احساس مراسم عزاداری، تقویت سطح دانش و آگاهی جامعه نسبت به حادثه عظیم عاشورا و مبانی اعتقادی و سیره نظری و سیاسی امام حسین (ع) نیز در دستور کار قرار گیرد.

در سال های گذشته به رغم رشد تجهیزات و ملزومات عزاداری حسینیه ها، تکایا و هیهات عزاداری از قبیل: طبل، دهل، علم و .

، آشنایی و شناخت نسل جوان با مسئله عاشورا کمتر شده استرودررویی دو گفتمان جنگ و صلح در نیویورکمحمدرضا تابش نایب رییس فراکسیون امید تحلیل روز امروز روزنامه ایران نوشت: سخنان رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از یک طرف و رییس جمهوری امریکا از سوی دیگر در واقع رو در رویی دو گفتمان بود.

لحن سخنرانی ها نشان داد که هر کس نماینده چه گفتمانی است.

حسن کار در این بود که جهانیان در یک مکان نظاره گر و شنوای دو نوع گفتمان بودند.

گفتمانی که پیش از این و 19 سال قبل در پنجاه و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رییس جمهوری وقت ایران سید محمد خاتمی؛ به نمایندگی از ملتی صاحب تمدن و فرهنگ، گفت و گوی تمدن ها را مطرح کرد و امروز هم سخن از جهان عاری از خشونت می گوید.

این گفتمان، نماینده یک ملت صاحب فرهنگ است، ملتی که تمدن آفرین بوده و در بسط و گسترش تمدن اسلامی نیز سهم ارزنده ای داشته است.

اما در آن سو، سخنان رییس جمهوری امریکا آقای ترامپ، گفتمانی را نمایندگی می کرد که می خواهد جهان را به سمت آشوب و خشونت و افراطی گری بکشاند.

این نوع طرز تفکر نان خود را در ایجاد وحشت و هراس نسبت به ایران و اسلام و نژاد می داند تا دنیا را به سمت نظامی گری سوق دهد و تسلیحات خویش را به فروش رساند.

گفتمانی که می خواهد جهان را در موقعیت های جنگی پرخطر قرار دهد و منافع خویش را از نظامی و امنیتی کردن جهان تأمین نماید.

گفتمانی که از صحبت های نتانیاهو در امتداد حرف های ترامپ معلوم شد کاملاً دو روی یک سکه هستند.

هر دو از کسانی که خودشان بیشترین قربانیان افراطی گری و خشونت هستند، دشمنان فرضی درست می کنند و سعی دارند این ها را حامی افراطی گری و خشونت نشان دهند.

در این سو؛ جمهوری اسلامی، کشوری که در واقع بیشترین ضربه را در داخل از تروریسم خورده و در خارج بیشترین مبارزه را با افراطی گری و خشونت داشته است، قرار دارد و آن طرف ترامپ و نتانیاهو حامیان و عاملان تروریسم و خشونت و افراط گرایی در جهان که تلاش داشته و دارند از این گفتمان و فرهنگ؛ هراس و خطر درست کنند تا به اهداف خویش دست یابند.

با اشاعه این تفکر منطقه و دنیا را نا امن کنند و به سمت نظامی گری و فروش تسلیحات بکشانند، اما این نکته را نمی گویند که خودشان منشأ ناامنی و رواج تروریسم و حامی تروریسم دولتی هستند.

این طرف جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و گفتمانی که تجلی آن امروز در صحبت های آقای رییس جمهوری در سازمان ملل متحد متبلور بود، گفتمانی که به دور از عصبانیت و واکنش های هیجانی مواضع ایران را بیان کرد.

زبانش زبان منطق بود.

منطق کسی که به انقلاب اسلامی وفادار است.

اعتدال را باور دارد، ایران را دوست می دارد و جهان امروز را می شناسد.

او از زبان مردم ایران حرفش را با زبان و آیین گفت و گو و تعامل زد؛ از برجام گفت که نه به شورای امنیت بلکه متعلق به کل جامعه بین الملل است.

نگفت که در برجام چه کسی برد و چه کسی باخت! برد در برجام را برد جهانی دانست که همه را از جنگ و منازعه دور کرده است.

در عین حال عکس العمل قاطع ایران را در مقابل نقض برجام یاد آور شد.

سخنرانی رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل که ملهم از منطق سیاست ورزی، گفتمان و ادبیات فاخر ایرانی در مقابل گفتمان بدون منطق و ادب ترامپ، با تأکید بر مذاکره و ادامه برجام در عین آمادگی برای تقابل با خروج از برجام و ادامه مذاکره در همه زمینه ها با جهان بود، از آن جهت که بار دیگر غرور ملی را احیا کرد، قابل تقدیر است.

ملت شریف ایران به رغم مواجهه با مشکلات و تنگناها، به انتخاب هوشمندانه خود در گزینش فردی حقوقدان و سیاستمدار که در مهم ترین مجمع جهانی، با زبان منطق و تکیه بر فرهنگ گفت و گو از منافع ملی و ارزش هایی که برای آن انقلاب کرده اند دفاع می کند، می بالد و پشتیبان مسئولانی است که با درک مشکلات کشور و مردم و اشراف بر مسائل منطقه ای و جهانی، راهی را انتخاب می کنند که ایران از مدار توسعه و پیشرفت بازنماند و دین و آیین عزیز و محترم بماند و مردم فداکار از مواهب پیشرفت و توسعه بهره مند شوند.

لبه تیز دلارهای کاغذی روی گلوی اقتصادسیاست روز در گزارش اقتصادی خود نوشت:برخی اخبار منتشر شده این نکته را مطرح می کنند که طبق اعلام دولت طی ماه های پسابرجام 43.

3 میلیارد دلار قرارداد فاینانس نهایی شده و 33.

5 میلیارد دلار در نهایی شدن است و این بدان معناست که با قراردادهای فاینانسی که در این مدت بسته شده هر شهروند ایرانی 700 دلار بدهکار شده است.

انتشار این خبر عکس العمل های متفاوتی را درپی داشت، اما نکته قابل تامل در این میان آن است که غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص تبعات اقدام اخیر دولت برای دریافت وام های خارجی به خصوص دریافت وام 8 میلیارد یورویی از کره جنوبی گفته است: این که گفته می شود خارجی ها به ما خط اعتباری می دهند که 30 درصد آن را از آن ها خرید کنیم حرف غلطی است.

در واقع قرار است 100 درصد این خط اعتباری را از خارجی ها خرید کنیم.

قرار است به ازای کل 8 میلیارد دلار وامی که از کره جنوبی گرفتیم از این کشور خرید کنیم.

وی می افزاید: این خرید می تواند به صورت کالا و می تواند به صورت خدمات فنی، مهندسی باشد.

همچنین می تواند ترکیبی از خرید کالای واسطه ای، سرمایه و با کالای مصرفی باشد.

اگر این خط اعتباری در راه خرید کالای نهایی استفاده شود برای ما مضر است، خصوصا اگر کالاهایی را با این پول از کره وارد کنیم که در داخل امکان تولید آن ها را داریم.

مصباحی مقدم با اعلام این نکته که این اقدام به معنای آن است که " ما ظرفیتی در بازارمان ایجاد می کنیم برای فروش کالاهای کره ای.

" می گوید: خوب یا بد بودن این فاینانس به طریقه استفاده از آن و نوع بسته شدن قرارداد آن بستگی دارد و نباید به گونه ای باشد که منجر به سرکوب ظرفیت های داخلی کشور شود.

تحلیلگران اقتصادی با تاکید بر این مهم که با وجود منابع و ظرفیت های قابل توجه در ایران؛ این کشور هنوز به جایگاه اقتصادی که درخور آن باشد نرسیده می گویند؛ هرچند در شرایط کنونی حضور سرمایه گذاران در کشور فرصتی مغتنم به شمار می رود، اما نباید فراموش کرد که در صورت بروز هرگونه بی دقتی و رفتار .

وشیارانه با سرمایه گذاران خارجی مشکل زا خواهد بود.

این کارشناسان معتقدند بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی در صورتی قابل قبول خواهد بود که این سرمایه گذاری ها صادرات گرا بوده و ورود این سرمایه خارجی، تضمینی برای ایجاد بازار صادراتی باشد.

این گروه از تحلیلگران بر این اعتقاد هستند که اگر قرار است سرمایه گذاری مثبتی در کشور رخ دهد بهتر است که به جای تمرکز در حوزه های بالا دستی و همکاری های دولتی، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بخش خصوصی و صنایع کوچک صورت گیرد.

این تحلیلگران می افزایند؛ در صورت اجرایی شدن این مساله می توان امیدوار بود که ورود این قبیل سرمایه ها بتواند بحران منابع و عقب ماندگی دانش و تکنولوژی ها را حل کند و زمینه رشد و توسعه بیشتر را مهیا کند.

به اعتقاد این کارشناسان در صورت بروز این مساله حتی در شرایطی که تمرکز بر هدایت سرمایه به این بخش ها زمان بر و دشوار باشد باز هم می تواند منافع بیشتر و ضرر کمتری برای اقتصاد کشور به دنبال داشته باشد.


کلید واژه ها: روزنامه - مجلس شورای اسلامی - انتخابات - شورای - رییس جمهور - شورای نگهبان - شورای شهر - امروز - نیروهای مسلح - گزارش - پس لرزه - سازمان ملل - نگهبان - اسلامی - دیوان عدالت اداری - صفحه - مجلس - رییس جمهور آمریکا - رهبر - اجلاس سازمان ملل - رهبری - رهبر معطم انقلاب - سازمان ملل متحد - مقام معظم رهبری - انتخابات مجلس - لرزه - ابتکار - زرتشتی - برگزار - آمریکا

آخرین اخبار سرویس:
مبارزه با فساد در چین تشدید می شود

رسیدگی بدون وقفه به پرونده های تشکیل شده در تعطیلات نوروزی

ابعاد صداقت رسانه ای/ اصل دیده شدن توسط رسانه ها

بنده حقیر، حسین همدانی، شاگرد تنبل دفاع مقدس اعتراف می‎کنم...

تصاویر آیین تحویل سال نو در حرم حضرت علی بن مهزیار

خلقت 14 معصوم(ع) از یک نور و در سه مرحله/ وظیفه ما در مقابل عترت

تصاویر آیین تحویل سال در حرم حضرت علی بن مهزیار

خلقت همه 14 معصوم از یک نور و در سه مرحله/ وظیفه ما در مقابل عترت

اقامه عزای شهادت امام هادی در دفتر آیت الله العظمی علم الهدی خراسانی

تهران و مسکو نزدیک تر شدند

لوح/ اگر ایرانی ها ایرانی بخرند

تهران و مسکو نزدیک تر شدند

سخنان سید حسن خمینی در مراسم تحویل سال نو در حرم مطهر امام خمینی (س)

سیدحسن خمینی: انسان حقیر، انتقادناپذیر است

نمایش ثروت و تجملات؛ بیماری فراگیر دنیای مدرن

پیام نوروزی مقام معظم رهبری

دخمه زرتشتیان یزد

سال سخت برای رسانه هایی که راویان غم بودند

حدود مسئولیت کیفری و مدنی ضابطان

ریاض برای ایجاد بحران در یمن دست به دامن واشنگتن شده است

سال های آخر قبل از انقلاب بود. ابراهیم به جز رفتن به...

خوشرو: فرهنگ ایرانی، صلح،دوستی و مقاومت است

امام جمعه بیرجند در پیام نوروزی: تبریک از نوع برکت است

شعر در ایران در نهایت قوت و تأثیر قرار دارد/ قدر این موهبت را بدانیم

امام جمعه بیرجند در پیام نوروزی: تبریک از نوع برکت است

آخرین توییت نوبخت در سال 96

روحانی 1397 هجری شمسی را به رهبر انقلاب تبریک گفت

پیام تبریک معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به مناسبت نوروز

فضیلت ماه رجب در کلام مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی

محمدرضا عارف سال نو را تبریک گفت

تصاویر/ تحویل سال 1397 شمسی در حافظیه شیراز

نگاهی به آداب و رسوم نوروزی اقوام ایرانی

حجت الاسلام پناهیان: نیروهای انقلابی در خصوص تحقق شعار سال پیشتاز باشند

آیین تحویل سال نو در یادمان های شهدای شلمچه و والفجر8 برگزار شد

اقدامات لازم قبل از سفر

نماینده ولی فقیه و استاندار سیستان وبلوچستان عیدنوروز را تبریک گفتند

در صبر و استقامت جدیت به خرج دهید

عیدی امام برای آیت الله هاشمی چه بود؟

میثاق نامه وحی مُنزل نیست

ضرورت اقدام فرادولتی برای ایجاد نشاط معنوی در جامعه / هر شهروند خود را یک شهردار بداند

توصیه به مسافران نوروزی در رانندگی از منظر قرآن

زیارت جامعه کبیره؛ دوره کامل امام شناسی/ نهاد وکالت گامی در جهت آمادگی مردم برای مسئله مهدویت

نماینده ولی فقیه و استاندار سیستان وبلوچستان عیدنوروز را تبریک گفتند

استاندار خوزستان آغاز سال جدید را تبریک گفت

اجرای نماینده ایران در مسابقات قرآن اردن/ ابراز رضایت از اجرای مطلوب + عکس

نماینده ولی فقیه و استاندار سیستان وبلوچستان عیدنوروز را تبریک گفتند

حجت الاسلام پناهیان: نیروهای انقلابی در خصوص تحقق شعار سال پیشتاز باشند

آیین تحویل سال نو در یادمان های شهدای شلمچه و والفجر8 برگزار شد

روحمان را در تقارن بهار طبیعت با سالروز شهادت امام هادی(ع) زنده تر کنیم + فیلم

استاندار خوزستان آغاز سال جدید را تبریک گفت

تصاویر/ حضور مدیر حوزه های علمیه در مناطق عملیاتی جنوب

تلاوت سوره حدید با صوت «مصطفی اسماعیل» + دانلود

استاندار خوزستان آغاز سال جدید را تبریک گفت

زمینه سازی برای حضور قرآن در جامعه با کمک بدنه فعالان قرآنی + فیلم

زمان تغییر ساعت رسمی کشور امشب یا فردا شب ؟

سفره هفت سین عجیب و پرمفهوم دکتر ظریف وزیر خارجه کشورمان + عکس

فیلم/ ان شاءالله دوباره بیایی/ محمود خان عشق ماست!

انتخابات و اعتراضات؛ مهم ترین اتفاقات سیاسی سال 96

تحویل سال نو در حرم شاهچراغ (ع)

مراسم تحویل سال نو با حضور رییس جمهور در کرمانشاه

فوری / استاد اخلاق به دلیل تشدید بیماری به ICU منتقل شد + جزییات

جهان در سال 1396: از پوپولیسم تا سونامی های مختلف

نوروز، نقطه پیوند فرهنگ کهن ایران و هند

رونمایی از 86 نماد نوروزی استقبال از بهار در مشهد

فیلم/ دکتر هرچی داریم از برکت امام زمان(عج) و شما داریم/ هر شب می گویم خدا پدرت را بیامرزد

فیلم/ آقای دکتر افشاگری کنید! مردم چشم براهند! خیلی ها خبر ندارند! کم نیارید! شما ظلم را دیدید! تکلیف دارید!

فیلم/ دکتر احمدی نژاد در امام زاده صالح(ع): دعا کنید امام زمان (عج) بیاید و همه چیز از اساس درست شود

فیلم/ مردم در امام زاده صالح(ع) خطاب به دکتر احمدی نژاد: شیر مادرت حلالت، ازت راضی هستیم

نوروز فرصتی برای شکرگزاری به درگاه خداوند است

فرهنگ ایرانی، صلح،دوستی و مقاومت است

آیین تحویل سال و هفتم سه شهید گمنام همزمان در نوشهر برگزار شد

مراسم استقبال از بهار در روستای «چور و ننه» مریوان

مراسم تحویل سال 1397 در یزد

فیلم/ خوش و بش نوروزی مردم و دکتر احمدی نژاد در امام زاده صالح (ع)

رییس جمهور سال جدید را به رهبر معظم انقلاب اسلامی تبریک گفت

نخستین جشنواره عکس « یزد شهر زیبای من» برگزار می شود

پیام تبریک آیت الله دری نجف آبادی به مناسبت سال نو + فیلم

وای به حال کسی که یکانش بر ده گانش غلبه کند

آیین تحویل سال و هفتم سه شهید گمنام همزمان در نوشهر برگزار شد

خیابان دوسطحی آیت الله واعظ طبسی در مشهد، افتتاح و بازگشایی شد

ترامپ به ولیعهد سعودی: دست به جیب شوید+ فیلم

پشتیبانی سرویس جاسوسی 80 کشور از داعش

طرح جدید استیضاح وزیر کشور با 11 محور و 30 امضاء/ ارجاع به کمیسیون شوراها + متن استیضاح

موسسات مالی و اعتباری نمونه ای از تبدیل «چالش» به «بحران» بود

مراسم تحویل سال 1397در حرم مطهر امام خمینی (س)

موسیقی معروف تحویل سال را چه کسانی نواخته اند؟+موسیقی

شرایط بهره مندی خانواده بیمه شدگان از کمک های بیمه تأمین اجتماعی

نوروز رویش و جوانی را به همگان هدیه می کند

خوشرو: فرهنگ ایرانی، صلح،دوستی و مقاومت است

پیام تبریک زیبای پادوانی

علت آنکه امام هادی(ع) زیارت نامه به این مفصلی را انشاء فرمودند چیست؟

مراسم سال تحویل در حرم مطهر رضوی

پیام اینستاگرامی ظریف در آستانه فرا رسیدن نوروز

اصولگرایان احساس خطر کردند/می توان گفتگوی ملی را در تلویزیون آغاز کرد

آرش فهیم 10 رویداد فرهنگی مهم در سال 96

7 روایت از رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون ویژگی های شهید چمران

نوروز رویش و جوانی را به همگان هدیه می کند

نقض رویه 40 سال تبریک نوروزی توسط روحانی

روحانی سال 1397 هجری شمسی را به رهبر انقلاب تبریک گفت

افشای رابطه ترامپ با مودل Playboy

پس لرزه های یک بدعت انتخاباتی/احمدی نژاد در دادگاه؛ احتمالا/مژده حاج قاسم برای پایان داعش/ضرورت پایش محرم از پیرایه ها/لبه تیز دلارهای کاغذی روی گلوی اقتصاد

پس لرزه های یک بدعت انتخاباتی/احمدی نژاد در دادگاه؛ احتمالا/مژده حاج قاسم برای پایان داعش/ضرورت پایش محرم از پیرایه ها/لبه تیز دلارهای کاغذی روی گلوی اقتصاد