مطالب مرتبط:
صنعت گردشگری باید همگام با سایر صنایع در خراسان جنوبی توسعه یابد
توسعه حمل و نقل ریلی 28 میلیارد دلار نیاز دارد
توسعه حمل و نقل ریلی 28 میلیارد دلار نیاز دارد
توسعه حمل و نقل ریلی 28 میلیارد دلار نیاز دارد
آخوندی: توسعه حمل ونقل ریلی به افزایش ناوگان محدود نمی شود/نیاز 28 میلیارد ریالی برای توسعه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 شهریور 1396 ساعت 16:362017-09-22اقتصادي

گرانی حمل و نقل؛ سد راه توسعه گردشگری چابهار


گران ترین بلیت کشور مربوط به چابهار است که جمع هزینه آن با اقامت در چابهار توری را تعریف می کند که از هر کشور خارجی ما گران تر خواهد بود در صورتی که تا زمانی مسافر نیاید بخش خصوصی راغب به سرمایه گذاری و توسعه نخواهد بود.

- "- سیستان و بلوچستان: سیستان و بلوچستان سرزمین اولین ها لقب گرفته است و علاوه بر آن مکان های تاریخی و طبیعی که در این استان وجود دارد ظرفیت منحصر به فردی به آن بخشیده است اما بسیاری از جاذبه های آن همچنان ناشناخته است به همین دلیل امسال سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد گردشگری ایرانیان معرفی شد تا بتوان آن را به مردم کشور معرفی و شرایط را برای حضور مسافران و گردشگران بیشتری فراهم کرد.

از چابهار جنوبی ترین شهر استان نیز با توجه به دارابودن جاذبه هایی نظیر معبد بان مسیتی در دامنه کوه شهبازبند، قلعه پرتغالی ها و دیگر قلاع، روستای تاریخی تیس، استحکامات نظامی و تدافعی، گل فشان ها و از همه مهم تر ساحل بکرش و ده ها ظرفیت گردشگری دیگر در محافل مختلف به عنوان پیشانی گردشگری استان سخن به میان می آید، اما پیشانی گردشگری استان برای دیده شدن و این که بتواند گردشگرانی را به سمت خود جذب کند با مشکلاتی چون دوری مسافت، گرانی هزینه حمل و نقل و فراهم نبودن زیرساخت های لازم در این بخش مواجه است، مشکلاتی که سبب شده خیلی ها حتی مردم سیستان و بلوچستان نیز رغبت کم تری برای سفر به این خطه پرجاذبه داشته باشند که می طلبد شرایطی فراهم شود تا پیشانی گردشگری استان با روش هایی راحت تر و ارزان تر پذیرای مسافران و گردشگران باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این باره به خبرنگار شبستان" می گوید: با توجه به این که چابهار پیشانی گردشگری استان است و به دلیل ضرورت توسعه گردشگری در سیستان و بلوچستان پیشنهاد سال سیستان و بلوچستان مقصد گردشگری ایرانیان از سوی استاندار مطرح شد که می تواند آغازی برای فصل جدید گردشگری در این منطقه باشد.

کامبیز مشتاق گوهری می افزاید: گردشگری به عنوان یکی از زیرساخت های پایه استان مزیتی است که این خطه از آن برخوردار بوده و باید سال ها در این زمینه کار کنیم چراکه سیستان و بلوچستان در کشور استان جوانی است.

به گفته وی در تاریخ معاصر ایران کم تر سخنی از سیستان و بلوچستان به گوش می رسد و آن چه که از شهروندان استان می شنویم متعلق به تاریخ باستان و قرون گذشته است در قرون جدید به دلیل شرایط دسترسی و رقابت های جدی که میان مناطق فلات مرکزی ایران وجود داشت و نزدیکی آن ها به مرکز تصمیم گیری، این استان کم تر در حوادث معاصر حضور و نقش داشته است، مهم ترین دلیل آن فراهم نبودن دسترسی آسان به استان و ارتباط آن با مراکز جمعیتی است که چابهار نیز از همین رهگذر قابل تحلیل است.

فاصله زیاد استان با مراکز جمعیتی وی اظهار می کند: عید نوروز فصل گردشگری چابهار است زیرا فاصله استان نسبت به مراکز جمعیتی عمده به اندازه ای است که تنها زمانی که می توان به این منطقه دسترسی داشت تعطیلات طولانی نوروز است، بنابراین نمی توان از دولت که سال هاست از این چرخه خارج شده و سیاست گذاران متوجه شده اند که دولت نمی تواند سرمایه گذار و بهره بردار حوزه های انتفاعی باشد بلکه باید به عنوان مشوق بخش خصوصی عمل کند انتظار خاصی داشت از طرفی بخش خصوصی هم نمی تواند همه ظرفیت های خود را صرف دوره محدودی از سال کند.

به گفته وی تنها دوره رونق هتل هایی که در چابهار وجود دارد همین ایام نوروز است، این موضوع به مشکلات عمده تری نیز برمی گردد که با یارانه و تنها حضور برخی دستگاه ها کفایت نمی کند ما باید سراغ زیرساخت های مهمی مانند دسترسی به استان از جمله حمل و نقل رایگان، ارزان و سریع برویم، از طرفی شبکه هوایی کشور در سال های تحریم از داشتن ناوگان هوایی مناسب به شدت دچار محرومیت شده است، در صورتی که در غیاب وجود راه آهن سریع که بتواند استان را به قطب های جمعیتی کشور وصل کند تنها راهی که برای دسترسی مناطقی مثل چابهار وجود دارد خطوط هوایی بود.

وی اذعان می کند: مشکل مهم استان در همه بخش ها از جمله گردشگری دسترسی و جمعیت است که در غیاب روش های دسترسی انبوه و سریع که امیدواریم از رهگذر تلاش های دولت که نتیجه آن بازشدن فضای تجارت جهانی بود ناوگان هوایی کشور ترمیم لازم را پیدا کند و با تلاش راه آهن جنوب شرق، خط راه آهن چابهار زاهدان به کشور وصل شود و بتوان درباره سفر به منطقه چابهار برنامه ریزی کرد.

گران ترین بلیت ها مربوط به چابهار وی می گوید: گران ترین بلیت کشور مربوط به چابهار است که جمع هزینه آن با اقامت در چابهار توری را تعریف می کند که از هر کشور خارجی ما گران تر خواهد بود در صورتی که تا زمانی مسافر نیاید بخش خصوصی راغب به سرمایه گذاری و توسعه نخواهد بود و از طرف دیگر مسافر با این هزینه ها نمی تواند سفر کند.

گوهری اظهار می کند: به چرخه باطلی مبتلا شدیم که تنها می توانیم به تصمیم های کلان تر کشور در حوزه دسترسی شبکه حمل و نقل کارآمد و افزایش حسن شهرت استان امیدوار باشیم، خوشبختانه روند ثبت های جهانی در استان سرعت گرفته چراکه بیشتر ثبت های جهانی در سه سال اخیر انجام شده است به دلیل این که بتوانیم روی سوء شهرتی که به دلیل همسایگی هایی که داریم با حسن شهرت سیستان وبلوچستان به این موضوعات سرپوش بگذاریم و کمک کنیم تا برای سفر به استان رغبت پیدا شود، البته نقش رسانه ها به ویژه محلی در این رابطه در زمینه پردازش صحیح اخبار ویژه است و سبب می شود تا اخبار خوب سبقت بگیرد.

زیرا اگر اخبار نامناسب با آب و تاب منتشر شود همه تلاش هایی که در راستای جذب گردشگر انجام می شود را نقش برآب می کند و باید از نو شروع کنیم.

اهمیت رسانه ها و انعکاس اخبار به گفته وی قبل از عید نوروز 96 تور خبرنگاری کارآمدی با حضور اهالی رسانه همه نقاط کشور در استان برگزار شد که پژواک خوبی در توسعه گردشگری به استان داشت اما اتفاق بدی که در حوزه مرز افتاد سبب شد این خبر در لای اخبار نامناسب گم شود.

ما به دارایی فرهنگی و طبیعی استان و ظرفیت عظیم مهمان نوازی و فرهنگ مردم سیستان و بلوچستان اطمینان داریم اما هدف باید به صورت گروهی تحقق پیدا کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح می کند: یکی از دلایل این که برخی کشورها توانسته اند در رقابت های جهانی خود را در حوزه کشورهای پیشرو قرار دهند توجه به نقد است.

زیرا همانطور که دستگاه های نظارتی و در رأس آن مطبوعات نسبت به دستگاه های اجرایی و بدنه دولت باید نظارت دقیق داشته باشند از آن ها که وظیفه شان نشان دادن راستی ها و ناراستی هاست انتظار می رود که کارشان دقیق باشد و به خبرنگاری پژوهشی توجه کنند.

مشتاق گوهری می افزاید: تلاش می کنیم در نقاط مختلف از جمله 19 شهرستان و هزارو600 دهستان حضور فعال داشته باشیم، از رسانه ها هم انتظار داریم در این نقاط حضور پیدا کنند و گزارشات دسته اولی را ارائه دهند چراکه به افزایش آگاهی مردم و همین طور انتقال و اصلاح مطالبی که شاید از نظر ما دور مانده است کمک می کند که امیدواریم هر چه سریع تر دستگاه های خبری قوی تر و شرایط کار برای آن ها بهتر شود، امنیت بیشتری درباره تهیه و انتقال اخبار داشته باشند و نظارت بیش از پیش آن ها سبب شود که ما دقیق تر کار کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اذعان می کند: تعداد هواپیماهای کشور کم است که می طلبد زیرساخت هایی را که امکان تأمین آن وجود دارد فراهم و به لحاظ فرهنگی فضای لازم را ایجاد کرد، البته تأمین 260 هواپیمای جدید برای کشور که پیگیری آن انجام شده یعنی تغییر معادلات ارتباطی و ایجاد افق مثبتی برای گردشگری، از طرفی وقتی تعداد هواپیماها بیشتر شود رقابت ها هم گسترده تر خواهد شد و به موجب آن سفر ممکن می شود.

وی خاطرنشان می کند: سال های گذشته یارانه و هدایای ویژه به مسافران اهدا و بخشی از سرمایه های ملی صرف این موضوع می شد که نتیجه اش شکست بود، زیرا حمایت گلخانه ای دولت به دلیل این که هدفمند نیست و مسئولیت پذیری بخش خصوصی را ندارد سبب هدر رفت منابع شود.

گوهری می افزاید: دولت می تواند در زمینه توسعه زیرساخت هایی مثل راه آهن و هواپیمایی وارد شود و باقی را به بخش خصوصی واگذار کن.

پایان پیام/291
کلید واژه ها: سیستان و بلوچستان - گردشگری - بلوچستان - استان - سیستان - چابهار - گردشگران - ایران - تاریخ - حمل و نقل - کشور - ایرانیان - گرانی - توسعه - شرایط - مسافران - تاریخی - سرمایه گذاری - هزینه - صنایع دستی - گران ترین - استاندار - هایی - مردم - جدید - پیشنهاد - خبرنگار - سرمایه - روستای - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
همکاری اوبر و تویوتا در زمینه ساخت اتومبیل های خودران +عکس

نوبخت : دولت 100 هزار میلیارد تومان از بدهی پیمانکاران را پرداخت می کند

تبریک خلاقانه فرهاد مجیدی به مناسبت عید نوروز +عکس

فعالیت شعب منتخب بانک های خراسان رضوی از فردا

توزیع هدایای نوروزی بین نیازمندان شیراز

یک میلیون مسافر سال گذشته از پایانه مرزی بیله سوار مغان تردد کردند

واردات ماهی تیلاپیا ممنوع شد

برنامه دولت برای پرداخت مطالبات پیمانکاران

سال نودوهفت هم اقتصادی نام گذاری شد

راهکارهایی مفید برای رفع موقت خرابی و راه اندازی مجدد خودرو

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

ایران سیزدهمین تولیدکننده فولاد جهان+ نمودار

سهم بالای تسهیلات خانه اولی ها در افزایش 20 درصدی حجم معاملات مسکن

نگاهی به جایگاه فرایند GTL در زنجیره تبدیل گاز طبیعی (1)

اختصاص 200 میلیون دلار برای عملیات آبخیزداری /حفاظت از جنگل ها به مردم واگذار شد

کار با ورق طلا

ارتقاء 22 درصدی ایمنی در حمل و نقل جاده ای/استقبال از خودروی شخصی هنوز بالا است

آذربایجان عضو پانزدهم اوپک می شود/افزایش قدرت اوپک در بازارهای جهانی

طرح پوتین برای مقابله با سلطه دلار آمریکا با طلا / ذخایر فلز زرد در روسیه به بیشترین میزان رسید

خودروهای در گمرک مانده اردیبهشت به بازار می رسد

افزایش سکتورهای مرکز کنترل ترافیک هوایی

تغییر نوروزی ساعات معاملاتی قراردادهای مشتقه بورس کالا

مطالبات چایکاران در آستانه سال جدید پرداخت شد

حمایت از کالای ایرانی یعنی چه؟!

آدم بی پول زیر بگیرید ولی به ماشین پولدارها نزنید!

کاهش 15 درصدی اقامت در هتل های مشهد در ایام نوروز++++ خراسان رضوی اخبار ویژه

ورود بیش از یک میلیون و 500هزار مسافر به گیلان

گوشی شیائومی Blackshark SKR-A0 در گیک بنچ رویت شد

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

ازسرگیری پرواز ATRهای زمینگیر آسمان

بازگشت شاخص بورس به ارتفاع 96 هزار واحد در آخرین روز سال

وضعیت پروازها پس از تغییر ساعت رسمی کشور

توتال به شرط معافیت از تحریم های آمریکا در ایران می ماند

100 میدان نفتی و گازی برای توسعه داریم

بانک ها 2 ماهه 300 میلیارد تومان ملک فروختند

واعظی: رویکرد دولت افزایش دستمزد فراتر از نرخ تورم است

ورود حدود 3.5 میلیون نفر زائر و مسافر به خراسان رضوی طی پنج روز گذشته

روزانه چهار هزار دستگاه تریلر در جاده های قزوین تردد می کنند

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

یک میلیون و 113 هزار وسیله نقلیه وارد قم شده است

مهلت سه ماهه برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده+سند

کشیک نوروزی تعمیرکاران خودرو تا پایان تعطیلات نوروزی

قرارداد گازی بین شرکت اماراتی وکردستان عراق منعقد شد

روزانه چهار هزار دستگاه تریلر در جاده های قزوین تردد می کنند

ورود بیش از یک میلیون و 500 هزار مسافر به گیلان

ورود حدود 3.5 میلیون نفر زائر و مسافر به خراسان رضوی طی پنج روز گذشته

مهلت سه ماهه برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده+سند

ظرفیت منصوبه انرژی های نو ایران به 527 مگاوات رسید

افزایش 4000 میلیارد ریالی سرمایه بانک مرکزی+سند

پرداخت 30 هزار میلیارد تومان حقوق و دستمزد در سال 96

قطعی آب در هندیجان و ایذه خوزستان مردم را با مشکل رو به رو کرده است

بوشهر| تولیدات پالایشگاه فاز 13 پارس جنوبی وارد شبکه گاز کشور شد

رکورد تاریخی مصرف بنزین در ایران شکست؛ 115.8 میلیون لیتر در یک روز

کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با توسعه تجدیدپذیرها

کشیک نوروزی تعمیرکاران خودرو تا پایان تعطیلات نوروزی

قطار کرمانشاه هفته ای 2 مرتبه به سمت مشهد می رود/ بلیت فروشی از 5 فروردین

توافق نمایندگان کارگری و کارفرمایی برای دستمزد 97

باقی مانده سود سهام عدالت در ابتدای سال 97 پرداخت می شود

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

آمادگی دولت برای ایجاد یک میلیون و 33 هزار فرصت شغلی و کاهش فقر مطلق در سال جدید

وضعیت جذب سرمایه، تولید و گردشگری در 7 منطقه آزاد

چرا دیگر عراق دومین بازار صادراتی ایران نیست؟

بلوک 18.74 درصدی بیمه آسیا فروخته شد/ نام خریدار مشخص نیست

برای کیفیت بنزین کشور هیچ کاری نمی توان کرد؟

قیمت انواع شیرینی و شکلات در آستانه نوروز

حمایت از تولید داخلی بدون وجود رقیب بی معنی است/ مردم مجبور نباشند کالای خارجی استفاده نمی کنند

تداوم توزیع گوشت قرمز و تخم مرغ در ایام عید

طرح نظارت بر صنوف واماکن خدماتی

یک میلیون و 113 هزار وسیله نقلیه وارد قم شده است

نمایشگاه مردم شناسی بوکان میزبان گردشگران نوروزی

جایگزین iPhone X احتمالا بسیار ارزان تر خواهد بود

مسابقه بزرگ عکاسی آرامش بهاری برگزار می شود

غایبان دیدار ایران برابر تونس مشخص شدند

سهم 60 درصدی تصادفات در ایجاد ضایعات نخاعی قربانیان حوادث جاده ای

شهروندان کوهبنان هرچه سریعتر از تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده استفاده کنند

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی: شهروندان کوهبنان هرچه سریعتر از تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده استفاده کنند

صدور کارت کالای همراه مسافر در منطقه آزاد چابهار

افزایش 20 درصدی ورود گردشگران نوروزی به چابهار

شعار سال - حمایت از تولید ملی

آمار مصرف سوخت در 29 اسفند سال 96

خط تولید جامدات و آزمایشگاه مرجع داروسازی تهران شیمی افتتاح شد

توزیع گوشت تازه گوسفندی 33 هزار تومانی

قزوین پرترافیک ترین استان کشور است

ثبت بیش از 80 هزار تردد در مبادی ورودی و خروجی محور اردبیل-آستارا

کی روش: آسان نیست اما امیدوارم صعود کنیم

خرید توافقی برنج طارم با قیمت هر کیلو9 هزار و 100 تومان

قزوین پرترافیک ترین استان کشور است

حداقل دستمزد کارگران دارای دو فرزند یک میلیون و 530 هزار تومان خواهد بود

بازارچه مرزی سیرانبند بانه از امروز باز می شود

شاخص بورس 8.1 درصد رشد کرد

مردم از کالاهایی که در آن ها مزیت تولید داریم، حمایت کنند

300 غرفه صنایع دستی در خراسان جنوبی برپا شد

حذف قاچاقچیان حلقه مفقوده رونق تولید داخلی +فیلم

نشست دو روزه وزرای دارایی گروه بیست در آرژانتین / تحلیل

پیراهن اول تیم ملی برزیل در جام جهانی/ عکس

400 واحد صنعتی درخوزستان در حال ساماندهی هستند

قطعی و کمبود آب کام مردم ایذه را تلخ کرده است

برپایی 38 نمایشگاه فرهنگی و صنایع دستی نوروز امسال در مازندران

قطعی 2 روزه آب در هندیجان مردم را با مشکل رو به رو کرده است

گرانی حمل و نقل؛ سد راه توسعه گردشگری چابهار

گرانی حمل و نقل؛ سد راه توسعه گردشگری چابهار