مطالب مرتبط:
ادعای جالب کودکان کار و خیابان افغان برای رد مرز نشدن/تهران بیش از 3000 کودک کارو خیابان دارد
مافیای 7 نفره کودکان کار در تهران
علت مرگ 74 درصد ایرانی ها چیست؟
علت مرگ 74 درصد ایرانی ها چیست؟
13.5 درصد ایرانی ها افسرده هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 شهریور 1396 ساعت 15:462017-09-22اقتصادي

36 درصد کودکان کار در تهران ایرانی هستند


تعداد کودکان خیابانی تهران بیش از 3 هزار نفر است که طبق بررسی ها فقط 36 درصد آنها ایرانی هستند و در میان کودکان ایرانی نیز 90 درصد غیر تهرانی اند.

- اجتماع > اجتماعی - همشهری آنلاین:تعداد کودکان خیابانی تهران بیش از 3 هزار نفر است که طبق بررسی ها فقط 36 درصد آنها ایرانی هستند و در میان کودکان ایرانی نیز 90 درصد غیر تهرانی اند.

احمد خاکی، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران، در گفت وگو با ایسنا، در خصوص طرح جذب و ساماندهی کودکان کار خیابان با بیان آنکه هر چند تعداد کل کودکان پذیرش شده را در اختیار نداریم زیرا آمار دقیق در اختیار فرمانداری تهران است اما از میان پذیرش شدگان تاکنون 255 کودک به مراکز یاسر، شهدای افسریه و بعثت بهزیستی ارجاع داده شده اند افزود: سال گذشته 64 درصد از کودکان کار و خیابان اتباع بودند اما آمارهای طرح کنونی حاکی از افزایش این آمار است به طوریکه بیش از 70 درصد این کودکان اتباع هستند.

به گفته معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران، مرکز ورامین ویژه ساماندهی کودکان اتباع بوده و تحت نظارت سازمان بهزیستی نیست.

خاکی در ادامه با بیان اینکه بر اساس طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان که در سه ماهه اول سال جاری صورت گرفت تنها 36 درصد کودکان کار و خیابان حاضر در تهران، ایرانی بودند گفت: در این میان 90 درصد آنان نیز تهرانی نبوده و از سایر استان ها به تهران مهاجرت کرده بودند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران تصریح کرد: بر اساس آمارهای طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان که در سه ماهه اول سال جاری انجام شد، اکثر کودکان ایرانی جذب شده در این طرح از استان های خراسان جنوبی و رضوی و پس از آن نیز استان های کرمانشاه، لرستان و بوشهر دارای بیشترین فراوانی بودند؛ این درحالیست که در میان اتباع نیز اکثرا افغان و درصد کمی از این کودکان پاکستانی بودند.

وی در پاسخ به آنکه برخی از کارشناسان اجرای چنین طرح هایی را غیرکارشناسی می دانند، گفت: برخی، تهمت ها، توهین ها و بی احترامی های زیادی را به نیروهای ما وارد می کنند و نمی دانند که این افراد چه رنج ها و زحمت هایی را برای اجرای چنین طرح هایی متحمل می شوند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران افزود: در این میان انتظار بیشتری از سازمان های مردم نهاد داریم این در حالی است که هم اکنون 18 سازمان مردم نهاد در تهران با ما همکاری می کنند اما در طرح های فوریتی همچون طرح مذکور، مرکز فرماندهی طرح، فرمانداری تهران بوده که با کمک شهرداری، اداره اتباع وزارت کشور، بهزیستی و .

آن را به انجام می رساند.

خاکی در ادامه با اشاره به آنکه از 13 شهریور ماه تاکنون 255 کودک در جریان این طرح به بهزیستی ارجاع داده شده اند، گفت: البته تعداد کودکان ساماندهی شده بسیار بیشتر از این رقم است اما فقط 255 نفر از آنها به بهزیستی مربوط می شدند این در حالی است که در این میان 70 درصد آنها اتباع بوده و طبق قانون آنها را به اداره اتباع وزارت کشور تحویل داده ایم.

وی افزود: برخی مدعی اند که اجرای چنین طرح هایی آسیب هایی را به همراه داشته و به نوعی کودک آزاری محسوب می شود این در حالی است که سوال من از آنها آن است که آیا حضور کودکان در خیابان منجر به توهین، تحقیر و کودک آزاری آنها نمی شود؟ و یا اگر حضور آنان در خیابان مشکلی ندارد پس چرا سازمان های مردم نهاد نسبت به حضور آنها حساس بوده و در جهت بازگشت آنها به خانواده تلاش می کنند؟.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران ادامه داد: از تمام NGOها دعوت می کنیم که در این طرح همکار ما و نه مقابل ما باشند زیرا در اجرای چنین طرح هایی باید از احساسات دوری کرده و به صورت تخصصی و در چارچوب قانون مسائل را پیش ببریم.

خاکی همچنین خاطر نشان کرد: هم اکنون 4500 کودک توسط مراکز شبه خانواده بهزیستی استان تهران حمایت و نگهداری می شوند؛ این درحالیست که اگر بهزیستی از آنها حمایت نکند به کودک کار و خیابان تبدیل خواهند شد.

به گفته وی، طرح مذکور همچنان ادامه خواهد یافت تا کودکان کار و خیابان سطح شهر تهران کاملا شناسایی شده و برای هر یک از آنها به طور مشخص پرونده دیجیتالی تشکیل شود این در حالی است که در جریان اجرای این طرح تکلیف آن دسته از کودکان کار و خیابانی که چندین بار طی طرح های گذشته جمع آوری و جذب شده اند نیز مشخص خواهد شد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران در خصوص آن دسته از کودکان کار خیابان که به علت مشکلات مالی خانواده اقدام به کار می کنند نیز گفت: این دسته از کودکان و خانواده های آنان تحت حمایت های کمیته امداد و بهزیستی قرار خواهند گرفت تا در جهت توانمندسازیشان از آنها حمایت کنیم.

خاکی افزود: بر اساس مشاهدات، بسیاری از این کودکان به ویژه کودکانی که به مرکز یاسر ارجاع داده شدند وضعیت مالی خوبی داشتند و با لباس مبدل به جهت استفاده از احساسات مردمی اقدام به این کار می کردند که البته درصدد شناسایی آنها هستیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اتباع به ویژه افغان ها به علت خلاءهای قانونی موجود در کشور از وضعیت موجود سوء استفاده کرده و تعداد کودکان کار خیابان پایتخت را به شکل چشمگیری افزایش داده اند، گفت: این کودکان مدعی اند که با پرداخت 1.

5 میلیون تومان 17، 18 نفری از مرز افغان به وسیله ماشین به تهران آورده می شوند این در حالی است که اغلب آنها کمتر از 18 سال سن داشته و کودکان هفت تا هشت ساله و کمتر نیز در میان آنها دیده می شود.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران در ادامه با بیان اینکه این کودکان پس از ورود به کشور به صورت دسته جمعی عمدتا در تهران زندگی می کنند، گفت: همه آنها مدعی اند که پدر و مادران شان فوت کرده اند زیرا می دانند طبق قانون ایران در صورت عدم شناسایی والدین نمی توان آنها را رد مرز کرد.

خاکی ادامه داد: باید خلاءهای قانونی در این حوزه را برطرف کنیم و باید بتوانیم بر اساس حکمی، چنانچه خانواده های این کودکان در افغانستان حضور دارند آنها را شناسایی کرده و نسبت به رد مرز آنها اقدام کنیم.

وی افزود: بر اساس قانون ایران، کودکان کمتر از 18 سال را نمی توان رد مرز کرد که این هم یک خلاء قانونی است و باید برای آن چاره بیندیشیم زیرا در حال حاضر این کودکان از خلاءهای قانونی موجود در این زمینه سوء استفاده می کنند.

به گفته معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران، تعداد کودکان کار و خیابان تهران بیش از سه هزار نفر است این در حالی است که مراکز سازمان بهزیستی پاسخگوی ساماندهی این تعداد کودک نیست.


کلید واژه ها: کودکان - تهران - بهزیستی استان تهران - کودک - کودکان کار - بهزیستی - ایرانی - استان تهران - خیابان - درصد - کودکان ایرانی - استان - اجتماعی - فرمانداری تهران - کودکان خیابانی - اتباع - معاون - تهرانی - فرمانداری - مردم نهاد - آمار - خیابانی - سازمان بهزیستی - هایی - خراسان جنوبی - مردم - پاکستانی - مهاجرت - انتظار - لرستان

آخرین اخبار سرویس:
رفع دغدغه امنیت شغلی قبل از اجرای بسته اشتغال فراگیر

الزام کالاهای دندانپزشکی به نصب برچسب اصالت

سهم سازمان میراث فرهنگی از بودجه پیشنهادی سال 97

باور های غلط پیرامون بنزین سوپر

حراج سکه برای کنترل یا بالابردن قیمت سکه؟/ تصمیم گیری دیرهنگام بانک مرکزی در خصوص پول های مجازی / از جنس های خارجی فروشگاه های زنجیره ای تا درآمد باب اسفنجی/ لایحه بودجه با چاشنی تعاونی های غول پیکر و مسکن مهر

سهم سازمان تنظیم مقررات رادیویی از بودجه 97

بزرگترین استخر دنیا/ عکس

تلاش برای آشتی بودجه با انضباط مالی

حضور رییس بنیاد جهانی انرژی در ایران/ انتخاب ایران به عنوان پایتخت پایداری

مظنه فروش میلگرد در بازار چقدر است؟

دو طرح دولت در بخش مسکن، گرفتار بودجه

اختلاف قیمت خودروهای پرفروش داخلی از بازار تا کارخانه

تغییر روش بودجه ریزی و شفاف سازی از ویژگی های لایحه بودجه97 است

از «درآمد خودرویی دولت در بودجه 97» تا «نبشِ قبر دولت از یک بدهی قدیمی»

تغییر روش بودجه ریزی و شفاف سازی از ویژگی های لایحه بودجه97 است

ایمن ترین خودروهای جهان برای سال 2018 را بشناسید

آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت

رفع دغدغه امنیت شغلی قبل از اجرای بسته اشتغال فراگیر

در مجتمع APS شیراز چه خبر است؟

خودروهای مورد علاقه ایرانی ها کدامند؟

راهکار جالب چینی ها برای آلودگی هوا

الزام کالاهای دندانپزشکی به نصب برچسب اصالت/اعمال سیاست های جدید در قیمت گذاری تجهیزات پزشکی

جاده چالوس تونل کندوان سال 1339/ عکس

تخلیه هیجانات بازار ارز به کمک ابزارهای مشتقه

نفس دشت های دشتستان به شماره افتاد

احتمال خشک شدن دریای خزر وجود دارد

آمار سوختگی در ایران هشت برابر متوسط جهان

نرخ فروش مرغ کنتاکی در میادین میوه و تره بار

جزییات بودجه 97 |هزینه 900 میلیاردی دولت برای تشویق 37 هزار مامور مالیاتی+جدول

جزییات بودجه 97| دولت روی اقساط برگشتی زلزله‎زدگان هم حساب کرد

جزییات بودجه 97 | کمک 616 میلیارد تومانی اموات به بودجه

جزییات بودجه 97 | انواع نوشابه 10 تا 30درصد گران می شود

جزییات بودجه 97 | درآمد 5000 میلیاردی دولت از تراکنش‎های بانکی

سایپا تکلیف "برلیانس" و "آریو" را مشخص کند

استخدام تدوینگر و فیلمبرداردر یک موسسه خصوصی + جدول

مزرعه پرورش زنبور عسل پورشه

350 میلیون دلار در مسیر راه آهن

راهکار چین برای مقابله با آلودگی هوا در زمستان

تقدیم لایحه بودجه با چاشنی تعاونی های غول پیکر و مسکن مهر/ از جنس های خارجی فروشگاه های زنجیره ای تا درآمد باب اسفنجی/ تصمیم گیری دیرهنگام بانک مرکزی در خصوص پول های مجازی

تخلیه هیجانات بازار ارز به کمک ابزارهای مشتقه

مشارکت 13 بانک در توسعه سامانه بانکی نابینایان/دریافت خدمات بانکی با مانیتور بریل

تحلیلی کارشناسی پیرامون چالش ها و فرصت های گاز ایران؛ چرا حجم صادرات گاز ایران تا این حد پایین است؟

خانم بازیگر: دوست ندارم طلاق بگیرم

مو های طبیعی در بازار چقدر به فروش می رسد؟

پدر علم کویرشناسی ایران نسبت به خشک شدن دریای خزر هشدار داد

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 19 آذر

قلم سحرآمیز با جوهر جلبک زنده!

مظنه فروش هرشاخه تیر آهن در بازار چقدر است؟

بازگشت امید به ویرانه های زرده

میزان حق بیمه شخص ثالث و سرنشین خودرو در بودجه 97 مشخص شد + جدول

سالانه 562 تن قارچ خوراکی در بابل تولید می شود

جوایز نوبل ادبیات و اقتصاد اعطا شد

پیشنهاداتی برای بیماری های مزمن اقتصاد ایران تورم، نقدینگی و فساد اقتصادی در یک دور باطل

سایپا تکلیف "برلیانس" و "آریو" را مشخص کند

استخدام کارشناس بازاریابی وفروش درگروه رسانه های برتر در تهران

نکته های ظریف آشپزی

وزارتخانه هایی که بیشترین بودجه را می گیرند

دلیل سفر غیر منتظره نیمار به برزیل

نهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس در شیراز

محمد صالحی مازندرانی، جمشید میرزایی مبانی مالکیت فضا و قرار در نظام حقوقی اسلام و غرب

پیمان معادی در کنار آقای فوتبالیست معروف/عکس

افزایش قطعی قیمت حامل های انرژی کلید خورد/ احتمال اجرا از آخر امسال

استخدام برنامه نویس ماهر و مجرب در شرکت بهینه ایران

این مواد غذایی را در یخچال نگذارید

استخدام مرچندایزر در شرکت آترود در تهران

استخدام مدرس زبان در موسسه زبان های خارجی کارینو در تهران

تشدید حمایت تعرفه ای دولت از خودرو؟

جزییات بودجه 97 / درآمد 5000 میلیاردی دولت از تراکنش‎های بانکی

افزایش قطعی قیمت حامل های انرژی کلید خورد/ احتمال اجرا از آخر امسال

قیمت دلار آزاد نمی شود / سفارت آمریکا به آتش کشیده شد / از شادی آزادی عراق تا شگفتی از کشف تسلیحات داعش / ویدیوهایی از تحرکات خطرناک در کردستان عراق

350 میلیون دلار در مسیر راه آهن

مزرعه تمساح/ عکس

جوایز نوبل ادبیات و اقتصاد اعطا شد

دود دل بر سر قلم

استخدام سرپرست بخش در یک موسسه توانبخشی،خیریه محدوده میرداماد

استخدام کارشناس هوش تجاری،مسلط به SQL Serverیا Oracle

استخدام کارشناس فروش خانم در مجتمع ترکیب گاز پارس

استخدام طراح سخت افزار،مونتاژکار الکترونیک در بهین سامانه فردا

استخدام خیاط جهت برش کاری رویه صندلی در تهران

پایان حبس قیمت بنزین

نقشه مالی سال آینده

صدور 5 هزار میلیارد تومان اوراق تسویه خزانه

80 درصد خودروهای سرقتی کشف می شوند

هزینه 3600 میلیارد تومانی سوختگی در ایران

درآمد بیمه در بودجه 97

پلمب منازل تولیدکننده مشروبات دست ساز در تهران

فال روزانه دوشنبه 20 آذر 1396

لزوم قطع یارانه 30 میلیون نفر از یارانه بگیران

دو قاب از لایحه بودجه 97

بی هویتی نرخ ارز در بودجه

چینی ها پا در کفش چرم تبریز کردند!

مظنه خرید Hyundai Santa Fe در دبی چقدر است؟

152 میلیون نفر تا سال 2050 آلزایمر می گیرند

برداشت مرکبات از باغات قائم شهر

پلمب منازل تولیدکننده مشروبات دست ساز در استان تهران

مشاهده شیء نورانی در آسمان ایلام+عکس

پخش اولین قسمت دورهمی زودتر از شب یلدا

تهران پربازده ترین بورس دنیا شد

رشد 38 واحدی شاخص بورس

استخدام حسابدار با سابقه در شرکت معتبر بهداشتی در تهران

36 درصد کودکان کار در تهران ایرانی هستند

36 درصد کودکان کار در تهران ایرانی هستند