مطالب مرتبط:
مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/2 رییسی فرد:گرمای هوا علت افزایش مصرف بنزین/ مصرف کنترل شده است
مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 1 نکو: قیمت بنزین باید واقعی شود/ احیای کارت سوخت اشتباه است
مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 4 محمدی: قیمت تمام شده بنزین وارداتی 1600 و تولید داخل 1400 تومان است/ نیاز به فرهنگ سازی برای مصرف
مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/3 بهرامنیا: با افزایش منطقی قیمت سوخت موافقم/ عدالت اجتماعی باید در دستور کار دولت باشد
میانگین مصرف بنزین به 88 میلیون لیتر در روز رسید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 شهریور 1396 ساعت 16:012017-09-22اقتصادي

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 5 سیف اللهی: نتیجه آزاد کردن تقاضا واردات روزانه 12 میلیون لیتر بنزین شد/ مصرف با سیاست توامان قیمتی و غیرقیمتی کنترل می شود


دولت با اتخاذ سیاست قیمتی تقاضای مصرف بنزین را بالا برد و موجبات واردات روزانه 12 میلون لیتر بنزین را فراهم کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی "، ابراهیم نکو نماینده سابق مجلس و ارتباط تلفنی با بهرامیان عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در رادیو گفت وگو برگزار شد.

محمد حسین سیف اللهی در این برنامه گفت: عالمان علم اقتصاد معتقدند که برای کنترل مصرف می توانیم دو سیاست را اتخاذ کنیم که یک سیاست قیمتی و دیگری سیاست غیر قیمتی است.

وی ادامه داد: اقدامی که وزارت نفت در چهار سال گذشته انجام داد نشان می دهد که تمایل شدیدی به اتخاذ سیاست های قیمتی دارد و یکسان سازی نرخ بنزین هم از همین جا نشئت می گیرد.

وی تصریح کرد: فشار دولت برای حذف کارت سوخت نیز از دیگر مواردی است که نشان می دهد دولت به سیاست های قیمتی تمایل دارد.

سیف اللهی اظهار کرد: الان مصرف کنندگان تنها از کارت سوخت به دلیل اتخاذ سیاست های نادرست فقط به عنوان یک سوییچ برای سوخت گیری آنهم از کارت جایگاه داران استفاده می کنند و تاثیر دیگری هم ندارد که نتیجه اتخاذ این سیاست ها همین میزان مصرفی است که اکنون در کشور شاهد هستیم.

این کارشناس و خبرنگار انرژی ادامه داد: به گفته مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی شاهد مصرف بنزین به صورت بیش از اندازه هستیم به طوریکه مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش معتقدند میزان طبیعی رشد مصرف باید 4 درصد باشد نه حدود 8 یا 10 درصدی که اکنون اتفاق افتاده است.

به گفته سیف اللهی گزارشی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تهیه کرده است به شماره 14729 که در آن آمار و اطلاعات چیز دیگری را بیان می کند.

وی ادامه داد: براساس این گزارش روند مصرف بنزین از سال 84 تا سال 93 با وجود افزایش تولید خودرو و حتی گرما و شرایط فصلی و مسافرت های تابستانه و عیدانه به این میزان افزایش و درصد رشد که اکنون شاهدش هستیم یعنی 8 درصد نرسیده بود،کما اینکه در سال 93 یعنی زمانی که هنوز کارت سوخت کارایی خود را داشت و مصرف کنندگان از کارت سوخت استفاده می کردند رشد مصرف بنزین 1.

6 درصد بود.

به گفته این کارشناس و خبرنگار انرژی اما بعد از بی اثرکردن کارت سوخت توسط دولت و وزارت نفت و یکسان سازی قیمت از سال 94 رشد مصرف به 2 درصد رسید و در سال های اخیر نیز روند مصرف به 8 درصد رسیده و پیش بینی کارشناسان نیز حاکی از آن است که اگر این روند ادامه یابد سال اینده رشد مصرف به 11 تا 12 درصد نیز خواهد رسید و این میزان رشد به هیچ عنوان منطق ندارد.

سیف اللهی ادامه داد: دوباره تاکید می کنم که هدف دولت از تک نرخی کردن قیمت بنزین علاوه بر سیاست های موجود در قانون هدفمندی یارانه ها کنترل مصرف بود که باید صریح گفت افزایش قیمت بنزین در سال 94 تنها درآمد دولت را افزایش داد و مصرف بنزین را کنترل نکرد.

وی ادامه داد: دوستان در این جلسه مطالب مهمی را مطرح کردند که باید چند سوال کلیدی را از آنها پرسید تا پاسخ دهند، مثلا گفته شد که قیمت بنزین باید سریع واقعی شود من سوالم این است که قیمت بنزین در عراق حدود 4 هزار تومان و در ترکیه حدود 7 هزار تومان است خب قیمت بنزین را در ایران چه قیمتی تعیین کنیم که به گفته آقای محمدی دیگر قاچاق صورت نگیرد و در ثانی به مصرف کننده هم فشار اقتصادی وارد نشود.

وی ادامه داد: همه حاضرین در جلسه قطعا به این موضوع واقفند که اگر ما قیمت بنزین را 100 تومان افزایش دهیم به دنبال آن تورم انتظاری وجود دارد که غیر قابل کنترل است مگر آنکه دولت با ابزارهای نظارتی مانع از این افزایش تورم شود.

سیف اللهی تصریح کرد: در ثانی چرا ما به سیاست های غیرقیمتی به هیچ عنوان اهمیت نمی دهیم و می گوییم قیمت بنزین باید آزاد شود تا عرضه و تقاضا خود به خود تنظیم شود که تبعات آن کمتر از سیاست های قیمتی است مانند استفاده صحیح از کارت سوخت و یا اینکه خودرو سازان را مورد فشار قراردهیم و بگوییم که چرا شما خودرویی تولید نمی کنید که کم مصرف باشد چرا باید حتما خودرویی تولید شود که در هر 100 کیلومتر 7، 8 و یا 10 لیتر بنزین مصرف کند.

وی تصریح کرد: باید به این موضوع مهم نیز اشاره کنم که دوستان معتقدند باید دست مصرف کننده را باز گذاشت تا نیاز خود را هر چه قدر که هست برطرف کند و دولت نیز براساس تقاضایش عرضه خواهد کرد که این موضوع مشکلات بعدی را برای کشور ایجاد خواهد کرد.

سیف اللهی گفت: دولت باید نیاز مصرف کننده را تامین کند نمی توان به صرف کننده گفت تو مصرف کن اما عرضه بنزین من محدود است، چراکه پالایشگاه های موجود کشور روزانه 67 میلیون لیتر بیشتر بنزین تولید نمی کنند.

به گفته وی پالایشگاه ستاره خلیج فارس که قرار بود نیاز بنزین کشور را تامین کند هنوز فاز اول آن که تولید 12 میلیون لیتر بنزین است به طور کامل به بهره برداری نرسیده و مشخص نیست که چرا دولت عجله داشت این پالایشگاه را در اسفند ماه سال گذشته افتتاح کند و در بهترین حالت تا پایان سال 96 فاز اول به تولید نهایی می رسد که اگر این اتفاق نیز رخ دهد باز نیاز به واردات بنزین وجود خواهد داشت.

سیف اللهی گفت: ما هم اکنون روزانه 12 میلیون لیتر به طور میانگین بنزین وارد می کنیم که سالانه باید 1.

2 میلیارد دلار یا رقمی همین حدود بابت واردات بنزین بپردازیم با این شرایط این سوال را مطرح می کنم که آیا صحیح است به مصرف کننده بگوییم شما بنزین مصرف کن هرچه قدر که خواستی و من ارز را برای تامین بنزین کشور هزینه خواهم کرد؟ به گفته وی چرا دولت این هزینه را برای ساخت پالایشگاه اختصاص نمی دهد در صورتیکه عقل سلیم می گوید این کار صورت بگیرد اما می بینیم خبری از پالایشگاه آناهیتا که مصوبه سفر رهبری بود نیست و وضعیت دیگر پالایشگاه های در دست ساخت هم بلاتکلیف است مانند پالایشگاه بهمن گنو.

سیف اللهی خاطر نشان کرد: حرف من این است که شما قیمت را هم که افزایش می دهید و هدفتان این است که شوک در مصرف ایجاد کنید این شوک براثر سیاست قیمتی نهایتا 2 یا 3 و یا خوشبینانه 4 سال جواب می دهد و دوباره باید یک شوک قیمتی دیگر ایجاد کرد، بنابراین سوال من این است که قیمت بنزین باید تا چه زمانی باید افزایش یابد و با این روش زمانی می رسد که از 95 درصد قیمت فوب خلیج فارس هم عبور خواهیم کرد اما مصرف کنترل نشده است.

وی ادامه داد: دوستان موضوعات جالب توجهی را مطرح می کنند می گویند چرا باید کارت سوخت را احیا کرد ما نباید درجا بزنیم و انقلاب باید به سمت جلو حرکت کند، سوال من این است که چرا شما فقط دنبال افزایش قیمت هستید در صورتی که راهکارهای کم هزینه تر هم هست چرا دوستان فقط از اقتصاد سرمایه داری حمایت می کنند در صورتی که کنترل مصرف بنزین یک پکیج لازم دارد.

وی معتقد است چیزی که از دولت در سالهای گذشته مشاهده شد این است که باید دولت بیاید قیمت بنزین را به یکباره واقعی کند زیرا این واقعی کردن هزینه های سیاسی را به دوش دولت تحمیل می کند بنابراین اگر قرار برافزایش قیمت هم باشد در حد همان 100 یا 300 تومان است که هیچ شوکی را به مصرف کننده نمی دهد و فقط برای دولت درآمد ایجاد می کند که صد البته اگر هدف دولت از این افزایش قیمت کنترل مصرف باشد رخ نخواهد داد.

سیف اللهی گفت: به نظرم دولت باید زمانی سیاست قیمتی را اعمال و قیمت بنزین را واقعی کند که در کنار بنزین یک آلترناتیوی وجود داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد:من دوباره باز می گردم به کارت سوخت .

شما ببینید دولت وقتی قیمت بنزین آزاد را گران می کرد در کارت سوخت سهمیه هایی داشتیم که قشر ضعیف جامعه از این بنزین استفاده می کرد و قیمتش نسبت به قیمت بنزین آزاد کمتر بود.

این یک گزینه و سیاست حمایتی برای قشر ضعیف جامعه است که باید از خودرو بابت درآوردن درآمد استفاده کند.

این کارشناس و خبرنگار انرژی ادامه داد: دولت برای مسافرت ها هم سهمیه می داد که البته آقایان می فرمایند این افراد همه سهمیه های خود را جمع می کردند که بفروشند و به قاچاق دامن می زدند که باید گفت اگر این امر یکی از مشکلات کارت سوخت بود قطعا برایش راه حل وجود داشت مثلا می شد اضافه سهمیه های هر ماه را به ماه بعد منتقل نکرد و یا در دادن میزان سهمه ها تجدید نظر کرد و نباید به خاطر یک مشکل صورت مسئله را پاک کرد.

سیف اللهی با اشاره به اظهارات آقای رییسی فرد گفت: در اینجا آقای رییسی فرد گفتند که من دارم خط می دهم به دولت که اگر قیمت بیشتر از 300 تومان افزایش یافت فلان اتفاق رخ می دهد، سوالم از آقای رییسی فرد این است 2 سال گذشته دولت قیمت بنزین را 300 تومان گران کرد در این دو سال که دید روند مصرف صعودی است چرا دیگر قیمت را بالا نبرد بنابراین قطعا مواردی را مشاهده کرد و یا صلاح را براین دید که این کار صورت نگیرد، اگر قرار بود دولت با حرف های من و یا امثال من کار انجام دهد که امروز شاهد مصرف بنزین 88 میلیون لیتری در کشور نبودیم و یا یک لیتر هم بنزین وارد کشور نمی شد.

وی ادامه داد: البته آقای رییسی فرد گفتند من مخالف تولید بنزینم که باید بگویم در هیچ جای عرایضم نگفتم تولید نشود بلکه منهم معتقدم باید به سمت تولید بنزین رفت نه واردات و مشخص نیست آقای رییسی فرد از کجای صحبت های من چنین برداشتی کردند.

سیف اللهی گفت: نکته دیگر از سیاست های غیر قیمتی که در 4 سال اخیر دولت به آن کم توجهی کرد سبد سوخت است، براساس این سبد باید 25 درصد سوخت خودروها گاز می بود که مشاهده شد در سال 94 دولت وقتی قیمت بنزین را بالا برد به ناحق قیمت سی ان جی را نیز افزایش داد و این موضوع موجب شد تا روند رشد مصرف سی ان جی متوقف شود و الان نیز انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی نامه ای را نوشته و به دولت داده است تا قیمت سی ان جی کاهش یابد، ظاهرا قیمت منطقی سی ان جی چیزی حدود 20 تا 25 درصد قیمت بنزین است اما در حال حاضر این گونه نیست و تقریبا 40 تا 45 درصد قیمت بنزین را شامل می شود بنابراین دولت باید از این سوخت نیز برای کاهش مصرف بنزین استفاده کند.

انتهای پیام/م http://fna.

ir/a0zccb نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: مصرف - کارت سوخت - مصرف بنزین - بنزین - قیمت - درصد - مجلس شورای اسلامی - مصرف کنندگان - کارشناس - خبرنگار - میزان - مرکز پژوهش های مجلس - دولت - عضو کمیسیون انرژی - گزارش - انرژی - مسئولان - افزایش - واردات - اسلامی - مجلس - اقتصاد - نماینده سابق - تولید خودرو - شورای - وزارت - سال 93 - نشان - پیش بینی - اطلاعات

آخرین اخبار سرویس:
حال و هوای بازار تجریش در شب پایانی سال 96

فعالیت های حفاظتی از زمین های کشاورزی استان اردبیل درایام تعطیلات بیشتر می شود

برای کیفیت بنزین کشور هیچ کاری نمی توان کرد؟

رقابت شبکه های سیما در دعوت از سلبریتی ها

همراه اول به مناسبت سال نو تا 50 هزار تومان عیدی می دهد

فعالیت های حفاظتی از زمین های کشاورزی استان اردبیل درایام تعطیلات بیشتر می شود

آخرین وضعیت انرژی های تجدیدپذیر تا پایان سال 96 تولید 1931 میلیون کیلووات ساعت برق از تجدیدپذیرها

گروه های خودرویی در صدر توجه سرمایه گذاران

«گِلَک زنی» سنت مرسوم نوروزی در هرمزگان

سامانه گردشگری و مسیریابی شهر تبریز راه اندازی شد

افزایش تولید و اشتغال در واحد کارآفرینی معلولان آبادان     

احتمال خشک شدن رودخانه کشکان لرستان وجود دارد

بازار ماهی در آستانه سال نو

رییس بانک مرکزی: ساماندهی موسسات غیرمجاز مهمترین دستاورد در سال 96 بود

راشاتودی اعلام کرد طرح پوتین برای مقابله با سلطه دلار آمریکا با طلا / ذخایر فلز زرد در روسیه به بیشترین میزان رسید

قیمت شیرینی و شکلات در آستانه عید نوروز

کاهش ارزش سهام در بورس توکیو

سهم چک های برگشتی از مبادله شده دوباره بر مدار صعود

چند درصد متقاضیان «وام ازدواج» نگرفتند؟

روز بد بورس های جهان رقم خورد

ریل گذاری برای توسعه کرمانشاه

بلوک 18.74 درصدی بیمه آسیا فروخته شد/ نام خریدار مشخص نیست

قیمت انواع شیرینی و شکلات در آستانه نوروز

روز بد بورس های جهان

بودجه2 هزار میلیارد تومانی پزشک خانواده در سال 97

سهم بالای تسهیلات خانه اولی ها در افزایش 20 درصدی حجم معاملات مسکن

قیمت انواع شیرینی و شکلات در آستانه نوروز

گم ترین حلقه گمشده

دولت روحانی فاتحه اقتصاد مقاومتی را خواند

حداقل دستمزد 20 درصد افزایش یافت

تمدید دریافت وام جعاله 20 میلیون تومانی مسکن امکان پذیر شد

حمایت از شهرداری های مناطق محروم از اولویت های بودجه 97 است

کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی ادامه دارد

احتمال خشک شدن رودخانه کشکان لرستان وجود دارد

نفت چگونه ملی شد؟

احتمال خشک شدن رودخانه کشکان لرستان وجود دارد

پرداخت حقوق و دستمزد سال 96 کسری ندارد/رشد 42 درصدی پرداخت عمرانی

برگزاری دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان

قیمت طلای سیاه افت کرد/سایه سلاح هسته ای بر بازار نفت

هشدار انجمن خودرو سازان اروپا در مورد عوارض مخرب برگزیت

بازدید سرزده سیف از ادارات بانک مرکزی

راه های کشور در آستانه نوروز

تغییر ساعت رسمی کشور از ساعت 24 اول فروردین

مصرف جوجه کباب های طعم دار فله ممنوع

قدیمی ‎ترین هتل ایران برای نوروز آماده شد

افتتاح خط آهن سراسری در استان کرمانشاه

اینفوگرافیک/ این 10 توصیه دارویی را در سفر جدی بگیرید

برای کیفیت بنزین کشور هیچ کاری نمی توان کرد؟

اطلاعیه مرکز مدیریت راه های کشور مورخ 29 اسفند جزییات ممنوعیت و محدودیت های ترافیکی محورهای مواصلاتی/ افزایش 6.3 درصدی ترددها

50 نانوایی در ایلام برای کشیک تعطیلات نوروزی ساماندهی شده اند

گم ترین حلقه گمشده

افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در سال 97

900 هزار صندلی برای جابجایی مسافران مهیا شده است

282 جوان جمی شاغل شدند

مصرف جوجه کباب های طعم دار فله ممنوع

بدون تخفیف خرید نکنید! [رپورتاژ آگهی]

رده بندی بهترین شهرهای جهان/ تهران در رده 200

وزیر امور اقتصادی و دارایی: 70درصد درآمد امسال غیرنفتی بود

هوشمندسازی مدارس؛ گامی جهت افزایش بهره وری آموزش

چند درصد متقاضیان «وام ازدواج» نگرفتند؟

مدیر عامل بانک مسکن اعلام کرد سهم بالای تسهیلات خانه اولی ها در افزایش 20 درصدی حجم معاملات مسکن

50 نانوایی در ایلام برای کشیک تعطیلات نوروزی ساماندهی شده اند

سیاست های حمایت گرایانه اقتصادی و سوء تغذیه در جهان

بهره برداری از 4 طرح عمرانی در لارستان

خیرین رونق دهنده محافل قرآنی باشند

مصرف جوجه کباب های طعم دار فله ممنوع

انتشار مبالغ حمایتی بنیاد سینمایی فارابی از پروژه های سینمایی در دهه 1390 / وجود فیلم های مساله دار و ناموفق در میان حمایت شدگان

چگونه نفت در مرز 42 سالگی ملی شد؟

رقابت شبکه های سیما در دعوت از سلبریتی ها با هزینه بیت المال

سازمان ملل به بحران کمبود آب هشدار داد

تهران 200امین شهر برتر جهان شد!

ساعت رسمی کشور در ساعت 24 یکم فروردین ماه، یک ساعت به جلو کشیده می شود

بدهی های دولت محرمانه باقی می ماند؟

تغییر ساعت رسمی کشور از ساعت 24 اول فروردین

33 درصد از اراضی کشاورزی شهرستان ری به آبیاری تحت فشار مجهز است

افتتاح خط هفت مترو تهران تا خرداد 97

گنجشک ها به روز جهانی رسیدند

33 درصد از اراضی کشاورزی شهرستان ری به آبیاری تحت فشار مجهز است

33 درصد از اراضی کشاورزی شهرستان ری به آبیاری تحت فشار مجهز است

هشدار سازمان ملل به بحران کمبود آب تا سال 2050

رده بندی بهترین شهرهای جهان/ تهران در رده 200

گروه های خودرویی در صدر توجه سرمایه گذاران/ رشد قابل توجه نقدینگی در بازار

"سرآبادان" یکهزاره قدمت، یک روستا گردو

گردشگری بهترین ظرفیت ایجاد اشتغال در روستاهای هورامان است

افزایش سفرهای داخلی و کاهش سفرهای خارجی در نوروز امسال

میزان افزایش دستمزد کارگران در سال 97 اعلام شد

نظارتی بر فروش ماهی قرمز سفره هفت سین وجود ندارد

افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در سال 97

چند درصد متقاضیان، هنوز «وام ازدواج» نگرفتند؟

چگونه در تعطیلات ورزش کنیم؟

اعلام رده بندی بهترین شهرهای جهان

گردشگری بهترین ظرفیت ایجاد اشتغال در روستاهای هورامان است

رده بندی بهترین شهرهای جهان اعلام شد

طوفان های ریزگرد در کمین پایتخت

گزارش کیفی خودرو های داخلی در بهمن ماه/ هنوز هیچ خودرویی 5 ستاره کیفیت را دریافت نکرده است

مصرف جوجه کباب های طعم دار فله ممنوع

کمبود آب در سال 2050، بیش از 5 میلیارد نفر را درگیر خواهد کرد

آوای زندگی در شلوغی بازار عید

سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران منصوب شد

29 اسفند روز ملی شدن صنعت نفت ایران

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 5 سیف اللهی: نتیجه آزاد کردن تقاضا واردات روزانه 12 میلیون لیتر بنزین شد/ مصرف با سیاست توامان قیمتی و غیرقیمتی کنترل می شود

مناظره رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی/ 5 سیف اللهی: نتیجه آزاد کردن تقاضا واردات روزانه 12 میلیون لیتر بنزین شد/ مصرف با سیاست توامان قیمتی و غیرقیمتی کنترل می شود