مطالب مرتبط:
جنبش انصارالله یمن: ولد الشیخ در تلاش برای اخلال در راه حل سیاسی است
از سوی سازمان بسیج دانشجویی صورت می گیرد توزیع 10 هزار پکیج لوازم التحریر در 25 استان کشور
مبالغ 20 نوع وام دانشجویی اعلام شد +جدول
مبالغ 20 نوع وام دانشجویی اعلام شد +جدول
مبالغ وام های دانشجویی اعلام شد +جدول
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 مهر 1396 ساعت 00:002017-09-22سياسي

حال بد جنبش دانشجویی...


روزگاری می توانستند به عنوان تاثیرگذارترین تشکل ها در فضای سیاسی - اجتماعی ایران مطرح شوند.

زمانی یک بیانیه یا تجمع شان باعث تغییر در سیاست های کشور می شد.

- دانشجویان از مهم ترین ارکان جامعه مدنی به حساب می آمدند، اما.

اما این روزها حال جنبش دانشجویی چندان خوب نیست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، جنبش دانشجویی در کشور در دهه 20 با تشکیل حزب توده و آزادی های سیاسی بعد از اخراج رضاشاه آغاز شد.

تفکر غالب آن زمان تمایلات چپ گرانه بود.

هرچند در همان دهه 20 انجمن اسلامی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران و نهضت خداپرستان سوسیالیست هم تشکیل شدند، اما نفوذ کمونیسم در جهان به حدی بود که جنبش دانشجویی ایران را هم تحت تاثیر قرار داد تا بسیاری از دانشجویان به سمت اتحادیه دانشجویی حزب توده گرایش پیدا کردند.

البته حضور و قدرت جبهه ملی هم روی بعضی دانشجویان تاثیرگذار بود.

به هر حال با کودتای 28 مرداد و سقوط دولت ملی محمد مصدق و رابطه مجدد ایران با انگلستان، دانشجویان به دنبال فرصتی برای عرض اندام بودند که اوج فعالیت آن ها به 16 آذر 32 بازمی گردد.

سفر نیکسون رییس جمهور آمریکا به کشور فرصتی شد تا آتش زیر خاکستر جنبش دانشجویی گر بگیرد و در جریان اعتراضات دانشجویان در دانشگاه تهران به آن به قول دانشجویان "سه یاور اهورایی" شلیک و آن روز به روزی برای گرامیداشت دانشجویان تبدیل شود.

در دهه های بعد علاوه بر تفکرات چپ، با تشکیل نهضت آزادی و نظریه های متفکرینی چون علی شریعتی و مرتضی مطهری و همچنین شکل گیری سازمان مجاهدین خلق (منافقین)، این نوع تفکرات بیشتر به دانشگاه ها راه یافتند تا کم کم به خصوص با نظریات شریعتی و مطهری در میانه های دهه 50، تفکر اسلامی در میان دانشجویان محبوبیت پیدا کرد.

با نزدیک شدن به روزهای انقلاب اسلامی عملا گرایش به تفکر مارکسیستی و در مقابل آن تفکر اسلامی فضای دانشگاه را در بر گرفت.

حرکت مارکسیست ها با تقلید از چریک های آمریکای لاتین و آسیای جنوب شرقی به سمت قیام مسلحانه و سرکوب شدید این اقدامات، چپ های دانشگاه را در وضعیت سختی قرار داد اما از آن طرف مرگ مشکوک علی شریعتی و شهادت سیدمصطفی خمینی آتش دانشجویان مسلمان را شعله ور کرد تا کمک قابل توجهی به پیروزی انقلاب اسلامی کنند.

بعد از انقلاب 57 فضای دانشگاه ها بازتر از قبل شد و انجمن های اسلامی دانشگاه ها و سازمان دانشجویان مسلمان که در کنار هم دفتر تحکیم وحدت را تشکیل می دادند هر روز قدرت بیشتری می گرفتند.

با برگزاری مناظره ها و میتینگ های مختلف مشخص می شد که چپ ها و مجاهدین خلق در حال از دست دادن پایگاه اولیه خود هستند.

اتفاقی که علاوه بر حرکت نرم خود با تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام و پس از آن انقلاب فرهنگی تکلیف را یک سره و بساط گروه های التقاطی و یا ضددین را از دانشگاه جمع کرد.

در این مقطع دفتر تحکیم وحدت یکه تاز فضای سیاسی دانشگاه ها بود و مفاهیمی همچون عدالت اجتماعی و مبارزه با امپریالیسم را دنبال می کرد.

این جو تقریبا در تمامی سال های دهه 60 فضای دانشگاه ها را در بر می گرفت اما در سال های ابتدایی دهه 70 با بسته تر شدن فضا، جنبش دانشجویی به رخوت افتاد.

با آغاز جنبش دوم خرداد دانشجویان نقش موثری در ایجاد حماسه دوم خرداد 76 و پیروزی سیدمحمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری داشتند.

با روی کار آمدن اصلاح طلبان امروز و چپ های دیروز که روزگاری بیشترشان از دانشجویان خط امامی به حساب می آمدند جنبش دانشجویی که توانسته بود نقش موثری در انتخابات ریاست جمهوری بازی کند دوباره جان تازه ای گرفت و بعد از دوم خرداد 76 و حضور مصطفی معین در راس وزارت علوم عملا دانشجویان به یکی از عناصر تاثیرگذار سیاسی و اجتماعی در کشور تبدیل شدند.

نشریات متعدد، میتینگ های آزاد و بیانیه ها و تجمعات اعتراضی آن ها می توانست اثرات مهمی در فضای سیاسی کشور داشته باشد و داشت.

این قدرت گرفتن اما باعث سوءتفاهماتی شد که اتفاقات 18 تیر 78 را رقم زد.

با تعطیلی روزنامه سلام که سیدمحمد موسوی خویینی ها مرد خاکستری جناح چپ، مدیرمسئولی آن را به عهده داشت دانشجویان در کوی دانشگاه اعتراضاتی را انجام دادند اما حمله عده ای خودسر به کوی دانشگاه و از طرفی کشیده شدن دامنه این اعتراضات به خیابان ها باعث شد تا اصل ماجرا، گم و موضوع به بحرانی امنیتی تبدیل شود.

یکی از تفاوت های اصلی جنبش های دانشجویی با سایر جنبش ها این است که درصدد ایجاد تحولات و یا اعمال فشار جهت کسب منافع خاص گروهی نیست و قدرت را نمی طلبد، بلکه در پی فضاسازی و فشار برای پیدایش تغییرات جهت حرکت به سوی منافع عمومی جامعه است.

متاسفانه در برخی از مقاطع جنبش دانشجویی ایران تحت تاثیر برخی جریانات دست به حرکاتی زد که دود آن به چشم دانشجویان و کشور رفت.

بعد از خرداد و تیر 78 کمی فضا در دانشگاه تغییر کرد اما جنبش دانشجویی همچنان پویا و فعال بود و به فعالیت و مطالبه گری می پرداخت هرچند با پیش نرفتن برخی شعارهای دولت اصلاحات، برخی دانشجویان از رییس جمهور محبوبشان دل چرکین بودند تا جایی که در آخرین سخنرانی خاتمی در روز دانشجو در دانشگاه تهران فضای متشنجی را ایجاد و حتی رییس جمهوری که روزهای آخر دولتش را سپری می کرد هو کردند تا جایی که خاتمی آن جمله تاریخی "ان شاءالله بعد از من کسانی خواهند آمد که خوب عمل خواهند کرد و شما نیز نتیجه اعمالشان را خواهید دید" را گفت.

اتفاقی که از سال 84 برای دانششجویان عینا تعبیر شد و با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد دانشجویان فضایی را تجربه کردن که آرزوی بازگشت به سال های قبل را داشتند.

طبق تعاریف، دانشجویان جنبش دانشجویی هرگز حاضر به ورود در قدرت نیستند و در واقع سیاسی اما بیرون از سیاست هستند.

یعنی با وجود این که خود را موظف به موضع گیری می دانند اما از هیچ گروه خاصی جانبداری نمی کنند و حتی به گروه هایی که در راه آرمان آن ها فعالیت می کنند، وابستگی ندارند.

اما دوران هشت ساله احمدی نژاد دوران آغاز افول جنبش دانشجویی، پلمب دفاتر بیشتر انجمن اسلامی ها و شکل گیری برخی تشکل های ساختگی است که بازیچه دست برخی سیاسیون قرار گرفته و بیش از آن که به فکر آرمان های اصلی جنبش دانشجویی باشند به دنبال سهم خواهی و کسب قدرت یعنی همان آفت های جنبش دانشجویی بودند.

امنیتی شدن فضا، ستاره دار شدن برخی دانشجویان و سوق دادن آن ها به سمت حاشیه هایی مثل مواد مخدر و اشتیاق برای ارتباط با جنس مخالف و از طرفی ادای روشنفکری درآوردن و کافه نشینی آن هم بدون داشتن اطلاعات کافی آفتی بود که به جان دانشگاه ها افتاد و فعالیت های سیاسی و اجتماعی اصیل را نه تنها از اولویت های اول دانشجویان خارج کرد بلکه حتی برای بسیاری از دانشجویان دیگر در اولویت قرار نداشت و با دیده تمسخر به آن نگاه می کردند.

با روی کار آمدن دولت روحانی همان طور که رییس جمهور بارها تاکید کرده تلاش شد فضای امن و نه امنیتی در دانشگاه ها ایجاد شود و دانشجویان سیاسی باشند اما سیاسی کاری نکنند اما مشکلات به جا مانده از سال های گذشته و دعواهای تشکل های گوناگون باعث شده جنبش دانشجویی همچنان حال خوبی نداشته باشد.

شاید فضای این روزهای دانشگاه نیاز به نظریه پردازانی چون علی شریعتی و مرتضی مطهری دارد تا دانشجویان با تفکراتی سازماندهی شده و متمرکز بتوانند آرمان های جنبش دانشجویی را زنده کنند.

جنبشی که می تواند همچنان یکی از اثرگذارترین نقش ها را در فضای سیاسی و اجتماعی ایران داشته باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشجویان - جنبش دانشجویی - دانشگاه - دانشجویی - اسلامی - انقلاب اسلامی - دانشگاه تهران - مجاهدین خلق - پیروزی انقلاب اسلامی - علی شریعتی - شریعتی - سازمان مجاهدین خلق - رییس جمهور آمریکا - ایران - مجاهدین - کودتای 28 مرداد - آمریکای لاتین - مسلمان - آمریکا - بعد از انقلاب - کشور - انجمن اسلامی - سیاسی - تهران - مطهری - از دست دادن - آزادی - رییس جمهور - دهه 20 - اعتراضات

آخرین اخبار سرویس:
حضور خبرنگاران بسیجی در اردوهای جهادی

روح الله بیات رویکردهای مبتنی بر اخلاق و حقوق اجتماعی در نظام های اقتصادی سرمایه داری و اسلام

حضور وزیر پیشنهادی علوم در کمیسیون آموزش مجلس

کنگره و دولت آمریکا بایستی برای افزایش فشار بر ایران همکاری کنند

لایحه بودجه 97 چه زمانی به مجلس ارائه می شود؟

لجن پراکنی ترامپ نمی تواند ذره ای به دفاع و مقاومت مردم ایران خدشه وارد کند

نقش پسر بزرگ امام در سا مان دهی نهضت چه بود؟

سهراب مروتی، مینا یعقوبی بررسی تأثیر پیش فرض های مذهبی بر ترجمه قرآن کریم

ورود 400 هزار تن برنج قاچاق توسط افراد خاص

عدم پاسخگویی معاونت طبیعی سازمان به شبهات کمپین یوز

رییس دادگستری تهران: اتهامات بقایی، تصرف غیرقانونی، اختلاس و حیف و میل بیت المال است / پرونده قائم مقام آستان قدس رضوی در دادسرا

سیاست راهبردی ایران کمک به صلح و آرامش در جهان به ویژه خاورمیانه است

سیاست های رییس جمهوری آمریکا درقبال ایران موجب انزوای این کشور شده است

گزارش تصویری/ متن و حاشیه های جذاب مراسم بهترین های فیفا

تقویم تاریخ | سه شنبه دوم آبان 1396

پوستر | شهید بهشتی: اجباری در آیین زیستن نباشد. آنچه هست روشن کردن راه و بیراهه است...

کنایه ی تند و طنز "بی قانون" به روحانی و فراکسیون امید

آخرین وضعیت طرح سوال از روحانی

مرتضی کرمی, کیومرث فرح بخش بررسی مؤلفه های اساسی مؤثر بر افزایش امنیت اجتماعی از دیدگاه نخبگان حوزه امنیت

اختر سلطانی تأثیرپذیری ترجمه های معاصر فارسی قرآن از مبانی ترجمه

بررسی نقش تشیّع در ورود و گسترش اسلام به آسیای جنوب شرقی - بخش دوم و پایانی بررسی نقش عامل شیعی در نظریه منشأ ایرانی

رییس دادگستری تهران: پرونده بقایی شامل تصرف غیرقانونی، اختلاس و حیف و میل بیت المال است / پرونده قائم مقام آستان قدس رضوی در دادسرا

رییس دادگستری استان تهران: پرونده بقایی مالی و شامل تصرف غیرقانونی، اختلاس، حیف میل بیت المال است / پرونده قائم مقام آستان قدس رضوی در دادسرا

تصاویر : وداع غم انگیز با کودکان روهینگیایی غرق شده

دیدار دست اندرکاران کنگره بزرگداشت آیت الله سید مصطفی خمینی

هجمه فرهنگی دشمنان علیه ایران بی سابقه است

امروز؛ حضور وزیر پیشنهادی علوم در کمیسیون آموزش مجلس

سیاست های رییس جمهوری آمریکا درقبال ایران موجب انزوای این کشور شده است

فعالیت تشکل های دانشجویی تقویت می شود/ضرورت تعامل وزارت علوم با معاونت علمی

6 ویژگی دستگاه تفکر آیت الله خامنه ای

درس «شهید حججی» در کتب درسی گنجانده شود

پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران: کسانی که برای رای آوری روحانی تلاش کردند نقش تعیین کننده ای در دولت ندارند/ نشد و نمی گذارند واژه مناسب برای رییس جمهور نیست / وقتی شهر به شهر دنبال رأی برای روحانی بودیم برخی وزیران را می چیدند/ روحانی بگوید کجای کار دستش نیست/ در کنار زبان فارسی با

فرشته ای که اولین روضه خوان امام حسین(ع) شد

موکب هایی با نذری خاص و متفاوت در گوشه و کنار شهر اصفهان

علیرضا صابرفرد, سید اصغر جعفری تحلیل سناریوی تأثیرات آینده فعالیت جریان های تکفیری مدرن بر محیط امنیتی جمهوری اسلامی ایران و ‏راهبردهای مقابله ای آن

استقبال بی نظیر مردم اروپا از برپایی نمایشگاه عکس و فیلم اربعین در هلند + فیلم

در مقابل رفتار آمریکا باید متکبرانه برخورد کرد/ سپاه عامل اقتدار ایران اسلامی است

گله مندی مردم آذربایجان شرقی از موج پیامک های تبلیغاتی؛ مزاحمی که حذف نمی شود

مهدی ایزدی، باب اله محمدی نبی کندی بررسی موردی افزوده های تفسیری در شش ترجمه معاصر قرآن

رد آزارجنسی در مدرسه دخترانه اسلام آباد ارومیه

تذکر کمیسیون امنیت ملی به وزارت خارجه درباره نقض برجام

بخش اعظم ماموریت های ارتش و سپاه متفاوت است

نقش پسر بزرگ امام در سا مان دهی نهضت چه بود؟

تیپ ایرج نوذری و مرجانه گلچین در یک مراسم

وزیر پیشنهادی علوم: موافق دانشجوی پولی نیستم /فعالیت تشکل های دانشجویی تقویت می شود

پرسش و پاسخ های دانشجویی در 8 دفتر کتاب شد

ثریا احمدی، سید وحید عقیلی رسانه و برسازی هویت جنسیتی زنان: مطالعه موردی بازنمایی هویت جنسیتی زنان در سریال های زمانه ‏و تکیه بر باد‏

روزی که ترامپ گفت: «خلیج فارس» /آقای روحانی، راهی جز تکیه کردن به مردم ندارید/زمینه های اجتماعی نا کارآمدی شهرداران/ نمی توانیم به فضای مجازی امرو نهی کنیم/آیا خطر لغو برجام رفع شده است؟

صبر امام، ملت را یکپارچه در سوگ مصطفی فرو برد

دکتر قاسم مختاری، مطهره فرجی آشنایی زدایی در جزء سی ام قرآن کریم

تاکید مجمع روحانیون مبارز بر حل مشکل عضو زرتشتی شورای شهر یزد

رییس پارلمان لبنان: من و سیدحسن نصرالله یک روح در دو بدن هستیم

محسن تنابنده و همسرش کنار آبشار نیاگارا +عکس

تحلیل گفتمانی وحدت شیعه/ سنی- بخش اول غیریت سازی تشیع / تسنن در عهد اموی

فعالیت تشکل های دانشجویی تقویت می شود/ضرورت تعامل وزارت علوم با معاونت علمی

درس «شهید حججی» در کتب درسی گنجانده شود

تقی ابراهیمی سالاری، محدثه مقدسی، اعظم عاشورزاده حقوق مصرف کننده از دیدگاه اسلام و عملکرد آن در اقتصاد ایران

قاسم کرامت تحلیل و نقد مقررات قانونی مرتبط با جرم افشای عمدی اطلاعات طبقه بندی شده

چرا یوتیوب رفع فیلتر نمی شود؟

عکس/ اقتدای علی لاریجانی به سیدحسن خمینی

آخرین وضعیت وصیتنامه آیت الله هاشمی رفسنجانی

برجام موشکی نخواهیم داشت/ اگر اروپا بخواهد با آمریکا تقسیم کار کند مقابل آن هم می ایستیم

کار خلاقانه رضا عطاران در سفر خارجه

عجیب ترین عکسی که پسر ترامپ از پدرش منتشر کرد

نشست علمی« اقامه ادله کلامی بر پایه نگاه مجموعی به قرآن» برگزار می شود

موکب هایی با نذری خاص و متفاوت در گوشه و کنار شهر اصفهان

جواد رنجبر، خاطره احمدی روابط بینامتنی داستان حضرت موسی با رمان طارق من السماء

جشن تکلیف

چرا بعضی از کودکان از زدن عینک سرباز می زند؟

زندگی زیباست (52)

تست هوش تصویری:تفاوت ها را بیابید (53)

نویسنده مطرح فرانسوی: ایران کشوری با نماد مردم سالاری دینی است

واکنش جالب قاسمخانی به شایعه جدید درباره او و شقایق دهقان /عکس

تصاویر/ افتتاح بزرگترین آکواریوم آب شیرین اروپا

تذکر کمیسیون امنیت ملی به وزارت خارجه درباره نقض برجام

تاکید مجمع روحانیون مبارز بر حل مشکل عضو زرتشتی شورای شهر یزد

طرح و نقشه غربی ها در منطقه شکست خورده است

دختر نواز شریف: ما باز می گردیم و پیروز می شویم

بانک از ربا متولد شده است/ ماجرای نامه مجلس به حوزه درباره رباخوری بانکها

چرا مجری ممنوع التصویر ریش خود را تراشید!؟ /عکس

اولین و آخرین دیدار با یک شهید

دانلود بازی مدیریتی جامعه (برای کامپیوتر) - Community Inc PC Game

احتمال بازنگری در طرح تحول سلامت

یادداشت مهدی فضائلی درباره عذرخواهی آیت الله حائری شیرازی درس آموزی از یک حرکت اخلاقی به جای ذوق زدگی!

پاسخ تند روحانی به کشور های غربی / آیا کسی قصد شکار نهنگ آبی را در ساحل های مجازی ایران ندارد؟/ آمارهای متناقض برای ایجاد اشتغال

فعالیت تشکل های دانشجویی تقویت می شود/ضرورت تعامل وزارت علوم با معاونت علمی

نویسنده مطرح فرانسوی: ایران کشوری با نماد مردم سالاری دینی است

زیارت امام زمان (ع) در روز جمعه

ماجرای ازدواج فرزندان حضرت آدم (ع) و حوا (ع)

تصاویر/ اعزام مشمولان برای خدمت به وطن

سهم 30 درصدی مدیریت زنان تا پایان برنامه ششم توسعه

ظریف: لجن پراکنی ترامپ نمی تواند ذره ای به دفاع و مقاومت و سربلندی مردم ایران خدشه وارد کند

احتمال بازنگری در طرح تحول سلامت + جزییات

رییس پارلمان لبنان: من و نصرالله یک روح در دو بدن هستیم

جلدابرارورزشی/سه شنبه2آبان96

جایگاه زنان در حوزه اشتغال بهبود یافت/ سهم 30 درصدی بانوان در به کارگیری مدیران

معاونت انجمن بین المللی اکولوژی سیمای سرزمین (IALE) به یک اصفهانی رسید

مدل مانتو پاییز

8 راز پاک کردن لکه های روی فرش

اقتدای علی لاریجانی به سیدحسن خمینی +عکس

عکس/ نحوه صادرات شتر از بندر لنگه

پادگان خواری در تهران

پشت دوربین های «تهران 20» چه خبر است؟

من و سیدحسن نصرالله یک روح در دو بدن هستیم

ظریف:لجن پراکنی افرادی مانند ترامپ نمی تواند ذره ای در دفاع و سربلندی مردم ایران خدشه وارد کند

تیلرسون شرکت طالبان معتدل در رهبری افغانستان را ممکن خواند

مشکلات جزیره کیش لاینحل نیست

«اطلاعیه» بانک صادرات

مراسم گرامیداشت آیت الله مصطفی خمینی در قم برگزار شد

ظریف: لجن پراکنی ترامپ نمی تواند ذره ای به مردم ایران خدشه وارد کند

ما را ببر که جذبه تو باز می کشد/ در اربعین به دشت بقایت حسین جان

استقبال چمران از بررسی هزینه های شهرداری در دوران احمدی نژاد

قدردانی سازمان حج و زیارت از بانک ملت

پنجمین نشست برای هرس درختان آلرژی زا در آبادان برگزار شد

موکب شهدای گلستان در مرز مهران برپا می شود

ظریف: ترامپ لجن پراکنی می کند

چالش نهنگ آبی در ایران رخ نداده و حتی موجب خودکشی نشده است

ظریف:لجن پراکنی افرادی مانند ترامپ نمی تواند ذره ای در دفاع و سربلندی مردم ایران خدشه وارد کند

شکل گیری دفاع مطهر برای کاهش جرایم رویکرد جدید قوه قضاییه است

آملی لاریحانی: برجام موشکی نداریم/ اگر اروپا بخواهد با آمریکا تقسیم کار کند مقابل آن هم می ایستیم

کسی نمی تواند درباره قدرت نظامی کشور ما حرفی بزند/ آن روزی که مظلومانه می جنگیدیم شما به متجاوز اسلحه دادید

50 درصد مرگ ایرانیان به دلیل سکته است

آیا شورای پنجم راه شورای اول را می رود؟

سنگ اندازی برخی مسئولین شهرستان فیروزکوه بر سر راه موکب یادواره شهدا منطقه فیروزکوه

دیدار دست اندرکاران کنگره بزرگداشت آیت الله سید مصطفی خمینی با رهبر انقلاب

تصویب قانون کنترول فضای سایبری در افغانستان

وزیر ارتباطات و سخنان خوبی که به خاطر می سپاریم

جلسه ستاد هماهنگی بزرگداشت یوم الله 13 آبان شهرستان قدس برگزار شد

تدارک گسترده موکب مسجد مقدس جمکران برای میزبانی از زائران اربعین

به روز رسانی Xperia XZ Premium به Oreo 8.0 Android

سلفی تلسکوپ فضایی جیمز وب در فرایند آزمایش

شهردار نظرآباد انتخاب شد

تقویم روز ارتباطات/ زادروز یک روزنامه نگار پُرکار ایران ـ نظرات «جنان صفت» در حرفه روزنامه نگاری

کوکولوژی؛ تستی ژاپنی که خیلی چیزها در مورد ذهن و روح شما خواهد گفت

باید از همه ظرفیت های مردمی در توسعه نظم و امنیت عمومی شهرستان بهره گیری کرد

اسپوتنیک: جمهوری آذربایجان حضور کودکان در مراسم های دینی را ممنوع می کند

عضو فراکسیون امید به روحانی؛ بگوید کجای کار دست تان نیست/ائتلاف نکردن در سال 98 را به فال نیک بگیریم

سطحی نگری؛ آسیب تهدیدکننده حوزه علمیه

گزارشی از مناظره «اخلاق در میانه فلسفه و کلام» دو استاد فلسفه در قم

نظر«صادقی» درباره ریاست «هادی خامنه ای» در تشکیلات اصلاح طلب

لزوم توجه به زیباسازی شهری

تصاویر / هشدار ! احتمال تکرار حادثه در کوی منبع آب

استقبال چمران از بررسی هزینه های شهرداری در دوران احمدی نژاد

ازدواج، عامل "فرار دختران"!

درخواست رییس پارلمان فلسطین برای تشکیل فوری جلسات مجلس

آزمون کارشناس رسمی دادگستری (خبر جدید)

تیپ دختران بالا شهر تهران در زمان قاجار+عکس

رییس حزب دموکرات های آزاد آذربایجان: در صورت خروج جمهوری آذربایجان از شورای اروپا سناریوهای خطرناکی علیه کشور به کار خواهد افتاد

همدلی دستگاه دیپلماسی با نهادهای نظامی محاسبه دشمن را به هم ریخت/ تا هویت انقلابی ما پا برجاست، دشمنی آمریکا هم هست/ پیوند میان مردم و نهادهای انقلابی محکم است

شبکه های اجتماعی ؛ فرصت هستند یا تهدید؟!

6 وزارتخانه کشور قانون ندارد

حوزه رشته آینده پژوهی اسلامی راه اندازی کند/ مهدویت؛ راهبرد مدیریت آینده کشور

رییس پارلمان فلسطین خواستار تشکیل فوری جلسات مجلس شد

کنایه رییس دولت در سایه به زنگنه: تحریم ها و تهدیدهای احتمالی را لحاظ نکردید

کمیته هم اندیشی بین المللی با موضوع خلیج فارس در قم برگزار شد

برگزاری مراسم معارفه مدیر و معاون بانک قرض الحسنه مهر ایران شعب استان مازندران

روزنامه استخدامی استان قم | سه شنبه 2 آبان 96

سرشماری فناوری اطلاعات اجرا می شود

معرفی پردرآمدترین بازیگر زن تلویزیون

ثبت روز کوروش در تقویم ملی

همکاری جمهوری آذربایجان با شورای همکاری خلیج فارس در زمینه «استاندارد»

همایش مسئولین هیئت رزمندگان اسلام غرب و شمال غرب کشور برگزار شد

فیلم/ روایت «مورگان فریمن» از حادثه کربلا

ایجاد شعب کشیک بانک سپه در آستانه اربعین حسینی

آیین بدرقه خادمان و زائران اربعین حسینی در حرم مطهر رضوی

اجرای پایلوت طرح ملی هوشمندسازی مدارس در منطقه آزاد انزلی

ما را ببر که جذبه تو باز می کشد/ در اربعین به دشت بقایت حسین جان

ژست احمدی نژادی بقایی در برابر دوربین + عکس

سردار جلالی: شبکه های اجتماعی باید تحت مدیریت کشور باشد

برگزاری نشست صمیمی مدیریت آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی اهواز با کارشناسان آمار و برنامه ریزی واحد های تابعه دانشگاه

در همایش همدلی ارتش و سپاه چه گذشت؟

نسخه دوم امام

توضیح وزیر ارتباطات در باره خودکشی دختران اصفهانی

ظریف: لجن پراکنی ترامپ نمی تواند به استقامت و دفاع مردم ایران خدشه وارد کند

تجمع کارمندان اخراجی بانک صادرات مقابل مجلس

تقویم روز ارتباطات/ تاسیس تلویزیون دولتی ایران و گسترش آن

عالم انقلابی و یار امام

بخش بزرگی از آبیاری فضای سبز بندرعباس با آب شرب صورت می گیرد

سرپرست ملوان: وارث بدهی هایی هستیم که از 6 سال پیش برجا مانده/ باشگاه مشتاق است 70 درصد سهام ملوان به منطقه آزاد واگذار شود

تصاویر : وداع غم انگیز با کودکان روهینگیایی غرق شده

توسعه استان با همکاری احزاب تسریع می شود

دیدار دست اندرکاران کنگره بزرگداشت آیت الله سید مصطفی خمینی

وزیر ارتباطات: خودکشی در اصفهان ربطی به نهنگ آبی ندارد

نفوذ سیاسی ایران در منطقه چشمگیر است/ حوزه علمیه باید در مواجهات تمدنی تحولات جدیدی را رقم بزند

عکس / دیدار دست اندرکاران کنگره بزرگداشت آیت الله سید مصطفی خمینی

کاپ بهترین دروازه بان جهان در دست بوفون

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندرعباس: وظیفه روابط عمومی شفاف سازی و نمایش عملکرد به شهروندان است

سلفی تلسکوپ فضایی جیمز وب در فرایند آزمایش

ترامپ بلوف می زند یا باید منتظرعواقب استراتژی جدید کاخ سفید باشیم؟

زنان عربستانی برای اولین بار به سینما رفتند!+عکس

آیت الله اعرافی درگذشت روحانی جانباز را تسلیت گفت

برگزاری نمایشگاه عکس جمهوری آذربایجان در تهران

33 سال پیش در چنین روزی تنظیم سیاست خارجی در قالب شعار مرگ بر آمریکا

روزنامه استخدامی استان اصفهان | عصر سه شنبه 2 آبان 96

فال روزانه سه شنبه 2 آبان 1396

برگزاری کنگره شورای عالی سیاستگذاری برای تعیین اعضای حقیقی/ تجمع دانشجویان امیرکبیر و علامه در اعتراض به معرفی غلامی/ درخواست حضور ناطق نوری و سیدحسن در تریبون نمازجمعه/ موثر نبودن مموعیت تصویر امام توسط رژیم شاه/ تعدد متهمان پرونده قائم مقام سابق آستان ق

خانه خالی 7 هزار مدیر دولتی در یک روستای شمال!

برگزاری نشست صمیمی مدیریت آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی اهواز با مسئولین، کارشناسان و رابطین ستادی حوزه آمار و اطلاعات در واحد های تابعه دانشگاه

ساوندکلاود باز می گردد

آیا میدانید؛ چرا ما دنیا را 3 بعدی می بینیم؟!

حال بد جنبش دانشجویی...

حال بد جنبش دانشجویی...