مطالب مرتبط:
جزییات چهار رویکرد جدید در کتاب های درسی/حذف مطالب غیرکاربردی
جزییات چهار رویکرد جدید در کتاب های درسی/حذف مطالب غیرکاربردی
وزیر آموزش و پرورش: 138 میلیون جلد کتاب درسی در سراسر کشور توزیع شده است
تنها استانی که کتاب درسی رایگان توزیع می کند، کجاست؟
هفت میلیون جلد کتاب درسی در مدارس سیستان و بلوچستان توزیع شده است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 31 شهریور 1396 ساعت 02:122017-09-21اجتماعي

جزییات چهار رویکرد جدید در کتاب های درسی


مدیرکل دفتر تالیف کتاب های درسی با اشاره به چهار رویکرد جدید در تدوین کتاب های درسی گفت:مطالب غیرکاربردی حذف و کتاب ها کاربردی تر شده اند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازفانوس"، همزمان با اول مهر، بیش از 13 میلیون دانش آموز در سراسر کشور سال تحصیلی 96-97 را آغاز می کنند.

امسال 7 میلیون و 722 هزار و 867 نفر دانش آموز در دوره ابتدایی، سه میلیون و 573 هزار نفر متوسطه دوم و یک میلیون و 993 هزار در دوره متوسطه دوم تحصیل خواهند کرد.

138 میلیون جلد کتاب درسی نیز چاپ و میان دانش آموزان توزیع شده است، امسال کتاب های درسی پایه یازدهم نیز جدیدالتالیف خواهد بود.

محمود امانی طهرانی مدیرکل دفتر تالیف کتاب های درسی وزارت آموزش وپرورش گفت: امسال کتاب های درسی پایه یازدهم به طور کامل جدیدالتالیف است و چهار رویکرد جدید در کتاب ها شاهد هستیم.

وی افزود: در برخی کتاب ها نیز محتوا و سازماندهی محتوا تغییر کرده است و در برخی کتاب ها مانند زبان انگلیسی به طور کلی رویکرد تغییر یافته است یعنی از رویکرد آموزش گرامر به سمت آموزش ارتباطی و رویکرد مهارت های چهارگانه زبانه تغییر یافته است.

مدیرکل دفتر تالیف کتاب های درسی عنوان کرد: در درس دینی محتوای آموزش همان برنامه درسی گذشته است اما مولفان تلاش کردند تا سازماندهی محتوا را بهبود ببخشند البته بهبود به صورت نسبی است و در یک مرحله انجام و به پایان نخواهد رسید بلکه فرآیند بهبود همواره با پیشنهادات معلمان در حال انجام است.

فرآیند تدوین و تولید کتاب های درسی برای سال تحصیلی 96-97 به چه صورت است؟ * امانی طهرانی: امسال فرایند تغییر کتاب های دوره دوم متوسطه به پایه یازدهم رسیده است و در این دوره سال گذشته کتاب های پایه دهم به طور کامل تغییر یافت و امسال در پایه یازدهم کتاب های عمومی و کتاب های اختصاصی رشته های ریاضی، تجربی، انسانی و معارف جدید است.

از میان دروس عمومی، کتاب های درسی فارسی و نگارش و زبان انگلیسی جدید است.

همچنین کتاب درس دینی به لحاظ چارچوب محتوایی همان برنامه درسی قبلی است اما به لحاظ نگارش، سازماندهی محتوای کتاب و فعالیت های یادگیری در فضای جدیدی طراحی و ارائه شده است.

نگاه جدید در تدوین و تولید محتوای کتاب دینی به چه زوایا و مسائلی توجه کرده است؟ * امانی طهرانی: در تلاش هستیم تا بحث هنر یاددهی و یادگیری، تعریف معیار و روش های موثر یاددهی و یادگیری در تمام کتاب های درسی به صورت مستمر بهبود یابد و این موضوع را به تمام مولفان در طول سال تحصیلی گذشته گوشزد کرده ایم تا به تدریج کیفیت کتاب ها از جهت سازماندهی یاددهی و یادگیری افزایش یابد و براین اساس روش های فعال، دانش آموز محور و برانگیزاننده مدنظر باشد.

در برخی کتاب ها نیز محتوا و سازماندهی محتوا تغییر کرده است و در برخی کتاب ها مانند زبان انگلیسی به طور کلی رویکرد تغییر یافته است یعنی از رویکرد آموزش گرامر به سمت آموزش ارتباطی و رویکرد مهارت های چهارگانه زبانه تغییر یافته است.

در درس دینی محتوای آموزش همان برنامه درسی گذشته است اما مولفان تلاش کردند تا سازماندهی محتوا را بهبود ببخشند البته بهبود به صورت نسبی است و در یک مرحله انجام و به پایان نخواهد رسید بلکه فرآیند بهبود همواره با پیشنهادات معلمان در حال انجام است.

در تدوین کتاب های درسی تلاش شده تا تدوین کتاب های درسی به گونه ای باشد که دانش آموز از حالت شنونده صرف در کلاس درس خارج شود؟ * امانی طهرانی: ملعمان و دانش آموزان از روش های فعال یاددهی و یادگیری استقبال بیشتری می کنند چرا که به مشارکت آنها نیاز دارد در این روش، دانش آموز دیگر شنونده صرف نیست بلکه فکر کرده، ابراز عقیده می کند و یافته های خود را به دیگران انتقال می دهد و به نوعی یادگیرنده فعال است؛ این رویکرد در تدوین کتاب های درسی تمام دروس مدنظر است.

آیا در سال تحصیلی 96-97 دروس جدیدی به مجموعه کتاب های موجود اضافه شده است؟ * امانی طهرانی: کتاب جدیدی که امسال ارائه می شود و برای اولین بار در وزارت آموزش وپرورش وارد مدارس شده، انسان و محیط زیست است این کتاب برای تمام دانش آموزان رشته های تحصیلی است و دو ساعت در هفته به تدریس آن اختصاص می یابد این کتاب پیشنهاد مشخص سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به شورای عالی آموزش وپرورش بود و شورای عالی از این پیشنهاد در جریان تصویب جدول دروس استقبال کرد و پس از تصویب مقرر شد در پایه یازدهم ارائه شود.

کتاب انسان و محیط زیست توسط معلمان دارای صلاحیت تدریس که رشته تحصیلی آنها علوم پایه، زیست شناسی، زمین شناسی و جغرافیا باشد تدریس می شود به شرط آنکه دوره آموزشی مربوط را طی کرده و گواهینامه تدریس کتاب را دریافت کنند.

کتاب دارای 7 درس است که هر درس یک پودمان مستقل است و به هفت موضوع کلان زیست محیطی از جمله آب، خاک، انرژی، هوا، بازیافت و زباله، تنوع زیستی و گردشگری می پردازد این کتاب به طور کامل توسط ترکیبی از کارشناسان گرو ه های درسی تالیف شده است و از همکاری خوب کارشناسان سازمان محیط زیست و متخصصان این حوزه استفاده شده است و امیدواریم در مدارس با جدیت تمام تدریس شود.

در بین دروس مربوط به شاخه ها و رشته های تخصصی باز هم کتاب های جدیدی داریم به عنوان مثال کتاب منطق پایه دهم جدید التالیف است و از طراحی خوبی برخوردار است و دو کتاب فلسفه در سال های بعد با همین روال تالیف خواهد شد.

در پایه دوازدهم برای رشته علوم انسانی کتاب مطالعات فرهنگی را طراحی کردیم که این کتاب در پایه یازدهم برای رشته معارف پیش بینی شده است و به نوعی تالیف امسال، آزمایشی برای کتابی است که در پایه دوازدهم ارائه خواهد شد.

به دلیل آنکه در رشته معارف تعداد دانش آموزان اندک است می توان اجرای آزمایشی کتاب های درسی رشته انسانی را عملیاتی کرد.

در تدوین کتاب های درسی پایه یازدهم به کاهش حجم سنگین کتاب ها توجه شده است؟ * امانی طهرانی: در اصولی که بر تالیف کتاب های درسی پایه یازدهم حاکم بود به چند نکته توجه داشتیم و کنترل حجم کتاب های درسی مدنظر بود البته این به معنای کاهش حجم یا افزایش آن نیست بلکه متناسب سازی حجم کتاب های درسی با زمان اختصاص یافته هدف اصلی است.

در این رابطه از نظرات کارشناسان مختلف استفاده کردیم و امیدواریم کتاب های پایه یازدهم از نظر حجم متناسب باشد البته حجم کتاب ها فقط به دست مولفان نیست بلکه نحوه تدریس کتاب در کلاس درس و اختصاص زمان لازم که در مصوبات شورای عالی آموزش وپرورش لحاظ شده است جزء ملزومات تدریس است.

با توجه به شناختی که از واقعیت های سیستم آموزشی کشور داریم در تنظیم کتاب های درسی زمان آموزش را بسیار کمتر از مقدار مصوب در نظر گرفتیم و امیدواریم معلمان با به کارگیری شیوه های فعال یادگیری فضایی را ایجاد کنند تا دانش آموزان پیشرفت کرده و با مشکل کمبود زمان برای تدریس نیز مواجه نشوند.

معلم باید برای کلاسش از قبل طراحی آموزشی داشته باشد و بداند از دقیقه ای که وارد کلاس می شود، در هر لحظه چه کار خواهد کرد و برنامه درسی خود را با جدیت اجرا و دانش آموزان را به مشارکت بگیرد، اوقات بیرون دانش آموزان را در جهت یادگیری احیا و زنده کند و حاصل این یادگیری را به کلاس درس دعوت کند، این مسئله فضایی را ایجاد خواهد کرد که یادگیری در آن تسهیل خواهد شد.

آیا رویکرد جدید باعث شده است تا در تدوین کتاب های درسی پایه یازدهم مطالب غیرکاربردی حذف شود؟ * امانی طهرانی: اصل دوم در تدوین کتاب های درسی پایه یازدهم این بود که آموخته ها به حال بچه ها مفید و مرتبط باشد و هر نوع مطلبی که آموختن آن برای امروز و آینده دانش آموزان مفید نباشد، آموختنش از نظر ما فاقد وجاهت است و این مسئله در تمام دروس مدنظر است برهمین اساس کتاب های درسی به سمت کاربردی شدن و مفید بودن حرکت کرده اند.

مراقبت درباره حجم کتاب های درسی کار دائمی مولفان است اما میزان تاکید بر آن ممکن است در طول زمان تغییر کند، امسال به صورت جدی تر به این موضوع پرداختیم و گروه های درسی به هر مطلبی به این صورت نگاه می کنند که ضرورت آموختن این موضوع چیست؟ اگر با گروه ریاضی, فیزیک, شیمی و زیست شناسی صحبت کنیم مشخص می شود به صورت موردی مصادیق فراوانی از این موضوع وجود دارد یعنی مطالب غیرکاربردی حذف شده است و این اتفاق امسال در موارد متعددی مشاهده می شود و به نوعی کتاب ها به درجه قابل دفاع تری از جهت مفید بودن و ارتباط با زندگی رسیده اند.

اصل سومی که امسال تلاش کردیم به آن توجه کنیم این بود که در سازماندهی مطالب کتاب های درسی روندی را ایجاد کردیم که تا یادگیری آسان و همراه با احساس موفقیت را برای دانش آموزان به وجود بیاوریم بر این اساس پله هایی که در سازماندهی تدریس دروس می چینیم به گونه ای است که بچه ها بتوانند این پله ها را طی کنند و به درجاتی از موفقیت برسند به نوعی علم و هنر یاددهی و یادگیری در کتاب های درسی ظهور کرده است.

البته در کتاب های درسی به صورت یکسان در این زمینه موفق نبودیم در برخی موضوعات تحقق این مسئله آسانتر و در برخی موضوعات دشوارتر است اما تمام کتاب های درسی به لحاظ سازماندهی یادگیری بهبود پیدا کرده اند.

مسئله چهارمی که امسال در تدوین کتاب های درسی رعایت شده توجه به فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی است و این موضوع حدود 10 سال است که در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به صورت جدی پیگیری می شود و امسال در پایه یازدهم جلوه هایی از فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی را در کتاب های درسی می بینیم مثلا اگر موضوع علمی مطرح شده سابقه، تاریخچه و دانشمندانی که بر روی آن کار کرده اند و اتفاقاتی که رخ داده است, توضیح داده می شود و این اتفاقات ممکن است توسط دانمشندان ایرانی, مسلمان یا چهره های شاخص علمی رقم خورده باشد عمده این مطالب در بخش های بیشتر بدانید کتاب های درسی آمده است تا یادگیری جذابیت داشته باشد اما همراه با رنج امتحان دادن در بحث محفوظات نباشد.

منبع: تسنیم انتهای پیام/
کلید واژه ها: کتاب های درسی - کتاب - جدید - دانش آموز - زبان انگلیسی - آموزش - تحصیل - کاربردی - انگلیسی - صورت - برنامه - زبان - دفتر - دانش آموزان - تولید - معلمان - افزایش - توزیع - فارسی - وزارت - گزارش - طراحی - کشور - رشته

آخرین اخبار سرویس:
مسابقه انشاء نویسی با موضوع سیمای شهر کرج برای دانش آموزان ابتدایی

آغاز طرح غربالگری تنبلی چشم کودکان در مشگین شهر

استخدام نیروی خدماتی آقا در یک شرکت مهندسی در محدوده ونک

حکم جالب یک دادگاه: متخلفان 10 ساعت برای محیط زیست کار خواهند کرد

هوای سنندج و مشهد ناسالم شد

آعاز به کار المپیاد ورزشی درون مدرسه ای در رشت

زیباترین رودخانه جهان (فیلم)

ضعف فرهنگ رانندگی در همدان

وضعیت نگران کننده آلودگی هوای مشهد

تکالیف جدید سازمان محیط زیست در پایش کیفیت سوخت توزیعی در کشور

حکم جالب یک دادگاه: متخلفان 10 ساعت برای محیط زیست کار خواهند کرد

انتقاد پلیس از لغو مصوبه اسقاط خودروهای فرسوده توسط خودروسازان داخلی

توضیحات آموزش و پرورش آذربایجان غربی درباره آزار دختر دبستانی توسط سرایدار

بیکاری 100 نفر از معلمان حق التدریس در همدان

یکی از حقوق شهروندان اطلاع از وضعیت کیفی هواست

170 هزار دانش آموز از بیستون به مناطق عملیاتی غرب کشور اعزام می شوند

تجمع اعتراضی مردم اسلام آباد ارومیه، در واکنش به خبر تجاوز سرایدار مدرسه به یک دختر دبستانی/ عکس

مرگ سالانه 9 میلیون نفر به علت آلودگی هوا

تردد بیش از 50 درصد زائران از مرز مهران

افزایش 15 تا 30 درصدی خودروهایی که در مرحله معاینه فنی تایید نمی شوند

سالانه 9 میلیون نفر در جهان به علت پیامدهای آلودگی هوا می میرند

حرکت دانش آموزان عجب شیری در مسیر راهیان نور

پایداری جوی در اغلب شهرها تا 3 روز آینده/ دما در نوار شمالی کشور افزایش می یابد

مرزهای خوزستان برای پذیرش زائران آمادگی کامل دارند

فارس از وضعیت آب وهوا گزارش می دهد پایداری جوی در اغلب شهرها تا 3 روز آینده/ دما در نوار شمالی کشور افزایش می یابد

آغاز ثبت نام خود اظهاری واحدهای صنعتی و خدماتی سبز

غرس 3 هزار و 900 اصله نهال

هر لحظه امکان وقوع زلزله در تهران وجود دارد

آغاز فعالیت اسنپ در تبریز

انتقاد پلیس از لغو مصوبه اسقاط خودروهای فرسوده توسط خودروسازان داخلی

درگیری والدین یک دانش آموز با مسئولان مدرسه در ارومیه/آزار و اذیت دانش آموز توسط سرایدار هنوز تایید نشده است

دانش آموزان پلدختری به مناطق عملیاتی جنوب اعزام شدند + تصاویر

هوا دوباره گرم می شود/ بارش پراکنده در نوار ساحلی خزر

زلزله تهران، دیر و زود دارد سوخت و سوز ندارد

ورود سرویس مدارس به محدوده ورود ممنوع

پلیس از لغو مصوبه اسقاط خودروهای فرسوده انتقاد کرد

استاندار کرمانشاه: نحوه تأمین امنیت زائران از سوی استان دیاله عراق روشن شود

تکالیف جدید سازمان محیط زیست در پایش کیفیت سوخت توزیعی در کشور

راه اندازی 47 ایستگاه پلیس در مسیر تردد زائران اربعین در ایلام

تاکنون به 12 دفتر اخطار داده و دو مکان را پلمب کرده ایم

کاهش دید افقی در روزهای اخیر

نقاط حادثه خیز راه‎های شهرستان دلفان بهسازی و برطرف شود

گردهمایی سرگروهان تربیت بدنی سراسر کشور در قم آغاز شد

62 هزار کودک بوشهری مشمول اجرای طرح غربالگری تنبلی چشم هستند

تصاویر هوایی از خسارات سیل در ژاپن

استخدام مددکار(مددکاری،پژوهشگری،اجتماعی،روانشناسی)/داراب

انتقاد پلیس از لغو مصوبه اسقاط خودروهای فرسوده توسط خودروسازان داخلی

انتقاد پلیس از لغو مصوبه اسقاط خودروهای فرسوده توسط خودروسازان داخلی

دوره آموزشی "گوهرشناسی" در اردبیل برگزار می شود

انجام نمونه برداری هفتگی از جایگا ه های سوخت

مدرسه من در نگاه دانش آموزان ناشنوا و کم توان جسمی + مصاحبه

اوقات شرعی به افق تکاب

اهمیت مهدهای کودک از دانشگاه ها هم بالاتر است

ورود سرویس مدارس به محدوده ورود ممنوع

انتخاب رشته بیش از 35 هزار داوطلب آزمون ارشد فراگیر پیام نور

سربازها هم می توانند به کربلا سفر کنند

امنیت زائران ایرانی در کشور عراق تأمین می شود

اعزام 2 تیم راه انداز هلال احمر برای خدمت رسانی به زائران

اوقات شرعی به افق هریس

فعالیت 28 هزار فرهنگی کرمانشاه در سنگرهای تربیت و تدریس

کارگاه ساخت ظروف مسی

آغاز برنامه پیشگیری از تنبلی چشم کودکان در آذربایجان شرقی

وقوع زلزله در تهران حتمی است!

مهدهای کودک صرفاً مراکز آموزشی نیستند

آغاز سرشماری گونه های برجسته حیات وحش استان یزد

شهرکرد سردترین شهر کشور / لردگان گرمترین شهر استان

مشاهده سه قلاده خرس قهوه ای در طالقان/حمله به کندوهای عسل

رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر خبر داد اعزام تیم راه انداز مراکز درمانی هلال احمر در اربعین/ آماده سازی 8 مرکز درمانی

فعالیت آموزشی مدارس مهران در ایام اربعین حسینی ادامه دارد

عملیات ترمیم سیل بندهای شوش آغاز شد

معاونت اجتماعی حلقه اتصال پلیس با مردم است

وقوع پدیده وارونگی دما در تهران

فرونشست، زخمی بر دلِ زمین

تکالیف جدید سازمان محیط زیست در پایش کیفیت سوخت توزیعی در کشور

فعالیت 500 خادم زائران اربعین حسینی در موکب احمدبن موسی(ع) مرز شلمچه

تبریز، میزبان مرحله منطقه ای بیستمین جشنواره بین المللی قصه گویی

956 نمایشگاه کتاب در مدارس استان اردبیل برپا شد

اجرای طرح های پیشگیرانه برای مقابله با ترویج مواد مخدر در مدارس یزد

کاهش دید افقی در روزهای اخیر

تخریب ساخت و ساز غیر مجاز در بستر رودخانه

لزوم تقویت زیر ساخت های امداد جاده ای در آذربایجان شرقی

برگزاری انتخابات شوراهای دانش آموزی در 95 هزار مدرسه

تهران رکوردار بیشترین تخلفات معابر درون شهری

نمایش 54 سنگ آسمانی ثبت جهانی درموزه نراق

پایان مرمت و ساماندهی خانه تاریخی معین الدین در روستای اندج

موکب زائران اربعین حسینی ویژه اتباع جمهوری آذربایجان در گمرک بیله سوار برپا شد

افزایش 15 تا 30 درصدی خودروهایی که در مرحله معاینه فنی تایید نمی شوند

اجرای طرح کاهش متوقف نشده

هوای تهران 3 درجه گرم می شود

احتمال جمع شدن گرد و غبار در جنوب شرق تهران

مدرسه دانش آموزان مبتلا به اتیسم در همدان ساخته شود

ترافیک سنگین به دلیل وقت ناشناسی شهرداری زاهدان در بهسازی معابر + تصاویر

30 هزار کودک همدانی در طرح سنجش سلامت جسمانی شرکت کردند

اعزام مشمولان برای خدمت به وطن/ عکس

اقدامات سازمان محیط زیست برای مقابله با آلودگی هوا

ایران جزو 10 کشور پرمخاطره جهان است

راه اندازی 47 ایستگاه پلیس در مسیر تردد زائران اربعین در ایلام

فرمانده مرزبانی ناجا: تردد از پایانه های رسمی کشور بدون داشتن مدارک قانونی ممنوع است

30 قلاده خرس قهوه ای در البرز زیست می کنند

رییس پلیس استان دیاله عراق: نیروهای پلیس امنیتی استان دیاله عراق برای تأمین امنیت زائران اربعین حسینی در آماده باش کامل به سر می برند

تکالیف جدید سازمان محیط زیست در پایش کیفیت سوخت توزیعی در کشور

افزایش مجامع خیریه مدرسه ساز به 700 مورد/تشکیل مجمع خیرین مدرسه یار

مرگ سالیانه 33 هزار ایرانی در اثر آلودگی هوا

اعزام کاروان های زیارتی به سوریه در آینده نزدیک

خدمات ویژه بسیج شهرداری تهران در مراسم اربعین حسینی(ع)

وجود 11 هزار مدرسه فرسوده در کشور

در مسیر اربعین/عدم صدور روادید در چذابه و شلمچه

فراخوان آموزش و پرورش برای انتخاب و انتصاب مدیران واحدهای آموزشی

تولید خودروهای پرمصرف داخلی از سر گرفته شد

فاصله درصد باسوادی زنان و مردان استان بوشهر کاهش یافت

اعزام کاروان های زیارتی به سوریه در آینده نزدیک/ طرح توسعه حرم حضرت زینب (س) توسط دانشگاهیان ایران تهیه شد

مهاجرت، برخی مدارس روستایی را از سکه انداخته است

سوخت استاندارد مولفه هوای پاک است

زوج های کدام استان ها در طلاق پیشتاز هستند؟

دردهای عمیق "چاه عباس" (عکس)

حکم سبز برای برداشت کننده غیرمجاز شن وماسه

زلزله تهران، دیر و زود دارد سوخت و سوز ندارد

بستر فعالیت فرهنگی ویژه مددجویان کمیته امداد استان قزوین فراهم شود

زوج های کدام استان ها در طلاق پیشتاز هستند؟

زائران بدون روادید بازگشت داده می شوند

افزایش 15 تا 30 درصدی خودروهایی که در مرحله معاینه فنی تایید نمی شوند

افزایش دما برای خوزستانی ها

افزایش دما در برخی نقاط کشور

اربعین؛کربلا

اعزام تیم راه انداز مراکز درمانی هلال احمر در اربعین/آماده سازی 8 مرکز درمانی هلال احمر در عراق

هوای پایتخت در وضعیت ناسالم قرار گرفت

پایش سوخت توزیعی توسط سازمان محیط زیست

پرداخت معوقات معلمانِ خرید خدمت؛ به زودی/راه اندازی سامانه پرداخت حقوق معلمان

دمای هوا در برخی نقاط کشور افزایش می یابد

تنبیه بدنی دانش آموزان در مدارس شوش همچنان ادامه دارد

افزایش سالانه 700 هزار خودرو/سیاستگذاری ها در جهت سلامت شهروندان نبوده

30 قلاده خرس قهوه ای در البرز زیست می کنند

اعزام کاروان های زیارتی به سوریه در آینده نزدیک/ طرح توسعه حرم حضرت زینب(س) توسط دانشگاهیان ایران تهیه شد

آغاز گفتمان های دینی در 30 مدرسه شهرستان سقز

راه اندازی سامانه نحوه پرداخت حقوق معلمان

زلزله تهران، دیر و زود دارد سوخت و سوز ندارد

اکیپ کارشناسی جهت شناسایی اراضی با کاربری فضای سبز در سنندج تشکیل شد

تحصیل هزار و 500 دانش آموز دختر مناطق کم برخوردار در مدارس شبانه روزی

افزایش دما در برخی نقاط کشور

«گرگور»قفسی برای صید ماهی

اسقاط خودروهای فرسوده 10 سال طول می کشد

آخرین روند صدور ویزای اربعین حسینی

هر دانش آموز ایرانی پنج متر فضای آموزشی دارد؛ یزد بالاتر از استاندارد

هوای استان البرز در شرایط ناسالم قرار گرفت

تشرف زائران اربعین از خراسان شمالی به کربلا از مرز چذابه

افزایش دما در برخی نقاط کشور

ویزای اربعین به صورت انفرادی صادر می شود

آمادگی اصناف برای خدمات رسانی به مسافران اربعین

تشریح اقدامات ارتباطی شرکت مخابرات ایران برای زائرین کربلای معلی

پای طرح LEZ از امروز به 8 کلانشهر باز شد

برگزاری اولین رویداد گردشگری ورزش های هوایی استان یزد

المپیاد ورزشی و ایجاد نشاط برای دانش آموزان

تدوین اطلس آسیب های اجتماعی در آموزش و پرورش

منابع طبیعی مهم ترین مشکل عشایر خراسان شمالی در هنگام کوچ به مناطق قشلاقی

مهمترین خواسته، تامین کامل امنیت زوار اربعین است

گل زرد از غار های فعال آهکی+عکس

حکم سبز برای برداشت کننده غیرمجاز شن وماسه

موکب «مکتب الصادق(ع)»؛ پذیرای زائران اربعین

غیبت 7 دستگاه مسئول آلودگی هوا در نشست خبری تشریح اقدامات دولت برای کاهش آلودگی هوا مرگ سالیانه 33 هزار ایرانی در اثر آلودگی هوا/ خداحافظی با وانت نیسان در صورت عدم رعایت استانداردهای زیست محیطی

تامین تمهیدات انتظامی برای زائران اربعین در مرز خسروی

حیات وحش سمنان همچنان تلف می شوند

ارائه بهترین خدمات در اربعین 96 به زائران در دستور کار قرار دارد

ممنوعیت تردد شبانه زائران از مرز خسروی/ زائران اربعین کپی مدارک خود را به همراه داشته باشند

زوج های کدام استان ها در طلاق پیشتاز هستند؟

لغو مصوبه دولت و تولید خودروهای پرمصرف از سوی خودروسازان

زاده خلیل سرافراز نینوا

نظافتی: ویزای اربعین به صورت انفرادی صادر می شود

اعزام کاروان های زیارتی به سوریه در آینده نزدیک/ تهیه طرح توسعه حرم حضرت زینب(س) توسط دانشگاهیان ایران

افزایش دما در برخی نقاط کشور

تراش و روکش آسفالت بخشی از بزرگراه شهید نواب صفوی و خیابان قزوین در محدوده منطقه 10

بانک قرض الحسنه مهر ایران، توزیع بیش از 3 هزار بسته آموزشی و بهداشتی میان دانش آموزان عشایر، در چهار شهرستان مرزی خراسان جنوبی

خدمات ویژه بسیج شهرداری تهران در مراسم اربعین حسینی(ع)

فرمانده نیروی انتظامی عنوان کرد تردد بیش از 50 درصد زائران از مرز مهران/اعزام 20 هزار نیروی کمکی به مرزهای 4گانه

ثبت وقف جدید با نیت اجرای برنامه های فرهنگی و قرآنی در نایین

افتتاح مدرسه کودکان استتثنایی پیام نو در شرق پایتخت

وقف 600 مترمربع زمین برای ساخت حسینیه در اردبیل

رقابت دانش آموزان گیلانی در المپیاد ورزشی درون مدرسه ای

خط سفیدی که بسیاری معنای آن را نمی دانند

رییس جدید اداره محیط زیست شهرستان اندیکا معرفی شد

تردد بیش از 50 درصد زائران از مرز مهران/اعزام 20 هزار نیروی کمکی به مرزهای 4گانه

معرفی رییس جدید محیط زیست مسجد سلیمان

فرمانده مرزبانی ناجا: تردد از پایانه های رسمی کشور بدون داشتن مدارک قانونی ممنوع است

سرپرست مرکز ملی آموزش مالکیت فکری وزارت دادگستری خبر داد آموزش مالکیت فکری به زبان فارسی در سایت وایپو

روادید برای زائران اربعین در پایانه های مرزی چذابه و شلمچه صادر نمی شود

زندگی در میان حیوانات قطبی +تصاویر

ممنوعیت تردد شبانه زائران از مرز خسروی

خطری مهلک تر از نهنگ آبی بیخ گوش نوجوانان ایرانی!

منطقه 20 مهیای آماده سازی مسیر پیاده روی اربعین

معاون اجتماعی پلیس راهور: مشکل ما عدم نظارت بر رفتار رانندگان است!/ باید توانایی روانی افراد جدی تر گرفته شود

زرافشان: کیفیت بخشی به فعالیت های مدرسه نیازمند برنامه است

متاسفانه کتاب هیچ جایگاهی در کشور ما ندارد

ایجاد موکب مردمی شهید شکارچی در پلدختر

زریبار از امن ترین ماواهای پرندگان مهاجر

اجرای طرح المپیاد ورزشی درون مدرسه ای در 50 درصد مدارس گیلان

تمهیدات برای طرح اربعین حسینی

تردد شبانه زائران از مرز خسروی ممنوع است

طرح های پیشگیرانه برای مقابله با ترویج موادمخدر در مدارس یزد اجرا می شود

راه اندازی 47 ایستگاه پلیس در مسیر تردد زائران اربعین در ایلام

گفت و گو با خانواده دختران اصفهانی قربانی بازی نهنگ آبی

دعوت ابتکار برای حضور در بازارچه خیریه زینب کبری(س)

جزییات چهار رویکرد جدید در کتاب های درسی

جزییات چهار رویکرد جدید در کتاب های درسی