مطالب مرتبط:
عرضه های قوی و و ضعیف بورسی
عرضه ذرت دانه ای پنج استان در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا آغاز شد
عرضه های رگباری در بورس/ ششمین عرضه اولیه امسال فردا انجام می شود
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام:معامله شفاف و قیمت عادلانه از مزایای عرضه ذرت در بورس کالا است
بررسی بازی موبایل ایرانی Live TV Tycoon؛ شبکه تلوزیونی خودتان را مدیریت کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 شهریور 1396 ساعت 14:452017-09-22اقتصادي

بررسی عرضه های قوی و ضعیف بورس


عرضه های اولیه در همه نقاط دنیا مهم تلقی می شوند، چراکه موجب ورود شرکت های جدید، افزایش ارزش بازار، دسترسی شرکت های تازه وارده شده به ابزارهای جدید مالی و ورود سرمایه گذاران جدید می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازاکو ویژن ، سرویس بورس، با وجودی که بازار سرمایه همواره برای عرضه های اولیه اشتیاق لازم را نشان داده است اما به نظر می رسد مسئولین بازار در سال جاری چندان تمایلی به وارد کردن شرکت های جدید به بورس ندارند.

مقایسه عرضه های سال 95 با شش ماه نخست سال 96 گویای این واقعیت است.

در سال 95 در بورس 20 جلسه پذیرش برگزار شد که حاصل آن پذیرش 23 شرکت و درج 9 شرکت بود که از این تعداد 7 شرکت به مرحله عرضه رسیدند.

در این باره قالیباف، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار در فروردین سال جاری اعلام کرده بود که در صورت مساعد بودن وضعیت بازار و آمادگی سهامداران عمده، بورس تهران آمادگی عرضه شرکتها رادارد این در حالی است که از ابتدای سال جاری حرکت خاصی از بورس برای محقق ساختن برنامه عرضه های اولیه دیده نشده و عرضه ها به صورت بسیار کند در حال انجام بوده اند.

شاید بتوان گفت اجرای برنامه عرضه اولیه یکی از جذابترین برنامه ها در بازار سرمایه به شمار می رود.

چرا که همواره سهامداران به دلیل رشد مناسب قیمت سهام شرکت های تازه وارد پس از روز عرضه خاطره خوشی از اجرای این برنامه دارند.

این در حالی است که در برخی از موارد اجرای این برنامه بنا به دلایل متعددی همچون عدم حمایت سهامدار عمده ناموفق می شود.

عرضه های اولیه در وضعیت کلی برای همه بازارهای بورس در همه نقاط دنیا مهم تلقی می شوند، چراکه موجب ورود شرکت های جدید به بورس ، افزوده شدن بر ارزش بازار سهام ، دسترسی شرکت های تازه وارده شده به ابزارهای جدید مالی و در برخی موارد باعث ورود سرمایه گذاران جدید نیز می شود.

در بحث عرضه های اولیه توجه به چند نکته لازم و ضروری است.

اولین و مهم ترین نکته این است که در زمان تصمیم گیری نسبت به انجام عرضه اولیه به کشش بازار و یا به عبارت دیگر میزان نقدینگی موجود در بازار توجه صورت گیرد.

دومین مساله قیمت سهامی است که برای اولین بازار در بازار سرمایه عرضه می شود.

قیمت عرضه اولیه سهام باید برای خریداران جذاب باشد به این معنی که زیر قیمت ذاتی عرضه صورت گیرد تا انگیزه خریداران را دوچندان کند.

چنانچه قیمت در نظر گرفته شده معادل ارزش ذاتی یا کارشناسی شده باشد انگیزه خرید از بین خواهد رفت.

تجربه عرضه های اولیه در بازار سرمایه کشور ما حکایت از آن دارد که با توجه به پایین بودن حجم عرضه، قیمت سهام اکثر شرکت ها، قیمت های به نسبت مناسبی (زیر قیمت ذاتی) در نظر گرفته می شود تا خریداران تنها با گذشت چند روز بازده 20 تا 30 درصدی را نصیب خود کنند.

عرضه های سال 94 بررسی وضعیت عرضه های در سال های اخیر نشان می دهد که در سال مالی 94 بازارهای معاملاتی بورس و فرابورس شاهد 18 عرضه اولیه بود که فرابورس با 15 عرضه بیشترین میزان عرضه های اولیه را به خود اختصاص داد و سهم بورس تنها 3 عرضه اولیه بود.

در همین حال این عرضه های اولیه در میان صنایع سیمان، فلزات اساسی، تولید برق و بخار، مواد شیمیایی، انبوه سازی، بیمه ، دارو، سرمایه گذاری، خودرو، حمل و نقل بود، در این میان صنعت تولید برق و بخار آب گرم با 3 شرکت تازه وارد به دو بازار معاملاتی بورس و فرابورس سهم بیشتری از این عرضه ها داشتند.

همچنین از مجموع 18 عرضه اولیه 5 عرضه اولیه در 6 ماه نخست و 13 عرضه در 6 ماه دوم سال اتفاق افتاد.

از سویی دیگر شتوکا با بازدهی 112 درصدی پر بازده ترین و سخوز با منفی 5.

5 درصدی ضعیف ترین بازدهی را نصیب سهامداران خود کردند.

سال 95 و 13 عرضه اولیه در سال 95 بورس عرضه اولیه 14 سهام جدید را به سرانجام رساند که 13 عرضه اولیه در فرابورس و یک عرضه نیز یعنی شرکت دارویی برکت در بورس صورت پذیرفت که عنوان بدترین و ناموفق ترین عرضه اولیه در بازار سرمایه را از آن خود کرد.

همچنین عرضه بخشی از سهام گروه کاغذ پارس اولین برنامه عرضه اولیه در سال 95 و حضور "برکت" در بورس آخرین برنامه عرضه اولیه ای است که امسال به اجرا در آمده است.

بر اساس اطلاعات موجود، از میان 14 شرکت که در سال 95 پا به بازار سرمایه گذاشتند، بیشترین رشد قیمتی توسط شرکت آتیه داده پرداز رقم خورد.

به گونه ای که "اپرداز" با رشد قیمتی 328 درصدی طی بیش از هفت ماه حضور در بورس به یکی از مطلوبترین برنامه عرضه اولیه تبدیل شد.

سهام این مجموعه در اولین روز عرضه در مبلغ 1500 ریال کشف قیمت شد و تا 21 اسفند ماه جاری به محدوده قیمتی 2720 ریال نزدیک شد.

بعد از آن شرکت پاکدیس در نماد "غدیس" که 19 دی ماه سال 95 با کشف قیمت 2310 ریالی پا به فرابورس گذاشت، دومین شرکتی است که بیشترین رشد قیمتی را در مدت حضورش در بورس رقم زده است، "غدیس" از روز عرضه اولیه تا 21 اسفند ماه 95 بازدهی مثبت حدود 141 درصدی را به ثبت رسانده است.

بعد از آن گروه کاغذ سازی پارس که اردیبهشت ماه سال جاری در محدوده 1500 ریال کشف قیمت شد، بیشترین بازدهی را بدست آورده و "چکاپا" با ثبت رشد قیمتی 82 درصدی در جایگاه سوم از نظر بازدهی مثبت قرار می گیرد.

در مقابل اما، همانطور که عنوان شد شرکت دارویی برکت به عنوان اولین برنامه عرضه اولیه شرکت بورس و آخرین برنامه عرضه اولیه در بازار سرمایه در حالی طی 21 بهمن ماه سال جاری با قیمت 2420 ریال وارد بازار سهام شد که با گذشت حدود یک ماه از حضور آن در بورس با افت حدود 18 درصدی مواجه شده و در محدوده 1930 ریال معامله می شود.

از این رو می توان گفت عرضه اولیه "برکت" زیان 18 درصدی را نصیب سهامداران خود کرده است.

همچنین می توان به عرضه اولیه ناموفق شرکت تولید برق ماهتاب کهنوج اشاره کرد که در 12 مهر ماه سال 95 با قیمت 9300 ریال پا به فرابورس گذاشت و حتی طی دوره زمانی به کمتر از قیمت خود در روز عرضه اولیه رسید و در نهایت تا 21 اسفند ماه سال جاری رشد قیمتی پنج درصدی را محقق ساخت.

همچنین شرکت هایی همچون سرمایه گذاری الوند و واسپاری ملت بازدهی های اندکی را بدست آوردند و در مدت حضور خود در بورس موجبات رضایتمندی سهامداران را فراهم نکردند.

آغاز عرضه های اولیه سال 96 از تیر ما ه از ابتدای سال جاری تا اولین ماه تابستان هیچ خبری از عرضه های اولیه نبود و این در حالی بود که در ابتدای سال از سوی بورس آمادگی عرضه های جدید اعلام شده و سهامداران در انتظار ورود سهام جدید و ایجاد تحرک در بازار بودند.

طبق برنامه های از قبل اعلام شده 20 شرکت در نوبت عرضه اولیه در سال 96 قرار گرفتند و اولین شرکتی بالاخره عرضه آن محقق شد، به پرداخت ملت بود که در تیر ماه 5 درصد سهام به پرداخت ملت عرضه و طی آن هر سهم این شرکت جدید 1750 تومان کشف قیمت شد.

همچنین با توجه به سرمایه اسمی 95 میلیارد تومانی و قیمت 1750 تومانی هر سهم ، ارزش روز بازار سهام به پرداخت ملت افزون بر 1.

6 هزار میلیارد تومان شده است.

همچنین دومین عرضه اولیه سال جاری در روز 12 شهریوردر فرابورس مربوط به هتل پارسیان کوثر اصفهان بود که به روش ثبت سفارش (بوک بیلدینگ) باکشف قیمت 12200 ریالی هر سهم شرکت انجام شد و 15 درصد از سهام این شرکت معادل 16 میلیون و 500 هزار سهم دربازار عرضه شد.

گفتنی است در تاریخ 21 شهریور 96 هم سومین عرضه اولیه بازار سرمایه در سال جاری رقم خورد و تعداد 80 میلیون سهم از سهام شرکت چدن سازان برای اولین بار در بورس اوراق بهادار تهران به روش ثبت سفارش عرضه و با قیمت هر سهم برابر با 1950 ریال مورد معامله قرار گرفت و تعداد 55569766 سهم چدن معادل 5 / 69 درصد را به خود اختصاص دهند و تعداد 430234 سهم نیز معادل 5 / 0 درصد به حقوقی ها اختصاص یافت.

در تاریخ 22 /06 /1396 تعداد 400 میلیون سهم از سهام شرکت داده گستر عصر نوین "های وب " ، برای اولین بار در بورس اوراق بهادار تهران به روش ثبت سفارش عرضه و با قیمت هر سهم برابر با 2850 ریال مورد معامله قرار گرفت.

بنابراین گزارش قرار بود در مرداد 96 سهام شرکن مبین وان کیش هم مورد عرضه اولیه قرار بگیرد اما این امر محقق نشد و تاریخ اول مهر 96 هم برای عرضه اولیه سهام شرکت ریشمک اعلام شده است.

نکته این که شرکت های تولید نیروی جنوب غرب صبا، صنایع تجهیزات نفت، فولاد کاوه جنوب کیش، صنعتی بهپاک، پالایش نفت جی، ترانسفورماتور توزیع زنگان، تامین سرمایه امید، سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر، مدیریت صنعت شوینده بهشهر، توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا، گروه صنعتی مینو، سرمایه گذاری کارکنان گروه مپنا، فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد، آسیاتک و داده گستر عصرنوین در نوبت عرضه اولیه قرار دارند و طبق برنامه ریزی های انجام شده باید تا پایان سال 96 عرضه شود اما باید منتظر ماند و دید با توجه به شرایط بازار این برنامه ریزی ها محقق خواهد شد یا خیر.

/اخبار پولی مالی
کلید واژه ها: بازار - بازار سرمایه - بورس - سرمایه - سهام - قیمت - برنامه - عرضه اولیه - جدید - سرمایه گذاران - بورس اوراق بهادار - صورت - بازارهای بورس - خرید - انگیزه - اولین - تصمیم گیری - بورس تهران - مالی - مدیرعامل - نقدینگی - واقعیت - ناموفق - افزایش - برگزار - سرویس - حمایت - اوراق - گزارش - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
آخرین تغییرات قیمت محصولات سایپا در بازار و نمایندگی

عکس/ بازار فرش مشهد

مهرداد نوابخش، نریمان یوسفی، علی پژهان بررسی نشانگان اجتماعی گذار و طلاق

کارت هوشمند گامی مهم در راستا اجرایی کردن دولت الکترونیک

فوب خلیج فارس چیست؟

سیده حوری رضوی، حمیده نقاده، فریبا عدلی آیا می توان دانش را مدیریت کرد؟

در ایران پول پارو کنید!

تولید سنتی، صنایع غذایی را به لبه پرتگاه برد

آیا مسکن مهر باید ادامه می یافت؟

200 هزار تن خرما در شرق کرمان تولید شده است

پروژه نیمه تمام کتابخانه دهگلان تنها 17 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

65 سازه آبخیزداری در هرمزگان ساخته شد

آیا مسکن مهر باید ادامه می یافت؟

توسعه پیست اسکی "خور" البرز 50 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

روی خوش زمستان به صاحبان مشاغل فصلی!

فروشندگان چطور رجیستری را دور می زنند؟!

جواد آقامحمدی، حسین عبدالهی تحلیل نقش آموزش در توسعه و ترویج کارآفرینی

راهکارهایی در باب چالش های اقتصاد ایران علت یابی فقدان الگوی بهره وری در اقتصاد ایران

ایرلاین ها طاقت گرانی ندارند

پروژه نیمه تمام کتابخانه دهگلان تنها 17 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مرغ های بی مشتری روی دست صاحبانشان ماند

65 سازه آبخیزداری در هرمزگان ساخته شد

روی خوش زمستان به صاحبان مشاغل فصلی!

اعلام جزییات 85 استاندارد خودرویی

سرخط روزنامه های چین ـ دوشنبه 1 آبان ماه

فروشندگان چطور رجیستری را دور می زنند؟!

سطل زباله ای که گرد و خاک محیط را می بلعد

مرگ سالانه 700 ایرانی به دلیل مسمومیت با دارو

توسعه پیست اسکی "خور" البرز 50 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

محمود مشفق، معصومه خزایی تحلیلی بر ویژگی ها و تعیین کننده های مهاجرت مستقل زنان در ایران

ایرلاین ها طاقت گرانی ندارند

بخت ستاره خلیج فارس با مشکلات مالی گره خورده است

خودرو های میلیاردی در دبی خاک می خورد

عکس/ اولین دکل نفت مسجد سلیمان

640 راهدارخانه فعال در کشور وجود دارد

رشد 49 واحدی شاخص بورس

چاشنی مطالبه گری در حالا خورشید

مرغ های بی مشتری روی دست صاحبانشان ماند

آخرین اخطار به بانک ها برای ارائه اطلاعات حساب ها/ به قانون تمکین نکنید اسامی متخلفان را افشا می کنیم

عرضه نانوسیستمی برای جلوگیری از چسبندگی بافت/اثرات ماده مؤثره زردچوبه در ترمیم زخم

میرزایی نیکو : ریشه اصلی فساد وجود ساختار چند مدیریتی در کشور

بخت ستاره خلیج فارس با مشکلات مالی گره خورده است

عبّاس عسکری ندوشن، حاتم حسینی، حامد کریمی بررسی تطبیقی عوامل تعیین کننده ی ایده آل های باروری زنان کُردِ شاغل و غیرشاغل

نیم میلیون بشکه نفت در آتش ژئوپلیتیک می سوزد؟

وقوع سیلاب یک تهدید جدی برای شهر تهران است

انتشار فراخوان هفتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر

آشنایی با 3 خودروی سدان کره ای+عکس

اخطار شدیداللحن مالیاتی به بانک ها

640 راهدارخانه فعال در کشور وجود دارد

رشد 20 هزار میلیارد تومانی بورس در 7 ماه

منطقه اقتصادی دوغارون هیچ منفعتی برای مردم بومی ندارد

نیم میلیون بشکه نفت در آتش ژئوپلیتیک می سوزد؟

منطقه اقتصادی دوغارون هیچ منفعتی برای مردم بومی ندارد

سطل زباله ای که گرد و خاک محیط را می بلعد

با 70 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟+جدول

انتشار گاز کربن در نیوزلند تا سال 2050 به صفر می رسد

با 100میلیون هم می توان خانه خرید؟ +جدول

بیش از 1،100،000،000 نفر در جهان «نامریی» هستند!

جدول/ قیمت انواع تلویزیون های هوشمند در بازار

از «نقش مخرب صرافی های غیر مجاز در بازار ارز» تا «همسایه ایران، بهترین کشور برای سرمایه گذاری»

نحوه مدیریت مالی آدم های میلیاردر

ادعای سرقت بانک از سپرده/عذرخواهی کردند ولی پول را پس نمی دهند

50 درصد ظرفیت معادن ذغال سنگ تعطیل شد

حکمرانی آرامش در بازار طلا و ارز

استخدام گرافیست و راننده در یک شرکت معتبر در خوزستان

استخدام مهندس مکانیک در یک شرکت معتبر آذربایجان شرقی

استخدام مدیر برنامه ریزی تولید در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در یک بنیاد نیکوکاری در تهران

جزییات 85 استاندارد خودرویی اعلام شد+ فهرست کامل

تفکر لیبرالی مانع از اجرای الگوهای اقتصادی قانون اساسی است/ یکی از راه های کنترل قیمت گرفتن مالیات از دلالان است

امارات همچنان مبدا اصلی واردات خودرو

پنج سرعت گیر قراردادهای خارجی خودرو

مزایا و معایب انواع کاغذ دیواری

استخدام کارشناس فروش خدمات IT،پشتیبان فنی خدمات میزبانی و سرور‎‎

استخدام کارمند فروش،بازاریاب حضوری،اپراتور انبار،راننده

استخدام کارمند فروش خانم با مهارت مشاوره دادن تلفنی

سراتو 104میلیون تومانی بدون مشتری ماند

سامانه سهام عدالت از دسترس خارج می‎شود

مهر پرنوسان بورس و دلا ر

موجودی ثروت خفته دولت

فال روزانه دوشنبه 1 آبان 1396

خروج سامانه سهام عدالت از دسترس عموم مشمولین

ابلاغ مصوبه تعیین مبلغ و وصول حق الامتیاز صدور پروانه اپراتورهای ماهواره ای

معاون توسعه اقتصادی بنیاد مستضعفان: به دنبال ایجاد موازنه بین واردات و صادرات به عنوان یک مزیت هستیم

اسقاط سالانه 20 درصد از خودروهای فرسوده وظیفه قانونی دولت است

ترفند صرفه جویی در مصرف آب ماشین لباسشویی

تخصیص 3 هزار میلیارد تومان برای راه اندازی سامانه های نوین آبیاری

فعالیت نخستین ایر تاکسی کشور در فرودگاه بجنورد

بورس تهران با بازارهای سرمایه دیگر کشورها 12تفاهمنامه دارد

نقاط قوت و ضعف صنعت پتروشیمی ایران/اینفوگراف

نگاهی به آمار فروش موسیقی کشور در نیمه نخست سال جاری از نگاه بیپ تونز

اقدامات ایران در کاهش وابستگی به دلار قابل توجه نبوده است

پرچم دار شرکت اِلِفون با 10 هسته پردازشی و صفحه Edge به بازار می آید

اختصاص 50 هکتار زمین برای پرورش میگو در قشم

احداث نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی در خسوف

امضا از خرید با مسترکارت حذف شد

حضور ایران خودرو در نمایشگاه عراق

مشکلات کارگران کیان تایر 6 ساله شد

در انتظار دود سفید

حمل و نقل های عجیب و دیدنی در سراسر جهان

عدم اجرای 3 بند قانونی مهم در خرید تضمینی گندم توسط دولت

اجرای طرح نیروگاه بادی 50 مگاواتی در میانه

معادل 1,5 میلیارد یورو قرارداد ساخت کالاهای کاربردی نفت امضا شد

معاون صید شیلات ایران: هرمزگان قطب مهم شیلات در کشور است

ابزارهای ترویج فروش

قیمت ارز و سکه، یکشنبه 30 مهر

حضور خودروهای شرکت اطلس خودرو در گمرک سلفچگان

آیا تا به حال رولزرویس پیکاپ دیده اید؟

ال جی تمرکز خود را روی تابلوهای تبلیغاتی آنلاین گذاشته است

شماره 481 هفته نامه ایران خودرو منتشر شد

توتال: به قوانین بین المللی و تعهدات خود پایبندیم

برگرفته از زندگی؛ نگاهی به تاریخچه هنر عکاسی از مردگان

نیسان ماکسیما 2018 با تغییرات اندکی معرفی شد

دولت 3 قانون مهم را در خرید تضمینی گندم از کشاورزان اجرا نکرده است

انجام61درصدسفرهاتوسط بخش حمل و نقل عمومی

چند شرکت در برندینگ مجوز دارند؟

خشک شدن اسرارآمیز عمیق ترین دریاچه جهان

اطلاعیه روابط عمومی موسسه اعتباری ثامن

جولان گدایان شیک پوش در تهران!

سیلاب؛ تهدیدی جدی برای شهر تهران است

سامانه سهام عدالت به مدت 3 روز از دسترس خارج می شود

نگاهی به قابلیت های پرچمدار جدید سامسونگ

رشد 49 واحدی شاخص بورس

آنچه بی ام و سواران ایرانی به آن نیاز دارند!

فصل صید ماهی دریای خزر

نسل جدید تلویزیون با صدای سه بعدی خالص+عکس

قزاقستان بازار خوبی برای محصولات ایران خودرو است

زمان ثبت نام تا دریافت کارت ملی هوشمند کاهش پیدا کرد؛ 15 روز

روزیاتو: پدر شدن در سنین بالا چه خطراتی را در پی خواهد داشت؟

آخرین تغییرات قیمت محصولات Kia Motors

کاهش قیمت سکه در بازار امروز

برگزاری دومین دوره قرعه کشی 200 سکه تمام بهارآزادی ویژه اعضای کانال تلگرام بانک ملت

«بلندینگ»،راهکارکوتاه مدت تولیدبنزین

تصویب آیین نامه ساماندهی مشاغل، اصناف و فعالیت­ های شهری

دولت 3 قانون مهم در خرید تضمینی گندم از کشاورزان را اجرا نکرده است

زمان واریز حقوق مهرماه بازنشستگان کشوری

سازمانهای دولتی محصولات نانو را می خرند

تمدید مهلت بخشودگی جرایم تسهیلات تا سقف 70میلیون ریال در پست بانک

ظرفیت اقتصاد مسکن به یک سوم رسیده است

فال روزانه دوشنبه 1 آبان 1396

افزایش 3.6 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر کشور

خودروهای کلاسیک تعیین تکلیف شدند

با گران قیمت ترین مدل پورشه 718 باکستر آشنا شوید

خودکفایی 80 درصدی ایران در ساخت تجهیزات جایگاه های سی ان جی

املاک دولت به کمک اقتصاد می آید

پارکینگی به مساحت پایتخت ایران

گشتی در بزرگترین کارخانه طلای کشور

تکامل به سبک آئودی؛ نسل تازه A7 در مقایسه با مدل قدیمی

برگزاری تست درایو بی وای دی S6 توسط کارمانیا در پیست آزادی

افزایش 5 درصدی مصرف بنزین نسبت به پارسال

صفحه نخست روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتمای سراسری کشور چاپ 1 آبان

برگزاری تور تعالی پروژه استقرار نظام موفقیت پایدار در ایساکو

2 برابر شدن برداشت گندم با استفاده از کشت دیم

جهانگیری برضرورت تسریع در اجرای پروژه برقی سازی راه آهن تهران- مشهد تاکید کرد

جدیدتری شاسی بلند فولکس واگن که در 2018 می آید (+عکس)

بلعیده شدن مار توسط وزغ؛ آخرین فریاد قبل از سقوط در سیاه چاله

اعلام برندگان قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک ملی

افزایش تعداد مصدومان آتش سوزی هتل آزادی آبادان

با 12 دانشگاه برتر دنیا برای تحصیل در رشته کامپیوتر آشنا شوید

ماشین لباسشویی هوشمندی که برای تمیزکردن لباس ها فقط به آب نیاز دارد

هشدار درباره حساب های بانکی اجاره ای

خرید بلیط هواپیما از وب سایت دور و نزدیک

چند درصد خودروهای جهان دیگر از زاپاس استفاده نمی کنند؟

با 70 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟+جدول

نگرش جدید در توسعه بازارهای صادراتی ایران خودرو

پایان مهلت تسویه باقیمانده اقساط سهام عدالت

وزیر اقتصاد: ماندگاری دلار بالای 4000 تومان صحت ندارد

2 برابر شدن برداشت گندم با استفاده از روش های صحیح کشت دیم

خداحافظی استرالیا با صنعت تولید خودرو

سرمایه گذاران در شهرک صنعتی مُهر از مشوق های ویژه بهره مند می شوند

شاخص 86 هزار و 480 واحدی شد

عدم تقاضای داخلی، بزرگترین عامل مرگ صنعت خودرو در استرالیا

رقبای پسته ایرانی در میزان برداشت این محصول

وزیر اقتصاد: ماندگاری دلار بالای 4000 تومان صحت ندارد

استخدام مدیرفروش،باحقوق ثابت،پورسانت در شرکت معتبر/اصفهان

پیش فروش پژو207i جدید با گیربکس اتوماتیک

قیمت و مشخصات کامل رنو داستر تک دیفرانسیل

جهرمی: فعلا موبایل نخرید

نخستین ربات "انتخاب روغن موتور مناسب خودرو" در کشور توسط ایرانول ساخته شد

عرضه سهام نفت و گاز پرشیا در بورس

آگهی های استخدام استان تهران | یکشنبه 30 مهر 96

ایرانسل، استانداری خوزستان و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تفاهم نامه امضا کردند

ارزش مالی بیت کوین به 6000 دلار رسید

معافیت خودروهای برقی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

اولین دکل نفت مسجد سلیمان

آغاز معاملات برخط قراردادهای اختیار معامله

قبل از خرید خودرو B30 می توانید آن را تست کنید، طرح جدید بهمن موتور آغاز شد

تعدیل مثبت جزیی در "ایران خودرو"

آیین نامه صرفه جویی مصرف انرژی در ساختمان ها تصویب شد

مجوز فعالیت به 75 شرکت زنجیره ای توزیع سوخت

افزودن آپشن های جدید به قلم هوشمند Galaxy Note 9

افتتاح دفتر مرکزی شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز در ایران

پرداخت بخشی از بدهی دولت به پیمانکاران با 800 میلیارد ریال اسناد خزانه اسلامی

آغاز به کارتاکسی اینترنتی در قزوین

دریافت مالیات از سوداگری در بازار ارز با تکمیل سامانه سنا

حل مشکلات اراضی پایین دست سد رزه در گرو همکاری کشاورزان است

نقش مخرب صرافی های غیر مجاز در بازار ارز

توسعه محصولات ایران خودرو در بازار قزاقستان

عملکرد s 8 بهتر است یا نوت 8؟

هزینه ویزای هر زائر اربعین170 هزار تومان/ شرط پرداخت ارز مسافرتی

بررسی عرضه های قوی و ضعیف بورس

بررسی عرضه های قوی و ضعیف بورس