مطالب مرتبط:
مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/2 رییسی فرد:گرمای هوا علت افزایش مصرف بنزین/ مصرف کنترل شده است
مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 1 نکو: قیمت بنزین باید واقعی شود/ احیای کارت سوخت اشتباه است
مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 4 محمدی: قیمت تمام شده بنزین وارداتی 1600 و تولید داخل 1400 تومان است/ نیاز به فرهنگ سازی برای مصرف
مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/3 بهرامنیا: با افزایش منطقی قیمت سوخت موافقم/ عدالت اجتماعی باید در دستور کار دولت باشد
میانگین مصرف بنزین به 88 میلیون لیتر در روز رسید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 شهریور 1396 ساعت 16:012017-09-22اقتصادي

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 5 سیف اللهی: نتیجه آزاد کردن تقاضا واردات روزانه 12 میلیون لیتر بنزین شد/ مصرف با سیاست توامان قیمتی و غیرقیمتی کنترل می شود


دولت با اتخاذ سیاست قیمتی تقاضای مصرف بنزین را بالا برد و موجبات واردات روزانه 12 میلون لیتر بنزین را فراهم کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی "، ابراهیم نکو نماینده سابق مجلس و ارتباط تلفنی با بهرامیان عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در رادیو گفت وگو برگزار شد.

محمد حسین سیف اللهی در این برنامه گفت: عالمان علم اقتصاد معتقدند که برای کنترل مصرف می توانیم دو سیاست را اتخاذ کنیم که یک سیاست قیمتی و دیگری سیاست غیر قیمتی است.

وی ادامه داد: اقدامی که وزارت نفت در چهار سال گذشته انجام داد نشان می دهد که تمایل شدیدی به اتخاذ سیاست های قیمتی دارد و یکسان سازی نرخ بنزین هم از همین جا نشئت می گیرد.

وی تصریح کرد: فشار دولت برای حذف کارت سوخت نیز از دیگر مواردی است که نشان می دهد دولت به سیاست های قیمتی تمایل دارد.

سیف اللهی اظهار کرد: الان مصرف کنندگان تنها از کارت سوخت به دلیل اتخاذ سیاست های نادرست فقط به عنوان یک سوییچ برای سوخت گیری آنهم از کارت جایگاه داران استفاده می کنند و تاثیر دیگری هم ندارد که نتیجه اتخاذ این سیاست ها همین میزان مصرفی است که اکنون در کشور شاهد هستیم.

این کارشناس و خبرنگار انرژی ادامه داد: به گفته مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی شاهد مصرف بنزین به صورت بیش از اندازه هستیم به طوریکه مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش معتقدند میزان طبیعی رشد مصرف باید 4 درصد باشد نه حدود 8 یا 10 درصدی که اکنون اتفاق افتاده است.

به گفته سیف اللهی گزارشی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تهیه کرده است به شماره 14729 که در آن آمار و اطلاعات چیز دیگری را بیان می کند.

وی ادامه داد: براساس این گزارش روند مصرف بنزین از سال 84 تا سال 93 با وجود افزایش تولید خودرو و حتی گرما و شرایط فصلی و مسافرت های تابستانه و عیدانه به این میزان افزایش و درصد رشد که اکنون شاهدش هستیم یعنی 8 درصد نرسیده بود،کما اینکه در سال 93 یعنی زمانی که هنوز کارت سوخت کارایی خود را داشت و مصرف کنندگان از کارت سوخت استفاده می کردند رشد مصرف بنزین 1.

6 درصد بود.

به گفته این کارشناس و خبرنگار انرژی اما بعد از بی اثرکردن کارت سوخت توسط دولت و وزارت نفت و یکسان سازی قیمت از سال 94 رشد مصرف به 2 درصد رسید و در سال های اخیر نیز روند مصرف به 8 درصد رسیده و پیش بینی کارشناسان نیز حاکی از آن است که اگر این روند ادامه یابد سال اینده رشد مصرف به 11 تا 12 درصد نیز خواهد رسید و این میزان رشد به هیچ عنوان منطق ندارد.

سیف اللهی ادامه داد: دوباره تاکید می کنم که هدف دولت از تک نرخی کردن قیمت بنزین علاوه بر سیاست های موجود در قانون هدفمندی یارانه ها کنترل مصرف بود که باید صریح گفت افزایش قیمت بنزین در سال 94 تنها درآمد دولت را افزایش داد و مصرف بنزین را کنترل نکرد.

وی ادامه داد: دوستان در این جلسه مطالب مهمی را مطرح کردند که باید چند سوال کلیدی را از آنها پرسید تا پاسخ دهند، مثلا گفته شد که قیمت بنزین باید سریع واقعی شود من سوالم این است که قیمت بنزین در عراق حدود 4 هزار تومان و در ترکیه حدود 7 هزار تومان است خب قیمت بنزین را در ایران چه قیمتی تعیین کنیم که به گفته آقای محمدی دیگر قاچاق صورت نگیرد و در ثانی به مصرف کننده هم فشار اقتصادی وارد نشود.

وی ادامه داد: همه حاضرین در جلسه قطعا به این موضوع واقفند که اگر ما قیمت بنزین را 100 تومان افزایش دهیم به دنبال آن تورم انتظاری وجود دارد که غیر قابل کنترل است مگر آنکه دولت با ابزارهای نظارتی مانع از این افزایش تورم شود.

سیف اللهی تصریح کرد: در ثانی چرا ما به سیاست های غیرقیمتی به هیچ عنوان اهمیت نمی دهیم و می گوییم قیمت بنزین باید آزاد شود تا عرضه و تقاضا خود به خود تنظیم شود که تبعات آن کمتر از سیاست های قیمتی است مانند استفاده صحیح از کارت سوخت و یا اینکه خودرو سازان را مورد فشار قراردهیم و بگوییم که چرا شما خودرویی تولید نمی کنید که کم مصرف باشد چرا باید حتما خودرویی تولید شود که در هر 100 کیلومتر 7، 8 و یا 10 لیتر بنزین مصرف کند.

وی تصریح کرد: باید به این موضوع مهم نیز اشاره کنم که دوستان معتقدند باید دست مصرف کننده را باز گذاشت تا نیاز خود را هر چه قدر که هست برطرف کند و دولت نیز براساس تقاضایش عرضه خواهد کرد که این موضوع مشکلات بعدی را برای کشور ایجاد خواهد کرد.

سیف اللهی گفت: دولت باید نیاز مصرف کننده را تامین کند نمی توان به صرف کننده گفت تو مصرف کن اما عرضه بنزین من محدود است، چراکه پالایشگاه های موجود کشور روزانه 67 میلیون لیتر بیشتر بنزین تولید نمی کنند.

به گفته وی پالایشگاه ستاره خلیج فارس که قرار بود نیاز بنزین کشور را تامین کند هنوز فاز اول آن که تولید 12 میلیون لیتر بنزین است به طور کامل به بهره برداری نرسیده و مشخص نیست که چرا دولت عجله داشت این پالایشگاه را در اسفند ماه سال گذشته افتتاح کند و در بهترین حالت تا پایان سال 96 فاز اول به تولید نهایی می رسد که اگر این اتفاق نیز رخ دهد باز نیاز به واردات بنزین وجود خواهد داشت.

سیف اللهی گفت: ما هم اکنون روزانه 12 میلیون لیتر به طور میانگین بنزین وارد می کنیم که سالانه باید 1.

2 میلیارد دلار یا رقمی همین حدود بابت واردات بنزین بپردازیم با این شرایط این سوال را مطرح می کنم که آیا صحیح است به مصرف کننده بگوییم شما بنزین مصرف کن هرچه قدر که خواستی و من ارز را برای تامین بنزین کشور هزینه خواهم کرد؟ به گفته وی چرا دولت این هزینه را برای ساخت پالایشگاه اختصاص نمی دهد در صورتیکه عقل سلیم می گوید این کار صورت بگیرد اما می بینیم خبری از پالایشگاه آناهیتا که مصوبه سفر رهبری بود نیست و وضعیت دیگر پالایشگاه های در دست ساخت هم بلاتکلیف است مانند پالایشگاه بهمن گنو.

سیف اللهی خاطر نشان کرد: حرف من این است که شما قیمت را هم که افزایش می دهید و هدفتان این است که شوک در مصرف ایجاد کنید این شوک براثر سیاست قیمتی نهایتا 2 یا 3 و یا خوشبینانه 4 سال جواب می دهد و دوباره باید یک شوک قیمتی دیگر ایجاد کرد، بنابراین سوال من این است که قیمت بنزین باید تا چه زمانی باید افزایش یابد و با این روش زمانی می رسد که از 95 درصد قیمت فوب خلیج فارس هم عبور خواهیم کرد اما مصرف کنترل نشده است.

وی ادامه داد: دوستان موضوعات جالب توجهی را مطرح می کنند می گویند چرا باید کارت سوخت را احیا کرد ما نباید درجا بزنیم و انقلاب باید به سمت جلو حرکت کند، سوال من این است که چرا شما فقط دنبال افزایش قیمت هستید در صورتی که راهکارهای کم هزینه تر هم هست چرا دوستان فقط از اقتصاد سرمایه داری حمایت می کنند در صورتی که کنترل مصرف بنزین یک پکیج لازم دارد.

وی معتقد است چیزی که از دولت در سالهای گذشته مشاهده شد این است که باید دولت بیاید قیمت بنزین را به یکباره واقعی کند زیرا این واقعی کردن هزینه های سیاسی را به دوش دولت تحمیل می کند بنابراین اگر قرار برافزایش قیمت هم باشد در حد همان 100 یا 300 تومان است که هیچ شوکی را به مصرف کننده نمی دهد و فقط برای دولت درآمد ایجاد می کند که صد البته اگر هدف دولت از این افزایش قیمت کنترل مصرف باشد رخ نخواهد داد.

سیف اللهی گفت: به نظرم دولت باید زمانی سیاست قیمتی را اعمال و قیمت بنزین را واقعی کند که در کنار بنزین یک آلترناتیوی وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد:من دوباره باز می گردم به کارت سوخت .

شما ببینید دولت وقتی قیمت بنزین آزاد را گران می کرد در کارت سوخت سهمیه هایی داشتیم که قشر ضعیف جامعه از این بنزین استفاده می کرد و قیمتش نسبت به قیمت بنزین آزاد کمتر بود.

این یک گزینه و سیاست حمایتی برای قشر ضعیف جامعه است که باید از خودرو بابت درآوردن درآمد استفاده کند.

این کارشناس و خبرنگار انرژی ادامه داد: دولت برای مسافرت ها هم سهمیه می داد که البته آقایان می فرمایند این افراد همه سهمیه های خود را جمع می کردند که بفروشند و به قاچاق دامن می زدند که باید گفت اگر این امر یکی از مشکلات کارت سوخت بود قطعا برایش راه حل وجود داشت مثلا می شد اضافه سهمیه های هر ماه را به ماه بعد منتقل نکرد و یا در دادن میزان سهمه ها تجدید نظر کرد و نباید به خاطر یک مشکل صورت مسئله را پاک کرد.

سیف اللهی با اشاره به اظهارات آقای رییسی فرد گفت: در اینجا آقای رییسی فرد گفتند که من دارم خط می دهم به دولت که اگر قیمت بیشتر از 300 تومان افزایش یافت فلان اتفاق رخ می دهد، سوالم از آقای رییسی فرد این است 2 سال گذشته دولت قیمت بنزین را 300 تومان گران کرد در این دو سال که دید روند مصرف صعودی است چرا دیگر قیمت را بالا نبرد بنابراین قطعا مواردی را مشاهده کرد و یا صلاح را براین دید که این کار صورت نگیرد، اگر قرار بود دولت با حرف های من و یا امثال من کار انجام دهد که امروز شاهد مصرف بنزین 88 میلیون لیتری در کشور نبودیم و یا یک لیتر هم بنزین وارد کشور نمی شد.

وی ادامه داد: البته آقای رییسی فرد گفتند من مخالف تولید بنزینم که باید بگویم در هیچ جای عرایضم نگفتم تولید نشود بلکه منهم معتقدم باید به سمت تولید بنزین رفت نه واردات و مشخص نیست آقای رییسی فرد از کجای صحبت های من چنین برداشتی کردند.

سیف اللهی گفت: نکته دیگر از سیاست های غیر قیمتی که در 4 سال اخیر دولت به آن کم توجهی کرد سبد سوخت است، براساس این سبد باید 25 درصد سوخت خودروها گاز می بود که مشاهده شد در سال 94 دولت وقتی قیمت بنزین را بالا برد به ناحق قیمت سی ان جی را نیز افزایش داد و این موضوع موجب شد تا روند رشد مصرف سی ان جی متوقف شود و الان نیز انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی نامه ای را نوشته و به دولت داده است تا قیمت سی ان جی کاهش یابد، ظاهرا قیمت منطقی سی ان جی چیزی حدود 20 تا 25 درصد قیمت بنزین است اما در حال حاضر این گونه نیست و تقریبا 40 تا 45 درصد قیمت بنزین را شامل می شود بنابراین دولت باید از این سوخت نیز برای کاهش مصرف بنزین استفاده کند.

انتهای پیام/م http://fna.

ir/a0zccb نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: مصرف - کارت سوخت - مصرف بنزین - بنزین - قیمت - درصد - مجلس شورای اسلامی - مصرف کنندگان - کارشناس - خبرنگار - میزان - مرکز پژوهش های مجلس - دولت - عضو کمیسیون انرژی - گزارش - انرژی - مسئولان - افزایش - واردات - اسلامی - مجلس - اقتصاد - نماینده سابق - تولید خودرو - شورای - وزارت - سال 93 - نشان - پیش بینی - اطلاعات

آخرین اخبار سرویس:
اعتباری برای رویداد بین المللی همدان 2018 در نظر گرفته نشده است/ برای رویداد بین المللی در همدان نگران هستم

ایجاد شغل برای بیش از هزار زن سرپرست خانوار

قیمت انار در بازار 3 برابر صادرات

افزایش سقف پرداخت تسهیلات استانی تا 5 میلیارد تومان

جدیدترین قیمت دلار آمریکا، یورو و درهم در آخرین روز کاری هفته

تولید و صادرات صنایع دستی در شهرستان قوچان

شکوفایی صنعت داخلی در مجتمع گاز پارس جنوبی

استخدام همکار خانم جهت فروش گیان دارویی در محدوده بلوار معلم مشهد

استخدام پیک موتوری جهت شرکت معتبر در تهران

استخدام نظافتچی آقا جهت یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش و سوپروایزر در کارخانه اورانوس

سقوط طلای جهانی به پایین ترین قیمت یک هفته اخیر

پیش بینی اقتصاددانان از موفقیت سیاست قیمت تضمینی گندم

تیپ جدید سحر قریشی در خارج از کشور

پیام تبریک مدیرعامل بانک گردشگری به مناسبت سالگرد تاسیس

ثبت معامله بیش از 8هزار تن مواد شیمیایی در تالار محصولات پتروشیمی

سیارکی با بزرگی برج خلیفه از نزدیک زمین می گذرد

برنامه وزارت نیرو برای برقی شدن خودروها

ادامه روند رو به رشد مصرف بنزین در کشور

بودجه وزارت مسکن و امور شهری هند سه برابر می شود

استخدام راننده با ماشین جهت کار در زنجان و شهرستانهای اطراف

عامل ایجاد 35 فروچاله کسری یک میلیارد مترمکعب آب در آبخوان دشت ابرکوه است

پرداخت 200 میلیارد تومان تسهیلات برای رونق تولید در بنگاهای کوچک و متوسط زنجان

امنیت سرمایه گذاری درایران محورگفتگوها درمیزگرد تجاری کشورهای منطقه در ترکیه

پرداخت 200 میلیارد تومان تسهیلات برای رونق تولید در بنگاهای کوچک و متوسط زنجان

توسعه مجتمع های کشاورزی سیاستی کلیدی در راستای اقتصاد مقاومتی

امنیت سرمایه گذاری درایران محورگفتگوها درمیزگرد تجاری کشورهای منطقه در ترکیه

ادامه روند رو به رشد مصرف بنزین در کشور

نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور ضرورتی اجتناب ناپذیر

ماجرای ما و هیبریدی ها

عامل ایجاد 35 فروچاله کسری یک میلیارد مترمکعب آب در آبخوان دشت ابرکوه است

پژو 207 اتوماتیک ارزان شد + جدول قیمت انواع خودرو

سقوط طلا به 1324.90 دلار

توسعه بازار سرمایه با سامانه مدیریت ریسک معامله گران

سامانه مدیریت ریسک از بهمن ماه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد

استخدام منشی مدیر عامل با روابط عمومی بالا در شرکت بازرگانی

متغیرهای جهانی عاملی برای رونق بورس

سیستم بانکی آفت بخش خصوصی است

شرط و شروط حضور نوازندگان زن روی صحنه

ادامه روند رو به رشد مصرف بنزین در کشور

ناامیدی از اعلام نرخ خرید تضمینی گندم!

نفوذ چین به کشورهای آفریقایی با مدل های بومی اقتصادی

فروم اینترنت اشیاء" امسال به دستاوردهای IOT شرکتهای ایرانی می پردازد

جزییات حمایت از تولید برنج داخلی تشریح شد

تولید بیش از 17 میلیون مگاوات ساعت برق در نیروگاه متمرکز پارس جنوبی

مشکلات گاز رسانی در روستاهای نیشابور

علت احتیاط ایرباس در فروش هواپیما چیست؟

تخفیف عوارض ساختمان شهرداری شیراز تا پایان سال

مرز مهران اولویت تجار و بازرگانان برای صادرات کالا به کشور عراق

سقوط طلای جهانی به پایین ترین قیمت یک هفته اخیر

مهار تورم در گرو حمایت از تولید داخل است

اشتغال 54 نفر در کارگاه ساخت صنایع دستی گونه های جانوری چابهار

یک مقام مسئول صندوق تأمین اجتماعی: صندوق تأمین اجتماعی به مرز هشدار نزدیک شد/پرداخت 2 برابر یارانه ماهانه به مستمری های تأمین اجتماعی

تجهیز خودروهای نفتکش زنجان به سیستم GPRS

جنگ «قیمت» پشت مرز روانی دلار

استخدام کارشناس کشاورزی در شرکت پالیز

عامل ایجاد 35 فروچاله کسری یک میلیارد مترمکعب آب در آبخوان دشت ابرکوه است

کشف 6 میلیارد کالای قاچاق در سواحل ماهشهر

تایلندی ها به اندازه صادرات نفت ایران، از فروش این حیوان درآمد دارند!

اعطای تسهیلات با سود 6 درصد به شرکت های تعاون روستایی

کنایه توییتری سیف به بزرگنمایی قیمت ارز + تصویر

90 درصد تصادفات دیروز خراسان جنوبی در جاده های روستایی

کاهش زمان حمل بار از چین تا ایران به 15 روز

سفیر چین از رشد 20.5 درصدی تجارت تهران و پکن خبر داد

بانک پاسارگاد از کارشناسان حقوقی دعوت به همکاری می کند

ارزش معاملات بورس تهران از 3200 میلیارد ریال عبور کرد

پرداخت خسارت پنج میلیاردی آتش سوزی از سوی بیمه "ما"

استخدام 4 رده شغلی در شرکت پخش سراسری باراکا

آماده توسعه روابط صنعتی دوجانبه با شرکت های هلندی هستیم

ادامه روند رو به رشد مصرف بنزین در کشور

نینتندو از کیت های Labo برای کنسول سوییچ رونمایی کرد

نرخ امروز واحد مسکونی در خیابان آزادی تهران؟ +جدول

همه چیز در مورد تقویم سال 97 / از تعطیلی ها تا مناسبت های خاص+ لینک دانلود تقویم 97

انهدام 19 هزار تن کالا در روسیه با اجرای قانون ممنوعیت واردات غذا

استاندارخوزستان: میزان دبی آب کارون 40 درصد کاهش یافت

تجهیز خودروهای نفتکش زنجان به سیستم GPRS

مهار تورم در گرو حمایت از تولید داخل است

اشتغال 54 نفر در کارگاه ساخت صنایع دستی گونه های جانوری چابهار

مهار تورم در گرو حمایت از تولید داخل است

بررسی اجمالی سیاست دولت در ثبت سفارش و واردات برنج/ سود به نفع تولید کننده خارجی، دود به چشم مصرف کننده داخلی

تجهیز خودروهای نفتکش زنجان به سیستم `GPRS`

کاهش 15 میلیون متر مکعبی مصرف آب در فولاد مبارکه

تامین اجتماعی بروجرد بیش ازیک هزارمیلیارد ریال ازادارات و صنایع طلب دارد

اختصاص بیش از 6 میلیارد ریال برای ساخت امام زادگان ابراهیم و قاسم آستارا

مدیرکل راه و شهرسازی: پرونده مسکن مهر در قم تا پایان امسال بسته می شود

برخی برای فرار از پرداخت حقوق قانونی دولت، فضای زنجان را مسموم می کنند

تاکید استاندار زنجان به نظارت مسوولان بر قیمت کالاهای ضروری

مهاجرت معکوس از تهران آغاز شد

ایجاد دبیرخانه مشترک اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف درخراسان شمالی

مدیرعامل فولاد مبارکه خبر داد کاهش 15 میلیون متر مکعبی مصرف آب در فولاد مبارکه

کمیسیون تلفیق با هرگونه افزایش نرخ حامل های انرژی مخالف است

کاهش 9 درصدی آمار سزارین در استان

رشد 71 درصدی تعداد قراردادهای سرمایه گذاری در نواحی صنعتی لرستان

برنامه ریزی برای کشت انگور در مناطق کم آب سرخس

سازوکار الزام برای دریافت حق بیمه براساس دستمزد ناکارآمد است/نامردانه ضربات مهلکی بر تامین اجتماعی زدند

علت نایابی دلار در بازار چیست؟

تغییرات مهم در قوانین سرمایه گذاری هندوستان

حضور ایران در 8 نمایشگاه بین المللی عمان

خبرهای خوش برای هنرمندان

سود قطعی بیمه نامه های عمر یارمند واریز شد

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 5 سیف اللهی: نتیجه آزاد کردن تقاضا واردات روزانه 12 میلیون لیتر بنزین شد/ مصرف با سیاست توامان قیمتی و غیرقیمتی کنترل می شود

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 5 سیف اللهی: نتیجه آزاد کردن تقاضا واردات روزانه 12 میلیون لیتر بنزین شد/ مصرف با سیاست توامان قیمتی و غیرقیمتی کنترل می شود