مطالب مرتبط:
جزییات چهار رویکرد جدید در کتاب های درسی/حذف مطالب غیرکاربردی
جزییات چهار رویکرد جدید در کتاب های درسی/حذف مطالب غیرکاربردی
وزیر آموزش و پرورش: 138 میلیون جلد کتاب درسی در سراسر کشور توزیع شده است
تنها استانی که کتاب درسی رایگان توزیع می کند، کجاست؟
هفت میلیون جلد کتاب درسی در مدارس سیستان و بلوچستان توزیع شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 شهریور 1396 ساعت 02:122017-09-21اجتماعي

جزییات چهار رویکرد جدید در کتاب های درسی


مدیرکل دفتر تالیف کتاب های درسی با اشاره به چهار رویکرد جدید در تدوین کتاب های درسی گفت:مطالب غیرکاربردی حذف و کتاب ها کاربردی تر شده اند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازفانوس"، همزمان با اول مهر، بیش از 13 میلیون دانش آموز در سراسر کشور سال تحصیلی 96-97 را آغاز می کنند.

امسال 7 میلیون و 722 هزار و 867 نفر دانش آموز در دوره ابتدایی، سه میلیون و 573 هزار نفر متوسطه دوم و یک میلیون و 993 هزار در دوره متوسطه دوم تحصیل خواهند کرد.

138 میلیون جلد کتاب درسی نیز چاپ و میان دانش آموزان توزیع شده است، امسال کتاب های درسی پایه یازدهم نیز جدیدالتالیف خواهد بود.

محمود امانی طهرانی مدیرکل دفتر تالیف کتاب های درسی وزارت آموزش وپرورش گفت: امسال کتاب های درسی پایه یازدهم به طور کامل جدیدالتالیف است و چهار رویکرد جدید در کتاب ها شاهد هستیم.

وی افزود: در برخی کتاب ها نیز محتوا و سازماندهی محتوا تغییر کرده است و در برخی کتاب ها مانند زبان انگلیسی به طور کلی رویکرد تغییر یافته است یعنی از رویکرد آموزش گرامر به سمت آموزش ارتباطی و رویکرد مهارت های چهارگانه زبانه تغییر یافته است.

مدیرکل دفتر تالیف کتاب های درسی عنوان کرد: در درس دینی محتوای آموزش همان برنامه درسی گذشته است اما مولفان تلاش کردند تا سازماندهی محتوا را بهبود ببخشند البته بهبود به صورت نسبی است و در یک مرحله انجام و به پایان نخواهد رسید بلکه فرآیند بهبود همواره با پیشنهادات معلمان در حال انجام است.

فرآیند تدوین و تولید کتاب های درسی برای سال تحصیلی 96-97 به چه صورت است؟ * امانی طهرانی: امسال فرایند تغییر کتاب های دوره دوم متوسطه به پایه یازدهم رسیده است و در این دوره سال گذشته کتاب های پایه دهم به طور کامل تغییر یافت و امسال در پایه یازدهم کتاب های عمومی و کتاب های اختصاصی رشته های ریاضی، تجربی، انسانی و معارف جدید است.

از میان دروس عمومی، کتاب های درسی فارسی و نگارش و زبان انگلیسی جدید است.

همچنین کتاب درس دینی به لحاظ چارچوب محتوایی همان برنامه درسی قبلی است اما به لحاظ نگارش، سازماندهی محتوای کتاب و فعالیت های یادگیری در فضای جدیدی طراحی و ارائه شده است.

نگاه جدید در تدوین و تولید محتوای کتاب دینی به چه زوایا و مسائلی توجه کرده است؟ * امانی طهرانی: در تلاش هستیم تا بحث هنر یاددهی و یادگیری، تعریف معیار و روش های موثر یاددهی و یادگیری در تمام کتاب های درسی به صورت مستمر بهبود یابد و این موضوع را به تمام مولفان در طول سال تحصیلی گذشته گوشزد کرده ایم تا به تدریج کیفیت کتاب ها از جهت سازماندهی یاددهی و یادگیری افزایش یابد و براین اساس روش های فعال، دانش آموز محور و برانگیزاننده مدنظر باشد.

در برخی کتاب ها نیز محتوا و سازماندهی محتوا تغییر کرده است و در برخی کتاب ها مانند زبان انگلیسی به طور کلی رویکرد تغییر یافته است یعنی از رویکرد آموزش گرامر به سمت آموزش ارتباطی و رویکرد مهارت های چهارگانه زبانه تغییر یافته است.

در درس دینی محتوای آموزش همان برنامه درسی گذشته است اما مولفان تلاش کردند تا سازماندهی محتوا را بهبود ببخشند البته بهبود به صورت نسبی است و در یک مرحله انجام و به پایان نخواهد رسید بلکه فرآیند بهبود همواره با پیشنهادات معلمان در حال انجام است.

در تدوین کتاب های درسی تلاش شده تا تدوین کتاب های درسی به گونه ای باشد که دانش آموز از حالت شنونده صرف در کلاس درس خارج شود؟ * امانی طهرانی: ملعمان و دانش آموزان از روش های فعال یاددهی و یادگیری استقبال بیشتری می کنند چرا که به مشارکت آنها نیاز دارد در این روش، دانش آموز دیگر شنونده صرف نیست بلکه فکر کرده، ابراز عقیده می کند و یافته های خود را به دیگران انتقال می دهد و به نوعی یادگیرنده فعال است؛ این رویکرد در تدوین کتاب های درسی تمام دروس مدنظر است.

آیا در سال تحصیلی 96-97 دروس جدیدی به مجموعه کتاب های موجود اضافه شده است؟ * امانی طهرانی: کتاب جدیدی که امسال ارائه می شود و برای اولین بار در وزارت آموزش وپرورش وارد مدارس شده، انسان و محیط زیست است این کتاب برای تمام دانش آموزان رشته های تحصیلی است و دو ساعت در هفته به تدریس آن اختصاص می یابد این کتاب پیشنهاد مشخص سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به شورای عالی آموزش وپرورش بود و شورای عالی از این پیشنهاد در جریان تصویب جدول دروس استقبال کرد و پس از تصویب مقرر شد در پایه یازدهم ارائه شود.

کتاب انسان و محیط زیست توسط معلمان دارای صلاحیت تدریس که رشته تحصیلی آنها علوم پایه، زیست شناسی، زمین شناسی و جغرافیا باشد تدریس می شود به شرط آنکه دوره آموزشی مربوط را طی کرده و گواهینامه تدریس کتاب را دریافت کنند.

کتاب دارای 7 درس است که هر درس یک پودمان مستقل است و به هفت موضوع کلان زیست محیطی از جمله آب، خاک، انرژی، هوا، بازیافت و زباله، تنوع زیستی و گردشگری می پردازد این کتاب به طور کامل توسط ترکیبی از کارشناسان گرو ه های درسی تالیف شده است و از همکاری خوب کارشناسان سازمان محیط زیست و متخصصان این حوزه استفاده شده است و امیدواریم در مدارس با جدیت تمام تدریس شود.

در بین دروس مربوط به شاخه ها و رشته های تخصصی باز هم کتاب های جدیدی داریم به عنوان مثال کتاب منطق پایه دهم جدید التالیف است و از طراحی خوبی برخوردار است و دو کتاب فلسفه در سال های بعد با همین روال تالیف خواهد شد.

در پایه دوازدهم برای رشته علوم انسانی کتاب مطالعات فرهنگی را طراحی کردیم که این کتاب در پایه یازدهم برای رشته معارف پیش بینی شده است و به نوعی تالیف امسال، آزمایشی برای کتابی است که در پایه دوازدهم ارائه خواهد شد.

به دلیل آنکه در رشته معارف تعداد دانش آموزان اندک است می توان اجرای آزمایشی کتاب های درسی رشته انسانی را عملیاتی کرد.

در تدوین کتاب های درسی پایه یازدهم به کاهش حجم سنگین کتاب ها توجه شده است؟ * امانی طهرانی: در اصولی که بر تالیف کتاب های درسی پایه یازدهم حاکم بود به چند نکته توجه داشتیم و کنترل حجم کتاب های درسی مدنظر بود البته این به معنای کاهش حجم یا افزایش آن نیست بلکه متناسب سازی حجم کتاب های درسی با زمان اختصاص یافته هدف اصلی است.

در این رابطه از نظرات کارشناسان مختلف استفاده کردیم و امیدواریم کتاب های پایه یازدهم از نظر حجم متناسب باشد البته حجم کتاب ها فقط به دست مولفان نیست بلکه نحوه تدریس کتاب در کلاس درس و اختصاص زمان لازم که در مصوبات شورای عالی آموزش وپرورش لحاظ شده است جزء ملزومات تدریس است.

با توجه به شناختی که از واقعیت های سیستم آموزشی کشور داریم در تنظیم کتاب های درسی زمان آموزش را بسیار کمتر از مقدار مصوب در نظر گرفتیم و امیدواریم معلمان با به کارگیری شیوه های فعال یادگیری فضایی را ایجاد کنند تا دانش آموزان پیشرفت کرده و با مشکل کمبود زمان برای تدریس نیز مواجه نشوند.

معلم باید برای کلاسش از قبل طراحی آموزشی داشته باشد و بداند از دقیقه ای که وارد کلاس می شود، در هر لحظه چه کار خواهد کرد و برنامه درسی خود را با جدیت اجرا و دانش آموزان را به مشارکت بگیرد، اوقات بیرون دانش آموزان را در جهت یادگیری احیا و زنده کند و حاصل این یادگیری را به کلاس درس دعوت کند، این مسئله فضایی را ایجاد خواهد کرد که یادگیری در آن تسهیل خواهد شد.

آیا رویکرد جدید باعث شده است تا در تدوین کتاب های درسی پایه یازدهم مطالب غیرکاربردی حذف شود؟ * امانی طهرانی: اصل دوم در تدوین کتاب های درسی پایه یازدهم این بود که آموخته ها به حال بچه ها مفید و مرتبط باشد و هر نوع مطلبی که آموختن آن برای امروز و آینده دانش آموزان مفید نباشد، آموختنش از نظر ما فاقد وجاهت است و این مسئله در تمام دروس مدنظر است برهمین اساس کتاب های درسی به سمت کاربردی شدن و مفید بودن حرکت کرده اند.

مراقبت درباره حجم کتاب های درسی کار دائمی مولفان است اما میزان تاکید بر آن ممکن است در طول زمان تغییر کند، امسال به صورت جدی تر به این موضوع پرداختیم و گروه های درسی به هر مطلبی به این صورت نگاه می کنند که ضرورت آموختن این موضوع چیست؟ اگر با گروه ریاضی, فیزیک, شیمی و زیست شناسی صحبت کنیم مشخص می شود به صورت موردی مصادیق فراوانی از این موضوع وجود دارد یعنی مطالب غیرکاربردی حذف شده است و این اتفاق امسال در موارد متعددی مشاهده می شود و به نوعی کتاب ها به درجه قابل دفاع تری از جهت مفید بودن و ارتباط با زندگی رسیده اند.

اصل سومی که امسال تلاش کردیم به آن توجه کنیم این بود که در سازماندهی مطالب کتاب های درسی روندی را ایجاد کردیم که تا یادگیری آسان و همراه با احساس موفقیت را برای دانش آموزان به وجود بیاوریم بر این اساس پله هایی که در سازماندهی تدریس دروس می چینیم به گونه ای است که بچه ها بتوانند این پله ها را طی کنند و به درجاتی از موفقیت برسند به نوعی علم و هنر یاددهی و یادگیری در کتاب های درسی ظهور کرده است.

البته در کتاب های درسی به صورت یکسان در این زمینه موفق نبودیم در برخی موضوعات تحقق این مسئله آسانتر و در برخی موضوعات دشوارتر است اما تمام کتاب های درسی به لحاظ سازماندهی یادگیری بهبود پیدا کرده اند.

مسئله چهارمی که امسال در تدوین کتاب های درسی رعایت شده توجه به فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی است و این موضوع حدود 10 سال است که در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به صورت جدی پیگیری می شود و امسال در پایه یازدهم جلوه هایی از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی را در کتاب های درسی می بینیم مثلا اگر موضوع علمی مطرح شده سابقه، تاریخچه و دانشمندانی که بر روی آن کار کرده اند و اتفاقاتی که رخ داده است, توضیح داده می شود و این اتفاقات ممکن است توسط دانمشندان ایرانی, مسلمان یا چهره های شاخص علمی رقم خورده باشد عمده این مطالب در بخش های بیشتر بدانید کتاب های درسی آمده است تا یادگیری جذابیت داشته باشد اما همراه با رنج امتحان دادن در بحث محفوظات نباشد.

منبع: تسنیم انتهای پیام/
کلید واژه ها: کتاب های درسی - کتاب - جدید - دانش آموز - زبان انگلیسی - آموزش - تحصیل - کاربردی - انگلیسی - صورت - برنامه - زبان - دفتر - دانش آموزان - تولید - معلمان - افزایش - توزیع - فارسی - وزارت - گزارش - طراحی - کشور - رشته

آخرین اخبار سرویس:
هوای اهواز در وضعیت خطرناک قرار گرفت

مدارس شهرستان دلفان تعطیل شدند

چادر زلزله زدگان کرمانشاه را آب برداشت! + عکس

تعطیلی مدارس تکاب به دلیل بارش برف

به عمل کار برآید به سخندانی نیست

آموزش ثبت و ادیت عکس سلفی حرفه ای

دمای هوا در سیبری به منفی 67 درجه رسید!

طرز تهیه ساندویچ گریل شده پنیر

منشا صداهای عجیب در سومار چیست؟

بارش برف و باران از امشب در استان مرکزی آغاز و شدت می گیرد

مدارس چند شهر دیگر هم فردا تعطیل شد

مدارس کرمانشاه فردا تعطیل نیست

سامانه پربارش از راه رسید

خبرهای خوب برای فرزندان ایثارگران

هوای اهواز غبار آلود است

تعطیلی مدارس سردشت و پیرانشهر به دلیل برف و سرما

بارش برف و باران از امشب در استان مرکزی آغاز و شدت می گیرد

فارس گزارش می دهد کافی نت ها پاتوق تحقیقات دانش آموزی/ چرا برخی دانش آموزان حالِ تحقیق ندارند؟

مدارس شهرستان دلفان تعطیل شدند

گرد و غبار باز هم به جان خوزستانی ها افتاد!

آغاز بارش برف و باران در غرب و جنوب غرب کشور

مدارس 4 شهر آذربایجان غربی تعطیل شد

خسارت طوفان به تاسیسات برق پلدختر/ خاموشی روستاها/ آماده باش نیروها در برابر طوفان سهمگین

رییس شرکت توزیع برق پلدختر خبر داد خسارت طوفان به تاسیسات برق پلدختر/ خاموشی روستاها/ آماده باش نیروها در برابر طوفان سهمگین

تعطیلی مدارس نوبت صبح سردشت و پیرانشهر

هجوم گرد و غبار و تندباد به مهران

قلم دوربین/ از پلاسکو یکساله شد تا صعود از یخچال های سرد آلپ

مدارس 16 شهر خوزستان فردا تعطیل است

تعطیلی برخی مدارس در آذربایجان غربی

مدارس 15 شهر تعطیل شد

تعطیلی مدارس 15 شهرستان خوزستان در روز شنبه

تخریب بنای تاریخی مسجد کار دست شهردار داد!

رانندگان در محورهای مازندران احتیاط کنند/جاده های استان برفی می شود

معاون هواشناسی مازندران: رانندگان در محورهای مازندران احتیاط کنند/جاده های استان برفی می شود

چگونه نماز باران می خوانند؟

هوای اهواز در وضعیت خطرناک قرار گرفت

تعطیلی مدارس 15 شهرستان خوزستان در روز شنبه

مدرسه طبیعت در گنبدکاووس احداث می شود

هوای اهواز در وضعیت خطرناک قرار گرفت

معرفی و روش نگهداری دو نخل تزیینی فونیکس و اریکا

امکان اخراج آوارگان آموزش دیده از اتریش

تعطیلی برخی مدارس در آذربایجان غربی

روایتی از مردانی که در پلاسکو آسمانی شدند+ تصاویر

مدارس این شهرها شنبه تعطیل است

جزییاتی از فرایند انتخاب و انتصاب مدیران مدارس

شورای ترافیک "طرح ترافیک جدید" را تصویب کرد+جزییات تردد در طرح جدید

کوهپیمایی در روز هوای پاک

ساخت ربات های انسان نما در هنگ کنگ (عکس)

درس هایی از شرکت بورینگ برای بازاریابی

مدرسه طبیعت در گنبدکاووس احداث می شود

ترافیک نیمه سنگین در محورهای مازندران/ کندوان تا ساعت 24 امشب یک طرفه است

عکس منتخب نشنال جئوگرافیک/ پرده رنگ ها

قطعی برق در برخی محله های کرمانشاه

برف و باران کشور را فرا می گیرد

رییس پلیس راه مازندران خبر داد ترافیک نیمه سنگین در محورهای مازندران/ کندوان تا ساعت 24 امشب یک طرفه است

امکان اخراج آوارگان آموزش دیده در اتریش

تعطیلی مدارس شنبه 30 دی ماه

زایشگاه ستارگان در ابر ماژلانی بزرگ/تصاویر

دستور آماده باش توانیر در پی وقوع مجدد گرد و غبار در خوزستان

هوا تا 10 درجه سرد می شود/ برف و باران هم در راه است

وقتی آسمان خراش های دبی در مه غرق می شوند ‏

تردد در گردنه خان بانه با زنجیر چرخ امکان پذیر است

تعطیلی مدارس سردشت و پیرانشهر به دلیل برف و سرما

به تماشای آبشار یخی در البرز بنشینید پسندیدم 7 نوشتن نظر

تعطیلی مدارس سردشت و پیرانشهر

بارش برف و تعطیلی مدارس برخی شهرستانها

تعطیلی مدارس سردشت و پیرانشهر به دلیل برف و سرما

ریزگردهای کانون خارجی فردا خوزستان را فرا می گیرد

برف و باران مهمان آذربایجان غربی

برف و باران کشور را فرا می گیرد/ کاهش دما تا 10 درجه

هوای اهواز در وضعیت خطرناک قرار گرفت

هوای اهواز در وضعیت خطرناک قرار گرفت

با رسیدن به شاخص 322 هوای اهواز در وضعیت خطرناک قرار گرفت

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان: با تغییر الگوهای رفتاری، محیط زیستی سالم را به ارمغان آوریم

بازدید استاندار اصفهان از خانه کودکان بی سرپرست

بازدید استاندار اصفهان از خانه کودک ونوجوان اعظم

خانه ای عجیب و غریب اما نامریی!/تصاویر

افزایش ابر،وزش باد،بارش باران و برف طی 2 روز آینده در البرز

افزایش ابر،وزش باد،بارش باران و برف طی 2 روز آینده در البرز

تصاویر/ گرد و خاک در اهواز

افزایش ابر،وزش باد،بارش باران و برف طی 2 روز آینده در البرز

دمای هوا در سیبری به 67 درجه زیر صفر رسید

تغییر شکل جالب پله های برج پیزا پس از 500 سال/عکس

سخن همکار: بحران بی سوادی دانش آموزان

کولاک برف در جاده سقز +عکس

تصاویر/ زیباترین بندر دریاچه ارومیه

آغاز بارش برف و باران در غرب و جنوب غرب کشور

گرد و غبار در دهلران به 15 برابر حد مجاز رسید

همایش دوچرخه سواری همگانی در مهاباد برگزار شد

مهربانی با طبیعت با جمع آوری 40 کیسه زباله توسط مهرآیینی ها

طبیعت زمستانی یاسوج

برگزاری بیش از 50 کارگاه آموزشی پیشگیری از وقوع جرم در مدارس

همایش دوچرخه سواری همگانی در مهاباد برگزار شد

همایش دوچرخه سواری همگانی در مهاباد برگزار شد

غلظت گرد و غبار اهواز 66 برابر حد مجاز شد

آموزش ساخت جعبه کادوی فانتزی با لیوان کاغذی

مهربانی با طبیعت با جمع آوری 40 کیسه زباله توسط مهرآیینی ها

امداد رسانی و ویزیت رایگان اهالی منطقه برف گیر وارگه سبز اندیکا

مدارس16 شهر خوزستان فردا تعطیل است

متهم اصلی آلودگی هوا همچنان آزادانه می چرخد!

جزییات چهار رویکرد جدید در کتاب های درسی

جزییات چهار رویکرد جدید در کتاب های درسی