مطالب مرتبط:
در زمانه ای وزیر علوم به مجلس معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه ها کرخت و محافظه کارانه است /دولت دوازدهم بیش از هر دولتی مدیون جامعه دانشگاهی است
در زمانه ای وزیر علوم به مجلس معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه ها کرخت و محافظه کارانه است
تاکید بر کیفیت و توسعه علمی از اولویت های اصلی وزارت علوم در دولت دوازدهم است
آیت الله هاشمی شاهرودی در دیدار سرپرست وزارت علوم: نظریه پردازی علوم انسانی و اسلامی برای تحقق وحدت حوزه و دانشگاه ضروری است
نظریه پردازی علوم انسانی و اسلامی برای تحقق وحدت حوزه و دانشگاه ضروری است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 1 مهر 1396 ساعت 00:002017-09-22سياسي

در زمانه ای وزیر علوم به مجلس معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه ها کرخت و محافظه کارانه است /دولت دوازدهم بیش از هر دولتی مدیون جامعه دانشگاهی است


انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها در بیانیه ای ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن سال نوی تحصیلی، نسبت به عدم معرفی وزیر علوم و همچنین اشکالات ساختاری نظام دانشگاهی و آموزش عالی کشور انتقاد کرد و یادآور شد: - --> کد خبر: 538660 1396/06/31 23:51:41 انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها در بیانیه ای ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن سال نوی تحصیلی، نسبت به عدم معرفی وزیر علوم و همچنین اشکالات ساختاری نظام دانشگاهی و آموزش عالی کشور انتقاد کرد و یادآور شد: مراکز علمی و دانشگاهی که باید مولد سرمایه اجتماعی و سرمایه انسانی برای رشد و توسعه کشور باشند و به قول امام خمینی (ره) به جای اینکه کارخانه آدم ‏سازی باشند، تبدیل به کارگاه ‏های تولید مدرک دانشگاهی شده ‏اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها در بیانیه ای به مناسبت فرارسیدن آغاز سال تحصیلی و بازگشایی دانشگاه ها، با اشاره به عدم معرفی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری، تاکید کرد که در زمانه ‏ای وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه‏ ها کرخت، محافظه کارانه و فسرده است.

از این رو، نمی‏ توان از چنین فضایی، خلاقیت، نوآوری، نقادی و تضارب آراء و اندیشه که لازمه پویایی و بالندگی دانشگاه‏ است را انتظار داشت.

در متن بیانیه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ‏ها آمده است: در آستانه مهرماه، بهار تعلیم و تربیت و آموزش و پژوهش در نظام آموزشی کشور آغاز می شود.

مهرماه در فرهنگ این مرز و بوم، جوششی حقیقی از حیات دوباره و تلاش مجدد دانش آموزان و دانش پژوهان برای کسب معرفت، دانش و هنر انسان بودن حکایت می کند.

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ‏ها در جایگاه یکی از دیرپاترین تشکل‏ های فرهنگی، علمی و سیاسی کشور، بازگشایی مدارس و مراکز علمی و آموزشی که رویشگاه و پرورشگاه نسل امروز و سازندگان فردای ایران اسلامی هستند را به فرهیختگان دانشگاهی، دانش پژوهان، معلمان و دانش ‏آموزان تبریک وتهنیت می‏ گوید.

امسال بازگشایی دانشگاه ‏ها و مراکز آموزش عالی کشور در شرایطی رخ می‏ دهد که بر اساس برخی ملاحظات سیاسی هنوز وزارت علوم، تحقیقات و فن‎آوری چشم به راه وزیر خود در دولت دوازدهم است.

انتظار می رفت وزارت‏خانه ‏ای که پیشران توسعه علم، فن‎آوری و خلاقیت است، فردی دانشمند، فرهیخته، کارامد، پاکدست و دارای اندیشه ‏ای باز و پویا عهده‏ دار تصدی این وازرتخانه راهبردی شود؛ اما در آستانه بازگشایی دانشگاه‎ها و مراکز آموزش و پژوهش کشور انتظار حداقلی دانشگاهیان برآورده نشده است.

در زمانه ‏ای وزیر علوم به مجلس شورای اسلامی معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه‏ ها کرخت، محافظه کارانه و فسرده است.

از این رو، نمی‏ توان از چنین فضایی، خلاقیت، نوآوری، نقادی و تضارب آراء و اندیشه که لازمه پویایی و بالندگی دانشگاه‏ است را انتظار داشت.

لازمه نشاط، تحرک و پویایی علمی و سیاسی وجود فضای باز و آزاد است که انجمن ‏های علمی و اسلامی دانشجویی به شدت گله‏ مند نبود چنین بسترهایی هستند.

این درحالی است که دانشگاه مبداء تحولات علمی و سیاسی در ایران اسلامی بوده است و دولت دوازدهم بیش از هر دولتی مدیون جامعه علمی و دانشگاهی است.

کرسی ‏های آزاداندیشی که موردعنایت و تأکید مقام معظم رهبری است، به یمن محافظه کاری و بعضاً سخت‏گیری‏ های حاکم و تنگ نظری های موجود و نگاه مضیق روسای دانشگاه ها، عملاً در فعالیت های دانشگاهی جایگاه بایسته ای ندارد.

انجمن‏ های اسلامی دانشجویی برای برگزاری یک نشست یا انجام یک اردوی تشکیلاتی درگیر تنگناهای فزاینده سیاسی و مالی هستند.

از طرفی در حالی باید رابطه ارگانیکی بین نهاد تولید علم در دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی برقرار باشد که هر سازمان به صورتی جداگانه به انجام وظایف خود مشغول است.

نبود باور علمی در عرصه اداره امور موجب پیدایش معضلات فزاینده در شاخص‏ های توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور شده است.

توسعه کمی‏ در وزارت علوم و احداث واحدهای دانشگاهی بی کیفیت و یا با کیفیت پایین و توزیع منابع مالی محدود در واحدهای متعدد دانشگاهی باعث شده است، مراکز علمی و دانشگاهی که باید مولد سرمایه اجتماعی و سرمایه انسانی برای رشد و توسعه کشور باشند و به قول امام خمینی (ره) به جای اینکه کارخانه آدم ‏سازی باشند، تبدیل به کارگاه ‏های تولید مدرک دانشگاهی شده ‏اند.

نظام آموزشی که باید مهارت‏ محور باشد به نظام آموزش محور تقلیل یافته است به گونه ‏ای که در عمل و آن گونه که شایسته و بایسته کشوری انقلابی است در تأمین نیازهای علمی و پژوهشی درمانده است.

برآیند چنین رویکردی پدید آمدن انبوه دانش‏ آموختگانی فاقد مهارت لازم و مدرک به دستی است که صرفاً متقاضی اشتغال در بخش‏ های اداری و دولتی هستند.

نظام اداری نیز به دلیل انبوه کارمندان، آماسیده، حجیم و ناکارمد است و خود نیازمند بازسازی و اصلاحات ساختاری و بنیادی است.

در حالی با چنین شرایطی مواجه هستیم که دانش آموختگان دانشگاهی باید خود، کارآفرین و ایجاد کننده اشتغال مولد باشند.

برای رفع این معضلات، دانش ‏آموختگان از دولت انتظار دارند، فضایی فراهم شود تا با گردش نخبگان و حضور جوانان در بدنه اجرایی، خونی تازه و امیدی نو به کالبد کم تحرک کشور سرازیر و دمیده شود.

گرچه میانگین سنی اعضای کابینه بالاست، انتظار است، حداقل در مدیریت‏ های میانی از جوانان متخصص و فارغ التحصیلان دانشگاهی به گونه ‏ای استفاده شود که تلفیق تجربه، علم، نوآوری، جسارت و خلاقیت شرایط مناسب‏تری برای اداره امور فراهم آورد تا محافظه‏ کاری جای خود را به اصلاحات ساختاری برای اداره بهینه امور کشور دهد.

در چنین زمانه ‏ای، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ‏ها به نمایندگی از جامعه علمی و دانشگاهی ضمن اعلام حمایت از رییس جمهور محترم و دولت دوازدهم از ایشان تقاضا دارد وزیری فرهیخته، پویا، مقبول جامعه دانشگاهی و پایبند به اصول اخلاقی و متعهد به مقام علم و دانش که آشنا به شرایط حاکم بر توسعه علمی در دنیای کنونی باشد، برای وزارت علوم را پیشنهاد دهند تا با حمایت همه ارکان نظام سیاسی، از جمله نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، بستری فراهم آورد تا توسعه علمی که مقدمه توسعه، پیشرفت و تعالی کشور است در این وزارتخانه بیش از پیش مبنای عمل مدیران و مجریان قرار گیرد.

رشد کمی واحدهای دانشگاهی بی کیفیت را متوقف و واحدهای موجود را مقید به رعایت استاندارهای علمی کند و با تغییر و تحول در مدیریت‏های ضعیف و محافظه‏ کار فضایی از شور و نشاط، خلاقیت و نو آوری علمی جای کم تحرکی، فربهی و ناامیدی را بگیرد.

کرسی های مناظره علمی رونق بیابد و انرژی جوانان به جای هرز رفتن، صرف پویایی و خلاقیت علمی و آموزشی شود.

امید آن که با توکل به ذات حضرت باریت عالی، استعدادهای جوانان، خلاقیت و تلاش مضاعف جامعه دانشگاهی و حمایت همه جانبه کارگزاران نظام از مراکز علمی و پژوهشی بیش از پیش در راستای رسالت و مسئولیت خویش که همانا ارتقاء علمی، تهذیب نفس، اخلاق حسنه و تعالی جامعه است موفق و موید به تأییدات الهی باشیم.

انشاالله.


کلید واژه ها: دانشگاه - انجمن اسلامی - اسلامی - وزیر علوم - آموزش - وزیر - کشور - بیانیه - علوم - مجلس شورای اسلامی - آغاز سال تحصیلی - بازگشایی مدارس - مدرک دانشگاهی - وزیر پیشنهادی - دولت - کارانه - سرمایه - علمی - انتظار - انتقاد - اندیشه - نظام - عالی - خلاقیت - نظام آموزشی - دانش آموزان - حیات دوباره - انسان - توسعه - فرهنگ

آخرین اخبار سرویس:
درخشش تیم دادگستری کرمان در مسابقات منطقه ای قرآن قوه قضاییه

استخدام کارگر مرغداری ماهر جهت کار در خراسان جنوبی

استخدام مسئول فنی و تحقیق و توسعه حوزه مکمل های غذایی

استخدام نیروی ماهر و نیمه ماهر، کارآموز در لابراتور پروتزهای دندانی

استخدام تعدادی نیروی راننده جهت یک آژانس در خراسان جنوبی

استخدام نیروی مهندسی آقا آشنا به امور دفتر فنی در اصفهان

استخدام حسابرس با تجربه جهت فروشگاه لباس زنانه در همدان

طرفداران سردار قاسم سلیمانی در قطر! + عکس

راهول گاندی رسماً رهبر حزب کنگره هند شد

استخدام خیاط ماهر راسته دوز و زیگزال زن در اصفهان

پاداش معلم خوبی ها چیست ؟

پیام آذری جهرمی به مناسبت روز پژوهش

تاکید وزیر علوم بر " ضرورت استانداردسازی دقیق طرح های عمرانی"

باراک اوباما بابانوئل شد + عکس

حجاب لندن گردی خانم بازیگر مشهور ایرانی + عکس

هنوز «شهرزاد»، قصه گوی شب های زمستانی است

رویدادهای خبری استان قزوین (26 آذر)

فرماندار مهریز :22 میلیارد ریال وام کارآفرینی به متقاضیان پرداخت شد

رویدادهای خبری روز یکشنبه در زنجان

رویدادهای خبری 26 آذر ماه در مشهد

رسیدن به تمدن نوین اسلامی وظیفه حوزه و دانشگاه است

سلفی گرفتن خانم بازیگر طنز مشهور با یک روحانی + عکس

رجبی: ربیعی نمی تواند وزارت کار را اداره کند/ به استیضاح وزیر کار کمک خواهم کرد

دو مقام بلندپایه آمریکایی: چین در صدر راهبرد امنیت ملی ترامپ است

استخدام چند نفر نیروی خانم جهت سالن زیبایی در خراسان جنوبی

استخدام کارگر ساده در جگر کبابی زیبا

استخدام چند نفر فروشنده در یک فروشگاه پوشاک زنانه و بچه گانه

استخدام خیاط راسته دوز ماهر و نیمه ماهر در تبریز

استخدام کارگر خانم در غذای تلفنی حام

دختر 20ساله ای که 11بار زبان افعی را بوسیده است

افزایش عوارض خروج از کشور، راه حل نیست

با تمام توان امر پژوهش را نهادینه خواهیم کرد

جلسه هماهنگی افتتاحیه مسابقات قرآن در جلگه رخ

منظم ترین گل جهان/عکس

استعلامی که برای کمیته المپیک دردسرساز شد/ابهام درپاسخ معاون مجلس

نقوی حسینی: تکالیف قانونی درباره بودجه بنیه دفاعی اجرایی نشده است

بهاءالدین قهرمانی نژاد شایق زندگی و سیره حضرت زهرا(س) به عنوان الگوی سبک زندگی دینی

ایران ادعای آمریکا را به سازمان ملل ارجاع می دهد

زنجیره فسادی که آقای رییس جمهور برملا کرد؛ از چهره های سیاسی تا بازیگران مشهور

مقدمات تعامل حوزه و دانشگاه از درون خود این دو نهاد شکل می گیرد

برترین برنامه های موبایلی 2017

خواننده معروف پاپ و همسرش دیشب در یک مراسم! + عکس

تیپ بهاره رهنما و همسرش دیشب در یک جشن! + عکس

تیپ ست شده رضا گلزار و ساره بیات! + عکس

تیپ علی د ا یی و همسر ش د یشب د ر یک مر ا سم! + عکس

استخدام موم زن ماهر و نیمه ماهر خانم در تبریز

استخدام نجار در تولیدی میز و صندلی چوبی

استخدام رستوران آفاق

ببخشید که "مصدق" کاندیدا شده بود و به روحانی رای دادیم

کل کل آقای و خانم بازیگر بر سر ازدواج (عکس)

وقتی سازوکاری ندارید چگونه یارانه هیچ نیازمندی قطع نمی شود؟

در استقبال از فردای یلدا

سیاست زدگی، آفت وحدت حوزه و دانشگاه

چرا نباید در "بیت کوین" سرمایه گذاری کرد؟

گلیم و خاتم شیراز چشم گردشگران خارجی را گرفت

هنوز هیچ کشوری متقاضی ثبت یلدا به طور مشترک نیست/ گزینه های ثبت ناملموس سال 2019 هنوز مشخص نیست

لزوم تفکیک هزینه های اداره تهران از پایتخت

بررسی مشکلات روحانی در مواجهه با حامیان و منتقدانش/ راه سخت مردم سالاری

وبلاگ مشرق فراخوان محسن میردامادی برای «دفاع از جمهوریت در مقابل اسلام»/ واکنش هیستریک آشنا به عبور اصلاح طلبان از روحانی

بازپرس پرونده "روس گیت"هزاران ایمیل علیه تیم ترامپ به دست آورد

یک نماینده آمریکایی به آزارجنسی متهم شد

دولت از درآمد شرکت های وابسته به سپاه مطلع است؟

نا کارآمدی مدیریت شهری اصلاح طلبان در بحث آلودگی هوا

سید محسن علوی: می خواستیم فساد از بین برود قبح آن را از بین بردیم/ ما داریم چوب نا امنی سرمایه گذاری را می خوریم

پشیمان نیستیم، چون حافظه داریم

آموزش صحیح اولین گام «آتش به اختیار» است

«#من پشیمانم» رمز جدید تخریب دولت

ترامپ: نظام مهاجرتی کنونی تهدیدی علیه آمریکاست

اصلاح طلبان به سه چیز باید عادت کنند!

شیما محمودپور آرامش حقیقی از دیدگاه قرآن

کدام اموال بدهکاران را نمی توان توقیف کرد؟

پرواز های یکشنبه 26 آبان فرودگاه شهید دستغیب شیراز

انگشت آلوده به خون آمریکا به سوی ایران

جمع بندی روز: شنبه، 25 آذر 1396

این اعمال؛ محبوبترین اعمال نزد خداوند است

رییس کل دادگستری گیلان: دستگاه قضایی استان در رسیدگی به پرونده ها بدون حب و بغض عمل می کند

باید تلاش کنیم تا شاهد تغییرات کیفی در رفتار و کردار دانش آموزان باشیم

آیت الله نوری همدانی: تصرف قدس، ننگ بزرگی برای مسلمانان است

آموزش مهارت های تخصصی به مبلغان حوزوی/ لزوم تدوین تجربه های تبلیغی

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | یکشنبه 26 آذر 96

«#من پشیمانم» رمز جدید تخریب دولت

اجرای سراسری بیمه بیکاری از طریق کاریابی های منتخب

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | یکشنبه 26 آذر 96

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | یکشنبه 26 آذر 96

برگزاری راهپیمایی در حمایت از بیت المقدس در شهر روالپندی پاکستان+تصاویر

علی لاریجانی پشت فرمان خودرو دنا پلاس + عکس

5 توصیه مهم برای داشتن پوست سالم

اعلی تورانی ، فریبا رخداد سرآغاز پیدایش فلسفه ایرانی

نشریه هیل: دسترسی رابرت مولر به دهها هزار ایمیل ستاد انتخاباتی ترامپ

بازرس ویژه ای که قرار است دست راست زنگنه باشد

برگزاری دوره تخصصی سواد رسانه ای از سوی مجتمع فرهنگی امام صادق(ع)

بررسی بخش قضایی کلیات لایحه بودجه و طرح صدور چک

قرارداد ساخت 9 هزار کانکس در روستاهای مناطق زلزله زده منعقد شد

سیروس احمدی، مریم مختاری، پریسا رضایی بررسی عوامل اجتماعی فرهنگی موثر بر صرفه جویی آب در بین دانشجویان

کشف قدیمی ترین تدفین در 2800 سال پیش در شهر همدان

هنر پخل بافی در قاین دوباره جان گرفت

درخواست یک نماینده از آقای استاندار: اجازه انتقال آب از خوزستان را ندهید

روایت پدری که فرزندش را در دفاع از حرم تقدیم کرد؛ دلتنگی 4 ساله برای ابوالفضل

هیئت مدیره جدید پدیده شاندیز مشکل سهام داران را حل می کند؟

چرا نباید در بیت کوین سرمایه گذاری کرد؟

در زمانه ای وزیر علوم به مجلس معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه ها کرخت و محافظه کارانه است /دولت دوازدهم بیش از هر دولتی مدیون جامعه دانشگاهی است

در زمانه ای وزیر علوم به مجلس معرفی نشده که گفتمان حاکم بر دانشگاه ها کرخت و محافظه کارانه است /دولت دوازدهم بیش از هر دولتی مدیون جامعه دانشگاهی است