مطالب مرتبط:
وعده شیرین حاج قاسم سلیمانی درباره نابودی داعش
وعده شیرین حاج قاسم سلیمانی درباره نابودی داعش
پرونده احمدی نژاد به دادسرا ارجاع شد
ارجاع پرونده احمدی نژاد به دادسرا
دادستان کل کشور: ارجاع پرونده احمدی نژاد به دادسرا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 مهر 1396 ساعت 02:102017-09-22سياسي

پس لرزه های یک بدعت انتخاباتی/احمدی نژاد در دادگاه؛ احتمالا/مژده حاج قاسم برای پایان داعش/ضرورت پایش محرم از پیرایه ها/لبه تیز دلارهای کاغذی روی گلوی اقتصاد


بیانات مقام معظم رهبری در جمع خبرگان از جمله واکنش ایشان به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل، سخنان رییس جمهور در مراسم رزه نیروهای مسلح مبنی بر اینکه – برای دفاع از سرزمین خود از کسی اجازه نخواهیم گرفت-، - رهبر معطم انقلاب در دیدار با اعضای خبرگان رهبری نیز با محکوم کردن اظهارات ترامپ، چنین رییس جمهوری را مایه شرم نخبگان آمریکایی دانست و سخنان رییس جمهور آمریکا را ناشی از عصبانیت و درماندگی خواندند.

بیشتر روزنامه های امروز بخش هایی از سخنان رهبری با دو محور یاد شده را در صفحه نخست خود تیتر کرده اند.

ماجرای سپنتا نیکنام و توقف فعالیت او در شورای شهر نیز موضوع داغ چند روزنامه امروز است.

ابتکار در گزارشی با عنوان پس لرزه های یک بدعت انتخاباتی این موضوع را بررسی کرده و شرق در گزارشی با عنوان مورد عجیب سپنتا نیکنام به این موضوع پرداخته است.

روزنامه همدلی با چاپ صفحه نخست روزنامه وقایع اتفاقیه در صفحه نخست خود خبر از تعطیلی این روزنامه داد و به صورت نمادین تصویری از آخرین شماره روزنامه وقایع را در صفحه نخست شماره امروزش جای داد.

این روزنامه تیتری با عنوان گناه خبرنگاران چیست را در کنار تصویر روزنامه تعطیل شده وقایع قرار داد.

تصاویری از رژه نیروهای مسلح، رونمایی از موشک بالستیک خرمشهر و سخنان رییس جمهور در این مراسم نیز از خطوط خبری مهم روزنامه های امروز است.

در ادامه تعدادی از یادداشت ها گزارش ها و سرمقاله های روزنامه های امروز را مرور می کنیم: پس لرزه های یک بدعت انتخاباتیابتکار در گزارشی توقف فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد و اختلاف نظر شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی درباره حضور اقلیت ها در انتخابات را بررسی کرد و نوشت: حکم اخیر دیوان عدالت اداری در مورد توقف فعالیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد به یکی از خبرسازترین موضوعات چند روز گذشته تبدیل شده است و حتی برگزاری اجلاس سازمان ملل متحد و اظهارات چالش برانگیز ترامپ درباره ایران هم نتوانست آن مسئله را تحت تاثیر خود قرار دهد.

البته این اولین بار نیست که از نظر حقوقی و تفسیر قانونی بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی اختلاف نظر به وجود می آید و باعث کشمکش طولانی مدت می شود.

اولین بار زمانی این کش و قوس به اوج خود رسید که انتخابات مجلس دهم پس از تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی برگزار شد و مینو خالقی به عنوان گزینه سوم مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با رای قابل قبولی برگزیده شد.

ولی شورای نگهبان به استناد مدارکی جدید و تفسیر شخصی از نظارت استصوابی اجازه ورود منتخب سوم اصفهان را به مجلس شورای اسلامی نداد.

حالا این بار چالش دیگری در شورای شهر یزد به وجود آمده که شورای نگهبان با وجودی که مسئولیتی در قبال آن ندارد و مسئولیت آن با مجلس شورای اسلامی است، با تفسیر متفاوت، در پاسخ به شکایت یکی رقبای انتخاباتی سپنتا نیکنام، عضو برگزیده شورای شهر یزد که برای دومین دوره در انتخابات شورای این شهر شرکت کرده و رای لازم را به دست آورده است، به طور موقت طی حکم دیوان عدالت اداری شعبه 45 از ورود او به شورای شهر یزد جلوگیری کرده است.

با وجودی که سپنتا نیکنام، در دوره قبل شورای شهر یزد هم حضور داشت و در این دوره هم موفق شده است رای لازم برای حضور در انتخابات شورای شهر یزد را به دست آورد و مورد اعتماد مردم این شهر تاریخی قرار بگیرد، یکی از رقبای او با استناد به تفسیر دبیر شورای نگهبان درباره اقلیت های مذهبی، به دنبال جایگزین شدن به جای این نماینده زرتشتی یزد در شورای شهر است.

ابوالفضل موسوی نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در این باره به ابتکار گفت: آقای سپنتا نیکنام که از اقلیت های مذهبی شهر یزد است، با استناد به تفسیر شورای نگهبان که معتقد است اعضای شورای شهر نمی توانند از اقلیت های دینی و مذهبی باشند و بنا به شکایت یکی از رقبای انتخاباتی خود به دیوان عدالت اداری به صورت موقت از حضور در شورای شهر منع شده است.

البته پیش از این آقای لاریجانی در این باره تاکید کرده بود که باید طبق قانون درباره این موضوع برخورد شود.

سوال اینجاست؛ وقتی قانون اساسی صراحتا به اقلیت های مذهبی اجازه داده است در بالاترین مرجع قانون گذاری برای خود نمایندگانی داشته باشند، چرا برخی سعی دارند با برداشت شخصی و تفسیر از قانون یا صحیفه امام (ره) این حق را از اقلیت های دینی و مذهبی سلب کنند؟! البته موسوی نماینده یزد در این باره به ابتکار گفت: برداشت هیات اجرایی انتخابات از قوانین موجود این بوده که اقلیت های مذهبی هم می توانند در انتخابات شورا ها شرکت کنند در حالی که شورای نگهبان نظر دیگری دارد؛ بنابراین همه تلاش ها بر این است که چنین مسئله ای که ناشی از تفسیر شورای نگهبان است حل شود.

کشاورز هم در این باره تصریح کرد: اگر کسی با تمسک به عبارت با رعایت موازین اسلام انتهای اصل قانون اساسی رای، توجیه آنچه واقع شده به قاعده سبیل استناد کند، خواهیم گفت: درخصوص عضویت در شورای شهر موضوع همکاری، همیاری و همفکری اهالی یک شهر با یکدیگر برای اداره امور شهر مطرح است و بحث برتری کسی بر کسی اصولا قابل طرح نیست.

همچنین تقدم و تاخر افراد به اصطلاح جنبه رتبی دارد.

علاوه بر اینکه فردی که رای بیشتری آورده از پشتیبانی تعداد بیشتری از افراد اعم از مسلمان و غیر مسلمان برخوردار بوده است.

در زمانی که دشمنان نظام و مدعیان حقوق بشر در تلاشند جمهوری اسلامی را در عرصه بین المللی مغایر با حقوق اقلیت های دینی و شهروندی معرفی کنند، طرح چنین موضوعاتی به هیچ وجه نمی تواند به نفع حکومت اسلامی ایران باشد.

بنابر این مسئولان بلند پایه نظام باید نسبت به کوچکترین تحرکات و تصمیم گیری های خود حساس بوده و مراقب باشند با تصمیم گیری های حساسیت برانگیز، زمینه تخریب جمهوری اسلامی را برای دشمنان مهیا نکنند.

ضمن اینکه ادامه دار شدن چنین موضوعاتی از سوی شورای نگهبان، می تواند به بدعتی تبدیل شود و با تفسیر شخصی از هر موضوعی، اجرای قانون اساسی را در کشور با چالش مواجه کند.

احمدی نژاد در دادگاه؛ احتمالاآرمان در گزارشی که عنوان آن را تیتر اول شماره امروز خود انتخاب کره است به اظهارات دادستان کل درباره پرونده احمدی نژاد نوشت: پرونده احمدی نژاد به دادسرا ارجاع شد این جمله دادستان کل کشور یعنی پایان تردیدها! دیگر نامه نوشتن برای نمایندگان مجلس یا اخم کردن به دیوان محاسبات برای احمدی نژاد و رفقایش سودی ندارد و پرونده به دادسرا ارجاع شده است.

احمدی نژاد تن ها رییس جمهوری است که باید در دادگاه به دفاع از عملکرد خودش بپردازد به یادآورد که فراموش کرده بود روز حساب و کتابی هم هست که اگر چه سخنگوی قوه قضاییه تایید کرد زمان بررسی آن طولانی شده، اما بالاخره به آن رسیدگی خواهد شد.

دیروز دادستان کل کشور با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای واصله در خصوص پرونده محمود احمدی نژاد، گفت: پرونده وی به دادسرا ارجاع و در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار می گیرد.

حجت الاسلام محمدجعفر منتظری ضمن بیان اینکه بخشی از مدارک و مستندات بانکی و شرکت نفت بابک زنجانی متهم اول نفتی موجود است، گفت: میزان کل اموال و دارایی متهم که با آن کارکرده و سودآوری داشته است مشخص نیست، اما آنچه اهمیت دارد اینکه دارایی وی باید برگردانده شود که متأسفانه تاکنون همکاری لازم را نداشته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازنامه نیوز وی به آخرین وضعیت پرونده محمود خاوری رییس اسبق بانک ملی ایران که چند سال گذشته با حیف ومیل بیت المال به کشور کانادا گریخته است نیز اشاره داشت و افزود: دادگاه ازنظر قانونی برای متهمانی که احضاریه صادرشده، ولی فرد در دادگاه حضور پیدا نمی کنند به صورت غیابی حکم صادر می کند و متهم نیز می تواند از حق قانونی خود استفاده و نسبت به حکم صادره اعتراض و واخواهی کند و آن اعتراض نیز مورد رسیدگی قرار می گیرد.

دادستان کل کشور در خصوص وضعیت پرونده حمیدرضا بقایی معاون رییس جمهور سابق نیز گفت: این پرونده در مرحله دادسرا و تحقیقات قرار دارد و در حال تکمیل شدن است و در مورد پرونده محمود احمدی نژاد نیز گزارش هایی دریافت و به دادسرا ارجاع شد که در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار می گیرد.

منتظری اشاره ای نیز به پرونده حقوق های نجومی برخی مدیران داشت و افزود: در بررسی این موضوع باید گفت: به برخی موارد رسیدگی و مبالغ دریافتی مسترد شد، اما از نظر دادسرا جرمی منظور نشده است، چون اموال برگشته است و تعدادی نیز در دادسرا در حال رسیدگی و بررسی قرار دارد.

وی در پاسخ به سؤال مبنی بر تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در رسیدگی به وضعیت قاچاق کالا و ارز در کشور و آخرین اقدامات دادستانی کل کشور در این راستا اظهار داشت: دادستانی مسئولیت اجرایی در این خصوص ندارد، ولی اداره کلی در راستای پیگیری مسائل قاچاق کالا و ارز در دادستانی فعال شده است.

دادستان کل کشور ضمن بیان اینکه با همکاری سازمان گمرک اقدامات قابل توجهی در راستای مبارزه با قاچاق کالا انجام شده است، بیان کرد: باید نقش دستگاه های اجرایی و مسئول در مبارزه با قاچاق کالا و ارز پررنگ و جلوی این معضل در کشور گرفته شود.

مژده حاج قاسم برای پایان داعشوطن امروز در گزارشی نوشت: محسن حججی و داستان شهادت او آنقدر بزرگ و الهام بخش بود که برای مدتی همه توجهات را در ایران به خود جلب کرد، اما این روز ها همه از رشاد ت های یکی د یگر از قهرمانان بزرگ ایرانی می گویند.

شهید مرتضی حسین پور ملقب به شهید حسین قمی، فرماند ه محسن حججی بود که در میان فرماند هان جبهه مقاومت د ر عراق، سوریه و لبنان به شجاعت و ایثارگری مشهور بود.

شهید حسین پور، فرمانده شهید حججی بود و در همان عملیاتی که داعش شهید حججی را به اسارت گرفت، به شهاد ت رسید.

روز پنجشنبه مراسم اربعین شهید مرتضی حسین پور در زادگاه او، شهر لنگرود استان گیلان و با حضور میهمانانی از فرماند هان جبهه مقاومت در منطقه برگزار شد.

سخنران این مراسم، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده محبوب نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

سردار سلیمانی در این مراسم مژده داد تا کمتر از 3 ماه دیگر حکومت داعش ساقط خواهد شد و مرد م ایران جشن پیروزی خواهند گرفت.

فرماند ه نیروی سپاه قدس کشور روز پنجشنبه د ر این مراسم گفت: شهید حسین قمی از رزمندگان معروف و پرآوازه جبهه های عراق، سوریه و لبنان بود.

سردار قاسم سلیمانی به ویژگی های شهید حسین قمی اشاره کرد و افزود : این جوان سن زیاد ی نداشت، اما با سن کمش توانست تاثیر شگرفی د اشته باشد.

به حرمت حضرت معصومه (س) فامیلی قمی را برای خود ش انتخاب کرد.

وی گفت: مجاهدانی که از عراق، سوریه و لبنان د ر مراسم امروز آمده اند نشانه ریشه دواندن محبت این شهید در قلب های مجاهد ان منطقه و عالم است.

فرماند ه سپاه قد س همچنین با اشاره به اینکه شخصیت انسان ها د ر سختی ها و بحران نمایان می شود، گفت: شهید حسین قمی یکی از انسان هایی بود که توانست د ر سختی ها و بحران ها مد یریت کند و باعث نجات بیش از 100 نفر شود و با این کارش ثابت کرد هجمه د شمن هیچ اثری ند ارد.

فرماند ه سپاه قد س د ر اد امه تصریح کرد : من در پیامی که برای شهادت حججی دادم گفتم انتقام خواهیم گرفت.

سرد ار قاسم سلیمانی با بیان اینکه ما باید در وعده های مان صادق باشیم، خاطرنشان کرد : آن انتقام کمتر از 3 ماه دیگر انجام می شود و پایان د اعش و حکومت داعش در این کره خاکی خواهد بود.

وی گفت: ما ضربات خود مان را قاطعانه و بدون وقفه برای اینکه این 3 ماه را به 2 ماه تبدیل کنیم ادامه می دهیم و این شجره خبیثه و این غده سرطانی خطرناک را که ساخته دست آمریکا و اسراییل است ریشه کن می کنیم و جشن این پیروزی را در ایران و همه منطقه اعلام خواهیم کرد.

ضرورت پایش محرم از پیرایه هاولی الله شجاع پوریان مدیر مسئول همدلی سرمقاله امروز خود را به یادداشتی با عنوان ضرورت پایش محرم از پیرایه ها اختصاص داد و نوشت: اهمیت و جایگاه عزادارای سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) در جامعه مسلمان ایران برهیچ کس پوشیده نیست.

امام حسین (ع) به عنوان یکی از پیشوایان دینی الگویی موثر و بی بدیل در شکل گیری بسیاری از رویدادهای تاریخی و سیاسی کشورمان به شمار می آید.

تحلیل و تبیین فرهنگ دینی، مذهبی، اجتماعی و سیاسی جامعه ایران بدون پرداختن به حادثه کربلا و مکتب عاشورا کامل نیست.

نخست اینکه فرهنگ عاشورا و عزاداری ایام محرم ریشه در تاریخ و فرهنگ مردم ایران زمین دارد و به رغم آمد و رفت پادشاهان، حکومت ها و سلسله های مختلف با رویکرد ها و دیدگاه های اعتقادی متنوع، این فرهنگ هماره استوار و پررنگ تر از گذشته حفظ شده واز فروغ آن کاسته نشده است.

آنچه عاشورا را در طول قرن های مختلف زنده نگه داشته، اعتقاد و باور قلبی مردم، خودجوش و مردمی بودن مراسم بزرگداشت آن، مشارکت عمومی و تلفیق جنبه های عقلانی حادثه عاشورا با نمادهای احساسی و عاطفی و .

بوده است.

شوربختانه در دو دهه گذشته دخالت های تاملی در این مسیر رخ داده که نمی تواند پیامدهای مطلوبی به دنبال داشته باشد.

از سویی ورود مداحان و سخنرانان ایام سوگواری سالار شهیدان در موضع گیری های سیاسی و منازعات جناحی به عنوان یک آسیب جدی مطرح شده است.

عزادارانی که آموخته بودند در مراسم عزاداری مرام، مسلک و شیوه عملی و نظری امام حسین (ع) را فرا بگیرند، به صورت کاملا گزینشی مورد استفاده ابزاری برخی جریان های خاص قرار گرفته اند.

هنوز فراموش نکردیم در برخی انتخابات طرافداران یک جناح را در ارودگاه امام حسین (ع) و رقبای خود را در اردوگاه یزیدیان قلمداد می کردنند.

آسیب مهم دیگر در این حوزه، خلق بدعت ها، سروده ها، موسیقی ها، رفتار ها و شکل های عجیب و غریب درمراسم عزاداری هست که در بسیاری موارد نه تن ها در شان عزاداری امام حسین (ع) نیست، در پاره ای موارد وهن مقام شیعیان و عزاداران نیز به شمار می آید.

گرچه تلفیق شعور حسینی با شور در جذب جوانان موثر است، ولی رعایت حدود و ثغور آن نیز باید مدنظر متولیان قرار گیرد.

همچنین در کنار توجه به جنبه های شور و احساس مراسم عزاداری، تقویت سطح دانش و آگاهی جامعه نسبت به حادثه عظیم عاشورا و مبانی اعتقادی و سیره نظری و سیاسی امام حسین (ع) نیز در دستور کار قرار گیرد.

در سال های گذشته به رغم رشد تجهیزات و ملزومات عزاداری حسینیه ها، تکایا و هیهات عزاداری از قبیل: طبل، دهل، علم و .

، آشنایی و شناخت نسل جوان با مسئله عاشورا کمتر شده استرودررویی دو گفتمان جنگ و صلح در نیویورکمحمدرضا تابش نایب رییس فراکسیون امید تحلیل روز امروز روزنامه ایران نوشت: سخنان رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از یک طرف و رییس جمهوری امریکا از سوی دیگر در واقع رو در رویی دو گفتمان بود.

لحن سخنرانی ها نشان داد که هر کس نماینده چه گفتمانی است.

حسن کار در این بود که جهانیان در یک مکان نظاره گر و شنوای دو نوع گفتمان بودند.

گفتمانی که پیش از این و 19 سال قبل در پنجاه و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، رییس جمهوری وقت ایران سید محمد خاتمی؛ به نمایندگی از ملتی صاحب تمدن و فرهنگ، گفت و گوی تمدن ها را مطرح کرد و امروز هم سخن از جهان عاری از خشونت می گوید.

این گفتمان، نماینده یک ملت صاحب فرهنگ است، ملتی که تمدن آفرین بوده و در بسط و گسترش تمدن اسلامی نیز سهم ارزنده ای داشته است.

اما در آن سو، سخنان رییس جمهوری امریکا آقای ترامپ، گفتمانی را نمایندگی می کرد که می خواهد جهان را به سمت آشوب و خشونت و افراطی گری بکشاند.

این نوع طرز تفکر نان خود را در ایجاد وحشت و هراس نسبت به ایران و اسلام و نژاد می داند تا دنیا را به سمت نظامی گری سوق دهد و تسلیحات خویش را به فروش رساند.

گفتمانی که می خواهد جهان را در موقعیت های جنگی پرخطر قرار دهد و منافع خویش را از نظامی و امنیتی کردن جهان تأمین نماید.

گفتمانی که از صحبت های نتانیاهو در امتداد حرف های ترامپ معلوم شد کاملاً دو روی یک سکه هستند.

هر دو از کسانی که خودشان بیشترین قربانیان افراطی گری و خشونت هستند، دشمنان فرضی درست می کنند و سعی دارند این ها را حامی افراطی گری و خشونت نشان دهند.

در این سو؛ جمهوری اسلامی، کشوری که در واقع بیشترین ضربه را در داخل از تروریسم خورده و در خارج بیشترین مبارزه را با افراطی گری و خشونت داشته است، قرار دارد و آن طرف ترامپ و نتانیاهو حامیان و عاملان تروریسم و خشونت و افراط گرایی در جهان که تلاش داشته و دارند از این گفتمان و فرهنگ؛ هراس و خطر درست کنند تا به اهداف خویش دست یابند.

با اشاعه این تفکر منطقه و دنیا را نا امن کنند و به سمت نظامی گری و فروش تسلیحات بکشانند، اما این نکته را نمی گویند که خودشان منشأ ناامنی و رواج تروریسم و حامی تروریسم دولتی هستند.

این طرف جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و گفتمانی که تجلی آن امروز در صحبت های آقای رییس جمهوری در سازمان ملل متحد متبلور بود، گفتمانی که به دور از عصبانیت و واکنش های هیجانی مواضع ایران را بیان کرد.

زبانش زبان منطق بود.

منطق کسی که به انقلاب اسلامی وفادار است.

اعتدال را باور دارد، ایران را دوست می دارد و جهان امروز را می شناسد.

او از زبان مردم ایران حرفش را با زبان و آیین گفت و گو و تعامل زد؛ از برجام گفت که نه به شورای امنیت بلکه متعلق به کل جامعه بین الملل است.

نگفت که در برجام چه کسی برد و چه کسی باخت! برد در برجام را برد جهانی دانست که همه را از جنگ و منازعه دور کرده است.

در عین حال عکس العمل قاطع ایران را در مقابل نقض برجام یاد آور شد.

سخنرانی رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل که ملهم از منطق سیاست ورزی، گفتمان و ادبیات فاخر ایرانی در مقابل گفتمان بدون منطق و ادب ترامپ، با تأکید بر مذاکره و ادامه برجام در عین آمادگی برای تقابل با خروج از برجام و ادامه مذاکره در همه زمینه ها با جهان بود، از آن جهت که بار دیگر غرور ملی را احیا کرد، قابل تقدیر است.

ملت شریف ایران به رغم مواجهه با مشکلات و تنگناها، به انتخاب هوشمندانه خود در گزینش فردی حقوقدان و سیاستمدار که در مهم ترین مجمع جهانی، با زبان منطق و تکیه بر فرهنگ گفت و گو از منافع ملی و ارزش هایی که برای آن انقلاب کرده اند دفاع می کند، می بالد و پشتیبان مسئولانی است که با درک مشکلات کشور و مردم و اشراف بر مسائل منطقه ای و جهانی، راهی را انتخاب می کنند که ایران از مدار توسعه و پیشرفت بازنماند و دین و آیین عزیز و محترم بماند و مردم فداکار از مواهب پیشرفت و توسعه بهره مند شوند.

لبه تیز دلارهای کاغذی روی گلوی اقتصادسیاست روز در گزارش اقتصادی خود نوشت:برخی اخبار منتشر شده این نکته را مطرح می کنند که طبق اعلام دولت طی ماه های پسابرجام 43.

3 میلیارد دلار قرارداد فاینانس نهایی شده و 33.

5 میلیارد دلار در نهایی شدن است و این بدان معناست که با قراردادهای فاینانسی که در این مدت بسته شده هر شهروند ایرانی 700 دلار بدهکار شده است.

انتشار این خبر عکس العمل های متفاوتی را درپی داشت، اما نکته قابل تامل در این میان آن است که غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص تبعات اقدام اخیر دولت برای دریافت وام های خارجی به خصوص دریافت وام 8 میلیارد یورویی از کره جنوبی گفته است: این که گفته می شود خارجی ها به ما خط اعتباری می دهند که 30 درصد آن را از آن ها خرید کنیم حرف غلطی است.

در واقع قرار است 100 درصد این خط اعتباری را از خارجی ها خرید کنیم.

قرار است به ازای کل 8 میلیارد دلار وامی که از کره جنوبی گرفتیم از این کشور خرید کنیم.

وی می افزاید: این خرید می تواند به صورت کالا و می تواند به صورت خدمات فنی، مهندسی باشد.

همچنین می تواند ترکیبی از خرید کالای واسطه ای، سرمایه و با کالای مصرفی باشد.

اگر این خط اعتباری در راه خرید کالای نهایی استفاده شود برای ما مضر است، خصوصا اگر کالاهایی را با این پول از کره وارد کنیم که در داخل امکان تولید آن ها را داریم.

مصباحی مقدم با اعلام این نکته که این اقدام به معنای آن است که " ما ظرفیتی در بازارمان ایجاد می کنیم برای فروش کالاهای کره ای.

" می گوید: خوب یا بد بودن این فاینانس به طریقه استفاده از آن و نوع بسته شدن قرارداد آن بستگی دارد و نباید به گونه ای باشد که منجر به سرکوب ظرفیت های داخلی کشور شود.

تحلیلگران اقتصادی با تاکید بر این مهم که با وجود منابع و ظرفیت های قابل توجه در ایران؛ این کشور هنوز به جایگاه اقتصادی که درخور آن باشد نرسیده می گویند؛ هرچند در شرایط کنونی حضور سرمایه گذاران در کشور فرصتی مغتنم به شمار می رود، اما نباید فراموش کرد که در صورت بروز هرگونه بی دقتی و رفتار .

وشیارانه با سرمایه گذاران خارجی مشکل زا خواهد بود.

این کارشناسان معتقدند بهره گیری از سرمایه گذاری خارجی در صورتی قابل قبول خواهد بود که این سرمایه گذاری ها صادرات گرا بوده و ورود این سرمایه خارجی، تضمینی برای ایجاد بازار صادراتی باشد.

این گروه از تحلیلگران بر این اعتقاد هستند که اگر قرار است سرمایه گذاری مثبتی در کشور رخ دهد بهتر است که به جای تمرکز در حوزه های بالا دستی و همکاری های دولتی، سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بخش خصوصی و صنایع کوچک صورت گیرد.

این تحلیلگران می افزایند؛ در صورت اجرایی شدن این مساله می توان امیدوار بود که ورود این قبیل سرمایه ها بتواند بحران منابع و عقب ماندگی دانش و تکنولوژی ها را حل کند و زمینه رشد و توسعه بیشتر را مهیا کند.

به اعتقاد این کارشناسان در صورت بروز این مساله حتی در شرایطی که تمرکز بر هدایت سرمایه به این بخش ها زمان بر و دشوار باشد باز هم می تواند منافع بیشتر و ضرر کمتری برای اقتصاد کشور به دنبال داشته باشد.


کلید واژه ها: روزنامه - مجلس شورای اسلامی - انتخابات - شورای - رییس جمهور - شورای نگهبان - شورای شهر - امروز - نیروهای مسلح - گزارش - پس لرزه - سازمان ملل - نگهبان - اسلامی - دیوان عدالت اداری - صفحه - مجلس - رییس جمهور آمریکا - رهبر - اجلاس سازمان ملل - رهبری - رهبر معطم انقلاب - سازمان ملل متحد - مقام معظم رهبری - انتخابات مجلس - لرزه - ابتکار - زرتشتی - برگزار - آمریکا

آخرین اخبار سرویس:
اظهارات نماینده مجلس درباره فیلم های توقیفی

بیش 1.2 میلیون گلستانی عضو تعاونی ها هستند

ولایتی: سپاه هیچ نقشی در عملیات کرکوک ندارد

پیکر مطهر شهید گمنام در دانشگاه علوم پزشکی کرمان به خاک سپرده شد

نتانیاهو به ظریف: حساب توییتری ات را پاک کن!+عکس

استخدام با مدرک مهندسی پزشکی در شرکت تجهیزات پزشکی ارتوپدی

رؤسای قوا باید در مسئله میانمار ورود پیدا کنند/ بنیاد سوروس جزء اولین ها در حمایت از فاجعه میانمار

مخالفت شورای شهر با لایحه اصلاحیه بند1 مصوبه تقسیط و چگونگی اخذ مطالبات شهرداری

استخدام فروشنده جهت لوسترفروشی در اصفهان

امضای یادداشت تفاهم میان حزب الله و صداوسیما

استخدام شرکت چای میعاد در اصفهان

بازدید مدیر و معاونان حوزه خواهران یزد از مدرسه احمداباد اردکان+ عکس

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان جهت مناطق مختلف تهران

سپاه پاسداران نماد قدرت ایران اسلامی است

استخدام کمک آشپز و کارگر جهت یک رستوران هتل در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی خانم در شرکت معتبر در تهران

بقایی بدون احمدی نژاد به دادگاه رفت

دری اصفهانی جاسوس نیست

حوزه و روحانیت با تمام قوا پشتیبان سپاه پاسداران است

لزوم توجه مدیریت شهری به مناسب سازی پیاده روها

افتتاح نمایشگاه ایپاس 2017

نتانیاهو به ظریف: حساب توییتری ات را پاک کن + عکس

فتاح: دیگر آن کمیته امداد قدیمی نیستیم/ زیربار بیمه سلامت نرفتیم

120 ایستگاه صلواتی در محرم امسال از شهرداری قم مجوز دریافت کردند

اتهام افساد فی الارض برای «خرچنگ های سیاه» +عکس

آغاز به کار پویشی برای سردار «بی سر» در استان فارس

غیبت مهدی جهانگیری در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران

اعلام زمان فعالیت مواکب مستقر در مرزهای خوزستان

آمادگی پلیس پیشگیری برای برگزاری مراسم پیاده روی اربعین حسینی

بارندگی شب گذشته در مازندران خسارت های جانی و مالی نداشت

ممکن است گام دوم من لغو کامل برجام باشد

اکیپ های پزشکی سپاه به مناطق محروم ایذه اعزام شدند

روزهای آخر ساخت دری از درهای بهشت در رشت

جدیدترین تلاوت سعید پرویزی/ آیاتی از سوره انسان+ دریافت

امروز در میان سیاستمداران ما اخلاق سیاسی لازم است

بررسی علت تاخیر در حکم شهردار آبادان

تصمیم دولت ترکیه برای تمدید 3 ماهه وضعیت فوق العاده

ایران هیچ نقشی در عملیات کرکوک ندارد

وکیل پرونده: ابلاغ رای پرونده آمران حمله به «علی مطهری»

مواضع اخیر ترامپ بسیار سخیف بود/ مسئله بانک ها حل نشود مجمع ورود می کند/ طرح فیلترینگ هدفمند را پیگیری می کینم/ ماجرای یادآوری نظر امام (ره) به مرحوم هاشمی درباره آیت الله خامنه ای

ترامپ از تاریخ و روابط بین الملل اطلاعی ندارد.

دانشجویان با حضور در ایسنا حرفه ی خبرنگاری را تجربه کنند

شرط تحقق اقتصاد مقاومتی بالا بردن کیفیت تولیدات داخلی است / مقابله با  مظلوم نمایی برخی بنگاه های داخلی برای فروش برندهای خارجی

برنامه های سالگرد ارتحال آیت الله مهدوی کنی

پدیده "پایین شهر و بالاشهر" زیبنده قم نیست

نیروی انتظامی بدون وقفه در حال نبرد و حفظ امنیت کشور است

وای شارژ؛ فناوری دوست داشتنی سال 2018

این 5 مرد شیطان صفت به خاطر آزار زن شوهردار محاکمه می شوند / دادستان مشهد درخواست اعدام کرد

سفر سردار سلیمانی به اقلیم کردستان و انسداد برخی مرزها در چارچوب مصالح نظام تعریف می شود

ابلاغ رای پرونده آمران حمله به «علی مطهری»

لاریجانی: آمریکا که خود ناقض برجام است مدعی شده نمی تواند پایبندی ایران را تأیید کند/ ترامپ از این حرفها زیاد می زند

تصمیم دولت ترکیه برای تمدید سه ماهه ضعیت فوق العاده

اسناد معماری و مجوز احداث دیوار مقابل ساختمان مجلس به شورای شهر ارائه شود

سپاه هیج نقشی درعملیات کرکوک ندارد

30 بدهکار عمده بانکی داریم/ بخش عمده ای از این بدهی ها به همین اقلیت ها برمی گردد

«راهکاری برای فیلترینگ عادلانه فضای مجازی پیدا کنیم»

برگزاری یادواره شهدای دانشگاه آزاد استان کهگیلویه و بویراحمد

مرحوم آقای مهدوی در بیان حقیقت تقیه نمی کرد

حججی سید شهدای مدافع حرم است

تمایل رییس جمهور برای شرکت در جلسات جامعه روحانیت مبارز

پدر شهید حججی از دغدغه شهید گفت

استخدام مهندس IT مسلط به فتوشاپ و گرافیک در آژانس هواپیمایی

استخدام مهندس عمران مسلط به امور دفتری در کارگاه ساختمانی

اندر مصائب در برجام ماندگی

استخدام تعویض روغنی حمید

استخدام منشی خانم مسلط به کامپیوتر در البرز

440 میلیارد ریال برای تقویت مرزهای خراسان رضوی اختصاص یافت

استخدام خیاط جهت پرده دوزی در هرمزگان

استخدام نیروی مسلط کامپیوتر در خراسان رضوی

سخنگوی رسمی نُجَباء: بارزانی بخاطر برافراشتن پرچم اسراییل عذرخواهی کند/ باج سیاسی به اقلیم نمی دهیم!

عصبانیت نتانیاهو از دیپلماسی فعال ایران است/ ظریف و همکارانش به دنبال تامین منافع ملی هستند

استخدام همکار ساده خانم جهت کار بسته بندی در قم

بغض و کینه آمریکایی ها از ملت ایران به خاطر استقرار نظام دینی است

تخلفات اداری ومالی درشهرداری بجنورد

استخدام آتلیه مارلیک

کنگره حزب جونان ایران اسلامی برگزار می شود

رحمانی فضلی:کمیته افزایش اختیارات استانداران در وزارت کشور تشکیل شده است

مرحوم «امیر حسین فردی» یک روشنفکر مردمی بود / پیام مقام معظم رهبری معرف کامل شخصیت والای «امیر حسین فردی»

وکیل پرونده: ابلاغ رای پرونده آمران حمله به «علی مطهری»

آیت الله مجتهد شبستری در گفت و گوی تفصیلی با فارس: مواضع اخیر ترامپ بسیار سخیف بود/ مسئله بانک ها حل نشود مجمع ورود می کند/ طرح فیلترینگ هدفمند را پیگیری می کینم/ ماجرای یادآوری نظر امام (ره) به مرحوم هاشمی درباره آیت الله خامنه ای

ترویج فرهنگ رعایت وقف در جامعه مهم تر از خود وقف است

راهیان نور باید "بصیرت افزایی" در دانش آموزان کردستانی ایجاد کند

یازدهمین نمایشگاه سراسری کتاب گلستان عصر امروز افتتاح می شود

بازپس گیری کرکوک پایان رویای جدایی کردستان است

اعلام 3 شرکت مجاز اخذ ویزای اربعین

تمایل رییس جمهور برای شرکت در جلسات جامعه روحانیت مبارز

تمام برنامه ها برای رسیدن به الله چیده شده است

آقا مجید می گفت صدای همت و گریه رزمندگان را در «فکه» می شنوم

مهدوی در بیان حقیقت تقیه نمی کرد

طرح ممنوعیت ازدواج کودکان زیر 13 سال بی تأثیر است/ پرداختن به مسئله دختران مجرد مهم تر است

پیرغلامان حسینی ازسوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نور تجلیل شدند

مهم ترین عناوین خبری بیست و چهارم مهر در خراسان رضوی

ولایتی: سپاه هیج نقشی درعملیات کرکوک ندارد/ کردهای عراق مخالف بارزانی هستند

رییس کمیته امداد به روحانی: داعشی ها را شبانه جزغاله می کنید؛ نمی توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟/ من فحش های قطع یارانه را می پذیرم به هر حال این کارها فحش خوری هم دارد

غفلت ازخانواده مساوی خطر نابودی و انحطاط جامعه

انعقاد تفاهم نامه بین هیئت هاکی استان و دانشکده سما

عضو شورای شهر: چرا رسانه ملی درباره نشست خبری نجفی سکوت کرد؟/ در دوره قبل شورا، برخی ها در صدا و سیما تشک انداخته بودند!

داعشی ها را شبانه جزغاله می کنید؛ نمی توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟

وزرای پیشنهادی علوم و نیرو احتمالا هفته آینده به مجلس معرفی می شوند/«اردکانیان» و «غلامی»؛ گزینه های احتمالی

هیچ کشوری به تنهایی نمی تواند برجام را لغو کند

ولایتی:اقتدار ایران با مدیریت مقام معظم رهبری بوجودآمد/حدادعادل:انقلاب ایران را یک شخصیت فرهنگی رهبری می کند/رهبر:مقام معظم رهبری ترویج ناامیدی را خلاف می دانند

سواد رسانه ای،درک متکی بر مهارت/ بدون سواد رسانه ای، نمی توان گزینش های صحیحی از پیام های رسانه ای داشت

رای آمرین حمله به علی مطهری ابلاغ شد

در جلسه امروز شورای شهر تهران سالاری: معاونان شهردار نباید برای شورا تعیین تکلیف کنند/هاشمی: مدیران جدید شهری هنوز مسلط نیستند

استان اصفهان نیازمند موقوفه با نیت قرآن و ایثار و شهادت است

غرفه های برتر نمایشگاه مطبوعات بر چه اساس انتخاب می شوند؟

آیین اختتامیه اولین جشنواره‎ سراسری فضای مجازی و رسانه در تبریز برگزار می شود

آزمون مفاهیم قرآن و نهج البلاغه جشنواره «مدهامّتان» برگزار می شود

هیئت های مذهبی در تقویت و ترویج شئونات فرهنگی نقش چشمگیری دارند

فعالیت 500 مرکز قرآنی در دانشگاه های پیام نور کشور

ممکن است برجام کاملا لغو شود؛ این یک احتمال بسیار واقعی است

برطرف کردن مشکل نیازمندان دغدغه اصلی کمیته امداد/ گلستان دارای بیش از 45 هزار مددجوی سالمند است

جوانان انقلابی با الگوگیری از شهدا تا نابودی باطل از پای نخواهند نشست

ولایتی: سپاه هیج نقشی درعملیات کرکوک ندارد/ کردهای عراق مخالف بارزانی هستند

بازپس گیری کرکوک پایان رؤیای جدایی کردستان است

توافق گمرکات آستارای ایران و آذربایجان برای تسهیل تردد در مرز

عدم جریان سازی در مساجد فعالیت ها را ابتر می سازد

لاریجانی: آمریکا که خود ناقض برجام است مدعی شده نمی تواند پایبندی ایران را تأیید کند/ ترامپ از این حرفها زیاد می زند

دادگاه چهار جوان عدالتخواه شیراز برگزار شد

تأکید وزیر خارجه ژاپن بر لزوم پایبندی همه طرف ها به برجام

تجمع طلاب در اعتراض به سخنان توهین آمیز رییس جمهور آمریکا

فعالیت بیش از 4800 هیئت مذهبی در مازندران

توافق گمرکات آستارای ایران و آذربایجان برای تسهیل تردد در مرز

استقبال از فرمانده نیروی دریایی ارتش در ونیز ایتالیا

بودجه ویژه برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یابد

سیاست دولت سپردن امور به مردم است/ باید مشارکت های مردمی را تقویت کنیم

هوشنگ توکلی: آثار دهه شصت تمام پس انداز اهالی هنر و فرهنگ بود

ابراز تمایل روحانی برای حضور در جلسات جامعه روحانیت مبارز

راهکار کمک مالی به شهرداری ها

استخدام کارگر کارواش جهت شستشوی کامیون در خراسان رضوی

ایجاد غرفه های خود اشتغالی برای نابینایان ورامین

استخدام چند نفر ویزیتور جهت پخش مواد غذایی در فروشگاه سید

استخدام مسئول مالی مسلط به آفیس و مسئول دفتر خانم در اصفهان

درخواست جالب شهرداری ایلام از نمایشگاه داران اتومبیل این بار با اهدای گل!

استادار جدید بوشهر معارفه شد

استخدام تاکسی تلفنی کیان

استخدام چند نفر نیروی کار ماهر جهت برقکاری در خراسان رضوی

رسیدگی به شکایات مردمی در غیاب ضمانت اجرای مؤثر

حضور خواهر بابک زنجانی در دادسرای تهران

استخدام همکار خانم جهت مدیریت هتل در قم

شهردار جدید آبدانان انتخاب شد

تریبون نماز جمعه ظرفیت بالایی برای تحکیم بنیان خانواده است

طرح نمایندگان برای مقابله با تهدیدات اخیر آمریکا در مورد ایران

ورود موتورسیکلت ها به پیاده روها باید ممنوع شود

استخدام آشپز ماهر جهت سفره خانه ای در هرمزگان

استخدام نیرو جهت کار در دفتر نشریه در تبریز

چرا برای کربلا رفتن روادید نیاز است ولی ترکیه روادید نمی خواهد

مراقب آگهی های مدل رایگان باشید

5 وقف جدید در خراسان شمالی به ثبت رسید/ثبت 37 وقف از ابتدای امسال تاکنون

استخدام صندوقدار خانم در البرز

استخدام 5 ردیف شغلی در دهکده جهانی آریان در تهران

اگر برجام نداشتیم چه داشتیم؟

ابراز تمایل "روحانی" برای حضور در جلسات جامعه روحانیت مبارز

استخدام جهت همکاری با شرکت فعال در زمینه نفت و گاز در مشهد

خلاقیت و نوآوری مؤلفه اصلی ارتقاء سطح کیفی در رزمایش های یگان ویژه

دشمن پروژه انقلاب جنسی را در ایران پیگیری می کند

انتقاد رییس دفتر رییس جمهور اصلاحات از کابینه پیر

رسیدگی به سوال نمایندگان از وزیر اطلاعات درباره بازداشت ادمین های کانال های تلگرامی در صحن

شورا و شهرداری باید به موضوع دیوارکشی مجلس وارد شوند

«طرح ملی نهضت حفظ» یا «آزمون ملی کشف حافظان قرآن مدارس»

باید به کمک فضای مجازی و رسانه ها مردمی شدن پدافند غیرعامل را دنبال کنیم

فواد ایزدی: خطر تحلیل اشتباه به مراتب بدتر از جاسوس در تیم مذاکره کننده است

با دیدن ده تا واحد تولیدی می گویند اقتصاد به هم ریخته

کاسبان جنگ و پاسداران صلح

پیامدهای چرخش به راست در انتخابات اتریش

وزیر کشور: جابه جایی استانداران با هماهنگی نمایندگان ولی فقیه و مجلس انجام می شود

در دیدار وزیر کشور با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر چه گذشت؟

مسابقه طراحی موکب های اربعین برگزار می شود

تجمع طلاب قمی با شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «هیهات من الذله»

دیوارکشی مقابل ساختمان قدیمی مجلس، بدون هماهنگی با شهرداری و میراث فرهنگی بوده است

رؤسای سه قوه باید در مسئله میانمار ورود پیدا کنند

نجف لک زایی: قبل از اسلامی سازی علوم نیازمند پرداختن به علوم اسلامی هستیم

نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا در بخش رسانه ای به ازبکستان سفر می کند

روسا و اعضای کارگروه تخصصی تامین مالی و سرمایه گذاری استان معرفی شدند

هفتمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با رونمایی از 4 کتاب برگزیده پایان یافت

میثاق استاندار و مسئولان گلستان با شهدا امنیت امروز را مرهون خون شهیدان هستیم

سرکرده ارشد داعش در حمص کشته شد

دو رهبر جدایی طلبان کاتالونیا به زندان محکوم شدند

محل استقرار موکبهای مردمی در مرز چذابه تغییر نکرد مکان جدید آماده سازی نشد

آیین بزرگداشت شهدای مدافع حرم در استان سمنان به روایت تصویر

رییس کمیته امداد به روحانی: داعشی ها را شبانه جزغاله می کنید؛ نمی توانید جلوی قاچاق در روز روشن را بگیرید؟/ من فحش های قطع یارانه را می پذیرم به هر حال این کارها فحش خوری هم دارد

روسای کارگروه تخصصی گفتمان سازی البرز منصوب شدند

تعیین بازه ی زمانی 3ماهه برای جمع کردن موتورسیکلت از پیاده راه های تهران

امضا یادداشت تفاهم میان حزب الله لبنان و صداوسیما

لباس سبزی که از خون سرخ شهدا برای فرزندانشان ارثیه ماند

مهمترین چالش های اجتماعی ما چیست؟

کارگران زحمتکشِ آتش نشانی قربانیِ مرارت و تبعیض!

حمید بقایی به دادگاه رفت

مسیر تغییر نام برای شهروندان کوتاه شد

مردم و مسئولان اردبیل : سخنان ترامپ جز یاوه گویی چیز دیگری نیست

استقبال رسمی از فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در ونیز ایتالیا

سوال از علوی درباره بازداشت ادمین کانال های تلگرامی اصلاح طلب در دستورکار هفته آینده مجلس

امضا یادداشت تفاهم میان حزب الله لبنان و صداوسیما

تقدیر ظریف از خانواده شهید محسن حججی

دور تا دور ما را حصار بکشند تولید موشک، متوقف نمی شود

وزیر کشور وارد بوشهر شد

سردار سلامی: سخنان ترامپ سرشار از ناتوانی و شکست بود

اسناد توافق برای دیوارکشی در اطراف مجلس به شورای شهر ارائه شود/ دیدار نمایندگان شورا با رییس مجلس

محل استقرار موکب های مردمی در مرز چذابه تغییر نکرد

محدود شدن تردد موتورسیکلت ها در پیاده روها طی سه ماه آینده

پس لرزه های یک بدعت انتخاباتی/احمدی نژاد در دادگاه؛ احتمالا/مژده حاج قاسم برای پایان داعش/ضرورت پایش محرم از پیرایه ها/لبه تیز دلارهای کاغذی روی گلوی اقتصاد

پس لرزه های یک بدعت انتخاباتی/احمدی نژاد در دادگاه؛ احتمالا/مژده حاج قاسم برای پایان داعش/ضرورت پایش محرم از پیرایه ها/لبه تیز دلارهای کاغذی روی گلوی اقتصاد