مطالب مرتبط:
عرضه های قوی و و ضعیف بورسی
عرضه ذرت دانه ای پنج استان در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا آغاز شد
عرضه های رگباری در بورس/ ششمین عرضه اولیه امسال فردا انجام می شود
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام:معامله شفاف و قیمت عادلانه از مزایای عرضه ذرت در بورس کالا است
بررسی بازی موبایل ایرانی Live TV Tycoon؛ شبکه تلوزیونی خودتان را مدیریت کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 شهریور 1396 ساعت 14:452017-09-22اقتصادي

بررسی عرضه های قوی و ضعیف بورس


عرضه های اولیه در همه نقاط دنیا مهم تلقی می شوند، چراکه موجب ورود شرکت های جدید، افزایش ارزش بازار، دسترسی شرکت های تازه وارده شده به ابزارهای جدید مالی و ورود سرمایه گذاران جدید می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکو ویژن ، سرویس بورس، با وجودی که بازار سرمایه همواره برای عرضه های اولیه اشتیاق لازم را نشان داده است اما به نظر می رسد مسئولین بازار در سال جاری چندان تمایلی به وارد کردن شرکت های جدید به بورس ندارند.

مقایسه عرضه های سال 95 با شش ماه نخست سال 96 گویای این واقعیت است.

در سال 95 در بورس 20 جلسه پذیرش برگزار شد که حاصل آن پذیرش 23 شرکت و درج 9 شرکت بود که از این تعداد 7 شرکت به مرحله عرضه رسیدند.

در این باره قالیباف، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار در فروردین سال جاری اعلام کرده بود که در صورت مساعد بودن وضعیت بازار و آمادگی سهامداران عمده، بورس تهران آمادگی عرضه شرکتها رادارد این در حالی است که از ابتدای سال جاری حرکت خاصی از بورس برای محقق ساختن برنامه عرضه های اولیه دیده نشده و عرضه ها به صورت بسیار کند در حال انجام بوده اند.

شاید بتوان گفت اجرای برنامه عرضه اولیه یکی از جذابترین برنامه ها در بازار سرمایه به شمار می رود.

چرا که همواره سهامداران به دلیل رشد مناسب قیمت سهام شرکت های تازه وارد پس از روز عرضه خاطره خوشی از اجرای این برنامه دارند.

این در حالی است که در برخی از موارد اجرای این برنامه بنا به دلایل متعددی همچون عدم حمایت سهامدار عمده ناموفق می شود.

عرضه های اولیه در وضعیت کلی برای همه بازارهای بورس در همه نقاط دنیا مهم تلقی می شوند، چراکه موجب ورود شرکت های جدید به بورس ، افزوده شدن بر ارزش بازار سهام ، دسترسی شرکت های تازه وارده شده به ابزارهای جدید مالی و در برخی موارد باعث ورود سرمایه گذاران جدید نیز می شود.

در بحث عرضه های اولیه توجه به چند نکته لازم و ضروری است.

اولین و مهم ترین نکته این است که در زمان تصمیم گیری نسبت به انجام عرضه اولیه به کشش بازار و یا به عبارت دیگر میزان نقدینگی موجود در بازار توجه صورت گیرد.

دومین مساله قیمت سهامی است که برای اولین بازار در بازار سرمایه عرضه می شود.

قیمت عرضه اولیه سهام باید برای خریداران جذاب باشد به این معنی که زیر قیمت ذاتی عرضه صورت گیرد تا انگیزه خریداران را دوچندان کند.

چنانچه قیمت در نظر گرفته شده معادل ارزش ذاتی یا کارشناسی شده باشد انگیزه خرید از بین خواهد رفت.

تجربه عرضه های اولیه در بازار سرمایه کشور ما حکایت از آن دارد که با توجه به پایین بودن حجم عرضه، قیمت سهام اکثر شرکت ها، قیمت های به نسبت مناسبی (زیر قیمت ذاتی) در نظر گرفته می شود تا خریداران تنها با گذشت چند روز بازده 20 تا 30 درصدی را نصیب خود کنند.

عرضه های سال 94 بررسی وضعیت عرضه های در سال های اخیر نشان می دهد که در سال مالی 94 بازارهای معاملاتی بورس و فرابورس شاهد 18 عرضه اولیه بود که فرابورس با 15 عرضه بیشترین میزان عرضه های اولیه را به خود اختصاص داد و سهم بورس تنها 3 عرضه اولیه بود.

در همین حال این عرضه های اولیه در میان صنایع سیمان، فلزات اساسی، تولید برق و بخار، مواد شیمیایی، انبوه سازی، بیمه ، دارو، سرمایه گذاری، خودرو، حمل و نقل بود، در این میان صنعت تولید برق و بخار آب گرم با 3 شرکت تازه وارد به دو بازار معاملاتی بورس و فرابورس سهم بیشتری از این عرضه ها داشتند.

همچنین از مجموع 18 عرضه اولیه 5 عرضه اولیه در 6 ماه نخست و 13 عرضه در 6 ماه دوم سال اتفاق افتاد.

از سویی دیگر شتوکا با بازدهی 112 درصدی پر بازده ترین و سخوز با منفی 5.

5 درصدی ضعیف ترین بازدهی را نصیب سهامداران خود کردند.

سال 95 و 13 عرضه اولیه در سال 95 بورس عرضه اولیه 14 سهام جدید را به سرانجام رساند که 13 عرضه اولیه در فرابورس و یک عرضه نیز یعنی شرکت دارویی برکت در بورس صورت پذیرفت که عنوان بدترین و ناموفق ترین عرضه اولیه در بازار سرمایه را از آن خود کرد.

همچنین عرضه بخشی از سهام گروه کاغذ پارس اولین برنامه عرضه اولیه در سال 95 و حضور "برکت" در بورس آخرین برنامه عرضه اولیه ای است که امسال به اجرا در آمده است.

بر اساس اطلاعات موجود، از میان 14 شرکت که در سال 95 پا به بازار سرمایه گذاشتند، بیشترین رشد قیمتی توسط شرکت آتیه داده پرداز رقم خورد.

به گونه ای که "اپرداز" با رشد قیمتی 328 درصدی طی بیش از هفت ماه حضور در بورس به یکی از مطلوبترین برنامه عرضه اولیه تبدیل شد.

سهام این مجموعه در اولین روز عرضه در مبلغ 1500 ریال کشف قیمت شد و تا 21 اسفند ماه جاری به محدوده قیمتی 2720 ریال نزدیک شد.

بعد از آن شرکت پاکدیس در نماد "غدیس" که 19 دی ماه سال 95 با کشف قیمت 2310 ریالی پا به فرابورس گذاشت، دومین شرکتی است که بیشترین رشد قیمتی را در مدت حضورش در بورس رقم زده است، "غدیس" از روز عرضه اولیه تا 21 اسفند ماه 95 بازدهی مثبت حدود 141 درصدی را به ثبت رسانده است.

بعد از آن گروه کاغذ سازی پارس که اردیبهشت ماه سال جاری در محدوده 1500 ریال کشف قیمت شد، بیشترین بازدهی را بدست آورده و "چکاپا" با ثبت رشد قیمتی 82 درصدی در جایگاه سوم از نظر بازدهی مثبت قرار می گیرد.

در مقابل اما، همانطور که عنوان شد شرکت دارویی برکت به عنوان اولین برنامه عرضه اولیه شرکت بورس و آخرین برنامه عرضه اولیه در بازار سرمایه در حالی طی 21 بهمن ماه سال جاری با قیمت 2420 ریال وارد بازار سهام شد که با گذشت حدود یک ماه از حضور آن در بورس با افت حدود 18 درصدی مواجه شده و در محدوده 1930 ریال معامله می شود.

از این رو می توان گفت عرضه اولیه "برکت" زیان 18 درصدی را نصیب سهامداران خود کرده است.

همچنین می توان به عرضه اولیه ناموفق شرکت تولید برق ماهتاب کهنوج اشاره کرد که در 12 مهر ماه سال 95 با قیمت 9300 ریال پا به فرابورس گذاشت و حتی طی دوره زمانی به کمتر از قیمت خود در روز عرضه اولیه رسید و در نهایت تا 21 اسفند ماه سال جاری رشد قیمتی پنج درصدی را محقق ساخت.

همچنین شرکت هایی همچون سرمایه گذاری الوند و واسپاری ملت بازدهی های اندکی را بدست آوردند و در مدت حضور خود در بورس موجبات رضایتمندی سهامداران را فراهم نکردند.

آغاز عرضه های اولیه سال 96 از تیر ما ه از ابتدای سال جاری تا اولین ماه تابستان هیچ خبری از عرضه های اولیه نبود و این در حالی بود که در ابتدای سال از سوی بورس آمادگی عرضه های جدید اعلام شده و سهامداران در انتظار ورود سهام جدید و ایجاد تحرک در بازار بودند.

طبق برنامه های از قبل اعلام شده 20 شرکت در نوبت عرضه اولیه در سال 96 قرار گرفتند و اولین شرکتی بالاخره عرضه آن محقق شد، به پرداخت ملت بود که در تیر ماه 5 درصد سهام به پرداخت ملت عرضه و طی آن هر سهم این شرکت جدید 1750 تومان کشف قیمت شد.

همچنین با توجه به سرمایه اسمی 95 میلیارد تومانی و قیمت 1750 تومانی هر سهم ، ارزش روز بازار سهام به پرداخت ملت افزون بر 1.

6 هزار میلیارد تومان شده است.

همچنین دومین عرضه اولیه سال جاری در روز 12 شهریوردر فرابورس مربوط به هتل پارسیان کوثر اصفهان بود که به روش ثبت سفارش (بوک بیلدینگ) باکشف قیمت 12200 ریالی هر سهم شرکت انجام شد و 15 درصد از سهام این شرکت معادل 16 میلیون و 500 هزار سهم دربازار عرضه شد.

گفتنی است در تاریخ 21 شهریور 96 هم سومین عرضه اولیه بازار سرمایه در سال جاری رقم خورد و تعداد 80 میلیون سهم از سهام شرکت چدن سازان برای اولین بار در بورس اوراق بهادار تهران به روش ثبت سفارش عرضه و با قیمت هر سهم برابر با 1950 ریال مورد معامله قرار گرفت و تعداد 55569766 سهم چدن معادل 5 / 69 درصد را به خود اختصاص دهند و تعداد 430234 سهم نیز معادل 5 / 0 درصد به حقوقی ها اختصاص یافت.

در تاریخ 22 /06 /1396 تعداد 400 میلیون سهم از سهام شرکت داده گستر عصر نوین "های وب " ، برای اولین بار در بورس اوراق بهادار تهران به روش ثبت سفارش عرضه و با قیمت هر سهم برابر با 2850 ریال مورد معامله قرار گرفت.

بنابراین گزارش قرار بود در مرداد 96 سهام شرکن مبین وان کیش هم مورد عرضه اولیه قرار بگیرد اما این امر محقق نشد و تاریخ اول مهر 96 هم برای عرضه اولیه سهام شرکت ریشمک اعلام شده است.

نکته این که شرکت های تولید نیروی جنوب غرب صبا، صنایع تجهیزات نفت، فولاد کاوه جنوب کیش، صنعتی بهپاک، پالایش نفت جی، ترانسفورماتور توزیع زنگان، تامین سرمایه امید، سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر، مدیریت صنعت شوینده بهشهر، توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا، گروه صنعتی مینو، سرمایه گذاری کارکنان گروه مپنا، فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد، آسیاتک و داده گستر عصرنوین در نوبت عرضه اولیه قرار دارند و طبق برنامه ریزی های انجام شده باید تا پایان سال 96 عرضه شود اما باید منتظر ماند و دید با توجه به شرایط بازار این برنامه ریزی ها محقق خواهد شد یا خیر.

/اخبار پولی مالی
کلید واژه ها: بازار - بازار سرمایه - بورس - سرمایه - سهام - قیمت - برنامه - عرضه اولیه - جدید - سرمایه گذاران - بورس اوراق بهادار - صورت - بازارهای بورس - خرید - انگیزه - اولین - تصمیم گیری - بورس تهران - مالی - مدیرعامل - نقدینگی - واقعیت - ناموفق - افزایش - برگزار - سرویس - حمایت - اوراق - گزارش - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
جزییات جدید از کشف اختلاس 100 میلیارد تومانی در نفت و فرار متهم

روزانه 600 تا 900 هزار خودرو وارد شهر تهران می شود

مظنه خرید زنجیرچرخ در بازار چقدر است؟

شهرداری هم جزو مقدسات است؟

سبقت هند از ایران در رقابت آهنین

مقصر کشمکش ریلی کیست؟

دفاع ترامپ از عملکرد اقتصادی خود همزمان با تعطیلی دولت

با وجود مازاد تولید، هم قاچاق داریم هم واردات رسمی!

وزیر نیرو چه برنامه هایی برای حل مشکل آب دارد؟

مرغ ارزان تر شد

فروش نفت راه بالا بردن رفاه مردم نیست

شیوه های سرمایه گذاری در استارت آپ ها

اجاره یک واحد تجاری در تهران چقدر آب می خورد؟

رفع تصرف اراضی ملی سی دشت رودبار

رفع تصرف اراضی ملی سی دشت رودبار

ورود تراکتورهای ایرانی به سوریه ظرف روزهای آینده

جزییات توزیع سبد جدید کالا

رفاه مردم با فروش نفت بالا نمی رود

چرا عمده واردات خودرو از امارات است؟

چرا دیگر خبری از وعده های اقتصادی و معیشتی دولتمردان نیست؟

مظنه خرید تلویزیون های هوشمند در بازار

ساختمان جدید پلاسکو در دو سال ساخته خواهد شد

برنامه های وزیر نیرو برای حل مشکل آب

جزییات استخدام در یک شرکت آموزشی + جدول

تجربه جهانی در ابزار تجارت

از «حسادت غربی ها به تجارت ایران و چین» تا «واردات 38 هزار و 554 خودروی سواری از امارات»

سرمایه گذاری تویوتا در فرانسه 

زره سبک ضدگلوله

گیاهی زیبا که در زمستان هم گل می دهد

هند جایگاه ایران در تولید آهن اسفنجی را گرفت

56000 خودرو وارد کشور شد

طرز تهیه کیک نارگیلی

طرز تهیه سوپ گردو و خامه

نهاد «صدقه خانه» در بانک اسلامی مالزی راه اندازی شد

تحصن مسافران پرواز مشهد- تهران در فرودگاه هاشمی نژاد

ایمن سازی سی وسه پل با طرح قبلی متفاوت است

کاهش آب دریاچه ارومیه

کمد هوشمند یا ربات لباسشویی و تاکُن 16 هزار دلاری ؟ + فیلم و عکس

چشم بند هوشمند خواب

توافق سوریه برای واردات تراکتور از ایران

توافق سوریه برای واردات تراکتور از ایران

میزان "هدررفت" خاک در ایران چقدر است؟

از مست ترین قاره دنیا چه می دانید؟

لیست قیمت محصولات پارس خودرو

بازگشت جهانگیری از سفر استانی البرز با مترو (+عکس)

آیا عشق و عاشقی با ازدواج از بین می رود؟

9 مطالبه صنفی از شهردار پایتخت

عاقبت دستکاری نرخ سود

این گیاه فوق العاده در زمستان هم گل می دهد+عکس

آیا این رشد رفاه می آورد؟

استخدام کارشناس مدیریت پروژه (PMO) در فروشگاه های افق کوروش

رتبه غیرسیاسی کسب وکار ایران

دولت: ارزش سهام عدالت 3 برابر شد

بشار رسن پنالتی خراب کرد و عراق حذف شد

5 میلیون هکتار از استان اصفهان تحت تأثیر خشکسالی است

هیچ گونه بیماری آنفلو انزای حاد پرندگان در گلستان مشاهده نشده است

نزول آرام اوراق تسهیلات

وبلاگ بانک تجارت دورهمی بانک و مشتریان

تاکید نتایج یک پژوهش بر ضرورت توجه بیشتر به مشارکت مشتری در تولید

استخدام کارشناس دفتر فنی در یک شرکت معتبر در ارومیه

استخدام کارشناس برنامه ریزی خانم در یک شرکت معتبر در تبریز

استخدام اپراتور آقا در یک شرکت معتبر در تبریز

استخدام کارشناس بازرگانی ترجیحاً خانم در یک شرکت معتبر درتهران

استخدام راننده دارای وانت در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی با تجربه در شرکت نویان انرژی برد کیان قشم

تهران؛ تجربه ای سخت و متفاوت برای «ریموت» آلمانی ها

پنج حرکت ورزشی برای افزایش قدرت عضلات پا

تاکید نتایج یک پژوهش بر ضرورت توجه بیشتر به مشارکت مشتری در تولید

کدام یک به تعهداتش عمل نکرد؛ وزارت راه یا ذوب آهن؟

عکس/ اسحاق جهانگیری در لباس متفاوت

استخدام برنامه نویس در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام مسئول دفتر مدیریت عامل و کارپرداز در ماهدشت البرز

استخدام کارمند تور در آژانس مسافرتی نیل گشت روز در تهران

استخدام BTS  MW engineer در شرکت نیروی غرب در تهران

استخدام تعدادی ویزیتور حضوری در شرکت پخش یک و یک در ارومیه

استخدام کارمند برنامه ریزی در شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی خانم در موسسه تخصصی زبان زنگنه در تهران

خریدار اصلح سهام خودروسازان

چرا عمده واردات خودرو از امارات است؟

جهانگیری: ایجاد مانع برای بخش خصوصی در تضاد با منافع ملی کشور است

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 1 بهمن

خط تولید دو داروی «ام.اس» افتتاح شد

شعب بانک ملی در مازندران برای تردد معلولان تسهیل می شوند

فال روزانه یکشنبه 1 بهمن 1396

خبر خوش برای متقاضیان خرید خانه

عاقبت دستکاری نرخ سود

مظنه خرید گوشی های هواوی چقدر است؟

معلمی که مدیر گورستان شد

90 درصد تخفیفات اصناف غیرواقعی است

طرح مطالبات مردم در امور مالیاتی

سفر گردشگران به ایران کم شد + دلایل

ارتباط استرس، آلودگی محیط زیست و سیگار در ناباروری مردان

واقعیت کشتی قرآنی مطلا

استخدام کارشناس بازرگانی (صادرات ) خانم در سیلیکون ناب بسپار

استخدام کارمند وصول مطالبات در شرکت توسن سیستم شرق در تهران

استخدام کارشناس فروش،کارشناس ارشد فروش در شرکت توسن سیستم شرق

استخدام سرپرست فروشگاه آقا با سابقه در ایزدشهر

محصولات دانش بنیان ارزش هر واحد صادرات کشور را افزایش داده است

وجود 1570 نوع مجوز برای سرمایه گذاری در کشور

طلا به عنوان یک سرمایه گذاری جذاب باقی می ماند

بررسی عرضه های قوی و ضعیف بورس

بررسی عرضه های قوی و ضعیف بورس