مطالب مرتبط:
صنعت گردشگری باید همگام با سایر صنایع در خراسان جنوبی توسعه یابد
توسعه حمل و نقل ریلی 28 میلیارد دلار نیاز دارد
توسعه حمل و نقل ریلی 28 میلیارد دلار نیاز دارد
توسعه حمل و نقل ریلی 28 میلیارد دلار نیاز دارد
آخوندی: توسعه حمل ونقل ریلی به افزایش ناوگان محدود نمی شود/نیاز 28 میلیارد ریالی برای توسعه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 شهریور 1396 ساعت 16:362017-09-22اقتصادي

گرانی حمل و نقل؛ سد راه توسعه گردشگری چابهار


گران ترین بلیت کشور مربوط به چابهار است که جمع هزینه آن با اقامت در چابهار توری را تعریف می کند که از هر کشور خارجی ما گران تر خواهد بود در صورتی که تا زمانی مسافر نیاید بخش خصوصی راغب به سرمایه گذاری و توسعه نخواهد بود.

- "- سیستان و بلوچستان: سیستان و بلوچستان سرزمین اولین ها لقب گرفته است و علاوه بر آن مکان های تاریخی و طبیعی که در این استان وجود دارد ظرفیت منحصر به فردی به آن بخشیده است اما بسیاری از جاذبه های آن همچنان ناشناخته است به همین دلیل امسال سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد گردشگری ایرانیان معرفی شد تا بتوان آن را به مردم کشور معرفی و شرایط را برای حضور مسافران و گردشگران بیشتری فراهم کرد.

از چابهار جنوبی ترین شهر استان نیز با توجه به دارابودن جاذبه هایی نظیر معبد بان مسیتی در دامنه کوه شهبازبند، قلعه پرتغالی ها و دیگر قلاع، روستای تاریخی تیس، استحکامات نظامی و تدافعی، گل فشان ها و از همه مهم تر ساحل بکرش و ده ها ظرفیت گردشگری دیگر در محافل مختلف به عنوان پیشانی گردشگری استان سخن به میان می آید، اما پیشانی گردشگری استان برای دیده شدن و این که بتواند گردشگرانی را به سمت خود جذب کند با مشکلاتی چون دوری مسافت، گرانی هزینه حمل و نقل و فراهم نبودن زیرساخت های لازم در این بخش مواجه است، مشکلاتی که سبب شده خیلی ها حتی مردم سیستان و بلوچستان نیز رغبت کم تری برای سفر به این خطه پرجاذبه داشته باشند که می طلبد شرایطی فراهم شود تا پیشانی گردشگری استان با روش هایی راحت تر و ارزان تر پذیرای مسافران و گردشگران باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این باره به خبرنگار شبستان" می گوید: با توجه به این که چابهار پیشانی گردشگری استان است و به دلیل ضرورت توسعه گردشگری در سیستان و بلوچستان پیشنهاد سال سیستان و بلوچستان مقصد گردشگری ایرانیان از سوی استاندار مطرح شد که می تواند آغازی برای فصل جدید گردشگری در این منطقه باشد.

کامبیز مشتاق گوهری می افزاید: گردشگری به عنوان یکی از زیرساخت های پایه استان مزیتی است که این خطه از آن برخوردار بوده و باید سال ها در این زمینه کار کنیم چراکه سیستان و بلوچستان در کشور استان جوانی است.

به گفته وی در تاریخ معاصر ایران کم تر سخنی از سیستان و بلوچستان به گوش می رسد و آن چه که از شهروندان استان می شنویم متعلق به تاریخ باستان و قرون گذشته است در قرون جدید به دلیل شرایط دسترسی و رقابت های جدی که میان مناطق فلات مرکزی ایران وجود داشت و نزدیکی آن ها به مرکز تصمیم گیری، این استان کم تر در حوادث معاصر حضور و نقش داشته است، مهم ترین دلیل آن فراهم نبودن دسترسی آسان به استان و ارتباط آن با مراکز جمعیتی است که چابهار نیز از همین رهگذر قابل تحلیل است.

فاصله زیاد استان با مراکز جمعیتی وی اظهار می کند: عید نوروز فصل گردشگری چابهار است زیرا فاصله استان نسبت به مراکز جمعیتی عمده به اندازه ای است که تنها زمانی که می توان به این منطقه دسترسی داشت تعطیلات طولانی نوروز است، بنابراین نمی توان از دولت که سال هاست از این چرخه خارج شده و سیاست گذاران متوجه شده اند که دولت نمی تواند سرمایه گذار و بهره بردار حوزه های انتفاعی باشد بلکه باید به عنوان مشوق بخش خصوصی عمل کند انتظار خاصی داشت از طرفی بخش خصوصی هم نمی تواند همه ظرفیت های خود را صرف دوره محدودی از سال کند.

به گفته وی تنها دوره رونق هتل هایی که در چابهار وجود دارد همین ایام نوروز است، این موضوع به مشکلات عمده تری نیز برمی گردد که با یارانه و تنها حضور برخی دستگاه ها کفایت نمی کند ما باید سراغ زیرساخت های مهمی مانند دسترسی به استان از جمله حمل و نقل رایگان، ارزان و سریع برویم، از طرفی شبکه هوایی کشور در سال های تحریم از داشتن ناوگان هوایی مناسب به شدت دچار محرومیت شده است، در صورتی که در غیاب وجود راه آهن سریع که بتواند استان را به قطب های جمعیتی کشور وصل کند تنها راهی که برای دسترسی مناطقی مثل چابهار وجود دارد خطوط هوایی بود.

وی اذعان می کند: مشکل مهم استان در همه بخش ها از جمله گردشگری دسترسی و جمعیت است که در غیاب روش های دسترسی انبوه و سریع که امیدواریم از رهگذر تلاش های دولت که نتیجه آن بازشدن فضای تجارت جهانی بود ناوگان هوایی کشور ترمیم لازم را پیدا کند و با تلاش راه آهن جنوب شرق، خط راه آهن چابهار زاهدان به کشور وصل شود و بتوان درباره سفر به منطقه چابهار برنامه ریزی کرد.

گران ترین بلیت ها مربوط به چابهار وی می گوید: گران ترین بلیت کشور مربوط به چابهار است که جمع هزینه آن با اقامت در چابهار توری را تعریف می کند که از هر کشور خارجی ما گران تر خواهد بود در صورتی که تا زمانی مسافر نیاید بخش خصوصی راغب به سرمایه گذاری و توسعه نخواهد بود و از طرف دیگر مسافر با این هزینه ها نمی تواند سفر کند.

گوهری اظهار می کند: به چرخه باطلی مبتلا شدیم که تنها می توانیم به تصمیم های کلان تر کشور در حوزه دسترسی شبکه حمل و نقل کارآمد و افزایش حسن شهرت استان امیدوار باشیم، خوشبختانه روند ثبت های جهانی در استان سرعت گرفته چراکه بیشتر ثبت های جهانی در سه سال اخیر انجام شده است به دلیل این که بتوانیم روی سوء شهرتی که به دلیل همسایگی هایی که داریم با حسن شهرت سیستان وبلوچستان به این موضوعات سرپوش بگذاریم و کمک کنیم تا برای سفر به استان رغبت پیدا شود، البته نقش رسانه ها به ویژه محلی در این رابطه در زمینه پردازش صحیح اخبار ویژه است و سبب می شود تا اخبار خوب سبقت بگیرد.

زیرا اگر اخبار نامناسب با آب و تاب منتشر شود همه تلاش هایی که در راستای جذب گردشگر انجام می شود را نقش برآب می کند و باید از نو شروع کنیم.

اهمیت رسانه ها و انعکاس اخبار به گفته وی قبل از عید نوروز 96 تور خبرنگاری کارآمدی با حضور اهالی رسانه همه نقاط کشور در استان برگزار شد که پژواک خوبی در توسعه گردشگری به استان داشت اما اتفاق بدی که در حوزه مرز افتاد سبب شد این خبر در لای اخبار نامناسب گم شود.

ما به دارایی فرهنگی و طبیعی استان و ظرفیت عظیم مهمان نوازی و فرهنگ مردم سیستان و بلوچستان اطمینان داریم اما هدف باید به صورت گروهی تحقق پیدا کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح می کند: یکی از دلایل این که برخی کشورها توانسته اند در رقابت های جهانی خود را در حوزه کشورهای پیشرو قرار دهند توجه به نقد است.

زیرا همانطور که دستگاه های نظارتی و در رأس آن مطبوعات نسبت به دستگاه های اجرایی و بدنه دولت باید نظارت دقیق داشته باشند از آن ها که وظیفه شان نشان دادن راستی ها و ناراستی هاست انتظار می رود که کارشان دقیق باشد و به خبرنگاری پژوهشی توجه کنند.

مشتاق گوهری می افزاید: تلاش می کنیم در نقاط مختلف از جمله 19 شهرستان و هزارو600 دهستان حضور فعال داشته باشیم، از رسانه ها هم انتظار داریم در این نقاط حضور پیدا کنند و گزارشات دسته اولی را ارائه دهند چراکه به افزایش آگاهی مردم و همین طور انتقال و اصلاح مطالبی که شاید از نظر ما دور مانده است کمک می کند که امیدواریم هر چه سریع تر دستگاه های خبری قوی تر و شرایط کار برای آن ها بهتر شود، امنیت بیشتری درباره تهیه و انتقال اخبار داشته باشند و نظارت بیش از پیش آن ها سبب شود که ما دقیق تر کار کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اذعان می کند: تعداد هواپیماهای کشور کم است که می طلبد زیرساخت هایی را که امکان تأمین آن وجود دارد فراهم و به لحاظ فرهنگی فضای لازم را ایجاد کرد، البته تأمین 260 هواپیمای جدید برای کشور که پیگیری آن انجام شده یعنی تغییر معادلات ارتباطی و ایجاد افق مثبتی برای گردشگری، از طرفی وقتی تعداد هواپیماها بیشتر شود رقابت ها هم گسترده تر خواهد شد و به موجب آن سفر ممکن می شود.

وی خاطرنشان می کند: سال های گذشته یارانه و هدایای ویژه به مسافران اهدا و بخشی از سرمایه های ملی صرف این موضوع می شد که نتیجه اش شکست بود، زیرا حمایت گلخانه ای دولت به دلیل این که هدفمند نیست و مسئولیت پذیری بخش خصوصی را ندارد سبب هدر رفت منابع شود.

گوهری می افزاید: دولت می تواند در زمینه توسعه زیرساخت هایی مثل راه آهن و هواپیمایی وارد شود و باقی را به بخش خصوصی واگذار کن.

پایان پیام/291
کلید واژه ها: سیستان و بلوچستان - گردشگری - بلوچستان - استان - سیستان - چابهار - گردشگران - ایران - تاریخ - حمل و نقل - کشور - ایرانیان - گرانی - توسعه - شرایط - مسافران - تاریخی - سرمایه گذاری - هزینه - صنایع دستی - گران ترین - استاندار - هایی - مردم - جدید - پیشنهاد - خبرنگار - سرمایه - روستای - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
پاسخ جهانگیری به نوبخت

کاهش استقبال از حراجی سکه

نیلی: یارانه نقدی باید 18 هزار تومان می شد!

نقش لابی خودروسازان در آلودگی هوا!

ایران همچنان پشت چراغ قرمز WTO

هواپیمای بی سرنشین تک موتور ساخته شد +عکس

نرخ ارز مبادله ای بدون تغییر

مردم فعلاً گرانی را تحمل کنند

69 هزار واحد مسکونی در استان خراسان جنوبی مقاوم سازی شد

جشنواره ملی امتنان در استان گلستان برگزار می شود

ناکارآمدی حراج سکه در کاهش قیمت بازار

بودجه استان در لایحه بودجه 1450 میلیارد تومان است

اوراق خزانه اسلامی چیست؟

نحوه کنترل احساسات در مکالمات دشوار

بزرگداشت معلم قرآن و اخلاق خرمشهر برگزار می شود

استاندار خوزستان عنوان کرد سرمایه گذاری 90 درصدی وزارت نفت برای توسعه مخازن نفتی مناطق نفت خیز جنوب و غرب کارون

کشاورزان برای تحقق صرفه جویی 40 درصدی مصرف آب در حوزه آبریز دریاچه ارومیه مساعدت کنند

هشت هواپیمای جدید در راه ایران

نمایشگاه مواد غذایی و شب یلدا در قزوین برپا شد

اتومبیل های رکورددار در واردات را بشناسید!

مدیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی: کشاورزان برای تحقق صرفه جویی 40 درصدی مصرف آب در حوزه آبریز دریاچه ارومیه مساعدت کنند

نمایشگاه مواد غذایی و شب یلدا در قزوین برپا شد

زمان واریز سود سهام عدالت مبهم تر شد

4 تا 5 هزار خودرو وارداتی با رانت در دست 4 تا 5 نفر است!

کم کاری مسوولان دلیل توسعه نیافتگی ماهشهر است

استخدام رزویشن،سالن کار،کاپتان اردر،نظافتچی،کمک آشپز،کباب زن

گزیده اخبار روزانه پایگاه خبری «عصر خودرو» (26 آذر 96)

بانک توسعه صادرات با سود تلفیقی 14.5 درصد، تسهیلات می دهد

گوگل و آمازون رقیب بانک ها می شوند

سراتو افزایش قیمت نداشته است

افزایش عمق بازار سهام با عرضه های اولیه

کمک بیش از یک میلیارد و دویست هزار تومان به زلزله زده گان

خسارت تصادفات جاده ای ایران 100 برابر متوسط جهانی است

کانکس به زلزله زدگان قصرشیرین تعلق نمی گیرد

اقامت 2315 گردشگر در اقامتگاه های بوم گردی استان مرکزی

کمبود بذر گندم در فارس شایعه است

پاسخ به شایعه کمبود بذر گندم در فارس

چه کسانی از قطار یارانه پیاده می شوند؟

استخدام 3 ردیف شغلی در شرکت پارس کنترل در تهران

احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه

کدام حامل های انرژی گران می شوند؟

حمایت جهاد کشاورزی از گرانی مرغ

شیر گران می شود؟

اوراق خزانه اسلامی چیست؟

اصناف کهگیلویه وبویراحمد مورد بازرسی قرار گرفت

بررسی موتور سیکلت آر 65 بی ام دبلیو

توقف ثبت سفارش واردات برنج

اوراق خزانه اسلامی چیست؟

جعبه دنده دستی کمتر سوخت مصرف می کند یا جعبه دنده اتوماتیک؟

اتریوم چیست و چه تفاوت هایی با بیت کوین دارد؟

برنامه ریزی دولت برای افزایش 60درصدی قیمت بنزین

نقش دولت در افزایش بیکاری چیست؟

احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه

اتریوم چیست و چه تفاوت هایی با بیت کوین دارد؟

ثروتمندترین ورزشکاران تاریخ/اینفوگرافی

گوگل و آمازون ؛ دو رقیب جدی بانکها در سال 2018

جشنواره جدید بانک ملی ایران با موضوع پیام رسان بله، به زودی

خوش بینی اوپک به متوازن شدن بازار نفت تا اواخر 2018

مرجع رسیدگی به تخلفات فروشگاههای اینترنتی کجاست؟/ وقتی مشتری ناکام «بامیلو» 18 روز منتظر لپ تاپ می ماند! +سند

اصول پایه در خرید حلقه نامزدی

روسای اتاق های بازرگانی مشاوران شوراهای برنامه ریزی استان شوند

حقوق نمایندگان مجلس 70درصد افزایش یافت

احتمال بلوکه شدن پول های ایران برای خرید هواپیما

شناسایی درآمد خانوارها بر اساس «کدملی»

تغییرالگوی کشت؛ نجات از بحران آب در استان اردبیل

اقامت 2315 گردشگر در اقامتگاه های بوم گردی استان مرکزی

تغییرالگوی کشت؛ نجات از بحران آب در استان اردبیل

کمبود بذر گندم در فارس شایعه است

تغییرالگوی کشت؛ نجات از بحران آب در استان اردبیل

سرنوشت صدها هزار عروس بی داماد چه می شود؟

5 راهکار برای مدیریت مصرف آب

برنج دوباره وارد می شود؟

بدهی 12 هزار میلیارد تومانی کارت های بازرگانی اجاره ای/ دستگاه های نظارتی کجا هستند؟

یارانه خرید تضمینی گندم و نان در لایحه بودجه 97 کاهش نیافته است

نظارت بر بازار شب یلدا در شیراز تشدید می شود

پنج راهکار برای مدیریت مصرف آب

اختصاص تسهیلات بانکی برای زلزله زدگان کرمان

فیلم/ وزیر نیرو: آب و برق فاصله زیادی تا قیمت واقعی شان دارند!

مقدمه ای بر سرمایه گذاری اوراق قرضه

اجرای طرح گردشگری ساحل بندرگز با مشارکت سرمایه گذار خارجی + فیلم

نظارت بر بازار شب یلدا در شیراز تشدید می شود

قاچاقچیان کالا و ارز از خدمات مالی و بانکی محروم می شوند/تعیین مجازات سوءاستفاده از کارت بازرگانی

امکان افزایش بودجه عمرانی تا 125 هزار میلیارد تومان/ 71 هزار پروژه نیمه تمام داریم

شاخص بورس معیار ورود و خروج سرمایه گذار به بازار سهام نیست/ زمان اجرای دستورالعمل توقف و بازگشایی

جزییات منابع و مصارف حساب ذخیره ارزی/ مدل جدید استفاده دولت از درآمدهای نفتی

زنگنه درباره مهار فوران رگ سفید با چه کسی لجبازی می کند؟

برداشت 22 میلیون تن محصول سردرختی و گلخانه ای در کشور/ 1.2 میلیون تن سیب درجه یک ذخیره شد

سهم واگذاری اتکایی اجباری بیمه های زندگی و غیر زندگی کاهش یافت

وصول مطالبات بانک ها تسهیل می شود

مشکلات اقتصادی به دلیل سیاست زدگی در تصمیمات است/ بودجه عمرانی با منابع بخش خصوصی اهرم می شود

رکورد انتقال گاز کشور شکسته شد

وضعیت نگران کننده آب های زیرزمینی تهران/ ورودی سدهای پنجگانه 306 میلیون مترمکعب کاهش می یابد

35 شهردار در آذربایجان غربی معرفی شدند

بازدید وزیر راه و شهرسازی از غرفه سایپادیزل در دومین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل و راهسازی

آمارهایی از رایج ترین آزارهای خیابانی علیه زنان

3.3 میلیون نفر بیکار داریم/ بودجه خانوار از سال 86 روند نزولی دارد

عبده تبریزی: دولت با افزایش قیمت ها دنبال کاهش کسری بودجه است/ مظاهری: روند بیکاری در 12 سال گذشته رو به رشد بوده است

اعلام آمادگی متخصصان برای کمک به اطفای چاه 147 رگ سفید/ وزیر نفت هنوز پاسخ نداده است+اسامی

دولت نرخ 1500 و 400 تومان را تصویب کرد

کانکس به زلزله زدگان قصرشیرین تعلق نمی گیرد

گرانی حمل و نقل؛ سد راه توسعه گردشگری چابهار

گرانی حمل و نقل؛ سد راه توسعه گردشگری چابهار